چرا سیاست ایران در قبال قطر ناگهان تغییر کرد؟

بین الملل > دیپلماسی - خبرگزاری خبرآنلاین، طی نشستی با حضور دو کارشناس مجرب، به بررسی تحولات اخیر در منطقه و رویکرد ایران در قبال آن پرداخت.

محمدرضا نوروزپور- ابوالفضل خدائی: تحت فشار گذاشتن قطر توسط کشورهایی چون عربستان، امارات، بحرین و مصر یکی از مهم ترین رویدادهای اخیر در تحولات منطقه ای بوده است. اتفاقی که سبب شد برغم اینکه جمهوری اسلامی ایران قطر را یکی از کشورهای پشتیبان تکفیری ها در سوریه می داند به حمایت از قطر در برابر محاصره اقتصادی و سیاسی بلوک عربستان برخیزد و در این مسیر ترکیه را نیز تا اندازه زیادی به خود نزدیک سازد. در ادامه این تحولات بود که اتفاقی دیگر رقم خورد و مسعود بارزانی برغم هشدارهایی که از دولت مرکزی عراق، ترکیه و ایران دریافت کرده بود همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را برگزار کرد. در این راستا خبرگزاری خبرانلاین، طی نشستی با دکتر عبدالرضا فرجی راد مدرس ژئوپلتیک و سفیر سابق ایران در نروژ و حسین ملائک سفیر پیشین ایران در چین و تحلیلگر مسائل بین‌المللی به تجزیه و تحلیل رویدادهای منطقه ای پرداخته که در ادامه مشروح آن را از منظر می گذرانید:


خبرآنلاین: برخی صاحب نظران براین باورند که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارای تضادهایی است که مشخص نیست ریشه در کجا دارد و نمی توان تشخیص داد که مثلا این تضادها ریشه در ایدئولوژیک بودن نظام حکومتی دارد یا ماهیت منفعت طلبانه دارد؟ به طور مثال ایران سالهاست که قطر را همراه با عربستان سعودی از حامیان اصلی تروریست های تکفیری در داعش معرفی می کرد اما به ناگهان براثر اختلافی که بین این کشور و عربستان سعودی در می گیرد سیاست خود را نسبت به قطر عوض می کند. این تغییر سریع سیاست حتی سوالاتی را در ذهن مردم عادی پدید آورده است که چگونه کشوری که سالهاست به عنوان اصلی ترین حامی مالی تروریست ها در سوریه معرفی می شود مورد حمایت ایران در برابر بلوک دیگر عربی قرار می گیرد. نظر شما در این خصوص چیست؟

ملائک: ایران سیاستی را در قبال قطر اتخاذ کرده است که مبنای آن مقابله با عربستان سعودی است و سعی کرد فشارهای سعودی بر دوحه را خنثی کند. به عقیده من این یک سیاست درست و منطقی نیست.بدین معنا که این سیاست می توانست بهتر و یا برعکس آن نیز هم اتخاذ شود. قطر و امارات دو کشوری ثروتمندی هستند که پس از رونق اقتصادی در زمینه های مختلف به این نتیجه رسیدند که می توانند در سیاست جهانی و منطقه نیز دخالت کنند. بدین ترتیب که این دو کشور با صرف هزینه‌ های هنگفت و حمایت از گروههای سیاسی شروع به تاثیر گذاری در منطقه نمودند که بسیار خارج تر از توان و ظرفیت آنها بوده است . این موضوع سبب شد تا کشور کوچکی چون قطر خود را مخق در تصمیم گیری های جهانی بداند . البته نمونه های دیگری هم مانند انور خوجه را نیز در آلبانی شاهد بودیم که یک کشور یکو نیم ملیون نفری ادعای تاثیرگذاری بر جهان داشت . البته در آن مورد یک ایدئولوژی وجود داشت و وی احساس می کرد که در حال هدایت شاخه ای از مارکسیسم است . در همین راستا کشور سنگاپور نیز بر اساس درآمد و ثروت خود نیز حس می کرد که می تواند روی چین تاثیر بگذارد.

با توجه به تصمیم غرب خصوصا آمریکا برای از بین بردن کانال های مالی تروریسم و همراه شدن عربستان با این امر، سوال این است که چرا ایران باید با آن مخالفت کند؟ قطر به همراه ترکیه یکی از حامیان مالی گروههای تروریستی در سوریه و عراق بودند. خوب اگر ائتلافی دنبال صدمه زدن به این منبع مالی است ما چرا باید مخالف باشیم . بجای حمایت از قطر گفتگو با عربستان خیلی بیشتر به نفع ما بود. توجه کنید که اخیرا وزیر خارجه قطر در فرانسه طی اظهاراتی گفت که فشار کشورهای عربی باعث شد تا ما به ایران نزدیک تر شویم. این اظهارات در ذات خود ایران را چهره ای ناموجه و نامقبول در جهان نشان می دهد که حتما باید وزارت خارجه در مورد آن موضع می گرفت و به قطر اعتراض می کرد. گفته می شود این قضیه مهم است که ایران در مقابل عربستان ایستادگی عرض اندام کرده و سیاست این کشور را فلج نموده است ولی دیگر هیچ دستاوردی برای ایران متصور نمی باشد.

توجه کنید از زمان قطع رابطه کشورهای عربی با قطر روابط تجاری تهران با دوحه در حوزه صادرات چیزی حدود 60 میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. این رقم در سال گذشته چیزی حدود 120 میلیون دلار بود که در شش ماه اخیر به 180 میلیون افزایش پیدا کرده است. حال فرض کنیم که در آینده هم این رقم 200 میلیون دلار برسد؛ آیا در بررسی کلی این ارقام در برابر سیاستی که اتخاذ شده قابل توجیه است؟ که قطعا اینطور نیست. ضررهایی که ایران بابت سیاست های قطر در سوریه و عراق متحمل شده است چیزی فراتر از این مبلغ ها است.حال اگر بجای حمایت از قطر از سیاست عربستان حمایت می کردیم حداقل می توانستیم با آن کشور که نقش بزرگتر منطقه ای بازی کرده و یکی از دشمنان سرسخت جهانی ایران محسوب می شود مذاکره کرده و روی کاهش خصومت ها، تعادل روابط و خیلی از موارد دیگر به توافق نسبی برسیم . در حالی که هم اکنون در برابر امتیاز محدود مالی از قطر عربستان را در دشمنی برخود استوار تر کرده ایم . یاد آوری می کنم که در بحران افغانستان در مماشات با آمریکا توانستیم امتیاز بگیریم.

خبرآنلاین: ایا اتخاذ این سیاست ما به ازایی در سوریه نداشته است؟

ملائک: خیر. ببینید عربستان، قطر و امارات در سوریه از گروه های اسلامی موجود در سوریه حمایت مالی و تسلیحاتی می کردند. به هر صورت آقای اوباما تصمیم گرفت که تا داعش را در عراق و سوریه از بین ببرد. برای حصول به نتیجه واشنگتن درصدد کنترل و مدیریت منابع مالی این سه کشور که به عراق و سوریه سرازیر می شد بر آمد. در این زمینه توفیقات زیادی بدست آمد اما قطر در این بین مقاومت کرد. علت آن هم این بود که قطر ارتباط ویژه ای به گروه اخوان المسلمین داشت و با سلفی های عربستان نیز رقابت داشت. فشار به قطری ها بیشتر شد و به نظر من هم ایران نیز می بایست همین سیاست را در پیش می گرفت. درست است که بین اخوان المسلمین به رهبری قطر و گروه های سنی تندرو به رهبری عربستان تفاوت های زیادی وجود دارد و در مواجهه سیاسی با ایران تاثیرگذار است ولی در مجموع هر دو به نوعی برای ما تهدید به شمار می آیند.

خبرآنلاین: خوب در ایران گرایش به اخوان المسلمین مشهود است شاید این سیاست در راستای تقویت محور اخوان المسلمین بوده است.

ملائک: اگر فرضا تصمیم بر این مبنا اتخاذ شده باشد بازهم ربطی به قطر ندارد چون ما با اخوان ارتباط جداگانه تری داریم تا از طریق قطر بخواهیم با آنها تماس داشته باشیم. به هرصورت هم اکنون خود اخوان المسلمین است که در قالب های گوناگون مثل جبهه النصره، احرارالشام و غیرو، با حمایت مالی قطر در مقابل ما قرار دارند. به عنوان جمعبندی عرض کنم که سیاست ما در قبال قطر صحیح نبود و ما می بایست در کنار عربستان به دوحه فشار وارد می کردیم و با عربستان ارتباط نزدیک برقرار می کردیم. با این کار می شد نتیجه بهتری را در منطقه گرفت. در حال حاضر عربستان کشورهای مهم و بیشتری را علیه ایران بسیج کرده است و فرض کنیم که قطر از آن کشورها جدا شده باشد چیزی دست ما را نمی گیرد جز پرستیژ نسبی سیاسی در حالی که در همکاری با عربستان منافع و امتیازات مادی بدست می آوردیم و شاید وضعمان الان بهتر شده بود.

خبرآنلاین : جناب اقای فرجی نظر شما در این باره چیست؟

فرجی راد:به نظر من اقدام اولیه ایران در موضوع قطر درست بود. بدین معنا که اگر هدف ما این بود که شورای همکاری خلیج فارس در ضدیت با عربستان به سمت فروپاشی برود اقدامی درست بود. زیرا هدف از تشکیل این شورا از ابتدا مقابله با ایران بود لذا نباید به کشورهایی که علیه منافع ملی ایران اقدام می کنند اجازه اجماع سازی داد. اما سوال اصلی این است که اگر ما با انتخاب این رویه به دستاورد مورد نظر خود رسیده ایم باید بگویم خیر.همانطوری که آقای ملائک اشاره کردند میزان افزایش صادرات به میزان 60 میلیون دلاربه قطر برای ما دستاورد بزرگی محسوب نمی شود. در این زمان خاص با وجود تحریم هایی که ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم، گنبد طلایی در قطر و پارس جنوبی در ایران می توانست زمینه همکاری ها را افزایش دهد و سرمایه گذاری های بیشتری را در در اختیار کشورمان قرار دهد. دوحه از این امکان برخوردار بود تا به به پاس خدمتی که ایران در ابتدا جهت در اختیار گذاشتن فضای دریایی و هوایی خود انجام داد آن را جبران و در ایران سرمایه گذاری می کرد. ما در این مدت فضاهایی را که قطر نیاز مبرم به آن داشت را در اختیارشان قرار دادیم و این در زمانی رخ داد که سعودی ها در این مدت به دنبال این بودند که دولت قطر را سرنگون کنند. بهر حال از نظر سیاسی و اقتصادی تا کنون دستاورد چندانی برای ما نداشته است.

همانطور که می دانیم دو کشور قطر و ترکیه از نظر فکری با هم متحد و هر دو مدعی رهبری گروه اخوان المسلمین هستند. البته ترکیه در این زمینه فعال تر است و در جریان بهار عربی آنکارا در صدد بود تا الگوی اخوانی را در همه جا توسعه دهد. اما وقتی که به سوریه رسید با مقاومت روبرو شدند و هم اکنون ادعا میکنند که ایران مانع به ثمر نشستن انقلاب های عربی و اخوانی شد. اخوانی ها که گروه حماس هم از ان جمله است اعلام کردند که رهبری ترکیه را می پذیرد. می دانیم که روند به گونه ای شده بود که رهبری سیاسی حماس را ترکیه و کمک های مالی به این گروه را بیشتر قطر تقبل می کرد. حال بحران قطر سبب شد تا ایران و ترکیه به یکدیگر نزدیک تر شوند و من تنها دستاورد بحران قطر را نزدیکی فکری تهران و آنکارا ارزیابی می کنم ضمن انکه ترک ها هم بهتر از گذشته دوستان سعودی خود را شناختند. در ادامه بحران ایران با ایجاد پایگاه در قطر مخالفتی نکرد و نیروهای ترکیه به قطر رفتند و طبق شنیده ها پنج هزار نیرو در آنجا مستقر است. این پایگاه بزرگترین پایگاه ترکیه بعد از سومالی است. همینطور ایران به ترکیه نیز اجازه داد تا از طریق خاک خود کالاهای بسیاری به قطر ارسال کند.

با این اتفاقات می توان گفت که ترکیه بیشترین سود را برده است.. در سوریه نیز تهران و آنکارا اشتراکات قابل توجهی دارند و در مذاکرات آستانه نیز این بحران تاثیر گذاری داشته است. به خاطر دارم قبل از بحران قطر ترکیه در مذاکرات آستانه در مواجهه با ایران به شکل مطلوب همکاری نداشت که در این راستا در صدد بودند که روسیه را به خود نزدیک تر کنند و ایران را کنار بگذارند. اما در ادامه و پس بحران قطر ایران و ترکیه به درکی مشترک درباره این بحران رسیدند و ترکیه تصمیم گرفت تا با ایران همکاری بیشتری داشته باشد. در مجموع من با نظر آقای ملائک موافق هستم، ایران به خواسته اصلی خود یعنی خروج قطر از شورای همکاری خلیج فارس نرسید که وقوع این اتفاق در ادامه می توانست به عمان هم برای خروج از این سازمان جسارت بخشد. همانطور که می دانیم اختلاف عمانی ها با سعودی ها به مراتب بیشتر از اختلاف دوحه با ریاض است. از نظر قبیله ای قطری ها اشتراکات مذهبی و پیوندهای دیگری با عربستان دارند، اما عمانی ها نتوانسته اند در هیج زمینه ای با سعودی ها از جمله یمن به اتفاق نظر دست یابند. سعودی ها همواره عمان را متهم به همکاری با ایران می کردند. اتهاماتی مبنی بر ارسال موشک به یمن از طریق خاک خود که این موضوعات اختلافات دو کشور را بیش از پیش بیشتر نمایان می کرد.

سعودی ها ادعا می کنند که اقدامات عمان موجب می شود که ایران در جایی که عربستان، امارات و قطر در آن در حال جنگ هستند تقویت شود. به نظر من اگر ایران در قضیه بحران قطر به دوحه نزدیک نمی شد، احتمال نزدیکی به عربستان هم وجود نداشت. زیرا برای واسطه شدن نیاز به مقدماتی هست که ایران و عربستان در حال حاضر شرایط لازم را ندارند. با آمدن محمدبن سلمان سعودی ها همه امورات را به آمریکایی ها واگذار کردند. در دوره ولیعهدی عبدالله سعودی ها سعی کردند که مقداری از وابستگی های خود را در راستای تامین منافع مالی از آمریکا بکاهند که حتی در قضیه اعزام نیروهای نظامی عربستان به بحرین، سعودی ها آمریکا را در جریان این کار قرار ندادند و در ادامه واشنگتن نسبت به این اقدام واکنش نشان داد.

خبرآنلاین: آقای ملائک به نظر شما در مبانی تصمیم گیری ها و تدوین استراتژی ها در کشور اشکالی وجود دارد؟

ملائک: در حوزه تصمیم گیری ساختار منظم و قابل احترامی وجود دارد، اما مبنای تصمیم گیری قابل بحث است. به هر حال رئیس جمهور، رئیس شورای امنیت و وزیر امور خارجه تصمیماتی را اتخاذ می کنند. اما به موضوع اصلی برمی گردم. ببینید آمریکایی ها تصمیم گرفتند پول عربستان، امارات و قطر را از پشت تروریسم بردارند. قطر در این راستا به هردلیلی که به خودشان مربوط است مقاومت کرد،بحث من این است که باید اجازه می دادیم که قطر فشارها را تحمل کند و از تغییرات به وجود آمده استقبال می کردیم.

فرجی راد: آقای ملائک در این صورت تغییرات ممکن بود به نفع عربستان تمام شود و یک رژیم سراسر وابسته در قطر پدید آید و همچنین شورای همکاری خلیج فارس نیز که در تضاد با منافع ملی ایران کار می کند قوی تر شود. ببینید وقتی اردوغان به عربستان سفر کرد پادشاه عربستان به وی گفت که باید بین عربستان و قطر یکی را انتخاب کند که در ادامه اردوغان سرلشگر باقری را دعوت کرد و به ترکیه رفت. ما در این زمان می توانیم با ترکیه همکاری داشته باشیم. ترک ها شاید بهتر می توانستند در این زمینه عمل کنند؛ همانطور که می دانیم سفر اردوغان به عربستان بی نتیجه بود و هیچ قراردادی هم بین دو کشور امضا نشد. به هر حال اردوغان شخصیت خاصی دارد و دست خالی برگشتن وی از ریاض می توانست فضا را برای ما فراهم کند تا در زمینه بحران قطر و همکاری ترکیه قطر از شورای همکاری خلیج فارس خارج می شد که این امر در صورت تحقق می توانست یک دستاورد بزرگ امنیتی برای ما محسوب شود.

خبرآنلاین: آقای ملائک به نظر شما آیا بحران قطر سبب نشد که ایران محور تازه ای را با قطر و ترکیه ایجاد کند؟ و یا همین که ما به خاطر موضع حمایتی که از قطر اتخاذ کردیم به ترکیه نزدیک شدیم. این به نظر شما دستاورد محسوب نمی شود؟

ملائک: شرایط متحول است و هروز با موقعیت جدید روبرو هستیم . در حال حاضر ما مسائل را در زمان تصمیم گیری مورد بحث قرار می دهیم. در زمان تحولات مربوط به قطر وضعیت در سوریه خوب بود و در اجتماعی-ناامنی-روانی-از-علل-بروز-آسیب-های-اجتماعی">حال حاضر نیز به خوبی پیش می رود.

در حال حاضر یک سری از مقاومت ها در سوریه که از طرف ترکیه در مقابل دولت اسد و ما وجود داشت هنوز پا برجاست . ملاک من در توفیق و یا ناکامی این سیاست بحران سوریه است. زیرا گروه های تروریستی در این کشور تحت حمایت مالی عربستان، امارات، قطر و یا ترکیه هستند. بنابراین من محوری را که روی این بحران تاثیر بگذارد را شاهد نیستم . روسیه با سیاست خود توانسته با ترکیه ارتباط بهتری برقرار کند و این کشور را به خود جذب کند. ترکیه هم با توجه به پیروزی های روی زمین تا حدودی به ایران نزدیک شده ولی بحران در سوریه همچنان پابرجاست. نمیخواهم با دیدی سیاه و سفید اوضاع رو بررسی کنم ولی نتایج یک همکاری باید ملموس باشد. هرگز شاهد نبوده ایم که با ترکیه بشود در یک محور منظم و مشخص و از همه مهمتر بدون دغدغه همکاری داشته باشیم. در مساله اخوان المسلمین که بیشتر با اتکاء ترکیه در منطقه و علیه منافع ما بازی کرده است مشکل داشته ایم تا کردها که در این بخش نیز ترک ها بدنبال تحمیل هزینه آن بر ما هستند . در حالیکه در موضوع کردی ایران باید کمترین هزینه را داشته باشد داریم سهم مساوی و یا حتی بیشتر پرداخت می کنیم. در نتیجه اگر از دید یک استراتژیست ترک به این تحولات توجه کنیم می بینیم که آنکارا در زمینه اقلیم کردستان بیشترین استفاده ها را از ایران برده و در سوریه نیز هماهنگی اصلی آنها با روسیه است و در مجموع چیزی بنام محور ایران ، ترکیه قطر وجود ندارد.

خبرآنلاین: آقای فرجی راد آیا شما با نظر آقای ملائک موافق هستید؟ آیا نمی توان اقدام ایران در قبال قطر را یک سرمایه گذاری بلند مدت قلمداد کرد؟

فرجی راد: در این موضوع باید مقداری به گذشته برگشت و روابط ایران و ترکیه را از منظر تاریخی بررسی کرد. قبل از به قدرت رسیدن اردوغان در ترکیه این کشور روستاهای اطراف ارومیه را با هواپیما مورد حمله قرار میدادند و مدام انقلاب ایران را زیر سوال می بردند. به نظر من بهترین سطح روابط تهران و آنکارا در ده سال گذشته شاهد بوده ایم. در مقطعی دو یا سه ساله نیز به خاطر بحران سوریه این روابط دچار مشکل شد. در سطح جهانی نیز کسی فکر نمی کرد که ایران با این همه هزینه در جنگ سوریه ایستادگی کند. وقتی روابط کشورهایی بر مبنای همکاری های نظامی شکل می گیرد بیانگر این است که این روابط از اعتمادی نسبی برخوردار شده و در این موضوع من با آقای ملائک مخالف هستم. روابط ما از نظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و هم از نظر نظامی با آنکارا در حال افزایش است. همکاری های نظامی در حالی رو به افزایش است که در هیچ برهه زمانی ایران با یک کشور عضو ناتو در این حد افزایش همکاری نداشته است.

البته این نشان دهنده استقبال آنکارا از این همکاری ها است. نکته مهم اینجاست که آنها هم در قبال ایران و هم در برابر روسیه روابط خود را گسترش داده اند. پس هنگامی که به این سطح از روابط می رسیم باید پیش بینی هایی نیز در رابطه با سوریه، عراق و به ویژه کردستان، خلیج فارس، قطر، همکاری سه جانبه روسیه ایران و ترکیه داشته باشیم. همینطور این اتفاقات می تواند همکاری های دیگری را در زمینه هایی چون انرژی و فعالیت های اقتصادی را رقم بزند به طوری که طرفین به منافع ملی یکدیگر مانند اتحادیه اروپا احترام بگذارند. بنابراین بر خلاف آقای ملائک بنده نسبت به این اتفاقات خوش بین هستم به شرطی که دو طرف سیاستی عاقلانه را در پیش بگیرند. در جریان سقوط هوایپمای جنگی روسیه، آنکارا و مسکو این بحران را مدیریت کردند و این قضیه سبب شد تا بزرگترین و دومین عضو ناتو اقدام به خرید موشک های اس 400 کند. حتما در قرارداد هم ذکر شده که ترکیه اجازه ندارد که این موشک را در اختیار دیگر اعضای ناتو قرار دهد. رابطه استراتژیک نیستولی ایجاد اعتماد بین طرفین بسیار حائز اهمیت است. حداقل آن این است که ترکیه استراتژی را اتخاذ کرده که بین شرق و غرب یعنی آمریکا و روسیه تعادلی را ایجاد کند و چشم انداز آن هم در مسایل اقتصادی است که در این راستا ترکیه بتواند تا سال 2023 جز ده قدرت برتر اقتصادی جهان شود. آنکارا روسیه را همسایه ای مناسب برای فعالیت های اقتصادی خود می داند که می تواند از طریق قفقاز در دریای سیاه، کالای بی شماری را به این کشور ارسال نماید. لذا می بایست این اتفاقات را به دید خوش بینانه رصد کرد که علائم آن نیز موجود است.

خبرآنلاین: اگر با تصور بدبینانه به موضوع نگاه کنیم. آیا ترکیه به خاطر خط قرمزهای خود درباره همه پرسی اقلیم کردستان به ایران نزدیک نشد؟ و آیا سفر رئیس ستاد مشترک ارتش به ایران نیز در این راستا نیست؟

فرجی راد: ببینید وقتی که سرلشگر باقری به ترکیه سفر کرده بود موضوع همه پرسی چندان جدی نشده بود و پس از سفر اردوغان به عربستان همه پرسی برگزار شد. در این راستا رئیس ستاد ارتش عراق هم به ایران آمد که این هم در راستای صحبت هایم مثبت قلمداد می کنم و نمی توان آن را دستاورد کمی پنداشت.

-خبرآنلاین: اما با توجه به جمعیت کرد در ترکیه به نظر می رسد که آنها در این صدد هستند که بیشترین هزینه ها را متوجه ایران کنند و در این راستا دولت ترکیه تمامیت ارضی خود را در خطر می بیند و این در حالی است که ایران چنین وضعیتی ندارد.

فرجی راد: ببینید اگر انتخاباتی تحت نظر اتحادیه اروپا هم مبنی بر اعلام خودمختاری کردهای ترکیه صورت بگیرد. مردم کرد این کشور وضعیت کنونی را انتخاب می کنند. بنده مطالعات و تحقیقات زیادی در زمینه کردها داشته ام و در تحقیقاتی که داشته ایم کردهای ترکیه به دنبال حق وحقوق هویتی خود هستند. یعنی به دنبال راه یافتن به پارلمان و داشتن نخست وزیر و خواسته های دیگر هستند. در ادامه دیدیم که در واکنش به همه پرسی اقلیم کردستان در ایران نیز عده ای خوشحالی کردند. کردهای ایران نیز در خواست هایی دارند ولی خوشحالی آنها هم به این به خاطر این نیست که خواستار استقلال و یا پیوستن به کردستانی بزرگ باشند. آنها به خوبی شرایط کشور را درک می کنند و متوجه منابع طبیعی کشور چون گاز ونفت غیره هستند. در حال حاضر کردهای سوریه به دنبال خودمختاری هستند و هیچ گاه بحث استقلال را مطرح نمی کنند.

اما در سویی دیگر در عراق دیدیم که همه پرسی برگزار شد. دلیلی که بارزانی دست به این اقدام زد اوضاع کنونی عراق بود که دریافت اوضاع داعش وخیم بوده و کار این گروه تروریستی رو به اتمام است و همینطور به این نتیجه رسید که با این تحولات ارتش عراق و نیروهای حشدالشعبی تهدیدی برای استقلال خواهان محسوب می شوند. بارزانی با پشتوانه لابی صهیونیستی همه پرسی را برگزار کرد. وی به این نتیجه رسید که حمایت لابی یهودی از وی در نهایت به حمایت آمریکا نیز منجر خواهد شد. البته این نکته را عرض کنم که بخشی از آمریکا نیز با مواضع بارزانی موافق هستند ولی زمان آن را مناسب نمی دانند.بنابراین این پروژه برای به وجود آمدن اسرائیلی دوم بود. بارزانی بارها از اسرائیل تشکر کرد و در زمان رای گیری هم در تعدادی از مراکز رای گیری جمله اسراییل دوم نوشته شده بود. اقدام بارزانی در میان چهار کشوری که مخالف مواضع رژیم صهیونیستی هستند کاری از اساس اشتباه بود. یعنی ایران، سوریه، عراق و ترکیه کشورهایی هستند که هرکدام به نوعی با رژیم صهیونیستی درگیری هایی دارند. حتی ترکیه ای که سالها تلاش کرد تا بهبودی در روابط آنکارا و تل آویو به وجود آید نتوانست. زیرا رژیم صهیونیستی بیشترین بهره را از دولت های لیبرال و غیر دینی در گذشته می برده است.

خبرآنلاین: بنابر اظهارات شما چه سرنوشتی در انتظار بارزانی خواهد بود؟

فرجی راد: اگر ایران، ترکیه و عراق مسیری کنونی را با سرعت بیشتری ادامه دهند و بتوانند مرزهای زمینی و هوایی را در اختیار خود بگیرند. در این راستا بقیه احزاب کرد نیز بارزانی را بابت همه پرسی سرزنش و متهم کردند و اقدام وی را در جهت منافع شخصی وی تلقی کرده اند. سازمان ملل و بقیه کشورها بارزانی را به رسمیت نشناختند زیرا حاکمیت اصلی تحت نظر دولت بغداد است.

خبرآنلاین: آقای ملائک برخی همه پرسی و استقلال اقلیم کردستان عراق را حق طبیعی آنان می دانند ارزیابی شما از این دیدگاه چیست؟

ملائک: مسایل کردها را نمی توان ساده تلقی کرد. آنها واحد اجتماعی منسجمی هستند و تنها مشکل آنها این است که تا کنون فرصتی را برای اعلام استقلال پیدا نکرده اند.

خبرآنلاین: منظور شما از منسجم بودن چیست؟ زیرا برخی معقدند اختلاف میان کردها بسیار زیاد و پایان ناپذیر است.

ملائک: خیر به نظر من این صحبت ها

کلیدواژه:

شورای همکاری خلیج فارس | همانطور که می دانیم | اخوان المسلمین | اقلیم کردستان | ایران و ترکیه | کردهای ترکیه | کردستان عراق | داشته باشیم | حال حاضر | قبال قطر | تصمیم گیری | آقای ملائک | نظر شما | همکاری ها | بحران قطر | ایران نیز | نظر من | سعودی ها | ترکیه هم | فرجی راد | ترکیه ای | همه پرسی | شده بود | گروه ها | برای ما | دو کشور | گیری ها | سبب شد

تخریب ۶۰۰۰ واحد مسکن مددجویان در زلزله غرب کشور پایگاه جمع آوری کمک های مردمی به زلزله زدگان کرمانشاه در یاسوج راه اندازی شد+ تصاویر حمایت از پژوهش های حوزه مهارت آموزی فنی و حرفه ای افزایش آمار تجاوزات جنسی در ارتش آلمان علاقه به اهل بیت(ع) سبب تحمل سختی‌ها و مصائب می‌شود اقدام جالب شرکت سامسونگ در ارسال ماشین لباس‌شویی برای زلزله زدگان/ یکی از مشکلات زلزله زدگان رعایت مسائل بهداشتی است گاز گرفتگی جان زن زلزله زده را گرفت! +عکس ظریف و لاوروف در آنتالیا دیدار کردند چگونه سنگ کلیه را دفع کنیم!؟ پذیرایی با گوشت خر از زائرین اربعین رسیدن به خواسته های جدید ماریجوانا تفریح یا تهدید ؟ آموزش رژ لب زدن آرایش زیبا و چشم نواز کوتاه کردن و مدل مو آموزش آرایش زیبا و ساده چشم میکاپ فوق العاده زیبا مدل موی زنانه آموزش آرایش تخصصی چشم آموزش طراحی زیبای ناخن مدل موی جدید و زیبای زنانه طرح ملکه آموزش هاشور ابرو میکاپ جذاب و شیک نکاتی که واقعا بدرد همه خواهد خورد(صددرصد بدردت میخوره) خصوصیات قارچ گانودرما معرفی هرم غذایی کشتی ها به خاطر آب اطرافشان غرق نمیشوند ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان نحوه تولید برنج های خارجی موجود در بازار!!! بچه های غیر قابل کنترل و راهکاری برای اسباب کشی ویزیت سلامت | سلامت هوشمند طب سنتی ؛ نحوه صحیح مصرف ماست روش ها و تست های تشخیص بارداری در چه مواردی طب سوزنی توصیه می شود؟ فیفا 18 -گل سردار آزمون به اتلتیکومادرید با رئال مادرید هک سرور کلش تضمینی و تست شده خواص آجیل برای پوست خانم هایی که به زیبایی اهمیت می دهن چطور وحشتزدگی (حمله پانیک) را متوقف کنیم؟ فروشگاه نوش مد تولد فرزند شهرام فرهادی ویدیو خندار GTA SA گیم پلی Need For Speed Payback نخستین اجلاس جهانی مبارزه با بیماری سل برگزار شد خوشمزه ترین غذای شیرازی سکته مغزی؛یکی از علل از کار افتادگی و مرگ و میر در دنیا the witcher 3 wild hunt قسمت 7 کشخی کج خندار تمام بازی ها ی من و بگید کدومو بزارم اشکالات رایج که باعث آسیب دیدن ستون فقرات می شود آنباکسینگ الماس فوق محدود!!! برای جراحی بینی عجله نکنید؟ این مصاحبه رو حتما ببینید. فروش استثنایی پلی استیشن 4 آموزش بازی باآرمین آموزش ضربه کاشته در فیفا 17 خوشمزه ترین غذای با مرغ ایرانی بهترین و خوشمزه ترین روش تهیه چیزبرگر آموزش ضربه کاشته تریلر دوم the last of us 2 انباکسینگ callof dutyww2 asasin orgins تریلر ماشین خیلی قدیمی در GTAv+مکان لگوی مهدی برای دومین مسابقه ی دوم کانال راوی SAINTS ROW | قسمت اول {اوووووف چه جیگریه} ویدیوی قدیمی کانال جدید Debris the ice تهران سی دی شاپ ترفند یادگیری اموزش اسلایم ابی چالش مانکن در پی اس 2018 pes واکترو ی بازی gta sa (همراه با کمی چیت) قسمت #1 تریلر بازی Super Dungeon Bros آموزش به F دادن ملت|Minecraft pc اسلایم عالی عملکرد Final Fantasy 15 روی Xbox One X و PlayStation 4 اموزش تکنیک های fifa18 مکان هلیکپتر امداد تقدیم به انیس جونم خبر جالب گیم پلی rainbow six siege پارت 4 در دریای دزدان دریایی چه می گذرد؟ تریلر سینماتیک و حماسی بسته الحاقی Curse of Osiris توضیحات تروی بیکر در مورد سخت ترین سکانس The Last Of Us گیمپلی رزیدنت اویل 4_قسمت16_لیان فازت چیه؟ برف بازیییییی تریلر hellboy در Injustice 2 در CDkeyshare.ir پارت 1- Call Of Duty WWII Story لحظات خنده دار KiNG_AH3 | PUBG در خانه عمو حامد D: ترتیب قدرت بانوان فیلم رزیدنت اویل تریلر گیم پلی Sub-Zero در Injustice 2 در CDkeyshare.ir کتک خوردنه الیس از جیل حرکات حرفه ای و ناشیانه در بازی world of tanks قسمت 81 باگ درgta v تریلر جدید Sea of Thieves در کیفیت 4K گیم پلی بازی GTA libercity کی نوبه ؟ | قسمت 18 | بازم آی کَنتْ اِسپیک؟ مردم ازاری به توان 2 | GTA V (فارسی) THE EVIL WITHIN 2 قسمت سوم بازی ترسناک final take _part2 گیم پلی بازی far cry3 - پارت 2 - کانال آی تی سنتر راز سگ در جی تی ایsa(کاملاواقعی) گیم پلی بازی far cry3 - پارت 3 - کانال آی تی سنتر لگو ددپول جدیدم انباکسینگ بازی باندل COD INFINITE - COD REMASTERED طرز تهیه غذا با مرغ - آسان و خوشمزه Noob Hafte قسمت ۲ اموزش تبدیل شدن به موب ها بدون مود بازسازی The Legend of Zelda: Ocarina of Time با UE4 ی گیم پلی دیگه از شادو اف وار صحنه های خنده دار بازی فیفا 18 - سری سوم :) نقد و بررسی بازی Sonic Forces - GameSpot نقد و بررسی بازی Ashes Cricket بهتریت کلو مد های GTA sa گیم پلی بازی Rainbow Six Siege گیم پلی بازی Rainbow Six Siege قسمت 2 نقد و بررسی بازی Batman Arkham Origins راه حل عالی گل زدن در ضربات آزاد چوب لباسی (درخواستی) نقد و بررسی بازی LEGO Marvel Superheroes 2 نقد و بررسی بازی Skyrim for Switch نقد و بررسی بازی Star Wars Battlefront II - IGN نقد و بررسی بازی Assassins Creed Unity - GameSpot لطفا کمک کنید GTA IV گیم پلی بازی Project CARS 2 اینترو جدید کانال برسی فیفا و برسی بخش التمیت تیم فیفا اخبار هفتگی This Week on Xbox - November 17, 2017 ماین کرافت قسمت 1 گیم پلی مدرسه ی وحشت لاکپشت های نینجا هم به Injustice 2 رسیدند روش سوار شدن لاما اموزش کار کردن با اسلش بازدید ها خیییییلی افتضاحه ): طرز تهیه ساندویچ پنیری گوجه فرنگی کبابی لگوی محمدحسین برای دومین مسابقه کانال راوی ویدیو خندار GTA SA آموزش رفتن به جهنم در ماینکرافت با ساده ترین راه تریلر معرفی جهان وسیع بازی Far Cry 5 تریلر بازی Monster Hunter World ماشین بازی گیم پلی کامل بازی Assassin's Creed Origins - بخش چهارم گیم پلی کامل بازی Assassin's Creed Origins - بخش سوم هک کلش با جم تمام نشدنی گیم پلی کامل بازی call of duty ww2 - بخش یازدهم گیم پلی کامل بازی call of duty ww2 - بخش دهم بررسی بازی Forza Motorsport 7 Stronghold 2 Gameplay تهران سی دی شاپ pro evolution soccer 5 تهران سی دی شاپ مکان 1یا2 هلیکوپتر در gta v(جی تی ای وی) Quake 4 Gameplay تهران سی دی شاپ جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز یورو تراک انلاین خبر خوب ویدئو آموزشی بولر لاوالون یورو تراک انلاین خبر خوب اسکانیاs هک کلش نسخه کاملا جدید Medal of Honor Pacific Assault Gameplay تهران سی دی شاپ تریلر 10 بازی برتری که قرار است منتشر شوند اسلایم خانگی پنتا کیل چرا سرور ماین کرافت بالا نمی آید چرا سرور ماین کرافت بالا نمی آید معرفی THE EVIL WITHIN 2 قسمت4 FIFA Worldcup 2006 germany تهران سی دی شاپ چیتر در بازی زولا The Evil Within 2 در مسیر رسیدن به عکاس قاتل یک نوب دیگر در ps4 ویدیو مله من نیست gta saاطلاعات در مورد سریال زندگی هک جم و منابع بازی کلش صحبت های parham079 با شما دوستان لطفا کمک کنید جم رایگان و نامحدود کلش آف کلنز درمورد بازی GTA VC گیم پلی بازی call of duty ww2 واکترو بازی Call of Duty®: WWII پارت 1 شروع یک جنگ سرور ماین کرافت تریلر جدید بازی خشم جاده road rage گرافیک Titanfall 2 روی Xbox One X و PS4 Pro + PC گرافیک Star Wars Battlefront 2 روی XOX و PS4 Pro و PC ای خدا این آپارات چرا اینجوری میکنه مکان هلیکپتر پلیس انیمیشن عملیات آجیلی 2 - The Nut Job 2 2017 دوبله فارسی ماخ در تلویزیون ترکیه از علم در ایران میگوید سوتی تیتان ها قاتل اصلی مادر سی جی درGTAV سونیک فورسس | فهرست سازندگان بازی + موزیک ! انباکسینگ بازی injustic برایps4 تریلر معرفی نسخه سوییچ بازی Letter Quest Remastered آموزش آشپزی - آش کلم بسیار خوشمزه بهترین تلویزیون های 4K برای بازی گیمینگ آموزش آشپزی - سوفله شکلات دکتر رضایی هزینه یابی مرحله ای FIFO ماشین ها 3 (دوبله فارسی) اعزام ۱۵ کانکس به مناطق زلزله زده توسط حاج حسین هدایتی هیجان عشق - توهم کنترل مراسم رونمایی از بازی رایانه ای عملیات انهدام 2 دیوار ۲۰۱۶ دوبله سریال ولایت عشق امام رضا قسمت 4 ادب مفرد | رور اول - بخش اول [انگلیسی] فیلم دوبله فارسی کره ای دزد دریاییHD 2015 اکشن کمدی فیلم خارجی جدید ترسناک فوق العاده زیبای سکوت 2017 دوبله فارسی ایده پردازانِ رسانه های دیجیتال ۹۶ در استودیو آپارات فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه ششم ( ادامه توابع ) مستند حلقه های شیطانی فیلم خارجی فیلم جاستیس لیگ (Justice League) کامل! راهنمای استفاده از مجموعه آموزشی www.bimstc.com بازی کامل آرسنال 2 - 0 تاتنهام + کارشناسی بازی کامل لگانس 0 - 3 بارسلونا + کارشناسی مداحی میثم مطیعی شب شهادت امام رضا(ع) 27 آبان 96مشهد شیخ حامد شاکرنژاد سوره طه ضحی شرح دزفول لگو اسکوبی مهمانی در ساحل درس جلسه اول ریاضیات کنکور تجربی - مبحث توابع درس اخلاق آیت الله صدیقی؛ 27 شهریور 1396 لتس پلی بازی Paladins پاسخ به تمامی کامنتهای دوستان عزیز فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه دوم ( ادامه توابع ) از اربعین بگو- اقای سید احمد جدی از تهران از اربعین بگو- اقای مرتضی فلاح پور از تهران مستند جهان متصل با حضور فیزیکدان نسیم حرمین از اربعین بگو- اقای علی رضوانی از قم مقدسه فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه سوم( ادامه توابع ) حجت الاسلام والمسلمین بی آزار تهرانی از اربعین بگو- اقای سید علی عباسی از مازندران از اربعین بگو- اقای مجتبی نوری از قم مقدسه فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه چهارم ( ادامه توابع ) اشتباهات رایج در زمان شبیه سازی با نرم افزار کامسول فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه پنجم ( ادامه توابع ) سریال افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 11 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 12 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 13 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 14 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 15 سریال جومونگ قسمت 57شبکه 3یا 65 شبکه تماشا سریال جومونگ قسمت 58شبکه سه 66 شبکه تماشا سریال چرخ فلک قسمت 20 مستند سیاره آبی 2 دوبله فارسی و کیفیت HD فیلم سینمایی « زمین کوچک فوتبال ما » ، شبکه جهانی جام جم خواستیم جمع کنیم ولی تقسیم شدیم :)) انیمیشن عملیات آجیلی ۲دوبله فارسی فیلم سینمایی جدید ایرانی زندگی و دیگر هیچ - film irani zendegi va digar hich فیلم سینمایی کمدی آفتاب بعد از بارون سریال من یک مستاجرم - قسمت 1 ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان خواندن سرود "ای ایران" توسط کودکان زلزله زده کرمانشاه با عروسک های اهدا شده توسط مردم تقدیم به سما جونم تریلر بازی FIGHTING EX LAYER بادیدن این یک ویدیو ما گریه کردیم شما هم به گریه میفتیت اگر ببینید تیزر فیلم بدون تاریخ، بدون امضا Bedoune Tarikh Bedoune Emza Trailer سینمایی انیمیشن آخرین تک شاخ - The Last Unicorn HD با دوبله فارسی تیزر فیلم زندگی خصوصی آقا و خانم میم The Private Life of Mr. حاج سید میرحسین کوکمری،روضه(مسجدسفیدینگجه) تسلا رودستر (2020) سریعترین خودرو در جهان آموزش گل روبانی برجسته ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان در بیان صفت خوش اخلاقی و حسن خلق تاثیرات و پاداش گریستن در عزای اهلبیت علیهم السلام فیلم خنده دار کامیونهای الکتریکی تسلا- ایران جیب تیزر فیلم مسلخ Maslakh Trailer ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان آموزشهای پیشرفته مدلسازی در 3ds max وقتی ورزش بلد نیستی آموزش مانتوی دو رو برای خانومای كم رو ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان مرحله ی دزدی از بانک با زیر نویس فارسی باگ های بازی the killbox ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان فیلم مامور محافظ تا مرگ.. دوبله فارسی خاموت زن اتوماتیک ماشین سازی ارومیه راهکار عجیب و جالب... اطرافیان احمدی نژاد در حرم عبد العظیم شعار هر ایرانی، عزل دو لاریجانی بطور اتفاقی دستش میخوره از لحظه وقوع زلزله فیلم برداری میکنه ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان رفتن مراحل جی تی ای سن اندرس پارت ۲ نجــات روباه گرفتار در چــاه توســط پیــرمرد کشــاورز كرد دزد گرفتار در دید دوربین مداربسته ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان نجات خرس گرفتار در استخر توسط دوست داران حیات وحش در مرودشت! انیمیشن ماجرای جوجه کوچولو دو زبانه با کیفیت عالی فیلم سینمایی جدید با بازی بهرام رادان، ساره بیات، مهرداد صدیقیان، بهاره کیان افشار سریال من یک مستاجرم - قسمت 2 در بیان مظلومیت اهلبیت علیهم السلام (4) فیلم سینمایی جدید با بازی میلاد کی مرام، لیلا زارع، لوون هفتوان 2017 انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 26 فارسی سریال من یک مستاجرم - قسمت 8 سریال من یک مستاجرم - قسمت 9 نقد و بررسی بازی Assassins Creed Unity - GT ویدیو سریال من یک مستاجرم - قسمت 10 ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان آزمایش تولید برق از سیب زمینی فیلم ایرانی جدید با بازی پرویز پرستویی، امیر جدیدی، پگاه آهنگرانی و لعیا زنگنه سریعترین خاموت زن ساخت داخل با ظرفیت۱۳۰۰عدد خاموت۳۰*۳۰در ساعت مداحی سه ضرب ابراهیم علیخانی ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان دراگون گیمز تقدیم به اولین رامونا بدولف*نیکی جون* فیلم اجنبی اكشن جدید 2017 | كامل بجودة عالیة ومدبلج للعربیة گروه سنتی شادشو مدلسازی قسمت از یک شیر آتش نشانی شهادت امام رضا ع - حاج صادق آهنگران 5 دابسمش آندیا اسلایم دونه برفیم چالش مجید و گربه های صحنه ی تکان دهنده حمید فلاح (خورشید هشتم) نقاشی من از کیریتو-انیمه SAO فصل سوم دابسمش آندیا جونی عکس هایی که گرفتم(تقدیمی) دابسمش جدید جشنواره دنبال كردن پنیر توسط انگلیسی ها دابسمش [ماعده] ریاضی نهم شب شهادت امام رضا علیه السلام مسجد جامع گیلده آبان ۹۶ مداح اهل بیت آقای هاشمی مداحی زیبای سه ضرب اسماعیل مولاوردی(مسجدحضرت ابوالفضل ع ینگجه) چرا باید خدا رو شکر کرد؟؟ درغربت تک و تنها نماینده ویژه رهبری: خدا لعنت کند آقای جهانگیری را.. کلیپ کوتاه و بسیار جذاب از یونس ترابی - 1 زینب وجت الشمعه/ملا باسم کربلایی با زیرنویس فارسی کلیپ کوتاه و بسیار جذاب از یونس ترابی - 6 کلیپ امام جواد فرشته هامعصومند مشتاق لزیارته...ملا باسم کربلایی با زیرنویس فارسی اربعین نکات بسیار تکان دهنده بر همه سلطانم اما تک و تنهایم... گلچین مداحی؛ ویژه محرم؛ منم باید برم...؛ مداحی سید رضا نریمانی مداحی دلنشین یا عباس ما همه در پناه توایم نوحه ماه می گوید حسین - سید مجید بنى فاطمه خیلی از گناهان را متاسفانه گناه نمی دانیم شهادت هشتمین اختر آسمان ولایت گلچین مداحی؛ ویژه محرم؛ لالا اصغرم - حامد جلیلی اسلامی ترین کشور دنیا نوحه قدیمی ازحاجی جوادجعفرزاده(مسجدحضرت ابوالفضل ع ینگجه ) گوشه ای ازمرثیه خوانی های حاج سید میرحسین کوکمری(مسجدسفیدینگجه) دسته زنجیر زنی هیئت ثامن در صحن ایوان طلای امام رضا شیخ علی اکبر تهرانی صلوات خاصه امام رضا علیه السلام برسی ست جدید لگو ۲۰۱۷ گیم پلی بازی انگیریبرد شیخ علی اکبر تهرانی ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان ماجرای دختر آمریکایی که بکارتش را ۳ میلیون دلار به تاجری از ابوظبی فروخت! +عکس آخرین وضعیت آب آشامیدنی در مناطق زلزله زده برسی لگو وین ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان شهر لگو موزیک ویدیو مجید اخشابی : نذر هر سال - امام رضا ( ع ) اربعین شهید حججی شهر لگو موزیک جدید معین زد به نام روزی های رفته moein z Rozaye Rafte آهنگ غمگین و آرامش بخش 31 گیمپلی سونیک فورسز پارت1 شهر لگو سخنان رهبرانقلاب در دیدار اخیر، درباره اعتراف ترامپ در ایجاد داعش! ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان دختر مبارز رزیدنت اویل گروه سنتی شادشو عزاداری شبهای آخر ماه صفر شب دوم-سال96 چهل دختران نایین نقد و بررسی بازی Sonic Forces - IGN خلاصه فوتبال منچستریونایتد 4-1 نیوکاسل خلاصه فوتبال اتلتیکو مادرید 0-0 رئال مادرید شعبده بازی ترسناک! ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان دختر ایرانی تو آمریکا راه افتاده و به ملت فحش ایرانی یاد میده! همدردی با عزیزان کرمانشاه خاموت زن اتوماتیک ماشین سازی ارومیه سریال من یک مستاجرم - قسمت 3 سریال من یک مستاجرم - قسمت 4 سریال من یک مستاجرم - قسمت 5 سریال من یک مستاجرم - قسمت 6 سریال من یک مستاجرم - قسمت 7 سریال من یک مستاجرم - قسمت 12 فیلم دیدنی shaman با دوبله فارسی نوحه جدید از مداح نوجوان[محمدامین کوهانی] مداحی شهادت امام رضا ع قافله 96 سخنرانی رحیم پور ازغدی در مورد دانشگاه های علوم انسانی حضرت علی ع نفس رسول الله ص آیت الله سیدصادق شیرازی فیلم سخنرانی کامل آیت الله قائم مقامی پاسخ ماموستا كریكار به م . عبدالكریم مدخلی كاسه لیس حواشی حضور وحید حقانیان نماینده ویژه دفترمقام معظم رهبر شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-شور روز جدایی- رضا غلامیان ایژ روسی به سوی تو مدح و مناجات زیبا شهادت امام رضا(ع).به نفس کربلایی میثم علیاری موش رفته تو شلوار مرده آخر خنده از اربعین بگو -اقای نجات محمد حسنی از کرمان بسیار زیبا مقطعی که قدرت استادمصطفی اسماعیل راهویدامیکند خلاصـه بازی: اتلتیکومادرید 0-0 رئال مادرید به زمانی که محبت شده همچون افسانه (آواز دل) تیزر کتاب پدیدارشناسی تجربه زیبایی شناختی THE EVIL WITHIN 2 قسمت دوم منو دوستام وقتی کسی مزاحم میشه آناما دیمه الهی (اشک از چشم همه درمیاورد) خلاصه بازی: ناپولی 2-1 میلان کریس ردفیلد در رسانه های دیگر آهنگ جدید و زیبای ایمان غلامی به نام چقدر راحت شاهکار نوحه ترکی با موسیقی 2_سنی زیبا یارادان داوره عشق اولسون حسین کلیپ لا لایی با صدای مظهر خالقی با زیرنویس مداحی شهادت امام رضا(ع)_میثم مطیعی بوی سیب و حرم حبیب و حسین غریب و کرب و بلا عشق اولسون حسین __نوحه ترکی با موزیک آقام آقام،آقام آقام،آقام حسین(حمیدرضاعلیمی) شرح کار خواننده کورد یوسف هارپوتلو و مرحوم رضا در ارومیه هالی اوهیر*the second holly o'hair* سردار وحید نماینده رهبر: خدا لعنت کنه جهانگیری رو که... المپیاد ورزشی پیش دبستان و دبستان غیردولتی آینده سازان ای شیر شجاعت __نوحه ترکی زیبا ترین دختر کوچولو شعر خوانی جناب شازده درکانون فرهنگی ادبی یکتا سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش 1 سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش 2 گفتگو یا رضا مزروعی - نمایشگاه رسانه های دیجیتال روضه گفتگو با حمید رضا محمودی - نمایشگاه رسانه های دیجیتال خفه. کرده بود گفتگو با امیر حسن سعادتی - نمایشگاه رسانه های دیجیتال آموزش اسلایم عروسک چت | آرال چت،چت آرال خلاصه بازی ناپولی 2-1 میلان آموزش آرایشگری گیتار نوازی استاد حبیب محبیان عزیزم❤ بازی Men of War Condemned دوبله فارسی کیلیپی درمورد سالگرد شهدای پلاسکو تنظیم حسین پناهیان طراحی و دیزاین ناخن با رنگ نقره ای انقلاب در ساخت دست مصنوعی هوشمند کنترل از مغز در اطریش آهنگ شنیدنی ماه و ماهی از خواننده نسل جوان عیسی صفری تنظیم و آهنگ سازی حسین پناهیان معرفی نرم افزار CRM اوج مدل مو و مو آرایی جالب با استفاده از دستگاه ها و ابزار هر آنچه که باید در مورد Injustice 2 بدانیدCDkeyshare.ir لب آرایی این اسلایم فرمول جدیده واییییی رفت دل من رفت خخخخخ آموزش میکاپ فوق العاده زیبا و دیدنی چاپ دستی پول چشم آرایی زیبا تنظیم وآهنگ سازی حسین پناهیان آهنگ جدید اشوان به نام منو دریاب مدل موی جدید زنانه تحلیل فیلم کنستانتین تقدیم به اولین واقعی ترین ریون(ربکا)اولین کیوپد(نازنین) تاکید پیامبر ص قبل از شهادت به ولایت امیرالمومنین علی ع ابن جزری پدر علم رباتیک جهان تعمیر سرفیس بوک 2 تنظیم حسین پناهیان ماشین پرنده آموزش بستن موی بسیار شیک شاهنامه خوانی زیبای جناب علی خواستی درکانون ادبی یکتا افشاگری ؛ مهدی جهانگیری به جرم فساد مالی دستگیر شد خبر مهم فوری همه ببینند مخصوصا هانیه از اربعین بگو- اقای حمید ارمانفر از تهران خادم اهل سنت امام رضا(ع) كلیپ زیبای نجوا با امام رضا (ع) تریلر جدید Rainbo Six Siege - Operation White Noise فارسی حرف زدن bts مدل موی جدید و زیبا و در عین حال ساده زنانه فارسی حرف زدن جون جونگ کوک آموزش میکاپ جدید آمدم ای شاه امین رجاییوسپهرامین دوست ومصطفی بهارلو درکانون یکتا مصاحبه ای که تلوزیون پخش نکرد *کرمانشاه* 4 گل در یک بازی از 4 اشتباه دروازه بانان! مدل موی تاج دار زیبای زنانه آهنگ بلوچی جلسه3-هفته3-آموزش آنلاین مدیریت استراتژیک شغل-ارزش ها خنده دار گل نزدن بازیکن برانتفورد از داخل 6 قدم! میکاپ صورت و سفید کردن دندان سلام بر عباس - کربلایی عادل نجفی اموزش کامل تبدیل هیستوری به هیت لیست + اطلاعات خنده دار سنگ برادران رضایی محمدحسین حدادیان صفر۹۶هیئت مکتب الزهرا-سر از دامن لطف مسئولین دقیقا چه کار می کنند؟ ● استاد رائفی پور ان تنکرونی فانا بن جعفر(کربلایی علیرضا رضایی) حالا که من از حرم دورم/شور بسیار زیبا/کربلایی حسن وحید عزاداری کربلایی رضا حسین زاده در روز 28 صفر در حسینیه هیئت فداکاران حسینی فسقندی امام زمان عزاداری کربلایی اکبر عشقی در روز 28 صفر در حسینیه هیئت فداکاران مداحی به مناسبت زلزله زده های کرمانشاه و شهادت امام رضا(ع) صادق زیباکلام: من از هلال احمر حلالیت میطلبم ماموستا كریكار/ عذر تراشی مدخلیها برای حاكمان بی دین شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-شور شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-شور معجزه قران شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-واحد و تک استاد رائفی پور - نشانه های ظهور در پیاده روی اربعین! کربلایی جواد مقدم دیوونگی کارمه در غمت شور فوق العاده شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-واحد هیئت عزاداران علی ابن ابی طالب پاسخ ماموستا كریكار به عبداللطیف مدخلی شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-نوحه شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری - کربلایی حسین طاهری-زم منزل شیخ عباس صحبتهای جنجالی احمدی نژاد: ما با لاریجانی ها مخالفیم شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری - کربلایی حسین طاهری-زم داعش در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)(1) ماموستا كریكار/ راه پیامبران راه غیرت و شرف شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری - کربلایی حسین طاهری-زم مداحی فارسی ترکی جواد مقدم شهادت امام رضا سلام الله علی ایام محسنیه هیئت خدام العباس (ع) خرمشهر داعش در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)(2) بعد از وفات پیامبر(ص)... شور عربی هیئت خدام العباس(ع) خرمشهر شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-زمزمه دهه محسنیه هیئت خدام العباس(ع) خرمشهر ویدیوی حافظ ناظری از مناطق زلزله زده توهین های وقیحانه حسن عباسی به علی دایی و علی کریمی،... ⭕️ روایت بازیگر تلویزیون از شیطنتش در پیاده روی #اربعین داعش در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)(3) شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-روضه شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-صحبت درباره زلزله زدگان شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-مناجات اپلیکیشن اندروید موج حرم بتن ریزی 7000 متر مربع زمین در دو روز .. سن سن منیم گوزلیم (همینه همینه که هست) عالیییی حتما گوش کنید امام رضا آقام آقام آقام آقام حسین_نوحه ترکی گفتگو با مانوئل اوهانجانیانس- نمایشگاه رسانه های دیجیتا کنفرانس مطبوعاتی فدرر/ فدرر، گافن در فاینالز 2017 سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش آخر چوللرده آهولار ملر _نوحه ترکی حضرت علی اصغر آوای خسته دلان علیرضابرمور فیلمی اتفاقی از لحظه زلزله در سرپل ذهاب گفتگو با کیوان نقره کار - نمایشگاه رسانه های دیجیتال مرحله GTA SA دوبله فارسی بنیادگرایی،علل واکنشهای تند برابر ایران-غلامعباس توسلی مو فیلم آموزشی چیز کیک توت فرنگی بدون فر مو فیلم آموزشی تخلیه کردن محتویات شکم ماهی با استفاده از د تقدیم به اولین و آخرین و واقعی ترین برایر بیوتی در کل جهان آجی نازنینننن فیلم آموزشی تهیه بیف استراگانف اسلایم شفاف من توضیحات تقدیم به اولین و آخرین و واقعی ترین و اصلی ترین ریون کویین در کل جهان خواهرم ربک دوبلم از باربی ویدیو برای دوبله گروه beauty voice بقیه هم توضیحاتبخونن سونیک و راز حلقه ها | ملاقات سونیک با علی بابا ( تیلز ) میکسی از تمام دختر های لاک پشت های نینجا تقدیمی سونیک و راز حلقه ها | 3 ارزوی سونیک کنسرت problem آریانا گرانده پارت اول(اپارات خیلی کافری) باتر فلیکس دوبله تمرینی اعضای گروه از انیمیشن آواتار کارتون مستربین یه تیکه جالب از اریانا(اپارات پاک نکن) کارتون اوگی و سوسک ها کارتون تام و جری کارتون تیتان ها به پیش کارتون تام و جری عکس هایی از ارافتر های شن باربیم ساخت خودم کارتون بن تن BEN 10 کارتون بن تن BEN 10 کارتون تام و جری بپربپر یه کلیپ خوشگل از اما واتسون (بازیگر هرمیون در هری پاتر کارتون تیتان ها به پیش آهنگ رینبودش هلال احمر دزده، پولاتون رو بدین به ما! اولین تیزر انیمیشن INCREDIBLES 2 کارتون ورزشی انقدر گفتیم مرگ بر فلان کشور که الان سر خودمون اومده !! آنونس فصل ششم سریال بازی تاج و تخت شلیک افسر آمریکایی به مرد سیاهپوست با دستان بالا آنونس جنگ ستارگان هفت میگفتی جدا نمیشیم ما,شدیم ولی... فعال سازی Left + Right + Voice Of The God در Cod Zombie آموزش اسلایم و توپ ضد استرس 10 بازیکن افسانه ای فوتبال جهان که هرگز فراموش نمی شوند تیزر انیمیشن «شگفت انگیزان ۲» دانلود قسمت 95 سریال پاتریکس دوبله در تلگرام @Tasvirfa خبری خوش در غبار زلزله آنونس فیلم room کتک کاری شکنجه جنایت دلخراش میانمار 18+ شلیک به یک زندانی از داخل سلول توسط افسران آمریکایی وقف و امنیت عذایی آهنگ آرش روی حرکات کره ای سرقت مواد غذایی از فروشگاه توسط یک خانم سرنوشت جمهوری اسلامی! ظهور یا سقوط؟ جلسه چهارم اولین تریلر انیمیشن شگفت انگیزان 2 (The Incredibles 2) ترانه های کودکانه _ چهار رفیق، نقشه دقیق _ Taranehaye K سکانسی تاثیرگذار و زیبا از مصائب مسیح(2004) American Truck Simulator New Mexico تهران سی دی شاپ آغاز یک امپراطوری با دوبله فارسی - دنیای داوینچی اهنگ ورتی حضور Noctis Lucis Caelum در بازی Tekken 7 تیزر سونیک فورسز از(سونیک گیم) طاهره جوان حمله سازماندهی شده نیروهای افراطی به بست نشینان افشای دروغ سردار جعفری! پاسخ در این ویدیو . . تقدیم به تمام دوستام خلاصه ی حرف های ترامپ دیو و دلبر (1991) -- تریلر انیمیشن سینمایی هتک حرمت حرم عبدالعظیم حسنی/ لباس شخصی ها با وحشی گری.. میراکلس قسمت 6 فصل 2 (انگلیسی) توضیحات کپی ممنوع ترانه های کودکانه _ کبوترا _ Taranehaye Koudakaneh حمله سازماندهی شده نیروهای افراطی به بست نشینان ابجی اینجوری که تو ورزش میکنی میترسم پاره بشی حمله سازماندهی شده نیروهای افراطی به بست نشینان گزارش تند ۲۰:۳۰ از عکسهاو فیلمهای بازیگرمعروف ترک دانلود فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 میکس حرفه ای از سانست شیمر به خاطر ۱۰۰تایی شدنم توضیحات باب اسفنجی روز وارونگی دوبله ی فارسی ❤هچیمال❤Colleggtibles❤جدید من❤ جنگ جهانی سونیک فصل 3 قسمت 17 دابسمش من .....ارام آشپزی با اسکورپیون و فردی کروگر در مورتال کمبت سونیک فورسس | گیم پلی کامل مراحل داستانی اپیزود شدو ! کارتون دوستان جنگل - قسمت 63 کارتون دوستان جنگل - قسمت 41 کارتون دوستان جنگل - قسمت 42 کارتون دوستان جنگل - قسمت 43 کارتون دوستان جنگل - قسمت 43 کارتون دوستان جنگل - قسمت 44 کارتون دوستان جنگل - قسمت 45 دوستان درخت شادی . شجاعی؟ پس امیدوارم دووم بیاری کارتون دوستان جنگل - قسمت 46 کارتون دوستان جنگل - قسمت 47 کارتون دوستان جنگل - قسمت 48 کارتون دوستان جنگل - قسمت 49 کارتون دوستان جنگل - قسمت 50 کارتون دوستان جنگل - قسمت 51 کارتون دوستان جنگل - قسمت 52 کارتون دوستان جنگل - قسمت 53 کارتون دوستان جنگل - قسمت 54 کارتون دوستان جنگل - قسمت 55 کارتون دوستان جنگل - قسمت 56 کارتون دوستان جنگل - قسمت 57 کارتون دوستان جنگل - قسمت 58 کارتون دوستان جنگل - قسمت 59 کارتون دوستان جنگل - قسمت 60 کارتون دوستان جنگل - قسمت 61 کارتون دوستان جنگل - قسمت 62 دوستان درخت شادی داغ نهان - محمد اصفهانی فیلم آموزشی تهیه چیز استیک در نان حلقه ای سربازان و افسران میهن پرست درخدمت زلزله زدگان 40 کار ساده که زندگی شما را متحول میکند تقدیمی واسه♡اشلین جووووونم♡ سخنان کذب و بی‌پایه «وحید حقانیان» با نظرات کارشناسان مسکن در تضاد کامل است تست سرعت و ضد گلوله بودن mc larenدر gtav خلاصه بازی لیورپول 3-0 ساوت همپتون (نسخه طولانی) حرکات اعضای قهرمانان تنیس به صورت واقعی!!! ویژگی نسخه سوییچ بازی Resident Evil Revelations - گیمر سخنان مشایی در بست شاه عبدالعظیم !! - از نظر ایشون روز مهمیه ! آهنگ باب اسفنجی دوبله ی پرشین تون 6 آهنگ برتر فوجی دانلود قسمت 253 سریال پویرازکارایل دوبله در تلگرام برای مسابقه ی تی تی عضو گروه دوبلاژ تغییرات جالب در بدن با خوردن 3 خرما ورود اعضای مورتال کمبت مثل رپتایل تقدیم به اولین رریتی آجی جونم ملودییییی سمزدایی سریع کلیه ها با این نوشیدنی هندسه الگوی -استاد منتظری آموزش معاد شناسی دین و زندگی کنکور مجموعه آموزشی ۰تا۱۰۰ ماین کرافت پارت۱ آموزش مبحث نمازوروزه باتصویرسازی بی نظیراستادیوسفیانپور Dariush - Nefrin Nameh داریوش نفرین نامه صدای زیبای «ابوبکر معروفی» شهید راه انسانیت كه در حال كمك به مردم زلزله زده فوت شد اسکین من و N.I.M+ هیروبراین غیبی!!!! کریس ایوبانک جونیور کارتون دوستان جنگل - قسمت 63 کارتون دوستان جنگل - قسمت 64 کارتون دوستان جنگل - قسمت 65 پارتیشن و دیواركوب شاددل٢٢٣٣٧١٣٢ در چند سالگی ازدواج خواهید کرد؟ 10 سوال که نشان می دهد شما در چند سالگی ازدواج می کنید!!! کارتون دوستان جنگل - قسمت 66 ظهور جن در سونامی کارتون دوستان جنگل - قسمت 67 کارتون دوستان جنگل - قسمت 68 کارتون دوستان جنگل - قسمت 69 مقدمه ها و اندیشه تحقیق ها2دین و زندگی کنکور کارتون دوستان جنگل - قسمت 71 به دنیا آمدن یک نوزاد در بیمارستان صحرایی در سرپل ذهاب کانال پونی کوچولوی من کارتون دوستان جنگل - قسمت 72 کارتون دوستان جنگل - قسمت 73 خانه ضد زلزله کارتون دوستان جنگل - قسمت 75 کارتون دوستان جنگل - قسمت 76 به مناسبت شهادت امام خوبی ها * حضرت رضا(ع) * حل تست مبحث هدایت دین و زندگی کنکور کارتون دوستان جنگل - قسمت 80 خلاصه بازی: وست برومویچ 0-4 چلسی کارتون دوستان جنگل - قسمت 82 کارتون دوستان جنگل - قسمت 83 خلاصه بازی بارسلونا 3 - لگانس 0 آموزش تکنیک های کلیپ سازی با افترافکت کارتون دوستان جنگل - قسمت 84 مرگ پدر خوانده مخوف مافیا کارتون دوستان جنگل - قسمت 85 کارتون دوستان جنگل - قسمت 86 زمزمه خروج ترکیه از ناتو به گوش میرسد خلاصه ای از زندگی شهید ادواردوآنیلی تنها وارث شرکت فیات باربی جدیدم متلم جی تی ای وی برای اندروید - 2017 جی تی ای وی برای اندروید - 2017 - 100%کار میکنه اجاره خودرو نیسان جی تی و تسلا مدل س آموزش انیمیشن (فایل کامل) / درس سوم / پرشین انیمیشن آموزش مبحث هدایت دین و زندگی کنکور کاخ سفیدو حسینیه میکنیم تقدیم به(میشل مرمیدددد) زیبا کلام. هلال احمر کارش خیلی خوب بوده. من ازشون حلالیت می طلبم. ولی تلویزیون هزارحلالیت باید بطلبه چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم جمعبندی و من آیاته 2 دین و زندگی کنکور دوستان درخت شادی گرگ خخخخخ سرزمین رایانه - Lego Marvel Avengers Trailer سرنوشت برخی لباسهای ارسالی به مناطق زلزله زده خلاصه بازی وست برومویچ 0-4 چلسی @ خنده دار husseinabdik2 گیم پلی بازی Dragon Quest Builders - نتدونه دوستان درخت شادی حل تست هدایت دین و زندگی کنکور گوش کن ترانه طنزآمیزی از شجریان که نشنیده‌اید: ننه‌جونم سر پیری ز مو مینی‌ژوپ مخه! حمله هوایی روسیه به داعش در بوکمال دیرالزور (قسمت سوم) جوگیر شدن به این میگن دریفت 360درجه با 405 گیم پلی بازی Mafia 3 - نتدونه میکس دانی تقدیمی آهنگ جان سینا پارتیشن شاددل ٢٢٣٣٧١٣٢ نصب دكور مغازه ساخت جعبه ی کادو((توسط خودم)) توپ ضد استرس من ❤ آموزش درست کردن موی باربی ها❤ مقایسه هزینه های عیاشی با هزینه های بازسازی اردبیل با سلام خدمت ماینر ها آموزش هدایت دین و زندگی کنکور عکس های پشت صحنه نمایش مصیبة الشام محرم 96 شهرستان کارون موسسه زبان کیش گرمسار،سطح E2 مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 نماهنگ زیبای "رضا غریب الغربا رضا معین الضعفا" ATV Drift & Tricks تهران سی دی شاپ اسلایم هایی که خیلی دوستشون دارم(دنبال کنید قطعا دنبال میشید به نفعتونه) تیزر تریلر انیمیشن The Incredibles 2 2017 دعوا جمعبندی و من آیاته1 دین و زندگی کنکور نوستالژی نخسه جدید اجاره خودرو سانتافه تیزر تبلیغاتی 09124101040 حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 2 هوشمند سازی کتاب ها با استفاده از تکنولوژی "AR" حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 5 دوصطدارم تورو بی اندازعـــ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 3 حقه بازهای روزگار خلاصه بازی بایرن مونیخ سه - صفر آگزبورگ خلاصه بازی لورکوزن دو - دو لایپزیش این دیگه کیه یا حسین من رو دومبال کنید محمد درویشی دوبله ی من از پرنسس و پاپ استار ترساندن شدید سم اسمیت توسط الن (فوق العاده جالب) نقاشی های من ریمستریو بدون ماسک پروژه افتر افکت نمایش لوگو با افکت اژدهای آتشی لحظات خنده دار در(GTAVONLINE) [فوق طنز] سه نکته برای اینکه صورت تُپل تری داشته باشید| سلامت| قسمت چهارم مصطفی یگانه - اون روزا مداحی ویژه شهادت امام رضا(ع)حاج محمود کریمی موشن گرافیک YOOX برای کریسمس نگاه نزدیک و بررسی اولیه گوشی وان پلاس 5T طوطی ملنگوی شیطون ماکان بند چالش های خرید خودرو اجاره خودرو توسان نیو تیزر تبلیغاتی تجربی 95قسمت اول دین و زندگی کنکور موزیک ویدئو گروهbts کاملا جدید و رویایی مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 THE EVIL WITHIN 2 قسمت اول آموزش نرم افزار cura (قسمت دوم) پونی کوچولو دوبله فارسی فصل3_قسمت_6 بازسازی ساختمان شاددل 09126852502 توحید شناسی:خالقیت دین و زندگی کنکور مدیریت ریسک پروژه: Summary task آهنگ جدید از مهراب بنام بانو میکس آهنگ مفت بری با صدای مهراب اهنگ جدید مفت بری مهراب با شایان جوکار اهنگ جدید مهراب مفت بری شبده بازی جالب است من محمد درویشی حستم هره مهراب - مفت بری Mehrab - Moft Bari !‎مداحی با آهنگ دوست دارم محسن یگانه آخرین تصاویر مستند ارسالی از مناطق زلزله زده کرمانشاه زلزله کرمانشاه و قصر شیرین مجوعه ای از عکسهای این مصیبت توحید شناسی:ربوبیت دین و زندگی کنکور جواب احمدی نژاد به سوالی در مورد تخریب ساختمان های مسکن مهر. رو کم نمیاره عجیب در عجیب جن وحشتناک و عجیب و واقعی به شکل هشت پا! اهنگ جدید امیرتتلو به نام از پنجره ببین بیرون و آموزش نرم افزار cura (قسمت چهارم) اهنگ فوق العاده جدید مهراب(اول من) حمله هوایی روسیه به داعش در بوکمال دیرالزور(قسمت چهارم) نماز صبح رویایی زیبای مکه مکرمه 27 آبان 1396 نماز مغرب رویایی زیبای مکه مکرمه 27 آبان 1396 خوب شیم- این قسمت "سرطان دهان" طالع بینی به سبک عشق حرف حالیش نیست نماز عصر رویایی زیبای مکه مکرمه 27 آبان 1396 توحید شناسی2 دین و زندگی کنکور تشکر ماموستا ملا واحد توفقی از جوانمردان ارتش که غذای خودشان را به هموطنان دادند واکنش هفت کوتوله وقتی سفید برفی میمیره کسب درآمد 45/000تومان در ماه با روزی 2 ساعت کار نقش گریزمان برای کله پا کردن کریس رونالدو لباس مجلسی مزون تندیس زیست مهارگرهای فرمونی در خدمت تولید غذای سالم انسول زیبا پنجاه کیلو البالو بایرن_آگزبورگ (۳_۰) روش مردن و بهترین بازیکن شدن در بازی Overwatch حامداهنگی فیلم غمگین پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ میکس آهنگ مهراب به نام ققنوس میکس آهنگ مهراب به نام نشد تفاوت انداختن میکرفن شوگا و وی. به کانالم سربزنید پاسخ صریح مهناز افشار در مورد پرونده همسرش خلاصه بازی لیورپول 3-0 ساوتهمپتون خانه آبشار اثر فرانک لوید رایت فوکس ته یون catch me if you can. به کانالم سربزنید شوهر ناک اوتی زیبا از حمزه مرادیان ویدیو میکس جدید و دیدنی آهنگ مهراب به اسم ان ای گیم پلی بازی Guitar Hero 3 - Legends of Rock - نتدونه تاکسی های پرنده UBER بن تن فصل اول قسمت هشتم دوبله ی فارسی توحید شناسی:همه توحیدها دین و زندگی کنکور توحید شناسی:حل تست1 دین و زندگی کنکور دانشنما گیم پلی بازی کلش رویال/ خر تو خر پارتیشن تكجداره پارتیشن بیمارستانی٠٩١٢٦٨٥٢٥٠٢ خلاصه بازی هوفنهایم یک - یک فرانکفورت آموزش ویدیویی شنا کرال پشت طبیعت بندپی سرور من در ماینکرافت(توضیحات مهم) واقعیت و اون چیزی که بهمون نشون میدن.bts. به کانالم سربزنید بوجود آمدن شکل عجیب قبل از انهدام خودروی انتحاری داعش دیابت بارداری چیست؟ تعجب عارف از تحریر های محسن یگانه پونی کوچولو دوبله فارسی فصل 3_قسمت 7 زیبائی خلقت الله در سوره الرحمن تلاوت زیبای قرآن کریم اسلایم شفاف من مداحی حاج سید صادق مرعشی روز 29 صفر بیت الحسن (ع) منتظر کیست؟ (مواظب بهائی ها باشید) دومین بازخوانی اشعار شیون فومنی شلیک اشتباهی افسر آمریکایی به بازیگران حین فیلمبرداری میکس اهنگ مهراب به نام بانو

آخرین خبرهـا