ضرورت‌های تحکیم خانواده اسلامی؛ موضوعی نیازمند توجه در برنامه ششم

خرم‌آباد- گردهمایی دو روزه ائمه جمعه استان‌های غرب کشور با محوریت تحکیم خانواده اسلامی بستری برای تبادل نظرات و ارائه راهکارها برای رفع مشکلات و چالش‌ها در این حوزه بود.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: بیشتر از یک سال از ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده توسط رهبر فرزانه انقلاب می‌گذرد؛ ابلاغیه‌ای که حاوی بندهای مهم و اساسی در حوزه خانواده است و لزوم توجه قوای مختلف برای تبیین این سیاست‌ها و توجه هرچه بیشتر به این حوزه را بیش‌ازپیش روشن می‌کند.

مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده با اشاره به بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی تأکید کرده‌اند که «خانواده واحد بنیادی و سنگ بنای جامعه اسلامی و کانون رشد و تعالی انسان و پشتوانه سلامت و بالندگی و اقتدار و اعتلای معنوی کشور و نظام است.»

سپس در این ابلاغیه طی ۱۶ بند اولویت‌ها و جهت‌گیری کلی در این حوزه را تشریح کرده و خواستار توجه دولت، مجلس و قوه قضائیه برای حرکت در مسیر تحقق این سیاست‌گذاری شده‌اند.

مرور بندهای مختلف سیاست‌های ابلاغی نشان می‌دهد که هر دستگاه و قوه‌ای به سهم خود باید در حوزه تبیین و تشریح، فرهنگ‌سازی، فراهم آوری بسترهای اجرایی، قانون‌گذاری و تهیه لوازم اجرای سیاست‌ها ایفای نقش کند چراکه تحقق این سیاست‌های کلان درگرو همکاری بین بخشی و انسجام و هماهنگی قوای مختلف است. همچنین باید در برنامه ششم توسعه نیز لوازم تحقق این سیاست‌ها در نظر گرفته شود.

شاید نخستین بازخوردهای منبعث از این گردهمایی‌ها را بتوان در تریبون‌های نماز جمعه و سایر بسترهای ایفای نقش و فرهنگ‌سازی ائمه جمعه دیداما در این میان شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در استان‌ها نیز از ایفای نقش در این عرصه غافل نبوده تا برگزاری گردهمایی‌های «مبانی تحکیم خانواده اسلامی» در دستور کار قرار بگیرد، فضایی برای تبادل‌نظر و نزدیک کردن آرا و نظرات ائمه جمعه و نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها به‌منظور برداشتن گام‌هایی مؤثر در حوزه تبیین و فرهنگ‌سازی مبانی تحکیم خانواده اسلامی.

شاید نخستین بازخوردهای منبعث از این گردهمایی‌ها را بتوان در تریبون‌های نماز جمعه و سایر بسترهای ایفای نقش و فرهنگ‌سازی ائمه جمعه دید، موضوعی که می‌تواند فضای همگرایی در پیگیری سیاست‌های کلی خانواده را نیز فراهم کند؛ چراکه نقش محوری ائمه جمعه و نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها و شهرستان‌ها به‌مانند نخ تسبیح می‌تواند پیونددهنده عوامل و عناصر مختلف درصحنه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم سازی باشد.

گردهمایی دوروزه تحکیم بنیان خانواده که طی روزهای گذشته در استان لرستان با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از ائمه جمعه و نمایندگان ولی‌فقیه در ۵ استان غربی کشور برگزار شد نیز فضایی برای طرح مباحث مرتبط با این حوزه بود، حرکتی ارزشمند که از سوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه بنیان‌گذاری و به همت آیت‌الله میرعمادی نماینده ولی‌فقیه در لرستان اجرای آن در خرم‌آباد محقق شد.

برگزاری پنل های تخصصی، سخنرانی‌های تبیین‌کننده و کارگاه‌های مختلف فضایی برای گسترش آرا و تشریح اندیشه‌ها بود، تا بتوان از دل این فضای علمی به راهکارهایی برای رفع چالش‌ها و مشکلات حوزه خانواده دست پیدا کرد.

آرامش یک امر روانی است و ازدواج کارکرد اش هدیه آرامش به زندگی خانوادگی است

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در این همایش با اشاره به کارکردهای خانواده گفت: اولین کارکرد خانواده تأمین غرایز جنسی است، این غریزه از تولد به‌صورت خاموش در وجود انسان قرار داده‌شده و در شروع دوران بلوغ این غریزه شکوفا می‌شود و در ادامه رفتار فرد را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ وقتی انسان به این دوره قدم می‌گذارد رفتار و گفتارش با دوره قبل خیلی تفاوت می‌کند.

حجت‌الاسلام تقوی بابیان اینکه سه‌راه در برخورد با غریزه جنسی پیشنهاد می‌شود؛ سرکوب مطلق آن، آزادی مطلق، هدایت غریزه و کنترل آن تصریح کرد: اسلام راه سوم را قبول دارد، که باید این غریزه را مثل سایر غرایز هدایت کرد، نه رهاسازی و نه سرکوب را توصیه می‌کند بلکه از طریق پیوند ازدواج به اشباع این غریزه می‌پردازد.

وی دومین کارکرد خانواده را تأمین آرامش دانست و افزود: دنیای فعلی امکانات آسایش را برای ما آورده اما آرامش را نمی‌بینیم، آسایش در ارتباط با خدماتی که ایجاد می‌شود به وجود می‌آید اما آرامش یک امر روانی است و ازدواج کارکرد اش هدیه آرامش به زندگی خانوادگی است.

«تامین آرامش» کارکرد ارزشمند خانواده

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور خاطرنشان کرد: در مورد صدیقه طاهره، علی(ع) می‌فرماید«هرگاه نگاه می‌کردم به چهره فاطمه غم‌ها و غصه‌ها را از فضای دل من می‌زدود.»

حجت‌الاسلام تقوی یادآور شد: همه این مطالب دارد ما را به این سمت و به سمت کارکرد بسیار ارزشمند ایجاد آرامش خانواده هدایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سومین کارکرد خانواده، تداوم نسل است، گفت: خانواده متصدی و متولی تداوم نسل است و نسل‌ها همه در دامن خانواده به وجود می‌آیند و تداوم پیدا می‌کنند.

حجت‌الاسلام تقوی بابیان اینکه خداوند انسان را باقدرت عاقله مجهز کرده ولی عاطفه و احساس هم دارد، این عواطف انسان چگونه باید ارضا شود؟ ارضای نیازهای عاطفی و احساسی انسان از کارکردهای دیگر خانواده است، تصریح کرد: حفظ دین پنجمین کارکرد خانواده است، یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ دیانت مردم تشکیل مسئله خانواده و ازدواج است.

امروز «ازدواج» اولویت جوانان نیست

وی با تأکید بر اینکه تربیت نسل آینده از دیگر کارکردهای خانواده است، افزود: پیامبر با این مقام و عظمت وقتی جلوی در خانه صدیقه طاهره می‌رود؛ می‌ایستد و تعظیم می‌کند، یعنی این خانه منبع طهارت پاکی و پاکیزگی است؛ ادامه داد: کربلا چرا به این شکل جلوه کرد؟ به برکت خانه فاطمه(س) است، دامن صدیقه طاهره است که حسین را پرورش می‌دهد، پس کربلا با همه عظمت‌هایش شعبه‌ای از خانه فاطمه است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه با اشاره به اینکه امروز خانواده به‌شدت مورد تهدید است، گفت: جهانی‌شدن، توسعه، انفجار اطلاعات و حضور اینترنت در زندگی، حاکمیت امواج بر زندگی بشر و ... همه ابعاد زندگی را تحت تأثیر قرار داده اما خانواده را بیشتر.

توسعه فضای مجازی، سبک زندگی انسان‌ها را دستخوش تغییر کرده است و تغییر روابط زن و مرد، چگونگی ازدواج، سن ازدواج، اشتغال زنان و ... نمونه‌هایی از این تأثیرپذیری است

حجت‌الاسلام تقوی بابیان اینکه توسعه فضای مجازی، سبک زندگی انسان‌ها را دستخوش تغییر کرده است و تغییر روابط زن و مرد، چگونگی ازدواج، سن ازدواج، اشتغال زنان و ... نمونه‌هایی از این تأثیرپذیری است، تصریح کرد: از جلوه‌های عینی چالش‌ها، گسستگی خانواده است؛ در سال ۹۵ از هر چهار ازدواج یکی منجر به طلاق می‌شود و در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲ بیش از ۱۲ درصد رشد طلاق داشته‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه امروز ازدواج اولویت اساسی جوانان نیست، دلیل اش این است سن ازدواج بالا رفته و بعضی هم زیر بار ازدواج نمی‌روند، افزود: در رابطه با ازدواج‌های سفید، آماری وجود دارد در تهران و شهرهای بزرگ که افراد صیغه عقدی ندارند و حاضر نیستند زیر بار تعهد ازدواج بروند و در کنار هم زندگی می‌کنند، این موضوع در کشور ما مرسوم شده و خانه‌های یک زن و یک مرد بدون پیمان ازدواج وجود دارد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به اینکه دختران و پسران زیر بار مسئولیت مادری و پدری نمی‌روند، ادامه داد: در کشور مهدکودک‌های فراوانی داریم؛ آیا این مهدکودک‌ها می‌توانند رسالت خانواده را به عهده بگیرند؟

حجت‌الاسلام تقوی خطاب به ائمه جمعه خاطرنشان کرد: موضوع خانواده و ازدواج را در اولویت خطبه‌های نماز جمعه قرار دهید، هسته‌های مشاوره خانواده را تشکیل و تقویت دهید؛ آسیب‌های نهاد خانواده را در شهر و منطقه خود شناسایی کرده و راه برخورد با آن را پیدا کنید.

تریبون نماز جمعه ظرفیت بسیار بالایی برای تحکیم خانواده است

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد نیز با اشاره به اینکه موضوع خانواده در اسلام اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد به‌طوری‌که توجه به آن، آثار و برکات فراوانی برای جامعه دارد، افزود: غفلت از خانواده آسیب و خطرات فراوانی به دنبال دارد و اگر غفلت شود جامعه به انحطاط و نابودی کشیده می‌شود.

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه تأکید رهبر معظم انقلاب بر مسئله خانواده و سبک زندگی اسلامی نشانه جدی بودن تهدید خانواده‌ها است، تصریح کرد: قطعاً میز خطابه نماز جمعه ظرفیت بسیار بالایی برای تحکیم و ارتقای خانواده است.

وی با تأکید بر اینکه آمارها نشان می‌دهد هرسال نرخ ولادت سیر نزولی دارد و کم می‌شود، در مقابل طلاق سیر صعودی دارد و هرسال افزایش می‌یابد؛ هرچند لرستان در تمام شاخص‌های جمعیت نسبت به میانگین کشوری وضعیت مطلوب و بهتری دارد اما آمارها هشداردهنده است، ادامه داد: در لرستان بااینکه از میانگین کشوری وضعیت بهتر است اما در سال ۹۴ تعداد ولادت‌ها در استان ۳۸ هزار و ۵۸۵ نفر بود اما در سال ۹۵ این تعداد به ۳۶ هزار و ۵۸۵ نفر رسیده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: آمار طلاق در لرستان در مقایسه با کشور بسیار پایین است که علت آن زندگی عشایری و سنتی مردم است؛ اما همچنان این خطر متوجه استان شده است؛ در سال ۹۴ تعداد ۳۵۵۱ نفر و در سال ۹۵ تعداد ۳۶۳۸ نفر طلاق گرفته‌اند.

آیت‌الله میرعمادی نداشتن آشنایی کافی دختر و پسر از یکدیگر و خانواده، بیکاری و اعتیاد، پایین بودن سطح تحمل، پیشنهاد طلاق از سوی مشاوران ناآگاه خانواده و ... را ازجمله عوامل شکل‌گیری طلاق برشمرد.

معرفی خانواده‌های مؤمن و صالح که شهید حججی‌ها از آن‌ها برمی‌آیند و چشم‌وچراغ ملت می‌شوند در نماز جمعه ضرورت دارد

معاون فرهنگی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در همایش «مبانی تحکیم خانواده اسلامی» با طرح این سؤال که ما ائمه جمعه به‌عنوان منادیان تبلیغ و ایمان چه وظایفی در قبال این هجوم بی‌رحمانه دشمن نسبت به خانواده‌داریم، ادامه داد: لازم است هم‌اندیشی کنیم برنامه‌ریزی کنیم و فعالیت‌هایی را در مقابله با این حرکت توفنده دشمن داشته باشیم.

حجت‌الاسلام موسوی با تأکید بر اینکه امربه‌معروف و نهی از منکر از وظایف ائمه جمعه است و باید آن را جدی بگیریم، افزود: معرفی خانواده‌های مؤمن و صالح که شهید حججی‌ها از آن‌ها برمی‌آیند و چشم‌وچراغ ملت می‌شوند در نماز جمعه ضرورت دارد.

وی ادامه داد: خطبه‌ها را در سمت‌وسوی سخنان اهل‌بیت و پیرامون خانواده مطرح کنیم تا یک گفتمان خانواده و حجاب و عفاف شکل بگیرد

۶۰۰ آیه قرآن کریم در موضوع خانواده است

حجت‌الاسلام بهشتی مشاور وزیر آموزش‌وپرورش نیز در این همایش با اشاره به اینکه ما از قرآن غافل هستیم، همه این موارد در قرآن وجود دارد و آن‌ها را مطالعه نکرده و به کار نگرفته‌ایم، افزود: ۳ هزار آیه قرآن در قالب قصه ارائه‌شده است، خداوند پیام‌های خود را در دل این قصه‌ها ریخته است.

وی یادآور شد: چرا در تربیت فرزندان از قصه کم استفاده می‌کنیم؟ چرا قصه‌گویان از قصه‌های اروپایی استفاده می‌کنند؟

مشاور وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه الآن محصول فیلمی معارفی کم داریم، تصریح کرد: ۶۰۰ آیه در قرآن کریم در موضوع خانواده است، چرا از این سرمایه استفاده نکنیم؛ خداوند در این آیات هم دردها را گفته هم درمان را.

بهترین معیارها و ملاک‌ها در ازدواج توسط اسلام ارائه‌شده است

حجت‌الاسلام بهشتی خاطرنشان کرد: اختصاص یک سوره مستقل به نام «طلاق» نشان‌دهنده اهمیت موضوع خانواده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمانشاه با تأکید بر اینکه سیره ائمه بهترین الگوی زندگی است، بیان داشت: در همه ملل مقوله ازدواج وجود دارد اما بهترین معیارها و ملاک‌ها در ازدواج توسط اسلام ارائه‌شده است.

آیت‌الله علما با اشاره به سیره و سبک زندگی پیامبر(ص) بیان داشت: زندگی پیامبر پشتوانه قرآنی و وحی دارد و همه ملاک‌ها و معیارها برای زندگی زوجین در زندگی پیامبر وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه سبک زندگی را باید از دل دین و قرآن استخراج کرد، گفت: قوام زندگی، ازدواج و خانواده جنبه قدسی دارد و خداوند پشتوانه زندگی مطلوب را محبت و مودت می‌داند.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمانشاه با تأکید بر اینکه در خانواده اخلاق حرف اول را می‌زند، تصریح کرد: در دین اسلام نیز همواره بر مقوله اخلاق تأکید شده است.

آیت‌الله علما با تأکید بر ضرورت کار فرهنگی و دینی در بین خانواده‌ها گفت: این امر مشکل است اما باید با بهره‌گیری از مباحث دینی و به‌تناسب زمان و موقعیت در این رابطه اقدام کرد.

حدود پنج میلیون دختر در سن ازدواج در کشور وجود دارد و به همین تعداد نیز زنان مطلقه وجود دارد که ضرورت دارد زمینه ازدواج آنها در جامعه فراهم شود

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان در همایش «مبانی تحکیم خانواده اسلامی» در سخنانی بابیان اینکه ما باید با استفاده از تعالیم و مفاهیم اسلامی در جامعه انسان بسازیم، گفت: در این راستا ائمه جمعه نقشی بسیار تأثیرگذار در تبیین موضوع دارند.

آیت‌الله محمدی در ادامه سخنان خود «زن» را رکن اصلی خانواده عنوان کرد و گفت: زن موجودی پیچیده است و این در حالی است که صاحب‌نظران و کارشناسان حوزوی و دانشگاهی به جایگاه آن به‌اندازه کافی توجه نکرده‌اند.

وی با تأکید بر ضرورت فراهم کردن زمینه ازدواج دختران در جامعه عنوان کرد: در حال حاضر حدود پنج میلیون دختر در سن ازدواج در کشور وجود دارد و به همین تعداد نیز زنان مطلقه وجود دارد که ضرورت دارد زمینه ازدواج آن‌ها در جامعه فراهم شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی دولت و مجلس در این رابطه گفت: در این راستا حوزه‌های علمیه، مراکز دانشگاهی و ... نیز باید ورود پیدا کنند و راهکارهای عملیاتی لازم را ارائه دهند.

وی با تأکید بر اینکه ائمه جمعه در منبر و خطبه‌ها، مسئولیت‌های افراد در خانواده‌ها را تبیین کنند، افزود: بیش از ۴۰ مورد در رابطه با مسئولیت خانواده وجود دارد که ائمه جمعه باید به آن‌ها بپردازند.

یکی از مسئولیت های مهم در خانواده تکیه گاه بودن مرد است و مرد باید تامین کننده نیازهای اعضای خانواده در زمینه های اقتصادی، تغذیه حلال و ... باشد

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد نیز با اشاره به مسئولیت همسر بودن و همسرداری در خانواده گفت: در برخی موارد شاهد بی‌توجهی به مسئولیت همسر بودن در خانواده‌ها هستیم و این امر به دلیل این بوده همسران به بلوغ فکری و عقلی درزمینهٔ همسرداری در اداره خانواده خود نرسیده‌اند.

آیت‌الله میرعمادی یکی دیگر از مسئولیت‌های مورد تأکید در خانواده را احترام به حقوق یکدیگر گذاشتن برشمرد و تصریح کرد: اعضای خانواده باید مایه آرامش یکدیگر باشند و به حقوق هم احترام بگذارند.

وی با اشاره به تکیه‌گاه بودن مرد در نظام خانواده بیان داشت: یکی از مسئولیت‌های مهم در خانواده تکیه‌گاه بودن مرد است و مرد باید تأمین‌کننده نیازهای اعضای خانواده در زمینه‌های مختلف اقتصادی، معیشتی، تغذیه حلال و مناسب و ... باشد.

معرفی خانواده الگوی اسلامی

در حاشیه برگزاری همایش «مبانی تحکیم خانواده اسلامی»، خانواده شهید زنده «سید نور خدا موسوی» به‌عنوان خانواده الگوی اسلامی معرفی و از همسر سید نور خدا موسوی تقدیر شد.

حجت‌الاسلام سید رضا تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در این رابطه با اشاره به اینکه من به خانواده این شهید زنده غبطه می‌خورم که درراه امنیت کشور و حفظ جامعه این‌چنین ایثارگری کرده‌اند، اظهار داشت: شهید زنده سید نور خدا موسوی در شرق کشور و در درگیری با گروهک ریگی خائن به جانبازی نائل شد.

وی با بیان اینکه نماینده ولی‌فقیه در لرستان نیز از روزی که به لرستان آمده‌اند این خانواده الگو را موردحمایت و محبت قرار داده‌اند، تصریح کرد: همسر شهید زنده نور خدا موسوی، ۹ سال است که از این جانباز مثل گُل پذیرایی و مراقبت می‌کنند و خم به ابرو نیاورده‌اند.

کلیدواژه:

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور | مبانی تحکیم خانواده اسلامی | نماینده ولی فقیه در لرستان | نماینده ولی فقیه در استان | آیت الله میرعمادی | حجت الاسلام تقوی | کارکرد خانواده | موضوع خانواده | نور خدا موسوی | ائمه جمعه | فرهنگ سازی | خانواده ها | ادامه داد | ایفای نقش | نماز جمعه | سن ازدواج | سبک زندگی | شهید زنده | استان ها | خرم آباد | سیاست ها

ترافیک چند کیلومتری ورودی دماوند/تردد در هراز پر حجم و روان است استراتژی‌های پیش روی ترامپ برای مقابله با ایران + عکس و فیلم حمله راکتی گروه‌های تروریستی به دمشق اقدام جالب حمید استیلی در کرمانشاه +عکس اجلاس جنجالی اتحادیه عرب و عربستان با بیانیه ضد ایرانی پایان رسید ترافیک در خروجی ها مشهد سنگین است واکنش اسماعیل بیگی در مورد احضار به پلیس امنیت عراق ربیع الاول، بهار ماه‏‌ها +فیلم آرایش دودی مات ( پونی میکاپ ) مدلسازی یک میکروفن قدیمی(انگلیسی) خاطره ای عارف واصل محمد تقی بهلول راجع به سفیانی کاهش اثرات لرزه ای با استفاده از میراگر ویسکوالاستیک نماهنگ زیبای «سلام امام رضا» روضه شهادت امام رضا علیه السلام- حاج مهدی سماواتی آهنگ اسلایم (توضیحات) هندی هولا مداحی حاج حسین فخری شهادت امام رضا علیه السلام مدلسازی سطوح سوراخدار با ابعاد مختلف(انگلیسی) خاموت زن cncماشین سازی ارومیه دابسمش مبحث اختیار2 تخت باربیم برای مسابقه تی تی جون شهادت امام رئوف امام رضا علیه السلام مرگ ۹۷ نفر در استان تهران به دلیل مصرف قرص برنج در ۹ ماه اول امسال مصرف منظم فلفل قرمز تند سکته و حملات قلبی را کاهش می دهد شهادت امام رضا (ع) آهنگ مسعود جلیان و فرشاد آزادی انیمیشن نحوه عملکرد میراگر ویسکوالاستیک پانلی فروش دستگاه فانتاکروم 09195642293 حاتمی مداحی فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا (علیه السلام) / ویژه و گلچین 1395 /201 مرد عجیب مبحث اختیار1 نماهنگ 829 - محسن چاوشی(مریض حالی) چند دقیقه پیش زلزله اومد بررسی تست های زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس عزاداری شب هفتم امام حسین(ع) تدریس مبحث حد و پیوستگی ریاضی کنکور - استاد محمد مهربان - موسسه ونوس هندسه تحلیلی کنکور( تالس فوق سریع ) - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس تدریس فیزیک کنکور توسط استاد یحیوی - معادله حرکت نوسانی - قسمت اول تدریس دین و زندگی کنکور - استاد هادی سرکشیک زاده - موسسه ونوس دلشو داری اینجوری برو با دوچرخه مجموعه ای از به فنا رفتگان! کیرن گیبس و چالش بطری خودرو ملی✋ روزنامه ای که بعد از کاشتن شکوفه میدهد ! ❤تیزر اهنگ جدید ایـمان نــولاو❤ نسل آینده گوشی های هوشمند انواع روش انتخاب فایل و فولدر پازل بند دل را حرمی ست در خراسان ... شهادت امام رضا (ع) تسلیت باد! اگه جای دختره بودی با پسره چکار میکردی؟! مداحی زنجیرزنی کودکی سیدرضی ذاکر دابسمش خاموت زن cncماشین سازی ارومیه مطابقت سوالات شیمی کنکور با تدریس استاد رادمان مهر مطابقت سوالات ریاضی انسانی کنکور 96 با تدریس مهندس نصیری تدریس ادبیات کنکور استاد سبحانی ، اضافه تشبیهی و استعاری تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، گردش خون ماهی تدریس آنالیز ترکیبی و اصل ضرب توسط دکتر دادبام حركات شمشیر انسان و ربات آموزش نرم افزار ول تستی فکت(قسمت اول) گلایه ساکنان مسکن مهر سرپل ذهاب از خبرنگاران حمله گاوها به مردم Emo Band - Namundo Raft امو باند - نموندو رفت پارکور وسایل جدید باربیم (ساخت خودم) مطابقت سوالات شیمی کنکور 96 با تدریس استاد رادمان مهر 4 آموزش گرامر زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش3 پسر بچه کره ای رضا پرستش (بدل مسی) از شرایط زلزله کرمانشاه میگوید عنایت امام رضا (ع) به خانمی که اعتقادی به زیارت نداشت کاراسودا انیمه عشق برنج ما عاشق برنجیم فصل دوم قسمت 6 با زیرنویس فارسی دابسمش دخترای عصبانی مطابقت سوالات گسسته کنکور با تدریس دکتر دادبام تطابق سوالات شیمی کنکور 96 با تدریس استاد رادمان مهر آموزش تکنیک حل تست های cloze زبان انگلیسی - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس Jafar - Rockstar موزیک فان جعفر به نام راک استار فانتاکروم ایلیاکالر 02156574663 ایلیاکالر مهم ترین نیاز جامعه امروز ما حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش5 انیمه کمدی Blend S قسمت 7 با زیرنویس فارسی تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 2 دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی 2 دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 6 خدا حافظی پیرلو. آموزش کاربردی دو نرم افزار ویندوز Snipping Tool-Magnifi آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 5 تطابق سوالات هندسه کنکور 96 با تدریس استاد بنی هاشمی تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، گردش خون ملخ تیپ های تستی مهم دینامیک، مهندس یحیوی استارتاپ کشو تدریس مبحث معادله حرکت نوسانی فیزیک کنکور-استاد یحیوی - موسسه ونوس پرش کودک آموزش مبحث ریشه و توان ریاضی کنکور - استاد مهربان - موسسه ونوس معرفی میراگر ویسکوالاستیک شرکت sumitomo مستند تلخی از زلزله غرب از زبان مردمان خونگرم کرد رولینگ شاتر حکایت پناه آوردن سگ به حرم امام رضا علیه السلام مطابقت سوالات شیمی کنکور با تدریس استاد رادمان مهر تیپ های تستی مهم دینامیک ، مهندس یحیوی تدریس مبحث اعداد کوانتومی شیمی کنکور - استاد رادمان مهر - موسسه ونوس انیمیشن Superman/Shazam!: The Return of Black Adam حل تحلیلی تست های دین و زندگی کنکور - معاد شناسی حمله به عربستان نجات ۶ نفر از زلزله زدگان توسط سگ های زنده یاب عزاداری شب هفتم امام حسین(ع) کلت گازی pt 85 دین و زندگی را چگونه برای کنکور بخوانیم ؟ علیرضا یوسفیان پور آموزش نرم افزار ول تستی فکت(قسمت دوم) برف بازی دیو و دلبر لگویی غروب پاییز.غمگین انیمه به تو رسیدن فصل 1 - Kimi ni Todoke قسمت 4 فارسی رضا شیری غمگین آموزش جادویی دین و زندگی کنکور استاد یوسفیان پور - مبحث اختیار تدریس بی نظیر دین و زندگی کنکور - تکنیک آیات قضا و قدر انیمیشن دینی صد - استاد علیرضا یوسفیان پور حل تست های دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 3 تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 2 نحوه مطالعه دینی برای کنکور - دینی صد تدریس قضا و قدر و اختیار دینی کنکور - علیرضا یوسفیان پور میراگر ویسکوالاستیک Yamato و تست میز لرزان آن دابسمش دوستات میخوان بازیگربشن غمگین عالی مداحی زیبا از بنی فاطمه دزدی از بیت المال از زبان بیژن زنگنه وزیر نفت انهدام تانک داعش توسط گروه شکارچیان داعش در صحرای شام نماهنگ فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا(ع) آبکاری پاششی فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر تکسچرینگ با viewport canvas در مکس(انگلیسی) تدریس دین و زندگی کنکور - علیرضا یوسفیان پور - دینی 100 هدف زنی با کرال مگا جاسم شعر خواندن تویلایت تدریس هندسه کنکور استاد بنی هاشمی ، مبحث مساحت حقیقت حضور شاه در زلزله طبس! تدریس ریاضی گسسته کنکور ، دکتر دادبام، میانگین درجات رئوس گراف لحظه فرو رفتن پیچ در سر چگونه با واژه های ناآشنای reading ها برخورد کنیم ؟! دکتر شهاب اناری نقل جواد خیابانی از داغ دل یک کودک کرد مادر از دست داده تست عملکرد میراگر ویسکوالاستیک- پلاستیک kinetica آخرین نذری چگونه واژگان زبان انگلیسی کنکور را بهتر یاد بگیریم ؟! دکتر شهاب اناری 5 ایده جالب (چگونه دکور اتاقمان را زمستانی کنیم ) داداشمون مجید مرثیه ای برای شیر دین و زندگی سال سوم دبیرستان - دینی صد تدریس ریاضی کنکور ، دکتر مجتبی دادبام، تابع جز صحیح و براکت اوج خنده ترسیدن ازمار خوانندهای جدیدوقدیم دین و زندگی را چگونه برای کنکور بخوانیم ؟ علیرضا یوسفیان پور آموزش مبحث هدایت دینی صد استاد یوسفیان فرار راپانزل از برج لگویی مدلسازی پیشرفته قسمتی از یک قطعه صنعتی FARHAD MAJIDI Football career سرگذشت فوتبالی فرهاد مجیدی ( NAVAD 90 TV Channel ) زندگی نامه فوتبالی علی کریمی _ Football biography of Ali Karimi بسیاری از بلاها ربطی به غضب و سخط خدا نداره باران خاک و خون نحوه مطالعه دینی برای کنکور - دینی صد تدریس قضا و قدر و اختیار دینی کنکور - علیرضا یوسفیان پور علیرضا یوسفیان پور در شبکه 1 - آموزش دین و زندگی تدریس دین و زندگی کنکور - علیرضا یوسفیان پور - دینی 100 خرید تلویزیون از بانه حل تحلیلی سوالات دین و زندگی کنکور رشته تجربی تدریس هندسه تحلیلی کنکور ، مهندس بنی هاشمی ، ضرب داخلی بردار ها حل تست گردش خون مقایسه ای - حرف آخر ولایت عشق ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه نیمه عمر استاد کامیار فتوت آموزش فیزیک کنکور با انیمیشن - مبحث نیمه عمر آموزش زیست شناسی کنکور - مبحث انعکاس تدریس ادبیات فارسی کنکور - مبحث هم آوایی فیزیک حرف آخر - مبحث گرما و دما از زندگی نامسالمت آمیز در پایتخت تا متروهایی که دیگر بر دین و زندگی سال سوم دبیرستان - دینی صد بررسی و حل تشریحی تست های دین و زندگی کنکور - استاد یوسفیان پور نوید محمد زاده به سرپل ذهاب رفت و پیرمرد معروف را دید!! آموزش اعجاب انگیز دین و زندگی کنکور با انیمیشن - دینی صد داستان سیندرلا لگویی سطل پدالی چهارگوش 10 لیتری لیمون وانت بار لعاب کاری فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر دینی یوسفیان پور - حل تست های کنکور تجربی 95 دینی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور - دینی صد حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش2 شبیه سازی احتمال مسأله تاریخ تولد یکسان، در نرم افزار R حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش6 حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش1 مراسم ختم جانباختگان (بویژه کودکان) زلزله کرمانشاه کارگاه ساخت زره پوش های انتحاری داعش در عیاش دیرالزور هیچ دیگه نوید محمدزاده در کنار پیرمرد معروف کرمانشاهی هیئت عزاداران حضرت علی ابن ابی طالب ایلخچی بامداحی علی شکوری مدلسازی قسمت پشت یک تلویزیون lcd(انگلیسی) خیلی مسخره هست نوحه دیگه از مداح نوجوان {محمدامین کوهانی} دیالوگی ماندگار از خسرو شکیبایی در روزی روزگاری حادثه پلاسکو و جان های اتشنشان ها را یادمان نرود!!! مراسم خطبه خوانی خادمان حرم امام رضا (ع) رجز خوانی در مراسم تشییع شهید مدافع حرم محمد(مرتضی) عبداللهی لیوان های ماگ روزه گرفتن پینکی پای (ته خنده) جنگ اسباب بازی D.M.C 4 - تحلیل توصیفی توسط نرم افزار اس پی اس اس - SPSS اولین گام ،فرهنگ آپارتمان نشینی کاملترین آموزش کناف کاری ساختمان از ابتدا تا انتها مراسم تجلیل از 26 شهید روستای کوهستان بهشهر مازندران فیلم فوق العاده جذاب سلمان خان درنقش دیوانه باهوش لحظه دردناک نجات دو کودک زنده از زیر آوار 7 - انجام دادن آزمون تی استیودنت (t-student) در SPSS ویدوی تبلیغات ماشین در شرکت هیوندا میکس فیلم هندی2017 کلیپ هوشیار و بیدار ظرف هایی از جنس برگ درختان دانلود فیلم زیبای هندی سلمان خان با حضور ایران در کشتی آموزش نصب لمینت ولمینت کاری فوتبالیست ها - سری اول - قسمت 8 عاشق لینوکسیم - قسمت اول تیم بکس طنز با صدای لری تدوین فتوت مشاجره ی لفظی یک جوان بیکار و نماینده مجلس ثواب زیارت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) کشته های مسکن مهر به ۱۰۰ نفر رسید! مستند ظهور - قسمت پنجم حامیان مالی فصلنامه شماره دو انگلیسی گیلگمش فیلم آموزش رانندگی -فرهنگ رانندگی کربلایی مجید رضایی بنی هاشم همه زیبا فیلم موتوری خانه ضد زلزله 2 وقتی مکعب خونه سازی دست اوتاکو میدین ...!(حتما ببینید ) دانلود فیلم زیبا بازی سلمان خان و دختر لال و برتر هند عالیه عکاسی های مستر آرمان در کرمانشاه نماهنگ امام رضا ( محمد شمس ،عماد بهرامی ) امیر تتلو پیش داوری و قضاوت تریلر رسمی فیلم موفق و مبارزه خونین Boyka Undisputed ویپ حرفه ای سوباکس مینی، subox mini ، فروشگاه رابو ۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ توحید شناسی 1-خالقیت توحیدشناسی 2-ربوییت مو بس اخو ملا باسم کربلایی با زیرنویس فارسی تتلو: هیچ خواننده ای به جز خودم قبول ندارم آموزش نرم افزار رانندگان ماکسیم کربلایی مجید رضایی وقتی که در عزای شما گریه میکنم دریفت مسعود تبریزی با کریسیدا 3s_gte عزای خرها برای رفیق مرده پادکست " قهوه است " با صدای علیرضا عطاری پرورش زالوی طبی زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ کربلایی مجید رضایی کبوتر دلم به شور پرش ٧٠متری موتور سوار إیرانی كه قرار بود تو كتاب گینس.. حامیان مالی فصلنامه شماره یک انگلیسی گیلگمش مثل خودته نوحه بسیار زیبا سوزانو آموزش ساخت گردن آویز پاییزی شوخی سگی و ترسناک آهنگ راز آلود از شهاب تیام اولین تیزر از انیمیشن شگفت انگیران ۲ لگو سرباز زمستان vs پلنگ سیاه (آزمایشی) مداحی بسیار زیبا در تکیه شهدای روستای کوهستان بهشهر نصب و فعال سازی نرم افزار نقشه بر روی جی چی اس خودرو خرملانصرالدین توحیدشناسی حل تست1 کربلایی مجید رضایی حال و هوای زائرا دم صحر زومبا - Zumba WARM UP - DJ BADDMIXX / اپلیکیشن مانکن کلیپ رهبری کربلایی مجید رضایی تو از تبار فاطمه ضمانت اجرای تعهدات در قرارداد - مدیریت ادعا - آمری نیا ساخت دستگاه فانتاکروم 02156574663 ایلیاکالر ربات ارسال SMS (پیامک کوتاه) حفاظت کاتدی چیست cathodic.ir خرید تلویزیون از بانه فیلمی اتفاقی از لحظه هولناک زلزله ۷.۳ ریشتری در سرپل ذه دابسمش محمد أمین كریم پور زیارت حرم مطهر امام رضا علیه السلام توسط رهبر انقلاب معاشرت مسلمان با کفار بهایی جلسه هیئت قمربنی هاشم ع روستای خوش کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 1 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 2 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 3 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 4 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 5 نحوه ی شهادت 26 شهید والامقام روستای کوهستان بهشهر بندبازی ترسناک روی رودخانه پر از تمساح! آدرس کانال ما آهنگ ای سن به سبک جنگ ستارگان صدایش خنده داره بعد داره تو كأخ سفید می خونه تصویرهای زیباازماه امینت زیارت اربعین حسینی(ع) را مدیون ... پلاریزیشن سل چیست polarization cell از سایت cathodic.ir ایران و کرمانشاه یهوویی - اشکها و لبخند ها توحیدشناسی 3-همه توحیدها طریقه تمیز کردن هندزفری کتیبه خشایار شا در ترکیه تغییر از خود ما آغاز می شود توحیدشناسی حل تست3 شهادت جانسوز حضرت رقیه (س) در خرابه شام آبکاری علی حاتمی 09195642293 باشقیرستان و بشاگرد لوکاکو راشفورد لینگارد و میخیتاریان معرفی ویدیویی تلویزیون ال ای دی ال جی 55UJ752V رباتهای هوشمند قاتل گلهای امید آرپی جی زن زیارت با معرفت امام رضا (ع)... ای سلطان کرم، حامد زمانی پرورش زالو دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ آهنگ بسیار جنجالی پسری جوان برای دولت دکتر روحانی 80درصد ملت زیرخط فقرن آیت الله سیدصادق شیرازی سطل پدالی چهارگوش 7 لیتری لیمون تیكه از اهنگ خروشت گردن ترفند جالب استفاده از فندک زیپو، حکاکی طرح و متن دلخواه شما،۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ میون اشک زینب تست اتصال الکتریکی آند به کابل cathodic.ir خب دوستان اینم آموزش ساخت رات اندروید پرورش زالو زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده ۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ تقدیمی ترسناک کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 6 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 7 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 8 ابکاری فانتاکروم ایلیاکالر 09195642293 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 9 یادی از خانه ما (قبر) کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 10 تیر خوردن متهم آمریکایی از روی دوربین لباس پلیس آمریکا رباتهای هوشمند قاتل خلاصه بازی رم2-1لاتزیو،هفته 13م سری آ 18-2017 2017-2018 VW GOLF MK 7.5 GTI  تبلیغ 2018 هنرنمایی حیرت انگیز دستفروش برای جذب مشتری اینم از گیف خاک تو سرت. آموزش اسلایم طلایی شعار هرچی مرده، احمدی برمیگرده حرف های جالب پسر کُرد زلزله زده در جواب خبرنگار این همه را ولش این شکمه ؟ هه آموزش ورزش _۶۶ رسوایی مسکن مهر را از نزدیک ببینید! (زلزله کرمانشاه) شعر قشنگ برای رهبر گروه نمایشی اسنایجر واکنش مردم در لحظه حضور احمدی نژاد در حرم عبدالعظیم ع بنزS-Class اکثر انسان ها مخصوصا ... واکنش مردم به حضور احمدی نژاد در مناطق زلزله زده ابررسانا و تعلیق کوانتمی میکس سریال ماسک عروس اجرای تصنیف زیبای استادایرج درکانون ادبی یکتا مشخصات فنی تایر خودرو سازنده دستگاه ابکاری فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر فرق ایرانی هاوخارجی ها تقدیم به عشقم اسراااا تریلر " MLP The Movieb " مای لیتل پونی دوبله فارسی میکس سریال کره ای خاطرات بالی آتش سوزی مهیب و وحشتناک در پکن با 19 کشته و 8 مصدوم تبلیغ کانال sogol.pony شرط دیدن این بازنشر است آموزش محاسبه مقاومت چاه آندی و ارتینگ cathodic.ir لبخونی دخترا خوشگل اسلایم مهم توضیحات catwalk تیشرت دیزل / Diesel Wild Cat ابالفضل علمدار احمدی رو نگهدار شعار هر ایرانی عزل دو ل نرم افزار ارتباط با کنسول تجهیزات از طریق گوشی اندروید دیدار اهالی مردم جوی آباد با خانواده شهید محسن حججی میکس فیلم کره ای برف در دریا کلیپ محاسبه مقاومت پوشش در حفاظت کاتدی nace سایت cathodic.ir توحید شناسی 2-دین وزندگی کنکور خمس وزکات درد مشترک ساختمان های سرپل ذهاب چه بود؟ کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 11 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 12 توحیدشناسی حل تست2 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 13 میکس فیلم کره ای مشکلی نیست این عشقه کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 14 ابکاری و لعاب کاری فانتاکروم 02156574663 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 15 مهتاد خخخخخخ بطلان اهل سنت از زبان ایت الله وحیدخراسانی یک عمل انسان دوستانه ساده ... شعار هر ایرانی، عزل دو لاریجانی در حضور احمدی نژاد آموزش ورزش _ ۶۷ انیمه بلیچ، Bleach قسمت 4 (انگلیسی با زیرنویس فارسی) ملاقات نیتروژن مایع و دوغ دلجویی سردار سلیمانی از دختر خردسال شهید مدافع حرم نحوه نصب و تنظیم تایمر آبیاری اتوماتیک اوربیت تنبل به این میگن خخخخخخ اعتراض صریح یک خبرنگار محلی از پنج روز بی توجهی حکومت به زلزله زدگان گیلانغرب دلســـوزخالـــدی آهنگ غمگین زلزله زدگان.. کرمانشاه هنرمند حسن هیاس در وصف زلزله زدگان سرپل ذهاب #کرمانشاه جانباختن 100 نفر در زلزله کرمانشاه در مسکن مهر طنز خنده دار کلیپ دابسمش شاد باحال ببین و بفهم!☆ تمدن ایران یا یونان(Crash curse) آموزش ورزش _ ۶۸ منفجر شدن انتحاری داعش توسط خندق حفرشده حشدالشعبی میکس سریال کره ای به من دروغ بگو دیدار احمدی نژاد با زلزله زدگان ببینید_ صلوات خاصه حضرت_امام_رضا(ع) کانال خیلییی کپی کار پلیس سپکا (سگهای پلیس کار آزموده) به دنبال اجساد زیرآور طرز تهیه 4 میان وعده سالم و خوشمزه سوراخ بزرگ ایجاد شده از زلزله در مرز ایران و عراق کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 16 پروژه بازی نام توسط مولتی مدیا بیلدر mmb چراغ قوه پلیسی آمریکایی زنون زوم دار 5 زمانه با لامپ T6 اندازه گیری ظرفیت الکتروشیمیایی آند cathodic.ir بازیگوشی بلبل خرما دانستنی‌های شگفت انگیز از دنیای مارها - قسمت ۱ بدن ما کمبودهایش را به چه شکلی بروز می دهد؟ اظهارات نماینده کرمانشاه: مرگ هزار نفر در زلزله کرمانشاه؛ آقایان بی خبرند! نصب و تنظیم سنسور نوری فروش كيك عروسى دونالد ترامپ و ملانيا ترامپ! + عکس آموزش ورزش _ ۶۹ داستان زنى كه از پاهايش ميخ، سوزن و سرنگ بيرون ميزند! + عكس میکس سریال کره ای والس بهاری میکس فیلم کره ای ملکه هفت روزه اولین افشاگری علی کریمی, جادوگر فوتبل آسيا علیه مهدی تاج و فدراسیون نشینان! نیازهای جدید زلزله زدگان کرمانشاه جواد خیابانی: دختری که جسد مادرش را در خانه زلزله زده پنهان کرده بود تا دفن نشود هیدروگرافیک ایلیاکالر 09362709033 باران جوووووووون دیدار دکتر سعید جلیلی از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی میکس سریال کره ای ملکه هفت روزه امام رضا - نوحه خوان مادر فاطمه مداحی فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا (علیه السلام) / ویژه و گلچین 1395 /2016/1438 چراغ قوه پلیسی آمریکایی زنون زوم دار 3 زمانه با لامپ T6 چگونه از دخترا لب بگیریم؟ ویدیو بسیار باحال آموزشی! سهیلا مادر قیمت 2 تمرین برای قوس و امار شوت بسکتبال اسلاید شو از عکسای قدیمی عشق جان(رهام)خودم ساختم تأکید مولانا عبدالحمید بر رسیدگی به زلزله زدگان کرمانشا آینده اسباب بازی ها آموزش ورزش _ ۷۰ نقاشی و آرزوی دیدنی و شنیدنی کودک زلزله زده سرپل ذهاب کمکهای مردمی به زلزله زدگان تشکر فوتبال فقط یک ورزش و بازی نیست - صحنه های احساسی فوتبال ساخت اسلایم واکنش جالب کارشناس خانم برنامه تلویزیون عراق به زلزله شعر خوانی شقایق شفیعی نوجوان انجمن یکتا کربلایی محسن حسنلو انواع تست آند mmo از سایت cathodic.ir پسری که بعد زلزله بفکر مدرسه هست مداحی «نگاه آخر» با صدای سید رضا نریمانی مهرداد شیاسی شاعر توانای کانون ادبی یکتا دانلود فیلم Logan Lucky 2017 فیلمی اتفاقی از لحظه هولناک زلزله ۷.۳ ریشتری در سرپل ذهاب آخرین وضعیت آب آشامیدنی در مناطق #زلزله زده کودک سنندجی کاپشن تنش را به زلزله زدگان بخشید، درس عبرتی است برای مسیولین بی کفا The Nut Job 2 trailer تهران سی دی شاپ توحید شناسی شاهکار رتبه 30کنکور؟چگونه دینی کنکوررابالای 90 زدم؟ شاهکار رتبه 300 کنکور؟چگونه دینی را بالای 90 زدم؟ اعتراض تکان دهنده یک زلزله زده اهل سرپل ذهاب به روحانی كارتون شواليه هاي عدالت روستای دیزار دانلود رایگان قسمت اول سریال اشوب بازدید حافظ ناظری از مناطق آسیب دیده از زلزله کرمانشاه و سرپل ذهاب 3 امتیاز DxOMark چیست و چطور به دست می آید واکنش مهناز افشار به پرونده و اتهام همسرش و ماجرای شیر خشک‌های فاسد! در کوتاه ترین زمان جم و منابع کلش خود را نامحدود کنید دانستنی‌های شگفت انگیز از دنیای مارها - قسمت 2 نگاهی به خانه ۳۰ میلیون دلاری مانی مشعوف میلیاردر ایرانی! چند نکته خاص درباره کشور هلند که با دانستن آن تعجب می کنید! از کلیپ‌های جالب تا دیوونه بازی های دختران و پسران! - Part 29 هِه رو هِه دا ¤▪️ ••عبداله محمد خانی •• تقدیم به زلز دومین نکته طلایی زندگی:تاکید برویژگیهای منفی (محمدی نیا ..حجت الاسلام ظهیری .حرم مطهر فیلم های واقعی ضبط شده از موجودات غول پیکر و عجیب داب اسمش ژینوس جون با آهنگ ماکان بند(توضیحات مهم) فیلم های واقعی ضبط شده از موجودات غول پیکر و عجیب آهنگ عاشقانه و آرام بخش باربی مل و ایوی آموزش پاک کردن حافظه کش بررسی کارنامه های کنکوراستاد منتظری خرید تلویزیون از بانه حسن زیرک برای زلزله زدگان سرپل و قصر خواند آموزش فیزیک کنکور مبحث دینامیک آموزش هندسه کنکور الگوی بادبادک - حرف اخر فیزیک کنکور - فشار در نقاط هم تراز پرستار تنها بیمارستان سرپل ذهاب که پس از زلزله تخریب و تخلیه شد:در همین بیمارستا افشاگری معاون استاندار کرمانشاه درباره مسکن مهر در این استان تاثیرات مخرب نور موبایل روی چشم و بدن ویدیوی کامل حمله عناصر قرارگاه ثارالله و لباس شخصی ها به بست‌نشینان شاه عبدالعظیم - مشایی و ... توهین وحید حقانیان، معاون دفتر رهبر به جهانگیری به خاطر انتقاد از مسکن مهر حافظ ناظری از مناطق زلزله زده و خانه های ویران شده جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز تبلیغ نفس بی نام(پارک شین هه)برایMillet2017FULLHDکمیاب گر تیغ بارد در کوی آن ماه (اجرا حسنا احمدیان) کمک ارتش به زلزله زده ها ادبیات کنکور حرف آخر - آموزش مبحث حسن تعلیل آموزش اعجاب انگیز فیزیک کنکور شیمی موسسه کنکور حرف آخر - مبحث اسید و باز ریاضی حرف آخر - شیب شناسی نمودارهای ریاضی آموزش اعجاب انگیز زبان انگلیسی کنکور- حرف آخر اسلایم دو رنگ پفکی catwalk تیشرت دیزل / (Diesel (diesel Logo یه ویدیو جدید دیگه از سارا diy اسلایم به شکل خوراکی پارت ۱ ویدیو ارسال شده از عزیزانی که در مناطق زلزله‌ زده در حال کمک هستند! وقتی مامانت نیست منو نگاه ... خوشگل هست؟؟؟ فیلم ترانه دوری تو با صدای دلنیا رزازی جانباختگان زلزله کرمانشاه آبان 96 مسئول مسکن مهر سرپل ذهاب: ریزش دیواره ها در این زلزله طبیعی است! رابین هود ایرانی؛ نامه یک دزد بامعرفت به زلزله زدگان! خانه های ضد زلزله ای که تا الان ندیده ایم زیست شناسی حرف آخر - تدریس مبحث قلب انسان زیست کنکور مبحث غشای سلولی روايتى تلخ از زلزله از زاويه اى كه معمولا نميبينيم غمگین فیزیک موسسه حرف آخر - مبحث فشار در دو نقطه هم تراز عربی حرف آخر - مبحث معتل نوید محمدزاده در کرمانشاه شیمی کنکور - آموزش تغییرات شیب در نمودار مول - زمان آموزش درست کردن اکلیل برای مو رو حرف مامانا نباید حرف زد امکان نداره سن این افراد را درست حدس بزنید! + تصاویر! زندگی یک تراجنسیتی در قاب تصاویر! هیئت عزاداران حضرت علی ابن ابی طالب:بامداحی علی شکوری واکنش ناجا درباره فیلم برخورد خشونت بار مامور پلیس با زلزله‌زدگان + ویدیو سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع)شور بسیـار زیبا زیست شناسی کنکور حرف آخر - پارادوکس زیستی هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده جم نامحدود بازی کلش به گرگ ها گفتيم ما رو نخور/ ما زائر امام حسينيم اينا چی ميزنن؟ روبات سالروز شهادت امام رضا علیه السلام تسلیت باد تتلو رو کجا بفرستیم؟ معرفی گوشی Apple iPhone X Unboxing گوشی Apple iPhone X ماجرای عذرخواهی برای ۲۰ ثانیه اشتباه در حرکت یک قطار در ژاپن! مرگ پدر خوانده مخوف مافیا روضه و درد دل با امام رضا -علیه السّلام- میثم مطیعی دانلود رایگان قسمت اول سریال اشوب قسمت دوم سریال السا وانا؛(ببخشید که خیلی دیر شود آموزش شگفت انگیز شیمی کنکور با انیمیشن و تصویر سازی پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ اسلایم بدون چسب بوراکس و غیره حامد محضرنیا-سلام امام رضا-EMam REza رئال ۱۱_۱ بارسا زیبا ترین فیلم ❤ آموزش جادویی ریاضی کنکور - حرف آخر آموزش زیست شناسی کنکور - مبحث گردش خون مقایسه ای - حرف آخر زیست شناسی حرف آخر - تدریس مبحث ژنتیک بوش قفل کن یا پاور لاک (POWER LOCK) چیست و نحوه نصب فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر اتصلات بدون خار بوش قفل کن یا پاور لاک (POWER LOCK) ♡♡♡♡تقدیمی به عشقم شانا ♡♡♡♡ مشاوره نحوه مطالعه درس شیمی سال سوم عربی کنکور - آموزش مبحث منصوبات ( تمییز ) - حرف آخر آموزش مبحث هدایت دینی صد استاد یوسفیان خانم سارق اینجا را محاسبه نکرده بود !!! سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع) شور بسیـار زیبا عربی موسسه حرف آخر - حل تست های مبحث تمییز عزاداران میدان بالا محمدیه در حسینیه عاشورگاه 30صفر فیزیک کنکور را چگونه جمع بندی کنیم ؟ حجت الاسلام ظهیری شبکه استانی نور بالانس بی ام وهx6 شیمی کنکور - آموزش مبحث گیبس و تعادل - حرف آخر حل تحلیلی سوالات دین و زندگی کنکور رشته تجربی ارسالی سلنا به استوری اینستا بررسی و حل تشریحی تست های دین و زندگی کنکور - استاد یوسفیان پور میکس سریال عشق شاهزاده تغدیه خرس قهوه ای از عسل طبیعی قسمت اول آموزش html و css خواندن و سوت زدن عروس هلندی نر مست درسنامه دین وزندگی کنکور آبنما موزیکال رامسر معرفی محصولات شیمی موسسه حرف آخر اقدام مضحک ترامپ در وسط سخنرانی عربی حرف آخر - آموزش مبحث مستثنی دانلود آهنگ شیلر دینی یوسفیان پور - حل تست های کنکور تجربی 95 ما ز بالییم - چمک میکس سریال نقاب دینی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور - دینی صد مطابقت 92 درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 مطابقت 92 درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز پرورش قارچ دکمه ای دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ آموزش تلفظ حروف عربی و قرائت جالب ترین فیلم عمرت انتقام سخت گوزن از شکارچی اولین تصاویر از داخل شهر بوکمال سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع) -شور قتلگاه عزاداران حسینی سالروز شهادت امام رافت و رحمت 30 صفر96 حل تست های دین وزندگی کنکور قضا وقدر1:مفاهیم بررسی و حل تحلیلی تست های زبان انگلیسی کنکور - حرف اخر ژنتیک کنکور را قورت بده - حرف آخر عزاداری شهادت امام رضا در احمدآبادفلاح(1) لا تحاول ویای...ملا باسم با زیرنویس فارسی هیئت حضرت علی ابن ابی طالب:مداحی علی شکوری نماهنگ زیبای حماسی یمنی ها جلوگیری از ایدز:رفتارهای منطقی در روابط جنسی ( قسمت 2) میکس سریال کره ای یونگ پال ساخت زیورآلات رزینی به فارسی - مدال رنگی جذاب (بخش آخر) تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج ریاضی حرف آخر ابکاری روی تمامی سطوح ایلیاکالر 09195642293 تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج فیزیک حرف آخر میکس شاد سریال کره ای عشق شاهزاده تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج شیمی حرف آخر میکس سریال کره ای ماسک عروس چاه مکن بهر کسی هک بازی کلش با قابلیت جم تمام نشدنی Unboxing گوشی Razer Phone جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز جم رایگان بازی کلش catwalk جین زنانه / ASOS ultra skinny موزیک ویدیو سریال کره ای متاسفم دوستت دارم کلاهبرداری تو روز روشن به اسم زلزله زده !!! واقعا که .. Unboxing گوشی OnePlus 5T تطابق باورنکردنی سوالات زیست شناسی کنکور 96 با پکیج حرف آخر جم نامحدود بازی کلش فیزیک حرف آخر - آموزش مبحث آزمایش یانگ هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده املا لغت واژگان حرف آخر - استاد محسن منتظری هک سرور کلش تضمینی و تست شده تدریس شیمی کنکور با رمزگردانی و انیمیشن - مبحث خواص کولیگاتیو هک جم و منابع تمام نشدنی کلش جم نامحدود بازی کلش موزیک ویدیو سلناwolves سلنا گومز و طرفداراش:-) میکس سریال کره ای شش اژدهای پرنده تبلیغات کافه اپال با کمک اینفلوئنسر های اینستاگرام نقد و بررسی گوشی iPhone X تطابق باورنکردنی سوالات دین و زندگی کنکور 96 با پکیج حرف آخر دین و زندگی حرف آخر یوسفیان پور سالروز شهادت امام رافت و رحمت 30 صفر96 امام زاده نایین ارسالی سلنا گومز به اینستاگرام 2017 سلاطین دابسمش این روزا دانلود رایگان فیلم سارا و آیدا با کیفیت FullHD دانلود پروژه افترافکت موکاپ اپلیکشن سه بعدی 3d App ویدیوی تایم لپس ناسا نصب و راه اندازی وکیوم پمپ آبی-66791775 (021) مسئله سنت گرایی با اصولگرایی/سکولاریسم وارونه-فراستخواه اسلایم دونه برفی جدیدم تصاویر دیدنی از پرتاب یک کاوشگر توسط ناسا تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج ادبیات حرف آخر تبلیغات سان رز در اکران مردمی فیلم انزوا، بهنوش بختیاری جمع بندی دین و زندگی کنکور - استاد علیرضا یوسفیان پور دعای حجت اسلام ظهیری حل تست های دین و زندگی کنکور تجربی 95 - حرف آخر قضاوقدر3:تست مفاهیم تقدیم هدیه مهدیه میرزایی دختربچه خردسال شعرخوانی زیبا دین و زندگی حرف آخر یوسفیان پور هک 100% تضمینی کلش آف کلنز دینی 100 - آموزش اعجاب انگیز دین و زندگی کنکور آموزش اسلایم با دو وسیله (توضیحات) دیوار مرگ دیشب کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 1 تیزر تبلیغاتی باشگاه بدنسازی فیت کلاب کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 2 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 3 دینامیک حرف اخر - استاد پیمان کامیار چند عکس خودم (توضیحات مهم ) کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 4 فیزیک حرف آخر - قوانین تغییرات کیفی مدار کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 5 میکس فیلم کره ای صاحب ماسک آموزش مقدماتی PHP ( قسمت دهم) دینی 100 - علیرضا یوسفیان پور - دین و زندگی کنکور دابسمش دین و زندگی کنکور را به دینی 100 بسپارید آموزش کاربردی تنظیمات موس موفقیت دیدنی نیست، خواندنی است بیمه ایران فیلم بیمه عمر مسئولیت تیزر خرید بیمه آموزش عزاداری شهادت امام رضا در احمدآبادفلاح(2) صلوات خاصه با زیرنویس انگلیسی گلِ باهارُم- مهدی رستمی پلنگ هرمزگان تطابق باورنکردنی سوالات زبان کنکور با پکیج زبان انگلیسی حرف آخر قطعه بیکلام پاییز اجرا توسط گروه دلشدگان آموزش فیزیک کنکور - مقایسه روش های حل تست های سینماتیک اگه حجاب آزاد بشه روسریت رو بر میداری؟ زبان انگلیسی حرف آخر - استاد مجتبی محمودی زیست کنکور استاد شاکری - مبحث آلرژن دینی کنکور - دینی حرف آخر - دینی 100 پرسش و پاسخ شرعی | آیا تراشیدن همه موهای بدن جایز است؟ مرحوم کافی: ما شیعه ای نیستیم که وحدت کنیم تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 1 ثبت نام در سایت بیت کانکت دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی 2 عزاداری شب عاشورای حسینی نماهنگ شهادت امام رضا (ع) خواهان دیدار معشوق دختر بازی با زبان فارسی درخارج عاقبت دختر بازی در ایران دختر بازی یک ایرانی در WalMart هک جم و منابع بازی کلش آف کلنز زیست شناسی حرف اخر - مبحث ژنتیک جمعیت 1 ریاضی موسسه حرف اخر - معادله درجه 2 زبان انگلیسی حرف آخر - آموزش مبحث لغات زبان کنکور آموزش رمز گذاری روی تلگرام دین و زندگی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور دینی 100 استاد علیرضا یوسفیان پور میکس سریال کره ای عشق مخفی کربلایی مهران کریم الهی لگو ی کوشا برای دومین مسابقه ی کانال راوی فروش ویژه دستگاه زبری سنج-صافی سنج سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع)زمینه-عزات غریبه نحوه ی قدیمی کردن تصاویر جدید به صورت واقعی آموزش مبحث سینماتیک فیزیک کنکور - حرف اخر نماهنگ شهادت امام رضا (ع) ۲ اسلایم آموزش تدریس زبان انگلیسی کنکور دکتر شهاب اناری ، واژگان درس 1 پیش دانشگاهی استفاده از داشبورد بیت کانکت آموزش استادی در UVW Mapping در ۳Ds Max 2018 از Lynda ریاضی حرف آخر - آموزش مبحث ترکیب توابع دین و زندگی حرف آخر - استاد علیرضا یوسفیان پور دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 6 دینی صد استاد یوسفیان پور - دینی 100 آهنگ قلاده های طلا با اجرای حامد زمانی مطابقت باورنکردنی تست های دین و زندگی کنکور96 با دی وی دی های دینی 100 اجتماع باشکوه هیئت های مذهبی شهرستان دماوند در مشهد حل تحلیلی تست های دین و زندگی کنکور - دینی صد تدریس زبان انگلیسی کنکور دکتر شهاب اناری ، گرامر درس 1 پیش دانشگاهی تدریس ادبیات کنکور استاد احمد سبحانی ، مبحث ساختمان واژه تدریس ریاضی کنکور دکتر دادبام ، کاربرد مشتق 1 هانا از خیابون رد شدنشم خطرناکه تدریس ریاضی گسسته دکتر دادبام ، جادوی درخت 1 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 6 پروژه آتوران با مولتی مدیا بیلدر mmb مشاوره تخصصی شیمی استاد شیروانی - حرف آخر اسلایم (توضیحات مهمه) زیست شناسی کنکور حرف آخر - آموزش مبحث پارادوکس هورمون ها موکب علی ابن موسی الرضا (ع) روستای اصفهانکلاته تغییرات تست های شیمی کنکور در گذر زمان- حرف آخر حل تست های فیزیک کنکور مبحث سقوط آزاد - حرف آخر آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 5 تطبیق باور نکردنی سوالات دین و زندگی کنکور با پکیج دینی صد علیرضا طلیسچی - تو فک میکنی کی ای (تیزر) هیئت علی ابن ابی طالب ایلخچی بامداهی علی شکوری تمرین سلنا گومز برای اجرای Amas حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 5 ننیجه تمرکز آموزش دین و زندگی کنکور با انیمیشین - دینی 100 به یاد کرمانشاه کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 7 نقشه کامل سوریه تا این لحظه 28 آبان 1396 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 8 سیلمی عرب لوکاس...نوه مبارک وحداد کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 9 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 10 اسلایم واقا عالیه موزیک بیس دار بی نظیر⁴★منبع موزیک در تلگرام irr98@ ★ صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 حل تست اعراب تقدیری استاد واعظی صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 حل تست های مبحث فشار نقاط هم تراز catwalk جین زنانه / River Island صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 از اربعین بگو- اقای مهران حسنخانی از قم مقدسه صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 انتقاد حافظ ناظری از کیفیت ساختمان های مسکن مهر صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 عزاداری شب عاشورای حسینی صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 بررسی تست های cloze test زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 تیتان ها به پیش ( ساندویچ افسانه ای) تدریس مبحث استثناء عربی کنکور - استاد مصطفی آزاده - موسسه ونوس تدریس مبحث ضرب مختلط هندسه کنکور - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس اسلایم قضا وقدر2:درسنامه قضا وقدر5:آیات قضا حل تست های قوانین تغییرات کیفی مدار صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 تدریس قوانین تغییرات کیفی مدار کامیار - حرف آخر ادبیات کنکور حرف آخر - مبحث ایهام آموزش متفاوت فیزیک کنکور ( مبحث سقوط آزاد ) - حرف آخر آموزش شگفت انگیز عربی کنکور مبحث معتل - حرف آخر حل تست های فیزیک کنکور فقط با یک نگاه - حرف آخر حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 6 حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 4 تدریس هندسه کنکور مهندس بنی هاشمی، احجام و اشکال فضایی مداحی تدریس نمودارهای حرکت شناسی فیزیک کنکور - استاد یحیوی - موسسه ونوس حل تست های گرامر زبان کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس پروژه بازی توسط مولتی مدیا بیلدر mmb {میکس} جدیدم تقدیمی به ♡میترا جوجو ♡[and THE ORIGINAL IS A] نماهنگ شهادت (حرم) امام رضا ۳ صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 حل شگفت انگیز تست های ریاضی کنکور ( مبحث ترکیب توابع ) - حرف آخر صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 داور فقط داوریه ساکایا حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 3 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 قضاوقدر4:آیات تقدیر جمع بندی و حل تست های دینی کنکور - مبحث توحید شناسی دین و زندگی کنکور با دینی 100 بالای 90% تدریس ریاضی انسانی مهندس نصیری بسته mix مبادله (صرافی) بیت کانکت زیست شناسی کنکور - چرخه تناوب نسل اسلایم مرواریدی جلسه4-هفته3-آموزش آنلاین مدیریت استراتژیک شغل-مأموریت آموزش دین و زندگی کنکور - مبحث توحید عبادی تدریس گسسته کنکور دکتر دادبام، جادوی درخت 2 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 شیمی استاد شیروانی - حرف آخر صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 مو عزاداری شب عاشورای حسینی مو صفحه تراکنشها تصاویری از ورزشگاه زیبای شهر کربلا مو فیزیک حرف آخر - مبحث موج آموزش جادویی ریاضی کنکور ( مبحث ترکیب توابع ) - حرف آخر آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 4 آهنگ آسمون نارجی ابرا شدن تیره تصویری تدریس ریاضی کنکور مهندس مهربان، هم ارزی های مثلثاتی 2 تدریس ریاضی کنکور دکتر دادبام، کاربرد مشتق 2 قضاوقدر6:اختیار

آخرین خبرهـا