بیش از ۲۷۰۰ اشتغال روستایی در استان مرکزی ایجاد شده است

معاون عمرانی استاندار مرکزی گفت: در سال ۹۵ بیش از دو هزار و ۷۰۰ اشتغال روستایی در استان ایجاد شده که به دنبال ارتقا این آمار هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، عزیز فیلی ظهر امروز در نشست مشورتی دهیاران منتخب روستاهای استان مرکزی با اشاره به ظرفیت موجود در روستاهای سطح استان مرکزی اظهار داشت: روستاهای سطح استان مرکزی از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار هستند و امیدواریم در سال جدید اقدامات لازم در زمینه ایجاد اشتغال روستایی در این اماکن انجام شود تا اشتغالی پایدار در سطح روستاهای استان و به تبع آن کشور ایجاد شود.

وی افزود: در سال گذشته بیش از دو هزار و 700 اشتغال روستایی در سطح استان مرکزی ایجاد شده اما باید گفت ظرفیت ایجاد اشتغال روستایی در سطح استان مرکزی بسیار بیشتر از این آمار است و برخی از چالش‌ها مانع از افزایش این آمار می‌شوند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی تصریح کرد: معضلات موجود بانک‌ها در زمینه اعطای تسهیلات ایجاد اشتغال روستایی یکی از عمده‌ترین چالش‌هایی است که مانع رشد و افزایش اشتغال روستایی شده و باید گفت که بانک‌ها ساختار مطلوبی برای ارائه خدمات به روستاییان ندارند و بیشتر فعالیت آنها مناسب ساختارهای شهری است.

فیلی ادامه داد: براساس لایحه‌ای در مجلس مقرر شد که مبلغی حدود یک‌ میلیارد و 400 میلیون دلار در راستای توسعه و ایجاد اشتغال به صندوق توسعه ملی واریز و پس از تبدیل ارز به روستاهای سطح کشور اختصاص داده شود، امیدواریم با اجرای این طرح بتوانیم بهره لازم را در زمینه توسعه اشتغال روستایی ببریم.

وی عنوان کرد: مسئولان ارشد کشوری در نظر دارند بانکی متمرکز به منظور ارائه خدمات روستایی احداث کنند تا جامعه روستایی برای دریافت تسهیلات با مشکلات متعدد روبه‌رو نشوند و می‌توانیم ایجاد چنین ارگانی را یک راه موثر در زمینه جلوگیری از مهاجرت روستایی بدانیم، همچنین مژده می‌دهیم که این مشکل در سطح ملی و قانونی در حال بررسی و برطرف شدن است.

معاون عمرانی استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: روستاهای استان مرکزی می‌توانند با تقویت تسهیلات دریافتی درآمدهای پایداری داشته باشند، استان مرکزی بالغ بر 200 روستای توانمند دارد که در نظر داریم به تمامی این روستاهای توانمند تسهیلاتی ارائه دهیم تا مشاغل روستایی تقویت شوند.

ایجاد مشاغل روستایی مانع از مهاجرت روستاییان به محیط شهری می‌شود

فیلی با اشاره به اینکه مشاغل روستایی مانع از مهاجرت روستاییان به محیط‌های شهری می‌شود گفت: ما مسئولیم که در زمینه ایجاد درآمد پایدار روستایی‌بکوشیم زیرا روستاها می‌توانند نقش موثری در توسعه اقتصاد کشو داشته باشند وا ین ایجاد اشتغال است که روستاها را پایدار و ماندگار می‌سازد تا محیط روستایی از بین نرود.

وی بیان کرد: دهیاران موظفند که نسبت به بیان مشکلات روستاهای استان مرکزی اقدام کنند تا مسئولان ارشد استانی در صدد برطرف کردن مشکلات ذکر شده برآیند و همه باهم به آبادانی روستاها کمک کنیم زیرا مجامع روستایی می‌توانند نقش بسیار موثری در اقتصاد جامعه داشته باشند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی افزود: هدف ما در سال 95 ایجاد بیش از 2 هزار و 700 اشتغال روستایی بود که خوشبختانه مقادیر زیادی از این هدف اجرایی و محقق شد اما هدف سال 96 باید دو برابر این میزان در نظر گرفته شود و تحقق این هدف بزرگ اقدامات بسیاری را می‌طلبد.

فیلی ادامه داد: مسئولان موظفند زمینه را به‌گونه‌ای فراهم سازند که فرزندان روستا به سمت زادگاه خود جذب شوند و در همان مکان ایجاد اشتغال داشته باشند زیرا این اقدام علاوه بر ایجاد اشتغال‌های روستایی به تعادل جمعیت روستاها نیز کمک می‌کند و سبب رشد و پایداری جمعیت روستایی می‌شود.

وی عنوان کرد: ارائه خدمات جمعی و ایجاد اشتغال دو رکن اصلی ماندگاری جمعیت روستایی محسوب می‌شوند و مسئولان استانی موظفند تمام تلاش خود را در زمینه ایجاد این دو رکن برای روستاها به‌کار بگیرند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: ارائه خدمات جمعی اعم از خدمات علمی، تحصیلی، آموزشی، فرهنگی و بهداشتی در کنار خدمات اشتغال الزامی است زیرا سکونت جمعی در یک روستا نیازمند فراهم شدن این مایحتاج هم است و اگر این زیرساخت‌ها تامین شوند مهاجرت روستایی به‌صورت چشم‌گیری کاهش می‌یابند.

فیلی بیان کرد: دهیاران ما می‌توانند فعالیت‌های موثر و ایده‌های کاآمدی ارائه دهند و دگر بار دهیار نمونه کشوری شناخته شوند، ایجاد اشتغال پایدار روستایی و اقتصادی مستقل از منابع دولتی همکاری و همراهی مسئولان و روستاییان را می‌طلبد.

انتهای پیام/

R41371/P1357/S6,73/CT11

کلیدواژه:

معاون عمرانی استاندار مرکزی | اشتغال روستایی | سطح استان مرکزی | مهاجرت روستایی | روستاهای استان | ایجاد اشتغال | داشته باشند | ارائه خدمات

افزودن مواد نگهدارنده به «رب‌های غیرمجاز» با بیل! گزارش AFC در آستانه داربی ۸۵ ۸۵ میلیارد تومان برای تکمیل مسیر‌های عبوری زائران ۱۱میلیارد ریال اعتبار برای سوادآموزی خراسان شمالی تخصیص یافت عرضه بیش از ۵۰ هزار تن میلگرد و تیرآهن در بورس کالا میلاد زکی پور در بازی دیروز از بهترین های استقلال بود کارمان قبل از دیدار با مکزیک آغاز شد غلامی فردا به عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی می شود

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا