قطر صادرات گاز به امارات را قطع نمی‌کند

بین الملل > خاورمیانه - ایرنا نوشت: مدیر عامل شرکت قطر پترولیوم اعلام کرد قطر جریان صادرات گاز به امارات را برغم تنش ها و خصومت دیپلماتیک قطع نخواهد کرد.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، «سعد الکعبی» مدیر عامل شرکت قطر پترولیوم در گفت وگو با این شبکه خبری گفت: قطر جریان گاز صادراتی به امارات را به رغم خصومت دیپلماتیک و نیز درج مفاد 'شرایط اضطراری' در توافق با امارات قطع نخواهد کرد.
وی افزود: قطر صادرات گاز به امارات را برای رعایت حال برادران خود در این کشور ادامه می دهد و دوحه تنها در چارچوب توافق ها عمل نمی کند، بلکه به اخلاقیات نیز پایبند است.

کشور قطر یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی مایع در جهان است. بزرگترین مشتریان گاز مایع قطر کشورهای ژاپن، کره‌جنوبی و هند هستند. کشور امارات نیز جزء مشتریان عمده گاز طبیعی قطر است که از طریق یک خط لوله دریایی از قطر به امارات صادر می شود. این خط لوله بیش از 364 کیلومتر طول دارد و گاز قطر را از بندر رأس لفان به امارات و بعد از آن به عمان انتقال می دهد.
میزان صادرات گاز قطر از طریق این خط لوله روزانه بالغ بر 2 میلیون متر مکعب است و تقریبا 30 درصد از نیاز انرژی امارات از طریق این خط لوله تأمین می شود. طبق گفته افراد مطلع، امارات برای گاز وارداتی قیمتی به مراتب کمتر از قیمت بازارهای جهانی به قطر پرداخت می کند.

بحران بین قطر و چند کشور عربی از آن جا شروع شد که امیر قطر روز جمعه (5 خرداد) در سخنانی ایران را قدرت منطقه دانست و خواستار تعامل جهان عرب با تهران شد و همچنین حمایت خود را از دو گروه مقاومت حزب الله و حماس اعلام کرد.
سخنان امیر قطر با واکنش مقامات سعودی مواجه شد و روز دوشنبه (15خرداد) عربستان به دلیل این که دوحه از سیاست های ریاض درمنطقه پیروی نمی کند، قطع رابطه خود را با قطر اعلام کرد؛ درهمین حین دولت های امارات، بحرین، مصر و جزایر مالدیو و همچنین دولت خودخوانده شرق لیبی و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن حمایت خود را از سیاست های آل سعود علیه قطر اعلام و روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کردند.

سعودی، امارات و بحرین مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود با قطر را نیز بسته اند.

52310

کلید واژه‌ها : امارات متحده عربی - قطر -

کلیدواژه:

صادرات گاز | خط لوله

بهترین بازیکن دیدار مکزیک و روسیه+عکس سومین عنوان کریس در 3 بازی!+عکس صعود پرتغال و مکزیک و حذف روسیه میزبان روسیه 1 - مکزیک 2/ حذف زودهنگام میزبان از مسابقات پرتغال و مکزیک صعود کردند/ روسیه حذف شد بازخوانی سخنان مهم رهبر انقلاب؛ رأی مردم در انتخاب حاکم و کاری که انجام می‌دهد، مورد پذیرش است واکنش باهنر به اهانت به رئیس‌جمهور در روز قدس ثبت نام 270 هزار حامی در طرح محسنین/تمام فرزندان محسنین دارای حامی هستند آماده باش ۱۷ هزار نیروی اورژانس در تعطیلات عید فطر گفتگوی تلفنی وزیران خارجه مصر و انگلیس ادعای سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان از کابینه کذب است نوبخت: هتاکی به رئیس‌جمهور جرم آشکار بود/تاکید استاندار تهران بر شناسایی عوامل اصلی اهانت به روحانی

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا