جامعه جهاني پشت برجام ايستاده است

خبرگزاري آريا - دکتر محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران در مصاحبه با خبرنگار شبکه سي‌بي‌اس نيوز آمريکا در تهران به مسائل مختلفي چون سخنراني ضد ايراني ترامپ و واکنش ايران به خروج ايالات متحده از برجام پرداخته است.
به گزارش خبرگزاري آريا، ترجمه مصاحبه اليزابت پالمر، خبرنگار سي‌بي‌اس نيوز، با دکتر ظريف را که روز شنبه در محل وزارت خارجه انجام شد در ادامه ملاحظه مي‌کنيد:
آقاي دکتر ظريف در ابتداي مصاحبه در پاسخ به سؤال خبرنگار سي بي اس که با توجه به تلاش هاي زياد شما براي رسيدن به برجام، آيا از اتفاقاتي که در روزهاي اخير و سخنراني آقاي ترامپ شنيديد ناراحت شده ايد، با اشاره به فرآيند طولاني مذاکرات هسته‌اي گفت: افراد زيادي به شدت روي اين مسئله کار کردند. براي رسيدن به اين توافق حدود ده يازده سال موضع‌گيري و خطابه سياسي و دو سال مذاکره جدي صورت گرفت. و من اتفاقا بسيار خوشحالم، چرا که مي‌بينم جامعه جهاني محکم پشت اين توافق ايستاده است. اين تأثيرگذاري ديپلماسي را نشان مي‌دهد. خيلي‌ها در آمريکا، و بخصوص در خارج از آمريکا، به اين باور رسيده‌اند که توافق هسته‌اي پيروزي ديپلماسي بود. آنچه که جمعه شب شنيديم مشتي حرف‌هاي سخيف و زشت بود. نبايد با اين حرف‌ها نااميد شد. اين حرف‌ها ديگران را نااميد مي‌کند (نه ما را). ايالات متحده طي 40 سال اخير از اين کارها زياد انجام داده است. بسياري از رؤساي جمهور پيشين (آمريکا) کار خود را با طرح چنين ادعاها و اظهاراتي که به اعتقاد من غيرمسئولانه است آغاز کردند، اما در نهايت پشيمان شدند.
وزير امور خارجه در واکنش به درخواست ترامپ از کنگره براي تصميم‌گيري در خصوص توافق هسته‌اي تصريح کرد: برجام توافقي دوجانبه ميان ايران و آمريکا نيست. بنابراين او (ترامپ) هر سياستي که بخواهد اتخاذ کند، به خودش مربوط است. اما تا زماني که آمريکا در چارچوب قوانين بين‌المللي عمل مي‌کند، بايد نه فقط به توافقي که دولت و رئيس‌جمهور آمريکا کشورشان را به آن متعهد کرده‌اند، بلکه فراتر از آن، به قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد پايبند بماند. مي‌دانيد که آمريکا عضو دائم شوراي امنيت ملل متحد است. اگر بخواهد از عمل به قطعنامه‌اي که نه تنها به آن رأي مثبت داده، بلکه از بانيان آن بوده است امتناع کند، اعتبار نهادي که براي آمريکا اهميت بسيار زيادي دارد به خطر مي‌افتد. علاوه بر اين، دولت آمريکا نيز اعتبار خود را از دست مي‌دهد. ديگر هيچ کس به دولت آمريکا اعتماد نمي‌کند و با آن وارد مذاکره درازمدت نمي‌شود، چرا که از حالا به بعد، مدت زمان تعهد آمريکا (به يک توافق بين‌المللي) محدود به دوره‌اي است که آن رئيس‌جمهور در اين کشور مسئوليت دارد.
دکتر ظريف در پاسخ به اينکه آيا منظورش بي‌اعتمادي کشور خاصي مثل کره شمالي است، گفت: نه، منظورم کل جامعه بين‌الملل از جمله کره شمالي است. مشاهده مي‌کنيد که اين دولت (ترامپ) در حال بيرون رفتن از همه توافق‌هاست... از توافق نفتا بيرون مي‌آيد، از توافق همکاري ترنس پاسيفيک بيرون مي‌آيد، از يونسکو خارج مي‌شود. از همه چيز دارد خارج مي‌شود. يکي از متفکرين آمريکايي گفت دکترين سياست خارجي آمريکا، دکترين خروج است. بنابراين مردم ديگر نمي‌توانند به حرف آمريکا اعتماد کنند.
وزير امور خارجه افزود: براي اينکه آمريکا با بسياري از اين توافق‌هاي بين‌المللي همراه شود، خيلي‌ها امتيازاتي را (به اين کشور) داده‌اند. اما حال ديگر هيچ کس به آمريکا امتيازي نمي‌دهد، چرا که مي‌دانند اگر رئيس‌جمهور بعدي بيايد ادعا مي‌کند اين امتيازات کافي نبوده و ما راضي نيستيم.
دکتر ظريف در پاسخ سؤالي در خصوص احتمال ماندن ايران در توافق هسته‌اي علي‌رغم خروج آمريکا از آن گفت: اين سؤال مبتني بر فرضيه‌اي است که به جزئيات زيادي نياز دارد. اگر يکي از طرفين، به خصوص آمريکا، از توافق بيرون برود، بايد ارزيابي کرد که آيا مهم‌ترين مؤلفه‌هاي مثبت توافق براي ايران ازبين رفته است. براين اساس ايران در اين خصوص تصميم‌گيري خواهد کرد. ما خود را متعهد مي‌دانيم اولين کسي نباشيم که از اين توافق خارج مي‌شود، به اين شرط که منافع اقتصادي‌مان که در اين توافق ذکر شده لحاظ شود و همچنان از اين منافع برخوردار باشيم. اگر از اين منافع محروم شويم، شرايط کاملاً عوض مي‌شود. هم خود برجام و هم اصول کلي قوانين بين‌الملل گزينه‌هايي را براي برخورد با اين شرايط پيش‌بيني کرده‌اند.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص اينکه تيلرسون قبل از سخنراني ديگر اعضاي 1+5 را مطلع کرده بود. آيا با شما هم از روي ادب ديپلماتيک تماس گرفت و شما را مطلع کرد؟ تصريح کرد تيلرسون با او تماسي نگرفته و انتظار چنين تماسي را هم، حتي به رسم ادب و احترام، ندارد، چرا که دولت جديد آمريکا در رفتار خود با ديگران بويي از ادب نبرده است.
وي با اشاره به سخنراني ترامپ گفت هيچ چيز در اين سخنراني او را متعجب نکرده است، به جز ادبيات زشت و زننده او که درخور هيچ مقام رسمي نبود.
دکتر ظريف در خصوص اينکه تا چه حد از محتواي سخنراني ترامپ اطلاع داشته اظهار داشت: ما تقريباً همين صحبت‌ها را – البته به شکلي بسيار مؤدبانه‌تر – از زبان تيلرسون و در جريان سخنراني او در نشست وزراي خارجه 1+5 شنيده بوديم. من و تيلرسون گفتگوي دوجانبه نداشتيم، اما اظهارات او را در قالب بيانيه‌اي که در آن نشست قرائت مي‌کرد شنيده بوديم. همچنين اظهارات ترامپ را در مجمع عمومي سازمان ملل متحد شنيده بوديم و اين اولين بار نبود (که چنين سخناني به گوشمان مي‌خورد).
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص عدم ديدار با تيلرسون و علت آن افزود: تصور مي‌کنم ايالات متحده تصميم جديدي اتخاذ کرده است. من با جان کري ديدار داشتم و اين ديدارها نيز نتايج بسيار مثبتي در بر داشت. ديدارهاي من و کري جلوي سناريوهاي ناخوشايند زيادي را گرفت. اما اين دولت تصميم گرفته به شيوه کاملاً متفاوتي عمل کند. و من به شما اطمينان مي‌دهم عزت و غرور ايراني به ما اجازه نمي‌دهد در شرايطي که يکي از طرفين احترام متقابل و موضع برابر را رعايت نمي‌کند، وارد مذاکره شويم.
وزير امور خارجه در پاسخ به سؤالي در خصوص اينکه آيا پس از سخنراني ترامپ با رهبر معظم انقلاب ديداري داشته گفت: خير، سخنان ترامپ در ساعات پاياني شب ايراد شد و ما نيز از مواضع ايشان (رهبري) در خصوص اين سخنان اطلاع داريم. ما پيش‌تر حرف‌هايي را که قرار بود ترامپ در سخنراني خود بزند با رهبري در ميان گذاشته بوديم، چرا که تقريباً همه مي‌دانستند قرار است چه بگويد. رهبري هم انتظار اين صحبت‌ها را داشتند.
آقاي ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص مخالفت رهبري با توافق و بي‌اعتمادي رهبري به آمريکا از ابتداي مذاکرات گفت: رهبر معظم انقلاب از توافق حمايت کردند، اما هيچ گاه به آمريکا اعتماد نکردند. ما نيز هيچ گاه به آمريکا اعتماد نکرديم. هيچ يک از ما هيچ گاه به آمريکا اعتماد نداشتيم. اين توافق مبتني بر اعتماد نيست. توافق هسته‌اي مبتني بر عدم اعتماد دوجانبه است. ما اقداماتي که بايد انجام مي‌داديم را خيلي شفاف تعريف کرده‌ايم. هيچ کس در اين توافق آن قدر ساده‌لوح نبوده که به طرف مقابل اعتماد کند. چرا که ما در گذشته بارها شاهد بدقولي و بدعهدي آمريکا بوده‌ايم. فراموش نکنيد من اهل کشوري هستم که دولت منتخب مردم آن در کودتايي که آمريکا مهندسي کرده بود ساقط شد. من از کشوري مي‌آيم که مردمش در جنگ با دشمني که از سلاح شيميايي استفاده مي‌کرد و آمريکا پشتيبان آن بود کشته شدند. بنابراين دليلي وجود ندارد که به آمريکا اعتماد داشته باشيم. لذا ما اين توافق را بر اساس بي‌اعتمادي متقابل بنا کرديم. و من تصور مي‌کنم اين از نقاط قوت اين توافق است. اين اصلاً نکته منفي‌اي نيست. اين نقطه قوت برجام است که بر مبناي بي‌اعتمادي دوجانبه بنا شده است. اين توافق مي‌توانست اين بي‌اعتمادي را کاهش دهد، اما متأسفانه نحوه برخورد ترامپ با آن باعث گسترش اين بي‌اعتمادي مي‌شود؛ نه فقط ميان ايران و آمريکا، بلکه ميان جامعه جهاني و ايالات متحده، چرا که آمريکا اکنون نه تنها پيش‌بيني‌ناپذير بلکه غيرقابل‌اعتماد شده است.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص احتمال رايزني ايران با کنگره آمريکا گفت: اين مسئله داخلي آمريکاست و من قرار نيست با کنگره رايزني کنم. ما معتقديم دولت‌ها در عرصه بين‌الملل به صورت واحد و متمرکز عمل مي‌کنند. البته هيچ يک از دولت‌ها، نه دولت ايران و نه دولت آمريکا، به شکل کاملاً يکپارچه (مونوليت) اداره نمي‌شوند. اما قرار نيست من چنين تصميمي را براي آمريکا بگيرم. اگر آمريکا تصميم به ماندن در توافق بگيرد، بايد درست رفتار کند. اما اگر بخواهند از توافق خارج شوند، آن وقت ايران گزينه‌هاي مختلفي را پيش روي خود مي‌بيند و بر اساس منافعش از آن‌ها استفاده مي‌کند.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص دوستان زيادي که در آمريکا دارد و امکان رايزني با آن‌ها در خصوص برجام گفت: قرار نيست با آن‌ها صحبتي داشته باشم. فکر مي‌کنم خودشان براي اتخاذ تصميمات مناسب بر اساس منافع آمريکا عقل و تدبير لازم را دارند. معتقدم آنها بخوبي درک مي‌کنند که اظهارات ترامپ، چه در مورد توافق هسته‌اي و چه در مورد ساير مسائل، منافع اين کشور را تأمين نمي‌کند.
در ادامه خبرنگار سي‌بي‌اس به اميدواري دولت آقاي روحاني به جذب سرمايه خارجي و انجام اصلاحات در ايران اشاره کرد و از آقاي ظريف پرسيد با وجود به خطر افتادن توافق هسته‌اي، آيا دولت آقاي روحاني تضعيف شده است؟
دکتر ظريف پاسخ داد: تصور نمي‌کنم اين طور باشد. معتقدم آنچه که ترامپ با سخنراني جمعه شب خود به دست آورد متحد کردن مردم ايران بود و من خيلي خوشحالم که مي‌بينم امروز ايران از دو سال و نيم گذشته متحدتر شده است.
خبرنگار سي‌بي‌اس از دکتر ظريف در خصوص نقل قولي منتسب به او پرسيد و گفت: شما پيش‌تر به غرب و آمريکا گفته بوديد رقبايمان در تهران خوشحال مي‌شوند اگر توافق هسته‌اي تضعيف شود و اگر مي‌خواهيد ما، يعني دکتر روحاني و اصلاح‌طلبان، تقويت شويم، از توافق هسته‌اي حمايت کنيد.
آقاي ظريف با تکذيب اين نقل قول گفت: من هيچ گاه چنين چيزي نگفته‌ام. به خاطر ندارم چنين چيزي گفته باشم. من گفتم در ايران ديدگاه‌هاي مختلفي وجود دارد و اگر از توافق حمايت کنيد، اگر به توافقي منطقي برسيد، آن وقت کساني که به تعامل با جهان اعتقاد دارند تقويت مي‌شوند. اما اگر حمايت نکنيد ... چرا که اين يعني دموکراسي ... البته شايد تعريف ترامپ از دموکراسي چيز ديگري باشد. فکر مي‌کنم ترامپ خيلي خوشحال است از اينکه دموکراسي‌هاي جهان از او حمايت مي‌کنند! سه حامي‌اي که ديشب از سخنان او استقبال کردند (عربستان، رژيم صهيونيستي و امارات) بهترين نمونه‌هاي حکومت دموکراسي در جهان هستند! (طعنه)
وي افزود: اما ايران کشوري دموکراتيک است. مردم با صندوق رأي تصميم مي‌گيرند. ما افتخارمان اين است که موفقيت يا عدم موفقيت سياست‌هاي هر دولت روي تصميم مردم تأثير مي‌گذارد. ساير کشورهاي جهان بايد تصميم بگيرند پيغامي که به رأي‌دهندگان ايراني مي‌دهند کدام است: تعامل سازنده با جهان يا پيامي غير از آن.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: ما هم مثل ساير کشورهاي جهان ممکن است با هم اختلافاتي داشته باشيم. مشاهده کرديد که وزير خارجه، وزير دفاع، مشاور امنيت ملي و رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا ديدگاهشان نسبت به توافق هسته‌اي کاملاً با ترامپ در تضاد بود. بنابراين اختلاف نظر عادي است. اما چيزي که ما را متحد مي‌کند منافع ملي و امنيت ملي ماست. وقتي بحث امنيت ملي به ميان مي‌آيد، و وقتي مشاهده مي‌کنيم سپاه پاسداران در دفاع از کشور، دفاع از تماميت ارضي ايران در برابر تهاجم خارجي، در مبارزه با تروريسم و براي حفظ منطقه، در مبارزه با افراطي‌گري ايستادگي کرده است، ديگر هيچ کس نمي‌پذيرد که کسي از خارج به آن‌ها فشار بياورد، براي انزواي آن‌ها تلاش کرده يا تحريم‌هاي بيشتري عليه آن‌ها اعمال کند.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص قرارداد فروش هواپيماي بوئينگ به ايران و احتمال به خطر افتادن آن با تصميمات ترامپ گفت: نمي‌دانم چنين اتفاقي مي‌افتد يا نه، اما اين مسئله (تصميمات ترامپ) شغل‌هاي بسيار بسيار زيادي را در آمريکا به خطر مي‌اندازد. معتقدم اين يکي از گزينه‌هايي بود که آمريکا در اختيار داشت. ما تصميم گرفتيم با جامعه اقتصادي آمريکا تعامل داشته باشيم، چرا که نمي‌خواهيم آن‌ها از تجارت با ايران محروم باشند. جمعه شب ديدم که ترامپ مي‌گفت ساير کشورها از تجارت با ايران پول زيادي درمي‌آورند. اما اين دولت آمريکاست که شرکت‌هاي آمريکايي را از کسب سود محروم مي‌کند. ما مشکلي با شرکت‌هاي آمريکايي نداريم. در واقع ما هيچ مشکلي با مردم آمريکا نداريم. اختلافات ما با دولت آمريکاست. اختلافات ما با کساني است که سياست‌هاي فوق‌العاده خطرناکي را عليه کشور و منطقه ما در پيش گرفته‌اند. اين محل اختلاف ماست. ما نه با شرکت‌هاي تجاري آمريکا و نه با مردم اين کشور مشکلي نداريم. ما از ورود آمريکايي‌ها به ايران استقبال کرده‌ايم. ما خوشحاليم که شما اينجا در ايران هستيد.
آقاي ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص احتمال به خطر افتادن فروش هواپيما به ايران گفت: بگذاريد اين موضوع را به شکل ديگري مطرح کنيم. اگر آمريکا جلوي فروش هواپيما به ايران را بگيرد، بخشي از برجام را نقض کرده است. اما ايالات متحده توافق هسته‌اي را از جنبه‌هاي مختلفي نقض کرده است، يکي از آن‌ها تأخير اوفک (دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي آمريکا) در صدور مجوز براي شرکت‌هاي مختلفي است که مي‌خواهند با ايران معامله کنند. بوئينگ و ايرباس از جمله اين شرکت‌ها هستند. بنابراين تأخير بيشتر در صدور اين مجوزها نقض برجام است، و نه ناقض روح آن، بلکه در تضاد با متن اين توافق است. روز جمعه ترامپ با سخنراني خود متن توافق هسته‌اي را نقض کرد.
آقاي ظريف با اشاره به ادعاي ترامپ مبني بر اينکه ايران برجام را نقض کرده است گفت: مي‌دانيد که ما در اين خصوص يک نهاد داوري داريم. اين توافق از آژانس بين‌المللي انرژي اتمي خواسته است با بررسي پايبندي ايران به برجام نقش داور را ايفا کند. اين آژانس تا کنون هشت بار پايبندي ايران را تأييد کرده است. يک بار در آغاز اجراي برجام، و هفت بار هم از زماني که طرفين اجراي آن را شروع کرده‌اند، آژانس بر پايبندي کامل ايران به توافق تأکيد کرده است. روز جمعه نيز پس از سخنراني رئيس‌جمهور آمريکا، آژانس يک بار ديگر تصريح کرد ايران به تعهدات خود عمل کرده است.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص تلاش ايران براي توسعه برنامه موشکي خود به ظلمي که در اين سال‌ها به جمهوري اسلامي شده و خودداري کشورهاي ديگر از حمايت از ايران در جريان جنگ تحميلي اشاره کرد.
وقتي خبرنگار سي‌بي‌اس گفت اکنون ديگر آن زمان‌ها گذشته و دوران تازه‌اي شروع شده است، وي پاسخ داد: نه، دوره و زمانه عوض نشده، چرا که آمريکا هنوز هم دارد ميلياردها دلار «تسليحات زيبا» به کشورهاي اين منطقه مي‌فروشد و به هيچ کشوري هم اجازه نمي‌دهد با ايران معامله تسليحاتي داشته باشد؛ در واقع اين سياست و راهبرد آمريکاست که کشورهاي ديگر را از تعامل با ايران در کمک به تقويت توان دفاعي‌اش منع کند. اما ما بايد از مردممان دفاع کنيم.
خبرنگار سي‌بي‌اس از دکتر ظريف پرسيد پس شما با فروش تسليحات آمريکا به کشورهاي حوزه خليج فارس که به شدت با ايران دشمني دارند مخالفيد. وزير امور خارجه در پاسخ گفت: خير، من مخالفتي با آن ندارم. اما تنها به اين مسئله اشاره مي‌کنم که در سال 2016 عربستان سعودي، بنا بر آمارهاي سازمان‌هاي غربي، 63 ميليارد دلار تجهيزات نظامي خريده است. امارات متحده عربي، يکي از کشورهايي که از سخنراني ترامپ حمايت کرد، با تنها 5/1 ميليون نفر شهروند 22 ميليارد دلار صرف خريد سلاح کرده است. ايران چقدر براي جمعيت 80 ميليوني خود هزينه کرده است؟ 12 ميليارد دلار. بنابراين اگر کسي مي‌خواهد از تجهيزات نظامي اعم از موشک، هواپيما، تانک و .... حرف بزند، بايد به کل ماجرا نگاه کند، نه فقط به ايران. جمهوري اسلامي موشک و ابزار دفاعش را خودش توليد مي‌کند، چرا که هيچ کس به آن کمکي نمي‌کند.
دکتر ظريف در ادامه در پاسخ به سؤالي در خصوص توسعه توانمندي‌هاي نظامي کشور گفت: من در مورد دشمنان صحبت نمي‌کنم. صحبت من در خصوص خريدهاي نظامي است. حرفي از دوستان يا دشمنان نمي‌زنم، تنها از خريدهاي نظامي در خليج فارس صحبت مي‌کنم، خريدهاي نظامي در خليج فارس. اگر مي‌خواهيد در مورد اين خريدها صحبت کنيد، بايد به همه آن‌ها بپردازيد. ايران صدها ميليارد دلار تجهيزات نظامي نمي‌خرد. هيچ کس اين تجهيزات را به ما نمي‌فروشد. آمريکا با راهبرد فعالي که در پيش گرفته جلوي فروش اين تجهيزات را مي‌گيرد. به همين دليل، کاري که ما مي‌کنيم اين است که آنچه نياز داريم را توليد مي‌کنيم. و آنچه که نياز داريم را بر اساس ملزومات دفاع از کشورمان توليد مي‌کنيم. اين کار را براي تحريک ديگران انجام نمي‌دهيم؛ هدفمان صرفاً دفاع از خودمان است. خيلي شفاف اعلام کرده‌ايم که از موشک‌ها و ديگر ابزارهاي نظامي‌مان تنها براي دفاع از خود در برابر حملات مسلحانه يا تروريسم استفاده خواهيم کرد. اميدوارم ديگر کشورها نيز اعلام کنند هيچ گاه جز در دفاع از خود به زور متوسل نمي‌شوند.
در ادامه خبرنگار سي‌بي‌اس از آقاي ظريف پرسيد آيا حضور ايران در يمن نيز براي دفاع از خود است. وزير امور خارجه پاسخ داد: به نظر شما آيا بمباران زنان و کودکان يمني توسط هواپيماها و بمب‌هاي آمريکا براي دفاع از خود بود؟ من اين سؤال را از شما مي‌پرسم چون ايران در جنگ يمن دخالتي ندارد. ما هيچ کسي را بمباران نمي‌کنيم. هواپيماهاي ما نيستند که مردم آنجا را بمباران مي‌کنند.
دکتر ظريف در پاسخ به ادعاي کمک نظامي ايران به يکي از طرفين جنگ يمن گفت: اين جنگ، جنگ ناگواري است که از همان ابتدا تلاش کرديم به آن پايان دهيم. حتي پيش از آغاز آن تلاش کرديم جلوي وقوعش را بگيريم. اکنون آيا کسي باور مي‌کند بتوان يک ملت، يک ملت مقاوم را که قرن‌ها در برابر تجاوزها ايستادگي کرده، بمباران کرد، نابود کرد، و اين ملت تنها بايستد يا بنشيند و اجازه دهد مردمش کشته شوند؟ آن‌ها براي دفاع از خود به سلاح‌هاي ايران نيازي ندارند. اگر لازم باشد، خودشان با سلاح‌هايي که دارند يا حتي با دست خالي از خود دفاع مي‌کنند. آنچه که ما به آن نياز داريم اين است که جنگ را تمام کنيم نه اينکه از يک طرف بخواهيم از خودش دفاع نکند. البته اگر هنوز در مورد پيامدهاي انساني فاجعه يمن – که مسئوليت آن با دولت آمريکاست – جدي هستيم؛ همه سازمان‌هاي مهم حقوق بشر در جهان، از جمله سازمان ملل متحد، مي‌گويند کاري که جنگنده‌هاي ائتلاف سعودي با مردم يمن انجام مي‌دهند جنايت است. جنايتي چون کشتن کودکان، و دولت آمريکا، به ويژه دولت فعلي، در همه اين جنايت‌ها شريک است. حال رئيس‌جمهور آمريکا به خود جرئت مي‌دهد ايران را به خاطر جناياتي که خودشان در يمن مرتکب مي‌شوند متهم کند. جمعه شب اگر چند دقيقه ديگر به ترامپ وقت مي‌دادند ماجراي پرل هاربر را نيز گردن ايران مي‌انداخت! او ايران را به دست داشتن در تک‌تک جناياتي که متحدان آمريکا مرتکب شده‌اند متهم کرد: يازده سپتامبر، القاعده، داعش و ساير مواردي که رد پاي متحدان آمريکا آشکارا در آن يافت مي‌شود. اگر بخواهيد مي‌توانيد تاريخ را تحريف کنيد، همان طور که شنيديد ترامپ نه تنها تاريخ بلکه جغرافيا را هم تحريف کرد. مي‌دانستيم مي‌توان او را خريد، اما نمي‌دانستيم مي‌توان دانش جغرافيايش را نيز خريد. اما او جغرافيا را تحريف کرد. او به ايرانيان سرتاسر جهان توهين کرد. او با گفتن آن جملات نه فقط به ايرانيان، بلکه به تاريخ، جغرافيا و اساساً به عقلانيت توهين کرد. اگر اين گونه باشد، اگر قرار است هر چيز بدي که اتفاق مي‌افتد را به ايران نسبت دهند، آن وقت ترامپ هم مي‌تواند به اين کار خود ادامه دهد.
وزير امور خارجه افزود: اما مشکل اينجاست که اين موضوع منجر به بحران در منطقه ما مي‌شود. آنچه که مي‌تواند به حل بحران سوريه و يمن منجر ‌شود يافتن راه‌حل سياسي است، نه اصرار بر گزينه نظامي، نه اصرار بر تحميل اراده خارجي بر مردم اين کشورها. اين اقدامات عواقب ناگواري دارد.
دکتر ظريف با اشاره به بحران سوريه گفت:‌ بگذاريد موضوع بسيار ساده‌اي را با شما مطرح کنم: اگر ما به دولت‌ها، نه فقط دولت سوريه،‌ بلکه دولت عراق و کردستان عراق، کمک نمي‌کرديم اکنون در دمشق، بغداد و اربيل شاهد حکمراني دولت تروريستي داعش بوديد.
وزير امور خارجه در واکنش به ادعاي خبرنگار مبني بر مبارزه آمريکا با داعش گفت:‌ آيا واقعاً آمريکا با داعش مي‌جنگد؟ آيا با آن‌ها مبارزه مي‌کند؟ نه، اين طور نيست. وقتي ترامپ کانديداي رياست‌جمهوري شده بود، خيلي شفاف اين موضوع را بيان کرد. او گفت داعش را خود آمريکا خلق کرده است. اين اتهام را من مطرح نمي‌کنم (خبرنگار: بگذاريد اصلاح کنم او نگفت ما داعش را ساختيم، گفت اقدامات آمريکا باعث ايجاد داعش شده است ولي همه مي دانند که آمريکا و ايران در حال جنگ با داعش هستند.) دکتر ظريف ادامه داد: ترامپ در جريان مبارزات انتخاباتي خود يک بار ديگر تأکيد کرد که ايران در جنگ با داعش بسيار مؤثر بوده است. اما سخنراني جمعه شب او را ببينيد! مي‌خواهم اظهارات يک شخص را در کمتر از يک سال با هم مقايسه کنم. اين چيزي است که ترامپ جمعه شب گفت. همان طوري که هم شما گفتيد و هم ترامپ در زمان نامزدي‌اش در انتخابات به درستي اشاره کرد، ايران جدي‌ترين نيرويي است که بي‌وقفه به دولت‌هاي سوريه و عراق در جنگ با داعش کمک کرده است. ما هيچ گاه در اين راه ترديد نکرديم. در افغانستان با افراط‌گرايي طالبان جنگيديم. اما ترامپ تا آنجا پيش رفت که ايران را به حمايت از طالبان متهم کرد. او اين واقعيت را فراموش کرده است که دو کشور متحدش – که جمعه شب از اظهاراتش حمايت کردند – تنها کشورهايي بودند که طالبان را به عنوان دولت قانوني افغانستان به رسميت شناختند. خاطرتان مي‌آيد که در دهه 1990 ميلادي، اين عربستان و امارات بودند که طالبان را به رسميت شناختند. تنها سه کشور در جهان طالبان را به رسميت شناختند و دو تاي آن‌ها کشورهايي بودند که از ترامپ حمايت مي‌کنند. البته بايد هم از او حمايت کنند. چرا که ترامپ تلاش کرد با متهم کردن ايران به دست داشتن در اقداماتي که آن‌ها در آن دخيل بودند، گذشته آن‌ها را ماست‌مالي کند.
آقاي ظريف افزود: بياييد جدي باشيم. بياييد براي پايان دادن به نگون‌بختي‌هاي منطقه راهکار پيدا کنيم. من معتقدم اگر آمريکا در پايان دادن به فجايع خاورميانه جدي است، نبايد ايران را متهم کند، بلکه بايد بر متحدان خود فشار بياورد تا از ارائه پول، تسليحات، پناهگاه و حمايت سياسي به تروريست‌هايي که همچنان مردم را در سوريه، عراق و ساير نقاط منطقه مي‌کشند و زخمي مي‌کنند دست بردارند.
خبرنگار سي‌بي‌اس از دکتر ظريف پرسيد چرا تلفن را برنمي‌دارد و در تماس با تيلرسون، همتاي آمريکايي خود، با او در مورد طرحي جامع براي پايان دادن به نزاع و درگيري در منطقه صحبت نمي‌کند؟
وزير امور خارجه پاسخ داد: بگذاريد همين قراردادي که بسته‌ايم را اجرا کنيم تا ببينيم بعد از آن چه پيش مي‌آيد. چرا که اگر قرار باشد باز هم دو سال و نيم، يا بهتر بگويم 13 سال، وقت خود را صرف بستن يک قرارداد کنيم، و دولت بعدي آمريکا روي کار بيايد و بگويد «اين قرارداد را دولت قبلي آمريکا منعقد کرده و آن دولت منافع ايالات متحده را در نظر نگرفته است»، آن وقت ديگر چه کسي حاضر مي‌شود با آمريکا مذاکره کند؟ مذاکره بر مبناي حسن نيت نيازمند طرف مذاکره‌اي است که به حسن نيت پايبند باشد. من چنين چيزي (در آمريکا) نمي‌بينم.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي مبني بر احتمال درگيري سپاه با ارتش آمريکا در سوريه به ويژه پس از تحريم‌هاي اخير گفت: ابتدا بايد بگويم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مدت زيادي است که تحت تحريم‌هاي آمريکا قرار دارد. اين تحريم‌ها تنها نفوذ سپاه را افزايش داده است. مشاهده مي‌کنيد که آمريکا به تحريم دلبستگي شديدي پيدا کرده است. فکر مي‌کنم اين يک بيماري است. نوعي اعتياد است. اعتياد به چيزي که جواب نداده است. تحريم‌هايي که آمريکا عليه برنامه هسته‌اي ما اعمال کرد، باعث شد تعداد سانتريفيوژها از 200 به 20000 برسد. پس از آن بود که آمريکا وارد مذاکره با ايران شد. سپاه پاسداران ما بخشي از نيروي نظامي رسمي کشور هستند. آن‌ها در قانون اساسي ما به رسميت شناخته شده‌اند. آن‌ها يک نيروي شبه‌نظامي نيستند. آن‌ها سازماني منفک و جدا نيستند. سپاه بخشي از نيروهاي مسلح رسمي کشور است و قهرمان ملي محسوب مي‌شود، چرا که از کشور و تماميت ارضي آن در برابر حمله عراق – که با پشتيباني آمريکا انجام گرفت – دفاع کرده است. تاريخ را فراموش نکنيم. فعاليت سپاه در چارچوب سازوکارهاي قانوني کشوري است که تصميم گيري مي‌کند. به همين دليل است که سپاه در هيچ فعاليتي که به تأييد نرسيده باشد وارد نمي‌شود. نيروهاي سپاه در سوريه به درخواست دولت اين کشور نقش مستشاري دارند و در جنگ با تروريست‌ها به سوري‌ها کمک مي‌کنند. اين مأموريت آن‌ها در آنجاست. مأموريت مستشاران سپاه در سوريه و عراق اين است که با داعش و ساير تروريست‌ها مبارزه کنند. اين حد مأموريت آن‌هاست. اگر به آنها حمله شود، از خود دفاع مي‌کند، اما عليه هيچ کس عمل تحريک‌آميزي انجام نمي‌دهد.
آقاي ظريف در پاسخ به پرسشي مبني بر احتمال درگيري ناخواسته ميان سپاه و نيروهاي آمريکايي تصريح کرد: بهترين راه براي جلوگيري از اين موضوع پذيرفتن حاکميت و مشروعيت دولت‌هاي مرکزي در کشورهاي مختلف است و اينکه تنها به درخواست و با هماهنگي اين دولت‌ها در کشورشان حضور داشته باشيم. احتمال درگيري وجود دارد، اما تنها راه براي حل آن هماهنگي با دولت‌هايي است که سازمان ملل متحد به عنوان دولت‌هاي قانوني سوريه و عراق مي‌شناسد.
وزير امور خارجه در واکنش به هماهنگي روسيه و آمريکا براي جلوگيري از برخوردهاي ناخواسته گفت: ما نيز با روس‌ها هماهنگ هستيم. و اگر آن‌ها بخواهند با آمريکا سازوکاري براي کاهش تنش داشته باشند، اين حق آن‌هاست. (اما در خصوص اينکه چرا ايران مستقيماً وارد همکاري با آمريکا نمي‌شود) متأسفانه همان طور که گفتم دولت فعلي آمريکا تمايلي به داشتن شرکاي بين‌المللي مسئوليت‌پذير ندارد. آمريکا نمي‌خواهد با ديگر کشورها تعامل توأم با مسئوليت‌پذيري داشته باشد. همان طور که گفتم، آمريکا تنها مي‌خواهد از همه توافق‌هاي بين‌المللي خارج شود.
خبرنگار سي‌بي‌اس از دکتر ظريف پرسيد: وقتي مي‌گوييد آمريکا منظورتان ترامپ است يا کل حکومت آمريکا؟
آقاي ظريف پاسخ داد: در روابط بين‌الملل قوه مجريه نماينده کل ملت است. اين بدان معنا نيست که ما مردم آمريکا را به خاطر اقدامات ترامپ سرزنش مي‌کنيم، اما اگر قرار بود با تک‌تک قواي يک حکومت وارد تعامل شويد، ديگر سنگ روي سنگ بند نمي‌شد. به همين خاطر طرف قرارداد شما قوه مجريه است. قوه مجريه نماينده يک کشور در روابط بين‌الملل است. و در حال حاضر اين قوه در دستان ترامپ و دولتش قرار دارد. اين دولت نماينده آمريکاست.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص امکان تمديد مدت زمان توافق هسته‌اي به منظور کاهش نگراني‌هاي آمريکا گفت: در اينجا دو مسئله مطرح است. يکي اينکه مسئله مدت زمان توافق هسته‌اي (تاريخ پايان محدوديت‌ها) بخشي از مذاکرات و بده‌بستان‌ها ميان دو طرف بود. اما مهم‌تر از آن اينکه چيزي به نام «بند انقضا» وجود ندارد. اين توافق محدوديت‌هايي را تا مدت زمان مشخصي بر ايران وضع کرده‌است. پس از اين مدت زمان، ايران نيز مشمول همان قوانيني مي‌شود که ساير کشورهاي فاقد سلاح هسته‌اي از آن تبعيت مي‌کنند؛ و آن نظام بازرسي (آژانس انرژي اتمي) است که همين امروز نيز وجود دارد. اگر آمريکا بر اساس توافق هسته‌اي به تعهدات خود عمل کند، آن وقت شش سال ديگر اين بازرسي‌ها دائمي مي‌شوند. اين نظام شامل سخت‌ترين نوع بازرسي‌هاي سرزده‌اي است که مي‌توان ايجاد کرد. در صورتي که آمريکا به تعهدات خود پايبند باشد، تا شش سال ديگر مي‌توان اين بازرسي‌ها را دائمي کرد. ايران همواره تحت محدوديت‌هاي ان‌پي‌تي باقي مي‌ماند تا هيچ گاه سلاح هسته‌اي توليد نکند. ايران تحت اقدامات نظارتي سختگيرانه پروتکل الحاقي قرار مي‌گيرد، بنابراين توافق هسته‌اي هيچ بند انقضايي ندارد. برخي محدوديت‌ها عليه ايران به منظور اعتمادسازي طراحي شده بودند. ما معتقديم اعمال آن محدوديت‌ها ضرورتي نداشت. وقتي مي‌خواستيم مذاکرات را آغاز کنيم، در دو نقطه کاملاً متفاوت قرار داشتيم. در جريان مذاکرات هسته‌اي، دو سال وقت خود را صرف مذاکره بر سر همين مسائل کرديم. دو سال مذاکره کرد

کلیدواژه:

خبرنگار سی بی اس از دکتر ظریف | دکتر ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص | وزیر امور خارجه | آمریکا اعتماد | برای دفاع از خود | توافق هسته ای | سازمان ملل متحد | سخنرانی ترامپ | سپاه پاسداران | دکتر ظریف | رئیس جمهور | محدودیت ها | بین المللی | بی اعتمادی | میلیارد دلار | ایالات متحده | بین الملل | داشته باشیم | دولت آمریکا | سایر کشورها | تحریم ها | همان طور | اگر آمریکا | ظریف پرسید | ما معتقدیم | شرکت ها | دولت ها | آقای ظریف | حرف ها | مدت زمان | سال دیگر | پاسخ داد | هیچ گاه | بر اساس | جمعه شب | ما نیز | ما هیچ | آن وقت | دو سال | هیچ کس | نه فقط

دیوار ۲۰۱۶ دوبله سریال ولایت عشق امام رضا قسمت 4 ادب مفرد | رور اول - بخش اول [انگلیسی] فیلم دوبله فارسی کره ای دزد دریاییHD 2015 اکشن کمدی فیلم خارجی جدید ترسناک فوق العاده زیبای سکوت 2017 دوبله فارسی ایده پردازانِ رسانه های دیجیتال ۹۶ در استودیو آپارات فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه ششم ( ادامه توابع ) مستند حلقه های شیطانی فیلم خارجی فیلم جاستیس لیگ (Justice League) کامل! راهنمای استفاده از مجموعه آموزشی www.bimstc.com بازی کامل آرسنال 2 - 0 تاتنهام + کارشناسی بازی کامل لگانس 0 - 3 بارسلونا + کارشناسی مداحی میثم مطیعی شب شهادت امام رضا(ع) 27 آبان 96مشهد شیخ حامد شاکرنژاد سوره طه ضحی شرح دزفول لگو اسکوبی مهمانی در ساحل درس جلسه اول ریاضیات کنکور تجربی - مبحث توابع درس اخلاق آیت الله صدیقی؛ 27 شهریور 1396 لتس پلی بازی Paladins پاسخ به تمامی کامنتهای دوستان عزیز فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه دوم ( ادامه توابع ) از اربعین بگو- اقای سید احمد جدی از تهران از اربعین بگو- اقای مرتضی فلاح پور از تهران مستند جهان متصل با حضور فیزیکدان نسیم حرمین از اربعین بگو- اقای علی رضوانی از قم مقدسه فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه سوم( ادامه توابع ) حجت الاسلام والمسلمین بی آزار تهرانی از اربعین بگو- اقای سید علی عباسی از مازندران از اربعین بگو- اقای مجتبی نوری از قم مقدسه فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه چهارم ( ادامه توابع ) اشتباهات رایج در زمان شبیه سازی با نرم افزار کامسول فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه پنجم ( ادامه توابع ) سریال افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 11 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 12 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 13 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 14 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 15 سریال جومونگ قسمت 57شبکه 3یا 65 شبکه تماشا سریال جومونگ قسمت 58شبکه سه 66 شبکه تماشا سریال چرخ فلک قسمت 20 مستند سیاره آبی 2 دوبله فارسی و کیفیت HD فیلم سینمایی « زمین کوچک فوتبال ما » ، شبکه جهانی جام جم خواستیم جمع کنیم ولی تقسیم شدیم :)) انیمیشن عملیات آجیلی ۲دوبله فارسی فیلم سینمایی جدید ایرانی زندگی و دیگر هیچ - film irani zendegi va digar hich فیلم سینمایی کمدی آفتاب بعد از بارون سریال من یک مستاجرم - قسمت 1 ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان خواندن سرود "ای ایران" توسط کودکان زلزله زده کرمانشاه با عروسک های اهدا شده توسط مردم تقدیم به سما جونم تریلر بازی FIGHTING EX LAYER بادیدن این یک ویدیو ما گریه کردیم شما هم به گریه میفتیت اگر ببینید تیزر فیلم بدون تاریخ، بدون امضا Bedoune Tarikh Bedoune Emza Trailer سینمایی انیمیشن آخرین تک شاخ - The Last Unicorn HD با دوبله فارسی تیزر فیلم زندگی خصوصی آقا و خانم میم The Private Life of Mr. حاج سید میرحسین کوکمری،روضه(مسجدسفیدینگجه) تسلا رودستر (2020) سریعترین خودرو در جهان آموزش گل روبانی برجسته ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان در بیان صفت خوش اخلاقی و حسن خلق تاثیرات و پاداش گریستن در عزای اهلبیت علیهم السلام فیلم خنده دار کامیونهای الکتریکی تسلا- ایران جیب تیزر فیلم مسلخ Maslakh Trailer ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان آموزشهای پیشرفته مدلسازی در 3ds max وقتی ورزش بلد نیستی آموزش مانتوی دو رو برای خانومای كم رو ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان مرحله ی دزدی از بانک با زیر نویس فارسی باگ های بازی the killbox ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان فیلم مامور محافظ تا مرگ.. دوبله فارسی خاموت زن اتوماتیک ماشین سازی ارومیه راهکار عجیب و جالب... اطرافیان احمدی نژاد در حرم عبد العظیم شعار هر ایرانی، عزل دو لاریجانی بطور اتفاقی دستش میخوره از لحظه وقوع زلزله فیلم برداری میکنه ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان رفتن مراحل جی تی ای سن اندرس پارت ۲ نجــات روباه گرفتار در چــاه توســط پیــرمرد کشــاورز كرد دزد گرفتار در دید دوربین مداربسته ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان نجات خرس گرفتار در استخر توسط دوست داران حیات وحش در مرودشت! انیمیشن ماجرای جوجه کوچولو دو زبانه با کیفیت عالی فیلم سینمایی جدید با بازی بهرام رادان، ساره بیات، مهرداد صدیقیان، بهاره کیان افشار سریال من یک مستاجرم - قسمت 2 در بیان مظلومیت اهلبیت علیهم السلام (4) فیلم سینمایی جدید با بازی میلاد کی مرام، لیلا زارع، لوون هفتوان 2017 انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 26 فارسی سریال من یک مستاجرم - قسمت 8 سریال من یک مستاجرم - قسمت 9 نقد و بررسی بازی Assassins Creed Unity - GT ویدیو سریال من یک مستاجرم - قسمت 10 ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان آزمایش تولید برق از سیب زمینی فیلم ایرانی جدید با بازی پرویز پرستویی، امیر جدیدی، پگاه آهنگرانی و لعیا زنگنه سریعترین خاموت زن ساخت داخل با ظرفیت۱۳۰۰عدد خاموت۳۰*۳۰در ساعت مداحی سه ضرب ابراهیم علیخانی ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان دراگون گیمز تقدیم به اولین رامونا بدولف*نیکی جون* فیلم اجنبی اكشن جدید 2017 | كامل بجودة عالیة ومدبلج للعربیة گروه سنتی شادشو مدلسازی قسمت از یک شیر آتش نشانی شهادت امام رضا ع - حاج صادق آهنگران 5 دابسمش آندیا اسلایم دونه برفیم چالش مجید و گربه های صحنه ی تکان دهنده حمید فلاح (خورشید هشتم) نقاشی من از کیریتو-انیمه SAO فصل سوم دابسمش آندیا جونی عکس هایی که گرفتم(تقدیمی) دابسمش جدید جشنواره دنبال كردن پنیر توسط انگلیسی ها دابسمش [ماعده] ریاضی نهم شب شهادت امام رضا علیه السلام مسجد جامع گیلده آبان ۹۶ مداح اهل بیت آقای هاشمی مداحی زیبای سه ضرب اسماعیل مولاوردی(مسجدحضرت ابوالفضل ع ینگجه) چرا باید خدا رو شکر کرد؟؟ درغربت تک و تنها نماینده ویژه رهبری: خدا لعنت کند آقای جهانگیری را.. کلیپ کوتاه و بسیار جذاب از یونس ترابی - 1 زینب وجت الشمعه/ملا باسم کربلایی با زیرنویس فارسی کلیپ کوتاه و بسیار جذاب از یونس ترابی - 6 کلیپ امام جواد فرشته هامعصومند مشتاق لزیارته...ملا باسم کربلایی با زیرنویس فارسی اربعین نکات بسیار تکان دهنده بر همه سلطانم اما تک و تنهایم... گلچین مداحی؛ ویژه محرم؛ منم باید برم...؛ مداحی سید رضا نریمانی مداحی دلنشین یا عباس ما همه در پناه توایم نوحه ماه می گوید حسین - سید مجید بنى فاطمه خیلی از گناهان را متاسفانه گناه نمی دانیم شهادت هشتمین اختر آسمان ولایت گلچین مداحی؛ ویژه محرم؛ لالا اصغرم - حامد جلیلی اسلامی ترین کشور دنیا نوحه قدیمی ازحاجی جوادجعفرزاده(مسجدحضرت ابوالفضل ع ینگجه ) گوشه ای ازمرثیه خوانی های حاج سید میرحسین کوکمری(مسجدسفیدینگجه) دسته زنجیر زنی هیئت ثامن در صحن ایوان طلای امام رضا شیخ علی اکبر تهرانی صلوات خاصه امام رضا علیه السلام برسی ست جدید لگو ۲۰۱۷ گیم پلی بازی انگیریبرد شیخ علی اکبر تهرانی ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان ماجرای دختر آمریکایی که بکارتش را ۳ میلیون دلار به تاجری از ابوظبی فروخت! +عکس آخرین وضعیت آب آشامیدنی در مناطق زلزله زده برسی لگو وین ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان شهر لگو موزیک ویدیو مجید اخشابی : نذر هر سال - امام رضا ( ع ) اربعین شهید حججی شهر لگو موزیک جدید معین زد به نام روزی های رفته moein z Rozaye Rafte آهنگ غمگین و آرامش بخش 31 گیمپلی سونیک فورسز پارت1 شهر لگو سخنان رهبرانقلاب در دیدار اخیر، درباره اعتراف ترامپ در ایجاد داعش! ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان دختر مبارز رزیدنت اویل گروه سنتی شادشو عزاداری شبهای آخر ماه صفر شب دوم-سال96 چهل دختران نایین نقد و بررسی بازی Sonic Forces - IGN خلاصه فوتبال منچستریونایتد 4-1 نیوکاسل خلاصه فوتبال اتلتیکو مادرید 0-0 رئال مادرید شعبده بازی ترسناک! ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان دختر ایرانی تو آمریکا راه افتاده و به ملت فحش ایرانی یاد میده! همدردی با عزیزان کرمانشاه خاموت زن اتوماتیک ماشین سازی ارومیه سریال من یک مستاجرم - قسمت 3 سریال من یک مستاجرم - قسمت 4 سریال من یک مستاجرم - قسمت 5 سریال من یک مستاجرم - قسمت 6 سریال من یک مستاجرم - قسمت 7 سریال من یک مستاجرم - قسمت 12 فیلم دیدنی shaman با دوبله فارسی نوحه جدید از مداح نوجوان[محمدامین کوهانی] مداحی شهادت امام رضا ع قافله 96 سخنرانی رحیم پور ازغدی در مورد دانشگاه های علوم انسانی حضرت علی ع نفس رسول الله ص آیت الله سیدصادق شیرازی فیلم سخنرانی کامل آیت الله قائم مقامی پاسخ ماموستا كریكار به م . عبدالكریم مدخلی كاسه لیس حواشی حضور وحید حقانیان نماینده ویژه دفترمقام معظم رهبر شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-شور روز جدایی- رضا غلامیان ایژ روسی به سوی تو مدح و مناجات زیبا شهادت امام رضا(ع).به نفس کربلایی میثم علیاری موش رفته تو شلوار مرده آخر خنده از اربعین بگو -اقای نجات محمد حسنی از کرمان بسیار زیبا مقطعی که قدرت استادمصطفی اسماعیل راهویدامیکند خلاصـه بازی: اتلتیکومادرید 0-0 رئال مادرید به زمانی که محبت شده همچون افسانه (آواز دل) تیزر کتاب پدیدارشناسی تجربه زیبایی شناختی THE EVIL WITHIN 2 قسمت دوم منو دوستام وقتی کسی مزاحم میشه آناما دیمه الهی (اشک از چشم همه درمیاورد) خلاصه بازی: ناپولی 2-1 میلان کریس ردفیلد در رسانه های دیگر آهنگ جدید و زیبای ایمان غلامی به نام چقدر راحت شاهکار نوحه ترکی با موسیقی 2_سنی زیبا یارادان داوره عشق اولسون حسین کلیپ لا لایی با صدای مظهر خالقی با زیرنویس مداحی شهادت امام رضا(ع)_میثم مطیعی بوی سیب و حرم حبیب و حسین غریب و کرب و بلا عشق اولسون حسین __نوحه ترکی با موزیک آقام آقام،آقام آقام،آقام حسین(حمیدرضاعلیمی) شرح کار خواننده کورد یوسف هارپوتلو و مرحوم رضا در ارومیه هالی اوهیر*the second holly o'hair* سردار وحید نماینده رهبر: خدا لعنت کنه جهانگیری رو که... المپیاد ورزشی پیش دبستان و دبستان غیردولتی آینده سازان ای شیر شجاعت __نوحه ترکی زیبا ترین دختر کوچولو شعر خوانی جناب شازده درکانون فرهنگی ادبی یکتا سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش 1 سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش 2 گفتگو یا رضا مزروعی - نمایشگاه رسانه های دیجیتال روضه گفتگو با حمید رضا محمودی - نمایشگاه رسانه های دیجیتال خفه. کرده بود گفتگو با امیر حسن سعادتی - نمایشگاه رسانه های دیجیتال آموزش اسلایم عروسک چت | آرال چت،چت آرال خلاصه بازی ناپولی 2-1 میلان آموزش آرایشگری گیتار نوازی استاد حبیب محبیان عزیزم❤ بازی Men of War Condemned دوبله فارسی کیلیپی درمورد سالگرد شهدای پلاسکو تنظیم حسین پناهیان طراحی و دیزاین ناخن با رنگ نقره ای انقلاب در ساخت دست مصنوعی هوشمند کنترل از مغز در اطریش آهنگ شنیدنی ماه و ماهی از خواننده نسل جوان عیسی صفری تنظیم و آهنگ سازی حسین پناهیان معرفی نرم افزار CRM اوج مدل مو و مو آرایی جالب با استفاده از دستگاه ها و ابزار هر آنچه که باید در مورد Injustice 2 بدانیدCDkeyshare.ir لب آرایی این اسلایم فرمول جدیده واییییی رفت دل من رفت خخخخخ آموزش میکاپ فوق العاده زیبا و دیدنی چاپ دستی پول چشم آرایی زیبا تنظیم وآهنگ سازی حسین پناهیان آهنگ جدید اشوان به نام منو دریاب مدل موی جدید زنانه تحلیل فیلم کنستانتین تقدیم به اولین واقعی ترین ریون(ربکا)اولین کیوپد(نازنین) تاکید پیامبر ص قبل از شهادت به ولایت امیرالمومنین علی ع ابن جزری پدر علم رباتیک جهان تعمیر سرفیس بوک 2 تنظیم حسین پناهیان ماشین پرنده آموزش بستن موی بسیار شیک شاهنامه خوانی زیبای جناب علی خواستی درکانون ادبی یکتا افشاگری ؛ مهدی جهانگیری به جرم فساد مالی دستگیر شد خبر مهم فوری همه ببینند مخصوصا هانیه از اربعین بگو- اقای حمید ارمانفر از تهران خادم اهل سنت امام رضا(ع) كلیپ زیبای نجوا با امام رضا (ع) تریلر جدید Rainbo Six Siege - Operation White Noise فارسی حرف زدن bts مدل موی جدید و زیبا و در عین حال ساده زنانه فارسی حرف زدن جون جونگ کوک آموزش میکاپ جدید آمدم ای شاه امین رجاییوسپهرامین دوست ومصطفی بهارلو درکانون یکتا مصاحبه ای که تلوزیون پخش نکرد *کرمانشاه* 4 گل در یک بازی از 4 اشتباه دروازه بانان! مدل موی تاج دار زیبای زنانه آهنگ بلوچی جلسه3-هفته3-آموزش آنلاین مدیریت استراتژیک شغل-ارزش ها خنده دار گل نزدن بازیکن برانتفورد از داخل 6 قدم! میکاپ صورت و سفید کردن دندان سلام بر عباس - کربلایی عادل نجفی اموزش کامل تبدیل هیستوری به هیت لیست + اطلاعات خنده دار سنگ برادران رضایی محمدحسین حدادیان صفر۹۶هیئت مکتب الزهرا-سر از دامن لطف مسئولین دقیقا چه کار می کنند؟ ● استاد رائفی پور ان تنکرونی فانا بن جعفر(کربلایی علیرضا رضایی) حالا که من از حرم دورم/شور بسیار زیبا/کربلایی حسن وحید عزاداری کربلایی رضا حسین زاده در روز 28 صفر در حسینیه هیئت فداکاران حسینی فسقندی امام زمان عزاداری کربلایی اکبر عشقی در روز 28 صفر در حسینیه هیئت فداکاران مداحی به مناسبت زلزله زده های کرمانشاه و شهادت امام رضا(ع) صادق زیباکلام: من از هلال احمر حلالیت میطلبم ماموستا كریكار/ عذر تراشی مدخلیها برای حاكمان بی دین شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-شور شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-شور معجزه قران شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-واحد و تک استاد رائفی پور - نشانه های ظهور در پیاده روی اربعین! کربلایی جواد مقدم دیوونگی کارمه در غمت شور فوق العاده شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-واحد هیئت عزاداران علی ابن ابی طالب پاسخ ماموستا كریكار به عبداللطیف مدخلی شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-نوحه شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری - کربلایی حسین طاهری-زم منزل شیخ عباس صحبتهای جنجالی احمدی نژاد: ما با لاریجانی ها مخالفیم شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری - کربلایی حسین طاهری-زم داعش در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)(1) ماموستا كریكار/ راه پیامبران راه غیرت و شرف شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری - کربلایی حسین طاهری-زم مداحی فارسی ترکی جواد مقدم شهادت امام رضا سلام الله علی ایام محسنیه هیئت خدام العباس (ع) خرمشهر داعش در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)(2) بعد از وفات پیامبر(ص)... شور عربی هیئت خدام العباس(ع) خرمشهر شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-زمزمه دهه محسنیه هیئت خدام العباس(ع) خرمشهر ویدیوی حافظ ناظری از مناطق زلزله زده توهین های وقیحانه حسن عباسی به علی دایی و علی کریمی،... ⭕️ روایت بازیگر تلویزیون از شیطنتش در پیاده روی #اربعین داعش در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)(3) شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-روضه شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-صحبت درباره زلزله زدگان شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-مناجات اپلیکیشن اندروید موج حرم بتن ریزی 7000 متر مربع زمین در دو روز .. سن سن منیم گوزلیم (همینه همینه که هست) عالیییی حتما گوش کنید امام رضا آقام آقام آقام آقام حسین_نوحه ترکی گفتگو با مانوئل اوهانجانیانس- نمایشگاه رسانه های دیجیتا کنفرانس مطبوعاتی فدرر/ فدرر، گافن در فاینالز 2017 سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش آخر چوللرده آهولار ملر _نوحه ترکی حضرت علی اصغر آوای خسته دلان علیرضابرمور فیلمی اتفاقی از لحظه زلزله در سرپل ذهاب گفتگو با کیوان نقره کار - نمایشگاه رسانه های دیجیتال مرحله GTA SA دوبله فارسی بنیادگرایی،علل واکنشهای تند برابر ایران-غلامعباس توسلی مو فیلم آموزشی چیز کیک توت فرنگی بدون فر مو فیلم آموزشی تخلیه کردن محتویات شکم ماهی با استفاده از د تقدیم به اولین و آخرین و واقعی ترین برایر بیوتی در کل جهان آجی نازنینننن فیلم آموزشی تهیه بیف استراگانف اسلایم شفاف من توضیحات تقدیم به اولین و آخرین و واقعی ترین و اصلی ترین ریون کویین در کل جهان خواهرم ربک دوبلم از باربی ویدیو برای دوبله گروه beauty voice بقیه هم توضیحاتبخونن سونیک و راز حلقه ها | ملاقات سونیک با علی بابا ( تیلز ) میکسی از تمام دختر های لاک پشت های نینجا تقدیمی سونیک و راز حلقه ها | 3 ارزوی سونیک کنسرت problem آریانا گرانده پارت اول(اپارات خیلی کافری) باتر فلیکس دوبله تمرینی اعضای گروه از انیمیشن آواتار کارتون مستربین یه تیکه جالب از اریانا(اپارات پاک نکن) کارتون اوگی و سوسک ها کارتون تام و جری کارتون تیتان ها به پیش کارتون تام و جری عکس هایی از ارافتر های شن باربیم ساخت خودم کارتون بن تن BEN 10 کارتون بن تن BEN 10 کارتون تام و جری بپربپر یه کلیپ خوشگل از اما واتسون (بازیگر هرمیون در هری پاتر کارتون تیتان ها به پیش آهنگ رینبودش هلال احمر دزده، پولاتون رو بدین به ما! اولین تیزر انیمیشن INCREDIBLES 2 کارتون ورزشی انقدر گفتیم مرگ بر فلان کشور که الان سر خودمون اومده !! آنونس فصل ششم سریال بازی تاج و تخت شلیک افسر آمریکایی به مرد سیاهپوست با دستان بالا آنونس جنگ ستارگان هفت میگفتی جدا نمیشیم ما,شدیم ولی... فعال سازی Left + Right + Voice Of The God در Cod Zombie آموزش اسلایم و توپ ضد استرس 10 بازیکن افسانه ای فوتبال جهان که هرگز فراموش نمی شوند تیزر انیمیشن «شگفت انگیزان ۲» دانلود قسمت 95 سریال پاتریکس دوبله در تلگرام @Tasvirfa خبری خوش در غبار زلزله آنونس فیلم room کتک کاری شکنجه جنایت دلخراش میانمار 18+ شلیک به یک زندانی از داخل سلول توسط افسران آمریکایی وقف و امنیت عذایی آهنگ آرش روی حرکات کره ای سرقت مواد غذایی از فروشگاه توسط یک خانم سرنوشت جمهوری اسلامی! ظهور یا سقوط؟ جلسه چهارم اولین تریلر انیمیشن شگفت انگیزان 2 (The Incredibles 2) ترانه های کودکانه _ چهار رفیق، نقشه دقیق _ Taranehaye K سکانسی تاثیرگذار و زیبا از مصائب مسیح(2004) American Truck Simulator New Mexico تهران سی دی شاپ آغاز یک امپراطوری با دوبله فارسی - دنیای داوینچی اهنگ ورتی حضور Noctis Lucis Caelum در بازی Tekken 7 تیزر سونیک فورسز از(سونیک گیم) طاهره جوان حمله سازماندهی شده نیروهای افراطی به بست نشینان افشای دروغ سردار جعفری! پاسخ در این ویدیو . . تقدیم به تمام دوستام خلاصه ی حرف های ترامپ دیو و دلبر (1991) -- تریلر انیمیشن سینمایی هتک حرمت حرم عبدالعظیم حسنی/ لباس شخصی ها با وحشی گری.. میراکلس قسمت 6 فصل 2 (انگلیسی) توضیحات کپی ممنوع ترانه های کودکانه _ کبوترا _ Taranehaye Koudakaneh حمله سازماندهی شده نیروهای افراطی به بست نشینان ابجی اینجوری که تو ورزش میکنی میترسم پاره بشی حمله سازماندهی شده نیروهای افراطی به بست نشینان گزارش تند ۲۰:۳۰ از عکسهاو فیلمهای بازیگرمعروف ترک دانلود فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 میکس حرفه ای از سانست شیمر به خاطر ۱۰۰تایی شدنم توضیحات باب اسفنجی روز وارونگی دوبله ی فارسی ❤هچیمال❤Colleggtibles❤جدید من❤ جنگ جهانی سونیک فصل 3 قسمت 17 دابسمش من .....ارام آشپزی با اسکورپیون و فردی کروگر در مورتال کمبت سونیک فورسس | گیم پلی کامل مراحل داستانی اپیزود شدو ! کارتون دوستان جنگل - قسمت 63 کارتون دوستان جنگل - قسمت 41 کارتون دوستان جنگل - قسمت 42 کارتون دوستان جنگل - قسمت 43 کارتون دوستان جنگل - قسمت 43 کارتون دوستان جنگل - قسمت 44 کارتون دوستان جنگل - قسمت 45 دوستان درخت شادی . شجاعی؟ پس امیدوارم دووم بیاری کارتون دوستان جنگل - قسمت 46 کارتون دوستان جنگل - قسمت 47 کارتون دوستان جنگل - قسمت 48 کارتون دوستان جنگل - قسمت 49 کارتون دوستان جنگل - قسمت 50 کارتون دوستان جنگل - قسمت 51 کارتون دوستان جنگل - قسمت 52 کارتون دوستان جنگل - قسمت 53 کارتون دوستان جنگل - قسمت 54 کارتون دوستان جنگل - قسمت 55 کارتون دوستان جنگل - قسمت 56 کارتون دوستان جنگل - قسمت 57 کارتون دوستان جنگل - قسمت 58 کارتون دوستان جنگل - قسمت 59 کارتون دوستان جنگل - قسمت 60 کارتون دوستان جنگل - قسمت 61 کارتون دوستان جنگل - قسمت 62 دوستان درخت شادی داغ نهان - محمد اصفهانی فیلم آموزشی تهیه چیز استیک در نان حلقه ای سربازان و افسران میهن پرست درخدمت زلزله زدگان 40 کار ساده که زندگی شما را متحول میکند تقدیمی واسه♡اشلین جووووونم♡ سخنان کذب و بی‌پایه «وحید حقانیان» با نظرات کارشناسان مسکن در تضاد کامل است تست سرعت و ضد گلوله بودن mc larenدر gtav خلاصه بازی لیورپول 3-0 ساوت همپتون (نسخه طولانی) حرکات اعضای قهرمانان تنیس به صورت واقعی!!! ویژگی نسخه سوییچ بازی Resident Evil Revelations - گیمر سخنان مشایی در بست شاه عبدالعظیم !! - از نظر ایشون روز مهمیه ! آهنگ باب اسفنجی دوبله ی پرشین تون 6 آهنگ برتر فوجی دانلود قسمت 253 سریال پویرازکارایل دوبله در تلگرام برای مسابقه ی تی تی عضو گروه دوبلاژ تغییرات جالب در بدن با خوردن 3 خرما ورود اعضای مورتال کمبت مثل رپتایل تقدیم به اولین رریتی آجی جونم ملودییییی سمزدایی سریع کلیه ها با این نوشیدنی هندسه الگوی -استاد منتظری آموزش معاد شناسی دین و زندگی کنکور مجموعه آموزشی ۰تا۱۰۰ ماین کرافت پارت۱ آموزش مبحث نمازوروزه باتصویرسازی بی نظیراستادیوسفیانپور Dariush - Nefrin Nameh داریوش نفرین نامه صدای زیبای «ابوبکر معروفی» شهید راه انسانیت كه در حال كمك به مردم زلزله زده فوت شد اسکین من و N.I.M+ هیروبراین غیبی!!!! کریس ایوبانک جونیور کارتون دوستان جنگل - قسمت 63 کارتون دوستان جنگل - قسمت 64 کارتون دوستان جنگل - قسمت 65 پارتیشن و دیواركوب شاددل٢٢٣٣٧١٣٢ در چند سالگی ازدواج خواهید کرد؟ 10 سوال که نشان می دهد شما در چند سالگی ازدواج می کنید!!! کارتون دوستان جنگل - قسمت 66 ظهور جن در سونامی کارتون دوستان جنگل - قسمت 67 کارتون دوستان جنگل - قسمت 68 کارتون دوستان جنگل - قسمت 69 مقدمه ها و اندیشه تحقیق ها2دین و زندگی کنکور کارتون دوستان جنگل - قسمت 71 به دنیا آمدن یک نوزاد در بیمارستان صحرایی در سرپل ذهاب کانال پونی کوچولوی من کارتون دوستان جنگل - قسمت 72 کارتون دوستان جنگل - قسمت 73 خانه ضد زلزله کارتون دوستان جنگل - قسمت 75 کارتون دوستان جنگل - قسمت 76 به مناسبت شهادت امام خوبی ها * حضرت رضا(ع) * حل تست مبحث هدایت دین و زندگی کنکور کارتون دوستان جنگل - قسمت 80 خلاصه بازی: وست برومویچ 0-4 چلسی کارتون دوستان جنگل - قسمت 82 کارتون دوستان جنگل - قسمت 83 خلاصه بازی بارسلونا 3 - لگانس 0 آموزش تکنیک های کلیپ سازی با افترافکت کارتون دوستان جنگل - قسمت 84 مرگ پدر خوانده مخوف مافیا کارتون دوستان جنگل - قسمت 85 کارتون دوستان جنگل - قسمت 86 زمزمه خروج ترکیه از ناتو به گوش میرسد خلاصه ای از زندگی شهید ادواردوآنیلی تنها وارث شرکت فیات باربی جدیدم متلم جی تی ای وی برای اندروید - 2017 جی تی ای وی برای اندروید - 2017 - 100%کار میکنه اجاره خودرو نیسان جی تی و تسلا مدل س آموزش انیمیشن (فایل کامل) / درس سوم / پرشین انیمیشن آموزش مبحث هدایت دین و زندگی کنکور کاخ سفیدو حسینیه میکنیم تقدیم به(میشل مرمیدددد) زیبا کلام. هلال احمر کارش خیلی خوب بوده. من ازشون حلالیت می طلبم. ولی تلویزیون هزارحلالیت باید بطلبه چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم جمعبندی و من آیاته 2 دین و زندگی کنکور دوستان درخت شادی گرگ خخخخخ سرزمین رایانه - Lego Marvel Avengers Trailer سرنوشت برخی لباسهای ارسالی به مناطق زلزله زده خلاصه بازی وست برومویچ 0-4 چلسی @ خنده دار husseinabdik2 گیم پلی بازی Dragon Quest Builders - نتدونه دوستان درخت شادی حل تست هدایت دین و زندگی کنکور گوش کن ترانه طنزآمیزی از شجریان که نشنیده‌اید: ننه‌جونم سر پیری ز مو مینی‌ژوپ مخه! حمله هوایی روسیه به داعش در بوکمال دیرالزور (قسمت سوم) جوگیر شدن به این میگن دریفت 360درجه با 405 گیم پلی بازی Mafia 3 - نتدونه میکس دانی تقدیمی آهنگ جان سینا پارتیشن شاددل ٢٢٣٣٧١٣٢ نصب دكور مغازه ساخت جعبه ی کادو((توسط خودم)) توپ ضد استرس من ❤ آموزش درست کردن موی باربی ها❤ مقایسه هزینه های عیاشی با هزینه های بازسازی اردبیل با سلام خدمت ماینر ها آموزش هدایت دین و زندگی کنکور عکس های پشت صحنه نمایش مصیبة الشام محرم 96 شهرستان کارون موسسه زبان کیش گرمسار،سطح E2 مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 نماهنگ زیبای "رضا غریب الغربا رضا معین الضعفا" ATV Drift & Tricks تهران سی دی شاپ اسلایم هایی که خیلی دوستشون دارم(دنبال کنید قطعا دنبال میشید به نفعتونه) تیزر تریلر انیمیشن The Incredibles 2 2017 دعوا جمعبندی و من آیاته1 دین و زندگی کنکور نوستالژی نخسه جدید اجاره خودرو سانتافه تیزر تبلیغاتی 09124101040 حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 2 هوشمند سازی کتاب ها با استفاده از تکنولوژی "AR" حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 5 دوصطدارم تورو بی اندازعـــ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 3 حقه بازهای روزگار خلاصه بازی بایرن مونیخ سه - صفر آگزبورگ خلاصه بازی لورکوزن دو - دو لایپزیش این دیگه کیه یا حسین من رو دومبال کنید محمد درویشی دوبله ی من از پرنسس و پاپ استار ترساندن شدید سم اسمیت توسط الن (فوق العاده جالب) نقاشی های من ریمستریو بدون ماسک پروژه افتر افکت نمایش لوگو با افکت اژدهای آتشی لحظات خنده دار در(GTAVONLINE) [فوق طنز] سه نکته برای اینکه صورت تُپل تری داشته باشید| سلامت| قسمت چهارم مصطفی یگانه - اون روزا مداحی ویژه شهادت امام رضا(ع)حاج محمود کریمی موشن گرافیک YOOX برای کریسمس نگاه نزدیک و بررسی اولیه گوشی وان پلاس 5T طوطی ملنگوی شیطون ماکان بند چالش های خرید خودرو اجاره خودرو توسان نیو تیزر تبلیغاتی تجربی 95قسمت اول دین و زندگی کنکور موزیک ویدئو گروهbts کاملا جدید و رویایی مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 THE EVIL WITHIN 2 قسمت اول آموزش نرم افزار cura (قسمت دوم) پونی کوچولو دوبله فارسی فصل3_قسمت_6 بازسازی ساختمان شاددل 09126852502 توحید شناسی:خالقیت دین و زندگی کنکور مدیریت ریسک پروژه: Summary task آهنگ جدید از مهراب بنام بانو میکس آهنگ مفت بری با صدای مهراب اهنگ جدید مفت بری مهراب با شایان جوکار اهنگ جدید مهراب مفت بری شبده بازی جالب است من محمد درویشی حستم هره مهراب - مفت بری Mehrab - Moft Bari !‎مداحی با آهنگ دوست دارم محسن یگانه آخرین تصاویر مستند ارسالی از مناطق زلزله زده کرمانشاه زلزله کرمانشاه و قصر شیرین مجوعه ای از عکسهای این مصیبت توحید شناسی:ربوبیت دین و زندگی کنکور جواب احمدی نژاد به سوالی در مورد تخریب ساختمان های مسکن مهر. رو کم نمیاره عجیب در عجیب جن وحشتناک و عجیب و واقعی به شکل هشت پا! اهنگ جدید امیرتتلو به نام از پنجره ببین بیرون و آموزش نرم افزار cura (قسمت چهارم) اهنگ فوق العاده جدید مهراب(اول من) حمله هوایی روسیه به داعش در بوکمال دیرالزور(قسمت چهارم) نماز صبح رویایی زیبای مکه مکرمه 27 آبان 1396 نماز مغرب رویایی زیبای مکه مکرمه 27 آبان 1396 خوب شیم- این قسمت "سرطان دهان" طالع بینی به سبک عشق حرف حالیش نیست نماز عصر رویایی زیبای مکه مکرمه 27 آبان 1396 توحید شناسی2 دین و زندگی کنکور تشکر ماموستا ملا واحد توفقی از جوانمردان ارتش که غذای خودشان را به هموطنان دادند واکنش هفت کوتوله وقتی سفید برفی میمیره کسب درآمد 45/000تومان در ماه با روزی 2 ساعت کار نقش گریزمان برای کله پا کردن کریس رونالدو لباس مجلسی مزون تندیس زیست مهارگرهای فرمونی در خدمت تولید غذای سالم انسول زیبا پنجاه کیلو البالو بایرن_آگزبورگ (۳_۰) روش مردن و بهترین بازیکن شدن در بازی Overwatch حامداهنگی فیلم غمگین پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ میکس آهنگ مهراب به نام ققنوس میکس آهنگ مهراب به نام نشد تفاوت انداختن میکرفن شوگا و وی. به کانالم سربزنید پاسخ صریح مهناز افشار در مورد پرونده همسرش خلاصه بازی لیورپول 3-0 ساوتهمپتون خانه آبشار اثر فرانک لوید رایت فوکس ته یون catch me if you can. به کانالم سربزنید شوهر ناک اوتی زیبا از حمزه مرادیان ویدیو میکس جدید و دیدنی آهنگ مهراب به اسم ان ای گیم پلی بازی Guitar Hero 3 - Legends of Rock - نتدونه تاکسی های پرنده UBER بن تن فصل اول قسمت هشتم دوبله ی فارسی توحید شناسی:همه توحیدها دین و زندگی کنکور توحید شناسی:حل تست1 دین و زندگی کنکور دانشنما گیم پلی بازی کلش رویال/ خر تو خر پارتیشن تكجداره پارتیشن بیمارستانی٠٩١٢٦٨٥٢٥٠٢ خلاصه بازی هوفنهایم یک - یک فرانکفورت آموزش ویدیویی شنا کرال پشت طبیعت بندپی سرور من در ماینکرافت(توضیحات مهم) واقعیت و اون چیزی که بهمون نشون میدن.bts. به کانالم سربزنید بوجود آمدن شکل عجیب قبل از انهدام خودروی انتحاری داعش دیابت بارداری چیست؟ تعجب عارف از تحریر های محسن یگانه پونی کوچولو دوبله فارسی فصل 3_قسمت 7 زیبائی خلقت الله در سوره الرحمن تلاوت زیبای قرآن کریم اسلایم شفاف من مداحی حاج سید صادق مرعشی روز 29 صفر بیت الحسن (ع) منتظر کیست؟ (مواظب بهائی ها باشید) دومین بازخوانی اشعار شیون فومنی شلیک اشتباهی افسر آمریکایی به بازیگران حین فیلمبرداری میکس اهنگ مهراب به نام بانو انیمیشن کوتاه 2017 / جدید جدید شاهکاری از رتبه 300 کنکور! راز درصد بالای 90 دینی کنکور خلاصه بازی: پاری سن ژرمن 4-1 نانت تریلر بازی بلاد بورن برای ps4pro درسنامه کامل توحیدشناسی دین وزندگی کنکور اهنگ جدید حمید صفت می خونه تقدیم به متولدین تیر ماه ( منم متولد تیرم ) بهزاد لیتو و دستگاه عروسک سریال (داستان ما) قسمت اول پارت 2 !توضیحات! برسی لگو کاپیتان آمریکا خلاصه بازی لگانس 0-3 بارسلونا (نسخه طولانی) ماکان بند باروووون بررسی نسخه نینتندو سوییچ بازی Skyrim اعجاب انگیز!!مطابقت92%پکیج دینی100یوسفیان پورباکنکور96 گاد آف وار 4 خنده دار - پارت 1 (حتما ببینید!) مهرداد هیدن و جی جی معاد شناسی دین و زندگی کنکور تقدیم به دوستها رنگ امیزی سوله .کریمی 09153870406 اعجاب انگیز!!مطابقت92%پکیج دینی100یوسفیان پورباکنکور96 فیلم شوکه کننده ازگلوله باران یک مرد توسط پلیس آمریکا تقدیم به خانومم قضاو قدر:تست مفاهیم دین و زندگی کنکور زیارت كربلا ، اربعین، سبكهای متنوع عزاداری تلاوت قرآن کریم با ترجمه فارسی سوره الملک 67 Quran Kareem ba Tarjuma Sura Al-Mulk تلاوت قرآن کریم با ترجمه فارسی سوره الحشر 59 Quran Kareem ba Tarjuma Sura Al-Has بهترین و زیباترین تلاوت قران کریم با ترجمه فارسی درگ بوگاتی و نیسان جوک تقویت شده «امام ضامن» بانوای فوق العاده علی فانی سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن ع -زمینه-عزات غریبه .فقط ببین. مهمومه هاللیله الروح...ملا باسم کربلایی بازیرنویس فارسی قضاو قدر:مفاهیم دین و زندگی کنکور خلاصه دیدار لیورپول 3 - 0 ساوتهمپتون سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن ع -زمینه-لطمه زنی رهام و رادین عزیز انیمیشن جدید 2017/ پخش اول از پرشین انیمیشن پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ دانلود قسمت 23 سریال خانم فضیلت و دخترانش در تلگرام خواندن اذان و اقامه در گوش نوزاد توسط فرمانده ارتش اشعار مذهبی -شهادت امام رضا ( ع) - خواننده علی سیار سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن ع -واحدبسیار زیبا -1 تریلر بازی farcry5 خرید و sport کردن ماشین در بازی gta v معاد شناسی دین و زندگی کنکور اسکان موقت زلزله زدگان از سه شنبه هفته جاری بدلکاری با پاراموتور حتماً ببینید تعداد کمی از این ویدیو تو اپارات هست یونس عظیمی سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن ع -واحدبسیار زیبا-2 خنده دار بازی Tower 57 منتشر شد رنگ امیزی سوله .کریمی 09153870406 قطعه «آمدم ای شاه، پناهم بده» با صدای استاد کریمخانی نماهنگ دل شکسته با صدای غلامرضا صنعتگر homayoun alizade - یه روزه دیگه وبای نسل قسمت 7 گیم پلی RE ZERO HD به زبان فارسی / گازززززز انباگسینگ بازی بلاد بورن برای ps4pro فردی که با مالیدن پماد غیب میشود امام رضا علیه السلام - استاد محمد شجاعی گیم پلی بازی بلاد بورن من برای. ps4pro مثنوی آموزش HTML - قسمت اول دوعل فوتبالیست ها در برابر زامبیها سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن ع -شور طوفانی فوری/ حمله لباس شخصی ها به بست نشینان حرم عبدالعظیم کلیپ روشن کردن شمع که 7 سال پیش جادوگرپارس انجام داد. سریال تنها در خانه قسمت ۳ باربی چند ترفند برای از بین بردن زنگ زدگی ابزار شب شهادت امام رضا شاهرود،شهرک بهشتی،هیئت متوسلین به آقا سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن ع -شور قدیمی-بسیار زیبا آموزش ست وسایل کهکشانی(گلکسی) رنگ امیزی ایرلس 09153870406 کریمی رنگ امیزی جدول .کریمی ۰۹۱۵۳۸۷۰۴۰۶ امپراطور جدید بررسی تخصصی هنسی ولوسی رپتور 6X6 مستند کمک به زلزله زدگان غرب ایران گیم پلی بازی Uncharted 3 در PS3 - نتدونه عشق من اختلال روانی اضطراب و وحشت فراگیر(G.A.D) گیم پلی بازی Forza Horizon 3 در Xbox One S - نتدونه سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن ع -شور زیبا-کربلا آپدیت بازی Plague Inc ویروس جدیدی دارد قضا و قدر: آیات تقدیر دین و زندگی کنکور قضا و قدر: آیات قضا دین و زندگی کنکور انتشار تبلیغ تلویزیونی جدید فیلم Star Wars: The Last Je اختیار دین و زندگی کنکور فراگودفری کجایییییی؟؟؟-توضیحات مهم مهم مهممم نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور 1 قضا و قدر: حل تست ها دین و زندگی کنکور قضا و قدر دین و زندگی کنکور سیدعلی مومنی-شب شهادت امام حسن ع -شور قتلگاه مسابقه ی عالی اسلایم برتر+اسلایم ۳ ماه پیشم(توضیحات مهم) مجموعه تصادفات کوادکوپتر اسپارک معرفی شارژر جدید DJI Spark مهراب کری خوانی تاریخی رضا جاودانی برای هواداران بارسلونا وقتی یک سگ روی بچه اش حساس است اعمال تنظیمات پیشرفته کلمه عبور در processmaker معضلی به نام "زلزله زده نماها"به روایت یکی ازمردم ازگله کتک کاری یاران احمدی نژاد در عبدالعظیم پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ پیاده روی بابرده های سگی در غرب !!! ستون های بتنی مسکن مهر که با شن (گل) پر شده بود هلال احمر اولین تیزر تریلر The Incredibles 2| شگفت انگیزان 2 آهنگ محمدعلی کریمخانی با نام آمدم ای شاه پناهم بده آهنگ کردی آتش سوزی عظیم ساختمان چند طبقه در نیویورک یادواره شهدای دانلود قسمت 20 سریال ماه کامل با زیرنویس در تلگرام جوجه فنچ های من معرفی تیم درمان مراکز سبک زندگی سالم دکتر کلاهدوزان موزیک ویدیویی محشرررررر از سلنا گومز (نبینی نصف عمرت بر فناست) زیارت حرم امام رضا (ع) توسط رهبر انقلاب نمایش زیردریایی بزرگ ارتش سوریه نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور2 آزادی روستای قصر علی در ریف حماه توسط ارتش سوریه حال و هوای بارگاه منور رضوی در شب شهادت امام رضا (ع) میکس اجرای زنده آهنگ های امام رضا 1 و 2 _ حامد زمانی مصاحبه همایش تبریز دین و زندگی کنکور من برگشتم پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ رنگ امیزی اسکلت سوله 09153870406 کریمی . هایلایت: وست برومویچ ۰ - ۴ چلسی صلوات خاصه امام رضا (ع) اهنگ تاوان آموزش فیزیک تیزهوشان نهم - فصل ۱ (حرکت-قسمت ۳) یه استوری خوشگل و جدید و خوش انرژی از بهترین شومن دنیاااا❤❤ تورو خدا توضیحاتو بخونید اسلایم های برتر خوراکی خلاصه بازی الهلال عربستان 1 - اوراواردز 1 مطابقت تست های 95قسمت اول دین و زندگی کنکور حرکات لیونل مسی مقابل لگانس جز تو کی میتونه عزیز من باشه.... کشت خلط و ترشحات سینوسی پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده مطابقت تست های 95قسمت دوم دین و زندگی کنکور معاد شناسی : جمعبندی دین و زندگی کنکور دانلود قسمت 11 سریال عشق اجاره ای با زیرنویس در تلگرام تلویزیون اولد ال جی oled 65c6p گل زیبای ثانیه ۵۹ سروش رفیعی برای الخور پراید حیا کن گل ممد و رها کن خلاصه بازی لسترسیتی 0-2 منچسترسیتی دابسمشی از خودم ولوله،تا اسم تو میاد میشه زلزله(علیرضا رضایی) خاک پای همه ی اهالی کرمانشاه و هموطنان مهمان نواز کرد معرفی :خوب بد جلف دوربین های تحت شبکه در اسکایپ و دیگر پلتفرم ها ارتباطی پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ خلاصه بازی پاری سن ژرمن 4-1 نانت برای رفقای گلم بخونیدخییلی قشنگه کودکانه ای در دل فاجعه زلزله غرب کشور فیک فوق العاده از کایری ایروینگ سریال عشق اجاره ای با زیرنویس به صورت کامل در تلگرام @T داره کمرشو می خارونه ویدئویی از گلایه غم بار مردم زلزله زده از رئیس جمهور آهنگ رودخانه سوانی با پیانو - مانا مسگریان حکایت مغازه دار خوش خواب و دزد ناشی پرورش قارچ دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ شعبده بازی از بین بردن موهای زائد ، طب سنتی اسلامی دکتر ضیائی فولکس واگن ویرتوس سدان رسما معرفی شد! 10 ترفند عالی در زمینه غذا هاشور ابرو میکروپیگمنتیشن ابرو میکروپیگمنتیشن نفس مداحی کربلای حسین صفایی زاده دستگاه پوست کن پسته اموزش swamp کردن dragon به وسیله egg dragon درماینکرافت(قسمت اول)minebax group کلیپ اولین سمینار آموزش تجارت رباتیک در ایران ایونت هالوین پرورش قارچ دکمه ای دکتر اردلان قیلاوی زاده ۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ ماین کرافت | ساخت دستگاه tnt پرتاپ کن قصه سارا چگونه اسپرم مردان را زیاد کنیم؟ طب اسلامی دکتر ضیائی شعرخوانی شاعر جوان دماوندی در هم دردی با زلزله زدگان غرب کشور نصب مود اتومات در gta sa فیلم آموزشی تغییر رمز جیمیل در موبایل اندروید آموزش ساخت بالن با بادکنک دم دار - آموزش بادکنک آرایی وقتی میخوای خودتوبه زور تودلش جاکنی 14 ترفند عالی برای مدرسه حمله هوایی روسیه به داعش در بوکمال دیرالزور (قسمت پنجم) گیم پلی بازی Portal 2 - نتدونه مسابقه ماشین سواری با ماشین های مسخره علت استرس زمان زایمان!!!! ، طبیب ضیائی فینال لیگ قهرمانان سال 2016 مقدماتی فوتبال بانوان آسیا: ایران ۱۲- سوریه ۰ دابسمش ابجیم دلارام عملیات نجات ۱۶ ساعته زن باردار از زیر آوار در سرپل ذهاب اصیل و سنتی دوزبازی بعد از زلزله! پروژه افتر افکت تریلر فیلم اکشن تسلا و کشنده ی رویایی اش با شتاب ۵ ثانیه ای! زلزله کرمانشاه هک مزرعه شادی. لذت طراحی در سرعت طراحی است تقدیمی دلارا به مناسبت (برنده شدنش تو مسابقه) مرحله 4,5 احمق به روایت تصویر کلیپ اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات کرمانشاه اسلایم های عالی پیاده روی از بقعه دحیه کلبی ابراز خوشحالی فرزاد فرزین از اجرای کنسرت در ونکوور ماشین بتمن در بازی gta v online 9 نفر از اعضای 11 نفری یه خانه زیر آوار جان باختند نقد و بررسی کارت های گیمینگ و ماینینگ AMD Sapphire انتظار زبان_واژگان درس 5 پیش_اناری_موسسه ونوس لیزر فول کالر rgb فوتبال هک تلگرام روش دایورت ویژگی و خصوصیات رشد و اعتمادی1_موسسه ونوس سقوط تابلو تبلیغاتی درولیعصر تبریزکه جان یک نفررا گرفت 20 تا از جدیدترین ترفندهای دانش آموزی ویژگی و خصوصیات رشد و اعتمادی2_موسسه ونوس Lets Hexagon !!! بیاین شش ضلعی بکشیم حضور تیم اعزامی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در کرمانشاه ویژگی و خصوصیات رشد و اعتمادی 3_موسسه ونوس دستگاه حفار تقدیم به دوست جدیدم لگوی پارسا برای مسابقه ی لگوی 2 اقای راوی تقاضای کودک کورد از رئیس جمهور اسلایم نارنجی زنی که در مشهد به امام رضا دهن کجی میکرد استاد دانشمند صلوات خاصه امام رضاکانال خدا jhmvd@ ریاضی_هم ارزی های مرتبه2 و پیوستگی_مهربان_موسسه ونوس

آخرین خبرهـا