چرا سیاست ایران در قبال قطر ناگهان تغییر کرد؟

تین‌نیوز |

طی نشستی با حضور دو کارشناس مجرب، به بررسی تحولات اخیر در منطقه و رویکرد ایران در قبال آن پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، تحت فشار گذاشتن قطر توسط کشورهایی چون عربستان، امارات، بحرین و مصر یکی از مهم ترین رویدادهای اخیر در تحولات منطقه ای بوده است. اتفاقی که سبب شد برغم اینکه جمهوری اسلامی ایران قطر را یکی از کشورهای پشتیبان تکفیری ها در سوریه می داند به حمایت از قطر در برابر محاصره اقتصادی و سیاسی بلوک عربستان برخیزد و در این مسیر ترکیه را نیز تا اندازه زیادی به خود نزدیک سازد. در ادامه این تحولات بود که اتفاقی دیگر رقم خورد و مسعود بارزانی برغم هشدارهایی که از دولت مرکزی عراق، ترکیه و ایران دریافت کرده بود همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را برگزار کرد. در این راستا خبرگزاری خبرانلاین، طی نشستی با دکتر عبدالرضا فرجی راد مدرس ژئوپلتیک و سفیر سابق ایران در نروژ و حسین ملائک سفیر پیشین ایران در چین و تحلیلگر مسائل بین‌المللی به تجزیه و تحلیل رویدادهای منطقه ای پرداخته که در ادامه مشروح آن را از منظر می گذرانید :


برخی صاحب نظران براین باورند که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارای تضادهایی است که مشخص نیست ریشه در کجا دارد و نمی توان تشخیص داد که مثلا این تضادها ریشه در ایدئولوژیک بودن نظام حکومتی دارد یا ماهیت منفعت طلبانه دارد؟ به طور مثال ایران سالهاست که قطر را همراه با عربستان سعودی از حامیان اصلی تروریست های تکفیری در داعش معرفی می کرد اما به ناگهان براثر اختلافی که بین این کشور و عربستان سعودی در می گیرد سیاست خود را نسبت به قطر عوض می کند. این تغییر سریع سیاست حتی سوالاتی را در ذهن مردم عادی پدید آورده است که چگونه کشوری که سالهاست به عنوان اصلی ترین حامی مالی تروریست ها در سوریه معرفی می شود مورد حمایت ایران در برابر بلوک دیگر عربی قرار می گیرد. نظر شما در این خصوص چیست؟

ملائک: ایران سیاستی را در قبال قطر اتخاذ کرده است که مبنای آن مقابله با عربستان سعودی است و سعی کرد فشارهای سعودی بر دوحه را خنثی کند. به عقیده من این یک سیاست درست و منطقی نیست.بدین معنا که این سیاست می توانست بهتر و یا برعکس آن نیز هم اتخاذ شود. قطر و امارات دو کشوری ثروتمندی هستند که پس از رونق اقتصادی در زمینه های مختلف به این نتیجه رسیدند که می توانند در سیاست جهانی و منطقه نیز دخالت کنند. بدین ترتیب که این دو کشور با صرف هزینه‌ های هنگفت و حمایت از گروههای سیاسی شروع به تاثیر گذاری در منطقه نمودند که بسیار خارج تر از توان و ظرفیت آنها بوده است . این موضوع سبب شد تا کشور کوچکی چون قطر خود را مخق در تصمیم گیری های جهانی بداند . البته نمونه های دیگری هم مانند انور خوجه را نیز در آلبانی شاهد بودیم که یک کشور یکو نیم ملیون نفری ادعای تاثیرگذاری بر جهان داشت . البته در آن مورد یک ایدئولوژی وجود داشت و وی احساس می کرد که در حال هدایت شاخه ای از مارکسیسم است . در همین راستا کشور سنگاپور نیز بر اساس درآمد و ثروت خود نیز حس می کرد که می تواند روی چین تاثیر بگذارد.

با توجه به تصمیم غرب خصوصا آمریکا برای از بین بردن کانال های مالی تروریسم و همراه شدن عربستان با این امر، سوال این است که چرا ایران باید با آن مخالفت کند؟ قطر به همراه ترکیه یکی از حامیان مالی گروههای تروریستی در سوریه و عراق بودند. خوب اگر ائتلافی دنبال صدمه زدن به این منبع مالی است ما چرا باید مخالف باشیم . بجای حمایت از قطر گفتگو با عربستان خیلی بیشتر به نفع ما بود. توجه کنید که اخیرا وزیر خارجه قطر در فرانسه طی اظهاراتی گفت که فشار کشورهای عربی باعث شد تا ما به ایران نزدیک تر شویم. این اظهارات در ذات خود ایران را چهره ای ناموجه و نامقبول در جهان نشان می دهد که حتما باید وزارت خارجه در مورد آن موضع می گرفت و به قطر اعتراض می کرد. گفته می شود این قضیه مهم است که ایران در مقابل عربستان ایستادگی عرض اندام کرده و سیاست این کشور را فلج نموده است ولی دیگر هیچ دستاوردی برای ایران متصور نمی باشد.

توجه کنید از زمان قطع رابطه کشورهای عربی با قطر روابط تجاری تهران با دوحه در حوزه صادرات چیزی حدود 60 میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. این رقم در سال گذشته چیزی حدود 120 میلیون دلار بود که در شش ماه اخیر به 180 میلیون افزایش پیدا کرده است. حال فرض کنیم که در آینده هم این رقم 200 میلیون دلار برسد؛ آیا در بررسی کلی این ارقام در برابر سیاستی که اتخاذ شده قابل توجیه است؟ که قطعا اینطور نیست. ضررهایی که ایران بابت سیاست های قطر در سوریه و عراق متحمل شده است چیزی فراتر از این مبلغ ها است.حال اگر بجای حمایت از قطر از سیاست عربستان حمایت می کردیم حداقل می توانستیم با آن کشور که نقش بزرگتر منطقه ای بازی کرده و یکی از دشمنان سرسخت جهانی ایران محسوب می شود مذاکره کرده و روی کاهش خصومت ها، تعادل روابط و خیلی از موارد دیگر به توافق نسبی برسیم . در حالی که هم اکنون در برابر امتیاز محدود مالی از قطر عربستان را در دشمنی برخود استوار تر کرده ایم . یاد آوری می کنم که در بحران افغانستان در مماشات با آمریکا توانستیم امتیاز بگیریم.

ایا اتخاذ این سیاست ما به ازایی در سوریه نداشته است؟

ملائک: خیر. ببینید عربستان، قطر و امارات در سوریه از گروه های اسلامی موجود در سوریه حمایت مالی و تسلیحاتی می کردند. به هر صورت آقای اوباما تصمیم گرفت که تا داعش را در عراق و سوریه از بین ببرد. برای حصول به نتیجه واشنگتن درصدد کنترل و مدیریت منابع مالی این سه کشور که به عراق و سوریه سرازیر می شد بر آمد. در این زمینه توفیقات زیادی بدست آمد اما قطر در این بین مقاومت کرد. علت آن هم این بود که قطر ارتباط ویژه ای به گروه اخوان المسلمین داشت و با سلفی های عربستان نیز رقابت داشت. فشار به قطری ها بیشتر شد و به نظر من هم ایران نیز می بایست همین سیاست را در پیش می گرفت. درست است که بین اخوان المسلمین به رهبری قطر و گروه های سنی تندرو به رهبری عربستان تفاوت های زیادی وجود دارد و در مواجهه سیاسی با ایران تاثیرگذار است ولی در مجموع هر دو به نوعی برای ما تهدید به شمار می آیند.

خوب در ایران گرایش به اخوان المسلمین مشهود است شاید این سیاست در راستای تقویت محور اخوان المسلمین بوده است.

ملائک: اگر فرضا تصمیم بر این مبنا اتخاذ شده باشد بازهم ربطی به قطر ندارد چون ما با اخوان ارتباط جداگانه تری داریم تا از طریق قطر بخواهیم با آنها تماس داشته باشیم. به هرصورت هم اکنون خود اخوان المسلمین است که در قالب های گوناگون مثل جبهه النصره، احرارالشام و غیرو، با حمایت مالی قطر در مقابل ما قرار دارند. به عنوان جمعبندی عرض کنم که سیاست ما در قبال قطر صحیح نبود و ما می بایست در کنار عربستان به دوحه فشار وارد می کردیم و با عربستان ارتباط نزدیک برقرار می کردیم. با این کار می شد نتیجه بهتری را در منطقه گرفت. در حال حاضر عربستان کشورهای مهم و بیشتری را علیه ایران بسیج کرده است و فرض کنیم که قطر از آن کشورها جدا شده باشد چیزی دست ما را نمی گیرد جز پرستیژ نسبی سیاسی در حالی که در همکاری با عربستان منافع و امتیازات مادی بدست می آوردیم و شاید وضعمان الان بهتر شده بود.

جناب اقای فرجی نظر شما در این باره چیست؟

فرجی راد: به نظر من اقدام اولیه ایران در موضوع قطر درست بود. بدین معنا که اگر هدف ما این بود که شورای همکاری خلیج فارس در ضدیت با عربستان به سمت فروپاشی برود اقدامی درست بود. زیرا هدف از تشکیل این شورا از ابتدا مقابله با ایران بود لذا نباید به کشورهایی که علیه منافع ملی ایران اقدام می کنند اجازه اجماع سازی داد. اما سوال اصلی این است که اگر ما با انتخاب این رویه به دستاورد مورد نظر خود رسیده ایم باید بگویم خیر.همانطوری که آقای ملائک اشاره کردند میزان افزایش صادرات به میزان 60 میلیون دلاربه قطر برای ما دستاورد بزرگی محسوب نمی شود. در این زمان خاص با وجود تحریم هایی که ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم، گنبد طلایی در قطر و پارس جنوبی در ایران می توانست زمینه همکاری ها را افزایش دهد و سرمایه گذاری های بیشتری را در در اختیار کشورمان قرار دهد. دوحه از این امکان برخوردار بود تا به به پاس خدمتی که ایران در ابتدا جهت در اختیار گذاشتن فضای دریایی و هوایی خود انجام داد آن را جبران و در ایران سرمایه گذاری می کرد. ما در این مدت فضاهایی را که قطر نیاز مبرم به آن داشت را در اختیارشان قرار دادیم و این در زمانی رخ داد که سعودی ها در این مدت به دنبال این بودند که دولت قطر را سرنگون کنند. بهر حال از نظر سیاسی و اقتصادی تا کنون دستاورد چندانی برای ما نداشته است.

همانطور که می دانیم دو کشور قطر و ترکیه از نظر فکری با هم متحد و هر دو مدعی رهبری گروه اخوان المسلمین هستند. البته ترکیه در این زمینه فعال تر است و در جریان بهار عربی آنکارا در صدد بود تا الگوی اخوانی را در همه جا توسعه دهد. اما وقتی که به سوریه رسید با مقاومت روبرو شدند و هم اکنون ادعا میکنند که ایران مانع به ثمر نشستن انقلاب های عربی و اخوانی شد. اخوانی ها که گروه حماس هم از ان جمله است اعلام کردند که رهبری ترکیه را می پذیرد. می دانیم که روند به گونه ای شده بود که رهبری سیاسی حماس را ترکیه و کمک های مالی به این گروه را بیشتر قطر تقبل می کرد. حال بحران قطر سبب شد تا ایران و ترکیه به یکدیگر نزدیک تر شوند و من تنها دستاورد بحران قطر را نزدیکی فکری تهران و آنکارا ارزیابی می کنم ضمن انکه ترک ها هم بهتر از گذشته دوستان سعودی خود را شناختند. در ادامه بحران ایران با ایجاد پایگاه در قطر مخالفتی نکرد و نیروهای ترکیه به قطر رفتند و طبق شنیده ها پنج هزار نیرو در آنجا مستقر است. این پایگاه بزرگترین پایگاه ترکیه بعد از سومالی است. همینطور ایران به ترکیه نیز اجازه داد تا از طریق خاک خود کالاهای بسیاری به قطر ارسال کند.

با این اتفاقات می توان گفت که ترکیه بیشترین سود را برده است.. در سوریه نیز تهران و آنکارا اشتراکات قابل توجهی دارند و در مذاکرات آستانه نیز این بحران تاثیر گذاری داشته است. به خاطر دارم قبل از بحران قطر ترکیه در مذاکرات آستانه در مواجهه با ایران به شکل مطلوب همکاری نداشت که در این راستا در صدد بودند که روسیه را به خود نزدیک تر کنند و ایران را کنار بگذارند. اما در ادامه و پس بحران قطر ایران و ترکیه به درکی مشترک درباره این بحران رسیدند و ترکیه تصمیم گرفت تا با ایران همکاری بیشتری داشته باشد. در مجموع من با نظر آقای ملائک موافق هستم، ایران به خواسته اصلی خود یعنی خروج قطر از شورای همکاری خلیج فارس نرسید که وقوع این اتفاق در ادامه می توانست به عمان هم برای خروج از این سازمان جسارت بخشد. همانطور که می دانیم اختلاف عمانی ها با سعودی ها به مراتب بیشتر از اختلاف دوحه با ریاض است. از نظر قبیله ای قطری ها اشتراکات مذهبی و پیوندهای دیگری با عربستان دارند، اما عمانی ها نتوانسته اند در هیج زمینه ای با سعودی ها از جمله یمن به اتفاق نظر دست یابند. سعودی ها همواره عمان را متهم به همکاری با ایران می کردند. اتهاماتی مبنی بر ارسال موشک به یمن از طریق خاک خود که این موضوعات اختلافات دو کشور را بیش از پیش بیشتر نمایان می کرد.

سعودی ها ادعا می کنند که اقدامات عمان موجب می شود که ایران در جایی که عربستان، امارات و قطر در آن در حال جنگ هستند تقویت شود. به نظر من اگر ایران در قضیه بحران قطر به دوحه نزدیک نمی شد، احتمال نزدیکی به عربستان هم وجود نداشت. زیرا برای واسطه شدن نیاز به مقدماتی هست که ایران و عربستان در حال حاضر شرایط لازم را ندارند. با آمدن محمدبن سلمان سعودی ها همه امورات را به آمریکایی ها واگذار کردند. در دوره ولیعهدی عبدالله سعودی ها سعی کردند که مقداری از وابستگی های خود را در راستای تامین منافع مالی از آمریکا بکاهند که حتی در قضیه اعزام نیروهای نظامی عربستان به بحرین، سعودی ها آمریکا را در جریان این کار قرار ندادند و در ادامه واشنگتن نسبت به این اقدام واکنش نشان داد.

آقای ملائک به نظر شما در مبانی تصمیم گیری ها و تدوین استراتژی ها در کشور اشکالی وجود دارد؟

ملائک: در حوزه تصمیم گیری ساختار منظم و قابل احترامی وجود دارد، اما مبنای تصمیم گیری قابل بحث است. به هر حال رئیس جمهور، رئیس شورای امنیت و وزیر امور خارجه تصمیماتی را اتخاذ می کنند. اما به موضوع اصلی برمی گردم. ببینید آمریکایی ها تصمیم گرفتند پول عربستان، امارات و قطر را از پشت تروریسم بردارند. قطر در این راستا به هردلیلی که به خودشان مربوط است مقاومت کرد،بحث من این است که باید اجازه می دادیم که قطر فشارها را تحمل کند و از تغییرات به وجود آمده استقبال می کردیم.

فرجی راد: آقای ملائک در این صورت تغییرات ممکن بود به نفع عربستان تمام شود و یک رژیم سراسر وابسته در قطر پدید آید و همچنین شورای همکاری خلیج فارس نیز که در تضاد با منافع ملی ایران کار می کند قوی تر شود. ببینید وقتی اردوغان به عربستان سفر کرد پادشاه عربستان به وی گفت که باید بین عربستان و قطر یکی را انتخاب کند که در ادامه اردوغان سرلشگر باقری را دعوت کرد و به ترکیه رفت. ما در این زمان می توانیم با ترکیه همکاری داشته باشیم. ترک ها شاید بهتر می توانستند در این زمینه عمل کنند؛ همانطور که می دانیم سفر اردوغان به عربستان بی نتیجه بود و هیچ قراردادی هم بین دو کشور امضا نشد. به هر حال اردوغان شخصیت خاصی دارد و دست خالی برگشتن وی از ریاض می توانست فضا را برای ما فراهم کند تا در زمینه بحران قطر و همکاری ترکیه قطر از شورای همکاری خلیج فارس خارج می شد که این امر در صورت تحقق می توانست یک دستاورد بزرگ امنیتی برای ما محسوب شود.

آقای ملائک به نظر شما آیا بحران قطر سبب نشد که ایران محور تازه ای را با قطر و ترکیه ایجاد کند؟ و یا همین که ما به خاطر موضع حمایتی که از قطر اتخاذ کردیم به ترکیه نزدیک شدیم. این به نظر شما دستاورد محسوب نمی شود؟

ملائک: شرایط متحول است و هروز با موقعیت جدید روبرو هستیم . در حال حاضر ما مسائل را در زمان تصمیم گیری مورد بحث قرار می دهیم. در زمان تحولات مربوط به قطر وضعیت در سوریه خوب بود و در اجتماعی">حال حاضر نیز به خوبی پیش می رود.

در حال حاضر یک سری از مقاومت ها در سوریه که از طرف ترکیه در مقابل دولت اسد و ما وجود داشت هنوز پا برجاست . ملاک من در توفیق و یا ناکامی این سیاست بحران سوریه است. زیرا گروه های تروریستی در این کشور تحت حمایت مالی عربستان، امارات، قطر و یا ترکیه هستند. بنابراین من محوری را که روی این بحران تاثیر بگذارد را شاهد نیستم . روسیه با سیاست خود توانسته با ترکیه ارتباط بهتری برقرار کند و این کشور را به خود جذب کند. ترکیه هم با توجه به پیروزی های روی زمین تا حدودی به ایران نزدیک شده ولی بحران در سوریه همچنان پابرجاست. نمیخواهم با دیدی سیاه و سفید اوضاع رو بررسی کنم ولی نتایج یک همکاری باید ملموس باشد. هرگز شاهد نبوده ایم که با ترکیه بشود در یک محور منظم و مشخص و از همه مهمتر بدون دغدغه همکاری داشته باشیم. در مساله اخوان المسلمین که بیشتر با اتکاء ترکیه در منطقه و علیه منافع ما بازی کرده است مشکل داشته ایم تا کردها که در این بخش نیز ترک ها بدنبال تحمیل هزینه آن بر ما هستند . در حالیکه در موضوع کردی ایران باید کمترین هزینه را داشته باشد داریم سهم مساوی و یا حتی بیشتر پرداخت می کنیم. در نتیجه اگر از دید یک استراتژیست ترک به این تحولات توجه کنیم می بینیم که آنکارا در زمینه اقلیم کردستان بیشترین استفاده ها را از ایران برده و در سوریه نیز هماهنگی اصلی آنها با روسیه است و در مجموع چیزی بنام محور ایران ، ترکیه قطر وجود ندارد.

آقای فرجی راد آیا شما با نظر آقای ملائک موافق هستید؟ آیا نمی توان اقدام ایران در قبال قطر را یک سرمایه گذاری بلند مدت قلمداد کرد؟

فرجی راد: در این موضوع باید مقداری به گذشته برگشت و روابط ایران و ترکیه را از منظر تاریخی بررسی کرد. قبل از به قدرت رسیدن اردوغان در ترکیه این کشور روستاهای اطراف ارومیه را با هواپیما مورد حمله قرار میدادند و مدام انقلاب ایران را زیر سوال می بردند. به نظر من بهترین سطح روابط تهران و آنکارا در ده سال گذشته شاهد بوده ایم. در مقطعی دو یا سه ساله نیز به خاطر بحران سوریه این روابط دچار مشکل شد. در سطح جهانی نیز کسی فکر نمی کرد که ایران با این همه هزینه در جنگ سوریه ایستادگی کند. وقتی روابط کشورهایی بر مبنای همکاری های نظامی شکل می گیرد بیانگر این است که این روابط از اعتمادی نسبی برخوردار شده و در این موضوع من با آقای ملائک مخالف هستم. روابط ما از نظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و هم از نظر نظامی با آنکارا در حال افزایش است. همکاری های نظامی در حالی رو به افزایش است که در هیچ برهه زمانی ایران با یک کشور عضو ناتو در این حد افزایش همکاری نداشته است.

البته این نشان دهنده استقبال آنکارا از این همکاری ها است. نکته مهم اینجاست که آنها هم در قبال ایران و هم در برابر روسیه روابط خود را گسترش داده اند. پس هنگامی که به این سطح از روابط می رسیم باید پیش بینی هایی نیز در رابطه با سوریه، عراق و به ویژه کردستان، خلیج فارس، قطر، همکاری سه جانبه روسیه ایران و ترکیه داشته باشیم. همینطور این اتفاقات می تواند همکاری های دیگری را در زمینه هایی چون انرژی و فعالیت های اقتصادی را رقم بزند به طوری که طرفین به منافع ملی یکدیگر مانند اتحادیه اروپا احترام بگذارند. بنابراین بر خلاف آقای ملائک بنده نسبت به این اتفاقات خوش بین هستم به شرطی که دو طرف سیاستی عاقلانه را در پیش بگیرند. در جریان سقوط هوایپمای جنگی روسیه، آنکارا و مسکو این بحران را مدیریت کردند و این قضیه سبب شد تا بزرگترین و دومین عضو ناتو اقدام به خرید موشک های اس 400 کند. حتما در قرارداد هم ذکر شده که ترکیه اجازه ندارد که این موشک را در اختیار دیگر اعضای ناتو قرار دهد. رابطه استراتژیک نیستولی ایجاد اعتماد بین طرفین بسیار حائز اهمیت است. حداقل آن این است که ترکیه استراتژی را اتخاذ کرده که بین شرق و غرب یعنی آمریکا و روسیه تعادلی را ایجاد کند و چشم انداز آن هم در مسایل اقتصادی است که در این راستا ترکیه بتواند تا سال 2023 جز ده قدرت برتر اقتصادی جهان شود. آنکارا روسیه را همسایه ای مناسب برای فعالیت های اقتصادی خود می داند که می تواند از طریق قفقاز در دریای سیاه، کالای بی شماری را به این کشور ارسال نماید. لذا می بایست این اتفاقات را به دید خوش بینانه رصد کرد که علائم آن نیز موجود است.

اگر با تصور بدبینانه به موضوع نگاه کنیم. آیا ترکیه به خاطر خط قرمزهای خود درباره همه پرسی اقلیم کردستان به ایران نزدیک نشد؟ و آیا سفر رئیس ستاد مشترک ارتش به ایران نیز در این راستا نیست؟

فرجی راد: ببینید وقتی که سرلشگر باقری به ترکیه سفر کرده بود موضوع همه پرسی چندان جدی نشده بود و پس از سفر اردوغان به عربستان همه پرسی برگزار شد. در این راستا رئیس ستاد ارتش عراق هم به ایران آمد که این هم در راستای صحبت هایم مثبت قلمداد می کنم و نمی توان آن را دستاورد کمی پنداشت.

اما با توجه به جمعیت کرد در ترکیه به نظر می رسد که آنها در این صدد هستند که بیشترین هزینه ها را متوجه ایران کنند و در این راستا دولت ترکیه تمامیت ارضی خود را در خطر می بیند و این در حالی است که ایران چنین وضعیتی ندارد.

فرجی راد: ببینید اگر انتخاباتی تحت نظر اتحادیه اروپا هم مبنی بر اعلام خودمختاری کردهای ترکیه صورت بگیرد. مردم کرد این کشور وضعیت کنونی را انتخاب می کنند. بنده مطالعات و تحقیقات زیادی در زمینه کردها داشته ام و در تحقیقاتی که داشته ایم کردهای ترکیه به دنبال حق وحقوق هویتی خود هستند. یعنی به دنبال راه یافتن به پارلمان و داشتن نخست وزیر و خواسته های دیگر هستند. در ادامه دیدیم که در واکنش به همه پرسی اقلیم کردستان در ایران نیز عده ای خوشحالی کردند. کردهای ایران نیز در خواست هایی دارند ولی خوشحالی آنها هم به این به خاطر این نیست که خواستار استقلال و یا پیوستن به کردستانی بزرگ باشند. آنها به خوبی شرایط کشور را درک می کنند و متوجه منابع طبیعی کشور چون گاز ونفت غیره هستند. در حال حاضر کردهای سوریه به دنبال خودمختاری هستند و هیچ گاه بحث استقلال را مطرح نمی کنند.

اما در سویی دیگر در عراق دیدیم که همه پرسی برگزار شد. دلیلی که بارزانی دست به این اقدام زد اوضاع کنونی عراق بود که دریافت اوضاع داعش وخیم بوده و کار این گروه تروریستی رو به اتمام است و همینطور به این نتیجه رسید که با این تحولات ارتش عراق و نیروهای حشدالشعبی تهدیدی برای استقلال خواهان محسوب می شوند. بارزانی با پشتوانه لابی صهیونیستی همه پرسی را برگزار کرد. وی به این نتیجه رسید که حمایت لابی یهودی از وی در نهایت به حمایت آمریکا نیز منجر خواهد شد. البته این نکته را عرض کنم که بخشی از آمریکا نیز با مواضع بارزانی موافق هستند ولی زمان آن را مناسب نمی دانند.بنابراین این پروژه برای به وجود آمدن اسرائیلی دوم بود. بارزانی بارها از اسرائیل تشکر کرد و در زمان رای گیری هم در تعدادی از مراکز رای گیری جمله اسراییل دوم نوشته شده بود. اقدام بارزانی در میان چهار کشوری که مخالف مواضع رژیم صهیونیستی هستند کاری از اساس اشتباه بود. یعنی ایران، سوریه، عراق و ترکیه کشورهایی هستند که هرکدام به نوعی با رژیم صهیونیستی درگیری هایی دارند. حتی ترکیه ای که سالها تلاش کرد تا بهبودی در روابط آنکارا و با عنایت به اینکه سایت «بولتن» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

از خط پایان داعش تا نشست سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط یکی از اولویت‌های اصلی اقتصاد کشور ضرورت تقوا در کلام امام علی (ع) ادامه هفته سیزدهم سری آ با شکست غیرمنتظره یوونتوس زئوس، خدای آسمان‌ها دیده شد +تصاویر ترافیک در خروجی ها مشهد سنگین است واکنش اسماعیل بیگی در مورد احضار به پلیس امنیت عراق ربیع الاول، بهار ماه‏‌ها +فیلم آرایش دودی مات ( پونی میکاپ ) مدلسازی یک میکروفن قدیمی(انگلیسی) خاطره ای عارف واصل محمد تقی بهلول راجع به سفیانی کاهش اثرات لرزه ای با استفاده از میراگر ویسکوالاستیک نماهنگ زیبای «سلام امام رضا» روضه شهادت امام رضا علیه السلام- حاج مهدی سماواتی آهنگ اسلایم (توضیحات) هندی هولا مداحی حاج حسین فخری شهادت امام رضا علیه السلام مدلسازی سطوح سوراخدار با ابعاد مختلف(انگلیسی) خاموت زن cncماشین سازی ارومیه دابسمش مبحث اختیار2 تخت باربیم برای مسابقه تی تی جون شهادت امام رئوف امام رضا علیه السلام مرگ ۹۷ نفر در استان تهران به دلیل مصرف قرص برنج در ۹ ماه اول امسال مصرف منظم فلفل قرمز تند سکته و حملات قلبی را کاهش می دهد شهادت امام رضا (ع) آهنگ مسعود جلیان و فرشاد آزادی انیمیشن نحوه عملکرد میراگر ویسکوالاستیک پانلی فروش دستگاه فانتاکروم 09195642293 حاتمی مداحی فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا (علیه السلام) / ویژه و گلچین 1395 /201 مرد عجیب مبحث اختیار1 نماهنگ 829 - محسن چاوشی(مریض حالی) چند دقیقه پیش زلزله اومد بررسی تست های زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس عزاداری شب هفتم امام حسین(ع) تدریس مبحث حد و پیوستگی ریاضی کنکور - استاد محمد مهربان - موسسه ونوس هندسه تحلیلی کنکور( تالس فوق سریع ) - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس تدریس فیزیک کنکور توسط استاد یحیوی - معادله حرکت نوسانی - قسمت اول تدریس دین و زندگی کنکور - استاد هادی سرکشیک زاده - موسسه ونوس دلشو داری اینجوری برو با دوچرخه مجموعه ای از به فنا رفتگان! کیرن گیبس و چالش بطری خودرو ملی✋ روزنامه ای که بعد از کاشتن شکوفه میدهد ! ❤تیزر اهنگ جدید ایـمان نــولاو❤ نسل آینده گوشی های هوشمند انواع روش انتخاب فایل و فولدر پازل بند دل را حرمی ست در خراسان ... شهادت امام رضا (ع) تسلیت باد! اگه جای دختره بودی با پسره چکار میکردی؟! مداحی زنجیرزنی کودکی سیدرضی ذاکر دابسمش خاموت زن cncماشین سازی ارومیه مطابقت سوالات شیمی کنکور با تدریس استاد رادمان مهر مطابقت سوالات ریاضی انسانی کنکور 96 با تدریس مهندس نصیری تدریس ادبیات کنکور استاد سبحانی ، اضافه تشبیهی و استعاری تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، گردش خون ماهی تدریس آنالیز ترکیبی و اصل ضرب توسط دکتر دادبام حركات شمشیر انسان و ربات آموزش نرم افزار ول تستی فکت(قسمت اول) گلایه ساکنان مسکن مهر سرپل ذهاب از خبرنگاران حمله گاوها به مردم Emo Band - Namundo Raft امو باند - نموندو رفت پارکور وسایل جدید باربیم (ساخت خودم) مطابقت سوالات شیمی کنکور 96 با تدریس استاد رادمان مهر 4 آموزش گرامر زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش3 پسر بچه کره ای رضا پرستش (بدل مسی) از شرایط زلزله کرمانشاه میگوید عنایت امام رضا (ع) به خانمی که اعتقادی به زیارت نداشت کاراسودا انیمه عشق برنج ما عاشق برنجیم فصل دوم قسمت 6 با زیرنویس فارسی دابسمش دخترای عصبانی مطابقت سوالات گسسته کنکور با تدریس دکتر دادبام تطابق سوالات شیمی کنکور 96 با تدریس استاد رادمان مهر آموزش تکنیک حل تست های cloze زبان انگلیسی - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس Jafar - Rockstar موزیک فان جعفر به نام راک استار فانتاکروم ایلیاکالر 02156574663 ایلیاکالر مهم ترین نیاز جامعه امروز ما حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش5 انیمه کمدی Blend S قسمت 7 با زیرنویس فارسی تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 2 دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی 2 دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 6 خدا حافظی پیرلو. آموزش کاربردی دو نرم افزار ویندوز Snipping Tool-Magnifi آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 5 تطابق سوالات هندسه کنکور 96 با تدریس استاد بنی هاشمی تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، گردش خون ملخ تیپ های تستی مهم دینامیک، مهندس یحیوی استارتاپ کشو تدریس مبحث معادله حرکت نوسانی فیزیک کنکور-استاد یحیوی - موسسه ونوس پرش کودک آموزش مبحث ریشه و توان ریاضی کنکور - استاد مهربان - موسسه ونوس معرفی میراگر ویسکوالاستیک شرکت sumitomo مستند تلخی از زلزله غرب از زبان مردمان خونگرم کرد رولینگ شاتر حکایت پناه آوردن سگ به حرم امام رضا علیه السلام مطابقت سوالات شیمی کنکور با تدریس استاد رادمان مهر تیپ های تستی مهم دینامیک ، مهندس یحیوی تدریس مبحث اعداد کوانتومی شیمی کنکور - استاد رادمان مهر - موسسه ونوس انیمیشن Superman/Shazam!: The Return of Black Adam حل تحلیلی تست های دین و زندگی کنکور - معاد شناسی حمله به عربستان نجات ۶ نفر از زلزله زدگان توسط سگ های زنده یاب عزاداری شب هفتم امام حسین(ع) کلت گازی pt 85 دین و زندگی را چگونه برای کنکور بخوانیم ؟ علیرضا یوسفیان پور آموزش نرم افزار ول تستی فکت(قسمت دوم) برف بازی دیو و دلبر لگویی غروب پاییز.غمگین انیمه به تو رسیدن فصل 1 - Kimi ni Todoke قسمت 4 فارسی رضا شیری غمگین آموزش جادویی دین و زندگی کنکور استاد یوسفیان پور - مبحث اختیار تدریس بی نظیر دین و زندگی کنکور - تکنیک آیات قضا و قدر انیمیشن دینی صد - استاد علیرضا یوسفیان پور حل تست های دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 3 تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 2 نحوه مطالعه دینی برای کنکور - دینی صد تدریس قضا و قدر و اختیار دینی کنکور - علیرضا یوسفیان پور میراگر ویسکوالاستیک Yamato و تست میز لرزان آن دابسمش دوستات میخوان بازیگربشن غمگین عالی مداحی زیبا از بنی فاطمه دزدی از بیت المال از زبان بیژن زنگنه وزیر نفت انهدام تانک داعش توسط گروه شکارچیان داعش در صحرای شام نماهنگ فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا(ع) آبکاری پاششی فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر تکسچرینگ با viewport canvas در مکس(انگلیسی) تدریس دین و زندگی کنکور - علیرضا یوسفیان پور - دینی 100 هدف زنی با کرال مگا جاسم شعر خواندن تویلایت تدریس هندسه کنکور استاد بنی هاشمی ، مبحث مساحت حقیقت حضور شاه در زلزله طبس! تدریس ریاضی گسسته کنکور ، دکتر دادبام، میانگین درجات رئوس گراف لحظه فرو رفتن پیچ در سر چگونه با واژه های ناآشنای reading ها برخورد کنیم ؟! دکتر شهاب اناری نقل جواد خیابانی از داغ دل یک کودک کرد مادر از دست داده تست عملکرد میراگر ویسکوالاستیک- پلاستیک kinetica آخرین نذری چگونه واژگان زبان انگلیسی کنکور را بهتر یاد بگیریم ؟! دکتر شهاب اناری 5 ایده جالب (چگونه دکور اتاقمان را زمستانی کنیم ) داداشمون مجید مرثیه ای برای شیر دین و زندگی سال سوم دبیرستان - دینی صد تدریس ریاضی کنکور ، دکتر مجتبی دادبام، تابع جز صحیح و براکت اوج خنده ترسیدن ازمار خوانندهای جدیدوقدیم دین و زندگی را چگونه برای کنکور بخوانیم ؟ علیرضا یوسفیان پور آموزش مبحث هدایت دینی صد استاد یوسفیان فرار راپانزل از برج لگویی مدلسازی پیشرفته قسمتی از یک قطعه صنعتی FARHAD MAJIDI Football career سرگذشت فوتبالی فرهاد مجیدی ( NAVAD 90 TV Channel ) زندگی نامه فوتبالی علی کریمی _ Football biography of Ali Karimi بسیاری از بلاها ربطی به غضب و سخط خدا نداره باران خاک و خون نحوه مطالعه دینی برای کنکور - دینی صد تدریس قضا و قدر و اختیار دینی کنکور - علیرضا یوسفیان پور علیرضا یوسفیان پور در شبکه 1 - آموزش دین و زندگی تدریس دین و زندگی کنکور - علیرضا یوسفیان پور - دینی 100 خرید تلویزیون از بانه حل تحلیلی سوالات دین و زندگی کنکور رشته تجربی تدریس هندسه تحلیلی کنکور ، مهندس بنی هاشمی ، ضرب داخلی بردار ها حل تست گردش خون مقایسه ای - حرف آخر ولایت عشق ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه نیمه عمر استاد کامیار فتوت آموزش فیزیک کنکور با انیمیشن - مبحث نیمه عمر آموزش زیست شناسی کنکور - مبحث انعکاس تدریس ادبیات فارسی کنکور - مبحث هم آوایی فیزیک حرف آخر - مبحث گرما و دما از زندگی نامسالمت آمیز در پایتخت تا متروهایی که دیگر بر دین و زندگی سال سوم دبیرستان - دینی صد بررسی و حل تشریحی تست های دین و زندگی کنکور - استاد یوسفیان پور نوید محمد زاده به سرپل ذهاب رفت و پیرمرد معروف را دید!! آموزش اعجاب انگیز دین و زندگی کنکور با انیمیشن - دینی صد داستان سیندرلا لگویی سطل پدالی چهارگوش 10 لیتری لیمون وانت بار لعاب کاری فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر دینی یوسفیان پور - حل تست های کنکور تجربی 95 دینی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور - دینی صد حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش2 شبیه سازی احتمال مسأله تاریخ تولد یکسان، در نرم افزار R حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش6 حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش1 مراسم ختم جانباختگان (بویژه کودکان) زلزله کرمانشاه کارگاه ساخت زره پوش های انتحاری داعش در عیاش دیرالزور هیچ دیگه نوید محمدزاده در کنار پیرمرد معروف کرمانشاهی هیئت عزاداران حضرت علی ابن ابی طالب ایلخچی بامداحی علی شکوری مدلسازی قسمت پشت یک تلویزیون lcd(انگلیسی) خیلی مسخره هست نوحه دیگه از مداح نوجوان {محمدامین کوهانی} دیالوگی ماندگار از خسرو شکیبایی در روزی روزگاری حادثه پلاسکو و جان های اتشنشان ها را یادمان نرود!!! مراسم خطبه خوانی خادمان حرم امام رضا (ع) رجز خوانی در مراسم تشییع شهید مدافع حرم محمد(مرتضی) عبداللهی لیوان های ماگ روزه گرفتن پینکی پای (ته خنده) جنگ اسباب بازی D.M.C 4 - تحلیل توصیفی توسط نرم افزار اس پی اس اس - SPSS اولین گام ،فرهنگ آپارتمان نشینی کاملترین آموزش کناف کاری ساختمان از ابتدا تا انتها مراسم تجلیل از 26 شهید روستای کوهستان بهشهر مازندران فیلم فوق العاده جذاب سلمان خان درنقش دیوانه باهوش لحظه دردناک نجات دو کودک زنده از زیر آوار 7 - انجام دادن آزمون تی استیودنت (t-student) در SPSS ویدوی تبلیغات ماشین در شرکت هیوندا میکس فیلم هندی2017 کلیپ هوشیار و بیدار ظرف هایی از جنس برگ درختان دانلود فیلم زیبای هندی سلمان خان با حضور ایران در کشتی آموزش نصب لمینت ولمینت کاری فوتبالیست ها - سری اول - قسمت 8 عاشق لینوکسیم - قسمت اول تیم بکس طنز با صدای لری تدوین فتوت مشاجره ی لفظی یک جوان بیکار و نماینده مجلس ثواب زیارت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) کشته های مسکن مهر به ۱۰۰ نفر رسید! مستند ظهور - قسمت پنجم حامیان مالی فصلنامه شماره دو انگلیسی گیلگمش فیلم آموزش رانندگی -فرهنگ رانندگی کربلایی مجید رضایی بنی هاشم همه زیبا فیلم موتوری خانه ضد زلزله 2 وقتی مکعب خونه سازی دست اوتاکو میدین ...!(حتما ببینید ) دانلود فیلم زیبا بازی سلمان خان و دختر لال و برتر هند عالیه عکاسی های مستر آرمان در کرمانشاه نماهنگ امام رضا ( محمد شمس ،عماد بهرامی ) امیر تتلو پیش داوری و قضاوت تریلر رسمی فیلم موفق و مبارزه خونین Boyka Undisputed ویپ حرفه ای سوباکس مینی، subox mini ، فروشگاه رابو ۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ توحید شناسی 1-خالقیت توحیدشناسی 2-ربوییت مو بس اخو ملا باسم کربلایی با زیرنویس فارسی تتلو: هیچ خواننده ای به جز خودم قبول ندارم آموزش نرم افزار رانندگان ماکسیم کربلایی مجید رضایی وقتی که در عزای شما گریه میکنم دریفت مسعود تبریزی با کریسیدا 3s_gte عزای خرها برای رفیق مرده پادکست " قهوه است " با صدای علیرضا عطاری پرورش زالوی طبی زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ کربلایی مجید رضایی کبوتر دلم به شور پرش ٧٠متری موتور سوار إیرانی كه قرار بود تو كتاب گینس.. حامیان مالی فصلنامه شماره یک انگلیسی گیلگمش مثل خودته نوحه بسیار زیبا سوزانو آموزش ساخت گردن آویز پاییزی شوخی سگی و ترسناک آهنگ راز آلود از شهاب تیام اولین تیزر از انیمیشن شگفت انگیران ۲ لگو سرباز زمستان vs پلنگ سیاه (آزمایشی) مداحی بسیار زیبا در تکیه شهدای روستای کوهستان بهشهر نصب و فعال سازی نرم افزار نقشه بر روی جی چی اس خودرو خرملانصرالدین توحیدشناسی حل تست1 کربلایی مجید رضایی حال و هوای زائرا دم صحر زومبا - Zumba WARM UP - DJ BADDMIXX / اپلیکیشن مانکن کلیپ رهبری کربلایی مجید رضایی تو از تبار فاطمه ضمانت اجرای تعهدات در قرارداد - مدیریت ادعا - آمری نیا ساخت دستگاه فانتاکروم 02156574663 ایلیاکالر ربات ارسال SMS (پیامک کوتاه) حفاظت کاتدی چیست cathodic.ir خرید تلویزیون از بانه فیلمی اتفاقی از لحظه هولناک زلزله ۷.۳ ریشتری در سرپل ذه دابسمش محمد أمین كریم پور زیارت حرم مطهر امام رضا علیه السلام توسط رهبر انقلاب معاشرت مسلمان با کفار بهایی جلسه هیئت قمربنی هاشم ع روستای خوش کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 1 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 2 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 3 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 4 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 5 نحوه ی شهادت 26 شهید والامقام روستای کوهستان بهشهر بندبازی ترسناک روی رودخانه پر از تمساح! آدرس کانال ما آهنگ ای سن به سبک جنگ ستارگان صدایش خنده داره بعد داره تو كأخ سفید می خونه تصویرهای زیباازماه امینت زیارت اربعین حسینی(ع) را مدیون ... پلاریزیشن سل چیست polarization cell از سایت cathodic.ir ایران و کرمانشاه یهوویی - اشکها و لبخند ها توحیدشناسی 3-همه توحیدها طریقه تمیز کردن هندزفری کتیبه خشایار شا در ترکیه تغییر از خود ما آغاز می شود توحیدشناسی حل تست3 شهادت جانسوز حضرت رقیه (س) در خرابه شام آبکاری علی حاتمی 09195642293 باشقیرستان و بشاگرد لوکاکو راشفورد لینگارد و میخیتاریان معرفی ویدیویی تلویزیون ال ای دی ال جی 55UJ752V رباتهای هوشمند قاتل گلهای امید آرپی جی زن زیارت با معرفت امام رضا (ع)... ای سلطان کرم، حامد زمانی پرورش زالو دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ آهنگ بسیار جنجالی پسری جوان برای دولت دکتر روحانی 80درصد ملت زیرخط فقرن آیت الله سیدصادق شیرازی سطل پدالی چهارگوش 7 لیتری لیمون تیكه از اهنگ خروشت گردن ترفند جالب استفاده از فندک زیپو، حکاکی طرح و متن دلخواه شما،۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ میون اشک زینب تست اتصال الکتریکی آند به کابل cathodic.ir خب دوستان اینم آموزش ساخت رات اندروید پرورش زالو زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده ۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ تقدیمی ترسناک کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 6 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 7 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 8 ابکاری فانتاکروم ایلیاکالر 09195642293 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 9 یادی از خانه ما (قبر) کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 10 تیر خوردن متهم آمریکایی از روی دوربین لباس پلیس آمریکا رباتهای هوشمند قاتل خلاصه بازی رم2-1لاتزیو،هفته 13م سری آ 18-2017 2017-2018 VW GOLF MK 7.5 GTI  تبلیغ 2018 هنرنمایی حیرت انگیز دستفروش برای جذب مشتری اینم از گیف خاک تو سرت. آموزش اسلایم طلایی شعار هرچی مرده، احمدی برمیگرده حرف های جالب پسر کُرد زلزله زده در جواب خبرنگار این همه را ولش این شکمه ؟ هه آموزش ورزش _۶۶ رسوایی مسکن مهر را از نزدیک ببینید! (زلزله کرمانشاه) شعر قشنگ برای رهبر گروه نمایشی اسنایجر واکنش مردم در لحظه حضور احمدی نژاد در حرم عبدالعظیم ع بنزS-Class اکثر انسان ها مخصوصا ... واکنش مردم به حضور احمدی نژاد در مناطق زلزله زده ابررسانا و تعلیق کوانتمی میکس سریال ماسک عروس اجرای تصنیف زیبای استادایرج درکانون ادبی یکتا مشخصات فنی تایر خودرو سازنده دستگاه ابکاری فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر فرق ایرانی هاوخارجی ها تقدیم به عشقم اسراااا تریلر " MLP The Movieb " مای لیتل پونی دوبله فارسی میکس سریال کره ای خاطرات بالی آتش سوزی مهیب و وحشتناک در پکن با 19 کشته و 8 مصدوم تبلیغ کانال sogol.pony شرط دیدن این بازنشر است آموزش محاسبه مقاومت چاه آندی و ارتینگ cathodic.ir لبخونی دخترا خوشگل اسلایم مهم توضیحات catwalk تیشرت دیزل / Diesel Wild Cat ابالفضل علمدار احمدی رو نگهدار شعار هر ایرانی عزل دو ل نرم افزار ارتباط با کنسول تجهیزات از طریق گوشی اندروید دیدار اهالی مردم جوی آباد با خانواده شهید محسن حججی میکس فیلم کره ای برف در دریا کلیپ محاسبه مقاومت پوشش در حفاظت کاتدی nace سایت cathodic.ir توحید شناسی 2-دین وزندگی کنکور خمس وزکات درد مشترک ساختمان های سرپل ذهاب چه بود؟ کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 11 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 12 توحیدشناسی حل تست2 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 13 میکس فیلم کره ای مشکلی نیست این عشقه کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 14 ابکاری و لعاب کاری فانتاکروم 02156574663 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 15 مهتاد خخخخخخ بطلان اهل سنت از زبان ایت الله وحیدخراسانی یک عمل انسان دوستانه ساده ... شعار هر ایرانی، عزل دو لاریجانی در حضور احمدی نژاد آموزش ورزش _ ۶۷ انیمه بلیچ، Bleach قسمت 4 (انگلیسی با زیرنویس فارسی) ملاقات نیتروژن مایع و دوغ دلجویی سردار سلیمانی از دختر خردسال شهید مدافع حرم نحوه نصب و تنظیم تایمر آبیاری اتوماتیک اوربیت تنبل به این میگن خخخخخخ اعتراض صریح یک خبرنگار محلی از پنج روز بی توجهی حکومت به زلزله زدگان گیلانغرب دلســـوزخالـــدی آهنگ غمگین زلزله زدگان.. کرمانشاه هنرمند حسن هیاس در وصف زلزله زدگان سرپل ذهاب #کرمانشاه جانباختن 100 نفر در زلزله کرمانشاه در مسکن مهر طنز خنده دار کلیپ دابسمش شاد باحال ببین و بفهم!☆ تمدن ایران یا یونان(Crash curse) آموزش ورزش _ ۶۸ منفجر شدن انتحاری داعش توسط خندق حفرشده حشدالشعبی میکس سریال کره ای به من دروغ بگو دیدار احمدی نژاد با زلزله زدگان ببینید_ صلوات خاصه حضرت_امام_رضا(ع) کانال خیلییی کپی کار پلیس سپکا (سگهای پلیس کار آزموده) به دنبال اجساد زیرآور طرز تهیه 4 میان وعده سالم و خوشمزه سوراخ بزرگ ایجاد شده از زلزله در مرز ایران و عراق کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 16 پروژه بازی نام توسط مولتی مدیا بیلدر mmb چراغ قوه پلیسی آمریکایی زنون زوم دار 5 زمانه با لامپ T6 اندازه گیری ظرفیت الکتروشیمیایی آند cathodic.ir بازیگوشی بلبل خرما دانستنی‌های شگفت انگیز از دنیای مارها - قسمت ۱ بدن ما کمبودهایش را به چه شکلی بروز می دهد؟ اظهارات نماینده کرمانشاه: مرگ هزار نفر در زلزله کرمانشاه؛ آقایان بی خبرند! نصب و تنظیم سنسور نوری فروش كيك عروسى دونالد ترامپ و ملانيا ترامپ! + عکس آموزش ورزش _ ۶۹ داستان زنى كه از پاهايش ميخ، سوزن و سرنگ بيرون ميزند! + عكس میکس سریال کره ای والس بهاری میکس فیلم کره ای ملکه هفت روزه اولین افشاگری علی کریمی, جادوگر فوتبل آسيا علیه مهدی تاج و فدراسیون نشینان! نیازهای جدید زلزله زدگان کرمانشاه جواد خیابانی: دختری که جسد مادرش را در خانه زلزله زده پنهان کرده بود تا دفن نشود هیدروگرافیک ایلیاکالر 09362709033 باران جوووووووون دیدار دکتر سعید جلیلی از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی میکس سریال کره ای ملکه هفت روزه امام رضا - نوحه خوان مادر فاطمه مداحی فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا (علیه السلام) / ویژه و گلچین 1395 /2016/1438 چراغ قوه پلیسی آمریکایی زنون زوم دار 3 زمانه با لامپ T6 چگونه از دخترا لب بگیریم؟ ویدیو بسیار باحال آموزشی! سهیلا مادر قیمت 2 تمرین برای قوس و امار شوت بسکتبال اسلاید شو از عکسای قدیمی عشق جان(رهام)خودم ساختم تأکید مولانا عبدالحمید بر رسیدگی به زلزله زدگان کرمانشا آینده اسباب بازی ها آموزش ورزش _ ۷۰ نقاشی و آرزوی دیدنی و شنیدنی کودک زلزله زده سرپل ذهاب کمکهای مردمی به زلزله زدگان تشکر فوتبال فقط یک ورزش و بازی نیست - صحنه های احساسی فوتبال ساخت اسلایم واکنش جالب کارشناس خانم برنامه تلویزیون عراق به زلزله شعر خوانی شقایق شفیعی نوجوان انجمن یکتا کربلایی محسن حسنلو انواع تست آند mmo از سایت cathodic.ir پسری که بعد زلزله بفکر مدرسه هست مداحی «نگاه آخر» با صدای سید رضا نریمانی مهرداد شیاسی شاعر توانای کانون ادبی یکتا دانلود فیلم Logan Lucky 2017 فیلمی اتفاقی از لحظه هولناک زلزله ۷.۳ ریشتری در سرپل ذهاب آخرین وضعیت آب آشامیدنی در مناطق #زلزله زده کودک سنندجی کاپشن تنش را به زلزله زدگان بخشید، درس عبرتی است برای مسیولین بی کفا The Nut Job 2 trailer تهران سی دی شاپ توحید شناسی شاهکار رتبه 30کنکور؟چگونه دینی کنکوررابالای 90 زدم؟ شاهکار رتبه 300 کنکور؟چگونه دینی را بالای 90 زدم؟ اعتراض تکان دهنده یک زلزله زده اهل سرپل ذهاب به روحانی كارتون شواليه هاي عدالت روستای دیزار دانلود رایگان قسمت اول سریال اشوب بازدید حافظ ناظری از مناطق آسیب دیده از زلزله کرمانشاه و سرپل ذهاب 3 امتیاز DxOMark چیست و چطور به دست می آید واکنش مهناز افشار به پرونده و اتهام همسرش و ماجرای شیر خشک‌های فاسد! در کوتاه ترین زمان جم و منابع کلش خود را نامحدود کنید دانستنی‌های شگفت انگیز از دنیای مارها - قسمت 2 نگاهی به خانه ۳۰ میلیون دلاری مانی مشعوف میلیاردر ایرانی! چند نکته خاص درباره کشور هلند که با دانستن آن تعجب می کنید! از کلیپ‌های جالب تا دیوونه بازی های دختران و پسران! - Part 29 هِه رو هِه دا ¤▪️ ••عبداله محمد خانی •• تقدیم به زلز دومین نکته طلایی زندگی:تاکید برویژگیهای منفی (محمدی نیا ..حجت الاسلام ظهیری .حرم مطهر فیلم های واقعی ضبط شده از موجودات غول پیکر و عجیب داب اسمش ژینوس جون با آهنگ ماکان بند(توضیحات مهم) فیلم های واقعی ضبط شده از موجودات غول پیکر و عجیب آهنگ عاشقانه و آرام بخش باربی مل و ایوی آموزش پاک کردن حافظه کش بررسی کارنامه های کنکوراستاد منتظری خرید تلویزیون از بانه حسن زیرک برای زلزله زدگان سرپل و قصر خواند آموزش فیزیک کنکور مبحث دینامیک آموزش هندسه کنکور الگوی بادبادک - حرف اخر فیزیک کنکور - فشار در نقاط هم تراز پرستار تنها بیمارستان سرپل ذهاب که پس از زلزله تخریب و تخلیه شد:در همین بیمارستا افشاگری معاون استاندار کرمانشاه درباره مسکن مهر در این استان تاثیرات مخرب نور موبایل روی چشم و بدن ویدیوی کامل حمله عناصر قرارگاه ثارالله و لباس شخصی ها به بست‌نشینان شاه عبدالعظیم - مشایی و ... توهین وحید حقانیان، معاون دفتر رهبر به جهانگیری به خاطر انتقاد از مسکن مهر حافظ ناظری از مناطق زلزله زده و خانه های ویران شده جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز تبلیغ نفس بی نام(پارک شین هه)برایMillet2017FULLHDکمیاب گر تیغ بارد در کوی آن ماه (اجرا حسنا احمدیان) کمک ارتش به زلزله زده ها ادبیات کنکور حرف آخر - آموزش مبحث حسن تعلیل آموزش اعجاب انگیز فیزیک کنکور شیمی موسسه کنکور حرف آخر - مبحث اسید و باز ریاضی حرف آخر - شیب شناسی نمودارهای ریاضی آموزش اعجاب انگیز زبان انگلیسی کنکور- حرف آخر اسلایم دو رنگ پفکی catwalk تیشرت دیزل / (Diesel (diesel Logo یه ویدیو جدید دیگه از سارا diy اسلایم به شکل خوراکی پارت ۱ ویدیو ارسال شده از عزیزانی که در مناطق زلزله‌ زده در حال کمک هستند! وقتی مامانت نیست منو نگاه ... خوشگل هست؟؟؟ فیلم ترانه دوری تو با صدای دلنیا رزازی جانباختگان زلزله کرمانشاه آبان 96 مسئول مسکن مهر سرپل ذهاب: ریزش دیواره ها در این زلزله طبیعی است! رابین هود ایرانی؛ نامه یک دزد بامعرفت به زلزله زدگان! خانه های ضد زلزله ای که تا الان ندیده ایم زیست شناسی حرف آخر - تدریس مبحث قلب انسان زیست کنکور مبحث غشای سلولی روايتى تلخ از زلزله از زاويه اى كه معمولا نميبينيم غمگین فیزیک موسسه حرف آخر - مبحث فشار در دو نقطه هم تراز عربی حرف آخر - مبحث معتل نوید محمدزاده در کرمانشاه شیمی کنکور - آموزش تغییرات شیب در نمودار مول - زمان آموزش درست کردن اکلیل برای مو رو حرف مامانا نباید حرف زد امکان نداره سن این افراد را درست حدس بزنید! + تصاویر! زندگی یک تراجنسیتی در قاب تصاویر! هیئت عزاداران حضرت علی ابن ابی طالب:بامداحی علی شکوری واکنش ناجا درباره فیلم برخورد خشونت بار مامور پلیس با زلزله‌زدگان + ویدیو سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع)شور بسیـار زیبا زیست شناسی کنکور حرف آخر - پارادوکس زیستی هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده جم نامحدود بازی کلش به گرگ ها گفتيم ما رو نخور/ ما زائر امام حسينيم اينا چی ميزنن؟ روبات سالروز شهادت امام رضا علیه السلام تسلیت باد تتلو رو کجا بفرستیم؟ معرفی گوشی Apple iPhone X Unboxing گوشی Apple iPhone X ماجرای عذرخواهی برای ۲۰ ثانیه اشتباه در حرکت یک قطار در ژاپن! مرگ پدر خوانده مخوف مافیا روضه و درد دل با امام رضا -علیه السّلام- میثم مطیعی دانلود رایگان قسمت اول سریال اشوب قسمت دوم سریال السا وانا؛(ببخشید که خیلی دیر شود آموزش شگفت انگیز شیمی کنکور با انیمیشن و تصویر سازی پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ اسلایم بدون چسب بوراکس و غیره حامد محضرنیا-سلام امام رضا-EMam REza رئال ۱۱_۱ بارسا زیبا ترین فیلم ❤ آموزش جادویی ریاضی کنکور - حرف آخر آموزش زیست شناسی کنکور - مبحث گردش خون مقایسه ای - حرف آخر زیست شناسی حرف آخر - تدریس مبحث ژنتیک بوش قفل کن یا پاور لاک (POWER LOCK) چیست و نحوه نصب فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر اتصلات بدون خار بوش قفل کن یا پاور لاک (POWER LOCK) ♡♡♡♡تقدیمی به عشقم شانا ♡♡♡♡ مشاوره نحوه مطالعه درس شیمی سال سوم عربی کنکور - آموزش مبحث منصوبات ( تمییز ) - حرف آخر آموزش مبحث هدایت دینی صد استاد یوسفیان خانم سارق اینجا را محاسبه نکرده بود !!! سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع) شور بسیـار زیبا عربی موسسه حرف آخر - حل تست های مبحث تمییز عزاداران میدان بالا محمدیه در حسینیه عاشورگاه 30صفر فیزیک کنکور را چگونه جمع بندی کنیم ؟ حجت الاسلام ظهیری شبکه استانی نور بالانس بی ام وهx6 شیمی کنکور - آموزش مبحث گیبس و تعادل - حرف آخر حل تحلیلی سوالات دین و زندگی کنکور رشته تجربی ارسالی سلنا به استوری اینستا بررسی و حل تشریحی تست های دین و زندگی کنکور - استاد یوسفیان پور میکس سریال عشق شاهزاده تغدیه خرس قهوه ای از عسل طبیعی قسمت اول آموزش html و css خواندن و سوت زدن عروس هلندی نر مست درسنامه دین وزندگی کنکور آبنما موزیکال رامسر معرفی محصولات شیمی موسسه حرف آخر اقدام مضحک ترامپ در وسط سخنرانی عربی حرف آخر - آموزش مبحث مستثنی دانلود آهنگ شیلر دینی یوسفیان پور - حل تست های کنکور تجربی 95 ما ز بالییم - چمک میکس سریال نقاب دینی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور - دینی صد مطابقت 92 درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 مطابقت 92 درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز پرورش قارچ دکمه ای دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ آموزش تلفظ حروف عربی و قرائت جالب ترین فیلم عمرت انتقام سخت گوزن از شکارچی اولین تصاویر از داخل شهر بوکمال سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع) -شور قتلگاه عزاداران حسینی سالروز شهادت امام رافت و رحمت 30 صفر96 حل تست های دین وزندگی کنکور قضا وقدر1:مفاهیم بررسی و حل تحلیلی تست های زبان انگلیسی کنکور - حرف اخر ژنتیک کنکور را قورت بده - حرف آخر عزاداری شهادت امام رضا در احمدآبادفلاح(1) لا تحاول ویای...ملا باسم با زیرنویس فارسی هیئت حضرت علی ابن ابی طالب:مداحی علی شکوری نماهنگ زیبای حماسی یمنی ها جلوگیری از ایدز:رفتارهای منطقی در روابط جنسی ( قسمت 2) میکس سریال کره ای یونگ پال ساخت زیورآلات رزینی به فارسی - مدال رنگی جذاب (بخش آخر) تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج ریاضی حرف آخر ابکاری روی تمامی سطوح ایلیاکالر 09195642293 تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج فیزیک حرف آخر میکس شاد سریال کره ای عشق شاهزاده تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج شیمی حرف آخر میکس سریال کره ای ماسک عروس چاه مکن بهر کسی هک بازی کلش با قابلیت جم تمام نشدنی Unboxing گوشی Razer Phone جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز جم رایگان بازی کلش catwalk جین زنانه / ASOS ultra skinny موزیک ویدیو سریال کره ای متاسفم دوستت دارم کلاهبرداری تو روز روشن به اسم زلزله زده !!! واقعا که .. Unboxing گوشی OnePlus 5T تطابق باورنکردنی سوالات زیست شناسی کنکور 96 با پکیج حرف آخر جم نامحدود بازی کلش فیزیک حرف آخر - آموزش مبحث آزمایش یانگ هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده املا لغت واژگان حرف آخر - استاد محسن منتظری هک سرور کلش تضمینی و تست شده تدریس شیمی کنکور با رمزگردانی و انیمیشن - مبحث خواص کولیگاتیو هک جم و منابع تمام نشدنی کلش جم نامحدود بازی کلش موزیک ویدیو سلناwolves سلنا گومز و طرفداراش:-) میکس سریال کره ای شش اژدهای پرنده تبلیغات کافه اپال با کمک اینفلوئنسر های اینستاگرام نقد و بررسی گوشی iPhone X تطابق باورنکردنی سوالات دین و زندگی کنکور 96 با پکیج حرف آخر دین و زندگی حرف آخر یوسفیان پور سالروز شهادت امام رافت و رحمت 30 صفر96 امام زاده نایین ارسالی سلنا گومز به اینستاگرام 2017 سلاطین دابسمش این روزا دانلود رایگان فیلم سارا و آیدا با کیفیت FullHD دانلود پروژه افترافکت موکاپ اپلیکشن سه بعدی 3d App ویدیوی تایم لپس ناسا نصب و راه اندازی وکیوم پمپ آبی-66791775 (021) مسئله سنت گرایی با اصولگرایی/سکولاریسم وارونه-فراستخواه اسلایم دونه برفی جدیدم تصاویر دیدنی از پرتاب یک کاوشگر توسط ناسا تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج ادبیات حرف آخر تبلیغات سان رز در اکران مردمی فیلم انزوا، بهنوش بختیاری جمع بندی دین و زندگی کنکور - استاد علیرضا یوسفیان پور دعای حجت اسلام ظهیری حل تست های دین و زندگی کنکور تجربی 95 - حرف آخر قضاوقدر3:تست مفاهیم تقدیم هدیه مهدیه میرزایی دختربچه خردسال شعرخوانی زیبا دین و زندگی حرف آخر یوسفیان پور هک 100% تضمینی کلش آف کلنز دینی 100 - آموزش اعجاب انگیز دین و زندگی کنکور آموزش اسلایم با دو وسیله (توضیحات) دیوار مرگ دیشب کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 1 تیزر تبلیغاتی باشگاه بدنسازی فیت کلاب کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 2 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 3 دینامیک حرف اخر - استاد پیمان کامیار چند عکس خودم (توضیحات مهم ) کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 4 فیزیک حرف آخر - قوانین تغییرات کیفی مدار کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 5 میکس فیلم کره ای صاحب ماسک آموزش مقدماتی PHP ( قسمت دهم) دینی 100 - علیرضا یوسفیان پور - دین و زندگی کنکور دابسمش دین و زندگی کنکور را به دینی 100 بسپارید آموزش کاربردی تنظیمات موس موفقیت دیدنی نیست، خواندنی است بیمه ایران فیلم بیمه عمر مسئولیت تیزر خرید بیمه آموزش عزاداری شهادت امام رضا در احمدآبادفلاح(2) صلوات خاصه با زیرنویس انگلیسی گلِ باهارُم- مهدی رستمی پلنگ هرمزگان تطابق باورنکردنی سوالات زبان کنکور با پکیج زبان انگلیسی حرف آخر قطعه بیکلام پاییز اجرا توسط گروه دلشدگان آموزش فیزیک کنکور - مقایسه روش های حل تست های سینماتیک اگه حجاب آزاد بشه روسریت رو بر میداری؟ زبان انگلیسی حرف آخر - استاد مجتبی محمودی زیست کنکور استاد شاکری - مبحث آلرژن دینی کنکور - دینی حرف آخر - دینی 100 پرسش و پاسخ شرعی | آیا تراشیدن همه موهای بدن جایز است؟ مرحوم کافی: ما شیعه ای نیستیم که وحدت کنیم تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 1 ثبت نام در سایت بیت کانکت دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی 2 عزاداری شب عاشورای حسینی نماهنگ شهادت امام رضا (ع) خواهان دیدار معشوق دختر بازی با زبان فارسی درخارج عاقبت دختر بازی در ایران دختر بازی یک ایرانی در WalMart هک جم و منابع بازی کلش آف کلنز زیست شناسی حرف اخر - مبحث ژنتیک جمعیت 1 ریاضی موسسه حرف اخر - معادله درجه 2 زبان انگلیسی حرف آخر - آموزش مبحث لغات زبان کنکور آموزش رمز گذاری روی تلگرام دین و زندگی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور دینی 100 استاد علیرضا یوسفیان پور میکس سریال کره ای عشق مخفی کربلایی مهران کریم الهی لگو ی کوشا برای دومین مسابقه ی کانال راوی فروش ویژه دستگاه زبری سنج-صافی سنج سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع)زمینه-عزات غریبه نحوه ی قدیمی کردن تصاویر جدید به صورت واقعی آموزش مبحث سینماتیک فیزیک کنکور - حرف اخر نماهنگ شهادت امام رضا (ع) ۲ اسلایم آموزش تدریس زبان انگلیسی کنکور دکتر شهاب اناری ، واژگان درس 1 پیش دانشگاهی استفاده از داشبورد بیت کانکت آموزش استادی در UVW Mapping در ۳Ds Max 2018 از Lynda ریاضی حرف آخر - آموزش مبحث ترکیب توابع دین و زندگی حرف آخر - استاد علیرضا یوسفیان پور دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 6 دینی صد استاد یوسفیان پور - دینی 100 آهنگ قلاده های طلا با اجرای حامد زمانی مطابقت باورنکردنی تست های دین و زندگی کنکور96 با دی وی دی های دینی 100 اجتماع باشکوه هیئت های مذهبی شهرستان دماوند در مشهد حل تحلیلی تست های دین و زندگی کنکور - دینی صد تدریس زبان انگلیسی کنکور دکتر شهاب اناری ، گرامر درس 1 پیش دانشگاهی تدریس ادبیات کنکور استاد احمد سبحانی ، مبحث ساختمان واژه تدریس ریاضی کنکور دکتر دادبام ، کاربرد مشتق 1 هانا از خیابون رد شدنشم خطرناکه تدریس ریاضی گسسته دکتر دادبام ، جادوی درخت 1 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 6 پروژه آتوران با مولتی مدیا بیلدر mmb مشاوره تخصصی شیمی استاد شیروانی - حرف آخر اسلایم (توضیحات مهمه) زیست شناسی کنکور حرف آخر - آموزش مبحث پارادوکس هورمون ها موکب علی ابن موسی الرضا (ع) روستای اصفهانکلاته تغییرات تست های شیمی کنکور در گذر زمان- حرف آخر حل تست های فیزیک کنکور مبحث سقوط آزاد - حرف آخر آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 5 تطبیق باور نکردنی سوالات دین و زندگی کنکور با پکیج دینی صد علیرضا طلیسچی - تو فک میکنی کی ای (تیزر) هیئت علی ابن ابی طالب ایلخچی بامداهی علی شکوری تمرین سلنا گومز برای اجرای Amas حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 5 ننیجه تمرکز آموزش دین و زندگی کنکور با انیمیشین - دینی 100 به یاد کرمانشاه کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 7 نقشه کامل سوریه تا این لحظه 28 آبان 1396 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 8 سیلمی عرب لوکاس...نوه مبارک وحداد کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 9 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 10 اسلایم واقا عالیه موزیک بیس دار بی نظیر⁴★منبع موزیک در تلگرام irr98@ ★ صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 حل تست اعراب تقدیری استاد واعظی صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 حل تست های مبحث فشار نقاط هم تراز catwalk جین زنانه / River Island صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 از اربعین بگو- اقای مهران حسنخانی از قم مقدسه صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 انتقاد حافظ ناظری از کیفیت ساختمان های مسکن مهر صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 عزاداری شب عاشورای حسینی صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 بررسی تست های cloze test زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 تیتان ها به پیش ( ساندویچ افسانه ای) تدریس مبحث استثناء عربی کنکور - استاد مصطفی آزاده - موسسه ونوس تدریس مبحث ضرب مختلط هندسه کنکور - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس اسلایم قضا وقدر2:درسنامه قضا وقدر5:آیات قضا حل تست های قوانین تغییرات کیفی مدار صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 تدریس قوانین تغییرات کیفی مدار کامیار - حرف آخر ادبیات کنکور حرف آخر - مبحث ایهام آموزش متفاوت فیزیک کنکور ( مبحث سقوط آزاد ) - حرف آخر آموزش شگفت انگیز عربی کنکور مبحث معتل - حرف آخر حل تست های فیزیک کنکور فقط با یک نگاه - حرف آخر حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 6 حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 4 تدریس هندسه کنکور مهندس بنی هاشمی، احجام و اشکال فضایی مداحی تدریس نمودارهای حرکت شناسی فیزیک کنکور - استاد یحیوی - موسسه ونوس حل تست های گرامر زبان کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس پروژه بازی توسط مولتی مدیا بیلدر mmb {میکس} جدیدم تقدیمی به ♡میترا جوجو ♡[and THE ORIGINAL IS A] نماهنگ شهادت (حرم) امام رضا ۳ صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 حل شگفت انگیز تست های ریاضی کنکور ( مبحث ترکیب توابع ) - حرف آخر صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 داور فقط داوریه ساکایا حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 3 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 قضاوقدر4:آیات تقدیر جمع بندی و حل تست های دینی کنکور - مبحث توحید شناسی دین و زندگی کنکور با دینی 100 بالای 90% تدریس ریاضی انسانی مهندس نصیری بسته mix مبادله (صرافی) بیت کانکت زیست شناسی کنکور - چرخه تناوب نسل اسلایم مرواریدی جلسه4-هفته3-آموزش آنلاین مدیریت استراتژیک شغل-مأموریت آموزش دین و زندگی کنکور - مبحث توحید عبادی تدریس گسسته کنکور دکتر دادبام، جادوی درخت 2 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 شیمی استاد شیروانی - حرف آخر صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 مو عزاداری شب عاشورای حسینی مو صفحه تراکنشها تصاویری از ورزشگاه زیبای شهر کربلا مو فیزیک حرف آخر - مبحث موج آموزش جادویی ریاضی کنکور ( مبحث ترکیب توابع ) - حرف آخر آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 4 آهنگ آسمون نارجی ابرا شدن تیره تصویری تدریس ریاضی کنکور مهندس مهربان، هم ارزی های مثلثاتی 2 تدریس ریاضی کنکور دکتر دادبام، کاربرد مشتق 2 قضاوقدر6:اختیار

آخرین خبرهـا