شکل گیری یک تالاب مصنوعی در شمال خرمشهر

معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر از شکل گیری یک تالاب مصنوعی (انسان ساز) در شمال خرمشهر خبر داد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ ولی الله حیاتی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) افزود: این تالاب به مساحت 18هزار هکتار از زهاب های کشت و صنعت های نیشکر امیرکبیر و میرزاکوچک خان شکل گرفته است و تا نوار مرزی ایران و عراق و 10کیلومتری شمال خرمشهر امتداد دارد.
وی گفت: شکل گیری این تالاب مصنوعی که به محل زیستگاه پرندگان مهاجر تبدیل شده است در تعدیل آب و هوا و کاهش ریزگردها تاثیر زیادی دارد.
فرماندار ویژه خرمشهربا بیان اینکه این تالاب مصنوعی می تواند به منطقه گردشگری تبدیل شود، افزود: روزانه تعدادی زیاد از گردشگران از این تالاب دیدن می کنند.
حیاتی با اشاره به اینکه این تالاب هر سال پرآب تر می شود ، اظهار داشت: بخشی از راه آهن خرمشهر - اهواز از داخل این تالاب عبور می کند.
وی گفت: این تالاب مصنوعی که "تالاب ناصری" نامگذاری شده جلوه های زیبایی، به ویژه در فصول زمستان و بهار پدید آورده است.
پیش از این زهاب های دو مجتمع نیشکری خوزستان که تامین کننده آب تالاب مصنوعی ناصری است به رودخانه کارون ریخته می شد که پس از مدتی به علت شوری بالای آن ، از ورود آن به کارون جلوگیری شد.
دوستداران محیط زیست از شکل گیری تالاب مصنوعی ناصری به علت آثار مثبت آن بر محیط پیرامونی به عنوان یک پدیده نو زیست محیطی در سامان بخشیدن به طبیعت شکننده و آسیب پذیر ناشی از ریزگردها نام می برند.
در سال های اخیر دو تالاب بزرگ شادگان و هورالعظیم به علت خشکسالی و تامین نشدن حقابه آنان با مشکلات زیست محیطی زیادی مواجه شده است.
با وجود آنکه حدود یک سوم آبهای دائمی کشور در استان خوزستان جاری است ولی به علت فعال شدن کانون های ریزگردها در استان، محیط زیست خوزستان در دو دهه اخیر با چالش های عمیقی روبرو شدند.

هشدار به صیادان ؛ شنبه تا دوشنبه خلیج فارس مواج است

مدیرکل هواشناسی خوزستان اعلام کرد: آبهای شمال غرب خلیج فارس روزهای شنبه تا دوشنبه هفته آینده مواج و طوفانی خواهد بود.
کوروش بهادری در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی مانا افزود: بر اساس نقشه ها و مدل های هواشناسی، آبهای شمال غرب خلیج فارس تحت تاثیر یک سامانه بارشی توام با وزش باد ، به مدت سه روز طوفانی می شود.
وی گفت: با طوفانی شدن آبهای خلیج فارس ، شرایط برای تردد شناورهای دریایی مناسب نیست.
مدیرکل هواشناسی خوزستان به صاحبان قایق ها و شناورهای دریایی توصیه کرد به علت شرایط نامساعد جوی در آبهای خلیج فارس ، سفرهای خود را به تعویق بیندازند.
بهادری با اشاره به اینکه احتمال بروز سوانح دریایی در شرایط نامساعد جوی وجود دارد، افزود: شناورهای دریایی می توانند آخرین اطلاعات هواشناسی را از طریق گوشی های هوشمند خود دریافت کنند.
مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز اعلام کرد از روز شنبه با ورود سامانه بارشی و وزش بادهای شدید ، احتمال برخاستن گرد وخاک در مناطق ساحلی خوزستان وجود دارد.
این مدیریت از فرمانداران مناطق ساحلی خوزستان خواست در روزهای شنبه تا دوشنبه که هوای خوزستان ناپایدار و بارانی است، تدابیر لازم را برای کاهش آثارزیانبار گرد و غبار احتمالی بکار گیرند.
مناطق ساحلی و بندری خوزستان در سال جاری بارها به علت شرایط نامساعد جوی ناشی از گرد و غبار و طوفانی شدن خلیج فارس به حالت فلج درآمد.
ناوگان صیادی خوزستان سه هزار فروند قایق و شناور صیادی در اختیار دارد.

کلیدواژه:

شرایط نامساعد جوی | تالاب مصنوعی | شناورهای دریایی | شنبه تا دوشنبه | مناطق ساحلی | شمال خرمشهر | خلیج فارس | شکل گیری

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا