يافته هاي حيرت آور يک تحقيق؛ فعاليت مغز انسان 10 دقيقه پس از مرگ!

خبرگزاري آريا- نتايج يک تحقيق حيرت آور نشان مي دهد مغز انسان بيش از ده دقيقه پس از مرگ فرد، به فعاليت خود ادامه مي دهد.
به گزارش سرويس علمي خبرگزاري آريا به نقل از روزنامه اپنديپندنت چاپ انگليس، پزشکان کانادايي در يک بخش مراقبت هاي ويژه مشاهده کردند که مغز يک فرد پس از اعلام مرگ وي از نظر باليني، همچنان فعال بود. در آن مورد، پزشکان با مشاهدات معمول، از جمله فقدان ضربان قلب و واکنش نداشتن مردمک چشم، مرگ اين بيمار را تاييد کردند. اما آزمايش ها نشان داد که مغز بيمار پس از مرگ به فعاليت خود ادامه داد و امواج مغزي آن مشابه امواج مغزي در حالت خواب عميق بود.
پزشکان گفتند که پس از توقف ضربان قلب و فشار خون شرياني شاهد تداوم ارسال تک موج بتا از مغز بودند. در اين تحقيق که نتايج آن توسط گروهي از دانشگاه انتاريوي غربي منتشر شد، تصريح شده است اين يافته ها ممکن است پيامدهاي جديد و بزرگ پزشکي و اخلاقي براي مسائلي از قبيل اهداي عضو داشته باشد. تنها يکي از چهار فردي که مورد بررسي قرار گرفتند، فعاليت مغزي طولاني و عجيب داشت و فعاليت مغزي بيشتر بيماران قبل از توقف ضربان قلب آنها کاهش يافت. اما عملکرد مغز آنها در دقايق پس از مرگ تغيير کرد؛ مسئله اي که موجب ابهام بيشتر درباره اين شده است که پس از مرگ چه اتفاقي در مغز رخ مي دهد.
پزشکان نمي دانند هدف از فعاليت مغز پس از مرگ چه مي تواند باشد و درباره هر گونه نتيجه گيري بر اساس يک نمونه کوچک هشدار دادند.
با اين حال، نويسندگان اين تحقيق اعلام کردند با توجه به اينکه همه تجهيزات به درستي کار مي کردند، نمي توان گفت مشاهده اين فعاليت مغزي پس از مرگ اشتباهي بوده است. محققان پيشتر فکر مي کردند تقريباً همه فعاليت مغز طي مرحله اي بسيار مرموز حدود يک دقيقه پس از مرگ متوقف مي شود. اما آن مطالعات روي موش ها انجام شد و تاثير مشابه آن در انسان ها مشاهده نشد.
پزشکاني که بررسي جديد را انجام دادند، اعلام کردند: «ما ظرف يک دقيقه پس از توقف ضربان قلب در هر چهار بيمار تا يک دقيقه شاهد موج دلتا نبوديم.» اينکه پس از مرگ در بدن و مغز انسان چه رخ مي دهد، هنوز براي دانشمندان تقريباً کاملاً ناشناخته است. براي مثال، نتايج دو بررسي که در سال گذشته انجام شد، نيز ثابت کرد که ژن ها تا روزها پس از مرگ افراد به فعاليت خود -حتي به صورت فعالانه تر- ادامه مي دهند.

کلیدواژه:

توقف ضربان قلب | دقیقه پس از مرگ | فعالیت خود | فعالیت مغزی | فعالیت مغز | مغز انسان | یک دقیقه

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا