◄ فراز و فرودهای ریل ملی

تین‌نیوز |

سعید قصابیان *: آیا پسوند ملی برازنده کالایی چون ریل هست؟ آیا ریل یک کالای استراتژیک است؟ ضرورت طرح این پرسش‌ها در متن مستتر است. برای پاسخ به این سوالات لازم است به سابقه و فراز و فرودهای بیست و چند ساله تولید ریل در داخل رجوع و بررسی شود که علت به سرانجام نرسیدن تلاش‌ها چه بوده است. آیا آنچه می‌گویند با آنچه اراده می‌کنند تفاوت دارد؟ آیا چنین فعالیتی اقتصادی است؟ اگر اقتصادی نیست چرا؟ اگر اقتصادی هست چرا لازم می‌آید وزیر دخالت کند تا راه آهن این محصول را بخرد؟ اگر اقتصادی نیست چه کسی باید تدبیر کند برای سودده کردن آن؟ اگر اقتصادی هست چرا نمی‌توانیم آن را صادر کنیم؟ اگر اقتصادی نیست چرا بر ادامه این ضرر ملی اصرار می‌کنیم؟ اگر اقتصادی هست رقیب هندی در بازار داخل چه می‌کند؟ اگر اقتصادی نیست خسارت آن از جیب چه کسی می‌رود؟

چند سال است که اصطلاحی به‌نام «ریل ملی» دهان به دهان میچرخد. بر ریلی که قرار است ذوب آهن تولید کند و به راه‌آهن تحویل بدهد این عنوان را داده‌اند تا در احداث خطوط جدید و بازسازی خطوط فعلی به کار گرفته شود و کشور از واردات آن بی نیاز شود.

ریل ملی عبارتی مبهم است و رایج کنندگان آن باید توضیح دهند که مرادشان از پسوند «ملی» که بر «ریل» افزوده‌اند چیست؟ آیا به راحتی می‌توان پسوند «ملی» را به هر کالایی نسبت داد؟ آیا مراد این است که چون این ریل در کشور ساخته می‌شود شایسته پسوند ملی است؟ این نمی‌تواند درست باشد. زیرا هزاران کالا ی ریز و درشت از کارخانجات صنعتی کشور بیرون می‌آیند و هیچ‌کدام ملی خوانده نمی‌شوند.

آیا می‌شود به یک لنت ترمز به صِرف این‌که از یکی از کارخانجات تولیدی کشور بیرون می‌آید عنوان «لنت ترمز ملی» داد؟ آیا مراد این است که چون این ریل با استفاده از سرمایه ملی و در کارخانه‌ای که با ثروت ملی ساخته شده، تولید می‌شود شایسته پسوند ملی است؟ این نیز نمی‌تواند درست باشد. زیرا هزاران کالا ی ریز و درشت در کارخانجات دولتی و نیمه دولتی و شبه‌دولتی تولید می‌شوند و همه به ملت تعلق دارند و هیچ‌کدام ملی خوانده نمی‌شوند.

آیا می‌شود به یک دارو به صرف آنکه در یک کارخانه داروسازی دولتی برپا شده از ثروت ملی تولید می‌شود، عنوان «داروی ملی» داد ؟ آیا مراد این است که چون این ریل با دانش فنی ایرانی تولید شده شایسته پسوند ملی است ؟ این نیز نمی‌تواند درست باشد.

زیرا اولاً دانش فنی ریل سال‌هاست در دنیا تدوین شده و مورد استفاده قرار گرفته ثانیاً دانش فنی تولید و ماشین آلات خط نورد ریل ذوب آهن همگی وارداتی هستند. آیا مراد این است که هر کالایی که مردم دنیا کشور ما را با آن می‌شناسد شایسته پسوند ملی است؟ چنانکه دنیا آلمان را با مرسدس بنز و ژاپن را با سونی و کوبا را با شکر و هلند را با گل و شیلی را با مس و سوئیس را با شکلات و... می‌شناسد؟ این نیز نمی‌تواند درست باشد. زیرا کسی در دنیا ایران را با «ریل » نمی‌شناسد 1.

سابقه نشان می‌دهد که تلاش‌های دیگری نیز برای چسباندن پسوند ملی به برخی کالاها انجام شد اما ناکام بود و مورد پذیرش و اقبال قرار نگرفت. در دوره‌ای تلاش شد پیکان به‌عنوان خودرو ملی معرفی شود و در سال‌های بعد سمند نامزد احراز این عنوان شد. چند سال پیش شرکت واگن پارس پیگیر معرفی «بوژی باری ملی» بود و اخیراً لکوموتیوهایی که با تکنولوژی زیمنس در کشور مونتاژ می شود پسوند ملی گرفته‌اند. همه این تلاش‌ها ناکام ماندند، می‌مانند و خواهند ماند زیرا پسوند «ملی » با توجه به بار ارزشی و تقدسش به‌راحتی بر هر کالایی بار نمی‌شود.

استفاده از پسوند «ملی» همچنین این کارکرد منفی را دارد که افراد احساساتی را به ظن وطن‌دوستی در زمره طرفداران تولید آن کالا در داخل قرار می‌دهد و این نام‌گذاری می‌تواند آنان را از هزینه‌ها و پیامدها غافل کند.

مرور سابقه تولید ریل در داخل کشور روشن می‌کند که آیا این محصول شایسته پسوند ملی هست یا «ریل ملی » تنها یک توهم است.

گاهی برای دفاع از تولید ریل در داخل ، از تعبیر «استراتژیک» استفاده می‌شود. عده‌ای اعتقاد دارند که ریل یک کالای استراتژیک است و لذا باید در داخل تولید شود. کالای استراتژیک تعریف خاص خود را دارد. تعبیر «کالای استراتژیک» بر هر کالایی بار نمی‌شود و کاربران آن باید توضیح دهند که مرادشان از «کالای استراتژیک» که ریل را ذیل آن طبقه‌بندی می‌کنند؛ چیست؟

ساده‌ترین تعریفی که برای کالای استراتژیک می‌توان ارائه کرد آن است که در صورت فقدان کالای مورد نظر صدمه مهمی به اقتصاد و امنیت کشور وارد خواهد شد. به‌عنوان مثال موارد غذایی اصلی و قوت غالب مردم مانند گندم و برنج کالای استراتژیک هستند. به هیچ روی نمی‌توان تصور کرد که فقدان ریل آسیبی به امنیت کشور وارد کند.

در مورد امنیت اقتصادی کافی است تحقیق شود که تاکنون در هیچ کشوری به‌دلیل عدم تولید ریل بحران اقتصادی رخ نداده و کافی است یادآوری شود که در این 90 سال که از تاسیس راه‌آهن گذشته است اقتصاد کشور بدون ریل داخلی به حیات خود ادامه داده و از این ناحیه تهدیدی متوجه امنیت اقتصادی کشور نشده است. ضمناً قرار نیست هر کالایی را همه کشورها تولید کنند.

مرور سابقه تولید ریل در داخل کشور نشان می‌دهد که بیش از 20 سال است که در چند نوبت بین راه‌آهن و ذوب‌آهن تفاهم‌نامه امضا می‌شود ولی ریل از ذوب‌آهن بیرون نمی‌آید. آخرین تفاهم‌نامه در سال 1393 جدی‌تر از قبلی‌ها بود و منجر به خرید و واردات خط نورد ریل به ذوب‌آهن شد با سرمایه‌گذاری حدود 200 میلیارد تومان 2 ( در منبع دیگر این سرمایه‌گذاری معادل 30 میلیون یورو و 800 میلیارد ریال اعلام شده است 3 ). اما علی‌رغم این ادعای مکرر که این خط نورد در مراحل پایانی نصب و تست و آماده بهره‌برداری است اما باز هم ریل از ذوب آهن بیرون نمی‌آید.

تاخیر آن‌قدر زیاد شد که راه‌آهن برای رفع نیاز خود اقدام به خرید ریل از هندوستان کرد. باید پرسید چرا؟ توجه به سبد محصولات ذوب‌آهن (که قادر به تولید اکثر مقاطع فولادی است) نشان می‌دهد که محصولات این شرکت مصرف عام و بعضاً مشتری خارجی دارند. لذا ذوب‌آهن درباره اکثر محصولاتش با تنوع و تعدد مشتری مواجه است و دغدغه بازایابی ندارد و با اندک تلاش متاع خود را می‌فروشد 4 . اما ریل چه؟ ریل دو مشتری بیش ندارد، راه آهن و شرکت زیرساخت 5 .

می‌توان حدس زد که عدم تمایل ذوب‌آهن به تولید ریل در این سال‌ها در این واقعیت ریشه داشته باشد که این شرکت علاقه‌ای به تولید کالایی با مشتری خاص و سفارش محدود ندارد. بر این واقعیت باید چند مورد دیگر را افزود.

اول) ذوب‌آهن هم‌اکنون غرق در گرداب‌های اقتصادی است و چند صد میلیارد تومان بدهی دارد 6 و فروش هرچه سریع‌تر محصول و کسب نقدینگی از هر چیز برای آن حیاتی‌تر است. اما دریافت پول از مشتری دولتی (شرکت زیرساخت و راه‌آهن) به این سادگی نیست. آن‌ها خود برای خرید ریل چشم به دست دولت دارند تا مبالغی جهت تامین ریل در اعتبارات سالانه کنار بگذارد و از سوی دیگر همه می‌دانند که از تخصیص اعتبار تا مجوز پرداخت راهی طولانی است. لذا کاملا معلوم است که از راه‌آهن آبی برای ذوب‌آهن گرم نخواهد شد.لذا نباید انتظار داشت که ذوب‌آهن همت زیادی برای بیرون دادن ریل به خرج بدهد.

هر عقل حساب‌گری به ذوب آهن توصیه می‌کند که به تولید و فروش سایر محصولات خود به بازار و کسانی که برای آنها صف بسته‌اند اولویت دهد و هرچه سریع‌تر به پول نقد برسد. از سوی دیگر ذوب‌آهن مبالغ زیادی به راه‌آهن بدهکار است و پول حاصل از فروش ریل با این بدهی تهاتر خواهد شد و از این قرارداد پول نقد به چنگ ذوب‌آهن نخواهد آمد.

اخیراً یک مشاجره رسانه‌ای بین ذوب‌آهن و راه‌آهن در گرفته و هر یک دیگری را مسئول به سرانجام نرسیدن ریل داخلی معرفی می‌کنند. کار چنان بالا گرفته که وزیر جدید صنعت هم وارد این غائله شد:

وزیر صنعت در هفتم شهریور ماه 1396 در سفر به اصفهان از عدم خرید ریل ذوب آهن توسط راه‌آهن انتقاد کرده و با بیان این‌که بدهی‌های سنواتی، دلیل عدم خرید ریل ملی ذوب‌آهن توسط راه‌آهن است گفت: طی جلسه‌ای با مسئولان راه آهن ج.ا.ا.، مشکلات بر سر راه فروش ریل ملی به راه‌آهن را مرتفع می‌کنیم. 7

مشاهده می‌شود که وزیر صنعت که علی‌الاصول باید سیاست‌گذاری کند و مطابق وعده دولت بنگاه‌داری 8 تصدی‌گری 9 را رها کند، ناچار می‌شود آستین بالا بزند و به نجات ذوب آهن همت کند. ابزار این مساعدت، واسطه‌گری و فشار بر راه‌آهن برای خرید محصول ذوب آهن است. این در حالی است که ذوب‌آهن عملاً علاقه‌ای به این معامله ندارد.

دوم) تولید ریل ارزش‌افزوده زیادی برای ذوب آهن ایجاد نمی‌کند.دانش فنی طراحی و تولید ریل، داخلی نیست و ذوب آهن آن را وارد می‌کند. ماشین آلات خط نورد ریل وارداتی هستند ( از یک شرکت آلمانی) و نصب و راه‌اندازی و تست و آموزش آن توسط همان شرکت انجام می‌شود تا ذوب آهن بر خلاف تجربه قبلی بتواند از پس آزمون‌های سخت بر آید و در اخذ گواهینامه‌های فنی با مشکل مواجه نشود. همان‌طور که ملاحظه می‌شود ذوب‌آهن در بخش مغز افزار ارزش افزوده‌ای ندارد و ارزش‌افزوده آن در حد سخت‌افزار است.

سوم) راه‌اندازی این خط نورد هیچ تاثیری بر اشتغال‌زایی در ذوب آهن نخواهد داشت؛ زیرا اولاً خط نورد ریل مکانیزه است و به نیروی انسانی زیادی نیاز ندارد و ثانیاً همین نیروی انسانی اندک از میان کارکنان فعلی ذوب‌آهن تامین خواهند شد زیرا ذوب‌آهن هم‌اکنون با تورم نیروی انسانی مواجه است و مدیریت آن تلاش خواهد کرد تا از میان نیروهای مازاد عده‌ای را برای خط نورد ریل دست‌چین کند. هر کاری غیر از این به تورم نیروی انسانی و مشکلات کارگری آن دامن خواهد زد.

چهارم) میزان تقاضا برای ریل از سوی مشتری داخلی (شرکت زیر ساخت و راه آهن) خیلی کمتر از ظرفیت این خط نورد است. فارغ از محدودیت‌های بودجه و نقدینگی که در بالا آمد، توان فنی کشور برای اجرای پروژه های احداث / بازسازی خطوط و جذب و مصرف ریل محدود است.

الف) احداث خطوط جدید: کارنامه کشور در احداث خطوط راه آهن نشان می‌دهد که در طول عمر 90 ساله، موفق به احداث 13 هزار کیلومتر خط‌ آهن شده‌ایم 10 . چیزی در حدود 145 کیلومتر در سال. در یک فرض بسیار خوش‌بینانه این عدد را 200 کیلومتر در سال فرض کنید.

ب) بازسازی خطوط: توان اجرایی کشور برای نوسازی خطوط بیش از 450 کیلومتر در سال نیست 11 (برای بازسازی خط باید مصالح و اداره خط و ماشین‌های مکانیزه و شرکت مجری و مسدودی خط و بهره‌برداری و علائم با هم هماهنگ شوند تا بازسازی خط بدون ایجاد مزاحمت برای تردد عادی قطارها و در اسرع وقت انجام شود). در یک فرض خوش‌بینانه این عدد را 500 کیلومتر در سال فرض کنید.

ج) خطوط مترو: کل خطوط بهره‌برداری شده در مترو تهران حدود 220 کیلومتر است. اگر همه احداث خطوط را به 20 سال اخیر منحصر بدانیم میزان ریل مورد نیاز در سال بسیار ناچیز خواهد بود و با تقریب‌های محافظه کارانه‌ای که در محاسبه نیاز خطوط برون شهری در نظر گرفته می‌شود پوشش داده می‌شود. به همین دلیل قطار شهری مشتری مهمی برای ریل به حساب نمی‌آید. به عبارت بهتر تقاضای کشور برای ریل در سال بیش از 1400 کیلومتر نیست (با احتساب دو شاخه ریل برای هر خط). با فرض 60 کیلوگرم بر هر متر ریل، ریل مورد نیاز برای یک سال کشور از 84 هزار تن تجاوز نخواهد کرد. در یک فرض خیلی خوش‌بینانه این عدد را 100 هزار تن در سال فرض کنید.

این مقدار تقاضا به هیچ‌وجه با توان خط نورد نصب شده در ذوب‌آهن انطباق ندارد. ظرفیت این خط 400 هزار تن در سال است. به عبارت روشن‌تر مشتری داخلی متقاضی فقط 25 درصد ظرفیت این خط است.

پنجم) ریل مبنا در ذوب‌آهن ریل U33 است.این نوع ریل با توجه به بار محوری راه آهن ایران، در خطوط اصلی کاربرد ندارد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود با عنوان« گذری بر تولید و تقاضای ریل» یاد آوری می‌کند که:

سابقه تولید ریل در داخل کشور به 20 سال پیش بر می‌گردد که ذوب‌آهن مطالعه و اقدام‌های لازم را برای تولید ریل ۳۳U انجام داد و در آخرین مرحله در سال ۱۳۸۷ ، این نوع ریل را تولید کرده که به علت نبود تجهیزات لازم در خط تولید، صافکاری و تست، امکان صدور گواهینامه تولید، طبق استاندارد وجود نداشت 12.

بعد از دو دهه انتظار در شهریور 96 ، تولید انبوه ریل ملی در ذوب‌آهن اصفهان رسانه‌ای شد. مطابق اخبار تحویل ریل UIC60 به قراردادی در آینده موکول شده است: بر اساس قرارداد فروش ریل بین ذوب‌آهن اصفهان و راه‌آهن جمهوری اسلامی، 40 هزار تن ریل U33 تولید می‌شود تا در خط آهن کشور مورد استفاده قرار گیرد. همچنین قرارداد جدید برای تحویل 25 تا 30 هزارتن ریل UIC60 ( جهت خطوط بسیار پرسرعت 13) نیز به زودی بین ذوب‌آهن اصفهان و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور منعقد می‌شود 14.

سایت استیل ایران در گزارش مورخ 23 اردیبهشت 94 نوشت: تفاهم‌نامه تولید ریل ملی در ذوب‌آهن اصفهان اوایل تیرماه 93 به امضای وزرای «صنعت، معدن و تجارت» ، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «راه و شهرسازی» رسید.

در ادامه خبر آمده که تولید ریل UIC60 توسط شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان از مهم‌ترین مفاد این تفاهم‌نامه است. این منبع نیز تایید می‌کند که پیشرفت تولید ریل UIC60 در حد یک تفاهم‌نامه است.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین یادآوری شده که محصول سال ۱۳۸۷ ذوب آهن در اخذ گواهینامه‌های فنی دچار مشکل شده و صرف هزینه و زمان برای رفع آنها یکی از دلائل اصلی طولانی شدن این فرایند بوده است. می‌توان انتظار داشت که همین مشکلات در راه تولید انبوه ریل UIC60 نیز تکرار شود.

شواهد بالا همگی تایید می‌کنند که با کاربرد ریل UIC60 در خطوط اصلی کشور فاصله زیادی داریم.این در حالی است که عمده نیاز صد هزار تنی ریل از این نوع است.

ششم) همان‌طور که در بالا آمد مشتری داخلی متقاضی فقط 25 درصد از ظرفیت این خط است و مابقی ظرفیت آن بلا مصرف است. آیا ذوب آهن قادر به صدور ما بقی این ظرفیت ( بیش از 75 درصد) خواهد بود؟ آیا نصب این خط نورد هدف صادراتی داشته است؟ آیا این شرکت می‌تواند با رقبای روسی و هندی و کره‌ای و اروپایی دست و پنجه نرم کند؟ آیا قیمت ریل ذوب آهن در بازار جهانی جوابگوی سود معقول و پوشش دهنده هزینه تمام شده هست؟

نکته اول: برای پی بردن به چابکی و انعطاف پذیری رقبا می‌توان یادآوری کرد که درحالی‌که هر تن ریل در حدود هزار دلار در بازار جهانی عرضه می‌شود شرکت هندی در قالب تفاهم نامه سال 1392 حاضر شد ریل را به قیمت هر تن 58 هزار روپیه به ایران بفروشد که تقریبا معادل 890 دلار است.این شرکت تحت فشار طرف ایرانی در سال 1394 حاضر شد بر این قیمت نازل، هفت درصد دیگر تخفیف بدهد 15 .

نکته دوم: ریل تولید شده در ذوب آهن با انرژی سوبسیدی تولید می‌شود. دولت حامل‌های انرژی را با قیمت غیر واقعی و زیر قیمت بین‌المللی در اختیار ذوب آهن و دیگر صنایع کشور که به‌جز معدودی همگی دولتی هستند قرار می‌دهد حال آنکه رقبای خارجی، با انرژی گران‌‌تر محصولاتی با قیمت بین‌المللی عرضه می‌کنند. وقتی مشاهده می‌شود که محصول شرکت داخلی با وجود استفاده از سوخت سوبسیدی قیمتی نزدیک به رقیب خارجی دارند به‌راحتی می‌توان نتیجه گرفت که امتیاز داده شده به این شرکت ها (در قالب انرژی ارزان) صرف کاهش قیمت محصول و بهره‌وری و رقابت پذیری نمی‌شود بلکه دود می‌شود و به هوا می‌رود 16.

بی دلیل نیست که شدت مصرف انرژی 17 در کشور ما بسیار بیش از نرم بین‌المللی است. وقتی با انرژی سوبسیدی کالا تولید می‌کنید باید قیمت فروش آن در داخل به میزان قابل توجهی کمتراز قیمت رقیب خارجی باشد. وقتی با انرژی سوبسیدی کالا تولید و صادر می‌کنید، در واقع از گلوی اقتصاد ملی می‌زنید و سوبسید صادر می‌کنید.

عطف به دو نکته بالا و با توجه به هزینه سربار زیاد ذوب آهن و لشکر نیروهای مازاد و مشکلات زیست محیطی و اقتصادی و بدهی کلان آن و رقابت تنگاتنگ و میلیمتری در بازار محصولات فولادی، به‌نظر می‌رسد که ذوب آهن به سختی بتواند این محصول را صادر کند.

ذوب آهن می‌ماند و 75 درصد ظرفیت بلا استفاده. کشور می‌ماند و 75 درصد ظرفیت بلا استفاده در یکی از مجتمع‌های صنعتی بزرگ. ملت می‌ماند و یک ضرر هنگفت دیگر.

تبصره: یکی از شاخص‌های شفاف برای ارزیابی کیفیت یک محصول توان رقابت آن در بازار جهانی است. قیمت‌های بین‌المللی برایند همه اقتصادهای جهان هستند. اگر کالایی بتواند در بازار جهانی به فروش برسد بیتریدی واجد هم کیفیت و هم قیمت مناسب است. این قاعده در مورد ریل ذوب آهن نیز صادق است.اگر ذوب آهن بتواند ریل را در سبد صادرات پایدار خود جای دهد می‌توان بدون هیچ گونه تردید تولید آن را اقتصادی دانست و به آن افتخار کرد.

هفتم) برای نصب خط نورد ریل 200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است. اگر ذوب آهن این مبلغ پول را در یک بانک داخلی به‌صورت بلند مدت سرمایه‌گذاری می‌کرد سودی کمتر از 30 درصد به‌دست نمی ‌ورد. به عبارت دیگر 60 میلیارد تومان در سال. لذا ذوب آهن اگر بخواهد در این سرمای‌گذاری ضرر نکند باید سود سالانه حاصل از فروش ریل بیش از این مقدار باشد.

اگر برای فروش هر تن ریل قیمت هزار دلار و 10 درصد سود فرض شود (معادل صد دلار ) و نرخ دلار 40 هزار ریال باش ، 4 میلیون ریال سود بازای هر تن ریل مورد انتظار است. به عبارت دیگر ذوب آهن باید در سال حداقل 150 هزار تن ریل بفروشد تا از حاشیه ضرر دور شود ( یعنی سود سالانه این سرمایه گذاری از سود بانکی کمتر نشود). اما فروش 150 هزار تن با نیاز 100 هزار تنی صنعت ریلی کشور فاصله زیادی دارد( یک و نیم برابر).

جمع بندی و نتیجه گیری:

پس از20 سال قرار است ریلی از ذوب آهن بیرون بیاید که نیاز فرعی صنعت احداث و بازسازی خطوط ریلی کشور است ( ریل U33 ) و تولید ریل مورد نیاز خطوط اصلی( ریل UIC60 ) به آینده حواله شده است. ذوب آهن علاقه‌ای به تولید آن ندارد و همزمان خط تولیدی برای کارخانه خریده می‌شود که بیش از 4 برابر مورد نیاز ظرفیت دارد. در این‌که بشود مازاد ظرفیترا صادر کرد تردید جدی وجود دارد و احتمال اینکه این خط تولید به یک ضرر ملی منتهی شود جدی است. همه اینها در حالی است که این محصول با انرژی سوبسیدی تولید می‌شود.

برای توجیه تولید یک کالا در داخل کشور نیازی به کاربرد پسوند ملی نیست. به‌خصوص آن‌که کلمه ملی یک واژه ارزشی و معنوی و مقدس است و باید در کاربرد آن نهایت امانت و تدبیر را بهخرج داد.

برای توجیه تولید یک کالا در داخل، نیازی نیست بدون توجیه کافی آن را در زمره کالاهای استراتژیک جا دهیم. کالای استراتژیک تعریف خاصی دارد و تعداد انگشت شماری از کالا ها مشمول این معنی هستند.

هر گاه تولید یک محصول در یک بنگاه ، اقتصادی نباشد باید فکری به حال آن کرد. خسارت یک تولید غیر اقتصادی در یک بنگاه دولتی از جیب مردم پرداخت می‌شود. دخالت وزیر و وکیل در فروشاندن این محصول نه لازم است نه مفید و بلکه مضر. وزیر و وکیل به جای واسطه‌گری برای فروش ریل باید به شغل اصلی‌شان برگردند و تدبیر کنند برای اقتصادی کردن تولید این محصول.

پانویس‌ها

1. زعفران می‌تواند نامزد احراز عنوان کالای ملی باشد. زیرا خالصا محصول تلاش کشاورزان ایرانی است، خاک کشورهای نادری استعداد رویاندن آن را دارند، دانش کاشتن و پرورش و فراوری آن کاملا ایرانی است، در تجارت جهانی زعفران نقش پررنگی داریم و دنیا ما را در کنار حافظ و مولانا و نقش جهان و تخت جمشید با زعفران هم می‌شناسد. پسته هم چنین است.خرما هم می‌توانست چنین باشد.

2 منبع: خبر گذاری فارس / 23 مهر ماه 1396

3 منبع: سایت روزنامه اطلاعات / شماره 2 مهر 1396

4. گرچه در سال‌های اخیر به‌دلیل رکود اقتصادی فروش این محصولات با چالش مواجه شده اما این چالش‌ها مقطعی هستند.

5. شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور.

6. تولید انبوه ریل ملی در ذوب آهن اصفهان، همزمان با حضور جمعی از فعالان بازار سرمایه، آغازشد. مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در جمع فعالان بازار سرمایه گفت: این شرکت با مشکلاتی روبرو بوده که ناشی از بدهی‌ها و بهره‌های بانکی است اما اقدام‌های مختلفی برای حل این مشکلات انجام شده است. احمدصادقی با اشاره به تدابیر انجام گرفته برای کاهش بدهی‌های این شرکت در دو سال گذشته افزود: برای پرداخت بدهی‌های غیر بانکی اقدام های خوبی انجام شد و هر چند صفر نشده اما به حد معقولی رسیده است. او گفت: بدهی به برخی معادن کاهش چشمگیری یافته و بدهی به راه آهن ج.ا. نیز با تحویل ریل U33 به این سازمان که البته تنها شامل ۵۰ درصد قرارداد می‌شود، کاهش بسیاری می‌یابد. وی با اشاره به اینکه هزینه مالی سالانه این شرکت ۸۲۰ میلیارد تومان بود، افزود: از پارسال با پرداخت برخی بدهی‌های بانکی و توافق با بانک ها، هزینه مالی شرکت به ۶۵۰ میلیارد تومان کاهش یافت و با تداوم پرداخت بدهی ها، این هزینه همچنان روند کاهشی دارد. صادقی، مجموع زیان دو سال گذشته شرکت را ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با وجود هزینههای مالی که پس از اقدامات مختلف به ۶۵۰ میلیارد تومان در سال کاهش یافت، تورم و سایر مشکلات، این کاهش زیان، روند بسیار خوبی را نشان می‌دهد.

منبع : گزارش روزنامه اطلاعات / 2 مهر 1396 با عنوان «آغاز تولید انبوه ریل ملی در ذوب آهن اصفهان»

7 منبع : خبرگزاری تسنیم / ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

8. سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ( ایدرو، زیر مجموعه این وزارتخانه ) مالک حدود30 شرکت است.

منبع: سایت وزارت صنعت و معدن و تجارت و سایت ایدرو.

9 در این مورد یادداشت «عطش تصدی گری» به همین قلم را ببینید در روزنامه گسترش تجارت شماره

مورخ 24 / 3 / 96

10 منبع: سایت راه آهن جمهوری اسلامی ایران .

11. در این مورد مصاحبه معاون فنی وقت راه‌آهن ( سعید محمد زاده () را با مجله ترابران شماره 142( مرداد 1395 ) ببینید.

12 منبع: سایت روزنامه اطلاعات / شماره 2 مهر 1396

13 بر خلاف متن خبر ، ریل UIC60 مخصوص خطوط بسیار پرسرعت نیست و با توجه به بار محوری راهآهن ایران، در همه خطوط اصلی ریلی کشور ( صرف نظر از سرعت آن )مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رابه حساب خطای خبررسانی بگذارید.

14 منبع : خبرگزاری تسنیم / ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

15 منبع: خبرگزاری تسنیم / خرداد ماه 1394

16. شرح این‌که عدول از قیمت واقعی در کالا و خدمات چه آثار اقتصادی ویرانگری دارد ، حدیث جداگانه‌ای است و در این نوشته نمی‌گنجد.

17. مقدار انرژی مصرف شده یا تعداد بشکه نفت معادل آن برای خلق یک دلار تولید ناخالص ملی.

* کارشناس ریلی

کلیدواژه:

تواند درست | شایسته پسوند ملی | آیا مراد | ذوب آهن اصفهان | تولید ریل در داخل | نشان می دهد | اگر اقتصادی نیست | انرژی سوبسیدی | کالای استراتژیک | سرمایه گذاری | تولید انبوه ریل | تولید می شود | بازار جهانی | کیلومتر در سال | میلیارد تومان | ریل ملی در ذوب | بین المللی | تفاهم نامه | ذوب آهن | نیروی انسانی | بازسازی خطوط | داخل کشور | ظرفیت این خط | خط نورد ریل | خط نورد | ریل ذوب آهن | احداث خطوط | بازسازی خط | راه آهن | ذوب آهن | بدهی ها | خطوط اصلی | مورد نیاز | سال ها | دانش فنی | ریل مورد | فروش ریل | خرید ریل | هزار تن | راه آهن | یک کالا | ریل UIC60 | laquo ملی | ملی raquo | laquo ریل | تن ریل | آهن هم

بازی جدید آلمان، انگلیس و فرانسه برای حفظ برجام/ جزئیات بسته پیشنهادی اروپایی ها به ترامپ برای تحریم ایران/ موگرینی فعلا از بررسی تحریم‌های جدید خودداری کرده است رشد ۳۴۶ تومانی نرخ دلار/ بیشترین رقم ۴۵۳۲ تومان + نمودار برخی اشکالات دوران تحریم مثل ارتباطات بانکی هنوز به طور کامل رفع نشده/به نفع دولت و اقتصاد نیست نرخ دلار برای تامین مخارج بالا رود/دستور دادم برای هیچ بانک خصوصی جدید مجوز صادر نشود سوال مهم رشیدپور: دولت در افزایش نرخ دلار دست دارد؟ /روحانی: خیال مردم از بابت نرخ ارز راحت! /۴ برخي اشکالات دوران تحريم مثل ارتباطات بانکي هنوز به طور کامل رفع نشده/به نفع دولت و اقتصاد نيست نرخ دلار براي تامين مخارج بالا رود/دستور دادم براي هيچ بانک خصوصي جديد مجوز صادر نشود انتصاب مدیران عامل صندوق بازنشستگی کشوری و بیمه اجتماعی روستایان و کشاوزران و عشایر list روحانی: دولت پای قولهایی که به مردم داده ایستاده/ نوسان قیمت ارز بلند مدت نخواهد بود/ بودجه مهار ریزگردهای خوزستان حذف نخواهد شد فیمس4/ شاخ مجازی به اینا میگن؟! قسمت 14 از کتاب اول آواتار آخرین باد افزار دوبله فارسی 40سال دشمنی از جانب اسرائیل اما... معرفی فیک ترین کیتی چشایر(اوا) puzzle band - hasti (پازل بند - هستی ) AMV Anime(انیمه های مختلف) آموزش اینوگرافیک قسمت اول عراقچی مذاکره موشکی ایران با آلمان و انگلیس راتکذیب کرد وقتی آمد نیوز به شهید حججی توهین می کند... فرار تک تیرانداز داعشی در عرض چند ثانیه نماهنگ گویچه گرایلی با صدای عاشیق رسول نفیسی مسابقه بین هیومین و کیوری اجرای زنده -به این عکسها خیره شو - توسط حامد زمانی فیلم سینمایی شنل تیزر قسمت هشتم مستند دوم شخص با عنوان"علی یا استالین" کاهش حجم آب مخازن سدهای کشور منو ۴۵۰ تا کنید یه دابسمش عالی من خودمو از این بازی احمقانه کنار میکشم +ت مجموعه پاییز و زمستان پوشاک ایده آل آنچه که روحانیت را حفظ کرده بود خواننده جمشید نجفی و مجید فرهنگ ( اجرای زنده غروب پاییز ) jamshid najafi سریال عمودی ها - قسمت چهاردهم وقتی بابات مهمون دعوت میکنه از اعتراض تا اغتشاش..... انچ تریلر اولین DLC بازی Assassin’s Creed Origins آهنگ جدید پویا به نام بغض اور افتر های | تخم مرغ شانسی میشل مرمید مسابقه خوانندگی کودکان voicekids-پسرنوجوان خواننده 2017 اکشـن فتوشـاپ - شماره [ 2 ] حمیدماهی صفت پینگ پنگ امّا با خدا آموزش اینوگرافیک قسمت دوم حل تست کنکور ۹4 داخل کشور، تولید مثل، تخمک گذاری رشادت مثال زدنی رزمنده عراقی تا پای جان! مناظر نقاطی از کشور گرجستان دکلمه علی پورحسنی تدریس نظارت بالینی با محتوی سازی - محتوی الکترونیکی کلیپ عاشقانه سریال غنچه های زخمی Meltdown & Spectre Vulnerabilities گروه چشم انداز نو وقتی که عجله داری به پروازت برسی آموزش ساختن شماره مجازی بینهایت!!! | کاملا رایگان تیزر فیلم سینمایی شنل Mohsen Yeganeh - Tanhaei (Loneliness) ❤ محسن یگانه - تنهایی کاوشگر۰۹۹۰۷۳۳۵۸۰۸ طلایاب کاوشگرفوق طلایاب خوراکی ردیاب سرچر دوهزارجستوجوگرنقطه ز کاوشگر۰۹۹۰۷۳۳۵۸۰۸دوهزارجستوجوگرنقطه زن با امواج دهی دریافت سیگنالهای زیرزمینی دا افراد معروفی که به خاطر رنگ پوست عجیبشان مشهور شدند. موزیک ویدیو جدید پویا / بغض کاوشگر۰۹۹۰۷۳۳۵۸۰۸ طلایاب کاوشگرفوق طلایاب خوراکی ردیاب سرچر دوهزارجستوجوگرنقطه ز نحوه نصب SSL رایگان در کنترل پنل Cpanel اجرای زنده آهنگ سپر توسط حامد زمانی در قهدریجان ماشینی که سنگ ها را می بلعد بودم گردی در شهرستان چالوس قسمت2 09121833829 تست برگشت به خانه syma x8pro طلا یاب ۰۹۹۰۷۳۳۵۸۰۸ برخاستن هواپیما از کوتاه ترین باند پرواز دنیا - سابا 3 اخراجی اور افتر های | تخم مرغ شانسی ریون کویین کاردستی های جذابی که در زمان کوتاه درست می شوند(قسمت1) برنامه فضایی سرنشین دار جمهوری خلق چین بر خاک رفته! عدالت مورچه ها تیتان ها به پیش بازگشت به بازی های ویدیویی طرز تهیه نیویورک چیزکیک رورونوا زورو HD - One piece تقدیم به تمامی عاشق پیشه ها - امین گودرزی تریلر DLC داستانی جدید Assassin's Creed Origins 11 مکان مخفی و chest مخفی در Fortnite در آپدیت جدید برنارد - قسمت 51 نمای نزدیک Audi Q8 2018 صدای دلنشین کهیار بختیاری 10 چیز که فقط دارک سولز بازا میفهمن آموزش Live Stream در آپارات برای بازی های اندروید نماهنگ چه قدر سرده با صدای علیرضا قرایی منش مهمترین بازی های سبک وحشت در سال 2018 کارتون پینگو - قسمت 7 کامران و هومن وقته عشقو حاله:) حل تست توحید شناسی دین و زندگی کنکور همزن کاسه دار حرفه ای کلترونیک مدل KM 363 اعجاب انگیز!! مطابقت 92 درصدی پکیج دینی 100 یوسفیان پور تیزر 30 ثانیه، معرفی شرکت گز سکه و محصولات آموزش سوار شدن بر اسب در ماین کرافت حل المسائل کتاب جبر خطی و کاربردهای گیلبرت استرانگ Brawlhala Fun persian time |گیم پلی بازی brawlhala ثابت قدمی کلید موفقیت قهرمان های کنکور فیلم آموزشی تهیه نان سیر مستند متفاوتی از گروه جهادی حرکت المحرومین 100 دستور العمل سریع وآزموده شده پول و ثروت و رفع مشکل آموزش بافت موی بسیار زیبا و آسان سکانس اکشن از فیلم تماشایی هرکول شماره 1 آغاز عملیات گسترده نیروی انتظامی با فرمان سردار رحیمی قضا و قدر: مفاهیم دین و زندگی کنکور بلا آقای روحانی چرا با ضدگلوله به میان مردم زلزله زده رفتید سکانس اکشن از فیلم تماشایی هرکول شماره 2 صدای روح EVP فیلم آموزشی چیز کیک توت فرنگی بدون فر لگو کاپتان آمریکا قسمت چهارم فیلم آموزشی تهیه نودل بدون سوپ uboxing dead rising 4 بزودی لتس پلی همین بازی موزیک سریال عشق اجاره ای میکس بهترین عکس های بازیگران حل المسائل کتاب ترمودینامیک مولکولی دونالد مک کواری تحلیل ضد انقلاب از تحریک سردبیرآمدنیوز برای تجریه ایران سکانس اکشن از فیلم تماشایی هرکول شماره 3 متهم گریخت - بچه زرنگ اموزش سه غول نریمان محمود قصه های مجید - کروات - قسمت 1 حمله دوباره حسن روحانی به مسکن مهر Benyamin - Taraneh Vazheh بنیامین - ترانه واژه Saeed Modarres - Divoonegi سعید مدرس - دیوونگی تریلر عنوان the witcher wild hant اعجاب انگیز!! مطابقت 92 درصدی پکیج دینی 100 یوسفیان پور قضا و قدر: درسنامه دین و زندگی کنکور اتک کلش رویال با ماکان بند سانچز به یونایتد خوش اومدی فیلم پروتکل هویت سنجی ایمن در شبکه منت فیلم آموزشی تهیه نان سیر آموزش بافت موی بسیار زیبا و آسان عکسای زیبای سلنا گومز2017 اهنگ NOBADY سکانس اکشن از فیلم تماشایی هرکول شماره 4 حل المسائل کتاب پیشرانش هواپیمای سعید فرخی – ویرایش دوم حمید هیراد یار درگ سوزوکی با جک s5دنده قضا و قدر: آیات قضا دین و زندگی کنکور چرا عکس و فیلم شما بین مردم زلزله زده رفتید پخش نشد؟ سکانس اکشن از فیلم تماشایی هرکول شماره 5 فیلم آموزشی تهیه نودل بدون سوپ سکانس اکشن از فیلم تماشایی هرکول شماره 6 بی پولی - تقدیم به تو یعنی مال خودت عروسک اشلین الا♡تقدیم به بیتا الا♡پرنسس کفش ها فیلم آموزشی تهیه نان سیر تیزر bmw سری 8 2017 دانلود پروژه افترافکت نمایش لوگو با ذرات طلایی باب اسفنجی_فصل اول_ قسمت[19]_دوبله فارسی فیلم آموزشی چیز کیک توت فرنگی بدون فر سکانس اکشن از فیلم تماشایی هرکول شماره 7 گل های لایی مسی اغفال دختران جوان در مترو حل المسائل کتاب مدارهای منطقی دیجیتال ویکتور نلسون موسیقی اصیل -آهنگ آمد نوبهار - خواننده علی سیار شوخی رشیدپور با تکیه کلام روحانی آقای روحانی چرا با ضدگلوله به میان مردم زلزله زده رفتید محسن يگانه - یک هفته به عید قدرت آزمایی رنج روور در برف فیلم آموزشی تهیه نودل بدون سوپ دیرین دیرین این قسمت اختلاس تم ورودی شینسوکه ناکامورا لگوی حسین برای سومین مسابقه اقای راوی فیلم آموزشی چیز کیک توت فرنگی بدون فر تقدیم ب آمیتیس جون دختری با نیروی ماوراء طبیعه _ فوق العاده وحشتناک روحانی: درآمد ارزی از امسال بیشتر می شود تک نوازی دوتار جنوب خراسان با نوازندگی کاظم وثوق کارتون رنگ کاری پلنگ صورتی فیلم آموزشی چیز کیک توت فرنگی بدون فر متهم گریخت - هاشم بدبختیات داره شروع میشه قسمت آخر لاکپشت های نینجا مقایسه ی تکنیک ها در fifa17 و pes2017 Meltdown & Spectre Vulnerabilities گروه چشم انداز نو گریل برقی پروفی کوک مدل proficook Contact grill PC-KG 1 سرخ کن بدون روغن پروفی کوک مدل PC-FR 1115 قضا و قدر: آیات تقدیر دین و زندگی کنکور پایان برنامه 45رادیوشب متهم گریخت - الهی من قربونت برم بسلامتی فقط برای حافظان جزء 30 قرآن کریم Meltdown and Spectre in 3 Minutes گروه چشم انداز نو شانیکو و مریان|هی تو آقای روحانی چرا عکس وفیلم شمابین زلزله زدگان منتشرنشد اپلیکیشن لیموزین 6 سمپل لوپ و درام کیت پرکاشن برای DJ باز ها-ست تریبال 1 پلنگ صورتی و دوستان (مدرن) :: فصل 1، قسمت 34 / HD تقدیم ب آمیتیس جون پایتخت 1 - داداش این کله منه تکنیک های دیوانه کننده فیفا 18 نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور1 صحنه های بزن بزن در فیلم سرنوشت خشمگین اپلیکیشن لیموزین 2 ماشین سواری به سبک عربی هنریک میختاریان به آرسنال پیوست نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور2 موزیک ویدیو نامه ای به فرزند از یاس اموزش چند نفره بازی کردن در ماینکرافت آقای روحانی تا کی به مردم اهواز میگویید صبر کنند؟! تقدیم به ملیسا برندینگ شهری - سولماز رضایی پخش آهنگ حبیب در تلویزیون توضیحات روحانی/وضعیت موسسه های مالی واعتباری چه می شود؟ ترفند هایی از جنس لباس (قسمت 1 ) رئیس جمهور: امیدوارم ابهامات مردم رفع شود آموزش ساخت دستگاه شب و روز کننده|کانال slime_bloxs@ سگی که سعی میکنه صدای امبولانس دربیاره وقتی تیم کوک برای سخنرانی از انیموجی استفاده می کند Aron H - Shookhi Kardam آرون حسینی - شوخی کردم همه ی قهرمان های rayman legends توضیح روحانی درباره آلودگی هوای خوزستان کلی عکس از عشق جانا آقای روحانی برای حل مشکلات خوزستان هیچ اقدامی نشد؟ تکه کلام رئیس جمهور از زبان مجری گفتگوی زنده رقابت ناسالم ... اولین ویدیو رسمی فیلم Black Panther - زومجی دژاوو (Déjà vu) حسی غریب و وهمی - دوبله فارسی پرسپولیسیا لایک وااااجب رئیس جمهور:دولت برای تامین مخارج قیمت دلار رابالانمیبرد آموزش تکنیک های فیفا 18 بازیگر معروف_ مهریه من گل نرگس بود! آنچه در برنامه نود 2 بهمن خواهید دید بدنسازی قدرت پاترول در آفرود ! مردم آزاری - ترساندن پسر اسلایم پفکی «کپی به شرط عضویت در کانال»توضیحات در حد قیامت قصه های مجید - صد تومن علی مراد - قسمت 1 جایزه جهانی انرژی برای محققان دانشگاه تهران سخنان روحانی درباره ریزگردهای خوزستان انگشتر قلم زنی سه بعدی مرغ دعاخوان استاد جنگی کد f163 میکس کره ای عاشقانه سریال افسانه جومونگ 2018 قصه های مجید - صد تومن علی مراد - قسمت 2 ★تخته شاسی باربیم✿ عروسک پونی های جدیدم رائفی پور در مورد اخلاق سکولار جدید یکی از زیباترین تلاوت های دنیا با زیرنویس فارسی HD صلوات خاصه حضرت فاطمه ی زهرا فقط برای ه خنده ترکیب تیم یوفا آمار عجیب و غریب روحانی از اشتغال در فضای مجازی مولودی ولادت حضرت زینب(س) مرحوم حاج سلیم مؤذن زاده ماشین لباسشویی 9 کیلویی ایندزیت مدل BWE 91484X W UK گیم پلی بخش آنلاین بازی: Call Of Duty WWII پروژه خزرتا خلیج فارس به روایت عکاسی آنالوگ متولدبهمن بهمنی هاحتماگوش کنن مساااااااابقههههههه (ماشین باربی)توووضیحات کمبود دستشوئی در هلند! خلاصه بازی نفت تهران 4-1 سیاه جامگان (نود 2 بهمن) اموزش به دست اوردن کامند بلوک مولودی بسیار زیبای ولادت حضرت زینب(س) حاج نادر جوادی من اولین پرنسس امبرم بخش دوم: آموزش نرم افزار سپیدار همکاران سیستم ps4 اسلیم فیلم زیبای زمین در شب با کیفیت بالا بهترینها لب خوانی پرشین دابسمش متن خوانی زیبا با صدای سید مهدیار لطفی معاد شناسی : دنیا دین و زندگی کنکور شکست عشقی ابراهیم تاتلیس - شاد اجرای صحنه ای اهنگ Lucky One اکسو ضبط موسیقی فیلم "چهار راه استانبول" لحظه خرد شدن قایق در تصادف با کشتی اهنگ جدید گروه پالت : هم قطار حل تست مبحث هدایت دین و زندگی کنکور عبدالباسط سوره واقعه واقعا زیباست خلاصه و حواشی تراکتورسازی 1-2 سایپا (نود 2 بهمن) ثروت و سلامت دنیا در دو قرن اخیر طلایاب=طلایاب ۰۹۹۰۷۳۳۵۸۰۸بااصول طلایاب سرچر ردیاب نقطه زن شعاع زن حساسیت به فلزا طلایاب=طلایاب ۰۹۹۰۷۳۳۵۸۰۸بااصول طلایاب سرچر ردیاب نقطه زن شعاع زن حساسیت به فلزا تیزر رسمی شرکت لکسوس از کانسپت جدیدخود (LF-1 Limitless) پروژه افترافکت گلیچ (ظاهر بهم ریخته) دینامیک سریع ویدئو طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار شاد و باحال ۵۰۴ سرچر ردیاب نقطه زن شعاع زن حساسیت به فلزات مدفون عمق هفت گنج یاب باعمق کاوش بالا فرزاد دزدمه- دار و ندار طنز طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار شاد و باحال ۵۰۵ انواع واکنش به ازدواج اعترافات هولناک 3 زن اسیر در بند داعش کربلایی مجید رضایی سلام میدم به گنبد طلاتو ⭕️ اظهارات جالب نخبه ایرانی فارغ التحصیل کالیفرنیا درباره بازگشتش به وطن و ... گزارشی جدید از رزمایش محمدرسول الله ارتش در سواحل مکران آهنگ شاد جدید بندری، ریمکس ارکستری. 2018 ویدیو تلاوت استاد سید متولی عبدالعال سوره بقره علی قاسمی - کشف رسالت شغلی مشکل تردد به دلیل باد شدید در نروژ خخخخخخخخخ آیفون ایکس دربرابر تبر!! باز اجرای «بهاره دختر عمو» توسط دو هنرمند افغانستانی همخوانی جالب کورس سرهنگ زاده و محمد معتمدی آیفون ایکس دربرابر 5000 کبریت! پارکور حیواناتی که باورتون نمیشه وجود دارن! تست پرتاب آیفون ایکس از ارتفاع 1000 فوت! نماهنگ 877- امیر تتلو (گوله های برف) موتور سوار دیوانه طنز آهنگ امید علومی و همسرش سحر قریشی بنام احوال بارون خبر های بیشتری از ویندوز 10 آرم در راه است!! کودکی بازیگران ایرانی عکس های ناب چهارمضراب سه گاه -دستور سنتور -استاد پایور وقتی رژ می زنی نمخوای رژت پاک شه لری- فرج الله جوکار7- شادی ها تون پایدار پیش بینی خارقالعاده استاد عباسی نماطنز | کلاس خصوصی گرفتن علی با ژینوس در خانه به دوش تلاشهای اروپا و آمریکا برای مذاکره موشکی با ایران دعاهای قرآنی مقام معظم رهبری سانچی تیزر معرفی سانچز به مناسبت قرارداد با منچستر یونایتد شیخ حبیب داودی اعلام رسمی انتقال سانچز توسط باشگاه منچستریونایتد ماشین و کیف رینبوفکتوری گفتگو با علیرضا طلیسچی | خبر آلبوم جدیدش گزارش مردمی - وقتی آقایان برای خانم ها تتو می زنند 1 تنهایی کلیپ خیلی خیلی بامزه مادر بزرگ اساسین کرید ۴۰ربنا از قرآن کریم حمید هیراد ورژن معتادی دابسمش جدید محمد امین کریم پور إذا أصابك الهم والضیق والحزن تفائل بالحیاة فلا تعلم فی ای لحظة یأتیك الفرج تحلیل کوتاه از قاهر اف 313 اجرای آهنگ 'همینه که هست' در کنسرت محمد علیزاده کاشت بامیه در خانه لحظه مرگ داعشی از دید دوربین دور کمربسته! خاطره شنیدنی رضا رشیدپور از خبر مرگش! تیزر باشگاه آرسنال به مناسبت پیوستن میختاریان طراحی کارت ویزیت مبتدی (1) گفتگو با سرکار خانم قاسمی علت اعزام وزیر کار بجای وزیر نفت برای بررسی حادثه سانچی چه بود؟ أعطی كل شی حجمه فالحیاة زائلة لا محالة! ❗ ❗ ❗ حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 آتش نشان شهیدی که از طریق اتیکت لباس در پلاسکو شناسایی حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 میلاد حضرت زینب س وروزپرستاردر مهربان 96 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 اون یکی باربی خوانندم( درخواستی ) کلیپ زیبای استیو جابز افزایش نیم تا یک نمره آیلتس در چهار روز ایمانمون رو نیگا کنید چرا وزیر کار به چین رفت؟! محصول جدید سایپا در لاین سرعت مجلسی بازی تاج و تخت تمام گل های هری کین برای تیم ملی انگلیس در سال 2017 آخرین فرصت چرا با ضدگلوله به میان مردم زلزله زده رفتید؟ ساخت پنج مینوها با استفاده از چهارمینوها لباس بتمن باربی و ست کامل آشپزخانه باربی جدیدم فیلم آموزشی تهیه نان سیر لانچ تریلر بازی Dragon Ball FighterZ کربلایی مجید رضایی چه بارگاهی داره ابوالفضل اسلایم جدیدم و وسایلام سمیح قاسم تقدموا تقدموا فیلم آموزشی تهیه نودل بدون سوپ ساعاتی پیش رزمایش مشترك محمد رسول الله (ص) ارتش ای که در کشتن ما هیچ مدارا نکنی - حافظ استاد حسن بیانی میلاد حضرت زینب (س) شلیک و رفتار وحشیانه پلیس آمریکا به آهوی بی زبون کربلایی مجید رضایی مهر و مهتابم ثارالله فیلم آموزشی چیز کیک توت فرنگی بدون فر ساخت مدرسه هیولا ها بچه ماهی کوی محسن فیلم آموزشی تهیه نان سیر حل المسائل سیستم های الکتریکی تجدیدپذیر گیلبرت مسترز مشکلات و موانع تولید برای صادرات مصاحبه اختصاصی با دکتر سید حمید حسینی آهنگ جدید پالت باند به نام هم قطار جارو شارژی کلترونیک مدل AKS 832 مدافع حرمی که مهمترین حاجتش را کنار حرم حضرت زینب گرفت بازی Resident Evil HD Remaster با زیرنویس فارسی تنهایی کسانی که با من هستن و رفیقمن ببینن اشک های قربانیان آزارهای جنسی پزشک تیم ژیمناستیک آمریکا آهنگ کلش بسیار زیبا ماهی مولد کوی محسن یکی از باحال ترین مرحله های rayman legends پاسخ روحانی در مورد سفر پر حاشیه به کرمانشاه ارمنستان جدال دیدنی از یک فیلم زیبا White Apes vs John اموزش اسلایم شفاف پشت صحنه جومونگ حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 میکس جدید و بسیار غمگین مهراب بنام زهر چشم کربلایی مجید رضایی بیقرارم کربلایی مجید رضایی میون دل تک تک شیعیان کربلایی مجید رضایی سر دسته دیوانگان تعزیه هرچگان وداع علی اکبر با لیلا توضیحات روحانی در مورد حادثه نفتکش سانچی کربلایی مجید رضایی واویلا بیا مهدی سلطان علی نایبی/ روز عاشورا (الهی بمحمد الهی بعلی ) وعده انتخاباتی دولت و قیمت کنونی دلار حافظ کل قرآن محمد زرگانی از اهواز توضیحات روحانی چرا با ضدگلوله میان مردم زلزله زده رفت چرا عکس و فیلمی از روحانی در میان زلزله زدگان منتشر نشد علی برکت الله! 25 كلمه فی القران الكریم یفهمها الناس خطأ!!! رشیدپور: چرا با ضدگلوله میان زلزله زده ها رفتید؟! طرح جالب دولت برای نوسازی بافت های فرسوده در سراسر کشور عبدالباسط اوج گرفتن درمقام رست رشید پور: علی برکت الله ولی چرا دلار ۴۷۵۰ تومان است؟! حاج قاسم سلیمانی توضیحات روحانی/چرا در سانحه سانچی وزیر کار به چین رفت؟! وعده رییس جمهور حسن روحانی درباره قیمت دلار انتقادات روحانی به مسکن مهر مقام نهاوند بین چهار قاری بزرگ جهان پرسش و پاسخ - قسمت سی و هشتم - محاسبه مالیات شرکتها پرسش و پاسخ - قسمت سی و هفتم- موضوعات مجوزی ریکاوری رئالی ها بعد از برد دیپورتیوو آمپلی فایر آیبانز مدل P20 -Promethean 20W Bass Combo یک سیستم اطفای حریق عالی ١٠ تا از عمل هاى زیبایى كُره اى كه از لولو به هلو تبدیل شدند! طلایاب=طلایاب ۰۹۹۰۷۳۳۵۸۰۸بااصول طلایاب سرچر ردیاب نقطه زن شعاع زن حساسیت به فلزا توضیحات استاد رائفی پور درباره اجنه و نسناس فان ترین لحظات خنده دار در فوتبال سمینار تخصصی تاکتیک های پیشرفته دفاعی ترفند و خلاقیت فوق العاده میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ شوکا نماهنگ میلاد حضرت زینب (س) آنتوانز (کول کل من/امبالیکا) - 900 متر لیام لایف 5 - طرز بستن شال و روسری ساده بهترین میوه های دنیا برای حفظ سلامتی و تناسب بدن انسان خوب شیم- این قسمت "نکاتی که درمورد سرماخوردگی نمیدانید" فیزیک - فیزیک کنکور فیزیک - فیزیک کنکور حل 2 تست دینامیک کنکور کارشناسی ارشد توسط دکترعلی یوسفی فیزیک - فیزیک کنکور تحقیر شدن شاه با اعلام وفاداری سید جلال تهرانی به امام شعر آیت الله مکارم شیرازی علیه داعش تحقق آرزوی رشیدپور برای مصاحبه با رئیس جمهور عنواعه مرگ در ایران روز اول رزمایش مشترک محمد رسول الله (ص) ارتش ایستگاه فضایی روسی میر [1996-1986] کوتاه ترین باند پرواز دنیا - سابا وقتی با گیوتین دست قطع می کردند! Mohsen Yeganeh - Divar (محسن یگانه - دیوار) استوپ موشن تبلیغاتی باربی من❤️ استاد ممنوع التدریس دانشگاه شیراز دست فروش می شود! نماهنگ مخمور جام عشق با صدای سهیل نفیسی کاردستی های جذابی که در زمان کوتاه درست می شوند(قسمت2) اعترافات تکان دهنده یک زن داعشی آموزش اینوگرافیک قسمت سوم موزیک ویدئو ایرانی مریم گل مو مریم آموزش اینوگرافیک قسمت چهارم آموزش اینوگرافیک قسمت پنجم علی قاسمی - کشف رسالت شغلی تمرین تیم ملی فوتسال پیش ازدیداردوستانه مقابل آذربایجان ایران منتظر صاحب الزمان است تعارض منافع میان برنامه 45 رادیوشب.بخش5 اختصاصی: گفتوگو با آیدا نامجو بازیگر سریال لیسانسه ها علی قاسمی - کشف رسالت شغلی ایجاد نقشه دو بعدی از قطعه سه بعدی در SolidWorks 3 راه برای اذیت کردن هنگام هدیه دادن تجربی تست 95قسمت اول دین و زندگی کنکور توحید شناسی2 دین و زندگی کنکور توحید شناسی:همه توحیدها دین و زندگی کنکور نظرتون در مورد من چیه لباس کدومشون خوشگلتره ؟ 10 خطای شدید روی رونالدو توحید شناسی:حل تست3 دین و زندگی کنکور توحید شناسی1 دین و زندگی کنکور خمس و زکات دین و زندگی کنکور پسرم ... تولد ... عکس های اینستاگرام بازیگران(8) مداحی شور کامل و قشنگ حسین عینی فرد به سبک سیب سرخی شاهکار رتبه 30کنکور! چگونه دینی کنکور را بالای 90 زدم؟ شاهکار رتبه 300کنکور! چگونه دینی کنکور را بالای 90 زدم؟ انجام سنگ فرش بتنی به همین راحتی وقتی که عجله داری به پروازت برسی! ورلد اف وینکس ♡من(بلوم) و بیتا(تکنا)♡ یه موزیک ویدیوی دیگه از اور افتر های ♡عااالی♡ توستر نان پروفی کوک Profi Cook toaster PC-TA 1073 چند لگوی جدید لاین کرکتور محصول جدید شرکت نینتندو Nintendo Labo نماطنز | خوابیدن علی صادقی وسط کوچه پنالتی اخر بازی جام حذفی پرسپولیس-صنعت نفت موسیقی بختیاری- باد شمال : محسن جلیل آزاد متن خوانی مهرداد ضیایی و آروم برو با صدای رضا صادقی که نیست خدایی مگر آن زنده پاینده ... ایده تزئینی حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 حرف اخر-پروژه 60 40 فیزیک- 02166028126 پارت 1 بازی جی تی ا وی زامبی کاری از Mohammad Gamer کارگاه دوره توانمندسازی مدیران، کارشناسان - سیاوش جعفری اه لاله یک ساله کربلایی مجید رضا نژاد در شهرستان بم در سانحه نفتکش سانچی، چرا وزیر کار به چین رفت؟! پارک اندیشه زنجان بهترین چت کلیپ غمگین مجنون نبودم توضیحات مهم در حد مرگ»»»» آهنگ جدید شروین به نام دل و دلدار برای خانواده های نفتکش سانچی چه کار کردید؟ حل المسائل کتاب مهندسی ترافیک و بزرگراه نیکلاس گاربر قضا و قدر: تست مفاهیم دین و زندگی کنکور عشق بی پایان فیلم آموزشی تهیه نودل بدون سوپ به چالش کشیدن رئیس جمهور در گفتگوی زنده با مردم درگ اریون با پارس توربو قسمت دوم تلویزیون قلعه گنج فانتاکروم/ابکاری فانتاکروم/دستگاه ابکاری09125371393 به دنبال کسب و کار با ریتم خانه ما! انیموجی تیم کوک در آیفون 10 را حتما ببینید اشک های قربانیان آزار جنسی توسط پزشک آمریکایی گرفتن ماه و گرفتاری پدر یایویی داستان فروش پیامبر_آتش برگ مولودی حضرت زینب(س) با صدای حاج میثم مطیعی/امیرعباسی مکش دود از دهانه کوره 3 دی وی دی فابریک آریو Z300 - سیم کارت خور - اسمارت آپشن نوسانات نرخ ارز رمیکس آهنگ Cheri Cheri Lady عجیب ترین هدست تولید شده برند Vinci فروش آپارتمان 115 متری رسالت خیابان نیروی دریایی آموزش مجسمه سازی نیم تنه در زیبراش آهنگران مهدیه تهران میلاد حضرت علی سال 79 اسکرابر - اسکرابر نوبک - اسکرابر آنتی باکتریال - کفشوی لیزر انیمیشن-تبلیغاتی-نوشتاری - ویدیوی شماره 5 خوزستان بهشتی در دل خاک ویدیو رسمی پرچمدار جدید Vivo Xplay 7 Mystic - Enigma (Original mix) میکس عالی فوتوکلیپ روز پرستار اعتیاد رفتاری نماهنگ قدیمی از جمکران همراه با مداحی مولودی ترکی حضرت زینب(س) با صدای حاج مهدی رسولی توانایی موتورسیکلت برقی Alta Redshift SM امام زمان عج _ آتش برگ فیلم سینمایی تبادل دوبله فارسی آموزش افترافکت After Effects CC 2018 فارسی جشن دلتنگی نحوه ی ارتباط والدین با هم باگ فیفا درک بازاریابی ایمیل 02166979039 مانند زینب مستند مادران شهدا برادری بی پایان روایت هاشمی ازجلسه خبرگان برای انتخاب رهبر در قائم مقام تمرینات ریکاوری امروز بارسلونا (96/11/2) مداحی ترکیبی هلالی و روح الله بهمنی-ای که به عشقت اسیر مداحی زیبای حاج مهدی کمانی شناخت امراض و حال روحی خود در پیشگاه خدا در خلوت و نماز گل فنی زیبا در فیفا 16 (مصطفی) حمله ناگهانی کوسه به اسب های آبی افزایش سایز و قد گل با مصرف نانوکودهای کلاته خضراء اهنگ جدید از البوم محسن چاوشی فیلم آموزشی تهیه موس شکلاتی به شکل گلدان خداحافظی کرانچار با شاگردانش فیلم سینمایی نا محدود .محصول ۲۰۱۱/دوبله فارسی. برنامه نویسی اندروید تیزر فیلم «دارکوب» با بازی مهناز افشار و امین حیایی فیلم آموزشی تهیه میت لوف شکم پر لوکس ترین ماشینهای سال 2017 قیمت و شغل جدید کتاب فروشی - دورهمی مستند منطقه شلمچه همراه با مداحی سال 1379 گرانقیمت ترین ماشینهای سال 2017 آموزش دیاگ آلیسون205- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR فرمان صوتی تسلا مدل S آموزش دیاگ آلیسون206- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR آموزش دیاگ آلیسون207- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR پرسش و پاسخ - قسمت بیستم - سهام در سهامی خاص منتظر واقعی امام زمان آموزش دیاگ آلیسون208- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR فیلم آموزشی تهیه نان سیر پرسش و پاسخ - قسمت بیست و دوم - روزنامه رسمی دلم گرفته ناصر عبدالهی اجرا توسط سعیدرضایی شیراز فیلم آموزشی تهیه نودل بدون سوپ فیلم کمدی امریکایی کلانتر وگمشده ی فضایی مسابقه چیتا و اتومبیل فرمول E تشریح ویژگی های لجستیک به نقل از آنکتاد لیزر انیمیشن-تبلیغاتی-نوشتاری - ویدیوی شماره 6 رضایتمندی مشتری اسمارت آپشن - آریوZ300 فانتاکروم/ابکاری فانتاکروم/دستگاه ابکاری09125371393 اهنگ پرندگان خشمگین اسلایم به شکل غذا سالاد کم چرب و خوشمزه جلسه سوم آموزش لینوکس (Linux (LPIC-1 آزمون 101 اهنگ دهه هشتاد با صدای مرتضی قربانی آموزش روش سرویس فن لپ تاپ لنوو Lenovo IP300 اجاره یک واحد 165 متری از برج در دهکده المپیک ایوان محا مستند کربلا های ایران سال 1379 نماهنگ ای کاروان با صدای بامداد فلاحتی آخه مگه میشه اینو دوست نداشت؟ ریاضی منتظری - ریاضی حرف آخر ریاضی منتظری - ریاضی حرف آخر راکت باران شدید کردها در عفرین توسط ارتش ترکیه ریاضی منتظری - ریاضی حرف آخر یلدا بک گراند فول کالر طرح کافی شاپ 2 کلیپ زیبا از طبیعت کلیپ کوتاه عاشقانه لگوی لگو علی برای سومین مسابقه ی کانال راوی تقدیم به اولین و واقعی ترین بلوم = اسرا تجربه یک گفتگوی لذت بخش بانک ایران زمین در افق 1400 ابکاری پاششی ایلیا کروم/مواد فانتاکروم 09127692842 سکانس خیلی باحال تقسیم وظایف در برره تیزر فیلم سینمایی «دارکوب» لاکپشتِ خیابان ها | نید فور اسپید UG2 تظاهرات علیه فساد مسئولان دولتی اسرائیل در پتخ تیکوا تقدیم به میوسا * ملودی* فیلم آموزشی تهیه نان سیر تیزر فیلم سینمایی «سوء تفاهم» جواد کاظمیان: از بچگی عاشق مونیکا بلوچی هستم قیمت و طرح های فاخر سینمایی - دورهمی مستند کربلا های ایران سال 1379فکه روز عاشورا تشریح ویژگی های پایانه کانتینری غرب تهران سنگین کربلائی علی طاهری فیلم آموزشی تهیه میت لوف شکم پر ایجاد طرح بازاریابی ایمیل 02166979039 بازار سکه وطلا فیلم آموزشی تهیه موس شکلاتی به شکل گلدان رونمایی از تیزر فیلم سینمایی «دارکوب» لیزر انیمیشن-تبلیغاتی-نوشتاری - ویدیوی شماره 7 شخصیت های سریال {پس از ۵سال سختی} جواد کاظمیان: از بچگی عاشق مونیکا بلوچی هستم ماینکرافت سرورgamerpro کسب درآمد اینترنتی با فروش دستگاه تزریق پلاستیک تریلر بازی HotLead تبدیل من * ایشا * افزایش انفجاری اعضای تلگرام با ... اجاره یک واحد 151 متری از برج در دهکده المپیک ایوان محا فیلم آموزشی تهیه نودل بدون سوپ لالیگای اسپانیا شخصیت برتری طلب1 یکی از باربی های که خیلی دوست دارم فروش یک واحد 110 متری از برج در دهکده المپیک ایوان محاس لحظه عبور آمبولانس حکومت اسرائیل از روی یک یهودی حریدی مستنددفاع مقدس مداحی کربلا کربلا ما داریم میاییم 1379 طنز دیرین دیرین | این قسمت: دارِوین ابزار برای راه اندازی کمپین های موفق02166979039 آموزش کتیا Catia R2016 فارسی شوخیه مگه سر کنی با این گرونی... علی دهقان (خرم آباد) شعر جدید السا ( خیلی ناز تر از شعر خودشه) معرفی آیمت 63 - Bish Az Had (63 - بیش از حد) Hamid Hiraad - Yar - Video (ویدیوی آهنگ یار - به مناسبت تولد حمید هیراد) Amirabbas Golab - Ezdevaj (امیر عباس گلاب - ازدواج - اجرای زنده) MACAN Band - قطعه آذرى از ماکان بند منفجر كرد لیزر انیمیشن-تبلیغاتی-نوشتاری - ویدیوی شماره 8 فیلم آموزشی تهیه نان سیر Hamid Askari - Live In Concert (حمید عسکری - اجرای زنده و گزارش ویدیویی از کنسرت) من(بلوم) و ملودی(میوسا) ♡تقدیم به ملودی جون♡ اموزش مسئولیت پذیری به کودک Hamid Hiraad - Yaar (حمید هیراد - یار - تیزر آهنگ جدید) Morteza Pashaei - Memorial (ویدیویی به یاد مرتضی پاشایی) آپشنهای هیوندا یونیک Hamid Hiraad - Yar (حمید هیراد - یار) Meysam Ebrahimi - Chi Shod Ke Avaz Shodi (میثم ابراهیمی - چی شد که عوض شدی) Farzad Farzin - Live In Concert (فرزاد فرزین - اجرای زنده و گزارش ویدیویی از کنسرت) اندازه گیری موفقیت ایمیل 02166979039 Hamid Hiraad - Yar - Video (ویدیوی آهنگ یار - به مناسبت تولد حمید هیراد) کلیپ نوروز فیلم آموزشی تهیه میت لوف شکم پر باربیم که قدش تغییر می کنه پرسش و پاسخ - قسمت بیست و پنجم - مدارک علامت تجاری ترفند های ساده ، جالب و کاربردی(41) بلایی که تروریست ها بر سر جنگنده سوری در ابوظهور آوردند جواد کاظمیان: از بچگی عاشق مونیکا بلوچی هستم ترفند های ساده ، جالب و کاربردی(42) ترفند های ساده ، جالب و کاربردی(43) جلسه چهارم آموزش لینوکس (Linux (LPIC-1 آزمون 101 ترفند های ساده ، جالب و کاربردی(44) سازاستادمرتضی ترفند های ساده ، جالب و کاربردی(45) مداحی شور احساسی زیبا-ایمان کیوانی-به عشق گفت یعقوب آتش زدن سطل زباله ها از سوی یهودیان حریدی در اسرائیل نقطه ی عطف بازار FIBO Group ۲۲.۰۱.۲۰۱۸ دلار تحت فشار وداع با شهید محمد معافی فیلم آموزشی تهیه موس شکلاتی به شکل گلدان batman city's 3(قسمت آخر فصل 1) سید علی فالی - شاهی و ریزه خوارت عالم (شور) لواءالزینب لیزر حکاکی سه بعدی-حکاکی لیزری روی فلز فیلم سینمایی شبح ۱ دوبله فارسی دینیار همایش پیاده روی خانوادگی روستای برغمد-مراسم اسب چوبی بازاریابی محتوا چیست 02166979039 علل خشونت علیه زنان کلیپ رنگ بازی فیلم آموزشی تهیه نان سیر واکترو آنچارتد 4 پارت 1 نظر حجت الاسلام قرائتی درباره کشتی مطلا + فیلم پرسش و پاسخ - قسمت 24 - عضویت اشخاص حقوقی کلیپ کوتاه جاوید بنام مدارا ایجاد یک مدل برنامه ریزی محتوا 02166979039 Hamid Hiraad - Yar (حمید هیراد - یار) بره ناقلا Meysam Ebrahimi - Chi Shod Ke Avaz Shodi (میثم ابراهیمی - چی شد که عوض شدی) یکی از ویژگی های جدید Horizon 7.4 گروه چشم انداز نو Mohammadreza Golzar - Live In Concert (محمدرضا گلزار - اجرای زنده و گزارش ویدیویی از کنسرت) فیلم آموزشی تهیه نودل بدون سوپ ریاضی کنکور موسسه حرف آخرتدریس شیب شناسی منتظری بک گراند فول کالر طرح کافی شاپ 3 شناور بادی طرح Hot Wheels بست وی Amirabbas Golab - Ezdevaj (امیر عباس گلاب - ازدواج - اجرای زنده) فانتاکروم ایلیا09127692842 نکات شکل مثلثاتی - استاد مهدی شاکرین - تدریس فوق العاده آمریکا تعطیل شد فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفشار درنقاط هم تراز کامیار آموزش درمان زامبی ویلیجر در ماین کرافت آخرین نشانه حتمی ظهور قتل نفس زکیه(ماجرای نفس زکیه) جمعیت زیاد در کنسرت حامد همایون نحوه ی ارتباط والدین با هم-تفاوت زن و مرد mobotel.ir -برسی تلویزیون Xiaomi Mi TV 3S 55 SMART 4K راه اندازی یک وبلاگ 02166979039 از دل از دل فریاد منی-کربلایی جواد مقدم فیزیک کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث خط ترمز 2کامیار ابکاری پاششی/فانتاکروم ایلیا 09127692842 ستارگان هدایت - بانوی صبر - حضرت زینب (علیها سلام ) آموزش دیاگ آلیسون209- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR آموزش دیاگ آلیسون210- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR تظاهرات ضد حکومتی اسرائیلی ها در اعتراض به بستن مشاغل .:: موزیک متن فوق العاده Call Of Duty WW II ::. توطئه جدید و خطرناک آمریکا در سوریه اسلایم توت فرنگى کلیپ باغ کودک آموزش دیاگ آلیسون211- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR خاک گربه کیتی کت ریاضی منتظری - ریاضی حرف آخر فیلم دیدنی از یک استخر حین آمدن زلزله ریاضی منتظری - ریاضی حرف آخر فروش دستگاه فانتاکروم/مخمل پاش/ هیدروگرافیک 09127692842 شیمی کنکور موسسه حرف آخرتدریس مول بر ظرفیت شیروانی Mohammadreza Golzar - Live In Concert (محمدرضا گلزار - اجرای زنده و گزارش ویدیویی از کنسرت) ابکاری پاششی ایلیا کروم/مواد فانتاکروم 09127692842 عربی کنکورموسسه حرف آخر ترجمه استادواعظ ریاضی منتظری - ریاضی حرف آخر چشم انداز بازاریابی تلفن همراه 0216697939 ریاضی کنکور موسسه حرف آخر ترکیب توابع استاد منتظری تولید کننده انواع دستگاه ابکاری کروم پاش 09127692842 فیلم آموزشی تهیه میت لوف شکم پر فیلم آموزشی تهیه نان سیر ریاضی کنکور موسسه حرف آخر تابع خطی استاد منتظری اپسیلون ...صبا گرچاره داری وقتِ وقت است... ریاضی کنکور موسسه حرف آخر تدریس درجه2استاد منتظری فیلم آموزشی تهیه موس شکلاتی به شکل گلدان آموزش نت خوانی موسیقی-مدرس:کیان بزرگمهری - درس دوم آموزش دیاگ آلیسون212- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR «مرگ تالاب ها» در فصل چهارم جشنواره تلویزیونی مستند از انقلاب تا دولت اسلامی جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز با ربات امنیتی Nimbo آشنا شوید آموزش دیاگ آلیسون213- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR ابکاری کروم روی تمامی قطعات پلاستیک 09127692842 فیزیک کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث خط ترمز کامیار اعجاز قران در کلام پروفسوری فرانسوی فیلم آموزشی تهیه نودل بدون سوپ آهنگ جدید امید تاج الدین به نام دلشوره سازنده دستگاه ابکاری فانتاکروم09127692842 شیمی کنکور موسسه حرف آخرتدریس گیبس شیروانی آلودگی هوا تهرون خیلی بد شده زیست کنکور موسسه حرف آخرتدریس قلب استاد شاکرو شعبانی برنامه های موبایل 0216697939 عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس منادی استادواعظ عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس مستثنی استادواعظ «صدای پای آب» در فصل چهارم جشنواره تلویزیونی مستند آموزش تکلا استراکچر TEKLA Structures 22 فارسی ابکاری فانتاکروم روی شیشه 09127692842 تبدیل نور خورشید به برق به زبان ساده تصاویر تازه منتشر شده از عملیات در نفتکش سانچی ابکاری پاششی ایلیا کروم/مواد فانتاکروم 09127692842 فیلم آموزشی تهیه میت لوف شکم پر مصاحبه ی مجتبی کبیری در موسسه ی غزل هنر آموزش دیاگ آلیسون215- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR در حال اجرا A / B بازاریابی آزمون 02166979039 آموزش زبان با اکسین چنل-معرفی اپلیکیشن Curiosity فرودگاه ابوظهور را بعد از فرار ترویست های النصره ببنید آموزش دیاگ آلیسون216- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR فرمول های شبیه کردن مثلثات و حل سوال مهم استاد شاکریان پرسش و پاسخ - قسمت 23 - شرکت تضامنی Reza Yazdani - Live In Concert (رضا یزدانی - اجرای زنده و گزارش ویدیویی از کنسرت) رضایت کامل خریداران هدلایت D7لاکچری بهترین ارث پدر در ادب که بجای میزاره!! Rastaak Hallaj - Live In Concert (رستاک حلاج - اجرای زنده و گزارش ویدیویی از کنسرت) ریاضی منتظری - ریاضی حرف آخر ریاضی منتظری - ریاضی حرف آخر فیلم دوم از استفاده خلاقانه داعشی ها از پهپادک ها ریاضی منتظری - ریاضی حرف آخر فیلم آموزشی تهیه نودل بدون سوپ فیلم آموزشی تهیه موس شکلاتی به شکل گلدان زحمات سازندگان بازی AssAssins creed syndicate تریلر فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» بهترین فایل منیجر آیفون و آیپد از نظر ما :-) نظر معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در خصوص رسانه های دانشگاه باب اسفنجی 7 تا شخصیت داره؛ همون 7 تا گناه اصلی مسیحیته هد و کابینت Blackstar HT-1RH Bronco Tan Pack در اصفهان مردی خود را به آتش کشید نگاهی به بازاریابی وابسته 02166979039 ابکاری کروم طلایی استیل اسپری فانتا کروم09127692842 پایان برنامه 51رادیوشب(پرسون پرسون باصدای حجت اشرف زاده عاقبت هولناک تعقیب و گریز پلیس آمریکا حل سوالات کنکور مثلثات ریاضی تجربی بخش2- استاد شاکریان حل سوالات کنکور مثلثات ریاضی تجربی - استاد شاکریان حل سوالات کنکور مثلثات ریاضی تجربی بخش3- استاد شاکریان کربلایی نریمان پناهی (دارابگرد) لیزر انیمیشن-تبلیغاتی-نوشتاری - ویدیوی شماره 9 سبک جالب مداحی شور از ایمان کیوانی-عمه جانم یا زینب پاتک انقلاب فرار مفتضحانه ارتش عربستان در پی حمله نیروهای یمنی ابدومینوپلاستی محمود کریمی میلاد حضرت علی چیذر سال 79 اهنگ و خنده تا جر اپلیکیشن پزشک هوشمند کارگاه آموزشی، تجربی جشنواره هنر شهری مشهد؛ خانه بهار گفتگو با سرکار خانم رکن الدینی تصاویر دیدنی از رزمایش ارتش در سواحل مکران طرز تهیه پاچه پلو افغانی فروش آپارتمان 45 متری پیروزی 21 متری دهقان با خانه متحرک مرسدس بنز آشنا شوید طنز پله پله جلو برو مستند رودنی شخصیت برتری طلب2 آموزش دیاگ آلیسون217- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR پرسش و پاسخ - قسمت بیست و ششم - انحلال سهامی آموزش دیاگ آلیسون218- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR آموزش دیاگ آلیسون219- ایرانیان دیاگWWW.IRDIAG.IR تست پیکاپهای گیتار الکتریک فندر ساخت چین سوزه مهم(فیک ترین پاپی) راهنمای فروشندگان مارکت کتاب ایبی فارسی تزیین میوه استوایی

آخرین خبرهـا