راهکارجایگزین یک نهاد مدنی برای لغو کار کودک در مناطق جنوب پایتخت برای دستگیری کارگرانِ کوچک

جامعه > آسیب‌ها - مادر یک کودک کار: «شوهرم دستفروش است؛ چایی می برد و می فروشد. خودتان می دانید صبح ها نمی توانند بساط کنند، شهرداری نمی گذارد کتک می زنند و بعد هم جمعشان می کند. الان هم که مریض است با این وضعبت اگر فیروز هم کار نکند چه کسی خرج خانه را بدهد.»

لیلارزاقی: زخم مهاجرت، پس از یک حمله انتحاری در کابل هنوز تازه است.انگار که از سیاره‌ای دیگر به این گوشه از دنیا پرتابش کرده باشند،از روزهایی که به تلخی می گذرد گله می کند.« شوهرم روماتیسم دارد و مریض است، با این حال جایی حوالی 15 خرداد دستفروشی می کند.چایی می برد و می فروشد.خودتان می دانید صبح ها نمی توانند بساط کنند، شهرداری نمی گذارد و جمعشان می کند. اگر هم کار باشد روزی 20-25 (هزار) تومن بیشتر درنمی آورد. با این وضعبت اگر "فیروز" هم کار نکند چه کسی خرج خوردوخوراکمان را بدهد. بالاخره بچه ها خرج دارند. خرج کفش و لباس.. ماهم که مهاجریم، کسی را نداریم ...»

از 7 سال پیش که شهربانو، مادرِ فیروز ، کودک کارگر پاساژ بزرگ پرده فروشی خیابان مولوی، از افغانستان به ایران آمده وضع زندگی‌شان هیچ تغییری کرده. «شوهرم تا اهواز هم برای کار رفت. ولی کار نبود. خودمم یه مدت تو مولوی تخمه پاک میکردم. یه خانمی بهم تخمه میداد، براش پاک میکردم ولی بعد از مدتی به خاطر نگهداری از بچه هام نتونستم کار قبول کنم. تعدادمون زیاده»

حالا مدتی‌است فیروزِ ده ساله ، یک تنه خرج زندگی را روی شانه هایش می کشد. تنها برای هفته ای 50 هزار تومان...روایت او روایت دهها کودک ایرانی و غیرایرانی مهاجری است که یک تنه مخارج زندگی در شرایط سخت را تامین می کنند. گاه با باربری در پرده فروشیهای خیابان مولوی و گاه با پاک کردن شیشه ماشینها بر سر چهار راهها.. گروهی را با هدف موهوم زیباسازی چهره شهر جمع آوری می کنند و گروهی دیگر زیر پوست خالی شهر ، آنجا که از دیده ها پنهان است، زیر بار سختی قد می کشند.

اگر درآمد داشته باشم دیگر نمی گذارم "فیروز" کار کند

به محض تعطیل شدن از مدرسه، راهی پاساژ پرده فروشی می شود؛ وردست مغازه دار است و توپ های پارچه را یکی یکی روی شانه اش می اندازد و از این سو به آن سوی پاساژ جابه جا می کند. آن هم تنها برای 50 هزار تومان در هفته... ساعتهای کار طولانی و سختی کار، فکر کردن به بازی های کودکانه را از فیروز که فقط 10 سال سن دارد، گرفته است. در این بین اگر وقتی برای رفع خستگی باشد سری به موسسه می زند، تکالیف درسی اش را انجام می دهد و بازهم تکرار هر روزه ی مشکلاتی که تمامی ندارد.

وقتی از مادرش می پرسیم با 50 هزار تومانی که فیروز درمی آورد چگونه از پس مخارج خانواده 5 نفری شان برمی آیند، می گوید: «شوهرم دستفروش است؛ چایی می برد و می فروشد. خودتان می دانید صبح ها نمی توانند بساط کنند، شهرداری نمی گذارد کتک می زنند و بعد هم جمعشان می کند. الان هم که مریض است با این وضعبت اگر فیروز هم کار نکند چه کسی خرج خانه را بدهد.»

شهربانو و خانواده اش 8 سالی است که از کابل در افعانستان به ایران آمده اند. می گوید خیلی از شهرها را در پی یافتن کاری که زندگیشان را بچرخاند رفته اند اما این رفت و آمدها تاثیری بر وضعیت زندگیشان نگذاشته. شهربانو می گوید نمی توانند به افغانستان برگردند «افغانستان برای چی برویم. شوهرم شانس آورد زنده ماند. کل فامیلش در انفجار انتحاری کابل زیر خاک ماندند..»

شهربانو را در موسسه توانمند سازی «آوای ماندگار دروازه غار» می یابیم. جایی در میان کوچه های خاکستری محله مولوی و خیابان ریسی. تلخی فضا بیش از حد تصور است تنها صدای همهمه بچه ها که از مدرسه پسرانه تعطیل می شوند این رخوت و سکوت تلخ را می شکند. اینجا هنوز می توانید برخی تصاویر آشنای دوران کودکیتان را ببینید.

دویدن بچه ها لابه لای پیاده روهای تنگ و باریک و برخوردشان به وسایل آهنگری یک پیرمرد آهنگر و گوش پیچاندنی که تا سالها دردش را فراموش نمی کنی... از اینها که بگذریم مابقی ماجرا تلختر از حد تصور است. در دروازه غار انگار گوشها تیزتر می شود و چشم ها بیناتر. اصلا انگار قرار است با یک سیلی محکم به گوش هر تازه واردی، خواب از سر کل شهر بپرد. راستی تا یادم نرفته بگویم، به اینجا که رسیدید سرتان را بالا بگیرید تا چشمتان به سرنگهای استفاده شده روی زمین نیفتند. آخر اینجا گروهی از شهروندان، برای تسکین دردهایشان به خودشان سوزن می زنند! شاید بتوانند کمی بیشتر بی مهری ها را دوام بیاورند.

در طی سالهای گذشته دهها موسسه غیردولتی با هدف کاهش آسیب در این منطقه راه اندازی شده اند که موسسه آوای ماندگار یکی از آنهاست. شهربانو با چادری روی سرش وارد اتاق مددکاری موسسه می شود و در پاسخ مددکار که به او می گوید؛ به این شرط برابت کار پیدا می کنیم که نگذاری فیروز کار کند می گوید "چشم ... به پدرش میگویم. باور کنید اگر کاری داشته باشم دیگر نمی گذارم این بچه برود سرکار."

به جای دستگیری کودکان از اشتغال مادران حمایت کنید

حالا دیگر جمعیت این منطقه به 36 هزار نفر رسیده اند..36 هزارنفردر یک گودی بنام "دروازه غار"، روزگارشان با آسیب هایی گره خورده که محصول نابرابریهای ساختاری است.از اعتیاد و کارتن خوابی زنان و مردان آسیب پذیر اگر به سختی عبور کنیم ، حضور خانوارهای کارگری با درآمدهایی چندین برابر زیر خط فقر ، سالهاست دروازه غار را به ویترینی از نمایش آنچه آسیب اجتماعی خوانده می شود، تبدیل کرده است.

نتیجه این ساختار معیوب، افزایش تعداد کودکانی است که برای کمک به تامین مخارج خانواده هایشان به کار در خیابانها، تولیدی ها و کارگاههای زیرزمینی مشغولند. فعالان مدنی می گویند، برخورد حذفی با کودکان کار و جمع آوری یا دستگیری آنها پاک کردن صورت مساله است و بسیاری از آنها را روانه کارگاههای ناامن زیرزمینی خواهد کرد. آنها بر این باورند که سیاست گذاریهای اجتماعی-در-طول-چهار-سال-دو-میلیون-شغل-ایجاد-شده-است-ناامنی-روانی-از-علل-بروز-آسیب-های-اجتماعی">رفاه اجتماعی باید مبتنی بر حمایت و توانمندسازی خانواده‌های کودکان کار و خیابان باشد.

این روزها که بحث جمع آوری کودکان کار و خیابان داغ شده، دوباره اختلاف نظرها بر سر اثربخشی این گونه اقدامات ضربتی بین نهادهای مدنی مدافع حقوق کودک و نهادهای دولتی بالا گرفته است.

علی اکبر اسماعیل پور مدیریت موسسه آوای ماندگار با اشاره به اجرای چند باره طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان در سالهای گذشته می گوید: این طرح از سال 80 سابقه دارد و به روشهای مختلف کودکان را از سطح خیابان جمع یا دستگیر و به مراکز نگهداری بهزیستی و یا شهرداری منتقل می کنند. با اینحال بعد از مدتی می بینیم که با وجود صرف هزینه های میلیاردی بدون اینکه اتفاق خاصی برای بهبود وضعیت این کودکان وخانواده هایشان رخ داده باشد مجددا بچه ها به خیابان باز می گردند و این چرخه مجددا تکرار می شود.در واقع تمام هدف مسولین این است که این بچه ها در خیابان نباشند. این در حالیست که به وضعیت کودکانی که در کارگاههای زیرزمینی و سایر مشاغل غیررسمی مشغول به کار هستند، توجهی نمی شود.

او با اشاره به فعالیت های موسسه آوای ماندگار در راستای حمایت از خانواده های در معرض آسیب می گوید: فعالیتهایی که ما داریم در سطح پایلوت می تواند به عنوان یک نمونه مورد توجه دولت قرار گیرد. در طی این سالها در حدود 200 زن در این مرکز توانمند شده اند که اگر از انها حمایت شود و بازار امن برای فعالیت آنها فراهم شود دیگر لازم نیست کودکانشان در خیابانها به دستفروش بپردازند یا در مشاغل زیرزمینی به کارهای سخت مشغول شوند.

اسماعیل پور با اشاره به اینکه دروازه غار یکی از مراکز مهم آسیب های اجتماعی در پایتخت است می گوید: این مساله دلایل گوناگونی دارد. به دلیل گستردگی فقر مالی بسیاری از کودکان این منطقه مجبورند کار کنند و به همین دلیل کودکان کار در این منطقه زیاد هستند. یکی از مسائلی که توجه ما را به عنوان فعالان این حوزه به موضوع گسترش کار کودک جلب کرده عدم حمایت از خانواده های این کودکان است. در واقع اگر فعالیت های نهادهای مدنی از سوی دولت و سایر ارگانهای بخش خصوصی مورد رصد و حمایت قرار گیرد وضعیت مناطقی از این دست به تدریج دگرگون خواهد شد. این در حالیست که به گفته او بی توجهی دولت و بخش خصوصی به بهره گیری از تجریبات نهادهای مدنی، میزان اثربخشی فعالیت این سازمانها را نیز به حداقل رسانده است.

یک مدل موفق درتوانمندسازی زنان آسیب پذیر

آوای ماندگار دروازه غار که با تلاشهای فعالان حقوق کودک در سال 86 به ثبت رسید تلاش کرد تمرکز خود را بر زنان و دختران در وضعیت دشوار متمرکز کند تا به این وسیله و با توانمندسازی زنان و مادران دچار فقر مادی و فرهنگی از بحران های اجتماعی مانند گسترش کودکان کار بکاهد. منظور از زنان در وضعیت دشوار، تمام زنان و دختران سرپرست خانوار، بد سرپرست ،مهاجر و یا دچار فقر مادی و فرهنگی هستند.

اما توانمندسازی زنان با چه الویتهایی انجام می شود. حرفه آموزی (آموزشهای مختلف شامل خیاطی،هویه کاری روی پارچه، سوخته کاری ، انواع دوخت کیف های مختلف از قبیل کیفهای سازگار با محیط زیست و کیسه های پارچه ای تا کیف های چرمی) را شامل می شود. زنانی که آموزش می بینند در صورت امکان و نیاز در همین مرکز از طریق سفارش گیری به فعالیتشان ادامه می دهند و در صورتیکه موقعیت مناسبی در کارگاه‌های منطقه باشد به آن کارگاهها نقل مکان می کنند.

مرحله دوم؛ ارتقاء سطح رشد اجتماعی است. اغلب زنانی که در این مرکز حضور پیدا می کنند در کلاسهای مهارت های زندگی، ارتباط موثر و پیشگیری از خشونت خانگی و پیشگیری از کودک آزاری و .. شرکت می کنند.در مرحله سوم هم تاکید مرکز به تداوم کلاسهای نهضت سواد آموزی است. در واقع یکی از شرطهای اصلی برای حضور زنان و دختران در کلاسهای حرفه آموزی داشتن سوادپایه است.

کیف های پارچه ای و رومیزی های هویه کاری شده روی هم تلنبار شده اند. اسماعیل پور می گوید، متاسفانه باوجود اینکه از همه امکاناتمان برای درآمدزایی این زنان استفاده می کنیم ، هیچ حمایتی از سوی نهادهای دولتی و بخش خصوصی از فعالیتهای زنان توانمندشده صورت نمی گیرد.این در حالیست که این مرکز میخواهد با توانمندسازی زنان، درآمدزایی آنان را تقویت و از این طریق کمک های حمایتی خیریه ای را به پایین ترین نقطه برساند.

او ادامه می دهد:زنانی که به این مرکز تردد می کنند چون اغلب دچار آسیب های مختلف خانوادگی و اجتماعی هستند، از در کنار هم بودن احساس راحتی و امنیت می کنند. ضمن اینکه ساعاتی که صرف کار و آموزش می شود هیچ محدودیتی برای آنها ایجاد نمی کنند و زمان کار دست خودشان است. خیلی از این زنان به دلیل مخالفتهای همسرانشان نمی توانند تمام طول روز را در مرکز بمانند به همین دلیل معمولا بعضی ها ظهرها به خانه هایشان می روند تا از طرف همسرانشان ممانعتی برایشان به وجود نیاید.

نهادهای دولتی و بخش خصوصی حمایت نمی کنند

اسماعیل پور حمایت از نهادهای مدنی که به توانمندسازی زنان در معرض آسیب می پردازند را وظیقه ی تمام نهادهای دولتی و غیردولتی می داند و می گوید: از بین این همه بیمارستان که زیر نظر وزارت بهداشت مشغول به کارند، اگر فقط یک بیمارستان دولتی سفارش لباس، اقلام بیمار و انواع کاورهایی که دوخته می شود را به مراکز ویژه توانمندسازی زنان بسپارد حدود 50 زن با حقوق مناسب و به صورت مستمر مشغول به کار می شوند. ما به عنوان نهاد مدنی که دغدغه کار کودک داریم، می توانیم از این زنان و خانواده ها تعهد بگیریم که کودکانشان را برای کار به بیرون از خانه نفرستند. طبیعتا زنی که توان مالی دارد اجازه کار به فرزندش نمی دهد. بنابراین پیشنهاد ما به عنوان یک طرح جایگزین جمع آوری کودکان کار این است که ازخانواده های این کودکان در جهت توان افزایی و اشتغال حمایت شود تا کودکان خود به خود خیابان را ترک کنند.

سربازخانه ها، بیمارستانها، قطارها و بسیاری از ارگانهای دیگر نیاز به اقلامی دارند که زنان توانمند شده این مراکز می توانند آن ها را تامین کنند.شاید وقت آن رسیده که در نبود پشتیبانی نهادهای دولتی، واحدهای مربوط به مسولیت اجتماعی شرکتها به جای تمرکز بر موضوعات دنباله داری چون محیط زیست و فعالیتهای خیرخواهانه ، در کاهش بحرانهای اجتماعی پیش قدم شوند.

۴۷۴۷

کلیدواژه:

توانمندسازی زنان | نهادهای دولتی | نهادهای مدنی | آوای ماندگار | کودکان کار | اسماعیل پور | خانواده ها | دروازه غار | بخش خصوصی | جمع آوری | آسیب ها | بچه ها | هم کار

برپایی میز خدمت در سوادکوه +تصاویر اجرای طرح ویزیت رایگان در سوادکوه انتقاد تند کونته از برنامه ریزی بازی های لیگ برتر انگلیس وزیر اطلاعات: شکست داعش نتیجه رهبری هوشمندانه و اطاعت از مقام معظم رهبری است فروش گوشت منجمد در مراکز عرضه گوشت گرم زرند ممنوع شد پیشگیری از خطرات ساختمان فرسوده در تهران با پلمب یک سینمای قدیمی شاخص داوجونز چیست؟ قاتل فراری را شناسایی کنید + عکس زیست_گردش مواد_آرامفر_موسسه ونوس نقاشی دانلود قسمت 15 سریال عشق اجاره ای دوبله در تلگرام شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی استاد شیروانی بلاخره بره یا نره . . . طرح بی آر تی که باعث ترافیک شده است حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور موزیک ویدیو بلوچی آرام نگندی از شوکت صفر موزیک ویدیو هو جنت از شوکت صفر زیست_هورمون2_آرامفر_موسسه ونوس شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی باکنکور96 شیروانی خورشید تو رو میکشه - Markiplier آهنگ پیوند شیمی کنکور موسسه حرف آخرمول در ظرفیت محدودکننده شیروانی کمکم کنید من gta v میخام حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت یازدهم)-استادشیروانی شیمی 70-استاد شیروانی این خیلی مجیده محرم روستای مجیدآباد خدابنده سال1383 شیمی کنکور موسسه حرف آخرنحوه مطالعه شیمی سال3 شیروانی تقدیم به نگین جونم ❤❤ سیاوش قمیشی - پیله بهترین مشاور کنکور سریال پایتخت - لباس ننه لیلا دستگاه نوار قلب وایرلس مشاوره کنکور آشنایی با اسباب بازی ها کلاس زبان دبستان دخترانه مفتاح تکه کلام های خنده دار سری بازی Uncharted نماهنگ بسیارزیبای حس بهشت موزیک ویدیو بلوچی کدم کدم از شوکت صفر آهنگسازی دیسلاو در اف ال استدیو دعوا زن و مرد ((ناجور)) مشاوره کنکور برنامه زندگی استاندارد(در برنامه شونشینی) -شیرآلات آهنگ (صِدام) از اریکسون عارف و عهدیه - یک شب یک روز داستان هذیان شیمی کنکور موسسه حرف آخرتدریس عناصروابسته شیروانی شیمی حرف آخر-استادشیروانی مشاوره کنکور شیمی کنکور موسسه حرف آخرتدریس گیبس استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرتطابق شیمی کنکور96استاد شیروانی درماندگی تروریست های داعش پس از دستگیری در بوکمال تیزر اربعین دیرین دیرین فعال کردن شوک سمت راست FIFA18/17 + نرم افزار مورد نیاز اسیر شدن داعشی ها توسط ارتش سوریه _ دیروز _ بر فراز قله های افتخار با MSI GTX 1080 Ti GAMING X TRIO گزارش تایم لپس جلسه هفتم کارگاه مادر و کودک صحبتها و گریه جواد خیابانی درباره زلزله کرمانشاه حرف های جواد خیابانی از کرمانشاه گروه سرود رویش زنانی که آواز خواندنشان قدغن است نحوه ی اتصال دو اسپیکر سوند_تاچ بوز به یکدیگر بداهنه نوازی دوتار دابسمش جدید آموزش پیدا کردن جهت ها مبحث اختیار2 راننده واقعی به ایشون میگن مبحث اختیار 1 رنگ آمیزی ماندالا با روان نویس ژله ای اکلیلی حمید فولادی - بید مجنون حاج قاسم سلیمانی در حال فرماندهی عملیات بوکمال تعرض افسر آمریکایی به یک زن بعد از بازادشتش کرمانشاه انیمه نارنجی - orange قسمت 4 با زیرنویس فارسی تقلید صدای حیرت انگیز داریوش ( داریوش اقبالی ) از حسن ریوندی به همراه سیدجواد هاشمی عناصرواسطه-استاد شیروانی قلمرو در ساختمان کووالانسی-استاد شیروانی گروه عاملی-استادشیروانی کولیگاتیو-استاد شیروانی صفر تا صد گیاهان دارویی با دکتر قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 4 عسل کلوخ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 6 تزئینی برای اتاق یا پزیرایی سمعک های RIC داستان جنگ در خانه موزیک جدید با سبک دنس، از آلن واکر(Alan Walker) فوق العاده شنیدنی! به نام خدا یه نقطه★نظر بدید دخیا★ توحید شناسی:خالقیت دین و زندگی کنکور توحید شناسی:ربوبیت دین و زندگی کنکور انیمیشن قونشو عود (قاوال هاواسی) عجب عربیه!!! مقایسه دریل بتون کن بوش و هیلتی دانلود آهنگ جدید حامد پهلان دربند - درس یک زلزله زده برای غارتگران بیت المال پرزنتر بی سیم R400 لاجیتک تیتراژ کانال عجب پسری که از همه چیز عقبه! زبان حرف آخر-زبان100-دهم-استادمحمودی-مشاوره متفاوت زبان زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-زنجیره لغات2 زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-لغت در جمله 2 بهترین افزونه های فایرفاکس-قسمت 2 زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استادمحمودی-معنی کردن کامل ذغال خود سوز رضا زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-گرامر1 انیمیشن کوتاه و مفهومی - Fresh Guacamole - گواامول تازه زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-گرامر2 تعقیب و گریز پرهیجان ماموران پلیس آگاهی پایتخت انهدام تانک ارتش سوریه با موشک تاو توسط احرار الشام تردمیل خروس ها!!!!!!!!! توحید شناسی:حل تست3 دین و زندگی کنکور مسیح و آرش ای پی - بعد از تو میكس از سریال اکیا Masih ترس خیلی بده توحید شناسی:حل تست1 دین و زندگی کنکور توحید شناسی:همه توحیدها دین و زندگی کنکور پشت صحنه فیلم Captain America civil war مرحله GTA SAفارسی فیزیک حرکت شناسی_سقوط آزاد_یحیوی_موسسه ونوس پازل باند توحید شناسی:حل تست2 دین و زندگی کنکور ماشاءالله به این ورزشکار؛ تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 10- فایل های فشرده Zip آشنایی با بازی Fallout 4 قسمت ۲ توحید شناسی1 دین و زندگی کنکور اجرای گروه نسیم قدر در سر سفره خدا عربی_حرکت گذاری 1_آزاده_موسسه ونوس پاسخ رهبر انقلاب به پیام سردار قاسم سلیمانی سخنان جالب سید حسن نصرالله در رد اتهامات اتحادیه عرب شاهکاری از رتبه 300 کنکور! راز درصد بالای 90 دینی کنکور لحظه بسیار جالب مردن اژدها در ماین کرافت زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی- نحوه تدریس لغت آموزش ساخت بیت گنگ زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-مرجع ضمیر دردرک مطلب زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-جمع بندی گرامر کنکور داستان معمار زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-کدینگ لغت زبان زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-صفت فاعلی و مفعولی زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-نحوه تدریس لغت زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-لغت بارستوران شهر THE EVIL WITHIN 2 قسمت 13 Coldplay - Hypnotised کلدپلی + متن ترانه کلیپ "هیولا بر روی استیج" از انیمیشن Coco تور تفریحی آموزشی کسب وکار ۱۴۰۰- تفریحات جذاب جزیره کیش آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS-گام دوم مقدمه موسسه زبان نور- انیمیشن آموزش رنگها موشن گرافیک مهم و تاثیر گزار نذر آیا کاتلین آینده توسعه برنامه های اندروید است؟ زبان_گرامر درس8 پیش_اناری_موسسه ونوس رول بک کردن پله برقی ربات هایی که دستیار پزشکان هستند فیلم محمد رسول الله (ص) مرگ انسانیت تبلیغ خلاقانه IKEA - مادر زن! موزه ماشین زبان_گرامر درس8 پیش_اناری_موسسه ونوس مجموعه طنز خنده بازار چهارپایه داغ احمد پورمخبر 304 آموزش مبحث هدایت دین و زندگی کنکور حضور خدا را در طبیعت حس کنید تحقق وعده نابودی داعش توسط سردار سلیمانی مسابقات فرمول یک با هواپیما کلیپ پائیز مشاوره کنکور مشاوره کنکور آنونس فیلم سینمایی ایران برگر مشاوره کنکور معرفی محصولات Dango تصادف شدید حین مسابقه اتومبیل رانی شمارش سلول های دارای رنگ خاص در اکسل - آموزش VBA سردار سلیمانی انتقام خون شهید حججی را از داعش گرفت آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS - مشابه تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 3- نصب ویندوز Installation اپلیکیشن تلفن همراه یک دو سه (123) استاد مشایخی فرود هواپیما وسط خیابان دانلود قسمت 66 سریال کاخ نشینان دوبله در تلگرام انهدام خودروی انتحاری داعش توسط ارتش عراق هلیکوپتر پلیس درتعقیب راننده خلافکار دربزرگراه تهران! چگونه با یا بدون داشتن کبریت،آتش روشن کنیم؟ موزیک ویدیو بلوچی " یک بری" از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی اهسته اهسته شوتا از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی "تو کی روی" از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی دلا گو مجا از شوکت صفر تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 6- پنجره ها Casement روایت جعلی از اقامتگاه استالین،چرچیل و روزولت در تهران کشف کارگاه تولید گازهای سمی داعش در دیرالزور چالش نخندیدن - Mini ladd زلزله استان کرمانشاه موزیک جدید آرین عابدی و سهیل نصیری به نام مسکن شیمی -استادشیروانی موزیک ویدیو گم هزارا په بجکند از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی صحبای سرا ک درکپی از شوکت صفر مشاوره کنکور مشاوره کنکور بارش باران در بندر هندیجان آقا بیهان آینده #بیت کوین bitcoin# و #ارز های #رمزنگاری مشاوره کنکور مشاوره کنکور شیمی کنکور موسسه حرف آخرتغیر تست در گذر زمان شیروانی گزارش تایم لپس جلسه پنجم کارگاه مفاهیم پایه ریاضی آی مس آشنایی با زبان بدن و تحلیل حرکات افراد - قسمت اول دانلود قسمت 23 سریال پرنده های بی بال در تلگرام چگونگی پیشروی نیروهای مقاومت مقابل داعش در سوریه کتابگردی شهردار و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد هنرپیشه های من شرو اهنگ جدید سامی بیگی : به تو مربوط نیست زن بارداری که سالم از زیر آوار بیرون آوردنش آخه یه کاندوم گرفتن ارزششو نداشت دیوانه ها روش بزرگ کردن الت تناسلی - وکیوم شهید مدافع حرم دانلود قسمت 21 سریال ماه کامل با زیرنویس در تلگرام آزادی که دم از آن می زند - رائفی پور آموزش صد در صد تضمینی و حرفه ای ارگ 09212414430 بهترررین ریون کویین ♡مهلا جووون♡ وقتی یه فسقلی زحمتتو به باد میده ماجرای تندیس فروشی و علاقه تولیدکنندگان به خریدن جایزه! جوش هاتون رو اینطوری بترکونید حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 2 عملیات احرارالشام ضد ارتش سوریه در اداره مرکبات حرستا مصاحبه the witcher 3 wild hunt قسمت 13 خخخ آرایش عروس، قبل و بعد بدون ادیت اسرار فاش نشده شب عروسی ، حسن ریوندی خنده دار ترین و جدیدترین اجرای حسن ریوندی در سالن بزرگ تهران گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با شهاب حسینی بعد از کسب جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن گفت وگوی عادل فردوسی پور با شهاب حسینی دانلود فوتیج با كیفیت روشن كردن كبریت- بی صدا قسمت 1 اول سریال آشوب | دانلود رایگان | مستقیم حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 شاه پناه استاد کریم خانی تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 8- فایلها و پوشه ها Files جذب اتفافات خوب زندگی با تمرین های شکرگزاری تجسم خلاق کلیپ جالب از حسن ریوندی تنظیم شیر فشار شکن یورک - فروش و قیمت انواع| واچار پایپ دابسمش جالب از فادی رازمهر یادم توروفراموش... خادمان سفره کرم گیم پلی Tom Clancy's Ghost Recon® Wildlands در PS4 حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 5 نگاه نکنین از عمر تون کم میشه کلیپ عکس رهام ❤ آهنگ:شِتِرناز(بی کلام) نوازنده شمشاد:استاداحمدنظری گیتار باربیم بچه شنای مرد بدون دست و پا تمیز کردن سمعک پشت گوشی RIC ویدیوی نصب و راه اندازی دیسک تراش درجا MAD هلند انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 21 بمیر لعنتی!(gtav) بچه ها یکی هکم کرد شب ها بعضی از فیلم هام نیست وهی کم تر میشه خدا حافظ گیم پلی برخی از سازندگان این بازی یه میکس از پونی دستمال کاغذی ایزی لایف (نسخه شماره سه) مهدی اخوان ثالث ( قاصدک ) دکلمه با صدای سروش زراسوند آریانا جوادی نماینده کوچک کانون پرورش فکری و جوانان کوچصفهان انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 22 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 23 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 24 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 25 ژل اسلایم عالی فیلم پاسخ رهبر انقلاب به نامه سردار قاسم سلیمانی فوری:اخباری از امام زمان(عج)در((روزجمعه)) آهنگ زمان......و...ت... خ موقع بازی ، روی کدوم حالتی هستید ؟! میکس نام تو پرفروش ترین انمیه دنیا مرحله gta saفارسی دموی فیلم آموزش برنامه نویسی با سی پلاس پلاس ++C کبوترمشهد شکار مواضع النصره در غرب حلب توسط پهبادهای روسی بهترین صدا موتور هوندا کاوازاکی یاماها دموی فیلم دوره آموزشی مقاله نویسی علمی ویدئوهایی از مسیر راهپیمایی اربعین1396شماره9 داب اسمش های فوق العاده محمد امین کریم پور توضیحات زنگنه درباره حواشی ایجاد شده در خصوص قرارداد توتال معاد شناسی : دنیا دین و زندگی کنکور سخنرانی سلنا گومز در مراسم لوپوس گالا 2017 دابسمش آذری .....نه میتونم با غم تنهایی سازش کنم نه غرور اجازه میده که به تو خواهش کنم..... مناجات کربلایی ناصر بهمن زاده تریلر بازی Red Dead Redemption 2(سرخ پوست مرده 2) اسلایم جدیدم و وسایل جدیدم بله گفتن جالب عروس و داماد موتورسنگین چندین تا از نقاشی های ٭نانازم٭ حرکات جالب تو just .... ریونن کویینvsاپل وایت توضیحاتت اسلایم جدیدم ساخت خودم نوب در حد لالیگا موتورسنگین من و دکستر (کپی ازاد ) زعفران ایران- زعفران رافع 30 آبان _ بازی مستقل زولا _ تک تیر انداز _ نمروت غیر فعال کردن سرویس های ایرانسلی که غیر فعال نمی شوند. شیطونی دختر ههههه کارتون تام و جری!!عاااااالیه!! ۲عکس از خودم عالیه ریون کویین (من )شیطانی :پرفایلم چیه ؟؟؟ کارتون باب اسفنجی!!عاااالی!! سنگ اربسكاتو-سنگ عرب اسكاتو-سنگ عربسكاتو آهنگ خاطره انگیز بازی مجازاتگر تار و مار شدن سربازان قهرمان ارتش عربستان توسط موشک تاو فیلم ترسناک شبح تاریکی The Darkness Ghost · اتفاقات عجیب غریب در زلزله کرمانشاه افشا شد پارک 3 بعدی اسکچاپی - J6 گدایان لایک- حتما بیبین اگه لایک ونظرتون کمه آموزش فیفا18 (التیمیت تیم قسمت چهارم) موزیک بی کلام (Faded) از آلن واکر (Alan Walker) بهترین مشاور کنکور بهترین مشاور کنکور سخنان رهبر انقلاب درباره مبارزه با داعش بهترین مشاور کنکور فیلم میراگر و جداساز های لرزه ای شرکت ژاپنی OILES لگوی شایان برای دومین مسابقه کانال راوی مجموعه طنز خنده بازار افتتاح کارخانه مدیر برکنارشده 303 این دیگ خود مجیده پرسپولیس، غرق در مشکلات مدیریتی ناتمام! هیئت حضرت رقیه(س) مجیدآباد اربعین در قم تبریک روحانی درباره نابودی داعش به رهبری وسردار سلیمانی آشنایی با بازی Fallout 4 قسمت ۱ حضور حاج قاسم سلیمانی در بوکمال تلویزیون شارپ 2017 مدل LC-55N6000U کارتون تامی تراکتور - قسمت 1 کارتون تامی تراکتور - قسمت 2 کارتون تامی تراکتور - قسمت 3 کارتون تامی تراکتور - قسمت 4 کارتون تامی تراکتور - قسمت 5 کارتون تامی تراکتور - قسمت 6 کارتون تامی تراکتور - قسمت 7 کارتون تامی تراکتور - قسمت 8 کارتون تامی تراکتور - قسمت 9 کارتون تامی تراکتور - قسمت 10 کارتون تامی تراکتور - قسمت 11 کارتون تامی تراکتور - قسمت 12 هیئت عزاداری حضرت رقیه(س) مجیدآباد درشهر مقدس قم کارتون تامی تراکتور - قسمت 13 تفاوت دو کلمه “should” و “must” در گرامر انگلیسی کارتون تامی تراکتور - قسمت 15 کارتون تامی تراکتور - قسمت 16 کارتون تامی تراکتور - قسمت 17 کارتون تامی تراکتور - قسمت 18 کارتون تامی تراکتور - قسمت 19 کارتون تامی تراکتور - قسمت 20 کارتون تامی تراکتور - قسمت 21 کارتون تامی تراکتور - قسمت 22 کارتون تامی تراکتور - قسمت 23 کارتون تامی تراکتور - قسمت 24 کارتون تامی تراکتور - قسمت 25 کارتون تامی تراکتور - قسمت 26 کارتون تامی تراکتور - قسمت 27 کارتون تامی تراکتور - قسمت 28 کارتون تامی تراکتور - قسمت 29 انتقاد یک کشاورز به رئیس جمهور در پخش زنده صدا و سیما کارتون تامی تراکتور - قسمت 30 عکس های جدید سلنا گومز برای برند coach کارتون تامی تراکتور - قسمت 31 کارتون تامی تراکتور - قسمت 32 کارتون تامی تراکتور - قسمت 33 تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 4- میز کار Desktop کارتون تامی تراکتور - قسمت 34 اسپک کوتاه قد کارتون تامی تراکتور - قسمت 35 کارتون تامی تراکتور - قسمت 36 کارتون تامی تراکتور - قسمت 37 مدیران برتر کارتون تامی تراکتور - قسمت 38 عروسک باربی وخانه ی بارب پارک 3 بعدی اسکچاپی - J7 کارمایکل اس ام اس تریلر معرفی بازی SESSION تشکر مردم از سردار حاج قاسم سلیمانی و مدافعان حرم کارمایکل اس ام اس - روش استفاده شوخی حمید ماهی صفت درباره همدان دعوا با راننده ماشی سنگین و عواقب آن دستگاه یوک MT - مایع فلئورسنتی MT آموزش پایه گیج و تست یوک Pie Gauge and Yoke تخریب غیر اصولی ساختمان و حادثه ناگوار میمون باحال!! تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 5- نوار وظیفه Taskbar کیوتی مارک گرفتن اپل بلوم،اسکوتالو و سوییتی بل آزمایش مقاومت در برابر خط و خش گوشی موبایل تصادف موتورسیکلت بدون سر نشین با یک زن محرم سال 1381 روستای مجیدآباد خدابنده پیدا کردن مار از داخل ماشین لباسشویی داعش در نقطه پایان دستگیری تعدادی از اراذل و اوباش تهران تقدیم به همه دختر ای که اسم شون فریده هست تست لایک و بازدید اورافترهای(date night) *درخواستی* بیل گیتس و پروژه ای برای کاهش جمعیت انسان ها ظروفی که قابل خوردن هستند آمریکا داعشی ها را به کدام کشور انتقال خواهد داد ؟ ماینکرافت بزودی دکتر ربات شما را درمان می کند! نقاشی و گریم حرفه ای صورت کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس فدای رفیقای گلم... اسکین جدید ماینکرافت - DanTDM کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس مقایسه کویل اوولوشن با کویل الیت نحوه ثبت فرم استخدام در موسسه ایران ترجمان فلافل فروشی باربیم +مبل یه تیکه اجاره آپارتمان 60 متری در کن سرآسیاب مدل موی زیبای این زن گیم پلی خودم از بازی PART 11) THE LAST OF US ) سلنا گومز روی فرش قرمز مراسم AMAs 2017 فر کردن مو دستگاه دی آر اس پرو شلوار پاره این زن کمر درد بافت مو پارک 3 بعدی اسکچاپی - J8 حمله ی همه جانبه ی روحانیت به رحیم پورازغدی برای اولین بار تور ماهی گیری برای باربی ساخت خودم زیست_هورمون1_آرامفر_موسسه ونوس شیمی کنکور موسسه حرف آخرمول بر ظرفیت قسمت دوم شیروانی حل تست های گیبس-استادشیروانی زوج های ناپیوندی اتم مرکزی-استادشیروانی شیمی -استادشیروانی شروع سریال هندی 24 در تلگرام @Tasvirfa شیمی کنکور موسسه حرف آخرنحوه مطالعه شیمی استاد شیروانی تمرینات دروازه بانی خبر پایان شجره خبیثه داعش توسط سردار سلیمانی به رهبری 3تایی هاش بیان وسط!!! | گیم پلی بازی NFS Hot Pursuit گزارش اختصاصی/چلسی با آنتونیو کونته موفق یا ناموفق؟! شتاب پژو 405 ساخت خودم مشاوره کنکور تریلر بازی موبایل Skyhill - زومجی حتما ببینید پارک 3 بعدی اسکچاپی - J9 شیمی کنکور موسسه حرف آخرنمودار مول بر زمان شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرنمودار مول بر زمان قسمت2شیروانی افزایش سایز اولین ویدیو لگوییم دوبله ی من و دوستم از السا و جک پارک 3 بعدی اسکچاپی - J10 دوبلم از باب اسفنجی "گروه جهادی نجف به کربلا"توزیع تنقلات بین کودکان زلزله زده غرب کشور باب اسفنجی دوبله راه کارهای مدیریت مصرف آب تشییع پیکر شهید مدافع حرم،مرتضی عبداللهی با مداحی رسولی با کاروان حسین انواع اسلب سنگ آگات عقیق سنگ های نیمه قیمتی ساختمانی اسلایم های بامزه دانلود فوتیج با كیفیت نمای زیبایی از قطرات باران- بی صد نماهنگ وعده صادق حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 راه کارهای مدیریت مصرف آب حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 شب بخیر کوچلوها اموزش ماین کرافت که اسمشو گذاشتم tp stone مشخصات فنی کنسول پلی استیشن ۴ مادر خنده دارترین و باحالترین استند آپ کمدی حسن ریوندی دانلود فوتیج با كیفیت تاچ گوشی آیفون صفحه سبز - بی صدا حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 3 تاپکی جوون دانلود قسمت 6 سریال عشق سیاه و سفید با زیرنویس تلگرام اموزش ساخت ۲ غول در ماینکرافت دستمال کاغذی ایزی لایف (نسخه شماره یک) نماهنگ مدافع وطن و حرم تقدیم به بزرگ مدافع حرم کلیپ شور شب شهادت امام رضا ( حاج مسعود پیرایش ) اسلایم عکس پرو فایلم کدومه؟ تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 9- باز کردن فایلها Files open with تریلر فصل پنجم Agents of Shield - زومجی تغذیه مناسب برای جلوگیری از افسردگی تجربی 95قسمت اول دین و زندگی کنکور اسلایم خامه ای جدیدم(ساخت خودم) شاه پناهم بده اموزش عروسک استار فایر اسلایم حملات تروریست های احرار الشام به مواضع ارتش سوریه سریال فرار از زندان فصل 5 قسمت 5 - دوبله فارسی تسلط بر افکار خود آنتونی رابینز کارگاه پروتکل گام به گام Full Digital تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 38- نصب سخت افزار Hardware installation غذای فوری و خوشمزه مراحل نصب نرم افزار آزمایشی ایده آل.نت بررسی تست های زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس تدریس مبحث حد و پیوستگی ریاضی کنکور - استاد محمد مهربان - موسسه ونوس دانلود فیلم American Assassin هندسه تحلیلی کنکور( تالس فوق سریع ) - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس تشکر علمای اهل سنت کرمانشاه از مردم و مسئولین حل تکنیکی سوالات عربی کنکور- استاد مصطفی آزاده - موسسه ونوس آنونس فیلم سینمایی بومرنگ محسن چاوشی - متاسفم - به داخه وه م تقدیم به زلزله زدگان تفاوت بین Ago و before در گرامر انگلیسی دانلود فیلم Domino عباس چرا باهاش اینجوری میکنی‌؟؟ ترسیدن از سگ! رزرو هتل و تورهای تفریحی- گروه بازرگانی پرشین کلیپ آزار و اذیت یک معلول توسط اشرار سعودی تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 39- نصب چاپگر Printer installation عرضه ی جدیدترین دوچرخه های Big NINE و BIG Seven مریدا حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور لپ های بسیار چاق امام دهان بشدت کوچیک آخر خنده کلیپ خنده دار و جالب/دابسمش خنده دار و باحال دانلود فیلم Stalker آخرین قدم با صدای حامد زمانی به یاد شهدای مدافع حرم کمک های روانی به آسیب دیدگان زلزله حوادث طبیعی به یادماندنی ترین زوج های سریالهای کره ای از دیدگاه من تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 40- حافظه های قابل انتقال Memory sticks تصاویر جدید از نبرد نیروهای مقاومت با داعش در بوکمال مد و فشن در خیابانهای تهران + تصاویر اعتماد به نفس امیر تتلو! فقط خودشو قبول داره! وحیدزمانی جان جانان ماه تابان سیدی یابن الحسن-1 تعذیه روستای بیروت ۹۶ پسرها وقتی در کلاس درس تقلب میکنن!خنده دار بدل رضا گلزار و سحر قريشى! قضاوت با شما! كشف جسد دختر 25 ساله بعد از دادن جواب رد به خاستگارش! دانلود فیلم Friends with Benefits وقتی قیمت زیرآب همه عوامل دورهمی را می زند! دستگیری اراذل و اوباش تهران تریلر انیمیشن The LEGO Batman Movie با کیفیت 4k ازدواج با پسر همسایه پس از 18 جراحی زیبایی! + تصاوير بسیج یعنی... ساختمان هوشمند Robotina - HIQ - بخش 2 تصادف فوق العاده وحشتناک فجیع ماشین با کامیون بلیط پروازهای داخلی و خارجی- گروه بازرگانی پرشین دانلود فیلم Bad Ass 2: Bad Asses امین حیایی ام بارهاشو برای کمک به مردم زلزله زده بست یک تیکه از پونی کوچولو(دوبله شده در ایران مدلیپز) دلبر قرمز_خاطرات جنگ رضا احسان پور آیت الله تربتی کربلائی محسنیه 1439قسمت1 چند سالته؟ ارسال هیتر سفارشی 320000 کیلو کالری به مقصد جهرم استاد رحیم پور ازغدی_ نفوذ به سبک انگلیسی دل من آیینه دارد به سرم نقش و نگارت تکویر قرآن کمیلا شادی مردم از پیروزی سربازان اسلام برابر داعش عثمان وعەلى بەرنامەى ئاموژگارى پیاوچاكان 5 مدلسازی یک روبات تخیلی به نام مگا من در 4 قسمت_قسمت سوم شیخ حامد شاکرنژاد سوره لقمان توحید تهران آموزش کمانچه کتاب سوم هنرستان خالقی تمرین 36 ایمان ملکی.mp4 تو میری با صدای ماهور ترانه زهره زمانی تنظیم هومن نامداری .mp4 عشق بزرگ با صدای ماهور ترانه زهره زمانی تنظیم سعید زمانی .mp4 گیم پلی خودم از بازی PART10) THE LAST OF US ) فروش انیمیشن دانشجویی : دهقان و مزرعه گاو شیشه ای فربد مدلسازی یک روبات تخیلی به نام مگا من در 4 قسمت_قسمت دوم رادیومتر کروکس انیمیشن کوتاه "Rise and Shine" این سگ هم توی زلزله روحیه شو از دست داده. ما هم برای مردم کمک آوردیم هم حیوانات. ساخت و فروش انیمیشن دانشجویی : عبور از شهر کاغذی آموزش حسابداری- آگهی استخدام حسابدار- نوبت عصر تبلیغ خلاقانه هواپیمایی ترکیش با بازی مسی و کوبی انیمیشن کوتاه “Honor and Glory” زیباترین مرد جهان در ایران جان جانان ماه تابان سیدی یابن الحسن-2 درب ونی ، کابینت هوایی تقدیم به اولین واقعی ترین اصلی ترین و اخرین رزبلا بیوتی دختر بل نانو چاپگر سه بعدی کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس گریم صورت اجاره آپارتمان 75 متری در کارون کوچه نجم زاده نرم افزار پرواز-سیستم حسابداری و امور قرارداها فروش آپارتمان 59 متری بریانک دستگاه پرورش قناری نقد انیمیشن پاندای کونگ فو کار ● حضرت موسی ع در کالبد پاندا مستند افسانه یهود ● نقد سریال جومونگ نقد فیلم جنگ جهانی زد توسط استاد رائفی پور اختصاصی شهرآراآنلاین اجاره آپارتمان 58 متری در کارون ارشد مقدم آموزش طبخ پیتزای همستری!! ساخت و فروش انیمیشن دانشجویی : خورشید باغبان ساخت و فروش انیمیشن دانشجویی : پرواز زنبور خمیری بارش شدید باران در سرپل ذهاب معرفی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (زبان عربی) فروش آپارتمان 38 متری جیحون میدی کنترلر نیتیو اینسترومنت Native Komplete KontrolS88 مداحی ای منجی هرمرد وزن غرقیم در بحر محن مارارهاکن زین فتن فروش آپارتمان 70 متری در 17 شهریور شمالی کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس عکاسی از کودکان در خانه- نکاتی قبل از عکاسی تفاوت بین past و passed در گرامر انگلیسی لمس کیفیت هلندی با دیسک تراش درجا MAD سلنا گومز در مراسم لوپوس گالا 2017 آنونس فیلم «پینوکیو، عاموسردار و رییسعلی» توجه صدا و سیما به سامانه کتاب پلاس بمناسبت هفته کتاب فایل ارائه هوشمند سهم فروش آپارتمان 60 متری در 17 شهریور شمالی آشنایی با انواع سمپاش کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس به همین نشسته بودم به گنه شکسته بودم هستم گدای کوی تو، چشمم بود بر سوی تو کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس قضا و قدر دین و زندگی کنکور #رضایتمندی #متقاضی_ایتالیایی_عمل #فمتولیزیک حجت الاسلام قرائتی می گوید؛ عنایت امام رضا علیه السلام یابن الزهرا امان زین جدایی---العجل یابن طاها کجایی اسلایدشوی تقدیر از همکاران بیمارستان پیامبران آموزش ساخت سری آدم برفی های بهم چسبیده با کاغذ آموزش تقلب فایل ارائه زیبال مقایسه ی سرعت عملکرد آیفون X و وان پلاس 5T ای ماه تابان حرم-مداح آقای مهدی صدقی زلزله زده ای که برق چادرش را با کنتور تامین می کند! کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس اجرای اهنگ عشقم این روزا و صحبت های قبل ان در کنسرت تهران محمد علیزاده بازیگران فیلم لگو مرد عنکبوتی قضا و قدر دین و زندگی کنکور بهترین گنج یاب طلا یاب جهان 09904455400 وارداتی اصلی کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس تفکر خلاق- مقدمه کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس فوتیج پوکه گلوله موج امید لگومتین برای مسابقه اقای راوی ببین TV - داستان طلاق / Bebin TV گپ تایم - پشت صحنه شعر یادت نره / Gap Time ۱۰روش موثر یادگیری زبان های خارجی Top 10 Farsi تفکر خلاق- این دوره برای چه کسانی مناسب است؟ خنده دار افغانی آموزش رفع ارور 0x800700e1 در انتقال فایل حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت اول -استادشیروانی اجرای جدید سلنا گومز wolves در مراسم AMAs 2017 پشت صحنه مصاحبه عوامل کتاب پلاس با صدا و سیما کلیپ عاشقانه فوق العاده زیبا نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور نصب مانیتور فابریک بی ام و_ BMW تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 44- بازآوری رمز Reset password تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 42- کاربرجدید New user درود بر حشریت - کلیپ کمدی طنز جدید ایرانی خنده دار باحال نسیم سبز ورود بیشرمانه جن به داخل بدن دختر ایرانی / کلیپ 18+ کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس بوکمال پس از پاکسازی کلیپ خنده دار جالب شعر زیبا از کلش اف کلنگ تصاویر دیدنی موشکباران اهداف در رزمایش جدید ارتش روسیه مجید اصلی پیدا شد... انواع ماسک خانگی ضد جوش برای انواع پوست برو زیارت نامه بردار-کربلایی سید مجید بنی فاطمه تفکر خلاق- چرا باید خلاقانه فکر کنیم؟ دورباش دیلی ، مستند کندیمیز روستای دورباش کاردستی با آرمیچر فروش انفجاری بیمه های عمر و زندگی آهنگ نوای حیات گربه آزمایش تشخیص مزه ها و حس چشایی فیلمبرداری هوایی از کشتی در حال غرق شدن تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 46- رمزگذاری فایل و پوشه Encryption certifi تولد ملیکا خانم رهبر انقلاب: شرمنده شدم بابت سوالی که از یکی از زنان زلزله زده در چادرشان پرسیدم تیزر مستند بزرگ "سینماهای قدیم پایتخت" نمایش مذهبی گمشده از تاثیر ورزش بر بدنتون بعداز سالها چی میدونید؟؟؟؟ دابسمش جالب از ژینوس با اهنگ امیر تتلو گیم پلی من از بازی metal slug x پارت یکم نیترین ستران گوهداربن ده ست خونه که ن ای وجه رب العالمین مولا امیرالمومنین فیفا 18 اینم قسمت کامل سیندرلا هر چهار قسمت یه لیوان بده به من فوتیج دود سفید اشترک گذاری صفحه اندروید بین ۲یاچند دستگاه چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم رفع موهای زاید پا نصب دوربین ۳۶۰ درجه BMW X3 THE EVIL WITHIN 2 قسمت 12 مجموعه دورهمی-تعمیر کولر برای تابستان توسط قیمت وارسلان دابسمش کیف قاپی از محمد vf پشت صحنه ویژوال افکت فیلم Knowing کات کردن ما و کات کردن اونا برترین تکنیک و گل های مارسلو - رئال مادرید دابسمش دیدنی از امیر بهادر علیرضا طلیسچی قسمت خنده دار خانه به دوش رئال مادرید و بهترین مدافع چپ مارسلو تعقیب و گریز پلیس تهران و دستگیری فراری اخبار مسابقات نادکاپ شریف ۲۱ - اخبار جوانه ها خلاصه تصویری کتاب روانشناسی مثبت - شادتر نوشته بن شاهر تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 47- کنترل کاربر بر فایل و پوشه Permission ماژول نظرسنجی صحبت های کودکان زلزله زده کرمانشاهی دابسمش دوستان در دعوا از امیر سلیمانی دابسمش تماشایی از محمد vf آهنگ فوق العاده زیبای (Faded) از آلن واکر (Alan Walker) طبیعت پاییزی با نوای شهرام ناظری ( بیایید بیایید ) آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 عقاب عینک ندیده خودروی پلیس دبی دهن همه وا مانده حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت پنجم)-استادشیروانی ادامه مبحث روابط والد کودک(دلبستگی) موتورسیکلت کاواساکی زد 1000 kawaaki z1000 نهایت سرعت پشت صحنه دابسمش های محسن ایزی دابسمش تماشایی از محمد جنتی نماهنگ: بازدید رهبری از روستاهای زلزله زده کرمانشاه بد گويي هاي دخترها از آقاي خز گنج یاب طلا یاب گرت ای تی پرو 09904455400 اورجینال اصلی ماکان بند و عشقه دستگیری اوباش و اراذل و قمه بدستان تهران نمایشگاه خودرو تهران توام فرشتم نبودی دابسمش لقمه شو: نمکی ترین خنده ی دنیا عملکرد مبردهای جایگزین... با EES و BITZER تدریس ویندوز ویستا Windows Vista درس 48- مرکز امنیت Security Center دابسمش مائده و الناز مرغ عشق دستی .چیکو. جدیدترین تلویزیون فیلیپس اولد 55POS901F تلویزیون سونی A1E معاد شناسی دین و زندگی کنکور تلویزیون سامسونگ QLE تلویزیون ال جی c7 راه اندازی اصولی کسب و کار آنلاین Masha ماشا و میشا 10 - آپارات کیدز Masha ماشا و میشا ۴۳ - آپارات کیدز سریال نارکو ها Narcos - قسمت 5 عودة للحوار ٢٠ - العلمانية والحداثة - أ. سعيد فودة رایان موتورز نماینده رسمی تجهیزات MAD هلند گربه شکمو متفاوت سفر کن دانلود ویدئو جدید رضا یزدانی به نام دَرهَم اجراهای سلنا گومز در مراسم AMAs از سال 2014 تا 2017 لحظه شلیک دیدنی موشک صیاد 2 به سمت پهپاد ترفند ژاپنی ضرب اعداد بدون نیاز ماشین حساب آموزش دستور arp - بخش سوم وعده ای که در کمتر 3ماه به حقیقت پیوست گریه هاشو عشقه وعده ی ازدواج از اول ابتدایی فتو کلیپ آهنگ مرتضی تایرد " بعد تو " حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت دوم)-استادشیروانی یک صحنه خنده دار از فیلم نهنگ عنبر 18موردی که درباره ی باربی نمیدونستین!! adore |انیمه یونا دختری از سپیده دم | amv آفرودیار مرجع تخصصی آفرود و طبیعت گردی در ایران شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست شیمی کنکور95 شیروانی تان ۱۱ پیمان کولاک ارسالی جدید سلنا گومز رایگان بخشی مچ اندازی نیروهای مقاومت عراقی کلیپ ویژه حضرت ابالفضل العباس - حاج ملاجلیل کربلایی اتافاقات بسیار جالبی که هر 10 دقیقه در جهان روی میدهد روتین بعد از مدرسه و شب گریس! چرا بابد رویامون رو بزرگ کنیم؟ مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست شیمی کنکور95 شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست شیمی کنکور95 شیروانی گروه های هاگوارتز ورزشگاه بزرگ آتلانتا در آمریکا پس از 25 سال تخریب شد صحبتهای اولین شهیدمدافع حرم تکابی خیرالله صمدی با دخترش ببینید ارتش سوریه از داعشی ها در ریف حماه چه کشف کرد از آنچه خود نیاز دارند می بخشند... برترین خبرهای هفته (اول آذرماه 96) از دنیای تکنولوژی تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 1- واسط سخت افزار و نرم افزار BIOS اسماء سیستم جاده پلاستیکی اهنگ پاکستانی بهترین مشاور کنکور تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 2- فرمت کردن Format لوگو شبکه نسیم خاطره روحانی از تولیدبرنج بنفش درتایلند بدون دخالت دولت سریال فرار از زندان فصل 5 قسمت 7 - دوبله فارسی تشکر ویژه ی سید حسن نصرالله از سردار سلیمانی واکنش سعید قاسمی به سیاسی بازی دولت در زلزله کرمانشاه سوالی که رهبری از طرح آن شرمنده شدند! تبلیغ از کانال Girlsworld ویدیوی مفهومی از مدل 2018 آیفون SE شیمی کنکور موسسه حرف آخرمبحث پیوند کوالانسی شیروانی مشاوره تخصصی شیمی کنکور موسسه حرف آخر حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت ششم-استادشیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرگیبس استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرگیبس و تعادل استاد شیروانی مشاوره تخصصی شیمی کنکور موسسه حرف آخر نمونه تدریس مثلثات ریاضی نماهنگ اربعین / آبروی دو عالم /مهدی رسولی آموزشی شیمی کنکور موسسه حرف آخرمشاوره شیمی استاد شیروانی پاس های تماشایی ژاوی در بارسلونا شیمی کنکور موسسه حرف آخرگروه عاملی استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرقلمرودرساختمان کوالانسی شیروانی چانیول 60-یه قطعه ی احساسی کوچک که فی البداهه نواختمش. تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 7- پنجره ها 2 Casement آموزش طراحی ناخن با پودر مگنت یا چشم گربه ای آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS- هم مساحت دستگیری کودکان به مناسبت روز جهانی کودک! احرام محرم شب اول محرم با مداحی حاج سیدمهدی رضایی چالش مجید گربه | گربه مجید the witcher 3 wild hunt قسمت 12 معرفی جمعبندی حرف آخر شیمی استاد شیروانی آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS- هم مسافت مجموعه واکنش به پیودی پای - PewDiePie فیلم/ پاکسازی آخرین مقر داعش در سوریه دانلود قسمت 41 سریال غنچه های زخمی دوبله در تلگرام شیمی کنکور موسسه حرف آخرمعرفی محصولات شیمی شیروانی آب تمساح را به ساحل هالیوود آورد! شیمی کنکور موسسه حرف آخرمعرفی محصولات حرف آخر شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرمول بر ظرفیت قسمت اول شیروانی دوبله من از خودم در legacy dey گیم پلی بازی Nier Automata قسمت بیست و شش [26] تفسیر قرآن کریم آموزش فیلم برداری : کرین جیب ایده آل برای فیلمبرداری خلاصه بازی پرسپولیس 0-0 پدیده مشهد حاشیه ی آقای گلی وحید شمسایی (برنامه نود) فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 آمده ام ای شاه پناهم بده ... تفاوت کات کردن ایرانی ها و خارجی ها ! خنده دار پویانمایی موجودات پرنده- آناتومی تکنیک P2 برنامه زندگی استاندارد(در برنامه شونشینی) -فوم 10 نکته ای که عاشق Mate 10 میشوید (مدیا پردازش) ماجرای خواستگاری وسط برنامه تلویزیون کربلایی مهدی رعنایی تیزر اربعین ۱۳۹۶ گروه نرم افزاری Netscape مراسم چهل و هشتم هیات خوسف در حرم مطهر رضوی کلیپ احساسی با آهنگ تو حق داری از مرتضی اشرفی سمپل جدید بندری 2 پرکاشن های Spd30 توسط حسن مهدوی یک تسلا مدل X در لهستان و سوئد دو بار دزدیده شد! فانتاکروم/مخمل پاش/هیدروگرافیک09125371393 مسخره کردن جومونگ و سوسانو - هندی مومنتوم HD1 Free سنهایزر، تجربه ای متفاوت با تحرک بیشتر مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور وین أنت | الرادود باسم الكربلائی درمان ضایعات دور چشم و داخل چشم بدون جراحی با پلکسرپلاس کنفراس زیبا از دانش آموز رشیدی کلاس دوم یار تغذیه با شیر مادر ضامن سلامت نوزاد فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 دست دادن با زن مزاج جنسی مرد را سرد میکند! شناخت ویژگی های مولتی تسکینگ اندروید 7 نوقا ویژه برنامه اربعین حسینی - آیت ا... دکتر وزیری -1 کربلایی سامان محمدی ریزش مو - ایران مزاج آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی نوین تاک و مشتریان سقف جمع شونده-سقف متحرک برقی- 09380039391 اموزش ساخت غول محافظ افشای اختلاف بهنوش بختیاری با همسرش و ماجرای جدایی آنها اجاره ویلایی 56 متری نازی آباد میدان پارس گفتگو با سجاد اسماعیلی بازیگر با استعداد یزدی که با لهجه شیرین یزدی صحبت میکنه - Hala Khorshid سه نکته برای اینکه صورت تُپل تری داشته باشید| سلامت| قسمت چهارم

آخرین خبرهـا