امروزه استفاده از سند مجعول به صفر رسیده است

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: از اقدامات موثر این سازمان کاهش جرم جعل بوده، به گونه‌ای که امروزه استفاده از سند مجعول به صفر رسیده، حتی اگر قصد استفاده داشته باشند سیستم به آنها این اجازه را نمی‌دهد.

به گزارش ایسنا، احمد تویسرکانی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گردهمایی روسای ادارات بازرسی و رسیدگی به شکایات ادارات کل ثبت اسناد و املاک سراسر کشور با بیان اینکه همه می‌دانیم کنترل و نظارت یک امر بسیار مهم و اساسی در فرآیند مدیریت است، گفت: در مدیریت اگر رکن کنترل و نظارت وجود نداشته باشد، قطعا فرآیند ناقص و ناتوان خواهد بود و اهداف مدیریت جامه عمل نمی‌پوشد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کل کشور توجه به منابع، ساماندهی، توجه به ظرفیت‌ها، برنامه ریزی، راهبردها، نظارت، کنترل، پایش و دسترسی به اهداف را از مسائل مهم در امر مدیریت دانست و عنوان کرد: در حوزه نظارت و کنترل به شکل اختصاصی نیازمند دقت و توجه به ضرورت های خاص این پروسه هستیم. در موضوع نظارت و کنترل همچنین نیازمند برنامه ریزی و توجه به منابع و نیروی انسانی هستیم تا به عنوان یک مجموعه اختصاصی فرآیند مدیریتی در آن اعمال شود.

معاون قوه قضاییه با بیان اینکه در حوزه آموزه‌های اسلامی طبق فرمایش امیرالمونین در نامه به مالک اشتر دستوراتی از جمله انتخاب بازرسان مورد توجه بوده است، اظهار کرد: پس از اینکه حضرت امیر ویژگی کارگزاران را برمی شمارد به مالک می گوید برای آنها بازرس بگذار. پس از 1400 سال در مدیریت نوین به امر بازرسی تاکید شده است.

وی خاطرنشان کرد: بازرسان باید دارای ویژگی‌های لازم باشند. شخصی که به عنوان بازرس انتخاب می شود باید به جهت تخصص، اشراف به موضوع و اخلاق و مدیریت یک سر و گردن از دیگران بالاتر و بدون نقص باشد. یکی دیگر از ویژگی های مورد نیاز بازرسان داشتن صدق است و برای آن باید نسبت به موضوع شناخت، اشراف و علم داشته باشد و حرفی را بدون علم بیان نکند. همچنین بازرس باید به شرایط، ضوابط، مقررات و رفتار سازمانی وفادار باشد. پس در درجه اول افرادی که به نظارت و بازرسی همت می‌کنند باید بدون نقص باشند.

تویسرکانی با بیان اینکه در حوزه نظارت باید دقت جدی تری وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: به واسطه همت در این زمینه در صورتی که اگر در جایی بازرس ما سلامت، صداقت و تخصص نداشت، قطعا عدم وجودش به مراتب بهتر از وجود فردی معیوب که منجر به فساد شود خواهد بود. در این حوزه با توجه به سازماندهی های انجام شده در وضعیت قابل قبولی هستیم و تشکیل جلسات آموزشی در این حوزه را نیز راهبردی می دانیم. باید تلاش کنیم نهاد بازرسی قوی، قدرتمند و باانگیزه باشد تا در نتیجه در اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان موثر واقع شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر اینکه بازرسان باید بدانند کارشان بسیار اساسی و مهم است، تصریح کرد: در ابتدا باید کسانی که به عنوان بازرس کار می کنند بدون حرف و حدیث و متخصص باشند و به گونه ای نباشد که برای مثال زمانی که دفاتر ما تحت سیستم های الکترونیک کار می کنند، بازرس نداند چه اتفاقی می افتد. در حوزه اسناد و املاک و ثبت شرکت بازرسین باید اشراف داشته باشند و اگر این اشراف را ندارند به این حوزه ورود نکنند. روسای سازمان ها باید توانایی هر بازرس را شناسایی کنند.

معاون قوه قضاییه با اشاره به اینکه مدیریت ها نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در بکارگیری و استفاده از ظرفیت های سازمان دارند، گفت: گاهی نسبت به کمبود نیروی انسانی گلایه هایی وجود دارد اما به عقیده من باید از همین میزان هم استفاده بهینه و درست صورت گیرد. بعضا تراکم نیروی انسانی، مفاسد و مشکلاتی را ایجاد کرده است. مهم این است که در حوزه مدیریتی خود متناسب با نیروی کمی که داریم خروجی داشته باشیم.

وی یکی از مشکلات اساسی در کشور را بهره وری پایین از نیروی انسانی دانست و افزود: باید از مجموعه امکانات استفاده و بررسی کنیم خروجی کار ما و عملکرد ما چگونه بوده است و در این راستا باید از خودمان و پیرامون خود شروع کنیم. این امر نهایتا منجر به رضایت مردم و جامعه خواهد شد. در رفتار سازمانی و اخلاق در ابعاد مختلف باید مراعات داشته باشیم. رفتار ما باید رفتاری اسلامی و همچنین الگویی باشد. نمی توانیم و اجازه نداریم به طرف مقابل رفتاری تند نشان دهیم، بلکه حسن خلق و رفتار صحیح از ملزومات است و رفتاری غیر از این خلاف فلسفه وجودی بازرسی و نظارت است.

تویسرکانی عنوان کرد: بازرسی برای ارتقای رفتار و اخلاق سازمانی است تا کارکنان با مردم خوش رفتار باشند و در جهت رضایت مردم گام بردارند. در این زمینه آموزش بسیار نقش مهمی دارد. قطعا برداشت های شما از حضور در این کلاس ها به سراسر کشور منتقل می شود که در سلامت دستگاه قضایی تاثیرگذار است. تاکید من این است که با دید باز و وسیع به مجموعه راهبردهای سازمان عنایت و توجه وجود داشته باشد. اگر چنین عنایتی وجود نداشته باشد نمی توان انتظار کارکرد مناسب داشت.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه بخشی از جرایم و تخلفات در کشور ما در سازمان ثبت اسناد و املاک معلول فرآیندهای معیوب و باز بودن زمینه های ارتکاب جرایم است، اظهار کرد: تا زمانی که روش های سنتی وجود دارد افراد برای ارتکاب جرایم و تخلفات ترغیب و وسوسه می شوند. اگر شفافیت و خروج از تاریکی وجود داشته باشد از ارتکاب جرایم جلوگیری می شود. نظارت باید به بلوغ کامل برسد تا به نتیجه مورد انتظار دسترسی پیدا کنیم.

معاون قوه قضاییه عنوان کرد: برخی از اقدامات ما در سازمان ثبت هنوز ناتمام است. گاهی اگر اجرای برخی سیاست‌ها با تاخیر مواجه شود سازمان را با مشکلاتی رو به رو خواهد کرد. در حوزه کاداستر سیاست های جدی و اساسی اتخاذ کرده و سعی کردیم با استفاده از سخت افزار بخشی از نیازهای مربوط به کنترل و توجه را پایش کنیم. اگر شبکه شمیم را ایجاد کردیم باید کنترل های لازم صورت گیرد و متناسب با ظرفیت ها از آن بهره برداری کنیم. همچنین باید از مجموعه منابع، نیروی انسانی و مجموعه امکانات سازمان استفاده کنیم.

تویسرکانی خاطرنشان کرد: در سازمان ثبت با ظرفیت های سابق در حال فعالیت هستیم. از اقدامات موثر این سازمان کاهش جرم جعل بوده است به گونه ای که امروزه استفاده از سند مجعول به صفر رسیده است، حتی اگر قصد استفاده داشته باشند سیستم به آنها این اجازه را نمی دهد. در نتیجه ما با همان منابع توانستیم خروجی بهتری داشته باشیم.

وی افزود: در حوزه دفترخانه‌های اسناد و املاک و دفاتر ثبت ازدواج برخی نظارت ها باید ساماندهی شود. بخشی از نظارت ها هم نظارت بر عملکرد نیروها و منابع انسانی در خود سازمان است. این بخش باید به شکل جدی و منسجم به کار خود ادامه دهد. باید دید نمره سازمان چند است و اینکه آیا کسی در موقعیت درستی قرار دارد یا نه؟ این امور باید دقیقا پایش شود و توانایی ها و ظرفیت های مجموعه منابع انسانی رصد شود و بهره وری سازمان و عملکردش را ارتقاء دهیم.

انتهای پیام

کلیدواژه:

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور | نیروی انسانی | ظرفیت ها

دستگاه‌های اداری گلستان رغبتی برای استفاده از خدمات الکترونیک دولت ندارند کتاب هزار و یک شب در هزار و یک نقش در همدان رونمایی شد هشدار آمریکا به شهروندانش برای سفر به عربستان هلاکت ۲ نفر از سوداگران مرگ در درگیری مسلحانه با مرزبانان اقبال بی سابقه کاربران فضای مجازی به صفحه علی دایی پاسخ رهبر انقلاب به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی توصیه‌هایی برای آتش نگرفتن چادر زلزله‌زدگان محمود پوریوسف رییس دانشگاه آزاد ارومیه شد

آخرین خبرهـا