عقب نشینی انگلیس دراولین روز مذاکرات برگزیت/بارنیه: امتیاز نمی دهیم

به گزارش ایرنا، بارنیه طی نشست خبری مشترک با دیوید دیویس وزیر برگزیت انگلیس در پایان اولین روز از مذاکرات برگزیت در بروکسل تصریح کرد که انگلیس در موقعیتی نیست که به اتحادیه اروپا در رابطه با جدول زمان بندی و اولویت مذاکرات دیکته کند.
وی بیان داشت: این انگلیس است که می خواهد از اتحادیه اروپا خارج شود، نه بالعکس؛ پس هرکدام از ما بایستی تبعات تصمیمات مان را که قابل توجه خواهد بود در نظربگیریم.
بارنیه با تاکید بر اینکه هیچ کدام از طرفین نبایستی تبعات ناشی از تصمیماتشان را دست کم بگیرند، افزود: نه امتیاز می دهیم و نه امتیاز می خواهیم. بلکه می خواهیم از 43 سال رابطه ای که با صبر و حوصله بنا شده دست بکشیم.
در همین حال دیوید دیویس وزیر برگزیت انگلیس، در یک عقب نشینی آشکار بدون اشاره به خواست کشورش مبنی بر برگزاری همزمان مذاکرات برگزیت و صحبت درباره آینده روابط اقتصادی دو طرف، به بیان راهبرد دولت انگلیس در قبال اولویت های مورد نظر اروپا پرداخت و گفت: پس از همه پرسی برگزیت من به طور روشن اعلام کردم که اولویت من اطمینان بخشی به شهروندان اروپایی ساکن انگلیس و انگلیسی های ساکن اروپا خواهد بود. من آگاه هستم که میشل بارنیه نیز با من در این رابطه هم عقیده است.
وی افزود: اکنون مذاکرات آغاز شده است. ما مصمم هستیم که به کارمان ادامه دهیم و این اطمینان را به مرحله اجرا بگذاریم.
دیویس بیان داشت که «ترزا می» نخست وزیر انگلیس، اواخر هفته جاری در دیدار با رهبران اروپایی، طرح دولت را در رابطه با تضمین حقوق شهروندان اروپایی را ارائه خواهد داد.
وی ادامه داد: متعاقبا روز دوشنبه آینده، جزئیات این طرح منتشر خواهد شد که اطمینان دارم زمینه مناسبی برای حصول توافق در این زمینه خواهد بود.
در همین حال گاردین روز دوشنبه در گزارشی نوشت: مذاکره کنندگان انگلیسی دربرابر اصلی ترین خواست اروپایی ها مبنی بر مذاکره مرحله به مرحله تسلیم شدند. آنها توافق کردند که مذاکره درباره روابط اقتصادی میان انگلیس و اتحادیه اروپا را تا پیش از روشن شدن تکلیف نگرانی های اروپا، دنبال نکنند.
این روزنامه انگلیسی افزود: براساس گزارش های منتشر شده در جریان مذاکرات امروز زمان زیادی صرف رایزنی درباره مساله مرزبندی دو ایرلند و هزینه تعهد چند میلیارد یورویی انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا شده است.
گاردین نوشت: یک مقام اتحادیه اروپا گفت که روز اول مذاکرات، نمایش در مقابل دوربین ها بوده و مذاکرات اصلی 10 جولای آغاز خواهد شد.
این روزنامه انگلیسی به نقل از وی افزود: 'ما چیز زیادی از مذاکرات امروز انتظار نداشیم. بلکه قرار بود در رابطه با جدول زمان بندی و اولویت ها صحبت شود که از روز اول به چالش نخوریم.'
انگلیس و اتحادیه اروپا امروز دوشنبه مذاکرات رسمی برگزیت را سه ماه پس از اعلام رسمی «ترزا می» نخست وزیر انگلیس مبنی بر تمایل کشورش به خروج از اتحادیه اروپا آغاز کردند.
دو طرف دو سال فرصت خواهند داشت تا بر سر جزئیات روابط آینده شان پیش از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا در ماه مارس 2019 توافق کنند.
بحث شهروندان اروپایی ساکن انگلیس و انگلیسی های ساکن اروپا، هزینه تعهدات مالی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که در حدود 100 میلیارد یورو برآورد می شود و روابط تجاری دو طرف به دنبال برگزیت، اصلی ترین موضوعات مورد بحث در این دور از مذاکرات خواهد بود.
شایان ذکر است که این مذاکرات در حالی صورت می گیرد که حزب محافظه کار به دنبال انتخابات سراسری اخیر در انگلیس، قادر به کسب اکثریت قاطع کرسی های پارلمان نبوده و «ترزا می» رهبر این حزب به اجبار دولت اقلیت تشکیل داده است.
هرچند هفته گذشته «ترزا می» اعلام کرد که حمایت اصولی حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند را کسب کرده اما تاکنون توافق نهایی در این رابطه صورت نگرفته و این مساله دولت انگلیس را با چالش سیاسی بزرگی مواجه کرده است.
اروپام **4**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

کلیدواژه:

اتحادیه اروپا | خواهد بود

دانلود آهنگ جدید مجید اخشابی نام انگیزه تماشا فیلم منو ندید میکس فوق العاده زیبا از دست ندید(گزارش ندید) آخرین حرف های مرتضی پاشایی - سایت خبری تحلیلی تابناك|اخبار ایران و جهان|TABNAK ضجه های همسر هادی نوروزی پیش چشم همبازیانش، اشک ایران را سرازیر کرد/گزارش ویدئویی از مراسم تشییع پیکر مردی که پیراهنش در ویترین پرسپولیس بایگانی شد | تی وی پلاس اولین مجله ویدئویی ایران فیلم سینمایی «کنیز»، آخرین اثر پارک چان ووک، کارگردان تحسین شده کره ای | Euronews مهراوه شریفی نیا با زرنگی از دست سوالات جنجالی مهران مدیری فرار کرد/مدیری: اگر وقت کردی یک ساعت هم به ازدواج فکر کن! | تی وی پلاس اولین مجله ویدئویی ایران فیلم کامل صمد در مسیر اژدها ( آپارات ) - سرزه فیلم صمد در راه اژدها: خلاصه داستان، بازیگران و عوامل | منظوم محمد امین کریم پور ( آپارات ) -دانلود و پخش - سرزه پیام انیمیشنظهور نگهبانان به کودکان چیست؟ + تصاویر - مشرق نیوز جعبه - کارتون بن تن 2016-فصل 1 قسمت 12 100 شخصیت برتر مارول – قسمت چهارم جعبه - کارتون بن تن 2016-فصل 1 قسمت 11 بن تن ریبوت قسمت6 (دوبله فارسی) - شبکه‌ما جعبه - کارتون بن تن 2016-فصل 1 قسمت 1 رمان حصار تنهایی من | پریبانو کاربر انجمن Archives - نگاه دانلود دانلود رمان حصار تنهایی من اختصاصی دی ال رمان ( pdf موبایل ) | دانلود رمان جدید | دانلود رمان | دی ال رمان دانلودرمان حصارتنهایی من (موبایل:جاوا،اندروید،ایفون،تبلت،pdf،ایپد) | نگاه دانلود

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا