تأمین آذوقه و لجستیک مبارزات ضد استعماری

نیروهای مبارز نیازهای اولیه‌ای دارند که با توجه به اینکه در بیشتر موارد شرایط برای تولید مناسب نیست، باید آنها را از محیط اطراف خود تامین کنند. این موضوع قوانین خاص خود را دارد.

به گزارش گروه بین الملل بی‌باک، رشد و آگاهی‌ افکار عمومی جهان در مواجهه با سیاست‌های استثماری کاخ سفید ، نظام سلطه را در اجرای سناریوها و طرح‌های استعماری در 5 قاره جهان با چالش‌های جدی مواجه کرده است. شکل‌گیری قیام‌ها و خیزش‌های مبارزاتی در دهه‌های اخیر در کشورهای مختلف مصداقی بر این واقعیت است. افکار عمومی جهان با نام‌هایی مانند مهاتما گاندی، عمر مختار،‌ مایکل ایکس، لوئیس فراخان، ارنستو چه‌گوارا و .... که در مسیر مبارزه با امپریالیسم و نظام سلطه جان خود را از دست داده اند، آشنا هستند.

امروزه نام و آوازه انقلاب اسلامی برآمده از اندیشه و تفکر آزاد اندیشی و دین مداری تئوری‌های نظام سلطه را به نقد جدی کشیده است. این الگو گر چه مورد استفاده بسیاری از جنبش‌های منطقه‌ای قرار گرفته و مشربی از رویکردهای ضد استعماری را فرا روی مبارزان قرار داده است، با این وجود اما بررسی مبارزات ضد استعماری گذشته نیز خالی از لطف نیست. در این روزها که مصادف با سالروز رحلت چه گوارا است، بر آن شدیم تا متن کامل کتاب مبانی جنگ های چریکی وی را منتشر کنیم.
فصل سوم: ساختار جبهه چریکی

1-تامین آذوقه

تامین آذوقه مجموعه چریکی (نیروهای مبارز) به صورت صحیح امری اساسی است. این گروه باید ضمن استفاده از محصولات کشاورزی، به گونه‌ای از این محصولات استفاده کنند که برای کشاورزان نیز امکان بهره‌برداری از این محصولات را فراهم آورد. یک چریک نمی تواند در طی مبارزه سخت پیشروی خود بخصوص در اوایل نبرد و در زمانی که در منطقه تحت سیطره گروه‌های سرکوبگر قراردارد؛ از خود تولیدی داشته باشد. همزمان با رشد و توسعه مجموعه چریکی، این مجموعه باید به دور از منطقه عملیاتی، منابع تهیه آذوقه را فراهم آورد. گروه چریکی در ابتدا تنها از دستاورد کشاورزان استفاده می‌کند و گاهی هم غذا را از جاهای دیگر به دست می‌آورد، با این حال، این مجموعه هرگز نمی‌تواند مراکزی برای تهیه غذا ایجاد کند. چرا که هنوز جایگاه ثابتی ندارد و مراکز تهیه غذا و ذخایر موجودی، با تحولات نبرد تغییر می‌کند.

چریکها قبل از هر چیز باید اعتماد تمامی ساکنان منطقه را جلب کنند. دستیابی به این امر مرهون اتخاذ موضعی مثبت در قبال مشکلات آنان از طریق کمک به آنها و آگاه‌سازی همیشگی آنان برای دفاع از منافع خود و تعقیب کسانی است که سعی می‌کنند در طی نابسامانی‌ها و آشوب‌ها، ذخیره کشاورزان را از دست آنها خارج کرده و محصولات آنها را به یغما ببرند، یا آنها را مقروض کنند.

اجرای این راهکار باید با ملایمت و صلابت انجام شود. به این معنا که باید با تمامی کسانی که خالصانه دلسوز جنبش انقلابی هستند؛ به صورت طبیعی همکاری کرد و با کسانی که مستقیماً به همراه تفرقه افکنان و ستون پنجم با جنبش انقلابی مبارزه می‌کنند قاطعانه برخورد شود.

سند امید یا بدهکاری

نظارت بر منطقه باید به آرامی صورت ‌گیرد، در این شرایط می‌توان آزادی‌عمل بیشتری داشت. همیشه بایستی اصل مهم که همان پرداخت دائمی بهای کالاهای گرفته شده از دوستان است مورد توجه واقع شود. خواه این کالا محصولات کشاورزی باشد خواه کالای تجاری. معمولاً این کالاها به صورت هدیه است، اما گاهی شرایط زندگی کشاورز، مانع دستیابی به این هدایاست. گاهی شرایط مثبت اقتضا می‌کند بدون پرداخت بهای کالا، به مراکز تجاری حمله شود. در چنین شرایطی همیشه باید رسیدی به عنوان « سند امید» و سند بدهکاری که از آن سخن به میان آمد به تاجر اعطا شود. این رسید به افرادی داده می‌شود که در خارج از منطقه آزاد شده هستند و بایستی مبلغ هر چند ناچیز باشد در اسرع وقت پرداخت شود.

زمانی که شرایط به گونه‌ای باشد که بتوان با محافظت دائمی از سرزمینی مانع از هجوم ارتش شد، می‌توانیم به صورت گروهی اقدام به بذرافشانی و کاشت محصولات در آن منطقه کنیم. در این حال، کشاورزان در جهت منافع ارتش چریکی به کاشت زمین می‌پردازند و بدین شکل منبع ثابت تهیه آذوقه را تضمین خواهند کرد.

زمانی که تعداد چریکهای داوطلب بیش از تعداد سلاحها باشد و شرایط سیاسی مانع از کشانده شدن این افراد به مناطق تحت سیطره دشمن شود، ارتش انقلابی می‌تواند نیروها و تمامی سربازان خود را به امر زراعت مشغول کند تا با چیدن محصولات، زمینه تهیه آذوقه را فراهم کنند. با این اقدام، افراد داوطلب، سوابق خدمت خود را افزایش می‌دهند تا در آینده بتوانند به جرگه مبارزان بپیوندند. با این حال ترجیح داده می‌شود، بذرافشانی توسط خود کشاورزان انجام شود، چرا که آنها با رغبت و مهارت بیشتر این کار را انجام می‌دادند و این زمینه فراهم می‌شود تا با یک گام روبه جلو،تمامی محصولات خریداری شده برای مصرف ارتش، بر اساس نوع و طبیعت این محصولات در هوای آزاد یا در انبارها ذخیره شود.

نقش ذخیره غذایی در ادامه مبارزات ضد استعماری

با تشکیل هیئتهای مسئول تهیه آذوقه کشاورزان، تمامی کالاها در اختیار این هئیتها قرار می‌گیرد تا به کمک ارتش انقلابی، به انجام مبادلات پایاپای با کشاورزان بپردازند، همچنین در زمانی که با بهتر شدن شرایط، زمینه تعیین میزان مالیاتها فراهم می‌شود، نباید این موضوع با ساده‌ترین حالت ممکن انجام شود، به ویژه اگر تولید کننده ضعیف باشد. از همه مهمتر باید روابط خوب طبقه کشاورزان و ارتش انقلابی که زاییده این روند مالیات گیری است، ادامه ‌یابد.

اخذ مالیات به صورت نقدی یا دریافت سهمی از محصول، ممکن است احتیاط‌هایی را در پی داشته باشد، مثلاً گوشت محصولی اجتناب ناپذیر و مهمتر از سایر موارد است. تولید و محافظت از این محصول باید تضمینی باشد. با همکاری کشاورزان، مراکزی برای پرورش مرغ، بز و خوک ایجاد می‌شد. این حیوانات از زمین‌داران بزرگ خریداری یا مصادره می‌شد و زمانی که منطقه ناامن بود، کشاورزان چنین وانمود می‌کردند که با نیروهای چریکی رابطه‌ای ندارند. معمولاً در مناطق زمین داران بزرگ، حیوانات بسیار یافت می شد. این حیوانات ذبح شده و بر آن نمک پاشیده می‌شد و بدین ترتیب گوشت، ماندگاری بیشتری پیدا می‌کرد.

از دیگر فرآورده‌های حیوانی، پوست است که تا حدی زمینه ایجاد صنعت چرم سازی را فراهم می‌کند. صنعتی که ماده اولیه ساخت کفش -که نیروی چریک نیازمند آن است- را فراهم می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت غذاهایی که وجود آنها ضروری است، شامل گوشت، نمک، برخی سبزیجات یا دانه‌ها است. کشاورز همیشه خوراکیهای ضروری را تولید می کند، مانند مالانگا در مناطق کوهستانی استان اورینته (واقع درکوبا)، ذرت در مناطق کوهستانی مکزیک، آمریکای مرکزی و پرو، سیب زمینی در پرو، دام در شهرهای دیگر چون آرژانتین و گندم هم در شهری دیگر. به هر حال گروه می‌بایست با خوراکیهای ضروری و برخی مواد چرب حیوانی و گیاهی که نیاز به خوراک را مرتفع می‌ساخت تغذیه می‌شد.

نمک از ضروریات زندگی چریکی است، زمانی که ما در نزدیکی دریا بودیم و می‌توانستیم به نمک دست بیابیم باید به سرعت حوضچه‌هایی کوچک به وجود می‌آوردیم تا با خشک شدن آب بتوانیم نمک استخراج کنیم. ما نباید فراموش می‌کردیم که محاصره منطقه کوهستانی که هیچ تولیدی ندارد؛ این منطقه را بسیار در تنگنا قرار می‌دهد و سازمان کشاورزی و تمامی تشکیلات شهری باید این احتمال را پیش‌بینی کننند، کشاورزان باید ذخیره غذایی خود را حفظ ‌کنند تا در سخت‌ترین شرایط نبرد بتوانند خود را حفظ نمایند. آنها باید تلاش میکردند تا محصولات فاسد نشدنی چون دانه‌های ذرت، گندم، برنج، آرد، نمک و شکر و تمامی ذخایر به سرعت انبار شود و همچنین بذرافشانی ضروری نیز صورت گیرد.

بزودی روزی فرا می‌رسید که تمامی مشکلات غذایی منطقه حل می‌شد. ولی مقدار زیادی از دیگر تولیدات چون پوست برای تولید کفش (زمانی که امکان ایجاد صنعت چرم سازی وجود نداشت) و کتان برای تولید لباس و لوازم دیگر چون کاغذ و ابزار چاپ برای روزنامه‌ها و جوهر و... ضروری به نظر می‌رسید.

با تکمیل کادر گروه چریکی، نیاز آن‌ها به گروههایی از دنیای بیرون بیشتر می‌شد. در چنین شرایطی گروه جیره بندی و تهیه آذوقه می‌بایست وظیفه خود را به بهترین نحو انجام دهد. این سازمان اساساً به وسیله دوستان کشاورز پابرجا بود.

سازمان جیره‌بندی بر پایه دو بخش استوار بود. یک بخش از آن به شهر ختم می‌شد و بخش دوم به جبهه نیروهای چریکی منتهی می‌شد. مسیرهای تامین آذوقه، تمامی مناطقی که امکان عبور ابزارآلات از آن وجود داشت و در ابتدا مکان محل حضور نیروهای چریک را در بر می‌گرفت.

بعد از مدتی کشاورزان اندک اندک به خطرات عادت می‌کردند و بدون آنکه با خطر بزرگی مواجه شوند تجهیزات را به محل‌های تعیین ‌شده انتقال می‌دادند. انتقال تجهیزات شبانه بواسطه قاطر و دیگر حیوانات باری و در برخی موارد با کامیون انجام می‌شد، بدین ترتیب ضمانت تهیه آذوقه به شکلی منظم فراهم می‌شد. البته در اینجا نوعی از خطوط تهیه آذوقه از اماکن نزدیک به مناطق عملیاتی مدنظر بوده است.

همچنین باید از خطوط تهیه آذوقه که از مناطق دورتر ارسال شده است، نیز بهره برد، در این موارد گروه‌های چریکی باید علاوه بر ارائه تجهیزاتی که در روستاها و شهرهای استانها یافت نمی‌شود، پول لازم برای خرید را نیز ارائه می‌کردند.

تشکیلات تهیه آذوقه بواسطه هدایای مستقیم دوستان، تغذیه می شود و با دریافت این بخشش ها رسیدهایی را به صورت مخفیانه صادر می‌کند، کسانی که انجام این امور را بر عهده دارند، به شدت باید تحت کنترل باشند.

آنها زمانی که نیروهای چریک برای هجوم به منطقه‌ عملیاتی جدید خارج می‌شوند، می‌توانند بهای خرید‌های خود را به صورت نقد یا با «سند امید» بپردازد. در این وضعیت چاره‌ای جز دریافت کالای تاجران نیست و در این حال پرداخت این امانت‌ها بسته به سپرده نیروهای چریک یا تواناییهای مالی آنان است.

انبار ذخیره آذوقه

تمامی خطوط تهیه آذوقه که از روستا عبور می‌کند، نیازمند تعدادی پایگاه یا مراحل پایانی است که در خانه‌های ویژه‌ای ایجاد شده است و می‌توان آذوقه را در طول روز و حتی شب بعد در آن ذخیره کرد.

تنها کسانی باید از این خانه‌ها مطلع باشند که مستقیماً مسئولیت تهیه آذوقه را برعهده دارند، صاحبان این خانه‌ها باید با کمترین حد از این تحرکات اطلاع داشته باشند، این افراد طبعا افرادی هستند که سازمان بیشترین اعتماد را نسبت به آنها پیدا کرده است.

قاطر، مناسبترین حیوان برای حمل آذوقه است. این حیوان ،توان باربری عجیبی دارد و می‌تواند با حمل بیش از صد کیلوگرم بار در طی یک یا چند روز، از مناطق بسیار ناهموار و ترسناک عبور کند. قانع بودن این حیوان، باعث شده است تا بهترین وسیله حمل بار باشد. البته سم این حیوان باید به خوبی نعل شده باشد و قاطرچی‌های ماهری از آنان مراقبت کنند. بدین شکل می‌توان ارتشی واقعی و بسیار سودمند که با چهاردست و پا به پیش می‌رود، بوجود آورد.

گاهی با وجود صبر و توانایی قاطر در پشت سر گذاشتن سخت‌ترین مراحل، وقتی این حیوان با مسیری ناهموار مواجه می‌شود باید بار آن را سبک نمود، به همین علت گروهی ویژه جهت پرهیز از این کار باید تعیین شوند تا مسیرهای کوهستانی را با دقت مشخص کنند. زمانی که تمامی این شرایط فراهم شد و سازمان چریکی مستحکمی به وجود آمد و ارتش انقلابی روابط خوب با کشاورزان برقرار ساخت، ضمانت تهیه آذوقه به صورت منظم انجام خواهد پذیرفت.

2-تشکیلات شهری

تشکیلات شهری جنبش‌های انقلابی در دو جبهه داخلی و خارجی بسیار با اهمیت است. طبعاً هر دو جبهه ویژگیها و وظایف متفاوتی دارند و اگر چه ماموریتهای این دو جبهه نام‌های یکسانی دارند، با این حال چگونگی اخذ مال در جبهه خارجی با جبهه داخلی متفاوت است. همین حالت درباره تبلیغات و تهیه آذوقه نیز صادق است. در ابتدا ماموریت‌های جبهه داخلی را شرح می‌دهیم.

جبهه داخلی در مبارزات چریکی

منظور از جبهه داخلی، منطقه‌ای است که هر چند به صورت جزئی، تحت نظارت نیروهای آزادیبخش قراردارد و با نیروهای چریکی موافق است. زمانی که نیرو‌های چریکی در منطقه‌ای نامساعد وارد جنگ می‌شوند، در این منطقه پراکنده می‌شود و به عمق آن نفوذ نمی‌کند، چرا که در این صورت خسارات زیادی را متحمل خواهند شد، از سوی دیگر در صورت نفوذ در عمق منطقه به دلیل حضور دشمن، آنها نمی تواند به تشکیلات داخلی خود سامان بخشند. ممکن است در جبهه داخلی تشکیلاتی ایجاد شود که برای مدیریت بهتر، وظایف ویژه‌ای را بر عهده بگیرد.

تبلیغات معمولاً به صورت مستقیم و غیرمستقیم با نظارت ارتش انقلابی انجام می‌پذیرد. (همین موضوع به علت اهمیت فراوان خود مرا بر آن داشت تا در آینده به صورت جداگانه آنرا بررسی کنم.) گرفتن مالیات بر عهده تشکیلات شهری است. همین وظیفه را تشکیلات کشاورزی ( و کارگران در صورت وجود) به طور کلی بر عهده دارند و دادگاهی باید بر فعالیت هر دو تشکیلات نظارت داشته باشد.

همانطور که در فصل پیش بیان کردیم اخذ مالیات به شیوه‌های مختلف چون مالیات مستقیم و غیرمستقیم و بخشش و مصادره انجام می‌پذیرد. تمامی اینها بخشی از فصل مهم تهیه آذوقه ارتش چریکی را تشکیل می‌دهند.

برای این منظور باید کاملاً هوشیار بود تا اقدامات ارتش انقلابی منجر به فقر یک منطقه نشود، هرچند که به دلیل محاصره دشمن، اقدامات ارتش به طور غیرمستقیم چنین تبعاتی را در پی خواهد داشت و تبلیغات دشمن نیز مدام از آن سوء استفاده می‌کند. دقیقاً به همین دلیل است که باید از عوامل مستقیم ایجاد درگیری خودداری ‌شود.

به عنوان مثال هیچ محدودیتی نباید برای صاحب محصول در منطقه آزاد شده جهت فروش محصول خود در خارج از منطقه وجود داشته باشد، مگر در حالات و شرایط اضطراری و به صورت موقت که دراین وضعیت نیز باید دلیل اقدامات به روشنی برای کشاورز تبیین ‌شود. با هر اقدام ارتش انقلابی بخش تبلیغات، وظیفه اطلاع‌رسانی را بر عهده داشت تا بدین طریق کشاورز از جزئیات اقدامات ارتش آگاه شود. بنابراین تا زمانی که فرزند، برادر و نزدیکان شخص، در این ارتش فعالیت کنند، ارتش متعلق به او خواهد بود.

با توجه به اهمیت برقراری ارتباط با کشاورزان، وجود هیئتهای که برای این روابط برنامه ریزی کنند، ضروری به نظر می‌رسد. این هیئتها در مناطق آزاد شده فعالیت می‌کنند، ولی با مناطق همجوار نیز ارتباط دارند و دقیقاً از طریق همین مناطق همجواراست که می‌توانند به آرامی نفوذ کنند و به جبهه نیروهای چریک وسعت ببخشند.

کشاورزان به صورت شفاهی و مکتوب به تبلیغات می‌پردازند، آنها با سخن گفتن از چگونگی زندگی ساکنان دیگر مناطق و قوانین ایجاد شده جهت حمایت از کشاورزان ضعیف و روحیه فداکاری ارتش انقلابی، زمینه مناسب را برای این ارتش به وجود می‌آورند. تشکیلات کشاورزی، همچنین باید دارای شاخه‌هایی باشد تا برای ارتش انقلابی در صورت تمایل زمینه‌ای را فراهم کند تا برخی تولیدات را به کمک بخشی از دلالها که تا حدی به صورت رایگان فعالیت می‌کنند در خاک دشمن به فروش برساند. چرا که تاجر هم به دلیل آرمان‌های خود که او را به پذیرش برخی خطرات وادار می‌کرد و هم به دلیل دستیابی به سود سعی می‌کند با ارتش همکاری کند.

زمانی که از تامین آذوقه سخن ‌گفتیم به اهمیت بخش راهسازی اشاره کردیم. نیروهای چریک وقتی به سطح معینی از آمادگی دست می‌یابند تا حدی مراکز ثابتی را به وجود می‌آورند تا بدون پناهگاه در مناطق مختلف سرگردان نشوند، در چنین شرایطی لازم است تا مسیرهایی متفاوت از راه‌های مالرو و راههای صاف و هموار ایجاد شود. همچنین می‌بایست توانایی تشکیلاتی ارتش انقلابی و قدرت تهاجمی دشمن نیز مورد توجه واقع شود، چرا که دشمن می‌تواند این راههای مواصلاتی را از بین ببرد یا با استفاده از این راهها به صورت آسان به اردوگاه‌های آنها راه یابد.

باید همیشه این اصل مهم مورد توجه واقع ‌شود که گذرگاهها به این جهت به وجود آمده‌اند که به آسانی بتوان آذوقه مواضعی که به هیچ وجه نمی‌توانند به جیره خود دست یابند را تامین کرد. همچنین جز در مواردی که نسبت به میزان پایداری نیروهای چریکی در برابر حملات دشمن اطمینان حاصل شود نباید به ساخت این گذرگاهها پرداخت. البته می‌توان گذرگاههایی نیز جهت برقراری ارتباط بین دو نقطه ایجاد کرد ولی این مسیرها حیاتی نیستند و ایجاد آن، خطری را به وجود نمی‌آورد.

علاوه بر آنچه گفته شد وسایل ارتباطی دیگری همچون تلفن وجود دارد که می‌توان به شکلی آسان‌تر در کوهستان مورد استفاده قرار گیرد، به این معنا که از تنه درختان برای عبور سیمهای آن استفاده می‌شود تا دشمن نتواند در پروازهای اکتشافی آن را ببیند. روشن است که استفاده از تلفن تنها در مناطقی امکان پذیر است که دشمن نمی تواند به‌ آن نفوذ کند.

دادگاه انقلابی شبه نظامیان

دادگاه، همان ستادی مرکزی برای عدالت، مدیریت و قوانین انقلابی است و ارتش چریکی که در سرزمینی آزاد شده شکل گرفته، بی‌نیاز از آن نیست. مسئولیت این دادگاه باید به شخصی سپرده شود که از قوانین کشور مطلع است، همچنین بهتر است این شخص از ضرورتهای قانونی منطقه آگاه باشد تا بتواند از سویی قوانین و تشکیلاتی را ایجاد کند که برای سامان بخشیدن زندگی کشاورز به او کمک کند و از سوی دیگر نهادهای چریک‌ها را در درون منطقه انقلابی برپا کند.

ما در آغاز نبرد پارتیزایی خود در کوبا، قانون مجازات و قانون مدنی و نظام اصلاح اراضی و نظام تامین آذوقه کشاورزان را به وجود آوردیم. بعدها قانون اصلاحات اراضی را در کوههای سییرا مایسترا هم وضع نمودیم، این دادگاه علاوه بر آنچه گفته شد، مسئولیت رسیدگی به گروههای مسلح و نظارت بر تمامی مشکلات آنان را برعهده گرفت و گاهی هم به طور مستقیم در مسائل مربوط به تامین آذوقه آنان دخالت می‌کرد.

باید توجه داشت که تمامی این پیشنهادات اساسی بدون تغییر نیست و محصول تجربه جغرافیایی و تاریخی مشخصی است که می‌توان بر اساس دستاوردهای حقیقی محیط دیگری قابل تعدیل باشد.

بیمارستان های شهری و سلامت شهروندان

از طرف دیگر باید نسبت به سلامت ساکنان منطقه توجه بیشتری ‌شود و بیمارستانهای مراکز نظامی به بهترین نحو ممکن کشاورزان را از خدمات درمانی برخوردار کنند تا آنها نیز از همان امکاناتی بهره‌مند شوند که نیروهای انقلابی به آن دسترسی دارند.

بیمارستانهای شهری و سلامت شهروندان وابسته به ارتش انقلابی است. ارتشی که ماموریتی دو سویه را برعهده دارد. این مأموریت دو سویه معالجه مردم و رواج فرهنگ سلامت در بین آنان است. در حقیقت بی‌اطلاعی کامل از ساده‌ترین امور بهداشتی، حل مشکلات سلامت ساکنان را پیچیده‌تر می سازد و این همان مسئله‌ای است که اوضاع را بسیار نابسامان می‌کند.

با پیدایش نیروی چریکی، این نیرو‌ها باید به بهترین شکل ممکن سازماندهی شده و مدیریت انبارها را برعهده بگیرند تا ضمن نظارتی هرچند ناچیز بر کالاها، زمینه مراقبت و توزیع عادلانه آن را نیز فراهم کند.

طبیعت و شمول ماموریت‌های جبهه خارجی با یکدیگر متفاوت است. مثلاً تبلیغات باید به صورت همزمان قومیتی و آموزشی باشد. تبلیغات باید به بیان پیروزیهای دوستان چریک بپردازد و کارگران و کشاورزان را برای شرکت در نبردهای واقعی مردم دعوت کند و در صورت امکان اطلاعاتی را درباره پیروزیهای این جبهه ارائه کند.

دریافت اموال باید به شکل کاملاً سری و با مراقبت شدید انجام شود و فواصلی میان مسیر نخستین مسئول دریافت اموال و انبار تشکیلات ایجاد شود. باید این منطقه به مناطقی یکپارچه و منسجم تقسیم شود، ممکن است این مناطق، ایالت، شهر یا روستا باشد. باید جنبش گسترده‌تر شود و یک کمیته مالی جهت کنترل استفاده از واردات در تمامی این مناطق به وجود آید.

همچنین زمانی که شیوه مبارزه به خوبی رشد کرد، می‌توان اقدام به گرفتن مالیات نمود و بدین ترتیب حتی صنعتگران با دیدن قدرت ارتش انقلابی، مالیات خواهند پرداخت. شبکه تامین آذوقه بواسطه خطوط متعدد تامین آذوقه و بر اساس نیاز نیروهای چریک شکل می‌گیرد و بدین شکل کالاهای رایج از همسایه‌ها و کالاهای کمیاب از مراکز بزرگ و دورتر تامین می‌شود. باید تلاش شود تا مسیر تامین آذوقه تا حد ممکن ناشناخته باقی بماند وتنها اندکی از مردم از آن مطلع باشند. در این صورت است که دوام آن تضمین خواهد شد.

ساماندهی فعالیتهای انهدامی توسط تشکیلات شهری خارجی و با هماهنگی ستاد مرکزی انجام می‌شود. برخی شرایط ویژه ایجاب می‌کند تا به اعدام فردی دست زد و بهتر است این شرایط مورد بررسی واقع شود. لیکن ما معمولاً این اقدام را مناسب نمی‌دانیم، جز اینکه شخصی در جرائم خود ضد مردم و کشتار و سرکوب آنان مشهور باشد.

تجربه مبارزات در کوبا به ما نشان داد که امکان دارد برخی از دوستان برجسته و باارزش برای ما بوجود آمدند که در جریان انجام ماموریتهای درجه دوم خود فدا شدند. همچنین نباید به تعقیب و ترور کورکورانه روی آورد. گروه‌های چریکی بهتر است به اقدام گروهی دست بزنند تا بتوانند آرمانهای انقلاب را در درون توده‌های مردمی نهادینه سازند و به این وسیله با حمایت ارتش انقلابی در زمان مناسب، کفه انقلاب را سنگین‌تر سازند.

برای دستیابی به چنین هدفی ،اتحادیه‌های انقلابی کارگری و کشاورزی نباید سستی کنند. این اتحادیه‌ها باید پیروان خود را با آرمانهای انقلاب آشنا سازند و بیانیه‌های انقلابی پخش کنند و از حقیقت سخن بگویند. حقیقت باید یکی از ویژگیهای تبلیغات انقلابی باشد. در این صورت است که به تدریج می‌توان توده‌ها را با خود همراه ساخت و کسانی که مسئولیت‌های خود را به خوبی انجام داده‌اند در ارتش انقلابی استخدام شوند و مسئولیتهای مهمی به آنها واگذار شود.

این همان راهبرد تشکیلات شهری در داخل و خارج از سزمینی است که نیروهای چریک در زمان مشخصی از مبارزات مردمی بر آن نظارت دارند. این عناصر و تجارب را می‌توان تا حد زیادی غنی‌تر کرد، چرا که آنچه گفته شد تنها تجارب ما کوبائی هاست که در اینجا از آن سخن می‌گویم و ممکن است تجارب جدیدی وجود داشته باشد که گفته‌های من را نقض کرده یا کامل‌تر کند. در هر صورت ما راهبرد و خط مشی خود را ارائه می‌دهیم و اعتقاد نداریم که این راهبرد وحی منزل است.

ادامه دارد...


منبع: تسنیم

--------------------------------------------------------------------------

تذکر: کاربر محترم! انتشار مطالب دیگر رسانهها از سوی پایگاه خبری تحلیلی بی‌باک لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" یا پل ارتباطی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، منتشر گردد.

------------- با کلیک بر روی لینکهای ذیل تمامی روزنامه‌های کشور را رایگان مطالعه کنید -------------

روزنامه‌های عمومی | روزنامه‌های اقتصادی | روزنامه‌های ورزشی | سایر روزنامه‌ها| هفته‌نامه و ماهنامه | نشریات استانی

کلیدواژه:

نیروهای چریکی | تهیه آذوقه | ارتش انقلابی | نیروهای چریک | تشکیلات شهری | ضد استعماری | تامین آذوقه | روزنامه ها | جبهه داخلی | انجام شود | آزاد شده | بر عهده

صعود خالدان به دور دوم تنیس فیوچرز ترکیه نظارت بر ساختمان‌سازی‌ها در سطح شهر کرج تشدید می‌شود زهیوی: به پیشنهاد سرخابی‌ها فکر می‌کنم گلریزان چهره های شاخص موسیقی برای زلزله زدگان کرمانشاه رؤیای ریاست‌جمهوری دلیل جنجال جهانگیری درباره مسکن مهر مجید واحدی‌زاده نویسنده ، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون اردبیلی درگذشت قیمت جهانی نفت افزایش یافت اولویت دادسرا برخورد با قلیان‌سراهای بدون مجوز است/ وظیفه دادستان نظارت بر پلیس است/ تایید احکام سه مفسد فی‌الارض گیم پلی من از یک مسابقه کامل بازی Counter Strike Global پایان داعش در سوریه و عراق جنایت های داعش عزاداری شب تاسوعای حسینی (سال ۹۶) راهپیمایی 13 آبان جی پی آر گروت داعش در سوریه و عراق نابود شد (گزارشگر: مهدی ستوده) بشار اسد با داعش چه کرد؟ پیام مهم سردار سلیمانی به محضر رهبری درباره نابودی داعش نحوه بک آپ گرفتن از دستگاه های ورتینا زیست شناسی نشر الگو ۳d پیش یک ثبت رکورد گینس برای بلندترین گل بسکتبالی باحال ترین و بامزه ترین های کمدین تنیس | منصور بهرامی حاج عباس طهماسب پور - نماهنگ حماسی "حسین عشق منی" از شهید بالاتر هم داریم!!! حاج عباس طهماسب پور - کلیپ مشک پر از اشک حجت الاسلام حسین علاءالدین برنامه زنده تلوزیونی شبکه قم حاج عباس طهماسب پور- کلیپ نفس های آخر بزرگداشت افتتاح صدمین فروشگاه افق کوروش(منطقه4) آموزش ساخت اسپینر ضد استرس با مهره ارسال 800 اردک به مناطق زلزله زده از قائمشهر !!! توضیحات در مورد انفجار صبح امروز سمنان کلیپ سردار حاج قاسم سلیمانی دوبله ی من برای عضویت در گروه gold اورافترهای ever after high فصل۳ کارتون پونی ها ♡■اسلایم ریون کویین■ ♡ معاون كلانتر - روز ملی تنبلی معاون كلانتر - پارك اكو معاون كلانتر - فصل شكار معاون كلانتر - سرمایه دار نفتی معاون كلانتر - مرداب اسلایم رنگی اختاپوس اسلایم متالیک نارنجی ساندویچ پانل / ساختمان پیش ساخته جشنواره پاییزه کیانیس اسلایم خامه ای سفید سامی یوسف/حضرت محمد روش کاربابرنامه استیکرساز وعکس نوشته نسخه اندروید خرابه ای به نام مسکن مهر؛ نمادی از غارت، چپاول،کلاهبرداری و بازی با جان مردم ؛ کلیپ تقدیم به بزرگ مدافع حرم؛ سردار قاسم سلیمانی روزهای سخت زلزله زدگان با بارش باران و موج سرما ؛ کلیپ طالع بینی به سبک اورافترهای خنده دار ترین حرکات گربه های خانگی آموزش بسیار ساده درست کردن کباب کوبیده عوامل خوشبختی ازدواج-خانم دکتر فرخی انیمه دخترانه کارآگاه ارواح یاکومو - Shinrei Tantei Yakumo قسمت 3 فارسی برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 25- پیش زمینه Foreground اپلیکیشن 724 بچه ها مثل کنه هستن.(باربی)(ساخت خودم) حاج عباس طهماسب پور- ارامش بده به دلم (شور) مسابقه ماست خوری در کلاس خانم حیدریان تریلر بازی Far Cry 2 تیزر آهنگ جدید پازل بند / دلداده کفش های پاشنه بلند میپوشید؟ پس این فیلم کوتاه ببینید اسلایم باحال توضیحات یادت نره علل نوسان قیمت سکه در بازار در روزهای گذشته اهنگ بیس دار تیزر کنسرت پلاس 23 آذر تهران مهدی مدرس انیمیشن یادگیری بورس شماره چهاردهم صحبت های نگارجواهریان درفستیوالCineIranدرباره فیلم نگا حاج عباس طهماسب پور- شور زیبای"شب سوم"محرم 1439 جلسه چهاردهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو چینارا.ترکیه ای مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور کارتون گروه تحقیق - قسمت 1 رزرو اینترنتی هتل کارتون گروه تحقیق - قسمت 2 کارتون گروه تحقیق - قسمت 3 کارتون گروه تحقیق - قسمت 4 کارتون گروه تحقیق - قسمت 5 کارتون گروه تحقیق - قسمت 6 کارتون گروه تحقیق - قسمت 8 مجموعه برنامه های تخصصی دانیال حق پرست کارتون گروه تحقیق - قسمت 7 کارتون گروه تحقیق - قسمت 9 شستشوی نمای ساختمان آذرخش ساختمان کهن کارتون گروه تحقیق - قسمت 10 کارتون گروه تحقیق - قسمت 12 انیمه نارنجی - orange قسمت 5 با زیرنویس فارسی کارتون گروه تحقیق - قسمت 11 کارتون گروه تحقیق - قسمت 13 کارتون گروه تحقیق - قسمت 15 کارتون گروه تحقیق - قسمت 14 کارتون گروه تحقیق - قسمت 16 کارتون گروه تحقیق - قسمت 17 کارتون گروه تحقیق - قسمت 18 کارتون گروه تحقیق - قسمت 19 کارتون گروه تحقیق - قسمت 20 حاج عباس طهماسب پور- زمینه احساسی"شب چهارم"محرم 1439 کارتون گروه تحقیق - قسمت 21 کارتون گروه تحقیق - قسمت 22 کارتون گروه تحقیق - قسمت 23 کارتون گروه تحقیق - قسمت 24 کارتون گروه تحقیق - قسمت 25 کارتون گروه تحقیق - قسمت26 کارتون گروه تحقیق - قسمت 27 کارتون گروه تحقیق - قسمت 28 کارتون گروه تحقیق - قسمت 29 کارتون گروه تحقیق - قسمت 30 کارتون گروه تحقیق - قسمت 31 کارتون گروه تحقیق - قسمت 32 کارتون گروه تحقیق - قسمت 33 کارتون گروه تحقیق - قسمت 34 کارتون گروه تحقیق - قسمت 35 دانلود فیلم هیولای پول دوبله فارسی کمک های باورنکردنی ای که گوشی شما میتونه به شما برسونه کارتون گروه تحقیق - قسمت 36 جلسه پانزدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو کارتون گروه تحقیق - قسمت 39 کارتون گروه تحقیق - قسمت 37 حاشیه های زیباتر از متن کارتون گروه تحقیق - قسمت 40 کارتون گروه تحقیق - قسمت 42 کارتون گروه تحقیق - قسمت 41 کارتون گروه تحقیق - قسمت 43 کارتون گروه تحقیق - قسمت 44 کارتون گروه تحقیق - قسمت 38 در دنیای دِوان قدم بزنید. کارتون گروه تحقیق - قسمت 45 کارتون گروه تحقیق - قسمت 46 کارتون گروه تحقیق - قسمت 47 کارتون گروه تحقیق - قسمت 48 کارتون گروه تحقیق - قسمت 49 کارتون گروه تحقیق - قسمت 50 کارتون گروه تحقیق - قسمت 51 نماهنگ_ تقدیم به سردار بزرگ اسلام, حاج قاسم سلیمانی پورشه پانامرا توربو S، تجربه ای فوق العاده خاص! مثلا دوتا عاشق آموزش طراحی تخصصی ناخن 2017 آموزش میوه آرایی آموزش بافت مو شیک 2017 بازرس و گروهبان دودو آبمیوه گیری گاستروبک 40133-خرید در سندباد sinbod.com اسپرسو ساز گاستروبک 42640-خرید در سندباد sinbod.com یک تریلر بی نظیر از (Yourgame.ir DRAGON BALL Fighter Z دوبلم از تینکلبن اموزش درست کردن مدل های مختلف مو کلیپ واقعی از جنگ تن به تن و رو در رو با داعش تخریب حرفه ای بناهای غول پیکر مراقبه صوتی روز جمعه "فرشته آنائیل" با صدای "روناک" Tik Taak (Khashayar SR) - Peleha / تیک تاک - پله ها سایه سنگین طلسم و جادو در فوتبال حرفه ای ایران Sami Beigi - Be To Marboot Nist / سامی بیگی به تو مربوط ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نماز مغرب رویایی زیبای مکه مکرمه 30 آبان 1396 نماز صبح رویایی زیبای مکه مکرمه 1 آذر 1396 نماز عصر بارانی رویایی زیبای مکه مکرمه 30 آبان 1396 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی چگونه یک مادر شاغل باشید؟ نامه زیبای همطونان برای مردم کرمانشاه و عکس العمل زیبای آنها. حتما ببینیدش ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی دستگاه تسمه کش پرتابل بادی 02188619523-09901873904 تیزر کنسرت بزرگ همای - آذر ماه 96 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تكرار تبلیغات و بیگانگى مخاطب با برند/ مجموعه ایمپکت ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آزمایش هسته ای سال ۱۹۵۰ شیخ حسین توانا موضوع زنگ زدن قلب واصلاح آن دوسیابی حیوانات همکاری در فروش فایل کتافایل پلیس محترم! خودروی حامل کمک های مردمی رو بخاطر داشتن بنر جریمه کرده!!! علی دایی ۶ میلیارد و ۲۸۸ میلیون تومان برای زلزله زدگان جمع کرد چند ترفند ساده و کاربردی با گیره ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی سلکشن ماشا و میشا Masha - آپارات کیدز تریلر بازی Ghost of Tsushima برای PS4 تولدنوزاد سرپل ذهابی دربیمارستان صحرایی درشب سرد بارانی 10 تا از آدم های معروف و حیوانات شبیه آنها. Top 10 farsi ۱۰روش موثر یادگیری زبان های خارجی Top 10 Farsi شصت ثانیه بورسی 30 آبان 96 دابسمش آش فروش ،کار جدید سهیل ترمیم مو اسکله بندر امیراباد چند ترفند برای مدیریت خشم بهترین های ماشا و میشا Masha - آپارات کیدز تیوب پرکن تمام اتوماتیک پیشرو ماشین بخارشو کارچر SC1-خرید در سیتی کالا Sitikala.com چاپ فلکس جم روش ترمیم مو بدون جراحی لیگ قهرمانان اروپا؛ برد شاگردان گواردیولا مقابل فاینورد تیزرفیلم نفس فندک و ایده های خاص ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی وقتی فضای مجازی قاتل «ما بودن» در خانواده می شود معرفی Alteas ONE ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی منچسترسیتی و فاینورد هفته پنجم لیگ قهرمانان آنچه خواهید دید قسمت دوم سریال اشوب اوج مدیریت بحران رانندگان ایرانی! کانسپت نیسان ۲۰۲۰ گرن توریزمو - دوبله فارسی صحنه های عاشقانه سلمان و کجول | صحنه رومانتیک بالیوود ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی کانسپتی که نسل بعدی نیسان GT-R را معرفی می کند. 10 تا از بهترین فیلم های کاجول در سینمای هند ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی سره نما: مجهول نابجا فوری کار: طراحی هوشمندانه دیوار مخفی هیجان انگیز ترین کراس اوور طرز تهیه 6 دسر در ماکروویو-سیتی کالا Sitikala.com بخارشو کارچر SC5-خرید در سیتی کالا Sitikala.com دیدار لایپزیگ و موناکو هفته پنجم لیگ قهرمانان ترمیم مو باور اشتباه در مورد جوشاندن آب خدمات رایگان دندانپزشکی توسط کلینیک های سیار نیسان ویژن ۲۰۲۰ گرن توریزمو دستگاه الکتروساکشن آیا میدانید در اسرائیل شهروند غیر نظامی وجود ندارد؟! تریلر سریال لوسیفر فصل 2 زیبایی با طعم افیون ۱۰ پیش بینی تلخ و شیرین سال ۲۰۵۰ سیستم روانکاری ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی دیدار لیورپول و سویا هفته پنجم لیگ قهرمانان ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تربیت معتادپرور سگ هاسکی و هرچی که لازمه بدونید جدول سودوکوی انگلیسی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آتش گرفتن پراید در میدان معلم لنگرود در گیلان مروری بر مادربرد قدرتمند MSI Z370 PC PRO حضرت علی الگویی برای تمام جوانب زندگی گزارشهای تلویزیونی که در تلویزیون پخش نشد آنونس فیلم قاتل اهلی #5 چاپ بنر سان پی روش ترمیم مو بدون جراحی ژنتیک جمعیت - (قسمت اول) ترس از امپور چیکار میکنه مدل جدید " آیفون SE " اوایل سال 2018 عرضه خواهد شد تسلط ماشین ها بر زندگی انسان در کوتاه ترین زمان جم و کلش رویال خود را نامحدود کنید ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی جم نامحدود و رایگان کلش رویال دریافت کنید وضعیت چادر زلزله زدگان همزمان با بارش باران هک جم و اکسیر کلش رویال خلاصه بازی ایران جوان بوشهر 1 - برق جدید فارس 1 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ژنتیک جمعیت - (قسمت دوم) مخلوط کن مورفی ریچاردز-خرید در سیتی کالا Sitikala.com هک سرور رویال100% تضمینی و تست شده تست پرینت و خشک شدن جوهر ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی هک جم و سکه کلش رویال هک کلش رویال با جم نامحدود و بینهایت ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آشنایی با لپتاپ ASUS X550VX Notebook ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی گفتگو با محقق ژاپنی پروفسور یاگاکی دخالت اطرافیان در زندگی رو اینطوری مدیریت کنید هک اکسیر و جم کلش رویال جم رایگان بازی کلش رویال چاپ بنر سان پی تیزر پارک علم و فناوری مازندران ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آثار انقلاب اطلاعات درایران ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی 5 گل برتر هفته دوازدهم بوندسلیگا تیتراژ میانی سریال روشنتر از خاموشی 》 اجرا : حسین نیازی کال اف دیوتی بلک اپس مرحله۲ Farzad Farzin - Asheghaneh (فرزاد فرزین - عاشقانه) تولید وبسته بندی بنر سان پی روستای دهگلشن اسم اشاره-استادواعظی دستگاه تولید نی کاغذی طلایاب ژئو تک ال ای دی 09195912100 حل تست مبحث و من آیته دین و زندگی کنکور لیگ قهرمانان اروپا؛ تساوی شاگردان کلوپ با سویا آمپول لیفتینگ غیر تزریقی جاری شدن سیل در شهر جده عربستان سعودی پیش نمایش "کلاس مجازی: اصول تصویرگری با میکروسکوپ SEM " آلاچیق ساحلی قتی به هردلیلی اعتماد همسرمون ازمون سلب شد الگوی محمد پیمان -استاد شعبانی-زیست کنکور سلمان منا / نماهنگ مجاهدان عراقی تقدیم به سردار سلیمانی ایجاد منحنی از دو منحنی دیگر تاچ و ال سی دی Galaxy J5 2017-j530 در yadakmobil.ir مقطعی از «سوره مائده» محمود الشحات محمد أنور هک جم و سکه کلش رویال صحنه های دیده نشده از بفرمائید شام+18 استارتاپ BENIT دعوای اکشی کومار و میمون بازیگوش پرفروش های فیلیمو هفته چهارم آبان 96 سلمان خان و کودک تنها جابجایی به استقرار بعدی و راه اندازی مجدد آکمیس ۵ افغان که شبیه افراد مشهور هستند! صدای زیبای جنگل-مجله خبری شاهین نشان مبل راحتی مناسب خانه و لابی تیزرکارتون مینیوها اخبار خودرو -مقایسه فضای داخلی پورشه کاین مدل 2015 و 18 مدل 2018 آیفون SE سقف متحرک 09300093934 کارتون موش وگربه پورشه پانامرا توربو S، تجربه ای فوق العاده خاص! آرایش بانوان - دیزاین ناخن - ناخن عروس طرز ساخت توده سرطانی تقلبی کلیپ اموزش مخصوص کودکان مقطعی از «سوره آل عمران» محمود الشحات أنور درگ فولکس واگن گلف R و آئودی RS3 سدان چای شیرین بوربن تی وی رستوران و غذاهای تخم مرغی اثرات فیلم های مبتذل #سقف_بارانی - قربون دمپایی سفیدش اعتراف کارشناس شبکه اسرائیلی در جهت همکاری با عربستان مسدود شدن حساب های راکد بانکی از امروز جم نامحدود کلش رویال فواید سواد ارتباطی جم کلش رویال را رایگان نامحدود کنید در کوتاه ترین زمان جم و منابع رویال خود را نامحدود کنید فروش دستگاه ابکاری فانتاکروم/آبکاری فلزات09125371393 جم تمام نشدنی کلش رویال درس آرایش عروس - میکاپ عروس - سایه چشم پارک ژوراستیک ایرانی هنردستی - کاردستی - آینه کاری خرید تلویزیون از بانه امروز آیفون X خریدم هنر دستی - بافتنی- آیینه دوزی بچه دستگاه کف شوی صنعتی | زمین شوی صنعتی | اسکرابر فروش دستگاه بسته بندی شیرینگ 09901873904-02188619523 سواد دیجیتال هک کلش رویال آبکاری پلاستیک-ابکاری فلزات/فانتاکروم 09125371393 هک جم و سرور کلش رویال فرو رختن وحشتناک ساختمان 5 طبقه لحظه استارت تا فرود آمدن MiG 29 هنر دستی - منجوق دوزی - گردنبند 2017 مسابقه های خارجی ها ۵ بازیگر مشهور هندی که اصلیت افغان دارند! هنر دستی - بافتنی- آیینه دوزی نامه تبریک سردار قاسم سلیمانی به مقام معظم رهبری #کودکان_را_دریابیم مناطق زلزله زده سرپل ذهاب حمله کرگدن آفریقایی به ماشین توریست ها در وسط جاده آشپزی با افق کوروش اخبار خودرو - تست مانور ناگهانی - لندروور دیسکاوری مقطع زیبا از «سوره مطففین» محمود الشحات محمد أنور خلاقیت با سیمان - ایران بوش صدای زیبای آبشار-مجله خبری شاهین نشان #12 آموزش دریبل آکا توسط احمدرضا برای فوتبال و فوتسال خودروی شناسایی رزمی AMV 35 مجموعه دورهمی-همکاری پلیس فتا با قیمت اطلاعیه شرکتهای بیمه در خصوص زلزله کرمانشاه ,ساندویچ پانل سقفی پانل ,گالری پانل تلفن شرکت پانل, شیمی استاد شیروانی انقلاب نکردیم که صرفاً تاج و عمامه را جابه جا کنیم! 10 تا از بهترین فیلم های اکشی کومار نانوجهش ۱۲: رنگ رادار گریز و ... گل های بازی رئال مادرید 6-0 آپوئل (HD) شیمی استاد شیروانی مسجد کبود تبریز قصه گویی نوآموز مهزیار تحققی در کلاس خانم حیدریان آموزش حسابداری- استخدام حسابدار نوبت صبح تنظیمات بخش تخفیفات 10 تا از بهترین فیلم های سلمان خان کامپیوتر پسر ۱۵ سالمو به دلیل اینکه به وبسایت های مستهجن رفته بود ازش گرفتیم آیا این کار ما درسته؟ بازی شیطان پرستی کلش آف کلنز کلیپ غمگین بگذریم مفسر ورزشی بعد از باخت تیم .... شرط هدف غرب از ایجاد شبکه های اجتماعی ,ساندویچ پانل دكوراتیو ,ساندویچ پانل قزوین , دوبله بن تن توسط فیلمساز کوچک (پارت 4) اخبار خودرو - Ferrari F40 تقویت شده صدای زیبای طبیعت-مجله خبری شاهین نشان مجموعه دورهمی-قیمت "از اصطلاحات فارسی استفاده کن " آموزش حواس پنج گانه در کلاس خانم هامونی گردن درد فرم معرفی مالک به ناظر جم رایگان بازی کلش رویال هک کلش رویال جم و اکسیر کلش رویال را نامحدود کنید هک جم و اکسیر کلش رویال هک کلش رویال صد در صد تضمینی هک سرور کلش رویال بدون نیاز به روت اخبار خودرو - مشخصات کلی - Chevrolet Cavalier 2018 هک سرور کلش رویال تضمینی و تست شده اخبار خودرو - ساخت پروژه شورولت کلورادو وقتی بغض مجری ثریا برای زلزله زدگان کرمانشاه ترکید... دیرین دیرین؛ آمادگی جناحی روشی لذت بخش برای آموزش کامپیوتر به کودکان ,ساندویچ پانل خارجی ,ساندویچ پانل icf ابوعلی شیبانی :چشمان یعقوب برای یوسف سفید و نابینا نشد از جدیدای دنیای تکنولوژی نمونه تولیدی کومیر ماشین شیمی استاد شیروانی مخمل پاش البرز كروم دیوار چین سمبل دوهزارساله و جز عجایب هفت گانه فرهنگ غنی و رعایت صف فرم تعهد کارفرما پارادوکس زیستی-استاد روان آموزش نصب نرده استیل از مقدماتی تا پیشرفته آموزش ساخت آکواریوم چندگانه منحصر به فرد تدریس گوش قسمت دوم-استادروان آموزش محافظت از اطلاعات شخصی در ویندوز و اینترنت شیمی استاد شیروانی نحوه قفل کردن و نشانه گذاری بر روی فیلم های ورتینا آشنایی با اعضای بدن در کلاس خانم یعقوبی نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور ,فروش ساندویچ پانل در گنبد ,خرید ساندویچ پانل , اخبار خودرو - بازسازی دوج چارجر و فورد موستانگ نکات کلی کار در آزمایشگاه (قسمت اول) - فارسی نانوسیم سیلیکونی! کلاس تدریس دکترمیرزایی نما آهنگ زیبا پرسون پرسون در خیریه پارادوکس هورمون ها-استاد شاکری شیمی استاد شیروانی ابوعلی شیبانی :هر کسی گفت داعش به پایان رسید غافل است فرم تعهد ناظر اظهارات اخیر روحانی درباره داعش ارگ راین کرمان پنگوین های خیلی باحال اخبار جوانه ها 16 آبان 96 شیمی استاد شیروانی اهمیت داروهای گیاهی در زندگی انسان-گزارش از محمد شکوهی تدریس مبحث علامات قسمت دوم-استادواعظی هک جم و سرور کلش رویال سالاد ساز مورفی ریچاردز انگلیس- www.citikala.com ترانه حسنی ناز وشیطون قابلیت ادواش addwash در ماشین لباسشویی های سامسونگ رابرت موگابه پس از 37سال، بالاخره از چرخه قدرت خارج شد ,ساندویچ پانل ,پانل ساندویچ ,ویژگی ساندویچ پانل آخرین نرخ ارز، سکه و فلزات گرانبها مقایسه دوربین 360 درجه بی ام و و مرسدس بنز شیمی استاد شیروانی تاثیر قرائت زیارت عاشورا تکان دهنده از این زیباتر نمیشه ... با دیدن این کلیپ آرامش میگیرید فیلم مهمان عرب هدف تلاش موفقیت پخش عمده کوله پشتی هلوکیتی چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم تاثیر قرائت زیارت عاشورا تکان دهنده آهنگ جدید و زیبای پازل باند (pazzel band) آموزش تعمیرات سیستم ترمز اتومبیل پراید نگاهی کوتاه به عنوان دارک سولز ۳ - اختصاصی گیمفا مقایسه تست سرعت iPhone X با Oneplus 5T پاتوق شبانه خانم بازیگر، اندرزگو را بهم ریخت! 20 ویژگی برتر گلکسی نوت 8 سامسونگ انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 12 فارسی لذت آشپزی -كباب دنده جدید ترین جوک ها و شوخی های هیجان انگیز حسن ریوندی درس اخلاقی آمریکایی! - استاد پناهیان یادگیری آیونیک- چیزهایی که باید بدانید صوت الدنیا یاحسین خدام خانواده ۱۴ نفره آمریکایی، خانواده ای پرجمعیت و شاد کار با لنز اسپارک | قسمت اول کار با لنز اسپارک | قسمت دوم خوان1- هشتم- پارت4 تست های معلوم ومجهول-استاد واعظی catwalk شلوار جین زنانه River Island Zip Side ماکرو گلد ریسر یا رایسر پرو 09195912100 تعریف انواع مدرک تحصیلی جلسه یازدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو آموزش نحوه عملکرد دستگاه حفار مکانیزه تونل TBM ترانه « لالا کن » در غم و اندوه زلزله زدگان کرمانشاه سایه بان بالکن عمار داره این خاک_حامد زمانی جلسه دوازدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو صحنه های مبارزه فیلم شکست ناپذیر 4 بصورت کامل Part 5 اهدای جوایز تیم هندبال / 1 آذر 96 ترانه دوری تو با صدای دلنیا رزازی جانباختگان زلزله کرمانشاه آبان 96 لری با تش دل دانلود قانونی فیلم سارا و آیدا تعریف انواع مرجع صدور معرفی GS1 Cloud بزرگترین بانک اطلاعاتی محصولات دنیا تصاویر واقعی لحظه ی خروج روح از انسان - توسط دوربین حرارتی فروش دستگاه بسته بندی شیرینگ 09901873904-02188619523 گنج یاب طلا یاب جی پی ایکس 09904455400 چرخه تناوب نسل قسمت اول-استاد روان چرخه تناوب نسل قسمت دوم-استاد روان کلیپی متفاوت از استودیو آکسایا جریان کاری تمام دیجیتال در کیس های بی دندانی کامل السا دوبله ی خودم مجموعه انفجار های تام و جری ۱۰ واقعیت عجیب عقرب ها آهنگ لری ممسنی نورآباد فارس نمایشگاه عکس «کدخدایان دریاچه» - لیلا صبوری چه چیزی در لاک ناخن پنهان است؟ دعوت محمد گلریز برای کمک به مردم زلزله زده انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 16 فارسی ویدئو مهربانی شماره 5/ لیدا اهنگی بختیاری با صدای دختری ناشناس ناله های سوزناک ثنا رحیمی دختر بابا (بهمن) یکی از هزاران کودک سرزمینم معاد شناسی دین و زندگی کنکور اذان سوزناک حمایت سودابه شادمان مجری صداوسیما از من موزیک اجرای آهنگ "باور کنم" در کنسرت قسمت اول سریال آشوب دانلود رایگان تنظیمات دوره آموزشی رنگ آمیزی نمای ساختمان انیمیشن یادگیری بورس شماره هشتم آهنگی عاشقانه آهنگی سوزناک از علی بابا کاغذدیواری ورساچه versace انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 25 فارسی جلسه سیزدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو تنظیمات حساب ها سقف های سبک و مقاوم 09300093934 حل تست مبحث ترجمه0استاد واعظی خطوط عابر پیاده هوشمند رنگ آمیزی نما برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 17- زوم Zoom نماهنگ "انتقام سخت" به مناسبت پایان داعش علیرضا امیری گرماوری آهنگ دل نشین ارغوان Ahang arghavan مشارکت رزمندگان «نجباء» در آزادسازی البوکمال دیدار تیمهای نوجوانان البدر بندرکنگ و فولاد یزد آموزش پیگیری سفارشات در سایت مقداد آی تی بازدید هیات روسی از کارخانه سوان لامپ ( swanlamp ) حل تست های اعراب-استاد واعظی انیمیشن یادگیری بورس شماره نهم تنظیمات مهندس جدید دعوای حقوقی ۱.۶۸ میلیارد دلاری علیه بانک مرکزی ایران توقیف شناور یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس در ایران امیر تاجیک - دنیای دیگه برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 19- مربع مستطیل Rectangle فیلم دستگیری قمه کش ها در تهران آشنایی با کنترلر Reloop Neon چای ساز کیچن اید 5KEK1322ESS-خرید در سندباد sinbod.com جشن قرآن پایه اول در قالب فیلم فانتاکروم.ابکاری فلزات.آبکاری پلاستیک09125371393 تیزر سریال آشوب (جدید) داستان زن بارداری که پس از ۱۶ساعت از زیر آوار نجات یافت آموزش مجازی سازی ـ مبحث port binding کلیپ انگیزشی ارام بخش زیبا مخصوص کسب حال حس خوب بعد مشاهده این کلیپ هر چه میخواهید به ابوبکر بگویید زلزله کرمانشاه چگونه کوه را شکافته و متلاشی کرده است؟! جشن قرآن پایه اول در قالب عکس مدیریت پروژه های با محدودیت بودجه در مایکروسافت پراجکت دانلود پروژه پریمیر 30 Universal Titles تایتل های آماده نحوه کاردستگاه تزریق پلاستیک268تن سرو وموتورمطمئن ماشین خاطره روحانی از برنج بنفش زلزله و داغ های فراوان - شرح در متن گل حسین کاظمی برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 18- برش Crop شستشوی نمای ساختمان با طناب تریلر بازی Valkyria Chronicles 4 برش و پخ زنی لوله و فلنج های با قطر بالا ساخت وش آمریکا آهنگ شاد شاد سنگ دل Ahang shad موبایل Xiaomi Mi A1 درین درین زنبیل قرمزی و دوستان انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 27 فارسی معرفی TOGAF 9.1 سقف رستوران 09300093934 هک 100% تضمینی کلش آف کلنز تیزر تبلیغاتی مزون لباس عروس سپیدبخت میلاد امام حسین(ع).کوی محبت آبکاری طلایی فانتاکروم09125371393 ویدئوی آنباکسینگ پروتئین ۱۰۰٪ بیف سایتک انیمیشن یادگیری بورس شماره دهم رودخانه گوهررود رشت سخنرانی مقام معظم رهبری درباره قتلهای زنجیره ای دردهه70 باغ باران - تشریفات مجالس آدم و حوا روز پرکار ووشو استان موزیک ویدیوی زیبای هاوار برای زلزله زدگان کرمانشاه آوار برداری مناطق زلزله زده سرپل ذهاب تیسا - بیستون من کرمانشاه تنها نیست ؛ ترانه ای زیبا و تاثیرگذار تقدیم به زلزله زدگان کرمانشاه «موضوع شناسی» هم از وظائف فقیه است! جاروبرقی صنعتی کرشر مدل WD 5 Premium نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN مخلوط کن کیچن اید 5KSP5553EER-خرید در سندباد sinbod.com سریال مستند ظهور -ترجمه شده قسمت 22 فرهنگ شیطانی ما شستن نمای ساختمان و نما شویی ساختمان ۱۰ منبع درآمد عجیب و غریب کره شمالی Top 10 Farsi روش هایی برای تامین مالی کسب و کارهای نوپا هیچوقت این ۶ نوع زن را برای همسری انتخاب نکنید! Top 10 Farsi گنج یاب طلا یاب دیپ هانتر 09904455400 وارداتی اصلی السا دوبله ی خودم وام اشتغال روستائیان نظر عالم فلسطینی در مورد رهبر انقلاب مدیریت محدودیت بودجه در پروژه ها-موضوع کلی ماشین برقی جدید پورشه شهروند خبرنگار ما باشید عوارض رژیم های لاغری غیراصولی | اینفوسلامت انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 32 فارسی کاغذدیواری ورساچه versace فروش سیستم آبکاری فانتاکروم سری جدید09125371393 حل تست من وما-استاد واعظی حل تست مبنی برمجهول-استاد واعظی نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN مقایسه دوربین گلکسی نوت 8 با پیکسل 2 XL برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 20- بیضی و دایره Ellipse نکات کلی کار در آزمایشگاه (قسمت دوم) - فارسی گوشی موبایل HUAWEI Mate10 جمع آوری کمک های مردمی برای زلزله زدگان غرب کشور دی وی دی فابریک خودروی جک S5 با 18 ماه گارانتی تنبک نوازی فروش دستگاه بسته بندی استرچ پالت 09901873904 -88619523 بازی هنرنمایی نقاشی زیبای رنگ روغن انیمیشن یادگیری بورس شماره یازدهم حل تست های منصوبات تمییز-استاد واعظی انیمه به تو رسیدن فصل 1 - Kimi ni Todoke قسمت 1 فارسی دابسمش مهران مدیری گنج یاب طلا یاب ماینلب اصلی 09904455400 خرید و فروش چقدر مسلط سفارش ميده!! / دختر كوچولو! دیدگاه مردم یزد بعد از شنیدن خبرپایان سیطره داعشبرسرزم حاج قاسم سلیمانی در حال فرماندهی عملیات بوکمال تیزر تبلیغاتی مطب دندانپزشکی دکتر الهه فقیهی نیا حل تست های منادی-استاد واعظی معاد شناسی دین و زندگی کنکور لوسیون مرطوب کننده بدن استلو فروش دستگاه مخمل پاش الکتروسیس ترک09125371393 بارش اولین برف پاییزی ژالانه ویدئو مهربانی شماره 6/ نسرین خود کشی در ابادان برنامه ریزی مسئولان برای ایجاد اشتغال درروستاها پروژه عکاسی سه بعدی - کوه های مریخی موبایل Huawei Nova 2 Plus 64GB کاغذدیواری ورساچه versace گریل برویل مدل BGR200-خرید در سندباد sinbod.com تار و مار شدن سربازان قهرمان ارتش عربستان توسط موشک تاو 10 ویژگی برتر گوشی آیفون X معرفی كتاب سگ های دهكده خمیر بازی دف نوازی حل تست های تحلیل وصرفی-استاد واعظی ماوی ماوی،ساقی ساقی،مهدی فراهانی متقاعد کردن مشتری برای خرید- مقدمه برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 21- ابزار آزاد Free tool آتش گرفتن مجری مستند های تلویزیون در جلوی دوربین صحبتهای یک دختر در مورد اختلاس انیمیشن یادگیری بورس شماره دوازدهم کارگاه بین المللی فرهنگ ناملموس آب نامه اي تکان دهنده كه داخل يك شلوار هداياي مردمي به زلزله زدگان به روستا ارسال شده است جم کلش را رایگان نامحدود کنید ویپ حرفه ای تارگت ۷۵ واتی، ساخت شرکت ویپرسو ، فروشگاه رابو ۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ هک کلش آف کلنز آپدیت شد از سایت cclash.ir دانلود نمایید طرح black friday سال 96 خانه مهندسی صنایع هک کلش با جم تمام نشدنی جم رایگان و نامحدود کلش آف کلنز معرفی ویدیویی ماشین ظرفشویی 14 نفره ال جی D1452 حاج عباس طهماسب پور-زمینه دلنشین شب اول محرم 1439 جم نامحدود بازی کلش جم نامحدود بازی کلش جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 22- قلم جادویی Fuzzy افتتاح گالری یادگار ماندگار در استان البرز سقف اتوماتیک رستوران 09300093934 هک زمین جدید کلش آف کلنز شرایط سخت سرپل ذهاب , زلزله زدگان آبان ۱۳۹۶ هک جم و منابع بینهایت کلش آف کلنز جمع بندی معادشناسی و تست دین و زندگی کنکور اسکی روی آب یک زن در خیابانهای شهر جده! باران درمنطقه زلزله زده شدت گرفته!!!! هک کلش آف کلنز(زمین جدید) آب مرکبات گیری برویل 800CP-خرید در سندباد sinbod.com چگونگی پیشروی نیروهای مقاومت مقابل داعش در سوریه هک کلش از وب سایت www.cclash.ir قابل دانلود است بارش بارون شدیداحتمال سیل وجود دارد درمنطقه زلزله زدگان هک جم و منابع کلش صد در صد تضمینی و تست شده خرمشهر ها در پیش است!!! ۳۰ هزار واحد مسکونی و تجاری در زلزله غرب کشور آسیب دید حرکت نمایشی با فندک، امکان حکاکی متن و طرح دلخواه شما روی فندک،۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ سپتیک تانک - سپتیک تانک پلی اتیلن آموزش مراحل تهیه نان در کلاس براتی متقاعد کردن مشتری برای خرید-هشت کلید روانشناسی در فروش جراحی كودك ۳ساله باسابقه تصادف و اسكار وسیع روی پل بینی نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN جم بینهایت بازی کلش جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن نامه كودكان جرگلان خراسان شمالی به كودكان زلزله‌ زده کرمانشاه , زلزله زدگان آبان ۱۳۹۶ آموزش مراحل تهیه نان در کلاس رفعتی فوتبال بازی کردن حمید استیلی با بچه های زلزله زده , زلزله زدگان آبان ۱۳۹۶ فیلم نادیده ای از زلزله طبس انهدام خودروی انتحاری داعش توسط ارتش عراق جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید هک جم و منابع بازی کلش آف کلنز تبلیغ وانت شورولت برای کشیدن 187 تن بار در سال 1973! هک جم و اکسیر کلش اف کلنز باران شديد امروز در سرپل ذهاب منطقه زلزله زده صحبت های جالب پرویز پرستویی در مورد سردار سلیمانی هک جم و منابع بینهایت کلش آف کلنز کلش آف کلنز نامحدود با جم تمام نشدنی آشنایی با گروه های مواد غذایی در کلاس خانم هامونی دانلود پروژه افترافکت اسلایدشو Magnifier Parallax هک جم و منابع کلش صد در صد تضمینی و تست شده جم نامحدود کلش هک جم و سرور کلش جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید واکنش حسن روحانی به مردی که سخنرانیشو قطع کرد آموزش درست کردن جوجه کباب - How To Make Chicken Kebab 1 تیزر فرهنگی سفر ایام اربعین بازی در حیاط کلاس خانم براتی علی بابا - ارشاد [غریبه خوش اومدی ۳] آموزش دف نوازی (فیلم شماره ۸) توسط فرهاد بادپا اجاره آپارتمان 95 متری سهروردی جنوبی ابرار غربی چادرنشینی زلزله زدگان بجنورد در فصل سرما پس از ۶ ماه واحد کار خانواده در کلاس خانم هامونی برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 23- ابزار رنگ Color tool اینبار بدل رضا صادقی که به جای خودش اجرا کرده انیمه فراتر از محدودیت Kyoukai no Kanata قسمت 2 فارسی شستشوی نمای ساختمان با واتر جت-نما شویی با طناب تهیه ماست در کلاس خانم رفعتی اموزش پودر کاکائو برای باربی تغییر دکوراسیون دهها میلیونی دفتر یک مدیر دولتی درسنامه معاد شناسی دین و زندگی کنکور اسیر شدن داعشی ها توسط ارتش سوریه ماشین ریش تراش فیلیپس سری 5000 اجاره موقعیت اداری 110 متری سهروردی جنوبی ابرار غربی واحد کار خوراکی های مفید در کلاس خانم رفعتی پیکان جدید تولید می شود خلاصه بازی بروسیا دورتموند یک - دو تاتنهام گل های بازی بازی موناکو یک - چهار لایپزیش آمریکا داعشی های را به کدام کشور انتقال خواهد داد ؟ نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN واحد کار فصل پائیز در کلاس خانم رفعتی خوردن دل قلوه جگر با بدن ما چه میکند روزی که خاویر فارینوس جانشین تولدو در دروازه شد! محمد حسین حدادیان صفر۹۶هیئت مکتب الزهرا-ای عشق بی بدل انیمیشن یادگیری بورس شماره سیزدهم شستشوی نما-شستن نمای ساختمان بدون داربست لحظه شلیک موئشک سامانه پدافندی اس - 200 ایران کمک نقدی یانگوم به زلزله زده ها طرز تهیه مرغ سوخاری با روشی فوری برنده جشنواره پاییزی سینماتیکت بدون سوزاندن، بدون نگرانی حل راز «مثلث برمودا»؟ زنگ بهداشت دندان در کلاس خانم ابریشمی عروسی موج سواری یک زن عربستانی در خیابان های مملو از آب جده بابک اکبری متخصص انرژی درمانی زودپز و مولتی کوکر گاستروبک 42529-خرید در سندباد sinbod ایرانیه سوار ماشین آمریکاییه شده آموزش سفارش آویز ساعت در فروشگاه اینترنتی گیلداگلد آزمایش خوراکیهای مفید مضر در کلاس خانم حیدریان کشف کارخانه موادشیمیایی داعش درریف حماه توسط ارتش سوریه بازی در پارک شهر (باغ محتشم) رشت سخنان شجاعانه رئیس جمهور روحانی درباره اتحادیه عرب مامور راهنمایی ماشین کمک به زلزله زده ها رو جریمه کرده موزیک ویدئو دیزاین منزل به مناسبت تولد شستشوی نمای ساختمان بیمارستان نیکان گام اول کار با نرم افزار مدیریت آموزشگاه های موسیقی ثروتمندان روش ترمیم مو بدون جراحی نگاهی به دوربین جمع و جور GNARBOX که برای هر نوع رستوران شکوفه نانو شیشه (آبگریز نمودن شیشه) گام دوم کار با نرم افزار مدیریت آموزشگاه های موسیقی روش ترمیم مو بدون جراحی عملگرها (Actuator) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پاسخ دندانشکن دکتر زیباکلام به حسن عباسی انیمیشن دیرین دیرین در مورد بست نشینی یاران احمدی نژاد ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی روایت مستند از نقش منافقین در ترور شهید رجایی و باهنر تیونینگ بسیار عجیب و متفاوت سیتروئن C1 حرف های دردناک یک زلزله زده کُرد: دولت بجای ما به کشورهای عربی کمک می کند جریمه ۱۳۰هزار تومانی کامیون کمک های امدادی به زلزله زدگان آخرین وضعیت سلامت روان لرستان از زبان دکتر حاجبی گام سوم کار با نرم افزار مدیریت آموزشگاه های موسیقی عزیز ویسی ویدئو آموزشی : با اخبار لغت یاد بگیریم (30) پاور پک هیدرولیک چالش بطری! ماموریت غیر ممکن 10 گل دیدنی زلاتان ابراهیموویچ _ تکمال اسپرت واکنش های برتر هفته سیزدهم لیگ یک فرانسه دکتر زهرا رفیقی - رژیم غذایی در رفع لک های پوستی و جوش صورت یک صحبت همدلانه با نوجوانان و جوانان ماداگاسکار قسمت 4 باغ صدرا - تشریفات عروسی قرعه کشی جشنواره تابستانه اویلا و فامیلا در افق کوروش اخبار خودرو - نسخه کامل رونمایی تریلی و خودروی تسلا آموزش به حرکت درآوردن خودرو مناسب برای آزمون شهری | دکتر رانندگی | آزمون آنلاین آیین نامه | نماهنگ/ مدافع حرم و وطن استارت زدن و هوای سرد و دور موتور جم کلش رویال را رایگان نامحدود کنید هنردستی - کاردستی - کاردستی کودکان 136

آخرین خبرهـا