جریانی‌که روحانی رقم‌‌زد؛ انتقاد از کتب‌درسی تا آغاز بازنگری‌ها

جامعه > آموزش - سال تحصیلی 96- 97 در ایران با موجی از انتقادات از سوی رئیس جمهوری آغاز شد، از انتقاد به کتب درسی با تغییرات ظاهری تا انتقاد به عدم تربیت جوانان مسئول و ماهر. اما پاسخ وزیر آموزش و پرورش به این انتقادات چه بود؟

زهرا داستانی: همه چیز از یک انتقاد شروع شد. انتقادی که در آغازین روز سال تحصیلی جدید از زبان ریاست جمهوری بیان شد: «شاید این انتقاد من مقداری تند باشد، اما اگر نگاهی به کتب درسی دوران مدرسه امثال بنده در دهه‌های 30 و 40 بیندازیم، غیر از جلد و عکس و تغییرات شکلی مختصر، محتوای این کتب با کتب درسی امروز تفاوت چندانی ندارد.» انتقاد حسن روحانی تنها به کتب درسی نبود، انتقاد او به نظام آموزشی بود که در طول 166 سالی که از عمرش در ایران می‌گذرد نتوانسته نتیجه مطلوب را حاصل کند.

اکثر ایرانیان از سن 7 سالگی یا شاید چند سالی زودتر آموزش را در مدارس کلید می‌زنند، 12 سال تحصیل می‌کنند و برای رفتن به دانشگاه و قبولی در کنکور می‌جنگند. اما آیا تمام این تلاش‌ها به ثمر می‌نشیند؟ آیا دانش‌آموزان از سواد و آگاهی بعد از فارغ التحصیلی از مدارس برخوردار هستند؟ آیا جوانانی که از مدارس فارغ‌التحصیل می‌شوند افرادی مسئول، ماهر، خلاق و علاقمند به کار و تلاش در نتیجه آموزش‌های ارایه شده به آنان در مدرسه هستند یا جوانانی که مقداری مطلب حفظ کرده‌اند که در اثر گذر زمان از یاد خواهند رفت؟ این سوالات را حسن روحانی در نخستین روز مهر برای 13 میلیون دانش آموزی که در سال تحصیلی جدید به مدارس روانه شدند طرح کرد و به این پرسش‌ها به این جمله پاسخ داد: «ما باید دانش‌آموز امروز را برای 12 سال بعد تربیت کنیم نه حتی برای امروز در حالی که نظام تحصیلی و کتب آموزشی امروز ما دانش‌آموزان را حتی برای امروز تربیت نمی‌کنند بلکه آنان را برای دیروز تربیت می‌کنند و این حقیقتی است که باید آن را پذیرفت.»

از نا کارآمدی آموزش تا گریز از مدرسه

این یک حقیقت است، دانش آموزان از سال اول راهنمایی نظام قدیم یا کلاس هفتم در میان درس‌های خود درس عربی را دارند. چیزی حدود 7 سال پیاپی دانش‌آموزان عربی می‌آموزند و اگر از بچه‌هایی که چند ماهی از کنکور آن‌ها گذشته بخواهید یک جمله کامل به عربی بگویند، نمی‌توانند. هفت سال زمان برای آموختن مقدمات درک یا گفتن دست‌ و پاشکسته یک جمله به زبانی دیگر آن‌هم زبان عربی که تا این حد با فارسی اشتراک و سابقه مشترک دارد مدت کمی است؟ همین حقیقت درباره سایر دروس صدق می‌کند و البته این نقص نظام آموزشی به همین جا خلاصه نمی‌شود. نظام آموزشی ایران دانش‌آموزان را از مدرسه گریزان کرده است. کلاس‌ها و حیاط‌های کوچک، معلم‌های عصبانی و ناظم‌هایی که مدام تهدید می‌کنند، از مشق نوشتن‌های زیاد و ساعت‌های طولانی سر کلاس نشستن انگیزه تحصیل را از آنها گرفته است. کمتر دانش آموزی پیدا می‌شود که یک یا دو ماه بعد از شروع سال تحصیلی منتظر خرداد و پایان مدرسه نباشد.


سال تحصیلی 96 با 138 میلیون جلد در 900 عنوان کتاب درسی توزیع شده در بین دانش‌آموزان ایرانی آغاز شد. کتاب‌هایی که براساس گفته‌های سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش برنامه‌های تحصیلی دانش‌آموزان در قالب آنها در طول سال تحصیلی به اجرا در خواهد آمد، برنامه‌هایی که هنوز به اجرا در نیامده مورد انتقاد رئیس جمهور قرار گرفت. انتقاد به کتب درسی اما تنها به شخص رئیس جمهور ختم نشد و پای آن به مجلس شورای اسلامی نیز باز شد. نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، نسبت به حذف دریاچه ارومیه از كتاب درسی انتقاد کرد. انتقادی که محمود امانی طهرانی مدیركل دفتر تالیف كتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش و پرورش، در گفت‌وگو با خبرآنلاین به آن واکنش نشان داد و گفن: چنین اتفاقی نیفتاده و اين حذف در يك نقشه، با توجه به موضوع درسي بوده است. او در عين حال به كتاب «انسان و محیط زیست» و اهمیت ورود آن به كتاب‌های درسی هم اشاره می‌كند و می‌گوید: بهبود وضعیت محیط زیست در گروی تدریس چنین مباحثی به دانش‌آموزان و تدریس این كتاب‌ها به دانش‌آموزان، در گروی حمایت اجتماعی قوی است. كتاب «انسان و محیط زیست» جزو درس‌های جدیدی است كه آموزش و پرورش در جهت اجرای سند تحول بنیادین تالیف كرده، این كتاب اولین سال است كه در پایه یازدهم، تدریس می‌شود و در هفت زمینه آب، خاك، هوا، انرژی، تنوع زیستی، گردشگری و زباله تدوین شده است.

برنامه‌های آموزش و پرورش برای تحقق انتظارات رئیس جمهور

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم اما همزمان با انتقادات رئیس جمهور خود نیز بر این موضوع اذعان کرده و نظام آموزشی را نیازمند اصلاح عنوان کرده و گفته است: متاسفانه مدرسه به عنوان کانون اصلی تعلیم و تربیت هنوز از جایگاه بایسته و واقعی خود فاصله دارد و نهادهای آموزشی همچنان منتظر دستورالعمل از نهادهای بالاتر هستند؛ مدیریت آموزشی نتوانسته مسیر تصمیم گیری را درست بشناسد و تمرکز شدید اداری و ساختاری نظام آموزشی سیطره خود را حفظ کرده و بهره‌وری را کاهش داده است. وی ادامه داده: اصلاح روشها و مدیریت نظام آموزشی گام اولی است که باید برداشته شود و برای آن باید از ظرفیتهای جدید و فضای مجازی برای آموزش کاربردی مدیران شایسته مدارس استفاده کنیم. تحول در آموزش‌های مدرسه‌ای به ویژه با تغییرات سریع و پیچیده امروز یکی از نیازهای آموزش و پرورش ما است.

به گفته او اما کتاب درسی تنها برنامه آموزش و پرورش در سال جاری تحصیلی نخواهد بود و برای بهبود این وضع فکر دیگری نیز کرده‌اند. سند تحول بنیادین آموزش و پرورش سندی است که از آخرین ماه‌های سال 89 تا به امروز از آن سخن به میان آمده است. بطحایی اما پیش از سال تحصیلی در گفت‌وگوی خود با رسانه‌ها از این سند به عنوان سندی که مسیر تحول در نظام آموزش و پرورش را روشن کرده، سخن گفته و اشاره کرده است: سند تحول بنیادین جزو معدود اسنادی است که کلی گویی و چشم انداز را بیان نکرده است، بلکه لایه‌ها و راهکارهای عملیاتی را پیش‌بینی کرده است. او همچنین از آماده شدن تعدادی از زیر نظام‌های سند شامل، سه زیر نظام در ماه‌های اخیر خبر داده و گفته است: این سند تا حدود زیادی مشخص کرده که از چه مسیری برای تحول در نظام آموزش و پرورش حرکت کنیم، خروجی‌های ما دانش آموزانی است که در حال تحصیل هستند.

مهارت آموزی نیاز است

با این حال اما وزیر آموزش و پرورش سند تحول بنیادین را مهمترین برنامه در سال تحصیلی پیش رو دانسته و گفته که گام‌های جدی‌تری برای تحقق تحول سند بنیادین برخواهیم داشت. تحول در محتوا و متن درس‌ها یکی از اولویت‌هاست که در دستور کار است. در سال جاری تحصیلی سعی خواهیم کرد بیشتر به مهارت‌ها بپردازیم و محیط مدرسه را به محل تمرین زندگی تبدیل کنیم.

آموزش گفتگوکردن، تفکر کردن، احترام گذاشتن و مهارت‌های زندگی و ... برنامه‌ای است که وزارت آموزش و پرورش فارغ از آموزش دروس برای دانش آموزان در نظر گرفته و قرار است دانش آموزان در پایان سال تحصیلی جاری علاوه بر کارنامه نمره‌ای، با یک مهارت نیز آشنا باشند. وزیر آموزش و پرورش در حالی از گزارش عملکرد آموزش و پرورش با عدد و رقم در پایان سال تحصیلی در زمینه آموزش مهارت و دروس سخن گفته است که علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش میانگین نمرات امتحان نهایی دانش آموزان را در کشور 12/39 است. به طور طبیعی عده‌ای بالاتر از این عدد و عده‌ای پایین‌تر از این عدد هستند و در سه سال گذشته با فعالیت‌هایی که انجام دادیم، موفق شدیم یک نمره میانگین کشوری را افزایش دهیم.

انتقاد دانش‌آموزان به تغییرات مداوم کتب

تصمیم کبری امروز جایش را به تصمیم دیگری داده، زاغ از کتاب‌ها برای مدتی پر کشید و روباه از جنگل رفت. کوکب خانم لباس دیگری بر تن دارد و پتروس فداکار از یادها رفته است. کتاب کودکان امروز برای کودکان دیروز ناآشناست. کتاب‌هایی که نا خاطره‌ای برای کودکان به جای می‌گذارند و نه اطلاعات عمومی. تغییرات کتب درسی که از آن با عنوان بنیادین و تغییر محتوا یاد می‌شود به جابه‌جایی مباحث در پایه‌های متفاوت تحصیلی ختم شده است؛ یکی از دانش‌آموزان که در پایه دهم تحصیل می‌کند درباره این تغییرات به خبرآنلاین گفته است: «یک‌سری از درس‌هایمان را از سال دوم به سوم یا از سوم به چهارم دبیرستان برده‌اند و در سال‌ها جابه‌جا کرده‌اند. علاوه بر این در ریاضی همه مباحثی که به هم ربطی ندارد را در یک کتاب ریخته و به‌هم زده‌اند. به هیچ مبحثی کامل نپرداخته‌اند و حتی یک‌سری مباحث را کلا حذف کرده‌‌اند. تنها تغییر خوب حذف کردن بخش اعلام کتاب ادبیات است که دیگر مجبور نیستیم تاریخ‌ها و قرن‌ها را حفظ کنیم. البته معلوم نیست برای بچه‌های انسانی هم حذف شده یا نه. املای واژه‌ها هم تغییرات عجیب و غریبی داشته؛ ما که رشته تجربی هستیم و تخصص زیادی روی املای واژه‌ها نداریم می‌دانیم خیلی از این تغییرات غلط است. املای واژه‌ها در هر کتاب یک‌جور است و انگار هیچ کدام از کتاب‌های ما به هم ربطی ندارند.»

اما این تغییرات به چه دلیل و بر چه اساسی بوده است: مجید علی‌عسگری، عضو هیئت‌مدیره انجمن مطالعات برنامه درسی در این باره به خبرآنلاین گفته است: «در صد سالی که از نظام آموزشی ما می‌گذرد تا به حال هیچ تغییر اساسی و اصولی نداشته‌ایم. تغییر باید بر اساس تحقیق باشد؛ اما متاسفانه در کشور ما به نتایج تحقیقات توجهی نمی‌شود و هر تحقیقی که در نظام آموزشی ما به وجود آمده سلیقه‌ای و بر اساس نظر افراد مختلفی بوده است. زمانی ولیعهد ایران می‌خواسته به مدرسه برود و نظام راهنمایی را به افتخار او گذاشته‌اند. زمانی درگیری هیئت دولت با مجلس بوده و تغییرات بنیادین را مطرح کردند و زمانی بحث 6،3،3 به راه افتاده که اصلا مشخص نیست این تغییرات بر چه اساسی داده شده است.»

معلمان ناراضیند

سالی نیست که آموزش و پرورش ایران با تغییرات مواجه نباشد. یک سال پایه‌های تحصیلی تغییر می‌کنند و براساس آن کتاب‌ها عوض می‌شوند، یک سال دیگر دوباره همه چیز به حالت قبل در می‌آید و روز از نو روزی از نو. در این میان تنها این دانش‌آموزان نیستند که از این تغییرات مدام آسیب می‌بینند، معلمان که باید کتب درسی را به دانش آموزان آموزش دهند بیش از همه از این تغییرات مداوم شکایت دارند. معلم‌ها هم از وضعیت تغییر محتوای کتاب‌های درسی گله دارند. محمدرضا نیک‌نژاد معلم فیزیک پایه دبیرستان به «خبرآنلاین» گفته است: «با جایگزینی ساختار 5،3،4 آموزشی به 6،3،3 کنونی کتاب‌های درسی دچار تغییرات کمی و کیفی شدند. این تغییرات به آرامی به پایه‌های بالاتر آموزشی رسید و این امیدواری بود که دست‌اندرکاران آموزشی از فرصت به دست آمده بهره گرفته و درونمایه‌های آموزشی را متناسب با خواسته‌ها و ویژگی‌های آموزشی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی دانش‌آموزان و جامعه کنند؛ اما این امیدواری دیری نپایید و با ورود کتاب‌های تازه مشخص شد که تغییرات بسیار سطحی بوده و چندان دارای رویکردهای نوین آموزشی و همخواه با دگرگونی‌های جهان کنونی نیست. برای نمونه کتاب‌های فیزیک متوسطه دوم. امسال کتاب‌های یازدهم به سامانه آموزشی کشور وارد شدند و سال گذشته هم کتاب‌های دهم. درونمایه‌های آموزشی کتاب‌های فیزیک دهم و یازدهم تنها در سرفصل‌ها تغییر کرده است. به این معنی که برخی سرفصل‌های درسی در پایه‌های مختلف جابه‌جا شده است. از این بدتر در این تغییرات بر خلاف انتظار و نامتناسب با کاهش زمان تدریس، محتوا نه تنها کاهش نیافته، که افزایش مفهومی نیز داشته است.»

اما در کنار آن که معلمان و دانش‌آموزان از وضعیت نامناسب تغییر محتوای کتاب‌های درسی گلایه دارند، برخی از مسئولان سازمان تالیف نظر دیگری دارند و معتقدند تغییرها آنطور که می‌گویند هم بد نبوده است. سيدسعيد قريشي، مشاور دفتر تالیف کتاب‌های درسی در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» گفته است: «تغییرات محتوای کتاب‌های درسی در هر دوره‌ای به یک دلیلی انجام شده و تغییرات جدید به دلیل استقرار نظام 6،3،3 است.»

او در واکنش به گلایه دانش‌آموزان و معلمان نیز می‌گوید: «گلایه آنها از کتاب‌های درسی باید موردی و به‌صورت جزیی بررسی شود. در واقع انتقادها زیاد است؛ اگر معلمانی از سختی مباحث ریاضی گلایه می‌کنند گروهی دیگر هم هستند که از آسانی مباحث ریاضی گلایه می‌کنند و تغییرات آنطور نیست که دانش‌آموزان و معلمان از آن می‌گویند. اینکه مباحث برای برخی دانش‌آموزان سخت است جای بحث دارد و نمی‌توان به کل تعمیم داد. در همین حال اگر ما روند تغییرات را ببینیم، متوجه می‌شویم که تغییرات به سمت زیادشدن حجم کتاب‌ها پیش نرفته است.»

در حالی برخی از معلمان، نظارت خود بر تغییرات محتواهای کتاب‌های درسی را لازم می‌دانند که منتقدان به این پیشنهاد می‌گویند: تعداد بالای ناظران بر محتوای کتاب‌ها لزوما به معنی نظارت مثبت نیست و به نظر می‌رسد همراهی 80 معلم در فرآیند تغییر محتوا نه تنها مثبت نخواهد بود که باعث گمراه‌شدن فرآیند نظارت نیز می‌شود. در واقع بهتر است به جای بالابردن تعداد ناظران از نیروهای متخصص در حوزه‌های مختلف استفاده شود تا مبنای تغییرات علمی باشد.

رونمایی وزیر از طرح جدید مهارت آموزی دانش آموزان

در حالی وزیر آموزش و پرورش از آشنایی مهارت به دانش آموزان در سال تحصیلی جدید سخن گفته است که در سال‌های گذشته کتاب‌های جدیدی به کتب دانش آموزان اضافه شده که برخی از آنها مهارت محور بوده‌اند. به طور مثال کتاب تازه تالیف کارگاه‌های کارآفرینی و تولید یکی از کتاب‌هایی است که تاکید بر مهارت‌آموزی دارد و با استفاده از ابزارها و کامپیوتر سعی در توانمندکردن دانش‌آموزان. کتابی که شاید بتواند دانش‌آموزان را برای ساعاتی از کتاب‌های حفظی دور کند؛ اما همین کتاب هم نقدهایی به دنبال دارد. حفیظ‌‌الله مشهور از معلم‌هایی است که کتاب تازه تالیف کارگاه‌های کارآفرینی و تولید را تدریس می‌کند به خبرآنلاین گفته است: «آموزش حدود 20 مهارت در حوزه‌های مختلف فنی توسط دبیری که آموزش لازم و کافی ندیده، نبودن فضای کارگاهی، خطرات جدی هنگام انجام پروژه‌های عملی در کلاس‌های پرجمعیت، در نظر نگرفتن مربی و مسئول کارگاه برای مدارس دارای کارگاه و ... همه و همه مشکلاتی است که تدریس این کتاب را دشوار کرده است.»

در شرایطی که موج انتقادها به کتاب‌های مهارت محور و آموزش آنها در مدارس کشور روانه شده است، وزیر آموزش و پرورش از کتابی رونمایی کرده است که دانش آموزان بنا به علاقه، امکانات و مقتضیات منطقه‌ای و شرایطی که منطقه دارد می‌توانند 500 مهارت را انتخاب کنند و فرا بگیرند. کتابی به نام «کتاب ایران مهارت». بطحایی در این باره گفته است: «در قالب این طرح دانش آموزان ما برخی حرف و فنون را تمرین کرده و مهارت‌هایی را می‌آموزند. زمان مهارت آموزی کوتاه و مختصر است اما می‌تواند در توسعه کارآفرینی و ایجاد انگیزه موثر باشد و دانش آموزان را از محفوظات خارج کند.»

اگرچه انتقاداتی به طرح‌های مهارت آموزی دانش آموزان وارد است و نتایج خاصی از آنها حاصل نشده و برخی از این طرح‌ها مانند طرح کاد آغاز نشده متوقف شده است اما وزیر آموزش و پرورش از طرح کتاب ایران مهارت دفاع کرده است و گفته است: «تجربیات خوبی از طرح‌های مشابه در آموزش و پرورش داشته‌ایم که البته برخی از آنها متوقف شده است. این طرح، همان طرح کاد نیست. در طرح کاد دانش آموزان هفته‌ای یکبار به کارگاه‌ها مراجعه و مهارت ها و ظرافت‌های شغلی را می‌آموختند اما در این طرح دبیرستانی ها در 20 جلسه 1.5ساعته با مهارت های پایه آشنا می‌شوند و اهداف آن با طرح کاد متفاوت است.» براساس گفته‌های وزیر بخش وسیعی از مدارس متوسطه اول و دوم مجری این طرح خواهند بود. طرحی که روزنه‌های امید را در دل وزیر آموزش و پرورش بیش از گذشته روشن کرده است.

آموزش و پرورش تکانی به خود می‌دهد؟

بالاگرفتن انتقادات از وضعیت کتب درسی، صدایی است که ظاهرا طی روزهای اخیر به گوش مسئولان آموزش وپرورش رسیده‌است. انتقاداتی که بیش از پیش آموزش‌وپرورشی‌ها را نشانه گرفته است و حالا حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان، رییس سازمان پژوهش‌ و برنامه‌ریزی آموزشی که کتاب‌های درسی در سازمان تحت مدیریت او تالیف می‌شود در پاسخ به خبرآنلاین گفته است: «خودمان هم به فکر تغییرات بودیم!» او افزوده است: «در برابر تغییر معمولاً مقاومت صورت می‌گیرد. در آموزش و پرورش به مهارت پرداخته نشده بود و بعد از تصویب سند تحول و سند برنامه درسی ملی، «کار و فناوری» پیش بینی شد. مطالعات تابع جریانات سیاسی نیست و مدت‌هاست آموزش‌وپرورش در فکر تغییر است؛ مشکل فنی‌و‌حرفه‌ای مشکل فرهنگی است؛ یقه سفید و یقه آبی متفاوتند و فرهنگ کار به غلط جا افتاده که باید تغییر کند.» او با بیان اینکه باید کار را مقدس شمرد و این فرهنگ فعلی را تغییر داد، گفت: «ضعف فنی و حرفه‌ای این است که نیازسنجی درستی در مورد آن نیست و مرکز هماهنگی ملی باید تشکیل شود و بگوید مثلا 20 سال آینده چه نیازهایی داریم. هنرستان‌های ما از نظر هنرآموز و تجهیزات ضعیف هستند و جاذبه کمی دارند. بعد از برنامه درسی ملی، سازمان پژوهش در حوزه کار و فناوری و مهارت‌آموزی، قدم‌هایی پیشتر از سایرین برداشتند.»

سرمایه گذاری بر روی مهارت آموزی همان راهی است که غول‌های آموزش و پرورش دنیا آن را پیش گرفته‌اند. بررسی‌های بر روی سیستم آموزشی در کشورهای فنلاند، آلمان، ژاپن، آمریکا، کره‌جنوبی، بریتانیا و مدارس «استیو‌ جابز» نشان می‌دهد بخش زیادی از کشورهای توسعه‌یافته دنیا سرمایه‌گذاری و ایده‌پردازی‌های زیادی را برای مهارت‌آموزشی در مدارس خود صرف می‌کنند و از مدرک گرایی عبور کرده‌اند. دقیقا همان چیزی که آموزش و پرورش ایران از آن غافل است. حالا باید منتظر ماند و دید آیا طرح‌ها و برنامه‌های تازه وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم مثمر ثمر واقع خواهد شد یا خیز؟

در جدول زیر بخشی از انتقادات و بحث‌هایی که درباره تالیف کتب درسی مطرح شده است را بخوانید:

ردیف

عنوان

جزییات

1

حسن روحانی، رییس جمهور

«ما باید دانش‌آموز امروز را برای 12 سال بعد تربیت کنیم نه حتی برای امروز در حالی که نظام تحصیلی و کتب آموزشی امروز ما دانش‌آموزان را حتی برای امروز تربیت نمی‌کنند بلکه آنان را برای دیروز تربیت می‌کنند و این حقیقتی است که باید آن را پذیرفت.»

2

سیدمحمدبطحایی وزیر آموز‌ش‌وپرورش

امروز فضای مجازی و هجمه هایی که دشمنان دین و ایمان مردم از این طریق وارد می کنند، تهدیداتی دارد که باید دانش آموزان در مقابل آن محافظت و مقاومت داشته باشند؛ به همین خاطر به دنبال آن هستیم که در سال تحصیلی جدید دانش آموزان با نیازهای فردی و اجتماعی خود بیشتر آشنا شوند.

3

نیک‌نژاد کارشناس مسایل آموزشی

هدف از آموزش و پرورش، نه قبول شدن در کنکور است، نه کارآفرینی؛ هدف پرورش یک شهروند است. در کنار اینها باید آموزش فردی و افزایش دانش هم وجود داشته باشد، اما بخش اصلی، مربوط به پرورش دانش‌آموز است.

4

سیدکاظم اکرمی، وزیر اسبق آموزش‌وپرورش در دولت دوم

در چند سال گذشته گام‌هایی جهت تغییر و تحول در آموزش و پرورش صورت گرفته است که یک مورد آن همین حذف کردن سیستم نمره‌دهی و تغییر شیوه ارزشیابی در دوره اول مدرسه است. این اقدامات صورت گرفته ولی باید قدم‌های بزرگ‌تری برداشت شود که این روحیه و توان در تیمی که الان مسئولیت وزارتخانه را برعهده گرفتند، وجود دارد و امیدواریم که با برنامه‌ریزی و بررسی دقیق، فضای مدارس را به‌گونه‌ای پیش ببرند که روز اول مهر برای محصلان یک جشن واقعی باشد.

5

محمود امانی طهرانی، مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری آموزش و پرورش

این كتاب كاملا دانش‌آموزمحور است، تمام درس‌های آن به صورت پودمانی تنظیم شده و در هر درس، یك موضوع مهم محیط زیستی به صورت مساله‌محور مطرح می‌شود كه بچه‌ها فعالیت‌هایی را به عنوان یك فعال محیط زیست انجام می‌دهند، پروژه‌های محیط زیستی دارند و اینطور نیست كه فقط مطالبی را حفظ كنند. در تالیف این کتاب هم با افراد حقیقی و متخصصین و هم با بخش‌های حقوقی سازمان محیط زیست مرتبط بوده‌ایم، مسئولیت كلی كار با دفتر تالیف كتب درسی بوده ولی در عین حال همكاری گسترده‌ای با فعالان و مسئولان محیط‌زیستی داشته‌ایم.

6

مجید علی‌عسگری، عضو هیئت‌مدیره انجمن مطالعات برنامه درسی

در صد سالی که از نظام آموزشی ما می‌گذرد تا به حال هیچ تغییر اساسی و اصولی نداشته‌ایم. تغییر باید بر اساس تحقیق باشد؛ اما متاسفانه در کشور ما به نتایج تحقیقات توجهی نمی‌شود و هر تحقیقی که در نظام آموزشی ما به وجود آمده سلیقه‌ای و بر اساس نظر افراد مختلفی بوده است. زمانی ولیعهد ایران می‌خواسته به مدرسه برود و نظام راهنمایی را به افتخار او گذاشته‌اند. زمانی درگیری هیئت دولت با مجلس بوده و تغییرات بنیادین را مطرح کردند و زمانی بحث 6،3،3 به راه افتاده که اصلا مشخص نیست این تغییرات بر چه اساسی داده شده است.»

7

سيدسعيد قريشي، مشاور دفتر تالیف کتاب‌های درسی

«تغییرات محتوای کتاب‌های درسی در هر دوره‌ای به یک دلیلی انجام شده و تغییرات جدید به دلیل استقرار نظام 6،3،3 است.»

8

حفیظ‌‌الله مشهور، معلم کتاب تازه تالیف

در دوره متوسطه اول کتاب‌های کار آفرینی با اهدافی رنگارنگ، از کشف استعدادهای نهفته دانش‌آموزان تا آشنایی و به‌کارگیری فناوری‌های نو، از توجه به مهارت‌های اجتماعی تا کسب شایستگی‌های کار آفرینی، از تمرین مهارت‌های مختلف عملی در حوزه‌های گوناگون فنی تا توجه به انتخاب رشته دانش‌آموزان تالیف شد. کتاب‌هایی که در آن صددرصد به مباحث عملی توجه شده و با حذف پرسش و امتحان کتبی از معلم می‌خواهد به هر نحو ممکن به آموزش مهارت‌های کتاب بپردازد؛ اما نبود امکانات حداقلی در بسیاری از مدارس خصوصا در شهرهای کوچک و مناطق محروم بی‌شباهت به این نیست که آشپزی را همراه با یک کتاب آشپزی حجیم به یک اتاق خالی بفرستیم و از او انتظار تهیه غذاهای رنگارنگ را نیز داشته باشیم.

9

عبدالجلیل کریم‌پور، معلم متخصص در حوزه جامعه‌شناسی

درس تفکر و سواد رسانه‌ای همان‌گونه که از نامش پیداست باید در راستای رشد فکری دانش آموز در جهت ارتباط با دنیای کنونی باشد و تلاش کند تا او را با رسانه‌های مختلف و کم و کیف حضور آنها در جامعه آشنا کند. به نظر من این کتاب باید دانش‌آموز را به سمت درک بهتر رسانه پیش ببرد. این کتاب سعی می‌کند تا حدی به سمت درک بهتر و بیشتر رسانه پیش رود که البته تا حدی موفق بوده است و طبعا ویرایش کتاب در جهت بهره‌وری بیشتر می‌تواند آن را به سمت تحقق هدف بهتر پیش ببرد.47235

کلید واژه‌ها : وزارت آموزش و پرورش - دانش‌آموز - مدرسه -

کلیدواژه:

محتوای کتاب های درسی | خبرآنلاین گفته | کتاب های درسی | وزیر آموزش و پرورش | دانش آموزان | محتوای کتاب ها | سند تحول بنیادین | دانش آموزان | سال تحصیلی جدید | نظام آموزشی ما | دانش آموزان | برای امروز | سال تحصیلی | نظام آموزش | کتاب ها | داشته ایم | کتاب هایی | دانش آموز | مهارت آموزی | برنامه درسی | تغییر محتوا | کتب درسی | مهارت ها | رئیس جمهور | دفتر تالیف | باید دانش | محیط زیست | وزیر آموز | دانش آموز | طرح ها | درس ها | طرح کاد | بر اساس

سوگواری زنان اقوام کرمانشاهی برای قربانیان زلزله تداوم جنایات عربستان و متحدانش در یمن با کشته شدن 11 زن و کودک در استان الجوف بازگشت تیموریان به تمرینات گسترش فولاد دیکته اجباری عربستان به فلسطینی ها با موضوع عادی سازی رابطه با اسراییل بی‌اخلاقی در کانال‌های تلگرامی/ توهین، افترا، دروغ و شایعه بدون فیلتر + عکس ترافیک در خروجی ها مشهد سنگین است واکنش اسماعیل بیگی در مورد احضار به پلیس امنیت عراق ربیع الاول، بهار ماه‏‌ها +فیلم آهنگ کردی با صدای کورش عزیزی برای مردم زلزله زده کرمانشاه فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفشار در نقاط هم تراز کامیار جلوگیری یا رفع اشکال خراب شدن کابل ایفون بدنسازی در خانه و در باشگاه عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست منادی استادواعظ دابسمش رشت یه نفر رشت آنونس معرفی انیمیشن شگفت انگیزان2 عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست تمیز استادواعظ آزمایش شماره38-آزمایشی جذاب با یخ خشک خلاصه بازی رم 2-1 لاتزیو شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست نظریه لوری شیروانی فیزیک کنکور موسسه حرف آخر دما و گرما استاد کامیار بوكرماشان سه يدفه خره دين شیمی کنکور موسسه حرف آخررسم ترکیب کوالانسی شیروانی زلاتان ابراهیموویچ به مستطیل سبز بازگشت تست ماده منفجره متیل نیترات آموزش قابلیت های ios11 پایان گروگانگیری با تکنیک رزمی نماهنگ زیبای کبوترم هوایی شدم... تقلید صدای حمیرا در تلوزیون ایران خلاصه رفت فینال قهرمانان آسیا: الهلال 1-1 اوراوا ردز آهنگ ترکیه ای ، فوق العاده (خوشگل) ؛از:سیبل (جان) تریلر فیلم Rampage با بازی راک (Dwayne Johnson) زیرنویس دوبله من از (دختر 6 ساله) آهنگ زیبا از باغچه سم سم برای اطفال نازنین Baghche Sim Sim lovely song jane maryam - Flute - Nazanine maryam - محمد نوری - جان مریم - نازنین مریم آموزش اینستاگرام1 homayoun alizade - پارکور تمرینات تركیبی Hiit & trx & crossfit غم دل ترانه احساسی و زیبا با صدای یونس بندری یک آهنگ ناب وطنی / توسط این طفلک نازنین زبان کنکورموسسه حرف آخرریدینگ و کلوزتست استادمحمودی زیست کنکور موسسه حرف آخرژنتیک جمعیت قسمت دوم شعبانی آهنگ خیلی ععععااااللللییییی آرامش بخش زیبا آموزش قابلیت های ios11 یاد شهدای ساختمان پلاسکو تهران قطعه tango en skai با اجرای کارینا کیمیایی گیتار کلاسیک مدرس گیتار آموزشگاه موسیقی فریدونی Nima Zeus Ft. Mahan Hajikhanian - Mibakhshamet (New 2017) نیما زئوس و ماهان حاجیخانیان - می بخشمت شیمی سوم چگونه جمعبندی میشود شیروانی زیست کنکور موسسه حرف آخرژنتیک جمعیت قسمت اول شعبانی پرده led تنها راه برای شادی حقیقی آموزش گیتار - قطعه وقتی میای هایده(بی کلام) - سازآموز مزاحم تلفنی شیمی کنکور موسسه حرف آخرعدد اکسایش استاد شیروانی فیزیک کنکور موسسه حرف آخرروش مطالعه فیزیک استاد کامیار تقدیمی شانا دعای عهد فرهمند Doaye For Imam Mahdi آموزش قابلیت های ios11 فیلم سینمایی پا تو کفش من نکن تیزر پرده led فولکار رم خور 400 پیکسل انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت6 تقدیمی نرگس آموزش گیتار - قطعه استاری نایت از اوتمار لیبرت - سازآموز خطای دید جالب حتما ببینید !! انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت7 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت8 زبان کنکورموسسه حرف آخرصفت مفعولی و فاعلی استادمحمودی انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت9 روش یادگیری فاینمن انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت10 زیست کنکور موسسه حرف آخر ساختمان سلول و رونویسی شعبانی زیست کنکور موسسه حرف آخرغشای پلاسمای قسمت دوم شعبانی 200تاییی شدنمون مبارک آموزش آنلاین گیتار - هنرجو : حسین از انگلستان - سازآموز تقدیمی ستاره آپارات پرده led با تراکم 10000 led رم خور با قابلیت پخش فیلم هنگام زلزله چه کنیم زلزله کرمانشاه میراکلوس تکنیک زیبای فیلیپینی از حمزه مرادیان آموزش اینستاگرام2 امیر [[رینگ]] زیست کنکور موسسه حرف آخرغشای پلاسمای قسمت اول شعبانی کار عجیب یکی از مهندسان مایکروسافت حتما ببینید! فوتبال جالب کار دستی دانلود پکیج کامل المان های تایپوگرافی در افترافکت آموزش گیتار ستایش از مرتضی پاشایی پرینت سه بعدی SLS این بار در ساخت قطعات کابین هواپیما خلاصه بازی لگانس ۰-۳ بارسلونا بوکه های سفید و جادویی همایش کاوش باستانشناسی تل قلعه سیف آباد شیمی کنکور موسسه حرف آخرقلمرودرساختمان کوالانسی شیروانی فیزیک کنکور موسسه حرف آخرقوانین تغیرات کیفی مدار کامیار Hamed Pahlan - Cheshme Jadoo (New 2017) حامد پهلان - چشم جادو کاردستی جالب فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفیزیک هسته ای استاد کامیار شیمی کنکور موسسه حرف آخرکولیگاتیو استاد شیروانی زبان کنکورموسسه حرف آخرگرامر درس 3و4 استادمحمودی شیمی کنکور موسسه حرف آخرگروه عاملی استاد شیروانی روش دوخت زیپ ساده (قسمت اول) لگومارول لگو علی دوازدهمین نمایشگاه قطعات خودرو ( سیمیران ) ( simiran ) خلاصه دیدار چلسی 4 - 0 وست برومویچ کیفیت فوق العاده دوربین های سونی اسکپریا عملکرد فوتبالی فرزندان بازیکنان معروف فوتبال ساخت بت موبیل در سه گانه «شوالیه تاریکی» عربی کنکورموسسه حرف آخر مبحث اسم اشاره استادواعظ هیچوقت یادم نمیره کرکوگ تشکر زلزله زدگان کرمانشاه از کمک و حمایت ارتش شیمی کنکور موسسه حرف آخرگیبس و تعادل استاد شیروانی واکنش راننده رالی پس از کنده شدن فرمان اتومبیل ادبیات کنکورموسسه حرف آخر مبحث املا مهندس منتظری اجرای سازه چهارمین نیروگاه 7 مگا واتی همدان نصب aircrack روش دوخت زیپ ساده (قسمت دوم) لگوی مهدی برای دومین مسابقه ی آقای راوی نظرسنجی بین مهرداد هیدن و بهزاد لیتو ناک اوتی زیبا با پای جلو از حمزه مرادیان نقاشی بااسپری آموزش گیتار خوابم نمیبره امیر تتلو آموزش گیتار آهنگ ادما از خلسه کرمانشاه تنها نیست باحال محمدرضا طاهری روضه سوزناک شهادت امام حسن عسکری آموزش اینستاگرام آیسلین سولهیم،ریانا،کریستیناپری (آکاپلا) محاصبه بهزاد لیتو مداحی شهادت امام حسن عسکری - گل نرگس بیا دل من شد پر از شراره آهنگ نازنین با صدای مصطفی رضایی تقدیم به نفسم سروین جونممم بدل مسی در کرمانشاه یادگیری اولیه clementine 12 باکس گلددون بساز بر ووسایل دیگر نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی راهنمای خرید ساز- خرید گیتار - سازآموز نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی اجرای قطعه ی rain از jesse cook نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی نبرد مرگبار دو مارماهی الکتریکی در اعماق دریا نمونه تدریس درس زیست شناسی نمونه تدریس درس زیست شناسی آموزش گیتار - روش گرفتن گیتار- سازآموز نمونه تدریس درس زیست شناسی ویدئو دیدنی از زمین باشیشه مربا جا ی وسایل ارایشی یاقلمو نقاشی بسازیم تریلر فیلم Incredibles 2 اولین تیزر تریلر انیمیشن The Incredibles 2 - زومجی نمونه تدریس درس زیست شناسی بازدید حافظ ناظری از مناطق آسیب دیده از زلزله کرمانشاه و سرپل ذهاب 3 بازدید حافظ ناظری از مناطق آسیب دیده زمین لرزه کرمانشاه و سرپل ذهاب 2 تیزر تبلیغاتی_نوتلا بازدید حافظ ناظری از مناطق آسیب دیده از زمین لرزه کرمانشاه و سرپل ذهاب 1 خروس بی خشوع مداحی شهادت امام حسن عسکری (ع) / با نوای حاج میثم مطیعی/ بسیار زیبا پرش با کبیر200 آناتومی چشم آموزش گیتار طرفدار شادمهر رودخانه های ژرف، اقتباس تئاتری از اثر خوزه ماریا آرگداس آموزش گیتار پاییز از امو باند شارژر مغناطیسی برای آیفون 6s کشتن عمدی و وحشتناک سگ به فجیع ترین شکل آموزش آهنگ راز ناصر عبداللهی ماکان بند.هربار این درو سازآموز -قطعه گل سنگم -آموزش گیتار مسیر عبور عصب بینایی طریقه ساخت اسکین ماینکرافت بابرنامه آموزش گیتار - چشم من داریوش (بی کلام) - سازآموز قطعه virtue از jesse cook در کنسرت آموزشی هنرجویان ویدیو کلیپ خنده دار حیوانات بامزه آموزش دانلود از یوتیوب بدون نرم افزار 2017 سریال پایتخت 5 پخش می شود ( گزارش جدید از پایتخت پنج ) کاردستی با جای ادامس مستند زار وباد در بنادر پنج تا از هوشمندانه ترین روش های تقلب خلاصه دیدار تیم های وسزپرم و پی اس جی در لیگ قهرمانان روضه سوزناک حاج سعید حدادیان ویژه شهادت امام رضا - روضه مجلس مامون و حضرت زهرا پرنسس های ذیزنی واقیی حسین سیب سرخی, شب شهادت امام رضا علیه السلام Sib Sorkhi, Elegy for Imam Reza , 2016, PART 5 مداحی جدید و فوق العاده زیبای حاج محمود کریمی شهادت امام رضا علیه السلام مداحی سوزناک حاج مهدی سماواتی ویژه شهادت امام رضا علیه السلام مداحی حاج محمود کریمی نوحه شهادت امام حسن علیه السلام دابسمش آموزش گیتار اهنگ ساعت برگرد amozesh guitar ahange saat bargard رفع چین و چروک صورت در 2 دقیقه تست این کرم بوتاکس فوری در برنامه زنده صدا و سیما خلاصه بازی آاس رم 2-1 لاتزیو حافظ ناظری در مناطق زلزله زده کرمانشاه و سرپل ذهاب تقدیم به عمرم بارانا جونمم آهنگ اندی روی حرکات کره ای ساختن همزن با وسایل ساده خودکار جالب مداحی فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا (علیه السلام) / ویژه و گلچین 1395 /2016/1438 تقدیــــم به عشقم سمیــــن جونممـ نوب اسکول شروین هکر :-P استاد مرحوم سید سعید مهیمن کیک خیس شکلاتی آهنگ دل من رفت آموزش گیتار بیا بریم به مزار سگ بیلیارد باز مرگ موتور سوار انگلیسی در مسابقات ماکائو تیزر. اشوب حسن للری سیاهپوش علی کوشا تلبچر گیتار پلنگ صورتی DoayeMadaram ترانه دعای مادرم موزیک ویدیو سلنا گومز ویران کردن جلو قهوه خانه توسط گاو وحشی و خشمگین افسانه های فوتبال که دنیا فراموش نخواهد کرد هک وای فای با کامپیوتر و لپ تاپ اجرای پیانو آهنگ Gladiator چالش تماشایی شوت زنی ستارگان فوتبال خلاصه بازی بایرن مونیخ 3 - 0 آگزبورگ اموزش گیتار اگه به تو نمیرسم از حمید عسکری اموزش گیتار اهنگ نپرس صادق و اهنگ اسکرین شات میلاد راستاد اموزش گیتار نشکن دلمو رضا پرستش بدل مسی در کرمانشاه دابسمش جدید و فوق العاده خنده دار محسن تریلر  The Incredibles 2 دعوت شهرام قائدی برای اجرای افتتاحیه نمایش بولشویک اموزش گیتار اهنگ با تو یکی نه از بهزاد لیتو مسابقه دارم شرکت کنید پلیز. توضیحات مهم+فیلم اموزش گیتار اهنگ مسافر از مجید خراطها آموزش گیتار - تمرین انگشت - Finger power 12 - سازآموز الهی چه باید کرد؟ زبان انگلیسی - زمان حال کامل استمراری تقدیمی برای کیاناجون*برایر بیوتی* سازآموز- آموزش گیتار - درس 1 بسته خودآموز ریتم بیوگرام رسانه ای برای جهان زنده اهنگ کاکوبند خنده دار میکس حوله میکروفایبر 40×30 برند هانس تقدیم به نیاز جووووووووونم کاردک مخصوص نصب کاغذ دیواری کارکو محصول شرکت سپهرسازان احمد ظاهر آهنگ: از غمت ای نـــــازنین عــزم سفر میکنـم اشگهای استاد یکتا برای زلزله زدگان غزلش را تمام نخواند خلاصه بازی لگانس 0 - 3 بارسلونا (دبل سوارز) نماهنگی بسیار زیبا برای دلهای امام رضایی گروه ...رامش رسولی با آنگ اجمل ذهین ترنینگ میکرد ... آهنگ نازنین خلاصه بازی لیورپول 3 - 0 ساوتهمپتون سایت مدیرموج سومwww.modiremowj3.ir خلاصه بازی وست برومویچ 0 - 4 چلســـی اموزش لاک زدن Susan Roshan|خواندن آهنگ نازنین یارم از سوزان روشن رفت دل من رفت مگه از دست نگاهت میشه در رفت-دابسمش باحال آموزش اینستاگرام4 حمایت خواننده پاپ شهاب بخارایی از کانال من موزیک ماشین زمان یک دقیقه ای 2014 بهترین پارك ابی فوری کار: طراحی جالب ساختمانهای مقاوم در برابر زلزله روش اجرای لمینیت FRP امیر میرجلیلی جعبه گشایی و نگاه اولیه به گوگل پیکسل 2 ایکس ال نگاه کنید والا خوب میخونه کرمانشاه انگیزشی دوبله رویا تقدیمی دوست خوبم شانا Masoud Jalilian 2016 Nazain نازنین در جستجوی نمو قسمت 2 دابسمش فوق العاده خنده دار و باحال محسن ایزی آهنگ نازنین با صدای مصطفی رضایی احمد سعیدی - نازنین Ahmad Saeedi Nazanin اوریگامی _ ساخت هواپیمای فانتوم بسیار زیبا کرماشانم رو - محمد امیری گورانی زور غمگین و دل ته زین افسانه ی لویا ماینی کرفت قسمت اول دوبله فارسی فرشاد آزادی- کرماشانگم تسلیت زور غمگین Farshad Azadi 2017 حسن حیاس- بیستوین دسم بکیش *دکلمه* hassan hayas 2017 لطیف کریمی کوچی کوردان خلاصه بازی "لیورپول 3-0 ساوثهمپتون" روش اجرای GFRP _ الیاف شیشه فایبر گلس _ کامپوزیت شیشه در جستجوی نمو قسمت 3 اجرا کننده برنامه شعبده بازی،توسط علی عظیمی لای‌لای کرماشانه‌که‌م فرزاد فریدی اموزش اسلایم درخواستی آموزش افزونه بهینه ساز تصاویر WP SMUSH تقدیم به آجی الهه آموزش اینستاگرام5 آموزش تصویری روش دانلود فایل های حجیم تلگرام با IDM کنسرت علی زند وکیلی_قطعه فقط دعا کن Matin 2018 آهنگ جدید و فوق الـعاده غمگین برای زلزله کرمانشاهان نماهنگ فوق العاده زیبای امام رضا با صدای هاشم رمضانی ساخت گل رز بزرگ با کاغذ خودش فکر نمی کرد که اینجوری بشه!!!! معین زد - روزای رفته اجرا کننده برنامه شعبده بازی،توسط علی عظیمی رسانه تصویری بوتیا - پشت صحنه تیزر دعوت به مصاحبه دلســـوزخالـــدی آهنگ غمگین زلزله زدگان.. کرمانشاه ساخت چتر زیبای کاغذی لیگ عدالت – Justice League شش روز بعد از زلزله سرپل ذهاب ،زلزله کرمانشاه اقلام ضروری برا زلزله زده ها آواز محمودزارع وسنتور داوودی وتنبک جمشید نبی پور روش عالی برای درست و صحیح بستن گاو موقع ذبـح آتما بنی اولوم لره من کربلاده قانلی مناده مهمانم الله من کربلاده، قانلی مناده __ مهمانم الله مهمانم باش اهنگ رشت ساخت مکعب روبیک با کاغذ ای قلم سوزلرینده اثر یوخ ( جدید_باموسیقی) دور ای میدان جنگین شیری قارداش ( نوحه ترکی) احمدی نژاد در بین مردم کرمانشاه و توضیح درباره مسکن مهر‬ دانستنی های شگفت انگیز از دنیای مارها - قسمت 2 این منم که ایستاده ام پشت این در «فاطمه»... دوبله کارتون پونی کوچولو قسمت 6 از فصل3 از کویین سون سکانس برتر شورلت سی 10 مجهز به نیتروس میکث یکی بود یکی نبود تریلر فیلم جدید راک rampage_ therock آموزش سلفژ - قسمت سوم شاهکار نوحه ترکی با موسیقی (یخلیب عباسیم نهر فرات اوسته) تبلیغ خلاقانه دودج آهنگ زیبای، هرگز هرگز هرگز ساخت گل رز کاغذی زیبا با اوریگامی برف بهاری: اقتباس سینمایی از کتاب یوکیو میشیما سقفهای کششی تقدیمی من برای ایلین جونم نوازندگى على خسروانى سفرکردم که ازیادم بری(خیلی زیبا)_علیرضابرمور ساغرم شکست ای ساقی : علیرضابرمور کورس جک s5 با 206 تیپ 5 در مسیر مشخص بررسی ویدئویی هواوی میت 10 در جستجوی نمو قسمت 4 ساخت ستاره کاغذی با اوریگامی çagir alemi_ دولدور پیاله می مگه تموم عمرچندتابهاره : علیرضابرمور اولین تریلر از رالف خرابکار ( Wreck It Ralph2 ) یخچال باربی ساخت خودم منی غربتده گورن آغلاسین ج2-هفته3-آموزش آنلاین مدیریت استراتژیک شغل-خوداکتشافی سلطان قلبها ،بازیباترین نمایش سایه ها_ علیرضابرمور پلنگ صورتی 01 این فیلم واقعیت دارد در جستجوی نمو قسمت 5 فقط با تو خوشبختم کارگردان “اشک، عشق، مشک: دیگر پولی برای ادامه کار ندارم کارت تبریک زیبا. بازکنی ازش گل درمیاد تقدیمی برای اولین برایر*نازنین جوون* من مرد تنهای شبم : علیرضابرمور نوایی ، نوایی باصدای برمور آهنگ؛به رهی دیدم برگ خزان _ علیرضابرمور یک خواننده باصدای دوخواننده :(پرنده:قمیشی_معین) این دیگه واقعا خوده مجیده:))) پک اسلایم که من عاشقشونم آموزش نصب phpfox v4 ایژ روسی ساخت گل کاغذی بسیار زیبا گولی گولداندا گورن آغلاسین Laçin_لاچین نصب فارسی ساز phpfox v4 کوتاه کننده آدرس phpfox ناک اوتی زیبا از حمزه مرادیان سریال ستاره حیات با بازی الهام جعفرنژاد و نسیم ادبی خاطراتی از فیلم به یاد ماندنی هیلر منه پای یارانمیسان _اثری از علیرضابرمور تاتلیس در بین زلزله زدگان یکی بود یکی نبود آهنگ ساربان،با خودکجا (علیرضابرمور) انشا الله عروسیتون انمیشن ساخت سازه بتنی با پی منفرد واتصال ها از این نگهبانه یاد بگیرید(طنز) خوان امین رجایی سپهر امین دوست مصطفی بهارلوشعراستادیکتا شعرخوانی شقایق شفیعی درکانون ادبی یکتا خنده و گریه(خودمو به خنده میزنم) امشب شب مهتابه حبیبم رو میخوام شاد بخندید خلاصه بازی اتلتیکو مادرید 0-0 رئال مادرید استاد خوشحالپور شاهنامه خوانی در کانون ادبی یکتا آموزش سایت trading view بدو بدو مســـــابــــقه سریال (بهزیستی) اولین تیزر تریلر انیمیشن شگفت انگیزان 2 The Incredibles ریتم آهنگ همه دنیام از بهنام بانی مخصوص ارگهای شرکت کرگ نمونه پاورپوینت معمولی (ثبت سفارش) شبیه سازی بازی رم 2-1 لاتزیو با عروسک لگو آموزش آرایش لب و رز لب زدن آموزش اسلایممممم در جستجوی نمو قسمت 6 تکثیر در جستجوی نمو قسمت 7 در جستجوی نمو قسمت 8 باربی اصل جدیدم در جستجوی نمو قسمت 9 زلزله کرمانشاه معرفی نرم افزار CRM اوج (کلیپ کوتاه) كلیپ رحمان (درخت شادی ) در تئاتر پرورش قارچ با فهم راحت سورس خرید شارژ برای بیسیک فور اندروید امیر - معراج - سامان - ناطق [[لاشخور]] فدای سرت-رضا جلیل زاده حاج حسن شیرازی در حرم مطهر استانه شیراز آنونس انیمیشن ماداگاسکار 3 سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش 3 پرورش قارچ-ضدعفونی سالن بعداز خاکدهی بهنام بانی مصاحبه با مدیرعامل شتاب دهنده تک این است خودرو ملی عادات آدم های موفق ! امکان نداره سن این افراد را درست حدس بزنید! + تصاویر! ویدیوی کامل حمله عناصر قرارگاه ثارالله و لباس شخصی ها به بست‌نشینان شاه عبدالعظیم - مشایی و ... حال کامل Present Perfect کشیدن کامیون در سربالایی ملایم توسط پهلوان لرسید نصیر ر پرورش قارچ-عملیات قبل از تخته کوبی هیئت محبان علی اصغرع شهرک شهیدرجایی بهنام بانی کشیدن کامیون با گردن توسط پهلوان لرستان سید نصیررشیدی یمن قاصد | باسم الكربلائی | شهادت امام رضا مداحی بسیار جالب جوونیم و با احساسیم به روی حرم حساسیم بهنام بانی کنسرت به دنبال آرامش گل ها ، پاس گل ها و تکنیک های برتر ایسکو جنایت های فراموش نشدنی. پاک کردن آرایش و ماسک شادابی پوست تکه ای از نماهنگ"لبیک" از حامد زمانی نظرسنجی :| راستشو بگو نزاع دسته جمعی به گزارش برادرتبریزی اسم مستعار مسیح چالش جرات و حقیقت قشنگترین حرکت تکواندویی که توعمرم دیدم نبینی ضرر کردی شاه ولی بر یاشهلی بر محمدتک تیراندار شهلی بر برگرفته ازشاه نعمت ال ... ولی تی ام بکس ۰۹۱۶۵۲۶۰۳۵۱ سالن زیبایی هستی اصغری مقایسه دوربین Oppo F5 با Honor 9i مقایسه عکسبرداری Oppo F5 با OnePlus 5T در شب با موبایل خیس شده چیکار کنیم اسلایم من جعبه گشایی و نگاه اول به Motorola Moto X4 رنگ مشکی عشق های بدنسازی ببینن حتمن عجیب ترین اتفاق فوتبال!!!!!!(خنده دار) سالن زیبایی هستی اصغری کالبد شکافی Microsoft Surface Book 2 توسط سایت iFixit تل آویو: کشورهای عربی با اسرائیل صلح کنند تا علیه ایران دوبله هنرمندتبریزی.(دوبله مسیح) پیش نمایش 2 فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 پیش نمایش 3 فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 پیش نمایش 4 فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 رفتار عجیب و خنده دار پیرمرد تو مسجد(نبینی ضرر کردی) آموزش نوازندگی گیتار پاپ - قسمت اول بخش ۱ پیش نمایش 1 فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 عاقبت خودنمایی (ته خنده ) آنونس فیلم سینمایی محمد رسول الله وقتی احساس میكنی گوشیت رو جا گذاشتی کتک زدن آرایشگر باربی هتل برج العرب امیرحسین صالحی...مراسم حنابندان کرمانجی زیبا ترین صحنه کیوکوشین که تو عمرم دیدم نبینی ضرر کردی آنونس انیمیشن عصر یخبندان 2 آهنگ زنگ موسیقی معمای شاه (نایت استار)دختر رابین و استارفایر آموزش نصب و فعال سازی نرم افزار دانلود منیجر | IDM آموزش بافت مو در یک دقیقه تل آویو و حیفا را با خاک یکسان می کنیم آموزش تار گریم عجیب دستگاهی برای غذا دادن به بچه (علم واقعا پیشرفت کرده!) گریم بینی ♤ میـℳɪℵـکس جلـʝ₤₰sαـسا ♤ آنونس انیمیشن کوتاه اوریگامی آموزش نوازندگی گیتار پاپ - قسمت اول بخش دوم هدیه و کمک یه دزد به مردم زلزله زده کرمانشاه بهترین حرکات برای بدنسازی در خانه زنده یاد حاج صادق زمانلو(هیئت عزاداران حضرت ابوالفضل(ع)ینگجه گریم کودک آموزش جامدادی رمز دار صحنه ی خیلی خنده دار در فوتسال آموزش گیتار پاپ جلسه دوم - بخش ۱ فیگور نمایشی حامد محمود عینی آموزش گیتار پاپ جلسه دوم بخش ۲ فرق پدرومادر،در نگهداری از بچه(کپی حقیقته) ناک اوت خیلی زیبا کیوکوشین آموزش گیتار جلسه سوم بخش ۱ آموزش گیتار جلسه سوم بخش۲ دسته عزاداری ینگجه،فیرورق(قدیمی) آموزش گیتار پاپ جلسه سوم بخش۳ فیلم محمد رسول الله دوبله فارسی مسابقات آمادگی جسمانی پونی ، بعضی ها صحبت خواهر کرد ایران زمین-زلزله کرمانشاه ❅ میـℳɪℵـکس یخـƒℜѺzɛɴـزده ❅ ✧ الـɛℓsαـسا و راپـ₰ℜαρʊηzεـونزل ✧ سورس و کتاب خانه پخش موزیک با Progress Bar موزیک ویدیو هیس میلاد بهشتی امام رضا (ع) - حاج عبدارضا هلالی و حامد زمانی حرکات شکم بهترین وسخت کوشترین مامان دنیا حرکت نمایشی در اشکنان اولین تریلر انیمیشن Incredibles 2 - شگفت انگیزان 2 معرفی سرشعله کووآ مدل ✧ الـɛℓsαـسا و راپـ₰ℜαρʊηzεـونزل ✧ ♤ میـℳɪℵـکس جلـʝ₤₰sαـسا ♤ ✧ الـɛℓsαـسا و راپـ₰ℜαρʊηzεـونزل ✧ آنونس انیمیشن کوتاه طولانی ترین روز مراقبت حرکت نمایشی به این میگن ضرب اعداد سه رقمی و دشوار ارمین ن تابستون ن پاییز راستی بچه ها هرکی ترانه ارشاک هلوی منی تو رو داره بهم ب یه نظر سنجی مخصوص دخملا کدوم رژ لب خوشرنگ تره؟ توضیحات اگر بخوای یه چیزی درگوشم بهم بگی چی میگی؟؟؟؟ ♤ میـℳɪℵـکس جلـʝ₤₰sαـسا ♤ ♤ میـℳɪℵـکس جلـʝ₤₰sαـسا ♤ ✧ الـɛℓsαـسا و راپـ₰ℜαρʊηzεـونزل ✧ تایم لپس اجرای گلستان گروه زیگ اجرای آهنگ علی عبدالمالکی توسط خودم کسایی که میگن مهراب حسین زینالی نیست ببینن حذف کشورهای اضافه phpfox نمایش درجه کاربری در phpfox آموزش سئو phpfox حمله انتحاری داعش به مقر و خودروهای کردها در شهر رقه سه تار و آواز مهدی رشیدی اخذ پذیرش تحصیلی و بورس تحصیلی از دانشگاههای خارج کشور فیلم کوتاه - In a Heartbeat - تپش قلب تطبیق سوالات کنکور ۹۶ با کتاب همایش دکتر سرکشیک زاده سنگ جلال کوبیدن مقرهای النصره و پیشروی ارتش سوریه در شمال حماه استاد برتر دین و زندگی قیام موشک ها (بررسی دقیق موشک های بالستیک ایران) لباس مرد عنکبوتی ساخت خودم تشکیل پدیده کاویتاسیون در اطراف پره های پمپ نمایش نحوه تشکیل کاویتاسیون در جریان تحت فشار داخل لوله بهترین غذا ساز سنکور sencor food processor stm 40wh مقایسه شتاب اپتیما و تالیسمان ✐ نقـ❡ραɪɴтɪηـاشی الـɛℓsαـسا ✐ مداحی حاج حسین فخری شهادت امام رضا علیه السلام سرود غروب غریب قبول میکنم پارت ۱ عاشقانه های قبول میکنم.... دعای سریع الاجابه-شرط استجابت دعا چیست ❄ میـℳɪℵـکس الـɛℓsαـسا ❄ این دخترا خیلی لوسن موزیک ویدئو مراسم شب شهادت امام رضا .م.محمد ابراهیمی ..مداح خلیل محمدی تیزر نامبرناین اجرایt.ara رأفت در آستان تو تفسیر میشود | MR1092 فروشگاه مهدی سارخانی پایه برنجی بیت جزناله از اپیکور نماهنگ بختیاری باصدای کورش اسدپور خلاصه بازی: آ اس رم ۲-۱ لاتزیو کبوترپلاکی مسئولان مراسم اربعین بعد از دیدن این فیلم باید از خجالت آب شوند! ⁦ سگ باکسر ماده ارال چت،چت ارال،چتروم ارال،ارال چتروم،آرال چت غریبه و دریا خلاصه بازی: منچستریونایتد ۴-۱ نیوکاسل حفظ قلب [ زبان ترکی ] پلنگ صورتی فصل 1 تیزر قسمت 42 سریال عشق و ماوی پلنگ صورتی فصل 1 خلاصه رفت فینال قهرمانان آسیا: الهلال ۱-۱ اوراوا ردز تلاوت دلنشین سوره حمد با زیر نویس فارسی تلاوت زیبا و دلنشین سوره شمس با زیر نویس فارسی تلاوت بی نهایت زیبا و دلنشین سوره حمد با زیر نویس فارسی پروژه افتر افکت تبریک سال نو کریسمس خلاصه بازی: ناپولی ۲-۱ میلان کلیپ موسی بن جعفر فرشته هامعصومند کار گروهی در دانشگاه خاتم کسی که دیوار بر او خراب شود و از دنیا برود ثواب شهید .. تلاوت دلنشین قرآن کریم با زیر نویس فارسی خلاصـه بازی: اتلتیکومادرید ۰-۰ رئال مادرید موسیقی متن فیلم شجاع دل ، همایون ایران مسجد روستای جیحون اباد انیمیشن جدید 2017 / Rituel ایژ روسی کامیون الکتریکی سویچ ماشینم پیداشد میلاد راستاد وقتی از بابام پول می خوام فوش دادن دسته جمعی مردم به بانکی ها ته خند8 خلاصه بازی: بایرن مونیخ ۳-۰ آگزبورگ ایژ روسی یک تصمیم برای همیشه یک فشفشه کاملا متفاوت و خنده دار پشت صحنه سریال دونگی خانم نرگس خاتون ،شعر زیبای واسه امام زمان عج top 10 والیبال پروژه افتر افکت تبریک عید کریسمس کشتن مامور نیروی انتظامی توسط فوتبالیست تیزرفیلم خفه گی یونان برترین های فوتبال خلاصه بازی: پاری سن ژرمن ۴-۱ نانت علی علیزاده،لب خوانی ترانه بر مزارم...داود مقامی،لنگرود تو ذوقی آموزش ریاضی ، خواندن و نوشتن اعداد و دسته ها آموزش ریاضی ، خواندن و نوشتن اعداد دورقمی آنباکسینگ گلکسی نوت FE + زیرنویس فارسی پروژه افتر افکت تبریک کریسمس داماد به دارآویخته شده فیلم آموزش تبدیل روز به شب ورزشی آموزش تبدیل عکس یا صفحات اسکن شده به متن نوشتاری (کتاب) پکیج 8 هزار فایل تحقیق و مقاله دانشجویی قابل ویرایش با ازبچه هامیپرسن عشق چیه؟!D: سریال ایستاده در غبار - قسمت 3 با زیرنویس انگلیسی سریال ایستاده در غبار -قسمت 2 با زیرنویس انگلیسی قسمت 1 ؛ سریال « ایستاده در غبار » با زیرنویس انگلیسی نقشه ایران از ابتدا تا امروز فیلم سینمایی کمدی آفتاب بعد از بارون تیزرفوق العاده شنل گل اول استقلال مقابل نساجی توسط فرشید اسماعیلی ساخت راه آهن ایران توسط رضاشاه ظلم بزرگ وزیر نفت به مردم مستند تلویزیونی شهرستان سامان 1396 آهنگ اپیکو تکون بده اقاسعید گربی حرف گوش کن اجرای مشترک ارکسترسمفونیک تهران وایتالیا ، شبکه جهانی جام جم آهنگ -Stereo Hearts Lyrics سخنرانی تد TED - می خوای نوآوری کنی ؟ حال را دریاب خبر قرآنی با اجرای مجری چادری سیما ۲۷ آبان ۹۶ آهنگ Payphone ft Wiz Khalifa LYRICS(عالی) AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو انگشتر طلا-برلیان-زمرد-یاقوت کبود-یاقوتقرمز-زبرجد-رزگلد موزیک ویدئوی Imagine از John Lennon شرحی طنزآلود به ظهور شایسته سالاری در عرصه هنربا اجرای مهران مدیری در برنامه دور مدال طلا-مخراج کاری شده-برلیان اتریشی-آویز طلا-گردنبند خلاصه بازی: وست برومویچ ۰-۴ چلسی آهنگ Boys Like You سریال در مدار نقره ای - قسمت 1 آیا کمک های رئیسی به زلزله زدگان برای رای بیشتره؟ مدال و انگشتر طلابا نگین فیروزه نیشابور-عبدالله آذری مسکن مهر در زلزله کرمانشاه مدال زنانه برنجی بانگین عقیق سرخ یمنی-گردنبند خلاصه بازی: لسترسیتی ۰-۲ منچسترسیتی ثواب ختم کامل قرآن کریم کلیپ رهبری AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو نیم ست(مدال، گوشواره، دستبند و انگشتر) با عقیق مشکی گزارش محمدندیم هاشمزهی از یک ناخدا ماهیگیر دربخش دشتیاری روستای بندرصیادی،بریس AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو عزاداری شیعیان نیجریه انگشتر طلا با برلیان-الماس-جواهرات لارنس الیویه در فیلم As You Like It 1936 شهرام فیلم میکس عالی مذهبی(شهرام فیلم) AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو چرا برای داشتن حرفه عالی با شکست مواجه می شوید - تد اگر تهران بلرزد ......... ابراهیم تاتلیس خواننده ئ اول ترکیه با چند فروند کامیون جهت کمک به زلزله زدگان د AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو كلیپ رحمان -درخت شادی ( پیاده روی ) موتور یاماها 700cc مناسب تورینگ #عاشقانه.... AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو AMV از انیمه بوروتو نسل جدید ناروتو کنسرت زیبای معین iphone X عرب ها موتور پیشرو گلد 250 رونالدو گیتار کلاسیک ارتقاء پیشرو گلد 200 شوخی آهنگ سکه معین نکاتی که بازاریابان اینترنتی باید بدانند -اینفوگرافیک سرهمی بافتنی ما امام زمان (عج) را نمی خواهیم !!! کلیپ بدنسازی معرفی موتور پیشرو گلد 250 آقای تنهای من، همخواب محسن چاوشی کجایی-محسن چاوشی بخشی از عکس های مردم مناطق زلزله زده کرمانشاه کلیپ حضور محسن چاوشی در کنسرت با آهنگ زخم زبون مرثیه خوانی محمود کریمی - 9 محرم - 94 (2015) السلام علیک یا غریب وطن _ حاج محمود کریمی مدال طلا با نگین آماتیس معدنی - گردنبند طلا مشهد مقدس کعبه آمال همه دلهای عاشق غافلگیری بزرگ دوچرخه سوار زن دستفروش ایرانی توسط یک جوان باغیرت سواری با پیشرو گلد 250 انتقادهای خنده دار تریلر فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 مدال طلا با سنگ عقیق یمن -ذکر صلوات-گردنبند طلا تعویض کیت اگزوز کامل کلیپی ازخاطرات هیئت های عزاداری ینگجه(فیرورق) انیمه عاشقانه دروغ اوریل - your lie in april قسمت 5 فارسی هک نت نامحدود انگشتر طلا با برلیان-نگین آماتیس معدنی-جواهرات انگشتر طلابا نگین یاقوت سریلانکا -انگشتر برلیان-جواهرات آهنگ زیبای معین محسن چاوشی - نـه‌فــره‌ت - خۆشترین گۆرانی فارسی به‌ ژێرنووسی كوردی (By YadiTo) 2-3.مدیریت داده - تبدیل داده ها در نرم افزار Stata با.. آزاد سازی راوه، آخرین شهر تحت اشغال داعش در عراق انگشتر طلا مزین به برلیان-الماس-جواهرات بافت مدل زیکزاک تعویض ترمز پیشرو گلد 250 انژکتور آموزش استفاده از فونت و زبان فارسی پارلمان کامرون دچار آتش سوزی شد لوازم ارتقاء موتور 250 آموزش للوا استاد طیبی انگشتر طلا با نگین زمرد کلمبیا مزین به برلیان Mohsen chavoshi - man khod an sizdaham محسن چاوشی - من خود آن سیزدهم پیشرو گلد 200 سیل ویرانگر یونان با ۱۵ کشته آموزش تاکتیکهای جنگ نردیک هوایی-فیلم آموزشی USAF کلیپ امحمد بسیار زیبا گزارش رویترز از کمکهای مردمی به زلزله زدگان آموزش درست کردن پم پم خزدار گازگرفتن دست توسط اسب Mohsen chavoshi - kobeko محسن چاوشی - کو به کو آموزش قطره برای اسلایم قسمت 57 ؛ سریال « در مدار نقره ای » با زیرنویس انگلیسی آموزش اسلایم مشکی ❤❤❤❤ خوشترين كوراني محسن جاوشي يةك جار كويلي بكرة 100دوبارةي دةكةيتةوة حضور حاج میثم مطیعی در کرمانشاه آوای انیمه فراتر از محدودیت Kyoukai no Kanata ova قسمت 0 فارسی ساخت دکمه با کاموا مسابقه ی فانی بافت Milad Rastad - Jadogar میلاد راستاد - جادوگر Reza Pishro Ft Bebak - Mardomak رضا پیشرو و بیباک - مردمک آموزش تصویر برداری حرفه ای با سونی اکسپریا سری Z بندری بسیار شاد جدید، دختر ناز بندر 2018 Bandari Shad, dokhtar Naz bandar آهنگ زیبای د مگه میشه Ahang shad Mohsen chavoshi new 2014 ya xaneh kochik (البوم پاروی بی قایق) 400 FOLLOWERS هوراااا ۴۰۰ تا دنبال کننده Amir Tataloo - Az Panjere Bebin Biroono امیر تتلو - از پنجره ببین بیرونو Ali Baba - Siah علی بابا - سیاه آموزش اسلایم استار بکس نو حه بسیار عالی روح الله بهمنی شوخی خرررررکی فقط ببینیدخودشوخیس کرد به این میگن شوخی اگه مبحث اختیارو اینجوری یاد بگیری ملکه ذهنت میشه انیمه دخترانه کارآگاه ارواح یاکومو - Shinrei Tantei Yakumo قسمت 1 فارسی آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن ماهی سیاه کوچولو آموزش پترن حبابی یا فندقی آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن درس بیست و پنجم ؛ آموزش زبان فارسی ، خواندن و نوشتن " ی " ، شبکه جهان آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آهنگ بندری شاد. خالو خالو یار ما. Bandari Shad تانک ایرانی مسعود عبدالله پوری آلمانی رو ترکوند Mohsen Chavoshi - NEGAR محسن چاوشی - نگار آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن Mohsen Chavoshi - In Bood Zendegi (محسن چاوشی - این بود زندگی - موزیک ویدیو) نوحه حاج حسین سیب سرخی آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن امکانات گروهی ٨ ترفند براى قايم كردن پول در مسافرت كه به عقل جن هم نميرسه! اگه مبحث اختیارو اینجوری یاد بگیری ملکه ذهنت میشه آموزش بی نظیر خمس و زکات در 7 دقیقه توسط استاد یوسفیان نحوه مطالعه دینی کنکور از زبان بهترین استاد دین و زندگی

آخرین خبرهـا