وضعیت ترانزیت ایران اسفناک است/کوتاهی اردبیل در حق آبه «ارس»

اردبیل – نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی کمیسیون عمران مجلس نشان می‌دهد وضعیت ترانزیت کشور اسفناک است.

به گزارش خبرنگار مهر، صدیف بدری ظهر پنج‌شنبه در نشست مشترک با اصحاب رسانه تصریح کرد: وضعیت ترانزیت کشور چه در بخش هوایی، چه زمینی و چه دریایی و در هر دو حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی اسفناک است.

وی افزود: کشوری مانند گرجستان که به اندازه یک استان ماست، ۷۰ درصد ترانزیت منطقه را از آن خود کرده و متأسفانه کشور و به تبع آن استان اردبیل که استانی مرزی است، وضعیت ترانزیت مطلوبی ندارند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در استان اردبیل ارتباط بزرگراهی شرق، غرب و مرکز استان و همچنین پروژه راه‌آهن اردبیل اهمیت ویژه دارد و تا زمانی که زیرساخت راه توسعه نیافته نمی‌توان به توسعه استان امیدوار بود.

به گفته بدری راه‌آهن اردبیل- میانه مطالبه مردم و محور توسعه استان است و در صورتی که بتواند تا مغان ادامه یافته و به مرز آذربایجان متصل شود، تحول قابل‌توجهی را به دنبال خواهد داشت.

امیدوار به تخصیص اعتبار مناسب برای راه‌آهن هستیم

وی در خصوص آخرین اقدامات پیگیری اعتبار راه‌آهن اردبیل افزود: در یک سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان برای پروژه‌ای که عملاً متوقف شده بود اختصاص یافت و برای تمامی قطعات آن پیمانکار انتخاب شد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: هر چند این رقم در مقابل نیاز هزار میلیارد تومانی این پروژه کافی نیست اما راه‌آهن را به اولویت دولت بازگرداندیم و امید می‌رود سال آینده اعتبار مناسبی تخصیص یابد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در خصوص اینکه آیا دولت می‌تواند ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار یعنی یک سوم از اعتبار موردنیاز راه‌آهن را سال آینده اختصاص داده و این پروژه را تا پایان عمر خود تکمیل کند، اضافه کرد: امیدواریم اعتبار بدهند که اگر تخصیص نیابد امیدی به تکمیل این پروژه تا پایان عمر دولت نیست.

به گفته بدری شیوه دیگر تأمین اعتبار دریافت ۳۵۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی است که کنسرسیوم تشکیل شده و بانک عامل به صنعت و معدن معرفی شده است که اگر تا پایان سال جاری این تخصیص محقق شود، نیازی نیست برای راه‌آهن اردبیل از دولت ریالی دریافت کرد.

وی در خصوص خروجی سفر وزیر راه و شهرسازی به اردبیل و اینکه آخوندی قول صریحی برای اتمام راه‌آهن نداده است، اضافه کرد: بنده موافق نیستم و وزیر در جلسه با نمایندگان برای تکمیل راه‌آهن اردبیل قول داده است.

امضای ۱۳۰ نماینده منتظر اقدام دولت است

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از عملکرد دولت برای ایجاد مناطق آزاد تجاری تأکید کرد: هر چند ایجاد مناطق برخی مخالفت‌ها دارد اما چالش جدی در این خصوص نمی‌بینم.

بدری متذکر شد: تأخیر در اخذ مجوز منطقه آزاد تجاری اردبیل به دلیل کوتاهی دولت بوده و نقشه مناطق دیر به مجلس ارسال شد و نقشه فعلی نیز مهر هیئت دولت را ندارد.

وی با بیان اینکه تغییر مدیریت مناطق آزاد جای امیدواری است، اضافه کرد: ۱۳۰ نماینده برای ایجاد هفت منطقه آزاد و ۱۱ منطقه ویژه رأی مثبت دارند و ما منتظر دولت هستیم تا نقشه قانونی تحویل مجلس بدهد که بتوان این لایحه را در صحن علنی بررسی کرد.

وی با بیان اینکه مسئولان دولتی استان در موضوع حق آبه ارس نیز کوتاهی دارند، تأکید کرد: ما اطلاعات کامل در این خصوص دریافت کردیم و مکاتبات محرمانه و غیر محرمانه بررسی شده است.

اجحاف در حق آبه ارس در سال ۹۲

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین متذکر شد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۹۲ در حق استان اجحاف شده است و اقداماتی را ترتیب دادیم تا این موضوع تعدیل شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در خصوص اینکه آیا حق آبه اردبیل به آذربایجان شرقی اختصاص می‌یابد یا نه اضافه کرد: برخی همفکری و مذاکراتی صورت گرفته تا آنچه مشاور مطالعه کرده عملیاتی شود و حق اردبیل را کاهش ندهند.

بدری متذکر شد: اقدامات استان‌ها تا زمانی که به اردبیل آسیبی وارد نشده ارتباطی به استان ندارد و اولویت مجمع نمایندگان بر این است که به سهم استان خدشه وارد نشود؛ اما مسئولان گذشته استان در حق اردبیل کوتاهی کردند.

در انتخاب استاندار تقابلی با وزارت کشور نداریم

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در خصوص علت تأخیر در انتخاب استاندار اردبیل اضافه کرد: این تأخیر به دلیل انتخاب تدریجی استانداران استان‌ها است و به منزله تقابل با وزارت کشور نیست.

به گفته بدری تعامل مطلوبی بین مجمع نمایندگان استان و وزارت کشور برای انتخاب استاندار ایجاد شده و هفته آینده استاندار اردبیل به صورت قطعی معرفی می‌شود.

وی ملاک نمایندگان در معرفی سه گزینه استانداری را شناخت استان، کاری بودن، غیرسیاسی بودن و اهل تعامل بودن برشمرد.

کلیدواژه:

نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی | نماینده مردم اردبیل | راه آهن اردبیل | وضعیت ترانزیت | خبرنگار مهر | متذکر شد | حق آبه

رعایت حقوق شهروندی ناهنجاری های اجتماعی را کاهش می دهد خطیب جمعه رشت: مسئولان مطالبات بحق مردم را برآورده کنند امام جمعه موقت سروآباد: هدف استکبار، استعمار جوامع اسلامی است خطیب جمعه آبدانان: حضرت زینب (س) پرستار اسلام ناب محمدی بود بصیرت مردم تاکنون توطئه های دشمنان را ناکام گذاشت list امام جمعه موقت زاهدان: مقاومت تنها راه نجات فلسطین و غزه است ديدار تيم هاي فولاد و پيکان به دليل گرد و غبار شديد لغو شد

آخرین خبرهـا