چرا سیاست ایران در قبال قطر ناگهان تغییر کرد؟

بین الملل > دیپلماسی - خبرگزاری خبرآنلاین، طی نشستی با حضور دو کارشناس مجرب، به بررسی تحولات اخیر در منطقه و رویکرد ایران در قبال آن پرداخت.

محمدرضا نوروزپور- ابوالفضل خدائی: تحت فشار گذاشتن قطر توسط کشورهایی چون عربستان، امارات، بحرین و مصر یکی از مهم ترین رویدادهای اخیر در تحولات منطقه ای بوده است. اتفاقی که سبب شد برغم اینکه جمهوری اسلامی ایران قطر را یکی از کشورهای پشتیبان تکفیری ها در سوریه می داند به حمایت از قطر در برابر محاصره اقتصادی و سیاسی بلوک عربستان برخیزد و در این مسیر ترکیه را نیز تا اندازه زیادی به خود نزدیک سازد. در ادامه این تحولات بود که اتفاقی دیگر رقم خورد و مسعود بارزانی برغم هشدارهایی که از دولت مرکزی عراق، ترکیه و ایران دریافت کرده بود همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را برگزار کرد. در این راستا خبرگزاری خبرانلاین، طی نشستی با دکتر عبدالرضا فرجی راد مدرس ژئوپلتیک و سفیر سابق ایران در نروژ و حسین ملائک سفیر پیشین ایران در چین و تحلیلگر مسائل بین‌المللی به تجزیه و تحلیل رویدادهای منطقه ای پرداخته که در ادامه مشروح آن را از منظر می گذرانید:


خبرآنلاین: برخی صاحب نظران براین باورند که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارای تضادهایی است که مشخص نیست ریشه در کجا دارد و نمی توان تشخیص داد که مثلا این تضادها ریشه در ایدئولوژیک بودن نظام حکومتی دارد یا ماهیت منفعت طلبانه دارد؟ به طور مثال ایران سالهاست که قطر را همراه با عربستان سعودی از حامیان اصلی تروریست های تکفیری در داعش معرفی می کرد اما به ناگهان براثر اختلافی که بین این کشور و عربستان سعودی در می گیرد سیاست خود را نسبت به قطر عوض می کند. این تغییر سریع سیاست حتی سوالاتی را در ذهن مردم عادی پدید آورده است که چگونه کشوری که سالهاست به عنوان اصلی ترین حامی مالی تروریست ها در سوریه معرفی می شود مورد حمایت ایران در برابر بلوک دیگر عربی قرار می گیرد. نظر شما در این خصوص چیست؟

ملائک: ایران سیاستی را در قبال قطر اتخاذ کرده است که مبنای آن مقابله با عربستان سعودی است و سعی کرد فشارهای سعودی بر دوحه را خنثی کند. به عقیده من این یک سیاست درست و منطقی نیست.بدین معنا که این سیاست می توانست بهتر و یا برعکس آن نیز هم اتخاذ شود. قطر و امارات دو کشوری ثروتمندی هستند که پس از رونق اقتصادی در زمینه های مختلف به این نتیجه رسیدند که می توانند در سیاست جهانی و منطقه نیز دخالت کنند. بدین ترتیب که این دو کشور با صرف هزینه‌ های هنگفت و حمایت از گروههای سیاسی شروع به تاثیر گذاری در منطقه نمودند که بسیار خارج تر از توان و ظرفیت آنها بوده است . این موضوع سبب شد تا کشور کوچکی چون قطر خود را مخق در تصمیم گیری های جهانی بداند . البته نمونه های دیگری هم مانند انور خوجه را نیز در آلبانی شاهد بودیم که یک کشور یکو نیم ملیون نفری ادعای تاثیرگذاری بر جهان داشت . البته در آن مورد یک ایدئولوژی وجود داشت و وی احساس می کرد که در حال هدایت شاخه ای از مارکسیسم است . در همین راستا کشور سنگاپور نیز بر اساس درآمد و ثروت خود نیز حس می کرد که می تواند روی چین تاثیر بگذارد.

با توجه به تصمیم غرب خصوصا آمریکا برای از بین بردن کانال های مالی تروریسم و همراه شدن عربستان با این امر، سوال این است که چرا ایران باید با آن مخالفت کند؟ قطر به همراه ترکیه یکی از حامیان مالی گروههای تروریستی در سوریه و عراق بودند. خوب اگر ائتلافی دنبال صدمه زدن به این منبع مالی است ما چرا باید مخالف باشیم . بجای حمایت از قطر گفتگو با عربستان خیلی بیشتر به نفع ما بود. توجه کنید که اخیرا وزیر خارجه قطر در فرانسه طی اظهاراتی گفت که فشار کشورهای عربی باعث شد تا ما به ایران نزدیک تر شویم. این اظهارات در ذات خود ایران را چهره ای ناموجه و نامقبول در جهان نشان می دهد که حتما باید وزارت خارجه در مورد آن موضع می گرفت و به قطر اعتراض می کرد. گفته می شود این قضیه مهم است که ایران در مقابل عربستان ایستادگی عرض اندام کرده و سیاست این کشور را فلج نموده است ولی دیگر هیچ دستاوردی برای ایران متصور نمی باشد.

توجه کنید از زمان قطع رابطه کشورهای عربی با قطر روابط تجاری تهران با دوحه در حوزه صادرات چیزی حدود 60 میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. این رقم در سال گذشته چیزی حدود 120 میلیون دلار بود که در شش ماه اخیر به 180 میلیون افزایش پیدا کرده است. حال فرض کنیم که در آینده هم این رقم 200 میلیون دلار برسد؛ آیا در بررسی کلی این ارقام در برابر سیاستی که اتخاذ شده قابل توجیه است؟ که قطعا اینطور نیست. ضررهایی که ایران بابت سیاست های قطر در سوریه و عراق متحمل شده است چیزی فراتر از این مبلغ ها است.حال اگر بجای حمایت از قطر از سیاست عربستان حمایت می کردیم حداقل می توانستیم با آن کشور که نقش بزرگتر منطقه ای بازی کرده و یکی از دشمنان سرسخت جهانی ایران محسوب می شود مذاکره کرده و روی کاهش خصومت ها، تعادل روابط و خیلی از موارد دیگر به توافق نسبی برسیم . در حالی که هم اکنون در برابر امتیاز محدود مالی از قطر عربستان را در دشمنی برخود استوار تر کرده ایم . یاد آوری می کنم که در بحران افغانستان در مماشات با آمریکا توانستیم امتیاز بگیریم.

خبرآنلاین: ایا اتخاذ این سیاست ما به ازایی در سوریه نداشته است؟

ملائک: خیر. ببینید عربستان، قطر و امارات در سوریه از گروه های اسلامی موجود در سوریه حمایت مالی و تسلیحاتی می کردند. به هر صورت آقای اوباما تصمیم گرفت که تا داعش را در عراق و سوریه از بین ببرد. برای حصول به نتیجه واشنگتن درصدد کنترل و مدیریت منابع مالی این سه کشور که به عراق و سوریه سرازیر می شد بر آمد. در این زمینه توفیقات زیادی بدست آمد اما قطر در این بین مقاومت کرد. علت آن هم این بود که قطر ارتباط ویژه ای به گروه اخوان المسلمین داشت و با سلفی های عربستان نیز رقابت داشت. فشار به قطری ها بیشتر شد و به نظر من هم ایران نیز می بایست همین سیاست را در پیش می گرفت. درست است که بین اخوان المسلمین به رهبری قطر و گروه های سنی تندرو به رهبری عربستان تفاوت های زیادی وجود دارد و در مواجهه سیاسی با ایران تاثیرگذار است ولی در مجموع هر دو به نوعی برای ما تهدید به شمار می آیند.

خبرآنلاین: خوب در ایران گرایش به اخوان المسلمین مشهود است شاید این سیاست در راستای تقویت محور اخوان المسلمین بوده است.

ملائک: اگر فرضا تصمیم بر این مبنا اتخاذ شده باشد بازهم ربطی به قطر ندارد چون ما با اخوان ارتباط جداگانه تری داریم تا از طریق قطر بخواهیم با آنها تماس داشته باشیم. به هرصورت هم اکنون خود اخوان المسلمین است که در قالب های گوناگون مثل جبهه النصره، احرارالشام و غیرو، با حمایت مالی قطر در مقابل ما قرار دارند. به عنوان جمعبندی عرض کنم که سیاست ما در قبال قطر صحیح نبود و ما می بایست در کنار عربستان به دوحه فشار وارد می کردیم و با عربستان ارتباط نزدیک برقرار می کردیم. با این کار می شد نتیجه بهتری را در منطقه گرفت. در حال حاضر عربستان کشورهای مهم و بیشتری را علیه ایران بسیج کرده است و فرض کنیم که قطر از آن کشورها جدا شده باشد چیزی دست ما را نمی گیرد جز پرستیژ نسبی سیاسی در حالی که در همکاری با عربستان منافع و امتیازات مادی بدست می آوردیم و شاید وضعمان الان بهتر شده بود.

خبرآنلاین : جناب اقای فرجی نظر شما در این باره چیست؟

فرجی راد:به نظر من اقدام اولیه ایران در موضوع قطر درست بود. بدین معنا که اگر هدف ما این بود که شورای همکاری خلیج فارس در ضدیت با عربستان به سمت فروپاشی برود اقدامی درست بود. زیرا هدف از تشکیل این شورا از ابتدا مقابله با ایران بود لذا نباید به کشورهایی که علیه منافع ملی ایران اقدام می کنند اجازه اجماع سازی داد. اما سوال اصلی این است که اگر ما با انتخاب این رویه به دستاورد مورد نظر خود رسیده ایم باید بگویم خیر.همانطوری که آقای ملائک اشاره کردند میزان افزایش صادرات به میزان 60 میلیون دلاربه قطر برای ما دستاورد بزرگی محسوب نمی شود. در این زمان خاص با وجود تحریم هایی که ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم، گنبد طلایی در قطر و پارس جنوبی در ایران می توانست زمینه همکاری ها را افزایش دهد و سرمایه گذاری های بیشتری را در در اختیار کشورمان قرار دهد. دوحه از این امکان برخوردار بود تا به به پاس خدمتی که ایران در ابتدا جهت در اختیار گذاشتن فضای دریایی و هوایی خود انجام داد آن را جبران و در ایران سرمایه گذاری می کرد. ما در این مدت فضاهایی را که قطر نیاز مبرم به آن داشت را در اختیارشان قرار دادیم و این در زمانی رخ داد که سعودی ها در این مدت به دنبال این بودند که دولت قطر را سرنگون کنند. بهر حال از نظر سیاسی و اقتصادی تا کنون دستاورد چندانی برای ما نداشته است.

همانطور که می دانیم دو کشور قطر و ترکیه از نظر فکری با هم متحد و هر دو مدعی رهبری گروه اخوان المسلمین هستند. البته ترکیه در این زمینه فعال تر است و در جریان بهار عربی آنکارا در صدد بود تا الگوی اخوانی را در همه جا توسعه دهد. اما وقتی که به سوریه رسید با مقاومت روبرو شدند و هم اکنون ادعا میکنند که ایران مانع به ثمر نشستن انقلاب های عربی و اخوانی شد. اخوانی ها که گروه حماس هم از ان جمله است اعلام کردند که رهبری ترکیه را می پذیرد. می دانیم که روند به گونه ای شده بود که رهبری سیاسی حماس را ترکیه و کمک های مالی به این گروه را بیشتر قطر تقبل می کرد. حال بحران قطر سبب شد تا ایران و ترکیه به یکدیگر نزدیک تر شوند و من تنها دستاورد بحران قطر را نزدیکی فکری تهران و آنکارا ارزیابی می کنم ضمن انکه ترک ها هم بهتر از گذشته دوستان سعودی خود را شناختند. در ادامه بحران ایران با ایجاد پایگاه در قطر مخالفتی نکرد و نیروهای ترکیه به قطر رفتند و طبق شنیده ها پنج هزار نیرو در آنجا مستقر است. این پایگاه بزرگترین پایگاه ترکیه بعد از سومالی است. همینطور ایران به ترکیه نیز اجازه داد تا از طریق خاک خود کالاهای بسیاری به قطر ارسال کند.

با این اتفاقات می توان گفت که ترکیه بیشترین سود را برده است.. در سوریه نیز تهران و آنکارا اشتراکات قابل توجهی دارند و در مذاکرات آستانه نیز این بحران تاثیر گذاری داشته است. به خاطر دارم قبل از بحران قطر ترکیه در مذاکرات آستانه در مواجهه با ایران به شکل مطلوب همکاری نداشت که در این راستا در صدد بودند که روسیه را به خود نزدیک تر کنند و ایران را کنار بگذارند. اما در ادامه و پس بحران قطر ایران و ترکیه به درکی مشترک درباره این بحران رسیدند و ترکیه تصمیم گرفت تا با ایران همکاری بیشتری داشته باشد. در مجموع من با نظر آقای ملائک موافق هستم، ایران به خواسته اصلی خود یعنی خروج قطر از شورای همکاری خلیج فارس نرسید که وقوع این اتفاق در ادامه می توانست به عمان هم برای خروج از این سازمان جسارت بخشد. همانطور که می دانیم اختلاف عمانی ها با سعودی ها به مراتب بیشتر از اختلاف دوحه با ریاض است. از نظر قبیله ای قطری ها اشتراکات مذهبی و پیوندهای دیگری با عربستان دارند، اما عمانی ها نتوانسته اند در هیج زمینه ای با سعودی ها از جمله یمن به اتفاق نظر دست یابند. سعودی ها همواره عمان را متهم به همکاری با ایران می کردند. اتهاماتی مبنی بر ارسال موشک به یمن از طریق خاک خود که این موضوعات اختلافات دو کشور را بیش از پیش بیشتر نمایان می کرد.

سعودی ها ادعا می کنند که اقدامات عمان موجب می شود که ایران در جایی که عربستان، امارات و قطر در آن در حال جنگ هستند تقویت شود. به نظر من اگر ایران در قضیه بحران قطر به دوحه نزدیک نمی شد، احتمال نزدیکی به عربستان هم وجود نداشت. زیرا برای واسطه شدن نیاز به مقدماتی هست که ایران و عربستان در حال حاضر شرایط لازم را ندارند. با آمدن محمدبن سلمان سعودی ها همه امورات را به آمریکایی ها واگذار کردند. در دوره ولیعهدی عبدالله سعودی ها سعی کردند که مقداری از وابستگی های خود را در راستای تامین منافع مالی از آمریکا بکاهند که حتی در قضیه اعزام نیروهای نظامی عربستان به بحرین، سعودی ها آمریکا را در جریان این کار قرار ندادند و در ادامه واشنگتن نسبت به این اقدام واکنش نشان داد.

خبرآنلاین: آقای ملائک به نظر شما در مبانی تصمیم گیری ها و تدوین استراتژی ها در کشور اشکالی وجود دارد؟

ملائک: در حوزه تصمیم گیری ساختار منظم و قابل احترامی وجود دارد، اما مبنای تصمیم گیری قابل بحث است. به هر حال رئیس جمهور، رئیس شورای امنیت و وزیر امور خارجه تصمیماتی را اتخاذ می کنند. اما به موضوع اصلی برمی گردم. ببینید آمریکایی ها تصمیم گرفتند پول عربستان، امارات و قطر را از پشت تروریسم بردارند. قطر در این راستا به هردلیلی که به خودشان مربوط است مقاومت کرد،بحث من این است که باید اجازه می دادیم که قطر فشارها را تحمل کند و از تغییرات به وجود آمده استقبال می کردیم.

فرجی راد: آقای ملائک در این صورت تغییرات ممکن بود به نفع عربستان تمام شود و یک رژیم سراسر وابسته در قطر پدید آید و همچنین شورای همکاری خلیج فارس نیز که در تضاد با منافع ملی ایران کار می کند قوی تر شود. ببینید وقتی اردوغان به عربستان سفر کرد پادشاه عربستان به وی گفت که باید بین عربستان و قطر یکی را انتخاب کند که در ادامه اردوغان سرلشگر باقری را دعوت کرد و به ترکیه رفت. ما در این زمان می توانیم با ترکیه همکاری داشته باشیم. ترک ها شاید بهتر می توانستند در این زمینه عمل کنند؛ همانطور که می دانیم سفر اردوغان به عربستان بی نتیجه بود و هیچ قراردادی هم بین دو کشور امضا نشد. به هر حال اردوغان شخصیت خاصی دارد و دست خالی برگشتن وی از ریاض می توانست فضا را برای ما فراهم کند تا در زمینه بحران قطر و همکاری ترکیه قطر از شورای همکاری خلیج فارس خارج می شد که این امر در صورت تحقق می توانست یک دستاورد بزرگ امنیتی برای ما محسوب شود.

خبرآنلاین: آقای ملائک به نظر شما آیا بحران قطر سبب نشد که ایران محور تازه ای را با قطر و ترکیه ایجاد کند؟ و یا همین که ما به خاطر موضع حمایتی که از قطر اتخاذ کردیم به ترکیه نزدیک شدیم. این به نظر شما دستاورد محسوب نمی شود؟

ملائک: شرایط متحول است و هروز با موقعیت جدید روبرو هستیم . در حال حاضر ما مسائل را در زمان تصمیم گیری مورد بحث قرار می دهیم. در زمان تحولات مربوط به قطر وضعیت در سوریه خوب بود و در اجتماعی-ناامنی-روانی-از-علل-بروز-آسیب-های-اجتماعی">حال حاضر نیز به خوبی پیش می رود.

در حال حاضر یک سری از مقاومت ها در سوریه که از طرف ترکیه در مقابل دولت اسد و ما وجود داشت هنوز پا برجاست . ملاک من در توفیق و یا ناکامی این سیاست بحران سوریه است. زیرا گروه های تروریستی در این کشور تحت حمایت مالی عربستان، امارات، قطر و یا ترکیه هستند. بنابراین من محوری را که روی این بحران تاثیر بگذارد را شاهد نیستم . روسیه با سیاست خود توانسته با ترکیه ارتباط بهتری برقرار کند و این کشور را به خود جذب کند. ترکیه هم با توجه به پیروزی های روی زمین تا حدودی به ایران نزدیک شده ولی بحران در سوریه همچنان پابرجاست. نمیخواهم با دیدی سیاه و سفید اوضاع رو بررسی کنم ولی نتایج یک همکاری باید ملموس باشد. هرگز شاهد نبوده ایم که با ترکیه بشود در یک محور منظم و مشخص و از همه مهمتر بدون دغدغه همکاری داشته باشیم. در مساله اخوان المسلمین که بیشتر با اتکاء ترکیه در منطقه و علیه منافع ما بازی کرده است مشکل داشته ایم تا کردها که در این بخش نیز ترک ها بدنبال تحمیل هزینه آن بر ما هستند . در حالیکه در موضوع کردی ایران باید کمترین هزینه را داشته باشد داریم سهم مساوی و یا حتی بیشتر پرداخت می کنیم. در نتیجه اگر از دید یک استراتژیست ترک به این تحولات توجه کنیم می بینیم که آنکارا در زمینه اقلیم کردستان بیشترین استفاده ها را از ایران برده و در سوریه نیز هماهنگی اصلی آنها با روسیه است و در مجموع چیزی بنام محور ایران ، ترکیه قطر وجود ندارد.

خبرآنلاین: آقای فرجی راد آیا شما با نظر آقای ملائک موافق هستید؟ آیا نمی توان اقدام ایران در قبال قطر را یک سرمایه گذاری بلند مدت قلمداد کرد؟

فرجی راد: در این موضوع باید مقداری به گذشته برگشت و روابط ایران و ترکیه را از منظر تاریخی بررسی کرد. قبل از به قدرت رسیدن اردوغان در ترکیه این کشور روستاهای اطراف ارومیه را با هواپیما مورد حمله قرار میدادند و مدام انقلاب ایران را زیر سوال می بردند. به نظر من بهترین سطح روابط تهران و آنکارا در ده سال گذشته شاهد بوده ایم. در مقطعی دو یا سه ساله نیز به خاطر بحران سوریه این روابط دچار مشکل شد. در سطح جهانی نیز کسی فکر نمی کرد که ایران با این همه هزینه در جنگ سوریه ایستادگی کند. وقتی روابط کشورهایی بر مبنای همکاری های نظامی شکل می گیرد بیانگر این است که این روابط از اعتمادی نسبی برخوردار شده و در این موضوع من با آقای ملائک مخالف هستم. روابط ما از نظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و هم از نظر نظامی با آنکارا در حال افزایش است. همکاری های نظامی در حالی رو به افزایش است که در هیچ برهه زمانی ایران با یک کشور عضو ناتو در این حد افزایش همکاری نداشته است.

البته این نشان دهنده استقبال آنکارا از این همکاری ها است. نکته مهم اینجاست که آنها هم در قبال ایران و هم در برابر روسیه روابط خود را گسترش داده اند. پس هنگامی که به این سطح از روابط می رسیم باید پیش بینی هایی نیز در رابطه با سوریه، عراق و به ویژه کردستان، خلیج فارس، قطر، همکاری سه جانبه روسیه ایران و ترکیه داشته باشیم. همینطور این اتفاقات می تواند همکاری های دیگری را در زمینه هایی چون انرژی و فعالیت های اقتصادی را رقم بزند به طوری که طرفین به منافع ملی یکدیگر مانند اتحادیه اروپا احترام بگذارند. بنابراین بر خلاف آقای ملائک بنده نسبت به این اتفاقات خوش بین هستم به شرطی که دو طرف سیاستی عاقلانه را در پیش بگیرند. در جریان سقوط هوایپمای جنگی روسیه، آنکارا و مسکو این بحران را مدیریت کردند و این قضیه سبب شد تا بزرگترین و دومین عضو ناتو اقدام به خرید موشک های اس 400 کند. حتما در قرارداد هم ذکر شده که ترکیه اجازه ندارد که این موشک را در اختیار دیگر اعضای ناتو قرار دهد. رابطه استراتژیک نیستولی ایجاد اعتماد بین طرفین بسیار حائز اهمیت است. حداقل آن این است که ترکیه استراتژی را اتخاذ کرده که بین شرق و غرب یعنی آمریکا و روسیه تعادلی را ایجاد کند و چشم انداز آن هم در مسایل اقتصادی است که در این راستا ترکیه بتواند تا سال 2023 جز ده قدرت برتر اقتصادی جهان شود. آنکارا روسیه را همسایه ای مناسب برای فعالیت های اقتصادی خود می داند که می تواند از طریق قفقاز در دریای سیاه، کالای بی شماری را به این کشور ارسال نماید. لذا می بایست این اتفاقات را به دید خوش بینانه رصد کرد که علائم آن نیز موجود است.

خبرآنلاین: اگر با تصور بدبینانه به موضوع نگاه کنیم. آیا ترکیه به خاطر خط قرمزهای خود درباره همه پرسی اقلیم کردستان به ایران نزدیک نشد؟ و آیا سفر رئیس ستاد مشترک ارتش به ایران نیز در این راستا نیست؟

فرجی راد: ببینید وقتی که سرلشگر باقری به ترکیه سفر کرده بود موضوع همه پرسی چندان جدی نشده بود و پس از سفر اردوغان به عربستان همه پرسی برگزار شد. در این راستا رئیس ستاد ارتش عراق هم به ایران آمد که این هم در راستای صحبت هایم مثبت قلمداد می کنم و نمی توان آن را دستاورد کمی پنداشت.

-خبرآنلاین: اما با توجه به جمعیت کرد در ترکیه به نظر می رسد که آنها در این صدد هستند که بیشترین هزینه ها را متوجه ایران کنند و در این راستا دولت ترکیه تمامیت ارضی خود را در خطر می بیند و این در حالی است که ایران چنین وضعیتی ندارد.

فرجی راد: ببینید اگر انتخاباتی تحت نظر اتحادیه اروپا هم مبنی بر اعلام خودمختاری کردهای ترکیه صورت بگیرد. مردم کرد این کشور وضعیت کنونی را انتخاب می کنند. بنده مطالعات و تحقیقات زیادی در زمینه کردها داشته ام و در تحقیقاتی که داشته ایم کردهای ترکیه به دنبال حق وحقوق هویتی خود هستند. یعنی به دنبال راه یافتن به پارلمان و داشتن نخست وزیر و خواسته های دیگر هستند. در ادامه دیدیم که در واکنش به همه پرسی اقلیم کردستان در ایران نیز عده ای خوشحالی کردند. کردهای ایران نیز در خواست هایی دارند ولی خوشحالی آنها هم به این به خاطر این نیست که خواستار استقلال و یا پیوستن به کردستانی بزرگ باشند. آنها به خوبی شرایط کشور را درک می کنند و متوجه منابع طبیعی کشور چون گاز ونفت غیره هستند. در حال حاضر کردهای سوریه به دنبال خودمختاری هستند و هیچ گاه بحث استقلال را مطرح نمی کنند.

اما در سویی دیگر در عراق دیدیم که همه پرسی برگزار شد. دلیلی که بارزانی دست به این اقدام زد اوضاع کنونی عراق بود که دریافت اوضاع داعش وخیم بوده و کار این گروه تروریستی رو به اتمام است و همینطور به این نتیجه رسید که با این تحولات ارتش عراق و نیروهای حشدالشعبی تهدیدی برای استقلال خواهان محسوب می شوند. بارزانی با پشتوانه لابی صهیونیستی همه پرسی را برگزار کرد. وی به این نتیجه رسید که حمایت لابی یهودی از وی در نهایت به حمایت آمریکا نیز منجر خواهد شد. البته این نکته را عرض کنم که بخشی از آمریکا نیز با مواضع بارزانی موافق هستند ولی زمان آن را مناسب نمی دانند.بنابراین این پروژه برای به وجود آمدن اسرائیلی دوم بود. بارزانی بارها از اسرائیل تشکر کرد و در زمان رای گیری هم در تعدادی از مراکز رای گیری جمله اسراییل دوم نوشته شده بود. اقدام بارزانی در میان چهار کشوری که مخالف مواضع رژیم صهیونیستی هستند کاری از اساس اشتباه بود. یعنی ایران، سوریه، عراق و ترکیه کشورهایی هستند که هرکدام به نوعی با رژیم صهیونیستی درگیری هایی دارند. حتی ترکیه ای که سالها تلاش کرد تا بهبودی در روابط آنکارا و تل آویو به وجود آید نتوانست. زیرا رژیم صهیونیستی بیشترین بهره را از دولت های لیبرال و غیر دینی در گذشته می برده است.

خبرآنلاین: بنابر اظهارات شما چه سرنوشتی در انتظار بارزانی خواهد بود؟

فرجی راد: اگر ایران، ترکیه و عراق مسیری کنونی را با سرعت بیشتری ادامه دهند و بتوانند مرزهای زمینی و هوایی را در اختیار خود بگیرند. در این راستا بقیه احزاب کرد نیز بارزانی را بابت همه پرسی سرزنش و متهم کردند و اقدام وی را در جهت منافع شخصی وی تلقی کرده اند. سازمان ملل و بقیه کشورها بارزانی را به رسمیت نشناختند زیرا حاکمیت اصلی تحت نظر دولت بغداد است.

خبرآنلاین: آقای ملائک برخی همه پرسی و استقلال اقلیم کردستان عراق را حق طبیعی آنان می دانند ارزیابی شما از این دیدگاه چیست؟

ملائک: مسایل کردها را نمی توان ساده تلقی کرد. آنها واحد اجتماعی منسجمی هستند و تنها مشکل آنها این است که تا کنون فرصتی را برای اعلام استقلال پیدا نکرده اند.

خبرآنلاین: منظور شما از منسجم بودن چیست؟ زیرا برخی معقدند اختلاف میان کردها بسیار زیاد و پایان ناپذیر است.

ملائک: خیر به نظر من این صحبت ها

کلیدواژه:

شورای همکاری خلیج فارس | همانطور که می دانیم | اخوان المسلمین | اقلیم کردستان | ایران و ترکیه | کردهای ترکیه | کردستان عراق | داشته باشیم | حال حاضر | قبال قطر | تصمیم گیری | آقای ملائک | نظر شما | همکاری ها | بحران قطر | ایران نیز | نظر من | سعودی ها | ترکیه هم | فرجی راد | ترکیه ای | همه پرسی | شده بود | گروه ها | برای ما | دو کشور | گیری ها | سبب شد

«خانه بوتیمار» گوهری در شهر سفید پوشان ورزنه 37 دستگاه گوشی تلفن همراه قاچاق در بروجرد کشف و ضبط شد عکس/ 10کشته بر اثر فرو ریختن یک پل برکات بی نظیر دعا در حق برادر دینی قائم مقام پژوهشگاه قوه قضاییه از مرکز رسانه دستگاه قضا و خبرگزاری میزان بازدید کرد list دروازه‌بان تیم منحل شده بانوان ملوان درگذشت دو روایت از یک استعفای عجیب! کلیپ انگیزشی EMBRACE LIFE کلیپ انگیزشی Own your mistakes | Cristel Carrisi | TEDx کلیپ انگیزشی سرسخت تر از زندگی کلیپ انگیزشی ده هزار ساعت Ten Thousand Hours کلیپ انگیزشی چگونه شا باشیم How to be Happy کلیپ انگیزشی چه کنیم وقتی احساس شکست میکنیم کلیپ انگیزشی اولین و آخرین باش Be First And Last بررسی دوج Ram 1500 کلینیک مهر کرج، درمانگاه تخصصی پوست و کاشت مو ۱- معرفی Adobe Illustrator پیروزی قاطع شیاطین سرخ در خانه مقابل استوک سیتی ترمیم مو دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی به نام عمو زنجیر باف آیت الله تحریری _صراط مستقیم دانلود آهنگ رامین بیباک – نیستی رائفی پور در مورد بانوی دو عالم جدید سردار حاج قاسم سلیمانی و سوریه از زبان رائفی پور مولانا خیرشاهی پیام دانشجوی «دانشگاه شریف» به مدعیانِ انقلابی بودن تقلید بی نظیر قاری جوان ایرانی از استاد عبدالباسط گناه جاریه ترمیم مو میکس غمگین فرهاد آموزش میکاپ روزانه محمد نیکخو 5 ایده ی سرگرم کننده برا غذا خوردن کودک ویتنام - فلات سنگی قضاوقدر4:آیات تقدیر قضاوقدر3:تست مفاهیم درسنامه دین وزندگی کنکور مطابقت 92درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 قضا وقدر2:درسنامه بمب ریاضی کنکور مطابقت 92 درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 قضا وقدر5:آیات قضا قضا وقدر1:مفاهیم مصاحبه با دکتر جعفر اسدالله پور - تغذیه بیماران قضاوقدر6:اختیار بمب ریاضی کنکور بمب ریاضی کنکور روش ترمیم مو بدون جراحی جلوگیری از چروک شدن لباس در چمدان کری فردوسی پور در مورد پنالتی زدن به حسین حسینی پنالتی عادل فردوسی پور به حسین حسینی بمب ریاضی کنکور روش ترمیم مو بدون جراحی لحظه شلیک اژدر والفجر از زیردریایی غدیر بمب ریاضی کنکور روش جدید زدن مو( new methode for hair cutting بمب ریاضی کنکور بچه شیرین پاسخ پناهیان به سخنان چند روز پیش روحانی فیلم دیده نشده ازپاسخ امام به خبرنگار خارجی درباره زنان وقتی کلمات از یاد شهردار بم می رود! سرباز عراقی که به خانواده اوگفتند که کشته شده عملکرد کریستیانو رونالدو در برابر دروازه بانان بزرگ روش ترمیم مو بدون جراحی شبیه سازی کامل از آغاز تا پایان راه نفتکش ایرانی سانچی درمان بیماری دیابت ، درمان قند بالا آشنایی با کتابخانه متفاوت دبستان فروغ دانش روحت شاد داداش بمب ریاضی کنکور دستگاه ابکاری فانتاکروم/پک مواد ابکاری09125371393 روش ترمیم مو بدون جراحی 5 ضربه کاشته تماشایی از لیونل مسی ویدیو ساخت پادری تیزر تبلیغاتی بسازید ! بدشانسی تا این حد!!! خنده دارترین های برره ته ته ته خنده قسمت پنجم بسته«زندگی و تحصیل»برای مهاجرت به اروپا ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پربیننده ترین و هیجان انگیزترین ویدیوی ناسا Apache 6x6 بی آر پی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ابکاری استیل آرین کروم/فانتاکروم/آبکاری 09125371393 مهارتهای جادویی پوگبا ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترفندهای خیلی جالب و کاربردی برای عینک بمب ریاضی کنکور انیمه Kiznaiver HD قسمت 8 با زیرنویس فارسی انیمه Kiznaiver HD قسمت 9 با زیرنویس فارسی کلیپ انگیزشی چگونه احساسات منفی رو متوقف کنیم کلیپ انگیزشی راز رسیدن به خوشبختی انیمه Kiznaiver HD قسمت 11 با زیرنویس فارسی انیمه Kiznaiver HD قسمت 12 آخر با زیرنویس فارسی کلیپ انگیزشی از عشق و رابطه از سیمون سینک کلیپ انگیزشی It's You آهنگ جدید شهاب مظفری کلیپ انگیزشی داستان واقعی Shahab Mozaffari - Paeiz (شهاب مظفری - پاییز) Shahab Mozaffari - Raft (شهاب مظفری - رفت) Shahab Mozaffari - Natarsonam (شهاب مظفری - نترسونم) برترین بازی های جهان باز پیش رو در سال 2018 Shahab Mozaffari - Delshooreh (شهاب مظفری - دلشوره) درحادثه سانچی کشتی چینی قبل از برخوردکاملا ایستاده بود کلیپ انگیزشی عادات مردمان شاد چند تا از سوتی ها و بلاهای داخل عروسی ها اوج خنده Shahab Mozaffari - Shabe Asheghaneh (شهاب مظفری - شب عاشقانه) آشنایی با سوغات شهر و روستا در کلاس خانم مهربان Shahab Mozaffari - Khoda Ba Toam (شهاب مظفری - خدا با توام) گزارش وضعیت جوی استان اصفهان 25دی ماه 96 وقتی یک بسیجی کل رسانه های #ضد_انقلاب راسر کار می گذارد رسوب زدای الکتریکی ScaleBlaster Iman Gholami - An Yaar (2018) ایمان غلامی - آن یار شهاب مظفری دلبریتو کمترش کن رهبر انقلاب_در فضای مجازی مراقب شلیک توپخانه دشمن باشید هر که دلارام دید - تکنوازی پیانو اعترافات رونالدو در شب نذری کلیپ انگیزشی STOP KILLING TIME کاردستی گل با کاغذ در کلاس خانم رفعتی صحبت های هاشمی رفسنجانی برای انتخاب رهبر ایران شکرگرزاری کودک برای نابیناایی اش..گریه شدیدخبرنگار به معاد توجه کنیم خیلی از کارها را انجام نمی دهیم. اهنگ صدای خنده هات هنوز توی گوشمه به سبک نوحه خوانی نگاه سریع: عملیات B Shahab Mozaffari - Dige Tamoomesh Kon (شهاب مظفری - دیگه تمومش کن) لحظه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی در آن ساعت شب خدمه نفتکش سانچی کجا بودند؟ Shahab Mozaffari - Daram Miram - آهنگ جدید شهاب مظفری Shahab Mozaffari - Delbarito Kamtaresh Kon (2017) شهاب مظفری - دلبریتو کمترش کن گریه ها و صحبت های دردناک خانواده شهدای نفتکش ایرانی مراسم تشییع پیکر جوان ناکام زنده یاد وحید احمدی روستای بردگپی نجات کودک آمریکایی از ساختمان در حال آتش تيزر آهنگ جديد شهاب مظفري ویدیو کامل مصاحبه و کنسرت جدید شهاب مظفری بهمراه پشت صحنه و تمرین قبل از کنسرت با کیفیت عالی 4K سکانس به شدت خنده دار پرت شدن حمید لولایی به دست رضا عطاران لحظه به شهادت رسیدن حضرت ابوالفضل در کربلا درس پنجم: تنظیم نیم فاصله در تک استودیو ایا تمساح متونه لاک پشت بخوره کلیپ انگیزشی عکس هایی از لحظات پایانی نفتکش ایرانی سانچی پیرزنی که با شیوه ابداعی و عجیب خود سرطانش را درمان کرد Shahab Mozaffari - To Ro Khab Didam (شهاب مظفری - تو رو خواب دیدم) مقصد اصلی سانچی؛ کره جنوبی یا کره شمالی؟! Shahab Mozaffari - Delbarito Kamtaresh Kon (New 2017) شهاب مظفری دلبریتو کمترش کن فیلم سینمایی قوی تر – Stronger 2017 با دوبله فارسی کاری از هنرمند شجاع نصرت نژاد میکس با اهنگ ترکی FUT CHAMPIONS 18 دیلی کاپ و فوت چمپیونز رقابتی ترین بخش فیفا Shahab Mozaffari - Ghasam (شهاب مظفری - قسم) Shahab Mozaffari - Delbarito Kamtaresh Kon (شهاب مظفری - دلبریتو کمترش کن) واکنش آملی لاریجانی به تحریم شدن توسط آمریکا اعتراف شبکه های اروپایی به رشدبسیار سریع اسلام بآماررسم کلیپی زیبا برای شهدای مظلوم نفتکش ایرانی سانچی موزیک ویدیو عاشقانه فیلم تایتانیک آنباکسینگ اسمارت فون LG V30 Signature Edition چالش نقاشی گروه آبی در مرحله اول مسابقه فاز یه موجود باحالِ اسفنجی :) دستگیری باند سارقان در اصفهان مبحث اختیار2 Shahab Mozaffari - Ay (شهاب مظفری - آی) شهید مطهری به منتظری درباره مهدی هاشمی چه گفت؟ موزیک ویدیو چوپان تنها کلیپ انگیزشی Gun To The Head تبلیغ بازی: ماموریت موزیک ویدیو جدید دلبری تو کمترش کن (شهاب مظفری) یلدا استریومیکروسکوپ اپتیکا 09122436094 کلیپ انگیزشی Fighters win مصاحبه بی نظیر محمد کلی بوکسوردرمیان کافران وتشویق انان Shahab Mozaffari - Hese Amigh (شهاب مظفری - حس عمیق) Shahab Mozaffari - Top 3 Songs (سه آهنگ برتر شهاب مظفری) تشریفات سلمانی با بهترین معلم جهان که یک ایرانی است آشنا بشید رونمایی از خودروی مفهومی Xmotion نیسان در دیترویت چالش نقاشی گروه بنفش در مرحله اول مسابقه فاز کلیپ انگیزشی چرا صبور بودن اهمیت داره Mehdi Yarahi Che Chiza Shenidam مهدی یراحی چی چیزا شنیدم انیمیشن آبشار جاذبه فصل 1 قسمت 13 با دوبله فارسی سنج و دمام در ساحل بوشهر به یاد جانباختگان سانچی چه بر سر نفتکش کشورمان آمد؟ کلیپ انگیزشی Challenge Yourself Majid Kharatha - Daram Miram (مجید خراطها - دارم میرم) انیمیشن آبشار جاذبه فصل 1 قسمت 14 با دوبله فارسی چالش نقاشی گروه نارنجی در مرحله اول مسابقه فاز کلیپ انگیزشی روبرو شدن با واقعیت FACE REALITY فیلم کوتاه انگیزشی بخشندگی بازکردن درب خانه و کنترل آیفون در مسافرت در خانه هوشمند کنایه رشیدپور به نحوه اطلاع رسانی دولت درباره حوادث کنترل روشنایی و پرده ها توسط سیستم هوشمند انیمیشن آبشار جاذبه فصل 1 قسمت 15 با دوبله فارسی قسمت هفتم آموزش Rxjava2 اهنگ سرطان از پویا یو استار رضا رشیدپور و مهدی یغمایی در جنگ نوروزی ۱۳۹۰ لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی کلیپ انگیزشی به مشیت پروردگار اعتماد داشته باش مهدی یغمایی - تو با منی mehdi yaghmaei Bekhab Aroom - مهدی یغمایی بخواب آروم Mehdi Yaghmaei Jashne Ghamgin مهدی یغمایی جشن غمگین نظر خارجی ها درباره غذای کله پاچه-چینی از همه بهتره انیمیشن آبشار جاذبه فصل 1 قسمت 16 با دوبله فارسی خبرثبت نام آزمون سراسری حفظ ومفاهیم قرآن کریم بوشهر اهنگ زیبا و شاد رضا صادقی : دنبال یار کلیپ انگیزشی روز برتری کلیپ انگیزشی شهامت اعتماد به نفس و انتخاب سریع ترین قایق تندرو جهان همراه با بچه ها!!! نی عربی اسماعیل نعیم زاده.09387946600 کنایه سنگین رشیدپور به نحوه اطلاع رسانی دولت حسن روحانی اهنگ زیبا احسان خواجه امیری : به دادم برس حمل و نقل قول آسا (ناسا) مهدی یغمایی- منو آروم کن Mehdi Yaghmaei- Mano Aroo Mehdi Yaghmaei - Man Asheghet Shodam مهدی یغمایی - من عاشقت شدم Mehdi Yaghmaei - Khialam Rahate Ba To (مهدی یغمایی - خیالم راحته با تو) صحبت های سخنگوی شرکت نفتکش پیرامون شبهات فضای مجازی Mehdi Yaghmaei - Hesadat (مهدی یغمایی - حسادت) اهنگ جدید و شاد احمد سعیدی : تو بخند فلوت اسماعیل نعیم زاده.09387946600 کلیپ انگیزشی BELIEVE IT کلیپ انگیزشی موفقیت Mehdi Yaghmaei - Aroomam (مهدی یغمایی - آرومم) نابغه تاریخ بسکتبال استفن کری مقابل کلیولند96/10/26 ماه ها پس از زلزله چه کسانی هنوز در منطقه هستند؟سلبریتی ها! موزیک ویدیو جدید عماد طالب زاده به نام نامحدود غمگین ترین ها 33 تعریف دیدگاه گورخری موزیک ویدیو سه برادر خداوردی بنام شما خونتون سوسک داره روش اتک با لاوالون(لاوا+بالن) اهنگ جدید صادق : این نماینده انحصاری دستگاه پخ زن UZ12 محصولN.KO جمهوری چک آهنگ غمگین و آرامش بخش 53 حضور رهبر انقلاب بر سر مزار شهید علم الهدی و یارانش معرفی شرکت آنیک الکترونیک یزد بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از بیمارستان جدید جهرم آریاسان - وب نت های آریاسانی رایگان انیمه مدرسه قهرمانانه من - Boku no Hero Academia فصل 2 قسمت 19 فارسی بازتاب تصویری حادثه کشتی سانچی در روزنامه هاُ شهرام ناظری هاشمی رفسنجانی | طلبه ناراحت پاسخ به تمام شایعات پیرامون حادثه برخورد نفتکش ایرانی سانچی وظیفه مسئولین، کسب رضایت مردم چالش نقاشی گروه سبز در مرحله اول مسابقه فاز بیت متال رپ دارک بی کلام برای خواننده 1 بیت متال رپ دارک بی کلام برای خواننده 2 بیت متال رپ دارک بی کلام برای خواننده 3 موزیک فوق العاده زیبای ::: شاباش شاباش سه برادر خداوردی انیمه مدرسه قهرمانانه من - Boku no Hero Academia فصل 2 قسمت 20 فارسی دانلود جدیدترین پروژه افترافکت تریلر اکشن کلیپ انگیزشی چرا انضباط برابر است با آزادی یک روز خوب با هایلوکس بیت متال دارک بی کلام برای خواننده 1 کلیپ انگیزشی ورزشی شست و شو جوراب پارت 1 انیمه دخترانه شیطان کوچولو - chibi devil قسمت 36 فارسی تسلیت پرویز پرستویی به خانواده های داغ دیده کشتی سانچی.«مردم ایران باید دست بجنبند دست دست نکنن.» استغفرالله/حسن روحانی : برجام را خدا آورد! انیمه دخترانه شیطان کوچولو - chibi devil قسمت 37 فارسی موزیک فوق العاده یاس ::: موزیک ویدیو من می جنگم(یاس) انیمه شیطان کوچولو قسمت 38 هاردساب فارسی - زیرنویس فارس بیت ترپ رپ برای خواننده 1 سه نوع اصلی بیزنس مدل که قبل از شروع باید بدانید تسلیت به خانواده های داغدار کشتی نفتکش سانچی داوری مرحله اول فاز و حذف یک نفر از گروه بازنده انیمه دخترانه شیطان کوچولو - chibi devil قسمت 39 فارسی دردی که برای درمان آن باید کاری اساسی کرد ورود پیکر دو تن از شهدای مظلوم نفتکش ایرانی سانچی انیمه دخترانه شیطان کوچولو - chibi devil قسمت 40 فارسی پیام سلامت - تغذیه مناسب در فشارخون - کلیپ شماره 24 گیتار هیپ هاپ بی کلام شست و شو جوراب پارت 2 هیپ هاپ ترپ بی کلام شبکه هامون- مدافعان حرم معرفی شرکت کنندگان مسابقه فاز: سید مسیح مسیح نژاد روانشناس بالینی: مصطفی صابری_ چگونه برای فرد مقابل "جذاب تر" به نظر بیاییم؟ موزیک ویدیو یاس (وقت رفتن) کلیپ ویژه از حادثه ی نفتکش سانچی با صدای سامان جلیلی مبحث اختیار1 حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش2 مقاوم سازی ساختمان با frp , مقاوم سازی بتن با frp , ترمیم بتن،مقاوم سازی ساختمان عقاب حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش5 چالش کار مفید سید مسیح مسیح نژاد در فاز حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش6 انیمه افسانه ارسلان - Arslan Senki فصل 1 قسمت 9 فارسی تریلر بازی Scrap Garden وقتی یک بسیجی آمدنیوز(منابع آگاه داخل کشور)رو سرکار میگذاره! دانلود نسخه فشرده بازی SuperTrucks Offroad یاس درباره زلزله اذربایجان این اهنگ رو نوشته شباهت گل اتوئو و سوارز در مقابل رئال سوسیداد حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش3 ایده اصلی سید مسیح مسیح نژاد در مسابقه فاز قایق تفریحی شخصی - لاکچری معرفی مجموعه آزمایشگاه های انرژی های تجدیدپذیر اهنگ لب ساحل از حامد پهلان حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش4 آیفون X -به چهره شما متصل می شود(birtel.ir) سریال مظنون Person of Interest فصل چهارم قسمت 8 حادثه ساچی تسلیت ایران حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش1 عادل بهنام فر انیمه افسانه ارسلان - Arslan Senki فصل 1 قسمت 10 فارسی تدوین فتوت توحید شناسی 1-خالقیت کنترل تجهیزات منزل توسط سیستم هوشمند سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 1 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 2 معرفی شرکت کنندگان مسابقه فاز: رضوانه طیبی نیا سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 3 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 4 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 5 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 6 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 7 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 8 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 9 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 10 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل دوم قسمت (3) آیفون X - نور جدید!!! (birtel.ir) چالش کار مفید رضوانه طیبی نیا در فاز انیمه بایگانی عارفانه دانتالیان - Dantalian no Shoka HD قسمت 8 فارسی آموزش اکشن فتوشاپ ایجاد افکت گلیچ بر روی تصاویر درس ششم: تولید عنوان، نام نویسنده و تاریخ برگزارى جلسه بررسى و تكمیل چارت سازمانی منطقه دو عملکرد نورپردازی و سیستم صوتی در خانه هوشمند به عنوان سناریو پارتی ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار خلاصه بازی منچستریونایتد 3-0 استوک سیتی لحظه برخورد کشتی چینی با کشتی سانچی ایران لحظه برخورد کشتی چینی و انفجار نفتکش ایرانی سانچی چطور با غذای سالم مغزمون رو بهبود ببخشیم نادر ابراهیمی (15) کلیپ انگیزشی موفقیت راهکار اجرایی کردن برنامه ها ایده اصلی رضوانه طیبی نیا در مسابقه فاز تئاتر دیدار انیمه دخترانه ستاره دبیرستان موزیکال فصل دوم STARMYU قسمت 8 فارسی لطفا سگ ها رو نکشید دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل دوم قسمت (4) پشت صحنه خنده دار از فیلم ثور: راگناروک اهنگ های سریال کره ای امپراطور دریا - 7 رکورد طولانی ترین دریفت دنیا توسط بی ام و BMW M5 مشکلات خطرناک قوز كردن پاي حرفهاى عجيب يك افغانستانى كه در جنگ ايران حضور داشت آموزش ریموت چهار رله شرکت مهندسی آیلین الکترونیک قسمت اول I آموزش ریموت چهار رله شرکت مهندسی آیلین الکترونیک قسمت دوم II کنایه رشیدپور به نحوه اطلاع رسانی دولت درمقابله باحوادث اجرای خوشنویسی محمدفرازی، شب یلدا زمستان 1394 سه پنالتی پشت سر هم در یک بازی فوتبال چالش ضربه آزاد بازیکنان بایرن مونیخ به سبک FIFA18 کلیپ انگیزشی پایبندی ابکاری فانتا کروم روی چینی وسرامیک 09127692842 عاقبت حیوان آزاری خرس قطبی ماده در جستجوی غذا برای تغذیه توله اش سریال آبشار جاذبه (gravity falls) فصل دوم قسمت 4 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 11 عملکرد حسگر نشت گاز و فرمان قطع شیر گاز راه های ارتباطی با ما / لطفا ما را دنبال کنید سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 12 دانلود نسخه فشرده بازی Oxygen Not Included سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 13 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 14 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 15 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 16 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 17 آهنگ جدید و فوقالعاده زیبا از محمد وکیلی بشنوید و لزت ببرید سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 18 ایلیاکروم سازنده انواع دستگاه ابکاری کروم09127692842 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 19 رویکرد جدید برای ساخت مدل‌های کامپیوتری جهت درک سیستم‌های پیچده مثل پیشرفت سرطان سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 20 چند نوآوری و تکنولوژی جدید برای سلامتی و تندرسی در نمایشگاه لاس‌وگاس سرقت سیب زمینی توسط فیل! ایلیا کروم تولید کننده انواع دستگاه ابکاری 09127692842 خنده دارترین های برره ته ته ته خنده قسمت چهارم کوفته برنجی انیمیشن آبشار جاذبه :: فصل 1، قسمت 19 :: دوبله فارسی میت زدن وحید ثابتی. Vahid Sabeti تیزر و دانلود رایگان فیلم محمد رسول الله + لینک دانلود حاشیه های شهرآورد اصفهان تولید کننده انواع دستگاه ابکاری فانتاکروم 09127692842 اهنگ جدید تتلو به نام برس the new song tataloo تعبیر خواب ازدواج غذا های که سنگ کلیه میاورد تاثیر نمک بر چاقی - افرایش وزن ابکاری پاششی ایلیا کروم/مواد فانتاکروم 09127692842 تقویت حافظه با ٦ راه موثر بدن در زمستان به ۵ ویتامین نیاز اساسی دارد ابکاری فانتاکروم روی شیشه 09127692842 پرینت سه بعدی و ابزار آشپزخانه پرینت شده ابکاری فانتاکروم روی تمام اجسام 09127692842 حادثه ساچی ابکاری فانتاکروم روی فلزات و پلاستیک 09127692842 کاسکو ما ، دودی آتش نفتکش سانچی خاموش شد ساخت کلیپ معرفی کانال تلگرامی در قالب استارت فیلم ابکاری فانتاکروم روی فلزات و پلاستیک 09127692842 باز کردن قفل از راه دور در خانه هوشمند وایرلس نماد های شیطانی در تلگرام ابکاری فانتا کروم روی مبل 09127692842 کنایه جنجالی رشیدپور/ ضعف رسانه های ملی در اطلاع رسانی شهریار عباسی، دبیر علمی دهمین جایزه ادبی جلال آل احمد شجاع نصرت نژاد کتاب آتش و خشم؛ترامپ و سران کاخ سفید را سوزاند و لرزاند سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 21 وقتی تام و جری پولدار می شوند سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 22 pw-h100 واترجت صنعتی با برترین کیفیت ؛ falamak-ipc.com سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 29 ابکاری فانتاکروم روی تیونینگ 09127692842 اتیسم؛ آنچه می دانیم و آنچه هنوز نمی دانیم شجاع نصرت نژاد حمید هیراد تیزر جدید میچرخیدم هی میرخصیدم معرفی شرکت کنندگان مسابقه فاز: امیر حسین طاهری شجاع نصرت نژاد نمایشگاه خودرو دیترویت 2018 سریال آبشار جاذبه (gravity falls) فصل دوم قسمت 5 137-آموزش دزدیدن خورشید و تبدیل به آتش بازی (زاچ کینگ) قایق آبی شخصی نشت مایع مغزی نخاع شیطونی نکن با این دلم(آهنگ زیبا و شاد) ... مرتضى باشایی @ گرگ خسته @ جدید واترجت صنعتی-واترجت-نظافت صنعتی-نظافت با آب سبحان الله انیمیشن آبشار جاذبه :: فصل 1، قسمت 20 :: دوبله فارسی امیرعلی نجومیان، داور بخش نقد ادبی جایزه جلال خنده دارترین و بامزه ترین شیخی که در عمرتون میبینید ته ته ته ته خنده قسمت دوم کلیپ انگیزشی موفقیت روی خودت کار کن تولید کننده انواع دستگاه ابکاری فانتاکروم 09127692842 محمدرضا بایرامی، داور دهمین دوره جایزه جلال نمایشگاه خودرو اهواز زمستان96 شجاع نصرت نژاد آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 5 توحیدشناسی 2-ربوییت آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 6 بازدید جناب اقای مهندس نکاحی و اعضای شورای شهر شاندیز از کلینیک و ازمایشگاه گیاه آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 7 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 8 نخستین فرود بر ماه. آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 9 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 10 بلایی که چشم سر ما میاره !! ایلیا کروم/ابکاری فانتاکروم09127692842 الله اکبر شجاع ترلان پروانه و عمل زیبایی چشم گربه ای ! بخشی از تجربه های شخصی من از مانی سافت نامرد مصاحبه مهران مدیری سال82 برای زلزله بم ایلیا کروم تولید کننده انواع دستگاه ابکاری 09127692842 احمد دهقان، از اعضای هیات علمی دهمین جایزه جلال پاسخ به تمام شایعات و دروغ ها درباره نفتکش ایرانی سانچی نامه نویس به روی تخت زندون مصاحبه مردمی | جواب این اشک ها را چه کسی می دهد؟؟!! آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 11 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 12 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 13 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 14 ابکاری کروم طلایی استیل اسپری فانتا کروم09127692842 “کیت جاذب مایعات شیمیایی “ / اسپیل کیت چیست؟ مهدی قزلی، دبیر اجرایی جایزه ی جلال فروش آپارتمان 63 متری امیریه جوادیان این خانمه خیلی باحاله ازدست ندی که ضرر میکنی ( هدیه کانال عیدالزهرا ) کروم پاش ایلیا کروم/مواد ابکاری فانتاکروم 09127692842 گزارش تصویری صدا و سیما از نگارخانه شهرفرنگ تحلیل علیرضا پناهیان از سخنان اخیر رئیس جمهور تحلیل جنجالی سعید زیباکلام - یکی از اعضای تیم احمدی نژاد - از جنبش فراگیر ضد ظلم مردم ایران فروش آپارتمان 46 متری امیریه فرنوش اپل واچ 3 و موج سواری! (birtel.ir) کارتون شیطانی بن تن فروش آپارتمان 50 متری در جوادیه 10 متری اول پشت پرده انتشارپرداخت سکه به بسیجیان در کانال ضدانقلاب کلیپ بسیار غمگین مامان دخترت از دنیا بریده ... فروش آپارتمان 71 متری در 20 متری جوادیه ابکاری فانتاکروم روی تمام اجسام 09127692842 انتقاد پرویزپرستویی به دست دست کردن دولت درماجرای نفتکش احمدی نژاد دوباره براه افتاد اظهارنظر احمدی نژاد پس از اعتراضات اخیر در کشور برندگان هفته اول قرعه کشی بزرگ پنیر ویلی ابکاری فانتا کروم/ اسپری کروم/مواد کروم 09127692842 پشت پرده انتشار نامه پرداخت سکه به بسیجیان در کانال ه ایلیا کروم سازنده دستگاه فانتاکروم 091277692842 کنده شدن انگشت نوزاد به خاطر سهل انگاری پرستار ایلیا کروم تولید کننده انواع دستگاه ابکاری 09127692842 فروش آپارتمان 80 متری در بلوار پروین تقاطع رسالت روحانی:چطور حرف زدن هرکی مییادرخیابان [بهش میگید«خس و خاشاک» یا «گاو و گوساله اشغال سوال از مردم ایران ! اگر قدرت داشتید کدام قانون را تغییر می دادید؟ چرا کارکنان کشتی سانچی ایران نجات داده نشدند؟ محمد زارع فومنی: در این مملکت رئیس جمهور یعنی تدارکاتچی، یعنی کشک؛ کنسرت گروه فراق صحبتهای حسینی در مورد پیشنهاد قرارداد پرسپولیس مدیریت بازاریابی استاد مدرسی ( قبول شو ) کلیپ انگیزشی Why Did You Give Up شاهکار رتبه 30کنکور؟چگونه دینی کنکوررابالای 90 زدم؟ فروش آپارتمان 105 متری در نارمک توحیدشناسی توحیدشناسی حل تست3 چگونه روابط ما با دیگران بهبود پیدا میکند؟ تبریز پارکور ۰۹۱۴۸۸۹۹۴۳۰ تولیمو استاد رحیمی ( قبول شو ) چگونگی و ابهامات غرق شدن سانچی دستگاه اسکات مدل GZFM6010 فری موشن فروش آپارتمان 110 متری در تهرانپارس خیابان جشنواره و اس توحیدشناسی تفاوت بین پایپینگ و پایپ لاین چیست؟ ماشین فریزررولی رییس‌جمهور تو ایران یعنی کشک!!! فیلم کمتر دیده شده از داخل کشتی سانچی موضوع مبهم است لحظه عزل قانونی منتظری در مجلس خبرگان در حضور هاشمی رفسنجانی مدیریت استراتژیک استاد مدرسی ( قبول شو ) ابکاری فانتا کروم روی چینی وسرامیک 09127692842 پردازنده قدرتمند و چند منظوره AMD ✨ مناجات با امام زمان(ترکی - فارسی ) ابکاری فانتا کروم اجرا روی تمام اجسام09127692842 لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی لحظه مرگ یک نمازگزار در حالت سجده دستگاه شکم مدل GZFM6011 فری موشن اشک های یک زن باردار، گریه سالار عقیلی را سرازیر کرد ابکاری فانتاکروم روی فلزات و پلاستیک 09127692842 دانلود پروژه اماده افترافکت جدید استارت فیلم . تیزر عجب سینمای چهاربعدی ....!!!! ورود به نرم افزار حسابداری نیکان روش ترمیم مو بدون جراحی تله آسان قسمت چهارم سریال چینی پرنسس وی یونگ 2016-زیرنویس چسبیده معرفی محصولات مهدی یراحی - جشنواره موسیقی فجر 96 ابکاری فانتاکروم روی فلزات 09127692842 کلاه مردانه؛ فدورا ماکان میکس فوق العاده جدید مهراب خسته صدا خرید محصولات فیلیپس در سیتی کالا- www.citikala.com بدجور میخندی ازدست ندی ( هدیه ویژه کانال عیدالزهرا آپارات ) آئودی RS4 میراث نوشتن/جادوی یادداشت شخصی** هواپیمای مسافربری ترکیه در شیب پرتگاه مشرف به دریا متوقف شد دانلود فول سریال ایرانی "تب سرد" قسمت سوم ایده اصلی امیر حسین طاهری در مسابقه فاز توحیدشناسی حل تست1 آهنگ جدید علی سفلی به نام حوض نقاشی ابکاری فانتاکروم روی تیونینگ 09127692842 روش ترمیم مو بدون جراحی کنایه رضا رشیدپور به اطلاع رسانی دولت در زمان حوادث و بحران حقوق افغانستانی ها در ایران در سخنرانی رائفی پور شورلت کامارو ... کامبیز دیرباز مهمان برنامه حالا خورشید _hala khorshid kambiz dirbaz واکنش تند مریلا زارعی هنرپیشه به مقامات ایران دانلود فول سریال ایرانی "تب سرد" قسمت چهارم ابکاری فانتاکروم روی تمام اجسام 09197692842 آهنگ جدید سامیار، محمد مدنی و مهدی زیک زاک حالا خورشید: جزئیات تصادف دو عابر با بونکر سیمان معجزه آموزش غیر مستقیم - بلا کودکی مسلط به 7 زبان (1) بدون دست هم میشود پیانو زد ، خواند و همه را گریه انداخت ابکاری کروم طلایی استیل اسپری فانتا کروم09127692842 مجموعه پریست افترافکت دینامیک برای پلاگین Element 3D آهنگ جدید گرشا رضایی به نام حقمه لیام لایف 4 - آموزش بستن توربان قیمت دستگاه ابکاری فانتاکروم 09127692842 لابراتوار چاپ عکس نورقائم گشت و گذار در جزیره قشم سانچی آهنگ جدید آکام بند به نام فقط من و تو چند اکانت ویژه بازی مدرن کمبت5 برای فروش آهنگ جدید رضا قلی پور به نام فریاد بررسی سخنان روحانی در جشنواره فارابی در گفتگو با علیرضا معدنچی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری در مورد آخرین وضعیت پرونده مهدی جهانگیری حاج محمد کمیل (تا ابد باشه ...) فروش انواع دستگاه ابکاری فانتاکروم 09127692842 آموزش زبان انگلیسی ویژه کودکان 100% تضمینی ابکاری فانتاکروم روی فلزات و پلاستیک 09127692842 مصاحبه: چرا مردم باید هزینه تهیه کانکس را بپردازند؟! ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی وقتی زلزله میادو دختر های محله بدون آرایش میان بیرون ! خنده دار فوتبال خانه باغ طراحی شده توسط jan šépka-فضای بیرونی انیمیشن راهنمای خواندن صحیح (تست تشخیص خواندن استنفورد) کروم پاش / ابکاری کروم 09127692842 بزرگترین و قویترین سگهای کانگال ابکاری پاششی ایلیا کروم/مواد فانتاکروم 09127692842 وقتی از آشنا خرید میکنی ! خنده دار لاغری شکم روش ساخت جک بالابر 09120982953 کنایه رضارشیدپور به نحوه اطلاع رسانی برخی مسئولان درمقا جشن میلاد امام حسن عسکری(ع) دهمین سالگرد تأسیس هیئت زومبا با نصر متد متفاوت باشید ورزشی پروگرام بطری شکسته و دو مادر آموزش حرکات زمینی در ژیمناستیک - بخش دوم اطلاعات جدید درمورد2018Equestria Girls پونی کوچولو فروش آپارتمان 64 متری در بلوار پروین تقاطع رسالت تست قلمچی (تعاریف سینتیک شیمیایی) بگذارید این وطن دوباره وطن شود-احمد شاملو منتخب کارتون انیمیشن ::: پوکویو دوبله فارسی دلسوزی انسان های خارجی نماهنگ برنامه نود به بهانه همدردی با حادثه سانچی طوطی شگفت انگیزی که قرآن می خواند حریم عشق شهید حجت کاظمی عبدالله مولوی حقیقی در شبکه شما منتخب کارتون انیمیشن ::: پوکویو دوبله فارسی داستان چتر مطالبات مردم ما چیست؟؟ مردم ما از چه چیزی می نالند؟؟ ورزش ایروبیک آقایان در ایروبیک تبریز-مرحله پنجم(آخر) کتابی که موجب آتش و خشم در کاخ سفید شد فروش آپارتمان 66 متری در بلوار پروین تقاطع رسالت لحظه بیرون کشیدن پیکر 2 شهید نفتکش نودل دست ساز در رستوران فردیس ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فراتر از هوشمند سازی با بولت ایران خیانت ملکه الیزابت و آوارگی شاه ایران؛ هم کُشت و هم بُر فروش آپارتمان 120 متری در شهران کن خیابان روستایی 2 مدل آموزش آرایش صورت خاص(دوبله فارسی اختصاصی) شاخص های مدیریتی از دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله) سنج و دمام بوشهر برای دریانوردان سانچی فروش آپارتمان 52 متری در بلوار پروین تقاطع رسالت منتخب کارتون انیمیشن :::پوکویو دوبله فارسی چورت زدن الی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نمایشگاه خودرو دترویت 2018 طرز پاک کردن بدترین و کثیف ترین ها روی لباس باساده ترینهای چیزای موجود درخانه فروش آپارتمان 68 متری در شهران دیدن برف برای اولین بار توسط اسب آبی کوچولو لنز رنگی - طبی سولکو QueenS TwinS Spice گلایه حسین حسینی از قول هواداران از عادل فردوسی پور فروش آپارتمان 75 متری در بلوار پروین تقاطع رسالت منتخب کارتون انیمیشن :::پوکویو دوبله فارسی هدیه آپارات تیزر تلویزیونی فروشگاه افق کوروش3 معرفی دوچرخه Transonic فوجی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فرار از مرگ توحیدشناسی 3-همه توحیدها تیتراژ گپ دانلود فول سریال ایرانی "تب سرد" قسمت پنجم گیتاگشت مدل موی فید - سعید اسدی - آموزشگاه آیلار یکتا ناصر و لیندا کیانی:این بیماری واگیردار ندارد ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی خوش شانس وقتی یک بسیجی کل رسانه های ضد انقلاب را سرکار می گذارد ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی خانه باغ طراحی شده توسط jan šépka-فضای درونی فیلم آموزشی و سرگرم کننده شناخت حیوانات مجموعه فوتیج ویدیویی شکستگی و ترک زمین برای کامپوزیت نظر مهندس احمد کلاته در رابطه با رویداد گپ شرکت "آلما" نماینده انحصاری برند Fiandre ایتالیا نبرد مهیب شیرها برای قلمرویشان فیت کشتی سانچی (مرتضی خدام) همایش بین المللی بازاریابی و فروش خدمات بیمه سعادتمندترین مردم چه کسی است؟ فروش آپارتمان 73 متری در 18 متری تختی ساخت زلزله نگار منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - باغ اناری ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - باغ اناری پنج خصوصیت مشترک کارآفرینان چیه؟ گلایه های مردم از پوشش ضعیف رسانه ها از حادثه سانچی آموزش گریم و کانتورینگ صورت نظر بازیگر هالیوود درباره دبیرستان های مختلط امریکا کیسه پر کن میز نور مهندسی - میز نور معماری- میز نور طراحی کارناوال | قصر جال محل جایپور وقتی که ارتش ایران دریانوردان چینی رو از دست دزدان دریایی نجات داد منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - شب یلدا luna blais over you تقدیمی ابکاری طلا ونقره/رنگ کروم/مواد ابکاری 09127692842 ساعت کورناوین (cornavin watches) اس ام دی قرمز آبی گرد اسکای واچر؛ از گذشته تا حال آموزش Photoshop CC 2018: فصل سیزدهم [4MOHANDES.com] منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - مجموعه زری سوال قلمچی نسبتا دشوار سینتیک (دکتر ذبحی) ترمیم مو منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - مامور نامحسوس پول سهام عدالت ۲۶۶۰۰تومن ترمیم مو پیام ملت به لندن نشین ها: بازهم نتوانستید (گزیده دیدار) ترمیم مو پیش در آمد ابوعطا 4(نی نوازی) بی کلام منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - منشور حقوق شهروندی رائفی پور در مورد ما مقصریم جدید رائفی پور در مورد ترامپ جدید معرفی گروه نرم افزاری کارا سیستم رائفی پور نقد فیلم علی البدل جدید ‏مراسم سنج و دمام زنی درساحل خلیج فارس در سوگ دریانوردان کشتی ‎#سانچی منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - قسمت اول آپارات درس خارج فقه - کتاب المضاربه - جلسه 1 - 1395 ویدئوآرت لایت کرافتر خرید ظرف های نگهدارنده گلس لاک- www.citikala.com روش ترمیم مو بدون جراحی شگفت انگیز ترین صحنه های شکار حیوانات در حیات وحش منتخب کارتون ::: چی میشه اگر زنده توی تابوت خاک بشیم؟ موزیک ویدئو حامد بهداد به نام سرو چمان روش ترمیم مو بدون جراحی شرکت شیرازمرغ دارنده اولین و معتبرترین گواهینامه ها همخوانی مرتضی پاشایی و محمدرضا گلزار اهنگ های زیبا گوشه ايی کوچک از مطالبلت مردم روش ترمیم مو بدون جراحی ماکان منتخب کارتون ::: چی میشه اگه نهنگ مارو قورت بده؟ هیوندای Nexo - بدون هیچ آلاینده اقدامات دشمن برای تغییر فکر جوان ایرانی (گزیده دیدار) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی برنامه #خارج_ازکادر را جمعه ساعت 22:35 مشاهده کنید. پروژه افترافکت نمایش لوگو سینمایی Ambient Logo ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی محمدحسین شهریار - یار قاصیدی نشست مشترک فعالان گردشگری خوی و استان آغری ترکیه فردوسی و اشعارخود زبان ادبیات پارسی را زنده نگه داشت برنامه تونل زمان گفتگو با مردم در دهه 50 در مور لاریجانی جاسوس آمریکایی در سریالBrave ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پیرزنی که با شیوه ابداعی و عجیب خود سرطانش را درمان کرد رائفی پور در مورد اخلاق سکولار جدید ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فولکس واگن پولو ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی مصاحبه مهندس سعادت مند در مورد زیرساختهای والیبال ایران رحیم پور ازغدی:ما اشتباه کردیم حجاب را محدود کردیم آشپزخونه رستوران چینی فردیس محسن چاوشی - رفیقم کجایی دقیقا کجایی شهید حججی، نمونه ای از عدم موفقیت اقدامات دشمن روی جوان رائفی پور در مورد انصاف سیاسی جدید ویدیو آشنایی با کاهگل مصنوعی کاری از گروه سرودآوای اهلبیت(ع) #پرویز پرستویی#روحانی رو بخاطر#نفتکش#سانچی شست گذاشت کنار ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ارومیه زیر دود ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پاسخ رائفی پور به روحانی خوشحالی مردم از فرار شاه و فرح در 26 دی ماه 57 احسان خواجه امیری - شهید آب و آتش خلاصه بازی _ بارسلونا 3 - 0 لوانته ( HD سقف کشسان 3بعدی رگ خواب علی زندوکیلی - آخرین رویا طردستی سرامیک پرسلان و فول بادی نما آموزش ساخت کاور گوشی تریلر بازی The Cave ترمیم مو انتقاد پرستویی از مسئولان برای امداد به نفتکش سانچی! قهرمانان تنیس رضا شیری تولید کننده انواع دستگاه ابکاری کروم پاش 09127692842 بزرگترین کشتی باربری جهان به آب افتاد-360p معرفی واحد پشتیبانی کارا سیستم اسان ترین روش کسب در امد از طریق اینترنت تلاش سران اصلاح طلب برای تقلب در انتخابات ترمیم مو ساخت داروی ضد آلزایمر با نیش زنبور ، زردچوبه و کندر تدوین ساختار تضمین کیفیت در طرح ریزی ... با MATLAB آموزش ساخت کاردستی ایلیا کروم سازنده انواع دستگاه ابکاری کروم 09127692842 چهارقلوها بامحبت و بامرام (مطمئنا بامحبت تراز این چهارقلوها ندیدید تعجب میکنید) شبیه ساز متحرک واقعیت مجازی قابل حمل قسمتی از مداحی عالی محمود کریمی به عشق مدافعان حرم آموزش نصب و راه اندازی مقر عکاسی استار ادونچرSkywatcher نادر ابراهیمی (16) اکبرجوجه از مامان تی وی پک ضد جوش سرامیک پرسلان و فول بادی نما دستشویی در مریخ ( صمد ممد ) باصدا مجتبی جهانبخش نمایندگی هامسول-سندباد sinbod.com فجر 36 معرفی فیلم «مصادره» اسب با وفا علی دایی،سفیر برند درخواست خودرو آنلاین سرامیک پرسلان و فول بادی نما این سخنرانی در مورد خدا را به هیچ وجه از دست ندید گیم پلی بازی Assassin's Creed Origins (مرحله نهم-پارت1) سریال محکومین - قسمت بیست و یکم مفهوم انگیزش - شرکت پندیار سپنتا (امیرحسین میرزابیگی) داستان بازی GTA V با زیر نویس فارسی - قسمت آخر گفتگو با حسین حسینی (نود 25 دی) مهدویت 3 فیلم هندی دوبله فارسی هیچی نگو فیلم دوبله فارسی نابخشوده اکشن و درام فیلم دوبله فارسی فراری اکشن و هیجانی بچه گربه های پرشین کت -۰۹۲۱۶۰۳۷۹۲۶ فقط کوردها احمق بودن این مزدور جلال طالبانی رو ببینن! نگاه کن اگه نخندیدی هرچی خواستی بگو عاشقان با بذل جان گلبانگ جانان بشنوید... تلاوت کامل «سوره حمد"الفاتحه"» محمود الشحات أنور ضایع کردن مجری برنامه در حد گریه کردن مجری سر برنامه اون بودیم که گناه کرداون هسیمکه تلاش کرده وهرچه خدابخاد کلیپ انگیزشی سه گام برای تغییر زندگی جلسه هفتگی هیئت عزاداران حضرت علی اصغر (ع)دیزج لیلی خان تقلیدبی نظیر جوان ازعبدالباسط تلاوت کامل «سوره قاف—نازعات»محمود الشحات أنور ۲۰۱۳ حق داری به گردنم - شور طوفانی - کربلایی مسعود شیرعلی کلیپ انگیزشی چشم اندازهات رو عملی کن کلیپ انگیزشی LOVE YOURSELF کلیپ انگیزشی بیدار شو مقاطع ویژه از «سوره مائده» محمود الشحات محمد أنور التماس پیرزن ازخبرنگاربرای دیدارفرزندش باگریه خبرنگار حرف همیشه ی ملت، ایستادگی در مقابل زورگویی (گزیده) سوره قمر قران معجزه كرد!!! حرکات منسجم مردم ایران علیه دشمن در دنیا ... شبیه ندارد فقط الله شجاع نصرت نژاد شجاع نصرت نژاد صبحونه کجا ۸ | کافه تهرون (ویلا) پیام دانشجوی «دانشگاه شریف» به مدعیانِ انقلابی بودن شجاع نصرت نژاد محمدفرازی، نفر سوم جشنواره فرهنگی کشور در رشته نستعلیق سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 23 اسکرابر CT80 با بالاترین تکنولوژی ؛ falamak-ipc.com ✅ دانلود آهنگ جدید کندی به نام دیگه برو. تقدیم به 32 دریادل کشتی سانچی با صدای حامد زمانی سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 24 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 25 تصاویر پنالتی زدن فردوسی پور به حسینی دروازبان استقلال شجاع نصرت نژاد میکس کره ای با آهنگ جدید سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 26 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 27 آنونس فیلم سینمایی «در راه انتقام» سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 28 یک آهنگ جدید بسم الله دلسوز بنام دختری مکتب شعر از احمدفرید کوهی آبشار یخی دامنه برفخانه ابکاری طلا ونقره/رنگ کروم/مواد ابکاری 09127692842 آیفون 8 و آیفون 8 پلاس (birtel.ir) دعا آموزش اتوماسیون صنعتی - راه انداز ستاره مثلث بخش اول دانلود پروژه افترافکت نمایش اسلایدشو الهام بخش خنده دارترین و بامزه ترین شیخی که در عمرتون میبینید ته ته ته ته خنده داود غفارزادگان، از اعضای هیات علمی جایزه جلال صحبت های مهم رائفی پور پیرامون اغتشاشات اخیر تهران 1 اداره-شرکت-محل کار-زمین شوی-کف شوی-اسکرابر-سرنشیندار محل ساختمان جدید سفارت آمریکا در لندن و مجسمه دونالد ترامپ که به تازگی به موزه مادام توسو اضافه شده صحبت های مهم رائفی پور پیرامون اغتشاشات اخیر تهران 2 پاکیزگی با دستگاه های نظافت صنعتی-نظافت حرم امام رضا ع قهرمانی مس سونگون در لیگ برتر فوتسال ایران تست سنسورهای امنیتی بالابر 09120982953 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 1 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 2 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 3 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 4 پسر پسرم ( صمد ممد ) فیلم دوبله فارسی راه مرگ هیجانی سریال سرزمین بادها قسمت 19 سریال سرزمین بادها قسمت 20 سریال سرزمین بادها قسمت 21 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (1) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (2 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (3 فیلم دوبله فارسی کره ای جدید(شعری برای پدرم) درام و داستانی قسمت اول سریال چینی پرنسس وی یونگ 2016 - زیرنویس چسبیده قسمت دوم سریال چینی پرنسس وی یونگ 2016 - زیرنویس چسبیده قسمت سوم سریال کره ای چرخه: دو جهان متصل - Circle 2017 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (10 پشت صحنه اخرین قسمت از هری پاتر یادگاران مرگ کلیپ انگیزشی کلیدهای خوشبختی بچه گربه های پرشین کت-۰۹۱۲۲۰۸۴۱۰۴ ‫ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار‬ وقتی دیگه بچه ها هم دیگه نمیتونن ماشین ها رو به هم بزنن! آزمایش علوم ( مواد سوختنی ) در کلاس خانم هامونی آموزش تقارن در کلاس خانم یعقوبی دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل دوم قسمت (2) سریال لیسانسه ها - فصل دوم، قسمت سی و ششم نبرد ربات ها - قسمت 3 دوبله قسمت دوم سریال چینی آرمان بزرگ - Legend of Chusen قسمت سیزدهم سریال کره ای سیمدانگ ، خاطرات روشن 2017 قسمت چهاردهم سریال کره ای سیمدانگ ، خاطرات روشن 2017 قسمت پانزدهم سریال کره ای سیمدانگ ، خاطرات روشن 2017 قسمت پنجمᴴᴰ سریال کره ای یک ادیسه کره ای 2017 قسمت هفدهم سریال کره ای گل پول - 2017 Money Flower قسمت هجدهم سریال کره ای گل پول - 2017 Money Flower نقاشی کلبه با رنگ روغن - شماره 1 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (4) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (6) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (5) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (12 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (9) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (13 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (8) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (7) قسمت چهارم سریال کره ای چرخه:دو جهان متصل - Circle 2017 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (14

آخرین خبرهـا