غلامعلی رجایی: موسس تشکل روحانیون مبارز در نجف، آقا مصطفی بودند/ مرادی نیا: رفتن آقا مصطفی به ترکیه از سر اجبار بود/ راعی: در مورد درگذشت حاج آقا مصطفی باید سند پزشکی وجود داشته باشد

در آستانه چهلمین سالگرد عروج آیت الله سید مصطفی خمینی دومین جلسه از سلسله نشست های «محفل انس با کتاب» ویژه نقد و بررسی کتاب «زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی» تألیف سجاد راعی گلوجه با حضور دکتر محمدجواد مرادی نیا، دکتر حمید بصیرت منش و دکتر غلامعلی رجایی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جماران، دکتر محمدجواد مرادی نیا که آغازگر این نشست بود درباره ویژگی های شخصیتی آیت الله سیدمصطفی خمینی گفت: امسال چهلمین سال درگذشت فرزند ارشد امام(س) آیت الله مصطفی خمینی است که در سال 56 به شکل مرموزی در نجف دار فانی را وداع گفتند. درگذشت ایشان، سرفصلی تازه و نقطه عطفی در تاریخ انقلاب محسوب می شود چرا که در سال 56، زمانی که خبر درگذشت حاج مصطفی در آن سکوت سرد و مرگبار فضای سیاسی به ایران رسید جلسات محدودی در برخی شهرها از جمله قم، تهران و یکی دو شهر دیگر برگزار شد و استقبال از جلسات ترحیم بسیار وسیع و گسترده بود. از این رو، وسعت استقبال از جلسه ختم فرزند ارشد امام خمینی(س)امری غیرمنتظره برای ساواک بود. علت این غیرمنتظره بودن را بعدها همگان با درج مقاله ای در روزنامه اطلاعات متوجه شدند. بعد از برگزاری مراسم پرشور چهلم حاج مصطفی در قم، روزنامه اطلاعات در 17دی ماه 1356 مقاله ای را به قلم مستعار احمد رشیدی مطلق با عنوان ایران و استعمار سرخ و سیاه چاپ کرد که در آن مقاله، اهانت هایی نسبت به آیت الله خمینی(س) صورت گرفت. درج آن مقاله موجب شروع تظاهرات ها و اعتراضاتی در قم، تبریز، تهران و سپس در سراسر کشور شد. در واقع درج آن مقاله، جرقه درهم پیچیده شدن طومار رژیم پهلوی را زد.

وی افزود: بنابراین اگر بخواهیم امروز درباره آیت الله مصطفی خمینی صحبت کنیم کاری پسندیده است. به دلیل آنکه امروز که چهل سال از درگذشت وی گذشته است شخصیت آیت الله مصطفی خمینی نیاز به بازشناسی دارد. و باید نقش و تاثیر ایشان را در شکل گیری مبارزات پیش از انقلاب اسلامی و تسریع فروپاشی رژیم پهلوی شناخت. به همین منظور ما کتاب «زندگینامه و مبارزات آیت الله سیدمصطفی خمینی» بعنوان یکی از معدود آثاری که در این زمینه نوشته شده را موضوع جلسه قرار دادیم. البته آثار دیگری نیز نظیر راز طوفان(سال 1376)، شهیدی دیگر از روحانیت(سال 1356)، شهید مصطفی خمینی و تفسیرش، امید اسلام(سال1388)، ستاره صبح انقلاب، یادها و یادمان ها از آیت الله سیدمصطفی خمینی(سال 1376)و تفسیر روحانی دراین زمینه منتشر شدند. همچنین مقالات زیادی از اشخاصی چون دکتر رجایی، سیدعلی اکبرمحتشمی پور، عمادالدین باقی،غلامرضا جلالی، محمدحسن تشیع، حمید روحانی، حمید قزوینی، عباس میری، ابوالفضل شکوری، محمدعلی خسروی و خود بنده که مقاله ای در باره ایشان داشتم منتشر شدند. و خاطرات زیادی نیز درباره شخصیت سیدمصطفی خمینی گفته شده که می توان به خاطرات خانواده ایشان، دوستان و هم کلاسی ها از جمله آقای دعایی اشاره نمود. بدون شک شخصیت سیدمصطفی خمینی و نقش ایشان در شکل گیری روند مبارزات انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم شاه، بسیار حایز اهمیت است.

دکتر سجاد راعی گلوجه نیز که مولف کتاب مورد بحث در این نشست بود با اشاره به چگونگی تالیف کتاب «زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی» گفت: من در سال 81 قراردادی را با موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) امضا کردم که بر طبق آن تالیف این کتاب را به اتمام رساندم. در آن سال این دغدغه وجود داشت که می بایست کاری در باب شخصیت و مبارزات آیت الله سیدمصطفی خمینی صورت گیرد که هم آثار قبلی را در بر گرفته باشد هم کار جدیدی در باب این موضوع ارایه دهد. لذا این اثر در زمان خود یعنی سال 84، منبع خوبی بود. حتی در نخستین دوره بررسی آثار حضرت امام و حوزه خانوادگی ایشان، این کتاب جزو اثری قرار گرفت که رتبه دوم را به خود اختصاص داد. اما در باب اشکالات باید گفت: این کتاب قرار بود به میزان دوبرابر حجم فعلی اش ضمیمه سندی داشته باشد که فهرست اسنادش موجود است. بنده با توجه به موقعیت کاری ام، به تمامی اسناد دسترسی داشتم و آنها را مطالعه نمودم. و تلاش کردم اسنادی که اهمیت بیشتری دارند را به صورت ضمیمه برای این کتاب بیاورم. حتی برخی از مطالب کتاب نیز به این اسناد ارجاع داده شدند که متاسفانه این موضوع در انتشار کتاب مغفول واقع شد. بدتر از آن این است که در انتشار مجدد آن نیز، انتشارات مربوطه سوالی درباره اصلاح یا تصحیح مطالب این کتاب از بنده نکرد. بحث دیگری که باید درباره کتاب«زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی» به آن اشاره کرد این است که از زمان انتشار کتاب، منابع تازه و زیادی منتشر شده است که از جمله می توان به کتاب خاطرات صادق طباطبایی اشاره کرد که در درون آن به بسیاری از سوالات مهم پاسخ داده شده است. ما در آن زمان به چنین منابعی دسترسی نداشتیم. این امید وجود دارد که در ویراست جدید این کتاب از منابع و کارهای پژوهشی تازه استفاده شود. و خاطرات سال های نجف و پژوهش های آقایان فلاحی، دکتر بصیرت منش،پاشازاده و مرادی نیا در ویراست جدید کتاب مدنظر قرار بگیرند.

وی گفت: من فکر می کنم شخصیت حاج مصطفی و حاج احمدآقا تحت تاثیر شخصیت امام(س) بودند. و هنوز مورخین و تحلیلگران نمی توانند به راحتی وارد این حوزه ها شوند. لذا تمامی منابع موجود نیز جنبه ای ستایش آمیز دارند که می بایست در آنها این اشخاص را با همین نگاه مورد بررسی قرار داد که این امر باعث می شود بسیاری از مطالب در تاریخ، برای همیشه به فراموشی سپرده شوند. امروز پس از گذشت چهل سال از درگذشت آیت الله سیدمصطفی خمینی می توان نقد و بررسی انجام داد. و به رویه عدم پاسخگویی به مخالفین، خاتمه داد. این کتاب با رویکرد پاسخگویی نوشته نشده زیرا در زمان تالیف بیشتر از این نمی شد درباره برخی از مطالب نوشت. درمجموع من فکر می کنم اسنادی را که منتشر شده و قابل دسترس است حاوی اطلاعاتی مهم از زندگی آیت الله سیدمصطفی خمینی هستند که می توان برای نگارش آثار جدید درباره ایشان به آنها مراجعه کرد.

مولف کتاب «زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی» در ادامه گفت: این کتاب باید به ویراست جدید برسد و در آن از تمام اطلاعات موجود تا به امروز از قبیل اسناد، مصاحبه ها، پژوهش ها و مقالات استفاده شود.

غلامعلی رجایی: در به شهادت رسیدن آقا مصطفی تردید ندارم

در ادامه این نشست غلامعلی رجایی در نقد این کتاب گفت: شخصیت آقا مصطفی را باید از زوایای مختلف برسی کرد. اساساً یک نگاه تمحیدی و تمجیدی بین ما وجود دارد که ما همه افراد مرتبط با انقلاب را بدون نقص می بینیم و انگار که هیچ گونه اشتباهی ندارند که این نگاه را خود این بزگواران هم نداشتند. البته خاصیت کار سفارشی و دولتی کردن همین هم هست و محقق اساساً دستش بسته است. ولی قاعدتاً نه هیچ شخصیتی از نقد مصون است و نه مصلحت هست که مصون بماند.اگر ما بتوانیم این عقیده را بیاموزیم و ترویج دهیم کار بزرگی کرده ایم. اما ما می بینیم که در وضعیت، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور چنین اقتضایی وجود ندارد که دست محقق هم بسته می شود.

وی ادامه داد: نکته اول این در مورد این کتاب این است که کتاب باید حجم بیشتری را به واسطه اسنادی که می توانست به آن اضافه شود به خود اختصاص دهد. یا این که ما در این کتاب مصاحبه ای نمی بینیم. موسسه، ناظر، یا محقق باید به این نکته توجه بیشتری می کردند. اما یکی از قوت های کتاب استفاده درست از منابع است به عبارتی کمتر اثری در این زمینه هست که مألف ندیده باشد.

رجایی افزود: نکته دوم جنبه شخصی و شخصتی حاج آقا مصطفی است. مثلاً من کمتر در این کتاب می بینم که از خاطرات احمد آقا یا بستگان درجه یک ایشان استفاده شده باشد چون ما در چنین تحقیقی در درجه اول نیاز به شناخت شخصیت فرد مورد نظر داریم تا بتوانیم پژوهش را پیش ببریم. اگر این بعد را نشناسیم و ایشان را در کنار و همسنگ کسی مانند امام قرار دهیم نمی توانیم در این بخش تعمق کنیم. شاید اگر آقای گلوجه به این بخش بیشتر می پرداختند بهتر بود.

وی تاکید کرد: یا مسائل اخلاقی و معنوی آقا مصطفی خیلی چکیده و فشرده گفته شده است. مثلاً در مورد تفسیر قرآن در حد یک یا دو خط گفته شده است که ایشان کتاب تفسیر دارند در حالی که فقط تفسیر سوره حمد آقا مصطفی حدود هزار صفحه است. یعنی ایشان یک استارتی را در تفسیر زده بودند. بنابراین یک ایراد کار چاپ نشدن اسناد و همچنین عکس ها و تصاویری که می توانست در آخر کتاب استفاده شود، است.

این پژوهشگر مسائل تاریخی با بیان این که نقد بعدی من به نوع چینش مطالب است، گفت: مولف می توانست برخی نکات را برجسته تر مطرح کند. به عنوان نمونه در مورد نوع مرگ آقا مصطفی که من قطعاً ایشان را شهید می دانم،( چون بر اساس مطالعاتی که داشته ام به این نتیجه رسیدم که ایشان قطعاً کشته شده اند) در این گونه پژوهش ها نیز درست است که محقق باید احتیاط کند و از لفظ مثلاً «مرگ مشکوک» استفاده کند اما به نظر من دکترراعی در این کتاب می توانست رای بدهد. چرا که اسناد زیادی در این باره وجود دارد. هم آقای دعایی گفته اند و هم وقتی ایشان را به بیمارستان منتقل می کنند دکتر می گوید قطعاً ایشان کشته شده اند؛ با لکه های خونی که بر روی سینه و دست است بود دیگر نمی شود گفت احتمالا یا به احتمال زیاد، بلکه باید گفت قطعاً ایشان شهید شده اند.

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که نویسند در این کتاب متأسفانه در موارد زیادی اسیر «نقل» شده است. مولف نباید هیچگاه در نقل اسیر شود، غالباً ما در این‌گونه پژوهش‌ها در نقل اسیر هستیم؛ یعنی به راحتی مشهورات را قبول می‌کنیم و می نویسیم فلان فرد با امام در نجف بوده است بنابراین هر آنچه گفته است درست است. آقای دکتر راعی چون بنای شان در این کتاب نقد کتاب دیگری بوده است بنابراین اسیر نقل شده اند. مثلاً در جایی به نقل از آقای محتشمی پور گفته شده است که بسیاری از جمعیت کربلا ایرانی الاصل بودند که این اساساً اشتباه است و هیچگاه اکثریت جمعیت کربلا ایرانی الاصل نبوده اند. همه کربلایی ها فارسی هم صحبت می‌کنند، اما ایرانی نیستند.

رجایی افزود: یا در قسمت دیگری در مورد تبعید امام به نجف گفته شده است که «احتمال داده نمی شود مردم عرب‌زبان با فردی فارسی زبان مراودت و صمیمیت داشته باشند.» در حالی که اینگونه نیست که مردم عراق با فارسی زبان‌ها مراودت و صمیمیت نداشته باشند. چرا که در آن دوره اکثر مراجع عراق فارسی زبان هستند و این مردم علاقه خاصی به سادات دارند. یا در صفحه دیگری گفته می‌شود «از دیرباز مردم عراق به عهدشکنی و بی وفایی شهره بودند» این مطلب واقعاً برای توصیف مردم عراق تند است. ما می دانیم که کوفیان چنین خصلتی داشتند اما نه همه کوفیان، خصوصیت بخشی از مردم کوفه را آن هم در برهه ای از تاریخ را نمی توان به کل مردم عراق تأمیم داد. یا نوشته شده است که «مردم عراق به مسائل سیاسی و مذهبی حساسیت زیادی نداشتند.» که این هم اشکال دارد چون این مردم همیشه تابع مرجعیت بوده اند و علاقه زیادی به سادات دارد.

وی ابراز داشت: در صفحه ۹۱ ذکر شده است که حاج آقا مصطفی درگیر امور مالی امام نبودند اما عجیب است که چند خط پایین تر نوشته شده است که در مواقع ضروری دریافت و پرداخت وجوهات مالی و شرعی عموماً برعهده حاج آقا مصطفی بود. در حالی که امام مصلقاً به حاج آقا مصطفی اجازه این مسائل را نمی داد. حتی اگر هم می خواست به کسی کمک کند امام می گفت شما در این مسائل دخالت نکنید. آقا مصطفی می دانست که اگر بخواهد برای کسی کمکی بگیرد باید به واسطه فرد دیگری این کار را بکند. چون امام روش های خاصی در مراودت با آقا مصطفی داشتند. مثلاً مواردی بوده است که امام اعلامیه ای را منتشر می کردند ولی آقا مصطفی از آن اطلاع نداشت. امام نمی گذاشت ایشان مطلع شوند تا نگویند که اعلامیه ها را آقا مصطفی می نویسد. مسئول امور مالی و وجوهات آقای رضوانی بودند. یکی از کارهایی که در این کتاب می شد کرد این بود که شاکله بیت امام توضیح داده می شد. چه کسانی بودند و به چه کاری مشغول بوده اند و...

وی در پایان این بخش گفت: در صفحه 72 نوشته شده است که در سفر ترکیه آقا مصطفی کتاب نوشته اند که برا من غریب است. یا در چرایی رفتن آقا مصطفی به ترکیه و بازگشتش به ایران نکاتی هوشمندانه مطرح شده اما با تعجیل از آن عبور شده است.

مرادی نیا: رفتن آقا مصطفی به ترکیه از سر اجبار بود

در ادامه دکتر محمدجواد مرادی نیا نکاتی را در این نشست یادآور شد و اظهار کرد: دو نکته ای که وجود دارد این است که دکتر راعی در ابتدای بحث خود صادقانه گفت که رویکرد اصلی در نگارش این کتاب رویکرد نقد نبوده بلکه قرار بود در اوایل دهه هشتاد و به مناسبت یکصدمین سالروز تولد امام خمینی(س) زندگینامه ای از سیدمصطفی خمینی تهیه شود و هدف از این کار، به نقد کشیده شدن شخصیت ایشان نبود. لذا با توجه به منابع قابل دسترسی آن زمان، این کتاب در حد نگارش یک زندگینامه توانسته تا حد زیادی حق مطلب را ادا کند. البته مولف می توانست به گرفتن مصاحبه های مرتبط با این موضوع اهتمام ورزد. نکته دیگر نیز درباره رفتن حاج آقا مصطفی خمینی به ترکیه است.

وی گفت: تا آنجایی که بنده مطالعه و پرس و جو کردم و در مدارک و اسناد خواندم رفتن ایشان اختیاری نبود بلکه اجباری بود. زیرا در ابتدا ایشان خود داوطلب شد تا به ترکیه سفر کند و ساواک نیز موافقت کرد اما حاج مصطفی پس از مشورت هایی که با عموی خود یعنی آیت الله پسندیده کرد به این نتیجه رسید که حضورش در ایران و قم مهم تر از حضور در نجف است. بنابراین به ساواک اعلام کرد منصرف شده است. ساواک در آن موقع اعلام کرد که وی باید حتما به ترکیه رود. حتی تهدیدهایی هم صورت گرفت و وی را مجبور به سفر کردند. نکته دیگری که باید بدان اشاره شود این است که ناظر کتاب «زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی» آیت الله اسدالله بیات زنجانی بودند که آقای راعی بهتر است اشاره ای به نام ایشان نیز کنند.

گلوجه:در مورد درگذشت حاج آقا مصطفی باید سند پزشکی وجود داشته باشد

در بخش دیگر نشست نقد و بررسی کتاب «زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی»، مولف کتاب در پاسخ به اظهارات دکتر رجایی گفت: اولین نکته شما این بود که در آن گفتید مصاحبه ای در این کتاب نمی بینید. در پاسخ به این موضوع باید گفت: در زمان تالیف، مصاحبه های انجام شده زیاد بودند و در همان زمان یعنی در کنگره 76، مصاحبه های زیادی در کتابی دوجلدی با عنوان یادها و یادمان ها از آیت الله سیدمصطفی خمینی منتشر شد. همچنین مصاحبه های دیگری در مطبوعات و نشریات منتشر شدند. این کتاب در سال 81 تالیف شد در آنزمان امکان گرفتن مصاحبه های مجدد نه توجیه داشت و نه ممکن بود.

وی با بیان اینکه متاسفانه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) حتی یک صفحه سند، مصاحبه و یا هیچ چیز دیگر به من نداد.، افزودک اگر این کار صورت می گرفت بنده می توانستم خیلی بهتر در کتاب خود استفاده کنم. از انجا که ما جزو یاران و همراهان امام به حساب نمی آمدیم تنها می توانستیم به عنوان یک پژوهشگر مطلع از اسناد به تالیف این کتاب بپردازیم. این کتاب با کمترین هزینه و با تلاش و علاقه خود من بود که به این صورت منتشر شد زیرا با امکاناتی که در آن زمان برایم وجود داشت نمی شد کاری بهتر از این برای تهیه و تالیف انجام شود. یک سوم اشکالات این کتاب بخاطر میزان اهمیت کمی بود که موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) نسبت به چنین اثری نشان می داد.

راعی ادامه داد: آن زمان که این کتاب منتشر می شد هنوز اسناد مربوط به حاج احمد آقا منتشر نشده بود و من نیز به هیچ جا دسترسی نداشتم. مطلبی که درباره ایشان نوشتم برگرفته از مطالب و مصاحبه های نشریه حضور بود حتی در آن زمان هنوز اسناد ساواک نیز منتشر نشده بودند. از این رو، مطلبی که نوشتم حداکثر مطلب ممکن بود که می شد نوشت. در کشور ما دستر سی به اطلاعات ولو اطلاعات فاش شده به سختی امکانپذیر است. شرایط در سال 80 با امروز خیلی متفاوت بود در آنزمان من اطلاعات کمتری داشتم و روش و نگرش ضعیف تری نسبت به امروز داشتم. هرچه زمان می گذرد انسان با دیدن کارهای جدید و نقدهای مختلف به ذهنیتی تازه در برابر مطالبش می رسد و نتیجه این کارها و انتقادها می تواند ویراستی جدید در ذهن بنده باشد. هیچ محقق تاریخی نمی تواند ادعا کند که در یک موضوع تاریخی حق مطلب را به طور تمام و کمال ادا کرده است. شاید اگر خیلی تلاش کنیم بتوانیم 100 تکه از پازل هزار تکه زندگی آیت الله سید مصطفی خمینی را پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: مهم ترین کاری که می توان در این زمینه انجام داد بازسازی فضایی است که آیت الله سیدمصطفی خمینی در آن قرار داشت. نگاه کردن از فراز تاریخ نمی تواند نگاهی واقع نگرانه به موضوعات مختلف تاریخی باشد. اولین مانع در چنین کارهای دولتی به محدود کردن حجم کتاب برمی گردد به نحوی که اگر قرار باشد نویسنده هزار صفحه درباره یک موضوع بنویسد از او می خواهند که تعداد صفحات را کاهش دهد. زیرا امکان چاپ این حجم از کتاب وجود ندارد. درباره نظارت آیت الله اسدالله بیات زنجانی که اشاره شد نیز باید بگویم که ایشان کتاب را بررسی کردند اما هیچ نکته و مطلب مکتوبی که من براساس آن مسیر خود را تغییر دهم از سوی ایشان نوشته نشد. این کتاب مدتها در دستان ایشان بود و هیچکدام از نکاتی که در این جلسه مطرح شد از سوی ایشان توصیه نشد. و من این رویکرد ایشان را به منزله تایید کتاب گذاشتم. درباره تفسیر شخصیت آیت الله مصطفی خمینی نیز باید اهل فن تفسیر نظر دهند و از توان بنده خارج بود که بخواهم دست به تفسیر شخصیتی ایشان بزنم رویکرد غالب در این کتاب سیاسی بوده حتی اجتماعی و فرهنگی هم نیست. انشالله در ویراست جدید نکات مطرح شده لحاظ خواهد شد.

راعی گلوجه در خصوص شهادت فرزند امام راحل گفتپک درباره درگذشت آیت الله سید مصطفی خمینی نیز نباید با قطعیت از شهادت نام برد زیرا موضوع شهادت را نمی توان بر اساس نظر اثبات کرد بلکه در این زمینه یا باید سند پزشکی وجود داشته باشد یا عکسی که حکایت از ترور یک فرد دارد. حدس و گمان در فضای انقلابی زیاد است این درحالی است که بین بازه ساعت 3 الی 4 صبح، بهترین زمان سکته قلبی است و از نظر پزشکی زمان اوج احتمال سکته قلبی است و از آنجایی که حاج آقا مصطفی دچار چاقی بودند. از نظر شخصی من فکر می کنم ایشان دچار سکته قلبی شدند. از نظر پزشکی وقتی می خواستند کالبدشکافی کنند امام خمینی(س) نگذاشتند و برای همیشه این موضوع را رازناک نگاه داشتند. در مورد نکته دیگر که گفتید اسیر نقل شدم باید گفت به دلیل اینکه منابع من این ها بودند. محقق یا باید خود نظاره گر یک واقعه باشد یا باید از روی اسناد و مدارک و شاهدین مطالب را گردآوری کند در این میان، تحقیق میدانی در عراق نیز برای بنده ممکن نبود. درمورد تقلید از مجتهد غیر عرب، به نظر می رسد فضای حاکم بر حوزه علمیه نجف فضایی بود که با توجه به تاریخ سیاسی عراق شکل گرفته است. لذا هدف اصلی رژیم شاه این بود که حضرت امام را به آنجا بفرستد تا از نقش ایشان بکاهد. با توجه به فضای سال1343 این تصمیم ساواک درست بود زیرا غیر از این نیز کاری نمی توانست انجام دهد.

رجایی:مالف در بسیاری از موارد اسیر نقل شده است

در ادامه نشست غلامعلی رجایی در قسمت دوم صحبت هایش با بیان این که معمولاً این جلسات گفت و شنودی است که حرف اصلی محقق بیان شود، گفت: اگر ما چیزی می گوییم برای بهتر شدن کار است. دکتر راعی نکته درستی را گفتند و آن این که ما در حال حاضر از سال 96 به این کتاب نگاه می کنیم، این کاملاً درست است اما عرض من این است که بعضی مسائل اساساً غلط تارخی است و محقق به راحتی بدون نظردر کنارش گذشته است. یا بعضی از نقل ها که اساساً درست نمی تواند باشد و محقق به راحتی آن را بیان کردهو اسیر آن شده است. مثلاً در کتاب گفته شده است که «از آثار دیگر درگذشت حاج آقا مصطفی می توان به سیاسی شدن حوزه علمیه نجف اشاره کرد.» در حالی که حوزه علمیه نجف هیچ گاه سیاسی نشد و در حال حاضر هم سیاسی نیست.

وی ادامه داد: یا در صفحه 97 از قول آقای بروجردی گفته شده است که «حاج آقا مصطفی در برخورد با مبارزین ایرانی مثل لیبرال ها و اعضای سازمان مجاهدین خلق که برای دیدار امام به نجف می آمدند ولی خط فکری انحرافی و غیر اصولی داشتند...» اولا بحث مجاهدین خلق با نهضت آزادی فرق می کند. آقای دکتر! دکتر ابراهیم یزدی نماینده امام در وجوهات بوده است از طرف امام به مسائل شرعی پاسخ می داده اند. و شما دیدید که این ها در پاریس و دولت موقت چه قدر به امام نزدیک بودند و چه تاثیراتی در انتقال پیام امام به جهان داشته اند، ما نباید بگوییم «لیبرال هایی که به نجف می آمدند...». صرف نقل آقای بروجردی نباید برای ما سند باشد. واقعاً آقای یزدی در سال 1344 لیبرال بوده است؟ این ها رنگ هایی است که ناقل به ماجرا داده است.

مشاور آیت الله هاشمی افزود: در ادامه نقل می کنید که «آقا مصطفی می گفت کاری کنید که این ها طرف ما نیایند چون اساساً این ها آدم های فاسدی هستند و مسلمین نیستند» امام در نهایت می گفت که این ها التقاطی هستند اما این که در آن زمان گفته شده باشد که این ها فاسدند درست نیست چرا که حتی مجاهدین خلق هم در آن سال ها فاسد نبود یا نهضت آزادی فاسد نبودند در حال حاضر هم فاسد نیستند. هنوز هم از سالم ترین نحله های سیاسی از لحاظ مالی و اخلاقی نهضت آزادی ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: نکته بعد این که این فصل «رادیو عراق» از فصل های برجسته آقا مصطفی است که شما هم خوب بر اساساس منابع به آن ها پرداخته اید اما ای کاش که به صورت تیتر وار این نکات مهم در این قسمت برجسته می شد.

رجایی همچنین در مورد اختلاف هایی که بین مبارزین اسلامی وجود داشت و در این کتاب مطرح نشده است، گفت: حاج آقا مصطفی نسبت به امام تعصب زیادی داشت. نه از این جهت که فرزند ایشان بود بلکه از لحاظ مرجعیت و مباحث فکری مرید امام بودند. به همین خاطر با هر عاملی که مرجعیت امام را مورد تخطئه قرار می داد مقابله می کرد. به عنوان مثال در جریان تشیعی که ما در لبنان داریم امام موسی صدر با آیت الله خویی نزدیکی بیشتری داشت. آقا مصطفی با این موضوع چالش جدی داشت که این مباحث جایش در کتاب خالی است. بنابراین اساساً ثمره عمر حاج آقا مصطفی را می توان در دفاع از مرجعیت فقهی و سیاسی امام خلاصه کرد. تمام فعالیت های آقا مصطفی در نجف سیاسی است به طوری که موسس تشکل روحانیون مبارز آقا مصطفی بودند. که باز هم من تاکید می کنم که با همه مدارکی و شواهدی که هست به خاطر همین فعالیت های سیاسی مرگ ایشان طبیعی نبوده است. چرا که ساواک در آن برهه به این نتیجه سیده بود که همه کارهای امام را حاج آقا مصطفی پیش می برد.

وی در پایان تاکید کرد: با همه این اوصاف این کتاب با وجود مشکلاتی که خود آقای راعی هم گفتند، بهترین کتاب در حوزه زندگی نامه آقا مصطفی است و من تا به حال کتابی را کامل تراز آن ندیده ام چرا که در همه بخش ها، واقعاً منابع چاپ شده ای نبوده که ایشان ندیده باشند.

راعی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه صحبت های آقای رجایی برای تحریک ذهن بنده نسبت به ایجاد ویراستی جدید از کتاب مفید بود، ادامه داد: درباره ارتباط با لیبرال ها به نکته درستی اشاره کردید من اخیرا طی مقاله ای به این موضوع اشاره کردم. آقای صادق طباطبایی در کتاب خود اشاره می کند که این لیبرال ها (قطب زاده و بنی صدر و ...) بودند و بطور اخص نام می برد. و در کتاب خود می نویسد: آیت الله مصطفی خمینی آن زمان به قطب زاده راه نمی دهد که به منزل ایشان برود و آقای طباطبایی می گوید اگر من بودم نمی گذاشتم چنین اتفاقی بیافتد. من آنزمان به چنین مدارکی دسترسی نداشتم و این انتقاد نیز وارد است.اگر موسسه ویراست جدید را بپذیرد تمامی این نکات را لحاظ و ایرادات را برطرف خواهم کرد.

دکتر محمدجواد مرادی نیا با اشاره به موضوع شهادت آی

کلیدواژه:

laquo زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی raquo | دکتر محمدجواد مرادی نیا | آیت الله سیدمصطفی خمینی | آیت الله مصطفی خمینی | گفته شده | غلامعلی رجایی | حاج آقا مصطفی | آقا مصطفی | امام خمینی س | ویراست جدید | حال حاضر | آقای دعایی | درگذشت حاج | آن زمان | وجود داشت | نوشته شده | لیبرال ها | حاج مصطفی | مردم عراق | نکته دیگر | ادامه داد | مصاحبه ها | باید گفت | منتشر شد | مقاله ای | شده اند

استعفای طاهری؛ پایان عصر ثبات در پرسپولیس گل دیبالا به سمپدوریا ( سمپدوریا 3-2 یوونتوس) قابل توجه بودن کمک های استان به مردم کرمانشاه بازدید استاندار آذربایجان‌شرقی از بازار تاریخی تبریز بصیرت و ولایتمداری، مهمترین پیام شهدا است ترافیک در خروجی ها مشهد سنگین است واکنش اسماعیل بیگی در مورد احضار به پلیس امنیت عراق ربیع الاول، بهار ماه‏‌ها +فیلم آهنگ کردی با صدای کورش عزیزی برای مردم زلزله زده کرمانشاه فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفشار در نقاط هم تراز کامیار جلوگیری یا رفع اشکال خراب شدن کابل ایفون بدنسازی در خانه و در باشگاه عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست منادی استادواعظ دابسمش رشت یه نفر رشت آنونس معرفی انیمیشن شگفت انگیزان2 عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست تمیز استادواعظ آزمایش شماره38-آزمایشی جذاب با یخ خشک خلاصه بازی رم 2-1 لاتزیو شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست نظریه لوری شیروانی فیزیک کنکور موسسه حرف آخر دما و گرما استاد کامیار بوكرماشان سه يدفه خره دين شیمی کنکور موسسه حرف آخررسم ترکیب کوالانسی شیروانی زلاتان ابراهیموویچ به مستطیل سبز بازگشت تست ماده منفجره متیل نیترات آموزش قابلیت های ios11 پایان گروگانگیری با تکنیک رزمی نماهنگ زیبای کبوترم هوایی شدم... تقلید صدای حمیرا در تلوزیون ایران خلاصه رفت فینال قهرمانان آسیا: الهلال 1-1 اوراوا ردز آهنگ ترکیه ای ، فوق العاده (خوشگل) ؛از:سیبل (جان) تریلر فیلم Rampage با بازی راک (Dwayne Johnson) زیرنویس دوبله من از (دختر 6 ساله) آهنگ زیبا از باغچه سم سم برای اطفال نازنین Baghche Sim Sim lovely song jane maryam - Flute - Nazanine maryam - محمد نوری - جان مریم - نازنین مریم آموزش اینستاگرام1 homayoun alizade - پارکور تمرینات تركیبی Hiit & trx & crossfit غم دل ترانه احساسی و زیبا با صدای یونس بندری یک آهنگ ناب وطنی / توسط این طفلک نازنین زبان کنکورموسسه حرف آخرریدینگ و کلوزتست استادمحمودی زیست کنکور موسسه حرف آخرژنتیک جمعیت قسمت دوم شعبانی آهنگ خیلی ععععااااللللییییی آرامش بخش زیبا آموزش قابلیت های ios11 یاد شهدای ساختمان پلاسکو تهران قطعه tango en skai با اجرای کارینا کیمیایی گیتار کلاسیک مدرس گیتار آموزشگاه موسیقی فریدونی Nima Zeus Ft. Mahan Hajikhanian - Mibakhshamet (New 2017) نیما زئوس و ماهان حاجیخانیان - می بخشمت شیمی سوم چگونه جمعبندی میشود شیروانی زیست کنکور موسسه حرف آخرژنتیک جمعیت قسمت اول شعبانی پرده led تنها راه برای شادی حقیقی آموزش گیتار - قطعه وقتی میای هایده(بی کلام) - سازآموز مزاحم تلفنی شیمی کنکور موسسه حرف آخرعدد اکسایش استاد شیروانی فیزیک کنکور موسسه حرف آخرروش مطالعه فیزیک استاد کامیار تقدیمی شانا دعای عهد فرهمند Doaye For Imam Mahdi آموزش قابلیت های ios11 فیلم سینمایی پا تو کفش من نکن تیزر پرده led فولکار رم خور 400 پیکسل انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت6 تقدیمی نرگس آموزش گیتار - قطعه استاری نایت از اوتمار لیبرت - سازآموز خطای دید جالب حتما ببینید !! انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت7 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت8 زبان کنکورموسسه حرف آخرصفت مفعولی و فاعلی استادمحمودی انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت9 روش یادگیری فاینمن انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت10 زیست کنکور موسسه حرف آخر ساختمان سلول و رونویسی شعبانی زیست کنکور موسسه حرف آخرغشای پلاسمای قسمت دوم شعبانی 200تاییی شدنمون مبارک آموزش آنلاین گیتار - هنرجو : حسین از انگلستان - سازآموز تقدیمی ستاره آپارات پرده led با تراکم 10000 led رم خور با قابلیت پخش فیلم هنگام زلزله چه کنیم زلزله کرمانشاه میراکلوس تکنیک زیبای فیلیپینی از حمزه مرادیان آموزش اینستاگرام2 امیر [[رینگ]] زیست کنکور موسسه حرف آخرغشای پلاسمای قسمت اول شعبانی کار عجیب یکی از مهندسان مایکروسافت حتما ببینید! فوتبال جالب کار دستی دانلود پکیج کامل المان های تایپوگرافی در افترافکت آموزش گیتار ستایش از مرتضی پاشایی پرینت سه بعدی SLS این بار در ساخت قطعات کابین هواپیما خلاصه بازی لگانس ۰-۳ بارسلونا بوکه های سفید و جادویی همایش کاوش باستانشناسی تل قلعه سیف آباد شیمی کنکور موسسه حرف آخرقلمرودرساختمان کوالانسی شیروانی فیزیک کنکور موسسه حرف آخرقوانین تغیرات کیفی مدار کامیار Hamed Pahlan - Cheshme Jadoo (New 2017) حامد پهلان - چشم جادو کاردستی جالب فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفیزیک هسته ای استاد کامیار شیمی کنکور موسسه حرف آخرکولیگاتیو استاد شیروانی زبان کنکورموسسه حرف آخرگرامر درس 3و4 استادمحمودی شیمی کنکور موسسه حرف آخرگروه عاملی استاد شیروانی روش دوخت زیپ ساده (قسمت اول) لگومارول لگو علی دوازدهمین نمایشگاه قطعات خودرو ( سیمیران ) ( simiran ) خلاصه دیدار چلسی 4 - 0 وست برومویچ کیفیت فوق العاده دوربین های سونی اسکپریا عملکرد فوتبالی فرزندان بازیکنان معروف فوتبال ساخت بت موبیل در سه گانه «شوالیه تاریکی» عربی کنکورموسسه حرف آخر مبحث اسم اشاره استادواعظ هیچوقت یادم نمیره کرکوگ تشکر زلزله زدگان کرمانشاه از کمک و حمایت ارتش شیمی کنکور موسسه حرف آخرگیبس و تعادل استاد شیروانی واکنش راننده رالی پس از کنده شدن فرمان اتومبیل ادبیات کنکورموسسه حرف آخر مبحث املا مهندس منتظری اجرای سازه چهارمین نیروگاه 7 مگا واتی همدان نصب aircrack روش دوخت زیپ ساده (قسمت دوم) لگوی مهدی برای دومین مسابقه ی آقای راوی نظرسنجی بین مهرداد هیدن و بهزاد لیتو ناک اوتی زیبا با پای جلو از حمزه مرادیان نقاشی بااسپری آموزش گیتار خوابم نمیبره امیر تتلو آموزش گیتار آهنگ ادما از خلسه کرمانشاه تنها نیست باحال محمدرضا طاهری روضه سوزناک شهادت امام حسن عسکری آموزش اینستاگرام آیسلین سولهیم،ریانا،کریستیناپری (آکاپلا) محاصبه بهزاد لیتو مداحی شهادت امام حسن عسکری - گل نرگس بیا دل من شد پر از شراره آهنگ نازنین با صدای مصطفی رضایی تقدیم به نفسم سروین جونممم بدل مسی در کرمانشاه یادگیری اولیه clementine 12 باکس گلددون بساز بر ووسایل دیگر نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی راهنمای خرید ساز- خرید گیتار - سازآموز نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی اجرای قطعه ی rain از jesse cook نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نبرد مرگبار دو مارماهی الکتریکی در اعماق دریا نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی آموزش گیتار - روش گرفتن گیتار- سازآموز نمونه تدریس درس زیست شناسی ویدئو دیدنی از زمین باشیشه مربا جا ی وسایل ارایشی یاقلمو نقاشی بسازیم تریلر فیلم Incredibles 2 اولین تیزر تریلر انیمیشن The Incredibles 2 - زومجی نمونه تدریس درس زیست شناسی بازدید حافظ ناظری از مناطق آسیب دیده از زلزله کرمانشاه و سرپل ذهاب 3 بازدید حافظ ناظری از مناطق آسیب دیده زمین لرزه کرمانشاه و سرپل ذهاب 2 تیزر تبلیغاتی_نوتلا بازدید حافظ ناظری از مناطق آسیب دیده از زمین لرزه کرمانشاه و سرپل ذهاب 1 خروس بی خشوع مداحی شهادت امام حسن عسکری (ع) / با نوای حاج میثم مطیعی/ بسیار زیبا پرش با کبیر200 آناتومی چشم آموزش گیتار طرفدار شادمهر رودخانه های ژرف، اقتباس تئاتری از اثر خوزه ماریا آرگداس آموزش گیتار پاییز از امو باند شارژر مغناطیسی برای آیفون 6s کشتن عمدی و وحشتناک سگ به فجیع ترین شکل آموزش آهنگ راز ناصر عبداللهی ماکان بند.هربار این درو سازآموز -قطعه گل سنگم -آموزش گیتار مسیر عبور عصب بینایی طریقه ساخت اسکین ماینکرافت بابرنامه آموزش گیتار - چشم من داریوش (بی کلام) - سازآموز قطعه virtue از jesse cook در کنسرت آموزشی هنرجویان ویدیو کلیپ خنده دار حیوانات بامزه آموزش دانلود از یوتیوب بدون نرم افزار 2017 سریال پایتخت 5 پخش می شود ( گزارش جدید از پایتخت پنج ) کاردستی با جای ادامس مستند زار وباد در بنادر پنج تا از هوشمندانه ترین روش های تقلب خلاصه دیدار تیم های وسزپرم و پی اس جی در لیگ قهرمانان روضه سوزناک حاج سعید حدادیان ویژه شهادت امام رضا - روضه مجلس مامون و حضرت زهرا پرنسس های ذیزنی واقیی حسین سیب سرخی, شب شهادت امام رضا علیه السلام Sib Sorkhi, Elegy for Imam Reza , 2016, PART 5 مداحی جدید و فوق العاده زیبای حاج محمود کریمی شهادت امام رضا علیه السلام مداحی سوزناک حاج مهدی سماواتی ویژه شهادت امام رضا علیه السلام مداحی حاج محمود کریمی نوحه شهادت امام حسن علیه السلام دابسمش آموزش گیتار اهنگ ساعت برگرد amozesh guitar ahange saat bargard رفع چین و چروک صورت در 2 دقیقه تست این کرم بوتاکس فوری در برنامه زنده صدا و سیما خلاصه بازی آاس رم 2-1 لاتزیو حافظ ناظری در مناطق زلزله زده کرمانشاه و سرپل ذهاب تقدیم به عمرم بارانا جونمم آهنگ اندی روی حرکات کره ای ساختن همزن با وسایل ساده خودکار جالب مداحی فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا (علیه السلام) / ویژه و گلچین 1395 /2016/1438 تقدیــــم به عشقم سمیــــن جونممـ نوب اسکول شروین هکر :-P استاد مرحوم سید سعید مهیمن کیک خیس شکلاتی آهنگ دل من رفت آموزش گیتار بیا بریم به مزار سگ بیلیارد باز مرگ موتور سوار انگلیسی در مسابقات ماکائو تیزر. اشوب حسن للری سیاهپوش علی کوشا تلبچر گیتار پلنگ صورتی DoayeMadaram ترانه دعای مادرم موزیک ویدیو سلنا گومز ویران کردن جلو قهوه خانه توسط گاو وحشی و خشمگین افسانه های فوتبال که دنیا فراموش نخواهد کرد هک وای فای با کامپیوتر و لپ تاپ اجرای پیانو آهنگ Gladiator چالش تماشایی شوت زنی ستارگان فوتبال خلاصه بازی بایرن مونیخ 3 - 0 آگزبورگ اموزش گیتار اگه به تو نمیرسم از حمید عسکری اموزش گیتار اهنگ نپرس صادق و اهنگ اسکرین شات میلاد راستاد اموزش گیتار نشکن دلمو رضا پرستش بدل مسی در کرمانشاه دابسمش جدید و فوق العاده خنده دار محسن تریلر  The Incredibles 2 دعوت شهرام قائدی برای اجرای افتتاحیه نمایش بولشویک اموزش گیتار اهنگ با تو یکی نه از بهزاد لیتو مسابقه دارم شرکت کنید پلیز. توضیحات مهم+فیلم اموزش گیتار اهنگ مسافر از مجید خراطها آموزش گیتار - تمرین انگشت - Finger power 12 - سازآموز الهی چه باید کرد؟ زبان انگلیسی - زمان حال کامل استمراری تقدیمی برای کیاناجون*برایر بیوتی* سازآموز- آموزش گیتار - درس 1 بسته خودآموز ریتم بیوگرام رسانه ای برای جهان زنده اهنگ کاکوبند خنده دار میکس حوله میکروفایبر 40×30 برند هانس تقدیم به نیاز جووووووووونم کاردک مخصوص نصب کاغذ دیواری کارکو محصول شرکت سپهرسازان احمد ظاهر آهنگ: از غمت ای نـــــازنین عــزم سفر میکنـم اشگهای استاد یکتا برای زلزله زدگان غزلش را تمام نخواند خلاصه بازی لگانس 0 - 3 بارسلونا (دبل سوارز) نماهنگی بسیار زیبا برای دلهای امام رضایی گروه ...رامش رسولی با آنگ اجمل ذهین ترنینگ میکرد ... آهنگ نازنین خلاصه بازی لیورپول 3 - 0 ساوتهمپتون سایت مدیرموج سومwww.modiremowj3.ir خلاصه بازی وست برومویچ 0 - 4 چلســـی اموزش لاک زدن Susan Roshan|خواندن آهنگ نازنین یارم از سوزان روشن رفت دل من رفت مگه از دست نگاهت میشه در رفت-دابسمش باحال آموزش اینستاگرام4 حمایت خواننده پاپ شهاب بخارایی از کانال من موزیک ماشین زمان یک دقیقه ای 2014 بهترین پارك ابی فوری کار: طراحی جالب ساختمانهای مقاوم در برابر زلزله روش اجرای لمینیت FRP امیر میرجلیلی جعبه گشایی و نگاه اولیه به گوگل پیکسل 2 ایکس ال نگاه کنید والا خوب میخونه کرمانشاه انگیزشی دوبله رویا تقدیمی دوست خوبم شانا Masoud Jalilian 2016 Nazain نازنین در جستجوی نمو قسمت 2 دابسمش فوق العاده خنده دار و باحال محسن ایزی آهنگ نازنین با صدای مصطفی رضایی احمد سعیدی - نازنین Ahmad Saeedi Nazanin اوریگامی _ ساخت هواپیمای فانتوم بسیار زیبا کرماشانم رو - محمد امیری گورانی زور غمگین و دل ته زین افسانه ی لویا ماینی کرفت قسمت اول دوبله فارسی فرشاد آزادی- کرماشانگم تسلیت زور غمگین Farshad Azadi 2017 حسن حیاس- بیستوین دسم بکیش *دکلمه* hassan hayas 2017 لطیف کریمی کوچی کوردان خلاصه بازی "لیورپول 3-0 ساوثهمپتون" روش اجرای GFRP _ الیاف شیشه فایبر گلس _ کامپوزیت شیشه در جستجوی نمو قسمت 3 اجرا کننده برنامه شعبده بازی،توسط علی عظیمی لای‌لای کرماشانه‌که‌م فرزاد فریدی اموزش اسلایم درخواستی آموزش افزونه بهینه ساز تصاویر WP SMUSH تقدیم به آجی الهه آموزش اینستاگرام5 آموزش تصویری روش دانلود فایل های حجیم تلگرام با IDM کنسرت علی زند وکیلی_قطعه فقط دعا کن Matin 2018 آهنگ جدید و فوق الـعاده غمگین برای زلزله کرمانشاهان نماهنگ فوق العاده زیبای امام رضا با صدای هاشم رمضانی ساخت گل رز بزرگ با کاغذ خودش فکر نمی کرد که اینجوری بشه!!!! معین زد - روزای رفته اجرا کننده برنامه شعبده بازی،توسط علی عظیمی رسانه تصویری بوتیا - پشت صحنه تیزر دعوت به مصاحبه دلســـوزخالـــدی آهنگ غمگین زلزله زدگان.. کرمانشاه ساخت چتر زیبای کاغذی لیگ عدالت – Justice League شش روز بعد از زلزله سرپل ذهاب ،زلزله کرمانشاه اقلام ضروری برا زلزله زده ها آواز محمودزارع وسنتور داوودی وتنبک جمشید نبی پور روش عالی برای درست و صحیح بستن گاو موقع ذبـح آتما بنی اولوم لره من کربلاده قانلی مناده مهمانم الله من کربلاده، قانلی مناده __ مهمانم الله مهمانم باش اهنگ رشت ساخت مکعب روبیک با کاغذ ای قلم سوزلرینده اثر یوخ ( جدید_باموسیقی) دور ای میدان جنگین شیری قارداش ( نوحه ترکی) احمدی نژاد در بین مردم کرمانشاه و توضیح درباره مسکن مهر‬ دانستنی های شگفت انگیز از دنیای مارها - قسمت 2 این منم که ایستاده ام پشت این در «فاطمه»... دوبله کارتون پونی کوچولو قسمت 6 از فصل3 از کویین سون سکانس برتر شورلت سی 10 مجهز به نیتروس میکث یکی بود یکی نبود تریلر فیلم جدید راک rampage_ therock آموزش سلفژ - قسمت سوم شاهکار نوحه ترکی با موسیقی (یخلیب عباسیم نهر فرات اوسته) تبلیغ خلاقانه دودج آهنگ زیبای، هرگز هرگز هرگز ساخت گل رز کاغذی زیبا با اوریگامی برف بهاری: اقتباس سینمایی از کتاب یوکیو میشیما سقفهای کششی تقدیمی من برای ایلین جونم نوازندگى على خسروانى سفرکردم که ازیادم بری(خیلی زیبا)_علیرضابرمور ساغرم شکست ای ساقی : علیرضابرمور کورس جک s5 با 206 تیپ 5 در مسیر مشخص بررسی ویدئویی هواوی میت 10 در جستجوی نمو قسمت 4 ساخت ستاره کاغذی با اوریگامی çagir alemi_ دولدور پیاله می مگه تموم عمرچندتابهاره : علیرضابرمور اولین تریلر از رالف خرابکار ( Wreck It Ralph2 ) یخچال باربی ساخت خودم منی غربتده گورن آغلاسین ج2-هفته3-آموزش آنلاین مدیریت استراتژیک شغل-خوداکتشافی سلطان قلبها ،بازیباترین نمایش سایه ها_ علیرضابرمور پلنگ صورتی 01 این فیلم واقعیت دارد در جستجوی نمو قسمت 5 فقط با تو خوشبختم کارگردان “اشک، عشق، مشک: دیگر پولی برای ادامه کار ندارم کارت تبریک زیبا. بازکنی ازش گل درمیاد تقدیمی برای اولین برایر*نازنین جوون* من مرد تنهای شبم : علیرضابرمور نوایی ، نوایی باصدای برمور آهنگ؛به رهی دیدم برگ خزان _ علیرضابرمور یک خواننده باصدای دوخواننده :(پرنده:قمیشی_معین) این دیگه واقعا خوده مجیده:))) پک اسلایم که من عاشقشونم آموزش نصب phpfox v4 ایژ روسی ساخت گل کاغذی بسیار زیبا گولی گولداندا گورن آغلاسین Laçin_لاچین نصب فارسی ساز phpfox v4 کوتاه کننده آدرس phpfox ناک اوتی زیبا از حمزه مرادیان سریال ستاره حیات با بازی الهام جعفرنژاد و نسیم ادبی خاطراتی از فیلم به یاد ماندنی هیلر منه پای یارانمیسان _اثری از علیرضابرمور تاتلیس در بین زلزله زدگان یکی بود یکی نبود آهنگ ساربان،با خودکجا (علیرضابرمور) انشا الله عروسیتون انمیشن ساخت سازه بتنی با پی منفرد واتصال ها از این نگهبانه یاد بگیرید(طنز) خوان امین رجایی سپهر امین دوست مصطفی بهارلوشعراستادیکتا شعرخوانی شقایق شفیعی درکانون ادبی یکتا خنده و گریه(خودمو به خنده میزنم) امشب شب مهتابه حبیبم رو میخوام شاد بخندید خلاصه بازی اتلتیکو مادرید 0-0 رئال مادرید استاد خوشحالپور شاهنامه خوانی در کانون ادبی یکتا آموزش سایت trading view بدو بدو مســـــابــــقه سریال (بهزیستی) اولین تیزر تریلر انیمیشن شگفت انگیزان 2 The Incredibles ریتم آهنگ همه دنیام از بهنام بانی مخصوص ارگهای شرکت کرگ نمونه پاورپوینت معمولی (ثبت سفارش) شبیه سازی بازی رم 2-1 لاتزیو با عروسک لگو آموزش آرایش لب و رز لب زدن آموزش اسلایممممم در جستجوی نمو قسمت 6 تکثیر در جستجوی نمو قسمت 7 در جستجوی نمو قسمت 8 باربی اصل جدیدم در جستجوی نمو قسمت 9 زلزله کرمانشاه معرفی نرم افزار CRM اوج (کلیپ کوتاه) كلیپ رحمان (درخت شادی ) در تئاتر پرورش قارچ با فهم راحت سورس خرید شارژ برای بیسیک فور اندروید امیر - معراج - سامان - ناطق [[لاشخور]] فدای سرت-رضا جلیل زاده حاج حسن شیرازی در حرم مطهر استانه شیراز آنونس انیمیشن ماداگاسکار 3 سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش 3 پرورش قارچ-ضدعفونی سالن بعداز خاکدهی بهنام بانی مصاحبه با مدیرعامل شتاب دهنده تک این است خودرو ملی عادات آدم های موفق ! امکان نداره سن این افراد را درست حدس بزنید! + تصاویر! ویدیوی کامل حمله عناصر قرارگاه ثارالله و لباس شخصی ها به بست‌نشینان شاه عبدالعظیم - مشایی و ... حال کامل Present Perfect کشیدن کامیون در سربالایی ملایم توسط پهلوان لرسید نصیر ر پرورش قارچ-عملیات قبل از تخته کوبی هیئت محبان علی اصغرع شهرک شهیدرجایی بهنام بانی کشیدن کامیون با گردن توسط پهلوان لرستان سید نصیررشیدی یمن قاصد | باسم الكربلائی | شهادت امام رضا مداحی بسیار جالب جوونیم و با احساسیم به روی حرم حساسیم بهنام بانی کنسرت به دنبال آرامش گل ها ، پاس گل ها و تکنیک های برتر ایسکو جنایت های فراموش نشدنی. پاک کردن آرایش و ماسک شادابی پوست تکه ای از نماهنگ"لبیک" از حامد زمانی نظرسنجی :| راستشو بگو نزاع دسته جمعی به گزارش برادرتبریزی اسم مستعار مسیح چالش جرات و حقیقت قشنگترین حرکت تکواندویی که توعمرم دیدم نبینی ضرر کردی شاه ولی بر یاشهلی بر محمدتک تیراندار شهلی بر برگرفته ازشاه نعمت ال ... ولی تی ام بکس ۰۹۱۶۵۲۶۰۳۵۱ سالن زیبایی هستی اصغری مقایسه دوربین Oppo F5 با Honor 9i مقایسه عکسبرداری Oppo F5 با OnePlus 5T در شب با موبایل خیس شده چیکار کنیم اسلایم من جعبه گشایی و نگاه اول به Motorola Moto X4 رنگ مشکی عشق های بدنسازی ببینن حتمن عجیب ترین اتفاق فوتبال!!!!!!(خنده دار) سالن زیبایی هستی اصغری کالبد شکافی Microsoft Surface Book 2 توسط سایت iFixit تل آویو: کشورهای عربی با اسرائیل صلح کنند تا علیه ایران دوبله هنرمندتبریزی.(دوبله مسیح) پیش نمایش 2 فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 پیش نمایش 3 فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 پیش نمایش 4 فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 رفتار عجیب و خنده دار پیرمرد تو مسجد(نبینی ضرر کردی) آموزش نوازندگی گیتار پاپ - قسمت اول بخش ۱ پیش نمایش 1 فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 عاقبت خودنمایی (ته خنده ) آنونس فیلم سینمایی محمد رسول الله وقتی احساس میكنی گوشیت رو جا گذاشتی کتک زدن آرایشگر باربی هتل برج العرب امیرحسین صالحی...مراسم حنابندان کرمانجی زیبا ترین صحنه کیوکوشین که تو عمرم دیدم نبینی ضرر کردی آنونس انیمیشن عصر یخبندان 2 آهنگ زنگ موسیقی معمای شاه (نایت استار)دختر رابین و استارفایر آموزش نصب و فعال سازی نرم افزار دانلود منیجر | IDM آموزش بافت مو در یک دقیقه تل آویو و حیفا را با خاک یکسان می کنیم آموزش تار گریم عجیب دستگاهی برای غذا دادن به بچه (علم واقعا پیشرفت کرده!) گریم بینی ♤ میـℳɪℵـکس جلـʝ₤₰sαـسا ♤ آنونس انیمیشن کوتاه اوریگامی آموزش نوازندگی گیتار پاپ - قسمت اول بخش دوم هدیه و کمک یه دزد به مردم زلزله زده کرمانشاه بهترین حرکات برای بدنسازی در خانه زنده یاد حاج صادق زمانلو(هیئت عزاداران حضرت ابوالفضل(ع)ینگجه گریم کودک آموزش جامدادی رمز دار صحنه ی خیلی خنده دار در فوتسال آموزش گیتار پاپ جلسه دوم - بخش ۱ فیگور نمایشی حامد محمود عینی آموزش گیتار پاپ جلسه دوم بخش ۲ فرق پدرومادر،در نگهداری از بچه(کپی حقیقته) ناک اوت خیلی زیبا کیوکوشین آموزش گیتار جلسه سوم بخش ۱ آموزش گیتار جلسه سوم بخش۲ دسته عزاداری ینگجه،فیرورق(قدیمی) آموزش گیتار پاپ جلسه سوم بخش۳ فیلم محمد رسول الله دوبله فارسی مسابقات آمادگی جسمانی پونی ، بعضی ها صحبت خواهر کرد ایران زمین-زلزله کرمانشاه ❅ میـℳɪℵـکس یخـƒℜѺzɛɴـزده ❅ ✧ الـɛℓsαـسا و راپـ₰ℜαρʊηzεـونزل ✧ سورس و کتاب خانه پخش موزیک با Progress Bar موزیک ویدیو هیس میلاد بهشتی امام رضا (ع) - حاج عبدارضا هلالی و حامد زمانی حرکات شکم بهترین وسخت کوشترین مامان دنیا حرکت نمایشی در اشکنان اولین تریلر انیمیشن Incredibles 2 - شگفت انگیزان 2 معرفی سرشعله کووآ مدل ✧ الـɛℓsαـسا و راپـ₰ℜαρʊηzεـونزل ✧ ♤ میـℳɪℵـکس جلـʝ₤₰sαـسا ♤ ✧ الـɛℓsαـسا و راپـ₰ℜαρʊηzεـونزل ✧ آنونس انیمیشن کوتاه طولانی ترین روز مراقبت حرکت نمایشی به این میگن ضرب اعداد سه رقمی و دشوار ارمین ن تابستون ن پاییز راستی بچه ها هرکی ترانه ارشاک هلوی منی تو رو داره بهم ب یه نظر سنجی مخصوص دخملا کدوم رژ لب خوشرنگ تره؟ توضیحات اگر بخوای یه چیزی درگوشم بهم بگی چی میگی؟؟؟؟ ♤ میـℳɪℵـکس جلـʝ₤₰sαـسا ♤ ♤ میـℳɪℵـکس جلـʝ₤₰sαـسا ♤ ✧ الـɛℓsαـسا و راپـ₰ℜαρʊηzεـونزل ✧ تایم لپس اجرای گلستان گروه زیگ اجرای آهنگ علی عبدالمالکی توسط خودم کسایی که میگن مهراب حسین زینالی نیست ببینن حذف کشورهای اضافه phpfox نمایش درجه کاربری در phpfox آموزش سئو phpfox حمله انتحاری داعش به مقر و خودروهای کردها در شهر رقه سه تار و آواز مهدی رشیدی اخذ پذیرش تحصیلی و بورس تحصیلی از دانشگاههای خارج کشور فیلم کوتاه - In a Heartbeat - تپش قلب تطبیق سوالات کنکور ۹۶ با کتاب همایش دکتر سرکشیک زاده سنگ جلال کوبیدن مقرهای النصره و پیشروی ارتش سوریه در شمال حماه استاد برتر دین و زندگی قیام موشک ها (بررسی دقیق موشک های بالستیک ایران) لباس مرد عنکبوتی ساخت خودم تشکیل پدیده کاویتاسیون در اطراف پره های پمپ نمایش نحوه تشکیل کاویتاسیون در جریان تحت فشار داخل لوله بهترین غذا ساز سنکور sencor food processor stm 40wh مقایسه شتاب اپتیما و تالیسمان ✐ نقـ❡ραɪɴтɪηـاشی الـɛℓsαـسا ✐ مداحی حاج حسین فخری شهادت امام رضا علیه السلام سرود غروب غریب قبول میکنم پارت ۱ عاشقانه های قبول میکنم.... دعای سریع الاجابه-شرط استجابت دعا چیست ❄ میـℳɪℵـکس الـɛℓsαـسا ❄ این دخترا خیلی لوسن موزیک ویدئو مراسم شب شهادت امام رضا .م.محمد ابراهیمی ..مداح خلیل محمدی تیزر نامبرناین اجرایt.ara رأفت در آستان تو تفسیر میشود | MR1092 فروشگاه مهدی سارخانی پایه برنجی بیت جزناله از اپیکور نماهنگ بختیاری باصدای کورش اسدپور خلاصه بازی: آ اس رم ۲-۱ لاتزیو کبوترپلاکی مسئولان مراسم اربعین بعد از دیدن این فیلم باید از خجالت آب شوند! ⁦ سگ باکسر ماده ارال چت،چت ارال،چتروم ارال،ارال چتروم،آرال چت غریبه و دریا خلاصه بازی: منچستریونایتد ۴-۱ نیوکاسل حفظ قلب [ زبان ترکی ] پلنگ صورتی فصل 1 تیزر قسمت 42 سریال عشق و ماوی پلنگ صورتی فصل 1 خلاصه رفت فینال قهرمانان آسیا: الهلال ۱-۱ اوراوا ردز تلاوت دلنشین سوره حمد با زیر نویس فارسی تلاوت زیبا و دلنشین سوره شمس با زیر نویس فارسی تلاوت بی نهایت زیبا و دلنشین سوره حمد با زیر نویس فارسی پروژه افتر افکت تبریک سال نو کریسمس خلاصه بازی: ناپولی ۲-۱ میلان کلیپ موسی بن جعفر فرشته هامعصومند کار گروهی در دانشگاه خاتم کسی که دیوار بر او خراب شود و از دنیا برود ثواب شهید .. تلاوت دلنشین قرآن کریم با زیر نویس فارسی خلاصـه بازی: اتلتیکومادرید ۰-۰ رئال مادرید موسیقی متن فیلم شجاع دل ، همایون ایران مسجد روستای جیحون اباد انیمیشن جدید 2017 / Rituel ایژ روسی کامیون الکتریکی سویچ ماشینم پیداشد میلاد راستاد وقتی از بابام پول می خوام فوش دادن دسته جمعی مردم به بانکی ها ته خند8 خلاصه بازی: بایرن مونیخ ۳-۰ آگزبورگ ایژ روسی یک تصمیم برای همیشه یک فشفشه کاملا متفاوت و خنده دار پشت صحنه سریال دونگی خانم نرگس خاتون ،شعر زیبای واسه امام زمان عج top 10 والیبال پروژه افتر افکت تبریک عید کریسمس کشتن مامور نیروی انتظامی توسط فوتبالیست تیزرفیلم خفه گی یونان برترین های فوتبال خلاصه بازی: پاری سن ژرمن ۴-۱ نانت علی علیزاده،لب خوانی ترانه بر مزارم...داود مقامی،لنگرود تو ذوقی آموزش ریاضی ، خواندن و نوشتن اعداد و دسته ها آموزش ریاضی ، خواندن و نوشتن اعداد دورقمی آنباکسینگ گلکسی نوت FE + زیرنویس فارسی پروژه افتر افکت تبریک کریسمس داماد به دارآویخته شده فیلم آموزش تبدیل روز به شب ورزشی آموزش تبدیل عکس یا صفحات اسکن شده به متن نوشتاری (کتاب) پکیج 8 هزار فایل تحقیق و مقاله دانشجویی قابل ویرایش با ازبچه هامیپرسن عشق چیه؟!D: سریال ایستاده در غبار - قسمت 3 با زیرنویس انگلیسی سریال ایستاده در غبار -قسمت 2 با زیرنویس انگلیسی قسمت 1 ؛ سریال « ایستاده در غبار » با زیرنویس انگلیسی نقشه ایران از ابتدا تا امروز فیلم سینمایی کمدی آفتاب بعد از بارون تیزرفوق العاده شنل گل اول استقلال مقابل نساجی توسط فرشید اسماعیلی ساخت راه آهن ایران توسط رضاشاه ظلم بزرگ وزیر نفت به مردم مستند تلویزیونی شهرستان سامان 1396 آهنگ اپیکو تکون بده اقاسعید گربی حرف گوش کن اجرای مشترک ارکسترسمفونیک تهران وایتالیا ، شبکه جهانی جام جم آهنگ -Stereo Hearts Lyrics سخنرانی تد TED - می خوای نوآوری کنی ؟ حال را دریاب خبر قرآنی با اجرای مجری چادری سیما ۲۷ آبان ۹۶ آهنگ Payphone ft Wiz Khalifa LYRICS(عالی) AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو انگشتر طلا-برلیان-زمرد-یاقوت کبود-یاقوتقرمز-زبرجد-رزگلد موزیک ویدئوی Imagine از John Lennon شرحی طنزآلود به ظهور شایسته سالاری در عرصه هنربا اجرای مهران مدیری در برنامه دور مدال طلا-مخراج کاری شده-برلیان اتریشی-آویز طلا-گردنبند خلاصه بازی: وست برومویچ ۰-۴ چلسی آهنگ Boys Like You سریال در مدار نقره ای - قسمت 1 آیا کمک های رئیسی به زلزله زدگان برای رای بیشتره؟ مدال و انگشتر طلابا نگین فیروزه نیشابور-عبدالله آذری مسکن مهر در زلزله کرمانشاه مدال زنانه برنجی بانگین عقیق سرخ یمنی-گردنبند خلاصه بازی: لسترسیتی ۰-۲ منچسترسیتی ثواب ختم کامل قرآن کریم کلیپ رهبری AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو نیم ست(مدال، گوشواره، دستبند و انگشتر) با عقیق مشکی گزارش محمدندیم هاشمزهی از یک ناخدا ماهیگیر دربخش دشتیاری روستای بندرصیادی،بریس AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو عزاداری شیعیان نیجریه انگشتر طلا با برلیان-الماس-جواهرات لارنس الیویه در فیلم As You Like It 1936 شهرام فیلم میکس عالی مذهبی(شهرام فیلم) AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو چرا برای داشتن حرفه عالی با شکست مواجه می شوید - تد اگر تهران بلرزد ......... ابراهیم تاتلیس خواننده ئ اول ترکیه با چند فروند کامیون جهت کمک به زلزله زدگان د AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو كلیپ رحمان -درخت شادی ( پیاده روی ) موتور یاماها 700cc مناسب تورینگ #عاشقانه.... AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو کنسرت زیبای معین iphone X عرب ها موتور پیشرو گلد 250 رونالدو گیتار کلاسیک ارتقاء پیشرو گلد 200 شوخی آهنگ سکه معین نکاتی که بازاریابان اینترنتی باید بدانند -اینفوگرافیک سرهمی بافتنی ما امام زمان (عج) را نمی خواهیم !!! کلیپ بدنسازی معرفی موتور پیشرو گلد 250 آقای تنهای من، همخواب محسن چاوشی کجایی-محسن چاوشی بخشی از عکس های مردم مناطق زلزله زده کرمانشاه کلیپ حضور محسن چاوشی در کنسرت با آهنگ زخم زبون مرثیه خوانی محمود کریمی - 9 محرم - 94 (2015) السلام علیک یا غریب وطن _ حاج محمود کریمی مدال طلا با نگین آماتیس معدنی - گردنبند طلا مشهد مقدس کعبه آمال همه دلهای عاشق غافلگیری بزرگ دوچرخه سوار زن دستفروش ایرانی توسط یک جوان باغیرت سواری با پیشرو گلد 250 انتقادهای خنده دار تریلر فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 مدال طلا با سنگ عقیق یمن -ذکر صلوات-گردنبند طلا تعویض کیت اگزوز کامل کلیپی ازخاطرات هیئت های عزاداری ینگجه(فیرورق) انیمه عاشقانه دروغ اوریل - your lie in april قسمت 5 فارسی هک نت نامحدود انگشتر طلا با برلیان-نگین آماتیس معدنی-جواهرات انگشتر طلابا نگین یاقوت سریلانکا -انگشتر برلیان-جواهرات آهنگ زیبای معین محسن چاوشی - نـه‌فــره‌ت - خۆشترین گۆرانی فارسی به‌ ژێرنووسی كوردی (By YadiTo) 2-3.مدیریت داده - تبدیل داده ها در نرم افزار Stata با.. آزاد سازی راوه، آخرین شهر تحت اشغال داعش در عراق انگشتر طلا مزین به برلیان-الماس-جواهرات بافت مدل زیکزاک تعویض ترمز پیشرو گلد 250 انژکتور آموزش استفاده از فونت و زبان فارسی پارلمان کامرون دچار آتش سوزی شد لوازم ارتقاء موتور 250 آموزش للوا استاد طیبی انگشتر طلا با نگین زمرد کلمبیا مزین به برلیان Mohsen chavoshi - man khod an sizdaham محسن چاوشی - من خود آن سیزدهم پیشرو گلد 200 سیل ویرانگر یونان با ۱۵ کشته آموزش تاکتیکهای جنگ نردیک هوایی-فیلم آموزشی USAF کلیپ امحمد بسیار زیبا گزارش رویترز از کمکهای مردمی به زلزله زدگان آموزش درست کردن پم پم خزدار گازگرفتن دست توسط اسب Mohsen chavoshi - kobeko محسن چاوشی - کو به کو آموزش قطره برای اسلایم قسمت 57 ؛ سریال « در مدار نقره ای » با زیرنویس انگلیسی آموزش اسلایم مشکی ❤❤❤❤ خوشترين كوراني محسن جاوشي يةك جار كويلي بكرة 100دوبارةي دةكةيتةوة حضور حاج میثم مطیعی در کرمانشاه آوای انیمه فراتر از محدودیت Kyoukai no Kanata ova قسمت 0 فارسی ساخت دکمه با کاموا مسابقه ی فانی بافت Milad Rastad - Jadogar میلاد راستاد - جادوگر Reza Pishro Ft Bebak - Mardomak رضا پیشرو و بیباک - مردمک آموزش تصویر برداری حرفه ای با سونی اکسپریا سری Z بندری بسیار شاد جدید، دختر ناز بندر 2018 Bandari Shad, dokhtar Naz bandar آهنگ زیبای د مگه میشه Ahang shad Mohsen chavoshi new 2014 ya xaneh kochik (البوم پاروی بی قایق) 400 FOLLOWERS هوراااا ۴۰۰ تا دنبال کننده Amir Tataloo - Az Panjere Bebin Biroono امیر تتلو - از پنجره ببین بیرونو Ali Baba - Siah علی بابا - سیاه آموزش اسلایم استار بکس نو حه بسیار عالی روح الله بهمنی شوخی خرررررکی فقط ببینیدخودشوخیس کرد به این میگن شوخی اگه مبحث اختیارو اینجوری یاد بگیری ملکه ذهنت میشه انیمه دخترانه کارآگاه ارواح یاکومو - Shinrei Tantei Yakumo قسمت 1 فارسی آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن ماهی سیاه کوچولو آموزش پترن حبابی یا فندقی آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن درس بیست و پنجم ؛ آموزش زبان فارسی ، خواندن و نوشتن " ی " ، شبکه جهان آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آهنگ بندری شاد. خالو خالو یار ما. Bandari Shad تانک ایرانی مسعود عبدالله پوری آلمانی رو ترکوند Mohsen Chavoshi - NEGAR محسن چاوشی - نگار آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن Mohsen Chavoshi - In Bood Zendegi (محسن چاوشی - این بود زندگی - موزیک ویدیو) نوحه حاج حسین سیب سرخی آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن امکانات گروهی ٨ ترفند براى قايم كردن پول در مسافرت كه به عقل جن هم نميرسه! اگه مبحث اختیارو اینجوری یاد بگیری ملکه ذهنت میشه آموزش بی نظیر خمس و زکات در 7 دقیقه توسط استاد یوسفیان نحوه مطالعه دینی کنکور از زبان بهترین استاد دین و زندگی

آخرین خبرهـا