جامعه جهاني پشت برجام ايستاده است

خبرگزاري آريا - دکتر محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران در مصاحبه با خبرنگار شبکه سي‌بي‌اس نيوز آمريکا در تهران به مسائل مختلفي چون سخنراني ضد ايراني ترامپ و واکنش ايران به خروج ايالات متحده از برجام پرداخته است.
به گزارش خبرگزاري آريا، ترجمه مصاحبه اليزابت پالمر، خبرنگار سي‌بي‌اس نيوز، با دکتر ظريف را که روز شنبه در محل وزارت خارجه انجام شد در ادامه ملاحظه مي‌کنيد:
آقاي دکتر ظريف در ابتداي مصاحبه در پاسخ به سؤال خبرنگار سي بي اس که با توجه به تلاش هاي زياد شما براي رسيدن به برجام، آيا از اتفاقاتي که در روزهاي اخير و سخنراني آقاي ترامپ شنيديد ناراحت شده ايد، با اشاره به فرآيند طولاني مذاکرات هسته‌اي گفت: افراد زيادي به شدت روي اين مسئله کار کردند. براي رسيدن به اين توافق حدود ده يازده سال موضع‌گيري و خطابه سياسي و دو سال مذاکره جدي صورت گرفت. و من اتفاقا بسيار خوشحالم، چرا که مي‌بينم جامعه جهاني محکم پشت اين توافق ايستاده است. اين تأثيرگذاري ديپلماسي را نشان مي‌دهد. خيلي‌ها در آمريکا، و بخصوص در خارج از آمريکا، به اين باور رسيده‌اند که توافق هسته‌اي پيروزي ديپلماسي بود. آنچه که جمعه شب شنيديم مشتي حرف‌هاي سخيف و زشت بود. نبايد با اين حرف‌ها نااميد شد. اين حرف‌ها ديگران را نااميد مي‌کند (نه ما را). ايالات متحده طي 40 سال اخير از اين کارها زياد انجام داده است. بسياري از رؤساي جمهور پيشين (آمريکا) کار خود را با طرح چنين ادعاها و اظهاراتي که به اعتقاد من غيرمسئولانه است آغاز کردند، اما در نهايت پشيمان شدند.
وزير امور خارجه در واکنش به درخواست ترامپ از کنگره براي تصميم‌گيري در خصوص توافق هسته‌اي تصريح کرد: برجام توافقي دوجانبه ميان ايران و آمريکا نيست. بنابراين او (ترامپ) هر سياستي که بخواهد اتخاذ کند، به خودش مربوط است. اما تا زماني که آمريکا در چارچوب قوانين بين‌المللي عمل مي‌کند، بايد نه فقط به توافقي که دولت و رئيس‌جمهور آمريکا کشورشان را به آن متعهد کرده‌اند، بلکه فراتر از آن، به قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد پايبند بماند. مي‌دانيد که آمريکا عضو دائم شوراي امنيت ملل متحد است. اگر بخواهد از عمل به قطعنامه‌اي که نه تنها به آن رأي مثبت داده، بلکه از بانيان آن بوده است امتناع کند، اعتبار نهادي که براي آمريکا اهميت بسيار زيادي دارد به خطر مي‌افتد. علاوه بر اين، دولت آمريکا نيز اعتبار خود را از دست مي‌دهد. ديگر هيچ کس به دولت آمريکا اعتماد نمي‌کند و با آن وارد مذاکره درازمدت نمي‌شود، چرا که از حالا به بعد، مدت زمان تعهد آمريکا (به يک توافق بين‌المللي) محدود به دوره‌اي است که آن رئيس‌جمهور در اين کشور مسئوليت دارد.
دکتر ظريف در پاسخ به اينکه آيا منظورش بي‌اعتمادي کشور خاصي مثل کره شمالي است، گفت: نه، منظورم کل جامعه بين‌الملل از جمله کره شمالي است. مشاهده مي‌کنيد که اين دولت (ترامپ) در حال بيرون رفتن از همه توافق‌هاست... از توافق نفتا بيرون مي‌آيد، از توافق همکاري ترنس پاسيفيک بيرون مي‌آيد، از يونسکو خارج مي‌شود. از همه چيز دارد خارج مي‌شود. يکي از متفکرين آمريکايي گفت دکترين سياست خارجي آمريکا، دکترين خروج است. بنابراين مردم ديگر نمي‌توانند به حرف آمريکا اعتماد کنند.
وزير امور خارجه افزود: براي اينکه آمريکا با بسياري از اين توافق‌هاي بين‌المللي همراه شود، خيلي‌ها امتيازاتي را (به اين کشور) داده‌اند. اما حال ديگر هيچ کس به آمريکا امتيازي نمي‌دهد، چرا که مي‌دانند اگر رئيس‌جمهور بعدي بيايد ادعا مي‌کند اين امتيازات کافي نبوده و ما راضي نيستيم.
دکتر ظريف در پاسخ سؤالي در خصوص احتمال ماندن ايران در توافق هسته‌اي علي‌رغم خروج آمريکا از آن گفت: اين سؤال مبتني بر فرضيه‌اي است که به جزئيات زيادي نياز دارد. اگر يکي از طرفين، به خصوص آمريکا، از توافق بيرون برود، بايد ارزيابي کرد که آيا مهم‌ترين مؤلفه‌هاي مثبت توافق براي ايران ازبين رفته است. براين اساس ايران در اين خصوص تصميم‌گيري خواهد کرد. ما خود را متعهد مي‌دانيم اولين کسي نباشيم که از اين توافق خارج مي‌شود، به اين شرط که منافع اقتصادي‌مان که در اين توافق ذکر شده لحاظ شود و همچنان از اين منافع برخوردار باشيم. اگر از اين منافع محروم شويم، شرايط کاملاً عوض مي‌شود. هم خود برجام و هم اصول کلي قوانين بين‌الملل گزينه‌هايي را براي برخورد با اين شرايط پيش‌بيني کرده‌اند.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص اينکه تيلرسون قبل از سخنراني ديگر اعضاي 1+5 را مطلع کرده بود. آيا با شما هم از روي ادب ديپلماتيک تماس گرفت و شما را مطلع کرد؟ تصريح کرد تيلرسون با او تماسي نگرفته و انتظار چنين تماسي را هم، حتي به رسم ادب و احترام، ندارد، چرا که دولت جديد آمريکا در رفتار خود با ديگران بويي از ادب نبرده است.
وي با اشاره به سخنراني ترامپ گفت هيچ چيز در اين سخنراني او را متعجب نکرده است، به جز ادبيات زشت و زننده او که درخور هيچ مقام رسمي نبود.
دکتر ظريف در خصوص اينکه تا چه حد از محتواي سخنراني ترامپ اطلاع داشته اظهار داشت: ما تقريباً همين صحبت‌ها را – البته به شکلي بسيار مؤدبانه‌تر – از زبان تيلرسون و در جريان سخنراني او در نشست وزراي خارجه 1+5 شنيده بوديم. من و تيلرسون گفتگوي دوجانبه نداشتيم، اما اظهارات او را در قالب بيانيه‌اي که در آن نشست قرائت مي‌کرد شنيده بوديم. همچنين اظهارات ترامپ را در مجمع عمومي سازمان ملل متحد شنيده بوديم و اين اولين بار نبود (که چنين سخناني به گوشمان مي‌خورد).
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص عدم ديدار با تيلرسون و علت آن افزود: تصور مي‌کنم ايالات متحده تصميم جديدي اتخاذ کرده است. من با جان کري ديدار داشتم و اين ديدارها نيز نتايج بسيار مثبتي در بر داشت. ديدارهاي من و کري جلوي سناريوهاي ناخوشايند زيادي را گرفت. اما اين دولت تصميم گرفته به شيوه کاملاً متفاوتي عمل کند. و من به شما اطمينان مي‌دهم عزت و غرور ايراني به ما اجازه نمي‌دهد در شرايطي که يکي از طرفين احترام متقابل و موضع برابر را رعايت نمي‌کند، وارد مذاکره شويم.
وزير امور خارجه در پاسخ به سؤالي در خصوص اينکه آيا پس از سخنراني ترامپ با رهبر معظم انقلاب ديداري داشته گفت: خير، سخنان ترامپ در ساعات پاياني شب ايراد شد و ما نيز از مواضع ايشان (رهبري) در خصوص اين سخنان اطلاع داريم. ما پيش‌تر حرف‌هايي را که قرار بود ترامپ در سخنراني خود بزند با رهبري در ميان گذاشته بوديم، چرا که تقريباً همه مي‌دانستند قرار است چه بگويد. رهبري هم انتظار اين صحبت‌ها را داشتند.
آقاي ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص مخالفت رهبري با توافق و بي‌اعتمادي رهبري به آمريکا از ابتداي مذاکرات گفت: رهبر معظم انقلاب از توافق حمايت کردند، اما هيچ گاه به آمريکا اعتماد نکردند. ما نيز هيچ گاه به آمريکا اعتماد نکرديم. هيچ يک از ما هيچ گاه به آمريکا اعتماد نداشتيم. اين توافق مبتني بر اعتماد نيست. توافق هسته‌اي مبتني بر عدم اعتماد دوجانبه است. ما اقداماتي که بايد انجام مي‌داديم را خيلي شفاف تعريف کرده‌ايم. هيچ کس در اين توافق آن قدر ساده‌لوح نبوده که به طرف مقابل اعتماد کند. چرا که ما در گذشته بارها شاهد بدقولي و بدعهدي آمريکا بوده‌ايم. فراموش نکنيد من اهل کشوري هستم که دولت منتخب مردم آن در کودتايي که آمريکا مهندسي کرده بود ساقط شد. من از کشوري مي‌آيم که مردمش در جنگ با دشمني که از سلاح شيميايي استفاده مي‌کرد و آمريکا پشتيبان آن بود کشته شدند. بنابراين دليلي وجود ندارد که به آمريکا اعتماد داشته باشيم. لذا ما اين توافق را بر اساس بي‌اعتمادي متقابل بنا کرديم. و من تصور مي‌کنم اين از نقاط قوت اين توافق است. اين اصلاً نکته منفي‌اي نيست. اين نقطه قوت برجام است که بر مبناي بي‌اعتمادي دوجانبه بنا شده است. اين توافق مي‌توانست اين بي‌اعتمادي را کاهش دهد، اما متأسفانه نحوه برخورد ترامپ با آن باعث گسترش اين بي‌اعتمادي مي‌شود؛ نه فقط ميان ايران و آمريکا، بلکه ميان جامعه جهاني و ايالات متحده، چرا که آمريکا اکنون نه تنها پيش‌بيني‌ناپذير بلکه غيرقابل‌اعتماد شده است.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص احتمال رايزني ايران با کنگره آمريکا گفت: اين مسئله داخلي آمريکاست و من قرار نيست با کنگره رايزني کنم. ما معتقديم دولت‌ها در عرصه بين‌الملل به صورت واحد و متمرکز عمل مي‌کنند. البته هيچ يک از دولت‌ها، نه دولت ايران و نه دولت آمريکا، به شکل کاملاً يکپارچه (مونوليت) اداره نمي‌شوند. اما قرار نيست من چنين تصميمي را براي آمريکا بگيرم. اگر آمريکا تصميم به ماندن در توافق بگيرد، بايد درست رفتار کند. اما اگر بخواهند از توافق خارج شوند، آن وقت ايران گزينه‌هاي مختلفي را پيش روي خود مي‌بيند و بر اساس منافعش از آن‌ها استفاده مي‌کند.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص دوستان زيادي که در آمريکا دارد و امکان رايزني با آن‌ها در خصوص برجام گفت: قرار نيست با آن‌ها صحبتي داشته باشم. فکر مي‌کنم خودشان براي اتخاذ تصميمات مناسب بر اساس منافع آمريکا عقل و تدبير لازم را دارند. معتقدم آنها بخوبي درک مي‌کنند که اظهارات ترامپ، چه در مورد توافق هسته‌اي و چه در مورد ساير مسائل، منافع اين کشور را تأمين نمي‌کند.
در ادامه خبرنگار سي‌بي‌اس به اميدواري دولت آقاي روحاني به جذب سرمايه خارجي و انجام اصلاحات در ايران اشاره کرد و از آقاي ظريف پرسيد با وجود به خطر افتادن توافق هسته‌اي، آيا دولت آقاي روحاني تضعيف شده است؟
دکتر ظريف پاسخ داد: تصور نمي‌کنم اين طور باشد. معتقدم آنچه که ترامپ با سخنراني جمعه شب خود به دست آورد متحد کردن مردم ايران بود و من خيلي خوشحالم که مي‌بينم امروز ايران از دو سال و نيم گذشته متحدتر شده است.
خبرنگار سي‌بي‌اس از دکتر ظريف در خصوص نقل قولي منتسب به او پرسيد و گفت: شما پيش‌تر به غرب و آمريکا گفته بوديد رقبايمان در تهران خوشحال مي‌شوند اگر توافق هسته‌اي تضعيف شود و اگر مي‌خواهيد ما، يعني دکتر روحاني و اصلاح‌طلبان، تقويت شويم، از توافق هسته‌اي حمايت کنيد.
آقاي ظريف با تکذيب اين نقل قول گفت: من هيچ گاه چنين چيزي نگفته‌ام. به خاطر ندارم چنين چيزي گفته باشم. من گفتم در ايران ديدگاه‌هاي مختلفي وجود دارد و اگر از توافق حمايت کنيد، اگر به توافقي منطقي برسيد، آن وقت کساني که به تعامل با جهان اعتقاد دارند تقويت مي‌شوند. اما اگر حمايت نکنيد ... چرا که اين يعني دموکراسي ... البته شايد تعريف ترامپ از دموکراسي چيز ديگري باشد. فکر مي‌کنم ترامپ خيلي خوشحال است از اينکه دموکراسي‌هاي جهان از او حمايت مي‌کنند! سه حامي‌اي که ديشب از سخنان او استقبال کردند (عربستان، رژيم صهيونيستي و امارات) بهترين نمونه‌هاي حکومت دموکراسي در جهان هستند! (طعنه)
وي افزود: اما ايران کشوري دموکراتيک است. مردم با صندوق رأي تصميم مي‌گيرند. ما افتخارمان اين است که موفقيت يا عدم موفقيت سياست‌هاي هر دولت روي تصميم مردم تأثير مي‌گذارد. ساير کشورهاي جهان بايد تصميم بگيرند پيغامي که به رأي‌دهندگان ايراني مي‌دهند کدام است: تعامل سازنده با جهان يا پيامي غير از آن.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: ما هم مثل ساير کشورهاي جهان ممکن است با هم اختلافاتي داشته باشيم. مشاهده کرديد که وزير خارجه، وزير دفاع، مشاور امنيت ملي و رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا ديدگاهشان نسبت به توافق هسته‌اي کاملاً با ترامپ در تضاد بود. بنابراين اختلاف نظر عادي است. اما چيزي که ما را متحد مي‌کند منافع ملي و امنيت ملي ماست. وقتي بحث امنيت ملي به ميان مي‌آيد، و وقتي مشاهده مي‌کنيم سپاه پاسداران در دفاع از کشور، دفاع از تماميت ارضي ايران در برابر تهاجم خارجي، در مبارزه با تروريسم و براي حفظ منطقه، در مبارزه با افراطي‌گري ايستادگي کرده است، ديگر هيچ کس نمي‌پذيرد که کسي از خارج به آن‌ها فشار بياورد، براي انزواي آن‌ها تلاش کرده يا تحريم‌هاي بيشتري عليه آن‌ها اعمال کند.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص قرارداد فروش هواپيماي بوئينگ به ايران و احتمال به خطر افتادن آن با تصميمات ترامپ گفت: نمي‌دانم چنين اتفاقي مي‌افتد يا نه، اما اين مسئله (تصميمات ترامپ) شغل‌هاي بسيار بسيار زيادي را در آمريکا به خطر مي‌اندازد. معتقدم اين يکي از گزينه‌هايي بود که آمريکا در اختيار داشت. ما تصميم گرفتيم با جامعه اقتصادي آمريکا تعامل داشته باشيم، چرا که نمي‌خواهيم آن‌ها از تجارت با ايران محروم باشند. جمعه شب ديدم که ترامپ مي‌گفت ساير کشورها از تجارت با ايران پول زيادي درمي‌آورند. اما اين دولت آمريکاست که شرکت‌هاي آمريکايي را از کسب سود محروم مي‌کند. ما مشکلي با شرکت‌هاي آمريکايي نداريم. در واقع ما هيچ مشکلي با مردم آمريکا نداريم. اختلافات ما با دولت آمريکاست. اختلافات ما با کساني است که سياست‌هاي فوق‌العاده خطرناکي را عليه کشور و منطقه ما در پيش گرفته‌اند. اين محل اختلاف ماست. ما نه با شرکت‌هاي تجاري آمريکا و نه با مردم اين کشور مشکلي نداريم. ما از ورود آمريکايي‌ها به ايران استقبال کرده‌ايم. ما خوشحاليم که شما اينجا در ايران هستيد.
آقاي ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص احتمال به خطر افتادن فروش هواپيما به ايران گفت: بگذاريد اين موضوع را به شکل ديگري مطرح کنيم. اگر آمريکا جلوي فروش هواپيما به ايران را بگيرد، بخشي از برجام را نقض کرده است. اما ايالات متحده توافق هسته‌اي را از جنبه‌هاي مختلفي نقض کرده است، يکي از آن‌ها تأخير اوفک (دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي آمريکا) در صدور مجوز براي شرکت‌هاي مختلفي است که مي‌خواهند با ايران معامله کنند. بوئينگ و ايرباس از جمله اين شرکت‌ها هستند. بنابراين تأخير بيشتر در صدور اين مجوزها نقض برجام است، و نه ناقض روح آن، بلکه در تضاد با متن اين توافق است. روز جمعه ترامپ با سخنراني خود متن توافق هسته‌اي را نقض کرد.
آقاي ظريف با اشاره به ادعاي ترامپ مبني بر اينکه ايران برجام را نقض کرده است گفت: مي‌دانيد که ما در اين خصوص يک نهاد داوري داريم. اين توافق از آژانس بين‌المللي انرژي اتمي خواسته است با بررسي پايبندي ايران به برجام نقش داور را ايفا کند. اين آژانس تا کنون هشت بار پايبندي ايران را تأييد کرده است. يک بار در آغاز اجراي برجام، و هفت بار هم از زماني که طرفين اجراي آن را شروع کرده‌اند، آژانس بر پايبندي کامل ايران به توافق تأکيد کرده است. روز جمعه نيز پس از سخنراني رئيس‌جمهور آمريکا، آژانس يک بار ديگر تصريح کرد ايران به تعهدات خود عمل کرده است.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص تلاش ايران براي توسعه برنامه موشکي خود به ظلمي که در اين سال‌ها به جمهوري اسلامي شده و خودداري کشورهاي ديگر از حمايت از ايران در جريان جنگ تحميلي اشاره کرد.
وقتي خبرنگار سي‌بي‌اس گفت اکنون ديگر آن زمان‌ها گذشته و دوران تازه‌اي شروع شده است، وي پاسخ داد: نه، دوره و زمانه عوض نشده، چرا که آمريکا هنوز هم دارد ميلياردها دلار «تسليحات زيبا» به کشورهاي اين منطقه مي‌فروشد و به هيچ کشوري هم اجازه نمي‌دهد با ايران معامله تسليحاتي داشته باشد؛ در واقع اين سياست و راهبرد آمريکاست که کشورهاي ديگر را از تعامل با ايران در کمک به تقويت توان دفاعي‌اش منع کند. اما ما بايد از مردممان دفاع کنيم.
خبرنگار سي‌بي‌اس از دکتر ظريف پرسيد پس شما با فروش تسليحات آمريکا به کشورهاي حوزه خليج فارس که به شدت با ايران دشمني دارند مخالفيد. وزير امور خارجه در پاسخ گفت: خير، من مخالفتي با آن ندارم. اما تنها به اين مسئله اشاره مي‌کنم که در سال 2016 عربستان سعودي، بنا بر آمارهاي سازمان‌هاي غربي، 63 ميليارد دلار تجهيزات نظامي خريده است. امارات متحده عربي، يکي از کشورهايي که از سخنراني ترامپ حمايت کرد، با تنها 5/1 ميليون نفر شهروند 22 ميليارد دلار صرف خريد سلاح کرده است. ايران چقدر براي جمعيت 80 ميليوني خود هزينه کرده است؟ 12 ميليارد دلار. بنابراين اگر کسي مي‌خواهد از تجهيزات نظامي اعم از موشک، هواپيما، تانک و .... حرف بزند، بايد به کل ماجرا نگاه کند، نه فقط به ايران. جمهوري اسلامي موشک و ابزار دفاعش را خودش توليد مي‌کند، چرا که هيچ کس به آن کمکي نمي‌کند.
دکتر ظريف در ادامه در پاسخ به سؤالي در خصوص توسعه توانمندي‌هاي نظامي کشور گفت: من در مورد دشمنان صحبت نمي‌کنم. صحبت من در خصوص خريدهاي نظامي است. حرفي از دوستان يا دشمنان نمي‌زنم، تنها از خريدهاي نظامي در خليج فارس صحبت مي‌کنم، خريدهاي نظامي در خليج فارس. اگر مي‌خواهيد در مورد اين خريدها صحبت کنيد، بايد به همه آن‌ها بپردازيد. ايران صدها ميليارد دلار تجهيزات نظامي نمي‌خرد. هيچ کس اين تجهيزات را به ما نمي‌فروشد. آمريکا با راهبرد فعالي که در پيش گرفته جلوي فروش اين تجهيزات را مي‌گيرد. به همين دليل، کاري که ما مي‌کنيم اين است که آنچه نياز داريم را توليد مي‌کنيم. و آنچه که نياز داريم را بر اساس ملزومات دفاع از کشورمان توليد مي‌کنيم. اين کار را براي تحريک ديگران انجام نمي‌دهيم؛ هدفمان صرفاً دفاع از خودمان است. خيلي شفاف اعلام کرده‌ايم که از موشک‌ها و ديگر ابزارهاي نظامي‌مان تنها براي دفاع از خود در برابر حملات مسلحانه يا تروريسم استفاده خواهيم کرد. اميدوارم ديگر کشورها نيز اعلام کنند هيچ گاه جز در دفاع از خود به زور متوسل نمي‌شوند.
در ادامه خبرنگار سي‌بي‌اس از آقاي ظريف پرسيد آيا حضور ايران در يمن نيز براي دفاع از خود است. وزير امور خارجه پاسخ داد: به نظر شما آيا بمباران زنان و کودکان يمني توسط هواپيماها و بمب‌هاي آمريکا براي دفاع از خود بود؟ من اين سؤال را از شما مي‌پرسم چون ايران در جنگ يمن دخالتي ندارد. ما هيچ کسي را بمباران نمي‌کنيم. هواپيماهاي ما نيستند که مردم آنجا را بمباران مي‌کنند.
دکتر ظريف در پاسخ به ادعاي کمک نظامي ايران به يکي از طرفين جنگ يمن گفت: اين جنگ، جنگ ناگواري است که از همان ابتدا تلاش کرديم به آن پايان دهيم. حتي پيش از آغاز آن تلاش کرديم جلوي وقوعش را بگيريم. اکنون آيا کسي باور مي‌کند بتوان يک ملت، يک ملت مقاوم را که قرن‌ها در برابر تجاوزها ايستادگي کرده، بمباران کرد، نابود کرد، و اين ملت تنها بايستد يا بنشيند و اجازه دهد مردمش کشته شوند؟ آن‌ها براي دفاع از خود به سلاح‌هاي ايران نيازي ندارند. اگر لازم باشد، خودشان با سلاح‌هايي که دارند يا حتي با دست خالي از خود دفاع مي‌کنند. آنچه که ما به آن نياز داريم اين است که جنگ را تمام کنيم نه اينکه از يک طرف بخواهيم از خودش دفاع نکند. البته اگر هنوز در مورد پيامدهاي انساني فاجعه يمن – که مسئوليت آن با دولت آمريکاست – جدي هستيم؛ همه سازمان‌هاي مهم حقوق بشر در جهان، از جمله سازمان ملل متحد، مي‌گويند کاري که جنگنده‌هاي ائتلاف سعودي با مردم يمن انجام مي‌دهند جنايت است. جنايتي چون کشتن کودکان، و دولت آمريکا، به ويژه دولت فعلي، در همه اين جنايت‌ها شريک است. حال رئيس‌جمهور آمريکا به خود جرئت مي‌دهد ايران را به خاطر جناياتي که خودشان در يمن مرتکب مي‌شوند متهم کند. جمعه شب اگر چند دقيقه ديگر به ترامپ وقت مي‌دادند ماجراي پرل هاربر را نيز گردن ايران مي‌انداخت! او ايران را به دست داشتن در تک‌تک جناياتي که متحدان آمريکا مرتکب شده‌اند متهم کرد: يازده سپتامبر، القاعده، داعش و ساير مواردي که رد پاي متحدان آمريکا آشکارا در آن يافت مي‌شود. اگر بخواهيد مي‌توانيد تاريخ را تحريف کنيد، همان طور که شنيديد ترامپ نه تنها تاريخ بلکه جغرافيا را هم تحريف کرد. مي‌دانستيم مي‌توان او را خريد، اما نمي‌دانستيم مي‌توان دانش جغرافيايش را نيز خريد. اما او جغرافيا را تحريف کرد. او به ايرانيان سرتاسر جهان توهين کرد. او با گفتن آن جملات نه فقط به ايرانيان، بلکه به تاريخ، جغرافيا و اساساً به عقلانيت توهين کرد. اگر اين گونه باشد، اگر قرار است هر چيز بدي که اتفاق مي‌افتد را به ايران نسبت دهند، آن وقت ترامپ هم مي‌تواند به اين کار خود ادامه دهد.
وزير امور خارجه افزود: اما مشکل اينجاست که اين موضوع منجر به بحران در منطقه ما مي‌شود. آنچه که مي‌تواند به حل بحران سوريه و يمن منجر ‌شود يافتن راه‌حل سياسي است، نه اصرار بر گزينه نظامي، نه اصرار بر تحميل اراده خارجي بر مردم اين کشورها. اين اقدامات عواقب ناگواري دارد.
دکتر ظريف با اشاره به بحران سوريه گفت:‌ بگذاريد موضوع بسيار ساده‌اي را با شما مطرح کنم: اگر ما به دولت‌ها، نه فقط دولت سوريه،‌ بلکه دولت عراق و کردستان عراق، کمک نمي‌کرديم اکنون در دمشق، بغداد و اربيل شاهد حکمراني دولت تروريستي داعش بوديد.
وزير امور خارجه در واکنش به ادعاي خبرنگار مبني بر مبارزه آمريکا با داعش گفت:‌ آيا واقعاً آمريکا با داعش مي‌جنگد؟ آيا با آن‌ها مبارزه مي‌کند؟ نه، اين طور نيست. وقتي ترامپ کانديداي رياست‌جمهوري شده بود، خيلي شفاف اين موضوع را بيان کرد. او گفت داعش را خود آمريکا خلق کرده است. اين اتهام را من مطرح نمي‌کنم (خبرنگار: بگذاريد اصلاح کنم او نگفت ما داعش را ساختيم، گفت اقدامات آمريکا باعث ايجاد داعش شده است ولي همه مي دانند که آمريکا و ايران در حال جنگ با داعش هستند.) دکتر ظريف ادامه داد: ترامپ در جريان مبارزات انتخاباتي خود يک بار ديگر تأکيد کرد که ايران در جنگ با داعش بسيار مؤثر بوده است. اما سخنراني جمعه شب او را ببينيد! مي‌خواهم اظهارات يک شخص را در کمتر از يک سال با هم مقايسه کنم. اين چيزي است که ترامپ جمعه شب گفت. همان طوري که هم شما گفتيد و هم ترامپ در زمان نامزدي‌اش در انتخابات به درستي اشاره کرد، ايران جدي‌ترين نيرويي است که بي‌وقفه به دولت‌هاي سوريه و عراق در جنگ با داعش کمک کرده است. ما هيچ گاه در اين راه ترديد نکرديم. در افغانستان با افراط‌گرايي طالبان جنگيديم. اما ترامپ تا آنجا پيش رفت که ايران را به حمايت از طالبان متهم کرد. او اين واقعيت را فراموش کرده است که دو کشور متحدش – که جمعه شب از اظهاراتش حمايت کردند – تنها کشورهايي بودند که طالبان را به عنوان دولت قانوني افغانستان به رسميت شناختند. خاطرتان مي‌آيد که در دهه 1990 ميلادي، اين عربستان و امارات بودند که طالبان را به رسميت شناختند. تنها سه کشور در جهان طالبان را به رسميت شناختند و دو تاي آن‌ها کشورهايي بودند که از ترامپ حمايت مي‌کنند. البته بايد هم از او حمايت کنند. چرا که ترامپ تلاش کرد با متهم کردن ايران به دست داشتن در اقداماتي که آن‌ها در آن دخيل بودند، گذشته آن‌ها را ماست‌مالي کند.
آقاي ظريف افزود: بياييد جدي باشيم. بياييد براي پايان دادن به نگون‌بختي‌هاي منطقه راهکار پيدا کنيم. من معتقدم اگر آمريکا در پايان دادن به فجايع خاورميانه جدي است، نبايد ايران را متهم کند، بلکه بايد بر متحدان خود فشار بياورد تا از ارائه پول، تسليحات، پناهگاه و حمايت سياسي به تروريست‌هايي که همچنان مردم را در سوريه، عراق و ساير نقاط منطقه مي‌کشند و زخمي مي‌کنند دست بردارند.
خبرنگار سي‌بي‌اس از دکتر ظريف پرسيد چرا تلفن را برنمي‌دارد و در تماس با تيلرسون، همتاي آمريکايي خود، با او در مورد طرحي جامع براي پايان دادن به نزاع و درگيري در منطقه صحبت نمي‌کند؟
وزير امور خارجه پاسخ داد: بگذاريد همين قراردادي که بسته‌ايم را اجرا کنيم تا ببينيم بعد از آن چه پيش مي‌آيد. چرا که اگر قرار باشد باز هم دو سال و نيم، يا بهتر بگويم 13 سال، وقت خود را صرف بستن يک قرارداد کنيم، و دولت بعدي آمريکا روي کار بيايد و بگويد «اين قرارداد را دولت قبلي آمريکا منعقد کرده و آن دولت منافع ايالات متحده را در نظر نگرفته است»، آن وقت ديگر چه کسي حاضر مي‌شود با آمريکا مذاکره کند؟ مذاکره بر مبناي حسن نيت نيازمند طرف مذاکره‌اي است که به حسن نيت پايبند باشد. من چنين چيزي (در آمريکا) نمي‌بينم.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي مبني بر احتمال درگيري سپاه با ارتش آمريکا در سوريه به ويژه پس از تحريم‌هاي اخير گفت: ابتدا بايد بگويم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مدت زيادي است که تحت تحريم‌هاي آمريکا قرار دارد. اين تحريم‌ها تنها نفوذ سپاه را افزايش داده است. مشاهده مي‌کنيد که آمريکا به تحريم دلبستگي شديدي پيدا کرده است. فکر مي‌کنم اين يک بيماري است. نوعي اعتياد است. اعتياد به چيزي که جواب نداده است. تحريم‌هايي که آمريکا عليه برنامه هسته‌اي ما اعمال کرد، باعث شد تعداد سانتريفيوژها از 200 به 20000 برسد. پس از آن بود که آمريکا وارد مذاکره با ايران شد. سپاه پاسداران ما بخشي از نيروي نظامي رسمي کشور هستند. آن‌ها در قانون اساسي ما به رسميت شناخته شده‌اند. آن‌ها يک نيروي شبه‌نظامي نيستند. آن‌ها سازماني منفک و جدا نيستند. سپاه بخشي از نيروهاي مسلح رسمي کشور است و قهرمان ملي محسوب مي‌شود، چرا که از کشور و تماميت ارضي آن در برابر حمله عراق – که با پشتيباني آمريکا انجام گرفت – دفاع کرده است. تاريخ را فراموش نکنيم. فعاليت سپاه در چارچوب سازوکارهاي قانوني کشوري است که تصميم گيري مي‌کند. به همين دليل است که سپاه در هيچ فعاليتي که به تأييد نرسيده باشد وارد نمي‌شود. نيروهاي سپاه در سوريه به درخواست دولت اين کشور نقش مستشاري دارند و در جنگ با تروريست‌ها به سوري‌ها کمک مي‌کنند. اين مأموريت آن‌ها در آنجاست. مأموريت مستشاران سپاه در سوريه و عراق اين است که با داعش و ساير تروريست‌ها مبارزه کنند. اين حد مأموريت آن‌هاست. اگر به آنها حمله شود، از خود دفاع مي‌کند، اما عليه هيچ کس عمل تحريک‌آميزي انجام نمي‌دهد.
آقاي ظريف در پاسخ به پرسشي مبني بر احتمال درگيري ناخواسته ميان سپاه و نيروهاي آمريکايي تصريح کرد: بهترين راه براي جلوگيري از اين موضوع پذيرفتن حاکميت و مشروعيت دولت‌هاي مرکزي در کشورهاي مختلف است و اينکه تنها به درخواست و با هماهنگي اين دولت‌ها در کشورشان حضور داشته باشيم. احتمال درگيري وجود دارد، اما تنها راه براي حل آن هماهنگي با دولت‌هايي است که سازمان ملل متحد به عنوان دولت‌هاي قانوني سوريه و عراق مي‌شناسد.
وزير امور خارجه در واکنش به هماهنگي روسيه و آمريکا براي جلوگيري از برخوردهاي ناخواسته گفت: ما نيز با روس‌ها هماهنگ هستيم. و اگر آن‌ها بخواهند با آمريکا سازوکاري براي کاهش تنش داشته باشند، اين حق آن‌هاست. (اما در خصوص اينکه چرا ايران مستقيماً وارد همکاري با آمريکا نمي‌شود) متأسفانه همان طور که گفتم دولت فعلي آمريکا تمايلي به داشتن شرکاي بين‌المللي مسئوليت‌پذير ندارد. آمريکا نمي‌خواهد با ديگر کشورها تعامل توأم با مسئوليت‌پذيري داشته باشد. همان طور که گفتم، آمريکا تنها مي‌خواهد از همه توافق‌هاي بين‌المللي خارج شود.
خبرنگار سي‌بي‌اس از دکتر ظريف پرسيد: وقتي مي‌گوييد آمريکا منظورتان ترامپ است يا کل حکومت آمريکا؟
آقاي ظريف پاسخ داد: در روابط بين‌الملل قوه مجريه نماينده کل ملت است. اين بدان معنا نيست که ما مردم آمريکا را به خاطر اقدامات ترامپ سرزنش مي‌کنيم، اما اگر قرار بود با تک‌تک قواي يک حکومت وارد تعامل شويد، ديگر سنگ روي سنگ بند نمي‌شد. به همين خاطر طرف قرارداد شما قوه مجريه است. قوه مجريه نماينده يک کشور در روابط بين‌الملل است. و در حال حاضر اين قوه در دستان ترامپ و دولتش قرار دارد. اين دولت نماينده آمريکاست.
دکتر ظريف در پاسخ به سؤالي در خصوص امکان تمديد مدت زمان توافق هسته‌اي به منظور کاهش نگراني‌هاي آمريکا گفت: در اينجا دو مسئله مطرح است. يکي اينکه مسئله مدت زمان توافق هسته‌اي (تاريخ پايان محدوديت‌ها) بخشي از مذاکرات و بده‌بستان‌ها ميان دو طرف بود. اما مهم‌تر از آن اينکه چيزي به نام «بند انقضا» وجود ندارد. اين توافق محدوديت‌هايي را تا مدت زمان مشخصي بر ايران وضع کرده‌است. پس از اين مدت زمان، ايران نيز مشمول همان قوانيني مي‌شود که ساير کشورهاي فاقد سلاح هسته‌اي از آن تبعيت مي‌کنند؛ و آن نظام بازرسي (آژانس انرژي اتمي) است که همين امروز نيز وجود دارد. اگر آمريکا بر اساس توافق هسته‌اي به تعهدات خود عمل کند، آن وقت شش سال ديگر اين بازرسي‌ها دائمي مي‌شوند. اين نظام شامل سخت‌ترين نوع بازرسي‌هاي سرزده‌اي است که مي‌توان ايجاد کرد. در صورتي که آمريکا به تعهدات خود پايبند باشد، تا شش سال ديگر مي‌توان اين بازرسي‌ها را دائمي کرد. ايران همواره تحت محدوديت‌هاي ان‌پي‌تي باقي مي‌ماند تا هيچ گاه سلاح هسته‌اي توليد نکند. ايران تحت اقدامات نظارتي سختگيرانه پروتکل الحاقي قرار مي‌گيرد، بنابراين توافق هسته‌اي هيچ بند انقضايي ندارد. برخي محدوديت‌ها عليه ايران به منظور اعتمادسازي طراحي شده بودند. ما معتقديم اعمال آن محدوديت‌ها ضرورتي نداشت. وقتي مي‌خواستيم مذاکرات را آغاز کنيم، در دو نقطه کاملاً متفاوت قرار داشتيم. در جريان مذاکرات هسته‌اي، دو سال وقت خود را صرف مذاکره بر سر همين مسائل کرديم. دو سال مذاکره کرد

کلیدواژه:

خبرنگار سی بی اس از دکتر ظریف | دکتر ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص | وزیر امور خارجه | آمریکا اعتماد | برای دفاع از خود | توافق هسته ای | سازمان ملل متحد | سخنرانی ترامپ | سپاه پاسداران | دکتر ظریف | رئیس جمهور | محدودیت ها | بین المللی | بی اعتمادی | میلیارد دلار | ایالات متحده | بین الملل | داشته باشیم | دولت آمریکا | سایر کشورها | تحریم ها | همان طور | اگر آمریکا | ظریف پرسید | ما معتقدیم | شرکت ها | دولت ها | آقای ظریف | حرف ها | مدت زمان | سال دیگر | پاسخ داد | هیچ گاه | بر اساس | جمعه شب | ما نیز | ما هیچ | آن وقت | دو سال | هیچ کس | نه فقط

عربستان و سازمان‌های منافقین نقش اساسی در اغتشاشات اخیر داشتند مدیریت شهری نوآور ، منعطف وهوشمند نیاز امروز شهرها اعلام تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه، مداخله آشکار در امور داخلی این کشور است نگرانی فعالان حقوق بشری از وضعیت زندانیان سیاسی بحرین ارتقای شاخص دسترسی عموم به کتاب با راه‌اندازی کتابخانه list دروازه‌بان تیم منحل شده بانوان ملوان درگذشت دو روایت از یک استعفای عجیب! کلیپ انگیزشی EMBRACE LIFE کلیپ انگیزشی Own your mistakes | Cristel Carrisi | TEDx کلیپ انگیزشی سرسخت تر از زندگی کلیپ انگیزشی ده هزار ساعت Ten Thousand Hours کلیپ انگیزشی چگونه شا باشیم How to be Happy کلیپ انگیزشی چه کنیم وقتی احساس شکست میکنیم کلیپ انگیزشی اولین و آخرین باش Be First And Last بررسی دوج Ram 1500 کلینیک مهر کرج، درمانگاه تخصصی پوست و کاشت مو ۱- معرفی Adobe Illustrator پیروزی قاطع شیاطین سرخ در خانه مقابل استوک سیتی ترمیم مو دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی به نام عمو زنجیر باف آیت الله تحریری _صراط مستقیم دانلود آهنگ رامین بیباک – نیستی رائفی پور در مورد بانوی دو عالم جدید سردار حاج قاسم سلیمانی و سوریه از زبان رائفی پور مولانا خیرشاهی پیام دانشجوی «دانشگاه شریف» به مدعیانِ انقلابی بودن تقلید بی نظیر قاری جوان ایرانی از استاد عبدالباسط گناه جاریه ترمیم مو میکس غمگین فرهاد آموزش میکاپ روزانه محمد نیکخو 5 ایده ی سرگرم کننده برا غذا خوردن کودک ویتنام - فلات سنگی قضاوقدر4:آیات تقدیر قضاوقدر3:تست مفاهیم درسنامه دین وزندگی کنکور مطابقت 92درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 قضا وقدر2:درسنامه بمب ریاضی کنکور مطابقت 92 درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 قضا وقدر5:آیات قضا قضا وقدر1:مفاهیم مصاحبه با دکتر جعفر اسدالله پور - تغذیه بیماران قضاوقدر6:اختیار بمب ریاضی کنکور بمب ریاضی کنکور روش ترمیم مو بدون جراحی جلوگیری از چروک شدن لباس در چمدان کری فردوسی پور در مورد پنالتی زدن به حسین حسینی پنالتی عادل فردوسی پور به حسین حسینی بمب ریاضی کنکور روش ترمیم مو بدون جراحی لحظه شلیک اژدر والفجر از زیردریایی غدیر بمب ریاضی کنکور روش جدید زدن مو( new methode for hair cutting بمب ریاضی کنکور بچه شیرین پاسخ پناهیان به سخنان چند روز پیش روحانی فیلم دیده نشده ازپاسخ امام به خبرنگار خارجی درباره زنان وقتی کلمات از یاد شهردار بم می رود! سرباز عراقی که به خانواده اوگفتند که کشته شده عملکرد کریستیانو رونالدو در برابر دروازه بانان بزرگ روش ترمیم مو بدون جراحی شبیه سازی کامل از آغاز تا پایان راه نفتکش ایرانی سانچی درمان بیماری دیابت ، درمان قند بالا آشنایی با کتابخانه متفاوت دبستان فروغ دانش روحت شاد داداش بمب ریاضی کنکور دستگاه ابکاری فانتاکروم/پک مواد ابکاری09125371393 روش ترمیم مو بدون جراحی 5 ضربه کاشته تماشایی از لیونل مسی ویدیو ساخت پادری تیزر تبلیغاتی بسازید ! بدشانسی تا این حد!!! خنده دارترین های برره ته ته ته خنده قسمت پنجم بسته«زندگی و تحصیل»برای مهاجرت به اروپا ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پربیننده ترین و هیجان انگیزترین ویدیوی ناسا Apache 6x6 بی آر پی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ابکاری استیل آرین کروم/فانتاکروم/آبکاری 09125371393 مهارتهای جادویی پوگبا ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترفندهای خیلی جالب و کاربردی برای عینک بمب ریاضی کنکور انیمه Kiznaiver HD قسمت 8 با زیرنویس فارسی انیمه Kiznaiver HD قسمت 9 با زیرنویس فارسی کلیپ انگیزشی چگونه احساسات منفی رو متوقف کنیم کلیپ انگیزشی راز رسیدن به خوشبختی انیمه Kiznaiver HD قسمت 11 با زیرنویس فارسی انیمه Kiznaiver HD قسمت 12 آخر با زیرنویس فارسی کلیپ انگیزشی از عشق و رابطه از سیمون سینک کلیپ انگیزشی It's You آهنگ جدید شهاب مظفری کلیپ انگیزشی داستان واقعی Shahab Mozaffari - Paeiz (شهاب مظفری - پاییز) Shahab Mozaffari - Raft (شهاب مظفری - رفت) Shahab Mozaffari - Natarsonam (شهاب مظفری - نترسونم) برترین بازی های جهان باز پیش رو در سال 2018 Shahab Mozaffari - Delshooreh (شهاب مظفری - دلشوره) درحادثه سانچی کشتی چینی قبل از برخوردکاملا ایستاده بود کلیپ انگیزشی عادات مردمان شاد چند تا از سوتی ها و بلاهای داخل عروسی ها اوج خنده Shahab Mozaffari - Shabe Asheghaneh (شهاب مظفری - شب عاشقانه) آشنایی با سوغات شهر و روستا در کلاس خانم مهربان Shahab Mozaffari - Khoda Ba Toam (شهاب مظفری - خدا با توام) گزارش وضعیت جوی استان اصفهان 25دی ماه 96 وقتی یک بسیجی کل رسانه های #ضد_انقلاب راسر کار می گذارد رسوب زدای الکتریکی ScaleBlaster Iman Gholami - An Yaar (2018) ایمان غلامی - آن یار شهاب مظفری دلبریتو کمترش کن رهبر انقلاب_در فضای مجازی مراقب شلیک توپخانه دشمن باشید هر که دلارام دید - تکنوازی پیانو اعترافات رونالدو در شب نذری کلیپ انگیزشی STOP KILLING TIME کاردستی گل با کاغذ در کلاس خانم رفعتی صحبت های هاشمی رفسنجانی برای انتخاب رهبر ایران شکرگرزاری کودک برای نابیناایی اش..گریه شدیدخبرنگار به معاد توجه کنیم خیلی از کارها را انجام نمی دهیم. اهنگ صدای خنده هات هنوز توی گوشمه به سبک نوحه خوانی نگاه سریع: عملیات B Shahab Mozaffari - Dige Tamoomesh Kon (شهاب مظفری - دیگه تمومش کن) لحظه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی در آن ساعت شب خدمه نفتکش سانچی کجا بودند؟ Shahab Mozaffari - Daram Miram - آهنگ جدید شهاب مظفری Shahab Mozaffari - Delbarito Kamtaresh Kon (2017) شهاب مظفری - دلبریتو کمترش کن گریه ها و صحبت های دردناک خانواده شهدای نفتکش ایرانی مراسم تشییع پیکر جوان ناکام زنده یاد وحید احمدی روستای بردگپی نجات کودک آمریکایی از ساختمان در حال آتش تيزر آهنگ جديد شهاب مظفري ویدیو کامل مصاحبه و کنسرت جدید شهاب مظفری بهمراه پشت صحنه و تمرین قبل از کنسرت با کیفیت عالی 4K سکانس به شدت خنده دار پرت شدن حمید لولایی به دست رضا عطاران لحظه به شهادت رسیدن حضرت ابوالفضل در کربلا درس پنجم: تنظیم نیم فاصله در تک استودیو ایا تمساح متونه لاک پشت بخوره کلیپ انگیزشی عکس هایی از لحظات پایانی نفتکش ایرانی سانچی پیرزنی که با شیوه ابداعی و عجیب خود سرطانش را درمان کرد Shahab Mozaffari - To Ro Khab Didam (شهاب مظفری - تو رو خواب دیدم) مقصد اصلی سانچی؛ کره جنوبی یا کره شمالی؟! Shahab Mozaffari - Delbarito Kamtaresh Kon (New 2017) شهاب مظفری دلبریتو کمترش کن فیلم سینمایی قوی تر – Stronger 2017 با دوبله فارسی کاری از هنرمند شجاع نصرت نژاد میکس با اهنگ ترکی FUT CHAMPIONS 18 دیلی کاپ و فوت چمپیونز رقابتی ترین بخش فیفا Shahab Mozaffari - Ghasam (شهاب مظفری - قسم) Shahab Mozaffari - Delbarito Kamtaresh Kon (شهاب مظفری - دلبریتو کمترش کن) واکنش آملی لاریجانی به تحریم شدن توسط آمریکا اعتراف شبکه های اروپایی به رشدبسیار سریع اسلام بآماررسم کلیپی زیبا برای شهدای مظلوم نفتکش ایرانی سانچی موزیک ویدیو عاشقانه فیلم تایتانیک آنباکسینگ اسمارت فون LG V30 Signature Edition چالش نقاشی گروه آبی در مرحله اول مسابقه فاز یه موجود باحالِ اسفنجی :) دستگیری باند سارقان در اصفهان مبحث اختیار2 Shahab Mozaffari - Ay (شهاب مظفری - آی) شهید مطهری به منتظری درباره مهدی هاشمی چه گفت؟ موزیک ویدیو چوپان تنها کلیپ انگیزشی Gun To The Head تبلیغ بازی: ماموریت موزیک ویدیو جدید دلبری تو کمترش کن (شهاب مظفری) یلدا استریومیکروسکوپ اپتیکا 09122436094 کلیپ انگیزشی Fighters win مصاحبه بی نظیر محمد کلی بوکسوردرمیان کافران وتشویق انان Shahab Mozaffari - Hese Amigh (شهاب مظفری - حس عمیق) Shahab Mozaffari - Top 3 Songs (سه آهنگ برتر شهاب مظفری) تشریفات سلمانی با بهترین معلم جهان که یک ایرانی است آشنا بشید رونمایی از خودروی مفهومی Xmotion نیسان در دیترویت چالش نقاشی گروه بنفش در مرحله اول مسابقه فاز کلیپ انگیزشی چرا صبور بودن اهمیت داره Mehdi Yarahi Che Chiza Shenidam مهدی یراحی چی چیزا شنیدم انیمیشن آبشار جاذبه فصل 1 قسمت 13 با دوبله فارسی سنج و دمام در ساحل بوشهر به یاد جانباختگان سانچی چه بر سر نفتکش کشورمان آمد؟ کلیپ انگیزشی Challenge Yourself Majid Kharatha - Daram Miram (مجید خراطها - دارم میرم) انیمیشن آبشار جاذبه فصل 1 قسمت 14 با دوبله فارسی چالش نقاشی گروه نارنجی در مرحله اول مسابقه فاز کلیپ انگیزشی روبرو شدن با واقعیت FACE REALITY فیلم کوتاه انگیزشی بخشندگی بازکردن درب خانه و کنترل آیفون در مسافرت در خانه هوشمند کنایه رشیدپور به نحوه اطلاع رسانی دولت درباره حوادث کنترل روشنایی و پرده ها توسط سیستم هوشمند انیمیشن آبشار جاذبه فصل 1 قسمت 15 با دوبله فارسی قسمت هفتم آموزش Rxjava2 اهنگ سرطان از پویا یو استار رضا رشیدپور و مهدی یغمایی در جنگ نوروزی ۱۳۹۰ لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی کلیپ انگیزشی به مشیت پروردگار اعتماد داشته باش مهدی یغمایی - تو با منی mehdi yaghmaei Bekhab Aroom - مهدی یغمایی بخواب آروم Mehdi Yaghmaei Jashne Ghamgin مهدی یغمایی جشن غمگین نظر خارجی ها درباره غذای کله پاچه-چینی از همه بهتره انیمیشن آبشار جاذبه فصل 1 قسمت 16 با دوبله فارسی خبرثبت نام آزمون سراسری حفظ ومفاهیم قرآن کریم بوشهر اهنگ زیبا و شاد رضا صادقی : دنبال یار کلیپ انگیزشی روز برتری کلیپ انگیزشی شهامت اعتماد به نفس و انتخاب سریع ترین قایق تندرو جهان همراه با بچه ها!!! نی عربی اسماعیل نعیم زاده.09387946600 کنایه سنگین رشیدپور به نحوه اطلاع رسانی دولت حسن روحانی اهنگ زیبا احسان خواجه امیری : به دادم برس حمل و نقل قول آسا (ناسا) مهدی یغمایی- منو آروم کن Mehdi Yaghmaei- Mano Aroo Mehdi Yaghmaei - Man Asheghet Shodam مهدی یغمایی - من عاشقت شدم Mehdi Yaghmaei - Khialam Rahate Ba To (مهدی یغمایی - خیالم راحته با تو) صحبت های سخنگوی شرکت نفتکش پیرامون شبهات فضای مجازی Mehdi Yaghmaei - Hesadat (مهدی یغمایی - حسادت) اهنگ جدید و شاد احمد سعیدی : تو بخند فلوت اسماعیل نعیم زاده.09387946600 کلیپ انگیزشی BELIEVE IT کلیپ انگیزشی موفقیت Mehdi Yaghmaei - Aroomam (مهدی یغمایی - آرومم) نابغه تاریخ بسکتبال استفن کری مقابل کلیولند96/10/26 ماه ها پس از زلزله چه کسانی هنوز در منطقه هستند؟سلبریتی ها! موزیک ویدیو جدید عماد طالب زاده به نام نامحدود غمگین ترین ها 33 تعریف دیدگاه گورخری موزیک ویدیو سه برادر خداوردی بنام شما خونتون سوسک داره روش اتک با لاوالون(لاوا+بالن) اهنگ جدید صادق : این نماینده انحصاری دستگاه پخ زن UZ12 محصولN.KO جمهوری چک آهنگ غمگین و آرامش بخش 53 حضور رهبر انقلاب بر سر مزار شهید علم الهدی و یارانش معرفی شرکت آنیک الکترونیک یزد بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از بیمارستان جدید جهرم آریاسان - وب نت های آریاسانی رایگان انیمه مدرسه قهرمانانه من - Boku no Hero Academia فصل 2 قسمت 19 فارسی بازتاب تصویری حادثه کشتی سانچی در روزنامه هاُ شهرام ناظری هاشمی رفسنجانی | طلبه ناراحت پاسخ به تمام شایعات پیرامون حادثه برخورد نفتکش ایرانی سانچی وظیفه مسئولین، کسب رضایت مردم چالش نقاشی گروه سبز در مرحله اول مسابقه فاز بیت متال رپ دارک بی کلام برای خواننده 1 بیت متال رپ دارک بی کلام برای خواننده 2 بیت متال رپ دارک بی کلام برای خواننده 3 موزیک فوق العاده زیبای ::: شاباش شاباش سه برادر خداوردی انیمه مدرسه قهرمانانه من - Boku no Hero Academia فصل 2 قسمت 20 فارسی دانلود جدیدترین پروژه افترافکت تریلر اکشن کلیپ انگیزشی چرا انضباط برابر است با آزادی یک روز خوب با هایلوکس بیت متال دارک بی کلام برای خواننده 1 کلیپ انگیزشی ورزشی شست و شو جوراب پارت 1 انیمه دخترانه شیطان کوچولو - chibi devil قسمت 36 فارسی تسلیت پرویز پرستویی به خانواده های داغ دیده کشتی سانچی.«مردم ایران باید دست بجنبند دست دست نکنن.» استغفرالله/حسن روحانی : برجام را خدا آورد! انیمه دخترانه شیطان کوچولو - chibi devil قسمت 37 فارسی موزیک فوق العاده یاس ::: موزیک ویدیو من می جنگم(یاس) انیمه شیطان کوچولو قسمت 38 هاردساب فارسی - زیرنویس فارس بیت ترپ رپ برای خواننده 1 سه نوع اصلی بیزنس مدل که قبل از شروع باید بدانید تسلیت به خانواده های داغدار کشتی نفتکش سانچی داوری مرحله اول فاز و حذف یک نفر از گروه بازنده انیمه دخترانه شیطان کوچولو - chibi devil قسمت 39 فارسی دردی که برای درمان آن باید کاری اساسی کرد ورود پیکر دو تن از شهدای مظلوم نفتکش ایرانی سانچی انیمه دخترانه شیطان کوچولو - chibi devil قسمت 40 فارسی پیام سلامت - تغذیه مناسب در فشارخون - کلیپ شماره 24 گیتار هیپ هاپ بی کلام شست و شو جوراب پارت 2 هیپ هاپ ترپ بی کلام شبکه هامون- مدافعان حرم معرفی شرکت کنندگان مسابقه فاز: سید مسیح مسیح نژاد روانشناس بالینی: مصطفی صابری_ چگونه برای فرد مقابل "جذاب تر" به نظر بیاییم؟ موزیک ویدیو یاس (وقت رفتن) کلیپ ویژه از حادثه ی نفتکش سانچی با صدای سامان جلیلی مبحث اختیار1 حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش2 مقاوم سازی ساختمان با frp , مقاوم سازی بتن با frp , ترمیم بتن،مقاوم سازی ساختمان عقاب حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش5 چالش کار مفید سید مسیح مسیح نژاد در فاز حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش6 انیمه افسانه ارسلان - Arslan Senki فصل 1 قسمت 9 فارسی تریلر بازی Scrap Garden وقتی یک بسیجی آمدنیوز(منابع آگاه داخل کشور)رو سرکار میگذاره! دانلود نسخه فشرده بازی SuperTrucks Offroad یاس درباره زلزله اذربایجان این اهنگ رو نوشته شباهت گل اتوئو و سوارز در مقابل رئال سوسیداد حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش3 ایده اصلی سید مسیح مسیح نژاد در مسابقه فاز قایق تفریحی شخصی - لاکچری معرفی مجموعه آزمایشگاه های انرژی های تجدیدپذیر اهنگ لب ساحل از حامد پهلان حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش4 آیفون X -به چهره شما متصل می شود(birtel.ir) سریال مظنون Person of Interest فصل چهارم قسمت 8 حادثه ساچی تسلیت ایران حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش1 عادل بهنام فر انیمه افسانه ارسلان - Arslan Senki فصل 1 قسمت 10 فارسی تدوین فتوت توحید شناسی 1-خالقیت کنترل تجهیزات منزل توسط سیستم هوشمند سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 1 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 2 معرفی شرکت کنندگان مسابقه فاز: رضوانه طیبی نیا سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 3 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 4 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 5 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 6 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 7 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 8 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 9 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 10 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل دوم قسمت (3) آیفون X - نور جدید!!! (birtel.ir) چالش کار مفید رضوانه طیبی نیا در فاز انیمه بایگانی عارفانه دانتالیان - Dantalian no Shoka HD قسمت 8 فارسی آموزش اکشن فتوشاپ ایجاد افکت گلیچ بر روی تصاویر درس ششم: تولید عنوان، نام نویسنده و تاریخ برگزارى جلسه بررسى و تكمیل چارت سازمانی منطقه دو عملکرد نورپردازی و سیستم صوتی در خانه هوشمند به عنوان سناریو پارتی ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار خلاصه بازی منچستریونایتد 3-0 استوک سیتی لحظه برخورد کشتی چینی با کشتی سانچی ایران لحظه برخورد کشتی چینی و انفجار نفتکش ایرانی سانچی چطور با غذای سالم مغزمون رو بهبود ببخشیم نادر ابراهیمی (15) کلیپ انگیزشی موفقیت راهکار اجرایی کردن برنامه ها ایده اصلی رضوانه طیبی نیا در مسابقه فاز تئاتر دیدار انیمه دخترانه ستاره دبیرستان موزیکال فصل دوم STARMYU قسمت 8 فارسی لطفا سگ ها رو نکشید دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل دوم قسمت (4) پشت صحنه خنده دار از فیلم ثور: راگناروک اهنگ های سریال کره ای امپراطور دریا - 7 رکورد طولانی ترین دریفت دنیا توسط بی ام و BMW M5 مشکلات خطرناک قوز كردن پاي حرفهاى عجيب يك افغانستانى كه در جنگ ايران حضور داشت آموزش ریموت چهار رله شرکت مهندسی آیلین الکترونیک قسمت اول I آموزش ریموت چهار رله شرکت مهندسی آیلین الکترونیک قسمت دوم II کنایه رشیدپور به نحوه اطلاع رسانی دولت درمقابله باحوادث اجرای خوشنویسی محمدفرازی، شب یلدا زمستان 1394 سه پنالتی پشت سر هم در یک بازی فوتبال چالش ضربه آزاد بازیکنان بایرن مونیخ به سبک FIFA18 کلیپ انگیزشی پایبندی ابکاری فانتا کروم روی چینی وسرامیک 09127692842 عاقبت حیوان آزاری خرس قطبی ماده در جستجوی غذا برای تغذیه توله اش سریال آبشار جاذبه (gravity falls) فصل دوم قسمت 4 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 11 عملکرد حسگر نشت گاز و فرمان قطع شیر گاز راه های ارتباطی با ما / لطفا ما را دنبال کنید سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 12 دانلود نسخه فشرده بازی Oxygen Not Included سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 13 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 14 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 15 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 16 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 17 آهنگ جدید و فوقالعاده زیبا از محمد وکیلی بشنوید و لزت ببرید سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 18 ایلیاکروم سازنده انواع دستگاه ابکاری کروم09127692842 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 19 رویکرد جدید برای ساخت مدل‌های کامپیوتری جهت درک سیستم‌های پیچده مثل پیشرفت سرطان سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 20 چند نوآوری و تکنولوژی جدید برای سلامتی و تندرسی در نمایشگاه لاس‌وگاس سرقت سیب زمینی توسط فیل! ایلیا کروم تولید کننده انواع دستگاه ابکاری 09127692842 خنده دارترین های برره ته ته ته خنده قسمت چهارم کوفته برنجی انیمیشن آبشار جاذبه :: فصل 1، قسمت 19 :: دوبله فارسی میت زدن وحید ثابتی. Vahid Sabeti تیزر و دانلود رایگان فیلم محمد رسول الله + لینک دانلود حاشیه های شهرآورد اصفهان تولید کننده انواع دستگاه ابکاری فانتاکروم 09127692842 اهنگ جدید تتلو به نام برس the new song tataloo تعبیر خواب ازدواج غذا های که سنگ کلیه میاورد تاثیر نمک بر چاقی - افرایش وزن ابکاری پاششی ایلیا کروم/مواد فانتاکروم 09127692842 تقویت حافظه با ٦ راه موثر بدن در زمستان به ۵ ویتامین نیاز اساسی دارد ابکاری فانتاکروم روی شیشه 09127692842 پرینت سه بعدی و ابزار آشپزخانه پرینت شده ابکاری فانتاکروم روی تمام اجسام 09127692842 حادثه ساچی ابکاری فانتاکروم روی فلزات و پلاستیک 09127692842 کاسکو ما ، دودی آتش نفتکش سانچی خاموش شد ساخت کلیپ معرفی کانال تلگرامی در قالب استارت فیلم ابکاری فانتاکروم روی فلزات و پلاستیک 09127692842 باز کردن قفل از راه دور در خانه هوشمند وایرلس نماد های شیطانی در تلگرام ابکاری فانتا کروم روی مبل 09127692842 کنایه جنجالی رشیدپور/ ضعف رسانه های ملی در اطلاع رسانی شهریار عباسی، دبیر علمی دهمین جایزه ادبی جلال آل احمد شجاع نصرت نژاد کتاب آتش و خشم؛ترامپ و سران کاخ سفید را سوزاند و لرزاند سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 21 وقتی تام و جری پولدار می شوند سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 22 pw-h100 واترجت صنعتی با برترین کیفیت ؛ falamak-ipc.com سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 29 ابکاری فانتاکروم روی تیونینگ 09127692842 اتیسم؛ آنچه می دانیم و آنچه هنوز نمی دانیم شجاع نصرت نژاد حمید هیراد تیزر جدید میچرخیدم هی میرخصیدم معرفی شرکت کنندگان مسابقه فاز: امیر حسین طاهری شجاع نصرت نژاد نمایشگاه خودرو دیترویت 2018 سریال آبشار جاذبه (gravity falls) فصل دوم قسمت 5 137-آموزش دزدیدن خورشید و تبدیل به آتش بازی (زاچ کینگ) قایق آبی شخصی نشت مایع مغزی نخاع شیطونی نکن با این دلم(آهنگ زیبا و شاد) ... مرتضى باشایی @ گرگ خسته @ جدید واترجت صنعتی-واترجت-نظافت صنعتی-نظافت با آب سبحان الله انیمیشن آبشار جاذبه :: فصل 1، قسمت 20 :: دوبله فارسی امیرعلی نجومیان، داور بخش نقد ادبی جایزه جلال خنده دارترین و بامزه ترین شیخی که در عمرتون میبینید ته ته ته ته خنده قسمت دوم کلیپ انگیزشی موفقیت روی خودت کار کن تولید کننده انواع دستگاه ابکاری فانتاکروم 09127692842 محمدرضا بایرامی، داور دهمین دوره جایزه جلال نمایشگاه خودرو اهواز زمستان96 شجاع نصرت نژاد آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 5 توحیدشناسی 2-ربوییت آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 6 بازدید جناب اقای مهندس نکاحی و اعضای شورای شهر شاندیز از کلینیک و ازمایشگاه گیاه آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 7 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 8 نخستین فرود بر ماه. آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 9 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 10 بلایی که چشم سر ما میاره !! ایلیا کروم/ابکاری فانتاکروم09127692842 الله اکبر شجاع ترلان پروانه و عمل زیبایی چشم گربه ای ! بخشی از تجربه های شخصی من از مانی سافت نامرد مصاحبه مهران مدیری سال82 برای زلزله بم ایلیا کروم تولید کننده انواع دستگاه ابکاری 09127692842 احمد دهقان، از اعضای هیات علمی دهمین جایزه جلال پاسخ به تمام شایعات و دروغ ها درباره نفتکش ایرانی سانچی نامه نویس به روی تخت زندون مصاحبه مردمی | جواب این اشک ها را چه کسی می دهد؟؟!! آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 11 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 12 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 13 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 14 ابکاری کروم طلایی استیل اسپری فانتا کروم09127692842 “کیت جاذب مایعات شیمیایی “ / اسپیل کیت چیست؟ مهدی قزلی، دبیر اجرایی جایزه ی جلال فروش آپارتمان 63 متری امیریه جوادیان این خانمه خیلی باحاله ازدست ندی که ضرر میکنی ( هدیه کانال عیدالزهرا ) کروم پاش ایلیا کروم/مواد ابکاری فانتاکروم 09127692842 گزارش تصویری صدا و سیما از نگارخانه شهرفرنگ تحلیل علیرضا پناهیان از سخنان اخیر رئیس جمهور تحلیل جنجالی سعید زیباکلام - یکی از اعضای تیم احمدی نژاد - از جنبش فراگیر ضد ظلم مردم ایران فروش آپارتمان 46 متری امیریه فرنوش اپل واچ 3 و موج سواری! (birtel.ir) کارتون شیطانی بن تن فروش آپارتمان 50 متری در جوادیه 10 متری اول پشت پرده انتشارپرداخت سکه به بسیجیان در کانال ضدانقلاب کلیپ بسیار غمگین مامان دخترت از دنیا بریده ... فروش آپارتمان 71 متری در 20 متری جوادیه ابکاری فانتاکروم روی تمام اجسام 09127692842 انتقاد پرویزپرستویی به دست دست کردن دولت درماجرای نفتکش احمدی نژاد دوباره براه افتاد اظهارنظر احمدی نژاد پس از اعتراضات اخیر در کشور برندگان هفته اول قرعه کشی بزرگ پنیر ویلی ابکاری فانتا کروم/ اسپری کروم/مواد کروم 09127692842 پشت پرده انتشار نامه پرداخت سکه به بسیجیان در کانال ه ایلیا کروم سازنده دستگاه فانتاکروم 091277692842 کنده شدن انگشت نوزاد به خاطر سهل انگاری پرستار ایلیا کروم تولید کننده انواع دستگاه ابکاری 09127692842 فروش آپارتمان 80 متری در بلوار پروین تقاطع رسالت روحانی:چطور حرف زدن هرکی مییادرخیابان [بهش میگید«خس و خاشاک» یا «گاو و گوساله اشغال سوال از مردم ایران ! اگر قدرت داشتید کدام قانون را تغییر می دادید؟ چرا کارکنان کشتی سانچی ایران نجات داده نشدند؟ محمد زارع فومنی: در این مملکت رئیس جمهور یعنی تدارکاتچی، یعنی کشک؛ کنسرت گروه فراق صحبتهای حسینی در مورد پیشنهاد قرارداد پرسپولیس مدیریت بازاریابی استاد مدرسی ( قبول شو ) کلیپ انگیزشی Why Did You Give Up شاهکار رتبه 30کنکور؟چگونه دینی کنکوررابالای 90 زدم؟ فروش آپارتمان 105 متری در نارمک توحیدشناسی توحیدشناسی حل تست3 چگونه روابط ما با دیگران بهبود پیدا میکند؟ تبریز پارکور ۰۹۱۴۸۸۹۹۴۳۰ تولیمو استاد رحیمی ( قبول شو ) چگونگی و ابهامات غرق شدن سانچی دستگاه اسکات مدل GZFM6010 فری موشن فروش آپارتمان 110 متری در تهرانپارس خیابان جشنواره و اس توحیدشناسی تفاوت بین پایپینگ و پایپ لاین چیست؟ ماشین فریزررولی رییس‌جمهور تو ایران یعنی کشک!!! فیلم کمتر دیده شده از داخل کشتی سانچی موضوع مبهم است لحظه عزل قانونی منتظری در مجلس خبرگان در حضور هاشمی رفسنجانی مدیریت استراتژیک استاد مدرسی ( قبول شو ) ابکاری فانتا کروم روی چینی وسرامیک 09127692842 پردازنده قدرتمند و چند منظوره AMD ✨ مناجات با امام زمان(ترکی - فارسی ) ابکاری فانتا کروم اجرا روی تمام اجسام09127692842 لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی لحظه مرگ یک نمازگزار در حالت سجده دستگاه شکم مدل GZFM6011 فری موشن اشک های یک زن باردار، گریه سالار عقیلی را سرازیر کرد ابکاری فانتاکروم روی فلزات و پلاستیک 09127692842 دانلود پروژه اماده افترافکت جدید استارت فیلم . تیزر عجب سینمای چهاربعدی ....!!!! ورود به نرم افزار حسابداری نیکان روش ترمیم مو بدون جراحی تله آسان قسمت چهارم سریال چینی پرنسس وی یونگ 2016-زیرنویس چسبیده معرفی محصولات مهدی یراحی - جشنواره موسیقی فجر 96 ابکاری فانتاکروم روی فلزات 09127692842 کلاه مردانه؛ فدورا ماکان میکس فوق العاده جدید مهراب خسته صدا خرید محصولات فیلیپس در سیتی کالا- www.citikala.com بدجور میخندی ازدست ندی ( هدیه ویژه کانال عیدالزهرا آپارات ) آئودی RS4 میراث نوشتن/جادوی یادداشت شخصی** هواپیمای مسافربری ترکیه در شیب پرتگاه مشرف به دریا متوقف شد دانلود فول سریال ایرانی "تب سرد" قسمت سوم ایده اصلی امیر حسین طاهری در مسابقه فاز توحیدشناسی حل تست1 آهنگ جدید علی سفلی به نام حوض نقاشی ابکاری فانتاکروم روی تیونینگ 09127692842 روش ترمیم مو بدون جراحی کنایه رضا رشیدپور به اطلاع رسانی دولت در زمان حوادث و بحران حقوق افغانستانی ها در ایران در سخنرانی رائفی پور شورلت کامارو ... کامبیز دیرباز مهمان برنامه حالا خورشید _hala khorshid kambiz dirbaz واکنش تند مریلا زارعی هنرپیشه به مقامات ایران دانلود فول سریال ایرانی "تب سرد" قسمت چهارم ابکاری فانتاکروم روی تمام اجسام 09197692842 آهنگ جدید سامیار، محمد مدنی و مهدی زیک زاک حالا خورشید: جزئیات تصادف دو عابر با بونکر سیمان معجزه آموزش غیر مستقیم - بلا کودکی مسلط به 7 زبان (1) بدون دست هم میشود پیانو زد ، خواند و همه را گریه انداخت ابکاری کروم طلایی استیل اسپری فانتا کروم09127692842 مجموعه پریست افترافکت دینامیک برای پلاگین Element 3D آهنگ جدید گرشا رضایی به نام حقمه لیام لایف 4 - آموزش بستن توربان قیمت دستگاه ابکاری فانتاکروم 09127692842 لابراتوار چاپ عکس نورقائم گشت و گذار در جزیره قشم سانچی آهنگ جدید آکام بند به نام فقط من و تو چند اکانت ویژه بازی مدرن کمبت5 برای فروش آهنگ جدید رضا قلی پور به نام فریاد بررسی سخنان روحانی در جشنواره فارابی در گفتگو با علیرضا معدنچی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری در مورد آخرین وضعیت پرونده مهدی جهانگیری حاج محمد کمیل (تا ابد باشه ...) فروش انواع دستگاه ابکاری فانتاکروم 09127692842 آموزش زبان انگلیسی ویژه کودکان 100% تضمینی ابکاری فانتاکروم روی فلزات و پلاستیک 09127692842 مصاحبه: چرا مردم باید هزینه تهیه کانکس را بپردازند؟! ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی وقتی زلزله میادو دختر های محله بدون آرایش میان بیرون ! خنده دار فوتبال خانه باغ طراحی شده توسط jan šépka-فضای بیرونی انیمیشن راهنمای خواندن صحیح (تست تشخیص خواندن استنفورد) کروم پاش / ابکاری کروم 09127692842 بزرگترین و قویترین سگهای کانگال ابکاری پاششی ایلیا کروم/مواد فانتاکروم 09127692842 وقتی از آشنا خرید میکنی ! خنده دار لاغری شکم روش ساخت جک بالابر 09120982953 کنایه رضارشیدپور به نحوه اطلاع رسانی برخی مسئولان درمقا جشن میلاد امام حسن عسکری(ع) دهمین سالگرد تأسیس هیئت زومبا با نصر متد متفاوت باشید ورزشی پروگرام بطری شکسته و دو مادر آموزش حرکات زمینی در ژیمناستیک - بخش دوم اطلاعات جدید درمورد2018Equestria Girls پونی کوچولو فروش آپارتمان 64 متری در بلوار پروین تقاطع رسالت تست قلمچی (تعاریف سینتیک شیمیایی) بگذارید این وطن دوباره وطن شود-احمد شاملو منتخب کارتون انیمیشن ::: پوکویو دوبله فارسی دلسوزی انسان های خارجی نماهنگ برنامه نود به بهانه همدردی با حادثه سانچی طوطی شگفت انگیزی که قرآن می خواند حریم عشق شهید حجت کاظمی عبدالله مولوی حقیقی در شبکه شما منتخب کارتون انیمیشن ::: پوکویو دوبله فارسی داستان چتر مطالبات مردم ما چیست؟؟ مردم ما از چه چیزی می نالند؟؟ ورزش ایروبیک آقایان در ایروبیک تبریز-مرحله پنجم(آخر) کتابی که موجب آتش و خشم در کاخ سفید شد فروش آپارتمان 66 متری در بلوار پروین تقاطع رسالت لحظه بیرون کشیدن پیکر 2 شهید نفتکش نودل دست ساز در رستوران فردیس ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فراتر از هوشمند سازی با بولت ایران خیانت ملکه الیزابت و آوارگی شاه ایران؛ هم کُشت و هم بُر فروش آپارتمان 120 متری در شهران کن خیابان روستایی 2 مدل آموزش آرایش صورت خاص(دوبله فارسی اختصاصی) شاخص های مدیریتی از دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله) سنج و دمام بوشهر برای دریانوردان سانچی فروش آپارتمان 52 متری در بلوار پروین تقاطع رسالت منتخب کارتون انیمیشن :::پوکویو دوبله فارسی چورت زدن الی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نمایشگاه خودرو دترویت 2018 طرز پاک کردن بدترین و کثیف ترین ها روی لباس باساده ترینهای چیزای موجود درخانه فروش آپارتمان 68 متری در شهران دیدن برف برای اولین بار توسط اسب آبی کوچولو لنز رنگی - طبی سولکو QueenS TwinS Spice گلایه حسین حسینی از قول هواداران از عادل فردوسی پور فروش آپارتمان 75 متری در بلوار پروین تقاطع رسالت منتخب کارتون انیمیشن :::پوکویو دوبله فارسی هدیه آپارات تیزر تلویزیونی فروشگاه افق کوروش3 معرفی دوچرخه Transonic فوجی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فرار از مرگ توحیدشناسی 3-همه توحیدها تیتراژ گپ دانلود فول سریال ایرانی "تب سرد" قسمت پنجم گیتاگشت مدل موی فید - سعید اسدی - آموزشگاه آیلار یکتا ناصر و لیندا کیانی:این بیماری واگیردار ندارد ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی خوش شانس وقتی یک بسیجی کل رسانه های ضد انقلاب را سرکار می گذارد ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی خانه باغ طراحی شده توسط jan šépka-فضای درونی فیلم آموزشی و سرگرم کننده شناخت حیوانات مجموعه فوتیج ویدیویی شکستگی و ترک زمین برای کامپوزیت نظر مهندس احمد کلاته در رابطه با رویداد گپ شرکت "آلما" نماینده انحصاری برند Fiandre ایتالیا نبرد مهیب شیرها برای قلمرویشان فیت کشتی سانچی (مرتضی خدام) همایش بین المللی بازاریابی و فروش خدمات بیمه سعادتمندترین مردم چه کسی است؟ فروش آپارتمان 73 متری در 18 متری تختی ساخت زلزله نگار منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - باغ اناری ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - باغ اناری پنج خصوصیت مشترک کارآفرینان چیه؟ گلایه های مردم از پوشش ضعیف رسانه ها از حادثه سانچی آموزش گریم و کانتورینگ صورت نظر بازیگر هالیوود درباره دبیرستان های مختلط امریکا کیسه پر کن میز نور مهندسی - میز نور معماری- میز نور طراحی کارناوال | قصر جال محل جایپور وقتی که ارتش ایران دریانوردان چینی رو از دست دزدان دریایی نجات داد منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - شب یلدا luna blais over you تقدیمی ابکاری طلا ونقره/رنگ کروم/مواد ابکاری 09127692842 ساعت کورناوین (cornavin watches) اس ام دی قرمز آبی گرد اسکای واچر؛ از گذشته تا حال آموزش Photoshop CC 2018: فصل سیزدهم [4MOHANDES.com] منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - مجموعه زری سوال قلمچی نسبتا دشوار سینتیک (دکتر ذبحی) ترمیم مو منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - مامور نامحسوس پول سهام عدالت ۲۶۶۰۰تومن ترمیم مو پیام ملت به لندن نشین ها: بازهم نتوانستید (گزیده دیدار) ترمیم مو پیش در آمد ابوعطا 4(نی نوازی) بی کلام منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - منشور حقوق شهروندی رائفی پور در مورد ما مقصریم جدید رائفی پور در مورد ترامپ جدید معرفی گروه نرم افزاری کارا سیستم رائفی پور نقد فیلم علی البدل جدید ‏مراسم سنج و دمام زنی درساحل خلیج فارس در سوگ دریانوردان کشتی ‎#سانچی منتخب کارتون انیمیشن :: چی چی خبر - قسمت اول آپارات درس خارج فقه - کتاب المضاربه - جلسه 1 - 1395 ویدئوآرت لایت کرافتر خرید ظرف های نگهدارنده گلس لاک- www.citikala.com روش ترمیم مو بدون جراحی شگفت انگیز ترین صحنه های شکار حیوانات در حیات وحش منتخب کارتون ::: چی میشه اگر زنده توی تابوت خاک بشیم؟ موزیک ویدئو حامد بهداد به نام سرو چمان روش ترمیم مو بدون جراحی شرکت شیرازمرغ دارنده اولین و معتبرترین گواهینامه ها همخوانی مرتضی پاشایی و محمدرضا گلزار اهنگ های زیبا گوشه ايی کوچک از مطالبلت مردم روش ترمیم مو بدون جراحی ماکان منتخب کارتون ::: چی میشه اگه نهنگ مارو قورت بده؟ هیوندای Nexo - بدون هیچ آلاینده اقدامات دشمن برای تغییر فکر جوان ایرانی (گزیده دیدار) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی برنامه #خارج_ازکادر را جمعه ساعت 22:35 مشاهده کنید. پروژه افترافکت نمایش لوگو سینمایی Ambient Logo ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی محمدحسین شهریار - یار قاصیدی نشست مشترک فعالان گردشگری خوی و استان آغری ترکیه فردوسی و اشعارخود زبان ادبیات پارسی را زنده نگه داشت برنامه تونل زمان گفتگو با مردم در دهه 50 در مور لاریجانی جاسوس آمریکایی در سریالBrave ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پیرزنی که با شیوه ابداعی و عجیب خود سرطانش را درمان کرد رائفی پور در مورد اخلاق سکولار جدید ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فولکس واگن پولو ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی مصاحبه مهندس سعادت مند در مورد زیرساختهای والیبال ایران رحیم پور ازغدی:ما اشتباه کردیم حجاب را محدود کردیم آشپزخونه رستوران چینی فردیس محسن چاوشی - رفیقم کجایی دقیقا کجایی شهید حججی، نمونه ای از عدم موفقیت اقدامات دشمن روی جوان رائفی پور در مورد انصاف سیاسی جدید ویدیو آشنایی با کاهگل مصنوعی کاری از گروه سرودآوای اهلبیت(ع) #پرویز پرستویی#روحانی رو بخاطر#نفتکش#سانچی شست گذاشت کنار ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ارومیه زیر دود ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پاسخ رائفی پور به روحانی خوشحالی مردم از فرار شاه و فرح در 26 دی ماه 57 احسان خواجه امیری - شهید آب و آتش خلاصه بازی _ بارسلونا 3 - 0 لوانته ( HD سقف کشسان 3بعدی رگ خواب علی زندوکیلی - آخرین رویا طردستی سرامیک پرسلان و فول بادی نما آموزش ساخت کاور گوشی تریلر بازی The Cave ترمیم مو انتقاد پرستویی از مسئولان برای امداد به نفتکش سانچی! قهرمانان تنیس رضا شیری تولید کننده انواع دستگاه ابکاری کروم پاش 09127692842 بزرگترین کشتی باربری جهان به آب افتاد-360p معرفی واحد پشتیبانی کارا سیستم اسان ترین روش کسب در امد از طریق اینترنت تلاش سران اصلاح طلب برای تقلب در انتخابات ترمیم مو ساخت داروی ضد آلزایمر با نیش زنبور ، زردچوبه و کندر تدوین ساختار تضمین کیفیت در طرح ریزی ... با MATLAB آموزش ساخت کاردستی ایلیا کروم سازنده انواع دستگاه ابکاری کروم 09127692842 چهارقلوها بامحبت و بامرام (مطمئنا بامحبت تراز این چهارقلوها ندیدید تعجب میکنید) شبیه ساز متحرک واقعیت مجازی قابل حمل قسمتی از مداحی عالی محمود کریمی به عشق مدافعان حرم آموزش نصب و راه اندازی مقر عکاسی استار ادونچرSkywatcher نادر ابراهیمی (16) اکبرجوجه از مامان تی وی پک ضد جوش سرامیک پرسلان و فول بادی نما دستشویی در مریخ ( صمد ممد ) باصدا مجتبی جهانبخش نمایندگی هامسول-سندباد sinbod.com فجر 36 معرفی فیلم «مصادره» اسب با وفا علی دایی،سفیر برند درخواست خودرو آنلاین سرامیک پرسلان و فول بادی نما این سخنرانی در مورد خدا را به هیچ وجه از دست ندید گیم پلی بازی Assassin's Creed Origins (مرحله نهم-پارت1) سریال محکومین - قسمت بیست و یکم مفهوم انگیزش - شرکت پندیار سپنتا (امیرحسین میرزابیگی) داستان بازی GTA V با زیر نویس فارسی - قسمت آخر گفتگو با حسین حسینی (نود 25 دی) مهدویت 3 فیلم هندی دوبله فارسی هیچی نگو فیلم دوبله فارسی نابخشوده اکشن و درام فیلم دوبله فارسی فراری اکشن و هیجانی بچه گربه های پرشین کت -۰۹۲۱۶۰۳۷۹۲۶ فقط کوردها احمق بودن این مزدور جلال طالبانی رو ببینن! نگاه کن اگه نخندیدی هرچی خواستی بگو عاشقان با بذل جان گلبانگ جانان بشنوید... تلاوت کامل «سوره حمد"الفاتحه"» محمود الشحات أنور ضایع کردن مجری برنامه در حد گریه کردن مجری سر برنامه اون بودیم که گناه کرداون هسیمکه تلاش کرده وهرچه خدابخاد کلیپ انگیزشی سه گام برای تغییر زندگی جلسه هفتگی هیئت عزاداران حضرت علی اصغر (ع)دیزج لیلی خان تقلیدبی نظیر جوان ازعبدالباسط تلاوت کامل «سوره قاف—نازعات»محمود الشحات أنور ۲۰۱۳ حق داری به گردنم - شور طوفانی - کربلایی مسعود شیرعلی کلیپ انگیزشی چشم اندازهات رو عملی کن کلیپ انگیزشی LOVE YOURSELF کلیپ انگیزشی بیدار شو مقاطع ویژه از «سوره مائده» محمود الشحات محمد أنور التماس پیرزن ازخبرنگاربرای دیدارفرزندش باگریه خبرنگار حرف همیشه ی ملت، ایستادگی در مقابل زورگویی (گزیده) سوره قمر قران معجزه كرد!!! حرکات منسجم مردم ایران علیه دشمن در دنیا ... شبیه ندارد فقط الله شجاع نصرت نژاد شجاع نصرت نژاد صبحونه کجا ۸ | کافه تهرون (ویلا) پیام دانشجوی «دانشگاه شریف» به مدعیانِ انقلابی بودن شجاع نصرت نژاد محمدفرازی، نفر سوم جشنواره فرهنگی کشور در رشته نستعلیق سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 23 اسکرابر CT80 با بالاترین تکنولوژی ؛ falamak-ipc.com ✅ دانلود آهنگ جدید کندی به نام دیگه برو. تقدیم به 32 دریادل کشتی سانچی با صدای حامد زمانی سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 24 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 25 تصاویر پنالتی زدن فردوسی پور به حسینی دروازبان استقلال شجاع نصرت نژاد میکس کره ای با آهنگ جدید سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 26 سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 27 آنونس فیلم سینمایی «در راه انتقام» سری جدید آهنگ های بیکلام سبک راک قسمت 28 یک آهنگ جدید بسم الله دلسوز بنام دختری مکتب شعر از احمدفرید کوهی آبشار یخی دامنه برفخانه ابکاری طلا ونقره/رنگ کروم/مواد ابکاری 09127692842 آیفون 8 و آیفون 8 پلاس (birtel.ir) دعا آموزش اتوماسیون صنعتی - راه انداز ستاره مثلث بخش اول دانلود پروژه افترافکت نمایش اسلایدشو الهام بخش خنده دارترین و بامزه ترین شیخی که در عمرتون میبینید ته ته ته ته خنده داود غفارزادگان، از اعضای هیات علمی جایزه جلال صحبت های مهم رائفی پور پیرامون اغتشاشات اخیر تهران 1 اداره-شرکت-محل کار-زمین شوی-کف شوی-اسکرابر-سرنشیندار محل ساختمان جدید سفارت آمریکا در لندن و مجسمه دونالد ترامپ که به تازگی به موزه مادام توسو اضافه شده صحبت های مهم رائفی پور پیرامون اغتشاشات اخیر تهران 2 پاکیزگی با دستگاه های نظافت صنعتی-نظافت حرم امام رضا ع قهرمانی مس سونگون در لیگ برتر فوتسال ایران تست سنسورهای امنیتی بالابر 09120982953 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 1 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 2 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 3 آهنگ فوق العاده جذاب مخصوص ماشین سبک داب استپ شماره 4 پسر پسرم ( صمد ممد ) فیلم دوبله فارسی راه مرگ هیجانی سریال سرزمین بادها قسمت 19 سریال سرزمین بادها قسمت 20 سریال سرزمین بادها قسمت 21 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (1) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (2 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (3 فیلم دوبله فارسی کره ای جدید(شعری برای پدرم) درام و داستانی قسمت اول سریال چینی پرنسس وی یونگ 2016 - زیرنویس چسبیده قسمت دوم سریال چینی پرنسس وی یونگ 2016 - زیرنویس چسبیده قسمت سوم سریال کره ای چرخه: دو جهان متصل - Circle 2017 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (10 پشت صحنه اخرین قسمت از هری پاتر یادگاران مرگ کلیپ انگیزشی کلیدهای خوشبختی بچه گربه های پرشین کت-۰۹۱۲۲۰۸۴۱۰۴ ‫ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار‬ وقتی دیگه بچه ها هم دیگه نمیتونن ماشین ها رو به هم بزنن! آزمایش علوم ( مواد سوختنی ) در کلاس خانم هامونی آموزش تقارن در کلاس خانم یعقوبی دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل دوم قسمت (2) سریال لیسانسه ها - فصل دوم، قسمت سی و ششم نبرد ربات ها - قسمت 3 دوبله قسمت دوم سریال چینی آرمان بزرگ - Legend of Chusen قسمت سیزدهم سریال کره ای سیمدانگ ، خاطرات روشن 2017 قسمت چهاردهم سریال کره ای سیمدانگ ، خاطرات روشن 2017 قسمت پانزدهم سریال کره ای سیمدانگ ، خاطرات روشن 2017 قسمت پنجمᴴᴰ سریال کره ای یک ادیسه کره ای 2017 قسمت هفدهم سریال کره ای گل پول - 2017 Money Flower قسمت هجدهم سریال کره ای گل پول - 2017 Money Flower نقاشی کلبه با رنگ روغن - شماره 1 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (4) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (6) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (5) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (12 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (9) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (13 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (8) دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (7) قسمت چهارم سریال کره ای چرخه:دو جهان متصل - Circle 2017 دانلود کامل برنامه دورهمی مهران مدیری: فصل اول قسمت (14

آخرین خبرهـا