آقای روحانی اصلا اعتقادی به مدیریت زنان ندارد

عضو هیات علمی دانشگاه تهران معتقد است بسیاری از استادان دانشگاه‌ها دچار «رکود علمی» شده‌اند و باید از دانشگاه اخراج شوند، اما تاکنون در هیچ دولتی چنین اتفاقی رخ نداده است. به گزارش جهان نيوز، صراحت بیان و رُک بودن یکی از ویژ‌گی‌های بارز دکتر محمد صادق کوشکی است. او اگر درباره پرسشی اطلاعاتی نداشته باشد بی‌تعارف می‌گوید نمی‌دانم و اگر هم پاسخ سوالی را بداند بی‌تکلف توضیح می‌دهد و هزینه‌اش را هرچه که باشد می‌پذیرد.
کوشکی گلایه‌های زیادی از احمدی‌نژاد و حامیانش دارد و می‌گوید برخی بر این باورند که احمدی‌نژادی است در حالی‌که به گفته خودش در دوران احمدی‌نژاد بیشترین عذاب را کشیده و حرفای بسیاری در این باره دارد. کوشکی خودش را وابسته به هیچ حزب و جریانی نمی‌داند و معتقد است اگر رئیس جمهوری یا هر مسئولی روش غلطی را در پیش گیرند انتقاد می‌کند و اگر هم تصمیمات درست و صحیحی را بگیرند قطعا از آن‌ها حمایت خواهد کرد.
با دکتر محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران در صبح یکی از روزهای پاییزی در خبرگزاری آنا قرار مصاحبه گذاشتیم و او پذیرفته بود درباره موضوعاتی مانند «کرسی آزاد اندیشی، رویکردهای وزرای علوم از ابتدای انقلاب تاکنون، تشکل‌های دانشجویی و...» با ما به گفت‌وگو بنشیند.

در ادامه متن کامل کامل گفت‌وگو را می‌خوانید:
طبق گفته‌ها، شنیده‌ها و روزمه‌کاریتان؛ گویا شما فردی اصولگرا هستید.
خیر. من هیچکدام از گرایش‌های سیاسی کشور را آن قدر دقیق، منطقی و در چارچوب‌های انقلاب نمی‌دانم که بخواهم به عضویت آن‌ها در بیایم. اما چون کشور خط کشی شده است اگر شما اصلاح‌طلب نباشید می‌گویند لابد اصولگرایی و اگر اصولگرا نباشی می‌گویند اصلاح‌طلبی. حالا اگر شخصی نخواهد جزو هیچکدام از گرایش‌های سیاسی باشد دو طرف این شخص را وابسته به آن طرف و این طرف می‌دانند. شاید برخی از دیدگاه‌های من نزدیک به اصولگرایان یا بعضی از سخنانم نزدیک به اصلاح‌طلبان باشد ولی حرف‌های زیادی داشتم و دارم که نزدیک به این دو جریان نبوده و نیست. همانطور که گفتم کشورمان خط کشی شده است و خیلی به سخنانم اعتنایی نمی‌کنند و می‌گویند کوشکی اصولگراست زیرا به آقای روحانی رای نداده یا منتقد برجام است. زمانی که اصولگرایان به قدرت رسیدند همین شغل معلمی را داشتم و موقعی که اصلاح‌طلبان قدرت را به دست گرفتند بازهم همین شغل معلمی را داشتم. بارها شده به دو جریان نقد داشتم و از هردو هم ضربه خوردم.

گفتید از هر دو جریان سیاسی کشور ضربه خوردید می‌توانید بیشتر توضیح دهید؟
بله. بلاهای مختلفی از هر دو طرف بر سرم آمده است؛ اگر در فضای مجازی جست‌وجو کنید متوجه خواهید شد. به طور مثال مودبانه‌ترین حرفی که حامیان آقای احمدی‌نژاد درباره من گفتند ضد ولایت فقیه بود. هنوز بقایای تهمت طرفداران آقای احمدی‌نژاد نسبت به من در سایت‌ها و فضای مجازی موجود است. زمانی‌که آقای احمدی‌نژاد شهردار شد نسبت به برخی شعارها و کارهای او حساس شدم و تا سال 89 در نقد محمود احمدی‌نژاد بالای 500 یادداشت و مقاله نوشتم. در هشت سالی که آقای خاتمی رئیس جمهور بود بازهم در نقد فعالیت‌های او یادداشت و مقاله می‌نوشتم.

چرا شما را متهم به ضد ولایت فقیه کردند؟
چون می‌گفتند من با احمدی‌نژاد مشکل دارم. به هرحال این افتراها و تهمت‌ها هزینه استقلال است. اصلاح‌طلبان هم که نوازش‌های متنوعی نسبت به من داشتند. تقسیم‌بندی‌ دوگانه‌ای در کشور ایجاد شده که اگر شما نخواهید شبیه هیچکدام از آن‌ها نباشید از هردو طرف ضربه می‌خورید و هریک از آن‌ها شما را متهم به اینوری و آنوری می‌کنند.

با دانشجویانتان هم در کلاس درس بحث‌های سیاسی دارید؟
خیر. چون دانشگاه جای این گونه بحث‌ها و کارها نیست. من در دانشگاه تهران برای مقاطع ارشد و دکتری درس مطالعات منطقه‌ای را تدریس می‌کنم شاید بدون قصد قبلی دانشجویی موفق شده پوست موزی را زیر پایم بگذارد البته این مساله مربوط به حالا نیست زیرا من از سال 76 مدرس دانشگاه هستم و این موضوع هم مربوط به همان زمان می‌شود. شاید در آن برهه زمانی خواسته یا ناخواسته بعضی مطالب به سمت و سوی چنین بحث‌های مبتذلی رفته باشد ولی در چند سال اخیر بر خود واجب می‌دانستم که کلاس جای تدریس و مباحث علمی است و جای اظهارنظرهای شخصی من نیست. در زمان انتخابات دانشجویانی می‌پرسیدند شما به چه کسی رای می‌دهید؟ و من در پاسخ به آن‌ها می‌گفتم کلاس جای چنین بحث‌هایی نیست. اما خارج از کلاس ممکن است تریبون‌هایی در اختیار داشته باشم و خبرنگاری درباره موضوعات مختلف از من پرسش‌های سیاسی و غیرعلمی را مطرح کند و من هم نظراتم را بگویم. بنابراین همواره سعی کردم بحث‌های غیرعلمی و غیردرسی با دانشجویان در کلاس نداشته باشم چراکه این مسائل را خیانت می‌دانم.

پس به عقیده شما دانشگاه جای بحث‌های سیاسی نیست؟
دانشگاه جای بحث‌های سیاسی هست ولی کلاس درس خیر. تشکل‌هایی در دانشگاه‌ها وجود دارند و جلسات غیردرسی را در دانشگاه برگزار می‌کنند و از سلایق مختلف و از من نوعی هم برای حضور و اظهارنظر دعوت می‌شود. یا در ایام انتخابات تشکل‌ها از من دعوت می‌کنند تا در نقد یا به نفع نامزدی صحبت کنم. بنابراین اظهارنظرهای شخصی و سیاسی در دانشگاه‌ها و تشکل‌ها مشکلی ندارد اما در کلاس درس نباید چنین سخنانی گفته شود.

برخی معتقدند که فضای دانشگاه‌ها در دوران ریاست جمهوری دکتر احمدی‌نژاد امنیتی بود و الان اوضاع دانشگاه‌ها امنیتی نیست آیا شما این موضوع را تایید می‌کنید؟
امنیتی یعنی چی؟ آن کسی که می‎‌گوید امنیتی، من متوجه نمی‌شوم.

شاید منظورشان از مفهوم امنیتی یعنی اینکه دانشجویان نمی‌توانستند آزادانه صحبت کنند یا اینکه ممکن بود با خاطر اظهارنظرهایش ستاره‌دار شود.
یعنی اگر دانشجویی حرف می‌زد او را می‌گرفتند و می‌کشتند؟ ضمنا ستاره‌دار کردن دانشجویان از زمان آقای معین (وزیر علوم دولت اصلاحات) شروع شد. اصلا پدیده ستاره‌دار کردن دانشجویان از زمان آقای خاتمی آغاز شد و ربطی به دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد ندارد. اما خبر پدیده ستاره‌دار کردن دانشجویان زمان آقای احمدی‌نژاد بُلد شد. کسانی که این گونه سخنان را مطرح می‌کنند یا شناختی از تاریخ ندارند یا اینکه عمدا در حال تحریف تاریخ هستند. به طور مثال سال 66 در دانشگاهی اگر استادی دردانشگاه به نفع سرمایه‌داری حرف می‌زد؛ تشکلی به نام دفتر تحکیم وحدت وجود داشت که آن استاد را لِه می‌کرد.
نمی‌خواهم بگویم کدامیک از آن‌ها درست می‌گفتند یا کار آن استاد صحیح بود یا آن تشکل دانشگاهی. ولی قبل از اینکه استادی ستاره‌دار شود دفتر تحکیم وحدت بلایی بر سر استاد، رئیس دانشکده و گروه آموزشی می‌آورد که از بیان چنین اظهارنظرهایی توبه کنند. اگر استادی جرات می‌کرد غیر از چارچوبی که دفتر تحکیم وحدت داشت در هر موردی حرفی بزند یا از جناح راست یا مفهوم کاپیتالسیم حمایت می‌کرد یا اصلا غیر از باورهای دفتر تحکیم نظری داشت او را لِه می‌کردند. بعد از سال 69 تشکلی به نام جامعه اسلامی در محیط دانشگاه‌ها تاسیس شد؛ دفتر تحکیم وحدت خیلی تلاش کرد تا جامعه اسلامی لِه شود تا تحکیم وحدت رقیبی نداشته باشد.
اگر منظور از حاکمیت فضای امنیتی بر دانشگاه این است که بگویند تشکل‌های دانشجویی چنین فضایی را به وجود آوردند. باید گفت در آن زمان تشکلی به نام بسیج دانشجویی وجود نداشت. الان هیچ کس نمی‌آید بگوید چرا در آن زمان فضای امنیتی وجود داشت و افراد جرات نداشتند حرفی به زبان بیاورند زیرا اگر سخنی مطرح می‌کردند فورا برچسب می‌خوردند. از آن زمان تا الان به تدریج چنین فضاهایی در دانشگاه کمتر شده است. فضاهای سیاسی از زمان آقای خاتمی به بعد تا الان در دانشگاه‌ها بازتر شده است بالاخره از اول انقلاب تاکنون تجربه‌ها و حوصله‌ها بیشتر و سرعت فعالیت‌های سیاسی کمتر شده است. زمان آقای خاتمی می‌گفتند فضای دانشگاه‌ها در دوران مرحوم هاشمی امنیتی بود، در زمان آقای احمدی‌نژاد می‎گفتند فضای دانشگاه‌ها در دولت اصلاحات امنیتی بود و الان هم در دولت آقای روحانی می‌گویند فضای دانشگاه‌ها در زمان احمدی‌نژاد امنیتی بود.
امنیتی به این معنا نیست که نظام تصمیم داشت اگر کسی سخنی بگوید پوست او را بکند. شاید رئیس دانشگاهی شخصا جلوی برنامه‌ای را گرفته باشد اما این به معنای آن نیست که نظام نخواسته برنامه‌ای در دانشگاه برگزار شود. بالاخره اعمال سلیقه‌ در هر جایی ممکن است رخ دهد به طور مثال تشکلی از من برای سخنرانی دعوت کرده بود اما رئیس دانشگاه به حضور من در آن مراسم اعتراض کرد که چرا کوشکی دعوت شده است و آن رئیس دانشگاه برنامه را لغو کرد. من در اینجا نمی‌توانم بگویم که نظام جمهوری اسلامی دهن مرا بست تا حرف نزنم بلکه باید بگویم رئیس دانشگاه از قدرتش سوءاستفاده کرده است.

شما از چه سالی در دانشگاه تهران تدریس می‌کنید؟
از سال 1388 تاکنون.

در چند سال اخیر به ویژه سال‌های 77 و 88 اوضاع سیاسی و دانشگاهی کشور به دلایلی متشنج شد. برخی معتقدند اکثر معترضان از دانشجویان بودند نظر شما چیست؟
سال 88 اکثر دانشجویان جزو معترضان نبودند و کسی که هم ادعای اکثریت را دارد باید فرضیه‌اش را ثابت کند.

چرا دانشگاه تهران در آن زمان مورد توجه مسئولان قرار گرفت؟
دانشگاه تهران در مرکز شهر قرار دارد حتی زمانی که گفتند داعش می‌خواهد حمله کند اکثر ماموران در حوالی خیابان و میدان انقلاب حضور داشتند و این موضوع ربطی به دانشگاه تهران ندارد. اما اینکه چرا به اعتقاد برخی دانشگاه و دانشجویان و به ویژه دانشگاه تهران درگیر مسائل سیاسی شده‌اند باید بگویم که از ابتدای تاسیس دانشگاه تهران یعنی سال 1312 به بعد، دانشگاه به غیر از کار اصلی خود که آموزش است نقش دیگری در کشورمان پیدا کرد. به این معنا که دانشگاه محل فعالیت‌های سیاسی شد، چرا؟ شاید دانشجویان و استادان در آن زمان فراغت و دغدغه بیشتری داشتند یا اینکه جای دیگری غیر دانشگاه برای کارهای سیاسی وجود نداشت حتی در مقطعی در حوزه هم اعتراضات سیاسی رخ داد. از آن زمان تا الان کارهای سیاسی در دانشگاه وجود داشته و دارد اما امروز این روند کمرنگ‌تر شده است و دانشگاه کم کم سیاست را کنار می‌گذارد. بعد از پیروزی انقلاب دولت‌ها علاقه داشتند که دانشگاه‌ها غیرسیاسی شوند چراکه یکی از نگرانی‌های دولت‌ها این بود که واکنش دانشگاه‌ها چگونه است یعنی اینکه چه اتفاقی رخ می‌دهد آیا دانشگاه‌ها شلوغ می‌شود یا خیر؟ همان‌ها بدشان نمی‌آمد و حتی خوششان می‌آمد که در آستانه انتخابات بتوانند از دانشگاه‌ها رای جمع کنند و دانشگاه را به پیاده نظام خودشان تبدیل کنند.
اما بعد از اینکه انتخابات تمام می‌شود همان‌ها به غیرسیاسی شدن دانشگاه‌ها تمایل پیدا می‌کنند. این اراده به قدری جدی بود که رهبر انقلاب در آن زمان گفتند خدا لعنت کند کسانی که تلاش می‌کنند دانشجویان سیاسی نباشند یعنی چنین اراده‌ای وجود داشته است. البته اراده سیاسی دانشجویان و دانشگاه‌ها کمتر شده است، به طور مثال سال 65 یا 66 دانشجویان آن‌قدری که دغدغه مردم و کشور را داشتند یک صدم هم دغدغه خودشان را نداشتند. دانشگاه نباید پیاده نظام و محل درگیری جناح‌های سیاسی باشد باید میان درگیری جناح‌های سیاسی در دانشگاه با دانشجویان مطلع از سیاست یا اینکه دانشگاه و دانشجو بخواهد دیده‌بان مردم و کشور باشد تفکیک قائل شد. شان دانشجو و دانشگاه نباید برای دعواهای جناح‌های سیاسی خارج از دانشگاه پایین بیاید تا فلان جناح در انتخابات پیروز شود. پس دانشجویان نباید به عنوان پیاده نظام شطرنج با یکدیگر دعوا و کتک‌کاری کنند و عده دیگری از دانشجویان از این فضا به عنوان نردبان قدرت استفاده کنند تا به هدفشان دست یابند. اگر سیاسی بودن دانشگاه‌ها به این معناست همان بهتر که دانشگاه سیاسی نباشد که من اسمش را سیاسی‌کاری می‌گذارم.

گفته می‌شود عده‌ای از اساتید دانشگاه به اجبار بازنشسته، اخراج یا بازخرید شدند.
کسانی که این سخنان را مطرح می‌کنند باید عدد ارائه دهند که چه تعداد استاد دانشگاه به اجبار اخراج، بازنشسته یا بازخرید شدند. بالاخره این مساله یک ادعاست و باید عدد و ارقام ارائه دهند.

آیا شاهد اخراج شدن یا بازنشستگی اجباری استادان بوده‌اید؟
استادی که زمان بازنشستگیش فرارسیده باید طبق قانون بازنشسته شود. من دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی استخدام شدم؛ در آن زمان کسی از من خوشش نمی‌آمد و می‌دانستم که طبیعی است فشار بر روی من زیاد باشد، اما زمان آقای احمدی‌نژاد فشارها نسبت به من خیلی بیشتر شد. از سال 83 تا 84 که در دوره آقای خاتمی استخدام شدم به خودم می‌گفتم هرچه بلا برسرم بیاید حقم است چون من منتقد آقای خاتمی بودم. در دوران آقای احمدی‌نژاد؛ بعضی به من می‌گفتند تو عضو ستاد ایشان بودی در حالی‌که اصلا این گونه نبود و مایل هم نبودم که آقای احمدی‌نژاد رای بیاورد و برای ایشان هم تبلیغات نکردم. رفقای احمدی‌نژاد هم چنگی به دلم نمی‌زدند و برای همین سال 84 از هیچ کاندیدایی حمایت نکردم زیرا گزینه مطلوب خودم را در بین نامزدها نمی‌دیدم.
بعد از اینکه محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور شد برخی شعارهایش برایم مطلوب، بعضی دیگر نامفهوم بود و با برخی از شعارهای او مخالف بودم. یعنی اگر او کاری درستی انجام می‌داد و در چارچوب باورهای من بود از آن‌ حمایت می‎کردم و اگر کار اشتباهی هم می‌کرد می‌گفتم غلط است. وقتی که بعضی شعارها و کارهای او را نقد می‌کردم انتقادات من برای حامیان آقای احمدی‌نژاد سنگین بود. بنابراین در دوره 8 ساله ایشان خیلی عذاب کشیدم. من با چشمان خودم می‌دیدم که بسیاری از دانشجویانم دارند جزو مقامات می‌شوند و من همان آقایی که بودم هستم. فارغ از اینکه تشکلی به ریاست دانشگاه نامه زده بود که این آدم ضدولایت فقیه است چون با احمدی‌نژاد مشکل دارد یعنی آن‌ها احمدی‌نژاد را با ولایت فقیه یکی می‌ دانستند. در آن زمان آسیب‎های زیادی دیدم به طور مثال در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد؛ تدریسم به مدت دو سال کان لم یکن شد و حقوقم رفت رو هوا کلاسی به من داده نشد؛ حقوقم را قطع کردند و من بورس خداوند شدم اتفاقا در آن دو سال خداوند زندگیم را بهتر اداره کرد.

اعتراضی هم نکردید؟
به چه کسی می‌خواستم اعتراض کنم؟ خیر اعتراضی به جایی نکردم. من دل خوشی از آقای احمدی‌نژاد و مجموعه ایشان ندارم اما منظور من از بیان این سخنان چیز دیگری است؛ کسی که در سال 84 مدافع جدی آقای احمدی‌نژاد و استاد دانشگاه تهران هم بود بازنشسته شد و گفتند بفرما و همان کسی که استاد دانشگاه تهران و اصلاح‌طلب هم بود بازنشسته شد و به او نیز گفتند بفرما. یعنی به هردوی آن‌ها گفتند اما یکی از بازنشستگی‌ها در رسانه‌‌ها بُلد شد و دیگری نشد و ماهم فکر می‌کنیم که هر ادعایی را باید باور کنیم بدون اینکه عدد و ارقام یا اسمی از آن‌ها درباره اخراج یا بازنشستگی استادان بخواهیم. البته من اعتقاد دارم که باید عذر خیلی از استادان از دانشگاه خواسته شود که این اتفاق نیافتاده است.

کدام استادان باید از دانشگاه اخراج شوند؟
ما قانونی به نام رکود علمی داریم که طبق این قانون اگر استادی سه یا چهار سال فعالیت پژوهشی نداشته باشد، کتابی که ضوابط پژوهشی ندارد، مقالات علمی و پژوهشی نتواند انجام دهد، تدریس که به اندازه ساعت موظفیش است و نتواند آن ساعت را پر کند یا امتیازات لازم را به دست نیاورد باید طبق قانون به عنوان آدمی که دچار رکود علمی شده از دانشگاه اخراج شود. چرا فردی در قامت استاد دانشگاه قرار گیرد و نتواند یک مقاله علمی چاپ کند، کتاب بنویسید و به تعداد کافی پایان‌نامه بردارد؟ آیا این آدم باید در دانشگاه حضور داشته باشد و حقوق دریافت کند؟ من از اوضاع دانشگاه آزاد اسلامی خبر ندارم اما آدم‌های فراوانی را در دانشگاه‌های دولتی می‌شناسم که این شرایط را دارند که متاسفانه در هیچ دولتی چنین افرادی اخراج نشده‌اند.

چرا چنین استادانی هنوز اخراج نشدند؟
نمی‌دانم. استادی هست که وقتی کلاس دکتری به او سپرده می‌شود باید حداقل 14 جلسه در کلاس حضور داشته باشد اما این آدم 5 جلسه می‌آید. 5 جلسه دوساعته یا 5 جلسه نود دقیقه باید در کلاس باشد اما بیشتر از 35 دقیقه در کلاس تدریس نمی‌کند. اگر سرکلاس حرف‌های آن استاد را ضبط کنید متوجه می‌شوید که بیشتر از 10 دقیقه علمی حرف نمی‌زند و همه چیز را به سخره گرفته است. خب چرا چنین افرادی باید تدریس کنند، عنوان استاد دانشگاهی را یدک بکشند و حقوق کلانی هم دریافت کنند؟ ایراد من این است که چرا چنین اشخاصی از دانشگاه اخراج نمی‌شوند. استادی را می‌شناسم که می‌گوید در ترم بیشتر از 4 واحد بر نمی‌دارد و دلش هم نمی‌خواهد که بیشتر از 4 واحد بردارد زیرا گردنش کلفت است و از بیت‌المال هم حقوق کلان می‌گیرد. استاد باید نماد نظم و وظیفه شناسی باشد تا دانشجویان از او یاد بگیرند.

به نظر شما استادان لیبرال و ضد انقلاب هنوز در دانشگاه‌ها حضور دارند؟
ما در این باره باید تکفیک قائل شویم؛ اساتیدی در دانشگاه‌ها هستند که انقلاب اسلامی را نمی‌فهمند، قبول هم ندارند و با زاویه لیبرالسیتی نقد هم می‌کنند اما به قانون پای‌بند هستند. این گونه استادان می‌دانند که قانون را باید رعایت کنند و اهانتی هم نکتند. خب اشکالی ندارد این استاد می‌تواند در دانشگاه حضور داشته باشد. ولی موقعی که استادی نه تنها قانون‌شکنی می‌کند بلکه اهانت هم می‌کند و دیدگاه‌های شخصی خود را در کلاس مطرح و برخوردهای غیرعلمی انجام می‌دهد. دانشجویی برای دکتری لایق است اما چون نگاه انقلابی دارد آن استاد اجازه ورود دانشجو به مقطع دکتری را نمی‌دهد یعنی اعمال نفوذ می‌کند تا آن دانشجو خط بخورد تا فردی مانند خودش وارد مقطع دکتری شود، ممکن است فردی نگاه انقلابی داشته باشد و به نظام وفادار است اما اجازه ورود او را به هیات علمی نمی‌دهد؛ با این حساب چنین افرادی نباید حتی یک ثانیه هم در دانشگاه حضور داشته باشند. اما افراد لیبرال و ضدانقلاب به عنوان استاد هنوز در دانشگاه‌ها هستند.
این مثالی که می‌خواهم بیان کنم متاسفانه اتفاق افتاده است؛ دختر محجبه‌ای که دانشجو بود با بغض نزد من آمد و گفت مگر چادری بودن جرم است؟ فلان استاد به دلیل اینکه من چادری هستم سر کلاس به من اهانت کرده است. قطعا استادی که به حجاب و چادر اهانت می‌کند حتی یک ثانیه هم نباید در دانشگاه بماند و لو اینکه برترین پروفسور تاریخ هم باشد. چون دانشگاه محل تعلیم و تربیت است و این آدم نشان داده که از تربیت بویی نبرده و نمی‌داند که حجاب جزئی از فرهنگ کشورمان است.

در میان سخنانتان به تشکل‌های دانشگاهی اشاره کردید این گونه که گفته می‌شود ارتباط خوبی با تشکل‌ها ندارید.
اتفاقا بیشتر دوستانمان از تشکل‌های مختلف دانشجویی و دانشگاهی هستند. اگر تشکلی در چارچوب ضوابط و مقررات برای حضور و سخنرانی از من دعوت کند و وقت هم داشته باشم به آن تشکل نه نمی‌گویم. یعنی از آن‌ها نمی‌پرسم که شما عضو بسیج یا انجمن دانشجویی هستید؟ اما ممکن است ساعت تشکیل برنامه‌ای در تشکلی با ساعت کلاس‌هایم تلاقی داشته باشد می‌گویم کلاسم واجب‌تر است یا اگر حرف حسابی برای موضوعی داشته باشم یا سواد آن را نداشته باشم به صراحت می‌گویم.

بهترین و بدترین وزرای علوم را از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون چه کسی می‌دانید؟
با حفظ احترام همه این عزیزان همه سرو ته یه کرباس بودند. از زمانی که دانشجو بودم و الان که معلم هستم هیچکدام از آن‌ها را به یاد ندارم که ویژگی خاصی داشته باشند.

اگر وزیر علوم بودید چه برنامه‌هایی داشتید؟
خیلی وقت است که حال دانشگاه‌های ما خوب نیست و هرروز هم این وضعیت از نظر علمی و فرهنگی بدتر می‌شود. توقعی که از دانشگاه‌ها بعد از 40 سال از انقلاب اسلامی می‌رود این نیست. یعنی دانشگاه‌های ما در خور انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی نیستند. اگر روزی می‌خواستم وزیر علوم شوم ابتدا شرح وظابف آن را دقیق می‌خواندم. چون فکر می‎کنم بسیاری از دوستان حتی یکبار هم شرح وظایف وزارت علوم را نخواندند. پس اول وظایف وزیر علوم را می‌خواندم تا ببینم وزیر علوم یعنی چه و آن وقت اگر توان داشتم این پست را قبول می‌کردم. شاید توان وزیر علوم شدن را داشته باشم اما همکارانی که بتوانند دیگر وظایف وزارت علوم را انجام دهند نداشته باشم یا داشته باشم که شرح وظایف را در چارچوب امکانات و توان‌مندی‌های واقعی دنبال کنم. چرا می‌گویم واقعی؟ چون ساده‌ترین کار مدیران دولتی ما این است که بنشینند و به آن‌ها بگوییم چرا چنین اتفاقی در اینجا و آنجا رخ نمی‌دهد؟ می‌گویند بودجه نداریم. به یاد دارم از رئیس دانشگاهی سوال شد چرا وضعیت پوشش در دانشگاه فاجعه است اینجا سالن عروسی‌ست یا دانشگاه؟ در جواب گفت بودجه نداریم! سرمایه‌های اصلی دانشگاه‌ها انسان‌ها هستند که می‌توانند بودجه، فعالیت‌های فرهنگی، توانمندی‌، فکر و... تولید کنند و این مسائل ربطی به اعتبار دولتی ندارد.

چرا انتخاب وزیر علوم از ابتدای تشکیل دولت یازدهم و الان در دولت دوازدهم با مشکل مواجه شده است؟
فکر می‌کنم برای آقای روحانی وزارت علوم مهم نیست. ایشان در ماجرای انتخاب وزیر علوم باید خیلی‌ها را راضی کند یعنی عده‌ای از سیاسی‌کاران اصلاح‌طلب از آقای روحانی سهم می‎‌خواهند. آقای رئیس‌جمهور اهل سهم دادن به هیچ‌کس نیست، اما بقیه اهل سهم‌گیری هستند. بالاخره ایشان قدرت مطلق که ندارد و خیلی جاها مجبور به دادن سهم است.

یعنی آقای روحانی فقط سهم اصلاح‌طلبان را می‌دهد؟
بله همینطور است. اما گاهی ممکن است که آقای روحانی باید به علی لاریجانی هم سهم دهد. کسانی که به صورت جدی از آقای روحانی سهم خواهی کردند اصلاح‌طلبان تندرو بودند.

منظورتان از اصلاح‌طلبان تندرو چه کسانی است؟
بقایای جبهه مشارکت. افرادی که حسن روحانی را مدیون خودشان می‌دانند و می‌گویند اگر ما نبودیم شما رای نمی‌آوردید پس سهم ما را بده. این عده خیلی تمایل دارند که دانشگاه در مشتشان باشد یعنی بر این باورند که دانشگاه جزو حوزه استحفاظی آن‌هاست. بنابراین آقای روحانی برای انتخاب وزیر علوم بدجور گیر این‌هاست. البته این موارد که گفتم توصیف بنده است.

فکر می‌کنید رئیس‌جمهوری، یک خانم را برای تصدی وزرات علوم انتخاب کند؟
به نظرمن آقای روحانی اصلا اعتقادی به مدیریت زنان ندارد و در این قضیه هم خیلی سنتی فکر می‌کند. من نمی‌گویم که ایشان کار بدی می‌کنند یا خیر. ولی به نظر من آقای روحانی از آن آدم‌هایی است که می‌گوید زنان باید در خانه بنشینند یا به طور نمایشی چندتا زن هم در دولت باشند. اما همانطور که گفتم آقای روحانی اعتقادی به مدیریت زنان ندارد. حالا شاید برخی بگویند مگر شما در ذهن و دل رئیس‌جمهوری رفتی؟ نه در دلش نرفتم اما آن چیزی که در دل آدم‌هاست بیرون می‌ریزد. بنده به عنوان معلمی که علوم سیاسی را تدریس می‌کند آن‌قدر فهم دارم که چنین نشانه‌هایی را نگاه کنم و متوجه آن‌ها باشم. اگر هم مسئولیتی را به خانمی دهد یا می‌خواهد دهان برخی را ببندد یا اینکه سهم عده‌ای را بدهد یا شاید هم علت انتخاب مدیر زن به این دلیل باشد که آن زن به زمین بخورد و بگوید دیدی گفتم!

عده‌ای اعتقاد دارند که علت عدم انتخاب وزیر زن از سوی آقای روحانی مخالفت برخی مراجع با مدیریت زنان است.
این سخن دروغ بزرگی است. مگر خانم وحید دستجردی در این مملکت وزیر نبود؟ و اتفاقا آدم نسبتا موفقی هم بود. آیا مراجع با انتخاب ایشان به عنوان وزیر بهداشت از آقای احمدی‌نژاد ایراد گرفتند؟

ژن خوب در یادگیری مفاهیم و دروس چقدر تاثیرگذار است؟
ژن خوب حتما تاثیر دارد. می‌دانید ما از ژن خوب چه تعریفی داریم؟ ژن خوب یعنی نان حلال. پدری که خیرخواه مردم، درستکار، امانتدار مردم، چشم پاک باشد و زمینه مناسبی را ایجاد می‌کند تا فرزندش هم شبیه خود یا بهتر از خودش باشد چنین زمینه‌ای می‌تواند در وراثت موجود باشد. اگر مادری پاک دامن و صفات اخلاقی مثبتی داشته باشد به راحتی این صفات به فرزندش نیز منتقل می‌شود. بله؛ این مسائل باور ما از ژن خوب است. اما این موارد الزاما اجبار نیست یعنی اگر فردی پدر و مادر بدی داشته باشد الزاما فرزندشان انسان بدی نمی‌شود ولی زمینه‌هایی در این باره وجود دارد.
اما اگر بحث ژن خوب به این معنا باشد که من برتر از دیگران هستم؛ فکر می‌کنم در این مدتی که بحث‌هایی درباره ژن خوب مطرح شد جامعه پاسخ خوبی به کسانی که بر این باورند از دیگران برتر هستند، داد. البته من در فضای مجازی دیدم که ژن خوب آن‌قدر درسش خوب بوده که لب مرز قبول شده و به خاطر ژن خوبش به تهران منتقل شده است. امیدوارم چنین خبری غلط باشد وگرنه آبروی ژن خوب بدجوری می‌رود.

آیا مباحث این چنین مانند ژن خوب، دانشجویان و جوانان را از آینده ناامید نمی‌کند؟
تبعیض برای جامعه کشنده است. اینکه عده‌ای خودشان را از بقیه برتر بدانند نوعی نژادپرستی و آپارتاید است و انسان‌ها را می‌کشد. ممکن است جامعه‌ای با افکار غلط ادامه حیات دهد اما جامعه با ظلم، تبعیض و خود برتربینی نمی‌تواند زنده بماند.

چرا در سال‌های اخیر آمار خودکشی دانشجویان افزایش یافته است؟
همانطور که گفتم حال دانشگاه‌های کشور خوب نیست. در دانشگاهی که حالش خوب نیست ممکن است اتفاقاتی زیادی رخ دهد. مدیریت‌هایی که بفهمند اداره دانشگاه‌ یعنی چه؛ قدم جدی برای خوب شدن اوضاع و حال دانشگاه‎هاست. مدیران باید دانشگاه‌ها را درک کنند متاسفانه وجود چنین مدیرانی در اداره دانشگاه‌ها نایاب است. مدیر باید بفهمد که رئیس شده تا در خدمت دانشجویان باشد و در اتاقش را نبندد تا دانشجو او را نبیند و او هم دانشجو را نبیند. رئیسی که همراه دانشجو و در سلف دانشجویان نباشد نمی‌دانم که درحال چه کاری است و چگونه می‌تواند رئیس یک دانشگاه باشد!
رئیس دانشگاه باید به صورت سرزده بدون تیم 40 یا 50 نفره به خوابگاه دانشجویان با عنایت به اینکه سایت «بولتن» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)
قدرتمندترین موشک هسته‌ای جهان با قابلیت تخریب کامل یک کشور کرانچار: فردا بحران‌زده‌ها با هم بازی دارند! عزت‌اللهی نبود، آمکار مساوی کرد شفر: حریفان استقلال همه توان خود را به کار می گیرند/عنایتی: روی نقاط ضعف استقلال کار کرده ایم سردار «بخشعلی کامرانی صالح» فرمانده انتظامی استان همدان شد ترافیک در خروجی ها مشهد سنگین است واکنش اسماعیل بیگی در مورد احضار به پلیس امنیت عراق ربیع الاول، بهار ماه‏‌ها +فیلم آرایش دودی مات ( پونی میکاپ ) مدلسازی یک میکروفن قدیمی(انگلیسی) خاطره ای عارف واصل محمد تقی بهلول راجع به سفیانی کاهش اثرات لرزه ای با استفاده از میراگر ویسکوالاستیک نماهنگ زیبای «سلام امام رضا» روضه شهادت امام رضا علیه السلام- حاج مهدی سماواتی آهنگ اسلایم (توضیحات) هندی هولا مداحی حاج حسین فخری شهادت امام رضا علیه السلام مدلسازی سطوح سوراخدار با ابعاد مختلف(انگلیسی) خاموت زن cncماشین سازی ارومیه دابسمش مبحث اختیار2 تخت باربیم برای مسابقه تی تی جون شهادت امام رئوف امام رضا علیه السلام مرگ ۹۷ نفر در استان تهران به دلیل مصرف قرص برنج در ۹ ماه اول امسال مصرف منظم فلفل قرمز تند سکته و حملات قلبی را کاهش می دهد شهادت امام رضا (ع) آهنگ مسعود جلیان و فرشاد آزادی انیمیشن نحوه عملکرد میراگر ویسکوالاستیک پانلی فروش دستگاه فانتاکروم 09195642293 حاتمی مداحی فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا (علیه السلام) / ویژه و گلچین 1395 /201 مرد عجیب مبحث اختیار1 نماهنگ 829 - محسن چاوشی(مریض حالی) چند دقیقه پیش زلزله اومد بررسی تست های زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس عزاداری شب هفتم امام حسین(ع) تدریس مبحث حد و پیوستگی ریاضی کنکور - استاد محمد مهربان - موسسه ونوس هندسه تحلیلی کنکور( تالس فوق سریع ) - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس تدریس فیزیک کنکور توسط استاد یحیوی - معادله حرکت نوسانی - قسمت اول تدریس دین و زندگی کنکور - استاد هادی سرکشیک زاده - موسسه ونوس دلشو داری اینجوری برو با دوچرخه مجموعه ای از به فنا رفتگان! کیرن گیبس و چالش بطری خودرو ملی✋ روزنامه ای که بعد از کاشتن شکوفه میدهد ! ❤تیزر اهنگ جدید ایـمان نــولاو❤ نسل آینده گوشی های هوشمند انواع روش انتخاب فایل و فولدر پازل بند دل را حرمی ست در خراسان ... شهادت امام رضا (ع) تسلیت باد! اگه جای دختره بودی با پسره چکار میکردی؟! مداحی زنجیرزنی کودکی سیدرضی ذاکر دابسمش خاموت زن cncماشین سازی ارومیه مطابقت سوالات شیمی کنکور با تدریس استاد رادمان مهر مطابقت سوالات ریاضی انسانی کنکور 96 با تدریس مهندس نصیری تدریس ادبیات کنکور استاد سبحانی ، اضافه تشبیهی و استعاری تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، گردش خون ماهی تدریس آنالیز ترکیبی و اصل ضرب توسط دکتر دادبام حركات شمشیر انسان و ربات آموزش نرم افزار ول تستی فکت(قسمت اول) گلایه ساکنان مسکن مهر سرپل ذهاب از خبرنگاران حمله گاوها به مردم Emo Band - Namundo Raft امو باند - نموندو رفت پارکور وسایل جدید باربیم (ساخت خودم) مطابقت سوالات شیمی کنکور 96 با تدریس استاد رادمان مهر 4 آموزش گرامر زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش3 پسر بچه کره ای رضا پرستش (بدل مسی) از شرایط زلزله کرمانشاه میگوید عنایت امام رضا (ع) به خانمی که اعتقادی به زیارت نداشت کاراسودا انیمه عشق برنج ما عاشق برنجیم فصل دوم قسمت 6 با زیرنویس فارسی دابسمش دخترای عصبانی مطابقت سوالات گسسته کنکور با تدریس دکتر دادبام تطابق سوالات شیمی کنکور 96 با تدریس استاد رادمان مهر آموزش تکنیک حل تست های cloze زبان انگلیسی - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس Jafar - Rockstar موزیک فان جعفر به نام راک استار فانتاکروم ایلیاکالر 02156574663 ایلیاکالر مهم ترین نیاز جامعه امروز ما حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش5 انیمه کمدی Blend S قسمت 7 با زیرنویس فارسی تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 2 دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی 2 دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 6 خدا حافظی پیرلو. آموزش کاربردی دو نرم افزار ویندوز Snipping Tool-Magnifi آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 5 تطابق سوالات هندسه کنکور 96 با تدریس استاد بنی هاشمی تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، گردش خون ملخ تیپ های تستی مهم دینامیک، مهندس یحیوی استارتاپ کشو تدریس مبحث معادله حرکت نوسانی فیزیک کنکور-استاد یحیوی - موسسه ونوس پرش کودک آموزش مبحث ریشه و توان ریاضی کنکور - استاد مهربان - موسسه ونوس معرفی میراگر ویسکوالاستیک شرکت sumitomo مستند تلخی از زلزله غرب از زبان مردمان خونگرم کرد رولینگ شاتر حکایت پناه آوردن سگ به حرم امام رضا علیه السلام مطابقت سوالات شیمی کنکور با تدریس استاد رادمان مهر تیپ های تستی مهم دینامیک ، مهندس یحیوی تدریس مبحث اعداد کوانتومی شیمی کنکور - استاد رادمان مهر - موسسه ونوس انیمیشن Superman/Shazam!: The Return of Black Adam حل تحلیلی تست های دین و زندگی کنکور - معاد شناسی حمله به عربستان نجات ۶ نفر از زلزله زدگان توسط سگ های زنده یاب عزاداری شب هفتم امام حسین(ع) کلت گازی pt 85 دین و زندگی را چگونه برای کنکور بخوانیم ؟ علیرضا یوسفیان پور آموزش نرم افزار ول تستی فکت(قسمت دوم) برف بازی دیو و دلبر لگویی غروب پاییز.غمگین انیمه به تو رسیدن فصل 1 - Kimi ni Todoke قسمت 4 فارسی رضا شیری غمگین آموزش جادویی دین و زندگی کنکور استاد یوسفیان پور - مبحث اختیار تدریس بی نظیر دین و زندگی کنکور - تکنیک آیات قضا و قدر انیمیشن دینی صد - استاد علیرضا یوسفیان پور حل تست های دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 3 تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 2 نحوه مطالعه دینی برای کنکور - دینی صد تدریس قضا و قدر و اختیار دینی کنکور - علیرضا یوسفیان پور میراگر ویسکوالاستیک Yamato و تست میز لرزان آن دابسمش دوستات میخوان بازیگربشن غمگین عالی مداحی زیبا از بنی فاطمه دزدی از بیت المال از زبان بیژن زنگنه وزیر نفت انهدام تانک داعش توسط گروه شکارچیان داعش در صحرای شام نماهنگ فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا(ع) آبکاری پاششی فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر تکسچرینگ با viewport canvas در مکس(انگلیسی) تدریس دین و زندگی کنکور - علیرضا یوسفیان پور - دینی 100 هدف زنی با کرال مگا جاسم شعر خواندن تویلایت تدریس هندسه کنکور استاد بنی هاشمی ، مبحث مساحت حقیقت حضور شاه در زلزله طبس! تدریس ریاضی گسسته کنکور ، دکتر دادبام، میانگین درجات رئوس گراف لحظه فرو رفتن پیچ در سر چگونه با واژه های ناآشنای reading ها برخورد کنیم ؟! دکتر شهاب اناری نقل جواد خیابانی از داغ دل یک کودک کرد مادر از دست داده تست عملکرد میراگر ویسکوالاستیک- پلاستیک kinetica آخرین نذری چگونه واژگان زبان انگلیسی کنکور را بهتر یاد بگیریم ؟! دکتر شهاب اناری 5 ایده جالب (چگونه دکور اتاقمان را زمستانی کنیم ) داداشمون مجید مرثیه ای برای شیر دین و زندگی سال سوم دبیرستان - دینی صد تدریس ریاضی کنکور ، دکتر مجتبی دادبام، تابع جز صحیح و براکت اوج خنده ترسیدن ازمار خوانندهای جدیدوقدیم دین و زندگی را چگونه برای کنکور بخوانیم ؟ علیرضا یوسفیان پور آموزش مبحث هدایت دینی صد استاد یوسفیان فرار راپانزل از برج لگویی مدلسازی پیشرفته قسمتی از یک قطعه صنعتی FARHAD MAJIDI Football career سرگذشت فوتبالی فرهاد مجیدی ( NAVAD 90 TV Channel ) زندگی نامه فوتبالی علی کریمی _ Football biography of Ali Karimi بسیاری از بلاها ربطی به غضب و سخط خدا نداره باران خاک و خون نحوه مطالعه دینی برای کنکور - دینی صد تدریس قضا و قدر و اختیار دینی کنکور - علیرضا یوسفیان پور علیرضا یوسفیان پور در شبکه 1 - آموزش دین و زندگی تدریس دین و زندگی کنکور - علیرضا یوسفیان پور - دینی 100 خرید تلویزیون از بانه حل تحلیلی سوالات دین و زندگی کنکور رشته تجربی تدریس هندسه تحلیلی کنکور ، مهندس بنی هاشمی ، ضرب داخلی بردار ها حل تست گردش خون مقایسه ای - حرف آخر ولایت عشق ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه نیمه عمر استاد کامیار فتوت آموزش فیزیک کنکور با انیمیشن - مبحث نیمه عمر آموزش زیست شناسی کنکور - مبحث انعکاس تدریس ادبیات فارسی کنکور - مبحث هم آوایی فیزیک حرف آخر - مبحث گرما و دما از زندگی نامسالمت آمیز در پایتخت تا متروهایی که دیگر بر دین و زندگی سال سوم دبیرستان - دینی صد بررسی و حل تشریحی تست های دین و زندگی کنکور - استاد یوسفیان پور نوید محمد زاده به سرپل ذهاب رفت و پیرمرد معروف را دید!! آموزش اعجاب انگیز دین و زندگی کنکور با انیمیشن - دینی صد داستان سیندرلا لگویی سطل پدالی چهارگوش 10 لیتری لیمون وانت بار لعاب کاری فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر دینی یوسفیان پور - حل تست های کنکور تجربی 95 دینی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور - دینی صد حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش2 شبیه سازی احتمال مسأله تاریخ تولد یکسان، در نرم افزار R حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش6 حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش1 مراسم ختم جانباختگان (بویژه کودکان) زلزله کرمانشاه کارگاه ساخت زره پوش های انتحاری داعش در عیاش دیرالزور هیچ دیگه نوید محمدزاده در کنار پیرمرد معروف کرمانشاهی هیئت عزاداران حضرت علی ابن ابی طالب ایلخچی بامداحی علی شکوری مدلسازی قسمت پشت یک تلویزیون lcd(انگلیسی) خیلی مسخره هست نوحه دیگه از مداح نوجوان {محمدامین کوهانی} دیالوگی ماندگار از خسرو شکیبایی در روزی روزگاری حادثه پلاسکو و جان های اتشنشان ها را یادمان نرود!!! مراسم خطبه خوانی خادمان حرم امام رضا (ع) رجز خوانی در مراسم تشییع شهید مدافع حرم محمد(مرتضی) عبداللهی لیوان های ماگ روزه گرفتن پینکی پای (ته خنده) جنگ اسباب بازی D.M.C 4 - تحلیل توصیفی توسط نرم افزار اس پی اس اس - SPSS اولین گام ،فرهنگ آپارتمان نشینی کاملترین آموزش کناف کاری ساختمان از ابتدا تا انتها مراسم تجلیل از 26 شهید روستای کوهستان بهشهر مازندران فیلم فوق العاده جذاب سلمان خان درنقش دیوانه باهوش لحظه دردناک نجات دو کودک زنده از زیر آوار 7 - انجام دادن آزمون تی استیودنت (t-student) در SPSS ویدوی تبلیغات ماشین در شرکت هیوندا میکس فیلم هندی2017 کلیپ هوشیار و بیدار ظرف هایی از جنس برگ درختان دانلود فیلم زیبای هندی سلمان خان با حضور ایران در کشتی آموزش نصب لمینت ولمینت کاری فوتبالیست ها - سری اول - قسمت 8 عاشق لینوکسیم - قسمت اول تیم بکس طنز با صدای لری تدوین فتوت مشاجره ی لفظی یک جوان بیکار و نماینده مجلس ثواب زیارت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) کشته های مسکن مهر به ۱۰۰ نفر رسید! مستند ظهور - قسمت پنجم حامیان مالی فصلنامه شماره دو انگلیسی گیلگمش فیلم آموزش رانندگی -فرهنگ رانندگی کربلایی مجید رضایی بنی هاشم همه زیبا فیلم موتوری خانه ضد زلزله 2 وقتی مکعب خونه سازی دست اوتاکو میدین ...!(حتما ببینید ) دانلود فیلم زیبا بازی سلمان خان و دختر لال و برتر هند عالیه عکاسی های مستر آرمان در کرمانشاه نماهنگ امام رضا ( محمد شمس ،عماد بهرامی ) امیر تتلو پیش داوری و قضاوت تریلر رسمی فیلم موفق و مبارزه خونین Boyka Undisputed ویپ حرفه ای سوباکس مینی، subox mini ، فروشگاه رابو ۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ توحید شناسی 1-خالقیت توحیدشناسی 2-ربوییت مو بس اخو ملا باسم کربلایی با زیرنویس فارسی تتلو: هیچ خواننده ای به جز خودم قبول ندارم آموزش نرم افزار رانندگان ماکسیم کربلایی مجید رضایی وقتی که در عزای شما گریه میکنم دریفت مسعود تبریزی با کریسیدا 3s_gte عزای خرها برای رفیق مرده پادکست " قهوه است " با صدای علیرضا عطاری پرورش زالوی طبی زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ کربلایی مجید رضایی کبوتر دلم به شور پرش ٧٠متری موتور سوار إیرانی كه قرار بود تو كتاب گینس.. حامیان مالی فصلنامه شماره یک انگلیسی گیلگمش مثل خودته نوحه بسیار زیبا سوزانو آموزش ساخت گردن آویز پاییزی شوخی سگی و ترسناک آهنگ راز آلود از شهاب تیام اولین تیزر از انیمیشن شگفت انگیران ۲ لگو سرباز زمستان vs پلنگ سیاه (آزمایشی) مداحی بسیار زیبا در تکیه شهدای روستای کوهستان بهشهر نصب و فعال سازی نرم افزار نقشه بر روی جی چی اس خودرو خرملانصرالدین توحیدشناسی حل تست1 کربلایی مجید رضایی حال و هوای زائرا دم صحر زومبا - Zumba WARM UP - DJ BADDMIXX / اپلیکیشن مانکن کلیپ رهبری کربلایی مجید رضایی تو از تبار فاطمه ضمانت اجرای تعهدات در قرارداد - مدیریت ادعا - آمری نیا ساخت دستگاه فانتاکروم 02156574663 ایلیاکالر ربات ارسال SMS (پیامک کوتاه) حفاظت کاتدی چیست cathodic.ir خرید تلویزیون از بانه فیلمی اتفاقی از لحظه هولناک زلزله ۷.۳ ریشتری در سرپل ذه دابسمش محمد أمین كریم پور زیارت حرم مطهر امام رضا علیه السلام توسط رهبر انقلاب معاشرت مسلمان با کفار بهایی جلسه هیئت قمربنی هاشم ع روستای خوش کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 1 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 2 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 3 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 4 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 5 نحوه ی شهادت 26 شهید والامقام روستای کوهستان بهشهر بندبازی ترسناک روی رودخانه پر از تمساح! آدرس کانال ما آهنگ ای سن به سبک جنگ ستارگان صدایش خنده داره بعد داره تو كأخ سفید می خونه تصویرهای زیباازماه امینت زیارت اربعین حسینی(ع) را مدیون ... پلاریزیشن سل چیست polarization cell از سایت cathodic.ir ایران و کرمانشاه یهوویی - اشکها و لبخند ها توحیدشناسی 3-همه توحیدها طریقه تمیز کردن هندزفری کتیبه خشایار شا در ترکیه تغییر از خود ما آغاز می شود توحیدشناسی حل تست3 شهادت جانسوز حضرت رقیه (س) در خرابه شام آبکاری علی حاتمی 09195642293 باشقیرستان و بشاگرد لوکاکو راشفورد لینگارد و میخیتاریان معرفی ویدیویی تلویزیون ال ای دی ال جی 55UJ752V رباتهای هوشمند قاتل گلهای امید آرپی جی زن زیارت با معرفت امام رضا (ع)... ای سلطان کرم، حامد زمانی پرورش زالو دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ آهنگ بسیار جنجالی پسری جوان برای دولت دکتر روحانی 80درصد ملت زیرخط فقرن آیت الله سیدصادق شیرازی سطل پدالی چهارگوش 7 لیتری لیمون تیكه از اهنگ خروشت گردن ترفند جالب استفاده از فندک زیپو، حکاکی طرح و متن دلخواه شما،۰۹۱۹۸۱۹۸۷۸۹ میون اشک زینب تست اتصال الکتریکی آند به کابل cathodic.ir خب دوستان اینم آموزش ساخت رات اندروید پرورش زالو زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده ۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ تقدیمی ترسناک کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 6 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 7 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 8 ابکاری فانتاکروم ایلیاکالر 09195642293 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 9 یادی از خانه ما (قبر) کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 10 تیر خوردن متهم آمریکایی از روی دوربین لباس پلیس آمریکا رباتهای هوشمند قاتل خلاصه بازی رم2-1لاتزیو،هفته 13م سری آ 18-2017 2017-2018 VW GOLF MK 7.5 GTI  تبلیغ 2018 هنرنمایی حیرت انگیز دستفروش برای جذب مشتری اینم از گیف خاک تو سرت. آموزش اسلایم طلایی شعار هرچی مرده، احمدی برمیگرده حرف های جالب پسر کُرد زلزله زده در جواب خبرنگار این همه را ولش این شکمه ؟ هه آموزش ورزش _۶۶ رسوایی مسکن مهر را از نزدیک ببینید! (زلزله کرمانشاه) شعر قشنگ برای رهبر گروه نمایشی اسنایجر واکنش مردم در لحظه حضور احمدی نژاد در حرم عبدالعظیم ع بنزS-Class اکثر انسان ها مخصوصا ... واکنش مردم به حضور احمدی نژاد در مناطق زلزله زده ابررسانا و تعلیق کوانتمی میکس سریال ماسک عروس اجرای تصنیف زیبای استادایرج درکانون ادبی یکتا مشخصات فنی تایر خودرو سازنده دستگاه ابکاری فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر فرق ایرانی هاوخارجی ها تقدیم به عشقم اسراااا تریلر " MLP The Movieb " مای لیتل پونی دوبله فارسی میکس سریال کره ای خاطرات بالی آتش سوزی مهیب و وحشتناک در پکن با 19 کشته و 8 مصدوم تبلیغ کانال sogol.pony شرط دیدن این بازنشر است آموزش محاسبه مقاومت چاه آندی و ارتینگ cathodic.ir لبخونی دخترا خوشگل اسلایم مهم توضیحات catwalk تیشرت دیزل / Diesel Wild Cat ابالفضل علمدار احمدی رو نگهدار شعار هر ایرانی عزل دو ل نرم افزار ارتباط با کنسول تجهیزات از طریق گوشی اندروید دیدار اهالی مردم جوی آباد با خانواده شهید محسن حججی میکس فیلم کره ای برف در دریا کلیپ محاسبه مقاومت پوشش در حفاظت کاتدی nace سایت cathodic.ir توحید شناسی 2-دین وزندگی کنکور خمس وزکات درد مشترک ساختمان های سرپل ذهاب چه بود؟ کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 11 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 12 توحیدشناسی حل تست2 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 13 میکس فیلم کره ای مشکلی نیست این عشقه کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 14 ابکاری و لعاب کاری فانتاکروم 02156574663 کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 15 مهتاد خخخخخخ بطلان اهل سنت از زبان ایت الله وحیدخراسانی یک عمل انسان دوستانه ساده ... شعار هر ایرانی، عزل دو لاریجانی در حضور احمدی نژاد آموزش ورزش _ ۶۷ انیمه بلیچ، Bleach قسمت 4 (انگلیسی با زیرنویس فارسی) ملاقات نیتروژن مایع و دوغ دلجویی سردار سلیمانی از دختر خردسال شهید مدافع حرم نحوه نصب و تنظیم تایمر آبیاری اتوماتیک اوربیت تنبل به این میگن خخخخخخ اعتراض صریح یک خبرنگار محلی از پنج روز بی توجهی حکومت به زلزله زدگان گیلانغرب دلســـوزخالـــدی آهنگ غمگین زلزله زدگان.. کرمانشاه هنرمند حسن هیاس در وصف زلزله زدگان سرپل ذهاب #کرمانشاه جانباختن 100 نفر در زلزله کرمانشاه در مسکن مهر طنز خنده دار کلیپ دابسمش شاد باحال ببین و بفهم!☆ تمدن ایران یا یونان(Crash curse) آموزش ورزش _ ۶۸ منفجر شدن انتحاری داعش توسط خندق حفرشده حشدالشعبی میکس سریال کره ای به من دروغ بگو دیدار احمدی نژاد با زلزله زدگان ببینید_ صلوات خاصه حضرت_امام_رضا(ع) کانال خیلییی کپی کار پلیس سپکا (سگهای پلیس کار آزموده) به دنبال اجساد زیرآور طرز تهیه 4 میان وعده سالم و خوشمزه سوراخ بزرگ ایجاد شده از زلزله در مرز ایران و عراق کلیپ ها و دابسمش های خنده دار 16 پروژه بازی نام توسط مولتی مدیا بیلدر mmb چراغ قوه پلیسی آمریکایی زنون زوم دار 5 زمانه با لامپ T6 اندازه گیری ظرفیت الکتروشیمیایی آند cathodic.ir بازیگوشی بلبل خرما دانستنی‌های شگفت انگیز از دنیای مارها - قسمت ۱ بدن ما کمبودهایش را به چه شکلی بروز می دهد؟ اظهارات نماینده کرمانشاه: مرگ هزار نفر در زلزله کرمانشاه؛ آقایان بی خبرند! نصب و تنظیم سنسور نوری فروش كيك عروسى دونالد ترامپ و ملانيا ترامپ! + عکس آموزش ورزش _ ۶۹ داستان زنى كه از پاهايش ميخ، سوزن و سرنگ بيرون ميزند! + عكس میکس سریال کره ای والس بهاری میکس فیلم کره ای ملکه هفت روزه اولین افشاگری علی کریمی, جادوگر فوتبل آسيا علیه مهدی تاج و فدراسیون نشینان! نیازهای جدید زلزله زدگان کرمانشاه جواد خیابانی: دختری که جسد مادرش را در خانه زلزله زده پنهان کرده بود تا دفن نشود هیدروگرافیک ایلیاکالر 09362709033 باران جوووووووون دیدار دکتر سعید جلیلی از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی میکس سریال کره ای ملکه هفت روزه امام رضا - نوحه خوان مادر فاطمه مداحی فوق العاده زیبا ویژه شهادت امام رضا (علیه السلام) / ویژه و گلچین 1395 /2016/1438 چراغ قوه پلیسی آمریکایی زنون زوم دار 3 زمانه با لامپ T6 چگونه از دخترا لب بگیریم؟ ویدیو بسیار باحال آموزشی! سهیلا مادر قیمت 2 تمرین برای قوس و امار شوت بسکتبال اسلاید شو از عکسای قدیمی عشق جان(رهام)خودم ساختم تأکید مولانا عبدالحمید بر رسیدگی به زلزله زدگان کرمانشا آینده اسباب بازی ها آموزش ورزش _ ۷۰ نقاشی و آرزوی دیدنی و شنیدنی کودک زلزله زده سرپل ذهاب کمکهای مردمی به زلزله زدگان تشکر فوتبال فقط یک ورزش و بازی نیست - صحنه های احساسی فوتبال ساخت اسلایم واکنش جالب کارشناس خانم برنامه تلویزیون عراق به زلزله شعر خوانی شقایق شفیعی نوجوان انجمن یکتا کربلایی محسن حسنلو انواع تست آند mmo از سایت cathodic.ir پسری که بعد زلزله بفکر مدرسه هست مداحی «نگاه آخر» با صدای سید رضا نریمانی مهرداد شیاسی شاعر توانای کانون ادبی یکتا دانلود فیلم Logan Lucky 2017 فیلمی اتفاقی از لحظه هولناک زلزله ۷.۳ ریشتری در سرپل ذهاب آخرین وضعیت آب آشامیدنی در مناطق #زلزله زده کودک سنندجی کاپشن تنش را به زلزله زدگان بخشید، درس عبرتی است برای مسیولین بی کفا The Nut Job 2 trailer تهران سی دی شاپ توحید شناسی شاهکار رتبه 30کنکور؟چگونه دینی کنکوررابالای 90 زدم؟ شاهکار رتبه 300 کنکور؟چگونه دینی را بالای 90 زدم؟ اعتراض تکان دهنده یک زلزله زده اهل سرپل ذهاب به روحانی كارتون شواليه هاي عدالت روستای دیزار دانلود رایگان قسمت اول سریال اشوب بازدید حافظ ناظری از مناطق آسیب دیده از زلزله کرمانشاه و سرپل ذهاب 3 امتیاز DxOMark چیست و چطور به دست می آید واکنش مهناز افشار به پرونده و اتهام همسرش و ماجرای شیر خشک‌های فاسد! در کوتاه ترین زمان جم و منابع کلش خود را نامحدود کنید دانستنی‌های شگفت انگیز از دنیای مارها - قسمت 2 نگاهی به خانه ۳۰ میلیون دلاری مانی مشعوف میلیاردر ایرانی! چند نکته خاص درباره کشور هلند که با دانستن آن تعجب می کنید! از کلیپ‌های جالب تا دیوونه بازی های دختران و پسران! - Part 29 هِه رو هِه دا ¤▪️ ••عبداله محمد خانی •• تقدیم به زلز دومین نکته طلایی زندگی:تاکید برویژگیهای منفی (محمدی نیا ..حجت الاسلام ظهیری .حرم مطهر فیلم های واقعی ضبط شده از موجودات غول پیکر و عجیب داب اسمش ژینوس جون با آهنگ ماکان بند(توضیحات مهم) فیلم های واقعی ضبط شده از موجودات غول پیکر و عجیب آهنگ عاشقانه و آرام بخش باربی مل و ایوی آموزش پاک کردن حافظه کش بررسی کارنامه های کنکوراستاد منتظری خرید تلویزیون از بانه حسن زیرک برای زلزله زدگان سرپل و قصر خواند آموزش فیزیک کنکور مبحث دینامیک آموزش هندسه کنکور الگوی بادبادک - حرف اخر فیزیک کنکور - فشار در نقاط هم تراز پرستار تنها بیمارستان سرپل ذهاب که پس از زلزله تخریب و تخلیه شد:در همین بیمارستا افشاگری معاون استاندار کرمانشاه درباره مسکن مهر در این استان تاثیرات مخرب نور موبایل روی چشم و بدن ویدیوی کامل حمله عناصر قرارگاه ثارالله و لباس شخصی ها به بست‌نشینان شاه عبدالعظیم - مشایی و ... توهین وحید حقانیان، معاون دفتر رهبر به جهانگیری به خاطر انتقاد از مسکن مهر حافظ ناظری از مناطق زلزله زده و خانه های ویران شده جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز تبلیغ نفس بی نام(پارک شین هه)برایMillet2017FULLHDکمیاب گر تیغ بارد در کوی آن ماه (اجرا حسنا احمدیان) کمک ارتش به زلزله زده ها ادبیات کنکور حرف آخر - آموزش مبحث حسن تعلیل آموزش اعجاب انگیز فیزیک کنکور شیمی موسسه کنکور حرف آخر - مبحث اسید و باز ریاضی حرف آخر - شیب شناسی نمودارهای ریاضی آموزش اعجاب انگیز زبان انگلیسی کنکور- حرف آخر اسلایم دو رنگ پفکی catwalk تیشرت دیزل / (Diesel (diesel Logo یه ویدیو جدید دیگه از سارا diy اسلایم به شکل خوراکی پارت ۱ ویدیو ارسال شده از عزیزانی که در مناطق زلزله‌ زده در حال کمک هستند! وقتی مامانت نیست منو نگاه ... خوشگل هست؟؟؟ فیلم ترانه دوری تو با صدای دلنیا رزازی جانباختگان زلزله کرمانشاه آبان 96 مسئول مسکن مهر سرپل ذهاب: ریزش دیواره ها در این زلزله طبیعی است! رابین هود ایرانی؛ نامه یک دزد بامعرفت به زلزله زدگان! خانه های ضد زلزله ای که تا الان ندیده ایم زیست شناسی حرف آخر - تدریس مبحث قلب انسان زیست کنکور مبحث غشای سلولی روايتى تلخ از زلزله از زاويه اى كه معمولا نميبينيم غمگین فیزیک موسسه حرف آخر - مبحث فشار در دو نقطه هم تراز عربی حرف آخر - مبحث معتل نوید محمدزاده در کرمانشاه شیمی کنکور - آموزش تغییرات شیب در نمودار مول - زمان آموزش درست کردن اکلیل برای مو رو حرف مامانا نباید حرف زد امکان نداره سن این افراد را درست حدس بزنید! + تصاویر! زندگی یک تراجنسیتی در قاب تصاویر! هیئت عزاداران حضرت علی ابن ابی طالب:بامداحی علی شکوری واکنش ناجا درباره فیلم برخورد خشونت بار مامور پلیس با زلزله‌زدگان + ویدیو سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع)شور بسیـار زیبا زیست شناسی کنکور حرف آخر - پارادوکس زیستی هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده جم نامحدود بازی کلش به گرگ ها گفتيم ما رو نخور/ ما زائر امام حسينيم اينا چی ميزنن؟ روبات سالروز شهادت امام رضا علیه السلام تسلیت باد تتلو رو کجا بفرستیم؟ معرفی گوشی Apple iPhone X Unboxing گوشی Apple iPhone X ماجرای عذرخواهی برای ۲۰ ثانیه اشتباه در حرکت یک قطار در ژاپن! مرگ پدر خوانده مخوف مافیا روضه و درد دل با امام رضا -علیه السّلام- میثم مطیعی دانلود رایگان قسمت اول سریال اشوب قسمت دوم سریال السا وانا؛(ببخشید که خیلی دیر شود آموزش شگفت انگیز شیمی کنکور با انیمیشن و تصویر سازی پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ اسلایم بدون چسب بوراکس و غیره حامد محضرنیا-سلام امام رضا-EMam REza رئال ۱۱_۱ بارسا زیبا ترین فیلم ❤ آموزش جادویی ریاضی کنکور - حرف آخر آموزش زیست شناسی کنکور - مبحث گردش خون مقایسه ای - حرف آخر زیست شناسی حرف آخر - تدریس مبحث ژنتیک بوش قفل کن یا پاور لاک (POWER LOCK) چیست و نحوه نصب فانتاکروم 09195642293 ایلیاکالر اتصلات بدون خار بوش قفل کن یا پاور لاک (POWER LOCK) ♡♡♡♡تقدیمی به عشقم شانا ♡♡♡♡ مشاوره نحوه مطالعه درس شیمی سال سوم عربی کنکور - آموزش مبحث منصوبات ( تمییز ) - حرف آخر آموزش مبحث هدایت دینی صد استاد یوسفیان خانم سارق اینجا را محاسبه نکرده بود !!! سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع) شور بسیـار زیبا عربی موسسه حرف آخر - حل تست های مبحث تمییز عزاداران میدان بالا محمدیه در حسینیه عاشورگاه 30صفر فیزیک کنکور را چگونه جمع بندی کنیم ؟ حجت الاسلام ظهیری شبکه استانی نور بالانس بی ام وهx6 شیمی کنکور - آموزش مبحث گیبس و تعادل - حرف آخر حل تحلیلی سوالات دین و زندگی کنکور رشته تجربی ارسالی سلنا به استوری اینستا بررسی و حل تشریحی تست های دین و زندگی کنکور - استاد یوسفیان پور میکس سریال عشق شاهزاده تغدیه خرس قهوه ای از عسل طبیعی قسمت اول آموزش html و css خواندن و سوت زدن عروس هلندی نر مست درسنامه دین وزندگی کنکور آبنما موزیکال رامسر معرفی محصولات شیمی موسسه حرف آخر اقدام مضحک ترامپ در وسط سخنرانی عربی حرف آخر - آموزش مبحث مستثنی دانلود آهنگ شیلر دینی یوسفیان پور - حل تست های کنکور تجربی 95 ما ز بالییم - چمک میکس سریال نقاب دینی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور - دینی صد مطابقت 92 درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 مطابقت 92 درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز پرورش قارچ دکمه ای دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ آموزش تلفظ حروف عربی و قرائت جالب ترین فیلم عمرت انتقام سخت گوزن از شکارچی اولین تصاویر از داخل شهر بوکمال سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع) -شور قتلگاه عزاداران حسینی سالروز شهادت امام رافت و رحمت 30 صفر96 حل تست های دین وزندگی کنکور قضا وقدر1:مفاهیم بررسی و حل تحلیلی تست های زبان انگلیسی کنکور - حرف اخر ژنتیک کنکور را قورت بده - حرف آخر عزاداری شهادت امام رضا در احمدآبادفلاح(1) لا تحاول ویای...ملا باسم با زیرنویس فارسی هیئت حضرت علی ابن ابی طالب:مداحی علی شکوری نماهنگ زیبای حماسی یمنی ها جلوگیری از ایدز:رفتارهای منطقی در روابط جنسی ( قسمت 2) میکس سریال کره ای یونگ پال ساخت زیورآلات رزینی به فارسی - مدال رنگی جذاب (بخش آخر) تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج ریاضی حرف آخر ابکاری روی تمامی سطوح ایلیاکالر 09195642293 تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج فیزیک حرف آخر میکس شاد سریال کره ای عشق شاهزاده تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج شیمی حرف آخر میکس سریال کره ای ماسک عروس چاه مکن بهر کسی هک بازی کلش با قابلیت جم تمام نشدنی Unboxing گوشی Razer Phone جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز جم رایگان بازی کلش catwalk جین زنانه / ASOS ultra skinny موزیک ویدیو سریال کره ای متاسفم دوستت دارم کلاهبرداری تو روز روشن به اسم زلزله زده !!! واقعا که .. Unboxing گوشی OnePlus 5T تطابق باورنکردنی سوالات زیست شناسی کنکور 96 با پکیج حرف آخر جم نامحدود بازی کلش فیزیک حرف آخر - آموزش مبحث آزمایش یانگ هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده املا لغت واژگان حرف آخر - استاد محسن منتظری هک سرور کلش تضمینی و تست شده تدریس شیمی کنکور با رمزگردانی و انیمیشن - مبحث خواص کولیگاتیو هک جم و منابع تمام نشدنی کلش جم نامحدود بازی کلش موزیک ویدیو سلناwolves سلنا گومز و طرفداراش:-) میکس سریال کره ای شش اژدهای پرنده تبلیغات کافه اپال با کمک اینفلوئنسر های اینستاگرام نقد و بررسی گوشی iPhone X تطابق باورنکردنی سوالات دین و زندگی کنکور 96 با پکیج حرف آخر دین و زندگی حرف آخر یوسفیان پور سالروز شهادت امام رافت و رحمت 30 صفر96 امام زاده نایین ارسالی سلنا گومز به اینستاگرام 2017 سلاطین دابسمش این روزا دانلود رایگان فیلم سارا و آیدا با کیفیت FullHD دانلود پروژه افترافکت موکاپ اپلیکشن سه بعدی 3d App ویدیوی تایم لپس ناسا نصب و راه اندازی وکیوم پمپ آبی-66791775 (021) مسئله سنت گرایی با اصولگرایی/سکولاریسم وارونه-فراستخواه اسلایم دونه برفی جدیدم تصاویر دیدنی از پرتاب یک کاوشگر توسط ناسا تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج ادبیات حرف آخر تبلیغات سان رز در اکران مردمی فیلم انزوا، بهنوش بختیاری جمع بندی دین و زندگی کنکور - استاد علیرضا یوسفیان پور دعای حجت اسلام ظهیری حل تست های دین و زندگی کنکور تجربی 95 - حرف آخر قضاوقدر3:تست مفاهیم تقدیم هدیه مهدیه میرزایی دختربچه خردسال شعرخوانی زیبا دین و زندگی حرف آخر یوسفیان پور هک 100% تضمینی کلش آف کلنز دینی 100 - آموزش اعجاب انگیز دین و زندگی کنکور آموزش اسلایم با دو وسیله (توضیحات) دیوار مرگ دیشب کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 1 تیزر تبلیغاتی باشگاه بدنسازی فیت کلاب کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 2 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 3 دینامیک حرف اخر - استاد پیمان کامیار چند عکس خودم (توضیحات مهم ) کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 4 فیزیک حرف آخر - قوانین تغییرات کیفی مدار کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 5 میکس فیلم کره ای صاحب ماسک آموزش مقدماتی PHP ( قسمت دهم) دینی 100 - علیرضا یوسفیان پور - دین و زندگی کنکور دابسمش دین و زندگی کنکور را به دینی 100 بسپارید آموزش کاربردی تنظیمات موس موفقیت دیدنی نیست، خواندنی است بیمه ایران فیلم بیمه عمر مسئولیت تیزر خرید بیمه آموزش عزاداری شهادت امام رضا در احمدآبادفلاح(2) صلوات خاصه با زیرنویس انگلیسی گلِ باهارُم- مهدی رستمی پلنگ هرمزگان تطابق باورنکردنی سوالات زبان کنکور با پکیج زبان انگلیسی حرف آخر قطعه بیکلام پاییز اجرا توسط گروه دلشدگان آموزش فیزیک کنکور - مقایسه روش های حل تست های سینماتیک اگه حجاب آزاد بشه روسریت رو بر میداری؟ زبان انگلیسی حرف آخر - استاد مجتبی محمودی زیست کنکور استاد شاکری - مبحث آلرژن دینی کنکور - دینی حرف آخر - دینی 100 پرسش و پاسخ شرعی | آیا تراشیدن همه موهای بدن جایز است؟ مرحوم کافی: ما شیعه ای نیستیم که وحدت کنیم تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 1 ثبت نام در سایت بیت کانکت دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی 2 عزاداری شب عاشورای حسینی نماهنگ شهادت امام رضا (ع) خواهان دیدار معشوق دختر بازی با زبان فارسی درخارج عاقبت دختر بازی در ایران دختر بازی یک ایرانی در WalMart هک جم و منابع بازی کلش آف کلنز زیست شناسی حرف اخر - مبحث ژنتیک جمعیت 1 ریاضی موسسه حرف اخر - معادله درجه 2 زبان انگلیسی حرف آخر - آموزش مبحث لغات زبان کنکور آموزش رمز گذاری روی تلگرام دین و زندگی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور دینی 100 استاد علیرضا یوسفیان پور میکس سریال کره ای عشق مخفی کربلایی مهران کریم الهی لگو ی کوشا برای دومین مسابقه ی کانال راوی فروش ویژه دستگاه زبری سنج-صافی سنج سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن (ع)زمینه-عزات غریبه نحوه ی قدیمی کردن تصاویر جدید به صورت واقعی آموزش مبحث سینماتیک فیزیک کنکور - حرف اخر نماهنگ شهادت امام رضا (ع) ۲ اسلایم آموزش تدریس زبان انگلیسی کنکور دکتر شهاب اناری ، واژگان درس 1 پیش دانشگاهی استفاده از داشبورد بیت کانکت آموزش استادی در UVW Mapping در ۳Ds Max 2018 از Lynda ریاضی حرف آخر - آموزش مبحث ترکیب توابع دین و زندگی حرف آخر - استاد علیرضا یوسفیان پور دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 6 دینی صد استاد یوسفیان پور - دینی 100 آهنگ قلاده های طلا با اجرای حامد زمانی مطابقت باورنکردنی تست های دین و زندگی کنکور96 با دی وی دی های دینی 100 اجتماع باشکوه هیئت های مذهبی شهرستان دماوند در مشهد حل تحلیلی تست های دین و زندگی کنکور - دینی صد تدریس زبان انگلیسی کنکور دکتر شهاب اناری ، گرامر درس 1 پیش دانشگاهی تدریس ادبیات کنکور استاد احمد سبحانی ، مبحث ساختمان واژه تدریس ریاضی کنکور دکتر دادبام ، کاربرد مشتق 1 هانا از خیابون رد شدنشم خطرناکه تدریس ریاضی گسسته دکتر دادبام ، جادوی درخت 1 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 6 پروژه آتوران با مولتی مدیا بیلدر mmb مشاوره تخصصی شیمی استاد شیروانی - حرف آخر اسلایم (توضیحات مهمه) زیست شناسی کنکور حرف آخر - آموزش مبحث پارادوکس هورمون ها موکب علی ابن موسی الرضا (ع) روستای اصفهانکلاته تغییرات تست های شیمی کنکور در گذر زمان- حرف آخر حل تست های فیزیک کنکور مبحث سقوط آزاد - حرف آخر آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 5 تطبیق باور نکردنی سوالات دین و زندگی کنکور با پکیج دینی صد علیرضا طلیسچی - تو فک میکنی کی ای (تیزر) هیئت علی ابن ابی طالب ایلخچی بامداهی علی شکوری تمرین سلنا گومز برای اجرای Amas حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 5 ننیجه تمرکز آموزش دین و زندگی کنکور با انیمیشین - دینی 100 به یاد کرمانشاه کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 7 نقشه کامل سوریه تا این لحظه 28 آبان 1396 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 8 سیلمی عرب لوکاس...نوه مبارک وحداد کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 9 کلیپ های خنده دار نصین و بنیتا قسمت 10 اسلایم واقا عالیه موزیک بیس دار بی نظیر⁴★منبع موزیک در تلگرام irr98@ ★ صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 حل تست اعراب تقدیری استاد واعظی صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 حل تست های مبحث فشار نقاط هم تراز catwalk جین زنانه / River Island صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 از اربعین بگو- اقای مهران حسنخانی از قم مقدسه صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 انتقاد حافظ ناظری از کیفیت ساختمان های مسکن مهر صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 عزاداری شب عاشورای حسینی صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 بررسی تست های cloze test زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 تیتان ها به پیش ( ساندویچ افسانه ای) تدریس مبحث استثناء عربی کنکور - استاد مصطفی آزاده - موسسه ونوس تدریس مبحث ضرب مختلط هندسه کنکور - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس اسلایم قضا وقدر2:درسنامه قضا وقدر5:آیات قضا حل تست های قوانین تغییرات کیفی مدار صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 تدریس قوانین تغییرات کیفی مدار کامیار - حرف آخر ادبیات کنکور حرف آخر - مبحث ایهام آموزش متفاوت فیزیک کنکور ( مبحث سقوط آزاد ) - حرف آخر آموزش شگفت انگیز عربی کنکور مبحث معتل - حرف آخر حل تست های فیزیک کنکور فقط با یک نگاه - حرف آخر حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 6 حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 4 تدریس هندسه کنکور مهندس بنی هاشمی، احجام و اشکال فضایی مداحی تدریس نمودارهای حرکت شناسی فیزیک کنکور - استاد یحیوی - موسسه ونوس حل تست های گرامر زبان کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس پروژه بازی توسط مولتی مدیا بیلدر mmb {میکس} جدیدم تقدیمی به ♡میترا جوجو ♡[and THE ORIGINAL IS A] نماهنگ شهادت (حرم) امام رضا ۳ صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 حل شگفت انگیز تست های ریاضی کنکور ( مبحث ترکیب توابع ) - حرف آخر صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 داور فقط داوریه ساکایا حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 3 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 قضاوقدر4:آیات تقدیر جمع بندی و حل تست های دینی کنکور - مبحث توحید شناسی دین و زندگی کنکور با دینی 100 بالای 90% تدریس ریاضی انسانی مهندس نصیری بسته mix مبادله (صرافی) بیت کانکت زیست شناسی کنکور - چرخه تناوب نسل اسلایم مرواریدی جلسه4-هفته3-آموزش آنلاین مدیریت استراتژیک شغل-مأموریت آموزش دین و زندگی کنکور - مبحث توحید عبادی تدریس گسسته کنکور دکتر دادبام، جادوی درخت 2 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 شیمی استاد شیروانی - حرف آخر صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 صفرتا صدزیست شناسی حرف اخر02166028126 مو عزاداری شب عاشورای حسینی مو صفحه تراکنشها تصاویری از ورزشگاه زیبای شهر کربلا مو فیزیک حرف آخر - مبحث موج آموزش جادویی ریاضی کنکور ( مبحث ترکیب توابع ) - حرف آخر آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 4 آهنگ آسمون نارجی ابرا شدن تیره تصویری تدریس ریاضی کنکور مهندس مهربان، هم ارزی های مثلثاتی 2 تدریس ریاضی کنکور دکتر دادبام، کاربرد مشتق 2 قضاوقدر6:اختیار

آخرین خبرهـا