شیوه های نفوذ مواد مخدر در میزگرد ایران با صاحبنظران

رویداد۲۴-به تازگی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با همکاری سازمان بهزیستی تحقیقی را تحت عنوان «شیوع شناسی مصرف مواد مخدر در کشور» انجام داده که نتایج آن هر چند به‌ صورت قطره چکانی در اختیار رسانه‌ها و فعالان حوزه اعتیاد قرار گرفته اما بحث برانگیز شده است.در همین زمینه روزنامه ایران در میزگردی زوایای این تحقیق را در حضور مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر و کارشناسان و پژوهشگران حوزه اعتیاد به بحث و بررسی گذاشت. «حمیدرضا صرامی» مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، دکتر «هومان نارنجی‌ها» مجری طرح شیوع شناسی مصرف مواد، دکتر «محمد بینازاده» روانپزشک و پژوهشگر حوزه اعتیاد و «عباس دیلمی‌زاده» فعال حوزه اعتیاد در این میزگرد شرکت داشتند؛ مشروح مباحث مطرح شده را می‌خوانید.

«ایران»: موضوع میزگرد ما بررسی ابعاد مختلف شیوع‌شناسی مصرف مواد مخدر است که با توصیه ستاد مواد مخدر و از سوی سازمان بهزیستی انجام گرفته است. روزنامه ایران پیش‌تر در دو بخش با دکتر صرامی پیرامون کاهش مصرف شیشه، ملاک طبقه ‌بندی استان‌ها و تغییر نگرش‌های کلان در حوزه برنامه‌ریزی و پیشگیری مصاحبه‌ای انجام داده است. از نظر شما به عنوان مجریان طرح و پژوهشگران حوزه اعتیاد، اگر بخواهیم نقاط قوت و ضعف شیوع‌شناسی مصرف مواد را آسیب شناسی کنیم چه نکاتی باید گفته شود؟
دیلمی زاده: نخستین چراغ را من روشن می‌کنم. از زمانی که بحث شیوع‌شناسی مطرح شد گروهی موضوع را نقد و برخی هم تأیید کردند. اما می‌خواهم به یک نکته اصلی اشاره کنم که ما نمی‌توانیم به صورت گزینشی در مورد شیوع‌شناسی صحبت کنیم. یعنی یک تکه از کل کار را به گذشته تعمیم دهیم و بخشی دیگر را تعمیم ندهیم. مفهوم حرف من این است که وقتی می‌گوییم شیوع مصرف شیشه نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده و از رده‌های بالاتر به رده‌های پایین‌تر رسیده این بخش از کار را گزینشی تعمیم می‌دهیم، اما اگر اینگونه باشد باید کل‌اش را هم نسبت به گذشته محاسبه کنیم. آیا می‌توانیم بپذیریم که جمعیت معتادان از یک میلیون و 650 هزار به دو میلیون و 500 هزار نفر رسیده است؟ یعنی ما ظرف مدت 4 سال با نرخ بروز به این بزرگی روبه رو بوده ایم؟ بنابراین موضوع این است که چون متدهایی که در گذشته با آن شیوه‌ها تعداد معتادان را می‌شمردیم تفاوت کرده بنابراین نقطه سر خط. باید بگوییم ما کاری به گذشته نداریم، مقایسه نمی‌کنیم و الان را ملاک قرار می‌دهیم و دفعه بعد هم با این متد می‌شماریم و بعد از آن می‌توانیم این دو تا را با هم مقایسه کنیم. بنابراین اول باید روی این موضوع به توافق برسیم و بگوییم شیوع‌شناسی که انجام شده ملاک و مبنای مقایسه با گذشته هست یا نیست. اگر هست بیاییم مسائل گذشته را با شیوع‌شناسی امروز تعمیم دهیم.

«ایران»: اگر بخواهیم دیدگاه آقای دیلمی‌زاده را در نظر بگیریم این سؤال پیش می‌آید که آیا ملاک داده‌های حاصل از شیوع‌شناسی،مقایسه شان با داده‌های قبلی است که خود مملو از اشتباه بوده؟ از سوی دیگر آیا داده‌های شیوع‌شناسی را در کنار دیگر داده‌های حاصل از تحقیق برای مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی و تحقیقات مواد مخدر دیده‌اید تا برآورد دقیق تری از کاهش و افزایش مصرف شیشه یا هر نوع مخدر دیگری داشته باشیم؟ یا اینکه شیوع‌شناسی فقط محدود به پرسشنامه‌هایی بوده که به در منازل برده‌اند؟
دکتر نارنجی ها: مدل‌های قبلی شیوع‌شناسی مدل‌های محاسبه غیر مستقیم بود. ما ابزار دیگری برای سنجش نداشتیم که بتوانیم به‌طور مستقیم سراغ سنجش این مسأله برویم. این روشی که این دفعه بکار گرفته شد روش مطالعه خانه به خانه بود که به شخصه انتظارم این نبود که به چنین اعدادی دست پیدا کنیم. یک سری عدد و رقم برای بررسی وضعیت موجود داریم که همان بحث مقایسه‌ای است که نشان می‌دهد چقدر شیشه بالاست یا هروئین چقدر است. اینها تقریباً با استناد به تحقیقات گذشته که چکیده‌ای از آنالیز مراکز درمان و سازمان زندان، معتادان کف خیابان و سایر اطلاعات موجود مثل تست‌های ازدواج، تست طلاق و... بود به‌دست آمد. در تحقیق ارزیابی سوء مصرف مواد سراغ معتاد رفته بودیم. اینجا یک تفاوتی از نظر هویت تعریف داریم. در آن تحقیق صحبت از 1میلیون و 300 هزار نفر معتادی است که نیازمند خدمات درمانی هستند. شاید در این تعریف یا بازتعریف بگوییم قبلاً 1 میلیون و 300هزار معتاد داشتیم و الان دو میلیون و 800هزار داریم. این عدد معتادان نیست. مصرف‌کننده است که روش محاسبه‌ای دارد که فرد سال گذشته، ماه گذشته، هفته گذشته یا روز گذشته مواد مصرف کرده است. می‌خواهم بگویم نیاز داریم یک سری تحقیقات سریالی برای رصد اعتیاد در کشور انجام شود. همان تحقیق دست و پا شکسته‌ای که به عنوان تحقیق ارزیابی سریع سوء مصرف (آر‌اس‌ای) بوده که سال 76 در کشور اجرا شده و یک بار سال 83 انجام شد و یک بار هم سال 86.
دیلمی زاده: سال 90 چی؟
نارنجی ها: سال 90 تحقیق شیوع‌شناسی جهاد دانشگاهی بود ولی می‌خواهم بگویم ما با متدها و ابزار‌های مختلف و در برهه‌های زمانی متفاوت سراغ این سنجش رفتیم که مقایسه بین اینها کار سختی است. انگار بگویم جاده شمال را هر بار با یک ماشین و هر دفعه از یک جاده رفتم حالا می‌خواهم بگویم کدام راحت‌تر و بهتر است. دیگر نمی‌توان خیلی قضاوت کرد شاید نیاز داشته باشیم همین تحقیق شیوع‌شناسی را با مدل‌های بازنگری شده طبق مدل‌های روز دنیا جلو برویم.

«ایران»: اگر نمی‌توانیم مقایسه کنیم برای چه این را انجام دادیم؟ یعنی لزوم این اعداد برای پاسخ دادن به چه سؤالی و برای حل چه مشکلی بوده است؟
دیلمی زاده: باید برای انجام یک اقدام یا یک برنامه ببینیم می‌خواهیم چه چیزی را حل کنیم. حداقل انتظاری که در این مدت می‌رود این است که بتوانیم راه‌هایی پیدا کنیم که روابط علت و معلولی را به ما بدهد. الان مدعی هستیم نرخ شیوع مصرف را می‌دانیم ولی نرخ بروز را چه؟ آیا نرخ بروز را می‌دانیم؟ آیا می‌توانیم نرخ بروز را تخمین بزنیم؟ در حالی که مطمئن نیستم. سؤال اصلی این است اگر ما همان تحقیق دست و پا شکسته «آراس‌ای» (ارزیابی سوءمصرف‌مواد) شما را با همان متدلوژی و مدل ادامه می‌دادیم شاید این نکات و اعدادی که در طول سال‌ها کنار هم گذاشته می‌شد به ما پاسخ بیشتری از روابط علت و معلولی و تغییرات نشان می‌داد ولی وقتی به قول شما امسال با یک ماشین سال بعد با ماشین دیگر و دوباره سال بعد با ماشین دیگر به شمال می‌رویم آن موقع نمی‌توانیم ملاک سنجشی برای این داشته باشیم.
نارنجی ها: ما از همان تحقیقاتی که در طول سال‌های گذشته انجام شد اعداد زیادی به دست آوردیم؛ مثلاً اینکه 65درصد نخستین آغاز با پیشنهاد دوست است. اینکه 70درصد معتادان شاغل هستند اینکه فقط 3درصد دلایل آغازین مصرف مواد را مسائل جنسی تشکیل می‌دهد، اینکه خانواده‌های ایرانی 5 سال دیرتر از مصرف مواد خانواده و بستگان مطلع می‌شوند. حتی الگوی تزریق و آمار دودی‌ها را در آوردیم و هر سال از این مسأله آمار داشتیم که الان چقدر مصرف‌کننده در چه گروهی داریم ولی یادمان باشد شاید این نگاه خسیسانه ما به تحقیق در کشور است که فکر می‌کنیم اگر قرار است شیوع‌شناسی انجام شود باید یک مدل جامع و کامل از همه ابعاد در نظر گرفته شود. شاید بگوییم نرخ بروز را نتوانستیم حساب کنیم که نیازمند یک سری تحقیق مشخص سریالی است تا به آن عدد برسیم.
دیلمی زاده: ضعف اصلی حوزه اعتیاد برنامه‌ریزی بر اساس مدل‌های درست است. وقتی امکانات محدود است باید سراغ پاسخ دادن به سؤال‌های اولویت‌دار برویم که می‌تواند شواهد بیشتری از وضعیت اعتیاد در کشور ارائه دهد. یعنی قرار است با انجام این تحقیقات شواهد بیشتری به‌دست بیاوریم، نور بیشتری بتابانیم، قسمت‌های تاریک را از حالت پنهان به حالت آشکارتر در بیاوریم و متوجه شویم در چه وضعیتی هستیم. مسأله اصلی که می‌توان در مورد شیوع‌شناسی طی سال‌های گذشته اشاره کرد فکر می‌کنم این است که کل برنامه و کارهایی که انجام دادیم کنار همدیگر بگذاریم ببینیم از حالا به بعد باید چطور جلو برویم. من از همین حالا معتقدم اگر مبلغی خرج کردیم و با این مدل جلو رفتیم دو سال دیگر سراغ یک چیز دیگر نرویم. با همین ماشین حرکت کنیم.
صرامی: خواهش می‌کنم از سؤالی که مطرح شده خارج نشویم. سؤال این بود که نقاط قوت و ضعف شیوع‌شناسی سال 94 چه بوده است؟ فعلاً که در حوزه سیستم برنامه‌ریزی مشکل داریم و دانش برنامه‌ریزی مان ضعیف است اگر هم بخواهیم پاتولوژی بحث مبارزه را بکنیم که باید صدها مسأله را ارائه کنیم که چه اثراتی در امر مبارزه خواهد داشت؟ مطلقاً مجاز نیستیم نتایج شیوع‌شناسی را با «آر اس‌ای» تطبیق بدهیم. «آر اس‌ای» ارزیابی سریع سوء مصرف بود. این شیوع‌شناسی مصرف مواد است. نکته بعد اینکه نباید از نتایج تحقیقات گزینشی استفاده کنیم اما خواهش می‌کنم آنقدر علاقه‌مند به نگاه «بیش آماری» در حوزه اعتیاد نباشیم. همیشه دوست داریم بگوییم همه چیز بالا رفته است، اگر جایی ملاحظه کردیم چیزی در سطح کنترل شده در آمده یا الگوی مصرف مواد ماری جوانا،حشیش، گرس و گل در سطح جامعه پیدا شده نباید بگوییم کماکان شیشه در حال افزایش است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که ماده توهم زای حشیش، گل و گرس در حال افزایش است. با تناسب وضعیت جامعه جهانی این موضوع کاملاً انطباق دارد و اتفاقاً این در سطوح سیاستگذاری کمک خواهد کرد که متولیان مداخله مؤثری داشته باشند. اتفاقاً اصل این شیوع‌شناسی این بود که پروتکلش تدوین شد تا در سنوات بعد طبق این پروتکل حرکت کند. شاید ضعف‌هایی هم داشتیم و هیچ پروتکل استانداردی نداشتیم و این ایراد وارد است. آیا این شیوع‌شناسی می‌تواند نرخ بروز را ارائه کند؟ خیر.آیا این شیوع‌شناسی می‌تواند برآورد دقیقی از اعتیاد کشور بدهد؟ خیر. این شیوع‌شناسی؛ شیوع مصرف را ارائه می‌کند که فرد در طول هفته ماه، سال و طول عمر مواد مصرف کرده یا خیر؟ یعنی 2 میلیون و 808 هزار مصرف‌کننده در سال گذشته و 4 میلیون و 400 هزار نفر مصرف‌کننده غیر مستمردر طول عمر چه وضعیتی از لحاظ الگوهای مصرف دارند؟ آیا این به درد برنامه‌ریزی می‌خورد؟ بله. بنابراین اینگونه نیست از نتایج شیوع‌شناسی مصرف مواد نمی‌توانیم در عرصه سیاست‌گذاری‌ها استفاده کنیم.

«ایران»: پیش از این هم نتایج شیوع‌شناسی مصرف مواد را داشتید. برای آن چه نوع برنامه‌ریزی کرده بودید؟ چقدر این برنامه‌ها مؤثر بوده‌اند که حالا کار به اینجا رسیده است؟ می‌خواهم بگویم از این به بعد چه تغییر نگرش کلانی قرار است اتفاق بیفتد؟
صرامی: رهبر معظم انقلاب در چهار جلسه با سران کشور خود ایشان این سؤال را مطرح کردند و جواب هم دادند مبنی بر اینکه طی 20 سال گذشته دغدغه‌ها، حساسیت‌ها و مسئولیت پذیری‌ها در برخی دستگاه‌ها کمرنگ بوده این را باید بپذیریم. یعنی معنایش این است که نتایج شیوع‌شناسی سال 90 یا «آراس‌ای» سال 76 قطعاً اگر در آن مقطع مورد توجه بهتر قرار می‌گرفت؛ مثلاً اگر متولیان سیاست‌های کاهش آسیب در سال 90 به شکل صحیح‌تر نتایج «آر اس ای» را اعمال می‌کردند ما الان با معتاد متجاهر مواجه نبودیم. اگر بودجه‌های کاهش آسیب بر اساس نتایج کاهش پیدا نمی‌کرد الان با این بحران مواجه نبودیم.
دیلمی زاده: آقای دکتر صرامی نکته‌ای را گفتند می‌خواهم از این نکته استفاده کنم، اینکه روش خانه به خانه در دنیا یکی از مدل‌های پذیرفته شده است کاملاً قبول دارم و این حرف کاملاً درست است. قسمت دوم فرمودند کشور ما موضوع اعتیاد جرم انگاری دارد، در تمام دنیا روش خانه به خانه را به کشورهایی توصیه می‌کنند که جرم انگاری در آنها کمتر است به همین دلیل است که از روش‌های غیرمستقیم برای برآورد استفاده می‌کنند.
صرامی: با عرض پوزش اینجوری نیست.
دیلمی زاده: چرا هست.
صرامی: اتفاقاً در روش خانه به خانه چه در کشورهایی که مصرف جرم است و چه در کشورهایی که مصرف جرم نیست از روش خانه به خانه استفاده کرده‌اند.
دیلمی زاده: منظورم توصیه‌ها است. اصلاً کاری به این ندارم در کدام کشور چه چیز انجام می‌شود. می‌گویم توصیه‌هایی که می‌شود این است. مثلاً همان روش تلفنی که فرمودید یکی از روش‌هایی است که نسبت به روش خانه به خانه بیشتر پسندیده می‌شود چون فرد مقابل هراس کمتری از پاسخ دارد. البته معنا و مفهومش این نیست که ادعا کنم روش خانه به خانه را در این کشورها اجرا نمی‌کنند. به همین دلیل است زمانی که گفته شد مصرف گل و ماری جوانا در رتبه دوم است خیلی برای همه افرادی که در این حوزه کار می‌کردند سؤال به وجود آمده بود که چرا چنین عددی پیدا شده؟ سؤال اینجاست آیا ضعفی در مدل کارمان وجود داشته یا اینکه نه واقعاً این اتفاق افتاده؟ اینکه مصرف گل،حشیش یا ماری جوانا گسترش پیدا کرده شکی نیست. مشاهدات میدانی و مراجعه‌کنندگان هم می‌گویند منتها یک مرتبه همه فکر کردیم چه دلایلی ممکن است وجود داشته باشد؟ آیا اگر با روش تلفنی هم شیوع‌شناسی را انجام داده بودیم بازهم ماری جوانا دوم بود یا نه؟ نمی‌توانم جواب بدهم ممکن است تغییر کرده باشد.

«ایران»: به نظر شما اگر یک عده کارشناس زنگ خانه مردم را بزنند و بپرسند شما چه نوع ماده‌ای مصرف می‌کنید؛ فکر می‌کنید در ایران از هر 10 نفر چند نفر به این سؤال صادقانه پاسخ می‌دهند؟ با توجه به جرم انگاری مواد مخدر در کشور به نظر می‌رسد این موضوع ما را از نظر آماری دچار اشتباه کند. اینکه بگوییم شیشه چون جرمش بیشتر از گل است عدد گل بالاتر است.
بینازاده: اجازه می‌خواهم به سؤال‌های اولی که مطرح شد بپردازم و در پایان به نکته‌ای که شما اشاره کردید خواهم پرداخت. منتها برای ورود به بحث فکر کردم اول یک ایراد شکلی را مطرح کنم و بعد چند نکته محتوایی. ایراد شکلی این است شما سرکار خانم که میزبان این میزگرد هستید آیا گزارش شیوع‌شناسی را خوانده اید؟

«ایران»: پروتکل شیوع‌شناسی را ندیده‌ام اما اطلاعات و آمارهایی که در رسانه‌ها منتشر شده خوانده ام.
صرامی: شما فقط عدد و ارقام و آمارها را می‌دانید اما پروتکل را که ندیده اید. سؤال خوبی را مطرح کردید.
بینازاده: می‌خواهم از طرح این سؤال سوء‌استفاده کنم. فکرمی کنم این چندمین میزگرد و بحث راجع به شیوع‌شناسی است. یعنی ما الان راجع به نیمه تاریک و پنهان ماه حرف می‌زنیم. جناب دکتر صرامی و نارنجی‌ها دست اندرکار قضیه بوده‌اند و به همه زیر و بم این گزارش اشراف دارند ولی من کارشناس که 20سال حوزه کار و تخصص‌ام این است و زندگی‌ام را پای این حوزه گذاشته‌ام هر جا را می‌گردم یک نسخه از این گزارش شیوع‌شناسی وجود ندارد. آنچه تاکنون دیده‌ام مثل شما اطلاعات قطره چکانی بوده. اگر سریال مصاحبه‌هایی که از زمان نخستین گزارش شیوع‌شناسی منتشر شده را دنبال کنید هر دفعه یکی آمده یک قطره اضافه‌تر اطلاعات داده است. این نکته‌ای از باب ورودی شکلی به قضیه بود. اما در باب نکات محتوایی به نظرم می‌آید یک کار علمی اعم از اینکه فرضیه یا پژوهش باشد دوتا خصوصیت منحصر به فرد باید داشته باشد وگرنه از حیز علمی بودن ساقط می‌شود. یک اینکه بتواند تاریخ پیش از خودش را توضیح دهد و اگر نتواند تاریخ ماقبل خودش را توضیح دهد یعنی اینکه یک جایش می‌لنگد. دومین ویژگی منحصر به فردش این است توان پیش‌بینی کنندگی آینده ما بعد، را داشته باشد. من از صحبت‌های آقایان استفاده می‌کنم و می‌پرسم در اصل ماجرا که تغییری نمی‌کند، در نهایت اینکه روزی روزگاری یا «آر اس ای» انجام دادیم یا شیوع‌شناسی سال 90 و 94 کردیم همه برای این بود که چهارتا خروجی در بیاید که مطابق برنامه پنجم و ششم بتوان برنامه‌ریزی کرد. اینکه ما در یک مقطع شیوع‌شناسی کردیم که خیلی هم عالی است ولی اگر نتوان با قبل مقایسه کرد به نظرم این یک ایراد است. شیوع‌شناسی که نتواند به ما نرخ بروز بدهد یعنی اینکه به درد آینده نمی‌خورد. ما با شیوع‌شناسی که نتواند بروز دهد می‌خواهیم برای سال بعد چه بگوییم. بروز یعنی نرخ موارد جدید در سال، شیوع یعنی آنچه که موجود است به نظرم می‌آید ما که این گزارش را ندیدیم....
صرامی: بیایید ببینید.
بینازاده: دکتر صرامی باید روی وب‌سایت ستاد بگذارند یا سازمان بهزیستی یا وزارت بهداشت.
صرامی: چاپ شده و بیرون می‌آید.
بینازاده: پس همه میزگردها باید بعد از انتشار این پروتکل باشد دو سال از زمان شیوع‌شناسی گذشته و هنوز نتایج را روی وب سایت‌تان نگذاشته‌اید.
صرامی: البته روی پورتال سازمان رفته است.
بینازاده: پس محرمانه است و ما نمی‌توانیم ببینیم.
صرامی: در کتابخانه ستاد گذاشتیم می‌توانید مطالعه کنید.
بینازاده: تا امروز صبح روی وب سایت نبود.
صرامی: نگفتم وب سایت. نسخه چاپ شده‌اش زیر چاپ است در 3 هزار نسخه بیرون می‌آید.
بینازاده: اما درست‌ترین کار این است که روی وب‌سایت بگذارید. فرض کنید من ساکن «ابرقو» هستم امکان این را ندارم به کتابخانه ستاد بیایم باید بتوانم از وب‌سایت دسترسی داشته باشم. باز هم نکته متدیک را اشاره کنم. به نظرم این شیوع‌شناسی که ما هنوز ندیدیم ولی حتماً در مقدمه یا مؤخره گزارش آورده شود که چرا اعداد در «آر‌اس‌ای»ها شیوع آنقدر به‌دست آمد در شیوع‌شناسی 90 اینقدر؟ و الان هم عدد آنقدر در آمده است؟ دوم توان پیش‌بینی‌کنندگی داشته باشد وگرنه به درد برنامه‌ریزی نمی‌خورد.
صرامی: تحقیق سال 94 توان توضیح‌دهندگی نسبت به تحقیق سال 90 را کاملاً دارد و نشان می‌دهد الگوهای مصرف نسبت به تحقیق سال 90 تغییر کرده. نکته دوم خبرنگار «ایران» پرسیدند چون شیشه جرمش بالاتر است و مثلاً بیش از 30 گرم اعدام است، شیشه را نگفتند و گل را گفتند. این استدلال غلطی است چون همین مردم در این تحقیق عدد 7 درصد را برای مصرف هروئین بیان کردند وقتی هروئین را علنی می‌گوید نمی‌تواند شیشه را کتمان کند. جرایم این دو در قانون مبارزه با مواد مخدر یکسان است.

«ایران»: خب هروئین رتبه چهارم مصرف قرار دارد. یعنی در رتبه بعد از شیشه از سوی مردم بیان شده است.
صرامی: شما می‌گویید چه بسا مردم به سبب اینکه جرم گل و حشیش کمتر است راحت‌تر گفتند اما شیشه را نگفتند. تریاک، گل و هروئین هم جرم است میزان کیفر شیشه و هروئین در قانون یکسان است. اگر می‌خواستند کتمان کنند نباید هروئین را هم می‌گفتند.
دیلمی زاده: خب نگفتند.

«ایران»: هروئین پایین‌تر از گل و شیشه قرار دارد.
صرامی: در تحقیقات شیوع‌شناسی ما مسئول راستی‌آزمایی مردم نیستیم. این را ما نمی‌گوییم در تمام جهان مطرح می‌کنند. شما حق ندارید بگویید ما در حوزه تحقیق دروغ می‌گوییم ما وظیفه راستی‌آزمایی در تحقیقات را نداریم.

«ایران»: الگوی چند مصرفی باعث شده در گزارش‌گیری مصرف مواد کمی بیشتر تأمل کنیم؟ در شیوع‌شناسی این را در نظر گرفتید؟
صرامی:الگوی چند مصرف را در نظر گرفتیم. 5 درصد از افرادی که مصرف مستمر دارند سه تا ماده را همزمان با هم مصرف می‌کنند، 15 درصد در طول عمر سه تا ماده را مصرف داشته است.
«ایران»: که البته در همه این چند مصرفی‌ها شیشه هم بوده، شیشه با گل، شیشه با تریاک یا شیشه با هروئین.
صرامی: بله. ما می‌گوییم در نوع الگوی مصرف در سطح کشور تغییرات و تحولاتی در حال رخ دادن است. این تغییر و تحولات یعنی اینکه در شیوع دانش‌آموزی و دانشجویی ماده گل بالا آمده در شیوع کارگری حشیش و گل دارد جای خودش را پیدا می‌کند. جمع نتایج این تحقیق بیانگر این است اتفاقاتی در الگوی مصرف کشور در حال رخ دادن است. تغییرات در این رتبه ‌بندی‌ها چه تأثیراتی را برای من می‌خواهد بگذارد؟ از نتایج این تحقیق اگر توانستم برای اقدامات پیشگیرانه در جهت بروز اقدام کنم مهم است.

«ایران»: در شیوع‌شناسی ملاک‌تان بررسی وضعیت موجود بوده و کاری به پژوهش‌های قبلی نداشتید. اما سؤال من این است سال 83 مصرف شیشه 3 درصد بوده الان شیشه به رتبه 8.1 درصد رسیده است. همین افزایش از 3 به 8.1 درصد در این دهه باز عدد بالایی است و این کاملاً مغایر با سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب جهت جلوگیری از مصرف مواد کم‌خطر به پر خطر است. می‌خواهم بدانم چه اتفاقی افتاده که عدد همچنان بالاست و آیا آن موقع عدد نرخ به‌روز را نداشتید که از صعود گل و ماری‌جوانا به رتبه دوم پیشگیری کنیم؟
نارنجی‌ها: درباره دغدغه‌ای که دکتر بینازاده اشاره کرد قطعاً تحقیقاتی که انجام می‌شود قابلیت توضیح گذشته را دارد. و دیگر اینکه شاید اقدامات فرهنگی و مداخلات سلامت محور نظرات رهبر معظم انقلاب را برآورده نکند. می‌خواهم بگویم زحمات محققین برای این است که عدد کف جامعه و اطلاعات درباره مشکل موجود را به دست بیاوریم. حال اگر کاستی در نهادهای فرهنگی و اجرایی وجود دارد که ما را به هدف و آرمان نهایی و به سر منزل مقصود نرساند مشکل دیگری است ولی اینکه عدد و رقم درست استفاده می‌شود یا خیر به عهده محقق نیست. ما الان به یکسری اعداد و اطلاعات رسیدیم حالا باید نهادهای فرهنگی بدوند.
صرامی: این نکته که شما فرمودید که چه اتفاقی افتاد از 86 وضعیت مصرف شیشه از 3 درصد به 8.1 درصد رسید؟ باید بگویم در سال 83 قانونی برای شیشه نداشتیم، در سال 86 هم این قانون را نداشتیم و لذا وقتی الگوی مصرف عوض شد ستاد آژیر خطر را به صدا درآورد که ما نیازمند قانون هستیم تا قضات بتوانند با تولید‌کنندگان و ترانزیت‌کنندگان شیشه برخورد کنند که قانون سال 89 به تصویب رسید.
بینازاده: جناب دکتر صرامی می‌فرمایید که نتایج شیوع‌شناسی94 در راستای نتایج دومین تحقیق شیوع‌شناسی90 است، بعد می‌گوییم کدام نتایج؟ می‌گویند نتایج شیوع‌شناسی سال 90 منتشر نشده است. ما کارشناس متخصص اعتیاد هستیم. الان سال 96 است و هنوز منتشر نشده است به نظر می‌آید ایراد شکلی در یک محفل علمی و جامعه آکادمیک اعتیاد باید برای همیشه حل شود.
دیلمی‌زاده: در حالی که هنوز داده‌های94 منتشر نشده است.
بینازاده: دکتر نارنجی‌ها یکدفعه کلاه شعبده بازی در می‌آورد و یکهو یک کفتر رو می‌کند که سال 90 اینگونه بود بعد می‌گوییم جریان چیست می‌گوید 90 هنوز منتشر نشده است.
صرامی: اینها را ادغام نکنیم. الان بحث سر این است روند چگونه است.
بینازاده: شما استناد می‌کنید روند 90 و 94 این است من می‌گویم کو 94؟هنوز درنیامده. کو 90؟ می‌گویید هنوز درنیامده است. محقق علمی و ناظر مستقل باید این را تأیید کند نه خود شما.
صرامی: پروفسور ملک‌افضلی این را تأیید کرده است.
بینازده: اگر 40 میلیون دانشمند از سراسر جهان بیاوریم و بگویند 2در 2 مساوی با 7 است باید به من توضیح دهد که چه بود پیش از این 2 در 2 می‌شد 4 تا حالا 7 تا شده است. به صرف اینکه بگوییم بیل گیتس و انیشتین هم صاحب این تحقیق بودند گزاره را صاحب صلاحیت نمی‌کند. باید به‌طور عقلانی مجاب‌کننده باشد و توان متقاعدکنندگی داشته باشد اسم‌ها کفایت نمی‌کند. سؤال من است به‌عنوان ناظر مستقل پوینت سال 90 و 94 را ندارم.
صرامی: شما ندارید اما محقق اینها را داشته است.

«ایران»: اما شما اعلام کرده‌اید هنوز پروتکل شیوع‌شناسی منتشر نشده و زیر چاپ است؟
بینازاده: آقای دکتر می‌گویند محقق داشته. محقق تعریف خاص دارد؟ در گیومه است؟ کو؟ کجاست؟ شما می‌گویید هنوز سال 90 و 94 منتشر نشده است؟
صرامی: شما به من بگویید چرا منتشر نشد؟ سؤال چرایی کنید تا جواب دهم.
بینازاده: مشکل من این نیست چرا منتشر نشد مشکل من این است الان من می‌خواهم مقایسه کنم و نیست تا می‌آییم نکته‌ای بگوییم شما سال 90 تا 94 را مقایسه می‌کنید.
صرامی: شما می‌گویید کار علمی باید توان قانع کنندگی داشته باشد، این توان را داشته است.
بینازاده: من الان روبه‌روی شما هستم حق دارم در یک میزگرد علمی از همان داده‌هایی که شما برخوردارید برخوردار باشم یا نه؟ اگر برخوردار نباشم چطور می‌توانم داده‌های شما را تأیید کنم. نکته دوم این است فرض می‌گذاریم نتایج شیوع‌شناسی سال 90 و 94 این‌طور بوده که دوستان می‌فرمایند ولی تفسیر اینکه چرا یک ماده بالا رفت و ماده‌ای پایین آمد به نظرم می‌آید که داده‌ها را ندارم. اعتیاد نه خلق می‌شود نه نابود می‌شود بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر می‌کند. به فرض اینکه مصرف شیشه پایین آمده باشد هیچ هنری نیست یک چیز دیگر بالا رفته است.به نظرم می‌آید در استفهام این موضوع باید از این نزدیک بینی متدولوژی حذر کنیم.
دیلمی زاده: نکته‌ای می‌خواستم به دکتر صرامی نقد کنم. ایشان نقد فرمودند سرعت حرکت و پویایی سیستم اعتیاد تندتر از همه چیز است همین جا در همین لحظه می‌توانیم بگوییم شیوع‌شناسی که سال 94 انجام شده بعد از دو سال منتشر می‌شود.
بینازده: هنوز منتشر نشده است.
دیلمی‌زاده: شاید اگر من نامه می‌زدم حل می‌شد اما من درخواست شخصی نکردم.
بینازاده: تعریف شما خیلی بوروکراتیک است در جامعه‌ای دموکراتیک باید به وب‌سایت مراجعه کنی و به اطلاعات دسترسی داشته باشی.
دیلمی‌زاده: سال 96 راجع به شیوع‌شناسی حرف زده شده و داده‌ها را به مردم گفتند. زمانی که بهزیستی درصد‌ها را رو کرد یک مرتبه به این سمت رفت که داده‌ها بیرون بیاید.آقای صرامی عددی گفتید که 5 درصد چند مصرفی بین مصرف‌کنندگان ممتد، درست است؟
صرامی: 5 درصد از دو میلیون و 808هزار نفر مصرف سه ماده‌ای داشته‌اند یعنی حدود 140 هزار نفر.
دیلمی‌زاده: سه ماده‌ای مستمر یا غیرمستمر؟
صرامی: مصرف‌کننده سه ماده‌ای مستمر.
دیلمی‌زاده: سؤال دومم این است دکتر صرامی چندتا نمونه گرفتید؟
صرامی: 57 هزار نفر.
دیلمی‌زاده: راجع به این حساس شدم تمام شهرستان‌ها و روستاها نمونه گرفته شده است؟
صرامی: از هر استان 5 شهرستان نمونه‌گیری شد.
دیلمی‌زاده: یکبار گفته شد تمام شهرستان‌ها بودند چون اگر این‌گونه می‌بود دیتا به قدری کم می‌شد که نمی‌شد به روش نمونه‌گیری استناد کرد.
صرامی: سه استان در سه طیف شیوع بالا، متوسط و پایین تقسیم شدند.
دیلمی‌زاده: من پروپوزال اول را خواندم. روش نمونه‌گیری این بود که بعضی از استان‌ها نمونه بزرگ‌تر و برخی نمونه کمتری می‌گرفتند چون جایی که شیوع کمتر بود نیاز به نمونه بیشتری بود تا جمعیت پنهان را در بیاورند.
نارنجی‌ها: می‌خواستم بگویم ما شیوع‌شناسی‌های زیادی داشتیم که اطلاعاتش پنهان بود آخریش هم حتی دکتر بینازاده یادش است وزارت بهداشت از تست‌های آزمایشگاهی نمونه‌های ادراری گرفتند.

بینازاده: که نتایجش همان 3 میلیون و 700 هزار معتاد وزارت بهداشت بود.
نارنجی‌ها: هر بار آمده‌ام عدد اعتیاد را اعلام کنم قبلش با من مصاحبه کرده‌اند که عدد تو چند بوده است که تصمیم بگیرند منتشر شود یا نه. الان می‌بینید با همه آبروریزی که ممکن است به‌دنبال چاپ و انتشار سال 94 هزار و یک ایراد و اشکال دربیاد ولی اینها به جریان آزاد اطلاعات در کشور کمک می‌کند و فکر می‌کنم چند اتفاق خوبی افتاد. برش‌های استانی و شهرستانی از شیوع‌شناسی برای نخستین بار در کشور داریم.
دیلمی‌زاده: از تمام استان‌ها دیتا داشتید؟
نارنجی‌ها: آر اس‌ای را داشتیم ولی اطلاعاتش خیلی معتبر نبود. این شیوع‌شناسی برش‌های استانی خیلی خوبی را دارد و نمونه‌گیری خیلی بالاست.
دیلمی‌زاده: نه نمونه خیلی بالا نیست.
نارنجی‌ها: برای نخستین بار است حجم نمونه زیاد است. خیلی موانع و دست‌های پنهان نمی‌گذاشت آمار را منتشر کنیم. این ایراد به ما وارد نیست چرا تحقیق منتشر نشده، نمی‌گذارند منتشر شود الان آقای صرامی گفته من منتشر می‌کنم.
«ایران»: اگر قرار بود نتایج شیوع‌شناسی منتشر نشود پس چرا تحقیق انجام دادید؟
صرامی: متولیان وقت ستاد اجازه انتشار نتایج تحقیق سال 90 را ندادند.
نارنجی‌ها: قبلاً عدد شیوع‌شناسی جزو راز مگو بود هیچ کسی نمی‌توانست راجع به آن صحبت کند. ما به نقطه عطفی در شیوع‌شناسی رسیدیم که دولتمردان را راضی کند این اعداد منتشر شود.

«ایران»:در شیوع‌شناسی گفته شده استان تهران 3.52 درصد شیوع مصرف مواد دارد در حالی که میانگین متوسط کشوری 5 درصد بوده می‌خواهم بدانم ملاک طبقه‌بندی چی بود که در تهران شیوع مصرف مواد برای مثال از کهگیلویه و بویراحمد کمتر بوده آیا به نسبت جمعیت این عدد و رقم به‌دست آمده است؟
صرامی: علاقه‌مند بودید عددش بالاتر باشد؟

«ایران»: به هر حال تهران یکی از مقصدهای مهم ترانزیت مواد مخدر است؟
صرامی: در این شیوع‌شناسی 9استان از متوسط میانگین کشور بالاتر بودند. خوزستان در رأس هرم بود. استان گلستان دومین استان بود. سومین استان چهارمحال وبختیاری بود. چهارمین استان کرمان بود. فارس، خراسان شمالی، مرکزی و کرمانشاه و سیستان وبلوچستان به ترتیب رتبه‌های بعدی را داشتند. مابقی زیر 5.4 درصد بودند. ما مسئول راستی‌آزمایی نتایج تحقیق 94 از مردم نیستیم. نمونه‌ای که در استان تهران انتخاب شد متناسب با جمعیت 12 میلیونی بود و نمونه استان خوزستان متناسب با جمعیت 5 میلیونی‌اش بود. نتیجه تحقیق این نرخ را نشان می‌دهد. حالا باید بگوییم استان تهران n تعداد معتاد متجاهر‌داری و n تعداد کشفیات داشتی حتماً باید نرخ شیوع‌ات بالاتر باشد چنین چیزی تراوش ذهنی است و در تعارض با نتیجه تحقیق است. در استان‌ها تحقیقات مجزا انجام می‌دهیم. مثلاً خوزستان در اعتیاد دانش‌آموزی و دانشجویی و صنعت وضع مناسبی ندارد البته در تحقیقات جدیدتر به برخی استان‌ها نگاه جدیدتری را خواهیم داشت. اینکه چرا تهران در پایین هرم است نتیجه تحقیق است.
بینازاده: یک نکته هم در پاسخ به سؤال سرکار خانم عرض کنم البته دکتر صرامی، ایشان حق دارند به‌عنوان حس عقل سلیم مشترک در جامعه بپرسند که چرا کلانشهری مثل تهران که علی‌الاصول نرخ سایر آسیب‌های اجتماعی رتبه بالایی دارد اینجا در این مورد خاص از میانگین کشوری پایین‌تر است؟به نظرم سؤالی است که لابد این تحقیق نمی‌تواند جواب این سؤال باشد ولی می‌تواند سؤال خوبی باشد برای تحقیقات بعدی. کما اینکه مصرف شیشه در جامعه پایین آمده است. اینکه من در کلینیک می‌بینم مراجعات مصرف‌کنندگان شیشه پایین آمده که اتفاقاً با نتیجه پژوهش شما جور‌درمی‌آید.
نارنجی‌ها: شما الان تزریق می‌بینید؟
بینازاده: نه تزریق را کاهشی می‌بینیم.
صرامی: اینجا برخی شواهد هم دارد به تحقیقات ما مکمل می‌شود.
بینازاده: دکتر صرامی عرضم چیز دیگری است. در راستای این پرسشگری چرا در تهران که انتظار می رود شیوع بالا باشد از متوسط میانگین کشوری پایین‌تر است.
نارنجی‌ها: من جوابش را در پاسخ این‌گونه می‌دهم در شیوع‌شناسی نیاز به بحث دیگری دارد چرایی در این نمی‌گنجد.
دیلمی‌زاده: در بحث شیوع‌شناسی شما بگویید چه چیزی می‌گنجد؟
نارنجی‌ها: مثل اینکه بگوییم چرا دیابت 30 درصد است؟ باید خرده فرهنگ مصرف مواد در کرمان و مهاجرین گرگان را ببینید.
دیلمی‌زاده: چرایی‌های دیگری هم در این نمونه‌گیری داریم. ببینید شما یک دهم درصد حجم نمونه‌تان بوده است.
نارنجی‌ها: شما نمی‌توانید اینجا از حجم نمونه بگویید.
دیلمی‌زاده: چرا ایشان سؤال کردند حجم نمونه 60 هزار نفری قابل تعمیم به همه جامعه است؟ اینجا سه تا جمله بیرون آمد. دکتر صرامی گفت: «حجم نمونه بیشتر از همیشه بوده» شما گفتید: «خیلی بالاست» من می‌خواهم بگویم نه حجم نمونه خیلی بالا نیست چرا؟ من یک مثال بزنم شفاف در روزنامه مردم بخوانند. فرض کنید

کلیدواژه:

شیوع شناسی مصرف مواد | مبارزه با مواد مخدر | یک میلیون و 300 هزار | توان توضیح دهندگی | تحقیق شیوع شناسی | ارزیابی سوء مصرف | نتایج شیوع شناسی | شیوع شناسی سال 90 | روش خانه به خانه | گل و ماری جوانا | منتشر نشده | شیوع شناسی | خواهم بگویم | دکتر نارنجی ها | دیلمی زاده | نظرم می آید | شیوع شناسی | شده است صرامی | نارنجی ها | شیوع شناسی | شیوع شناسی | راستی آزمایی | شما می گویید | برنامه ریزی | استان تهران | باید بگوییم | نتیجه تحقیق | حوزه اعتیاد | نتایج تحقیق | یک دهم درصد | دو میلیون | نشان می دهد | روی وب سایت | نرخ بروز | دکتر صرامی | نمونه گیری | مصرف کننده | الگوی مصرف | کم خطر | فکر می کنم | پر خطر | شیوع مصرف | خیلی بالا | پایین آمد | هم مقایسه | مصرف شیشه | تحقیق سال | حجم نمونه | چیز دیگر | سال 90 و 94 | چند مصرف | هزار نفر | پایین تر | مشکل دار | استان ها | انجام شد | آر اس ای | نکته ای | بر اساس | ما الان | ماده پر | مصرف گل | ماده ای | مطرح شد | داده ها | یک عده | روش ها | سال ها

فول مچ دورتموند - تاتنهام (لیگ قهرمانان اروپا-2017/18) بیشترین زندانی ایرانی در کدام کشورها هستند؟ +جزئیات افکار داعشی هنوز مسلمانان را تهدید می‌کند پایان نشست سه جانبه روسای نیروهای مسلح ایران-روسیه-ترکیه بیانیه وزارت امورخارجه در خصوص پایان دولت خود خوانده و تروریستی داعش پیش بازی اندرلخت-بایرن مونیخ؛ دست یابی به نهمین برد متوالی، ملموس تر از همیشه از «فرش قرمز ریاض برای فعالان اقتصادی عراق» تا «رشد تقاضای چینی‌ها پس از ۳ سال در بازار طلا» صعود رئال مادرید و بشیکتاش به مرحله یک هشتم نهایی در شب حذف موناکو و دورتموند «بازی را زندگی کنید!»؛ همۀ بازی های VR پلی استیشن تعقیب و دستگیری سارق فراری جشن یک سالگی سایت وی جی مگ آهنگ زیبای ام کلثوم با صدای گرم و دلنشین استاد ایرج حبیبی معاد شناسی : جمعبندی دین و زندگی کنکور آشنایی با سایت کوین جیکو دختر بچه ای که با مشتاش پوست درختو میکنه پندار محبی - بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان رونمایی شد حرکات باحال تو just .. مطابقت تست های 95قسمت دوم دین و زندگی کنکور کلیپ سینمایی با ترانه ی عشق بچگی - مجید خراطها ویدئوهایی از مسیر راهپیمایی اربعین1396شماره10 واژگونی خودرو لوکس در تفریحات کاملا سالم جوانان عرب معادشناسی: مرگ و برزخ دین و زندگی کنکور عکس های جدید سلنا برای برند puma 6دقیقه تمرین بدن سازی اهنگ خیلی توپ heif ke nisti از zedbazi آموزش حرفه ای Revit Architecture برای آمادگی در آزمون چینی حرف زدن یک ایرانی در چین کارتون جدید هلل یوس اسکویشی هویج مرغ ذرت و اسکویشی که خودم درست کردم از لباس هایتان خسته شده اید؟ ادبیات کنکورموسسه حرف آخر املا و لغت وهم آوایی منتظری مشارکت رزمندگان «نجباء» در آزادسازی البوکمال رهام ❤(توضیحات مهم)خخ پخش زنده کاملترین آموزش CompTIA Security+ (SY0-501) دوست می خوام جریان چیه؟! ٣ / ناگفته های امید صباغ نو از دنیای شعر مجید بزرگ آهنگ شاد ایرانی جدید، دست دست دست Shad Irani, dast dast dast 2018 یه روزِ میشکنه دلت که دیگه خیلی دیره ..... آهنگ *شاید تو منو بازم دیدی* مکانیزم کار کردن گیربکس دستی دکتر حسن عباسی : از سورنا تا قاسم مسخره کردن تتلو دابسمش محمد امین كریم پور و میثم زیست کنکور موسسه حرف آخرپارادوکس زیستی قسمت اول شاکری آهنگ قدیمی و زیبای دلمو شکستی باشه با صدای گرم و دلنشین استاد ایرج حبیبی کلیپ زیبا از خیانت ساواش به آیشن. game playاز کالاف 1 حاج محمد علی رحمانی - رفاقتی خوبه که (شور) فیلم/ پایان یک دیکتاتور آهنگ جدید محسن چاوشی بنام مریض حالی ♪ ♫ حاج محمد علی رحمانی - شور قتلگاهی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر تابع خطی استاد منتظری فیزیک کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث خط ترمز کامیار هندسه پایه_زاویه 2_بنی هاشم_موسسه ونوس لگو محمد علی برا مسابقه دوم کانال راوی(حتما ببینید!!) بعد از فعل LET و Make فعل بعدی to نمیگیرد ریاضی_هندسه تالس با سرعت1_مهندس بنی هاشم_موسسه ونوس پریسا سیمین مهر - نقل پری در سام نامه - رزیدنت اویل پارت 2 عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس مستثنی استادواعظ فوری: اخباری از امام زمان(عج)در روز دوشنبه سرسره های مرگبار فقط ببین روده بر میشی از خنده خخخخ ریاضی_هندسه فضایی_بنی هاشم_موسسه ونوس عشق اجاره ای-میکس با آهنگ زارا لارسون!! کسب یک بیت کویین در ماه خلاصه لیگ قهرمانان: اسپارتاک 1-1 ماریبور ریاضیات کنکور موسسه حرف آخر الگوی بادکنکی فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفشار در نقاط هم تراز کامیار آهنگ زیبای مسعود صادقلو - نزدیکی به من ♪ ♫ آهنگ زیبای مسعود صادقلو - نزدیکی به من ♪ ♫ عربی_استثنا_آزاده _موسسه ونوس شیمی کنکور موسسه حرف آخررسم ترکیب کوالانسی شیروانی آزمایش چشم مصنوعی روی انسان آغاز خواهد شد گل فروشی آنلاین گل آرا گیم پلی بازی - Sniper Ghost Warrior 3 وین أنت | الرادود باسم الكربلائی آموزش ردکردن مرهله 4بازی همسایه جهنمی1 کارتون تام و جری!!عاااااالیه!! زیباترین نیسان 370Z در ایران اردوی جهادی مستربین کیفیتHD کوییزی که ثابت میکنه واقعی ترین ریونم رزیدنت اویل پارت 1 قسمتی از فیلم سلطان علی خان اردوی تاریخی مدافعان - درس استعمار اموزش ساخت فیک پیج تقدیم به اولین ریون :::ربکا ::: شیمی_نکته و تست 11_رادمان مهر_موسسه ونوس بسته بندی کالا تیزر جدید فیلم صفر تا سكو، روایت زندگى خواهران منصوریان شیمی_نکته و تست 5_رادمان مهر_موسسه ونوس مأرب عملیات میدانی بر مواضع مزدوران در المشجح وآتش گرفت زیست کنکور موسسه حرف آخر الگوی محمد پیمان استاد شعبانی زیست کنکور موسسه حرف آخر انعکاس استاد شعبانی صحبت های تند ساموئل اتوئو خطاب به گواردیولا شیمی_نکته و تست قسمت 8_رادمان مهر_موسسه ونوس اسلایم slimemeisazam@ شیمی کنکور موسسه حرف آخربسته آموزشی مسائل شیروانی فیزیک کنکور موسسه حرف آخر روش مطالعه فیزیک فیزیک_نمودارهای حرکت نوسانی_یحیوی_موسسه ونوس تیزر سریال آشوب زبان_واژگان درس 5 پیش_اناری_موسسه ونوس میلی بابی براون. نه سالگی. تو کانال تلگرام میلی بابی براون عضو شید. @millie_bobb پریسا سیمین مهر- اجرای نقل هفت خوان رستم - صربستان زیارتنامه خوانی مهندس مشایی در حرم سیدالکریم (ع) حادثه ای که فقط در نروژ می تواند اتفاق نیفتد! نوای بلوط.همنوازی بچه های سنندج تقلبی ساده آهنگ بسیار غمگین از امین حبیبی ... قشنگ ترین آهنگ غمگین. اگه خاکم اگه سنگم اگه دلتنگم sad song qamgin فاز دختر چیه! آهنگ غمگین برای قلب های شکسته سازه ی شاکر برای مسابقه ی دوم راوی Milad Babaei - Eshtebah Bood (New 2017) میلاد بابایی - اشتباه بود کارتون ماشا و میشا!!فوق العاده!! دوره عملی ساخت و پیکربندی یک شبکه Switch بیشتر باربی هام بازم دارم ولی جلو دست نیست برگزاری مراسم اربعین حسینی در دبستان دخترانه مفتاح امامزاده بیژن !!! کی اسم این امامزاده هارو میذاره؟ آهنگ زیبای میلاد بابایی و حمید گودرزی -پاییز برگشته ♪ ♫ مریم تو کجای (خیییلی باحاله) هندسه پایه_زاویه 1_بنی هاشم_موسسه ونوس ریاضی کنکور موسسه حرف آخرتدریس درجه2 استاد منتظری کارتون ماشا و میشا!!فوق العاده!! شرکت فوتبالی ها در چالش کانکس برای زلزله زدگان با اینکه هیییچ ربطی یه دوبله نداشت نمیشد نزارمش عالیه^O^ ❤️میکس عاشقانه بسیار زیبای ترکی❤️ هندسه پایه_نکات خاص در اشکال_بنی هاشم_موسسه ونوس کاهگل مصنوعی عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس منادا استادواعظ عربی کنکورموسسه حرف آخر ترجمه استادواعظ ریاضی کنکور موسسه حرف آخر ترکیب توابع استاد منتظری زلزله کرمانشاه!! زیست کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث قلب شاکر وشعبانی در همدردی با مردمان زلزله زده کرمانشاه ، سرپل ذهاب ، قصر شیرین ، حلبچه و... در سلسله عشق تو؛ شهرام ناظری و امیر پور خلجی آشنایی با بازی Fallout 4 قسمت ۳ پاسخ رهبری انقلاب به نامه حاج قاسم سلیمانی اتفاقات بسیار جالبی که هر 10 دقیقه در جهان روی میدهد میکسی از گیم پلی ها ظبط شده من در زولا ریاضی_هندسه فضایی_بنی هاشم_موسسه ونوس هندسه_نکات نیمسازهای متوازی الاضلاع_بنی هاشم_موسسه ونوس مداحی زیبای کربلایی هادی-هیئت جوادالائمه(ع)-28 صفر سال واقعی ترین لیزی قبولم دارید؟*توضیحات* داستان زن بارداری که پس از ۱۶ساعت از زیر آوار نجات یافت اولین و واقعى ترین دكستر چارمینگ ترکیب احتمالی یوونتوس و بارسلونا در بازی فردا راهکار اصلاح طلبان در مورد داعش تیم منتخب برترین فوتبالیست های دنیا در قرن بیست و یکم حاج محمد علی رحمانی - دلو راهی میکنم سمت حریمت (شور) اهنگ walk on water از eminem دابسمش خنده دار تیزر باشگاه یونتوس برای دیدار با بارسلونا دین و زندگی_تدریس آیات_دکتر سرکشیک زاده_موسسه ونوس رابطه بین آهنگ و سگ! مدلسازی یک فن کامپیوتر شیمی کنکور موسسه حرف آخرتعداد زوج ناپیوندی شیروانی ریاضی کنکور موسسه حرف آخرحل تست شیب شناسی استاد منتظری زیست_ادامه کلیه و نکات ترکیبی گردش مواد_آرامفر_ونوس فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفشار در نقاط هم تراز کامیار زبان کنکورموسسه حرف آخرجملات مجهول استادمحمودی کاری از استاد بنان تقدیم به زلزله زده گان مظلوم کرمانشاه تیزر سریال اشوب عکس العمل نمایندگان مجلس به دلاوری های یک سرباز شجاع عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست منادی استادواعظ شیمی_ادامه مطابقت های شیمی_رادمان مهر_موسسه ونوس تیزر موزیك جدید هوروش بند ،" مثل من باش" زبان کنکور موسسسه حرف آخر واژگان عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست تمیز استادواعظ شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست نظریه لوری شیروانی شیمی_اعداد کوانتومی_رادمان مهر_موسسه ونوس آموزش شافل توسط خودم Ashlynn ella*Dragon games*♡تقدیم به اشلین♡بیتا خودت را از نو بساز داعش تنها یک گروه نبود عربی_اعلال_آزاده_موسسه ونوس غده هیپوفیز و اثر آن بر دیگر غدد سینک شدن گوشی اندروید و دی وی دی فابریک اندروید زبان_معانی بیان 3_اناری_موسسه ونوس زبان کنکور موسسسه حرف آخرso,such,enooygh,too انگشتر تهران-بی شکل تواشیح زیبا اسماءالحسنی شادی مردم تهران به مناسبت نابودی داعش در عراق و سوریه تقدیم به همه ی پدران آسمانی تیزر موزیک (بی تو چه کنم) تیتراژ جدید کانالم آهنگشو به خاطر شما این گذاشتم زبان_معانی بیان2_اناری_موسسه ونوس زبان_معانی بیان1_اناری-موسسه ونوس کارتون اوگی و سوسک ها کارتون پوکویو Pocoyo فیلم Jimmy Kimmel با بازی بن افلک، مت دیمون و + زیرنویس تیزر فیلم سینمایی قاتل اهلى داعش چگونه به اتمام رسید کارتون بن تن BEN 10 کارتون تام و جری کارتون تام و جری کارتون تیتان ها به پیش اسپرت کردن یه فراری درgta v(درخواستی) درمان فشار خون از زبان دکتر خیراندیش(طب سنتی) کارتون تام و جری کارتون اوگی و سوسک ها در کارگاه آرتیش رفتم ارنا 11 اپیک چست گرفتم کارتون Oddbods در کارگاه آوند آهنگ غمگین ایرانی - جای خالی... آهنگ غمگین ایرانی - بدون تموم دلخوشیم با رفتنت تموم میشه... در کارگاه آوند(2) لگو مارول قسمت دوم (ثور رگناروگ) در کارگاه آوند(3) دانلود پروژه اسلاید شو افتر افکت ( فریم عکس ) چالش مجید گربه | گربه مجید کسانی که شبیه شخصیت های من شرور هستند هنرپیشه های من شرور دیرین دیرین این قسمت شایعه برانکو: بیرانوند جریمه می شود. عمادی سازه علی لگو برای مسابقه 2 راوی جان در کارگاه آوند(4) اولین پاپ آپ خونه نفرین شده در دنیا - Markiplier مشت های آهنین و باور نکردنی دختر 9 ساله روسی عربی_ترجمه و تعریب_آزاده_موسسه ونوس سهره قناری تازه مست رضاهدایتی (هنر تعزیه) ٣٩٩٤-١٨٩-٠٩١٠ ١٣٦٢-٩٨١-٠٩٣٥ منصوری خمس و زکات دین و زندگی کنکور دزد :| شاهکار رتبه 30 کنکور! چگونه دینی کنکور را بالای 90 زدم؟ زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-حدس معنی لغت زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-رابطه افعال زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-اسم مصدر زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-مرجع ضمیر هرکی اومد... عربی_حرکت کذاری 2_آزاده_موسسه ونوس وبینار انضباط شخصی ابهام در دعوت وحید شمسایی به تیم ملی فوتسال درسنامه کامل توحیدشناسی دین وزندگی کنکور زبان_کلوز تست جدید_اناری_موسسه ونوس کشتی کج خنده دار اعجاب انگیز!!مطابقت92%پکیج دینی100یوسفیان پورباکنکور96 حل تست توحید شناسی دین و زندگی کنکور چهره بازیکنان منچستر یونایتد بعد از 50 سال خنده تاپ نوب آپارات | قسمت 2 : مشت یاس و ناامیدی :| ماینکرافت ساخت حرف زدن دنال ترامپ ورنگن کمون این ویژگی آیفون می تواند زندگی تان را نجات دهد آموزش اسلایم با چسب و مایع لباسشویی تریلر فیلم Justice League در گوشی نوکیا 8 قضاو قدر:مفاهیم دین و زندگی کنکور قضاو قدر:درسنامه دین و زندگی کنکور اعجاب انگیز!!مطابقت92%پکیج دینی100یوسفیان پورباکنکور96 فیلم اعتراض یک کشاورز هنگام سخنرانی روحانی واکنش مردم زلزله زده به سفر رهبر انقلاب به این مناطق قضاو قدر:تست مفاهیم دین و زندگی کنکور صد درس دف/اجرای درس 65 فیلم نامه سردار سلیمانی به رهبر درباره نابودی کامل داعش سهره مست مست رضا هدایتی ۰۹۱۰۶۹۶۸۵۳۰ مشکل گرت بیل در رئال مادرید چیست؟ آموزش سوار شدن بر اژدها در ماینکرافت Hollow Gameplay تهران سی دی شاپ داستان ایستاده در خاطرات قضا و قدر: آیات قضا دین و زندگی کنکور عکسای دوستم با دوبلور های گلوری قضا و قدر: آیات تقدیر دین و زندگی کنکور آهنگ فلک .....خ......و....ه آهنگ لری واقعا زیبا تیزر جدید وزیبای شاهین شمس بنام خودت باش دانگل EZCast 5G Dongle HDMI فوری، تظاهرات سنندج: اعتراض عدم کمک دولت به زلزله زدگان رویایی ترین کتابخانه دنیا در چین افتتاح شد گیتار فندر آکوستیک GD-60 پیام مهم سردار سلیمانی به محضر رهبری درباره نابودی داعش قضا و قدر: حل تست ها دین و زندگی کنکور اختیار دین و زندگی کنکور نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور 1 گیتار فندر آکوستیک GD-140 SCE رفع یک تهدید جدی از ایران قضا و قدر دین و زندگی کنکور دموی فیلم دوره آموزشی CCNA سیسکو مستند خدمت رسانی دانش آموزان دبیرستان محمد امین(ص) آزادی در چزابه پخش شده از سیم نوای عاشورا مجید به این میگن سلنا گومز در مراسم لوپوس گالا 2017 رزبری پای چیست؟ مصاحبه با فرزند شهید برونسی شبکه کرمان دموی فیلم آموزش برنامه نویسی با سی شارپ #C عکس های جدید سلنا گومز در مراسم لوپوس گالا2017 اسکریپت افترافکت GifGun ساخت انیمیشن GIF در افترافکت به اینم میگن پدر آتش گرفتن مجری مستند های تلویزیون در جلوی دوربین سه برادر همه ما ابر قدرت داریم - RackaRacka اسلایم یونیكورن(تكشاخ) بگو بگو بگو حاشیه های زیباتر از متن هیئت منتظران مهدی عج کام شیرین مردم از شکست شجره خبیثه وعده حاج قاسم سلیمانی محقق شد فعالیت موکب جنبش مصاف در مسیر پیاده روی اربعین -سال96 شهید مدافع حرم محمد اینانلو - مستند حلما ماموستا فرهاد آگشته، عالم خستگی ناپذیر عمل انسان دوستانه راننده در مواجهه با زن سالخورده توضیحات استاد رائفی پور درباره اجتماع مردمی عید بیعت شات های جدید سلنا برای برند puma کنتل ساده همه اجزای خانه در دستان شما شیمی_نکته و تست 1_رادمان مهر_موسسه ونوس راز مخفی کعبه که دانشمندان جهان را به حیرت انداخت - راز کعبه روشن کردن کبریت با نانچیکو ابر مجید تریلر آپدیت جدید بازیWarframe با عنوانPlains of Eidolon سومین تریلر انیمیشن Peter Rabbit 2018 حضور سردار حاج قاسم سلیمانی در البوکمال پس از ازادسازی تست سرعت گلکسی S8 اندروید 8 Oreo در مقابل نوت 8 لورنزو اینسینیه - گل ها و مهارت های شگفت انگیز شیمی_نکته و تست 3_رادمان مهر_موسسه ونوس شیمی_نکته و تست 4_رادمان مهر_موسسه ونوس قتل فرزندان توسط مادرشان زبان کنکورموسسه حرف آخر استادمحمودی تقدیم به اولین دراکولارا♡درسا جووونم♡ شیمی_نکته و تست قسمت 7_رادمان مهر_موسسه ونوس اتفاق عجیب برای زن چینی که فقط قرار بود از نرده خیابان یا هلا بالمشایة | الرادود باسم الكربلائی هدف قراردادن محل تجمع نظامیان سعودی باموشك كورنت درالهج ادبیات کنکورموسسه حرف آخر آرایه ادبی مهندس منتظری NIOH قسمت 4 پایان خلافت ترس ادبیات کنکورموسسه حرف آخر املا و لغت مهندس منتظری بررسی عملکرد ناواس در مقابل تراشتگن هیئت سنج دمام سیدالشهدا شهرمنصوریه امام-زینب س-ولی غلامی-مجیدکیقبادی-مسجدولیعصر96آمل دابسمش باحال فیزیک کنکور موسسه حرف آخر حواشی قبل بازی و خلاصه بازی خونه به خونه و ملوان فعال سازی آنتی مالور Glary به مدت 1 سال 30 آبان 96 کاهگل مصنوعی آهنگ شاد جدید حامد پهلان سنگ دلت!! حاج علی رحمانی - باید از سر برات بخونم حامد پهلان - لیلا!!عاااااالی!! در هر ۱۰ دقیقه چه اتفاقی در جهان می افتد؟ مهدی خیریان حاج محمد علی رحمانی - ذکر علی الدوام (شور) فیزیک کنکور موسسه حرف آخر دما و گرما استاد کامیار وفات رقیه س-کربلایی مجیدکیقبادی-ولیعصرآمل1396-ساکت تبار زبان_چند نکته از گرامر_اناری_موسسه ونوس نواختنِ پنج نوتِ نخست با ترومپت و نکاتی برای نوآموزان کاهگل مصنوعی اسلایم شیشه ای عالی دانلود رایگان فیلم نهنگ عنبر 2 با کیفیت FullHD فیلم لحظه سرقت از بانک تجارت اراک فیزیک کنکور موسسه حرف آخرروش مطالعه فیزیک استاد کامیار زبان کنکورموسسه حرف آخرریدینگ و کلوزتست استادمحمودی انیمیشن جدید دیرین دیرین با کنایه به احمدی نژاد، بقایی کفن ولیعصر صداقت کرمانشاهی... توضیح محتویات گریس انگشتر تهران-بی شکل اینجا پایان داعش است زیست_گردش مواد_آرامفر_موسسه ونوس نقاشی دانلود قسمت 15 سریال عشق اجاره ای دوبله در تلگرام شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی استاد شیروانی بلاخره بره یا نره . . . طرح بی آر تی که باعث ترافیک شده است حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور موزیک ویدیو بلوچی آرام نگندی از شوکت صفر موزیک ویدیو هو جنت از شوکت صفر زیست_هورمون2_آرامفر_موسسه ونوس شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی باکنکور96 شیروانی خورشید تو رو میکشه - Markiplier آهنگ پیوند شیمی کنکور موسسه حرف آخرمول در ظرفیت محدودکننده شیروانی کمکم کنید من gta v میخام حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت یازدهم)-استادشیروانی شیمی 70-استاد شیروانی این خیلی مجیده محرم روستای مجیدآباد خدابنده سال1383 شیمی کنکور موسسه حرف آخرنحوه مطالعه شیمی سال3 شیروانی تقدیم به نگین جونم ❤❤ سیاوش قمیشی - پیله بهترین مشاور کنکور سریال پایتخت - لباس ننه لیلا دستگاه نوار قلب وایرلس مشاوره کنکور آشنایی با اسباب بازی ها کلاس زبان دبستان دخترانه مفتاح تکه کلام های خنده دار سری بازی Uncharted نماهنگ بسیارزیبای حس بهشت موزیک ویدیو بلوچی کدم کدم از شوکت صفر آهنگسازی دیسلاو در اف ال استدیو دعوا زن و مرد ((ناجور)) مشاوره کنکور برنامه زندگی استاندارد(در برنامه شونشینی) -شیرآلات آهنگ (صِدام) از اریکسون عارف و عهدیه - یک شب یک روز داستان هذیان شیمی کنکور موسسه حرف آخرتدریس عناصروابسته شیروانی شیمی حرف آخر-استادشیروانی مشاوره کنکور شیمی کنکور موسسه حرف آخرتدریس گیبس استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرتطابق شیمی کنکور96استاد شیروانی درماندگی تروریست های داعش پس از دستگیری در بوکمال تیزر اربعین دیرین دیرین فعال کردن شوک سمت راست FIFA18/17 + نرم افزار مورد نیاز اسیر شدن داعشی ها توسط ارتش سوریه _ دیروز _ بر فراز قله های افتخار با MSI GTX 1080 Ti GAMING X TRIO گزارش تایم لپس جلسه هفتم کارگاه مادر و کودک صحبتها و گریه جواد خیابانی درباره زلزله کرمانشاه حرف های جواد خیابانی از کرمانشاه گروه سرود رویش زنانی که آواز خواندنشان قدغن است نحوه ی اتصال دو اسپیکر سوند_تاچ بوز به یکدیگر بداهنه نوازی دوتار دابسمش جدید آموزش پیدا کردن جهت ها مبحث اختیار2 راننده واقعی به ایشون میگن مبحث اختیار 1 رنگ آمیزی ماندالا با روان نویس ژله ای اکلیلی حمید فولادی - بید مجنون حاج قاسم سلیمانی در حال فرماندهی عملیات بوکمال تعرض افسر آمریکایی به یک زن بعد از بازادشتش کرمانشاه انیمه نارنجی - orange قسمت 4 با زیرنویس فارسی تقلید صدای حیرت انگیز داریوش ( داریوش اقبالی ) از حسن ریوندی به همراه سیدجواد هاشمی عناصرواسطه-استاد شیروانی قلمرو در ساختمان کووالانسی-استاد شیروانی گروه عاملی-استادشیروانی کولیگاتیو-استاد شیروانی صفر تا صد گیاهان دارویی با دکتر قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 4 عسل کلوخ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 6 تزئینی برای اتاق یا پزیرایی سمعک های RIC داستان جنگ در خانه موزیک جدید با سبک دنس، از آلن واکر(Alan Walker) فوق العاده شنیدنی! به نام خدا یه نقطه★نظر بدید دخیا★ توحید شناسی:خالقیت دین و زندگی کنکور توحید شناسی:ربوبیت دین و زندگی کنکور انیمیشن قونشو عود (قاوال هاواسی) عجب عربیه!!! مقایسه دریل بتون کن بوش و هیلتی دانلود آهنگ جدید حامد پهلان دربند - درس یک زلزله زده برای غارتگران بیت المال پرزنتر بی سیم R400 لاجیتک تیتراژ کانال عجب پسری که از همه چیز عقبه! زبان حرف آخر-زبان100-دهم-استادمحمودی-مشاوره متفاوت زبان زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-زنجیره لغات2 زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-لغت در جمله 2 بهترین افزونه های فایرفاکس-قسمت 2 زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استادمحمودی-معنی کردن کامل ذغال خود سوز رضا زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-گرامر1 انیمیشن کوتاه و مفهومی - Fresh Guacamole - گواامول تازه زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-گرامر2 تعقیب و گریز پرهیجان ماموران پلیس آگاهی پایتخت انهدام تانک ارتش سوریه با موشک تاو توسط احرار الشام تردمیل خروس ها!!!!!!!!! توحید شناسی:حل تست3 دین و زندگی کنکور مسیح و آرش ای پی - بعد از تو میكس از سریال اکیا Masih ترس خیلی بده توحید شناسی:حل تست1 دین و زندگی کنکور توحید شناسی:همه توحیدها دین و زندگی کنکور پشت صحنه فیلم Captain America civil war مرحله GTA SAفارسی فیزیک حرکت شناسی_سقوط آزاد_یحیوی_موسسه ونوس پازل باند توحید شناسی:حل تست2 دین و زندگی کنکور ماشاءالله به این ورزشکار؛ تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 10- فایل های فشرده Zip آشنایی با بازی Fallout 4 قسمت ۲ توحید شناسی1 دین و زندگی کنکور اجرای گروه نسیم قدر در سر سفره خدا عربی_حرکت گذاری 1_آزاده_موسسه ونوس پاسخ رهبر انقلاب به پیام سردار قاسم سلیمانی سخنان جالب سید حسن نصرالله در رد اتهامات اتحادیه عرب شاهکاری از رتبه 300 کنکور! راز درصد بالای 90 دینی کنکور لحظه بسیار جالب مردن اژدها در ماین کرافت زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی- نحوه تدریس لغت آموزش ساخت بیت گنگ زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-مرجع ضمیر دردرک مطلب زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-جمع بندی گرامر کنکور داستان معمار زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-کدینگ لغت زبان زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-صفت فاعلی و مفعولی زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-نحوه تدریس لغت زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-لغت بارستوران شهر THE EVIL WITHIN 2 قسمت 13 Coldplay - Hypnotised کلدپلی + متن ترانه کلیپ "هیولا بر روی استیج" از انیمیشن Coco تور تفریحی آموزشی کسب وکار ۱۴۰۰- تفریحات جذاب جزیره کیش آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS-گام دوم مقدمه موسسه زبان نور- انیمیشن آموزش رنگها موشن گرافیک مهم و تاثیر گزار نذر آیا کاتلین آینده توسعه برنامه های اندروید است؟ زبان_گرامر درس8 پیش_اناری_موسسه ونوس رول بک کردن پله برقی ربات هایی که دستیار پزشکان هستند فیلم محمد رسول الله (ص) مرگ انسانیت تبلیغ خلاقانه IKEA - مادر زن! موزه ماشین زبان_گرامر درس8 پیش_اناری_موسسه ونوس مجموعه طنز خنده بازار چهارپایه داغ احمد پورمخبر 304 آموزش مبحث هدایت دین و زندگی کنکور حضور خدا را در طبیعت حس کنید تحقق وعده نابودی داعش توسط سردار سلیمانی مسابقات فرمول یک با هواپیما کلیپ پائیز مشاوره کنکور مشاوره کنکور آنونس فیلم سینمایی ایران برگر مشاوره کنکور معرفی محصولات Dango تصادف شدید حین مسابقه اتومبیل رانی شمارش سلول های دارای رنگ خاص در اکسل - آموزش VBA سردار سلیمانی انتقام خون شهید حججی را از داعش گرفت آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS - مشابه تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 3- نصب ویندوز Installation اپلیکیشن تلفن همراه یک دو سه (123) استاد مشایخی فرود هواپیما وسط خیابان دانلود قسمت 66 سریال کاخ نشینان دوبله در تلگرام انهدام خودروی انتحاری داعش توسط ارتش عراق هلیکوپتر پلیس درتعقیب راننده خلافکار دربزرگراه تهران! چگونه با یا بدون داشتن کبریت،آتش روشن کنیم؟ موزیک ویدیو بلوچی " یک بری" از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی اهسته اهسته شوتا از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی "تو کی روی" از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی دلا گو مجا از شوکت صفر تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 6- پنجره ها Casement روایت جعلی از اقامتگاه استالین،چرچیل و روزولت در تهران کشف کارگاه تولید گازهای سمی داعش در دیرالزور چالش نخندیدن - Mini ladd زلزله استان کرمانشاه موزیک جدید آرین عابدی و سهیل نصیری به نام مسکن شیمی -استادشیروانی موزیک ویدیو گم هزارا په بجکند از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی صحبای سرا ک درکپی از شوکت صفر مشاوره کنکور مشاوره کنکور بارش باران در بندر هندیجان آقا بیهان آینده #بیت کوین bitcoin# و #ارز های #رمزنگاری مشاوره کنکور مشاوره کنکور شیمی کنکور موسسه حرف آخرتغیر تست در گذر زمان شیروانی گزارش تایم لپس جلسه پنجم کارگاه مفاهیم پایه ریاضی آی مس آشنایی با زبان بدن و تحلیل حرکات افراد - قسمت اول دانلود قسمت 23 سریال پرنده های بی بال در تلگرام چگونگی پیشروی نیروهای مقاومت مقابل داعش در سوریه کتابگردی شهردار و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد هنرپیشه های من شرو اهنگ جدید سامی بیگی : به تو مربوط نیست زن بارداری که سالم از زیر آوار بیرون آوردنش آخه یه کاندوم گرفتن ارزششو نداشت دیوانه ها روش بزرگ کردن الت تناسلی - وکیوم شهید مدافع حرم دانلود قسمت 21 سریال ماه کامل با زیرنویس در تلگرام آزادی که دم از آن می زند - رائفی پور آموزش صد در صد تضمینی و حرفه ای ارگ 09212414430 بهترررین ریون کویین ♡مهلا جووون♡ وقتی یه فسقلی زحمتتو به باد میده ماجرای تندیس فروشی و علاقه تولیدکنندگان به خریدن جایزه! جوش هاتون رو اینطوری بترکونید حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 2 عملیات احرارالشام ضد ارتش سوریه در اداره مرکبات حرستا مصاحبه the witcher 3 wild hunt قسمت 13 خخخ آرایش عروس، قبل و بعد بدون ادیت اسرار فاش نشده شب عروسی ، حسن ریوندی خنده دار ترین و جدیدترین اجرای حسن ریوندی در سالن بزرگ تهران گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با شهاب حسینی بعد از کسب جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن گفت وگوی عادل فردوسی پور با شهاب حسینی دانلود فوتیج با كیفیت روشن كردن كبریت- بی صدا قسمت 1 اول سریال آشوب | دانلود رایگان | مستقیم حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 شاه پناه استاد کریم خانی تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 8- فایلها و پوشه ها Files جذب اتفافات خوب زندگی با تمرین های شکرگزاری تجسم خلاق کلیپ جالب از حسن ریوندی تنظیم شیر فشار شکن یورک - فروش و قیمت انواع| واچار پایپ دابسمش جالب از فادی رازمهر یادم توروفراموش... خادمان سفره کرم گیم پلی Tom Clancy's Ghost Recon® Wildlands در PS4 حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 5 نگاه نکنین از عمر تون کم میشه کلیپ عکس رهام ❤ آهنگ:شِتِرناز(بی کلام) نوازنده شمشاد:استاداحمدنظری گیتار باربیم بچه شنای مرد بدون دست و پا تمیز کردن سمعک پشت گوشی RIC ویدیوی نصب و راه اندازی دیسک تراش درجا MAD هلند انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 21 بمیر لعنتی!(gtav) بچه ها یکی هکم کرد شب ها بعضی از فیلم هام نیست وهی کم تر میشه خدا حافظ گیم پلی برخی از سازندگان این بازی یه میکس از پونی دستمال کاغذی ایزی لایف (نسخه شماره سه) مهدی اخوان ثالث ( قاصدک ) دکلمه با صدای سروش زراسوند آریانا جوادی نماینده کوچک کانون پرورش فکری و جوانان کوچصفهان انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 22 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 23 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 24 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 25 ژل اسلایم عالی فیلم پاسخ رهبر انقلاب به نامه سردار قاسم سلیمانی فوری:اخباری از امام زمان(عج)در((روزجمعه)) آهنگ زمان......و...ت... خ موقع بازی ، روی کدوم حالتی هستید ؟! میکس نام تو پرفروش ترین انمیه دنیا مرحله gta saفارسی دموی فیلم آموزش برنامه نویسی با سی پلاس پلاس ++C کبوترمشهد شکار مواضع النصره در غرب حلب توسط پهبادهای روسی بهترین صدا موتور هوندا کاوازاکی یاماها دموی فیلم دوره آموزشی مقاله نویسی علمی ویدئوهایی از مسیر راهپیمایی اربعین1396شماره9 داب اسمش های فوق العاده محمد امین کریم پور توضیحات زنگنه درباره حواشی ایجاد شده در خصوص قرارداد توتال معاد شناسی : دنیا دین و زندگی کنکور سخنرانی سلنا گومز در مراسم لوپوس گالا 2017 دابسمش آذری .....نه میتونم با غم تنهایی سازش کنم نه غرور اجازه میده که به تو خواهش کنم..... مناجات کربلایی ناصر بهمن زاده تریلر بازی Red Dead Redemption 2(سرخ پوست مرده 2) اسلایم جدیدم و وسایل جدیدم بله گفتن جالب عروس و داماد موتورسنگین چندین تا از نقاشی های ٭نانازم٭ حرکات جالب تو just .... ریونن کویینvsاپل وایت توضیحاتت اسلایم جدیدم ساخت خودم نوب در حد لالیگا موتورسنگین من و دکستر (کپی ازاد ) زعفران ایران- زعفران رافع 30 آبان _ بازی مستقل زولا _ تک تیر انداز _ نمروت غیر فعال کردن سرویس های ایرانسلی که غیر فعال نمی شوند. شیطونی دختر ههههه کارتون تام و جری!!عاااااالیه!! ۲عکس از خودم عالیه ریون کویین (من )شیطانی :پرفایلم چیه ؟؟؟ کارتون باب اسفنجی!!عاااالی!! سنگ اربسكاتو-سنگ عرب اسكاتو-سنگ عربسكاتو آهنگ خاطره انگیز بازی مجازاتگر تار و مار شدن سربازان قهرمان ارتش عربستان توسط موشک تاو فیلم ترسناک شبح تاریکی The Darkness Ghost · اتفاقات عجیب غریب در زلزله کرمانشاه افشا شد پارک 3 بعدی اسکچاپی - J6 گدایان لایک- حتما بیبین اگه لایک ونظرتون کمه آموزش فیفا18 (التیمیت تیم قسمت چهارم) موزیک بی کلام (Faded) از آلن واکر (Alan Walker) بهترین مشاور کنکور بهترین مشاور کنکور سخنان رهبر انقلاب درباره مبارزه با داعش بهترین مشاور کنکور فیلم میراگر و جداساز های لرزه ای شرکت ژاپنی OILES لگوی شایان برای دومین مسابقه کانال راوی مجموعه طنز خنده بازار افتتاح کارخانه مدیر برکنارشده 303 این دیگ خود مجیده پرسپولیس، غرق در مشکلات مدیریتی ناتمام! هیئت حضرت رقیه(س) مجیدآباد اربعین در قم تبریک روحانی درباره نابودی داعش به رهبری وسردار سلیمانی آشنایی با بازی Fallout 4 قسمت ۱ حضور حاج قاسم سلیمانی در بوکمال تلویزیون شارپ 2017 مدل LC-55N6000U کارتون تامی تراکتور - قسمت 1 کارتون تامی تراکتور - قسمت 2 کارتون تامی تراکتور - قسمت 3 کارتون تامی تراکتور - قسمت 4 کارتون تامی تراکتور - قسمت 5 کارتون تامی تراکتور - قسمت 6 کارتون تامی تراکتور - قسمت 7 کارتون تامی تراکتور - قسمت 8 کارتون تامی تراکتور - قسمت 9 کارتون تامی تراکتور - قسمت 10 کارتون تامی تراکتور - قسمت 11 کارتون تامی تراکتور - قسمت 12 هیئت عزاداری حضرت رقیه(س) مجیدآباد درشهر مقدس قم کارتون تامی تراکتور - قسمت 13 تفاوت دو کلمه “should” و “must” در گرامر انگلیسی کارتون تامی تراکتور - قسمت 15 کارتون تامی تراکتور - قسمت 16 کارتون تامی تراکتور - قسمت 17 کارتون تامی تراکتور - قسمت 18 کارتون تامی تراکتور - قسمت 19 کارتون تامی تراکتور - قسمت 20 کارتون تامی تراکتور - قسمت 21 کارتون تامی تراکتور - قسمت 22 کارتون تامی تراکتور - قسمت 23 کارتون تامی تراکتور - قسمت 24 کارتون تامی تراکتور - قسمت 25 کارتون تامی تراکتور - قسمت 26 کارتون تامی تراکتور - قسمت 27 کارتون تامی تراکتور - قسمت 28 کارتون تامی تراکتور - قسمت 29 انتقاد یک کشاورز به رئیس جمهور در پخش زنده صدا و سیما کارتون تامی تراکتور - قسمت 30 عکس های جدید سلنا گومز برای برند coach کارتون تامی تراکتور - قسمت 31 کارتون تامی تراکتور - قسمت 32 کارتون تامی تراکتور - قسمت 33 تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 4- میز کار Desktop کارتون تامی تراکتور - قسمت 34 اسپک کوتاه قد کارتون تامی تراکتور - قسمت 35 کارتون تامی تراکتور - قسمت 36 کارتون تامی تراکتور - قسمت 37 مدیران برتر کارتون تامی تراکتور - قسمت 38 عروسک باربی وخانه ی بارب پارک 3 بعدی اسکچاپی - J7 کارمایکل اس ام اس تریلر معرفی بازی SESSION تشکر مردم از سردار حاج قاسم سلیمانی و مدافعان حرم کارمایکل اس ام اس - روش استفاده شوخی حمید ماهی صفت درباره همدان دعوا با راننده ماشی سنگین و عواقب آن دستگاه یوک MT - مایع فلئورسنتی MT آموزش پایه گیج و تست یوک Pie Gauge and Yoke تخریب غیر اصولی ساختمان و حادثه ناگوار میمون باحال!! تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 5- نوار وظیفه Taskbar کیوتی مارک گرفتن اپل بلوم،اسکوتالو و سوییتی بل آزمایش مقاومت در برابر خط و خش گوشی موبایل تصادف موتورسیکلت بدون سر نشین با یک زن محرم سال 1381 روستای مجیدآباد خدابنده پیدا کردن مار از داخل ماشین لباسشویی داعش در نقطه پایان دستگیری تعدادی از اراذل و اوباش تهران تقدیم به همه دختر ای که اسم شون فریده هست تست لایک و بازدید اورافترهای(date night) *درخواستی* بیل گیتس و پروژه ای برای کاهش جمعیت انسان ها ظروفی که قابل خوردن هستند آمریکا داعشی ها را به کدام کشور انتقال خواهد داد ؟ ماینکرافت بزودی دکتر ربات شما را درمان می کند! نقاشی و گریم حرفه ای صورت کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس فدای رفیقای گلم... اسکین جدید ماینکرافت - DanTDM کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس مقایسه کویل اوولوشن با کویل الیت نحوه ثبت فرم استخدام در موسسه ایران ترجمان فلافل فروشی باربیم +مبل یه تیکه اجاره آپارتمان 60 متری در کن سرآسیاب مدل موی زیبای این زن گیم پلی خودم از بازی PART 11) THE LAST OF US ) سلنا گومز روی فرش قرمز مراسم AMAs 2017 فر کردن مو دستگاه دی آر اس پرو شلوار پاره این زن کمر درد بافت مو پارک 3 بعدی اسکچاپی - J8 حمله ی همه جانبه ی روحانیت به رحیم پورازغدی برای اولین بار تور ماهی گیری برای باربی ساخت خودم زیست_هورمون1_آرامفر_موسسه ونوس شیمی کنکور موسسه حرف آخرمول بر ظرفیت قسمت دوم شیروانی حل تست های گیبس-استادشیروانی زوج های ناپیوندی اتم مرکزی-استادشیروانی شیمی -استادشیروانی شروع سریال هندی 24 در تلگرام @Tasvirfa شیمی کنکور موسسه حرف آخرنحوه مطالعه شیمی استاد شیروانی تمرینات دروازه بانی خبر پایان شجره خبیثه داعش توسط سردار سلیمانی به رهبری 3تایی هاش بیان وسط!!! | گیم پلی بازی NFS Hot Pursuit گزارش اختصاصی/چلسی با آنتونیو کونته موفق یا ناموفق؟! شتاب پژو 405 ساخت خودم مشاوره کنکور تریلر بازی موبایل Skyhill - زومجی حتما ببینید پارک 3 بعدی اسکچاپی - J9 شیمی کنکور موسسه حرف آخرنمودار مول بر زمان شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرنمودار مول بر زمان قسمت2شیروانی افزایش سایز اولین ویدیو لگوییم دوبله ی من و دوستم از السا و جک پارک 3 بعدی اسکچاپی - J10 دوبلم از باب اسفنجی "گروه جهادی نجف به کربلا"توزیع تنقلات بین کودکان زلزله زده غرب کشور باب اسفنجی دوبله راه کارهای مدیریت مصرف آب تشییع پیکر شهید مدافع حرم،مرتضی عبداللهی با مداحی رسولی با کاروان حسین انواع اسلب سنگ آگات عقیق سنگ های نیمه قیمتی ساختمانی اسلایم های بامزه دانلود فوتیج با كیفیت نمای زیبایی از قطرات باران- بی صد نماهنگ وعده صادق حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 راه کارهای مدیریت مصرف آب حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 شب بخیر کوچلوها اموزش ماین کرافت که اسمشو گذاشتم tp stone مشخصات فنی کنسول پلی استیشن ۴ مادر خنده دارترین و باحالترین استند آپ کمدی حسن ریوندی دانلود فوتیج با كیفیت تاچ گوشی آیفون صفحه سبز - بی صدا حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 3 تاپکی جوون دانلود قسمت 6 سریال عشق سیاه و سفید با زیرنویس تلگرام اموزش ساخت ۲ غول در ماینکرافت دستمال کاغذی ایزی لایف (نسخه شماره یک) نماهنگ مدافع وطن و حرم تقدیم به بزرگ مدافع حرم کلیپ شور شب شهادت امام رضا ( حاج مسعود پیرایش ) اسلایم عکس پرو فایلم کدومه؟ تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 9- باز کردن فایلها Files open with تریلر فصل پنجم Agents of Shield - زومجی تغذیه مناسب برای جلوگیری از افسردگی تجربی 95قسمت اول دین و زندگی کنکور اسلایم خامه ای جدیدم(ساخت خودم) شاه پناهم بده اموزش عروسک استار فایر اسلایم حملات تروریست های احرار الشام به مواضع ارتش سوریه سریال فرار از زندان فصل 5 قسمت 5 - دوبله فارسی

آخرین خبرهـا