دلایل موافقت سازمان محیط زیست با تراریخته

به اعتقاد مشاور بیوتکنولوژی سازمان حفاظت محیط ‌زیست، بهره‌مندی از محصولات تراریخته در کشاورزی به طور حتم ما را به کشاورزی پایدار و سازگار با محیط زیست نزدیک‌تر خواهد کرد.

نگاه به تراریخته طی سال‌های اخیر، بیش از آنکه در فضای علمی مطرح باشد، درگیر بحث‌های رسانه‌ای شده است. تغییر مدیریتی در سازمان حفاظت محیط زیست زمینه تغییر رویکردی در این سازمان نسبت به محصولات تراریخته را فراهم کرده است. اینکه تراریخته به محیط زیست خدمت می‌کند یا خیانت، هنوز محل بحث بسیاری از مختصصان بیوتکنولوژی است اما آنچه تا امروز مورد توافق موافقان و مخالفان است، ضرورت نگاه علمی به این فناوری است. علاوه بر این این تغییر رویکرد در سازمان حفاظت محیط زیست باعث ایجاد یک سمت مشاوره‌ای در این سازمان شده و عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست به تازگی نیره اعظم خوش خلق سیما را به عنوان مشاور فن‌آوری و بیوتکنولوژی خود در سازمان حفاظت محیط زیست منصوب کرده است.

نیره خوش خلق سیما- دانشیار و رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و دارای دکترای فیزیولوژی گیاهی است.

ایسنا، در گفت و گو با او به خدمات و چالش‌های تراریخته همچنین دلایل تغییر رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست نسبت این محصولات پرداخته است.
مشروح گفت‌وگو به شرح زیر است:

- یکی از نکاتی که به تازگی و بیش از پیش به چشم می‌آید تغییر رویکرد سازمان محیط زیست نسبت به محصولات تراریخته با روی کار آمدن مدیریت جدید است، پیش از این خانم ابتکار مخالف این محصولات بودند و حالا آقای کلانتری می‌گوید که این محصولات به محیط زیست کشور کمک می‌کند، علت این تغییر دیدگاه چیست؟

سیاست‌های سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه درباره مهندسی ژنتیک در دوره‌های گذشته تحت تاثیر مستقیم جریان‌های تندرو زیست‌محیطی در جهان مانند صلح سبز و دوستداران زمین قرار داشته است. رفت و آمد مسئول کمپین مبارزه با مهندسی ژنتیک در خاورمیانه به نام آندرئاس فرایمولر از صلح سبز به سازمان حفاظت محیط زیست و برگزاری کنگره صلح سبز در ایران و دعوت از وانادانا شیوا یکی از رهبران صلح سبز هند و یا لیم‌چی‌کینگ در دوره‌های قبل، صدور بیانیه برای آزادی چند خرابکار صلح سبز در روسیه و بازنشر مطالب دوستداران زمین از سوی مدیریت سابق سازمان حفاظت محیط زیست، نشان دهنده نفوذ بالای این جریان‌های بازدارنده و فناوری هراس در دوره‌های گذشته در سازمان است. وانادانا شیوا و لیم‌چی‌کینگ از رهبران مؤثر این جریان در جهان هستند و با سرمایه بنیادهای غربی به کشورهای مختلف جهان سوم سفر و برای تقویت جنبش‌های ضد فناوری تلاش می‌کنند.

جالب اینکه فرایمولر در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ با ارسال ایمیل به یکی از مدیران سازمان ضمن ابراز رضایت از همکاری‌های قبلی به وی پیشنهاد می‌دهد از امکانات صلح سبز برای ریشه کن کردن کشت تراریخته در ایران استفاده کند. فرایمولر در جلسات سازمان حفاظت محیط زیست شرکت و به‌ صورت شخصی با برخی اشخاص و مسئولان این سازمان کشور ملاقات و موارد لازم را به آن‌ها منتقل کرد. دور جدید هجمه علیه این فناوری نیز در آذر ۱۳۹۴ با برگزاری کنگره بین‌المللی صلح سبز در تهران با مشارکت سازمان سابق محیط زیست و برخی ان.جی.او های عامل صلح سبز در ایران آغاز شد.

جریان بین‌المللی و استعماری مذکور با اشاعه مطالب کذب و غیرعلمی به گونه‌ای فضاسازی رسانه‌ای را سامان داده است که سازمان حفاظت محیط زیست، رسانه‌ها و ان.جی.او.های تحت حمایت آن در دوره‌های گذشته تنها در دو مقطع در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۹۴ که عزم تولید ملی این محصولات شکل گرفت اوج گرفته و در سایر مقاطع در ۱۵ سال گذشته که امریکایی‌ها تولیدکننده این محصولات بوده‌اند و ما مصرف‌کننده آن، هیچ نگرانی در رسانه‌ها دیده نمی‌شد. جالب آنکه مطابق آمار گمرک کشور از سال ۱۳۸۴ (سال توقف تولید برنج تراریخته تحت فشارهای رسانه‌ای غیرکارشناسی) تا سال ۱۳۹۱ با وجود رشد ۲۷ درصدی واردات کل کشور، واردات محصولات اساسی (که بیشتر آن از نوع تراریخته بوده است) ۵۳۰ درصد (از ۲.۴ به ۱۲.۸ میلیارد دلار) رشد داشت بنابراین، حاصل این جریان رسانه‌ای و احتمالا هدف از آن افزایش شدید وابستگی کشور در یکی از شاخه‌های بسیار مهم و سرنوشت‌ساز زیست‌فناوری کشاورزی و تهدید امنیت غذایی بوده است.

بنیاد صلح سبز که رهبری جریان بین‌المللی ضد مهندسی ژنتیک را برعهده دارد، به‌طور سنتی حضور فعالی در مجامع بین‌المللی و تدوین کنوانسیون‌های مرتبط داشته و ضمن تاثیرگذاری بر مقررات بین‌المللی با سازمان‌های حفاظت محیط زیست و ان.جی.او.های کشورها ارتباط دارد و اهداف خود را از این طریق در کشورها پیش می‌برد. درآمد افسانه‌ای صلح سبز از طریق جلب توجه مردم با انتشار مطالب جنجالی و خلاف واقع و همچنین جذب کمک برخی شرکت‌های تجاری و بنیادها تامین می‌شود. بنیادهای صهیونیستی بزرگی همچون ترنر، والاس، راسموسن و راکفلر از این جریان پشتیبانی مالی می‌کنند.

سرطان‌زایی محصولات تراریخته که سازمان حفاظت محیط زیست در گذشته آن را با تشریفات خاص و یک کنفرانس با مشارکت یک سازمان مردم نهاد ضد فناوری بزرگ‌نمایی کرد، حاصل مطالعه‌ای جعلی و مخدوش بود که با پشتیبانی مالی صلح سبز و چند شرکت مدعی صنعت ارگانیک توسط سرالینی انجام شده بود. برخی مطالعات ادعایی دیگر علیه محصولات تراریخته نیز با پشتیبانی مالی صلح سبز صورت گرفته و محتواهای تولیدی این بنیاد ثروتمند بین‌المللی به وفور در داخل کشور توسط عوامل مرتبط با سازمان حفاظت محیط زیست ترجمه و منتشر می‌شد.

منبع بسیاری از مطالب منتشر شده در داخل کشور را می‌توان در آثاری که صلح سبز و جریان همسو با آن منتشر می‌کنند یافت. جستجوی کلمه تراریخته در سایت سازمان حفاظت محیط زیست و جزواتی که برای مراکز حساس نظام مانند دفتر مقام معظم رهبری و شورای عالی امنیت ملی ارسال می‌کرد گویای این ارتباط است. جالب اینکه سازمان حفاظت محیط زیست صلاحیت اظهارنظر در مورد سلامت محصولات غذایی را ندارد و تنها می‌تواند در مورد مسایل زیست محیطی نظر دهد اما همه وقت خود را برای اظهارنظر خارج از حیطه خود صرف کرده است. خوشبختانه پاسخ همه این موارد توسط جامعه علمی و دانشگاهی کشور و انجمن‌های علمی مربوطه ارائه شده و شبهه‌ای باقی نمانده است.

- در رابطه با این محصولات سازمان محیط زیست چه مسئولیت‌هایی دارد؟

بر اساس قانون ملی ایمنی زیستی مصوب سال ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی، سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یکی از مراجع ذی صلاح ملی، مسئول «بررسی ارزیابی احتمال خطر زیست محیطی محصول تراریخته ارائه شده توسط متقاضی» است. مدارک مربوط به ارزیابی احتمال خطر زیست‌محیطی محصول تراریخته که متقاضی صدور مجوز از وزارت جهاد کشاورزی است، در کمیته ایمنی زیستی این سازمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و نتایج این بررسی به کمیته صدور مجوز وزارت جهاد کشاورزی و در مواردی به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارسال خواهد شد تا تصمیم‌گیری نهایی در مورد آن محصول صورت گیرد. لازم به ذکر است که این سازمان مسئول صدور مجوز موجود زنده تراریخته در حوزه حیات وحش نیز هست که در صورت وجود تقاضا مورد بررسی قرار خود گرفت.

- محصولات تراریخته چه مزایایی برای محیط زیست دارند که آقای کلانتری موافقت صریح خود را با این محصولات اعلام کرده‌اند؟

مواضع جناب آقای دکتر کلانتری با آگاهی از نظرات کارشناسی جامعه علمی و دانشگاهی کشور و انجمن‌های علمی مرتبط بیان شده است. نه تنها مطالب خلاف واقع که بر ضد این فناوری منتشر می‌شود صحیح نیست بلکه بهره‌مندی از این فناوری در کشاورزی به طور حتم ما را به کشاورزی پایدار و سازگار با محیط زیست نزدیک‌تر خواهد کرد. از جمله اهمیت و کاربرد محصولات تراریخته برای محیط زیست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش مصرف سموم: برای تولید محصولات تراریخته مقاوم به آفات نیازی به استفاده از سموم شیمیایی نیست. در مورد علف کش‌ها هم از نوع بسیار کم زیان‌تر مورد تایید سازمان بهداشت جهانی استفاده می‌شود. فناوری تراریخته در طول ۲۰ سال سابقه مصرف سبب کاهش مصرف آفت‌کش‌ها به مقدار ٥٨٤ میلیون کیلوگرم شده و از این طریق به حفظ محیط زیست کمک کرده است. در مطالعه‌ای با بررسی ۱۴۷ مقاله علمی معتبر ثابت شده است که فن آوری محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی را ۳۷ درصد کاهش داده است.

امکانپذیری کشاورزی در شرایط سخت (کم آبیاری، شورورزی): استفاده از گیاهان تراریخته‌ای که بتوانند شرایط سخت و شوری خاک و آب را تحمل کرده یا متحمل به کم‌آبی باشند امکان استفاده از زمین‌های شور و شرایط محیطی سخت را برای تولید محصولات کشاوری امکان‌پذیر می‌کند. به‌طور ویژه در کشور ما که با کمبود آب مواجه هستیم استفاده از محصولات تراریخته متحمل به خشکی مانند برنجی که می‌تواند بدون نیاز به غرقابی کشت شود بسیار حائز اهمیت است. مهندسی ساختار ریشه در گیاهان تراریخته نیز در دستور کار است که می‌تواند انقلاب سبز دیگری در جهت تولید گیاهان متحمل به خشکی برای تهدید کم آبی آینده کشورها باشد و در واقع ایران می‌تواند مانند کشور هند از تراریخته به عنوان راه نجات برای مقابله با کم آبی در حوزه کشاورزی استفاده کند.

حفظ تنوع زیستی: این فناوری با افزایش بازدهی کشاورزی موجب صرفه‌جویی در زمین مصرفی به میزان ١٥٢ میلیون هکتار بین سال‌های ١٩٩٦ تا ٢٠١٤ شده است. این امر از طریق جلوگیری از تبدیل بیشتر زمین‌های بکر به زمین‌های کشاورزی به حفظ تنوع زیستی کمک کرده است. حفظ موجودات مفید و غیرهدفی که با مصرف سموم آفت‌کش همگی از بین می‌روند مصداق دیگری برای کمک به تنوع زیستی است همچنین با مقاوم‌سازی ارقام با ارزشی که به علت حساسیت به آفات و بیماری‌های خاصی از تولید خارج شده بودند و یا به‌کارگیری پتانسیل ژنتیکی گونه‌های وحشی برای تولید گیاهان برتر، تنوع ژنتیک افزایش می‌یابد.

کاهش گاز کربنیک: این محصولات تنها در سال ٢٠١٤ باعث کاهش تولید گازدی اکسید کربن به مقدار ٢٧ میلیارد کیلوگرم (٢٧ میلیون تن) شده‌اند که معادل خروج ١٢ میلیون خودرو از جاده‌ها به مدت یک سال بود.

نجات گونه‌های در حال انقراض و احیای گونه‌های منقرض شده نیز از دیگر کابردهای مهندسی ژنتیک است که برای محیط زیست حائز اهمیت بالایی خواهد بود.

-آیا آقای کلانتری صلاحیت لازم را برای اظهار نظر راجع به فناوری تراریخته دارد؟ آیا او در اظهار نظرهای خود از نظر کارشناسان استفاده کرده است ؟

بر اساس قانون ملی ایمنی زیستی، سازمان حفاظت محیط زیست به همراه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت جهاد کشاورزی، از مراجع ذی صلاح صدور مجوز در رابطه با محصولات تراریخته (حوزه حیات وحش) و مسئول «بررسی ارزیابی احتمال خطر زیست محیطی انجام شده توسط متقاضی» نیز است بنابراین پشتوانه قانونی اظهارنظر در حوزه ارزیابی‌های زیست محیطی این محصولات را دارد. از نظر محتوایی نیز موضع‌گیری او با آگاهی از نظرات کارشناسی بوده است که مراجع رسمی متولی این حوزه در جهان درباره سلامت این محصولات به اجماع بیان کرده‌اند. اگرچه مخالفت‌های سیاسی و رسانه‌ای و راه اندازی کمپین از سوی جریان‌های تندرو ضدفناوری مانند صلح سبز گاه با بزرگ‌نمایی‌هایی همراه است اما نمی‌توان آن را در برابر اجماع بیش از ۲۰۰ مرکز علمی جهان و مراجع رسمی مانند سازمان جهانی بهداشت، فائو و سازمان‌های محیط زیست و غذا و داروی کشورها قرار داد.

سازمان حفاظت محیط زیست به لحاظ جایگاه خود موظف به اجرای تکالیف قانونی خویش است و نه اظهارات سیاسی و رسانه‌ای طیف‌های مختلف که بر اساس منافع شخصی و گروهی صورت می‌گیرد. سیاست‌های کلی و بلندمدت جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۷۹/۱۱/۳)، سند ملی زیست فناوری (۱۳۸۴) و راهبردهای اجرایی آن مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی (۱۳۸۶) و قانون ملی ایمنی زیستی (ماده ۲) با تایید سلامت و تاکید بر ضرورت بهره‌مندی از این فناوری، تولید محصولات اصلاح شده ژنتیک و تراریخته را تکلیف کرده‌اند همچنین مقامات وزارت بهداشت و حتی وزرای سابق بهداشت دکتر ملک‌زاده، دکتر پزشکیان و دکتر لنکرانی و مراجع رسمی دیگرهمچون ستاد توسعه زیست فناوری، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت کشاورزی، مرجع ملی ایمنی زیستی، مراکز پژوهشی ملی و انجمن‌های علمی بیوتکنولوژی، ژنتیک، اصلاح نباتات و ایمنی زیستی همواره با رد شایعات بر سلامت این فناوری و استفاده از ظرفیت آن برای حل معضلاتی چون بحران آب کشاورزی، حذف سموم شیمیایی و افزایش کمیت و کیفیت محصول تأکید کرده‌اند.

- گفته می‌شود تولید این محصولات برخلاف قانون است و برنامه ششم توسعه نیز تولید این محصولات را ممنوع کرده است. صحت این ادعا را تایید می‌کنید؟

خیر. قانون برنامه ششم توسعه بر لزوم انجام ارزیابی‌های ایمنی زیستی تاکید داشته است و این موضوع نیز مسئله جدیدی نیست و در قانون ملی ایمنی زیستی نیز بر این موضوع تاکید شده بود. این جریان در حالی از «ممنوعیت تراریخته در برنامه ششم توسعه» به‌عنوان یکی از مستندات خود در نقد موضع سازمان حفاظت محیط زیست سخن گفته است که اساسا چنین مصوبه‌ای وجود خارجی ندارد. تنها مصوبه‌ای که در این باره در برنامه ششم توسعه موجود است، بند ز ماده ۴۱ است که بر رعایت قانون ایمنی زیستی و صدور مجوز برای محصولات تراریخته تاکید کرده است. قانون ملی ایمنی زیستی (مورد تاکید در ماده مذکور) در ماده ۲، دولت را مکلف کرده است تمهیدات لازم را برای تسهیل «تولید، رهاسازی، نقل و انتقال داخلی و فرامرزی، صادرات، واردات، عرضه، خرید، فروش، مصرف و استفاده از موجودات زنده تغییر شکل‌یافته‌ژنتیکی با رعایت مفاد این قانون» فراهم آورد. همان‌طور که گفته شد زیست‌فناوری کشاورزی و تولید محصولات تراریخته در اسناد بالادستی دیگر نیز مورد تاکید است و به‌طور حتم مراجع قانونی کشور این حجم از جعل و دروغ‌پردازی را تحمل نخواهند کرد. موضع قاطع رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دفاع از علم و فناوری نیز با آگاهی از تکالیف قانونی و اسناد بالادستی کشور و در همراهی با اجماع نظر جامعه دانشگاهی و مراجع رسمی متولی امر بیان شده و خدشه‌ای بر آن وارد نیست؛ اگرچه مخالفت‌هایی را از سوی کسانی که منافع شخصی، سیاسی و اقتصادی خود را دنبال می‌کنند برانگیخته است.

- دلایل محدودیت هایی که در برخی کشورها برای تولید و مصرف این محصولات تعریف شده چیست ؟

آنچه روشن است هیچ یک از کشورهای پیشرفته مصرف و واردات محصولات تراریخته را ممنوع نکرده‌اند البته در حوزه کشت محصولات تراریخته ۲۸ کشور جهان به کشت این محصولات مبادرت می‌کنند و اینکه دیگر کشورها کشت نمی‌کنند دلایل مختلفی دارد که هیچ یک از این دلایل به بحث سلامت این محصولات مرتبط نیست. برای مثال ژاپن با وجود صدور مجوز برای کشت و مصرف بیش از ۳۰۰ محصول تراریخته به دلیل شرایط اقلیمی و عدم رونق کشاورزی در این کشور معمولا این محصولات را نمی‌تواند کشت کند. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان و تولیدکنندگان بذر در این کشور تقاضای صدور مجوز کشت را اساسا مطرح نمی‌کنند. برای مثال ژاپن به هیچ وجه امکان کشت سویا و ذرت را ندارد. به همین دلیل غیر تراریخته این محصولات نیز در ژاپن کشت نمی‌شود و عدم مشاهده کشت محصولات تراریخته در ژاپن به همین دلیل است. از سوی دیگر ژاپن یکی از تولیدکنندگان گل در جهان است به همین دلیل محصولاتی مانند گل رز تراریخته در ژاپن کشت می‌شود.

یک بحث عمده از سوی جریان مقابله با مهندسی ژنتیک این است که کشورهای اروپایی کشت و مصرف محصولات تراریخته را به دلیل عوارضی چون سرطان و بیماری‌های مشابه ممنوع کرده‌اند. اروپایی‌ها با وجود انجام آزمایشات طولانی و دقیق و سخت‌گیری‌های بیش از حد در حوزه صدور مجوز این محصولات هیچ عوارضی را برای این محصولات مشاهده نکرده‌اند و مجوزهای تولید و مصرف از سوی اداره ایمنی غذایی اتحادیه اروپا بر همین اساس صادر شده و می‌شود. این مجوزها در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعتبار دارند. سویا و ذرت تراریخته در حجم بالایی به اروپا وارد و مصرف می‌شود. عدم کشت محصولات تراریخته در برخی از این کشورها نیز بر اساس قانون ۲۰۱۵ صورت می‌گیرد که به تصریح این قانون شامل دلایل سیاسی، اقتصادی و سیاست‌های کشاورزی می‌شود.

بحث ممنوعیت کشت و مصرف در مورد سایر کشورهای اروپایی مانند سوییس نیز مطرح شده است. سوییس نیز بر اساس داده‌های موجود در صفحه اتاق تهاتر ایمنی زیستی این کشور برای محصولات تراریخته مختلف مجوز مصرف انسانی و دامی صادر کرده است بنابراین ممنوعیت مصرف تراریخته در سوییس خلاف واقع است. عدم کشت محصولات تراریخته در سوییس نیز مانند ژاپن عمدتا به دلیل عدم امکان کشت محصولات تراریخته موجود در بازار یعنی سویا، ذرت، کلزا و پنبه است. دولت این کشور برای آگاه‌سازی مردم ده‌ها پروژه تحقیقاتی را درباره سلامت محصولات تراریخته از طریق مراکز علمی این کشور سامان داد تا نظر کارشناسی و رسمی خود را در این باره به عموم و رسانه‌ها ابراز کند. در نهایت گزارشی پس از چهار سال تحقیقات فشرده پرحجم منتشر شد. گزارش مذکور شامل ۳۰ پروژه تحقیقاتی میدانی و یک متاآنالیز برای جمع‌بندی ادبیات علمی و مقالات موجود از همه مطالعات انجام شده در جهان درباره آثار محصولات تراریخته بود. نتیجه پروژه‌های میدانی در قالب ۷۰ مقاله علمی منتشر شده است. نتیجه نهایی این گزارش این بوده که هیچ خطر سلامتی و زیست محیطی برای محصولات تراریخته وجود ندارد.

در بخشی از گزارش نهایی این پروژه آمده است: پروژه‌های تعریف شده به تاثیرات کشت محصولات تراریخته در حوزه اکولوژی خاک، تنوع زیستی، شار (انتقال) ژنی و آثار بر موجودات غیر هدف پرداخته است. هیچ یک از پروژه‌های تحقیقاتی مذکور خطرات زیست‌محیطی خاصی را در ارتباط با مهندسی ژنتیک سبز و یا خطراتی که مختص شرایط داخلی سوییس باشد نشان نداد. این نتایج با بیش از هزار مطالعه انجام شده در جهان که در این پروژه نیز بررسی شده‌اند هماهنگ است. سران جریان ضد این فناوری در کشور با زیرکی و بدون اشاره به اینکه هیچ یک از مراجع رسمی کشورها آثار جانبی ادعایی را تایید نکرده‌اند به بحث کشت و عدم کشت می‌پردازند و تلاش می‌کنند مردم را این گونه فریب دهند که مراجع رسمی متولی سلامت و محیط زیست در کشورها این فناوری را مردود می‌دانند. در حالی که کشورها با توجه به دلایل مختلف مانند آب و هوا و سیاست‌های کشاورزی و غیره نیز ممکن است محصولی را کشت نکنند یا نتوانند کشت کنند.

***ایسنا آماده انعکاس دیدگاه‌های موافقان و مخالفان تراریخته است.

انتهای پیام

کلیدواژه:

سازمان حفاظت محیط زیست | کشت محصولات تراریخته | قانون ملی ایمنی زیستی | سازمان محیط زیست | برنامه ششم توسعه | تولید محصولات | مهندسی ژنتیک | همین دلیل | زیست فناوری | محیط زیست | برای تولید | مراجع رسمی | تنوع زیستی | بین المللی | زیست محیطی | صلح سبز | انجام شده | صدور مجوز | هیچ یک | رسانه ای | بر اساس

رمزگشایی از استعفای سعد حریری کم شنوایی بر سلامت مغز تاثیر می گذارد لطفا به پایانه های مسافربری نروید! بخشی از طلب پرسپولیسی‌ها پرداخت شد لایحه «وظایف وزارت ورزش و جوانان» تا پایان آذر تصویب می‌شود دایی: اخبار دروغ را از طریق پلیس فتا پیگیری می‌کنم/ سحر و جادو شیطانی است/ فردا بازی سختی مقابل نفت داریم اقدام جالب شرکت سامسونگ در ارسال ماشین لباس‌شویی برای زلزله زدگان/ یکی از مشکلات زلزله زدگان رعایت مسائل بهداشتی است گاز گرفتگی جان زن زلزله زده را گرفت! +عکس چگونه سنگ کلیه را دفع کنیم!؟ پذیرایی با گوشت خر از زائرین اربعین رسیدن به خواسته های جدید ماریجوانا تفریح یا تهدید ؟ آموزش رژ لب زدن آرایش زیبا و چشم نواز کوتاه کردن و مدل مو آموزش آرایش زیبا و ساده چشم میکاپ فوق العاده زیبا مدل موی زنانه آموزش آرایش تخصصی چشم آموزش طراحی زیبای ناخن مدل موی جدید و زیبای زنانه طرح ملکه آموزش هاشور ابرو میکاپ جذاب و شیک نکاتی که واقعا بدرد همه خواهد خورد(صددرصد بدردت میخوره) خصوصیات قارچ گانودرما معرفی هرم غذایی کشتی ها به خاطر آب اطرافشان غرق نمیشوند ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان نحوه تولید برنج های خارجی موجود در بازار!!! بچه های غیر قابل کنترل و راهکاری برای اسباب کشی ویزیت سلامت | سلامت هوشمند طب سنتی ؛ نحوه صحیح مصرف ماست روش ها و تست های تشخیص بارداری در چه مواردی طب سوزنی توصیه می شود؟ فیفا 18 -گل سردار آزمون به اتلتیکومادرید با رئال مادرید هک سرور کلش تضمینی و تست شده خواص آجیل برای پوست خانم هایی که به زیبایی اهمیت می دهن چطور وحشتزدگی (حمله پانیک) را متوقف کنیم؟ فروشگاه نوش مد تولد فرزند شهرام فرهادی ویدیو خندار GTA SA گیم پلی Need For Speed Payback نخستین اجلاس جهانی مبارزه با بیماری سل برگزار شد خوشمزه ترین غذای شیرازی سکته مغزی؛یکی از علل از کار افتادگی و مرگ و میر در دنیا the witcher 3 wild hunt قسمت 7 کشخی کج خندار تمام بازی ها ی من و بگید کدومو بزارم اشکالات رایج که باعث آسیب دیدن ستون فقرات می شود آنباکسینگ الماس فوق محدود!!! برای جراحی بینی عجله نکنید؟ این مصاحبه رو حتما ببینید. فروش استثنایی پلی استیشن 4 آموزش بازی باآرمین آموزش ضربه کاشته در فیفا 17 خوشمزه ترین غذای با مرغ ایرانی بهترین و خوشمزه ترین روش تهیه چیزبرگر آموزش ضربه کاشته تریلر دوم the last of us 2 انباکسینگ callof dutyww2 asasin orgins تریلر ماشین خیلی قدیمی در GTAv+مکان لگوی مهدی برای دومین مسابقه ی دوم کانال راوی SAINTS ROW | قسمت اول {اوووووف چه جیگریه} ویدیوی قدیمی کانال جدید Debris the ice تهران سی دی شاپ ترفند یادگیری اموزش اسلایم ابی چالش مانکن در پی اس 2018 pes واکترو ی بازی gta sa (همراه با کمی چیت) قسمت #1 تریلر بازی Super Dungeon Bros آموزش به F دادن ملت|Minecraft pc اسلایم عالی عملکرد Final Fantasy 15 روی Xbox One X و PlayStation 4 اموزش تکنیک های fifa18 مکان هلیکپتر امداد تقدیم به انیس جونم خبر جالب گیم پلی rainbow six siege پارت 4 در دریای دزدان دریایی چه می گذرد؟ تریلر سینماتیک و حماسی بسته الحاقی Curse of Osiris توضیحات تروی بیکر در مورد سخت ترین سکانس The Last Of Us گیمپلی رزیدنت اویل 4_قسمت16_لیان فازت چیه؟ برف بازیییییی تریلر hellboy در Injustice 2 در CDkeyshare.ir پارت 1- Call Of Duty WWII Story لحظات خنده دار KiNG_AH3 | PUBG در خانه عمو حامد D: ترتیب قدرت بانوان فیلم رزیدنت اویل تریلر گیم پلی Sub-Zero در Injustice 2 در CDkeyshare.ir کتک خوردنه الیس از جیل حرکات حرفه ای و ناشیانه در بازی world of tanks قسمت 81 باگ درgta v تریلر جدید Sea of Thieves در کیفیت 4K گیم پلی بازی GTA libercity کی نوبه ؟ | قسمت 18 | بازم آی کَنتْ اِسپیک؟ مردم ازاری به توان 2 | GTA V (فارسی) THE EVIL WITHIN 2 قسمت سوم بازی ترسناک final take _part2 گیم پلی بازی far cry3 - پارت 2 - کانال آی تی سنتر راز سگ در جی تی ایsa(کاملاواقعی) گیم پلی بازی far cry3 - پارت 3 - کانال آی تی سنتر لگو ددپول جدیدم انباکسینگ بازی باندل COD INFINITE - COD REMASTERED طرز تهیه غذا با مرغ - آسان و خوشمزه Noob Hafte قسمت ۲ اموزش تبدیل شدن به موب ها بدون مود بازسازی The Legend of Zelda: Ocarina of Time با UE4 ی گیم پلی دیگه از شادو اف وار صحنه های خنده دار بازی فیفا 18 - سری سوم :) نقد و بررسی بازی Sonic Forces - GameSpot نقد و بررسی بازی Ashes Cricket بهتریت کلو مد های GTA sa گیم پلی بازی Rainbow Six Siege گیم پلی بازی Rainbow Six Siege قسمت 2 نقد و بررسی بازی Batman Arkham Origins راه حل عالی گل زدن در ضربات آزاد چوب لباسی (درخواستی) نقد و بررسی بازی LEGO Marvel Superheroes 2 نقد و بررسی بازی Skyrim for Switch نقد و بررسی بازی Star Wars Battlefront II - IGN نقد و بررسی بازی Assassins Creed Unity - GameSpot لطفا کمک کنید GTA IV گیم پلی بازی Project CARS 2 اینترو جدید کانال برسی فیفا و برسی بخش التمیت تیم فیفا اخبار هفتگی This Week on Xbox - November 17, 2017 ماین کرافت قسمت 1 گیم پلی مدرسه ی وحشت لاکپشت های نینجا هم به Injustice 2 رسیدند روش سوار شدن لاما اموزش کار کردن با اسلش بازدید ها خیییییلی افتضاحه ): طرز تهیه ساندویچ پنیری گوجه فرنگی کبابی لگوی محمدحسین برای دومین مسابقه کانال راوی ویدیو خندار GTA SA آموزش رفتن به جهنم در ماینکرافت با ساده ترین راه تریلر معرفی جهان وسیع بازی Far Cry 5 تریلر بازی Monster Hunter World ماشین بازی گیم پلی کامل بازی Assassin's Creed Origins - بخش چهارم گیم پلی کامل بازی Assassin's Creed Origins - بخش سوم هک کلش با جم تمام نشدنی گیم پلی کامل بازی call of duty ww2 - بخش یازدهم گیم پلی کامل بازی call of duty ww2 - بخش دهم بررسی بازی Forza Motorsport 7 Stronghold 2 Gameplay تهران سی دی شاپ pro evolution soccer 5 تهران سی دی شاپ مکان 1یا2 هلیکوپتر در gta v(جی تی ای وی) Quake 4 Gameplay تهران سی دی شاپ جم نامحدود و تمام نشدنی کلش آف کلنز یورو تراک انلاین خبر خوب ویدئو آموزشی بولر لاوالون یورو تراک انلاین خبر خوب اسکانیاs هک کلش نسخه کاملا جدید Medal of Honor Pacific Assault Gameplay تهران سی دی شاپ تریلر 10 بازی برتری که قرار است منتشر شوند اسلایم خانگی پنتا کیل چرا سرور ماین کرافت بالا نمی آید چرا سرور ماین کرافت بالا نمی آید معرفی THE EVIL WITHIN 2 قسمت4 FIFA Worldcup 2006 germany تهران سی دی شاپ چیتر در بازی زولا The Evil Within 2 در مسیر رسیدن به عکاس قاتل یک نوب دیگر در ps4 ویدیو مله من نیست gta saاطلاعات در مورد سریال زندگی هک جم و منابع بازی کلش صحبت های parham079 با شما دوستان لطفا کمک کنید جم رایگان و نامحدود کلش آف کلنز درمورد بازی GTA VC گیم پلی بازی call of duty ww2 واکترو بازی Call of Duty®: WWII پارت 1 شروع یک جنگ سرور ماین کرافت تریلر جدید بازی خشم جاده road rage گرافیک Titanfall 2 روی Xbox One X و PS4 Pro + PC گرافیک Star Wars Battlefront 2 روی XOX و PS4 Pro و PC ای خدا این آپارات چرا اینجوری میکنه مکان هلیکپتر پلیس انیمیشن عملیات آجیلی 2 - The Nut Job 2 2017 دوبله فارسی ماخ در تلویزیون ترکیه از علم در ایران میگوید سوتی تیتان ها قاتل اصلی مادر سی جی درGTAV سونیک فورسس | فهرست سازندگان بازی + موزیک ! انباکسینگ بازی injustic برایps4 تریلر معرفی نسخه سوییچ بازی Letter Quest Remastered آموزش آشپزی - آش کلم بسیار خوشمزه بهترین تلویزیون های 4K برای بازی گیمینگ آموزش آشپزی - سوفله شکلات دکتر رضایی هزینه یابی مرحله ای FIFO ماشین ها 3 (دوبله فارسی) اعزام ۱۵ کانکس به مناطق زلزله زده توسط حاج حسین هدایتی هیجان عشق - توهم کنترل مراسم رونمایی از بازی رایانه ای عملیات انهدام 2 دیوار ۲۰۱۶ دوبله سریال ولایت عشق امام رضا قسمت 4 ادب مفرد | رور اول - بخش اول [انگلیسی] فیلم دوبله فارسی کره ای دزد دریاییHD 2015 اکشن کمدی فیلم خارجی جدید ترسناک فوق العاده زیبای سکوت 2017 دوبله فارسی ایده پردازانِ رسانه های دیجیتال ۹۶ در استودیو آپارات فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه ششم ( ادامه توابع ) مستند حلقه های شیطانی فیلم خارجی فیلم جاستیس لیگ (Justice League) کامل! راهنمای استفاده از مجموعه آموزشی www.bimstc.com بازی کامل آرسنال 2 - 0 تاتنهام + کارشناسی بازی کامل لگانس 0 - 3 بارسلونا + کارشناسی مداحی میثم مطیعی شب شهادت امام رضا(ع) 27 آبان 96مشهد شیخ حامد شاکرنژاد سوره طه ضحی شرح دزفول لگو اسکوبی مهمانی در ساحل درس جلسه اول ریاضیات کنکور تجربی - مبحث توابع درس اخلاق آیت الله صدیقی؛ 27 شهریور 1396 لتس پلی بازی Paladins پاسخ به تمامی کامنتهای دوستان عزیز فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه دوم ( ادامه توابع ) از اربعین بگو- اقای سید احمد جدی از تهران از اربعین بگو- اقای مرتضی فلاح پور از تهران مستند جهان متصل با حضور فیزیکدان نسیم حرمین از اربعین بگو- اقای علی رضوانی از قم مقدسه فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه سوم( ادامه توابع ) حجت الاسلام والمسلمین بی آزار تهرانی از اربعین بگو- اقای سید علی عباسی از مازندران از اربعین بگو- اقای مجتبی نوری از قم مقدسه فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه چهارم ( ادامه توابع ) اشتباهات رایج در زمان شبیه سازی با نرم افزار کامسول فیلم آموزش ریاضی کنکور تجربی جلسه پنجم ( ادامه توابع ) سریال افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 11 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 12 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 13 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 14 افسانه دونگی دوبله فارسی قسمت 15 سریال جومونگ قسمت 57شبکه 3یا 65 شبکه تماشا سریال جومونگ قسمت 58شبکه سه 66 شبکه تماشا سریال چرخ فلک قسمت 20 مستند سیاره آبی 2 دوبله فارسی و کیفیت HD فیلم سینمایی « زمین کوچک فوتبال ما » ، شبکه جهانی جام جم خواستیم جمع کنیم ولی تقسیم شدیم :)) انیمیشن عملیات آجیلی ۲دوبله فارسی فیلم سینمایی جدید ایرانی زندگی و دیگر هیچ - film irani zendegi va digar hich فیلم سینمایی کمدی آفتاب بعد از بارون سریال من یک مستاجرم - قسمت 1 ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان خواندن سرود "ای ایران" توسط کودکان زلزله زده کرمانشاه با عروسک های اهدا شده توسط مردم تقدیم به سما جونم تریلر بازی FIGHTING EX LAYER بادیدن این یک ویدیو ما گریه کردیم شما هم به گریه میفتیت اگر ببینید تیزر فیلم بدون تاریخ، بدون امضا Bedoune Tarikh Bedoune Emza Trailer سینمایی انیمیشن آخرین تک شاخ - The Last Unicorn HD با دوبله فارسی تیزر فیلم زندگی خصوصی آقا و خانم میم The Private Life of Mr. حاج سید میرحسین کوکمری،روضه(مسجدسفیدینگجه) تسلا رودستر (2020) سریعترین خودرو در جهان آموزش گل روبانی برجسته ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان در بیان صفت خوش اخلاقی و حسن خلق تاثیرات و پاداش گریستن در عزای اهلبیت علیهم السلام فیلم خنده دار کامیونهای الکتریکی تسلا- ایران جیب تیزر فیلم مسلخ Maslakh Trailer ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان آموزشهای پیشرفته مدلسازی در 3ds max وقتی ورزش بلد نیستی آموزش مانتوی دو رو برای خانومای كم رو ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان مرحله ی دزدی از بانک با زیر نویس فارسی باگ های بازی the killbox ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان فیلم مامور محافظ تا مرگ.. دوبله فارسی خاموت زن اتوماتیک ماشین سازی ارومیه راهکار عجیب و جالب... اطرافیان احمدی نژاد در حرم عبد العظیم شعار هر ایرانی، عزل دو لاریجانی بطور اتفاقی دستش میخوره از لحظه وقوع زلزله فیلم برداری میکنه ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان رفتن مراحل جی تی ای سن اندرس پارت ۲ نجــات روباه گرفتار در چــاه توســط پیــرمرد کشــاورز كرد دزد گرفتار در دید دوربین مداربسته ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان نجات خرس گرفتار در استخر توسط دوست داران حیات وحش در مرودشت! انیمیشن ماجرای جوجه کوچولو دو زبانه با کیفیت عالی فیلم سینمایی جدید با بازی بهرام رادان، ساره بیات، مهرداد صدیقیان، بهاره کیان افشار سریال من یک مستاجرم - قسمت 2 در بیان مظلومیت اهلبیت علیهم السلام (4) فیلم سینمایی جدید با بازی میلاد کی مرام، لیلا زارع، لوون هفتوان 2017 انیمه عاشقانه شکوفایی جوانی - Hanasakeru Seishounen قسمت 26 فارسی سریال من یک مستاجرم - قسمت 8 سریال من یک مستاجرم - قسمت 9 نقد و بررسی بازی Assassins Creed Unity - GT ویدیو سریال من یک مستاجرم - قسمت 10 ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان آزمایش تولید برق از سیب زمینی فیلم ایرانی جدید با بازی پرویز پرستویی، امیر جدیدی، پگاه آهنگرانی و لعیا زنگنه سریعترین خاموت زن ساخت داخل با ظرفیت۱۳۰۰عدد خاموت۳۰*۳۰در ساعت مداحی سه ضرب ابراهیم علیخانی ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان دراگون گیمز تقدیم به اولین رامونا بدولف*نیکی جون* فیلم اجنبی اكشن جدید 2017 | كامل بجودة عالیة ومدبلج للعربیة گروه سنتی شادشو مدلسازی قسمت از یک شیر آتش نشانی شهادت امام رضا ع - حاج صادق آهنگران 5 دابسمش آندیا اسلایم دونه برفیم چالش مجید و گربه های صحنه ی تکان دهنده حمید فلاح (خورشید هشتم) نقاشی من از کیریتو-انیمه SAO فصل سوم دابسمش آندیا جونی عکس هایی که گرفتم(تقدیمی) دابسمش جدید جشنواره دنبال كردن پنیر توسط انگلیسی ها دابسمش [ماعده] ریاضی نهم شب شهادت امام رضا علیه السلام مسجد جامع گیلده آبان ۹۶ مداح اهل بیت آقای هاشمی مداحی زیبای سه ضرب اسماعیل مولاوردی(مسجدحضرت ابوالفضل ع ینگجه) چرا باید خدا رو شکر کرد؟؟ درغربت تک و تنها نماینده ویژه رهبری: خدا لعنت کند آقای جهانگیری را.. کلیپ کوتاه و بسیار جذاب از یونس ترابی - 1 زینب وجت الشمعه/ملا باسم کربلایی با زیرنویس فارسی کلیپ کوتاه و بسیار جذاب از یونس ترابی - 6 کلیپ امام جواد فرشته هامعصومند مشتاق لزیارته...ملا باسم کربلایی با زیرنویس فارسی اربعین نکات بسیار تکان دهنده بر همه سلطانم اما تک و تنهایم... گلچین مداحی؛ ویژه محرم؛ منم باید برم...؛ مداحی سید رضا نریمانی مداحی دلنشین یا عباس ما همه در پناه توایم نوحه ماه می گوید حسین - سید مجید بنى فاطمه خیلی از گناهان را متاسفانه گناه نمی دانیم شهادت هشتمین اختر آسمان ولایت گلچین مداحی؛ ویژه محرم؛ لالا اصغرم - حامد جلیلی اسلامی ترین کشور دنیا نوحه قدیمی ازحاجی جوادجعفرزاده(مسجدحضرت ابوالفضل ع ینگجه ) گوشه ای ازمرثیه خوانی های حاج سید میرحسین کوکمری(مسجدسفیدینگجه) دسته زنجیر زنی هیئت ثامن در صحن ایوان طلای امام رضا شیخ علی اکبر تهرانی صلوات خاصه امام رضا علیه السلام برسی ست جدید لگو ۲۰۱۷ گیم پلی بازی انگیریبرد شیخ علی اکبر تهرانی ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان ماجرای دختر آمریکایی که بکارتش را ۳ میلیون دلار به تاجری از ابوظبی فروخت! +عکس آخرین وضعیت آب آشامیدنی در مناطق زلزله زده برسی لگو وین ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان شهر لگو موزیک ویدیو مجید اخشابی : نذر هر سال - امام رضا ( ع ) اربعین شهید حججی شهر لگو موزیک جدید معین زد به نام روزی های رفته moein z Rozaye Rafte آهنگ غمگین و آرامش بخش 31 گیمپلی سونیک فورسز پارت1 شهر لگو سخنان رهبرانقلاب در دیدار اخیر، درباره اعتراف ترامپ در ایجاد داعش! ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان دختر مبارز رزیدنت اویل گروه سنتی شادشو عزاداری شبهای آخر ماه صفر شب دوم-سال96 چهل دختران نایین نقد و بررسی بازی Sonic Forces - IGN خلاصه فوتبال منچستریونایتد 4-1 نیوکاسل خلاصه فوتبال اتلتیکو مادرید 0-0 رئال مادرید شعبده بازی ترسناک! ترمیم مو کاشت مو و روش ترمیم مو های فیکس آلمان دختر ایرانی تو آمریکا راه افتاده و به ملت فحش ایرانی یاد میده! همدردی با عزیزان کرمانشاه خاموت زن اتوماتیک ماشین سازی ارومیه سریال من یک مستاجرم - قسمت 3 سریال من یک مستاجرم - قسمت 4 سریال من یک مستاجرم - قسمت 5 سریال من یک مستاجرم - قسمت 6 سریال من یک مستاجرم - قسمت 7 سریال من یک مستاجرم - قسمت 12 فیلم دیدنی shaman با دوبله فارسی نوحه جدید از مداح نوجوان[محمدامین کوهانی] مداحی شهادت امام رضا ع قافله 96 سخنرانی رحیم پور ازغدی در مورد دانشگاه های علوم انسانی حضرت علی ع نفس رسول الله ص آیت الله سیدصادق شیرازی فیلم سخنرانی کامل آیت الله قائم مقامی پاسخ ماموستا كریكار به م . عبدالكریم مدخلی كاسه لیس حواشی حضور وحید حقانیان نماینده ویژه دفترمقام معظم رهبر شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-شور روز جدایی- رضا غلامیان ایژ روسی به سوی تو مدح و مناجات زیبا شهادت امام رضا(ع).به نفس کربلایی میثم علیاری موش رفته تو شلوار مرده آخر خنده از اربعین بگو -اقای نجات محمد حسنی از کرمان بسیار زیبا مقطعی که قدرت استادمصطفی اسماعیل راهویدامیکند خلاصـه بازی: اتلتیکومادرید 0-0 رئال مادرید به زمانی که محبت شده همچون افسانه (آواز دل) تیزر کتاب پدیدارشناسی تجربه زیبایی شناختی THE EVIL WITHIN 2 قسمت دوم منو دوستام وقتی کسی مزاحم میشه آناما دیمه الهی (اشک از چشم همه درمیاورد) خلاصه بازی: ناپولی 2-1 میلان کریس ردفیلد در رسانه های دیگر آهنگ جدید و زیبای ایمان غلامی به نام چقدر راحت شاهکار نوحه ترکی با موسیقی 2_سنی زیبا یارادان داوره عشق اولسون حسین کلیپ لا لایی با صدای مظهر خالقی با زیرنویس مداحی شهادت امام رضا(ع)_میثم مطیعی بوی سیب و حرم حبیب و حسین غریب و کرب و بلا عشق اولسون حسین __نوحه ترکی با موزیک آقام آقام،آقام آقام،آقام حسین(حمیدرضاعلیمی) شرح کار خواننده کورد یوسف هارپوتلو و مرحوم رضا در ارومیه هالی اوهیر*the second holly o'hair* سردار وحید نماینده رهبر: خدا لعنت کنه جهانگیری رو که... المپیاد ورزشی پیش دبستان و دبستان غیردولتی آینده سازان ای شیر شجاعت __نوحه ترکی زیبا ترین دختر کوچولو شعر خوانی جناب شازده درکانون فرهنگی ادبی یکتا سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش 1 سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش 2 گفتگو یا رضا مزروعی - نمایشگاه رسانه های دیجیتال روضه گفتگو با حمید رضا محمودی - نمایشگاه رسانه های دیجیتال خفه. کرده بود گفتگو با امیر حسن سعادتی - نمایشگاه رسانه های دیجیتال آموزش اسلایم عروسک چت | آرال چت،چت آرال خلاصه بازی ناپولی 2-1 میلان آموزش آرایشگری گیتار نوازی استاد حبیب محبیان عزیزم❤ بازی Men of War Condemned دوبله فارسی کیلیپی درمورد سالگرد شهدای پلاسکو تنظیم حسین پناهیان طراحی و دیزاین ناخن با رنگ نقره ای انقلاب در ساخت دست مصنوعی هوشمند کنترل از مغز در اطریش آهنگ شنیدنی ماه و ماهی از خواننده نسل جوان عیسی صفری تنظیم و آهنگ سازی حسین پناهیان معرفی نرم افزار CRM اوج مدل مو و مو آرایی جالب با استفاده از دستگاه ها و ابزار هر آنچه که باید در مورد Injustice 2 بدانیدCDkeyshare.ir لب آرایی این اسلایم فرمول جدیده واییییی رفت دل من رفت خخخخخ آموزش میکاپ فوق العاده زیبا و دیدنی چاپ دستی پول چشم آرایی زیبا تنظیم وآهنگ سازی حسین پناهیان آهنگ جدید اشوان به نام منو دریاب مدل موی جدید زنانه تحلیل فیلم کنستانتین تقدیم به اولین واقعی ترین ریون(ربکا)اولین کیوپد(نازنین) تاکید پیامبر ص قبل از شهادت به ولایت امیرالمومنین علی ع ابن جزری پدر علم رباتیک جهان تعمیر سرفیس بوک 2 تنظیم حسین پناهیان ماشین پرنده آموزش بستن موی بسیار شیک شاهنامه خوانی زیبای جناب علی خواستی درکانون ادبی یکتا افشاگری ؛ مهدی جهانگیری به جرم فساد مالی دستگیر شد خبر مهم فوری همه ببینند مخصوصا هانیه از اربعین بگو- اقای حمید ارمانفر از تهران خادم اهل سنت امام رضا(ع) كلیپ زیبای نجوا با امام رضا (ع) تریلر جدید Rainbo Six Siege - Operation White Noise فارسی حرف زدن bts مدل موی جدید و زیبا و در عین حال ساده زنانه فارسی حرف زدن جون جونگ کوک آموزش میکاپ جدید آمدم ای شاه امین رجاییوسپهرامین دوست ومصطفی بهارلو درکانون یکتا مصاحبه ای که تلوزیون پخش نکرد *کرمانشاه* 4 گل در یک بازی از 4 اشتباه دروازه بانان! مدل موی تاج دار زیبای زنانه آهنگ بلوچی جلسه3-هفته3-آموزش آنلاین مدیریت استراتژیک شغل-ارزش ها خنده دار گل نزدن بازیکن برانتفورد از داخل 6 قدم! میکاپ صورت و سفید کردن دندان سلام بر عباس - کربلایی عادل نجفی اموزش کامل تبدیل هیستوری به هیت لیست + اطلاعات خنده دار سنگ برادران رضایی محمدحسین حدادیان صفر۹۶هیئت مکتب الزهرا-سر از دامن لطف مسئولین دقیقا چه کار می کنند؟ ● استاد رائفی پور ان تنکرونی فانا بن جعفر(کربلایی علیرضا رضایی) حالا که من از حرم دورم/شور بسیار زیبا/کربلایی حسن وحید عزاداری کربلایی رضا حسین زاده در روز 28 صفر در حسینیه هیئت فداکاران حسینی فسقندی امام زمان عزاداری کربلایی اکبر عشقی در روز 28 صفر در حسینیه هیئت فداکاران مداحی به مناسبت زلزله زده های کرمانشاه و شهادت امام رضا(ع) صادق زیباکلام: من از هلال احمر حلالیت میطلبم ماموستا كریكار/ عذر تراشی مدخلیها برای حاكمان بی دین شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-شور شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-شور معجزه قران شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-واحد و تک استاد رائفی پور - نشانه های ظهور در پیاده روی اربعین! کربلایی جواد مقدم دیوونگی کارمه در غمت شور فوق العاده شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-کربلایی حسین طاهری-واحد هیئت عزاداران علی ابن ابی طالب پاسخ ماموستا كریكار به عبداللطیف مدخلی شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-نوحه شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری - کربلایی حسین طاهری-زم منزل شیخ عباس صحبتهای جنجالی احمدی نژاد: ما با لاریجانی ها مخالفیم شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری - کربلایی حسین طاهری-زم داعش در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)(1) ماموستا كریكار/ راه پیامبران راه غیرت و شرف شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری - کربلایی حسین طاهری-زم مداحی فارسی ترکی جواد مقدم شهادت امام رضا سلام الله علی ایام محسنیه هیئت خدام العباس (ع) خرمشهر داعش در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)(2) بعد از وفات پیامبر(ص)... شور عربی هیئت خدام العباس(ع) خرمشهر شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-زمزمه دهه محسنیه هیئت خدام العباس(ع) خرمشهر ویدیوی حافظ ناظری از مناطق زلزله زده توهین های وقیحانه حسن عباسی به علی دایی و علی کریمی،... ⭕️ روایت بازیگر تلویزیون از شیطنتش در پیاده روی #اربعین داعش در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)(3) شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-روضه شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-صحبت درباره زلزله زدگان شب شهادت حضرت رسول ص و امام حسن ع 1396-حاج محمدرضا طاهری-مناجات اپلیکیشن اندروید موج حرم بتن ریزی 7000 متر مربع زمین در دو روز .. سن سن منیم گوزلیم (همینه همینه که هست) عالیییی حتما گوش کنید امام رضا آقام آقام آقام آقام حسین_نوحه ترکی گفتگو با مانوئل اوهانجانیانس- نمایشگاه رسانه های دیجیتا کنفرانس مطبوعاتی فدرر/ فدرر، گافن در فاینالز 2017 سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 1 بخش آخر چوللرده آهولار ملر _نوحه ترکی حضرت علی اصغر آوای خسته دلان علیرضابرمور فیلمی اتفاقی از لحظه زلزله در سرپل ذهاب گفتگو با کیوان نقره کار - نمایشگاه رسانه های دیجیتال مرحله GTA SA دوبله فارسی بنیادگرایی،علل واکنشهای تند برابر ایران-غلامعباس توسلی مو فیلم آموزشی چیز کیک توت فرنگی بدون فر مو فیلم آموزشی تخلیه کردن محتویات شکم ماهی با استفاده از د تقدیم به اولین و آخرین و واقعی ترین برایر بیوتی در کل جهان آجی نازنینننن فیلم آموزشی تهیه بیف استراگانف اسلایم شفاف من توضیحات تقدیم به اولین و آخرین و واقعی ترین و اصلی ترین ریون کویین در کل جهان خواهرم ربک دوبلم از باربی ویدیو برای دوبله گروه beauty voice بقیه هم توضیحاتبخونن سونیک و راز حلقه ها | ملاقات سونیک با علی بابا ( تیلز ) میکسی از تمام دختر های لاک پشت های نینجا تقدیمی سونیک و راز حلقه ها | 3 ارزوی سونیک کنسرت problem آریانا گرانده پارت اول(اپارات خیلی کافری) باتر فلیکس دوبله تمرینی اعضای گروه از انیمیشن آواتار کارتون مستربین یه تیکه جالب از اریانا(اپارات پاک نکن) کارتون اوگی و سوسک ها کارتون تام و جری کارتون تیتان ها به پیش کارتون تام و جری عکس هایی از ارافتر های شن باربیم ساخت خودم کارتون بن تن BEN 10 کارتون بن تن BEN 10 کارتون تام و جری بپربپر یه کلیپ خوشگل از اما واتسون (بازیگر هرمیون در هری پاتر کارتون تیتان ها به پیش آهنگ رینبودش هلال احمر دزده، پولاتون رو بدین به ما! اولین تیزر انیمیشن INCREDIBLES 2 کارتون ورزشی انقدر گفتیم مرگ بر فلان کشور که الان سر خودمون اومده !! آنونس فصل ششم سریال بازی تاج و تخت شلیک افسر آمریکایی به مرد سیاهپوست با دستان بالا آنونس جنگ ستارگان هفت میگفتی جدا نمیشیم ما,شدیم ولی... فعال سازی Left + Right + Voice Of The God در Cod Zombie آموزش اسلایم و توپ ضد استرس 10 بازیکن افسانه ای فوتبال جهان که هرگز فراموش نمی شوند تیزر انیمیشن «شگفت انگیزان ۲» دانلود قسمت 95 سریال پاتریکس دوبله در تلگرام @Tasvirfa خبری خوش در غبار زلزله آنونس فیلم room کتک کاری شکنجه جنایت دلخراش میانمار 18+ شلیک به یک زندانی از داخل سلول توسط افسران آمریکایی وقف و امنیت عذایی آهنگ آرش روی حرکات کره ای سرقت مواد غذایی از فروشگاه توسط یک خانم سرنوشت جمهوری اسلامی! ظهور یا سقوط؟ جلسه چهارم اولین تریلر انیمیشن شگفت انگیزان 2 (The Incredibles 2) ترانه های کودکانه _ چهار رفیق، نقشه دقیق _ Taranehaye K سکانسی تاثیرگذار و زیبا از مصائب مسیح(2004) American Truck Simulator New Mexico تهران سی دی شاپ آغاز یک امپراطوری با دوبله فارسی - دنیای داوینچی اهنگ ورتی حضور Noctis Lucis Caelum در بازی Tekken 7 تیزر سونیک فورسز از(سونیک گیم) طاهره جوان حمله سازماندهی شده نیروهای افراطی به بست نشینان افشای دروغ سردار جعفری! پاسخ در این ویدیو . . تقدیم به تمام دوستام خلاصه ی حرف های ترامپ دیو و دلبر (1991) -- تریلر انیمیشن سینمایی هتک حرمت حرم عبدالعظیم حسنی/ لباس شخصی ها با وحشی گری.. میراکلس قسمت 6 فصل 2 (انگلیسی) توضیحات کپی ممنوع ترانه های کودکانه _ کبوترا _ Taranehaye Koudakaneh حمله سازماندهی شده نیروهای افراطی به بست نشینان ابجی اینجوری که تو ورزش میکنی میترسم پاره بشی حمله سازماندهی شده نیروهای افراطی به بست نشینان گزارش تند ۲۰:۳۰ از عکسهاو فیلمهای بازیگرمعروف ترک دانلود فیلم لیگ عدالت Justice League 2017 میکس حرفه ای از سانست شیمر به خاطر ۱۰۰تایی شدنم توضیحات باب اسفنجی روز وارونگی دوبله ی فارسی ❤هچیمال❤Colleggtibles❤جدید من❤ جنگ جهانی سونیک فصل 3 قسمت 17 دابسمش من .....ارام آشپزی با اسکورپیون و فردی کروگر در مورتال کمبت سونیک فورسس | گیم پلی کامل مراحل داستانی اپیزود شدو ! کارتون دوستان جنگل - قسمت 63 کارتون دوستان جنگل - قسمت 41 کارتون دوستان جنگل - قسمت 42 کارتون دوستان جنگل - قسمت 43 کارتون دوستان جنگل - قسمت 43 کارتون دوستان جنگل - قسمت 44 کارتون دوستان جنگل - قسمت 45 دوستان درخت شادی . شجاعی؟ پس امیدوارم دووم بیاری کارتون دوستان جنگل - قسمت 46 کارتون دوستان جنگل - قسمت 47 کارتون دوستان جنگل - قسمت 48 کارتون دوستان جنگل - قسمت 49 کارتون دوستان جنگل - قسمت 50 کارتون دوستان جنگل - قسمت 51 کارتون دوستان جنگل - قسمت 52 کارتون دوستان جنگل - قسمت 53 کارتون دوستان جنگل - قسمت 54 کارتون دوستان جنگل - قسمت 55 کارتون دوستان جنگل - قسمت 56 کارتون دوستان جنگل - قسمت 57 کارتون دوستان جنگل - قسمت 58 کارتون دوستان جنگل - قسمت 59 کارتون دوستان جنگل - قسمت 60 کارتون دوستان جنگل - قسمت 61 کارتون دوستان جنگل - قسمت 62 دوستان درخت شادی داغ نهان - محمد اصفهانی فیلم آموزشی تهیه چیز استیک در نان حلقه ای سربازان و افسران میهن پرست درخدمت زلزله زدگان 40 کار ساده که زندگی شما را متحول میکند تقدیمی واسه♡اشلین جووووونم♡ سخنان کذب و بی‌پایه «وحید حقانیان» با نظرات کارشناسان مسکن در تضاد کامل است تست سرعت و ضد گلوله بودن mc larenدر gtav خلاصه بازی لیورپول 3-0 ساوت همپتون (نسخه طولانی) حرکات اعضای قهرمانان تنیس به صورت واقعی!!! ویژگی نسخه سوییچ بازی Resident Evil Revelations - گیمر سخنان مشایی در بست شاه عبدالعظیم !! - از نظر ایشون روز مهمیه ! آهنگ باب اسفنجی دوبله ی پرشین تون 6 آهنگ برتر فوجی دانلود قسمت 253 سریال پویرازکارایل دوبله در تلگرام برای مسابقه ی تی تی عضو گروه دوبلاژ تغییرات جالب در بدن با خوردن 3 خرما ورود اعضای مورتال کمبت مثل رپتایل تقدیم به اولین رریتی آجی جونم ملودییییی سمزدایی سریع کلیه ها با این نوشیدنی هندسه الگوی -استاد منتظری آموزش معاد شناسی دین و زندگی کنکور مجموعه آموزشی ۰تا۱۰۰ ماین کرافت پارت۱ آموزش مبحث نمازوروزه باتصویرسازی بی نظیراستادیوسفیانپور Dariush - Nefrin Nameh داریوش نفرین نامه صدای زیبای «ابوبکر معروفی» شهید راه انسانیت كه در حال كمك به مردم زلزله زده فوت شد اسکین من و N.I.M+ هیروبراین غیبی!!!! کریس ایوبانک جونیور کارتون دوستان جنگل - قسمت 63 کارتون دوستان جنگل - قسمت 64 کارتون دوستان جنگل - قسمت 65 پارتیشن و دیواركوب شاددل٢٢٣٣٧١٣٢ در چند سالگی ازدواج خواهید کرد؟ 10 سوال که نشان می دهد شما در چند سالگی ازدواج می کنید!!! کارتون دوستان جنگل - قسمت 66 ظهور جن در سونامی کارتون دوستان جنگل - قسمت 67 کارتون دوستان جنگل - قسمت 68 کارتون دوستان جنگل - قسمت 69 مقدمه ها و اندیشه تحقیق ها2دین و زندگی کنکور کارتون دوستان جنگل - قسمت 71 به دنیا آمدن یک نوزاد در بیمارستان صحرایی در سرپل ذهاب کانال پونی کوچولوی من کارتون دوستان جنگل - قسمت 72 کارتون دوستان جنگل - قسمت 73 خانه ضد زلزله کارتون دوستان جنگل - قسمت 75 کارتون دوستان جنگل - قسمت 76 به مناسبت شهادت امام خوبی ها * حضرت رضا(ع) * حل تست مبحث هدایت دین و زندگی کنکور کارتون دوستان جنگل - قسمت 80 خلاصه بازی: وست برومویچ 0-4 چلسی کارتون دوستان جنگل - قسمت 82 کارتون دوستان جنگل - قسمت 83 خلاصه بازی بارسلونا 3 - لگانس 0 آموزش تکنیک های کلیپ سازی با افترافکت کارتون دوستان جنگل - قسمت 84 مرگ پدر خوانده مخوف مافیا کارتون دوستان جنگل - قسمت 85 کارتون دوستان جنگل - قسمت 86 زمزمه خروج ترکیه از ناتو به گوش میرسد خلاصه ای از زندگی شهید ادواردوآنیلی تنها وارث شرکت فیات باربی جدیدم متلم جی تی ای وی برای اندروید - 2017 جی تی ای وی برای اندروید - 2017 - 100%کار میکنه اجاره خودرو نیسان جی تی و تسلا مدل س آموزش انیمیشن (فایل کامل) / درس سوم / پرشین انیمیشن آموزش مبحث هدایت دین و زندگی کنکور کاخ سفیدو حسینیه میکنیم تقدیم به(میشل مرمیدددد) زیبا کلام. هلال احمر کارش خیلی خوب بوده. من ازشون حلالیت می طلبم. ولی تلویزیون هزارحلالیت باید بطلبه چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم جمعبندی و من آیاته 2 دین و زندگی کنکور دوستان درخت شادی گرگ خخخخخ سرزمین رایانه - Lego Marvel Avengers Trailer سرنوشت برخی لباسهای ارسالی به مناطق زلزله زده خلاصه بازی وست برومویچ 0-4 چلسی @ خنده دار husseinabdik2 گیم پلی بازی Dragon Quest Builders - نتدونه دوستان درخت شادی حل تست هدایت دین و زندگی کنکور گوش کن ترانه طنزآمیزی از شجریان که نشنیده‌اید: ننه‌جونم سر پیری ز مو مینی‌ژوپ مخه! حمله هوایی روسیه به داعش در بوکمال دیرالزور (قسمت سوم) جوگیر شدن به این میگن دریفت 360درجه با 405 گیم پلی بازی Mafia 3 - نتدونه میکس دانی تقدیمی آهنگ جان سینا پارتیشن شاددل ٢٢٣٣٧١٣٢ نصب دكور مغازه ساخت جعبه ی کادو((توسط خودم)) توپ ضد استرس من ❤ آموزش درست کردن موی باربی ها❤ مقایسه هزینه های عیاشی با هزینه های بازسازی اردبیل با سلام خدمت ماینر ها آموزش هدایت دین و زندگی کنکور عکس های پشت صحنه نمایش مصیبة الشام محرم 96 شهرستان کارون موسسه زبان کیش گرمسار،سطح E2 مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 نماهنگ زیبای "رضا غریب الغربا رضا معین الضعفا" ATV Drift & Tricks تهران سی دی شاپ اسلایم هایی که خیلی دوستشون دارم(دنبال کنید قطعا دنبال میشید به نفعتونه) تیزر تریلر انیمیشن The Incredibles 2 2017 دعوا جمعبندی و من آیاته1 دین و زندگی کنکور نوستالژی نخسه جدید اجاره خودرو سانتافه تیزر تبلیغاتی 09124101040 حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 2 هوشمند سازی کتاب ها با استفاده از تکنولوژی "AR" حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 5 دوصطدارم تورو بی اندازعـــ حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 3 حقه بازهای روزگار خلاصه بازی بایرن مونیخ سه - صفر آگزبورگ خلاصه بازی لورکوزن دو - دو لایپزیش این دیگه کیه یا حسین من رو دومبال کنید محمد درویشی دوبله ی من از پرنسس و پاپ استار ترساندن شدید سم اسمیت توسط الن (فوق العاده جالب) نقاشی های من ریمستریو بدون ماسک پروژه افتر افکت نمایش لوگو با افکت اژدهای آتشی لحظات خنده دار در(GTAVONLINE) [فوق طنز] سه نکته برای اینکه صورت تُپل تری داشته باشید| سلامت| قسمت چهارم مصطفی یگانه - اون روزا مداحی ویژه شهادت امام رضا(ع)حاج محمود کریمی موشن گرافیک YOOX برای کریسمس نگاه نزدیک و بررسی اولیه گوشی وان پلاس 5T طوطی ملنگوی شیطون ماکان بند چالش های خرید خودرو اجاره خودرو توسان نیو تیزر تبلیغاتی تجربی 95قسمت اول دین و زندگی کنکور موزیک ویدئو گروهbts کاملا جدید و رویایی مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 THE EVIL WITHIN 2 قسمت اول آموزش نرم افزار cura (قسمت دوم) پونی کوچولو دوبله فارسی فصل3_قسمت_6 بازسازی ساختمان شاددل 09126852502 توحید شناسی:خالقیت دین و زندگی کنکور مدیریت ریسک پروژه: Summary task آهنگ جدید از مهراب بنام بانو میکس آهنگ مفت بری با صدای مهراب اهنگ جدید مفت بری مهراب با شایان جوکار اهنگ جدید مهراب مفت بری شبده بازی جالب است من محمد درویشی حستم هره مهراب - مفت بری Mehrab - Moft Bari !‎مداحی با آهنگ دوست دارم محسن یگانه آخرین تصاویر مستند ارسالی از مناطق زلزله زده کرمانشاه زلزله کرمانشاه و قصر شیرین مجوعه ای از عکسهای این مصیبت توحید شناسی:ربوبیت دین و زندگی کنکور جواب احمدی نژاد به سوالی در مورد تخریب ساختمان های مسکن مهر. رو کم نمیاره عجیب در عجیب جن وحشتناک و عجیب و واقعی به شکل هشت پا! اهنگ جدید امیرتتلو به نام از پنجره ببین بیرون و آموزش نرم افزار cura (قسمت چهارم) اهنگ فوق العاده جدید مهراب(اول من) حمله هوایی روسیه به داعش در بوکمال دیرالزور(قسمت چهارم) نماز صبح رویایی زیبای مکه مکرمه 27 آبان 1396 نماز مغرب رویایی زیبای مکه مکرمه 27 آبان 1396 خوب شیم- این قسمت "سرطان دهان" طالع بینی به سبک عشق حرف حالیش نیست نماز عصر رویایی زیبای مکه مکرمه 27 آبان 1396 توحید شناسی2 دین و زندگی کنکور تشکر ماموستا ملا واحد توفقی از جوانمردان ارتش که غذای خودشان را به هموطنان دادند واکنش هفت کوتوله وقتی سفید برفی میمیره کسب درآمد 45/000تومان در ماه با روزی 2 ساعت کار نقش گریزمان برای کله پا کردن کریس رونالدو لباس مجلسی مزون تندیس زیست مهارگرهای فرمونی در خدمت تولید غذای سالم انسول زیبا پنجاه کیلو البالو بایرن_آگزبورگ (۳_۰) روش مردن و بهترین بازیکن شدن در بازی Overwatch حامداهنگی فیلم غمگین پرورش قارچ دکمه ای زیر نظر دکتر اردلان قیلاوی زاده۰۹۳۵۸۲۵۳۹۴۵ میکس آهنگ مهراب به نام ققنوس میکس آهنگ مهراب به نام نشد تفاوت انداختن میکرفن شوگا و وی. به کانالم سربزنید پاسخ صریح مهناز افشار در مورد پرونده همسرش خلاصه بازی لیورپول 3-0 ساوتهمپتون خانه آبشار اثر فرانک لوید رایت فوکس ته یون catch me if you can. به کانالم سربزنید شوهر ناک اوتی زیبا از حمزه مرادیان ویدیو میکس جدید و دیدنی آهنگ مهراب به اسم ان ای گیم پلی بازی Guitar Hero 3 - Legends of Rock - نتدونه تاکسی های پرنده UBER بن تن فصل اول قسمت هشتم دوبله ی فارسی توحید شناسی:همه توحیدها دین و زندگی کنکور توحید شناسی:حل تست1 دین و زندگی کنکور دانشنما گیم پلی بازی کلش رویال/ خر تو خر پارتیشن تكجداره پارتیشن بیمارستانی٠٩١٢٦٨٥٢٥٠٢ خلاصه بازی هوفنهایم یک - یک فرانکفورت آموزش ویدیویی شنا کرال پشت طبیعت بندپی سرور من در ماینکرافت(توضیحات مهم) واقعیت و اون چیزی که بهمون نشون میدن.bts. به کانالم سربزنید بوجود آمدن شکل عجیب قبل از انهدام خودروی انتحاری داعش دیابت بارداری چیست؟ تعجب عارف از تحریر های محسن یگانه پونی کوچولو دوبله فارسی فصل 3_قسمت 7 زیبائی خلقت الله در سوره الرحمن تلاوت زیبای قرآن کریم اسلایم شفاف من مداحی حاج سید صادق مرعشی روز 29 صفر بیت الحسن (ع) منتظر کیست؟ (مواظب بهائی ها باشید) دومین بازخوانی اشعار شیون فومنی شلیک اشتباهی افسر آمریکایی به بازیگران حین فیلمبرداری میکس اهنگ مهراب به نام بانو

آخرین خبرهـا