قطر صادرات گاز به امارات را قطع نمی‌کند

بین الملل > خاورمیانه - ایرنا نوشت: مدیر عامل شرکت قطر پترولیوم اعلام کرد قطر جریان صادرات گاز به امارات را برغم تنش ها و خصومت دیپلماتیک قطع نخواهد کرد.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، «سعد الکعبی» مدیر عامل شرکت قطر پترولیوم در گفت وگو با این شبکه خبری گفت: قطر جریان گاز صادراتی به امارات را به رغم خصومت دیپلماتیک و نیز درج مفاد 'شرایط اضطراری' در توافق با امارات قطع نخواهد کرد.
وی افزود: قطر صادرات گاز به امارات را برای رعایت حال برادران خود در این کشور ادامه می دهد و دوحه تنها در چارچوب توافق ها عمل نمی کند، بلکه به اخلاقیات نیز پایبند است.

کشور قطر یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی مایع در جهان است. بزرگترین مشتریان گاز مایع قطر کشورهای ژاپن، کره‌جنوبی و هند هستند. کشور امارات نیز جزء مشتریان عمده گاز طبیعی قطر است که از طریق یک خط لوله دریایی از قطر به امارات صادر می شود. این خط لوله بیش از 364 کیلومتر طول دارد و گاز قطر را از بندر رأس لفان به امارات و بعد از آن به عمان انتقال می دهد.
میزان صادرات گاز قطر از طریق این خط لوله روزانه بالغ بر 2 میلیون متر مکعب است و تقریبا 30 درصد از نیاز انرژی امارات از طریق این خط لوله تأمین می شود. طبق گفته افراد مطلع، امارات برای گاز وارداتی قیمتی به مراتب کمتر از قیمت بازارهای جهانی به قطر پرداخت می کند.

بحران بین قطر و چند کشور عربی از آن جا شروع شد که امیر قطر روز جمعه (5 خرداد) در سخنانی ایران را قدرت منطقه دانست و خواستار تعامل جهان عرب با تهران شد و همچنین حمایت خود را از دو گروه مقاومت حزب الله و حماس اعلام کرد.
سخنان امیر قطر با واکنش مقامات سعودی مواجه شد و روز دوشنبه (15خرداد) عربستان به دلیل این که دوحه از سیاست های ریاض درمنطقه پیروی نمی کند، قطع رابطه خود را با قطر اعلام کرد؛ درهمین حین دولت های امارات، بحرین، مصر و جزایر مالدیو و همچنین دولت خودخوانده شرق لیبی و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن حمایت خود را از سیاست های آل سعود علیه قطر اعلام و روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کردند.

سعودی، امارات و بحرین مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود با قطر را نیز بسته اند.

52310

کلید واژه‌ها : امارات متحده عربی - قطر -

کلیدواژه:

صادرات گاز | خط لوله

حمله ترامپ به رسانه‌های آمریکایی انتقاد سازمان ملل از مانع تراشي ميانمار براي امداد به مسلمانان دومین ماهواره جاسوسی آمریکا به فضا رفت بابک زنجانی یک قدم دیگر به اعدام نزدیک شد جلد پیروزی/چهارشنبه۲۶مهر۹۶ مقام آمریکایی: مذاکرات مستقیم احتمالی با کره شمالی را منتفی نمی دانیم کلینتون: تهدیدهای «شوالیه ای» علیه کره شمالی خطرناک است ظاهر تکان دهنده بازیگر زن یک روز قبل از مرگ

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا