سردارکارگر:تسویه‌حساب سیاسی به بهانه دفاع‌مقدس خیانت به شهداست/حاشیه های تشییع غواصان خوب نبود

فرهنگ > دفاع مقدس - سردار کارگر، رئیس «بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع‌مقدس»، با روزنامه شرق گفت وگو کرده است.

بخشهایی از این مصاحبه در ادامه می‌آید:

برخی به موضوع دفاع‌مقدس نگاه سیاسی دارند و گاه تلاش می‌کنند آن را به محلی برای تسویه‌حساب سیاسی تبدیل کنند. حتی دیده شده وابستگان یک جناح خاص طوری صحبت می‌کنند که انگار شهدا فقط متعلق به آنها هستند. بنیاد برای جلوگیری از این کار و حل این مشکل چه کرده؟
یکی از وظایفی که در اساسنامه و فرمایشات مقام معظم رهبری، به‌ویژه در فرمایشات ششم اسفند سال ٩٢، تأکید شده، دو وظیفه عمده بنیاد است که یک اینکه نگذاریم دفاع‌مقدس فراموش شود؛ دوم اینکه نگذاریم دفاع‌مقدس به انحراف کشیده و تحریف شود. یکی از موارد تحریف همین است که به دفاع‌مقدس جناحی، قشری و قومی نگاه کنیم. این یک انحراف بزرگ است. دفاع‌مقدس کلید وحدت در کشور است. دفاع‌مقدس آن‌قدر دامنه وسیعی دارد که در همه عرصه‌ها، جناح‌ها، اقشار، مذاهب، ادیان و اقوام تعریف دارد؛ چون همه بودند. نمونه و مصداق این هم، شهدای آنهاست. مقام معظم رهبری صحبتی به این مضمون دارند که «وقتی مردم خواستند بیایند جبهه، کسی از آنها سؤال نکرد که از کجا آمده‌اید؛ مذهب‌تان و گویش‌تان چیست و از کدام قوم هستید». همه برای دفاع از کشور و اسلام آمدند. بنابراین در دفاع‌مقدس همه سهیم هستند. چه کسی که در دفاع‌مقدس جنگید، چه کسی که کمک مالی کرد، چه کسی که کمک لسانی کرد، چه کسی که اگر پیروز شدیم خوشحال بود و عدم پیروزی داشتیم ناراحت بود و دلش با ما بود، همه در دفاع‌مقدس سهم دارند. در کمک‌ها و پشتیبانی مالی چه کسی که چند میلیون تومان داده و چه کسی که یک تخم‌مرغ داده؛ همه شریک‌اند. جوانان امروز هم در دفاع‌مقدس سهم دارند؛ حتی آنها که امروز به دنیا می‌آیند در دفاع‌مقدس سهم دارند؛ چون همه اینها ایرانی‌اند.
‌اما در بحث‌های سیاسی دیده می‌شود که می‌گویند فلانی در دفاع‌مقدس بوده، نباید انتقاد کرد.
هشت سال دفاع‌مقدس را نباید با موضع‌گیری‌ها، جناح‌های امروز و موقعیت آن فرد مقایسه کنیم. الان یک رزمنده‌ای که آن زمان در جبهه جنگیده، حساب آن کارش جدای وضعیت امروزش است. نباید اینها را مخلوط کنیم. نباید اجر آن روز او را ضایع کنیم و همین‌طور نباید اشکال امروزش را نادیده بگیریم. برعکس آن هم صادق است؛ الان کسی به یک دلیلی در دفاع‌مقدس حاضر نشده ولی امروز خادم و در خط ولایت فقیه است و از کشور دفاع می‌کند. او را هم نباید سرزنش کنیم که چرا آن روز در جبهه نبودی. معیار حال امروز فرد است. الان ممکن است کسی باشد که از نظر سیاسی موافق یک جناح نباشد ولی یک جانباز سرافراز در دفاع‌مقدس بوده؛ باید آن از خودگذشتگی را قدر بدانیم و از آن تجلیل کنیم و درباره امروزش هم بحث آن جداست. برعکس این هم حاکم است؛ کسی در جبهه بوده و جانباز شده و امروز ممکن است دست به تخلفی بزند؛ این دلیل نمی‌شود که چون در جبهه بوده نباید تخلف امروز را در نظر گرفت. من کاری به جناح‌ها ندارم؛ هر چیزی باید در جای خودش قرار بگیرد. البته ما داریم که «فضل‌الله المجاهدین على القاعدین اجرا عظیما»؛ این را هم در دنیا باید اجرش را بدانیم و هم خداوند در آخرت اجرش را می‌داند. بنابراین دلیل نمی‌شود چون کسی در جبهه بوده و جانباز بوده، بخواهد خدای نکرده خلاف قانون و شرع کند و بعد بخواهیم با او حرف بزنیم، بگویند که او جانباز است و در جبهه بوده. البته باید از خانواده شهدا و جانبازان و خود جانبازان همیشه در کشور تجلیل کنیم و روی سرمان نگه‌داریم. اما اگر به هر کسی بخواهیم حرف بزنیم بگوییم ملاکش فقط در جبهه‌بودن است، کسی که به جبهه رفته جهاد فی‌سبیل‌الله بوده و به ندای امامش و نایب امام زمانش لبیک گفته؛ معمولا هم همین‌طور است. بچه‌های جبهه و جانباز و آزاده از هیچ‌کس طلبکار نیستند و خودشان را مدیون مردم، خدا و شهدا می‌دانند. آنها هم که شهید شدند با میل خودشان رفتند. جبهه‌رفتن قانون و ضابطه که نبوده، بلکه دل و عشق بوده. او می‌خواسته به طرف هدفش حرکت کند. این مجاهدت‌ها را نباید با ملاک‌های دنیوی حساب‌‌وکتاب و مقایسه کنیم؛ این یکی از همان انحرافات است. جوان‌های امروز مثل شهید حججی سنشان به انقلاب و جبهه نمی‌رسد ولی امثال او از بعضی از رزمنده‌ها و شهدای دفاع‌مقدس اجرش بیشتر است. چون زمانی به جبهه می‌رود که جذابیت‌های دنیا این‌قدر فراوان است و هزاران کیلومتر آن طرف‌تر می‌رود و از جهان اسلام دفاع می‌کند و در واقع از خود ما هم دفاع می‌کند. چون اگر امثال حججی نمی‌رفتند در عراق و سوریه، باید در خیابان‌های تهران با داعش می‌جنگیدیم. اینکه جناح خاصی شهدا و ارزش‌های دفاع‌مقدس را برای خودش مصادره کند، انحراف و خیانت است.
‌ اما گاه دیده شده که این نگاه جناحی که شما هم به‌درستی به آن انتقاد دارید، در برنامه‌های شهدا هم حاکم شده؛ مثلا در مراسم تشییع شهدای غواص که خردادماه سال ٩٤ برگزار شد، در آن تجمع تراکت‌هایی علیه دولت پخش می‌شد.
اینها را ما به‌شدت رد می‌کنیم و اینها مورد رضایت خدا، شهدا و همان شهدای غواص هم نیست. مورد رضایت مقام معظم رهبری به‌عنوان امام‌المسلمین هم نیست.
‌رهبری درباره این موارد در جلساتی که خدمت ایشان می‌رسید، تذکر داده‌اند؟
بله، ما چندین جلسه که خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم یکی از تذکرات این بود. ایشان تذکر دادند. من می‌خواهم بگویم سطح دفاع‌مقدس خیلی بالاتر از این حرفهاست. اگر در تشییع جنازه شهدا بخواهیم تسویه‌حساب سیاسی کنیم، خیانت و انحراف است. این خیانت به خون شهداست. همین که مقام معظم رهبری تذکر فرمودند چندین بار، در رابطه با قضیه شهید حججی هم تذکر فرمودند. در موضوع شهید حججی هم کسانی در تشییع جنازه حاضر شدند که شاید ظاهر مناسبی نداشتند ولی اینها دلشان در گرو نظام، اسلام و شهدا است. باید به این توجه کنیم. حالا ممکن است یک خانمی به قول امروزی‌ها بدحجاب باشد ولی وقتی در تشییع جنازه می‌آید یعنی دل در گرو اسلام و شهدا دارد؛ ما اینها را نباید دست رد به سینه‌شان بزنیم. چه برسد به اینکه مثلا من اگر نسبت به دولت حرفی دارم در آن مراسم بزنم. اینها به‌نظر من آلوده‌کردن یک محیط مقدس است. مثل کسی که بخواهد مسجد را آلوده کند. این انحرافی بزرگ است. شهدا نه فقط متعلق به مردم ایران و مسلمین دنیا هستند، بلکه به کل مردم دنیا تعلق دارند. شهید در هر جامعه‌ای با هر تفکری بزرگ و عزیز است و نباید اینها را مصادره کنیم. مصادره دفاع‌مقدس و ارزش‌های دفاع‌مقدس، شهدا، جانبازان، آزادگان و مجاهدین فی‌سبیل‌الله از سوی هر کسی صورت بگیرد، از نظر ما انحراف از ارزش‌های دفاع‌مقدس است. این یک نوع تحریف است. مثلا شهید حججی که به کشور آمد، همه آمدند. همه جناح‌ها آمدند که ارزشمند است. به‌نظر من همه جناح‌ها و تفکرات و سلایق باید این موقعیت‌ها را قدر بدانند؛ وقتی کسی مثل شهید حججی می‌آید باید دنبال این باشیم. اینجا وحدت ملی، امنیت ملی، ارزش‌های والای اسلامی و ملی مطرح است. مقام معظم رهبری به‌عنوان ولی مطلقه فقیه و امام خامنه‌ای، رهبر همه با هر تفکر و دین و مذهبی هستند؛ مقام معظم رهبری، رهبر همه مسلمین دنیا هم هستند. بنابراین اگر کسی بخواهد رهبری را فقط برای خودش تعریف و مصادره کند، این هم نوعی انحراف و تحریف است. مصادره شخص مقام معظم رهبری برای یک جناح و تفکر خاصی انحراف و تحریف است. باید حواسمان جمع باشد. ارزش‌هایی در نظام داریم که کسی نمی‌تواند مصادره کند؛ ولی‌فقیه، شهید، جانباز، آزاده، رزمنده و امنیت ملی.
‌موضوع دیگری که در سال‌های پس از جنگ خودنمایی می‌کند، موضوع اسناد آن زمان است. چون سازمان اسناد زیرمجموعه بنیاد است، خیلی از اسناد مربوط به عملیات‌ها بیرون نیامده است. برای انتشار اسناد محدودیتی وجود دارد؟ و اینکه چه زمانی منتشر خواهند شد؟
یکی از مشکلات این بود که تا چند سال پیش، سازمانی که متولی اسناد و مدارک دفاع‌مقدس باشد، نداشتیم. قبلش پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس بود و کار سندی می‌کرد. در ارتش، سپاه، جهاد سازندگی، وزارت خارجه، وزارت اطلاعات، دولت و مجلس اسنادی موجود هستند ولی اینکه سازمانی باشد که متولی اینها باشد و بتواند اینها را تجمیع کند و دستورالعمل‌هایی برای اینها بنویسد و بگوید این اسناد چقدرش قابل انتشار است و چه مقدار قابل انتشار نیست، نبود. ولی سازمان اسناد و مدارک دفاع‌مقدس در ستاد کل تصویب و بعد از آن تشکیل شد. آقای فیروزآبادی، رئیس وقت ستاد کل نیروهای مسلح، در سخنرانی سال ١٣٩٣ اعلام کردند دیگر در دفاع‌مقدس سند طبقه‌بندی‌شده و غیرقابل انتشار نداریم. منظور این است که اسنادی که در اختیار داریم می‌توانیم منتشر کنیم. اما انتشار سند به ماهو سند، مشکلی را از مشکلات حل نمی‌کند. برخی اسناد به هم پیوستگی دارد. یکی از کارهایی که در سازمان اسناد داریم انجام می‌دهیم تاریخ شفاهی است. من چندی پیش بازدیدی داشتم از دوستان «جنگال» (جنگ الکترونیک) که در زمان دفاع‌مقدس کارهای فوق‌العاده‌ای کردند. آن زمان معجزه اتفاق افتاده بود که توانستند مکالمات ارتش عراق را رمزگشایی کنند؛ درصورتی‌که سیستم‌های پیشرفته داشتند. دولت‌های پیشرفته امکاناتی به عراق داده بودند که مکالماتشان رمزی باشد ولی این بچه‌ها توانسته بودند آن رمزها را کشف کنند که تابه‌حال منتشر نشده است. در آن بازدید گفتیم آماده انتشار باشید که نسل امروز اینها را بدانند. کار دیگری که الان شده ٥٦ پروژه اصلی دفاع‌مقدس را کار کردیم که این پروژه‌ها قرار بود موزه دفاع‌مقدس و انقلاب اسلامی را تشکیل دهند. این ٥٦ پروژه همه ابعاد و رسته‌های جنگ را منتشر می‌کنند. ضمن اینکه این اسناد منتشر می‌شوند، به تصویر هم کشیده خواهند شد و در موزه جا پیدا خواهند کرد. ما امیدواریم در هفته دفاع‌مقدس سال آینده این پروژه‌ها تمام شوند. فکر می‌کنم صدها جلد کتاب خواهند شد. ما ان‌شاءالله از بین این ٥٦ پروژه، تاریخ توصیفی جنگ را هم خواهیم نوشت.
‌بیشتر منظورم درباره عملیات‌هاست.
ببینید دایره‌المعارف دفاع‌مقدس را که تهیه می‌کنیم، استانی می‌نویسیم. یعنی خوزستان در جنگ، ایلام در جنگ و... . وقتی نقش یگان‌ها و مردم و پشتیبانی را معلوم می‌کنید، مسئله عملیات‌ها هم روشن می‌شود. آن‌قدر ما نورانیت در دفاع‌مقدس داریم و آثار آن درخشان است كه معتقدم هنوز نتوانسته‌ایم عظمت و ابتکارات دفاع‌مقدس را نشان دهیم. ما هرچه امروز داریم از دفاع‌مقدس داریم. ما در هر بعدی که توانسته‌ایم موفق باشیم از دفاع‌مقدس بوده. در دفاع‌مقدس واردکننده سیم‌خاردار بودیم ولی امروز دنیا می‌خواهد جلوی ما را بگیرد که در انرژی هسته‌ای و سایر علوم پیشرفت نکنیم. همان صحبت‌هایی که مقام معظم رهبری در حرم رضوی داشتند؛ اینکه امروز موشک‌هایی که در جبهه مقاومت شلیک می‌شود موشک‌های ایران هستند، یعنی ما که سیم‌خاردار وارد می‌کریم امروز موشک در سطح بالا تولید می‌کنیم. پزشکی و هنر و... قبل از جنگ و بعد از جنگ را ببینید؛ دفاع‌مقدس عظمتی دارد که باید به آنها بپردازیم. مقام معظم رهبری اشاره‌ای فرمودند که تلخی‌ها و ناکامی‌های دفاع‌مقدس را هم بگویید.
‌همین را می‌خواهم بگویم. برای صحبت درباره برخی عملیات‌ها انگار مقاومتی وجود دارد.
ببینید ما پیروزی داشتیم و عدم پیروزی هم داشته‌ایم.
‌خب همین کلمه عدم پیروزی که شما می‌گویید؛ یا اینکه گفته می‌شود عدم‌الفتح. فلسفه استفاده از این کلمات چیست؟
یک موقعی دشمن به ما حمله می‌کند و ما عقب‌نشینی می‌کنیم که می‌شود شکست. در تعریف نظامی این است که مثلا به ما حمله می‌کنند و مواضعمان را از دست دادیم. اینکه مثلا بگویند در جنگ شکست خوردید؛ خب یعنی اینکه هنوز که جنگ دارد تمام می‌شود شما مقدار زیادی از زمین‌هایت دست دشمن است و آنها غالب‌اند. چرا می‌گوییم عدم پیروزی یا عدم‌الفتح داشتیم؟ چون ما حمله کردیم. در کربلای٤ و خیبر ما حمله کردیم. به‌نظر من از نظر تعریف، همین عدم پیروزی درست است. یک‌موقعی دشمن مواضع ما را می‌گیرد و زمانی هم ما حمله می‌کنیم مواضع دشمن را بگیریم و توفیق نداریم و عدم توفیق بوده. نباید روی کلمات خیلی حساسیت داشته باشیم. ما که نمی‌خواهیم روحیه مردم را خراب کنیم. این امنیت ملی است و در تاریخ می‌ماند. بله باید بیاییم بگوییم در کربلای٤ چه اتفاقی افتاد که پیروز نشدیم. در خیبر و بدر پیروزی زیاد داشتیم؛ یا چرا در مرصاد دشمن توانست تا اسلام‌آباد بیاید و... . این هیچ اشکالی ندارد. اما معتقدیم جای این کارها ابتدا در جلسات نخبگی است؛ یعنی در دانشگاه‌ها بین نخبگان پخته شود و بعد بیاید در تلویزیون و برنامه عمومی گفته شود. اولا متخصصان باید بیایند صحبت کنند؛ کسی که در دفاع‌مقدس نبوده و فقط روی کتاب‌ها خوانده نمی‌تواند درباره آن عدم پیروزی صحبت کند. فرماندهان آن زمان که هستند باید بیایند و با توجه اتفاقات آن زمان و مستندات توضیح دهند. اصلا هیچ انسداد یا انحصاری نداریم بلکه درباره روش بحث داریم که عرض کردم. این وضع را قبول ندارم و نمی‌توانیم اجازه دهیم که در صداوسیما یا روزنامه‌ها فرماندهان دفاع‌مقدس را به محاکمه بکشند. چند سال پیش برخی فرماندهان جنگ را آورده بودند؛ روش برخوردشان حالت محاکمه‌ای بود و ما گفتیم این غلط است. روش برخورد باید روشی باشد که بیایند و بحث علمی و عملیاتی و با توجه به اسناد کنند. اگر رزمنده‌های ما پیروز شدند از آنِ همه مردم است و اگر عدم‌الفتح داشتند آن هم متعلق به همه مردم است.
‌ولی بالاخره باید به این موضوعات هم پرداخته شود.
حرف شما را که باید به اینها بپردازیم قبول دارم ولی باید مستند بپردازیم. یکی از مسائل هم این است که مسائل روز سیاسی و جناحی کشور را دخیل در آن مسئله نکنیم. این خودش می‌شود تحریف و انحراف.
ما از این نگرانیم که مثلا وقتی درباره کربلای٤ صحبت می‌کنیم به جای اینکه به اصل عملیات و اینکه چرا موفق نشدیم، بپردازیم؛ می‌آییم آقای فلانی را متهم می‌کنیم که امروز در جناح ما نیست. این انحراف است و باید به اصل آن بپردازیم. عملیات‌های دفاع‌مقدس در دانشگاه‌های جنگ تدریس می‌شود و روی آن با حضور فرماندهان بحث می‌شود. ما اینها را کم‌کم باید وارد دانشگاه‌های دیگر هم کنیم و آنجا بحث کنیم و بعد از آن در سطح عمومی بیاوریم و در تاریخ بنویسیم. در تاریخ دفاع‌مقدس نباید تحریف باشد؛ بلکه باید واقعیت‌ها با اسناد و مدارک ثبت شود تا برای آیندگان بماند چون درس عبرت می‌شود. اینکه می‌گوییم در فلان عملیات موفق بودیم عوامل موفقیت معلوم می‌شود و جایی که موفق نبودیم هم علل عدم توفیق‌مان به دست می‌آید و هر دو می‌شود درس برای آینده. جنگ ما جنگ مردمی بود چون همه آمدند و اگر مردم نبودند در دفاع‌مقدس پیروز نبودیم. این نظام تا زمانی توفیق دارد که مردم پشتیبانش باشند که الحمدالله هستند. امام و مقام معظم رهبری توکلشان اول به خداست و بعد تکیه‌شان به مردم. امام و مقام معظم رهبری واقعا مردم را به‌عنوان تکیه‌گاه قبول دارند و مردم هم قبولشان دارند چون متوجه می‌شوند و ارتباط برقرار شده است. بنابراین درباره این مسائل هم براساس روشی که عرض کردم باید عمل شود.
‌شما گفتید که مثلا در کربلای٤ فلانی را که در جناحشان نیست، متهم می‌کنند؛ اما خب همان فلانی هم اشخاص دیگری را متهم می‌کند.
اینها غلط است.
‌اما خب کسی هم به او نمی‌گوید که سندت کجاست.
دقیقا، ما می‌گوییم هر کسی می‌خواهد حرف بزند باید با توجه به اسناد و زمانش صحبت کند. معتقدم متخصصین باید حرف بزنند و نخبگانی بحث شود و بعد از آن وارد مفاهیم، تاریخ و کتب کنیم و پس از همه‌فهم‌شدن، در سطح جامعه مطرح کنیم. نباید بیاییم مسائل دفاع‌مقدس را صرفا و به صورت لخت در جامعه مطرح کنیم؛ باید عوامل کناری را هم بررسی کرد. یک عملیات یک مجموعه است و عوامل مختلفی دارد که همه آنها هم در جبهه نبوده و پشت جبهه و سیاسی-اقتصادی هم بوده است. وقتی ما درباره یک عملیات می‌خواهیم صحبت کنیم باید درباره همه ابعاد باشد. ضمنا ما نباید طوری صحبت کنیم که روحیه خانواده شهدا تضعیف شود؛ یعنی کسی که نزدیکانش را در دفاع‌مقدس تقدیم کرده، نباید از لحاظ روحی صدمه بخورد؛ یا نباید رزمندگانی را که آن زمان رفتند و از خود گذشتگی کردند دچار تردید کنیم. تردید آن زمان ایجاد می‌شود که دفاع‌مقدس و عملیات‌ها را تحریف‌شده تحویل آنها دهیم. دفاع‌مقدس متعلق به الان و آینده است. امام دفاع‌مقدس را تبدیل به یک مدل کرد که این مدل با تمام پیروزی‌ها و عدم پیروزی‌ها، ما را پیروز کرد و یک وجب خاک هم ندادیم. این مدل الان رفته و عراق و سوریه را هم نجات داده است. یکی از دستاوردهای دفاع‌مقدس ما روحیه و تفکر بسیجی است؛ این روحیه و تفکر بسیجی است که حشدالشعبی را در عراق و بسیج را در سوریه درست کرده است. اینها سوریه و عراق را نجات دادند. ما همان تجارب و مدل دفاع‌مقدس را به آنجا منتقل کردیم. بنابراین نباید این مدل را دچار خدشه کنیم. در دفاع‌مقدس اگر ناکامی داشتیم، دیگر آن را به کار نمی‌گیریم چون از تجارب آن استفاده کردیم. دفاع‌مقدس الان مدلی است که متعلق به کشور ما نیست و در منطقه رفته و برای جهان اسلام و آزادگان جهان قابل بهره‌برداری است. ما در دفاع‌مقدس انقلابمان تثبیت شد و اگر دفاع‌مقدس نبود ممکن بود انقلاب ما دچار چالش‌های دیگر هم بشود. موضوع دفاع‌مقدس از افتخارات بزرگ ما است؛ یعنی شما که دارای یک تفکر سیاسی هستید هم به آن می‌بالید؛ پدرومادرتان هم همین‌طور و نسل‌های قبلی و بعدی هم می‌بالند. دفاع‌مقدس یک جنگ جهانی کوچک بود. کشوری که انقلاب کرده و در حال تسویه است تا نظام شاهنشاهی، نظام اسلامی شود، در آن بحبوحه یک جنایتکاری مثل صدام به نمایندگی از ابرقدرت‌های آن زمان، یعنی هم شوروی و هم آمریکا به ما حمله می‌کند. خودشان اعلام کردند که نزدیک ٤٠ کشور دنیا بهشان کمک می‌کرده. چون عراق جزء بلوک شرق بوده، آمریکا با واسطه کمک می‌کرده و بعد از خرمشهر مستقیما وارد شد. خود آمریکایی‌ها نقل کرده‌اند برخی سلاح‌ها و کمک‌هایمان را به واسطه یک کشور دیگر به عراق می‌رساندند و اطلاعات را دیگر مستقیم به عراق می‌دادند. ما تابه‌حال فکر می‌کردیم مواد شیمیایی که توسط عراق علیه ما استفاده شد فقط از بلوک شرق بوده در صورتی‌که اطلاعاتی هست که می‌گوید آمریکایی‌ها از ذخایر خاورمیانه‌شان به عراق داده بودند. اینها آن‌قدر عراق را تجهیز کرده بودند وقتی که به عراق حمله کردند، می‌گفتند ما دنبال چیزهایی می‌گردیم که هنوز نتوانسته‌ایم پیدا کنیم. نظام جمهوری اسلامی در مقابل یک تهاجم بزرگ بود. بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین جنگ بعد از جنگ جهانی دوم همین جنگ بود. بله اشکال داشتیم؛ الان هم اشکال داریم ولی آن‌قدر خلاقیت، ابتکارات و نورانیت زیاد بوده که اگر به آنها بپردازیم، اشکالات و ایراداتی که بوده در مقابل عظمت آن پیروزی‌ها دیده نمی‌شود ولی باید اشکالات را هم بگوییم. اگر اشکالات را نگوییم آن عظمت‌ها معلوم نمی‌شود. من هم با شما موافقم که باید اشکالاتی که در دفاع‌مقدس بوده را بگوییم ولی روش خوبی باید انتخاب کنیم و مستقیم سراغ این موارد نرویم و تمام عوامل را در نظر بگیریم.
‌ ولی مثلا می‌بینیم عده‌ای می‌خواهند تسویه‌حساب سیاسی کنند؛ می‌گویند که دولت وقت و مهندس موسوی به جبهه‌ها کمک نمی‌کرد.
ببینید نقش دولت آن زمان در دفاع‌مقدس هم باید در همان جلسات نخبگان بحث شود. اینها باید با اسناد و مدارک باشد. تعدادی از مسئولان آن موقع هنوز هستند. اینها باید بررسی شوند. به‌هرحال ببینید اتهامات جناحی که به همدیگر زده می‌شود و همین‌طور دعواهای سیاسی امروز، جناح‌بندی‌های امروز، سلایق امروز و اختلافات امروز را نباید به دفاع‌مقدس وصل کنیم؛ این خودش تحریف و انحراف است و ما وظیفه داریم جلوی این را بگیریم. مثلا الان هم برخی شیطنت می‌کنند و از اختلاف سپاه و ارتش می‌گویند که این خیانت است؛ پرداختن به مسائلی که در دفاع‌مقدس بین سپاه و ارتش اختلاف بود و... که اکثرش هم دروغ است، کار دشمنان است. دشمن می‌خواهد بین سپاه و ارتش اختلاف بیندازد.
‌اما تفاوت نظر که بوده.
اختلاف‌نظر و سلایق مختلف در بین فرماندهان نیروهای مسلح نه در بین سپاه و ارتش، بلکه در خود سپاه هم نظرات مختلفی بوده. اینکه خودش باعث تقویت می‌شد. مثلا در مورد یک عملیات نظرات مختلفی بود ولی کار فرماندهی این است که همه نظرات را بیاورد و ببیند کدام در کجا به کار می‌رود و بعد تبدیل به یک عملیات شود. الحمدلله امروز با مدیریت و تدبیری که فرمانده معظم کل قوا دارند، تکلیف نیروهای مسلح در هر بُعدی معلوم است. صمیمیت و اتحاد و وحدتی که امروز در کشور ما وجود دارد، مثال‌زدنی است.
‌اما در سال‌های پس از جنگ صحبت‌هایی مبنی بر کم‌رنگ‌کردن نقش ارتش در دفاع‌مقدس مطرح می‌شده.
این حرف دشمنان است و اگر از حلقوم کسی در کشور بیرون می‌آید، این فرد یا نادان است و نمی‌فهمد که چه می‌گوید یا اینکه آدم مغرضی است و حلقومش می‌شود حلقوم بی‌بی‌سی، رژیم صیهونیستی و آمریکا. در دفاع‌مقدس همه نقش داشتند؛ سپاه، ارتش، جهاد و مردم نقش داشتند که مردم نقش اصلی را داشتند.
‌منظور کم‌رنگ و پررنگ‌کردن این نقش‌هاست.
ببینید نقش هر کسی معلوم می‌شود. اینکه کسی بیاید سپاه یا ارتش را پررنگ کند، انحراف است. همه نقش داشتند و هر کسی هم نقشش متفاوت بوده. مثلا نقش نیروی هوایی، نیروی زمینی، توپخانه، مهندسی، گردانی که به خط می‌زد، پزشکان، تبلیغات و... با هم قابل مقایسه هستند؟ این قیاس غلط است که اینها را با هم وزن کنیم؛ چون اینها قابل وزن نیستند. مجموعه دفاع‌مقدس پازلی است که این پازل باید کنار هم قرار بگیرد تا موفقیتی ایجاد شود. همه باید کنار هم قرار بگیرند. شما مثلا می‌توانید بگویید در یک جراحی پزشکی کدام مهم است و کدام مهم نیست؟ خب هر کدام نقشی دارند. منتها بعضی از نقش‌ها نمایان و پیشانی کار است؛ مثل یک فیلم؛ شما مگر تهیه‌کننده و کارگردان را می‌بینید؛ تماشاگر فقط بازیگران را می‌بیند؛ آن هم بازیگران نقش اول. در دفاع‌مقدس همه آمدند و دست‌ به ‌دست هم دادند. ما باید امروز را مورد توجه قرار دهیم. عده‌اي در خارج از کشور و عده‌ای هم در داخل کشور متأسفانه به این اختلافات دامن می‌زنند. آنها که خارج از کشورند، خب از دشمن دشمنی انتظار داریم. عده‌ای هم ممکن است از دشمن نمایندگی کنند که اینها خائن هستند. یک عده هم نادان‌اند و متوجه نمی‌شوند و از روی عصبانیت حرفی می‌زنند. مثلا ممکن است از یک فرمانده دفاع‌مقدس ناراحت باشد، به کل دفاع‌مقدس حمله می‌کند. دفاع‌مقدس حیثیت و آبروی ماست. نباید این آبرو و حیثیتمان را به راحتی به حراج بگذاریم. هر کسی چه در سپاه، ارتش، بسیج، جهاد و نیروی انتظامی اگر بیاید خودش را پررنگ کند و بقیه را تضعیف کند، بداند که ضربه زده است و در پیشگاه خداوند، شهدا و ملت شرمنده خواهد شد.

17302

کلید واژه‌ها : شهیدان دفاع مقدس و انقلاب اسلامی - بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش​های دفاع مقدس - دفاع مقدس (جنگ تحمیلی) -

کلیدواژه:

دفاع مقدس | دفاع مقدس هم | دفاع مقدس | دفاع مقدس بوده | دفاع مقدس بود | مقام معظم رهبری | دفاع مقدس | دفاع مقدس | اسناد و مدارک | ما حمله | عملیات ها | جبهه بوده | سپاه و ارتش | همین طور | عدم پیروزی | حساب سیاسی | جناح ها | شهید حججی | دفاع مقدس | یک عملیات | آن قدر | چه کسی | آن زمان

ارتش تا بازگست زندگی به حالت عادی در مناطق زلزله زده حضور دارد دستیار کی روش، سوژه جدید علی کریمی/ عکس اختلاف آموزش و پرورش و سازمان اوقاف به کجا رسید؟ ژاردیم: لایپزیش شایسته پیروزی بود؛ نا امید هستیم هازن هوتل: از کسب پیروزی برابر موناکو خوشحالم پیش بازی اندرلخت-بایرن مونیخ؛ دست یابی به نهمین برد متوالی، ملموس تر از همیشه از «فرش قرمز ریاض برای فعالان اقتصادی عراق» تا «رشد تقاضای چینی‌ها پس از ۳ سال در بازار طلا» صعود رئال مادرید و بشیکتاش به مرحله یک هشتم نهایی در شب حذف موناکو و دورتموند «بازی را زندگی کنید!»؛ همۀ بازی های VR پلی استیشن تعقیب و دستگیری سارق فراری جشن یک سالگی سایت وی جی مگ آهنگ زیبای ام کلثوم با صدای گرم و دلنشین استاد ایرج حبیبی معاد شناسی : جمعبندی دین و زندگی کنکور آشنایی با سایت کوین جیکو دختر بچه ای که با مشتاش پوست درختو میکنه پندار محبی - بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان رونمایی شد حرکات باحال تو just .. مطابقت تست های 95قسمت دوم دین و زندگی کنکور کلیپ سینمایی با ترانه ی عشق بچگی - مجید خراطها ویدئوهایی از مسیر راهپیمایی اربعین1396شماره10 واژگونی خودرو لوکس در تفریحات کاملا سالم جوانان عرب معادشناسی: مرگ و برزخ دین و زندگی کنکور عکس های جدید سلنا برای برند puma 6دقیقه تمرین بدن سازی اهنگ خیلی توپ heif ke nisti از zedbazi آموزش حرفه ای Revit Architecture برای آمادگی در آزمون چینی حرف زدن یک ایرانی در چین کارتون جدید هلل یوس اسکویشی هویج مرغ ذرت و اسکویشی که خودم درست کردم از لباس هایتان خسته شده اید؟ ادبیات کنکورموسسه حرف آخر املا و لغت وهم آوایی منتظری مشارکت رزمندگان «نجباء» در آزادسازی البوکمال رهام ❤(توضیحات مهم)خخ پخش زنده کاملترین آموزش CompTIA Security+ (SY0-501) دوست می خوام جریان چیه؟! ٣ / ناگفته های امید صباغ نو از دنیای شعر مجید بزرگ آهنگ شاد ایرانی جدید، دست دست دست Shad Irani, dast dast dast 2018 یه روزِ میشکنه دلت که دیگه خیلی دیره ..... آهنگ *شاید تو منو بازم دیدی* مکانیزم کار کردن گیربکس دستی دکتر حسن عباسی : از سورنا تا قاسم مسخره کردن تتلو دابسمش محمد امین كریم پور و میثم زیست کنکور موسسه حرف آخرپارادوکس زیستی قسمت اول شاکری آهنگ قدیمی و زیبای دلمو شکستی باشه با صدای گرم و دلنشین استاد ایرج حبیبی کلیپ زیبا از خیانت ساواش به آیشن. game playاز کالاف 1 حاج محمد علی رحمانی - رفاقتی خوبه که (شور) فیلم/ پایان یک دیکتاتور آهنگ جدید محسن چاوشی بنام مریض حالی ♪ ♫ حاج محمد علی رحمانی - شور قتلگاهی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر تابع خطی استاد منتظری فیزیک کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث خط ترمز کامیار هندسه پایه_زاویه 2_بنی هاشم_موسسه ونوس لگو محمد علی برا مسابقه دوم کانال راوی(حتما ببینید!!) بعد از فعل LET و Make فعل بعدی to نمیگیرد ریاضی_هندسه تالس با سرعت1_مهندس بنی هاشم_موسسه ونوس پریسا سیمین مهر - نقل پری در سام نامه - رزیدنت اویل پارت 2 عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس مستثنی استادواعظ فوری: اخباری از امام زمان(عج)در روز دوشنبه سرسره های مرگبار فقط ببین روده بر میشی از خنده خخخخ ریاضی_هندسه فضایی_بنی هاشم_موسسه ونوس عشق اجاره ای-میکس با آهنگ زارا لارسون!! کسب یک بیت کویین در ماه خلاصه لیگ قهرمانان: اسپارتاک 1-1 ماریبور ریاضیات کنکور موسسه حرف آخر الگوی بادکنکی فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفشار در نقاط هم تراز کامیار آهنگ زیبای مسعود صادقلو - نزدیکی به من ♪ ♫ آهنگ زیبای مسعود صادقلو - نزدیکی به من ♪ ♫ عربی_استثنا_آزاده _موسسه ونوس شیمی کنکور موسسه حرف آخررسم ترکیب کوالانسی شیروانی آزمایش چشم مصنوعی روی انسان آغاز خواهد شد گل فروشی آنلاین گل آرا گیم پلی بازی - Sniper Ghost Warrior 3 وین أنت | الرادود باسم الكربلائی آموزش ردکردن مرهله 4بازی همسایه جهنمی1 کارتون تام و جری!!عاااااالیه!! زیباترین نیسان 370Z در ایران اردوی جهادی مستربین کیفیتHD کوییزی که ثابت میکنه واقعی ترین ریونم رزیدنت اویل پارت 1 قسمتی از فیلم سلطان علی خان اردوی تاریخی مدافعان - درس استعمار اموزش ساخت فیک پیج تقدیم به اولین ریون :::ربکا ::: شیمی_نکته و تست 11_رادمان مهر_موسسه ونوس بسته بندی کالا تیزر جدید فیلم صفر تا سكو، روایت زندگى خواهران منصوریان شیمی_نکته و تست 5_رادمان مهر_موسسه ونوس مأرب عملیات میدانی بر مواضع مزدوران در المشجح وآتش گرفت زیست کنکور موسسه حرف آخر الگوی محمد پیمان استاد شعبانی زیست کنکور موسسه حرف آخر انعکاس استاد شعبانی صحبت های تند ساموئل اتوئو خطاب به گواردیولا شیمی_نکته و تست قسمت 8_رادمان مهر_موسسه ونوس اسلایم slimemeisazam@ شیمی کنکور موسسه حرف آخربسته آموزشی مسائل شیروانی فیزیک کنکور موسسه حرف آخر روش مطالعه فیزیک فیزیک_نمودارهای حرکت نوسانی_یحیوی_موسسه ونوس تیزر سریال آشوب زبان_واژگان درس 5 پیش_اناری_موسسه ونوس میلی بابی براون. نه سالگی. تو کانال تلگرام میلی بابی براون عضو شید. @millie_bobb پریسا سیمین مهر- اجرای نقل هفت خوان رستم - صربستان زیارتنامه خوانی مهندس مشایی در حرم سیدالکریم (ع) حادثه ای که فقط در نروژ می تواند اتفاق نیفتد! نوای بلوط.همنوازی بچه های سنندج تقلبی ساده آهنگ بسیار غمگین از امین حبیبی ... قشنگ ترین آهنگ غمگین. اگه خاکم اگه سنگم اگه دلتنگم sad song qamgin فاز دختر چیه! آهنگ غمگین برای قلب های شکسته سازه ی شاکر برای مسابقه ی دوم راوی Milad Babaei - Eshtebah Bood (New 2017) میلاد بابایی - اشتباه بود کارتون ماشا و میشا!!فوق العاده!! دوره عملی ساخت و پیکربندی یک شبکه Switch بیشتر باربی هام بازم دارم ولی جلو دست نیست برگزاری مراسم اربعین حسینی در دبستان دخترانه مفتاح امامزاده بیژن !!! کی اسم این امامزاده هارو میذاره؟ آهنگ زیبای میلاد بابایی و حمید گودرزی -پاییز برگشته ♪ ♫ مریم تو کجای (خیییلی باحاله) هندسه پایه_زاویه 1_بنی هاشم_موسسه ونوس ریاضی کنکور موسسه حرف آخرتدریس درجه2 استاد منتظری کارتون ماشا و میشا!!فوق العاده!! شرکت فوتبالی ها در چالش کانکس برای زلزله زدگان با اینکه هیییچ ربطی یه دوبله نداشت نمیشد نزارمش عالیه^O^ ❤️میکس عاشقانه بسیار زیبای ترکی❤️ هندسه پایه_نکات خاص در اشکال_بنی هاشم_موسسه ونوس کاهگل مصنوعی عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس منادا استادواعظ عربی کنکورموسسه حرف آخر ترجمه استادواعظ ریاضی کنکور موسسه حرف آخر ترکیب توابع استاد منتظری زلزله کرمانشاه!! زیست کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث قلب شاکر وشعبانی در همدردی با مردمان زلزله زده کرمانشاه ، سرپل ذهاب ، قصر شیرین ، حلبچه و... در سلسله عشق تو؛ شهرام ناظری و امیر پور خلجی آشنایی با بازی Fallout 4 قسمت ۳ پاسخ رهبری انقلاب به نامه حاج قاسم سلیمانی اتفاقات بسیار جالبی که هر 10 دقیقه در جهان روی میدهد میکسی از گیم پلی ها ظبط شده من در زولا ریاضی_هندسه فضایی_بنی هاشم_موسسه ونوس هندسه_نکات نیمسازهای متوازی الاضلاع_بنی هاشم_موسسه ونوس مداحی زیبای کربلایی هادی-هیئت جوادالائمه(ع)-28 صفر سال واقعی ترین لیزی قبولم دارید؟*توضیحات* داستان زن بارداری که پس از ۱۶ساعت از زیر آوار نجات یافت اولین و واقعى ترین دكستر چارمینگ ترکیب احتمالی یوونتوس و بارسلونا در بازی فردا راهکار اصلاح طلبان در مورد داعش تیم منتخب برترین فوتبالیست های دنیا در قرن بیست و یکم حاج محمد علی رحمانی - دلو راهی میکنم سمت حریمت (شور) اهنگ walk on water از eminem دابسمش خنده دار تیزر باشگاه یونتوس برای دیدار با بارسلونا دین و زندگی_تدریس آیات_دکتر سرکشیک زاده_موسسه ونوس رابطه بین آهنگ و سگ! مدلسازی یک فن کامپیوتر شیمی کنکور موسسه حرف آخرتعداد زوج ناپیوندی شیروانی ریاضی کنکور موسسه حرف آخرحل تست شیب شناسی استاد منتظری زیست_ادامه کلیه و نکات ترکیبی گردش مواد_آرامفر_ونوس فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفشار در نقاط هم تراز کامیار زبان کنکورموسسه حرف آخرجملات مجهول استادمحمودی کاری از استاد بنان تقدیم به زلزله زده گان مظلوم کرمانشاه تیزر سریال اشوب عکس العمل نمایندگان مجلس به دلاوری های یک سرباز شجاع عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست منادی استادواعظ شیمی_ادامه مطابقت های شیمی_رادمان مهر_موسسه ونوس تیزر موزیك جدید هوروش بند ،" مثل من باش" زبان کنکور موسسسه حرف آخر واژگان عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست تمیز استادواعظ شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست نظریه لوری شیروانی شیمی_اعداد کوانتومی_رادمان مهر_موسسه ونوس آموزش شافل توسط خودم Ashlynn ella*Dragon games*♡تقدیم به اشلین♡بیتا خودت را از نو بساز داعش تنها یک گروه نبود عربی_اعلال_آزاده_موسسه ونوس غده هیپوفیز و اثر آن بر دیگر غدد سینک شدن گوشی اندروید و دی وی دی فابریک اندروید زبان_معانی بیان 3_اناری_موسسه ونوس زبان کنکور موسسسه حرف آخرso,such,enooygh,too انگشتر تهران-بی شکل تواشیح زیبا اسماءالحسنی شادی مردم تهران به مناسبت نابودی داعش در عراق و سوریه تقدیم به همه ی پدران آسمانی تیزر موزیک (بی تو چه کنم) تیتراژ جدید کانالم آهنگشو به خاطر شما این گذاشتم زبان_معانی بیان2_اناری_موسسه ونوس زبان_معانی بیان1_اناری-موسسه ونوس کارتون اوگی و سوسک ها کارتون پوکویو Pocoyo فیلم Jimmy Kimmel با بازی بن افلک، مت دیمون و + زیرنویس تیزر فیلم سینمایی قاتل اهلى داعش چگونه به اتمام رسید کارتون بن تن BEN 10 کارتون تام و جری کارتون تام و جری کارتون تیتان ها به پیش اسپرت کردن یه فراری درgta v(درخواستی) درمان فشار خون از زبان دکتر خیراندیش(طب سنتی) کارتون تام و جری کارتون اوگی و سوسک ها در کارگاه آرتیش رفتم ارنا 11 اپیک چست گرفتم کارتون Oddbods در کارگاه آوند آهنگ غمگین ایرانی - جای خالی... آهنگ غمگین ایرانی - بدون تموم دلخوشیم با رفتنت تموم میشه... در کارگاه آوند(2) لگو مارول قسمت دوم (ثور رگناروگ) در کارگاه آوند(3) دانلود پروژه اسلاید شو افتر افکت ( فریم عکس ) چالش مجید گربه | گربه مجید کسانی که شبیه شخصیت های من شرور هستند هنرپیشه های من شرور دیرین دیرین این قسمت شایعه برانکو: بیرانوند جریمه می شود. عمادی سازه علی لگو برای مسابقه 2 راوی جان در کارگاه آوند(4) اولین پاپ آپ خونه نفرین شده در دنیا - Markiplier مشت های آهنین و باور نکردنی دختر 9 ساله روسی عربی_ترجمه و تعریب_آزاده_موسسه ونوس سهره قناری تازه مست رضاهدایتی (هنر تعزیه) ٣٩٩٤-١٨٩-٠٩١٠ ١٣٦٢-٩٨١-٠٩٣٥ منصوری خمس و زکات دین و زندگی کنکور دزد :| شاهکار رتبه 30 کنکور! چگونه دینی کنکور را بالای 90 زدم؟ زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-حدس معنی لغت زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-رابطه افعال زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-اسم مصدر زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-مرجع ضمیر هرکی اومد... عربی_حرکت کذاری 2_آزاده_موسسه ونوس وبینار انضباط شخصی ابهام در دعوت وحید شمسایی به تیم ملی فوتسال درسنامه کامل توحیدشناسی دین وزندگی کنکور زبان_کلوز تست جدید_اناری_موسسه ونوس کشتی کج خنده دار اعجاب انگیز!!مطابقت92%پکیج دینی100یوسفیان پورباکنکور96 حل تست توحید شناسی دین و زندگی کنکور چهره بازیکنان منچستر یونایتد بعد از 50 سال خنده تاپ نوب آپارات | قسمت 2 : مشت یاس و ناامیدی :| ماینکرافت ساخت حرف زدن دنال ترامپ ورنگن کمون این ویژگی آیفون می تواند زندگی تان را نجات دهد آموزش اسلایم با چسب و مایع لباسشویی تریلر فیلم Justice League در گوشی نوکیا 8 قضاو قدر:مفاهیم دین و زندگی کنکور قضاو قدر:درسنامه دین و زندگی کنکور اعجاب انگیز!!مطابقت92%پکیج دینی100یوسفیان پورباکنکور96 فیلم اعتراض یک کشاورز هنگام سخنرانی روحانی واکنش مردم زلزله زده به سفر رهبر انقلاب به این مناطق قضاو قدر:تست مفاهیم دین و زندگی کنکور صد درس دف/اجرای درس 65 فیلم نامه سردار سلیمانی به رهبر درباره نابودی کامل داعش سهره مست مست رضا هدایتی ۰۹۱۰۶۹۶۸۵۳۰ مشکل گرت بیل در رئال مادرید چیست؟ آموزش سوار شدن بر اژدها در ماینکرافت Hollow Gameplay تهران سی دی شاپ داستان ایستاده در خاطرات قضا و قدر: آیات قضا دین و زندگی کنکور عکسای دوستم با دوبلور های گلوری قضا و قدر: آیات تقدیر دین و زندگی کنکور آهنگ فلک .....خ......و....ه آهنگ لری واقعا زیبا تیزر جدید وزیبای شاهین شمس بنام خودت باش دانگل EZCast 5G Dongle HDMI فوری، تظاهرات سنندج: اعتراض عدم کمک دولت به زلزله زدگان رویایی ترین کتابخانه دنیا در چین افتتاح شد گیتار فندر آکوستیک GD-60 پیام مهم سردار سلیمانی به محضر رهبری درباره نابودی داعش قضا و قدر: حل تست ها دین و زندگی کنکور اختیار دین و زندگی کنکور نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور 1 گیتار فندر آکوستیک GD-140 SCE رفع یک تهدید جدی از ایران قضا و قدر دین و زندگی کنکور دموی فیلم دوره آموزشی CCNA سیسکو مستند خدمت رسانی دانش آموزان دبیرستان محمد امین(ص) آزادی در چزابه پخش شده از سیم نوای عاشورا مجید به این میگن سلنا گومز در مراسم لوپوس گالا 2017 رزبری پای چیست؟ مصاحبه با فرزند شهید برونسی شبکه کرمان دموی فیلم آموزش برنامه نویسی با سی شارپ #C عکس های جدید سلنا گومز در مراسم لوپوس گالا2017 اسکریپت افترافکت GifGun ساخت انیمیشن GIF در افترافکت به اینم میگن پدر آتش گرفتن مجری مستند های تلویزیون در جلوی دوربین سه برادر همه ما ابر قدرت داریم - RackaRacka اسلایم یونیكورن(تكشاخ) بگو بگو بگو حاشیه های زیباتر از متن هیئت منتظران مهدی عج کام شیرین مردم از شکست شجره خبیثه وعده حاج قاسم سلیمانی محقق شد فعالیت موکب جنبش مصاف در مسیر پیاده روی اربعین -سال96 شهید مدافع حرم محمد اینانلو - مستند حلما ماموستا فرهاد آگشته، عالم خستگی ناپذیر عمل انسان دوستانه راننده در مواجهه با زن سالخورده توضیحات استاد رائفی پور درباره اجتماع مردمی عید بیعت شات های جدید سلنا برای برند puma کنتل ساده همه اجزای خانه در دستان شما شیمی_نکته و تست 1_رادمان مهر_موسسه ونوس راز مخفی کعبه که دانشمندان جهان را به حیرت انداخت - راز کعبه روشن کردن کبریت با نانچیکو ابر مجید تریلر آپدیت جدید بازیWarframe با عنوانPlains of Eidolon سومین تریلر انیمیشن Peter Rabbit 2018 حضور سردار حاج قاسم سلیمانی در البوکمال پس از ازادسازی تست سرعت گلکسی S8 اندروید 8 Oreo در مقابل نوت 8 لورنزو اینسینیه - گل ها و مهارت های شگفت انگیز شیمی_نکته و تست 3_رادمان مهر_موسسه ونوس شیمی_نکته و تست 4_رادمان مهر_موسسه ونوس قتل فرزندان توسط مادرشان زبان کنکورموسسه حرف آخر استادمحمودی تقدیم به اولین دراکولارا♡درسا جووونم♡ شیمی_نکته و تست قسمت 7_رادمان مهر_موسسه ونوس اتفاق عجیب برای زن چینی که فقط قرار بود از نرده خیابان یا هلا بالمشایة | الرادود باسم الكربلائی هدف قراردادن محل تجمع نظامیان سعودی باموشك كورنت درالهج ادبیات کنکورموسسه حرف آخر آرایه ادبی مهندس منتظری NIOH قسمت 4 پایان خلافت ترس ادبیات کنکورموسسه حرف آخر املا و لغت مهندس منتظری بررسی عملکرد ناواس در مقابل تراشتگن هیئت سنج دمام سیدالشهدا شهرمنصوریه امام-زینب س-ولی غلامی-مجیدکیقبادی-مسجدولیعصر96آمل دابسمش باحال فیزیک کنکور موسسه حرف آخر حواشی قبل بازی و خلاصه بازی خونه به خونه و ملوان فعال سازی آنتی مالور Glary به مدت 1 سال 30 آبان 96 کاهگل مصنوعی آهنگ شاد جدید حامد پهلان سنگ دلت!! حاج علی رحمانی - باید از سر برات بخونم حامد پهلان - لیلا!!عاااااالی!! در هر ۱۰ دقیقه چه اتفاقی در جهان می افتد؟ مهدی خیریان حاج محمد علی رحمانی - ذکر علی الدوام (شور) فیزیک کنکور موسسه حرف آخر دما و گرما استاد کامیار وفات رقیه س-کربلایی مجیدکیقبادی-ولیعصرآمل1396-ساکت تبار زبان_چند نکته از گرامر_اناری_موسسه ونوس نواختنِ پنج نوتِ نخست با ترومپت و نکاتی برای نوآموزان کاهگل مصنوعی اسلایم شیشه ای عالی دانلود رایگان فیلم نهنگ عنبر 2 با کیفیت FullHD فیلم لحظه سرقت از بانک تجارت اراک فیزیک کنکور موسسه حرف آخرروش مطالعه فیزیک استاد کامیار زبان کنکورموسسه حرف آخرریدینگ و کلوزتست استادمحمودی انیمیشن جدید دیرین دیرین با کنایه به احمدی نژاد، بقایی کفن ولیعصر صداقت کرمانشاهی... توضیح محتویات گریس انگشتر تهران-بی شکل اینجا پایان داعش است زیست_گردش مواد_آرامفر_موسسه ونوس نقاشی دانلود قسمت 15 سریال عشق اجاره ای دوبله در تلگرام شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی استاد شیروانی بلاخره بره یا نره . . . طرح بی آر تی که باعث ترافیک شده است حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور موزیک ویدیو بلوچی آرام نگندی از شوکت صفر موزیک ویدیو هو جنت از شوکت صفر زیست_هورمون2_آرامفر_موسسه ونوس شیمی کنکور موسسه حرف آخرمطابقت شیمی باکنکور96 شیروانی خورشید تو رو میکشه - Markiplier آهنگ پیوند شیمی کنکور موسسه حرف آخرمول در ظرفیت محدودکننده شیروانی کمکم کنید من gta v میخام حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت یازدهم)-استادشیروانی شیمی 70-استاد شیروانی این خیلی مجیده محرم روستای مجیدآباد خدابنده سال1383 شیمی کنکور موسسه حرف آخرنحوه مطالعه شیمی سال3 شیروانی تقدیم به نگین جونم ❤❤ سیاوش قمیشی - پیله بهترین مشاور کنکور سریال پایتخت - لباس ننه لیلا دستگاه نوار قلب وایرلس مشاوره کنکور آشنایی با اسباب بازی ها کلاس زبان دبستان دخترانه مفتاح تکه کلام های خنده دار سری بازی Uncharted نماهنگ بسیارزیبای حس بهشت موزیک ویدیو بلوچی کدم کدم از شوکت صفر آهنگسازی دیسلاو در اف ال استدیو دعوا زن و مرد ((ناجور)) مشاوره کنکور برنامه زندگی استاندارد(در برنامه شونشینی) -شیرآلات آهنگ (صِدام) از اریکسون عارف و عهدیه - یک شب یک روز داستان هذیان شیمی کنکور موسسه حرف آخرتدریس عناصروابسته شیروانی شیمی حرف آخر-استادشیروانی مشاوره کنکور شیمی کنکور موسسه حرف آخرتدریس گیبس استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرتطابق شیمی کنکور96استاد شیروانی درماندگی تروریست های داعش پس از دستگیری در بوکمال تیزر اربعین دیرین دیرین فعال کردن شوک سمت راست FIFA18/17 + نرم افزار مورد نیاز اسیر شدن داعشی ها توسط ارتش سوریه _ دیروز _ بر فراز قله های افتخار با MSI GTX 1080 Ti GAMING X TRIO گزارش تایم لپس جلسه هفتم کارگاه مادر و کودک صحبتها و گریه جواد خیابانی درباره زلزله کرمانشاه حرف های جواد خیابانی از کرمانشاه گروه سرود رویش زنانی که آواز خواندنشان قدغن است نحوه ی اتصال دو اسپیکر سوند_تاچ بوز به یکدیگر بداهنه نوازی دوتار دابسمش جدید آموزش پیدا کردن جهت ها مبحث اختیار2 راننده واقعی به ایشون میگن مبحث اختیار 1 رنگ آمیزی ماندالا با روان نویس ژله ای اکلیلی حمید فولادی - بید مجنون حاج قاسم سلیمانی در حال فرماندهی عملیات بوکمال تعرض افسر آمریکایی به یک زن بعد از بازادشتش کرمانشاه انیمه نارنجی - orange قسمت 4 با زیرنویس فارسی تقلید صدای حیرت انگیز داریوش ( داریوش اقبالی ) از حسن ریوندی به همراه سیدجواد هاشمی عناصرواسطه-استاد شیروانی قلمرو در ساختمان کووالانسی-استاد شیروانی گروه عاملی-استادشیروانی کولیگاتیو-استاد شیروانی صفر تا صد گیاهان دارویی با دکتر قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 4 عسل کلوخ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 6 تزئینی برای اتاق یا پزیرایی سمعک های RIC داستان جنگ در خانه موزیک جدید با سبک دنس، از آلن واکر(Alan Walker) فوق العاده شنیدنی! به نام خدا یه نقطه★نظر بدید دخیا★ توحید شناسی:خالقیت دین و زندگی کنکور توحید شناسی:ربوبیت دین و زندگی کنکور انیمیشن قونشو عود (قاوال هاواسی) عجب عربیه!!! مقایسه دریل بتون کن بوش و هیلتی دانلود آهنگ جدید حامد پهلان دربند - درس یک زلزله زده برای غارتگران بیت المال پرزنتر بی سیم R400 لاجیتک تیتراژ کانال عجب پسری که از همه چیز عقبه! زبان حرف آخر-زبان100-دهم-استادمحمودی-مشاوره متفاوت زبان زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-زنجیره لغات2 زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-لغت در جمله 2 بهترین افزونه های فایرفاکس-قسمت 2 زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استادمحمودی-معنی کردن کامل ذغال خود سوز رضا زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-گرامر1 انیمیشن کوتاه و مفهومی - Fresh Guacamole - گواامول تازه زبان حرف آخر-زبان 100-دهم-استاد محمودی-گرامر2 تعقیب و گریز پرهیجان ماموران پلیس آگاهی پایتخت انهدام تانک ارتش سوریه با موشک تاو توسط احرار الشام تردمیل خروس ها!!!!!!!!! توحید شناسی:حل تست3 دین و زندگی کنکور مسیح و آرش ای پی - بعد از تو میكس از سریال اکیا Masih ترس خیلی بده توحید شناسی:حل تست1 دین و زندگی کنکور توحید شناسی:همه توحیدها دین و زندگی کنکور پشت صحنه فیلم Captain America civil war مرحله GTA SAفارسی فیزیک حرکت شناسی_سقوط آزاد_یحیوی_موسسه ونوس پازل باند توحید شناسی:حل تست2 دین و زندگی کنکور ماشاءالله به این ورزشکار؛ تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 10- فایل های فشرده Zip آشنایی با بازی Fallout 4 قسمت ۲ توحید شناسی1 دین و زندگی کنکور اجرای گروه نسیم قدر در سر سفره خدا عربی_حرکت گذاری 1_آزاده_موسسه ونوس پاسخ رهبر انقلاب به پیام سردار قاسم سلیمانی سخنان جالب سید حسن نصرالله در رد اتهامات اتحادیه عرب شاهکاری از رتبه 300 کنکور! راز درصد بالای 90 دینی کنکور لحظه بسیار جالب مردن اژدها در ماین کرافت زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی- نحوه تدریس لغت آموزش ساخت بیت گنگ زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-مرجع ضمیر دردرک مطلب زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-جمع بندی گرامر کنکور داستان معمار زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-کدینگ لغت زبان زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-صفت فاعلی و مفعولی زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-نحوه تدریس لغت زبان حرف آخر-زبان 100-استاد محمودی-لغت بارستوران شهر THE EVIL WITHIN 2 قسمت 13 Coldplay - Hypnotised کلدپلی + متن ترانه کلیپ "هیولا بر روی استیج" از انیمیشن Coco تور تفریحی آموزشی کسب وکار ۱۴۰۰- تفریحات جذاب جزیره کیش آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS-گام دوم مقدمه موسسه زبان نور- انیمیشن آموزش رنگها موشن گرافیک مهم و تاثیر گزار نذر آیا کاتلین آینده توسعه برنامه های اندروید است؟ زبان_گرامر درس8 پیش_اناری_موسسه ونوس رول بک کردن پله برقی ربات هایی که دستیار پزشکان هستند فیلم محمد رسول الله (ص) مرگ انسانیت تبلیغ خلاقانه IKEA - مادر زن! موزه ماشین زبان_گرامر درس8 پیش_اناری_موسسه ونوس مجموعه طنز خنده بازار چهارپایه داغ احمد پورمخبر 304 آموزش مبحث هدایت دین و زندگی کنکور حضور خدا را در طبیعت حس کنید تحقق وعده نابودی داعش توسط سردار سلیمانی مسابقات فرمول یک با هواپیما کلیپ پائیز مشاوره کنکور مشاوره کنکور آنونس فیلم سینمایی ایران برگر مشاوره کنکور معرفی محصولات Dango تصادف شدید حین مسابقه اتومبیل رانی شمارش سلول های دارای رنگ خاص در اکسل - آموزش VBA سردار سلیمانی انتقام خون شهید حججی را از داعش گرفت آشنایی اجمالی با سیستم های تصویر در GIS - مشابه تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 3- نصب ویندوز Installation اپلیکیشن تلفن همراه یک دو سه (123) استاد مشایخی فرود هواپیما وسط خیابان دانلود قسمت 66 سریال کاخ نشینان دوبله در تلگرام انهدام خودروی انتحاری داعش توسط ارتش عراق هلیکوپتر پلیس درتعقیب راننده خلافکار دربزرگراه تهران! چگونه با یا بدون داشتن کبریت،آتش روشن کنیم؟ موزیک ویدیو بلوچی " یک بری" از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی اهسته اهسته شوتا از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی "تو کی روی" از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی دلا گو مجا از شوکت صفر تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 6- پنجره ها Casement روایت جعلی از اقامتگاه استالین،چرچیل و روزولت در تهران کشف کارگاه تولید گازهای سمی داعش در دیرالزور چالش نخندیدن - Mini ladd زلزله استان کرمانشاه موزیک جدید آرین عابدی و سهیل نصیری به نام مسکن شیمی -استادشیروانی موزیک ویدیو گم هزارا په بجکند از شوکت صفر موزیک ویدیو بلوچی صحبای سرا ک درکپی از شوکت صفر مشاوره کنکور مشاوره کنکور بارش باران در بندر هندیجان آقا بیهان آینده #بیت کوین bitcoin# و #ارز های #رمزنگاری مشاوره کنکور مشاوره کنکور شیمی کنکور موسسه حرف آخرتغیر تست در گذر زمان شیروانی گزارش تایم لپس جلسه پنجم کارگاه مفاهیم پایه ریاضی آی مس آشنایی با زبان بدن و تحلیل حرکات افراد - قسمت اول دانلود قسمت 23 سریال پرنده های بی بال در تلگرام چگونگی پیشروی نیروهای مقاومت مقابل داعش در سوریه کتابگردی شهردار و جمعی از اعضای شورای شهر مشهد هنرپیشه های من شرو اهنگ جدید سامی بیگی : به تو مربوط نیست زن بارداری که سالم از زیر آوار بیرون آوردنش آخه یه کاندوم گرفتن ارزششو نداشت دیوانه ها روش بزرگ کردن الت تناسلی - وکیوم شهید مدافع حرم دانلود قسمت 21 سریال ماه کامل با زیرنویس در تلگرام آزادی که دم از آن می زند - رائفی پور آموزش صد در صد تضمینی و حرفه ای ارگ 09212414430 بهترررین ریون کویین ♡مهلا جووون♡ وقتی یه فسقلی زحمتتو به باد میده ماجرای تندیس فروشی و علاقه تولیدکنندگان به خریدن جایزه! جوش هاتون رو اینطوری بترکونید حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 2 عملیات احرارالشام ضد ارتش سوریه در اداره مرکبات حرستا مصاحبه the witcher 3 wild hunt قسمت 13 خخخ آرایش عروس، قبل و بعد بدون ادیت اسرار فاش نشده شب عروسی ، حسن ریوندی خنده دار ترین و جدیدترین اجرای حسن ریوندی در سالن بزرگ تهران گفتگوی اختصاصی صدای آمریکا با شهاب حسینی بعد از کسب جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن گفت وگوی عادل فردوسی پور با شهاب حسینی دانلود فوتیج با كیفیت روشن كردن كبریت- بی صدا قسمت 1 اول سریال آشوب | دانلود رایگان | مستقیم حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 شاه پناه استاد کریم خانی تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 8- فایلها و پوشه ها Files جذب اتفافات خوب زندگی با تمرین های شکرگزاری تجسم خلاق کلیپ جالب از حسن ریوندی تنظیم شیر فشار شکن یورک - فروش و قیمت انواع| واچار پایپ دابسمش جالب از فادی رازمهر یادم توروفراموش... خادمان سفره کرم گیم پلی Tom Clancy's Ghost Recon® Wildlands در PS4 حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 5 نگاه نکنین از عمر تون کم میشه کلیپ عکس رهام ❤ آهنگ:شِتِرناز(بی کلام) نوازنده شمشاد:استاداحمدنظری گیتار باربیم بچه شنای مرد بدون دست و پا تمیز کردن سمعک پشت گوشی RIC ویدیوی نصب و راه اندازی دیسک تراش درجا MAD هلند انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 21 بمیر لعنتی!(gtav) بچه ها یکی هکم کرد شب ها بعضی از فیلم هام نیست وهی کم تر میشه خدا حافظ گیم پلی برخی از سازندگان این بازی یه میکس از پونی دستمال کاغذی ایزی لایف (نسخه شماره سه) مهدی اخوان ثالث ( قاصدک ) دکلمه با صدای سروش زراسوند آریانا جوادی نماینده کوچک کانون پرورش فکری و جوانان کوچصفهان انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 22 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 23 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 24 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 25 ژل اسلایم عالی فیلم پاسخ رهبر انقلاب به نامه سردار قاسم سلیمانی فوری:اخباری از امام زمان(عج)در((روزجمعه)) آهنگ زمان......و...ت... خ موقع بازی ، روی کدوم حالتی هستید ؟! میکس نام تو پرفروش ترین انمیه دنیا مرحله gta saفارسی دموی فیلم آموزش برنامه نویسی با سی پلاس پلاس ++C کبوترمشهد شکار مواضع النصره در غرب حلب توسط پهبادهای روسی بهترین صدا موتور هوندا کاوازاکی یاماها دموی فیلم دوره آموزشی مقاله نویسی علمی ویدئوهایی از مسیر راهپیمایی اربعین1396شماره9 داب اسمش های فوق العاده محمد امین کریم پور توضیحات زنگنه درباره حواشی ایجاد شده در خصوص قرارداد توتال معاد شناسی : دنیا دین و زندگی کنکور سخنرانی سلنا گومز در مراسم لوپوس گالا 2017 دابسمش آذری .....نه میتونم با غم تنهایی سازش کنم نه غرور اجازه میده که به تو خواهش کنم..... مناجات کربلایی ناصر بهمن زاده تریلر بازی Red Dead Redemption 2(سرخ پوست مرده 2) اسلایم جدیدم و وسایل جدیدم بله گفتن جالب عروس و داماد موتورسنگین چندین تا از نقاشی های ٭نانازم٭ حرکات جالب تو just .... ریونن کویینvsاپل وایت توضیحاتت اسلایم جدیدم ساخت خودم نوب در حد لالیگا موتورسنگین من و دکستر (کپی ازاد ) زعفران ایران- زعفران رافع 30 آبان _ بازی مستقل زولا _ تک تیر انداز _ نمروت غیر فعال کردن سرویس های ایرانسلی که غیر فعال نمی شوند. شیطونی دختر ههههه کارتون تام و جری!!عاااااالیه!! ۲عکس از خودم عالیه ریون کویین (من )شیطانی :پرفایلم چیه ؟؟؟ کارتون باب اسفنجی!!عاااالی!! سنگ اربسكاتو-سنگ عرب اسكاتو-سنگ عربسكاتو آهنگ خاطره انگیز بازی مجازاتگر تار و مار شدن سربازان قهرمان ارتش عربستان توسط موشک تاو فیلم ترسناک شبح تاریکی The Darkness Ghost · اتفاقات عجیب غریب در زلزله کرمانشاه افشا شد پارک 3 بعدی اسکچاپی - J6 گدایان لایک- حتما بیبین اگه لایک ونظرتون کمه آموزش فیفا18 (التیمیت تیم قسمت چهارم) موزیک بی کلام (Faded) از آلن واکر (Alan Walker) بهترین مشاور کنکور بهترین مشاور کنکور سخنان رهبر انقلاب درباره مبارزه با داعش بهترین مشاور کنکور فیلم میراگر و جداساز های لرزه ای شرکت ژاپنی OILES لگوی شایان برای دومین مسابقه کانال راوی مجموعه طنز خنده بازار افتتاح کارخانه مدیر برکنارشده 303 این دیگ خود مجیده پرسپولیس، غرق در مشکلات مدیریتی ناتمام! هیئت حضرت رقیه(س) مجیدآباد اربعین در قم تبریک روحانی درباره نابودی داعش به رهبری وسردار سلیمانی آشنایی با بازی Fallout 4 قسمت ۱ حضور حاج قاسم سلیمانی در بوکمال تلویزیون شارپ 2017 مدل LC-55N6000U کارتون تامی تراکتور - قسمت 1 کارتون تامی تراکتور - قسمت 2 کارتون تامی تراکتور - قسمت 3 کارتون تامی تراکتور - قسمت 4 کارتون تامی تراکتور - قسمت 5 کارتون تامی تراکتور - قسمت 6 کارتون تامی تراکتور - قسمت 7 کارتون تامی تراکتور - قسمت 8 کارتون تامی تراکتور - قسمت 9 کارتون تامی تراکتور - قسمت 10 کارتون تامی تراکتور - قسمت 11 کارتون تامی تراکتور - قسمت 12 هیئت عزاداری حضرت رقیه(س) مجیدآباد درشهر مقدس قم کارتون تامی تراکتور - قسمت 13 تفاوت دو کلمه “should” و “must” در گرامر انگلیسی کارتون تامی تراکتور - قسمت 15 کارتون تامی تراکتور - قسمت 16 کارتون تامی تراکتور - قسمت 17 کارتون تامی تراکتور - قسمت 18 کارتون تامی تراکتور - قسمت 19 کارتون تامی تراکتور - قسمت 20 کارتون تامی تراکتور - قسمت 21 کارتون تامی تراکتور - قسمت 22 کارتون تامی تراکتور - قسمت 23 کارتون تامی تراکتور - قسمت 24 کارتون تامی تراکتور - قسمت 25 کارتون تامی تراکتور - قسمت 26 کارتون تامی تراکتور - قسمت 27 کارتون تامی تراکتور - قسمت 28 کارتون تامی تراکتور - قسمت 29 انتقاد یک کشاورز به رئیس جمهور در پخش زنده صدا و سیما کارتون تامی تراکتور - قسمت 30 عکس های جدید سلنا گومز برای برند coach کارتون تامی تراکتور - قسمت 31 کارتون تامی تراکتور - قسمت 32 کارتون تامی تراکتور - قسمت 33 تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 4- میز کار Desktop کارتون تامی تراکتور - قسمت 34 اسپک کوتاه قد کارتون تامی تراکتور - قسمت 35 کارتون تامی تراکتور - قسمت 36 کارتون تامی تراکتور - قسمت 37 مدیران برتر کارتون تامی تراکتور - قسمت 38 عروسک باربی وخانه ی بارب پارک 3 بعدی اسکچاپی - J7 کارمایکل اس ام اس تریلر معرفی بازی SESSION تشکر مردم از سردار حاج قاسم سلیمانی و مدافعان حرم کارمایکل اس ام اس - روش استفاده شوخی حمید ماهی صفت درباره همدان دعوا با راننده ماشی سنگین و عواقب آن دستگاه یوک MT - مایع فلئورسنتی MT آموزش پایه گیج و تست یوک Pie Gauge and Yoke تخریب غیر اصولی ساختمان و حادثه ناگوار میمون باحال!! تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 5- نوار وظیفه Taskbar کیوتی مارک گرفتن اپل بلوم،اسکوتالو و سوییتی بل آزمایش مقاومت در برابر خط و خش گوشی موبایل تصادف موتورسیکلت بدون سر نشین با یک زن محرم سال 1381 روستای مجیدآباد خدابنده پیدا کردن مار از داخل ماشین لباسشویی داعش در نقطه پایان دستگیری تعدادی از اراذل و اوباش تهران تقدیم به همه دختر ای که اسم شون فریده هست تست لایک و بازدید اورافترهای(date night) *درخواستی* بیل گیتس و پروژه ای برای کاهش جمعیت انسان ها ظروفی که قابل خوردن هستند آمریکا داعشی ها را به کدام کشور انتقال خواهد داد ؟ ماینکرافت بزودی دکتر ربات شما را درمان می کند! نقاشی و گریم حرفه ای صورت کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس فدای رفیقای گلم... اسکین جدید ماینکرافت - DanTDM کاشت مو ترمیم مو کاشت ابرو رنسانس مقایسه کویل اوولوشن با کویل الیت نحوه ثبت فرم استخدام در موسسه ایران ترجمان فلافل فروشی باربیم +مبل یه تیکه اجاره آپارتمان 60 متری در کن سرآسیاب مدل موی زیبای این زن گیم پلی خودم از بازی PART 11) THE LAST OF US ) سلنا گومز روی فرش قرمز مراسم AMAs 2017 فر کردن مو دستگاه دی آر اس پرو شلوار پاره این زن کمر درد بافت مو پارک 3 بعدی اسکچاپی - J8 حمله ی همه جانبه ی روحانیت به رحیم پورازغدی برای اولین بار تور ماهی گیری برای باربی ساخت خودم زیست_هورمون1_آرامفر_موسسه ونوس شیمی کنکور موسسه حرف آخرمول بر ظرفیت قسمت دوم شیروانی حل تست های گیبس-استادشیروانی زوج های ناپیوندی اتم مرکزی-استادشیروانی شیمی -استادشیروانی شروع سریال هندی 24 در تلگرام @Tasvirfa شیمی کنکور موسسه حرف آخرنحوه مطالعه شیمی استاد شیروانی تمرینات دروازه بانی خبر پایان شجره خبیثه داعش توسط سردار سلیمانی به رهبری 3تایی هاش بیان وسط!!! | گیم پلی بازی NFS Hot Pursuit گزارش اختصاصی/چلسی با آنتونیو کونته موفق یا ناموفق؟! شتاب پژو 405 ساخت خودم مشاوره کنکور تریلر بازی موبایل Skyhill - زومجی حتما ببینید پارک 3 بعدی اسکچاپی - J9 شیمی کنکور موسسه حرف آخرنمودار مول بر زمان شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرنمودار مول بر زمان قسمت2شیروانی افزایش سایز اولین ویدیو لگوییم دوبله ی من و دوستم از السا و جک پارک 3 بعدی اسکچاپی - J10 دوبلم از باب اسفنجی "گروه جهادی نجف به کربلا"توزیع تنقلات بین کودکان زلزله زده غرب کشور باب اسفنجی دوبله راه کارهای مدیریت مصرف آب تشییع پیکر شهید مدافع حرم،مرتضی عبداللهی با مداحی رسولی با کاروان حسین انواع اسلب سنگ آگات عقیق سنگ های نیمه قیمتی ساختمانی اسلایم های بامزه دانلود فوتیج با كیفیت نمای زیبایی از قطرات باران- بی صد نماهنگ وعده صادق حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 راه کارهای مدیریت مصرف آب حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 حل تست های کنکور95 -زیست شناسی02166028126 شب بخیر کوچلوها اموزش ماین کرافت که اسمشو گذاشتم tp stone مشخصات فنی کنسول پلی استیشن ۴ مادر خنده دارترین و باحالترین استند آپ کمدی حسن ریوندی دانلود فوتیج با كیفیت تاچ گوشی آیفون صفحه سبز - بی صدا حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 3 تاپکی جوون دانلود قسمت 6 سریال عشق سیاه و سفید با زیرنویس تلگرام اموزش ساخت ۲ غول در ماینکرافت دستمال کاغذی ایزی لایف (نسخه شماره یک) نماهنگ مدافع وطن و حرم تقدیم به بزرگ مدافع حرم کلیپ شور شب شهادت امام رضا ( حاج مسعود پیرایش ) اسلایم عکس پرو فایلم کدومه؟ تدریس ویندوز اکس پی Windows XP درس 9- باز کردن فایلها Files open with تریلر فصل پنجم Agents of Shield - زومجی تغذیه مناسب برای جلوگیری از افسردگی تجربی 95قسمت اول دین و زندگی کنکور اسلایم خامه ای جدیدم(ساخت خودم) شاه پناهم بده اموزش عروسک استار فایر اسلایم حملات تروریست های احرار الشام به مواضع ارتش سوریه سریال فرار از زندان فصل 5 قسمت 5 - دوبله فارسی

آخرین خبرهـا