متن کامل مصاحبه وزیر امور خارجه با سی‌بی‌اس

وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس نیوز آمریکا در تهران به مسائل مختلفی چون سخنرانی ضد ایرانی ترامپ و واکنش ایران به خروج ایالات متحده از برجام پرداخته است.

به گزارش ایسنا متن کامل ترجمه مصاحبه الیزابت پالمر، خبرنگار سی‌بی‌اس نیوز، با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که روز شنبه در محل وزارت خارجه انجام شد به شرح زیر است:

ظریف در ابتدای مصاحبه در پاسخ به سؤال خبرنگار سی بی اس که با توجه به تلاش های زیاد شما برای رسیدن به برجام، آیا از اتفاقاتی که در روزهای اخیر و سخنرانی آقای ترامپ شنیدید ناراحت شده اید، با اشاره به فرآیند طولانی مذاکرات هسته‌ای گفت: افراد زیادی به شدت روی این مسئله کار کردند. برای رسیدن به این توافق حدود ده یازده سال موضع‌گیری و خطابه سیاسی و دو سال مذاکره جدی صورت گرفت. و من اتفاقا بسیار خوشحالم، چرا که می‌بینم جامعه جهانی محکم پشت این توافق ایستاده است. این تأثیرگذاری دیپلماسی را نشان می‌دهد. خیلی‌ها در آمریکا، و بخصوص در خارج از آمریکا، به این باور رسیده‌اند که توافق هسته‌ای پیروزی دیپلماسی بود. آنچه که جمعه شب شنیدیم مشتی حرف‌های سخیف و زشت بود. نباید با این حرف‌ها ناامید شد. این حرف‌ها دیگران را ناامید می‌کند (نه ما را). ایالات متحده طی 40 سال اخیر از این کارها زیاد انجام داده است. بسیاری از رؤسای جمهور پیشین (آمریکا) کار خود را با طرح چنین ادعاها و اظهاراتی که به اعتقاد من غیرمسئولانه است آغاز کردند، اما در نهایت پشیمان شدند.

وزیر امور خارجه در واکنش به درخواست ترامپ از کنگره برای تصمیم‌گیری در خصوص توافق هسته‌ای تصریح کرد: برجام توافقی دوجانبه میان ایران و آمریکا نیست؛ بنابراین او (ترامپ) هر سیاستی که بخواهد اتخاذ کند، به خودش مربوط است. اما تا زمانی که آمریکا در چارچوب قوانین بین‌المللی عمل می‌کند، باید نه فقط به توافقی که دولت و رئیس‌جمهور آمریکا کشورشان را به آن متعهد کرده‌اند، بلکه فراتر از آن، به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند بماند. می‌دانید که آمریکا عضو دائم شورای امنیت ملل متحد است. اگر بخواهد از عمل به قطعنامه‌ای که نه تنها به آن رأی مثبت داده، بلکه از بانیان آن بوده است امتناع کند، اعتبار نهادی که برای آمریکا اهمیت بسیار زیادی دارد به خطر می‌افتد. علاوه بر این، دولت آمریکا نیز اعتبار خود را از دست می‌دهد. دیگر هیچ کس به دولت آمریکا اعتماد نمی‌کند و با آن وارد مذاکره درازمدت نمی‌شود؛ چراکه از حالا به بعد، مدت زمان تعهد آمریکا (به یک توافق بین‌المللی) محدود به دوره‌ای است که آن رئیس‌جمهور در این کشور مسئولیت دارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا منظورش بی‌اعتمادی کشور خاصی مثل کره شمالی است؟ گفت: نه، منظورم کل جامعه بین‌الملل از جمله کره شمالی است. مشاهده می‌کنید که این دولت (ترامپ) در حال بیرون رفتن از همه توافق‌هاست... از توافق نفتا بیرون می‌آید، از توافق همکاری ترنس پاسیفیک بیرون می‌آید، از یونسکو خارج می‌شود. از همه چیز دارد خارج می‌شود. یکی از متفکرین آمریکایی گفت دکترین سیاست خارجی آمریکا، دکترین خروج است. بنابراین مردم دیگر نمی‌توانند به حرف آمریکا اعتماد کنند.

وزیر امور خارجه افزود: برای این‌که آمریکا با بسیاری از این توافق‌های بین‌المللی همراه شود، خیلی‌ها امتیازاتی را (به این کشور) داده‌اند. اما حال دیگر هیچ کس به آمریکا امتیازی نمی‌دهد، چرا که می‌دانند اگر رئیس‌جمهور بعدی بیاید ادعا می‌کند این امتیازات کافی نبوده و ما راضی نیستیم.

ظریف در پاسخ سؤالی در خصوص احتمال ماندن ایران در توافق هسته‌ای علی‌رغم خروج آمریکا از آن گفت: این سؤال مبتنی بر فرضیه‌ای است که به جزئیات زیادی نیاز دارد. اگر یکی از طرفین، به خصوص آمریکا، از توافق بیرون برود، باید ارزیابی کرد که آیا مهم‌ترین مؤلفه‌های مثبت توافق برای ایران ازبین رفته است. براین اساس ایران در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد کرد. ما خود را متعهد می‌دانیم اولین کسی نباشیم که از این توافق خارج می‌شود، به این شرط که منافع اقتصادی‌مان که در این توافق ذکر شده لحاظ شود و همچنان از این منافع برخوردار باشیم. اگر از این منافع محروم شویم، شرایط کاملاً عوض می‌شود. هم خود برجام و هم اصول کلی قوانین بین‌الملل گزینه‌هایی را برای برخورد با این شرایط پیش‌بینی کرده‌اند.

ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه تیلرسون قبل از سخنرانی دیگر اعضای 1+5 را مطلع کرده بود. آیا با شما هم از روی ادب دیپلماتیک تماس گرفت و شما را مطلع کرد؟ تصریح کرد تیلرسون با او تماسی نگرفته و انتظار چنین تماسی را هم، حتی به رسم ادب و احترام، ندارد؛ چرا که دولت جدید آمریکا در رفتار خود با دیگران بویی از ادب نبرده است.

وی با اشاره به سخنرانی ترامپ گفت: هیچ چیز در این سخنرانی او را متعجب نکرده است، به جز ادبیات زشت و زننده او که درخور هیچ مقام رسمی نبود.

ظریف در خصوص اینکه تا چه حد از محتوای سخنرانی ترامپ اطلاع داشته اظهار داشت: ما تقریباً همین صحبت‌ها را – البته به شکلی بسیار مؤدبانه‌تر – از زبان تیلرسون و در جریان سخنرانی او در نشست وزرای خارجه 1+5 شنیده بودیم. من و تیلرسون گفت‌وگوی دوجانبه نداشتیم، اما اظهارات او را در قالب بیانیه‌ای که در آن نشست قرائت می‌کرد شنیده بودیم. همچنین اظهارات ترامپ را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شنیده بودیم و این اولین بار نبود (که چنین سخنانی به گوشمان می‌خورد).

ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص عدم دیدار با تیلرسون و علت آن افزود: تصور می‌کنم ایالات متحده تصمیم جدیدی اتخاذ کرده است. من با جان کری دیدار داشتم و این دیدارها نیز نتایج بسیار مثبتی در بر داشت. دیدارهای من و کری جلوی سناریوهای ناخوشایند زیادی را گرفت. اما این دولت تصمیم گرفته به شیوه کاملاً متفاوتی عمل کند. و من به شما اطمینان می‌دهم عزت و غرور ایرانی به ما اجازه نمی‌دهد در شرایطی که یکی از طرفین احترام متقابل و موضع برابر را رعایت نمی‌کند، وارد مذاکره شویم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه آیا پس از سخنرانی ترامپ با رهبر معظم انقلاب دیداری داشته است؟ گفت: خیر، سخنان ترامپ در ساعات پایانی شب ایراد شد و ما نیز از مواضع ایشان (رهبری) در خصوص این سخنان اطلاع داریم. ما پیش‌تر حرف‌هایی را که قرار بود ترامپ در سخنرانی خود بزند با رهبری در میان گذاشته بودیم، چرا که تقریباً همه می‌دانستند قرار است چه بگوید. رهبری هم انتظار این صحبت‌ها را داشتند.

ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص مخالفت رهبری با توافق و بی‌اعتمادی رهبری به آمریکا از ابتدای مذاکرات گفت: رهبر معظم انقلاب از توافق حمایت کردند، اما هیچ گاه به آمریکا اعتماد نکردند. ما نیز هیچ گاه به آمریکا اعتماد نکردیم. هیچ یک از ما هیچ گاه به آمریکا اعتماد نداشتیم. این توافق مبتنی بر اعتماد نیست. توافق هسته‌ای مبتنی بر عدم اعتماد دوجانبه است. ما اقداماتی که باید انجام می‌دادیم را خیلی شفاف تعریف کرده‌ایم. هیچ کس در این توافق آن قدر ساده‌لوح نبوده که به طرف مقابل اعتماد کند. چرا که ما در گذشته بارها شاهد بدقولی و بدعهدی آمریکا بوده‌ایم. فراموش نکنید من اهل کشوری هستم که دولت منتخب مردم آن در کودتایی که آمریکا مهندسی کرده بود ساقط شد. من از کشوری می‌آیم که مردمش در جنگ با دشمنی که از سلاح شیمیایی استفاده می‌کرد و آمریکا پشتیبان آن بود کشته شدند. بنابراین دلیلی وجود ندارد که به آمریکا اعتماد داشته باشیم. لذا ما این توافق را بر اساس بی‌اعتمادی متقابل بنا کردیم. و من تصور می‌کنم این از نقاط قوت این توافق است. این اصلاً نکته منفی‌ای نیست. این نقطه قوت برجام است که بر مبنای بی‌اعتمادی دوجانبه بنا شده است. این توافق می‌توانست این بی‌اعتمادی را کاهش دهد، اما متأسفانه نحوه برخورد ترامپ با آن باعث گسترش این بی‌اعتمادی می‌شود؛ نه فقط میان ایران و آمریکا، بلکه میان جامعه جهانی و ایالات متحده، چرا که آمریکا اکنون نه تنها پیش‌بینی‌ناپذیر بلکه غیرقابل‌اعتماد شده است.

ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال رایزنی ایران با کنگره آمریکا گفت: این مسئله داخلی آمریکاست و من قرار نیست با کنگره رایزنی کنم. ما معتقدیم دولت‌ها در عرصه بین‌الملل به صورت واحد و متمرکز عمل می‌کنند. البته هیچ یک از دولت‌ها، نه دولت ایران و نه دولت آمریکا، به شکل کاملاً یکپارچه (مونولیت) اداره نمی‌شوند. اما قرار نیست من چنین تصمیمی را برای آمریکا بگیرم. اگر آمریکا تصمیم به ماندن در توافق بگیرد، باید درست رفتار کند. اما اگر بخواهند از توافق خارج شوند، آن وقت ایران گزینه‌های مختلفی را پیش روی خود می‌بیند و بر اساس منافعش از آن‌ها استفاده می‌کند.

دکتر ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص دوستان زیادی که در آمریکا دارد و امکان رایزنی با آن‌ها در خصوص برجام گفت: قرار نیست با آن‌ها صحبتی داشته باشم. فکر می‌کنم خودشان برای اتخاذ تصمیمات مناسب بر اساس منافع آمریکا عقل و تدبیر لازم را دارند. معتقدم آنها بخوبی درک می‌کنند که اظهارات ترامپ، چه در مورد توافق هسته‌ای و چه در مورد سایر مسائل، منافع این کشور را تأمین نمی‌کند.

در ادامه خبرنگار سی‌بی‌اس به امیدواری دولت آقای روحانی به جذب سرمایه خارجی و انجام اصلاحات در ایران اشاره کرد و از آقای ظریف پرسید با وجود به خطر افتادن توافق هسته‌ای، آیا دولت آقای روحانی تضعیف شده است؟
دکتر ظریف پاسخ داد: تصور نمی‌کنم این طور باشد. معتقدم آنچه که ترامپ با سخنرانی جمعه شب خود به دست آورد متحد کردن مردم ایران بود و من خیلی خوشحالم که می‌بینم امروز ایران از دو سال و نیم گذشته متحدتر شده است.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تلاش ایران برای توسعه برنامه موشکی خود به ظلمی که در این سال‌ها به جمهوری اسلامی شده و خودداری کشورهای دیگر از حمایت از ایران در جریان جنگ تحمیلی اشاره کرد.

وقتی خبرنگار سی‌بی‌اس گفت اکنون دیگر آن زمان‌ها گذشته و دوران تازه‌ای شروع شده است، وی پاسخ داد: نه، دوره و زمانه عوض نشده؛ چراکه آمریکا هنوز هم دارد میلیاردها دلار «تسلیحات زیبا» به کشورهای این منطقه می‌فروشد و به هیچ کشوری هم اجازه نمی‌دهد با ایران معامله تسلیحاتی داشته باشد؛ در واقع این سیاست و راهبرد آمریکاست که کشورهای دیگر را از تعامل با ایران در کمک به تقویت توان دفاعی‌اش منع کند. اما ما باید از مردممان دفاع کنیم.

خبرنگار سی‌بی‌اس از ظریف پرسید پس شما با فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای حوزه خلیج فارس که به شدت با ایران دشمنی دارند مخالفید. وزیر امور خارجه در پاسخ گفت: خیر، من مخالفتی با آن ندارم. اما تنها به این مسئله اشاره می‌کنم که در سال 2016 عربستان سعودی، بنا بر آمارهای سازمان‌های غربی، 63 میلیارد دلار تجهیزات نظامی خریده است. امارات متحده عربی، یکی از کشورهایی که از سخنرانی ترامپ حمایت کرد، با تنها 5/1 میلیون نفر شهروند 22 میلیارد دلار صرف خرید سلاح کرده است. ایران چقدر برای جمعیت 80 میلیونی خود هزینه کرده است؟ 12 میلیارد دلار. بنابراین اگر کسی می‌خواهد از تجهیزات نظامی اعم از موشک، هواپیما، تانک و .... حرف بزند، باید به کل ماجرا نگاه کند، نه فقط به ایران. جمهوری اسلامی موشک و ابزار دفاعش را خودش تولید می‌کند، چرا که هیچ کس به آن کمکی نمی‌کند.

ظریف در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص توسعه توانمندی‌های نظامی کشور گفت: من در مورد دشمنان صحبت نمی‌کنم. صحبت من در خصوص خریدهای نظامی است. حرفی از دوستان یا دشمنان نمی‌زنم، تنها از خریدهای نظامی در خلیج فارس صحبت می‌کنم، خریدهای نظامی در خلیج فارس. اگر می‌خواهید در مورد این خریدها صحبت کنید، باید به همه آن‌ها بپردازید. ایران صدها میلیارد دلار تجهیزات نظامی نمی‌خرد. هیچ کس این تجهیزات را به ما نمی‌فروشد. آمریکا با راهبرد فعالی که در پیش گرفته جلوی فروش این تجهیزات را می‌گیرد. به همین دلیل، کاری که ما می‌کنیم این است که آن‌چه نیاز داریم را تولید می‌کنیم. و آن‌چه که نیاز داریم را بر اساس ملزومات دفاع از کشورمان تولید می‌کنیم. این کار را برای تحریک دیگران انجام نمی‌دهیم؛ هدف‌مان صرفاً دفاع از خودمان است. خیلی شفاف اعلام کرده‌ایم که از موشک‌ها و دیگر ابزارهای نظامی‌مان تنها برای دفاع از خود در برابر حملات مسلحانه یا تروریسم استفاده خواهیم کرد. امیدوارم دیگر کشورها نیز اعلام کنند هیچ گاه جز در دفاع از خود به زور متوسل نمی‌شوند.

در ادامه خبرنگار سی‌بی‌اس از آقای ظریف پرسید آیا حضور ایران در یمن نیز برای دفاع از خود است. وزیر امور خارجه پاسخ داد: به نظر شما آیا بمباران زنان و کودکان یمنی توسط هواپیماها و بمب‌های آمریکا برای دفاع از خود بود؟ من این سؤال را از شما می‌پرسم چون ایران در جنگ یمن دخالتی ندارد. ما هیچ کسی را بمباران نمی‌کنیم. هواپیماهای ما نیستند که مردم آنجا را بمباران می‌کنند.

خبرنگار سی‌بی‌اس از دکتر ظریف در خصوص نقل قولی منتسب به او پرسید و گفت: شما پیش‌تر به غرب و آمریکا گفته بودید رقبای‌مان در تهران خوشحال می‌شوند اگر توافق هسته‌ای تضعیف شود و اگر می‌خواهید ما، یعنی دکتر روحانی و اصلاح‌طلبان، تقویت شویم، از توافق هسته‌ای حمایت کنید.
آقای ظریف با تکذیب این نقل قول گفت: من هیچ گاه چنین چیزی نگفته‌ام. به خاطر ندارم چنین چیزی گفته باشم. من گفتم در ایران دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد و اگر از توافق حمایت کنید، اگر به توافقی منطقی برسید، آن وقت کسانی که به تعامل با جهان اعتقاد دارند تقویت می‌شوند. اما اگر حمایت نکنید ... چرا که این یعنی دموکراسی ... البته شاید تعریف ترامپ از دموکراسی چیز دیگری باشد. فکر می‌کنم ترامپ خیلی خوشحال است از اینکه دموکراسی‌های جهان از او حمایت می‌کنند! سه حامی‌ای که دیشب از سخنان او استقبال کردند (عربستان، رژیم صهیونیستی و امارات) بهترین نمونه‌های حکومت دموکراسی در جهان هستند! (طعنه)

وی افزود: اما ایران کشوری دموکراتیک است. مردم با صندوق رأی تصمیم می‌گیرند. ما افتخارمان این است که موفقیت یا عدم موفقیت سیاست‌های هر دولت روی تصمیم مردم تأثیر می‌گذارد. سایر کشورهای جهان باید تصمیم بگیرند پیغامی که به رأی‌دهندگان ایرانی می‌دهند کدام است: تعامل سازنده با جهان یا پیامی غیر از آن.

ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ما هم مثل سایر کشورهای جهان ممکن است با هم اختلافاتی داشته باشیم. مشاهده کردید که وزیر خارجه، وزیر دفاع، مشاور امنیت ملی و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دیدگاهشان نسبت به توافق هسته‌ای کاملاً با ترامپ در تضاد بود. بنابراین اختلاف نظر عادی است. اما چیزی که ما را متحد می‌کند منافع ملی و امنیت ملی ماست. وقتی بحث امنیت ملی به میان می‌آید، و وقتی مشاهده می‌کنیم سپاه پاسداران در دفاع از کشور، دفاع از تمامیت ارضی ایران در برابر تهاجم خارجی، در مبارزه با تروریسم و برای حفظ منطقه، در مبارزه با افراطی‌گری ایستادگی کرده است، دیگر هیچکس نمی‌پذیرد که کسی از خارج به آن‌ها فشار بیاورد، برای انزوای آن‌ها تلاش کرده یا تحریم‌های بیشتری علیه آن‌ها اعمال کند.

ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص قرارداد فروش هواپیمای بوئینگ به ایران و احتمال به خطر افتادن آن با تصمیمات ترامپ گفت: نمی‌دانم چنین اتفاقی می‌افتد یا نه، اما این مسئله (تصمیمات ترامپ) شغل‌های بسیار بسیار زیادی را در آمریکا به خطر می‌اندازد. معتقدم این یکی از گزینه‌هایی بود که آمریکا در اختیار داشت. ما تصمیم گرفتیم با جامعه اقتصادی آمریکا تعامل داشته باشیم؛ چراکه نمی‌خواهیم آن‌ها از تجارت با ایران محروم باشند. جمعه شب دیدم که ترامپ می‌گفت سایر کشورها از تجارت با ایران پول زیادی درمی‌آورند. اما این دولت آمریکاست که شرکت‌های آمریکایی را از کسب سود محروم می‌کند. ما مشکلی با شرکت‌های آمریکایی نداریم. در واقع ما هیچ مشکلی با مردم آمریکا نداریم. اختلافات ما با دولت آمریکاست. اختلافات ما با کسانی است که سیاست‌های فوق‌العاده خطرناکی را علیه کشور و منطقه ما در پیش گرفته‌اند. این محل اختلاف ماست. ما نه با شرکت‌های تجاری آمریکا و نه با مردم این کشور مشکلی نداریم. ما از ورود آمریکایی‌ها به ایران استقبال کرده‌ایم. ما خوشحالیم که شما اینجا در ایران هستید.

ظریف در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال به خطر افتادن فروش هواپیما به ایران گفت: بگذارید این موضوع را به شکل دیگری مطرح کنیم. اگر آمریکا جلوی فروش هواپیما به ایران را بگیرد، بخشی از برجام را نقض کرده است. اما ایالات متحده توافق هسته‌ای را از جنبه‌های مختلفی نقض کرده است، یکی از آن‌ها تأخیر اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا) در صدور مجوز برای شرکت‌های مختلفی است که می‌خواهند با ایران معامله کنند. بوئینگ و ایرباس از جمله این شرکت‌ها هستند. بنابراین تأخیر بیشتر در صدور این مجوزها نقض برجام است، و نه ناقض روح آن، بلکه در تضاد با متن این توافق است. روز جمعه ترامپ با سخنرانی خود متن توافق هسته‌ای را نقض کرد.

ظریف با اشاره به ادعای ترامپ مبنی بر اینکه ایران برجام را نقض کرده است گفت: می‌دانید که ما در این خصوص یک نهاد داوری داریم. این توافق از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته است با بررسی پایبندی ایران به برجام نقش داور را ایفا کند. این آژانس تا کنون هشت بار پایبندی ایران را تأیید کرده است. یک بار در آغاز اجرای برجام، و هفت بار هم از زمانی که طرفین اجرای آن را شروع کرده‌اند، آژانس بر پایبندی کامل ایران به توافق تأکید کرده است. روز جمعه نیز پس از سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا، آژانس یک بار دیگر تصریح کرد ایران به تعهدات خود عمل کرده است.

ظریف در پاسخ به ادعای کمک نظامی ایران به یکی از طرفین جنگ یمن گفت: این جنگ، جنگ ناگواری است که از همان ابتدا تلاش کردیم به آن پایان دهیم. حتی پیش از آغاز آن تلاش کردیم جلوی وقوعش را بگیریم. اکنون آیا کسی باور می‌کند بتوان یک ملت، یک ملت مقاوم را که قرن‌ها در برابر تجاوزها ایستادگی کرده، بمباران کرد، نابود کرد، و این ملت تنها بایستد یا بنشیند و اجازه دهد مردمش کشته شوند؟ آن‌ها برای دفاع از خود به سلاح‌های ایران نیازی ندارند. اگر لازم باشد، خودشان با سلاح‌هایی که دارند یا حتی با دست خالی از خود دفاع می‌کنند. آن‌چه که ما به آن نیاز داریم این است که جنگ را تمام کنیم نه این‌که از یک طرف بخواهیم از خودش دفاع نکند. البته اگر هنوز در مورد پیامدهای انسانی فاجعه یمن – که مسئولیت آن با دولت آمریکاست – جدی هستیم؛ همه سازمان‌های مهم حقوق بشر در جهان، از جمله سازمان ملل متحد، می‌گویند کاری که جنگنده‌های ائتلاف سعودی با مردم یمن انجام می‌دهند جنایت است. جنایتی چون کشتن کودکان، و دولت آمریکا، به ویژه دولت فعلی، در همه این جنایت‌ها شریک است. حال رئیس‌جمهور آمریکا به خود جرئت می‌دهد ایران را به خاطر جنایاتی که خودشان در یمن مرتکب می‌شوند متهم کند. جمعه شب اگر چند دقیقه دیگر به ترامپ وقت می‌دادند ماجرای پرل هاربر را نیز گردن ایران می‌انداخت! او ایران را به دست داشتن در تک‌تک جنایاتی که متحدان آمریکا مرتکب شده‌اند متهم کرد؛ یازده سپتامبر، القاعده، داعش و سایر مواردی که رد پای متحدان آمریکا آشکارا در آن یافت می‌شود. اگر بخواهید می‌توانید تاریخ را تحریف کنید، همان طور که شنیدید ترامپ نه تنها تاریخ بلکه جغرافیا را هم تحریف کرد. می‌دانستیم می‌توان او را خرید، اما نمی‌دانستیم می‌توان دانش جغرافیایش را نیز خرید. اما او جغرافیا را تحریف کرد. او به ایرانیان سرتاسر جهان توهین کرد. او با گفتن آن جملات نه فقط به ایرانیان، بلکه به تاریخ، جغرافیا و اساساً به عقلانیت توهین کرد. اگر این گونه باشد، اگر قرار است هر چیز بدی که اتفاق می‌افتد را به ایران نسبت دهند، آن وقت ترامپ هم می‌تواند به این کار خود ادامه دهد.

وزیر امور خارجه افزود: اما مشکل اینجاست که این موضوع منجر به بحران در منطقه ما می‌شود. آن‌چه که می‌تواند به حل بحران سوریه و یمن منجر ‌شود یافتن راه‌حل سیاسی است، نه اصرار بر گزینه نظامی، نه اصرار بر تحمیل اراده خارجی بر مردم این کشورها. این اقدامات عواقب ناگواری دارد.

ظریف با اشاره به بحران سوریه گفت:‌ بگذارید موضوع بسیار ساده‌ای را با شما مطرح کنم: اگر ما به دولت‌ها، نه فقط دولت سوریه،‌ بلکه دولت عراق و کردستان عراق، کمک نمی‌کردیم اکنون در دمشق، بغداد و اربیل شاهد حکمرانی دولت تروریستی داعش بودید.

وزیر امور خارجه در واکنش به ادعای خبرنگار مبنی بر مبارزه آمریکا با داعش گفت:‌ آیا واقعاً آمریکا با داعش می‌جنگد؟ آیا با آن‌ها مبارزه می‌کند؟ نه، این طور نیست. وقتی ترامپ کاندیدای ریاست‌جمهوری شده بود، خیلی شفاف این موضوع را بیان کرد. او گفت داعش را خود آمریکا خلق کرده است. این اتهام را من مطرح نمی‌کنم (خبرنگار: بگذارید اصلاح کنم او نگفت ما داعش را ساختیم، گفت اقدامات آمریکا باعث ایجاد داعش شده است ولی همه می دانند که آمریکا و ایران در حال جنگ با داعش هستند.) دکتر ظریف ادامه داد: ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی خود یک بار دیگر تأکید کرد که ایران در جنگ با داعش بسیار مؤثر بوده است. اما سخنرانی جمعه شب او را ببینید! می‌خواهم اظهارات یک شخص را در کمتر از یک سال با هم مقایسه کنم. این چیزی است که ترامپ جمعه شب گفت. همان طوری که هم شما گفتید و هم ترامپ در زمان نامزدی‌اش در انتخابات به درستی اشاره کرد، ایران جدی‌ترین نیرویی است که بی‌وقفه به دولت‌های سوریه و عراق در جنگ با داعش کمک کرده است. ما با عنایت به اینکه سایت «بولتن» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

آشتی هواداران استقلال با علی قربانی/ مجتبی جباری هم تشویق شد بازدید سیدعباس صالحی از موزه سینما غلظت گرد و غبار در اهواز به ۶۶ برابر حد مجاز رسید توافق مصر و اتیوپی بر سر رود نیل ساماندهی گلزار شهدای لرستان؛ نیازمند 4 میلیارد تومان اعتبار list امام جمعه موقت زاهدان: مقاومت تنها راه نجات فلسطین و غزه است ديدار تيم هاي فولاد و پيکان به دليل گرد و غبار شديد لغو شد لگو آریا برای سومین مسابقه ی راوی قبول پیشنهاد و ارسال بیعانه حق التدریس برای استاد عکس های من زیادی ناز کردن برای دختر ها همین میشه دیگه!!! سخنگوی شرکت ملی نفت از جستجوی رباتیک سانچی خبر داد Catwalk 502 Raw Hem Tapered Shorts /شلوارک جین مردان پاییز زرد با صدای محسن چاوشی مکانیک مهندس مسعودی ماکان بند تعمیرات درب ریلی و کشویی ریموتی تقدیم به عشقم و تنها اشلین جهان بیتا جون پروژه افتر افکت نمایش لوگو تکنولوژی دیجیتال مردم را از میکروب می ترسانند اما از سرطان نه! آب تنی پوتین در شب عید تعمید در سرمای منفی ۱۵ درجه معاد شناسی : جمعبندی دین و زندگی کنکور جنازه های کریه داعشی ها در رقه (18+) حواشی بازیهای شب گذشته لیگ برتر فوتبال (96/10/28) گلچین ضربات ایستگاهی لیونل مسی کلیپ جدید منتشرشده از نبرد ارتش سوریه با تکفیری ها مقایسه ال ای دی uj63 ال جی و uj65 راز بقا خنده دار این قسمت عنکوبت بزرگ نصب جک بازویی لنسر_شکوه صنعت انفجار عجیب 50 منزل در اسلامشهر! میکس جدید و جنجالی آهنگ های مهراب پیرزن بد بختو بردن ترن هوایی با همه فرق داری - حاج حسین سیب سرخی - مداحی پلاس اسلایم من لایک و نظر یادتون نره رفتار های عجیب!!!!! حمله پسر جوان با تبر به پدرش/ قتل وحشتناک و بعد آتش سوزی/ ماجرا چه بود؟ خیلی باحاله حتما ببینید نقاشی با ماژیک بر روی عکس...... ایستاده خوابیدن ارت سنج اندازه گیری مقاومت چاه ارت و سیستم زمین ieee.ir لقب جدید مجری ماه عسل/ واکنش دور از انتظار احسان علیخانی به شوخی های سریال لیسانسه ها ماجرای عاشق شدن نیما کرمی و زینب زارع در دورهمی پیگیری در روند فروش بیمه عمر وقتی دانش پژوه پیشنهاد استاد را قبول میکند حواشی بازی ملوان - اکسین البرز حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش2 حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش3 5 گل برتر کریستین اریکسن در لیگ برتر انگلیس شتاب 0تا220 ام جی جی اس MG GS وقتی کامیلا میگه فیلم سلنا گومز و دمی رو دوست داره ** مینی اکواستریا گرلز ** پارک نیاوران آموزش حل روبیک ۴در۴ (بخش اول) (۲) نورگیر پاساژ مبل پدیده ایدال شهرک صنعتی چهاردانگه انیمیشن کلش رویال این داستان تصمیم بی نتیجه حواشی بازی نفت مسجد سلیمان - صبای قم انیمیشن کلش رویال این داستان دنبال بازی پکا و جاینت انیمیشن کلش رویال این داستان در بشکه گابلین چه خبره؟ ثبت و ارسال پیشنهاد برای دانش پژوه نرده لوکس حفاظ www.hefaz.ir 09121403540 پسر معتاد... دانلود فیلم مالاریا شعر عربی عبارات تاکیدی چطور باعث موفقیت شما می شوند؟ مراحل تشخیص رینگ ورم در حیوانات آموزش نت خوانی موسیقی-مدرس:کیان بزرگمهری - درس اول ابداعات و اختراعات:بستنی وقتی پدرت باهات لج میکنه シ دیدگاه ما نسبت به دیگران... نشانه آمادگی ازدواج ❤️ انیمیشن کلش رویال این داستان بد شناسی مینی دراور برتر پلاستیک جهرمی برخاستن و فرود جنگنده روسیه در رزمایش هوایی حیوان های متعدد در میان انسانها در شمال کشورمان زندگی می کنند؟ مرغ مینا حل فوق سریع تست های دینی کنکور95 رشته تجربی بخش5 مدیریت عامل جی ال ایکس از محصول جدیدش میگوید! نفوذ جریانی ( سجاد ای کی ) sajjad ek ft alireza emiter - khassi پرت کردن دختر محجبه از بالای پله ها با لگد در آلمان دختر بچه بانمک راهنمای قدم به قدم Minecraft قسمت 12 راهنمای قدم به قدم Resident evil 7 قسمت 2 حل تست های حد و پیوستگی کنکور - استاد محمد مهربان - موسسه ونوس قدرت مشت آنتونی جاشوا Anthony Joshua گرنداسلم استرالیا 2018/ خلاصه دیدار راجر فدرر و اشتروف 3 ایده کاردستی علی هد و کابینت آمپلی فایر Blackstar HT-5RS Poultry processing line working کشتارگاه طیورRasti.ir فیزیک کنکور آینه و عدسی - استاد مهدی یحیوی - موسسه ونوس انیمیشن سفرهای علمی 2017 دوبله فارسی آموزش مبحث حرکت شناسی فیزیک کنکور - استاد مهدی یحیوی - موسسه ونوس آموزش تست زنی عربی در کنکور با پایه ضعیف - استاد آزاده - موسسه ونوس قسمت سوم سریال خانواده ی من تقدیم به عشـــNazaninـــقم Rasti.irماشین آلات کشتارگاه مرغ و طیور تجهیزات کشتارگاه دوست داشتی چیکارم باشی . هر کی خاس شرکت کنه تست شبیه سازی لباس - مارلیک استودیو تدریس مبحث قانون دوم نیوتون فیزیک کنکور - استاد مهدی یحیوی - موسسه ونوس سریال دینگ دینگ قسمت ۱۷ گوشی lonovo cplus انیمه سفید برفی با مو های قرمز 2 قسمت دوم سلمان برقی دوربین های RealSense جدید اینتل راه اندازی PPPoe Server در میکروتیک-ایمان فرهی بشنوید از دکتر محمدرضا پورمحمدی درباره شهر تبریز، دانشگاه تبریز و رویداد تبریز ۲۰۱۸ Rasti.ir خط کشتارگاه ماکیان مرغ Slaughtering House آموزش بافت ساده کلاه برای مبتدی ها اسلاید سلستیا آمار و مدل سازی کنکور - امیر حسین نصیری- موسسه ونوس بررسی سالم بودن کنترل با دوربین گوشی دیرین دیرین (اعتراض دانی) مبحث 13 مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها) تحلیل آزمون نظام مهندسی نظارت تاسیسات برقی مهر 96 دیرین دیرین (حیای گربه) فیلم آموزش اجرای چاه ارت ساختمان و ارتینگ ieee.ir آموزش حل روبیک ۳*۳ (بخش آخر) بهراد گودرزی - ترانه ستاره حمید عسگری - دی ۹۶ مسخره کردن برخورد دو ناو در دریا توسط صدا و سیما دسر عربی لاکچری شدن بایرام در خندوانه۴ دیرین دیرین (اعصاب خردان) پوتین پیش بینی قرآن از روی کار آمدن دولت روحانی آنالیز ضربه ناشی از گسیختگی یک لوله در آباکوس قسمتی از فیلم «چهار راه استانبول» بزرگ ترین شهربازی سرپوشیده دنیا کشتارگاه مرغ Rasti.ir کشتارگاه ماکیان طیور آموزش شماره سه: تنظیمات پیشرفته محیط کاربری 3دی مکس علوم کیک و شیرینی های خمیری که من و دوستام درست کردیم حل روبیک عالی سباستین ویر Chicken Processing Line Video Rasti.ir کشتارگاه تیتان ها به پیش[قسمت14] دوبله فارسی رکورد فوق العاده یک دست مکس پارک با خطای اسکرمبل Pet dog cat food machine eماشین غذای گربه و سگ Rasti.ir سکانسی دیده نشده از نهنگ عنبر 2 سلمان برقی نماهنگ_ رهبرانقلاب- ریگان از ترامپ عاقل تر بود خدایی چه بامزه هستش فیلم جدید مهراب دانلود فیلم کامل تیک آف Chicken Processing Line خط کشتارگاه مرغ rasti.ir انسان بی خرد تا ابد برده خواهد بود مدیری:بااین وضع حقوق و مالیات، داریم به عقب برمیگردیم سولو دف استاد افشین خلج گریه های بی امان وزیر کار پشت تلفن علوم آزمایش خاک 1 بررسی تست های زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس افتادن عروس در روز عروسی در آب تدریس مبحث حد و پیوستگی ریاضی کنکور - استاد محمد مهربان - موسسه ونوس دیرین دیرین (دلیوری) افتتاح کانالم آموزش نقاشی 360 درجه پانورامیک واقعیت مجازی - قسمت اول آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 42 افتتاح کانالم آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 43 یه سگ خوشگل*__* آموزش حل روبیک ۴در۴ توضیحات هندسه تحلیلی کنکور( تالس فوق سریع ) - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس دیرین دیرین (مارو دست کم نگیر) حل تکنیکی سوالات عربی کنکور- استاد مصطفی آزاده - موسسه ونوس محمد امین کریم پور. دخترا بدون آرایش شعر حمید حیدری -گیتار سرنوشت شادمهر تریلر جدید بازی Sea of Thieves کاراگاه گجت 2018 قسمت 2 پارت 1 جزیره ی ناشناخته دوبله فارسی قسمت دوم جزیره ی ناشناخته دوبله فارسی قسمت اول دروغ وحشتناک شبکه من و تو به مردم یازده نکته مهم و ضروری برای گرندهندلینگ شبیه سازی انحنای سد الاستیک تحت اثر فشار آب در آباکوس ماشا و میشا_قسمت [13]دوبله فارسی آموزش کامل OSPF در میکروتیک جلسه 2-ایمان فرهی سخنرانی انگیزشی آنتونی رابینز کنسرت محسن آزاد بخش در بستک آموزش کامل OSPF در میکروتیک جلسه 3-ایمان فرهی گیلان زیبا بدجور دلش شکست کلیپ خنده دار. این قسمت دو دوست قضا و قدر: تست مفاهیم دین و زندگی کنکور مرد عنکبوتی جنگ ددپول دختر بچه ای که رابطه پنهانی مادرش را لو داد صدا و سیما چندماه پیش برخورد دو کشتی در وسط اقیانوس را عجیب توصیف کرده بود و مور قضا و قدر: آیات قضا دین و زندگی کنکور آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 50 موستار سال ۱۹۷۱ ست مستر فریز بازخوانی ترانه زیبای اگه از پرنده پروازو بگیری هایده صداش چطوره؟ اهنگ خوندن دختر ایرانى! محصول گیاهی چاق شدن صورت و بدن به صورت گیاهی 5040 مطابقت تست های 95قسمت اول دین و زندگی کنکور سخنان یکی از سرنشینان کشتی سانچی....خدا رحمتش کنه...روحش شاد. خنده دار .. این قسمت فال سعدی نمآهنگ موسیقی بیکلام " روز و شب " درد و دل یک آتش نشان از ساختمان پلاسکو محمد امین کریم پور لگو ی جدید خریدم قسمتهایی از کنسرت ماکان بند در تبریز Macan Band in TABRIZ به مناسبت سالروز حادثه پلاسکو اگرول سبزیجات آموزش شن جادویی (در خواستی ) خنده دار ( گل عروسی) حجت اشرف زاده برف آمد تکنوازی شنیدنی عود آوا اره سازان مقام برتر جشنواره ملی موسیقی جوان کنسرت ماکان بند تیزر جدید فیلم دختر عمو و پسر عمو امیر میلاد کنسرت ماکان بند تبریز مهدی ۶۶۶ بهترین و مجرب ترین تیم ترجمه همزمان کنفرانس در تهران وسایل و خوراکی های جدیدی که برای باربی درست کردم آیت الله علم الهدی:احمدی نژاد از جریان انحرافی بدتر است محسن چاوشی - افسار تریلر فیلم هرکول با میکس اصحابی مصاحبه همایش تبریز دین و زندگی کنکور قسمت سوم_ معکوس و ترنسپوز ماتریس ها کنسرت محسن آزاد بخش فیلم عجیب از تیم محافظان هاشمی رفسنجانی و مهدی هاشمی در آمبولانس و تظاهر به گریه استاد دانشمند ما اخوندا هیچ ارتباطی با اسلام نداریم مجموعه دورهمی فصل سوم، سروش جمشیدی (قیمت)، متهم و دادگاه خلاصه بازی صبا قم 1-4 آلمینیوم اراک نظر تند و جنجالی نیوشا ضیغمی راجب صدف طاهریان و.. حسن عطایی فیلم های واقعی از نجات انسان توسط حیوانات مشکلات مو های بلند.( خنده دار) سازه ی سوم من برای مسابقه ی اقای راوی 09195912100 باستان شناسی و دفینه شناسی علائم و نشانه ها وحيد خزايى آزاد شد و دليل آزاد شدنش لباسشویی AddWash برای سبک زندگی امروز آموزش برنامه نویسی VBA در اکسل - قسمت هفدهم خنده دار ( این داستان استاد پایه) یوسف الحنین علی حلیم دیالوگ ماندگار بهروز وثوقی در فیلم قیصر امیرالمومنین عمر و ویس القرانی زبان(کوردی) استعداد جالب جوان شیرازی در روپایی زدن تمام نقل و انتقالات احتمالی آرسنال در ژانویه 2018 خنده دار..... قسمت سوم اعتراض و مصاحبه جنجالی همسر سر مهندس نفتکش سانچی فوری فوری، دوباره نوری عجیب در سر پل ذهاب دیده شد، معلوم نیست دارن چیکار میکنند،فالو یادتون نره قضا و قدر دین و زندگی کنکور اعجوبه سال 96 بخش خوانندگی پویا این و ببین ♡تقدیم به اولین و اخرین لیزی اسرا جون♡ موزیک ویدیو فیلم کمدی انسانی با صدای عرفان دانشور موزیک ویدیوSTOP STOP IT از GOT7 تکنولوژی بلاک چین چگونه کار می کند؟ داستان توبه یک ساحر و چگونه سحر کردن و توبه کردنش گزارش حیرت انگیز نجفی از فساد قالیباف در شهرداری تهران تریلر فیلم هرکول قسمت2 کلیپ ترساندن گفتگو با شجریان عزیزمان . کلاهبرداری در برخی از پمب بنزین ها با سو استفاده از اعتماد مردم. لطفا منتشر کنی انیمه سفید برفی با مو های قرمز 2 قسمت سوم سفرنامه رنو کپچر:شبهای اصفهان ترتیل سونیک فروسنر نحوه عضویت و ثبت نام دانش پژوه در سایت لیبل پرینتر صنعتی سری PM43 ماکان بند (رهام و امیر) خخخ جی تی ای واقعی کلیپ دیدنی از رزمایش نداجا کانن در خاورمیانه از مشکلات هراس نداشته باشیم آهنگ ماکان بند (.....) اسلایم من لایک و نظر یادتون نره تلاش کولبران پیرانشهر برای یک لقمه نان در برف و بوران زمستان علیرضا قربانی در مراسم یادبود سعدی دومین تریلر از فیلم Tomb Raider اجرای ناغارا. الوین سادات. محمد مطلق نحوه ارسال درس کلید نشتی جریان چیست و حفاظت جان چگونه کار می کند به یاد شهادت 32 نفر از خدمه کشتی در حادثه سانچی مراسم هفتگی95/6/2-کربلایی حسین طاهری-شور تریلر فیلم Inception 2010 با کیفیت 4k به یاد شهدای نفتکش سانچی داستان کاموا فروشی مدیری در خصوص مردم مداری اموزش پخش زنده در اپارات + تنظیمات و معرفی برنامه اعترضات مسئولین باشگاه اکسین البرز به هیئت فوتبال استان فروش و تعمیرات راهبند - درب اتوماتیک ارین مطابقت تست های قسمت دوم دین و زندگی کنکور نفوذ فردی و جریانی سیستم هوشمند چاپ برچسب آب تنی پوتین در شب عید تعمید و در سرمای ۱۵ درجه زیر صفر ماکان بند (امیر و رهام) خنده دار دل تنگی برای بابا ..................................... Catwalk511 Raw Hem Tapered Shorts /شلوارک جین مردانه کلی عکس نوشته از مستر ها شانس ما در fifa 18 سفرنامه رنو کپچر:آزادراه اندیمشک-پل زال چاه ارت چیست مقاومت آن چگونه اندازه گیری میشود ieee.ir فیت ۷۶ - دختر بدنساز ، بچه پررو و ماجراجو Resident Evil 7-8 | من فانوس مارگاریت و میخوام ورلد اف وینکس - این قسمت : مبارزه آهنگ زیبای گریه نکن از عارف دانلود اموزش طراحی نرم افزار روشنایی دیالوکس ieee.ir ساخت برنامه اندروید وios عشق به سردار سلیمانی آهنگ قدیم و زیبای سلطان قلب ها اثری ماندگار از عارف اسلایم های آبی آموزش شماره دو: تنظیمات اولیه محیط کاربری 3دی مکس مهران مدیری خیلی باحال پدری که پلی استیشن پسرشو با پتک نابود میکنه توفان هلند ویلای ۳ خوابه دوبلکس فول مبله آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 37 لوگو موشن شرکت آسیاتک آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 38 ساری گلین قدیم توسط حسین بیگ زاده با ارگ اندروید متصل به کیبورد آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 39 5سال اخر کسی که ورزش میکنه با کسی که ورزش نمیکنه آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 40 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 41 درس فارسی همکاری گل عجب گلی مسی میزنه مداحی حماسی میثم مطیعی علیه آل خلیفه باکتری های مقاوم و مقابله با آنها کانال شخصیت دزد اپارات+توضیحات قسمتی از فیلم «امیر» شبیه سازی آنالیز زیر مدلسازی شل-سالید در آباکوس کلید اسرار قسمت دوم هنرنمایی عجیب و حیرت انگیز با گوسفند =) Lady Noir (تقدیمی) نقاشی با نور باآردوینو با تکنیک پردازش تصوی! گروه ویستو شبیه سازی برخورد توپ شامل گاز درونی به تور در آباکوس صحبت های کوبنده همسر یکی از عوامل کشتی سانچی برخاستن و فرود جنگنده روسیه در رزمایش هوایی کنایه مهران مدیری درباره خرید پراید كرج ، پیرزنی بی خانمان 28 دى 96 رنگ بر صنعتی آی تک چنلیوم پانچی گونل بسته اموزشی Microsoft Power BI مبارزه شیخ عبدالحسین تهرانی با فرقه بابیت و بهائیت سولو دف استاد مسعود حبیبی اورژانس حیوانات شاهین قیمت نمایندگی محصول گیاهی رفع سفیدی مو از ریشه 5040 مرتضی علیزاده آیدی کانال تلگرام ببر ترسو! بازگویی آهنگ نوستالژی سلطان قلب ها با زبان کوردی صحبت ملازاده درباره پول پرستی عوامل شبکه کلمه نتیجه بازی استقلال و پدیده امروز 29 دی + فیلم فجر 36 معرفی فیلم «امیر» canaryقناری خوش آواز عصبانیت فیروز کریمی از فیلمبردار بازی پرسپولیس و گسترش فولاد قایق های با دیفرانسیل ثابت! گروه ویستو Mehdi Yarrahi - Live In Concert (مهدی یراحی - اجرای زنده و گزارش ویدیویی از کنسرت) سرزمین حیوانات خانگی ایرانیان 29 دی زادروز فرهاد مهراد - نیکودل شوخی جالب مهران مدیری با قوانین عجیب راهنمایی و رانندگی استندآپ فوق العاده مدیری در مورد «پراید» ! خشم روسیه از نامگذاری یک خیابان در واشنگتن تو چشام مریم طرح آمریکا برای برجام موشکی! فروش و تعمیرات درب کرکره اتوماتیک ریموتی شادی جالب بعد از خرابکاری Jazireh Nashenakhteh 6-جزیره ی ناشناخته دوبله فارسی Jazireh Nashenakhteh 5-جزیره ی ناشناخته دوبله فارسی علوم Jazireh Nashenakhteh 3-جزیره ی ناشناخته دوبله فارسی مداحی محمد طاهری درباره سانچی ایرانیان 10 دلیل موفقیت بیل گیتس -7- آینده ساز باشید خروس خواننده 10 دلیل موفقیت بیل گیتس -8- سخت کار کنید نقدی بر نظام اموزشی چرا یک کتاب خوب یک در جادویی است تقدیم به همه ی دخترا قضا و قدر: آیات تقدیر دین و زندگی کنکور گفتگوی دکتر اسفنانی با شبکه خبر 27 دی ماه آموزش نصب برنامه بدون نیاز به اپ استور و جیلبریک خنده دار .. این قسمت انتحاری کلیپ تماشایی از عرفان یوسفی تصاویری از یکی از پل های خطرناک و ترسناک در جهان! این خانم تو قرعه کشی برنده شده و ۶۰ ثانیه وقت داره هرچی میخواد برداره اختیار دین و زندگی کنکور فرمانده تکاوران ارتش: وقتی به فاصله 300 متری نفتکش سانچی رسیدیم، فقط با انفجار و آتش روبرو شدیم افشاگری جنجالی مالک تلگرام علیه ایران با زیرنویس جعلی! سینی و نردبان کابل چیست اجرای تاسیسات الکتریکی ieee.ir تدریس ریاضی انسانی توسط استاد نصیری - مبحث رادیکال و آمار قسمت دوم احکام وضو حجت الاسلام حکیم زاده / قسمت پنجاه و دوم تدریس مبحث اعلال عربی کنکور - استاد مصطفی آزاده - موسسه ونوس احکام وضو حجت الاسلام حکیم زاده / قسمت پنجاه و چهارم احکام وضو حجت الاسلام حکیم زاده / قسمت پنجاه و ششم کنترل و مدیریت لهجه نسل قدیمی نسل جدید سرود یا مستجیب - عبدالستار سماک اگر خوشت اومد دانلود کن رو قلب بزن قرمز بشه یک نیکی برات نوشته میشه میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ آرمیتا سرود روحیه بخش "باران" نمایش بللافیگورا ( ویدیو دوم ) هک بازی کلش رویال سرود ماه بدر ( فارسی ) رانندگی با هنسی کاماروی هزار اسبی قرارگاه شهید قهاری با کودکان زلزله زده انس گرفته دابسمش باحال فوق العاده خنده دار _کلیپ باحال لگو جنگ داخلی قسمت چهارم هک سرور کلش100% رویال تضمینی و تست شده موزیک ویدئو "Yaad Hai" از فیلم هندی Aiyaary کوتاهی و مدل مو حرفه ای همه دوست دارن مسی بشن به روایت فیلم (طنز) مستند پلنت ارت 2 (حیات وحش) تدریس گرامر درس 8 پیش توسط دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس جم رایگان بازی کلش رویال تدریس شیمی کنکور - بافر ها - استاد رادمان مهر اموزش ویروس نویسی تدریس ادبیات کنکور استاد سبحانی، اجزای جمله هک جم و منابع کلش رویال صد در صد تضمینی و تست شده نحوه ی حل سوالات استنباط مفاهیم زبان کنکور ، دکتر شهاب اناری هک سرور رویال تضمینی و تست شده تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، چرخه ی عملکرد قلب و الکتروکاردیوگرام 1 کلیپ | 6 کلید خوشبختی انسان جم نامحدود و رایگان کلش رویال دریافت کنید آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 2 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 3 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 4 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 5 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 6 میکس سریال فوق العاده دیدنی عشق شاهزاده - مرتضی پاشایی مستند پلنت ارت 2 (پیگمی) هک جم و سکه کلش رویال 100% تضمینی خبر خیلی خیلی مهم لطفا همه ببینن هک سرور کلش رویال تضمینی و تست شده آموزش شماره یک: آشنایی با محیط کاربری 3دی مکس بیشترین گردشگران در سال 2017 - ایران جیب قصه های زمستانی، هنر برف و یخ، قسمت 6 از 6 [EN] کلیپ فوق العاده خنده دار تیراندازی باحال _ ته ته خنده آموزش میکاپ ( آرایشگاه - سالن زیبایی ) هک اکسیر و دارک اکسیر و جم کلش رویال گاو متفاوت ایرانی ماجرای قاچاقچی که مدافع حرم شد عملیات روانی توسط روحانی نصب ویندوز PE روی گوشی شیائومی Mi 4 اناشید کودکان مهراب تدریس مبحث استثناء عربی کنکور - استاد مصطفی آزاده - موسسه ونوس هک بازی کلش رویال کلش رویال نامحدود با جم تمام نشدنی Gta v | کاملش تو یوتویوب اورافترهای | روز عشق! سکانس فوق العاده خنده دار مستر بین - ببین و بخند :)) چرا از جلو نظام ؟ از جلو شیرفرهاد ( خنده دارترین های برره ته ته ته خنده قسمت 8 ) تدریس مبحث ضرب مختلط هندسه کنکور - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس تکنوازی دف هک بازی و سرور کلش رویال با جم بینهایت جول اوستین - تحقق رویاها و قدم به ناشناخته ها هک جم و منابع بازی کلش رویال کنتاکتور چیست روش طراحی انتخاب کنتاکتور ieee.ir لگو جنگ داخلی قسمت پنجم (آخر) قرآن دست نویس پادگان شهید بیگلری مشگین شهر سکانس فوق العاده خنده دار مستر بین - ببین و بخند :)) گربه لوس وقتی یکی به یه دختر گل میده ! خنده دار اجرای "به این عکسها خیره شو خیره شو" توسط حامد زمانی کلیپ های فوق العاده خنده دار مهرداد حبیبی 23 سرود فارسی توحید سرود فارسی نور امید قسمت2 فصل1 کارتون نینجاگو آموزش تابع ریاضی یازدهم شتاب در صدقه تدریس ریاضی انسانی کنکور مهندس نصیری، ک م م ، ب م م آموزش میکاپ 2018 ( آرایشگاه - سالن زیبایی واکنش سردار #سلیمانی به آتش زدن #پرچم #ایران در اغتشاشات اخیر حل نمونه سوال گرامر زبان کنکور دکتر شهاب اناری آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 7 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 8 تدریس ریاضی کنکور مهندس مهربان، هم ارزی های مثلثاتی 1 تبدیل کاغذ باطله به کاغذ سفید در چند دقیقه آموزش میکاپ 2018 ( آرایشگاه - سالن زیبایی ) آموزش حل روبیک ۳*۳ (بخش چهارم) (۲) اهنگ ناصر رزازی درشبکە سە سیما رنگ پلنگ صورتی 2- جعبه شانسی هشت هشت لایه برداری + جوان سازی + سفت کننده gloriacenter.ir کارتون رنگ کاری پلنگ صورتی - جعبه شانسی هشت هشت آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 9 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 10 دانلود جدیدترین پروژه افترافکت نمایش هندسی لوگو آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 11 کارتون های پلنگ صورتی - جعبه شانسی هشت هشت حرکات موتور بهترین کانال های اپارات بازنشر لطفا کلیپ شاد وخنده دار از محمد معماریان سرود فارسی فلسطین تنها نیست تدریس عربی کنکور استاد آزاده، مبحث اعراب تقدیری ساخت دسته ویولن توسط استاد محسن محمدی تدریس عربی کنکور استاد آزاده ، مبحث ترجمه حل تست های گرامر زبان کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس احکام غسل حجت الاسلام حکیم زاده / قسمت شصتم تدریس هندسه تحلیلی ریاضی کنکور - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس احکام غسل حجت الاسلام حکیم زاده / قسمت پنجاه و نهم نصیحت های یک دزد ... رافائل نادال قبل از مسابقه احکام غسل حجت الاسلام حکیم زاده / قسمت پنجاه و هفتم آلبوم برخی از اجناس بوتیک مجازی نازنین درس ۱۰: تعریف فونت جدید برخی از نمونه پروژه های ارائه شده به سفارش شرکت مدلا انفجار عجیب 50 منزل در اسلامشهر! گفتگوی مهران مدیری با احمد نجفی در دور همی!!حتما ببینید. افزایش احتمال تعطیلی دولت آمریکا! تدریس هندسه کنکور مهندس بنی هاشمی، دوران مقاطع مخروطی دعوای مهراب کفش کتانی Curry 4 – سفید شتاب 206 تیپ 2 در 13 ثانیه کجایید ای شهیدان خدایی ۱ مجموعه پکیج گرافیکی برنامه تلویزیونی 37 درجه تست سنسور PIR مستند شکار آهو توسط اژدها اندونزی احکام غسل حجت الاسلام حکیم زاده / قسمت پنجاه و هشتم نازلی و ساواش تدریس مبحث نمودارهای حرکت شناسی فیزیک کنکور - استاد یحیوی - موسسه ونوس موزیک ویدیو جدید از 63 بند وای دلم قران مستند جنگ اژدها اندونزی همه ترکیدند آموزش شنیون - بانوشو ( آرایشگاه - سالن زیبایی ) آموزش ساخت پیتزا شعبده بازی باحال وقتی کسی شوخیش گرفته دعوا کنه بایدمثل این بزنیش صدای ..بده! تولد امیر در کنسرت امیر بازهم تمرین های فشرده آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 12 واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران در اغتشاشات اخیر آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 13 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 14 خلاصه هندبال ایران 37-18 ازبکستان | قهرمانی آسیا استوری های جدید رضا پیشرو آموزش شنیون - بانوشو ( آرایشگاه - سالن زیبایی ) مستند حیات وحش ایجاد نقش راحت و زیبا روی لباس آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 15 وقتی که کرم میریزی ولی بعدش خودت ... آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 16 ماکان بند چشای تو امیر در کنسرت پدرشو معرفی میکنه ارشاد [ بای موزیک ] کفش کتانی Air Zoom Racer – مشکی بخش اخر کارتون آفتاب نینوا نماهنگ| رهبرانقلاب: ریگان از ترامپ، هم قوی تر بود و هم عاقل تر تقدیم به نرگس پونیه عزیز یعنی دوست مهربونم زندگی سخت شیفاکاها اندونزی پست عجیب اینستاگرامی بهنوش بختیاری نگاه امیر داره مداحی گوش میده بعد بقیه میگن خواننده ها مسلمون نیستن سریال آبشار جاذبه (gravity falls) فصل دوم قسمت 9 خبر خوب میثم مطیعی در خصوص تحویل کانکس به خانواده بی بی خاتون مستند گدازه های مذاب جزیره فرناندینا آموزش شنیون - بانوشو ( آرایشگاه - سالن زیبایی ) وقتیکه الناز شاکردوست امین حیایی شکنجه میکند تیتان هابه پیش ویدیو:دوستان[pmv] کلیپ فوق العاده زیبای سه برادر خداوردی بنام " هزینه " 3baradar khodaverdi-hazineh مستند شکار مار سرعتی کلیپ جذاب و شاد " سه برادر خداوردی " بنام " تخم دو زرده " با کیفیت عالی Tokhme 2 zardeh-HD قسمت بیست و هشتم ᴴᴰ سریال کره ای من ربات نیستم 201٧ سریال آبشار جاذبه (gravity falls) فصل دوم قسمت 10 آموزش شنیون - بانوشو ( آرایشگاه - سالن زیبایی ) درآمد چند میلیونی از اینترنت پیش بینی جالب استاد رائفی پور در سال 95 درباره اغتشاشات 96 | جنبش مصاف مستند مارمولک کمربند ایمنی اصحاب الفیل آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 20 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 21 بخشی از کنسرت سالار عقیلی در شیراز 28 دی 96 شیخگری و تحگیر دیگران میکس ( آهنگ لونا) لایه برداری + جوان سازی + سفت کردن با دستگاه پولاژن پک اسلایم سید محمد عاملی علی اصغر ع طشت گذاری قدیمی دویقه بودی دانلود فایل های تورنت با بیت تورنت تدریس مبحث قلب انسان زیست شناسی کنکور - دکتر مهدی آرام فر - موسسه ونوس روز برفی در شهر فرانکفورت تدریس مبحث تشابه دو مثلث هندسه کنکور - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس آمار و مدل سازی کنکور(نمودارهای دایره ای ) - امیرحسین نصیری - موسسه ونوس مستند چلچله دریایی کفش کتانی مردانه Climacool 1 – قرمز ما برا ناموس رفتیم اینطوری نگید! قسمت دوم یه نفر رشت ورژن مسخره آهنگ دل من رفت ، با نام نت من رفت حتما ببینید موزیک ویدیو زیبا و شاد با آوای روشنک فرید و موزیک پویا محمودی داستان رابطه عاشقانه الهه حصاری از زبان خودش خواستگاری غیرمنتظره پسر جوان و مادرش از خانم بازیگر! کلیپ دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ایران شاد ترین کشور دنیا با این جوونای شاد احکام نماز حجت الاسلام حکیم زاده / قسمت سوم MACAN Band - (اولین مصاحبه ماکان بند و گزارش تصویری کنسرت) واکنش تند علی دایی به سوال یک خبرنگار و ترک سالن هفته 20 درد یعنی :: مینی توپ ضد استرسد من سوره جمعه با ترجمه فارسی مستند پنگوئن محمد علیزاده گفت می ارزه ! ترامپ گیلی می خونه ناز نفس خلاصه بازی پارس جنوبی جم 1 استقلال خوزستان 1 هفته 20 تدریس نکات و حل تست های هندسه در کنکور - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس اسلایم پای اجاره یاب به دورهمی باز شد!! دیدار تیم های استرالیا و بحرین در مسابقات قهرمانی آسیا دیدار تیم های هند و امارات در مسابقات قهرمانی آسیا دیدار تیم های بنگلادش و کره درمسابقات قهرمانی آسیا 2018 قعط کردن برق زلزله زدگان کرمانشا باربی بسیارعالی کارتون فوتبالیست ها-فصل دوم-قسمت 77 تحلیل آزمون نظام مهندسی طراحی تاسیسات برقی مهر 96 انتقال هوایی بیمار از زاهدان به تهران آهنگ فوق العاده جدید و غمگین ایرانی2018 مبحث الکتریسیته فیزیک کنکور - استاد یحیوی - موسسه ونوس گیمپلی Outlast Whistleblower ( پارت 1 ) اسلایم متالیک ابی اسلایم چشمی هالک در برابر قطار حد چپ و راست ریاضی کنکور - مهندس مهربان - ونوس صحنه جالب از اربعین 96 تدریس عربی کنکور ( مبحث حال ) - استاد مصطفی آزاده - ونوس مستند سفر علمای اهل سنت و شیعه گلستان به مشهد مقدس رنگ کردن اسلایم با اکلیل بوی باران تیزر اجلاس سالانه جوامع ایمن آموزش صابون کهکشانی لگو بتمن__قسمت اول این قسمت چرا خونه داغونه؟ اسلایم کره ای آبی اضافه کردن فوم فسفری به اسلایم کلیپ جالب ازامیر بهادر ومهدی 7 آهنگ فوق العاده غمگین "جمعه" بیاد فرهاد کلیپ تماشایی از امید احمدی آهنگ رپ ددپول (Deadpool Rap) آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 22 اموزش نصب جی تی ای iv آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 23 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 24 هک جم و سرور کلش رویال طوفان در هلند آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 25 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 26 MACAN Band - (اولین مصاحبه ماکان بند و گزارش تصویری کنسرت) آهنگ زیبای بغض دریا از عارف هک جم و اکسیر کلش رویال Nashkan Delamo - (نشکن دلمو) یخ زدن عروس های دریایی بر اثر سرما - روسیه یاد مرگ و اثرات آن سینمای تئو آنجلوپولوس (ابدیت و یک روز) میکس من از اور افتر های استفاده از VeraCrypt برای ایمن سازی کیف پول های دیجیتال گیمپلی Outlast Whistleblower ( پارت 2 ) خوابیدن موقع اصلاح سر تلویزیون آندروید شارپ جدید هاشور ابرو میکروپیگمنتیشن ابرو میکروپیگمنتیشن نفس آهنگ وقتی میگن به آدم دنیا فقط دو روزه از عارف دین و زندگی کنکور - استاد هادی سرکشیک زاده - موسسه ونوس مسخره02 شوخیه مگه هر شب بخوری تو املت خرید تلویزیون فیلیپس از کردستان بانه بهترین کنایه جالب مهران مدیری به رفتار ترامپ! دکتر فرهنگ هلاکویی- اساتید دانشگاه در ایران فرهنگ تدریس کلیپ ساز دات نت گیم پلی بازی ترسناک home sweet home پارت1(با ترجمه) آموزش حل روبیک ۳*۳ (بخش ششم) هک جم و اکسیر کلش رویال تاریخچه لامبورگینی از 1963 350 GT تا 2018 URUS تریلر فصل ۲ سریال The Handmaid’s Tale (سرگذشت ندیمه) کلیپ جالب ازامیر بهادر ومهدی 7 دکتر هلاکویی-نگاه عجیب پسری به روابط جنسی پیشین دوست ضربه وحشتناک به سر هک کلش رویال اعجوبه های 96 - محمد جمالزهی -خوانندگی (موزیک ویدیو)تیلور سوییفت جزیره سفالونیا - کشور یونان برنامه دور همی امشب با حضور حمید هیراد لحظه برخورد سانچی با كشتی فله بر چینی هک کلش رویال و سعود به کاپ قهرمانی هک سرور رویال100% تضمینی و تست شده تریلر بازی Full Metal Furies قالب پاورپوینت سه بعدی متحرک extinguishing the fire تیزر فیلم عید قربان حسین سیب سرخی سلیم موذن زاده - منی بیر عارف دلسوخته گورجک بیلدی آنالیز درصد چربی جامد به روش تشدید مغناطیسی هسته ای خلاصه بازی رئال مادرید و لگانس نماهنگ نیمه جان با صدای حمید هیراد انیمه "نبرد با تایتان ها" قسمت7 فصل1 (دوبله فارسی) رستوران رفتن اصفهانی ها در خارج از علی صادقی Nashkan Delamo - (نشکن دلمو) قالب پاورپوینت سه بعدی متحرک farmers market نماهنگ منم باید برم با صدای سیدرضا نریمانی ومیلادهارونی بلندترین و کوتاه ترین افراد آموزش ساخت 3 ابزار ساده و کاربردی پسر جالب خنده دار نظر بدید ایمان ممد شیرازی آزادی زندونی ها کلیپ تماشایی از امیر حسین جعفری علوم قرآن ۱ Hamid Hiraad - حمید هیراد قسمتی از آهنگ جدیدش را میخواند طالع بینی انیمه اینجوری درغگو ضایع میشه گلایه ی امام زمان از شیعیان هک کلش رویال و سعود به کاپ قهرمانی کمک کمک تک گویی دیدنی "هومن سیدی" در "پُل خواب" تیزر تقلب کردن آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 27 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 28 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 29 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 30 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 31 اولین کوییز لالی راکم که خودم(آریانا)شدم+ت کلش رویال بینهایت جم Hamid Hiraad - حمید هیراد قسمتی از آهنگ جدیدش را میخواند اعتراض دانی Hamid Hiraad - حضور حمید هیراد در کنسرت ماکان بند Hamid Hiraad - حضور حمید هیراد در کنسرت ماکان بند جم نامحدود کلش رویال حرف های تلخ امیر مقاره خواننده ماکان بند داستان شب / پند آموز / باقالی پلو با ماهیچه من فدای خنده هات بشم قالب پاورپوینت سه بعدی متحرک growing decisions tree تدریس و حل تست های هندسه پایه - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس وقتی به جای ترمز عقب ترمز جلو رو میگیری تقلید صدای فیلم حضرت یوسف ع هک سرور کلش رویال بدون نیاز به روت قالب پاورپوینت سه بعدی متحرک growing plant طریقه عضو شدن تو کانال تلگرامم (خیلی خیلی مهم) ارسالی های جدید سلنا گومز ۲۰۱۸ حال وهوای شهر خور درماه مبارک رمضان تست تصادف و بدنه برلیانس H230 هک جم و منابع کلش رویال تضمینی یه پونی ساخت خودم ( ربکا ) کلیپ عاشقانه غمگین خواننده محسن لرستانی طنز جدید بروسلی خخ MACAN Band - Har Bar In Daro - Live In Concert (ماکان بند - هربار این درو- اجرای کنسرت) دابسمش فوق العاده ی ماکان بند ازحمید شربتی ویدیوی تبلیغاتی پوشاک و آرایشی بهداشتی آذین دابسمش فوق العاده ی ماکان بند ازحمید شربتی رسوایی ۲ پارکور آموزش نحوه سربندی مدار فرمان ستاره مثلث موتور ieee.ir ظهور امام زمان روی دیوار ! انیمه سفید برفی با مو های قرمز 1 قسمت یازدهم خیلی عالیه هک سرور کلش رویال بدون نیاز به روت آخر امید به زندگی هک کلش رویال هک سرور رویال تضمینی و تست شده هک جم و منابع کلش رویال صد در صد تضمینی و تست شده جیـــــــــــــــغ دووونم میکنه دوست دارم بکهیون آموزش نرم افزار dialux evo روشنایی دیالوکس ieee.ir شفاهت اهل تهران از بلای زلزله آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 32 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 33 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 34 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 35 آهنگ های فوق العاده ایرانی برای مهمانی و مجالس عروسی 36 اسلایم شیشه ای شیافووو خورد حفاظ ساختمان دختری که قرآن را آتش زده بود به کانگورو تبدیل شد ! پک اسلایم کپی ممنوع انیمه بلیچ - Bleach HD قسمت 30 با زیرنویس فارسی ذوالفقار کپی ممنوع لایک و نظر یادتون نره کپی ممنوع لایک و نظر بدید وقتی سی جی خود کشی میکنه نقاشی غروب آفتاب انیمه بلیچ - Bleach HD قسمت 31 با زیرنویس فارسی کپی ممنوع لایک و نظر بدید دیگه درست کردن زیور آلات فقط با.... سریال اکیا چند تا کارباحال نبینی عمرت تمومه انیمه بلیچ - Bleach HD قسمت 32 با زیرنویس فارسی اسلایم خشگل کپی ممنوع گل دلچسب سیامک نعمتی به گسترش فولاد تبریز خطرناک ترین پل دنیا؟! اسلایم زرشگی کپی ممنوع

آخرین خبرهـا