بخش خصوصی حضور تشریفاتی در شورای عالی گردشگری کشور دارد

تبریز - مشاور کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران گفت: بخش خصوصی حضور تشریفاتی در شورای عالی گردشگری کشور دارد.

یعقوب امین زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با تأکید بر ضرورت توسعه مراکز گردشگری و اقامتی لازم در کشور ادامه داد: برای این منظور در کنار منابع سخت‌افزاری باید نگاه ویژه‌ای نیز به توسعه منابع انسانی بخش گردشگری داشته باشیم.

وی بابیان لزوم ایجاد تحول در آموزش نیروی انسانی شاغل در گردشگری ایران تاکید نمود: من معتقدم اجرای آموزش باید به بخش خصوصی واگذار شود و دولت بعنوان سیاستگزار و ناظر این بخش عمل نماید. این نگاه، آموزشهای نظری و تئوریک در زمینه گردشگری را به آموزشهای مهارتی - کاربردی تبدیل نموده، توان اجرایی و عملی شاغلین عرصه گردشگری را افزایش می دهد.

مشاور کمیسیون گردشگری اتاق ایران ضمن اشاره به نگاه ویژه اسلام به اهمیت و ضرورت گردشگری ادامه داد: ما در کشورمان هنوز در تعریف گردشگری به یک معنای مشترک نرسیده‌ایم و برخی ها با گردشگری موافق نیستند، این در صورتی است که بزرگان دینی ما بر ضرورت امر گردشگری تأکید کرده‌اند. خداوند سبحان نیز در قرآن کریم بر این امر تأکید داشته‌اند. مثلا خداوند سبحان در آیه ۴۶ سوره حج می فرماید: «افلم یسیروا فی الارض فتکون لهم قلوب یعقلون بها»، یعنی قرآن کریم سیر و سیاحت را سبب تعقل و اندیشه و بالا رفتن سطح آگاهی و بینش انسان می داند. برتابراین از نظر توسعه علم بدون گردشگری غیرممکن است.

رسانه ملی و شبکه‌های بین‌المللی کشورمان نقش طلایی در توسعه صنعت گردشگری دارند

امین زاده با اشاره به اینکه یکی از رموز توسعه علم، توجه به گردشگری است، ادامه داد: متأسفانه ما در کشورمان به ابعاد وسیع آن توجهی نکرده‌ایم درحالی‌که گردشگری یکی از بهترین و سریع‌ترین مسیرها برای صدور آموزه‌های ملی و بومی ایرانی به سراسر جهان است. رسانه ملی حقیقتا می تواند نقش بسیار موثری در این زمینه داشته باشد.

مشاور کمیسیون گردشگری اتاق تهران سپس به‌ضرورت ورود موثر رسانه ملی به حوزه گردشگری تأکید کرد و گفت: اگر مدیران رسانه ملی متوجه اهمیت و جایگاه و همچنین درآمدزایی صنعت پاک گردشگری شوند، حتماً با تولید برنامه‌های پرمحتوا و کارشناسی شده و برنامه‌ریزی دقیق می‌توانند باعث رونق این صنعت شوند.

گردشگران خارجی سفیران ترویج فرهنگ ایرانی در جهان

مشاور کمیسیون گردشگری اتاق تهران افزود: توسعه صنعت گردشگری برای فرهنگ و کشور ما نه تنها یک خطر نیست، بلکه یک فرصت بسیار مغتنمی است که می‌توانیم فرهنگ، آموزه ها و باورهای ایرانیان را به نحو احسن به گردشگران کشورهای مختلف دنیا معرفی نماییم. گردشگران خارجی نیز به‌جای توجه به‌دروغ پراکنی های رسانه‌های خارجی در مورد ایران، کشور و فرهنگ والای مردم را از نزدیک مشاهده خواهند کرد و می‌توانند به سفیران ترویج فرهنگ ایرانی در جهان تبدیل شوند. آن‌ها بعد از دیدن ایران و آشنایی به فرهنگ و تمدن ایران به مبلغان راستین ایران در جهان تبدیل می‌شوند و همه این موارد فرصت‌هایی است که باید از آن‌ها استفاده کنیم.

امین زاده به حوزه‌های گردشگری نیز اشاره کرد و گفت: گردشگری فرهنگی، گردشگری معنوی، گردشگری طبیعت، گردشگری تاریخی، گردشگری سلامت و گردشگری علمی همه و همه ظرفیت‌هایی است که می‌تواند بهانه‌ای برای سفر به ایران باشد. کشور ما یکی از کشورهای توانمند برای جذب گردشگر است چراکه همه این کوه‌ها، دریاها، دشت‌ها، معادن، کویرها، روستاها و راه‌ها می‌توانند بهانه‌ای برای سفر به گردشگر خارجی به ایران باشد. بعنوان مثال وجود ۳۵۰ چشمه آب معدنی و ۳ قله معروف دنیا و بیش از ۶۰۰ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر و بیش از ۲۰۰۰ غار در سطح کشور و ۳۰۰۰ غذای ثبت شده محلی در ایران تنها اندکی از جاذبه های کشور می باشد.

این فعال حوزه گردشگری همچنین ادامه داد: باید مکانیسمی برای انسجام و هماهنگی نهادهای مختلف همچون دانشگاه‌ها، ادارات، شهرداری‌ها، مدارس، نیروی انتظامی و بخش‌های خصوصی و دولتی فراهم شود. بدون شک تأثیر تبلیغاتیِ رفتار یک نیروی خدوم پلیس راهور در جاده ها و تاثیر رفتار مامور محترم نیروی انتظامی در فرودگاه با گردشگران خارجی، می تواند گاهی حتی به اندازه رئیس سازمان گردشگری در توسعه گردشگری باشد. ما اگر در فرودگاه رفتار منطقی و استانداردی با یک گردشگر خارجی نداشته باشیم تمام برنامه‌های کلان گردشگری زیرسوال می‌رود و فایده مندی خود را از دست می دهد.

انتقاد از عدم وجود یک لیدر گردشگری در کشور

وی بابیان اینکه نهادهای ترویجی کشورمان نیز نقش مهمی در توسعه گردشگری دارند، ادامه داد: ممکن است هم‌اکنون این انطباق به‌خوبی وجود نداشته باشد ولی نیاز است اقداماتی برای این منظور انجام شود و هماهنگی‌هایی به وجود آید.

حقیقت آن است که وسعت صنعت گردشگری یک کشور به اندازه کل کشور است؛ لذا برای موفقیت در صنعت گردشگری تمامی ارکان کشور از صنعتی تا خدماتی، امنیتی و انتظامی، دولت، بخش خصوصی، بخش عمومی، شهرداری ها و شوراهای شهری و ... باید در هماهنگی و یکپارچگی کامل با هم پیش روند. عدم همکاری یا همکاری ضعیف هر یک از این ارکان در موفقیت صنعت گردشگری، خسارت بار بوده و غیر قابل جبران است. بعنوان مثال یکی از زیرساختهای لازم برای توسعه صنعت گردشگری، توسعه صنعت هتلداری می باشد. در شهری مانند تهران هزینه خرید زمین برای ساخت یک هتل ۵ ستاره تقریبا معادل هزینه ساخت خود هتل می باشد. متاسفانه بدلیل همکاری صفر شهرداری تهران در تخصیص زمین بصورت رایگان یا با هزینه کم، بخش خصوصی تمایلی به ساخت هتل در تهران ندارد.

این کارشناس مدیریت استراتژیک همچنین با انتقاد از عدم وجود یک لیدر گردشگری در کشور افزود: گردشگری کشور باید یک هدایت‌کننده و لیدر داشته باشد که بخش خصوصی و دولتی نقش وی را بپذیرند و این لیدر نیز به دغدغه‌های همه توجه کند. تشکل‌های گردشگری کشور نیز انطباق و انسجام خوبی با دولت ندارند. دلیل این عدم انطباق نیز نداشتن درک و فهم و شناخت مشترک است. متأسفانه هنوز در کشور اهمیت راهنمایان تورها، تورگردانان و فعالان بخش گردشگری از سوی بخش های غیر خصوصی درک نشده است.

امین زاده بابیان اینکه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی نقش میانجی بین دولت و بخش خصوصی را دارد افزود: باید جلسات و نشست‌های موثرتری بین بخش خصوصی و دولت برگزار شود تا بتوان به یک فهم مشترک رسید. متأسفانه بخش خصوصی هیچ جایگاه رسمی و جدی در شورای عالی گردشگری کشور نداشته و امیدواریم این وضعیت در دولت آینده فرق کند چراکه نقش بخش خصوصی در توسعه گردشگری کشور بر کسی پوشیده نیست. برای افزایش نقش بخش خصوصی در توسعه صنعت گردشگری، لازم است بخش خصوصی در کنار اجرا، در سیاست‌گذاری هم نقش داشته باشد.

کلیدواژه:

مشاور کمیسیون گردشگری اتاق | توسعه صنعت گردشگری | گردشگری کشور | رسانه ملی | امین زاده | بخش خصوصی | ادامه داد

آموزگار شایسته جامعه شناسی ایران آمادگی اوقاف و امور خیریه البرز برای ارسال اقلام موکب اربعین مراسم تکریم و معارفه شهردار نسیم شهر برگزار شد مدیرکل زندان ها: امسال 124 نفر از زندانیان جرائم غیر عمد در کردستان آزاد شدند مدیران وفعالان سیاسی با استاندار منتخب از سر اخلاص همکاری کنند میلاد زکی پور در بازی دیروز از بهترین های استقلال بود کارمان قبل از دیدار با مکزیک آغاز شد غلامی فردا به عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی می شود

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا