قطر صادرات گاز به امارات را قطع نمی‌کند

به گزارش امروز (دوشنبه) شبکه خبری الجزیره، «سعد الکعبی» مدیر عامل شرکت قطر پترولیوم در گفت وگو با این شبکه خبری گفت: قطر جریان گاز صادراتی به امارات را به رغم خصومت دیپلماتیک و نیز درج مفاد 'شرایط اضطراری' در توافق با امارات قطع نخواهد کرد.
وی افزود: قطر صادرات گاز به امارات را برای رعایت حال برادران خود در این کشور ادامه می دهد و دوحه تنها در چارچوب توافق ها عمل نمی کند، بلکه به اخلاقیات نیز پایبند است.
کشور قطر یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی مایع در جهان است. بزرگترین مشتریان گاز مایع قطر کشورهای ژاپن، کره‌جنوبی و هند هستند. کشور امارات نیز جزء مشتریان عمده گاز طبیعی قطر است که از طریق یک خط لوله دریایی از قطر به امارات صادر می شود. این خط لوله بیش از 364 کیلومتر طول دارد و گاز قطر را از بندر رأس لفان به امارات و بعد از آن به عمان انتقال می دهد.
میزان صادرات گاز قطر از طریق این خط لوله روزانه بالغ بر 2 میلیون متر مکعب است و تقریبا 30 درصد از نیاز انرژی امارات از طریق این خط لوله تأمین می شود. طبق گفته افراد مطلع، امارات برای گاز وارداتی قیمتی به مراتب کمتر از قیمت بازارهای جهانی به قطر پرداخت می کند.
بحران بین قطر و چند کشور عربی از آن جا شروع شد که امیر قطر روز جمعه (5 خرداد) در سخنانی ایران را قدرت منطقه دانست و خواستار تعامل جهان عرب با تهران شد و همچنین حمایت خود را از دو گروه مقاومت حزب الله و حماس اعلام کرد.
سخنان امیر قطر با واکنش مقامات سعودی مواجه شد و روز دوشنبه (15خرداد) عربستان به دلیل این که دوحه از سیاست های ریاض درمنطقه پیروی نمی کند، قطع رابطه خود را با قطر اعلام کرد؛ درهمین حین دولت های امارات، بحرین، مصر و جزایر مالدیو و همچنین دولت خودخوانده شرق لیبی و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن حمایت خود را از سیاست های آل سعود علیه قطر اعلام و روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کردند.
سعودی، امارات و بحرین مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود با قطر را نیز بسته اند.
خاورم**9366**1275
مترجم:صغری رحیمی*انتشار دهنده: مجید جعفری

کلیدواژه:

خط لوله

وزارت اطلاعات: دستگیری یک گروه وابسته به داعش در روز قدس /قصد عملیات در شهرهای مذهبی را داشتند برگزاری مراسم وداع با ماه رمضان در کهف‌الشهدا توضیح سپاه درمورد آنچه در عراق از موشک‌ها جدا شد مقابله عربستان با ایران برای مبارزه با گرد و غبار! آزاد کردن صدها شهروند موصل توسط ارتش عراق ایران خودرو: ثبت نام پژو 2008 تا تكميل ظرفيت ادامه خواهند داشت (+جزئیات) قوه قضائیه ماجرای سازماندهی شده توهین به رئیس‌ جمهور را پیگیری کند صفر تا صد سفر به مراکش/ هنگام خرید پانه بزنید ایران خودرو: ثبت نام پژو 2008 تا تكميل ظرفيت ادامه خواهند داشت (+جزئیات) چند کشور عربی و ترکیه فردا را عید فطر اعلام کردند حمله سایبری هکرها به پارلمان انگلیس لوزانو بهترین بازیکن دیدار مکزیک و روسیه شد

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا