ژاپنی‌ها سریع‌ترین رایانه دنیا را ساختند

پرسرعت‌ترین ابررایانه دنیا با قدرت محاسبه ۱۳۰ کوادریلیون عملیات در هر ثانیه توسط ژاپنی‌ها ساخته شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ژاپنی‌ها سریع‌ترین رایانه دنیا را که می‌تواند 130 کوادریلیون(10 به توان 15) محاسبه را در هر ثانیه انجام دهد ساختند.

بر اساس گزارش یونیورسیتی هرالد، این سرعت‌ترین رایانه دنیا با قدرت محاسبه 130 کوادریلیون عملیات در هر ثانیه توانسته تا حد بسیار زیادی به سرعت محاسبه مغز انسان نزدیک شده است.

برخلاف تصور، این رایانه در کشورهای آمریکا یا چین ساخته نشده است، بلکه کشور ژاپن موفق به ساخت این رایانه قدرتمند شده است.

ژاپن با ساخت این رایانه وارد رقابت در دنیای سرعت ابررایانه‌ها شد.

آنها پیش از این از اقدام به ساخت یک ابررایانه با سرعت محاسبه 130 پتافلاپ(کوادریلیون) خبر داده بود.

این ابررایانه از نمونه تحت اختیار چینی‌ها با سرعت 93 پتافلاپ سریع‌تر خواهد بود.

نام این ابررایانه ژاپنی ABCI) AI Bridging Cloud infrastructure) است که در ماه آوریل 2018 عملیاتی خواهد شد.

دولت ژاپن 173 میلیون دلار برای ساخت این ابررایانه و دو پروژه پژوهشی دیگر هزینه کرده است.

این ابررایانه در راه پیشرفت فناوری‌های هوش مصنوعی و یادگیری موثر و عمیق نیز به کار گرفته خواهد شد.

در حال حاضر سازمان‌ها و شرکت‌های ژاپنی وابسته به غول‌های فناوری آمریکایی هستند، اما با وجود ABCI دیگر از این وابستگی خبری نخواهد بود.

ابررایانه‌ها در مقایسه با رایانه‌های معمولی یک میلیون برابر سریع‌تر هستند.

برای مثال اگر انجام یک کار مشترک برای یک رایانه معمولی 3000 روز طول بکشد، ابررایانه آن را تنها در یک روز انجام خواهد داد.

با تکمیل ساخت ABCI ژاپن بار دیگر صاحب عنوان دارنده سریع‌ترین رایانه دنیا خواهد بود.

ژاپن این عنوان را در سال 2011 برای 6 ماه در اختیار داشت، تا اینکه چین و آمریکا با ساخت یک نمونه پرسرعت‌تر این عنوان را از ژاپن گرفتند.

انتهای پیام/

R1372/P1361/S2,1313/CT10

کلیدواژه:

ترین رایانه دنیا

منابع مطلع اعلام کردند حزب الله در بحران روابط کشورهای عربی مداخله نکرده و نمی‌کند واکنش راکیتیچ به جدایی انریکه از بارسلونا اردوغان: براي "سپر فرات" جديد آماده‌ايم! احتمال تاراج آثار باستاني ايران درآمريکا براي پرداخت غرامت اعتراض وزير کشور پاکستان به اقدام آمريکا دعواي قطر و عربستان در واشنگتن تقدیر رهبر انقلاب از تلاش‌های ستاد دیه سعیدی: آتش به اختیاری یعنی اینکه مسئولیت‌هایمان را درست انجام دهیم رایزنی دو روزه ظریف با مقامات آلمان برنامه ششم فرصتی برای توسعه روابط اقتصادی با کره جنوبی فراهم آورده است سعودي ها بدنبال راه انداختن جنگ محدود دريايي با ايران هستند/ ماموريت بن سلمان باز کردن پاي آمريکا به تنگه هرمز است روحاني فرا رسيدن روز ملي ماداگاسکار را تبريک گفت

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا