ژاپنی‌های دیجیتال اما عاشق چاپ

پیش‌تر صنعت انتشار روزنامه یک صنعت نسبتا ساده بود، اما اکنون با شرایطی پیچیده به چالش کشیده شده است. این شرایط عمدتا بازتاب انبوهی از پیشرفت‌های فناورانه، شامل ابزارهای ارتباطی جدید و پلتفرم‌های دیجيتال است. صرفا روزنامه باقی‌ماندنِ روزنامه‌ها بیش‌ازپیش دشوار شده است، چراکه آنها تحت فشار هستند که خدمات خود را توسعه دهند و برای ابزارهای همراه، به‌‌ویژه تلفن‌های همراه و تبلت‌ها، محتوا تولید کنند. با اشاعه فزاینده رسانه‌های دیجیتال، روزنامه‌ها نیاز دارند طوری خود را تغییر دهند که صفحه نمایش خبر هم باشند.


به گزارش شرق، ژاپن یک زمینه جذاب برای مطالعه گذار صنعت روزنامه از قالب چاپی به دیجیتال است، چون کشوری پیشرفته از نظر فناوری و پیشرو در ارتباطات همراه است. مخاطبان روزنامه‌های ژاپنی کاملا مجهز به کامپیوتر و ابزارهای همراه هستند و می‌توانند از مزایای یک زیرساخت اینترنتی پیشرفته بهره ببرند. روزنامه‌ها در ژاپن به پشتوانه سنت طولانی‌ خواندن و نوشتن، به‌شدت موفق هستند و افت تیراژ اخیر آنها به اندازه افتی که کشورهای دیگر تجربه کرده‌اند حاد نبوده است، بااین‌حال روزنامه‌ها در ژاپن نیز با ناامنی‌ای روبه‌رو شده‌اند که دلیلش غالبا ظهور پلتفرم‌های دیجیتالی جدید بوده است. منظور از گذار دیجیتال، حرکت به سمت انتشار محتوای رسانه‌ای از پلتفرم‌های آنلاین است، جایی که محتوا با استفاده از دستگاه‌های دیجیتال مثل لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌های همراه و تبلت‌ها مصرف می‌شود. نقطه نهایی این گذار می‌تواند یک برند رسانه‌ای صرفا دیجیتال باشد که دیگر چیزی را روی خروجی چاپی منتشر نکند. گذار دیجیتال بر کل زنجیره عملیات صنعت روزنامه، از گزارش اخبار تا توزیع و مصرف اخبار و بنابراین، بقای روزنامه‌ها اثر می‌گذارد.


براساس تحلیل‌های تجربی می‌توان نتیجه گرفت که روزنامه‌های ژاپنی نگرشی محافظه‌کارانه و بی‌میلی چشمگیری در قبال تغییر و اصلاح دارند. علت اصلی این نگرش، ساختار ایستای صنعت روزنامه ژاپن و میل فوق‌العاده برای محافظت از نظام فروش انحصاری است. این نظام شامل فروش مستقل روزنامه‌ها، شرکت‌های توزیع یا حتی فروشگاه‌هاست که نقش پررنگی در بازاریابی اشتراک روزنامه‌ها بازی می‌کنند. اساسی‌ترین روش کنارآمدن با گذار دیجیتال در روزنامه‌های ژاپنی، پشتیبانی از روزنامه‌های چاپی و درعین‌حال رفتار با پلتفرم‌های دیجیتال در قالب رسانه‌هایی مکمل و جنبی است. مهم‌ترین نقش خدمات دیجیتالی روزنامه‌ها، جذب خوانندگان جدید (عمدتا جوانان) است با این هدف که خوانندگان روزنامه بشوند. از این لحاظ، خدمات دیجیتال فرع بر روزنامه‌های چاپی هستند. قصد این نیست که استراتژی‌ای دنبال شود که در آن، قالب دیجیتال یا همراه در اولویت باشد.

همچنین مقصود به‌دام‌انداختن مصرف‌کنندگان صرفا دیجیتال جدید نیست. اشتراک فقط دیجیتال یا دوگانه (چاپی و دیجیتال) فعالانه از سوی روزنامه‌های ژاپنی حمایت نمی‌شود و برخی اوقات حتی جلوی دسترسی دیجیتال به محتوا گرفته می‌شود. دلیل این امر نیز اعتقاد استوار به «فرهنگ چاپی» نزد ژاپنی‌هاست که سنتی طولانی در این کشور دارد.


صنعت روزنامه در ژاپن


ژاپن یک کشور روزنامه‌ای است. مردم ژاپن خوانندگان پرشور روزنامه‌ها هستند و تعداد خوانندگان روزنامه در مقایسه با بیشتر کشورهای دیگر بالاست. تیراژ کل روزنامه‌های ژاپن در سال ٢٠١٤ تقریبا ٤٥‌ میلیون نسخه است که معادل ٠,٨٣ اشتراک برای هر خانوار به شمار می‌رود. ٩٥ درصد روزنامه‌ها بین خانه‌ها در قالب اشتراک‌های مرتب توزیع می‌شود. به‌طور خلاصه، روزنامه‌های ژاپنی نسبتا قوی باقی مانده‌اند به این دلیل ساده که خوانندگانشان اشتراک خود را لغو نکرده‌اند. برای بیشتر بزرگ‌سالان ژاپنی که در دهه پنجم یا بالاتر زندگی خود قرار دارند، روزنامه‌ها نه‌تنها منبع اطلاعات هستند، بلکه بخشی واجب از سبک زندگی آنها نیز به شمار می‌روند. در اکثر ٤٧ قلمروهای استانداری ژاپن، دست‌کم یک روزنامه‌ محلی در دسترس مردم است که عملکرد آنها تأثیرات درخور ‌توجهی بر پنج روزنامه سراسری می‌گذارد. این روزنامه‌های سراسری عبارت‌اند از «یومیوری شیمبون» (با تیراژ روزانه ١٠‌میلیون نسخه)، «آساهی شیمبون» (٨‌میلیون نسخه)، «مایینیچی شیمبون» (چهار‌میلیون نسخه)، «نیهون کیزای شیمبون» - از این پس، «نیکی» - (سه‌میلیون نسخه) و «سانکئی شیمبون» (دو‌میلیون نسخه). تیراژ «پنج غول» به اندازه ٥٠ درصد تمام نسخه‌های روزنامه‌های به‌فروش‌رفته در ژاپن است. هر روزنامه سراسری، هر روز در دو نسخه چاپ می‌شود – صبح و عصر. همه پنج روزنامه در میان بزرگ‌ترین روزنامه‌های جهان از نظر تیراژ قرار دارند. از لحاظ تیراژ، هفت روزنامه ژاپنی در میان ١٠ روزنامه برتر جهان قرار دارند و سه روزنامه «یومیوری شیمبون»، «آساهی شیمبون» و «مايینیچی شیمبون» سه رتبه اول را دارند. روزنامه‌های سراسری ژاپن، با گسترش دامنه فعالیت‌های خود به فراتر از توزیع محتوای رسانه‌ای صرف، به نهادهایی فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده‌اند؛ برای مثال «یومیوری شیمبون» یک ارکستر، یک آژانس مسافرتی، یک تیم بیس‌بال و شهر بازی برای خود دارد. این گسترش فعالیت‌ها به پیشرفت روزنامه‌ها در مسیر زندگی خود در ژاپن کمک می‌کند. بخش بزرگی از خوانندگان مشترک یک روزنامه مشخص شده‌اند نه لزوما به علت محتوا یا دیدگاه سیاسی‌ای که تولید می‌کند، بلکه بیشتر به این دلیل که آنها هوادار تیم بیس‌بال آن روزنامه هستند و ممکن است بتوانند بلیت‌های رایگان بازی‌ها را با اشتراک خود به دست بیاورند.

تیراژ روزنامه‌های ژاپن نسبتا ثابت باقی مانده، با اینکه کاهش کمی هم در آن اتفاق افتاده است. نگران‌کننده‌تر این است که درآمد آگهی‌ها به‌شدت افت کرده است. جمعیت ژاپن در حال کم‌شدن و سالمندشدن است و کمتر تمایل به خرید دارند. روند دیگر، رشد روزنامه‌های رایگان است. به‌علاوه، بسیاری از روزنامه‌ها، به‌ویژه روزنامه‌های محلی کوچک‌تر نسخه عصر خود را - سنتی که در میان تمام روزنامه‌های ژاپنی امری رایج بوده - حذف کرده‌اند. جنبه منحصربه‌فرد بازار روزنامه در ژاپن، اهمیت فروش و نظام توزیع انحصاری است.

هر فروشگاه توزیع روزنامه، نمایندگی فروش یک روزنامه است و از سوی شرکت مادر روزنامه، یک منطقه توزیع محلی به آن اختصاص داده می‌شود. اهمیت هر فروشگاه انحصاری روزنامه در این است که اکثر اطلاعات مشتریان را براساس ارتباطات چهره‌به‌چهره در یک اجتماع محلی در اختیار دارد. تعداد مراکز فروش انحصاری به کاهش خود ادامه می‌دهند اما آمار صنعت روزنامه نشان می‌دهد که هنوز حدود ١٧‌هزار و ٦٠٠ فروشگاه انحصاری روزنامه در ژاپن وجود دارد که حدود ٣٤٤‌هزار و ٥٠٠ نفر برای آنها کار می‌کنند. همچنین روزنامه‌های منطقه‌ای نیز شبکه‌های توزیع قوی‌ای برای خود دارند.

آنچه ژاپن را از بسیاری از دیگر کشورها از نظر نظام توزیع خانگی روزنامه متفاوت می‌کند، این است که مراکز فروش و توزیع روزنامه در این کشور کارگزاری‌های مستقلی هستند که برای تأمین مالی و منابع خود، به‌شدت به هر یک از شرکت‌های مادر روزنامه متکی‌اند. در اصل، فروشگاه انحصاری زندگی خود را با خرید سهام و توزیع تعداد زیادی از نسخه‌های روزنامه‌ها و همچنین بستن قرارداد توزیع بروشورهای تبلیغاتی صاحبان کسب‌وکار محلی، سوپرمارکت‌ها یا مدارس، می‌گذرانند. بنابراین سود آنها به طرز تعیین‌کننده‌ای مستقیما وابسته به گستردگی تیراژ روزنامه‌های چاپی است.


مصرف رسانه‌های ژاپنی دیجیتال


ژاپن یکی از پیشرفته‌ترین کشورها از نظر اشاعه اجتماعی فناوری اطلاعات و ارتباطات است. اتصالات اینترنتی پهن‌باند در ژاپن به‌شدت توسعه‌یافته است، تلفن‌های همراه و به‌خصوص تلفن‌های هوشمند به‌شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین اینترنت پهن‌باند تلفن همراه متداول است. استفاده از اینترنت در ژاپن از اواخر دهه ١٩٩٠ بر پایه تلفن همراه بوده است و تلفن‌های همراه به‌عنوان یک ابزار دسترسی به اینترنت به‌طور چشمگیری فراتر از کامپیوترهای شخصی محبوبیت دارد. نظر به این که اینترنت تلفن همراه قبل از اینترنت کامپیوتر شخصی به اکثر مردم معرفی شد، کلمه «اینترنت» هنوز در بین مردم ژاپن ابتدا رسانه‌های تلفن همراه را به ذهن متبادر می‌کند.


با این شرایط است که مصرف محتوای تلفن همراه در ابزارهای همراه معنی پیدا می‌کند، به‌خصوص با درنظرگرفتن مسیر طولانی افراد از خانه به محل کار و برعکس که با حمل‌ونقل عمومی در مناطق پرجمعیت شهری انجام می‌شود. مردم ژاپن به‌خوبی دسترسی به اخبار از طریق تلفن همراه را پذیرفته‌اند و طرز برخورد آنان با این ابزار تا حدودی منطبق با سن و جنس آنها است. ١٥ درصد مردم ژاپن گفته‌اند که تلفن همراه ابزار اصلی دسترسی آنها به اخبار است و ٢٦ درصد به‌طور هفتگی از آن برای دسترسی به اخبار استفاده می‌کنند. در مجموع، بازار به‌اصطلاح «انتشار همراه» بازاری قوی است و خوانندگان جوانی را هدف گرفته است که وقتی در انتظار قطار هستند یا در آن نشسته‌اند، نیاز به یک وسیله وقت‌گذرانی دارند.


شرکت‌های ژاپنی انتشار روزنامه مایل‌اند این‌طور وانمود کنند که روی گشوده‌ای در برخورد با فناوری و پلتفرم‌های جدید دارند. تا سال ١٩٩٥ تمام روزنامه‌های سراسری ژاپن وب‌سایت خودشان را راه‌اندازی کردند. آنها همچنین خیلی زود وارد بازار محتوای اینترنتی همراه شدند، چنان که «یومیوری شیمبون» یکی از اولین تولیدکننده‌های محتوا برای تلفن همراه بود. به‌هر‌ترتیب، با اینکه ژاپن عرصه آزمایش آخرین و پیشروترین فناوری‌های ارتباطی بود، گستردگی مصارف خبری از فناوری‌های دیجیتال در صنایع رسانه‌ای تاکنون آن‌طور که انتظار می‌رود، زیاد نبوده است. در واقع، روزنامه‌های جریان اصلی جز اینکه از سال ٢٠١٠ وب‌سایت‌های کاملا توسعه‌یافته‌ای راه انداختند، به‌آهستگی در حوزه آنلاین پیشرفت کردند.

به‌همین‌ترتیب، شبکه عمومی پخش رادیویی و تلویزیونی «ان‌اچ‌کی» هم در توسعه خدمات خبری اینترنتی محدود عمل کرده است. به دلیل تسلط «یاهو ژاپن» در بازار، بازیگران صرفا مجازی از نظر استفاده رسانه‌ای آنلاین از همه خروجی‌های پخش رادیو و تلویزیونی و رسانه‌ای سنتی‌ پیشی گرفته‌اند. پورتال «یاهو» با فاصله زیاد پربیننده‌ترین وب‌سایت ژاپنی‌زبان است. هشت حوزه خبری که به‌اصطلاح «موضوعات یاهو» به‌شمار می‌روند، در این پورتال روزانه چندین بار به‌روز می‌شوند و اکنون به‌طور منظم از سوی تقریبا ٨٠ درصد کل کاربران کامپیوترهای شخصی در ژاپن مورد بازدید قرار می‌گیرند. برعکس بسیاری از کشورهای صنعتی، «فیس‌بوک»، «توییتر» و دیگر شبکه‌های اجتماعی فقط به‌وسیله ١٢ درصد مخاطبان ژاپنی به‌طور هفتگی بازدید می‌شوند. افزون‌ بر ‌این، برای روزنامه‌های جریان اصلی ژاپن، درگیرشدن با مخاطب در رسانه‌های اجتماعی صرفا اتفاقی و به‌صورت ادواری است و به هیچ طریقی نظام‌مند نیست.


مقاومت در برابر تغییر


به منظور به‌تصویرکشیدن حرکت روزنامه‌ها در ژاپن به سوی پلتفرم‌های دیجیتال، مصاحبه‌های عمیقی با کارکنان شش روزنامه مهم ژاپنی انجام شد که نتایج آن در ادامه می‌آید. این یافته‌ها حاصل مصاحبه با ١٠ نفر از کسانی است که دارای سمت بالا و سابقه چشمگیری در این روزنامه‌ها بودند و در تعیین استراتژی‌های چشم‌انداز آینده این رسانه‌ها نقش بازی می‌کردند. یافته‌ها نشان داد که اکثر جوان‌های ژاپنی دیگر لزومی نمی‌بینند مشترک یک روزنامه شوند. پیش از این، مثلا وقتی کسی به خانه جدیدی نقل مکان می‌کرد، اشتراک روزنامه مثل بخشی از تأسیسات زیربنایی پایه‌، درست مانند برق، آب و گاز، در نظر گرفته می‌شد. مردم بدون تردید، قرارداد اشتراک خود را در فروشگاه انحصاری روزنامه در محله جدید ثبت می‌کردند. اما اکنون وضع تغییر کرده است. نظرسنجی‌ها درباره اولویت روزنامه‌ها به‌عنوان منبع خبری نزد ژاپنی‌ها نشان‌دهنده شکاف عمیق سنی دراین‌باره است؛ یک نظرسنجی در همین حوزه نتیجه گرفته است ٣٤,١ درصد ژاپنی‌هایی که در دهه ٢٠ عمر خود قرار دارند، روزنامه‌ها را منبعی ضروری برای اخبار در نظر می‌گیرند، درحالی‌که ٦٦.١ درصد افرادی که در دهه ٦٠ عمر خود قرار دارند، این اهمیت را برای روزنامه قائلند. برای حدود ٦٠ درصد بیست‌وخرده‌ای‌ساله‌ها، اینترنت همپای روزنامه‌ها یک منبع ضروری است اما این رقم برای شست‌وخرده‌ای‌ساله‌ها تنها ١١.٤ درصد است. یکی از دلایلی که روزنامه‌ها در ژاپن خود را مشتاق به حرکت سریع‌تر به سمت حوزه دیجیتال نشان نمی‌دهند، اصول ارشدیت در این کشور است؛ مدیریت‌های سطح‌بالا در شرکت‌های رسانه‌ای معمولا از افراد مسنی تشکیل شده است که آهسته از نردبان بالا رفته‌اند و ترقی خود را از دهه‌های ١٩٧٠ و ١٩٨٠ شروع کرده‌اند، زمانی که روزنامه‌ها و صنعت نشر از رشد چشمگیری بهره‌مند بودند. آنها یک شهروند دیجیتال اصیل نبودند که در فناوری اطلاعات و ارتباطات خبره باشند. بنابراین پذیرش اهمیت فناوری‌های دیجیتال در میان مدیریت رده‌بالای رسانه‌ها و در میان نسل‌های جوان‌تر دارای شکاف خیلی زیادی است و این تفاوت پذیرش، بین مدیران رده‌میانی و رده‌عالی هم وجود دارد. مثلا حتی اگر خود روزنامه‌نگاران به نوآوری‌های رسانه‌های دیجیتال و اجتماعی علاقه داشته باشند، اکثر مدیران رده‌بالا طور دیگری فکر می‌کنند و در نتیجه، تغییرات آسان رخ نخواهد داد.


روزنامه‌های ژاپنی که روزانه ‌میلیون‌ها نسخه روزنامه چاپی می‌فروشند، سیاست‌های کنونی خود را روی خوانندگان‌شان و فروشگاه‌های انحصاری محصولاتشان متمرکز کرده‌اند و بنابراین به نیازهای مخاطب آینده در عصر دیجیتال توجه چندانی ندارند. برای همین است که استارت‌آپ‌ها یا شرکت‌های کوچک حوزه محتوای دیجیتال، به‌ندرت در چشم‌انداز رسانه‌ای ژاپن دیده می‌شوند. وقتی تمایل کم مدیران سالمند رسانه‌ای برای تغییر نیز به این عوامل اضافه می‌شود، می‌توان مشاهده کرد که در نیم‌قرن اخیر تغيير چندانی در صنعت روزنامه ژاپن رخ نداده است.


کشتی‌های جنگی


در میان پنج روزنامه پرتیراژ این کشور، فقط «سانکئی شیمبون» که تیراژ و موقعیت ضعیف‌تری در بازار دارد، راه تجربه‌های تازه روش‌های سازگاری با دنیای دیجیتال را برای خود باز گذاشته است. در میان سه روزنامه بسیار پرتیرا‍ژ نیز با حرکت‌های نسبی کوچکی در روزنامه «آساهی شیمبون» مواجهیم. این روزنامه حتی پیشنهاد یک روزنامه تماما دیجیتال را ارائه کرده و سرمایه‌گذاری کوچکی نیز با «هافینگتون‌پست» انجام داده بود تا در پی فرصت‌های جدید در دنیای دیجیتال، «هافینگتون‌پست ژاپن» را راه‌اندازی کند.


به‌طورکلی، روزنامه‌های بزرگ ژاپن مثل کشتی‌های جنگی هستند؛ در عین اینکه زمان زیادی طول می‌کشد تا تخلیه و بارگیری کنند، می‌توانند با قدرت و سرعت زیادی هم به جلو حرکت کنند. بااین‌حال، سؤال این است که آیا همه کشتی‌های جنگی ژاپنی تخلیه و بارگیری خود را شروع کرده‌اند. درحال‌حاضر به نظر می‌رسد آنها بیشتر مشتاق‌اند از آنچه دارند محافظت کنند.


یکی از مسائلی که باعث شده است روزنامه‌های ژاپنی در ورود به حوزه آنلاین تردید داشته باشند، این است که آنها نگران‌اند این کار به عواید آفلاین آنها ضربه بزند. آنها برای اینکه می‌خواهند از مِلک قدیمی‌شان محافظت کنند، به‌طور مؤثری دسترسی به محتوای آنلاین خود را محدود کرده‌اند، یعنی درست کاری خلاف همتایان خود در کشورهای دیگر. برای همین، مدل روزنامه‌های کنونی ژاپن روی تا حد ممکن دست‌نخورده نگه‌داشتن کسب‌وکار چاپی متمرکز شده است. پس منصفانه است اگر بگوییم نسخه‌های دیجیتال در مقام خدمات اضافی برای خوانندگان مشترک نسخه‌های چاپی در نظر گرفته می‌شود. در بیشتر موارد، دسترسی به محتوای دیجیتال یا تلفن همراه فقط برای کسانی مهیاست که دارای اشتراک کامل روزنامه چاپی باشند. کار دیگری که برای حفاظت از نسخه چاپی می‌شود، این است که محتواهای دیجیتال یا همراه عین محتوای چاپی نیست و مثلا ٧٠ درصد مطالب در آنها گفته می‌شود و اگر خواننده بخواهد کل مطلب را بخواند، باید مشترک نسخه چاپی باشد. همچنین در بیشتر موارد، کسانی که مشترک روزنامه چاپی نیستند، تنها می‌توانند چند سطر اول یا دو پاراگراف اول مطالب دیجیتال را بخوانند.


از سوی دیگر، صنعت روزنامه در ژاپن تلاش می‌کند از نظام توزیع قدیمی خود نیز حفاظت کند. معروف است که در ژاپن «روزنامه‌ها به وسیله نخبه‌ها تولید می‌شود و به وسیله یاکوزا (گنگسترها) به فروش می‌رسد». این ضرب‌المثل تقسیم‌بندی کار بخش روزنامه و قدرت نظام فروشگاه‌های انحصاری و اشتراک را نشان می‌دهد. در این کشور ١٧‌هزار و ٦٠٠ روزنامه‌فروشی کوچک وجود دارد که در سراسر کشور گسترده شده‌اند و نقشی محوری در افزایش تیراژ روزنامه‌های ژاپن دارند. آنها ریشه در اجتماعات محلی دارند و در بازاریابی روزنامه‌ها بسیار ماهر هستند. بنابراین مدیریت شرکت‌های انتشار روزنامه این کشور تلاش می‌کنند این ساختار را حفظ کنند.

کلیدواژه:

laquo یومیوری شیمبون raquo | روزنامه ها در ژاپن | روزنامه های ژاپنی | روزنامه های ژاپن | تلفن های همراه | فروشگاه انحصاری | روزنامه در ژاپن | میلیون نسخه | صنعت روزنامه | رسانه ها | رسانه ای | یک روزنامه | تلفن همراه | قرار دارند | شده اند | مردم ژاپن

علوی: شکست داعش نتیجه اطاعت از رهبری است/رضایی: برگ زرین دیگری در تاریخ نبردهای انقلاب رقم خورد پیشگیری از خطرات ساختمان فرسوده در تهران با پلمب یک سینمای قدیمی رونمایی از کتاب فانوس حرم در همدان ایجاد شرایط برابر برای همه جریان‌های سیاسی رویکرد وزارت کشور است وزیر اطلاعات: اگر بین ما و رهبری جدایی انداخته شود ضربه بزرگی می‌خوریم شاخص داوجونز چیست؟ قاتل فراری را شناسایی کنید + عکس پایان تراژدی داعش و بازتاب های آن زیست_گردش مواد_آرامفر_موسسه ونوس نقاشی دانلود قسمت 15 سریال عشق اجاره ای دوبله در تلگرام شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی استاد شیروانی بلاخره بره یا نره . . . طرح بی آر تی که باعث ترافیک شده است حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور موزیک ویدیو بلوچی آرام نگندی از شوکت صفر موزیک ویدیو هو جنت از شوکت صفر زیست_هورمون2_آرامفر_موسسه ونوس شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی باکنکور96 شیروانی خورشید تو رو میکشه - Markiplier آهنگ پیوند شیمی کنکور موسسه حرف آخرمول در ظرفیت محدودکننده شیروانی کمکم کنید من gta v میخام حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت یازدهم)-استادشیروانی شیمی 70-استاد شیروانی این خیلی مجیده محرم روستای مجیدآباد خدابنده سال1383 شیمی کنکور موسسه حرف آخرنحوه مطالعه شیمی سال3 شیروانی تقدیم به نگین جونم ❤❤ سیاوش قمیشی - پیله بهترین مشاور کنکور سریال پایتخت - لباس ننه لیلا دستگاه نوار قلب وایرلس مشاوره کنکور آشنایی با اسباب بازی ها کلاس زبان دبستان دخترانه مفتاح تکه کلام های خنده دار سری بازی Uncharted نماهنگ بسیارزیبای حس بهشت موزیک ویدیو بلوچی کدم کدم از شوکت صفر آهنگسازی دیسلاو در اف ال استدیو دعوا زن و مرد ((ناجور)) مشاوره کنکور برنامه زندگی استاندارد(در برنامه شونشینی) -شیرآلات آهنگ (صِدام) از اریکسون عارف و عهدیه - یک شب یک روز داستان هذیان شیمی کنکور موسسه حرف آخرتدریس عناصروابسته شیروانی شیمی حرف آخر-استادشیروانی مشاوره کنکور شیمی کنکور موسسه حرف آخرتدریس گیبس استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرتطابق شیمی کنکور96استاد شیروانی درماندگی تروریست های داعش پس از دستگیری در بوکمال تیزر اربعین دیرین دیرین فعال کردن شوک سمت راست FIFA18/17 + نرم افزار مورد نیاز اسیر شدن داعشی ها توسط ارتش سوریه _ دیروز _ بر فراز قله های افتخار با MSI GTX 1080 Ti GAMING X TRIO گزارش تایم لپس جلسه هفتم کارگاه مادر و کودک صحبتها و گریه جواد خیابانی درباره زلزله کرمانشاه حرف های جواد خیابانی از کرمانشاه گروه سرود رویش زنانی که آواز خواندنشان قدغن است نحوه ی اتصال دو اسپیکر سوند_تاچ بوز به یکدیگر بداهنه نوازی دوتار دابسمش جدید آموزش پیدا کردن جهت ها مبحث اختیار2 راننده واقعی به ایشون میگن مبحث اختیار 1 رنگ آمیزی ماندالا با روان نویس ژله ای اکلیلی حمید فولادی - بید مجنون حاج قاسم سلیمانی در حال فرماندهی عملیات بوکمال تعرض افسر آمریکایی به یک زن بعد از بازادشتش کرمانشاه انیمه نارنجی - orange قسمت 4 با زیرنویس فارسی تقلید صدای حیرت انگیز داریوش ( داریوش اقبالی ) از حسن ریوندی به همراه سیدجواد هاشمی عناصرواسطه-استاد شیروانی قلمرو در ساختمان کووالانسی-استاد شیروانی گروه عاملی-استادشیروانی کولیگاتیو-استاد شیروانی صفر تا صد گیاهان دارویی با دکتر قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 4 عسل کلوخ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 6 تزئینی برای اتاق یا پزیرایی سمعک های RIC داستان جنگ در خانه موزیک جدید با سبک دنس، از آلن واکر(Alan Walker) فوق العاده شنیدنی! به نام خدا یه نقطه★نظر بدید دخیا★ توحید شناسی:خالقیت دین و زندگی کنکور توحید شناسی:ربوبیت دین و زندگی کنکور انیمیشن قونشو عود (قاوال هاواسی) عجب عربیه!!! مقایسه دریل بتون کن بوش و هیلتی دانلود آهنگ جدید حامد پهلان دربند - درس یک زلزله زده برای غارتگران بیت المال پرزنتر بی سیم R400 لاجیتک تیتراژ کانال عجب پسری که از همه چیز عقبه! زبان حرف آخر-زبان100-دهم-استادمحمودی-مشاوره متفاوت زبان زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-زنجیره لغات2 زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-لغت در جمله 2 بهترین افزونه های فایرفاکس-قسمت 2 زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استادمحمودی-معنی کردن کامل ذغال خود سوز رضا زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-گرامر1 انیمیشن کوتاه و مفهومی - Fresh Guacamole - گواامول تازه زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-گرامر2 تعقیب و گریز پرهیجان ماموران پلیس آگاهی پایتخت انهدام تانک ارتش سوریه با موشک تاو توسط احرار الشام تردمیل خروس ها!!!!!!!!! توحید شناسی:حل تست3 دین و زندگی کنکور مسیح و آرش ای پی - بعد از تو میكس از سریال اکیا Masih ترس خیلی بده توحید شناسی:حل تست1 دین و زندگی کنکور توحید شناسی:همه توحیدها دین و زندگی کنکور پشت صحنه فیلم Captain America civil war مرحله GTA SAفارسی فیزیک حرکت شناسی_سقوط آزاد_یحیوی_موسسه ونوس پازل باند توحید شناسی:حل تست2 دین و زندگی کنکور ماشاءالله به این ورزشکار؛ تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 10- فایل های فشرده Zip آشنایی با بازی Fallout 4 قسمت ۲ توحید شناسی1 دین و زندگی کنکور اجرای گروه نسیم قدر در سر سفره خدا عربی_حرکت گذاری 1_آزاده_موسسه ونوس پاسخ رهبر انقلاب به پیام سردار قاسم سلیمانی سخنان جالب سید حسن نصرالله در رد اتهامات اتحادیه عرب شاهکاری از رتبه 300 کنکور! راز درصد بالای 90 دینی کنکور لحظه بسیار جالب مردن اژدها در ماین کرافت زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی- نحوه تدریس لغت آموزش ساخت بیت گنگ زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-مرجع ضمیر دردرک مطلب زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-جمع بندی گرامر کنکور داستان معمار زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-کدینگ لغت زبان زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-صفت فاعلی و مفعولی زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-نحوه تدریس لغت زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-لغت بارستوران شهر THE EVIL WITHIN 2 قسمت 13 Coldplay - Hypnotised کلدپلی + متن ترانه کلیپ "هیولا بر روی استیج" از انیمیشن Coco تور تفریحی آموزشی کسب وکار ۱۴۰۰- تفریحات جذاب جزیره کیش آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS-گام دوم مقدمه موسسه زبان نور- انیمیشن آموزش رنگها موشن گرافیک مهم و تاثیر گزار نذر آیا کاتلین آینده توسعه برنامه های اندروید است؟ زبان_گرامر درس8 پیش_اناری_موسسه ونوس رول بک کردن پله برقی ربات هایی که دستیار پزشکان هستند فیلم محمد رسول الله (ص) مرگ انسانیت تبلیغ خلاقانه IKEA - مادر زن! موزه ماشین زبان_گرامر درس8 پیش_اناری_موسسه ونوس مجموعه طنز خنده بازار چهارپایه داغ احمد پورمخبر 304 آموزش مبحث هدایت دین و زندگی کنکور حضور خدا را در طبیعت حس کنید تحقق وعده نابودی داعش توسط سردار سلیمانی مسابقات فرمول یک با هواپیما کلیپ پائیز مشاوره کنکور مشاوره کنکور آنونس فیلم سینمایی ایران برگر مشاوره کنکور معرفی محصولات Dango تصادف شدید حین مسابقه اتومبیل رانی شمارش سلول های دارای رنگ خاص در اکسل - آموزش VBA سردار سلیمانی انتقام خون شهید حججی را از داعش گرفت آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS - مشابه تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 3- نصب ویندوز Installation اپلیکیشن تلفن همراه یک دو سه (123) استاد مشایخی فرود هواپیما وسط خیابان دانلود قسمت 66 سریال کاخ نشینان دوبله در تلگرام انهدام خودروی انتحاری داعش توسط ارتش عراق هلیکوپتر پلیس درتعقیب راننده خلافکار دربزرگراه تهران! چگونه با یا بدون داشتن کبریت،آتش روشن کنیم؟ موزیک ویدیو بلوچی " یک بری" از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی اهسته اهسته شوتا از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی "تو کی روی" از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی دلا گو مجا از شوکت صفر تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 6- پنجره ها Casement روایت جعلی از اقامتگاه استالین،چرچیل و روزولت در تهران کشف کارگاه تولید گازهای سمی داعش در دیرالزور چالش نخندیدن - Mini ladd زلزله استان کرمانشاه موزیک جدید آرین عابدی و سهیل نصیری به نام مسکن شیمی -استادشیروانی موزیک ویدیو گم هزارا په بجکند از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی صحبای سرا ک درکپی از شوکت صفر مشاوره کنکور مشاوره کنکور بارش باران در بندر هندیجان آقا بیهان آینده #بیت کوین bitcoin# و #ارز های #رمزنگاری مشاوره کنکور مشاوره کنکور شیمی کنکور موسسه حرف آخرتغیر تست در گذر زمان شیروانی گزارش تایم لپس جلسه پنجم کارگاه مفاهیم پایه ریاضی آی مس آشنایی با زبان بدن و تحلیل حرکات افراد - قسمت اول دانلود قسمت 23 سریال پرنده های بی بال در تلگرام چگونگی پیشروی نیروهای مقاومت مقابل داعش در سوریه کتابگردی شهردار و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد هنرپیشه های من شرو اهنگ جدید سامی بیگی : به تو مربوط نیست زن بارداری که سالم از زیر آوار بیرون آوردنش آخه یه کاندوم گرفتن ارزششو نداشت دیوانه ها روش بزرگ کردن الت تناسلی - وکیوم شهید مدافع حرم دانلود قسمت 21 سریال ماه کامل با زیرنویس در تلگرام آزادی که دم از آن می زند - رائفی پور آموزش صد در صد تضمینی و حرفه ای ارگ 09212414430 بهترررین ریون کویین ♡مهلا جووون♡ وقتی یه فسقلی زحمتتو به باد میده ماجرای تندیس فروشی و علاقه تولیدکنندگان به خریدن جایزه! جوش هاتون رو اینطوری بترکونید حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 2 عملیات احرارالشام ضد ارتش سوریه در اداره مرکبات حرستا مصاحبه the witcher 3 wild hunt قسمت 13 خخخ آرایش عروس، قبل و بعد بدون ادیت اسرار فاش نشده شب عروسی ، حسن ریوندی خنده دار ترین و جدیدترین اجرای حسن ریوندی در سالن بزرگ تهران گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با شهاب حسینی بعد از کسب جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن گفت وگوی عادل فردوسی پور با شهاب حسینی دانلود فوتیج با كیفیت روشن كردن كبریت- بی صدا قسمت 1 اول سریال آشوب | دانلود رایگان | مستقیم حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 شاه پناه استاد کریم خانی تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 8- فایلها و پوشه ها Files جذب اتفافات خوب زندگی با تمرین های شکرگزاری تجسم خلاق کلیپ جالب از حسن ریوندی تنظیم شیر فشار شکن یورک - فروش و قیمت انواع| واچار پایپ دابسمش جالب از فادی رازمهر یادم توروفراموش... خادمان سفره کرم گیم پلی Tom Clancy's Ghost Recon® Wildlands در PS4 حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 5 نگاه نکنین از عمر تون کم میشه کلیپ عکس رهام ❤ آهنگ:شِتِرناز(بی کلام) نوازنده شمشاد:استاداحمدنظری گیتار باربیم بچه شنای مرد بدون دست و پا تمیز کردن سمعک پشت گوشی RIC ویدیوی نصب و راه اندازی دیسک تراش درجا MAD هلند انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 21 بمیر لعنتی!(gtav) بچه ها یکی هکم کرد شب ها بعضی از فیلم هام نیست وهی کم تر میشه خدا حافظ گیم پلی برخی از سازندگان این بازی یه میکس از پونی دستمال کاغذی ایزی لایف (نسخه شماره سه) مهدی اخوان ثالث ( قاصدک ) دکلمه با صدای سروش زراسوند آریانا جوادی نماینده کوچک کانون پرورش فکری و جوانان کوچصفهان انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 22 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 23 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 24 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 25 ژل اسلایم عالی فیلم پاسخ رهبر انقلاب به نامه سردار قاسم سلیمانی فوری:اخباری از امام زمان(عج)در((روزجمعه)) آهنگ زمان......و...ت... خ موقع بازی ، روی کدوم حالتی هستید ؟! میکس نام تو پرفروش ترین انمیه دنیا مرحله gta saفارسی دموی فیلم آموزش برنامه نویسی با سی پلاس پلاس ++C کبوترمشهد شکار مواضع النصره در غرب حلب توسط پهبادهای روسی بهترین صدا موتور هوندا کاوازاکی یاماها دموی فیلم دوره آموزشی مقاله نویسی علمی ویدئوهایی از مسیر راهپیمایی اربعین1396شماره9 داب اسمش های فوق العاده محمد امین کریم پور توضیحات زنگنه درباره حواشی ایجاد شده در خصوص قرارداد توتال معاد شناسی : دنیا دین و زندگی کنکور سخنرانی سلنا گومز در مراسم لوپوس گالا 2017 دابسمش آذری .....نه میتونم با غم تنهایی سازش کنم نه غرور اجازه میده که به تو خواهش کنم..... مناجات کربلایی ناصر بهمن زاده تریلر بازی Red Dead Redemption 2(سرخ پوست مرده 2) اسلایم جدیدم و وسایل جدیدم بله گفتن جالب عروس و داماد موتورسنگین چندین تا از نقاشی های ٭نانازم٭ حرکات جالب تو just .... ریونن کویینvsاپل وایت توضیحاتت اسلایم جدیدم ساخت خودم نوب در حد لالیگا موتورسنگین من و دکستر (کپی ازاد ) زعفران ایران- زعفران رافع 30 آبان _ بازی مستقل زولا _ تک تیر انداز _ نمروت غیر فعال کردن سرویس های ایرانسلی که غیر فعال نمی شوند. شیطونی دختر ههههه کارتون تام و جری!!عاااااالیه!! ۲عکس از خودم عالیه ریون کویین (من )شیطانی :پرفایلم چیه ؟؟؟ کارتون باب اسفنجی!!عاااالی!! سنگ اربسكاتو-سنگ عرب اسكاتو-سنگ عربسكاتو آهنگ خاطره انگیز بازی مجازاتگر تار و مار شدن سربازان قهرمان ارتش عربستان توسط موشک تاو فیلم ترسناک شبح تاریکی The Darkness Ghost · اتفاقات عجیب غریب در زلزله کرمانشاه افشا شد پارک 3 بعدی اسکچاپی - J6 گدایان لایک- حتما بیبین اگه لایک ونظرتون کمه آموزش فیفا18 (التیمیت تیم قسمت چهارم) موزیک بی کلام (Faded) از آلن واکر (Alan Walker) بهترین مشاور کنکور بهترین مشاور کنکور سخنان رهبر انقلاب درباره مبارزه با داعش بهترین مشاور کنکور فیلم میراگر و جداساز های لرزه ای شرکت ژاپنی OILES لگوی شایان برای دومین مسابقه کانال راوی مجموعه طنز خنده بازار افتتاح کارخانه مدیر برکنارشده 303 این دیگ خود مجیده پرسپولیس، غرق در مشکلات مدیریتی ناتمام! هیئت حضرت رقیه(س) مجیدآباد اربعین در قم تبریک روحانی درباره نابودی داعش به رهبری وسردار سلیمانی آشنایی با بازی Fallout 4 قسمت ۱ حضور حاج قاسم سلیمانی در بوکمال تلویزیون شارپ 2017 مدل LC-55N6000U کارتون تامی تراکتور - قسمت 1 کارتون تامی تراکتور - قسمت 2 کارتون تامی تراکتور - قسمت 3 کارتون تامی تراکتور - قسمت 4 کارتون تامی تراکتور - قسمت 5 کارتون تامی تراکتور - قسمت 6 کارتون تامی تراکتور - قسمت 7 کارتون تامی تراکتور - قسمت 8 کارتون تامی تراکتور - قسمت 9 کارتون تامی تراکتور - قسمت 10 کارتون تامی تراکتور - قسمت 11 کارتون تامی تراکتور - قسمت 12 هیئت عزاداری حضرت رقیه(س) مجیدآباد درشهر مقدس قم کارتون تامی تراکتور - قسمت 13 تفاوت دو کلمه “should” و “must” در گرامر انگلیسی کارتون تامی تراکتور - قسمت 15 کارتون تامی تراکتور - قسمت 16 کارتون تامی تراکتور - قسمت 17 کارتون تامی تراکتور - قسمت 18 کارتون تامی تراکتور - قسمت 19 کارتون تامی تراکتور - قسمت 20 کارتون تامی تراکتور - قسمت 21 کارتون تامی تراکتور - قسمت 22 کارتون تامی تراکتور - قسمت 23 کارتون تامی تراکتور - قسمت 24 کارتون تامی تراکتور - قسمت 25 کارتون تامی تراکتور - قسمت 26 کارتون تامی تراکتور - قسمت 27 کارتون تامی تراکتور - قسمت 28 کارتون تامی تراکتور - قسمت 29 انتقاد یک کشاورز به رئیس جمهور در پخش زنده صدا و سیما کارتون تامی تراکتور - قسمت 30 عکس های جدید سلنا گومز برای برند coach کارتون تامی تراکتور - قسمت 31 کارتون تامی تراکتور - قسمت 32 کارتون تامی تراکتور - قسمت 33 تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 4- میز کار Desktop کارتون تامی تراکتور - قسمت 34 اسپک کوتاه قد کارتون تامی تراکتور - قسمت 35 کارتون تامی تراکتور - قسمت 36 کارتون تامی تراکتور - قسمت 37 مدیران برتر کارتون تامی تراکتور - قسمت 38 عروسک باربی وخانه ی بارب پارک 3 بعدی اسکچاپی - J7 کارمایکل اس ام اس تریلر معرفی بازی SESSION تشکر مردم از سردار حاج قاسم سلیمانی و مدافعان حرم کارمایکل اس ام اس - روش استفاده شوخی حمید ماهی صفت درباره همدان دعوا با راننده ماشی سنگین و عواقب آن دستگاه یوک MT - مایع فلئورسنتی MT آموزش پایه گیج و تست یوک Pie Gauge and Yoke تخریب غیر اصولی ساختمان و حادثه ناگوار میمون باحال!! تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 5- نوار وظیفه Taskbar کیوتی مارک گرفتن اپل بلوم،اسکوتالو و سوییتی بل آزمایش مقاومت در برابر خط و خش گوشی موبایل تصادف موتورسیکلت بدون سر نشین با یک زن محرم سال 1381 روستای مجیدآباد خدابنده پیدا کردن مار از داخل ماشین لباسشویی داعش در نقطه پایان دستگیری تعدادی از اراذل و اوباش تهران تقدیم به همه دختر ای که اسم شون فریده هست تست لایک و بازدید اورافترهای(date night) *درخواستی* بیل گیتس و پروژه ای برای کاهش جمعیت انسان ها ظروفی که قابل خوردن هستند آمریکا داعشی ها را به کدام کشور انتقال خواهد داد ؟ ماینکرافت بزودی دکتر ربات شما را درمان می کند! نقاشی و گریم حرفه ای صورت کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس فدای رفیقای گلم... اسکین جدید ماینکرافت - DanTDM کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس مقایسه کویل اوولوشن با کویل الیت نحوه ثبت فرم استخدام در موسسه ایران ترجمان فلافل فروشی باربیم +مبل یه تیکه اجاره آپارتمان 60 متری در کن سرآسیاب مدل موی زیبای این زن گیم پلی خودم از بازی PART 11) THE LAST OF US ) سلنا گومز روی فرش قرمز مراسم AMAs 2017 فر کردن مو دستگاه دی آر اس پرو شلوار پاره این زن کمر درد بافت مو پارک 3 بعدی اسکچاپی - J8 حمله ی همه جانبه ی روحانیت به رحیم پورازغدی برای اولین بار تور ماهی گیری برای باربی ساخت خودم زیست_هورمون1_آرامفر_موسسه ونوس شیمی کنکور موسسه حرف آخرمول بر ظرفیت قسمت دوم شیروانی حل تست های گیبس-استادشیروانی زوج های ناپیوندی اتم مرکزی-استادشیروانی شیمی -استادشیروانی شروع سریال هندی 24 در تلگرام @Tasvirfa شیمی کنکور موسسه حرف آخرنحوه مطالعه شیمی استاد شیروانی تمرینات دروازه بانی خبر پایان شجره خبیثه داعش توسط سردار سلیمانی به رهبری 3تایی هاش بیان وسط!!! | گیم پلی بازی NFS Hot Pursuit گزارش اختصاصی/چلسی با آنتونیو کونته موفق یا ناموفق؟! شتاب پژو 405 ساخت خودم مشاوره کنکور تریلر بازی موبایل Skyhill - زومجی حتما ببینید پارک 3 بعدی اسکچاپی - J9 شیمی کنکور موسسه حرف آخرنمودار مول بر زمان شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرنمودار مول بر زمان قسمت2شیروانی افزایش سایز اولین ویدیو لگوییم دوبله ی من و دوستم از السا و جک پارک 3 بعدی اسکچاپی - J10 دوبلم از باب اسفنجی "گروه جهادی نجف به کربلا"توزیع تنقلات بین کودکان زلزله زده غرب کشور باب اسفنجی دوبله راه کارهای مدیریت مصرف آب تشییع پیکر شهید مدافع حرم،مرتضی عبداللهی با مداحی رسولی با کاروان حسین انواع اسلب سنگ آگات عقیق سنگ های نیمه قیمتی ساختمانی اسلایم های بامزه دانلود فوتیج با كیفیت نمای زیبایی از قطرات باران- بی صد نماهنگ وعده صادق حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 راه کارهای مدیریت مصرف آب حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 شب بخیر کوچلوها اموزش ماین کرافت که اسمشو گذاشتم tp stone مشخصات فنی کنسول پلی استیشن ۴ مادر خنده دارترین و باحالترین استند آپ کمدی حسن ریوندی دانلود فوتیج با كیفیت تاچ گوشی آیفون صفحه سبز - بی صدا حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 3 تاپکی جوون دانلود قسمت 6 سریال عشق سیاه و سفید با زیرنویس تلگرام اموزش ساخت ۲ غول در ماینکرافت دستمال کاغذی ایزی لایف (نسخه شماره یک) نماهنگ مدافع وطن و حرم تقدیم به بزرگ مدافع حرم کلیپ شور شب شهادت امام رضا ( حاج مسعود پیرایش ) اسلایم عکس پرو فایلم کدومه؟ تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 9- باز کردن فایلها Files open with تریلر فصل پنجم Agents of Shield - زومجی تغذیه مناسب برای جلوگیری از افسردگی تجربی 95قسمت اول دین و زندگی کنکور اسلایم خامه ای جدیدم(ساخت خودم) شاه پناهم بده اموزش عروسک استار فایر اسلایم حملات تروریست های احرار الشام به مواضع ارتش سوریه سریال فرار از زندان فصل 5 قسمت 5 - دوبله فارسی تسلط بر افکار خود آنتونی رابینز کارگاه پروتکل گام به گام Full Digital تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 38- نصب سخت افزار Hardware installation غذای فوری و خوشمزه مراحل نصب نرم افزار آزمایشی ایده آل.نت بررسی تست های زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس تدریس مبحث حد و پیوستگی ریاضی کنکور - استاد محمد مهربان - موسسه ونوس دانلود فیلم American Assassin هندسه تحلیلی کنکور( تالس فوق سریع ) - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس تشکر علمای اهل سنت کرمانشاه از مردم و مسئولین حل تکنیکی سوالات عربی کنکور- استاد مصطفی آزاده - موسسه ونوس آنونس فیلم سینمایی بومرنگ محسن چاوشی - متاسفم - به داخه وه م تقدیم به زلزله زدگان تفاوت بین Ago و before در گرامر انگلیسی دانلود فیلم Domino عباس چرا باهاش اینجوری میکنی‌؟؟ ترسیدن از سگ! رزرو هتل و تورهای تفریحی- گروه بازرگانی پرشین کلیپ آزار و اذیت یک معلول توسط اشرار سعودی تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 39- نصب چاپگر Printer installation عرضه ی جدیدترین دوچرخه های Big NINE و BIG Seven مریدا حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور لپ های بسیار چاق امام دهان بشدت کوچیک آخر خنده کلیپ خنده دار و جالب/دابسمش خنده دار و باحال دانلود فیلم Stalker آخرین قدم با صدای حامد زمانی به یاد شهدای مدافع حرم کمک های روانی به آسیب دیدگان زلزله حوادث طبیعی به یادماندنی ترین زوج های سریالهای کره ای از دیدگاه من تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 40- حافظه های قابل انتقال Memory sticks تصاویر جدید از نبرد نیروهای مقاومت با داعش در بوکمال مد و فشن در خیابانهای تهران + تصاویر اعتماد به نفس امیر تتلو! فقط خودشو قبول داره! وحیدزمانی جان جانان ماه تابان سیدی یابن الحسن-1 تعذیه روستای بیروت ۹۶ پسرها وقتی در کلاس درس تقلب میکنن!خنده دار بدل رضا گلزار و سحر قريشى! قضاوت با شما! كشف جسد دختر 25 ساله بعد از دادن جواب رد به خاستگارش! دانلود فیلم Friends with Benefits وقتی قیمت زیرآب همه عوامل دورهمی را می زند! دستگیری اراذل و اوباش تهران تریلر انیمیشن The LEGO Batman Movie با کیفیت 4k ازدواج با پسر همسایه پس از 18 جراحی زیبایی! + تصاوير بسیج یعنی... ساختمان هوشمند Robotina - HIQ - بخش 2 تصادف فوق العاده وحشتناک فجیع ماشین با کامیون بلیط پروازهای داخلی و خارجی- گروه بازرگانی پرشین دانلود فیلم Bad Ass 2: Bad Asses امین حیایی ام بارهاشو برای کمک به مردم زلزله زده بست یک تیکه از پونی کوچولو(دوبله شده در ایران مدلیپز) دلبر قرمز_خاطرات جنگ رضا احسان پور آیت الله تربتی کربلائی محسنیه 1439قسمت1 چند سالته؟ ارسال هیتر سفارشی 320000 کیلو کالری به مقصد جهرم استاد رحیم پور ازغدی_ نفوذ به سبک انگلیسی دل من آیینه دارد به سرم نقش و نگارت تکویر قرآن کمیلا شادی مردم از پیروزی سربازان اسلام برابر داعش عثمان وعەلى بەرنامەى ئاموژگارى پیاوچاكان 5 مدلسازی یک روبات تخیلی به نام مگا من در 4 قسمت_قسمت سوم شیخ حامد شاکرنژاد سوره لقمان توحید تهران آموزش کمانچه کتاب سوم هنرستان خالقی تمرین 36 ایمان ملکی.mp4 تو میری با صدای ماهور ترانه زهره زمانی تنظیم هومن نامداری .mp4 عشق بزرگ با صدای ماهور ترانه زهره زمانی تنظیم سعید زمانی .mp4 گیم پلی خودم از بازی PART10) THE LAST OF US ) فروش انیمیشن دانشجویی : دهقان و مزرعه گاو شیشه ای فربد مدلسازی یک روبات تخیلی به نام مگا من در 4 قسمت_قسمت دوم رادیومتر کروکس انیمیشن کوتاه "Rise and Shine" این سگ هم توی زلزله روحیه شو از دست داده. ما هم برای مردم کمک آوردیم هم حیوانات. ساخت و فروش انیمیشن دانشجویی : عبور از شهر کاغذی آموزش حسابداری- آگهی استخدام حسابدار- نوبت عصر تبلیغ خلاقانه هواپیمایی ترکیش با بازی مسی و کوبی انیمیشن کوتاه “Honor and Glory” زیباترین مرد جهان در ایران جان جانان ماه تابان سیدی یابن الحسن-2 درب ونی ، کابینت هوایی تقدیم به اولین واقعی ترین اصلی ترین و اخرین رزبلا بیوتی دختر بل نانو چاپگر سه بعدی کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس گریم صورت اجاره آپارتمان 75 متری در کارون کوچه نجم زاده نرم افزار پرواز-سیستم حسابداری و امور قرارداها فروش آپارتمان 59 متری بریانک دستگاه پرورش قناری نقد انیمیشن پاندای کونگ فو کار ● حضرت موسی ع در کالبد پاندا مستند افسانه یهود ● نقد سریال جومونگ نقد فیلم جنگ جهانی زد توسط استاد رائفی پور اختصاصی شهرآراآنلاین اجاره آپارتمان 58 متری در کارون ارشد مقدم آموزش طبخ پیتزای همستری!! ساخت و فروش انیمیشن دانشجویی : خورشید باغبان ساخت و فروش انیمیشن دانشجویی : پرواز زنبور خمیری بارش شدید باران در سرپل ذهاب معرفی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (زبان عربی) فروش آپارتمان 38 متری جیحون میدی کنترلر نیتیو اینسترومنت Native Komplete KontrolS88 مداحی ای منجی هرمرد وزن غرقیم در بحر محن مارارهاکن زین فتن فروش آپارتمان 70 متری در 17 شهریور شمالی کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس عکاسی از کودکان در خانه- نکاتی قبل از عکاسی تفاوت بین past و passed در گرامر انگلیسی لمس کیفیت هلندی با دیسک تراش درجا MAD سلنا گومز در مراسم لوپوس گالا 2017 آنونس فیلم «پینوکیو، عاموسردار و رییسعلی» توجه صدا و سیما به سامانه کتاب پلاس بمناسبت هفته کتاب فایل ارائه هوشمند سهم فروش آپارتمان 60 متری در 17 شهریور شمالی آشنایی با انواع سمپاش کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس به همین نشسته بودم به گنه شکسته بودم هستم گدای کوی تو، چشمم بود بر سوی تو کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس قضا و قدر دین و زندگی کنکور #رضایتمندی #متقاضی_ایتالیایی_عمل #فمتولیزیک حجت الاسلام قرائتی می گوید؛ عنایت امام رضا علیه السلام یابن الزهرا امان زین جدایی---العجل یابن طاها کجایی اسلایدشوی تقدیر از همکاران بیمارستان پیامبران آموزش ساخت سری آدم برفی های بهم چسبیده با کاغذ آموزش تقلب فایل ارائه زیبال مقایسه ی سرعت عملکرد آیفون X و وان پلاس 5T ای ماه تابان حرم-مداح آقای مهدی صدقی زلزله زده ای که برق چادرش را با کنتور تامین می کند! کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس اجرای اهنگ عشقم این روزا و صحبت های قبل ان در کنسرت تهران محمد علیزاده بازیگران فیلم لگو مرد عنکبوتی قضا و قدر دین و زندگی کنکور بهترین گنج یاب طلا یاب جهان 09904455400 وارداتی اصلی کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس تفکر خلاق- مقدمه کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس فوتیج پوکه گلوله موج امید لگومتین برای مسابقه اقای راوی ببین TV - داستان طلاق / Bebin TV گپ تایم - پشت صحنه شعر یادت نره / Gap Time ۱۰روش موثر یادگیری زبان های خارجی Top 10 Farsi تفکر خلاق- این دوره برای چه کسانی مناسب است؟ خنده دار افغانی آموزش رفع ارور 0x800700e1 در انتقال فایل حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت اول -استادشیروانی اجرای جدید سلنا گومز wolves در مراسم AMAs 2017 پشت صحنه مصاحبه عوامل کتاب پلاس با صدا و سیما کلیپ عاشقانه فوق العاده زیبا نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور نصب مانیتور فابریک بی ام و_ BMW تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 44- بازآوری رمز Reset password تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 42- کاربرجدید New user درود بر حشریت - کلیپ کمدی طنز جدید ایرانی خنده دار باحال نسیم سبز ورود بیشرمانه جن به داخل بدن دختر ایرانی / کلیپ 18+ کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس بوکمال پس از پاکسازی کلیپ خنده دار جالب شعر زیبا از کلش اف کلنگ تصاویر دیدنی موشکباران اهداف در رزمایش جدید ارتش روسیه مجید اصلی پیدا شد... انواع ماسک خانگی ضد جوش برای انواع پوست برو زیارت نامه بردار-کربلایی سید مجید بنی فاطمه تفکر خلاق- چرا باید خلاقانه فکر کنیم؟ دورباش دیلی ، مستند کندیمیز روستای دورباش کاردستی با آرمیچر فروش انفجاری بیمه های عمر و زندگی آهنگ نوای حیات گربه آزمایش تشخیص مزه ها و حس چشایی فیلمبرداری هوایی از کشتی در حال غرق شدن تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 46- رمزگذاری فایل و پوشه Encryption certifi تولد ملیکا خانم رهبر انقلاب: شرمنده شدم بابت سوالی که از یکی از زنان زلزله زده در چادرشان پرسیدم تیزر مستند بزرگ "سینماهای قدیم پایتخت" نمایش مذهبی گمشده از تاثیر ورزش بر بدنتون بعداز سالها چی میدونید؟؟؟؟ دابسمش جالب از ژینوس با اهنگ امیر تتلو گیم پلی من از بازی metal slug x پارت یکم نیترین ستران گوهداربن ده ست خونه که ن ای وجه رب العالمین مولا امیرالمومنین فیفا 18 اینم قسمت کامل سیندرلا هر چهار قسمت یه لیوان بده به من فوتیج دود سفید اشترک گذاری صفحه اندروید بین ۲یاچند دستگاه چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم رفع موهای زاید پا نصب دوربین ۳۶۰ درجه BMW X3 THE EVIL WITHIN 2 قسمت 12 مجموعه دورهمی-تعمیر کولر برای تابستان توسط قیمت وارسلان دابسمش کیف قاپی از محمد vf پشت صحنه ویژوال افکت فیلم Knowing کات کردن ما و کات کردن اونا برترین تکنیک و گل های مارسلو - رئال مادرید دابسمش دیدنی از امیر بهادر علیرضا طلیسچی قسمت خنده دار خانه به دوش رئال مادرید و بهترین مدافع چپ مارسلو تعقیب و گریز پلیس تهران و دستگیری فراری اخبار مسابقات نادکاپ شریف ۲۱ - اخبار جوانه ها خلاصه تصویری کتاب روانشناسی مثبت - شادتر نوشته بن شاهر تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 47- کنترل کاربر بر فایل و پوشه Permission ماژول نظرسنجی صحبت های کودکان زلزله زده کرمانشاهی دابسمش دوستان در دعوا از امیر سلیمانی دابسمش تماشایی از محمد vf آهنگ فوق العاده زیبای (Faded) از آلن واکر (Alan Walker) طبیعت پاییزی با نوای شهرام ناظری ( بیایید بیایید ) آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 عقاب عینک ندیده خودروی پلیس دبی دهن همه وا مانده حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت پنجم)-استادشیروانی ادامه مبحث روابط والد کودک(دلبستگی) موتورسیکلت کاواساکی زد 1000 kawaaki z1000 نهایت سرعت پشت صحنه دابسمش های محسن ایزی دابسمش تماشایی از محمد جنتی نماهنگ: بازدید رهبری از روستاهای زلزله زده کرمانشاه بد گويي هاي دخترها از آقاي خز گنج یاب طلا یاب گرت ای تی پرو 09904455400 اورجینال اصلی ماکان بند و عشقه دستگیری اوباش و اراذل و قمه بدستان تهران نمایشگاه خودرو تهران توام فرشتم نبودی دابسمش لقمه شو: نمکی ترین خنده ی دنیا عملکرد مبردهای جایگزین... با EES و BITZER تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 48- مرکز امنیت Security Center دابسمش مائده و الناز مرغ عشق دستی .چیکو. جدیدترین تلویزیون فیلیپس اولد 55POS901F تلویزیون سونی A1E معاد شناسی دین و زندگی کنکور تلویزیون سامسونگ QLE تلویزیون ال جی c7 راه اندازی اصولی کسب و کار آنلاین Masha ماشا و میشا 10 - آپارات کیدز Masha ماشا و میشا ۴۳ - آپارات کیدز سریال نارکو ها Narcos - قسمت 5 عودة للحوار ٢٠ - العلمانية والحداثة - أ. سعيد فودة رایان موتورز نماینده رسمی تجهیزات MAD هلند گربه شکمو متفاوت سفر کن دانلود ویدئو جدید رضا یزدانی به نام دَرهَم اجراهای سلنا گومز در مراسم AMAs از سال 2014 تا 2017 لحظه شلیک دیدنی موشک صیاد 2 به سمت پهپاد ترفند ژاپنی ضرب اعداد بدون نیاز ماشین حساب آموزش دستور arp - بخش سوم وعده ای که در کمتر 3ماه به حقیقت پیوست گریه هاشو عشقه وعده ی ازدواج از اول ابتدایی فتو کلیپ آهنگ مرتضی تایرد " بعد تو " حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت دوم)-استادشیروانی یک صحنه خنده دار از فیلم نهنگ عنبر 18موردی که درباره ی باربی نمیدونستین!! adore |انیمه یونا دختری از سپیده دم | amv آفرودیار مرجع تخصصی آفرود و طبیعت گردی در ایران شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست شیمی کنکور95 شیروانی تان ۱۱ پیمان کولاک ارسالی جدید سلنا گومز رایگان بخشی مچ اندازی نیروهای مقاومت عراقی کلیپ ویژه حضرت ابالفضل العباس - حاج ملاجلیل کربلایی اتافاقات بسیار جالبی که هر 10 دقیقه در جهان روی میدهد روتین بعد از مدرسه و شب گریس! چرا بابد رویامون رو بزرگ کنیم؟ مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست شیمی کنکور95 شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست شیمی کنکور95 شیروانی گروه های هاگوارتز ورزشگاه بزرگ آتلانتا در آمریکا پس از 25 سال تخریب شد صحبتهای اولین شهیدمدافع حرم تکابی خیرالله صمدی با دخترش ببینید ارتش سوریه از داعشی ها در ریف حماه چه کشف کرد از آنچه خود نیاز دارند می بخشند... برترین خبرهای هفته (اول آذرماه 96) از دنیای تکنولوژی تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 1- واسط سخت افزار و نرم افزار BIOS اسماء سیستم جاده پلاستیکی اهنگ پاکستانی بهترین مشاور کنکور تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 2- فرمت کردن Format لوگو شبکه نسیم خاطره روحانی از تولیدبرنج بنفش درتایلند بدون دخالت دولت سریال فرار از زندان فصل 5 قسمت 7 - دوبله فارسی تشکر ویژه ی سید حسن نصرالله از سردار سلیمانی واکنش سعید قاسمی به سیاسی بازی دولت در زلزله کرمانشاه سوالی که رهبری از طرح آن شرمنده شدند! تبلیغ از کانال Girlsworld ویدیوی مفهومی از مدل 2018 آیفون SE شیمی کنکور موسسه حرف آخرمبحث پیوند کوالانسی شیروانی مشاوره تخصصی شیمی کنکور موسسه حرف آخر حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت ششم-استادشیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرگیبس استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرگیبس و تعادل استاد شیروانی مشاوره تخصصی شیمی کنکور موسسه حرف آخر نمونه تدریس مثلثات ریاضی نماهنگ اربعین / آبروی دو عالم /مهدی رسولی آموزشی شیمی کنکور موسسه حرف آخرمشاوره شیمی استاد شیروانی پاس های تماشایی ژاوی در بارسلونا شیمی کنکور موسسه حرف آخرگروه عاملی استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرقلمرودرساختمان کوالانسی شیروانی چانیول 60-یه قطعه ی احساسی کوچک که فی البداهه نواختمش. تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 7- پنجره ها 2 Casement آموزش طراحی ناخن با پودر مگنت یا چشم گربه ای آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS- هم مساحت دستگیری کودکان به مناسبت روز جهانی کودک! احرام محرم شب اول محرم با مداحی حاج سیدمهدی رضایی چالش مجید گربه | گربه مجید the witcher 3 wild hunt قسمت 12 معرفی جمعبندی حرف آخر شیمی استاد شیروانی آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS- هم مسافت مجموعه واکنش به پیودی پای - PewDiePie فیلم/ پاکسازی آخرین مقر داعش در سوریه دانلود قسمت 41 سریال غنچه های زخمی دوبله در تلگرام شیمی کنکور موسسه حرف آخرمعرفی محصولات شیمی شیروانی آب تمساح را به ساحل هالیوود آورد! شیمی کنکور موسسه حرف آخرمعرفی محصولات حرف آخر شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرمول بر ظرفیت قسمت اول شیروانی دوبله من از خودم در legacy dey گیم پلی بازی Nier Automata قسمت بیست و شش [26] تفسیر قرآن کریم آموزش فیلم برداری : کرین جیب ایده آل برای فیلمبرداری خلاصه بازی پرسپولیس 0-0 پدیده مشهد حاشیه ی آقای گلی وحید شمسایی (برنامه نود) فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 آمده ام ای شاه پناهم بده ... تفاوت کات کردن ایرانی ها و خارجی ها ! خنده دار پویانمایی موجودات پرنده- آناتومی تکنیک P2 برنامه زندگی استاندارد(در برنامه شونشینی) -فوم 10 نکته ای که عاشق Mate 10 میشوید (مدیا پردازش) ماجرای خواستگاری وسط برنامه تلویزیون کربلایی مهدی رعنایی تیزر اربعین ۱۳۹۶ گروه نرم افزاری Netscape مراسم چهل و هشتم هیات خوسف در حرم مطهر رضوی کلیپ احساسی با آهنگ تو حق داری از مرتضی اشرفی سمپل جدید بندری 2 پرکاشن های Spd30 توسط حسن مهدوی یک تسلا مدل X در لهستان و سوئد دو بار دزدیده شد! فانتاکروم/مخمل پاش/هیدروگرافیک09125371393 مسخره کردن جومونگ و سوسانو - هندی مومنتوم HD1 Free سنهایزر، تجربه ای متفاوت با تحرک بیشتر مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور وین أنت | الرادود باسم الكربلائی درمان ضایعات دور چشم و داخل چشم بدون جراحی با پلکسرپلاس کنفراس زیبا از دانش آموز رشیدی کلاس دوم یار تغذیه با شیر مادر ضامن سلامت نوزاد فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 دست دادن با زن مزاج جنسی مرد را سرد میکند! شناخت ویژگی های مولتی تسکینگ اندروید 7 نوقا ویژه برنامه اربعین حسینی - آیت ا... دکتر وزیری -1 کربلایی سامان محمدی ریزش مو - ایران مزاج آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی نوین تاک و مشتریان سقف جمع شونده-سقف متحرک برقی- 09380039391 اموزش ساخت غول محافظ افشای اختلاف بهنوش بختیاری با همسرش و ماجرای جدایی آنها اجاره ویلایی 56 متری نازی آباد میدان پارس گفتگو با سجاد اسماعیلی بازیگر با استعداد یزدی که با لهجه شیرین یزدی صحبت میکنه - Hala Khorshid سه نکته برای اینکه صورت تُپل تری داشته باشید| سلامت| قسمت چهارم

آخرین خبرهـا