برگزاری آرت فر تهران دشوار است/ به بودجه زیرساختی نیاز داریم

مجید ملانوروزی مدیرکل اداره امور هنرهای تجسمی معتقد است دولت بودجه فرهنگ را نباید بالا ببرد اما باید بودجه هایی برای امور زیرساختی حوزه فرهنگ مشخص کند تا ساخت فضاهای هنری گسترش پیدا کند.

خبرگزاری مهر- گروه هنر: مجید ملانوروزی مدیرکل اداره امور هنرهای تجسمی کشور پس از چهار سال تصدی گری مدیریت تجسمی کشور و از سر گذراندن فراز و فرودهایی در این عرصه و برخورد با چالش هایی، معتقد است آینده هنرهای تجسمی کشور بسیار روشن است به شرط آنکه با دید باز به این عرصه نگاه شود و امکان حضور هنرمندان ایرانی و هنر ایرانی در رقابت ها و رویدادهای جهانی فراهم شود. او از جمله مدیرانی است که نسبت به بودجه هنرهای تجسمی کشور موضع انتقادی ندارد و حتی بیان می کند که این عرصه می تواند اقتصاد فعالی داشته باشد اما بودجه برای توسعه زیرساخت های این حوزه نیاز است. در ۲ بخش قبلی این گفتگو به شکل تفصیلی درباره گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، حضور ایران در بی ینال ونیز، رشد و توسعه هنرهای تجسمی و مسائل ریز و درشتی صحبت کردیم که می توانید آنها را اینجا و اینجا مطالعه کنید. در بخش پایانی این گفتگو درباره یکی دیگر از چالش های مهمترین نهاد مدیریتی تجسمی در کشور که برگزاری بی ینال های تجسمی است و در این سال ها با فراز و فرودها و نقد و نظراتی همراه بوده، به گفتگو نشستیم.

* از میان ۹ دوسالانه تجسمی در کشور، به جز دوسالانه‌های نگارگری و خوشنویسی که جزو هنرهای سنتی ما هستند، درباره ۷ دوسالانه دیگر اینطور به نظر می‌رسد که گویا تکلیف دولت با برگزاری این دوسالانه‌ها مشخص نیست. دولت می‌گوید که دوست دارد این دوسالانه‌ها را انجمن‌های تجسمی برگزار کنند ولی بودجه و اختیار صد درصدی به آن‌ها نمی‌دهد. شما فکر می‌کنید تکلیف این دوسالانه‌ها باید به کجا برسد و اصلاً لزومی به تداوم آن‌ها می‌بینید یا خیر؟

- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف به برگزاری دوسالانه‌ها نیست و انجمن‌های تجسمی هم چنین وظیفه‌ای ندارند. من هیچ بی ینالی را در سراسر دنیا سراغ ندارم که انجمن‌ها آن را برگزار کنند. انجمن‌ یک نهاد صنفی است و می‌تواند کمک‌کننده برگزاری یک بی ینال باشد اما برگزارکننده اصلی آن نیست. برگزاری بی ینال‌ها وظیفه همه نهادهای مرتبط با هنر است و این رویدادها باید در همکاری میان نهادها انجام شوند.

واقعیت این است که یک زمانی فقط ۵ گالری و نگارخانه در سطح شهر تهران وجود داشت که همه آن‌ها هم فضای کوچکی داشتند. آن موقع شما نمی‌توانستید همه نقاشی‌ها، گرافیک‌ها یا تصویرسازی‌های مهم کشور را در این گالری‌ها ببینید و لازم بود که دولت بیرینال‌های مختلف عرصه تجسمی را راه بیاندازد. در نتیجه راه‌اندازی بی ینال‌های تجسمی در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ اقدام به جا و شایسته‌ای بود اما امروز شرایط متفاوت شده است. در سطح شهر تهران نگارخانه‌های متعددی وجود دارد که برخی از آن‌ها به اندازه موزه هنرهای معاصر هستند. در شرایط فعلی به رغم این‌که همچنان گالری‌ها بعضی از کارکردهای بی ینال‌ها را ندارند ولی برخی از انجمن‌های عرصه تجسمی می‌گویند که دغدغه شان برگزاری بی ینال نیست و به کمک برای برگزاری ورکشاپ‌ و فضاهای کارگاهی احتیاج دارند. بعضی از بی ینال‌ها هم از آن شرایط بسیار خوبی که در دوره‌های نخست خود داشتند فاصله گرفته‌اند. در سال‌های ابتدایی دهه ۷۰ برخی از دوسالانه ها مانند دوسالانه نقاشی خیلی با سلیقه برگزار می‌شد. در آن دوسالانه‌ها آثار مدرن و کلاسیک به طور جداگانه جایزه می‌گرفتند و شکل برگزاری بی ینال هم منظم بود. الآن هم اگر بی ینال‌ها بخواهند ادامه پیدا کنند، باید به شکل منظمی برگزار شوند و همه نهادهای فرهنگی به برگزاری بی ینال‌ها کمک کنند.

در اجتماعی-در-طول-چهار-سال-دو-میلیون-شغل-ایجاد-شده-است-ناامنی-روانی-از-علل-بروز-آسیب-های-اجتماعی">حال حاضر ما به این نتیجه رسیده‌ایم که بهترین کانال‌ها برای برگزاری بی ینال‌ها، انجمن‌های صنفی و تخصصی هستند. به همین خاطر ما هیچ دوسالانه ای را بدون نظر انجمن‌های تخصصی عرصه تجسمی برگزار نکرده‌ایم و این فعالیت تخصصی را به خود آن‌ها سپرده‌ایم

*در نهایت به عنوان مسئول رسمی ترین متولی امور تجسمی در کشور، موافق برگزاری این دوسالانه ها هستید یا خیر؟

- ما معتقدیم که خود وزارت فرهنگ و ارشاد نباید کار اجرایی کند و باید سیاست‌گذاری‌ها و حمایت‌ها را برعهده بگیرد و زیر ساخت‌ها را تهیه کند. انجمن‌های صنفی هم متولی برگزاری بی ینال‌ها نیستند اما من به عنوان یک مدیر دولتی چاره‌ای جز سپردن فعالیت‌های هنری به نهادهای تخصصی ندارم که بهترین این نهادها هم خود انجمن‌ها هستند. در حال حاضر ما به این نتیجه رسیده‌ایم که بهترین کانال‌ها برای برگزاری بی ینال‌ها، انجمن‌های صنفی و تخصصی هستند. به همین خاطر ما هیچ دوسالانه ای را بدون نظر انجمن‌های تخصصی عرصه تجسمی برگزار نکرده‌ایم و این فعالیت تخصصی را به خود آن‌ها سپرده‌ایم. با این حال دوست داریم همه نهادهای فرهنگی به کمک انجمن‌ها بیایند و امیدوارم برای این چنین رویدادهایی یک بنیاد تشکیل شود که در صورت تغییر دولت‌ها و سیاست‌ها هم همچنان روند برگزاری بی ینال‌ها قطع نشود.

*چندی پیش نامه ای به انجمن ها از طرف اداره امور هنرهای تجسمی زده و موضوع زمان‌بندی برگزاری دوسالانه های تجسمی مطرح شد و اعلام شد که بعضی از دوسالانه ها در سال‌های زوج و برخی دیگر در سال‌های فرد برگزار شود. اگر زمان‌بندی بی ینال‌ها به این شکل باشد ولی در یک سال یکی از انجمن‌ها نتوانست به هر دلیلی بی ینال مربوط به حوزه خود را برگزار کند، مشکل خاصی پیش نمی‌آید؟ آیا خود دفتر هنرهای تجسمی آن را برگزار می کند؟

- ما معتقدیم که برگزاری دوسالانه ها باید نظام‌مند شود و زمان‌بندی خاص خودش را داشته باشد. همین حالا بی ینال ونیز هم به همین شکل برگزار می‌شود، یعنی سال‌های فرد مربوط به نقاشی است و سال‌های زوج مربوط به معماری. این نوع از زمان‌بندی باعث می‌شود که شما شاکله نظام‌بندی داشته باشید. ما ۲ سال پیش برای برگزاری بی ینال مجسمه‌سازی از قبل با انجمن مجسمه‌سازان صحبت و موافقت کردیم اما آن‌ها نتوانستند برای آن بی ینال دبیر انتخاب کنند و گفتند اجازه بدهید تا هیأت مدیره بعدی این کار را انجام بدهد. باید سعی کنیم این اتفاقات نیفتد و بی ینال‌ها به وقت خودش برگزار شود. فکر می‌کنم خیلی خوب می‌شود که اگر مسئولان برگزاری، هنرمندان و رسانه‌ها یک زمان مشخصی را در تقویم برنامه‌های‌شان برای بی نال‌ها مشخص کنند و آنها به شکلی نظام‌مند به کار خود ادامه دهند. برای همین معتقد هستیم برگزاری این رویداد نه کار ماست نه انجمن ها بلکه باید یک بنیاد برای برگزاری آن وجود داشته باشد.

*بعضی از هیات مدیره های انجمن‌های تجسمی معتقدند که کارهای اجرایی دوسالانه‌ها را در نهایت مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی انجام می‌دهد و خود انجمن‌ها استقلالی در این زمینه ندارند. شما چقدر دست انجمن‌ها را برای برگزاری دوسالانه ها باز گذاشته‌اید؟

- این‌ها بهانه است. خیلی از انجمن‌ها غیر دولتی هستند و قرار نیست خیلی همراه دولت باشند. در کشور ما هنرمندان دوست دارند گاهی اوقات از منافع و امکانات مادی بهره‌مند شوند و یک جاهایی از چارچوب‌های دولتی و حاکمیتی حذر کنند، در چنین مواقعی انجمن‌ها باید تصمیم خودشان را بگیرند. از آن‌جایی که من به عنوان مدیرکل اداره امورهنرهای تجسمی در چارچوب قانونی خودم نمی‌توانم مستقیماً پول را از وزارت فرهنگ ارشاد بگیرم و به انجمن‌ها بدهم، این کار را مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی انجام می‌هد. اما انجمن ها استقلال کامل دارند.

*موضوع بحث دیگر، برگزاری آرت فر تهران است. شما از حامیان برگزاری آرت‌فر تهران هستید و قبلاً هم خبر برگزاری این آرت‌فر در آذرماه اعلام شد و شما آن را تایید کردید اما هر از چندگاهی صحبت‌هایی درباره برگزار نشدن آن هم به گوش می‌رسد. بالأخره تکلیف آرت‌فر تهران چیست؟

- برگزاری یک آرت‌فر به پشتوانه‌ها و امکانات خاصی احتیاج دارد. ما در کشورمان به غیر از نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران، جای مناسب دیگری برای برگزاری آرت‌فر نداریم که از امکانات خوبی برخوردار باشد. همچنین علاوه‌ بر مشکل زیر ساخت‌ها، یک سری محدودیت‌های اجتماعی هم در داخل کشور داریم که بنابراین محدودیت‌ها، گالری‌های خارجی نمی‌توانند هر نوع اثری را در ایران به نمایش بگذارند. آثار گالری‌ها باید به تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد برسد و خیلی از گالری‌های خارجی زیر بار این محدودیت‌ها نمی‌روند. مشکلات دیگری که برای برگزاری یک آرت‌فر در ایران وجود دارد، مربوط به مشکلات بانکی و جابجایی پول است. به همه این مشکلات باید مشکل جذب خریدار را هم اضافه کرد. تلاش ما این است که فعلاً فرهنگ خرید تابلوی ایرانی جا بیفتد و فعلاً فرهنگ خرید آثار خارجی جزو سیاست‌های ما نیست اما از برگزاری آرت فر توسط بخش خصوصی حمایت می‌کنیم. علیرغم تمام مشکلاتی که برگزاری یک آرت‌فر در ایران دارد، ما به دنبال این اتفاق هستیم چون می‌دانیم برگزاری یک آرت‌فر چه منفعت‌هایی می‌تواند برای جذب هنرمندان کشورمان به گالری‌ها و موزه‌های خارجی داشته باشد.

فعلاً زمان و مکان برگزاری اولین آرت‌فر تهران مشخص نیست و باید دید که در آینده چه اتفاقی می‌افتد و چه گروه‌هایی سعی می‌کنند از این رویداد حمایت کنند

علاقه‌مند به برگزاری این آرت‌فر هستیم و دل مان می‌خواهد اولین آرت‌فر بعد از انقلاب در ایران برگزار شود اما انتظار داریم که مثل همه جای دنیا، بخش خصوصی هم بیاید از این آرت‌فر حمایت کند. یک گروهی به ما گفت که حاضر است این آرت‌فر را برگزار کند و ما هم به آن گروه مجوز دادیم و کارشان را شروع کردند اما بعد از مدتی اعلام کردند که فرصت کافی برای برگزاری این رویداد را ندارند. باید از خودشان سؤال کنید که برنامه شان برای چه زمانی هماهنگ شده است. به هر حال ما علیرغم همه مشکلاتی که وجود دارد، مشتاقیم این رویداد را برگزار کنیم. الآن موزه ارتباطات را برای محل برگزاری نخستین آرت‌فر تهران معرفی کرده‌اند که آن محل برای چنین رویدادهایی مناسب نیست و یک محل اداری است. فعلاً زمان و مکان برگزاری اولین آرت‌فر تهران مشخص نیست و باید دید که در آینده چه اتفاقی می‌افتد و چه گروه‌هایی سعی می‌کنند از این رویداد حمایت کنند.

*تا کنون ۹ دوره از برگزاری جشنواره تجسمی فجر گذشته و در زمستان سال جاری دهمین دوره این جشنواره برگزار می‌شود. در زمان مدیریت شما در مرکز هنرهای تجسمی رویکرد جشنواره تجسمی فجر کاملاً متفاوت شده و به سمت بینا رشته ای بودن حرکت کرد. ارزیابی خودتان از برگزاری این جشنواره چیست؟

- زمانی که من مدیر اداره امور هنرهای تجسمی شدم، جشنواره تجسمی فجر چند سالی بود که کلید خورده بود و کارش را ادامه می‌داد. همان زمان متوجه شدم که مدیران انجمن‌ها گلایه‌مند هستند که شکل برگزاری این جشنواره درست مانند شکل برگزاری بی ینال‌ها است و جشنواره تجسمی فجر باعث کم رونق شدن بی ینال‌ها شده است. انجمن‌های مختلف عرصه تجسمی این گلایه‌ را پیش وزیر وقت فرهنگ و ارشاد هم برده بودند و ما دیدیم که اگر قرار باشد بی ینال‌ها به کار خودشان ادامه بدهند، لزومی ندارد که ما همان کارهایی را که در بی ینال‌ها انجام می‌دهیم در جشنواره تجسمی فجر هم انجام بدهیم. ما حس کردیم که در فضای تجسمی یک خلأ وجود دارد که آن خلأ، نپرداختن به هنرهای نو و بینا رشته‌ای است.

ما انجمن‌های مختلفی در عرصه تجسمی داریم اما انجمن بینارشته‌ای نداریم و موضوع هنرهای بینارشته‌ای را که در همه دنیا جزو هنرهای مهم تلقی می‌شود خیلی جدی نمی‌گیریم. الآن همه بی ینال‌های دنیا، بی ینال‌های آرت هستند. ما در دنیا بی ینال نقاشی یا گرافیک نداریم، بلکه بی ینال‌ها به طور کلی به موضوع آرت و هنرهای بینارشته‌ای می‌پردازند، حالا ممکن است یک نفر اثرش را با محوریت نقاشی ارایه کند و یک نفر دیگر با محوریت گرافیک. در جشنواره تجسمی فجر به این فضا پرداخته نمی‌شد و ما سعی کردیم رویکرد جشنواره را تا حدی به سمت هنرهای بینارشته‌ای ببریم. همچنین تصمیم گرفتیم که در این جشنواره از مدیران، گالری‌ها، هنرمندان و رسانه‌های برتر تقدیر کنیم و یک بخش حمایتی هم در تکریم بزرگان حوزه‌های مختلف عرصه تجسمی داشته باشیم. دوست داشتیم جشنواره به یک موضوع حاکمیتی تبدیل شود و از این منظر از بزرگان عرصه تجسمی تقدیر و تشکر شود. این تغییراتی بود که حس کردیم لازم است و در جشنواره تجسمی فجر اعمال کردیم؛ درستی یا نادرستی آن را منتقدان می‌توانند مورد بحث و تجزیه و تحلیل قرار بدهند.

نظر شخصی خودم این است که دولت بودجه‌اش در حوزه فرهنگ را خیلی نباید بالا ببرد، مگر این‌که کارهای زیرساختی انجام بدهد. مثلاً بهتر است که بودجه‌اش را به راه‌اندازی موزه‌ها در شهرستان‌ها و چاپ کتاب‌های تجسمی اختصاص دهد
* فکر می‌کنید امیدی هست که بوجه هنرهای تجسمی کشور بهبود پیدا کند؟

- همه بودجه حوزه تجسمی در وزارت فرهنگ و ارشاد تعریف نمی‌شود و خود عرصه تجسمی هم می‌تواند در این زمینه درآمدزایی کنند. فکر می‌کنم اگر اقتصاد هنرهای تجسمی راه بیفتد و در داخل و خارج از کشور با رونق خوبی مواجه شود، حوزه تجسمی وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد. امیدوارم بودجه هنرهای تجسمی بیشتر شود تا یک سری از رویدادهای هنری با دغدغه کمتر و کیفیت بالاتری اجرا شود اما نظر شخصی خودم این است که دولت بودجه‌اش در حوزه فرهنگ را خیلی نباید بالا ببرد، مگر این‌که کارهای زیرساختی انجام بدهد. مثلاً بهتر است که بودجه‌اش را به راه‌اندازی موزه‌ها در شهرستان‌ها و چاپ کتاب‌های تجسمی اختصاص دهد.

موزه هنرهای معاصر تهران اگر در چارچوب قانون پیش برود و سر و صداهای عجیب و موهوم در موردش نباشد، با تکیه بر داشته های خودش، چاپ آثارش و نمایش آثارش در خارج از کشور می‌تواند هزینه‌هایش را تأمین کند. موزه‌ هنرهای معاصر یک گنجینه است و از این گنجینه باید به خوبی استفاده کرد اما متأسفانه امروز درآمد موزه خرج خود موزه نمی‌شود و وارد خزانه دولت می‌شود و باز پس‌ گیری آن کار دشواری است. فکر می‌کنم یکی از دغدغه‌های دولت می‌تواند این باشد که یک بودجه خاصی را برای نگهداری موزه هنرهای معاصر تهران تصویب کند. این موزه گنجینه مفاخر ملی است و آثار آن از محل بودجه نفت خریداری شده است، دولت باید حتماً برای نگهداری، مرمت و تأمین زیرساخت‌های آن هزینه کند و شرایطی را فراهم کند تا آثارش دیده شود.

*نگاه و چشم اندازتان نسبت به آینده هنرهای تجسمی در کشور چیست؟

- به نظرم آینده هنرهای تجسمی خیلی روشن است و این حوزه فقط نیاز به این دارد که دیده شود. مطلبی را در روزنامه لوموند می‌خواندم که در سال ۱۳۵۵ بعد از نمایشگاه ایران در بازل نوشته بود «آینده هنرهای جهانی در کشورهایی چون ایران نهفته است». وقتی هنر جهانی می‌گوید آینده‌اش در ایران است، یعنی ایران پتانسیل بسیار قوی تصویری دارد و می‌تواند به هنر جهانی ایده بدهد. ما پتانسیل اش را داریم اما در این سال‌ها خیلی کم دیده شده‌ایم. ما فرهنگ غرب را قبول نداشته‌ایم و همین را بهانه کرده‌ایم تا با آن‌ها رقابت نکنیم اما فکر می‌کنم حالا وقتش رسیده که هنرمندان‌ مان را به عرصه‌های جهانی هنر بفرستیم تا هنر کشور ما دیده شود.

من به عنوان یک فعال در حوزه تجسمی، آینده این عرصه را بسیار خوب می‌بینم اما مشروط بر آن‌که در رویدادهای مهم جهانی حضور داشته باشیم. فکر می‌کنم وقتی پشتوانه حضور در این رویدادها و رقابت با کشورهای دیگر را داریم، حیف است که این کار را انجام ندهیم. هنرمندان ما چه در داخل و چه در خارج از کشور ثابت کرده‌اند که پتانسیل دیده شدن را دارند، فقط باید راه برای آن‌ها ساده‌تر شود و بتوانند به راحتی در رویدادهای مهم هنری نمایشگاه بگذارند. گالری‌های ما اگر حرفه‌ای عمل کنند و روی هنرمندان سرمایه‌گذاری کنند، اتفاقات خوبی برای هنرهای تجسمی ما می‌افتد. الآن یک خیزشی در نسل جوان حوزه هنر وجود دارد که بسیار امیدوارکننده است. فقط امیدوارم این جوان‌های مستعد بیشتر از فرصت معرفی شدن در عرصه جهانی را پیدا کنند.

کلیدواژه:

اداره امور هنرهای تجسمی | برگزاری دوسالانه ها | وزارت فرهنگ و ارشاد | برگزاری بی ینال ها | جشنواره تجسمی فجر | موزه هنرهای معاصر | هنرهای تجسمی کشور | برگزاری یک آرت فر | دوسالانه ها | برگزاری آرت فر | تجسمی در کشور | بی ینال ها | آینده هنرهای | برای برگزاری | آرت فر تهران | بینارشته ای | بی ینال | عرصه تجسمی | شکل برگزار | فکر می کنم | آرت فر | زمان بندی | بودجه اش | انجمن ها | گالری ها | سال ها

امضای قرارداد سرمربی جدید تراکتورسازی با این باشگاه گزارش تصویری؛ ذوب آهن 2-1 صنعت نفت آبادان شفر: کار بازیکنان پدیده جوانمردانه نبود استاندار اصفهان دستور برکناری کرانچار را داد؟ کوهنورد حادثه دیده گیلانی به بیمارستان قزوین منتقل شد list زلزله اي به قدرت 6.6 ريشتر شهر لورتو را در مکزيک لرزاند نرخ اجاره‌بها در مناطق مرفه‌نشین پایتخت +جدول گرند تور فصل دوم قسمت هفتم مناظره جنجالی موافقان و منتقدان برجام دوسال بعد از اجرا حمایت از پیام رسان های داخلی؛ چالش ها و راهکارها ددد گیم پلی برال استارز کوتاه طرز تهیه فلن کافی (Flan Coffee) طرز تهیه میلک شیک کیک وانیل (Vanilla Cake Milkshake) برد شیرین در مسابقه کالاف دیوتی 4 تلاش برای جبران(بخش داستانی)-فیفا۱۸-قسمت چهارم گیم پلی کوتاه از بازی بن تن امنیورس پارت۲ آموزش دریبل حرفه ای در PES طرز تهیه لاته موکا نعنایی (Mocha Mint Latte) طرز تهیه لاته بیسکوئیتی (Speculoos Cookie Coffee) طرز تهیه لاته عسل لاوندر (Lavender Honey Latte) آموزش ویپ - الستیکس (ویپ ایران) - جلسه دوم ماینکرافت بازی این همه آدم چرا هیروبراین باید بیاد سراق من پارت دوم گیم پلی آنلاین بازی معرکه Battlefield 1 در PS4 آموزش درست کردن چراغ آسمانی در ماین کرافت تله باحال در ماین کرافت پادکست-از call of duty 2018 چه میدانیم؟ ماین کرافت اموزش تبدیل شدن بلاک ها کاپتان امریکا لگویی آنباکسینگ کراش برای PS4 اساسینز کرید روگ_سکانس 3/ ماموریت 1 تریلر جالب و جذاب بازی Vampyr Web Series 2018 فیفا۱۷ کریر پلیر اجرای برنامه ایبو شوو در سال 1997 باربی زیبای خفتم. آموزش تله در ماین کرافت جنگ وطن پرستانه لگویی! مرحله دزدی از بانک gta sa {درخواستی} یک بتل سرعتی در کلش رویال مرحله 47 gta v با BLACK gamer | احمق اون فرانکلینه!!! آموزش درست کردن دروازه جهنمی در ماین کرافت یه دموی زیبا از دیزل شماره یک لگو کاپتان استارک فیلم زیبای هندی هیچکس جسیکا را نکشت سیستم صوتی(ویدیو ی کامل) درگ دیدنی 206تقویت با پورشه نکته های آینده ساز: پاسخ به سوالات شما - قسمت پانزدهم طوفان در دریاچه اورمیه فیتالیتی و بورتالیتی های مخفی اردو راهیان نور دانشجویی 1394 خوک نقاش راز قبر در gtav زغال فشرده،تهران برتر ۰۹۱۹۹۰۹۵۲۷۷ چهره آرایی نماز عاشقانه رهبر انقلاب در جماران-فوق العاده زیباست ملودی گیتار اهنگ رویا آشنایی با ژنراتور سه فاز برق محاسبه توان قدرت ieee.ir اسلایم شفاف ¤…¤ خلاصه بازی آلومینیوم اراک 0-0 مس رفسنجان + حواشی گفت و گو با اسی در شبکه تلوزیونی طپش Nintendo Labo اولین افزونه برای نینتندو سوئیچ گیم پلی need for speed payback پارت ۲ طرح ترافیک 97 من عاشق فیلم ترسناکم آموزش edison مرد عنکبوتی وقتی قابلیت هاشو کشف کرد برقراری مجدد پروازهای فرودگاه سهند مراغه آواتار کورا فصل 3 قسمت 5 دوبله لکسوس طلایی در ایران مسابقه موتور سنگین و بی ام و در ایران حواشی مسابقات هندبال قهرمانی آسیا ایران - ازبکستان حرکات نمایشی با خودروهای لوکس بچه پولدار های ایران موتور ریلی ریموتی فادینی ایتالیا آموزش بخشی از نرم افزار INtools آواتار کورا فصل 3 قسمت 13 دوبله آموزش edison دومین تریلر فیلم TOMB RAIDER مجید سوزوکی در سوریه شیخ خالد راشد:نحوه ی سوال و جواب از انسان در قیامت gta v DARKCREW new style اوت فیت جدید Iran Handmade Building Stones, Blind oldman, Shiraz county پیرمرد نابینای سنگ تر طوطی رقاص طنین انداز شدن ترانه سنتوری در کنسرت داریوش نقاشی با میوه ها:) ویدئو کوتاه اما زیبا وایییی عاشق این کاراتم ببینید باورکنید عاشقش میشید هیچکس از لحظه و نحوه ی مرگ خود خبر ندارد.هرچه زودتر توبه کنید السا و آنا و هانس و جک (فروزن) فقط عرب زبان ها ببینن ددد جزیره ی ناشناخته دوبله فارسی قسمت نهم جزیره ی ناشناخته دوبله فارسی قسمت هشتم جزیره ی ناشناخته دوبله فارسی فسمت هفتم آشنایی با مرگبار ترین و خطرناک ترین گربه دنیا جزیره ی ناشناخته دوبله فارسی قسمت ششم جزیره ی ناشناخته دوبله فارسی عاشقانه پرستاری بهترین رشته ی کارشناسی است دربی کیش مسعود یوسفی تلاوت سوره ال عمران آموزش حل روبیک ۴در۴ (بخش سوم) (۱) تست رانندگی با لامبورگینی در ایران (شیرازnew) ماموستا محمد رحیم،زبان:کوردی،موضوع:مادر پرستاری - هوشبری - اتاق عمل را دست کم نگیرید بسیار پر درامد و مناسب انتخابات خلاصه بازی گل گهر سیرجان 3-1 نساجی مازندران نامردید قبل اینکه بیام شما شهید شید اردو راهیان نور دانشجویی 1395 دستگاه ذغال ساز و خط تولید زغال فشرده، تهران برتر فیلم بسیار دیدنی از خرگوش كه خودشو می شوره و غذا میخوره آموزش نرم افزار مدیریت دانلود منیجر آشنایی با انواع جعبه تقسیم برق جانکشن باکس چیست ieee.ir بتمن ددد اگر میخواهید پرستار شوید ببینید بنظرتون سرعت مشت زدن این مبارز ایرانی سریعتره یا مسلسل تی کربان لگو جدید خریدم لاک پشت های نینجا جودات زیرزمینی ماجراجویان جهنم قسمت۲ جنگ قبایل (کاش رویال و آب کلنز) افشای برنامه شیطانی اختلاط نژادی - Exposing The Race Mixing Agenda پرستاری بهترین رشته ی دنیا - همه چیز درباره ی هوشبری و پرستاری و اتاق عمل ما در دیدار با برادران مسلمان چه بگوییم ؟دکتر ذاکر نایک استند آپ فوق العاده مدیری_ جیب ما و مسئولین نداره! برای اولین بار کلیپ تمرینات با کش بدنسازی برای واترپلو تجارت بین الملل سالواتوره http://yon.ir/JNNrR ساز و آواز بیات اصفهان کیلیب خندار ترین کیلیب دنیا تولدت مبارک انیسا❤️❤️❤️ کارهای باور نکردنی در معبد شائولین ۲۴۔ راه دستیابی به محبت الهی مهنا، ارایه کننده خدمات دانش بنیان به متخصصان ایرانی ۲۳۔ حضرت ابراهیم علیه السلام چگونه خلیل شد پارت یک تخم مرغ شانسی هام لری لحظۀ پریدن ماهیگیران به دریا قبل از برخورد با کشتی زیارت عاشورای امام حسین علیه السلام-حاج میثم مطیعی ادرس پونی در توضیحات تووووپ های ضد استرس من تو گروه دوبله من عضو شین!!! آموزش ومعرفی قطعات و تجهیزات و اجزای تابلو برق ieee.ir لوس بازی اروپایی ها از زبان مهران مدیری! کنکور97 اجرای زنده با گیتار آهنگ شوخیه مگه با صدای حمید هیراد بتمن نماهنگ در حسرت ماه با صدای گروه چارتار 3 سوره از قرآن کریم توسط پسر 6 ساله سال 96 دوئل بین بنز و پراید به روایت مدیری! اعجوبه ها ۹۶استعداد عجیب شاهین زرین درفش یکی از عجیب ترین افتتاحیه های تاریخ عالم هستی مهم فیلم انفجار یک آذرگوی در آسمان میشیگان فصل 3 قسمت 10 آواتار کورا دوبله شروع و پایان حیاط در مریخ نظرسنجی من چیم ؟ تام و جری قسمت دوم تام و جری قسمت سوم تام و جری قسمت اول تام و جری قسمت چهارم تام و جری قسمت پنجم تام و جری قسمت ششم واتر پلو کلیپ آموزش تمرین شوت چگونه نظرات مخالف خود را در زبان انگلیسی مودبانه و نرم دابسمچ من حتما ببینید حرکت از نوع وطنی خلاصه بازی راه آهن 0-0 برق جدید شیراز برنامه سرزمین ما ( شبكه 1 سیما) به مناسبت هفته هوای پاك لپلپ جدیدم نور عجیبی در آسمان آمریکا عاقبت سبقت غیرمجاز از راست (18+) دانلود رایگان کتاب رستاخیز مردگان یا نکرونومیکون اولین ماژول مانیتورینگ سلامتی مدیاتک آموزش محاسبه و طراحی روشنایی و لوکس ساختمان ieee.ir کنکور97 بهترین کلیپ دنیا خندار درددل سوزناک حضرت رقیه(س) باسیدالشهدا(ع) با نوای نریمان حمله به ناو هواپیما بر آمریکا(جنگ ایران و آمریکا) نوحه سوزناک شهادت سیدالشهدا(ع) با نوای نریمان پناهی قبله دعا - رویدر - 29دی ماه 96 مرحوم شیخ احمد کافی عباس کاظمی،شب عاشورا هیئت مسلم ابن عقیل کرمانشاه 10 سیو برتر دروازه بان ها در تاریخ فوتبال لحظه ی سقوط یک هواپیما کاترگرانو وپلی اتیلن آموزش 0 تا 100 لینوکس - قسمت دوم the witcher 3 blood and wine قسمت 95 من بهترین و مهربون ترین هالی اوهیر هستم(ویدیو فوق العاده مهم) 7تکنیک حمله زیبا از مانت در جوجیتسو برزیلی درگ دنا با پارس tu5 دابسمش رضاعطاران سریال بزنگاه غلام فان دابسمش بیژن بنفشه خواه دابسمش بیژن بنفشه خواه کـربـلایـی رضـا تـوازیـانـی(ولادت حـضـرت مـعـصـومـه«س») گوشی OALE X4 کلیپ عالی دریل Dolphin فاصله یاب هاوک LRF900 25×6 - فروشگاه اینترنتی کمپ سفر عرب و نگاه کن دو شلواره شدن اینجوریه دیگه لیگ برتر بانوان | نماینده تهران ۳ - ۲ سالوت کدام ست لگو بتمن مووی را بخرم کتاب اصول حسابداری مقدمhttp://l1l.ir/3smv iz mohsenهوای پاک فکر کن آموزش تبدیل عکس به متن درگ سورن توربو vs پؤو 206 RC اجاق برقی اینداکشن آموزش حل روبیک ۴در۴ (بخش ششم) دابسمش جدید از سرور بابک مهربون باش دیگههه ناگفته های داریوش ارجمند از داستان اصلی سریال «کوچک جنگلی» طناب کشی سانتافه نیو با ... وقوع اتفاق ناخوشایند در روز سالگرد ازدواج زوج جوان آموزش پلاک خوانی موتور القایی سه فاز اسنکرون ieee.ir انیمیشن خل و چل ها گلچین پرویز و پونه جدید لحظه مرگ یک نمازگزار در حالت سجده آیا سفر در زمان ممکن است؟ اختراعاتی که مایل به داشتن آن هستید مرحله دوم بازی Call of Duty WWII فیلم/ پروسه انتقال آب خلیج فارس به کویرهای ایران سکانس خداحافظی سریال برادر تاثیر لوازم آرایش بر جوش صورت تیتراتور پتانسومتر titroline 6000 si analytics دستگاه سلفون کش همه سایز۰۹۱۲۴۲۸۸۰۶۶ تیزر تبلیغاتی سارینا کیش - SARINA KISH اموزش فشرده سازی فایل ورمز گذاری دابسمش عادل فردوسى پور دابسمش عادل فردوسى پور بهترین های حسن ریوندی پرسشنامه میزان خلاقیت دانش آموزانhttp://l1l.ir/3snr ترفند های براشینگ حرفه ای تاچ داون عالی در کلش رویال کلیپ جنجالی پسران فراترازگل*عاشقانه موزیک ویدیو شهید محمد علی الله دادی چند حرکت تا سلامتی توله سگ بگیر نیلیا و بادکنک صندوق های سرمایه گذاری مشترک http://l1l.ir/3snw نمای ظاهری خودرو پژو 508 وقتی بازی رو خیلی جدی میگیری تردمیل واقعیت مجازی هیولاهای بازی ومپایر/Vampyr چطور خلق می شوند؟ پیروزی 1 دقیقه ای شعبده بازی بررسی دوربین خودرو gt300 کد 502 به نظر شما کدام آیرون من محبوب تر است؟ آموزش ساخت لوازم آرایشی باربی فیلم سینمایی زیر سقف دوودی - UNDER THE SOKY ROOF انتقاد صریح داریوش ارجمند از بازی عرب نیا در «مختارنامه» اسلام و رسانه ها ، صلح یا جنگ ، دکتر ذاکر نایک آتش بازی ترکیه به سمت عفرین سوریه آهنگ شاد محلی لری نماهنگ زیبای منم باید برم (وصیت نامه) آموزش دفاع در زیرگیری اجرای لنگ پشت کاسه توسط سیدمصطفی معینی ماکان بند وقتی بازی جدی میشه دابسمش آنباکسینگ توسط یک نوب کتاب سیستم های اطلاعاتی حسابداری http://l1l.ir/3so6 محیا خانم و باباش شعر خوانی سید طالب هاشمی زاده اپلیکیشن لمون آرت خطبه اول مازجمعه اردبیل96/10/29 اهنگ هوای تو با صدا و گیتار ایلیا دروازه بان نوب فروش دستگاه ساخت ماکت کیک در ابعاد60در 55 اسلایم دلفین رویارویی جهان نور و ظلمت OSPF در میکروتیک -ایمان فرهی-جلسه 1 the witcher 3 blood and wine قسمت 94 آموزش تبدیل فایل ال ای دی ال جی مدل uj651v موسیقی متن بازی NieR: Automata اسلایمی که سفارش دادم خیلی خوشحالم کنکور97 اشتباه یک کشتی گیر و شرکت در مسابقات MMA کنکور97 آهنگ جدید عرفان ملو و مزی به نام (واسه بعضیا) #گروه یونیک کنکور97 کوره صنعتی ذغال، تهران برتر،۰۹۱۹۹۰۹۵۲۷۷ فرود از درون كاكپیت در هوای بارانی و باد شدید کنکور97 بند های کفش اولین تریلر GTA5 آموزش پخش زنده آپارات با گوشی موبایل و تبلت ببینید آرد بازاری چه بلایی سر شاطر آورده؟؟؟؟؟ واقعا جای تاسف داره!!!! یک پیشنهاد عالی برای دبیرستانی ها و کسانی که رشته های اشباع دانشگاهی میخوانند ببینید آرد بازاری چه بلایی سر شاطر آورده؟؟؟؟؟ واقعا جای تاسف داره!!!! کنکور97 چی میگی ؟ خنده دار ترین اتفاقات (نبینی از دستت رفته) موشن گرافیک کلینیک سلامت و پیشگیری رامان کنکور97 حاکم احساس کنکور97 نقد تایمر یوکسین ورژن 2 آهنگ شاد کردی آموزش نقشه کشی مدار فرمان و قدرت تابلو برق ieee.ir سرزمین حیوانات کلیپ انگیزشی هرگز تسلیم نشو اجاره و رنت خودرو در دبی برای ایرانیان نمایش بادی بلدینگ جزوه حسابداری صنعتی درگاهیhttp://l1l.ir/3sm2 Ahmd3d.ir - احمد تری دی دورهمی-شیطنت نیما کرمی در زندگی با زینب زارع چند ترفند جالب در زندگی روزمره! رُل زیبای مارسلو گارسیا با یکی از شاگرداش انباگسینگ رزیدنت اویل7 تبدیل اسلایم شفاف به گلکسی موزیک کلیپ ثانیه ها بی دلیل مزاهم اورژانس نشیم آهنگ دستمال دارم.تا آخر ببینید تفاوت دعوای ایرانی ها با آمریکایی ها حمله جوانان شجاع فلسطینی به خودروهای نظامی اشغالگران صهیونیست در جنین که در حال آموزش حل روبیک ۴در۴ (بخش پنجم) آهنگ فوق العاده زیبا و جدید بنام جنون از مهراب خسته صدا سواد مالی ، اقتصادی و سواد تجاریhttp://l1l.ir/3sme اسلایم های پر سر و صدا!!!!!! ماکان بند آموزش نصب آینه دکوراتیو رومادون دابسمش جناب خان نقاشی دیدنی چهره لئون گورتزکا بازیکن جدید بایرن مونیخ آتش سوزی الکتریکی چگونه ایجاد می شود؟ آرایش ابرو-پرداخت و حجم دهی آهنگ عاشقانه ماینکرافت اسلایم بزرگ ژله ای قرمز داستان شب: تو با آن ها همدستی «گر یار پسندید تو را، کار تمام است» دوتا ازبهترین استراتژی های تیکدان علیه حریفهای بزرگ جثه مجید در جی تی ای دیگه دست از گوشی بردارید آموزش ساخت توپ ضداسترس نقد روبیک اسکوب وینگی چقدر اینا باکلاسن پشمك فروشی ساخت خودم معرفی کمپانی REAGECON ایرلند -کیمیا تجهیزیاران نمایندگی هوش هیجانی درعملکرد بازاریابانhttp://l1l.ir/3sn4 تولید زغال از خاک اره، تهران برتر ۰۹۱۹۹۰۹۵۲۷۷ تریلر جدید فیلم Super Troopers 2 آموزش بارانداز بلغاری توسط سیدمصطفی معینی مجموعه فوتیج ویدیویی مه و دود Lens Distortions Fog 4K این میگن پارکور حرفه ای جِوونی که همش مِن فکر کاره - شعر محلی عبدو میزان گرد و خاک اهواز به ۵۳ برابر حد مجاز رسید تحت تاثیرقرارگرفتن گردشگران خارجی ازآرایش خانمهای ایران شتاب گیری وحشتناک نیسان ماکسیما دنده ای یه عده گرسنه هستند گیم پلی بازی Fortnite Battle Royale شماره 3 وحید براتی آموزش حل روبیک ۴در۴ (بخش نهم) (۱) سوریه را رها کن ، فکری به حال ما کن....حتما ببینید گل ارکیده محمدرضانمازی#تبلیغ سخنرانی اصفهان واقعیت مجازی پرداخت نوین 360 درجه- VIRTUAL REALITY کلیپ شهید محمد علی الله دادی و شهدای ادوات محمد مطلق. ناغارا آموزش درست کردن صندلی در ماین کرافت پیتزا دابسمش مهدی مود بتمن در جی تی ای سان سوالات حسابداری صنعتی عثمانیhttp://l1l.ir/3soe دابسمش مهدی سمپل لوپ و درام کیت پرکاشن برای DJ باز ها-ست تریبال 1 کـربـلایـی رضـا تـوازیـانـی دلیل زلزله های اخیر دانلود فیلم کینگزمن 2 Kingsman 2017 دوبله فارسی ایا این مرغ عشق ها بالغ و جفت هستنند ورود تیم امداد و نجات چینی به کشتی سانچی تیزر تبلیغاتی کاغذ دیواری شین هان - SHINHAN WALLCOVERIN آنها برای فرهنگ راستین آریایی جنگیدند - The National Socialism یک تله باحال در ماین کرافت نماهنگ-سالگرد شهادت یک ژن خوب! کلاه قرمزی 94 | لالایی خواندن بنیامین برای عروسک ها دانلود فیلم تسلیم ناپذیر 2016 دوبله فارسی دانلود کتاب کله سر http://l1l.ir/3sok آموزش نرم افزار فتوشاپ قسمت اول آهنگ ماین کرافت ساخت خودم کلاه قرمزی 94 | خریدهای آقای همساده از مترو تیزر تبلیغاتی سارینا کیش ۲- SARINA KISH فیزیک کنکور موسسه حرف آخرادامه تست نوسان قسمت3کامیار دوبله ی من از السا سوریه را رها کن ، فکری به حال ما کن....حتما ببینید کلیپ خنده دار آرزوی بزرگ شدن جیگر در کلاه قرمزی #راز دل مستند ناگفته هایی از قذافی-ظهور تا سقوط آموزش حل روبیک ۴در۴ (بخش نهم) (۲) خارج از دید 1 راننده بلوچستان مو های تنم سیخ شد.کی این صحنرو یادشه؟ آموزش فتوشاپ انگری بردز (دوبله فارسی) قسمت 8 فصل 2 ساخته ها کانال:کنترول LED های کیبورد!! تست منوی عجیب کافی شاپ با مشتریان غیرقابل کنترل! چیزهای عجیب (در تابستان فصل 1 و 2) آموزش فتوشاپ آهنگ ترکیه ای -Ibrahim Aktolon - Kusursuz عکس های تازه منتشر شده از سلنا گومز در met gala 2017 جای همه خالی^*^ آموزش شنیون (مدل مو)عروس آهنگ ترکیه ای - Ozcan Deniz - Yapmak Lazim معرفی آپشن های هوشمند بنز S500 کنفرانس خبری بازی فجرسپاسی - ماشین سازی تبریز 5 گل برتر هفته 19 لالیگا اسپانیا حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش6 طالع بینی ( ساخت خودم) آموزش edison تست و برسی چری تیگو5 در ایران تقلید صدای حیوانات. فیلم های بیشتر در کانال تست رانندگی و سرعت با تویوتا GT86تقویت 650اسب بخاری آموزش فیگور های (پوزینگ) رشته فیزیک ساخت ماشین ساده حلزونی تویوتا لندکروز ضدگلوله سفارشی ایران (حضرت) آموزش فیگورهای فیزیک توسط رایان تری کیوکوشین جمعبندی و من آیاته 1دین و زندگی کنکور چراغ اکواریوم کنفرانس مطبوعاتی گرنداسلم استرالیا 2018/ فدرر، اشتروف یا نظر بدید یا لایک کنین فرش فانتزی مدل جنگل دانلود کامل فیلم دریاچه ماهی با بازی لاله اسکندری هتل ریکسوس ورلد آنتالیا، سرزمین افسانه ها طرز تهیه کیک شکلاتی (بدون نیاز به فر) آهنگ ترکیه ای - Murad Disa - Seremin Xemman اجرای قسمتی از فیلم The.Dark.Knight (جوکر) وقتی زامبی های داعش انسانهای بی گناه را به صلیب می کشند مشکلات و حواشی تیم های فوتبال شیراز تصویر آهسته ضبط شده با Xperia xz premium توحید شناسی:خالقیت دین و زندگی کنکور حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش4 مبحث اختیار2 تمبون بند سریال محمد امین کریم پور بازی آخر قسمت 11 موزیک ویدئو ایستگاه از گروه شرنگ سیستم صوتی حادثه تلخ هتل سوئنو دلوکس بلک، آنتالیا نوازندگی آهنگ افغانی حواشی هفته گذشته چلسی (96/10/29) ماموستامحمدعلوی موضوع:میوانداری؛ وژن و پیاوی بخیل؛زبان کوردی آموزش edison هی حاج آقا! عمامه ات برعکسه! گریه ابراهیم تاتلیس بعد از خوندن آهنگش توسط خواننده آذری دوره امینت نرم افزار های NET. ( قسمت اول ) تجربی تست 95قسمت اول دین و زندگی کنکور دل تنگی برای بابا توحید شناسی2 دین و زندگی کنکور حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش5 گلند کابل چیست آموزش انتخاب سایز گلند انواع آن ieee.ir اهنگ جدید عرفان ملو و مزی # گروه یونیک تیزر موشن گرافیک تاکسی سپنتا آهنگ بختیاری ایوب سعیدی آموزش ارائه مطلب آشنایی با انواع مقره کششی اتکایی کاربرد بوشینگ ieee.ir موسیقی بلوچی آهنگ بلوچی حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش3 *سینما یعنی این* [سکانسی ناب از استاد آندره تارکوفسکی] دابسمش رضاعطاران سریال بزنگاه غلام فان مرغ مینا تریلر جدید از اپیزود چهارم بازی Batman The Enemy Within دانلود فیلم غیرمجاز آموزش خروجی گرفتن از راینو و مکس به اسکچاپ آموزش ساخت اسلایم دستگاه تولید ذغال فشرده، تهران برتر ۰۹۱۹۹۰۹۵۲۷۷ توپ ضد استرس با شن بازی ... توضیحات مهمه... قسمت 7 فصل دوم گرند تور را از گجت نیوز دانلود کنید پرستاری بهتره یا رشته های دیگه آهنگ شاد کردی حامد همایون موزیک ویدیو کیتی پری به نام roar دانشمند ایرانی که همه دنیا انگشت به دهان کرد کنکور97 کنکور اسان است زندگی ثروتمندترین بچه در دبی فانی میت من و دوستم هنرنمائی مهران مدیری در نقش مربی فوتبال جزوه تمرینات تجارت بین المللhttp://l1l.ir/3sl5 کنکور97 شوخی بامزه جک کالیپسو ایتالیا..-v2 - calypso دانلود قالب آماده افترافکت تیزر تجاری مدرن دانلود قانونی فیلم اکسیدان حل مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ cc احمد صفایی خونه ی دومی که قراره با کمک شما ساخته بشه ... شعبده بازی عالییی.حتما ببینید کاربرد زمان آینده در مکالمات زبان انگلیسی میثم مطیعی در مسیر کوهبنان دانلود پروژه افترافکت اسلایدشو رویایی و رمانتیک کودک آزاری جوان دیوانه تایلندی دریفت خاکی با تویوتا GT86 کوپه چاپ سه بعدی رگ های بدن سه تا اسلایم پفکی خوشگل و پر سر و صدا!!!!!!!!!!!!!!!!! غسل تعمید ولادیمیر پوتین نمایندگى روغن آرگان خالص در ایران ٠٩٣٣٠٠٢٨٠٠٨ تعویض کامل مفصل زانو اسلایم ساخت خودم کشتی سانچی. سانچی. زلزله کرمانشاه. پلاسکو ببینی حتما میخندی زعال قالب جکسون ، تهران برتر ۰۹۱۹۹۰۹۵۲۷۷ هیوندای نیو سانتافه کنار سواحل دانلود از یوتوب و اینستاگرام حل تمرینات اصول حسابرسیhttp://l1l.ir/3sn6 حمله مرگبار مار پیتون 3 متری به یک صاریغ فری استایل شهاب مظفری آرایش لب -ترکیبی هیوندای سانتافه پلیس نجات دادن هیوندای نیو سانتافه 2015 در جنگل آموش تصویری بدنسازی : حرکت Face Pull بداهه نوازی افشاری و استفاده از ریبون کنترولر در Pa900 حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش4 هک اکسیر وسکه و جم کلش مرغ و خروس هک جدیدترین آپدیت کلش آف کلنز خالکوبی سوزنی جدیدم وقتی میگن مدرسه ها تموم شده موزیک ویدئو آخرین روز زمستون با صدای روزبه نعمت اللهی باربی جدید بزرگ من فرهاد مهراد - اجرای زنده ترانه کودکانه مراسم هفتگی۹۵/۶/۲-کربلایی حسین طاهری-شور اگه حالت خوش نیست حتما نگاه کن میکس زیبایی از TMNT انیمیشن کلش رویال این داستان نبرد دو جلاد کلیپ دیدنی از رزمایش نداجا کیک شکلاتی بدون آرد درمان جانبازان شیمیایی با طب ایرانی اسلامی گزارش خبرگزاری سیما از بیمارستان تخصصی مرکز اسب ایران درد و دل یک آتش نشان از ساختمان پلاسکو مراسم هفتگی95/6/2-کربلایی حسین طاهری-شور جهنم همان ﮔِﻬﯿﻨﻮﻡ یهودیان است دوبله طنز سریال کره ای وقتی تو خواب بودی (لبخند آبی)2 13 واقعیت کمتر فاش شده جنگ جهانی دوم انفجار مخفیگاه های داعش با پهپادهای عراق هدیه جالب خلبان عراقی به تروریست داعشی! باربی در خانه ی رویایی_لباس جدید آموزش نقاشی 360 درجه پانورامیک واقعیت مجازی - قسمت دوم تکنوازی پرشور کارن احمدی، سنتورنواز خردسال کُرد گل پرسپولیس در دقیقه ۹۴ دوبله ی انگلیسی من از رز و جولیکا شتاب گیری وحشتناک 206 قوی ترین 206 ایران بچه کرمانشاه فوق العادست یخ زدن عروس های دریایی بر اثر سرما - روسیه آمپلی فایر گیتار الکتریک Blackstar HT-5TH حاج فیروز زیرک کار حرم امام رضا ع نورالزهرا فولکس واگن مراسم هفتگی95/6/2-کربلایی علی قلیچ پور-مدح امیرالمومنین انیمیشن کلش رویال این داستان همکاری ماشین پرنده و جلاد صحبت های یه دختری درباره ی خودش آموزش فارسی انواع تابلو برق صنعتی تجهیزات مشخصاتieee.ir استاد رحیم پور_ امام زمان کی می آید اجرای چالش جورخوانی آهنگ شهاب مظفری به نام دلبریتوکمترش باز کردن صندوقچه های جدید کلش رویال انمیشن کوتاه در مورد پسری گیمر نماهنگ "انتظار یار" کاری از گروه اسراء نصیحت های یک دزد ... من تازه اومدممم افسر سینگهام (کلیپ باحال) هک صد در صد تضمینی کلش آف کلنز کلیپ کادوی عید 3 انیمه حمله به تایتانها Attack On Titans با دوبله فارسی رجز آموزش حل روبیک ۴در۴ (بخش دوم) تبلیغ کانال یوتیوب ما توسط من و MGF رفیق کارتونیم فروش و تعمیرات جک پارکینگی ریموتی سگ سخنگو فقط ببین چطوری حرف میزنه نوآوری در تخلیه اضطراری ساختمان های بلند مرتبه نماهنگ فرزاد فرزین برای شهدای مدافع حرم شهیدعلی الهادی آموزش نحوه کار در سایت Dovorآموزش لندینگ و رینوست حواشی قبل بازی خونه به خونه و مس کرمان داعشی های فریبکار تکه تکه شدند کمیک میراکلس لحظه پرتاب زن محجبه به سمت قطار در حال حرکت در لندن آموزش پخش زنده آپارات با کامپیوتر ویدئو دوره آموزش فریلنسینگ برای افراد معلول توسط سایت پونیشا هک بازی و سرور کلش با جم بینهایت درگ با ماشین مسابقه ای جمعبندی معاد شناسی و تست دین و زندگی کنکور معاد شناسی : مرگ و برزخ دین و زندگی کنکور تفسیر آیه 34 ، سوره توبه ، مفسر : حجت الاسلام قرائتی راهبند اتوماتیک بازویی آموزش معاد شناسی دین و زندگی کنکور دریل 2210 رونیکس مقدمه ها و اندیشه تحقیق ها1دین و زندگی کنکور میراکلس لیدی باگ فصل دوم قسمت اول فیلم برداری زن محجبه آمریکایی از جسارت به خودش آموزش مبحث نماز و روزه با تصویرسازی بی نظیر یوسفیانپور آهنگ ترپ Dance Bych گل های دیدنی در فیفا شکستن رکورد چپ کردن با لیفان x60 سلطان چپ کردن اجرای ناغارا توسط محمدمطلق حسین افشاری الوین سادات آموزش هدایت دین و زندگی کنکور درگ دنا ef7 و پارس tu5 وسیله ای که از کیندر دراوردم راهبند اتوماتیک نایس ایتالیا جم رایگان و نامحدود کلش آف کلنز زبان فارسی کنکور مغازه کفش فروشی بازههه همه بیاین توضیحات مهمه تصاویر هوایی از آتش سوزی هولناک در نفتکش سانچی سنگفرش کردن مکانیزه خیابان پونی های من درگ جذاب ماکسیما دنده ای با فراری دیار کوردواری والیبال در حد مرگ حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش1 موزیک ویدئو زیبای بهنام بانی بنام همه دنیام همایش زیست شناسی برای کودک گلیچ زیر مپ چلت Rainbow Six Siege! یادانه-این قسمت "تفاوت میکروپیگمنتیشن با تتو های قدیمی" آهنگ ترکیه ای -Sansar Salvo - Umutlu بی کلام مصاحبه آذری جهرمی در رابطه با پیام رسان های داخلی ساخت قلیون بابطری نوشابه دریبل نیماری گیتار و آواز خلاصه بازی خونه به خونه 2-1 مس کرمان + حواشی #مدرس_اکسل_پیشرفته:آموزش ضبط ماکرو در اکسل علیرضا مقربی پرواز F-111 فروش باغ ویلا ۲۴۰۰ متری در یوسف آباد قوام شهریار گریه ابراهیم تاتلیس بعد از خوندن آهنگش توسط خواننده آذری آب تنی پوتین در شب عید تعمید در آب یخ بتلفیلد۴ آهنگ ترکیه ای - Sezgin Seymen - Sensizligin Ozeti دوچرخه تاشو استریدا 2 Strida آهنگ ترکیه ای - Anil Durmus - Hastayim Sana تک نوازی سه تار اهنگ غمگین موزیک ویدئو مهدی مدرس در کنار زیبایی های دریاچه ارومیه شب نهم جشنواره موسیقی فجر به گزارش سرنا ذلیخو-كاسیا بزودی کانال رینبویی میشه (توضیحات مهم) دستگیری راننده ماشین انتحاری داعش شعر جدید تتلو-برس کفشی از تلا اهنگ ترکمنی بازی (RESIDENT EVIL7 DLC (DAUGHTERS گریه ابراهیم تاتلیس بعد از خوندن آهنگش توسط خواننده آذری صحبتهای دین محمدی از عملکرد شهرداری تبریز در لیگ یک آهنگ ترکیه ای - Damla Ft Nurlan Tehmezli - Inanan آموزش فتوشاپ السا_آنا_مریدا_سفید برفی_هانس و......... اخبار و حواشی هفته 19 لیگ دسته یک بانک دی مسیر آرزوها آموزش فتوشاپ درب ریلی و کشویی اتوماتیک ریموتی. مكة عام 2050. لايـــــفــــوتــــــكــــــم آهنگ ترکیه ای -Edis - Benim Ol کنسرت هوروش بند اجرای زنده اهنگ خنک شد دلت سریال آبشار جاذبه فصل اول قسمت 1 (Gravity Falls) آهنگ شاد - آن یار که چشمان نجیبی دارد آهنگ بسیار زیبای - این حس اعتراض هواداران ملوان به وضعیت این تیم قدیمی درک هایما توربو - سورن توربو و سمند تقویت شده آموزش فتوشاپ ماجراجویان جهنم قسمت۱ مسابقه ی چَک زنی(لایک نشه فراموش کنایه مدیری در خصوص خرید پراید مرحله اول gta sa جنایات شاخه مصری زامبی های داعشی +13 اگر برجام نبود ...... توحیدشناسی 2-ربوییت توحیدشناسی 3-همه توحیدها شعبده بازی من با بادکنک توحیدشناسی حل تست3 توحیدشناسی حل تست1 خونه باربیم اعتراض هواداران خونه به خونه به جدایی نکونام صراخ المصلين عند قراءة الامام || ونادي اصحاب الناراصحاب الجنةأن أفيضوا علينا من الماء||مؤثر ومبكي آموزش طراحی خطوط انتقال برق خط انتقال فشار قوی ieee.ir عاقبت گردن کشی مرد مست آمریکایی سفرنامه رنو کپچر:شبهای اهواز-لب کارون توحید شناسی:حل تست3 دین و زندگی کنکور آرایش صورت خلاصه کتاب تحقیقات بازاریابی http://l1l.ir/3slo به سختی اراده به نرمی سنگ 5 گل برتر دورتموند در مقابل هرتابرلین زیارت امام زمان سلام الله علیه در روز جمعه اتابک حاح حسین نقی لو_فاطمیه قاریان کوی فرهنگ زنجان_۹۰.روضه حضرت زهرا سلام الله علیها. تریلر بهترین بازی گرافیکی سال 2018 -Book Of The Dead !! اینو هیچ وقت یادتون نره،cr:7 روش جالب برای پرکردن کیسه ها شعبده بازی 43 اینچ ال جی مدل uj630v بوگاتی شیرون درگ فوق العاده دیدنی جک s3 jac اس3 پرسشنامه شایسته سالاری http://l1l.ir/3snj یک ویدیو عاشقانه ...از دستش ندید ربات صنعتی کوچک قهوه ساز فکر مدل Caave کـربـلایـی رضـا تـوازیـانـی(ولادت حـضـرت مـعـصـومـه«س») بارش برف در شمال - هدیه الهی سینمایی کارتون باب اسفنجی : برف بازی با دوبله فارسی سریال کره ای خانواده کیم چی Fermentation Family قسمت 7 با دوبله فارسی مستند کیهان ادیسه ای فضازمانی (دوبله فارسی) ق 2 قسمت یازدهم / دوازدهم سریال کره ای وقتی تو خواب بودی سریال تلویزیونی لیسانسه ها 2 | قسمت سی و هشتم در نظر ابن سینا، حق و حقیقت چیست گفتگوی خنده دار مهران مدیری با احمد نجفی در دورهمی Dorehami 3 Part 15 Ahmad Najafi آموزش طراحی اجرا نصب cctv دوربین مدار بسته ieee.ir حماسه چیست؟ مقدمه ای بر شاهنامه فردوسی آفرینش و خلق در شاهنامه فردوسی نگاهی به مطالبات پیمانکاران از دولت در بودجه ۹۷ حضور آقای احمد نجفی در برنامه دورهمی (کامل) حضور دکتر اسفنانی در برنامه شهربرگ شبکه تهران/ 26 دی 96 قرآن مائده 113-77 حجت الاسلام عبدالرحیم فرضی زاده با موضوع اسامی حمد كلیپ تبلیغاتى من بازنشر=جایزه وقتی بچه زامبی های داعشی جولان می دادند!+13 تار و مار شدن تروریست ها با شلیک دقیق ارتش سوریه هک اکسیر وسکه و جم کلش هک اکسیر وسکه و جم کلش اجرای زنده آهنگ دلداده از پازل بند جم رایگان و نامحدود کلش آف کلنز فیلم آموزش طراحی محاسبه انتخاب انواع فیوز pdf ieee.i شادی معلمان و دانش آموزان مدرسه ای در پورتوریكو آمریکا بخاطر وصل شدن برق پس از موزیک ویدئو گروه پالت بنام خانه بر دوش جم نامحدود کلش جم رایگان و نامحدود کلش آف کلنز کلاس درس پرسینگ با برانکو کلش آف کلنز نامحدود با جم تمام نشدنی باربی جدید بزرگ من هک اکسیر وسکه و جم کلش جم نامحدود کلش اهنگ شاد ایرانی. مهربونم موزیک ویدئو زیبای محسن ابراهیم زاده بنام این دل رفت باگ بزرگ فیفا پنالتی 22 نفره ! خدمات راه بند های اتوماتیک آهنگ ترکیه ای - Murad Dilsa - Zeriye گریه ابراهیم تاتلیس بعد از خوندن آهنگش توسط خواننده آذری انصراف از فرود ایرباس٣٢١ سوئیس ایر در طوفان و بارش شدید پایه نگهدارنده صندلی عقب ماشین برند Baseus حرکات نمایشی با پراید بازخوانی فوق العاده آهنگ تو کی بودی تبدیل ۱ولت به ۲۲۰ولت امروزز تولدمهههه+توضیحات پسری که در 1 روز 1000000 بار گفت "Gucci Gang" تفسیر آیه 35 ، سوره توبه ، مفسر : حجت الاسلام قرائتی ساخت ربات ویو گیر تلگرام گریه ابراهیم تاتلیس بعد از خوندن آهنگش توسط خواننده آذری اعتراضات هواداران خونه به خونه به مسئولین باشگاه خنده هایی که به زمستونمون گرما میبخشن میکس من از خودم کیتی چشایرررررر چراغ های زرد و کهنه خود را نو کنید خلاصه بازی لگانس 0-1 رئال مادرید نظرسنجی صدا(نایتکور اسلوموشن و معمولی نظر بدین) دابسمش رضاعطاران سریال بزنگاه عالیه این پسر غلام فان راهبند - barrier دیار کارون بازهم غرق در گردوخاک؛ امروز جمعه ۲۹دی ماه زیرباران دوشنبه بعد از ظهر- با صدای علی فانی آهنگ ترکیه ای - Burak King - Yaniyoruz مانور رهایی گروگان توسط نیروهای ویژه پلیس_نوپو سید محمد موسوی در دورهمی فقط بخند

آخرین خبرهـا