سینمای ایران در مسیر حفظ انحصار است/چه کسی گفته سینمای ایران پاسدار ارزش‌ها بوده؟

سینمای ایران در شرایطی که رقیب جدی نداشته، تبدیل شده به یک سینمای انحصاری، محفلی و کمتاثیر. سینمایی که مدام خودش را تکرار می‌کند

به گزارش خبرنگار فرهنگیباشگاه خبرنگاران پویا، پس از مطرح شدن موضوع اکران فیلم خارجی، بسیاری از رسانه‌های خاص، تلاش می‌کنند این خواست مردمی را با قضاوت‌های عجولانه‌ای، دشمنی با سینمای ایران تفسیر کنند یا به خواست رسانه‌های اصولگرا، نسبت دهند. در صورتیکه هنر طبق فرموده سید شهیدان اهل قلم، مرتضی آوینی: «هنر دنبالچه سیاست نیست».

آنچه که در چند روز اخیر در رسانه‌ها در حمایت از طرح اکران فیلم خارجی منتشر شده به معنای ضدیت با سینمای ایران نیست. بلکه هدف اصلی حمایت از سینمای ایران است تا از شکل تک ساحتی کنونی خارج شود. با توجه به اینکه در رسانه‌های مختلف دائما این موضوع انعکاس داده می‌شود که طرفداران طرح اکران فیلم خارجی در سینماها ضد سینمای ایران و وابسته به یک جناح سیاسی خاص هستند با امیر قادری منتقد سینما که فاقد وابستگی سیاسی است به گفتگو نشستیم. با اینکه نکات دقیق و ظریفی در این گفتگو مطرح شد اما ایشان در طول این گفتگو بارها تاکید کرد که نباید از گفته‌هایش دشمنی با سینمای ایران برداشت شود. او نقد خود را نسبت به سینمای ایران مطرح کرده است و نقد به معنای دشمنی نیست.

*تسنیم: اولین نکته­‌ای که می­‌خواهم مطرح کنم این است که بحث­‌هایی راجع به اکران فیلم خارجی به تدریج داغ­‌تر و وسیع‌تر می­‌شود، خودتان فکر می­‌کنید دلیلش چیست؟ آیا نقصان اساسی عدم توجه به مخاطبان سینمانیست؟ تحلیل شما راجع به این نقصان و عدم توجه مردم به سینما با توجه به آماری که الان وجود دارد، چیست. مردم در فضای مجازی فیلم مومیایی را در هفته نخست آپلود شدن در سایت‌ها 7 میلیون بار دانلود می­‌کنند و از سوی دیگر در خوش‌ بینانه­‌ترین حالت نهنگ عنبر دو میلیون و ششصد مخاطب دارد.

من علاقه‌مند سینما هستم، من هم یکی از مردم ایرانم و طبعاً دوست دارم محصول خوب مصرف کنم، ما می­‌گوییم نمایش فیلم خارجی در ایران باید باشد و بسیار هم مصر هستیم. اولین بار فکر کنم این مسئله را در قالب یک یادداشت کوتاه در نخستین یا دومین سال آغاز به کارم در مجله فیلم نوشتم؛ که ما چرا نباید فیلم خارجی خوب ببینیم؟ و از آن زمان تا الان دارم به این فکر می­‌کنم و داریم تلاش می‌­کنیم که این اتفاق رخ دهد.

***سینمای ایران مدام خودش را تکرار می‌کند

اما این مسئله را باید در دو حوزه بررسی کنیم. اجازه بدهید اول شرایط سینمای ایران را بررسی کنیم. سینمای ایران در شرایطی که رقیب جدی نداشته، تبدیل به یک سینمای انحصاری، محفلی و کم ­تاثیر شده. این سینما اول رقیب داخلی جدی، یعنی استعداد عموم مردم ایران را، از طریق سلاحِ مجوز حذف کرد، از طریق یکسری هیات­های5الی 6 نفره به عنوان شورای ساخت، نمایش، بررسی و غیره. رقیب خارجی را هم به بهانۀ اینکه در صورت نمایش فیلم خارجی، سینمای ایران، از بین می‌رود. تازه این به جز انگ‌هایی بود که به لحاظ اخلاقی و شعارهای ظاهرا ضداستعماری به سینما می‌زدند. شما رقیب خارجی را حذف کردید، رقیب داخلی را هم پشت سلاح مجوز و این هیئت­‌های چند نفره حذف کردید، در نهایت چه می­‌ماند؟ سینمایی که مدام خودش را تکرار می­‌کند، استعداد جوانی هم که می­‌آید، اجازه ورود ندارد. مشکل من اینجاست که آن استعدادهای جوان فعلی سینمای ایران هم باز مجبورند از همان مسیرهای قدیمی حرکت کنند یا به همان مسیر وابسته باشند. وگرنه با مانع مجوز رو به رو می‌شوند.

*تسنیم: شما می­­‌گویید آن شورا (شورای پروانه ساخت و نمایش) نمی­‌گذارد ولی تجربه به من می­‌گوید خود مجموعه سینمای ایران است که خودش را تکرار می­‌کند و نمی­‌گذارد استعداد جدیدی و رقیب تازه‌ای وارد سینما شود.

شما آن شوراها را جدا از سینما می­‌دانید؟ فکر می­‌کنم اینجا اختلاف­ نظر داریم!

*تسنیم: حداقل من کارکرد شوراها را از نزدیک تجربه کردم، دیدم انحصارطلبان جلوی استعداد تازه‌ای را گرفته‌اند. جوانی که می‌خواهد وارد سینما شود باید یک تهیه‌کننده معتبر کارش را تایید کند و سرمایه­‌گذار با خودش بیاورد که بتواند فیلم تولید کند. یک مثال کاملا روشنفکری‌اش این است که 9 ماه فیلمنامه «ابد و یک روز» در کِشوی آقای ... می­‌ماند و سعید روستایی به عنوان یک استعداد سرخورده می­‌شود و این استعداد سینمایی در جشنواره سی‌چهارم جایزه‌اش را از همان آقا دریافت کرد، استعداهایی نظیر او باید به کجا مراجعه کنند؟

از مصداقی که آوردید بنده اطلاعی ندارم، اما می­‌خواهم بگویم به نظر من آن شوراها تا به امروز در راستای منافع همان صنف سینما، کم و بیش عمل کرده‌اند.

*تسنیم: یک نسبتی بین آن‌ها (خانه سینما و شورای پروانه ساخت و نمایش) برای ایجاد انحصار وجود ندارد؟

صددرصد وجود دارد.

*تسنیم: ولی قبل از آن شوراها اساساً خانه سینما وجود دارد که عملیات صنفی را به صورت انحصارطلبانه‌ای اداره می‌کند.

من اصلاً کلیت را دارم می­‌گویم، شما می‌خواهید بروید سراغ نهادهای متعلق به یک جناح. مگر چه فرقی می‌کند؟! بگذارید یک پله بروم عقب­‌تر که برمی­‌گردد به بحث شیرین نفت. در شرایط عادی شما مجبورید به رقیب­تان میدان بدهید. به خاطر اینکه شما اولا ابزاری برای جلوگیری از آن ندارید و دوما به این دلیل که باید یک فضای پررونقی ایجاد شود که مخاطب بیاید و پول بدهد یکی از شما و یکی هم از رقیب شما بخرد، این چیزها چه زمانی به وجود می­­‌آید؟ این شرایط درست، چه وقت شکل می‌گیرد؟ وقتی پشت‌گرمی به منبع مالی بزرگ‌تری مثل اقتصاد مرکزی نداشته باشید.

وقتی که یک سیستم وابسته به اقتصاد مرکزی باشد، این قدرت را پیدا می­‌کند، چه به لحاظ قانونی و چه از مسیرهای دیگری. انحصار خودش را حفظ ‌کند. سینمای ایران در 40 سال گذشته این راه را پیدا کرده است؛ درنتیجه شما می­‌گویید خانه سینما، شورای پروانه ساخت، من اینها را از هم جدا نمی­‌کنم. من می‌گویم این‌ها کلیتِ آن سیستمِ انحصارطلبی­ند که رقیب داخلی را که عموم استعدادهای مردم شامل آن می­‌شوند حذف کرده و رقیب خارجی را که فیلم خوب خارجی است، جلویش ایستاده‌اند. من می­­‌گویم یکسری قوانینی تصویب شده و یکسری آدم­هایی در یک نقاط کانونی نشسته‌اند که نتیجه‌اش شده این. من آنها را به جناحی منتسب نمی­‌کنم و من درباره کلیت سینمای ایران صحبت می­‌کنم. و در مقام خودم، به عنوان کسی که منافع‌اش همان منافع مردم ایران است. پس باید به فکر شکوفا شدن استعدادها باشد، و می‌خواهد محصول خوب مصرف کند.

*تسنیم: من واقعاً اعتقاد دارم شورای پروانه ساخت و نمایش متصل به بدنۀ خود سینماست و چه کسی بسازد، با کدام تهیه‌کننده بسازد را خودشان تعیین می‌‌کنند.

یعنی شما بدنۀ سینما را از خانه سینما جدا می­‌دانید؟

***کلیت سینمای ایران در این 40 سال، وابسته به انحصار بوده است

***چه کسی گفته سینمای ایران پاسدار ارزش­‌ها بوده و سینمای آمریکا ضدارزش­‌ها بوده است؟

*تسنیم : خیر، اما انحصارطلبی بخشی از شخصیت سینماگر ایرانی را در بر می‌گیرد؟

خب، حالا بیایید با حسن­نیتِ بیشتری نگاه کنیم. من فکر می­‌کنم هر کسی که صاحب چنین رانتی از چهل سال پیش بشود، می­‌خواهد منافع خودش را حفظ کند. شرکت خصوصی هم باشد اگر چنین رانتِ دولتی داشته باشد سعی می‌کند منافع خودش را حفظ کند. من می­‌گویم کلیت سینمای ایران در این 40 سال، وابسته به انحصار بوده، آنهم به خاطر امکاناتی که داشته با توسل به یک سری شعارهایی که هیچ وقت ثابت نشده.

شما فیلم­‌های سینمای آمریکا را می­‌بینید. آیا ارزش­‌ها در سینمای آمریکا مثلاً ایمان به نیکی و پیروزی خوبی، در سینمای آنها بیشتر است یا در سینمای ایران؟ آیا شخصی که اراده‌ای دارد و می‌تواند از نقطۀA برود به نقطۀB و تحولی در زندگی خودش و تغییری در جامعۀ خودش ایجاد کند، در سینمای ایران بیشتر وجود دارد یا در سینمای آمریکا؟ تمرین برای بهتر شدن و توانایی ایجاد ارتباط با دیگران را پیدا کردن، در فیلم­های 20 -30 سال اخیر آمریکا بیشتر وجود دارد یا سینمای ایران؟

این وسط برمی‌خوریم به مقداری شعار، که سینمای ایران، سینمای پاکی است، روستایی است!، صداقت دارد، لبریز از سفیدی است. کافیست این‌ سئوالات را در مقابل خودتان بگذارید و در مورد سینمای ایران، و محصولات دیگر کشورها را هم ببینید. چه کسی گفته سینمای ایران پاسدار ارزش­‌ها بوده و سینمای آمریکا ضدارزش­‌ها بوده است؟

*تسنیم: در سینمای ایران هویت ملی در 30 سال اخیر بوده یا نبوده؟

هویت ملی ایرانی یک بحث گسترده‌ای دارد که ما را از مسیر منحرف می­‌کند. بیایید فعلاً این موضوع را کنار بگذاریم. هویت ملی یعنی فرهنگ واقعی مردم یک کشور، نه آن چیزی که ما می‌خواهیم به آن تحمیل کنیم.

*تسنیم:در سینما بوده یا نبوده؟ این سئوال را به این دلیل پرسیدم ، چون مبنای بحث منطقی و مبتنی بر استدلال ماهرانه کارشناسی است.

افرادی در یک دوره­‌هایی نشستند برای ایران یک هویت تعریف کردند خارج از زندگیِ واقعی مردم در کوچه و بازار، که طیف وسیعی را شامل می­‌شود. طبقات گسترده­ای را شامل می­‌شود، از خیلی مذهبی تا کمی مذهبی، تا هنجارشکن، طبقه متوسط، طبقه محروم، طبقه مرفه.

ایران شامل تمام گروه­‌هایی بود که با همدیگر یک هویتی را می‌ساختند، سینمای ایران طبعاً به نظر من یک سینمای محفلی و انحصاری است که ارتباطش از طریق انتخاب آزادِ گیشه نیست و در نتیجه نمی­‌تواند رنگی از هویت ملی داشته باشد. منِ (امیر قادری) که نمی‌توانم بگویم هویت ملی ایران، این است. هویت ملی ایران چیزی است که در مردم کشور رخ می­‌دهد، من چه کاره هستم که هویت ملی را تعریف کنم.

***در پناه همین تصاویر جعلی است که موجب شده عده‌ای بتوانند شعار سر بدهند که سینمای ایران آسمانی است، سینمای هالیوود زمینی است.

***سینماگر ایرانی نمی‌تواند با تعاریف خودش، هویت ملی را بازتاب بدهد!

*تسنیم: پس جریان انحصار طلب نتوانسته آن هویت ملی را بازنمایی کند؟

اگر منظور شما از جریان انحصار ‌طلب، کلیت فرهنگی است که در این سال‌ها به نحوی به اقتصاد مرکزی وصل بودند، از چپ و راست، و بخش اعظم هنر و سینمای این سال‌های ما را ساخته‌اند؛ صددرصد. چیزهایی هم که ما شنیدیم به نام هویت ملی، بخش از شعارهایی است که روی هواست. تا زمانی که سینمای ایران انحصاری باشد که شمای سینماگر نمی‌توانید با تعاریف خودتان هویت ملی را بازتاب بدهید! شما در صورتی می­‌توانید هویت ملی را بازتاب بدهید که با انتخابِ اقتصادیِ واقعی مردم خودتان مواجه شوید. یک دوره­‌هایی یک مدیری آمده یک مجله و پرونده­ای ایجاد کرده، یک نفر یک کاری کرده که مثلاً هویت ملی ایران فلان چیزی است که من نوعی تعریف می‌کنم. سینمای ایران فلان است و بعد مثلاً آن بخش جهان را دشمنش فرض کرده و این بخش جهان را دوست فرض کرده. بحث من این است که در دنیای امروز یک چنین درک و تحلیلی از هویت ملی که فلان مدیر بنشیند در خانه­‌اش و یک شعر حافظ بخواند و خوش‌اش بیاید، و بعد مثلا در یک سخنرانی هویت ملی کشور را از این باب تفسیر کند، بعد یکی دیگر بنشیند و شعر دیگری بخواند و هویت ملی کشور را طور دیگری تفسیر کند؛ خب؛ چنین مسیری، یک شکل جعلی به جای تصویر زندگی واقعی مردم می‌نشاند. حافظ بخشی از هویت ملی ایران است، ولی اینطوری که هویت ملی ساخته نمی‌شود! هویت ملی را که فرد نمی­‌تواند تعریف کند، من هم نمی‌توانم تعریف کنم رسانۀ مطلوب من هم نمی­‌تواند تعریف کند. هویت ملی را گروه­‌هایی از مردم با شکل­‌های مختلف، در چارچوب امنیت ملی و منافع ملی آن کشور (نه منافع گروه­‌های مرتبط و خاص) در چارچوب ارزش‌های عمومی خودشان می­‌سازند.

سینمای ایران امکان ندارد از طریق بازنمایی هویت ملی با مردم رابطه‌ای برقرار کند، چون که از ابتدا گیشه و بازار آزاد ، یعنی ارتباط با انتخاب اقتصادی واقعی مردم کشورش را مترادف با ابتذال در نظر گرفته است. یعنی هر جا به سمت فرهنگ عام رفته است گفته ابتذال، تا یک فرهنگ خاص متعلق به یک محفل را به جای آن بنشاند. به جای اینکه واقعیت را درباره فرهنگ حقیقی مردم ایران بپذیرد. در پناه همین تصاویر جعلی است که موجب شده عده‌ای بتوانند شعار سر بدهند که سینمای ایران آسمانی است، سینمای هالیوود زمینی است، حالا کی قرار است این‌ها را ثابت کند! هم روشنفکر ما این را گفته است و هم ارزشی ما این را گفته ، حالا شما بروید ببینید سینمای آسمانی چیست؟

***سینمای دهه 60 یک سینمای انحصارطلبِ شبه­‌کمونیستی است

*تسنیم: مدیران سینمایی دهه شصت در ابتدای انقلاب مردم و مسئولان را از سینمای جهان ( نه صرفا هالیوود) می‌ترساندند. از تولیدات سایر کشورهای جهان هیولا ساختند چون زمانی که سینمای ایران ورشکسته شد در سال 56، خیلی از سینماهای ایران فیلم­های نیمه‌پورن ایتالیایی مانند فیلم‌های لاندو بوزانکا پخش می­‌کردند و جریان انقلابی آن را فحشا می­‌دانست و سینماگر ایرانی از این فرصت استفاده کرد وکلیت سینمای جهان را تعمیم داد به لاندو بزانکا. نکته مهم این است که در گفتگوی شما با فریدون جیرانی در مجله تصویری«اکس: استودیو کافه سینما»، او تلاش می‌کرد همان فوبیا و ترس را دوباره احیا کند. مصداق عبارتش این بود: «تو نمی­دانی چه هیولاهایی بودند در آن زمان تندرو‌ها و مسئولین... گروه­های تندروی...» ما بالاخره نفهمیدیم این تندروها کجا هستند؟

درباره آن گفتگو پیشنهاد می‌کنم کامل‌اش را منتشر کنید، یا همین قسمت از بحث را به طور کامل. به هر حال درباره مفاهیمی مثل ارزشی و روشنفکر ، در ادبیات انتقادی امروز ایران، و این قبیل تقسیم‌بندی‌ها، با شک و تردید نگاه می‌کنم. ما خیلی وقت‌ها کمبودهای‌مان را، گروه‌بازی‌ها و منفعت‌طلبی‌های‌مان را، در پناه تصویر یک مخالف خشن پنهان می‌کنیم. من یک نقدی بر یک فیلم ایرانی نوشتم (نامش را نمی­‌آورم چون محل مناقشه می­‌شود) تا تفاوتِ بین ذهنِ باز و ذهن بسته را روشن کنم. این که دوگانه اصلی این است، و نه آن چه شعارش را می‌دهیم. با وجود مخالفت با اکران فیلم خارجی از سوی گروه‌های مختلف سینمای ایران، می‌توان گفت ذهن بسته می­‌تواند در چارچوب ارزشی خودش را نشان می­‌دهد، می­‌تواند در چارچوب روشنفکری خودش را نشان بدهد. ذهن بسته می­‌تواند خودش را در مدلی از جهان‌هراسی نشان بدهد و می­‌تواند در ظاهر مدرن نشان بدهد، هیچ وقت به تابلوها نباید نگاه کرد، هنوز سینمای ایران دارد گفتمان دهه 60 را دنبال می­‌کند و مدافعان مطبوعاتی‌اش نیز همان تفکرات بنیان گذشته در دهه شصت را دنبال می‌کنند.

سینمای دهه 60 یک سینمای انحصارطلبِ شبه­‌کمونیستی است؛ حرف من این است چطور می­‌تواند یک سینما در روش­‌ها، انحصارطلب و مرکزگرا و وابسته به دولت باشد اما در تفکر بگوید من روشنفکر و آزادم؟ می­‌خواهم بگویم این دو لازم و ملزوم هستند شما وقتی سیستم­‌تان این می­‌شود که مردم از حق طبیعی­شان که دیدنِ فیلم خوب خارجی است محروم کنید ولی کلیه شورای پروانه ساخت و مجوز ساخت را در دست می­‌گیرید (من درباره گروه سیاسی خاصی صحبت نمی­‌کنم) چگونه می­­‌توانید نام خودتان را بگذارید روشنفکر یا ارزشی؟

چون که قاعدتاً شما در گرفتن این حق از مردم مسئولید. من می­­‌گویم دهه 60 وقتی در روش­‌ها این کار را کرد طبعاً در تفکر هم همینطور فکر می­‌کرد. همیشه می­‌گویم مسئولین آن زمان الان دوباره دارند گفت‌وگو می‌کنند، می­گویند ما ناچاریم، چون ماهواره آمده، مرزها باز شده، فضای مجازی آمده دیگر نمی­‌شود بست! دیگر نمی­‌شود بست یعنی چه؟! شما باید ذاتاً فکر کنید نباید این کار را انجام بدهیم. این سیستمی که ما الان داریم ادامۀ همان تفکر سینمای وابسته به اقتصاد مرکزی، و تزریق فرهنگ از بالا به پایین در دهه 60 است، گاهی وقت­ها به نظر من لباس ارزشی می­‌پوشد، گاهی وقت­ها لباس روشنفکری می­‌پوشد، گاهی وقت­‌ها دو کیلومتر به چپ می­‌رود، گاهی وقت­‌ها دو کیلومتر می­‌رود به راست، ولی اصلِ ماجرا تفاوتی نمی­‌کند.

*تسنیم: یک سؤال صریح و شفاف؛ آیا این سینمایی که بعضاً لباس­‌های متفاوت می­‌پوشد در راستای مسیری خاص، مطالبات سیاسیِ سیاستمداران ادوار مختلف را هم برآورده کرده است؟

خیر، شما وقتی گیشه و استقبال مخاطب در حوزه‌های مختلف را فحش تلقی کنید؛ مسیر سینما غلط می‌شود. فرقی نمی­‌کند: فیلم موفق در گیشه می­‌تواند مبتذل باشد می­‌تواند شاهکار باشد، همانطور فیلمی که از دولت پول می­‌گیرد می­‌تواند همین تعریف را شامل شود. حتی فیلمی که برای تولیدش از یک جشنواره جهانی پول می­‌گیرد می­‌تواند باز شامل این تعریف شود. به خاطر همین وقتی انتخابِ آزادِ مردم ایران را فحش تعریف می‌کنید، طبعاً دارید به سمت اقتصاد انحصاری دولتی حرکت می­‌کنید، طبعاً امیدوارید به وام فلان، رانت فلان، چطور ممکن است تامین منافع گروه‌ها به جای امنیت و منافع ملی گروه‌های مختلف مردم یک کشور، اصل نشود؟!

*تسنیم: مثلاً خانه پدری با پول پلیس ساخته می­‌شود، آشغال­‌های دوست­داشتنی با پول فارابی ساخته می­‌شود و تبدیل به ضد خودش می­‌شود.

من آن نقدی که نوشتم درباره تفاوت ذهن باز و بسته، در مورد خانه پدری کیانوش عیاری بود اما اگر ما الان وارد مصادیق شویم، وارد نقد آن فیلم می­‌شویم و باید کامل درباره‌اش بحث کنیم؛ به همین خاطر از این بحث خارج خواهیم شد.

*تسنیم: این روزها، یک ترسی مانند دهه 60 ایجاد کرده‌اند و می­‌گویند کسانی که طرفدار فیلم خارجی هستند (و با انگشت اشاره، امیر قادری و پوستر فیلم لالا لند را نشان می­‌دهند)، می­‌گویند اینها می­‌خواهند رقص و آواز را بیاورند در سینماهای مملکت اسلامی و فرهنگ مردم را لیبرالیزه کنند.

حرف بی­‌ربطی است. من می­‌گویم مثلاً «لالا لند» در ایران اکران شود اولاً اگر بخشی از فرهنگ نباشد که به فنا می­‌رود، اصلاً کسی نمی­‌رود ببیند. امیر قادری که چاه نفت ندارد که آن پول را به حساب لالا لند تزریق کند. ثانیاً لالا لند فیلم باکلاس­تری است؟ از لحاظ هنری فیلم پیشرفته­‌تری است؟ فیلم انسانی­‌تری است؟ لالالند فیلم سالم‌تری است؟ یا کمدی­‌های زن­پوش سینمای ایران و رقص و آوازهای فیلم‌های ایرانی، یا جشنواره‌ای‌هایی که اغلب حتی به لحاظ تکنیک هم مشکل دارند؟ یعنی کدام یک از این دو با چارچوب‌های حتی اخلاق سازگارتر است؟ یعنی هنر و عمق فلسفی را کنار بگذارید؛ سوال من این جاست: حتی در چارچوب­‌های اخلاقی، لالالند فیلم انسانی­تری است یا تعدادی از این فیلم­‌هایی که الان در سینمای ایران ساخته می­‌شود؟ چه در چارچوب روشنفکری، چه به عنوان فیلم بدنۀ جریان اصلی و چه حتی فیلم­‌هایی که بعضی از ارگان­‌ها می­‌سازنند. حرف من این است: حاضرم با هر مسئولی بنشینیم وفیلم‌های جیمز کامرون، دیوید فینچر،کریستوفر نولان، محصولات پیکسار و... را نگاه کنیم.

*تسنیم: صریح‌تر باشید، قصد لیبرالیزه کردن فضای عمومی و فرهنگ عامه را دارید.

من آن چیزی را که به آن اعتقاد دارم؛ گفتم. حالا اگر این اسم‌اش روشنفکری است یا ارزشی بودن یا لیبرالیزه کردن؛ خودتان می‌دانید. بگذار مسئله را ساده‌تر تشریح کنم، از میان محصولات امسال، دانکرک و بلید رانر 2049 محصولات خوبی هستند. مسئول و مسئولانی که با اکران این فیلم‌ها مخالف‌اند؛ با منِ منتقد، امیر قادری، بنشینند و این فیلم­‌ها را تماشا کنند و محصولات «پاک و آسمانی و اجتماعی» سینمای امروز ایران را هم نگاه کنیم، به لحاظ هنری، اخلاقی و انسانی. مقایسه کنیم.

من یک مثال رادیکال می­‌زنم، یک آدم موثری در جریان کمدیِ سینمای آمریکا هست به نام «جاد اَپِتو». او چه به عنوان نویسنده، چه به عنوان کارگردان و چه به عنوان تهیه­‌کننده یک موج از کمدی‌های خاصی را ساخت که یک آدم­‌هایی مانند سِت روگِن، نیکلاس استولر، ویل فَرر و... از جریانی که او ساخت بیرون آمدند. این فیلم­‌ها، آثاری هستند پر از برهنگی، پر از حرف زشت و پر از روابط به یک معنا بسیار غیراخلاقی. اما اغلب فیلم­های اینگونه وقتی تمام می­‌شود، شما دوباره به تاکید بر مفهوم خانواده می­‌رسید، و بلوغ انسان، و توانایی ایجاد ارتباط با همدیگر. من نمی­‌گویم الان اجتماع ما این آمادگی را دارد که ما فیلم ‌های «جاد اپتو» را در آن نشان بدهیم (همان طور که در آمریکا هم با محدودیت سنی اکران می‌شوند)، اما من دارم مقایسه می‌کنم و کسانی که این عبارات می‌خوانند، حق ندارند از مثال من سوء استفاده کنند برای مواجه با اکران فیلم خارجی. اما من باز حاضرم بنشینم این نوع کمدی­‌های جاد اپتویی را با هر مسئولی و سینماگر مخالف فیلم خارجی ـ من رادیکال­ترینش را مثال زدم ـ بنشینم و ببینم. و درنهایت بررسی کنیم، نتیجه­‌ای که از این فیلم­های کمدیِ جنسی، می‌گیریم، حتی در حوزه اخلاق، عمیق‌تر و مثبت‌تر و قابل بررسی‌تر است، در برابر اغلب فیلم‌های سینمای ایران، که می‌کوشند با این قبیل شعارها، خودشان را باارزش‌ نشان دهند.

ادامه دارد...

انتهای پیام/

R1439/P1439/S4,34/CT2

کلیدواژه:

شورای پروانه ساخت | اکران فیلم خارجی | خودش را تکرار | سینمای ایران | سینمای ایران | سینمای ایران | هویت ملی ایران | سینمای آمریکا | اقتصاد مرکزی | کلیت سینمای | هویت ملی | رسانه ها | چه به عنوان | واقعی مردم | خانه سینما | مردم ایران | گاهی وقت shy | فیلم shy | فیلم shy | امیر قادری | فیلم ها | یک سینمای | لالا لند | یک سینما | فکر می shy | ما می shy | من می shy | گروه shy | ارزش shy | چه کسی

قاتل جنازه سوخته در شهرستان گالیکش شناسایی شد تیم درمان اضطراری هلال‌احمر گلستان به کرمانشاه اعزام شد هوای استان کرمانشاه سرد می‌شود/کاهش دما تا ۱۰ درجه زیر صفر حضور اکیپ های صندوق بیمه کشاورزی کایرو رودریگز قراردادش با باشگاه سپاهان را فسخ کرد هیدینک، گزینه اصلی هدایت استرالیا مجید واحدی‌زاده نویسنده ، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون اردبیلی درگذشت قیمت جهانی نفت افزایش یافت گیم پلی من از یک مسابقه کامل بازی Counter Strike Global پایان داعش در سوریه و عراق جنایت های داعش عزاداری شب تاسوعای حسینی (سال ۹۶) راهپیمایی 13 آبان جی پی آر گروت داعش در سوریه و عراق نابود شد (گزارشگر: مهدی ستوده) بشار اسد با داعش چه کرد؟ پیام مهم سردار سلیمانی به محضر رهبری درباره نابودی داعش نحوه بک آپ گرفتن از دستگاه های ورتینا زیست شناسی نشر الگو ۳d پیش یک ثبت رکورد گینس برای بلندترین گل بسکتبالی باحال ترین و بامزه ترین های کمدین تنیس | منصور بهرامی حاج عباس طهماسب پور - نماهنگ حماسی "حسین عشق منی" از شهید بالاتر هم داریم!!! حاج عباس طهماسب پور - کلیپ مشک پر از اشک حجت الاسلام حسین علاءالدین برنامه زنده تلوزیونی شبکه قم حاج عباس طهماسب پور- کلیپ نفس های آخر بزرگداشت افتتاح صدمین فروشگاه افق کوروش(منطقه4) آموزش ساخت اسپینر ضد استرس با مهره ارسال 800 اردک به مناطق زلزله زده از قائمشهر !!! توضیحات در مورد انفجار صبح امروز سمنان کلیپ سردار حاج قاسم سلیمانی دوبله ی من برای عضویت در گروه gold اورافترهای ever after high فصل۳ کارتون پونی ها ♡■اسلایم ریون کویین■ ♡ معاون كلانتر - روز ملی تنبلی معاون كلانتر - پارك اكو معاون كلانتر - فصل شكار معاون كلانتر - سرمایه دار نفتی معاون كلانتر - مرداب اسلایم رنگی اختاپوس اسلایم متالیک نارنجی ساندویچ پانل / ساختمان پیش ساخته جشنواره پاییزه کیانیس اسلایم خامه ای سفید سامی یوسف/حضرت محمد روش کاربابرنامه استیکرساز وعکس نوشته نسخه اندروید خرابه ای به نام مسکن مهر؛ نمادی از غارت، چپاول،کلاهبرداری و بازی با جان مردم ؛ کلیپ تقدیم به بزرگ مدافع حرم؛ سردار قاسم سلیمانی روزهای سخت زلزله زدگان با بارش باران و موج سرما ؛ کلیپ طالع بینی به سبک اورافترهای خنده دار ترین حرکات گربه های خانگی آموزش بسیار ساده درست کردن کباب کوبیده عوامل خوشبختی ازدواج-خانم دکتر فرخی انیمه دخترانه کارآگاه ارواح یاکومو - Shinrei Tantei Yakumo قسمت 3 فارسی برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 25- پیش زمینه Foreground اپلیکیشن 724 بچه ها مثل کنه هستن.(باربی)(ساخت خودم) حاج عباس طهماسب پور- ارامش بده به دلم (شور) مسابقه ماست خوری در کلاس خانم حیدریان تریلر بازی Far Cry 2 تیزر آهنگ جدید پازل بند / دلداده کفش های پاشنه بلند میپوشید؟ پس این فیلم کوتاه ببینید اسلایم باحال توضیحات یادت نره علل نوسان قیمت سکه در بازار در روزهای گذشته اهنگ بیس دار تیزر کنسرت پلاس 23 آذر تهران مهدی مدرس انیمیشن یادگیری بورس شماره چهاردهم صحبت های نگارجواهریان درفستیوالCineIranدرباره فیلم نگا حاج عباس طهماسب پور- شور زیبای"شب سوم"محرم 1439 جلسه چهاردهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو چینارا.ترکیه ای مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور کارتون گروه تحقیق - قسمت 1 رزرو اینترنتی هتل کارتون گروه تحقیق - قسمت 2 کارتون گروه تحقیق - قسمت 3 کارتون گروه تحقیق - قسمت 4 کارتون گروه تحقیق - قسمت 5 کارتون گروه تحقیق - قسمت 6 کارتون گروه تحقیق - قسمت 8 مجموعه برنامه های تخصصی دانیال حق پرست کارتون گروه تحقیق - قسمت 7 کارتون گروه تحقیق - قسمت 9 شستشوی نمای ساختمان آذرخش ساختمان کهن کارتون گروه تحقیق - قسمت 10 کارتون گروه تحقیق - قسمت 12 انیمه نارنجی - orange قسمت 5 با زیرنویس فارسی کارتون گروه تحقیق - قسمت 11 کارتون گروه تحقیق - قسمت 13 کارتون گروه تحقیق - قسمت 15 کارتون گروه تحقیق - قسمت 14 کارتون گروه تحقیق - قسمت 16 کارتون گروه تحقیق - قسمت 17 کارتون گروه تحقیق - قسمت 18 کارتون گروه تحقیق - قسمت 19 کارتون گروه تحقیق - قسمت 20 حاج عباس طهماسب پور- زمینه احساسی"شب چهارم"محرم 1439 کارتون گروه تحقیق - قسمت 21 کارتون گروه تحقیق - قسمت 22 کارتون گروه تحقیق - قسمت 23 کارتون گروه تحقیق - قسمت 24 کارتون گروه تحقیق - قسمت 25 کارتون گروه تحقیق - قسمت26 کارتون گروه تحقیق - قسمت 27 کارتون گروه تحقیق - قسمت 28 کارتون گروه تحقیق - قسمت 29 کارتون گروه تحقیق - قسمت 30 کارتون گروه تحقیق - قسمت 31 کارتون گروه تحقیق - قسمت 32 کارتون گروه تحقیق - قسمت 33 کارتون گروه تحقیق - قسمت 34 کارتون گروه تحقیق - قسمت 35 دانلود فیلم هیولای پول دوبله فارسی کمک های باورنکردنی ای که گوشی شما میتونه به شما برسونه کارتون گروه تحقیق - قسمت 36 جلسه پانزدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو کارتون گروه تحقیق - قسمت 39 کارتون گروه تحقیق - قسمت 37 حاشیه های زیباتر از متن کارتون گروه تحقیق - قسمت 40 کارتون گروه تحقیق - قسمت 42 کارتون گروه تحقیق - قسمت 41 کارتون گروه تحقیق - قسمت 43 کارتون گروه تحقیق - قسمت 44 کارتون گروه تحقیق - قسمت 38 در دنیای دِوان قدم بزنید. کارتون گروه تحقیق - قسمت 45 کارتون گروه تحقیق - قسمت 46 کارتون گروه تحقیق - قسمت 47 کارتون گروه تحقیق - قسمت 48 کارتون گروه تحقیق - قسمت 49 کارتون گروه تحقیق - قسمت 50 کارتون گروه تحقیق - قسمت 51 نماهنگ_ تقدیم به سردار بزرگ اسلام, حاج قاسم سلیمانی پورشه پانامرا توربو S، تجربه ای فوق العاده خاص! مثلا دوتا عاشق آموزش طراحی تخصصی ناخن 2017 آموزش میوه آرایی آموزش بافت مو شیک 2017 بازرس و گروهبان دودو آبمیوه گیری گاستروبک 40133-خرید در سندباد sinbod.com اسپرسو ساز گاستروبک 42640-خرید در سندباد sinbod.com یک تریلر بی نظیر از (Yourgame.ir DRAGON BALL Fighter Z دوبلم از تینکلبن اموزش درست کردن مدل های مختلف مو کلیپ واقعی از جنگ تن به تن و رو در رو با داعش تخریب حرفه ای بناهای غول پیکر مراقبه صوتی روز جمعه "فرشته آنائیل" با صدای "روناک" Tik Taak (Khashayar SR) - Peleha / تیک تاک - پله ها سایه سنگین طلسم و جادو در فوتبال حرفه ای ایران Sami Beigi - Be To Marboot Nist / سامی بیگی به تو مربوط ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نماز مغرب رویایی زیبای مکه مکرمه 30 آبان 1396 نماز صبح رویایی زیبای مکه مکرمه 1 آذر 1396 نماز عصر بارانی رویایی زیبای مکه مکرمه 30 آبان 1396 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی چگونه یک مادر شاغل باشید؟ نامه زیبای همطونان برای مردم کرمانشاه و عکس العمل زیبای آنها. حتما ببینیدش ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی دستگاه تسمه کش پرتابل بادی 02188619523-09901873904 تیزر کنسرت بزرگ همای - آذر ماه 96 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تكرار تبلیغات و بیگانگى مخاطب با برند/ مجموعه ایمپکت ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آزمایش هسته ای سال ۱۹۵۰ شیخ حسین توانا موضوع زنگ زدن قلب واصلاح آن دوسیابی حیوانات همکاری در فروش فایل کتافایل پلیس محترم! خودروی حامل کمک های مردمی رو بخاطر داشتن بنر جریمه کرده!!! علی دایی ۶ میلیارد و ۲۸۸ میلیون تومان برای زلزله زدگان جمع کرد چند ترفند ساده و کاربردی با گیره ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی سلکشن ماشا و میشا Masha - آپارات کیدز تریلر بازی Ghost of Tsushima برای PS4 تولدنوزاد سرپل ذهابی دربیمارستان صحرایی درشب سرد بارانی 10 تا از آدم های معروف و حیوانات شبیه آنها. Top 10 farsi ۱۰روش موثر یادگیری زبان های خارجی Top 10 Farsi شصت ثانیه بورسی 30 آبان 96 دابسمش آش فروش ،کار جدید سهیل ترمیم مو اسکله بندر امیراباد چند ترفند برای مدیریت خشم بهترین های ماشا و میشا Masha - آپارات کیدز تیوب پرکن تمام اتوماتیک پیشرو ماشین بخارشو کارچر SC1-خرید در سیتی کالا Sitikala.com چاپ فلکس جم روش ترمیم مو بدون جراحی لیگ قهرمانان اروپا؛ برد شاگردان گواردیولا مقابل فاینورد تیزرفیلم نفس فندک و ایده های خاص ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی وقتی فضای مجازی قاتل «ما بودن» در خانواده می شود معرفی Alteas ONE ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی منچسترسیتی و فاینورد هفته پنجم لیگ قهرمانان آنچه خواهید دید قسمت دوم سریال اشوب اوج مدیریت بحران رانندگان ایرانی! کانسپت نیسان ۲۰۲۰ گرن توریزمو - دوبله فارسی صحنه های عاشقانه سلمان و کجول | صحنه رومانتیک بالیوود ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی کانسپتی که نسل بعدی نیسان GT-R را معرفی می کند. 10 تا از بهترین فیلم های کاجول در سینمای هند ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی سره نما: مجهول نابجا فوری کار: طراحی هوشمندانه دیوار مخفی هیجان انگیز ترین کراس اوور طرز تهیه 6 دسر در ماکروویو-سیتی کالا Sitikala.com بخارشو کارچر SC5-خرید در سیتی کالا Sitikala.com دیدار لایپزیگ و موناکو هفته پنجم لیگ قهرمانان ترمیم مو باور اشتباه در مورد جوشاندن آب خدمات رایگان دندانپزشکی توسط کلینیک های سیار نیسان ویژن ۲۰۲۰ گرن توریزمو دستگاه الکتروساکشن آیا میدانید در اسرائیل شهروند غیر نظامی وجود ندارد؟! تریلر سریال لوسیفر فصل 2 زیبایی با طعم افیون ۱۰ پیش بینی تلخ و شیرین سال ۲۰۵۰ سیستم روانکاری ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی دیدار لیورپول و سویا هفته پنجم لیگ قهرمانان ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تربیت معتادپرور سگ هاسکی و هرچی که لازمه بدونید جدول سودوکوی انگلیسی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آتش گرفتن پراید در میدان معلم لنگرود در گیلان مروری بر مادربرد قدرتمند MSI Z370 PC PRO حضرت علی الگویی برای تمام جوانب زندگی گزارشهای تلویزیونی که در تلویزیون پخش نشد آنونس فیلم قاتل اهلی #5 چاپ بنر سان پی روش ترمیم مو بدون جراحی ژنتیک جمعیت - (قسمت اول) ترس از امپور چیکار میکنه مدل جدید " آیفون SE " اوایل سال 2018 عرضه خواهد شد تسلط ماشین ها بر زندگی انسان در کوتاه ترین زمان جم و کلش رویال خود را نامحدود کنید ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی جم نامحدود و رایگان کلش رویال دریافت کنید وضعیت چادر زلزله زدگان همزمان با بارش باران هک جم و اکسیر کلش رویال خلاصه بازی ایران جوان بوشهر 1 - برق جدید فارس 1 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ژنتیک جمعیت - (قسمت دوم) مخلوط کن مورفی ریچاردز-خرید در سیتی کالا Sitikala.com هک سرور رویال100% تضمینی و تست شده تست پرینت و خشک شدن جوهر ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی هک جم و سکه کلش رویال هک کلش رویال با جم نامحدود و بینهایت ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آشنایی با لپتاپ ASUS X550VX Notebook ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی گفتگو با محقق ژاپنی پروفسور یاگاکی دخالت اطرافیان در زندگی رو اینطوری مدیریت کنید هک اکسیر و جم کلش رویال جم رایگان بازی کلش رویال چاپ بنر سان پی تیزر پارک علم و فناوری مازندران ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آثار انقلاب اطلاعات درایران ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی 5 گل برتر هفته دوازدهم بوندسلیگا تیتراژ میانی سریال روشنتر از خاموشی 》 اجرا : حسین نیازی کال اف دیوتی بلک اپس مرحله۲ Farzad Farzin - Asheghaneh (فرزاد فرزین - عاشقانه) تولید وبسته بندی بنر سان پی روستای دهگلشن اسم اشاره-استادواعظی دستگاه تولید نی کاغذی طلایاب ژئو تک ال ای دی 09195912100 حل تست مبحث و من آیته دین و زندگی کنکور لیگ قهرمانان اروپا؛ تساوی شاگردان کلوپ با سویا آمپول لیفتینگ غیر تزریقی جاری شدن سیل در شهر جده عربستان سعودی پیش نمایش "کلاس مجازی: اصول تصویرگری با میکروسکوپ SEM " آلاچیق ساحلی قتی به هردلیلی اعتماد همسرمون ازمون سلب شد الگوی محمد پیمان -استاد شعبانی-زیست کنکور سلمان منا / نماهنگ مجاهدان عراقی تقدیم به سردار سلیمانی ایجاد منحنی از دو منحنی دیگر تاچ و ال سی دی Galaxy J5 2017-j530 در yadakmobil.ir مقطعی از «سوره مائده» محمود الشحات محمد أنور هک جم و سکه کلش رویال صحنه های دیده نشده از بفرمائید شام+18 استارتاپ BENIT دعوای اکشی کومار و میمون بازیگوش پرفروش های فیلیمو هفته چهارم آبان 96 سلمان خان و کودک تنها جابجایی به استقرار بعدی و راه اندازی مجدد آکمیس ۵ افغان که شبیه افراد مشهور هستند! صدای زیبای جنگل-مجله خبری شاهین نشان مبل راحتی مناسب خانه و لابی تیزرکارتون مینیوها اخبار خودرو -مقایسه فضای داخلی پورشه کاین مدل 2015 و 18 مدل 2018 آیفون SE سقف متحرک 09300093934 کارتون موش وگربه پورشه پانامرا توربو S، تجربه ای فوق العاده خاص! آرایش بانوان - دیزاین ناخن - ناخن عروس طرز ساخت توده سرطانی تقلبی کلیپ اموزش مخصوص کودکان مقطعی از «سوره آل عمران» محمود الشحات أنور درگ فولکس واگن گلف R و آئودی RS3 سدان چای شیرین بوربن تی وی رستوران و غذاهای تخم مرغی اثرات فیلم های مبتذل #سقف_بارانی - قربون دمپایی سفیدش اعتراف کارشناس شبکه اسرائیلی در جهت همکاری با عربستان مسدود شدن حساب های راکد بانکی از امروز جم نامحدود کلش رویال فواید سواد ارتباطی جم کلش رویال را رایگان نامحدود کنید در کوتاه ترین زمان جم و منابع رویال خود را نامحدود کنید فروش دستگاه ابکاری فانتاکروم/آبکاری فلزات09125371393 جم تمام نشدنی کلش رویال درس آرایش عروس - میکاپ عروس - سایه چشم پارک ژوراستیک ایرانی هنردستی - کاردستی - آینه کاری خرید تلویزیون از بانه امروز آیفون X خریدم هنر دستی - بافتنی- آیینه دوزی بچه دستگاه کف شوی صنعتی | زمین شوی صنعتی | اسکرابر فروش دستگاه بسته بندی شیرینگ 09901873904-02188619523 سواد دیجیتال هک کلش رویال آبکاری پلاستیک-ابکاری فلزات/فانتاکروم 09125371393 هک جم و سرور کلش رویال فرو رختن وحشتناک ساختمان 5 طبقه لحظه استارت تا فرود آمدن MiG 29 هنر دستی - منجوق دوزی - گردنبند 2017 مسابقه های خارجی ها ۵ بازیگر مشهور هندی که اصلیت افغان دارند! هنر دستی - بافتنی- آیینه دوزی نامه تبریک سردار قاسم سلیمانی به مقام معظم رهبری #کودکان_را_دریابیم مناطق زلزله زده سرپل ذهاب حمله کرگدن آفریقایی به ماشین توریست ها در وسط جاده آشپزی با افق کوروش اخبار خودرو - تست مانور ناگهانی - لندروور دیسکاوری مقطع زیبا از «سوره مطففین» محمود الشحات محمد أنور خلاقیت با سیمان - ایران بوش صدای زیبای آبشار-مجله خبری شاهین نشان #12 آموزش دریبل آکا توسط احمدرضا برای فوتبال و فوتسال خودروی شناسایی رزمی AMV 35 مجموعه دورهمی-همکاری پلیس فتا با قیمت اطلاعیه شرکتهای بیمه در خصوص زلزله کرمانشاه ,ساندویچ پانل سقفی پانل ,گالری پانل تلفن شرکت پانل, شیمی استاد شیروانی انقلاب نکردیم که صرفاً تاج و عمامه را جابه جا کنیم! 10 تا از بهترین فیلم های اکشی کومار نانوجهش ۱۲: رنگ رادار گریز و ... گل های بازی رئال مادرید 6-0 آپوئل (HD) شیمی استاد شیروانی مسجد کبود تبریز قصه گویی نوآموز مهزیار تحققی در کلاس خانم حیدریان آموزش حسابداری- استخدام حسابدار نوبت صبح تنظیمات بخش تخفیفات 10 تا از بهترین فیلم های سلمان خان کامپیوتر پسر ۱۵ سالمو به دلیل اینکه به وبسایت های مستهجن رفته بود ازش گرفتیم آیا این کار ما درسته؟ بازی شیطان پرستی کلش آف کلنز کلیپ غمگین بگذریم مفسر ورزشی بعد از باخت تیم .... شرط هدف غرب از ایجاد شبکه های اجتماعی ,ساندویچ پانل دكوراتیو ,ساندویچ پانل قزوین , دوبله بن تن توسط فیلمساز کوچک (پارت 4) اخبار خودرو - Ferrari F40 تقویت شده صدای زیبای طبیعت-مجله خبری شاهین نشان مجموعه دورهمی-قیمت "از اصطلاحات فارسی استفاده کن " آموزش حواس پنج گانه در کلاس خانم هامونی گردن درد فرم معرفی مالک به ناظر جم رایگان بازی کلش رویال هک کلش رویال جم و اکسیر کلش رویال را نامحدود کنید هک جم و اکسیر کلش رویال هک کلش رویال صد در صد تضمینی هک سرور کلش رویال بدون نیاز به روت اخبار خودرو - مشخصات کلی - Chevrolet Cavalier 2018 هک سرور کلش رویال تضمینی و تست شده اخبار خودرو - ساخت پروژه شورولت کلورادو وقتی بغض مجری ثریا برای زلزله زدگان کرمانشاه ترکید... دیرین دیرین؛ آمادگی جناحی روشی لذت بخش برای آموزش کامپیوتر به کودکان ,ساندویچ پانل خارجی ,ساندویچ پانل icf ابوعلی شیبانی :چشمان یعقوب برای یوسف سفید و نابینا نشد از جدیدای دنیای تکنولوژی نمونه تولیدی کومیر ماشین شیمی استاد شیروانی مخمل پاش البرز كروم دیوار چین سمبل دوهزارساله و جز عجایب هفت گانه فرهنگ غنی و رعایت صف فرم تعهد کارفرما پارادوکس زیستی-استاد روان آموزش نصب نرده استیل از مقدماتی تا پیشرفته آموزش ساخت آکواریوم چندگانه منحصر به فرد تدریس گوش قسمت دوم-استادروان آموزش محافظت از اطلاعات شخصی در ویندوز و اینترنت شیمی استاد شیروانی نحوه قفل کردن و نشانه گذاری بر روی فیلم های ورتینا آشنایی با اعضای بدن در کلاس خانم یعقوبی نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور ,فروش ساندویچ پانل در گنبد ,خرید ساندویچ پانل , اخبار خودرو - بازسازی دوج چارجر و فورد موستانگ نکات کلی کار در آزمایشگاه (قسمت اول) - فارسی نانوسیم سیلیکونی! کلاس تدریس دکترمیرزایی نما آهنگ زیبا پرسون پرسون در خیریه پارادوکس هورمون ها-استاد شاکری شیمی استاد شیروانی ابوعلی شیبانی :هر کسی گفت داعش به پایان رسید غافل است فرم تعهد ناظر اظهارات اخیر روحانی درباره داعش ارگ راین کرمان پنگوین های خیلی باحال اخبار جوانه ها 16 آبان 96 شیمی استاد شیروانی اهمیت داروهای گیاهی در زندگی انسان-گزارش از محمد شکوهی تدریس مبحث علامات قسمت دوم-استادواعظی هک جم و سرور کلش رویال سالاد ساز مورفی ریچاردز انگلیس- www.citikala.com ترانه حسنی ناز وشیطون قابلیت ادواش addwash در ماشین لباسشویی های سامسونگ رابرت موگابه پس از 37سال، بالاخره از چرخه قدرت خارج شد ,ساندویچ پانل ,پانل ساندویچ ,ویژگی ساندویچ پانل آخرین نرخ ارز، سکه و فلزات گرانبها مقایسه دوربین 360 درجه بی ام و و مرسدس بنز شیمی استاد شیروانی تاثیر قرائت زیارت عاشورا تکان دهنده از این زیباتر نمیشه ... با دیدن این کلیپ آرامش میگیرید فیلم مهمان عرب هدف تلاش موفقیت پخش عمده کوله پشتی هلوکیتی چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم تاثیر قرائت زیارت عاشورا تکان دهنده آهنگ جدید و زیبای پازل باند (pazzel band) آموزش تعمیرات سیستم ترمز اتومبیل پراید نگاهی کوتاه به عنوان دارک سولز ۳ - اختصاصی گیمفا مقایسه تست سرعت iPhone X با Oneplus 5T پاتوق شبانه خانم بازیگر، اندرزگو را بهم ریخت! 20 ویژگی برتر گلکسی نوت 8 سامسونگ انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 12 فارسی لذت آشپزی -كباب دنده جدید ترین جوک ها و شوخی های هیجان انگیز حسن ریوندی درس اخلاقی آمریکایی! - استاد پناهیان یادگیری آیونیک- چیزهایی که باید بدانید صوت الدنیا یاحسین خدام خانواده ۱۴ نفره آمریکایی، خانواده ای پرجمعیت و شاد کار با لنز اسپارک | قسمت اول کار با لنز اسپارک | قسمت دوم خوان1- هشتم- پارت4 تست های معلوم ومجهول-استاد واعظی catwalk شلوار جین زنانه River Island Zip Side ماکرو گلد ریسر یا رایسر پرو 09195912100 تعریف انواع مدرک تحصیلی جلسه یازدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو آموزش نحوه عملکرد دستگاه حفار مکانیزه تونل TBM ترانه « لالا کن » در غم و اندوه زلزله زدگان کرمانشاه سایه بان بالکن عمار داره این خاک_حامد زمانی جلسه دوازدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو صحنه های مبارزه فیلم شکست ناپذیر 4 بصورت کامل Part 5 اهدای جوایز تیم هندبال / 1 آذر 96 ترانه دوری تو با صدای دلنیا رزازی جانباختگان زلزله کرمانشاه آبان 96 لری با تش دل دانلود قانونی فیلم سارا و آیدا تعریف انواع مرجع صدور معرفی GS1 Cloud بزرگترین بانک اطلاعاتی محصولات دنیا تصاویر واقعی لحظه ی خروج روح از انسان - توسط دوربین حرارتی فروش دستگاه بسته بندی شیرینگ 09901873904-02188619523 گنج یاب طلا یاب جی پی ایکس 09904455400 چرخه تناوب نسل قسمت اول-استاد روان چرخه تناوب نسل قسمت دوم-استاد روان کلیپی متفاوت از استودیو آکسایا جریان کاری تمام دیجیتال در کیس های بی دندانی کامل السا دوبله ی خودم مجموعه انفجار های تام و جری ۱۰ واقعیت عجیب عقرب ها آهنگ لری ممسنی نورآباد فارس نمایشگاه عکس «کدخدایان دریاچه» - لیلا صبوری چه چیزی در لاک ناخن پنهان است؟ دعوت محمد گلریز برای کمک به مردم زلزله زده انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 16 فارسی ویدئو مهربانی شماره 5/ لیدا اهنگی بختیاری با صدای دختری ناشناس ناله های سوزناک ثنا رحیمی دختر بابا (بهمن) یکی از هزاران کودک سرزمینم معاد شناسی دین و زندگی کنکور اذان سوزناک حمایت سودابه شادمان مجری صداوسیما از من موزیک اجرای آهنگ "باور کنم" در کنسرت قسمت اول سریال آشوب دانلود رایگان تنظیمات دوره آموزشی رنگ آمیزی نمای ساختمان انیمیشن یادگیری بورس شماره هشتم آهنگی عاشقانه آهنگی سوزناک از علی بابا کاغذدیواری ورساچه versace انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 25 فارسی جلسه سیزدهم: ارتباط سخت افزاری سیمولینک و آردوینو تنظیمات حساب ها سقف های سبک و مقاوم 09300093934 حل تست مبحث ترجمه0استاد واعظی خطوط عابر پیاده هوشمند رنگ آمیزی نما برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 17- زوم Zoom نماهنگ "انتقام سخت" به مناسبت پایان داعش علیرضا امیری گرماوری آهنگ دل نشین ارغوان Ahang arghavan مشارکت رزمندگان «نجباء» در آزادسازی البوکمال دیدار تیمهای نوجوانان البدر بندرکنگ و فولاد یزد آموزش پیگیری سفارشات در سایت مقداد آی تی بازدید هیات روسی از کارخانه سوان لامپ ( swanlamp ) حل تست های اعراب-استاد واعظی انیمیشن یادگیری بورس شماره نهم تنظیمات مهندس جدید دعوای حقوقی ۱.۶۸ میلیارد دلاری علیه بانک مرکزی ایران توقیف شناور یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس در ایران امیر تاجیک - دنیای دیگه برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 19- مربع مستطیل Rectangle فیلم دستگیری قمه کش ها در تهران آشنایی با کنترلر Reloop Neon چای ساز کیچن اید 5KEK1322ESS-خرید در سندباد sinbod.com جشن قرآن پایه اول در قالب فیلم فانتاکروم.ابکاری فلزات.آبکاری پلاستیک09125371393 تیزر سریال آشوب (جدید) داستان زن بارداری که پس از ۱۶ساعت از زیر آوار نجات یافت آموزش مجازی سازی ـ مبحث port binding کلیپ انگیزشی ارام بخش زیبا مخصوص کسب حال حس خوب بعد مشاهده این کلیپ هر چه میخواهید به ابوبکر بگویید زلزله کرمانشاه چگونه کوه را شکافته و متلاشی کرده است؟! جشن قرآن پایه اول در قالب عکس مدیریت پروژه های با محدودیت بودجه در مایکروسافت پراجکت دانلود پروژه پریمیر 30 Universal Titles تایتل های آماده نحوه کاردستگاه تزریق پلاستیک268تن سرو وموتورمطمئن ماشین خاطره روحانی از برنج بنفش زلزله و داغ های فراوان - شرح در متن گل حسین کاظمی برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 18- برش Crop شستشوی نمای ساختمان با طناب تریلر بازی Valkyria Chronicles 4 برش و پخ زنی لوله و فلنج های با قطر بالا ساخت وش آمریکا آهنگ شاد شاد سنگ دل Ahang shad موبایل Xiaomi Mi A1 درین درین زنبیل قرمزی و دوستان انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 27 فارسی معرفی TOGAF 9.1 سقف رستوران 09300093934 هک 100% تضمینی کلش آف کلنز تیزر تبلیغاتی مزون لباس عروس سپیدبخت میلاد امام حسین(ع).کوی محبت آبکاری طلایی فانتاکروم09125371393 ویدئوی آنباکسینگ پروتئین ۱۰۰٪ بیف سایتک انیمیشن یادگیری بورس شماره دهم رودخانه گوهررود رشت سخنرانی مقام معظم رهبری درباره قتلهای زنجیره ای دردهه70 باغ باران - تشریفات مجالس آدم و حوا روز پرکار ووشو استان موزیک ویدیوی زیبای هاوار برای زلزله زدگان کرمانشاه آوار برداری مناطق زلزله زده سرپل ذهاب تیسا - بیستون من کرمانشاه تنها نیست ؛ ترانه ای زیبا و تاثیرگذار تقدیم به زلزله زدگان کرمانشاه «موضوع شناسی» هم از وظائف فقیه است! جاروبرقی صنعتی کرشر مدل WD 5 Premium نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN مخلوط کن کیچن اید 5KSP5553EER-خرید در سندباد sinbod.com سریال مستند ظهور -ترجمه شده قسمت 22 فرهنگ شیطانی ما شستن نمای ساختمان و نما شویی ساختمان ۱۰ منبع درآمد عجیب و غریب کره شمالی Top 10 Farsi روش هایی برای تامین مالی کسب و کارهای نوپا هیچوقت این ۶ نوع زن را برای همسری انتخاب نکنید! Top 10 Farsi گنج یاب طلا یاب دیپ هانتر 09904455400 وارداتی اصلی السا دوبله ی خودم وام اشتغال روستائیان نظر عالم فلسطینی در مورد رهبر انقلاب مدیریت محدودیت بودجه در پروژه ها-موضوع کلی ماشین برقی جدید پورشه شهروند خبرنگار ما باشید عوارض رژیم های لاغری غیراصولی | اینفوسلامت انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 32 فارسی کاغذدیواری ورساچه versace فروش سیستم آبکاری فانتاکروم سری جدید09125371393 حل تست من وما-استاد واعظی حل تست مبنی برمجهول-استاد واعظی نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN مقایسه دوربین گلکسی نوت 8 با پیکسل 2 XL برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 20- بیضی و دایره Ellipse نکات کلی کار در آزمایشگاه (قسمت دوم) - فارسی گوشی موبایل HUAWEI Mate10 جمع آوری کمک های مردمی برای زلزله زدگان غرب کشور دی وی دی فابریک خودروی جک S5 با 18 ماه گارانتی تنبک نوازی فروش دستگاه بسته بندی استرچ پالت 09901873904 -88619523 بازی هنرنمایی نقاشی زیبای رنگ روغن انیمیشن یادگیری بورس شماره یازدهم حل تست های منصوبات تمییز-استاد واعظی انیمه به تو رسیدن فصل 1 - Kimi ni Todoke قسمت 1 فارسی دابسمش مهران مدیری گنج یاب طلا یاب ماینلب اصلی 09904455400 خرید و فروش چقدر مسلط سفارش ميده!! / دختر كوچولو! دیدگاه مردم یزد بعد از شنیدن خبرپایان سیطره داعشبرسرزم حاج قاسم سلیمانی در حال فرماندهی عملیات بوکمال تیزر تبلیغاتی مطب دندانپزشکی دکتر الهه فقیهی نیا حل تست های منادی-استاد واعظی معاد شناسی دین و زندگی کنکور لوسیون مرطوب کننده بدن استلو فروش دستگاه مخمل پاش الکتروسیس ترک09125371393 بارش اولین برف پاییزی ژالانه ویدئو مهربانی شماره 6/ نسرین خود کشی در ابادان برنامه ریزی مسئولان برای ایجاد اشتغال درروستاها پروژه عکاسی سه بعدی - کوه های مریخی موبایل Huawei Nova 2 Plus 64GB کاغذدیواری ورساچه versace گریل برویل مدل BGR200-خرید در سندباد sinbod.com تار و مار شدن سربازان قهرمان ارتش عربستان توسط موشک تاو 10 ویژگی برتر گوشی آیفون X معرفی كتاب سگ های دهكده خمیر بازی دف نوازی حل تست های تحلیل وصرفی-استاد واعظی ماوی ماوی،ساقی ساقی،مهدی فراهانی متقاعد کردن مشتری برای خرید- مقدمه برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 21- ابزار آزاد Free tool آتش گرفتن مجری مستند های تلویزیون در جلوی دوربین صحبتهای یک دختر در مورد اختلاس انیمیشن یادگیری بورس شماره دوازدهم کارگاه بین المللی فرهنگ ناملموس آب نامه اي تکان دهنده كه داخل يك شلوار هداياي مردمي به زلزله زدگان به روستا ارسال شده است جم کلش را رایگان نامحدود کنید ویپ حرفه ای تارگت ۷۵ واتی، ساخت شرکت ویپرسو ، فروشگاه رابو ۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ هک کلش آف کلنز آپدیت شد از سایت cclash.ir دانلود نمایید طرح black friday سال 96 خانه مهندسی صنایع هک کلش با جم تمام نشدنی جم رایگان و نامحدود کلش آف کلنز معرفی ویدیویی ماشین ظرفشویی 14 نفره ال جی D1452 حاج عباس طهماسب پور-زمینه دلنشین شب اول محرم 1439 جم نامحدود بازی کلش جم نامحدود بازی کلش جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 22- قلم جادویی Fuzzy افتتاح گالری یادگار ماندگار در استان البرز سقف اتوماتیک رستوران 09300093934 هک زمین جدید کلش آف کلنز شرایط سخت سرپل ذهاب , زلزله زدگان آبان ۱۳۹۶ هک جم و منابع بینهایت کلش آف کلنز جمع بندی معادشناسی و تست دین و زندگی کنکور اسکی روی آب یک زن در خیابانهای شهر جده! باران درمنطقه زلزله زده شدت گرفته!!!! هک کلش آف کلنز(زمین جدید) آب مرکبات گیری برویل 800CP-خرید در سندباد sinbod.com چگونگی پیشروی نیروهای مقاومت مقابل داعش در سوریه هک کلش از وب سایت www.cclash.ir قابل دانلود است بارش بارون شدیداحتمال سیل وجود دارد درمنطقه زلزله زدگان هک جم و منابع کلش صد در صد تضمینی و تست شده خرمشهر ها در پیش است!!! ۳۰ هزار واحد مسکونی و تجاری در زلزله غرب کشور آسیب دید حرکت نمایشی با فندک، امکان حکاکی متن و طرح دلخواه شما روی فندک،۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ سپتیک تانک - سپتیک تانک پلی اتیلن آموزش مراحل تهیه نان در کلاس براتی متقاعد کردن مشتری برای خرید-هشت کلید روانشناسی در فروش جراحی كودك ۳ساله باسابقه تصادف و اسكار وسیع روی پل بینی نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN جم بینهایت بازی کلش جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن نامه كودكان جرگلان خراسان شمالی به كودكان زلزله‌ زده کرمانشاه , زلزله زدگان آبان ۱۳۹۶ آموزش مراحل تهیه نان در کلاس رفعتی فوتبال بازی کردن حمید استیلی با بچه های زلزله زده , زلزله زدگان آبان ۱۳۹۶ فیلم نادیده ای از زلزله طبس انهدام خودروی انتحاری داعش توسط ارتش عراق جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید هک جم و منابع بازی کلش آف کلنز تبلیغ وانت شورولت برای کشیدن 187 تن بار در سال 1973! هک جم و اکسیر کلش اف کلنز باران شديد امروز در سرپل ذهاب منطقه زلزله زده صحبت های جالب پرویز پرستویی در مورد سردار سلیمانی هک جم و منابع بینهایت کلش آف کلنز کلش آف کلنز نامحدود با جم تمام نشدنی آشنایی با گروه های مواد غذایی در کلاس خانم هامونی دانلود پروژه افترافکت اسلایدشو Magnifier Parallax هک جم و منابع کلش صد در صد تضمینی و تست شده جم نامحدود کلش هک جم و سرور کلش جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید واکنش حسن روحانی به مردی که سخنرانیشو قطع کرد آموزش درست کردن جوجه کباب - How To Make Chicken Kebab 1 تیزر فرهنگی سفر ایام اربعین بازی در حیاط کلاس خانم براتی علی بابا - ارشاد [غریبه خوش اومدی ۳] آموزش دف نوازی (فیلم شماره ۸) توسط فرهاد بادپا اجاره آپارتمان 95 متری سهروردی جنوبی ابرار غربی چادرنشینی زلزله زدگان بجنورد در فصل سرما پس از ۶ ماه واحد کار خانواده در کلاس خانم هامونی برنامه ویرایش عکس رایگان گیمپ Gimp درس 23- ابزار رنگ Color tool اینبار بدل رضا صادقی که به جای خودش اجرا کرده انیمه فراتر از محدودیت Kyoukai no Kanata قسمت 2 فارسی شستشوی نمای ساختمان با واتر جت-نما شویی با طناب تهیه ماست در کلاس خانم رفعتی اموزش پودر کاکائو برای باربی تغییر دکوراسیون دهها میلیونی دفتر یک مدیر دولتی درسنامه معاد شناسی دین و زندگی کنکور اسیر شدن داعشی ها توسط ارتش سوریه ماشین ریش تراش فیلیپس سری 5000 اجاره موقعیت اداری 110 متری سهروردی جنوبی ابرار غربی واحد کار خوراکی های مفید در کلاس خانم رفعتی پیکان جدید تولید می شود خلاصه بازی بروسیا دورتموند یک - دو تاتنهام گل های بازی بازی موناکو یک - چهار لایپزیش آمریکا داعشی های را به کدام کشور انتقال خواهد داد ؟ نمونه تصویر دوربین داهوا مدل SD-59220S-HN واحد کار فصل پائیز در کلاس خانم رفعتی خوردن دل قلوه جگر با بدن ما چه میکند روزی که خاویر فارینوس جانشین تولدو در دروازه شد! محمد حسین حدادیان صفر۹۶هیئت مکتب الزهرا-ای عشق بی بدل انیمیشن یادگیری بورس شماره سیزدهم شستشوی نما-شستن نمای ساختمان بدون داربست لحظه شلیک موئشک سامانه پدافندی اس - 200 ایران کمک نقدی یانگوم به زلزله زده ها طرز تهیه مرغ سوخاری با روشی فوری برنده جشنواره پاییزی سینماتیکت بدون سوزاندن، بدون نگرانی حل راز «مثلث برمودا»؟ زنگ بهداشت دندان در کلاس خانم ابریشمی عروسی موج سواری یک زن عربستانی در خیابان های مملو از آب جده بابک اکبری متخصص انرژی درمانی زودپز و مولتی کوکر گاستروبک 42529-خرید در سندباد sinbod ایرانیه سوار ماشین آمریکاییه شده آموزش سفارش آویز ساعت در فروشگاه اینترنتی گیلداگلد آزمایش خوراکیهای مفید مضر در کلاس خانم حیدریان کشف کارخانه موادشیمیایی داعش درریف حماه توسط ارتش سوریه بازی در پارک شهر (باغ محتشم) رشت سخنان شجاعانه رئیس جمهور روحانی درباره اتحادیه عرب مامور راهنمایی ماشین کمک به زلزله زده ها رو جریمه کرده موزیک ویدئو دیزاین منزل به مناسبت تولد شستشوی نمای ساختمان بیمارستان نیکان گام اول کار با نرم افزار مدیریت آموزشگاه های موسیقی ثروتمندان روش ترمیم مو بدون جراحی نگاهی به دوربین جمع و جور GNARBOX که برای هر نوع رستوران شکوفه نانو شیشه (آبگریز نمودن شیشه) گام دوم کار با نرم افزار مدیریت آموزشگاه های موسیقی روش ترمیم مو بدون جراحی عملگرها (Actuator) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پاسخ دندانشکن دکتر زیباکلام به حسن عباسی انیمیشن دیرین دیرین در مورد بست نشینی یاران احمدی نژاد ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی روایت مستند از نقش منافقین در ترور شهید رجایی و باهنر تیونینگ بسیار عجیب و متفاوت سیتروئن C1 حرف های دردناک یک زلزله زده کُرد: دولت بجای ما به کشورهای عربی کمک می کند جریمه ۱۳۰هزار تومانی کامیون کمک های امدادی به زلزله زدگان آخرین وضعیت سلامت روان لرستان از زبان دکتر حاجبی گام سوم کار با نرم افزار مدیریت آموزشگاه های موسیقی عزیز ویسی ویدئو آموزشی : با اخبار لغت یاد بگیریم (30) پاور پک هیدرولیک چالش بطری! ماموریت غیر ممکن 10 گل دیدنی زلاتان ابراهیموویچ _ تکمال اسپرت واکنش های برتر هفته سیزدهم لیگ یک فرانسه دکتر زهرا رفیقی - رژیم غذایی در رفع لک های پوستی و جوش صورت یک صحبت همدلانه با نوجوانان و جوانان ماداگاسکار قسمت 4 باغ صدرا - تشریفات عروسی قرعه کشی جشنواره تابستانه اویلا و فامیلا در افق کوروش اخبار خودرو - نسخه کامل رونمایی تریلی و خودروی تسلا آموزش به حرکت درآوردن خودرو مناسب برای آزمون شهری | دکتر رانندگی | آزمون آنلاین آیین نامه | نماهنگ/ مدافع حرم و وطن استارت زدن و هوای سرد و دور موتور جم کلش رویال را رایگان نامحدود کنید هنردستی - کاردستی - کاردستی کودکان 136

آخرین خبرهـا