75 درصد کودکان خیابانی دارای خانواده و نیمی از آنها خارجی هستند

غلامحسین حقدادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای امسال تاکنون 87 کودک خیابانی در مشهد که نیمی از آنها اتباع غیرایرانی هستند، شناسایی و تحویل مرکز نگهداری شده اند.
وی ادامه داد: کودکان دارای خانواده به نسبت سایر کودکان خیابانی از آسیبهای بیشتر مصون هستند و به خانواده هایشان تحویل شده اند.
معاون اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: 80 درصد این کودکان شناسایی شده کودکان کار هستند و به فعالیت برای کسب درآمد در خیابانها مشغولند. 20 درصد دیگر نیز کودکان خیابانی ای هستند که در نبود والدین و عدم انجام فعالیتهای درآمدزا به شدت در معرض آسیب قرار دارند.
وی کودکان خیابانی را شامل گروه سنی 6 تا 18 سال ذکر و بیان کرد: 50 درصد کودکان شناسایی شده ترک تحصیل کرده اند، 25 درصد آنان بیسواد و بقیه دارای تحصیلات ابتدایی می باشند که این مساله به دلیل دوری آنان از تعلیم و تربیت می تواند آسیبهای بیشتر و نبود آینده روشن را موجب شود.
حقدادی افزود: هفت درصد این کودکان نیز فرزند طلاق هستند و به علت طلاق والدین از محیط خانه به خیابان آمده اند.
وی ادامه داد: مدت زمان حضور کودکان خیابانی در خیابان تا شناسایی آنان بین یک هفته تا شش ماه است. این مدت زمان هر چه کمتر باشد و شناسایی کودکان در کمترین زمان ممکن در پیشگیری از گرفتار شدن آنان به آسیب نقش بسزایی دارد. خوشبختانه مدت زمان حضور در خیابان تا شناسایی این کودکان توسط نهادهای حمایتی یک هفته و در کمترین زمان ممکن است که نشانگر عملکرد خوب نظام جمع آوری و ارجاع و نیز پایین بودن میزان آسیب دیدگی این کودکان می باشد.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی همچنین گفت: از مجموع کودکان کار 40 درصد آنان دستفروشی و 20 درصدشان جمع آوری ضایعات می کنند که خطرات این اقدام آنان را به شدت تهدید می کند و بقیه به کارهایی از جمله واکس زدن و گدایی می پردازند.
وی افزود: پنج درصد کودکان خیابانی شناسایی و جمع آوری شده نیز دختر هستند که تحویل مرکز شبه خانواده می شوند. برای پسران نیز یک مرکز نگهداری کودکان خیابانی وجود دارد که کمتر از یک ماه تا تحویل به خانواده و یا تعیین تکلیف در این مرکز نگهداری می شوند.
او گفت: از مجموع 87 کودک شناسایی شده 79 نفر تحویل خانواده و یا آشنایانشان شده اند.
کلانشهر مشهد پس از تهران به دلیل شرایط ویژه مسافرپذیری دومین شمار کودکان خیابانی را دارد. پارسال 700 کودک خیابانی در این شهر شناسایی شده بودند.
خبرنگار: آرزو جاودانی **انتشاردهنده: حسین کریم زاده
7496/1858

کلیدواژه:

کودکان خیابانی | شناسایی شده

تیم ملی پرورش اندام فدراسیون کارگری قهرمان مسترالمپیا شد اعتراض به طرح برندینگ توزیع سوخت در کشور جایگاه داران شمالغرب دست به دامن نمایندگان شدند آغاز به کار پویشی برای سردار «بی‌سر» در استان فارس تندباد خراسان شمالی را درنوردید اعلام زمان فعالیت مواکب مستقر در مرزهای خوزستان سرقت میلیاردها تومان چک‌پول از انبار بانک «س» فرار هزاران نفر از ساکنان کرکوک/ تسلط نیروهای عراقی بر مناطق مهم شهر سمیه شخصیت اصلی مستند فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه از منافقین جدا شد

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا