رویارویی بانک مرکزی با ارزهای دیجیتالی

موبایل بانک یا اینترنت بانک، تنها بخش کوچکی از ردپای فناوری در صنعت بانکداری است که سیستم بانکی کشور ما آن را پذیرفته و بخشی از خدمات را از طریق آن انجام می‌دهد.

این در حالی است که همزمان با توسعه صنعت دیجیتال، مفاهیم جدیدی در بانکداری نوین شکل گرفته که توانسته خدمات بانکی را تا سطوح بین‌المللی توسعه داده و کیفیت آن را ارتقا بخشد. البته روی دیگر سکه فناوری‌های حوزه مالی و بانکی شکل‌گیری یک فضای مجازی برای امور بانکی است که نه تنها تمام عملیات در فضای مجازی انجام می‌گیرد، بلکه واحد پولی یا ارزی که در این فضا مبادله می‌شود کاملا ماهیت مجازی و غیرحقیقی دارد که به آن رمزینه پول‌ها، ارز مجازی یا ارز رمزپایه(Cryptocurrency) گفته می‌شود.

‌رویارویی بانک مرکزی با ارزهای دیجیتالی

اگرچه در برخی از کشورها مانند چین و روسیه استفاده از ارز رمزپایه‌ای مانند بیت‌کوین ممنوع است، اما به استناد وب‌سایت رسمی بیت‌کوین می‌توان دید برخی کشورها از جمله آمریکا نیز آن را پذیرفته و برای مبادلات آن قوانینی وضع کرده‌اند. همچنین پرداخت شهریه یکی از دانشگاه‌های سوئیس از طریق بیت‌کوین انجام می‌گیرد یا اینکه در حمله بدافزارهای واناکرای، قربانیان باید مبلغ درخواستی هکرها را از طریق بیت‌کوین پرداخت می‌کردند. به گزارش دنیای اقتصاد، به هر حال، همه این اتفاقات حاکی از آن است که سیستم بانکی کشورها دیر یا زود باید مواضع خود را در مقابل این پدیده جدید مشخص کنند. به نظر می‌رسد، نبود چارچوب‌ها، ضوابط و مقررات شفاف در حوزه فناوری‌های مالی مانند فین‌تک‌ها تجربه‌ای برای بانک مرکزی ایران شد تا برای ایجاد زیرساخت‌های حقوقی، فنی و اقتصادی این نوع فناوری تدابیری بیندیشند. بر این اساس، بانک مرکزی ضوابطی برای استفاده از فناوری‌های مالی تعریف کرده تا با همکاری بانک‌ها، زمینه فعالیت برخی از فناوران مالی از جمله ارز مجازی یا ارز رمزپایه فراهم شود. بنابر آنچه از سوی بانک مرکزی تعیین شده مقرر است این چارچوب تا پایان سال آینده در سه فاز تدوین شود. فاز دوم این ضوابط مربوط به ارز مجازی یا ارز رمزپایه و فناوری‌های زنجیره بلوک(blockchain) است که باید تا پایان نیمه نخست سال ۱۳۹۷ تدوین شود.

فناوری ارز رمزپایه و زنجیره بلوک

ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می‌کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک‌ها و سازمان‌های واسطه می‌دهند. اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده‌ای به نام زنجیره بلوک اجرا می‌شوند. مزیت بالقوه توسعه یک پول دیجیتال، اولا هزینه معاملات را کاهش می‌دهد و به همین دلیل قابلیت دسترسی خدمات مالی را بیشتر می‌کند؛ که این کمک بزرگی برای میلیون‌ها نفر از مردم این کشور است که به بانک‌های معمولی دسترسی ندارند. دوما از آن‌جا که این پول از طریق زنجیره بلوک پشتیبانی می‌شود، پتانسیل کاهش در نرخ تقلب و کلاهبرداری را دارد؛ که این کار بخشی از تلاش‌های دولت برای کاهش فساد را به ثمر می‌رساند. سوما این امر موجب می‌شود که به‌دست آوردن ارز آسان‌تر شود که باعث می‌شود نرخ معاملات بین‌المللی افزایش یابد و امکان تجارت بیشتر و رشد اقتصادی سریع‌تر را فراهم می‌کند.

زنجیره بلوک نیز یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده است که هر چیزی که به این پایگاه داده اضافه شود، یک رکورد جدید است و در واقع به شکل غیرمتمرکز اداره می‌شود. کاربران می‌توانند بدون نیاز به شخص ثالث، مبالغ مورد نظر خود را از طریق اینترنت انتقال دهند و خریدار و فروشنده می‌توانند معامله خود را بدون نیاز به شخص ثالث مورد اعتماد انجام دهند. تمام معاملات ثبت می‌شوند؛ اما از آنجاکه اطلاعات شناسایی به‌صورتی رمزنگاری شده است، اطلاعات شخصی معمولا نشان داده نمی‌شود. استفاده از تکنولوژی زنجیره بلوک معاملات را ارزان‌تر و سریع‌تر می‌کند. در این فناوری، اطلاعات در یک فهرست غیرمتمرکز ثبت می‌شوند؛ به همین دلیل تغییر اطلاعات به سختی انجام می‌شود. زنجیره بلوک می‌تواند به‌عنوان یک ابزار دیجیتالی مورد اعتماد و دارای هویت، نیاز به اسناد کاغذی با حجم بالا را که امکان جعل و نابودی آن وجود دارد، حذف کند.

بازار ارزهای رمزپایه

فعالیت ارز‌های رمز پایه در سال ۲۰۰۹ همزمان با آغاز مبادله بیت‌کوین(در آن زمان تنها حدود ۰/۰۰۰۷ دلار آمریکا ارزش داشت) به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. به نقل از منابع غیررسمی در حال حاضر بیش از ۹۰۰ ارز رمز پایه شناخته شده، با این‌حال، تعداد معدودی از اینها معروف بوده و با آن مبادله صورت می‌گیرد. پس از بیت‌کوین، می‌توان به اتریوم، ریپل، لایت کوین، بیت کانکت و دش اشاره کرد. مجموع ارزش بازار ارزهای رمز پایه فقط در یک روز به اندازه ۱۰میلیارد رشد داشت. در اول آوریل سال جاری، گردش کل بازار ارزهای رمزپایه بیش از ۲۵ میلیارد دلار بود. بعد از افزایش ارزش بیت‌کوین به ۵ هزار دلار، ارزش کل بازار به ۱۶۰میلیارد دلار رسید. این افزایش در طول روز همچنان ادامه داشت تا اینکه صبح جمعه هفته گذشته، ارزش بازار به عدد ۱۶۵ میلیارد دلار رسید.

ناگهان بازار برای اولین بار بعد از دوم سپتامبر، شاهد عبور از مرز ۱۷۰میلیارد دلار بود. در حال حاضر ارزش کل بازار به ۱۷۱میلیارد دلار رسیده است و فقط ۱۰ میلیارد دیگر با رکورد قبلی خود فاصله دارد. ارز‌های رمزپایه نه تنها در دنیای کسب و کار، بلکه در بسیاری از روش‌های معامله هم این پتانسیل را دارند که تغییر و تحول ایجاد کنند. در حال حاضر صحبت‌هایی مبنی بر استفاده از ارز‌های رمزپایه برای مدیریت درآمد ‌پایه جهانی(UBI) شنیده می‌شود. این به‌ دلیل قابلیت ردیابی و همچنین قابلیت تحویل کمک‌های بشردوستانه است؛ یعنی قابلیتی که سازمان ملل برای کمک به پناهندگان اردنی از آن استفاده کرده است. همان‌طور که اشاره شده محبوب‌ترین ارز دیجیتالی بیت‌کوین بوده حتی مورد توجه غول‌های تجارت الکترونیک هم قرار گرفته به‌طوری که گوگل به تازگی بیت‌کوین را پذیرفته و ای‌بی (ebay)و پی پال (PayPal)هم مدت کوتاهی استفاده از این ارز رمزپایه را پذیرفته‌اند.

البته گمانه‌زنی‌هایی هم درباره پذیرش آن از سوی شرکت آمازون مطرح شده است. همین استقبال باعث شده در هفته گذشته قیمت بیت‌کوین از ۵ هزار دلار بگذرد و تحلیلگران معتقدند در ماه‌های آینده این روند ادامه خواهد داشت و از مرز ۶ هزار دلار هم خواهد گذشت و شاید تا نیمه سال آینده به قیمت ۱۰ هزار دلار برسد. بیت‌کوین برای سال‌ها فقط مورد توجه علاقه‌مندان به تکنولوژی بود اما حالا دیگر تاجر‌های بزرگ و حتی اهالی وال استریت هم بیت‌کوین را جدی می‌گیرند. علت علاقه‌مندی اهالی تجارت به بیت‌کوین، رشد ۳۳۰ درصدی قیمت آن در سال ۲۰۱۷ است. همین جهش قیمت، بیت‌کوین را در نظر عامه مردم به یک راه ساده و سریع برای پولدار شدن تبدیل کرده است.

چارچوب بانک مرکزی

براساس بررسی‌های کارشناسی به عمل آمده در حوزه فناوری‌های نوین بانک، سیاست کلی بانک مرکزی در تبیین جایگاه فناوری مالی و شیوه مقررات‌گذاری برای آن بر مبنای تجربیات بین‌المللی ترسیم شده است. براساس آن، بانک مرکزی از منظر اجرایی، متولی ایجاد و سرپرستی سامانه‌های بین بانکی است، بنابراین در ایجاد و گسترش فضای کاری فناوران مالی، اقدامات بانک مرکزی علاوه بر تعیین ضوابط، تسهیل در چارچوب توسعه استفاده از شبکه عمومی پرداخت و تبادل اطلاعات بین بانکی است. چنانچه مدل کسب و کار در حوزه فعالیت بانکی باشد، صاحبان این گروه از کسب و کارها باید از طریق بانک‌های کشور نسبت به ایجاد و توسعه کسب و کار خود اقدام کنند.

ملاک تشخیص فعالیت‌های بانکی بر مبنای مصوبات شورای پول و اعتبار است. مدل‌های کسب و کار فناوران مالی مجاز به ارائه خدماتی که قابلیت خلق پول دارند و سپرده‌گیری و استفاده از وجوه سپرده نیستند. انجام عملیات ارزی از طریق فناوران مالی صرفا تحت پوشش موسسات دارای مجوز از بانک مرکزی و با رعایت قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی میسر است. در همه انواع مدل‌های کسب و کار اعم از بانکی و غیربانکی، لازم است مبدا، مقصد، زمان و مسیر انتقال وجوه به‌طور کامل ثبت شود و در صورت لزوم در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد. احراز هویت و اهلیت همه استفاده‌کنندگان(کاربران نهایی) هر یک از کسب و کارها، ضروری بوده و پیش از ارائه هرگونه خدمت به آن باید انجام شود. نوع فعالیت اقتصادی ذی‌نفعان مدل‌های کسب و کار حوزه فناوری مالی باید مشخص شود. با توجه به ابزارهای مورد استفاده، موقعیت جغرافیایی و مکانی (فیزیکی یا مجازی) استفاده‌کنندگان مدل‌های کسب و کار باید در زمان عضویت و در هر بار استفاده از خدمات مشخص شود.

سیاست‌های نامشخص

بانک مرکزی درصدد است پیش از آنکه فعالیت فناوری مالی از قبیل ارزهای رمزپایه یا زنجیره بلوک در کشور جدی شود، با تعریف چارچوب و سیاست‌هایی بستر فعالیت این ابزارها را فراهم کند. اما در این میان بانک مرکزی در حال تدوین سیاست‌هایی است که با ماهیت ارزهای رمزپایه ناهمگون است. این بانک می‌خواهد هرگونه فعالیت فناوری‌های مالی تحت نظارتش انجام بگیرد. در حالی که بارزترین مشخصه ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین که در دنیا گسترش یافته، غیرمتمرکز بودن آنها است به‌طوری که همین ویژگی آن باعث شده یک واحد پولی مانند بیت‌کوین در حجم قابل توجهی از تراکنش‌های مالی جایگزین ارزهای حقیقی شده و امروزه به یکی از ابزارهای مبادله تبدیل شود. در این راستا، بابک یزدی، کارشناس ارزهای رمزپایه گفت: فلسفه و نفس ایجاد ارزهای رمزپایه استقلال از یک نهاد متمرکز و ناشناس ماندن هویت افرادی است که در آن به نقل و انتقال پول می‌پردازند که به نوعی می‌توان آن را به «کوتاه کردن دست نهادهای نظارتی» تعبیر کرد.

از این رو در چنین معاملاتی هیچ سرور مرکزی وجود ندارد. در واقع، این سیستم با یک پروتکل و توافق جمعی بین تعداد بسیاری از افراد اداره می‌شود و هر چه تعداد استفاده‌کنندگان از آن بالاتر رود، اعتبارش نیز فزونی می‌گیرد. البته این نکته قابل ذکر است که با توجه به تدابیر امنیتی که در الگوریتم زنجیره بلوک (الگوریتم رایج پشت این نوع ارزها) وجود دارد، تمام تراکنش و تبادلات مالی کاملا روشن و شفاف بوده و امکان تقلب در حساب‌ یا حساب‌سازی در آن بسیار کم و در حد صفر است. همچنین در این سیستم افراد صرفا با یک کد شناسایی فعالیت می‌کنند و مشخصاتی از آنها در این سیستم ثبت نمی‌شود که بانک مرکزی خواستار شناسایی و تحت کنترل گرفتن آن است.

به گفته وی، ارزهای رمزپایه مبتنی بر الگوریتم‌های پیچیده‌ کار می‌کنند. به‌عنوان مثال ارزی مانند بیت‌کوین بر پایه الگوریتم زنجیره بلوک عمل می‌کند. در الگوریتم زنجیره بلوک تراکنش‌های انجام شده در واحدهایی به نام بلوک ذخیره می‌شوند و هر بلوک ظرفیت تعداد مشخصی از تراکنش‌ها را دارد، به این ترتیب، بعد از به حد نصاب رسیدن تعداد تراکنش‌ها در یک بلوک، بلوک جدیدی تشکیل می‌شود و به سبب آن به هویت واسطه‌ای به نام استخراج‌کننده (Miner) مقداری ارز جدید تعلق می‌گیرد. به عبارت دیگر این گونه خلق پول انجام می‌گیرد که البته کاملا کنترل شده و براساس پروتکل ارز رمزپایه است. اما در عین حال این مساله مغایر با چارچوب تعیین شده از سوی بانک مرکزی برای ممانعت از ایجاد خلق پول با فناوری‌های مالی از جمله ارز رمزپایه است.

از آنجا که در انتقال ارزهای رمزپایه‌ هویت افراد ناشناس می‌ماند، امکان بروز جرائمی مانند فروش مواد مخدر یا پولشویی وجود دارد و از این رو فلسفه ایجاد چارچوب نظارتی از سوی بانک مرکزی قابل تامل است. به این ترتیب، بانک مرکزی ایران می‌تواند همانند دولت روسیه یا چین مبادله هرگونه ارز دیجیتالی را ممنوع کرده و یک ارز رمزپایه ملی با استانداردهای خودش ایجاد کند. اما در این میان، مساله‌ای که وجود دارد این است که با توجه به گسترش فعالیت ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین، مسدود کردن آن مانند مسدود کردن هر پدیده تکنولوژیک سخت باشد. چه بسا زمانی که تعدادی از سایت‌های ایرانی مورد حمله باج‌افزار واناکرای قرار گرفتند، مجبور شدند باج موردنظر هکرها را از طریق بیت‌کوین پرداخت کنند. این مساله حاکی از آن است که راهکارهایی مثل مسدود کردن یا تدابیر چارچوب‌های نظارتی کارساز نیست؛ هرچند در عین حال آزادی عمل یک ارز دیجیتالی غیرمتمرکز برای سیستم بانکی متمرکز نیز قابل قبول نیست.

کلیدواژه:

مدل های کسب و کار | فناوری های مالی | مانند بیت کوین | ارزهای رمزپایه | ارزهای دیجیتال | فناوران مالی | تراکنش ها | ارز رمزپایه | زنجیره بلوک | بانک مرکزی | بانک ها | هزار دلار

گلایه شهروندان رودبارک از وضعیت اسفناک پارک + فیلم کدام بازنشسته‌ها حق برگشت دارند؟ سازمان ملل برای کمک به زلزله‌زدگان باید از طریق هلال‌احمر اقدام کند سناریوهای لهستانی برای کریم انصاری‌فرد آنکارا در معرض تهدیدات واشنگتن قرار گرفته است اسامی مصدومان زلزله بروجرد+جدول ۳۶ نفر مصدوم بر اثر زلزله ۴.۳ ریشتری در بروجرد بستری شدن «ریزعلی خواجوی» دهقان فداکار در بیمارستان حرکت های TRX قسمت سوم نگاهی به عملکرد برترین دروازه بانان (قسمت اول) پایان داعش و تقدیر از وعده صادق تدریس قوانین تغییرات کیفی مدار-استاد کامیار تدریس مبحث مدار-استاد کامیار تست 95-استاد کامیار نازنین زاغری را بهتر بشناسیم بازتاب از دو آینه -استاد کامیار احمدی نژاد: بچه هایم جاسوس نیستن! حساب دولتی باز نکردم هر ماه سودش را شخصی بگیرم! وجرحای و جرحای یا دنیا کافی کافی الم ...تصمیم رسول ابو حسانی گیم پلی از کلش رویال کوتاه ولی حماسی آموزش ثبت نام در آزمون های آنلاین ریتم برگزاری مسابقه به داوری Influencerها آیه ای از قرآن کریم در نمایشنامه هملت! عکس از یه دوستی شیرین میمیری از خنده گیم پلی بازی anger of stick خنده دار گلهای لیگ اروپا: میلان 5-1 آستریا وین خانواده كاملا واقعى اورافترهاى وسایل عروسک بی بی بورن من آموزش نرم افزار MotiveWave بخش اول-معرفی اجمالی ابزارها آموزش نرم افزار MotiveWave بخش دوم - ابزارهای هارمونیک آموزش نرم افزار MotiveWave بخش سوم - ابزارهای الیوتی آموزش نرم افزارMotiveWaveبخش چهارم-اندیکاتورها-استراتژی یار دبستانی تدریس پارادوکس زیستی استاد شاکری موسسه ی حرف آخر تخم مرغ شانسی پونی ی جدیدم ♡ FarCry3 | شکارچی وارد میشود !!! مجید چالش گربه حمید صفت در فیلم سینمای من دیونه نیستم تبلت مسیح علینژاد - باورنكردنی اما واقعی - سريال تلويزيونی محمود احمدی نژاد - زندانی سياسی نداريم آیا واقعا داعش نابود شد؟از زبان حاج قاسم سلیمانی بشوید خلاصه بازی لیون 4-0 آپولون (HD) استفاده از انرژی باد بازی Rust Experimental سرور FanavaGame رانندگی با ماشین خلاصه بازی آث میلان 5-1 آستریا وین (HD) فیلم خانه دختر (تیزر) جمعه مبارک کانال خدا jhmvd@ خوم وه شه له شه ل - عزیز و عینه الدین ماشین فراری پلیس شهرستان خوی آموزش ساخت گوسفند رنگین کمانی فیلم اسرافیل نماز جماعت بهترین استاد کنکور گیم پلی بازی the evil within 1 | از خودمون نمایش رزمی شاگردان نونهال استاد جعفر نوایی(هاپکیدو GHA) مداحی اجرای اهنگ عشقم این روزا در کنسرت کیش محمد علیزاده گیم پلی از بازی رزنت اویل7 آموزش تحلیل بنیادی - بخش اول آموزش تحلیل بنیادی - بخش دوم مداحی فیلم قهرمان کوچک کبتران پرشی آس آموزش زیبا و بسیار بامزه میکاپ توسط کودک نکات سریعی درباره گرندپری ابوظبی مدل موی بسیار زیبای عروس ترانه بالای نی - داریوش - آلبوم سفره سین (1372) آموزش میکاپ آموزش طراحی فوق العاده ناخن طنز های ورزشی(آماتور)"حتما ببینید" مدل موی بسیار زیبا و جدید آرایش لب آرایش زیبا و متفاوت چشم آموزش فوق العاده زیبای آرایش آتش گرفتن احسان کرمی در برنامه زنده تلویزیونی! آموزش میکاپ آسان چرخ آب آرایش چشم شروع متفاوت کنسرت کیش محمد علیزاده با یک ادم دیگه ای طراحی رنگارنگ و زیبای ناخن آموزش اتوی مو ❄ میـℳɪℵـکس الـɛℓsαـسا و پیـρЇт¢нـچ ❄ ❄ میـℳɪℵـکس الـɛℓsαـسا و پیـρЇт¢нـچ ❄ ❄ میـℳɪℵـکس الـɛℓsαـسا و پیـρЇт¢нـچ ❄ مدل موی بسیار زیبا و جدید برای بانوان آموزش رژ لب زدن ❅ میـℳɪℵـکس یخـƒℜѺzɛɴـزده ❅ آموزش آرایش حرفه ای و بسیار زیبای چشم رنگ موی فوق العاده زیبا آموزش آرایش آموزش رفع شکستگی و نرم کردن موی سر با استفاده از مواد طبیعی جنگهای باستانی فرازمینی ها استاندار خوزستان و بازدید از نمایشگاه نفت خرگوش مینیاتوری آموزش میکاپ برای پوست تیره ✭ Иøη ∂ɪ$sɴεʏ ✭ (معرکه اس) مدل موی پاپیونی دخترانه مدل موی زیبای عروس آموزش میکاپ چشم آموزش تحلیل بنیادی - بخش سوم ایا میدانستید مشت جدی مایک تایسون 1 تن ضربه وارد میکند خوردن انواع حشرات سوخاری توسط دختر چینی آموزش زیبا و حرفه ای آرایشگری معجزه میکنه این آرایش آرایش حرفه ای و چشم ♤ میـℳɪℵـکس جلـʝ₤₰sαـسا ♤ (جک دقیقا با السا چیکار کرد؟) سریع ترین مردان جهان با آهنگ عربی مخصوص فیلم آموزش آهنگ تولد شعرخوانی استاد بهمن طاهری درباره زلزله کرمانشاه یادی از گذشته؛ فیلم آموزش آهنگ مبارک باد سفره آرایی با تخم مرغ واقعا زیبا و اشتها آوره آموزش آهنگ ای جونم سامی بیگی میوه آرایی حرفه ای واقعا تماشایی و زیبا خلاصه لیگ اروپا: اوسترسوندز 2-0 زوریا (گلزنی سامان قدوس) آموزش آهنگ شیطونک افشین انار رو اینطوری میخورن، انار خور حرفه ای مصاحبه بامحمدرضاگلزاروپیتبول ایرانی دختر مسخره و شتر باهوش 1- قواعد اصلی و بنیادین عکس ها آهنگ نگار فیلم اهنگ زیبای بلوچی فرشاد ریگی قابلیت های محاسباتی Apple Siri امیر - [اسمون دل] آخرین فناوری ماشین های هوشمند - ماشین دیوارچین 10 گل برتر نیویورک سیتی در فصل 2017 ماشین کنترلی wltoys 12409 میکس فیلم New Life (زندگی جدید) محبت شگفت آور حیوانات به غیر هم نوعشان فیلم سینمایی خالتور تیزر تاج محل شاهكار معماری ایرانی در عصر تیموری آهنگ سرکوب از یاس آموزش اپن آفیس دراو - Open Office Draw درس 2 - صفحه اصلی (interface) سالن ورزشی دانشگاه آزاد تهران ، فوتسال زنان دوربین مردم۲ - حق مردم و بردن و خوردن نمونش مسکن مهر کدومشون ناز تره؟؟ آموزش اپن آفیس دراو - Open Office Draw درس 3 - پروژه و فرمتها (Project & Formats) شنیده ها حاکی است، هلال احمر قیمه های فاسد و ... اجرای خواب ستاره از win_Band آهنگ نانسی بخشی ازتمرینات باشگاه کاراته حیدر کرار گمبوعه شری از بچگی هم حرفه ایی بود لیونل مسی مقابل 10 دروازه بان بزرگ دنیا انباگسینگ بازی عالی OUTLAST بازی با مرگ۲ ماشین ریلی اسباب بازی.کیت سازان.ماشین اسلت.ماشین مد بعضی از شخصیت های رزیدنت اویل در جی تی ❄ میـℳɪℵـکس الـɛℓsαـسا ❄ یعنی هنوز هم باید سکوت کنم؟؟ بافت مو شعرخوانی استاد کریمی پور درباره مرحوم شکوفه و فیروزی زیبایی های جام جهانی فوتبال نقاشی حرفه ای کریس ردفیلد(5) باربی جدیدم میکس بسیار زیبا از جیک و البرت و لیان ریاضی کنکور ریاضی کنکور ریاضی کنکور دانته و جیک ظرافت نگاهی گذرا به کشور روسیه میزبان جام جهانی فوتبال 2018 ریاضی کنکور ریاضی کنکور ریاضی کنکور آهنگ محلی گیلکی - گروه هنری تلار - ترانه برزی برزی ریاضی کنکور ریاضی کنکور موزیک ویدیو تبریک حلول ماه ربیع الاول ریاضی کنکور صدای بسیار زیبای پسر بچه ترکیه ای ریاضی کنکور ریاضی کنکور ریاضی کنکور ریاضی کنکور سکانس خیلی خنده دار علی صادقی ریاضی کنکور آهنگ محلی گیلکی - گروه هنری تلار - ترانه آها بوگو ریاضی کنکور سریال طنزشبهای برره عاشقانه واقعی (♥ω♥ ) تا آخر ببین خیلی عالیه آهنگ محلی گیلکی - گروه هنری تلار - ترانه رعنا فرشته های زمینی دی وی دی آموزشی دی وی دی آموزشی دی وی دی آموزشی ایل قشقایی دی وی دی آموزشی دی وی دی آموزشی دی وی دی دی وی دی دی وی دی آموزشی جدایی... دی وی دی آموزشی امید وارم خوشتون بیاد دی وی دی آموزشی دی وی دی آموزشی دی وی دی آموزشی دی وی دی آموزشی دی وی دی آموزشی https://t.me/Melodrama جوین شوید دی وی دی آموزشی فیک اپ تلگرام ۱۰ تا از بهترین کشتی کج کاران جهان ۱۰ تا از حقایق جالب درباره مایکل جکسون که حتما نمیدانستید انیمیشن کوتاه The Life of Geoff شاهین درایورم گیم پلی مولتی ( فارسی ) Call Of Duty:WW2 WAR MODE زندگینامه لیونل مسی (بیوگرافی) - Lionel Messi زندگی فوق لوکس پسر 15 ساله عرب اماراتی! / پسر ۱۵ ساله ثروتمند اماراتی! مشاوره کنکور مشاوره کنکور مشاوره کنکور مشاوره کنکور مشاوره کنکور مشاوره کنکور تریلر فروزن۳ (Olaf's Frozen Adventure) مشاوره کنکور مشاوره مشاوره مشاوره مشاوره مشاوره ژیویر رستوران چلوشیش در چهارشنبه ها با شکم (قسمت دوم) مشاوره مشاوره مشاوره آهنگ غمگین السا در Olaf's Frozen Adventure وقتی به مومو عروسک میدی اپلیکیشن مجموعه اصوات معجزه گر کلیپی از السا و آنا در فروزن۳ (اولین نفرم-توضیحات) @hadyzx70 ناکامان 1 مشاوره کنکور کلیپی از اولاف در فروزن۳ (اولین نفرم-توضیحات) اقتدار نیروی هوایی در رزمایش حریم ولایت(آبان96-اصفهان) #لؤلؤ_و_مرجان|قاطعیت در دفاع از شعایر و حریم اسلام آموزش کاشت سیب زمینی در گونی تلاوت دلنشین آیه ای از سوره فاطر با ترجمه فارسی! تلاوت دلنشین چند آیه از سوره الصّافات با ترجمه فارسی! کلیپی از السا و آنا در فروزن۳ (اولین نفرم-توضیحات) ناکامان 1@hadyzx70 بهترین مشاور کنکور بهترین مشاور کنکور بهترین مشاور کنکور بهترین مشاور کنکور حاصل عشق ای جووونم بهترین مشاور کنکور خنده خاص پدر و پسری جوابهایی که می توان به آتئیست ها درباره قانون علیت داد! وقتی سانا و مومو حوصله شون سرمیره و با هم مچ میندازن تبلیغ چوب مسواک (اراک) در اروپا برعکس ایران تبلیغ فلوراید...؟؟؟ بارون اومده در کرمانشاه رزمایش ارتش ترکیه در شمال عراق و حمله به مواضع پ ک ک پارک میلیاردی ماشین در مهران استاد راعفی پور در پیاده روی اربعین 96 مود زیردریایی در جی تی ای سن اندرس اجرای زنده و فراموش نشدنی علی اصحابی خخخخ خنده عجیب و مضحک زن وقتی موبایلت گم میشه !! شهرام ناظری_لای لای (لالایی؛ ترانه کردی) زیرنویس فارسی استاد شهرام ناظری _ کرماشانی / کردی HD استاد شهرام ناظری _ شیدا شدم استاد شهرام ناظری _ شیرین شیرین /کردی بهترین مشاور کنکور شاخ و شونه کشیدن پنگوئن ها برای هم بهترین مشاور کنکور بهترین مشاور کنکور تبلیغات: آیفون 10 درد دل مرد کرمانشاهی با نوید محمد زاده لقمه بزرگتر از دهان با نام عشق از هر زاویه! مجموعه طنز خنده بازار 306 حریر حریره / شعر فولکلور کردی کلهری / استاد شهرام ناظری تبلیغ ساعت هوشمند هوآوی هوندا آرم جدید هیئت شبیه خوانان قائم المنتظر شهرام ناظری آهنگ «برگریزان» را به مردم زلزله‌زده کرمانشاه تقدیم کرد شارام نازری - کوردستان گەر تۆ نەبی تاجی شاهیم بۆ چیە؟ ‫ استاد شهرام ناظری قطعه کوردی کنسرت کرمانشاه kaki.ali23@yahoo.com جنگنده میگ 35 نیروی هوایی ارتش روسیه بلایی که داعش و آمریکا بر سر شهر رقه آوردند فیلم گل حامد کاویانپور به ذوب آهن سال ۸۰ - گل اول بسیج سرجوب از سال 90 تا 95 گل به خودی ذوب آهن روی فرار سهراب انتظاری - گل دوم معلم بلوچ گل لیث ناصری به ذوب آهن سال ۸۰ - گل سوم دلم برات تنگه/مهراب قصاص گل اسماعیل حلالی به فجر سپاسی شیراز نیرو های عراقی که به سمت ایران می ایند. رژه رژه خخخخ...هنرهای رزمی!!؟ خیلی خنده دار ببینید چه خوب صحبت میکنه نقاشی عقرب ساحلی - drawing a sand scorpine بیوگرافی گروه Twice اینو میگن "خلبان" با یه بال نشست!! شب اول fanf 4 نشید وانتصرت زینب (نیروهای ویژه مدافع حرم) دبریش چالش بطری آب - water bottle flip میکس من(سریس هوود) و خواهرم(رامونا بدولف) روزی جادویی!!! یه کلیپ قشنگ مقایسه ی شتاب گیری هوراکان با اونتادور چشم چشم دوابرو غمگین عکسای خودم دست از سرم بردار ترکیده خخخخخخخخخ ایران (اتیش سوزی) نسخه رسمی بازی shadow fight 3 تیزر فیلم deadpool 2 (دِدپول ۲) با زیرنویس فارسی شاخ بازی مکان های نادیدنی شکار دیدنی حال گیری بلک برد الیت دارم سوز به دلاتون دزدی های مدرن خوانندگی دوتا دختر طنز خود... خوشگل نوابغ گیم پلی اول بازی Warframe مرحله مسابقه با cesar در gta sa ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس سوره الفلق شیخ عبدالباسط رح بیمه ایران بیمه بدنه خودرو بیمه شخص ثالث قسطی خرید سوره الناس تلاوت شیخ عبدالباسط زلزلہ کرمانشاہ انقراض ببر مازندران تلاوت سوره الفاتحه شیخ عبدالباسط رح GTAV | موزیک ویدیو قلب من از شادمهر تقدیم به اولین و واقعیترین فاراح گوود فیری کربن دی اکسید در بازدم (1) ... Emo band-امو بند کربن دی اکسید در بازدم (2) ... یه آهنگ خیلی خیلی خوشگل از پونی های انسان هیچوقت این ۶ نوع زن را برای همسری انتخاب نکنید! Top 10 Farsi تریلر بازی Shadow Fight 3 درتیوتر فیسبوک گوگل + سنتر حرف اول و میزند آموزش نصب Eclipse IDE برای C و ++C و java (فارسی) آنالیز/ بررسی گریپ فورهند راجر Masih & Arash AP - Mane (مسیح و آرش - منه) تلاوت ایه الکرسی شیخ عبدالباسط رح بارهای یک جسم رسانا (2) ... جدید حامد اهنگی آهنگ اپل بلوم (رویای تو) pmv تلاوت سوره الفاتحه شیخ المنشاوی آهنگ پرنسس لونا (من رو بکش ) آهنگ فوق العاده زیبا تنهای دانشگاه های ما را چه شده است! ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس مسابقه نقاشی پونی ویدیو تا اخر ببین لایو اکشن دیدنی از مبارزه آساسین با کماندار سبز 2 لطفا توی کانال اسلایم ما عضو شوید(توضیحا) حمله کفتارها به گاومیشی درحال زایمان هایلایت کاورینگ مات اتومبیل |بزودی| کمپین وطنم بدون زباله - روستای تولون و حومه 2 تا خدا نخواهد... نقاشی هام پنج انسان واقعی با قدرت های ابر انسانی آنالیز/ بررسی فورهند اینساید اوت راجر فدرر آتشفشان یا دریا!؟ دودی شیشه نانوسرامیک اورافول | فیلم محافظتی شیشه خودرو بازگشت شیر سوئدی (زلاتان) به میادین فوتبال خلاصه بازی میلان 5-1 آسترا وین کمپین وطنم بدون زباله - روستای تولون و حومه 1 آموزش شینیون روی موی کوتاه جان سینا در مقابل یت رولینز ضربه فنی شدن کفتار توسط سگ وحشی... موزیک ویدیو از جیل وکریس سلام بچه ها من نیوشام :ژینا:دونیا :مریم:عسل. در ویدیوهای بعدی آموزش این تکنیک را خواهید دید مصاحبه با کمپین وطنم بدون زباله - روستای تولون و حومه امپرادور دارك،سنگ دارك امپرادور،سنگ امپرادور اسپانیا السا و جک فراست (نبینی نصف عمرت رفته) سرود ملی ایران 10 گل برتر دربی روهر پرده آخر: مارمولک! پرده آخر: ژنِ عنکبوت! پرده آخر: خیلی خره! پرده آخر: به این می گن استدلال! گوهر نایاب لطفا تماشا نمایید آهنگ صوفیانه-شعر از مولانا- خواجه ابراهیم احراری معرفی GMC سیرا ، روباه صحرایی هاشور ابرو میکروپیگمنتیشن ابرو میکروپیگمنتیشن نفس دوست پسر گوزو... السا و جک فراست جلسایی پرده آخر،وقتی امام جمعه قاطی میکند !!! مدرسه رپ پرده آخر: ببینین چکارتون می کنیم! درس اخلاق یک معلم مستان سلامت میکنند-شعر ازمولانا- بزرگترین فاجعه و دروغ سال ۹۵ چی بوده؟ مرگ خرمال کننده پرورش قارچ دکمه ای با دکتر اردلان قیلاوی زاده ۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ ماجرای باردار شدن یک زن از مرد نامرئی! بار دار کردن دختر8ساله توسط داعش آزار و اذیت وحشیانه دختر بچه 18 ماهه همسایه توسط مرد شیطان صفت جلوی چشمان فرزندانش انیمیشن کوتاه لو | LOU 2017 HD نمایش عروسکی در love live معرفی و بررسی تخصصی جگوار XF S اسپرت بریک ۲۰۱۸ فیلم ترسناک خنده دار حمله کوسه ها ترسناک کانال عیدالزهرا : بدنسازی که ازشدت تمرین خرکی دیگه بدترکیب داره میشه مسعود امانی تلاوت «سوره حمد"الفاتحه"» محمود الشحات أنور AMV از انیمه گینتاما زۆر زۆر ترسناك حمید لولایی جدید سخنان رهبر انقلاب درباره نابودی داعش مرتضی FZ باهم میسازیم کلیپ کره ای رمانتیک عجیب ترین اشتباهات دروازه بانان در سال 2017 میکس زیبای کره ای مسابقه ی دوبله (توضیحات) رویای امپراطور خنده دار funny انیمیشن خنده دار سوریلند درباره مربی تیم ملی ایران بازی خیلی بامزه و خنده دار - بیبینید و امتحان کنید مسافر کشی با وانت مخ زدن دختر برای سوار کردن Zaraclip3 مستند جنجالی از ظهور تا صعود با محوریت قاسم سلیمانی وسایل باربی من دوبله طنز (مجید ننته) دابسمش جالب ودیدنی از زهرا منجی میکس سریال های زیبای کره ای بی چاره سگه میکس غمگین سریال عاشقم شدی مرگی که خبر نکرد کلیپ فوق العاده غمگین کره ای( بنیامین _یادم میاد) کلیپ مستند داعش فستیوال هالووین و مصاحبه با love live معجون می خورم high میشه سیزده به در دخترهمسایه میکس من از دوتا عشقام رینبودش و پینکی پای جواب دندان شکن گربه هایی که بهشون میگین مجید دوبله طنز نیشابوری کانال نیشابوریا دخترهمسایه و عروس خاله مرتضی FZ طنز دیرین دیرین؛در حاشیه گرانی نان حضور ماکان بند در کنسرت پازل بند سنتر ادرس ما در تیوتر فیسبوک گوگل مثبت,بطور مستقیم انیمیشن کوتاه پاپی _ هتل ترنسیلوانیا 2017 اینتروکانال حامدزمانی دلارام دور همی قسمت 85 ماکان بند دختر همسایه Kouros - Dokhtare Hamsayeh کوروس - دختر همسایه ماکان بند توفان شدید در روستای پیران هیرمند سیستان و بلوچستان یک دابسمش باحال از فیلم ۵۰ کیلو آلبالو! ❤ تک چرخ بچه های قلعه نو بالا خواف اقدام عجیب دختری که ناخواسته از پسر همسایه باردار شده بود! دانلود مود NARUTOبرای جی تی ای 5 بیشترازیک_سفر 2: به جای باید و نباید چی بگیم؟! آموزش ورزش _ ۹۱ تله برای شکار خرگوش مزه عشق به خدا بسیار زیبا و شنیدنی کلاس گذاشتن دخترا برای پسرا بهترین خواننده افغانی در جهانBest hazaragi remix کلیپ وعده صادق سردار قاسم سلیمانی دختر ۱۵ ساله حامله شده باهم دعوا میکنن عکس هایی که درست کردم خرید تلویزیون از بانه نحوه اتصال انکودر به PLC AS300(وحید مقدم 09122407352) حرف های خاکی بچه ها کلیپ اهنگ شوق زندگی در هر لحظه ممکن است در کام مرگ خاموشی گیرد گفت و گو با بدل حامد همایون تیزر قسمت 9 سریال مروارید سیاه آموزش فوق العاده ی براشینگ حرفه ای سنگ دارك امپرادور اسپانیا سنگ فردان دنیای سنگ خارجی باردار شدن دختر چهارده ساله توسط پدروپسر پولدار حامله شدن از تربوز دوبلم از عشقم پینکی پای نظر اسلام در مورد دروغ گفتن به زن انیمه دخترانه کارآگاه ارواح یاکومو - Shinrei Tantei Yakumo قسمت 5 فارسی ماکان بند موزیک شاد از سه برادر خداوردی بنام بپر بپر چهره فوتبالی ها و برنامه کودک ها آموزش ورزش _ ۹۲ AMV از انیمه گینتاما حامد همایون پرده آخر دروغ های دولت احمدی نژاد دروغ هایی که آقای روحانی گفت !!!! امیر مقاره ویدیو های قبلشه باور کنید شاید لحظه بعدی در کار نباشد باور کنید انیمیشن جدید ماجراجویی یخی اولاف پارت اول کامل ماین کرافت ساخت وان موج سواری یک خانم در خیابان های جده عربستان بعد از سیل تقدیم به نرگس جـونیـیییی عاشقتم نرگس.پونی پرده آخر: همشیره ی برادرِ کرّه خر! پرده آخر: چه بویی همه ایرانو وَر می داره! پل زیبای ماگدبورگ در آلمان برای عبور کشتی ها آموزش _ ۹۳ تله برای شکار عقاب پرده آخر: گاریِ سیب زمینی! پرورش قارچ دکمه ای با دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ ترانه کردی در سوگ و غم زلزله زدگان کرمانشاه مجموعه دورهمی قسمت 99 رفتگری با مدرک فوق لیسانس! خیانت ماین کرافت پرده آخر: روایت داریم؛ ناخنهاتونو بگیرین و انبار کنین! پرده آخر: بلیط واسه پل صراط! کمک در حق مسلمانان زلزله زده غرب کشور ساخت پورتال پرده آخر: این و داداشش می شن دو تا نابغه! pmv تقدیم به star starlit جون پادشاه عاشق آموزش ورزش _ ۹۴ پرورش قارچ دکمه ای با دکتر اردلان قیلاوی زاده همایش ماشین بازهای کرمان در تاریخ 96/9/17 در جاده باغین نمایشگاه بین المللی پرده آخر: نگاههای عاشقانه! پرده آخر: واقعا گریه می کنه؟! انیمه نارنجی - orange قسمت 7 با زیرنویس فارسی کشتی کج دابسمش لحضه خنده دار در ماین کرافت هیئت عزاداران حضرت ابوالفضل علیه السلام ینگجه پیام مهم سردار سلیمانی به محضر رهبری درباره نابودی داعش ترسوندن بقیه در هالووین توسط love live سری ویدیو های WTF Moments قسمت 6 فوری مسابقه استند تاپ کمدی به زودی علی ضیاء:در زندگی چه کاری میکنم به خودم مربوط است آموزش ورزش _ ۹۵ اقیانوس با موجودات باور نکردنی و عجیب پر شده است مرحله اخر بازیgtasa کاش حرمت لباس مقدس روحانیت رعایت میشد و حداقل بدون اون لباس مقدس بود اغفال دختر جوان توسط مرد نابینا دابسمش من با جناب خان جدیدترین داب اسمش فوق العاده خنده دار ایز محسن عطر شمی اا حصریا ۲۰۱۸اا سید فاقد الموسوی مد گرافیکی خاص و بسیار متفاوت دابسمش زیبا با آهنگ روز به روز امیرتتلو الکتریسیته جاری-استادکامیار پرورش قارچ دکمه ای با دکتر اردلان قیلاوی زاده کالبدشکافی OnePlus 5T نماهنگ فوق العاده زیبای مهدوی کلپ خنده دار آصف جلالی و نادیه بهار تماشا کنید انیمه دخترانه نورن 9 - Norn9 Norn + Nonet قسمت 11 فارسی لانچ کنترل چیست؟ پرورش قارچ دکمه ای با دکتر اردلان قیلاوی زاده ۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ اولین تریلر انیمیشن Smallfoot - زومجی کیندر جدیدم پرورش قارچ دکمه ای با دکتر اردلان قیلاوی زاده لحظه و شدت زمین لرزه 4.3 ریشتری در بروجرد مود منو جی تی ای انلاین امکانات1 قلت شیفت چیست؟ خرید تلویزیون از بانه چیکار کنم پول ندارم که نوت 8 خرم! نایتکور بسیار زیبا ویدیو جذاب غنچه های زخمی ارومیه شهری به وسعت آذربایجان فقط اونجاش که میگه هاپ هاپ هاپ، ویدیو جدید امیرتتلو زینب تلگینی حیل ما بیه اا۲۰۱۷ الردودسید فاقد موسوی دابسمش جالب از ارش اصلی بالا رفتن با موتور از کوه مصطفی اسماعیل پور قلعه نویی وای من خیلی خندیدم حتما ببینیدfifa.pes سبک جدید دابسمش! فقط دختره... تحلیل تغییرات سرعت از روی نمودار مکان - زمان خواستگاری عجیب از یه دختر وسط ضبط برنامه شبکه نسیم! مشاهد تعرض للمرة الأولى للجنرال قاسم سليماني خلال قيادته للمعارك ضد داعش في سوريا والعراق موشن گرافیک | کرمانشاه قلب ایران-حتما ببینید... ۱۰ فرد خطرناکی که بشدت از آنها دوری کنید Top 10 Farsi انیمیشن تام و جری. سکوت!! تحلیل تغییر جهت حرکت با استفاده از نمودار مکان زمان تعویض لاستیک خودرو سمند انیمیشن ماجراجویی یخی اولاف ورژن جلسایی رفتگری با مدرک فوق لیسانس! آرزو داشتم شهردار شوم... برای مسابقه ی تی تی جون انصافا دزد و سارق هامون هم باحال هستند! سالن معرفی فیس لیفت لینکلن MKC خنده بازار از تمام استعدادش استفاده میکنه! مرور 1 از حرکت شناسی (سینماتیک) نماهنگ زیبای نسل غیرت باصدای سعید رستم پور پیام صالحی / payam salehi تبریک سالگرد گروه آریان پاسخ رهبر ایران به نامه سردار سلیمانی و نابودی داعش چگونه هل من ناصر ینصرنی امام زمان (ع) را لبیک بگوییم؟ دابسمش نمودار سرعت - زمان مجموعه طنز خنده بازار 307 مسافر خونه/مهراب پیوند عجیب و جالب میوه‌ها پاسخ های یک کلمه ای جالب علی دایی در باره نظرش در مورد علی کریمی ، کیروش، پروین، مایلی کهن ... مثال از نمودار سرعت زمان 3D.art. یه چیز جالب و جذاب حتما ببینید شادمهر تلف شدن گوسفندان در کهگیلویه وبویراحمد آنسوان سوچی کیست استودیوسامان میکس ومسترینگ(آهنگسازی وساخت پلی بک) ابالون(abalone) دهقان فداکار در بستری بیماری و بی توجهی ها انیمیشن تام و جری .عشق رفتگری با مدرک فوق لیسانس! توصیه‌های جالب یک سارق خودرو به مردم سبد پیک نیک مستطیل لیمون مدل سارینا طراحی تخصصی ویلا تیزر دومین نشست تخصصی #دولت_سایه درباره وزارت نفت سرگرمی فردین خلعتبری و خاطره ای جالب از سوار تاکسی شدن دابسمش جالب وتماشایی از زهرا منجی به من میگفتن دیوونه ولی من دیوونه نیستم! مدل مو و شخصیت افراد اسلایم اجی۵ سالم که به زور سفارش داده( کوفتت شه الهی) اموزش اسلایم با چسب چوب خاطرات یک بانوی جانباز بسیجی تقلید صدا برنامه های زیبا اموزیشهای جلوگری از مزآحمت فیسبوکی ومسنجر(3) صدای حیونا خنده دار ماره رفته تو کیف بچه داره تغزه عاشو میخوره الگوها در یک نگاه-استاد کامیار الگوهای فیزیک استاد کامیار الگوهای فیزیک در یک نگاه_استاد کامیار آزمایش یانگ-استاد کامیار آزمایش یانگ-استاد کامیار-قسمت دوم همه چیز درمورد Heaven's Fall داستانی بسیار زیبا به نقل از استاد دانشمند ده واقعیت کمتر فاش شده ای آنگلا مرکل صاعقه زدن در ماین کرافت مسخره بازی منو برادرم در ماین کرافت _ قسمت دوم خاطرات یک بانوی جانباز همدانی انیمه فراتر از محدودیت Kyoukai no Kanata قسمت 4 فارسی اهنگ توی بانی موزیك ویدیوی In the end از گروه Black veil brides اسب کرد دلاور توستر نان سنکور sencor toaster sts2651 هستی مهدوی ساخت دستگاه رطوبت سنج خاک اهنگ جدید علی سورنا : پشت این جنگ ها طرز تهیه کیک فنجانی خرید تلویزیون از بانه کارتون اژدها سواران فصل 1 قسمت 30 دوبله فارسی پاره كردن توپ ضد استرس خیلی باحالن آهنگ - موسیقی - موزیک ویدیو قرآن ناب .دختر کوچولو اهنگ ایمان نولاو/ولنتاین محمد حسین حسینی در کنار پنجره فولاد امام رضا (ع) کارتون اژدها سواران فصل 1 قسمت 36 دوبله فارسی سوتی اقای حیاتی صدای دلنشین قاری عبدالباسط کلیپ زیباازدسته عزاداری ینگجه پرورش قارچ دکمه ای با دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ آموزش ساخت تیزر آهنگ در افترافکت پرورش قارچ دکمه ای با دکتر اردلان قیلاوی زاده اسلب خارجی سنگ امپرادور سنگ وارداتی سنگ ساختمانی طنز خنده دار دکتر محمدرضا بختیاری- خلبان پاراگلایدر- ترمال گیری2 اموزش تمیز و شفاف کردن چراغ های ماشین. کاملا کاربردی و مفید به زبان فارسی. پخش زنده شبکه سه /اخبار شبانگاهی بخش خبری 22 - امروز نمونه دکوراسیون فروشگاه لوزام برقی آموزش نصب قالب وردپرس چند منظوره soledad حفاظت کرین تاور در برابر صاعقه بیماری وبا در کمین زلزله زدگان ،سرپل ذهاب ،کرمانشاه Autumn Leaves + خسرو محمدزاده+بهمن عبدلپور مستند سنگ آباد لباس تن کردن در ماین کرافت کمیک طنز جنگ ستارگان - قسمت 8 (ساخت خودم) مقایسه نهایی Lenovo Yoga 720 با Acer Spin آموزش نقاشی با مداد سیاه با فتوشاپ امام زمان فیلم آموزشی تهیه بستنی یخی موزی اخبار گوشی - جعبه گشایی - Lenovo P2 نمونه دکوراسیون نانوایی چه کار کنیم که نتونید ماشین ما رو بدزدید؟؟؟ طرفداران آقای روحانی ببینند کنترل والدین بیت کوین پول دیجیتال درامدزایی از ان @azdast355 دینی دینی دینی مرگ اشتاینر در بلک اپس 1 فیلم آموزشی تهیه بستنی یخی موزی اولین دوبله رسمی من از انیمه پایان جهان (طنز) معرفی محصول آموزشی مستر اسلایدر خدای محمدعلی کلی اززبان خودش دینی تصنیف جان جهان با صدای سپهر صحرائی دینی کنکور دینی سلما جون اخبار گوشی - جعبه گشایی - S8 Pro دابسمش بچه های خنداونه خرید کوادکوپتر x8hw فیلم آموزشی تهیه بستنی یخی موزی حضورسپیدوجمعه سیاه شام زندگی اصلی بچه ها کریتوس و زاوس تریلر فیلم سینمایی زندگی در نشئگی High Life 2009 مداحی.امروزه و قدیم زیست استاد شعبانی دابسمش مدیر مدرسه دابسمش ما بریم دستشویی زیست استاد شعبانی برنامه 4ماهه زیست شناسی حرف اخر02166028126 برنامه 4ماهه زیست شناسی حرف اخر02166028126 شبیه سازی برنامه ریزی و کنترل پروژه به کمک ارنا برنامه 4ماهه زیست شناسی حرف اخر02166028126 زیست استاد شعبانی برنامه 4ماهه زیست شناسی حرف اخر02166028126 زیست استاد شعبانی برنامه 4ماهه زیست شناسی حرف اخر02166028126 زندگی اصلی بچه ها برنامه 4ماهه زیست شناسی حرف اخر02166028126

آخرین خبرهـا