میزگرد ایرنا ظرفیت گردشگری مهدی‌شهر در مسیر کویر به دریا

به گزارش ایرنا، شهرستان مهدی‌شهر در حدود 15 کیلومتری شمال شهر سمنان، با 50 هزار نفر جمعیت یکی از مناطق گردشگری استان سمنان محسوب می شود که کویر جنوب سمنان را به مناطق جنگلی جنوب رشته کوه های البرز پیوند می دهد و جاذبه هایی در دل خود دارد که می تواند میزبان مناسبی برای گردشگری در مسیر «کویر به دریا» باشد.
منطقه حفاظت شده پرور از توابع شهرستان مهدیشهر با مساحت 64 هزار هکتار روستاهای رودبارک، منطقه خوش و آب و هوای پرور، کاورد، تلاجیم، فینسک و ملاده را شامل می شود که می تواند ظرفیت مهمی برای گردشگران باشد.
در کنار جاذبیت های طبیعی، شهرستان مهدیشهر در داشتن آثار تاریخی نیز دست پری دارد، استان سمنان دارای بیش از یک هزار و 147 اثر تاریخی شناسایی شده و 718 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی ثبت شده در فهرست آثار ملی است، در حالی که آثار ثبت شده تاریخی شهرستان مهدی‌شهر از 45 مورد به 130 مورد افزایش یافته و 30 اثر نیز آماده دریافت کد ثبت است.
در استان سمنان شعار تبدیل سمنان از معبر به مقصد راهبرد اصلی توسعه گردشگری از اهداف توسعه و پیشرفت استان سمنان تعیین شده است و برای تقویت و توسعه گردشگری و افزایش اشتغال در این حوزه تلاش می شود، در این مسیر شهرستان مهدیشهر با داشتن جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی، با توجه به قرار گرفتن در مسیر کویر به دریا، باید نقش تعیین کننده خود را در تحقق این شعار ایفا کند.
برخی کمبودهای زیرساختی برای توسعه شهرستان مهدیشهر در سال های گذشته شناسایی شد که دولت تدبیر و امید تلاش های جدی و گام های موثری برای رفع این کمبودها برداشت و به ویژه در حوزه گردشگری، زمینه مناسبی برای پذیرش مسافران متناسب با بوم و طبیعت منطقه تدارک دیده شده است.
از همین رو میزگرد ایرنا با عنوان «شهرستان مهدیشهر، نیازها و راهکارها» با حضور فرماندار و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی مهدی‌شهر در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار و مهمترین موضوع ها و چالش های این شهرستان بیان شد، کمک به تکمیل زیرساخت های اسکان مسافران، توسعه هنرهای بومی و صنایع دستی، تکمیل محورهای ارتباطی و ایمن سازی راه ها برای بهره برداری گردشگران، حفظ منابع طبیعی با کمربند حفاظتی، سردسیر بودن بخش های زیرمجموعه این شهرستان، توجه به تکمیل زیرساخت های گازرسانی، فرسوده بودن مدارس و لزوم افزایش اعتبار نوسازی، لزوم افزایش بهره وری آب کشاورزی، افزایش اشتغال از طریق مهارت‌آموزی، توسعه زیرساخت های ورزشی و کمک به افزایش تولید عشایر شهرستان مهدیشهر، بخشی از مطالب مورد تاکید حاضران در این میزگرد بود.
فرماندار مهدیشهر با اشاره به قابلیت توسعه گردشگری این شهرستان، افزود: تدوین نقشه با محوریت شعار «از کویر تا خزر» از مسیر مهدی‌شهر با حمایت رسانه ها و رشد اعتبارات و محورهای مواصلاتی احداث پل بند بن در محور خطیر کوه با اعتبار 15 میلیارد ریال اجرایی خواهد شد که منجر به محقق شدن این شعار و نزدیک شدن مسیر مهدی‌شهر به مازندران می شود.
حسن ارگی یادآور شد:‌ تعدادی ازمعارضاتی که در طرح های گردشگری شهرستان مهدی‌شهر به دلایل مختلف چون مسایل حقوقی، راه و ترابری، شهرداری وجود داشت، برطرف شد و از سوی همه دستگاه های اجرایی برای اجرای طرح های گردشگری هم‌افزایی وجود دارد.
فرماندار شهرستان مهد‌ی‌شهر گفت: تاکید بر تقویت زمینه گردشگری و آمایش این منطقه یک نیاز اساسی است و باید راهبرد تمام مدیران شهرستان مهدیشهر توجه به تکمیل امکانات وتحقق ظرفیت های گردشگری در این شهرستان باشد.
وی با اشاره به تکمیل زیرساخت های بهداشتی و درمانی شهرستان مهدیشهر به بهره برداری از کلینیک تخصصی 15 خرداد در سال 95 و درمانگاه طالب آباد در سال 96 اشاره کرد و افزود: تکمیل بیمارستان 85 تختخوابی مهدیشهر با 64 درصد رشد در حال پیگیری است.
فرماندار شهرستان مهدی‎شهر گفت: اعتبارات شهرستان مهدی‌شهر برای سال 96 حدود 300 درصد رشد داشته است.
حسن ارگی با اشاره به برخی طرح های در حال ساخت در شهرستان مهدیشهر، افزود: ایستگاه هواشناسی خودکار شهرستان مهدی‌شهر که در هفته دولت کار ساخت آن آغاز شد به زودی به بهره برداری می رسد.
وی تصریح کرد: احداث و بهره برداری از منبع ذخیره سازی آب آشامیدنی شهرستان مهدی‌شهر و روستاها منجر به افزایش ظرفیت ذخیره سازی آب در یک سال گذشته شد و مشکلات زیادی را در تامین آب به ویژه در تابستان برطرف کرده است.
وی بیان داشت: در هفته دولت سال 96 گازرسانی به روستای فولاد محله آغاز شده است و به زودی به بهره برداری می رسد، در دهه فجر 95 تقویت لوله گاز 16 اینچی شهرستان سمنان- مهدی‌شهر- شهمیرزاد آغاز شد که فرایند احداث آن 40 درصد رشد داشته است.
فرماندار مهدیشهر یاد آور شد: روگذر غیرهمسطح درجزین با پیگیری های صورت گرفته به بهره برداری رسید و تعریض محورچهار کیلومتری مواصلاتی مهدی‌شهر و شهمیرزاد در حال اجرا است.

**طبیعت و هنرهای بومی مهدی‌شهر عامل اصلی جذب گردشگر
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهدی‌شهر گفت: در سال 95 از 6 اثر ثبت ملی در استان سمنان چهار اثر مربوط به شهرستان مهدی‌شهر بوده است و آثار ثبت ملی مهدیشهر از 45 مورد به 130 مورد افزایش یافته و 30 مورد آماده دریافت کد ثبت است.
مهدی جعفریان افزود: بیش از 20 پروانه بوم‌گردی در مهد‌ی‌ شهر صادر شده و به دلیل این که بیشترین خودروهای آفرود به این منطقه وارد می شود و بر اساس نیاز سنجی، درآینده با تامین زیرساخت ها، این بخش درآمد خوبی برای این شهرستان ایجاد می کند.
وی یاد آور شد: حوزه چاشم به عنوان نمونه، محل تولید گلیم بافی و گلیچ که ثبت آثار ملی شده در نظر گرفته شده و درهمین راستا نیروی‌های ماهر آموزش دیده‌اند.
رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهدی‌شهر گفت: در روستای فولادمحله رشته معرق کاری به عنوان نمونه معرفی شده و به نیروی کار ماهر آموزش داده شده است.

** تکمیل راه های مهدیشهر در خدمت جذب گردشگر
رئیس اداره راه و ترابری شهرستان مهدی شهر، تعریض محور چهار کیلومتری مهدی‌شهر- شهمیرزاد، با پیشرفت 80 درصدی در حال حاضر، تا آذر 96 با اعتبار 40 میلیارد ریال به بهره‌برداری می رسد.
رحمت الله امیدی افزود: در حال حاضر سه کیلومتر از این محور تعریض و آسفالت شده و قابل استفاده است و یک کیلومتر از این مسیر تا 2 ماه آینده با رفع معارضات فعلی، تعریض می شود.
وی با اشاره به گردشگرپذیر بودن بخش شهمیرزاد شهرستان مهدی‌شهر در استان سمنان، تصریح کرد: تعریض محور مهدی شهر- شهمیرزاد کاهش حجم ترافیک، افزایش ایمنی راه و آسان‌سازی رفت و آمدها را در این محور گردشگرپذیر به همراه دارد.
رئیس اداره راه و ترابری شهرستان مهدی شهر، به احداث پل روگذر به طول 20 متر با دهانه 10 متر در منطقه بندبن محور کمرود- دوآب روستای چاشم بر روی رودخانه پرآب در شهرستان مهدی‌شهر اشاره کرد و گفت: این پل روگذر با همکاری فرمانداری شهرستان مهدی شهر و اداره کل راه و ترابری استان سمنان، با پیش‌بینی اعتبار 15 میلیارد ریال از محل اعتبار استانی و ملی، برای سهولت در تردد مسافران در دستور کار قرار گرفته است.
امیدی یاد آور شد: به دلیل پرخطر بودن محور روستای فولاد محله- سه راه پرور تا کنون 50 هزار متر مکعب تراشه‌برداری در این محور برای بهبود کیفیت و جلوگیری از تصادفات احتمالی اجرایی شده است.
رئیس اداره راه و ترابری شهرستان مهدی شهر اضافه کرد: احداث تقاطع غیرهم‌سطح در جزین که ساخت آن از سال 90 آغاز شده بود با صرف اعتبار 60 میلیارد ریال در سال 96 به بهره برداری رسید.

**حفظ جنگلها و اراضی ملی با ایجاد کمربند حفاظتی
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر گفت: 20 هکتار از اراضی منطقه حفاظت شده رودبارک در قالب واکاری و کاشت هزار اصله نهال پایش و 70 هکتار از عرصه جنگلی اوپرت این شهرستان احیا شد.
حمید رضا عبدوس افزود : کاشت 400 اصله نهال گلابی وحشی و 600 بلوط در اراضی جنگلی مخروبه منطقه رودبارک شهرستان مهدیشهر در سال 96 اجرا شده است.
وی با اشاره به این که واکاوی ها و پایش در مناطقی اجرا شده که ورود دام به آن ممنوع است، اظهارداشت: 70 هکتار از مناطق جنگلی منطقه اوپرت حفاظت شده پرور که دچار آسیب شده بود، با صرف 800 میلیون ریال با مشارکت سازمان های مردم نهاد در سال 95-96 حصارکشی و محافظت شده است.
عبدوس به ادامه به طرح ایجاد کمربند حفاظتی یا بنچ مارک به طول چهار و نیم کیلومتر بین مرز مستثنیات و اراضی ملی و با استفاده از 57 پایه بتنی در روستای کمرود خطیر کوه شهرستان مهدیشهر اشاره و اضافه کرد : با اجرای این طرح ، این روستا اولین روستای استان سمنان در اجرای طرح کمربند حفاظتی معرفی می شود.
وی بیان داشت : طرح کمربند حفاظتی با هدف مشخص کردن اراضی ملی از مستثنیات اشخاص و جلوگیری از تخریب و تصرف و تجاوز افراد سودجو انجام می گیرد.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدی‌شهر ادامه داد : با توجه به بحرانی بودن بسیاری از این مناطق و احتمال تخریب و تصرف، ایجاد کمربند حفاظتی اجراشد و اکنون به دلیل کمبود نیروی حفاظتی، یکی از بهترین راه های حفظ و جلوگیری از تخریب و تجاوز به عرصه‌های ملی، ایجاد کمربند حفاظتی به روش های خاکریز، حصارکشی سیمی، نصب بنچ مارک، در بین عرصه‌های منابع طبیعی و مستثنیات است.

**مهارت‌آموزی راهبرد اشتغال دانش‌آموختگان در مهدیشهر
سرپرست اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان مهدی‌شهر گفت: یک اتاق فکر با هدف کمک به ایجاد اشتغال با مشارکت کارفرمایان و استادان دانشگاه ها و ادارات مرتبط با صنعت در این شهرستان تشکیل شد، در این اتاق فکر سعی می شود با هم‌افزایی دستگاه های اجرایی، کارفرمایان و استادان دانشگاه برای ایجاد اشتغال هدفگذاری و راهبرد تعیین شود.
حمید مستخدمین حسینی یادآور شد: دوره های آموزشی با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای و آموزش درون سازمانی با هدف جلوگیری از حوادث شغلی و بهبود روابط کاری در شهرستان مهدیشهر اجرایی شده است.
وی با اشاره به راه اندازی شرکت آریا ترانسفو در شهرستان مهدیشهر و به کارگیری نیروهای دانش‌آموخته دانشگاه به ویژه در رشته‌های فنی و مهندسی، افزود: در حال حاضر بیشترین مشکل بیکاری در بین دانش‌آموختگان رشته های علوم انسانی دیده می شود و سعی می شود با دوره های آموزشی با رویکرد فنی برای این جوانان کارآفرینی شود.
سرپرست اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان مهدی‌شهر افزود: 54 واحد تعاونی تولیدی، 13 تعاونی توزیعی و 23 تعاونی خدماتی در این شهرستان فعال است و در دولت تدبیر و امید 26 تعاونی با 259عضوگیری انجام شد.

** تسریع در تکمیل گازرسانی برای رفاه مردم
رئیس اداره گاز شهرستان مهدی‌شهر گفت: انتقال گاز به روستای فولادمحله در این شهرستان، با پیشرفت 30 درصدی در حال حاضر، با اعتبار 71 میلیارد و 200 میلیون ریال تا پایان سال 96 به بهره برداری می‌رسد.
محمد حسن صالحیان افزود: طرح گازرسانی به فولادمحله در شهرستان مهدی‌شهر که در هفته دولت سال 96 آغاز شد که با بهره برداری از این طرح گازرسانی، یکهزار و 800 واحد مسکونی روستای فولاد محله از نعمت گاز برخوردار می شوند، با اجرای این طرح، علاوه بر برخورداری واحدهای مسکونی روستای فولاد محله از نعمت گاز، واحدهای مرغداری محور این منطقه نیز از نعمت گاز برخوردار می‌شوند.
وی تصریح کرد: اجرای 132 متر خط انتقال، پنج هزار و 508 متر خط تغذیه و 132 متر شبکه فولادی و لوله‌گذاری شبکه پلی‌اتیلن به طول 35 هزار و 282 متر، ایجاد یک باب ایستگاه «سی.جی.اس» 30 هزار مترمکعبی، و یک باب ایستگاه «تی.بی.اس» با ظرفیت 10 هزار متر مکعب بر ساعت از طرح های در دست اجرا در شهرستان مهدیشهر است.
رئیس اداره گاز شهرستان مهدی شهر با اشاره به گازرسانی به مجتمع گلخانه ای شهر درجزین در هفته دولت گفت: این طرح با اجرای 6 هزار و 409 متر شبکه انتقال، یکهزار متر خط تغذیه، ایجاد ایستگاه «تی.بی.اس» با ظرفیت 2 هزار و 500 متر مکعب بر ساعت با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان و شرکت گاز در مجموع با برآورد اعتبار 10 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.
وی یاد آور شد: سالانه 11 میلیارد ریال هزینه پرداخت به پیمانکاران برای نگه داری شبکه فعلی، و تدام گازرسانی انجام می شود که در 2 سال گذشته قطعی گاز وجود نداشته است.
رئیس اداره گاز شهرستان مهدی‌شهر گفت: اجرای طرح خط انتقال تقویتی گاز سمنان- مهدی‌شهر- شهمیرزاد با برآورد 160 هزار میلیون ریال هزینه، بهمن 96 به بهره‌برداری می‌رسد.
صالحیان افزود: خط انتقال 18 کیلومتری تقویتی 16 اینچی با هدف افزایش تامین گاز شهرستان مهدی‌شهر از دهه فجر 95 آغاز شده است و اکنون پیشرفت 40 درصدی دارد.
وی تصریح کرد: به دلیل قرار داشتن شهرستان مهدی‎شهر در منطقه کوهستانی و داشتن زمستان های سرد، با اجرای خط انتقال تقویتی گاز مشکل تامین گاز این شهرستان برطرف می شود، ایستگاه «سی.جی.اس» تقلیل فشار گاز نیز با ظرفیت 2 هزار متر مکعب از جزییات فنی این طرح است.
وی اضافه کرد: بیش از 9 هزار و 800 نفر از خانوارهای شهر مهدی‌شهر از نعمت گاز برخوردارند که در اجرای این طرح، علاوه بر بهبود و تقویت گازرسانی، افزایش مشترکان نیز هدفگذاری شده است.
رئیس اداره گاز شهرستان مهدی‌شهر خاطرنشان کرد: ساختمان اداری گاز شهرستان شهمیرزاد در حال ساخت است که به زودی به بهره برداری می رسد، در شهمیرزاد پنج هزار و 600 و در درجزین 2 هزار و 100 مشترک از نعمت گاز برخوردار هستند.

**ایجاد رغبت در کشاورزان برای توسعه آبیاری نوین
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان مهدی‌شهر گفت: در این شهرستان سه هزار بهره برداری کشاوزی وجود دارد و بیش از 80 کلاس آموزشی و ترویجی برای چهار هزار و 900 نفر برگزار شده است.
مهدی جعفریان با اشاره به افزایش 100 درصدی اعتبارات این جهادکشاورزی مهدیشهر در سال 96 نسبت به سال گذشته، یادآور شد: تولید و پرورش بلدرچین 50 هزار قطعه ای تمام خودکار و بزرگترین باغ گردوی جهان با آبیاری تحت فشار، از طرح های قابل توجه شهرستان مهدیشهر در بخش جهادکشاورزی است.
رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان مهدی‌شهر با اشاره به اینکه یکی از مشکلات جدی بخش کشاورزی این شهرستان خشکسالی و تغییر اقلیم است، خاطرنشان کرد: به منظور بهره برداری هر چه بیشتر از آب موجود، رویکرد کشاورزان باید به آبیاری تحت فشار تغییر کند و تا کنون 250 هکتار از اراضی مهدیشهر به آبیاری تحت فشار مجهزشده است.


**فرسودگی مدارس معضل اصلی آموزش و پرورش مهدی‌شهر
رئیس آموزش و پرورش شهرستان مهدی‌‌شهر گفت: یکی از مشکلات اساسی این شهرستان وجود مدارس فرسوده و با عمر بیش از 30 سال است.
علی لطفی با بیان اینکه آموزش و پرورش شهرستان مهدی‌‌شهر52 واحد آموزشی، 6 هزار و 700 دانش آموز، 600 معلم شاغل و 350 معلم بازنشسته دارد، افزود: رشته تربیت بدنی دختران در سال تحصیلی 97-96 به رشته های تحصیلی اضافه شده و به دبیرستان سما مجوز داده شده و به دنبال راه‌اندازی رشته مکانیک هستیم.
رئیس آموزش و پرورش شهرستان مهدی‌‌شهر با اشاره به کمبود فضای آموزش برای دوره آموزش ابتدایی و اول دبیرستان در شهرستان مهدیشهر، یادآور شد: برای جبران این مساله، تغییر کاربری زمین‌های مازاد مدارس برای استفاده و بهره بری بهتر در برنامه قرار دارد.

** مهد‌یشهر، شهرستانی مدال‌آور با وجود کمبود امکانات ورزشی
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان مهدی‌شهر با اشاره به اینکه این شهرستان مهد رشته ورزشی هاکی است، گفت: در 2 بخش آقایان و بانوان سه تن از رشته هاکی عضو تیم ملی هستند.
محمد علی ملک احمدی با اشاره به اینکه اولین بار نمایندگانی از شهرستان مهدی‌شهر به تیم ملی کاراته ایران دعوت شدند و مقام سوم کشور را به دست آوردند، یادآور شد: تا کنون 149 مدال کشوری، بین المللی و استانی کسب شده است که جایگاه ورزش قهرمانی با توجه به جمعیت 50 هزار نفری شهرستان مهدی‌شهر بعد از شهرستان شاهرود در رتبه دوم قرار دارد.
وی تصریح کرد: بیمه ورزشی شهرستان مهدی‌شهر یکهزار نفر نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد که در حال حاضر به 2 هزار و 670 نفر بیمه شده سازمان یافته رسیده است.
ملک احمدی با اشاره به اینکه افزایش اعتبارات ورزشی در شهرستان مهدیشهر مطلوب است و در سال 95 بیش از 900 میلیون ریال اعتبار جذب شد، افزود: تا کنون در سال 96 بیش از 500 میلیون ریال اعتبار برای این شهرستان تخصیص یافته است.
وی خاطرنشان کرد: 14 مکان ورزشی در این شهرستان برای ورزشکاران دایر است و سرانه مکان ورزشی در این شهرستان 90 سانتی متر مربع است.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان مهدی‌شهر یادآور شد: بزرگترین مشکل ورزش این شهرستان نداشتن ورزشگاه اختصاصی سرپوشیده برای بانوان است که برای ساخت یک سالن چند منظوره ورزش نزدیک هشت میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی خاطرنشان کرد: نبود اعتبار برای سالن ورزشی کمرود و سالن ورزشی لرد خطیر کوه از دیگر نیازهای ورزشی شهرستان مهدیشهر است.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان مهدی‌شهر با اشاره به این که مهم ترین کمبود ورزش این شهرستان نبود سرای ورزش و خوابگاه است، خاطرنشان کرد: با توجه به این که آب و هوای این منطقه در تابستان بسیار مطبوع است و می تواند میزبان بسیاری از مسابقات در سطح ملی باشد اما این امر هنوز محقق نشده است.

**حضور بیش از یک سوم عشایر استان سمنان در مهدی‌شهر
رئیس اداره امور عشایری شهرستان مهدی‌شهر گفت: 13 میلیارد و 560 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد چهار درصد به عشایر این شهرستان مهدی‌شهر در سال 96 پرداخت شد.
حسین اصغری افزود: در سال 95 بیش از 2 هزار و 300 تن گوشت قرمز از دام عشایر شهرستان مهدی شهر تولید شد که در سال 96 با پرداخت تسهیلات، تولید آن 10 درصد افزایش خواهد یافت.
وی تصریح کرد: 430 میلیون ریال تسهیلات در قالب وام های کم بهره برای خرید علوفه ناشی از خشکسالی به عشایر مهدی‌شهر پرداخت شد تا روند تولید عشایر آسیب نبیند، هم‌چنین 510 میلیون ریال در قالب 23 تعاونی خرد زنان روستایی جاجیم بافی، گلیم بافی پرداخت شد.
وی خاطرنشان کرد: برای اولین بار، ایجاد یک سردخانه با اعتبار هشت میلیارد و 750 میلیون ریال با هدف ایجاد امکان نگهداری و بسته‌بندی فرآوردهای لبنی در دستور کار قرار گرفت.
رئیس اداره امور عشایری شهرستان مهدی‌شهر یادآور شد: کوچ پاییزه ایل سنگسر اواخر مهر و اوایل آبان سال 96 همزمان با پایان فصل گرما از مناطق ییلاقی خوریه، چاشم، بلده، دماوند، ارجمند و فیرزوکوه به مناطق گرمسیر آغاز می شود.
وی تصریح کرد: بر اساس آمار سرشماری عشایرسال 87، عشایر شهرستان مهدی شهر یک ایل و 16 طایفه بودند که یکهزار و 221 خانوار، بیش از پنج هزار نفر یعنی 35 درصد جمعیت عشایر استان سمنان با 560 هزار راس دام 53 درصد دام استان سمنان را تشکیل می دهند.
رئیس اداره امور عشایری شهرستان مهدی‌شهر یادآور شد: براساس تسهیلات ماده 10 و 12 خشکسالی در طی 2 سال اخیر در شهرستان مهدیشهر این تسهیلات به 11 میلیارد و 260 میلیون ریال رسیده است.

**نیروی انسانی نیاز اصلی فرهنگ و ارشاد اسلامی مهدیشهر
مسوول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهدی‌شهر گفت: مجوز 2 چاپخانه و 2 کانون تبلیغاتی، افتتاح سینما فجر بعد از سال ها در بهمن 94 از جمله طرح های حوزه فرهنگ در دولت تدبیر و امید در شهرستان مهدی شهر بود.
محمد سهرابی افزود: نبود نیروی انسانی کافی در زمینه فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از مشکلات اساسی این نهاد است.
7344/6103 خبرنگار: امیرحسین کاشی منش ** انتشار دهنده :مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.

کلیدواژه:

رئیس اداره گاز شهرستان مهدی شهر | شهرستان مهدی شهر با اشاره | بهره برداری می رسد | شهرستان مهدی شهر گفت | ایجاد کمربند حفاظتی | شهرستان مهدی شهر | شهرستان مهدی شهر | شهرستان مهدیشهر | شهرستان مهدیشهر | روستای فولاد محله | شهرستان مهدی | استان سمنان | رئیس اداره | آموزش و پرورش | میلیارد ریال | راه و ترابری | هفته دولت | منابع طبیعی | میلیون ریال | نعمت گاز | حال حاضر | زیرساخت ها | شهر در سال | یاد آور شد | یادآور شد | سال گذشته | خط انتقال | هزار نفر | متر مکعب | هزار متر | تا کنون | آغاز شد

​دبیرکل جنبش عصائب الحق عراق:خدا اراده کرد که هدف داعش در عراق محقق نشود 50برنامه ویژه در هفته بسیج اجرا می شود/ اعزام یک گردان فنی بسیجی برای کمک به زلزله زدگان سرپل ذهاب حکم پرونده پزشک کیارستمی با توجه به میزان دیه قطعی است پروژه قطار پرسرعت تهران قم اصفهان تا 3سال آینده به بهربرداری می رسد کاشانی: وزیر، علیرغم میل باطنی با استعفا موافقت کرد/ اثرات مثبت طاهری قابل کتمان نیست هیدینک، گزینه اصلی هدایت استرالیا مجید واحدی‌زاده نویسنده ، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون اردبیلی درگذشت قیمت جهانی نفت افزایش یافت گیم پلی من از یک مسابقه کامل بازی Counter Strike Global پایان داعش در سوریه و عراق جنایت های داعش عزاداری شب تاسوعای حسینی (سال ۹۶) راهپیمایی 13 آبان جی پی آر گروت داعش در سوریه و عراق نابود شد (گزارشگر: مهدی ستوده) بشار اسد با داعش چه کرد؟ پیام مهم سردار سلیمانی به محضر رهبری درباره نابودی داعش نحوه بک آپ گرفتن از دستگاه های ورتینا زیست شناسی نشر الگو ۳d پیش یک ثبت رکورد گینس برای بلندترین گل بسکتبالی باحال ترین و بامزه ترین های کمدین تنیس | منصور بهرامی حاج عباس طهماسب پور - نماهنگ حماسی "حسین عشق منی" از شهید بالاتر هم داریم!!! حاج عباس طهماسب پور - کلیپ مشک پر از اشک حجت الاسلام حسین علاءالدین برنامه زنده تلوزیونی شبکه قم حاج عباس طهماسب پور- کلیپ نفس های آخر بزرگداشت افتتاح صدمین فروشگاه افق کوروش(منطقه4) آموزش ساخت اسپینر ضد استرس با مهره ارسال 800 اردک به مناطق زلزله زده از قائمشهر !!! توضیحات در مورد انفجار صبح امروز سمنان کلیپ سردار حاج قاسم سلیمانی دوبله ی من برای عضویت در گروه gold اورافترهای ever after high فصل۳ کارتون پونی ها ♡■اسلایم ریون کویین■ ♡ معاون كلانتر - روز ملی تنبلی معاون كلانتر - پارك اكو معاون كلانتر - فصل شكار معاون كلانتر - سرمایه دار نفتی معاون كلانتر - مرداب اسلایم رنگی اختاپوس اسلایم متالیک نارنجی ساندویچ پانل / ساختمان پیش ساخته جشنواره پاییزه کیانیس اسلایم خامه ای سفید سامی یوسف/حضرت محمد روش کاربابرنامه استیکرساز وعکس نوشته نسخه اندروید خرابه ای به نام مسکن مهر؛ نمادی از غارت، چپاول،کلاهبرداری و بازی با جان مردم ؛ کلیپ تقدیم به بزرگ مدافع حرم؛ سردار قاسم سلیمانی روزهای سخت زلزله زدگان با بارش باران و موج سرما ؛ کلیپ طالع بینی به سبک اورافترهای خنده دار ترین حرکات گربه های خانگی آموزش بسیار ساده درست کردن کباب کوبیده عوامل خوشبختی ازدواج-خانم دکتر فرخی انیمه دخترانه کارآگاه ارواح یاکومو - Shinrei Tantei Yakumo قسمت 3 فارسی برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 25- پیش زمینه Foreground اپلیکیشن 724 بچه ها مثل کنه هستن.(باربی)(ساخت خودم) حاج عباس طهماسب پور- ارامش بده به دلم (شور) مسابقه ماست خوری در کلاس خانم حیدریان تریلر بازی Far Cry 2 تیزر آهنگ جدید پازل بند / دلداده کفش های پاشنه بلند میپوشید؟ پس این فیلم کوتاه ببینید اسلایم باحال توضیحات یادت نره علل نوسان قیمت سکه در بازار در روزهای گذشته اهنگ بیس دار تیزر کنسرت پلاس 23 آذر تهران مهدی مدرس انیمیشن یادگیری بورس شماره چهاردهم صحبت های نگارجواهریان درفستیوالCineIranدرباره فیلم نگا حاج عباس طهماسب پور- شور زیبای"شب سوم"محرم 1439 جلسه چهاردهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو چینارا.ترکیه ای مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور کارتون گروه تحقیق - قسمت 1 رزرو اینترنتی هتل کارتون گروه تحقیق - قسمت 2 کارتون گروه تحقیق - قسمت 3 کارتون گروه تحقیق - قسمت 4 کارتون گروه تحقیق - قسمت 5 کارتون گروه تحقیق - قسمت 6 کارتون گروه تحقیق - قسمت 8 مجموعه برنامه های تخصصی دانیال حق پرست کارتون گروه تحقیق - قسمت 7 کارتون گروه تحقیق - قسمت 9 شستشوی نمای ساختمان آذرخش ساختمان کهن کارتون گروه تحقیق - قسمت 10 کارتون گروه تحقیق - قسمت 12 انیمه نارنجی - orange قسمت 5 با زیرنویس فارسی کارتون گروه تحقیق - قسمت 11 کارتون گروه تحقیق - قسمت 13 کارتون گروه تحقیق - قسمت 15 کارتون گروه تحقیق - قسمت 14 کارتون گروه تحقیق - قسمت 16 کارتون گروه تحقیق - قسمت 17 کارتون گروه تحقیق - قسمت 18 کارتون گروه تحقیق - قسمت 19 کارتون گروه تحقیق - قسمت 20 حاج عباس طهماسب پور- زمینه احساسی"شب چهارم"محرم 1439 کارتون گروه تحقیق - قسمت 21 کارتون گروه تحقیق - قسمت 22 کارتون گروه تحقیق - قسمت 23 کارتون گروه تحقیق - قسمت 24 کارتون گروه تحقیق - قسمت 25 کارتون گروه تحقیق - قسمت26 کارتون گروه تحقیق - قسمت 27 کارتون گروه تحقیق - قسمت 28 کارتون گروه تحقیق - قسمت 29 کارتون گروه تحقیق - قسمت 30 کارتون گروه تحقیق - قسمت 31 کارتون گروه تحقیق - قسمت 32 کارتون گروه تحقیق - قسمت 33 کارتون گروه تحقیق - قسمت 34 کارتون گروه تحقیق - قسمت 35 دانلود فیلم هیولای پول دوبله فارسی کمک های باورنکردنی ای که گوشی شما میتونه به شما برسونه کارتون گروه تحقیق - قسمت 36 جلسه پانزدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو کارتون گروه تحقیق - قسمت 39 کارتون گروه تحقیق - قسمت 37 حاشیه های زیباتر از متن کارتون گروه تحقیق - قسمت 40 کارتون گروه تحقیق - قسمت 42 کارتون گروه تحقیق - قسمت 41 کارتون گروه تحقیق - قسمت 43 کارتون گروه تحقیق - قسمت 44 کارتون گروه تحقیق - قسمت 38 در دنیای دِوان قدم بزنید. کارتون گروه تحقیق - قسمت 45 کارتون گروه تحقیق - قسمت 46 کارتون گروه تحقیق - قسمت 47 کارتون گروه تحقیق - قسمت 48 کارتون گروه تحقیق - قسمت 49 کارتون گروه تحقیق - قسمت 50 کارتون گروه تحقیق - قسمت 51 نماهنگ_ تقدیم به سردار بزرگ اسلام, حاج قاسم سلیمانی پورشه پانامرا توربو S، تجربه ای فوق العاده خاص! مثلا دوتا عاشق آموزش طراحی تخصصی ناخن 2017 آموزش میوه آرایی آموزش بافت مو شیک 2017 بازرس و گروهبان دودو آبمیوه گیری گاستروبک 40133-خرید در سندباد sinbod.com اسپرسو ساز گاستروبک 42640-خرید در سندباد sinbod.com یک تریلر بی نظیر از (Yourgame.ir DRAGON BALL Fighter Z دوبلم از تینکلبن اموزش درست کردن مدل های مختلف مو کلیپ واقعی از جنگ تن به تن و رو در رو با داعش تخریب حرفه ای بناهای غول پیکر مراقبه صوتی روز جمعه "فرشته آنائیل" با صدای "روناک" Tik Taak (Khashayar SR) - Peleha / تیک تاک - پله ها سایه سنگین طلسم و جادو در فوتبال حرفه ای ایران Sami Beigi - Be To Marboot Nist / سامی بیگی به تو مربوط ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نماز مغرب رویایی زیبای مکه مکرمه 30 آبان 1396 نماز صبح رویایی زیبای مکه مکرمه 1 آذر 1396 نماز عصر بارانی رویایی زیبای مکه مکرمه 30 آبان 1396 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی چگونه یک مادر شاغل باشید؟ نامه زیبای همطونان برای مردم کرمانشاه و عکس العمل زیبای آنها. حتما ببینیدش ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی دستگاه تسمه کش پرتابل بادی 02188619523-09901873904 تیزر کنسرت بزرگ همای - آذر ماه 96 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تكرار تبلیغات و بیگانگى مخاطب با برند/ مجموعه ایمپکت ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آزمایش هسته ای سال ۱۹۵۰ شیخ حسین توانا موضوع زنگ زدن قلب واصلاح آن دوسیابی حیوانات همکاری در فروش فایل کتافایل پلیس محترم! خودروی حامل کمک های مردمی رو بخاطر داشتن بنر جریمه کرده!!! علی دایی ۶ میلیارد و ۲۸۸ میلیون تومان برای زلزله زدگان جمع کرد چند ترفند ساده و کاربردی با گیره ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی سلکشن ماشا و میشا Masha - آپارات کیدز تریلر بازی Ghost of Tsushima برای PS4 تولدنوزاد سرپل ذهابی دربیمارستان صحرایی درشب سرد بارانی 10 تا از آدم های معروف و حیوانات شبیه آنها. Top 10 farsi ۱۰روش موثر یادگیری زبان های خارجی Top 10 Farsi شصت ثانیه بورسی 30 آبان 96 دابسمش آش فروش ،کار جدید سهیل ترمیم مو اسکله بندر امیراباد چند ترفند برای مدیریت خشم بهترین های ماشا و میشا Masha - آپارات کیدز تیوب پرکن تمام اتوماتیک پیشرو ماشین بخارشو کارچر SC1-خرید در سیتی کالا Sitikala.com چاپ فلکس جم روش ترمیم مو بدون جراحی لیگ قهرمانان اروپا؛ برد شاگردان گواردیولا مقابل فاینورد تیزرفیلم نفس فندک و ایده های خاص ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی وقتی فضای مجازی قاتل «ما بودن» در خانواده می شود معرفی Alteas ONE ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی منچسترسیتی و فاینورد هفته پنجم لیگ قهرمانان آنچه خواهید دید قسمت دوم سریال اشوب اوج مدیریت بحران رانندگان ایرانی! کانسپت نیسان ۲۰۲۰ گرن توریزمو - دوبله فارسی صحنه های عاشقانه سلمان و کجول | صحنه رومانتیک بالیوود ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی کانسپتی که نسل بعدی نیسان GT-R را معرفی می کند. 10 تا از بهترین فیلم های کاجول در سینمای هند ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی سره نما: مجهول نابجا فوری کار: طراحی هوشمندانه دیوار مخفی هیجان انگیز ترین کراس اوور طرز تهیه 6 دسر در ماکروویو-سیتی کالا Sitikala.com بخارشو کارچر SC5-خرید در سیتی کالا Sitikala.com دیدار لایپزیگ و موناکو هفته پنجم لیگ قهرمانان ترمیم مو باور اشتباه در مورد جوشاندن آب خدمات رایگان دندانپزشکی توسط کلینیک های سیار نیسان ویژن ۲۰۲۰ گرن توریزمو دستگاه الکتروساکشن آیا میدانید در اسرائیل شهروند غیر نظامی وجود ندارد؟! تریلر سریال لوسیفر فصل 2 زیبایی با طعم افیون ۱۰ پیش بینی تلخ و شیرین سال ۲۰۵۰ سیستم روانکاری ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی دیدار لیورپول و سویا هفته پنجم لیگ قهرمانان ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تربیت معتادپرور سگ هاسکی و هرچی که لازمه بدونید جدول سودوکوی انگلیسی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آتش گرفتن پراید در میدان معلم لنگرود در گیلان مروری بر مادربرد قدرتمند MSI Z370 PC PRO حضرت علی الگویی برای تمام جوانب زندگی گزارشهای تلویزیونی که در تلویزیون پخش نشد آنونس فیلم قاتل اهلی #5 چاپ بنر سان پی روش ترمیم مو بدون جراحی ژنتیک جمعیت - (قسمت اول) ترس از امپور چیکار میکنه مدل جدید " آیفون SE " اوایل سال 2018 عرضه خواهد شد تسلط ماشین ها بر زندگی انسان در کوتاه ترین زمان جم و کلش رویال خود را نامحدود کنید ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی جم نامحدود و رایگان کلش رویال دریافت کنید وضعیت چادر زلزله زدگان همزمان با بارش باران هک جم و اکسیر کلش رویال خلاصه بازی ایران جوان بوشهر 1 - برق جدید فارس 1 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ژنتیک جمعیت - (قسمت دوم) مخلوط کن مورفی ریچاردز-خرید در سیتی کالا Sitikala.com هک سرور رویال100% تضمینی و تست شده تست پرینت و خشک شدن جوهر ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی هک جم و سکه کلش رویال هک کلش رویال با جم نامحدود و بینهایت ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آشنایی با لپتاپ ASUS X550VX Notebook ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی گفتگو با محقق ژاپنی پروفسور یاگاکی دخالت اطرافیان در زندگی رو اینطوری مدیریت کنید هک اکسیر و جم کلش رویال جم رایگان بازی کلش رویال چاپ بنر سان پی تیزر پارک علم و فناوری مازندران ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آثار انقلاب اطلاعات درایران ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی 5 گل برتر هفته دوازدهم بوندسلیگا تیتراژ میانی سریال روشنتر از خاموشی 》 اجرا : حسین نیازی کال اف دیوتی بلک اپس مرحله۲ Farzad Farzin - Asheghaneh (فرزاد فرزین - عاشقانه) تولید وبسته بندی بنر سان پی روستای دهگلشن اسم اشاره-استادواعظی دستگاه تولید نی کاغذی طلایاب ژئو تک ال ای دی 09195912100 حل تست مبحث و من آیته دین و زندگی کنکور لیگ قهرمانان اروپا؛ تساوی شاگردان کلوپ با سویا آمپول لیفتینگ غیر تزریقی جاری شدن سیل در شهر جده عربستان سعودی پیش نمایش "کلاس مجازی: اصول تصویرگری با میکروسکوپ SEM " آلاچیق ساحلی قتی به هردلیلی اعتماد همسرمون ازمون سلب شد الگوی محمد پیمان -استاد شعبانی-زیست کنکور سلمان منا / نماهنگ مجاهدان عراقی تقدیم به سردار سلیمانی ایجاد منحنی از دو منحنی دیگر تاچ و ال سی دی Galaxy J5 2017-j530 در yadakmobil.ir مقطعی از «سوره مائده» محمود الشحات محمد أنور هک جم و سکه کلش رویال صحنه های دیده نشده از بفرمائید شام+18 استارتاپ BENIT دعوای اکشی کومار و میمون بازیگوش پرفروش های فیلیمو هفته چهارم آبان 96 سلمان خان و کودک تنها جابجایی به استقرار بعدی و راه اندازی مجدد آکمیس ۵ افغان که شبیه افراد مشهور هستند! صدای زیبای جنگل-مجله خبری شاهین نشان مبل راحتی مناسب خانه و لابی تیزرکارتون مینیوها اخبار خودرو -مقایسه فضای داخلی پورشه کاین مدل 2015 و 18 مدل 2018 آیفون SE سقف متحرک 09300093934 کارتون موش وگربه پورشه پانامرا توربو S، تجربه ای فوق العاده خاص! آرایش بانوان - دیزاین ناخن - ناخن عروس طرز ساخت توده سرطانی تقلبی کلیپ اموزش مخصوص کودکان مقطعی از «سوره آل عمران» محمود الشحات أنور درگ فولکس واگن گلف R و آئودی RS3 سدان چای شیرین بوربن تی وی رستوران و غذاهای تخم مرغی اثرات فیلم های مبتذل #سقف_بارانی - قربون دمپایی سفیدش اعتراف کارشناس شبکه اسرائیلی در جهت همکاری با عربستان مسدود شدن حساب های راکد بانکی از امروز جم نامحدود کلش رویال فواید سواد ارتباطی جم کلش رویال را رایگان نامحدود کنید در کوتاه ترین زمان جم و منابع رویال خود را نامحدود کنید فروش دستگاه ابکاری فانتاکروم/آبکاری فلزات09125371393 جم تمام نشدنی کلش رویال درس آرایش عروس - میکاپ عروس - سایه چشم پارک ژوراستیک ایرانی هنردستی - کاردستی - آینه کاری خرید تلویزیون از بانه امروز آیفون X خریدم هنر دستی - بافتنی- آیینه دوزی بچه دستگاه کف شوی صنعتی | زمین شوی صنعتی | اسکرابر فروش دستگاه بسته بندی شیرینگ 09901873904-02188619523 سواد دیجیتال هک کلش رویال آبکاری پلاستیک-ابکاری فلزات/فانتاکروم 09125371393 هک جم و سرور کلش رویال فرو رختن وحشتناک ساختمان 5 طبقه لحظه استارت تا فرود آمدن MiG 29 هنر دستی - منجوق دوزی - گردنبند 2017 مسابقه های خارجی ها ۵ بازیگر مشهور هندی که اصلیت افغان دارند! هنر دستی - بافتنی- آیینه دوزی نامه تبریک سردار قاسم سلیمانی به مقام معظم رهبری #کودکان_را_دریابیم مناطق زلزله زده سرپل ذهاب حمله کرگدن آفریقایی به ماشین توریست ها در وسط جاده آشپزی با افق کوروش اخبار خودرو - تست مانور ناگهانی - لندروور دیسکاوری مقطع زیبا از «سوره مطففین» محمود الشحات محمد أنور خلاقیت با سیمان - ایران بوش صدای زیبای آبشار-مجله خبری شاهین نشان #12 آموزش دریبل آکا توسط احمدرضا برای فوتبال و فوتسال خودروی شناسایی رزمی AMV 35 مجموعه دورهمی-همکاری پلیس فتا با قیمت اطلاعیه شرکتهای بیمه در خصوص زلزله کرمانشاه ,ساندویچ پانل سقفی پانل ,گالری پانل تلفن شرکت پانل, شیمی استاد شیروانی انقلاب نکردیم که صرفاً تاج و عمامه را جابه جا کنیم! 10 تا از بهترین فیلم های اکشی کومار نانوجهش ۱۲: رنگ رادار گریز و ... گل های بازی رئال مادرید 6-0 آپوئل (HD) شیمی استاد شیروانی مسجد کبود تبریز قصه گویی نوآموز مهزیار تحققی در کلاس خانم حیدریان آموزش حسابداری- استخدام حسابدار نوبت صبح تنظیمات بخش تخفیفات 10 تا از بهترین فیلم های سلمان خان کامپیوتر پسر ۱۵ سالمو به دلیل اینکه به وبسایت های مستهجن رفته بود ازش گرفتیم آیا این کار ما درسته؟ بازی شیطان پرستی کلش آف کلنز کلیپ غمگین بگذریم مفسر ورزشی بعد از باخت تیم .... شرط هدف غرب از ایجاد شبکه های اجتماعی ,ساندویچ پانل دكوراتیو ,ساندویچ پانل قزوین , دوبله بن تن توسط فیلمساز کوچک (پارت 4) اخبار خودرو - Ferrari F40 تقویت شده صدای زیبای طبیعت-مجله خبری شاهین نشان مجموعه دورهمی-قیمت "از اصطلاحات فارسی استفاده کن " آموزش حواس پنج گانه در کلاس خانم هامونی گردن درد فرم معرفی مالک به ناظر جم رایگان بازی کلش رویال هک کلش رویال جم و اکسیر کلش رویال را نامحدود کنید هک جم و اکسیر کلش رویال هک کلش رویال صد در صد تضمینی هک سرور کلش رویال بدون نیاز به روت اخبار خودرو - مشخصات کلی - Chevrolet Cavalier 2018 هک سرور کلش رویال تضمینی و تست شده اخبار خودرو - ساخت پروژه شورولت کلورادو وقتی بغض مجری ثریا برای زلزله زدگان کرمانشاه ترکید... دیرین دیرین؛ آمادگی جناحی روشی لذت بخش برای آموزش کامپیوتر به کودکان ,ساندویچ پانل خارجی ,ساندویچ پانل icf ابوعلی شیبانی :چشمان یعقوب برای یوسف سفید و نابینا نشد از جدیدای دنیای تکنولوژی نمونه تولیدی کومیر ماشین شیمی استاد شیروانی مخمل پاش البرز كروم دیوار چین سمبل دوهزارساله و جز عجایب هفت گانه فرهنگ غنی و رعایت صف فرم تعهد کارفرما پارادوکس زیستی-استاد روان آموزش نصب نرده استیل از مقدماتی تا پیشرفته آموزش ساخت آکواریوم چندگانه منحصر به فرد تدریس گوش قسمت دوم-استادروان آموزش محافظت از اطلاعات شخصی در ویندوز و اینترنت شیمی استاد شیروانی نحوه قفل کردن و نشانه گذاری بر روی فیلم های ورتینا آشنایی با اعضای بدن در کلاس خانم یعقوبی نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور ,فروش ساندویچ پانل در گنبد ,خرید ساندویچ پانل , اخبار خودرو - بازسازی دوج چارجر و فورد موستانگ نکات کلی کار در آزمایشگاه (قسمت اول) - فارسی نانوسیم سیلیکونی! کلاس تدریس دکترمیرزایی نما آهنگ زیبا پرسون پرسون در خیریه پارادوکس هورمون ها-استاد شاکری شیمی استاد شیروانی ابوعلی شیبانی :هر کسی گفت داعش به پایان رسید غافل است فرم تعهد ناظر اظهارات اخیر روحانی درباره داعش ارگ راین کرمان پنگوین های خیلی باحال اخبار جوانه ها 16 آبان 96 شیمی استاد شیروانی اهمیت داروهای گیاهی در زندگی انسان-گزارش از محمد شکوهی تدریس مبحث علامات قسمت دوم-استادواعظی هک جم و سرور کلش رویال سالاد ساز مورفی ریچاردز انگلیس- www.citikala.com ترانه حسنی ناز وشیطون قابلیت ادواش addwash در ماشین لباسشویی های سامسونگ رابرت موگابه پس از 37سال، بالاخره از چرخه قدرت خارج شد ,ساندویچ پانل ,پانل ساندویچ ,ویژگی ساندویچ پانل آخرین نرخ ارز، سکه و فلزات گرانبها مقایسه دوربین 360 درجه بی ام و و مرسدس بنز شیمی استاد شیروانی تاثیر قرائت زیارت عاشورا تکان دهنده از این زیباتر نمیشه ... با دیدن این کلیپ آرامش میگیرید فیلم مهمان عرب هدف تلاش موفقیت پخش عمده کوله پشتی هلوکیتی چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم تاثیر قرائت زیارت عاشورا تکان دهنده آهنگ جدید و زیبای پازل باند (pazzel band) آموزش تعمیرات سیستم ترمز اتومبیل پراید نگاهی کوتاه به عنوان دارک سولز ۳ - اختصاصی گیمفا مقایسه تست سرعت iPhone X با Oneplus 5T پاتوق شبانه خانم بازیگر، اندرزگو را بهم ریخت! 20 ویژگی برتر گلکسی نوت 8 سامسونگ انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 12 فارسی لذت آشپزی -كباب دنده جدید ترین جوک ها و شوخی های هیجان انگیز حسن ریوندی درس اخلاقی آمریکایی! - استاد پناهیان یادگیری آیونیک- چیزهایی که باید بدانید صوت الدنیا یاحسین خدام خانواده ۱۴ نفره آمریکایی، خانواده ای پرجمعیت و شاد کار با لنز اسپارک | قسمت اول کار با لنز اسپارک | قسمت دوم خوان1- هشتم- پارت4 تست های معلوم ومجهول-استاد واعظی catwalk شلوار جین زنانه River Island Zip Side ماکرو گلد ریسر یا رایسر پرو 09195912100 تعریف انواع مدرک تحصیلی جلسه یازدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو آموزش نحوه عملکرد دستگاه حفار مکانیزه تونل TBM ترانه « لالا کن » در غم و اندوه زلزله زدگان کرمانشاه سایه بان بالکن عمار داره این خاک_حامد زمانی جلسه دوازدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو صحنه های مبارزه فیلم شکست ناپذیر 4 بصورت کامل Part 5 اهدای جوایز تیم هندبال / 1 آذر 96 ترانه دوری تو با صدای دلنیا رزازی جانباختگان زلزله کرمانشاه آبان 96 لری با تش دل دانلود قانونی فیلم سارا و آیدا تعریف انواع مرجع صدور معرفی GS1 Cloud بزرگترین بانک اطلاعاتی محصولات دنیا تصاویر واقعی لحظه ی خروج روح از انسان - توسط دوربین حرارتی فروش دستگاه بسته بندی شیرینگ 09901873904-02188619523 گنج یاب طلا یاب جی پی ایکس 09904455400 چرخه تناوب نسل قسمت اول-استاد روان چرخه تناوب نسل قسمت دوم-استاد روان کلیپی متفاوت از استودیو آکسایا جریان کاری تمام دیجیتال در کیس های بی دندانی کامل السا دوبله ی خودم مجموعه انفجار های تام و جری ۱۰ واقعیت عجیب عقرب ها آهنگ لری ممسنی نورآباد فارس نمایشگاه عکس «کدخدایان دریاچه» - لیلا صبوری چه چیزی در لاک ناخن پنهان است؟ دعوت محمد گلریز برای کمک به مردم زلزله زده انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 16 فارسی ویدئو مهربانی شماره 5/ لیدا اهنگی بختیاری با صدای دختری ناشناس ناله های سوزناک ثنا رحیمی دختر بابا (بهمن) یکی از هزاران کودک سرزمینم معاد شناسی دین و زندگی کنکور اذان سوزناک حمایت سودابه شادمان مجری صداوسیما از من موزیک اجرای آهنگ "باور کنم" در کنسرت قسمت اول سریال آشوب دانلود رایگان تنظیمات دوره آموزشی رنگ آمیزی نمای ساختمان انیمیشن یادگیری بورس شماره هشتم آهنگی عاشقانه آهنگی سوزناک از علی بابا کاغذدیواری ورساچه versace انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 25 فارسی جلسه سیزدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو تنظیمات حساب ها سقف های سبک و مقاوم 09300093934 حل تست مبحث ترجمه0استاد واعظی خطوط عابر پیاده هوشمند رنگ آمیزی نما برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 17- زوم Zoom نماهنگ "انتقام سخت" به مناسبت پایان داعش علیرضا امیری گرماوری آهنگ دل نشین ارغوان Ahang arghavan مشارکت رزمندگان «نجباء» در آزادسازی البوکمال دیدار تیمهای نوجوانان البدر بندرکنگ و فولاد یزد آموزش پیگیری سفارشات در سایت مقداد آی تی بازدید هیات روسی از کارخانه سوان لامپ ( swanlamp ) حل تست های اعراب-استاد واعظی انیمیشن یادگیری بورس شماره نهم تنظیمات مهندس جدید دعوای حقوقی ۱.۶۸ میلیارد دلاری علیه بانک مرکزی ایران توقیف شناور یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس در ایران امیر تاجیک - دنیای دیگه برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 19- مربع مستطیل Rectangle فیلم دستگیری قمه کش ها در تهران آشنایی با کنترلر Reloop Neon چای ساز کیچن اید 5KEK1322ESS-خرید در سندباد sinbod.com جشن قرآن پایه اول در قالب فیلم فانتاکروم.ابکاری فلزات.آبکاری پلاستیک09125371393 تیزر سریال آشوب (جدید) داستان زن بارداری که پس از ۱۶ساعت از زیر آوار نجات یافت آموزش مجازی سازی ـ مبحث port binding کلیپ انگیزشی ارام بخش زیبا مخصوص کسب حال حس خوب بعد مشاهده این کلیپ هر چه میخواهید به ابوبکر بگویید زلزله کرمانشاه چگونه کوه را شکافته و متلاشی کرده است؟! جشن قرآن پایه اول در قالب عکس مدیریت پروژه های با محدودیت بودجه در مایکروسافت پراجکت دانلود پروژه پریمیر 30 Universal Titles تایتل های آماده نحوه کاردستگاه تزریق پلاستیک268تن سرو وموتورمطمئن ماشین خاطره روحانی از برنج بنفش زلزله و داغ های فراوان - شرح در متن گل حسین کاظمی برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 18- برش Crop شستشوی نمای ساختمان با طناب تریلر بازی Valkyria Chronicles 4 برش و پخ زنی لوله و فلنج های با قطر بالا ساخت وش آمریکا آهنگ شاد شاد سنگ دل Ahang shad موبایل Xiaomi Mi A1 درین درین زنبیل قرمزی و دوستان انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 27 فارسی معرفی TOGAF 9.1 سقف رستوران 09300093934 هک 100% تضمینی کلش آف کلنز تیزر تبلیغاتی مزون لباس عروس سپیدبخت میلاد امام حسین(ع).کوی محبت آبکاری طلایی فانتاکروم09125371393 ویدئوی آنباکسینگ پروتئین ۱۰۰٪ بیف سایتک انیمیشن یادگیری بورس شماره دهم رودخانه گوهررود رشت سخنرانی مقام معظم رهبری درباره قتلهای زنجیره ای دردهه70 باغ باران - تشریفات مجالس آدم و حوا روز پرکار ووشو استان موزیک ویدیوی زیبای هاوار برای زلزله زدگان کرمانشاه آوار برداری مناطق زلزله زده سرپل ذهاب تیسا - بیستون من کرمانشاه تنها نیست ؛ ترانه ای زیبا و تاثیرگذار تقدیم به زلزله زدگان کرمانشاه «موضوع شناسی» هم از وظائف فقیه است! جاروبرقی صنعتی کرشر مدل WD 5 Premium نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN مخلوط کن کیچن اید 5KSP5553EER-خرید در سندباد sinbod.com سریال مستند ظهور -ترجمه شده قسمت 22 فرهنگ شیطانی ما شستن نمای ساختمان و نما شویی ساختمان ۱۰ منبع درآمد عجیب و غریب کره شمالی Top 10 Farsi روش هایی برای تامین مالی کسب و کارهای نوپا هیچوقت این ۶ نوع زن را برای همسری انتخاب نکنید! Top 10 Farsi گنج یاب طلا یاب دیپ هانتر 09904455400 وارداتی اصلی السا دوبله ی خودم وام اشتغال روستائیان نظر عالم فلسطینی در مورد رهبر انقلاب مدیریت محدودیت بودجه در پروژه ها-موضوع کلی ماشین برقی جدید پورشه شهروند خبرنگار ما باشید عوارض رژیم های لاغری غیراصولی | اینفوسلامت انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 32 فارسی کاغذدیواری ورساچه versace فروش سیستم آبکاری فانتاکروم سری جدید09125371393 حل تست من وما-استاد واعظی حل تست مبنی برمجهول-استاد واعظی نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN مقایسه دوربین گلکسی نوت 8 با پیکسل 2 XL برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 20- بیضی و دایره Ellipse نکات کلی کار در آزمایشگاه (قسمت دوم) - فارسی گوشی موبایل HUAWEI Mate10 جمع آوری کمک های مردمی برای زلزله زدگان غرب کشور دی وی دی فابریک خودروی جک S5 با 18 ماه گارانتی تنبک نوازی فروش دستگاه بسته بندی استرچ پالت 09901873904 -88619523 بازی هنرنمایی نقاشی زیبای رنگ روغن انیمیشن یادگیری بورس شماره یازدهم حل تست های منصوبات تمییز-استاد واعظی انیمه به تو رسیدن فصل 1 - Kimi ni Todoke قسمت 1 فارسی دابسمش مهران مدیری گنج یاب طلا یاب ماینلب اصلی 09904455400 خرید و فروش چقدر مسلط سفارش ميده!! / دختر كوچولو! دیدگاه مردم یزد بعد از شنیدن خبرپایان سیطره داعشبرسرزم حاج قاسم سلیمانی در حال فرماندهی عملیات بوکمال تیزر تبلیغاتی مطب دندانپزشکی دکتر الهه فقیهی نیا حل تست های منادی-استاد واعظی معاد شناسی دین و زندگی کنکور لوسیون مرطوب کننده بدن استلو فروش دستگاه مخمل پاش الکتروسیس ترک09125371393 بارش اولین برف پاییزی ژالانه ویدئو مهربانی شماره 6/ نسرین خود کشی در ابادان برنامه ریزی مسئولان برای ایجاد اشتغال درروستاها پروژه عکاسی سه بعدی - کوه های مریخی موبایل Huawei Nova 2 Plus 64GB کاغذدیواری ورساچه versace گریل برویل مدل BGR200-خرید در سندباد sinbod.com تار و مار شدن سربازان قهرمان ارتش عربستان توسط موشک تاو 10 ویژگی برتر گوشی آیفون X معرفی كتاب سگ های دهكده خمیر بازی دف نوازی حل تست های تحلیل وصرفی-استاد واعظی ماوی ماوی،ساقی ساقی،مهدی فراهانی متقاعد کردن مشتری برای خرید- مقدمه برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 21- ابزار آزاد Free tool آتش گرفتن مجری مستند های تلویزیون در جلوی دوربین صحبتهای یک دختر در مورد اختلاس انیمیشن یادگیری بورس شماره دوازدهم کارگاه بین المللی فرهنگ ناملموس آب نامه اي تکان دهنده كه داخل يك شلوار هداياي مردمي به زلزله زدگان به روستا ارسال شده است جم کلش را رایگان نامحدود کنید ویپ حرفه ای تارگت ۷۵ واتی، ساخت شرکت ویپرسو ، فروشگاه رابو ۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ هک کلش آف کلنز آپدیت شد از سایت cclash.ir دانلود نمایید طرح black friday سال 96 خانه مهندسی صنایع هک کلش با جم تمام نشدنی جم رایگان و نامحدود کلش آف کلنز معرفی ویدیویی ماشین ظرفشویی 14 نفره ال جی D1452 حاج عباس طهماسب پور-زمینه دلنشین شب اول محرم 1439 جم نامحدود بازی کلش جم نامحدود بازی کلش جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 22- قلم جادویی Fuzzy افتتاح گالری یادگار ماندگار در استان البرز سقف اتوماتیک رستوران 09300093934 هک زمین جدید کلش آف کلنز شرایط سخت سرپل ذهاب , زلزله زدگان آبان ۱۳۹۶ هک جم و منابع بینهایت کلش آف کلنز جمع بندی معادشناسی و تست دین و زندگی کنکور اسکی روی آب یک زن در خیابانهای شهر جده! باران درمنطقه زلزله زده شدت گرفته!!!! هک کلش آف کلنز(زمین جدید) آب مرکبات گیری برویل 800CP-خرید در سندباد sinbod.com چگونگی پیشروی نیروهای مقاومت مقابل داعش در سوریه هک کلش از وب سایت www.cclash.ir قابل دانلود است بارش بارون شدیداحتمال سیل وجود دارد درمنطقه زلزله زدگان هک جم و منابع کلش صد در صد تضمینی و تست شده خرمشهر ها در پیش است!!! ۳۰ هزار واحد مسکونی و تجاری در زلزله غرب کشور آسیب دید حرکت نمایشی با فندک، امکان حکاکی متن و طرح دلخواه شما روی فندک،۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ سپتیک تانک - سپتیک تانک پلی اتیلن آموزش مراحل تهیه نان در کلاس براتی متقاعد کردن مشتری برای خرید-هشت کلید روانشناسی در فروش جراحی كودك ۳ساله باسابقه تصادف و اسكار وسیع روی پل بینی نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN جم بینهایت بازی کلش جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن نامه كودكان جرگلان خراسان شمالی به كودكان زلزله‌ زده کرمانشاه , زلزله زدگان آبان ۱۳۹۶ آموزش مراحل تهیه نان در کلاس رفعتی فوتبال بازی کردن حمید استیلی با بچه های زلزله زده , زلزله زدگان آبان ۱۳۹۶ فیلم نادیده ای از زلزله طبس انهدام خودروی انتحاری داعش توسط ارتش عراق جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید هک جم و منابع بازی کلش آف کلنز تبلیغ وانت شورولت برای کشیدن 187 تن بار در سال 1973! هک جم و اکسیر کلش اف کلنز باران شديد امروز در سرپل ذهاب منطقه زلزله زده صحبت های جالب پرویز پرستویی در مورد سردار سلیمانی هک جم و منابع بینهایت کلش آف کلنز کلش آف کلنز نامحدود با جم تمام نشدنی آشنایی با گروه های مواد غذایی در کلاس خانم هامونی دانلود پروژه افترافکت اسلایدشو Magnifier Parallax هک جم و منابع کلش صد در صد تضمینی و تست شده جم نامحدود کلش هک جم و سرور کلش جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید واکنش حسن روحانی به مردی که سخنرانیشو قطع کرد آموزش درست کردن جوجه کباب - How To Make Chicken Kebab 1 تیزر فرهنگی سفر ایام اربعین بازی در حیاط کلاس خانم براتی علی بابا - ارشاد [غریبه خوش اومدی ۳] آموزش دف نوازی (فیلم شماره ۸) توسط فرهاد بادپا اجاره آپارتمان 95 متری سهروردی جنوبی ابرار غربی چادرنشینی زلزله زدگان بجنورد در فصل سرما پس از ۶ ماه واحد کار خانواده در کلاس خانم هامونی برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 23- ابزار رنگ Color tool اینبار بدل رضا صادقی که به جای خودش اجرا کرده انیمه فراتر از محدودیت Kyoukai no Kanata قسمت 2 فارسی شستشوی نمای ساختمان با واتر جت-نما شویی با طناب تهیه ماست در کلاس خانم رفعتی اموزش پودر کاکائو برای باربی تغییر دکوراسیون دهها میلیونی دفتر یک مدیر دولتی درسنامه معاد شناسی دین و زندگی کنکور اسیر شدن داعشی ها توسط ارتش سوریه ماشین ریش تراش فیلیپس سری 5000 اجاره موقعیت اداری 110 متری سهروردی جنوبی ابرار غربی واحد کار خوراکی های مفید در کلاس خانم رفعتی پیکان جدید تولید می شود خلاصه بازی بروسیا دورتموند یک - دو تاتنهام گل های بازی بازی موناکو یک - چهار لایپزیش آمریکا داعشی های را به کدام کشور انتقال خواهد داد ؟ نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN واحد کار فصل پائیز در کلاس خانم رفعتی خوردن دل قلوه جگر با بدن ما چه میکند روزی که خاویر فارینوس جانشین تولدو در دروازه شد! محمد حسین حدادیان صفر۹۶هیئت مکتب الزهرا-ای عشق بی بدل انیمیشن یادگیری بورس شماره سیزدهم شستشوی نما-شستن نمای ساختمان بدون داربست لحظه شلیک موئشک سامانه پدافندی اس - 200 ایران کمک نقدی یانگوم به زلزله زده ها طرز تهیه مرغ سوخاری با روشی فوری برنده جشنواره پاییزی سینماتیکت بدون سوزاندن، بدون نگرانی حل راز «مثلث برمودا»؟ زنگ بهداشت دندان در کلاس خانم ابریشمی عروسی موج سواری یک زن عربستانی در خیابان های مملو از آب جده بابک اکبری متخصص انرژی درمانی زودپز و مولتی کوکر گاستروبک 42529-خرید در سندباد sinbod ایرانیه سوار ماشین آمریکاییه شده آموزش سفارش آویز ساعت در فروشگاه اینترنتی گیلداگلد آزمایش خوراکیهای مفید مضر در کلاس خانم حیدریان کشف کارخانه موادشیمیایی داعش درریف حماه توسط ارتش سوریه بازی در پارک شهر (باغ محتشم) رشت سخنان شجاعانه رئیس جمهور روحانی درباره اتحادیه عرب مامور راهنمایی ماشین کمک به زلزله زده ها رو جریمه کرده موزیک ویدئو دیزاین منزل به مناسبت تولد شستشوی نمای ساختمان بیمارستان نیکان گام اول کار با نرم افزار مدیریت آموزشگاه های موسیقی ثروتمندان روش ترمیم مو بدون جراحی نگاهی به دوربین جمع و جور GNARBOX که برای هر نوع رستوران شکوفه نانو شیشه (آبگریز نمودن شیشه) گام دوم کار با نرم افزار مدیریت آموزشگاه های موسیقی روش ترمیم مو بدون جراحی عملگرها (Actuator) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پاسخ دندانشکن دکتر زیباکلام به حسن عباسی انیمیشن دیرین دیرین در مورد بست نشینی یاران احمدی نژاد ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی روایت مستند از نقش منافقین در ترور شهید رجایی و باهنر تیونینگ بسیار عجیب و متفاوت سیتروئن C1 حرف های دردناک یک زلزله زده کُرد: دولت بجای ما به کشورهای عربی کمک می کند جریمه ۱۳۰هزار تومانی کامیون کمک های امدادی به زلزله زدگان آخرین وضعیت سلامت روان لرستان از زبان دکتر حاجبی گام سوم کار با نرم افزار مدیریت آموزشگاه های موسیقی عزیز ویسی ویدئو آموزشی : با اخبار لغت یاد بگیریم (30) پاور پک هیدرولیک چالش بطری! ماموریت غیر ممکن 10 گل دیدنی زلاتان ابراهیموویچ _ تکمال اسپرت واکنش های برتر هفته سیزدهم لیگ یک فرانسه دکتر زهرا رفیقی - رژیم غذایی در رفع لک های پوستی و جوش صورت یک صحبت همدلانه با نوجوانان و جوانان ماداگاسکار قسمت 4 باغ صدرا - تشریفات عروسی قرعه کشی جشنواره تابستانه اویلا و فامیلا در افق کوروش اخبار خودرو - نسخه کامل رونمایی تریلی و خودروی تسلا آموزش به حرکت درآوردن خودرو مناسب برای آزمون شهری | دکتر رانندگی | آزمون آنلاین آیین نامه | نماهنگ/ مدافع حرم و وطن استارت زدن و هوای سرد و دور موتور جم کلش رویال را رایگان نامحدود کنید هنردستی - کاردستی - کاردستی کودکان 136

آخرین خبرهـا