امامزاد‌ه‌هايي که ميزبان هزاران نفر درشب‌هاي قدربودند/ برپايي سفره افطاري ساده درآستان امامزادگان

خبرگزاري آريا- اداره کل اوقاف وامور خيريه استان تهران در ماه مبارک رمضان که فرصت مناسبي براي تبيين جذابيت‌هاي قرآن و ارزش‌هاي دين مبين اسلام است بيش از 140 مبلغ روحاني که از استان قم به اين استان عزيمت کرده ‌بودند را در طرح ضيافت الهي در بقاع متبرکه جهت پاسخ گويي به سوالات و شبهات ديني به کار گرفت.
به گزارش خبرگزاري آريا، از ماه‌هاي گذشته برنامه‌ريزي‌هاي دقيقي جهت استقبال از ماه رمضان و همچنين ترغيب مردم به حضور بيشتر در امامزادگان و بقاع متبرکه انجام داد که بررسي آن در ارائه الگو به ديگر ادارات اوقاف و امور خيريه استان‌هاي ديگر مفيد فايده خواهد بود.
حجت الاسلام سيد هاشم حسيني با بيان اينکه ماه مبارک رمضان فرصت مناسبي براي تبيين جذابيت‌هاي قرآن و ارزش‌هاي دين مبين اسلام است، گفت: در اين ماه بيش از 140 مبلغ روحاني در طرح ضيافت الهي (ماه مبارک رمضان)در بقاع متبرکه شاخص استان تهران مستقر شدند.
وي برگزاري دوره‌هاي قرآني، پاسخ به شبهات ديني مردم و آشنايي مردم با احکام ديني را از جمله برنامه‌هاي اين مبلغين ذکر کرد.
معاون فرهنگي اجتماعي اداره اوقاف و امور خيريه استان تهران تصريح کرد: همزمان با ماه مبارک رمضان اداره اوقاف و امورخيريه استان تهران هم مانند ديگر استان‌هاي کشور طرح ضيافت الهي را در بقاع متبرکه و امامزادگان در حال اجرا دارد.
وي افزود: در اين طرح، اداره کل اوقاف و امور خيريه استان تهران برنامه‌هاي ويژه و مناسبتي مانند ترتيل و جزءخواني قرآن کريم را در بقاع متبرکه برگزار خواهد کرد؛ همچنين بحث افطاري ساده در بقاع متبرکه‌اي که جمعيت قابل توجهي در آن حضور دارد همزمان با برپايي نماز جماعت مغرب و عشاء از ديگر برنامه‌هاي اين اداره کل است که تمامي اين اقدامات با مشارکت مردم صورت مي‌گيرد به طوري که مردم هزينه‌هاي اين افطاري را متقبل شده و خود مردم آن را توزيع کرده و در فضاي معنوي بقاع متبرکه و امامزادگان آن را ميل مي‌کنند.
حسيني با اشاره به جلسات تفسير قرآن کريم در اين ماه، گفت: اداره کل اوقاف استان تهران به صورت ويژه به برگزاري جلسات تفسير و ترتيل‌خواني قرآن کريم و همچنين برپايي محافل انس با قران کريم با حضور قاريان بين‌المللي و ممتاز کشوري اقدام خواهد کرد.
وي خاطرنشان کرد: با توجه به حجم زياد مراجعين در شب‌هاي قدر که علاقه‌مند به حضور در امامزادگان و بقاع متبرکه هستند، سخنرانان و مداحان زيادي به اجراي برنامه ويژه اين شب‌ها از زمان افطار تا نزديک سحر اقدام مي‌کنند.

حضور پررنگ‌تر مردم در امامزادگان اداره اوقاف شمال غرب تهران در شب‌هاي قدر
حجت‌الاسلام رضا کريمي گفت: بنا بر وظيفه ذاتي اداره اوقاف و امور خيريه شمال غرب تهران که مسئوليت تصدي امامزادگان عظيم‌الشأن را برعهده دارد مقدمات لازم را جهت استقبال از ماه مبارک رمضان و مردم روزه‌دار انجام داده است.
وي افزود: غبارروبي و پذيرايي از مردم و همچنين پاکيزگي محوطه و صحن امامزادگان توسط متوليان امر قبل از آغاز ماه مبارک رمضان انجام شده است.
حجت‌الاسلام کريمي در باره اجراي اقدامات اداره اوقاف شمال غرب تهران در شب‌هاي قدر، تصريح کرد: حضور جدي مردم در شب‌هاي قدر در امامزادگان و بقاع متبرکه حوزه استحفاظي اداره اوقاف شمال غرب تهران وجود داشت ضمن اينکه در شب‌هاي قدر پيش رو هم وضعيت به همين منوال ان‌شاءالله خواهد بود.
وي اظهار داشت: خطبا، وعاظ و مداحان خوبي که مردم ارتباط لازم را با آنها دارند، جهت حضور در امامزادگان و بقاع متبرکه اداره اوقاف شمال غرب تهران دعوت شده است.
رئيس اداره اوقاف شمال غرب تهران با بيان اينکه 3 امامزاده شاخص در اداره اوقاف شمال غرب تهران وجود دارد، خاطرنشان کرد: امامزاده داود (ع)، امامزاده حميده‌خاتون (ع) و همچنين امامزاده عينعلي و زينعلي در حوزه استحفاظي اين اداره است.

وي گفت:‌ هر کدام از اين امامزاده‌‌ها در منطقه خود نقش محوري داشته و مردم مراجعات زيادي به آنها دارند.
رئيس اداره اوقاف شمال غرب تهران با اشاره به اتفاقات تروريستي رخ داده در تهران در روزهاي گذشته افزود: تصور ما اين بود که مردم به لحاظ امنيتي احتياط بيشتري براي حضور کمرنگ‌تر خود در شب‌هاي قدر در امامزادگان و بقاع متبرکه خواهند داشت اما بر خلاف تصور ما جمعيت بيشتري نسبت به گذشته در اين اماکن حضور پيدا کردند که بازديدهاي ما هم مؤيد اين موضوع بوده است به طوريکه از ميزان جمعيت حاضر در اين اماکن بهت‌زده شده‌ايم.
وي تصريح کرد: در سنوات گذشته جمعيت امامزاده حميده‌خاتون (ع) و امامزاده عينعلي و زينعلي توسط مسئولان حدود 7 هزار نفر تخمين زده بود در حالي که در شب‌هاي گذشته اين جمعيت حدود 15 هزار نفر که البته فقط مربوط به 2 امامزاده است، برآورد شده و نشان‌دهنده آن است که علاوه بر جمعيت فراوان در صحن امامزاده‌ها خيابان‌هاي اطراف آن هم مملو از جمعيت بوده و نشان‌دهنده آن است که طبق فرمايش مقام معظم رهبري ترقه‌بازي تروريست‌ها هيچ تأثيري در روحيه مردم نداشته و نخواهد داشت.

استقبال 3 هزار نفري مردم از شب‌هاي قدر در بقعه شيخ صدوق و امامزاده ابوالحسن
حجت‌الاسلام سعيد اوتارخاني گفت: با توجه به افتتاح شبستان بقعه شيخ صدوق و بهره‌برداري از آن، مردم استقبال 3 هزار نفري از اين صحن در شب‌هاي قدر داشتند.
حجت‌الاسلام سعيد اوتارخاني گفت:‌ الحمدالله استقبال مردم در ايام ماه مبارک رمضان به ويژه شب‌هاي قدر از امامزادگان و بقاع متبرکه اداره اوقاف شهرري بي‌سابقه بوده است.
وي افزود: 3 امامزاده در اداره اوقاف شهرري توسعه فضا داشته‌اند که توانسته در استقبال جمعيت جهت حضور در آن مکان‌ها تأثير به‌سزايي داشته باشد.
رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرري تصريح کرد: در بقعه شيخ صدوق که معروف به ابن‌بابويه است شبستان 3 هزار نفري آن در اسفند سال گذشته افتتاح شد که سيستم صوتي آن قبل از ماه رمضان تجهيز و نصب شد و در مجموع حدود 4 ميليارد تومان براي تکميل آن هزينه شده است که براي اولين بار شب‌هاي قدر در شبستان بقعه شيخ صدوق برگزار و 3 هزار نفر در آن حضور داشتند.
وي خاطرنشان کرد: در شب‌هاي قدر در بقعه شيخ صدوق از سخنراني حجت‌الاسلام شهاب مرادي استفاده کرده و در شب‌هاي آينده هم استفاده خواهيم کرد، ضمن اينکه مداحان مشهور هم در اين مراسم حضور داشته و موجب استقبال بي‌نظير مردم شده بودند.
حجت‌الاسلام اوتارخاني اظهار داشت: در امامزاده ديگر در اداره اوقاف شهرري به نام امامزاده ابوالحسن در محله 13 آبان شاهد استقبال بي‌نظير مردم بوديم به‌طوري‌که جمعيت در محوطه، صحن و شبستان اين امامزاده سرشار و سخنرانان و مداحان بنام کشوري حضور داشتند. همچنين در آنجا هم شاهد استقبال حدود 2 هزار و 500 تا 3 هزار نفر از مردم از برنامه‌هاي اجراشده در اين امامزاده بوديم.
وي گفت: شبستان امامزاده عبدالله در سه راه ورامين هم در سال 95 افتتاح شد، اما با تکميل جميعت در شبستان و صحن آن در ماه مبارک رمضان عملاً بهره‌مندي جدي از آن آغاز شد.
رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرري افزود: در امامزاده زبيده هم استقبال خوبي از مردم در ماه رمضان و شب‌هاي قدر صورت گرفت که البته وضعيت در سال گذشته در اين امامزاده به همين منوال بوده است. در مجمع برآورد ما از اين امامزاده حدود 3هزار نفر بوده است.
وي بابيان اينکه تفاوت برنامه‌هاي ماه رمضان و شب‌هاي قدر در سال جاري نيست به سال گذشته در اداره اوقاف شهرري چشمگير است،‌تصريح کرد: تنوع برنامه‌ها در امامزاده‌هاي شاخص اداره اوقاف شهرري به طوري بوده است که در 5 يا 6 مکان به صورت کلان و ويژه شب‌هاي قدر پاس داشته شده است که در تمامي آنها مردم استقبال چشمگيري از آن داشته‌اند،‌ضمن آنکه مديران، خادمين، بانيان، هيأت‌ امنا و مردم کمک ويژه‌اي در اين قضيه کرده‌اند.
حجت‌الاسلام اوتارخاني افزود:‌ برپايي سفره‌هاي افطاري و سحري در اين ايام از ديگر برنامه‌هاي ويژه اجراشده در اداره اوقاف شهرري بوده است به‌طوري‌که در طول 20 شب گذشته ارائه افطاري ساده در امامزادگان حوزه استحفاظي اداره اوقاف شهرري بي‌سابقه بوده است که البته همه اين سفره‌هاي افطار به همت خيرين و بانيان برپا شده و موجب جلب اعتماد مردم به امامزادگان و جذب آنان به برنامه‌هاي مذهبي شده است.
رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرري افزود: شب قدر در بي‌بي‌ شهربانو هم برگزار شد اما در آنجا برگزاري اين برنامه هنوز جا نيفتاده که ان‌شاءالله سال بعد شاهد استقبال مردم در آنجا به‌ويژه در ايام شب‌هاي قدر خواهيم بود.
وي در پايان گفت: در امامزاده سيدابراهيم و سيداسماعيل قلعه‌شيخ کهريزک هم رونق خوبي با مديريت جديد ايجادشده در آن که از اواخر سال گذشته صورت گرفته که البته اين روند پيشرفت از سال گذشته آغاز و ادامه دارد،‌ ضمن اينکه زمينه‌هاي فرهنگي ايجادشده در آن موجب استقبال مردم به اين امامزادگان شده و برپايي سفره‌هاي افطاري توسط خيرين هم تأثير به‌سزايي در استقبال جمعيت در آنجا شده است.

برپايي سفره افطاري ساده در امامزادگان غرب تهران
حجت‌الاسلام محمد لباس‌دوخت گفت: در محدوده اداره اوقاف غرب تهران که شامل سه امامزاده و يک بقعه به نام‌هاي امامزاده حسن(ع)، امامزاده معصوم(ع)،‌ امامزادگان عبدالله و زيد(ع) و بقعه شيخ عبدالله طرشتي است، ميزبان قدوم مبارک زائران عزيز در ماه رمضان بوده‌ايم.
وي خاطرنشان کرد: در تمامي امامزادگان مذکور، سفره افطاري ساده در شب‌هاي ماه مبارک رمضان بعد از انجام نماز جماعت برپا شده است، ضمن اينکه ادعيه و اعمال شب‌هاي قدر، محفل انس با قرآن کريم، جزءخواني و ختم قرآن در روزها و شب‌هاي عزيز ماه رمضان و به‌ويژه شب‌هاي قدر اجرا شده است.
حجت‌الاسلام لباس‌دوخت گفت:‌ به لحاظ کيفي تمامي اين مراسم‌ها سعي شده که ارتقاي بيشتري نسبت به سال گذشته داشته باشد و الحمدلله مردم هم حضور بيشتري در امامزادگان و بقاع متبرکه داشته‌اند،‌ به‌طوري‌که حضور مردم از رشد کمي بالايي برخوردار بوده است.(فارس)
لباس‌دوخت تصريح کرد: هماهنگي‌ها و مکاتبات لازم جهت استقرار نيروهاي امنيتي و انتظامي در ايام شب‌هاي قدر صورت گرفته بود که رضايت مردم بعد از پايان اين مراسم هم نشان‌دهنده اجراي دقيق اين موضوعات بوده است.
وي در پايان گفت: شب‌هاي قدر آينده (شب 27 ماه رمضان) هم اقدامات اداره اوقاف غرب تهران طبق برنامه‌ريزي‌هاي صورت‌گرفته اجرا خواهد شد.

کلیدواژه:

امامزادگان و بقاع متبرکه | اداره اوقاف شمال غرب تهران | اداره اوقاف و امور خیریه | اداره اوقاف شهرری | خیریه استان تهران | رئیس اداره اوقاف | امور خیریه استان | ماه مبارک رمضان | افطاری ساده | بقاع متبرکه | بقعه شیخ صدوق | شب های قدر | شب های قدر | برپایی سفره | حجت الاسلام | ماه رمضان | قرآن کریم | سال گذشته | برنامه ها | هزار نفر | اداره کل

تنها راه استاندارد برای بازرسی آسانسورهای منازل مسکونی مرگ توله خرس قهوه ای در تصادف با خودرو در مازندان + عکس تقوی چراغ روشنگرهدایت الهی برای بندگان خداست شکوه و عظمت راهپیمایی اربعین حسینی سبب بیداری اسلامی در سراسر جهان شده است قاتل اهورای 2.5 ساله: من به دنبال کشتن اهورا نبودم بغداد نمی‌تواند معاونانم را بازداشت کند کارگروه ویژه برای رفع موانع طرح‌های آبرسانی استان بوشهر تشکیل می‌شود همایش ۱۰۰ هزار نفری در پارک گوللرباغی/”صبح و نشاط” به وقت شهر دوچرخه ایران+تصاویر

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا