احیای وزارت بازرگانی سال ٩٠ به اقتصاد ضربه می‌زند

به آزمون و خطا معتادیم. آنچه بارها در تصمیم‌سازی‌های کشور به‌ویژه در سطوح کلان اقتصادی مشاهده می‌شود، بی‌توجهی به هزینه‌زابودن و ایجاد آشفتگی در تغییر تصمیم‌ها و سیاست‌هاست.

با اینکه دو روز قبل، معاون ریاست‌جمهوری در امور استخدامی اعلام کرد که جدایی وزارتخانه‌ها به سبب ناکارآمد‌بودن ادغام‌هایی است که غیرکارشناسی در دولت قبل صورت گرفته، محمود دودانگه، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت بازرگانی سابق، آن را رد می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، به گفته دودانگه، تصمیم برای جدایی، خود تصمیمی غیرکارشناسی است؛ چراکه کشورهای پیشرفته، مسیر ادغام وزارتخانه‌هایی مانند صنعت و بازرگانی را در پیش گرفته‌اند تا برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری درهم‌تنیده این دو بخش را به‌خوبی پیش ببرند. این در حالی است که اصولا در این سال‌ها ادغام به معنای واقعی و قانونی شکل نگرفته که اکنون به دنبال جدایی وزارتخانه‌ها و بازگشت به سال ٩٠ باشیم. به گفته او، فضای کلی در دولت، مجلس و بخش خصوصی، ناکارآمدی ادغام است؛ هرچند به عقیده من هنوز ادغامی صورت نگرفته که اکنون آن را ناکارآمد بخوانیم. از‌آنجاکه وظایف بازرگانی به‌شدت پراکنده شده و یکپارچگی نظام بازرگانی از بین رفته است، طبیعتا بخش‌هایی از دولت و مجلس علاقه‌مند هستند که یکپارچگی و هویت بخش بازرگانی مجددا احیا شود؛ هرچند تفکیک تنها یک راه‌حل است. دودانگه همچنین پیشنهاد «باز‌مهندسی» در ساختار مدیریت کشور را مطرح می‌کند. به گفته او، به جای اینکه تعداد زیادی وزارتخانه‌ و سازمان را مستقیم به رئیس‌جمهوری متصل کنیم، می‌توانیم برای ریاست‌جمهوری چندین معاونت ایجاد کنیم و ذیل آن معاونت‌ها، وزارتخانه‌های مرتبط را چینش کنیم. به‌این‌ترتیب هم حیطه نظارت رئیس‌جمهور به‌شدت کاهش می‌یابد و هم بخش‌ها با یکپارچگی بیشتر اهداف خود را دنبال می‌کنند و در نهایت ساختار مدیریتی کشور کارآمد خواهد شد.

‌ اگر جدایی وزارت صنعت و معدن از بخش بازرگانی و تجارت رخ دهد، این وزارتخانه رکورد زده است؛ زیرا تاکنون چنین سابقه‌ای بین دیگر وزارتخانه‌ها وجود نداشته. اصولا چرا این ایده مطرح می‌شود؟

قبل از اتخاذ هر تصمیمی، اصولا باید مطالعه‌ کارشناسی کامل و دقیق در آن زمینه انجام گیرد. متأسفانه سابقه تاریخی ما نشان می‌دهد، به این مسئله کمتر بها می‌دهیم و طبیعتا آزمون و خطاست که مدام تکرار می‌شود. اگر به سابقه حدود یک قرن اخیر درباره بخش صنعت و تجارت نگاه کنیم، همواره این آشفتگی در تصمیم‌گیری‌ها را ملاحظه می‌کنیم. بر‌اساس‌این در مقاطع مختلف اقدام به تفکیک یا ادغام بخش‌ها کردیم و هنوز هم که بیش از یک قرن از این ماجرا می‌گذرد، به تصمیمی بهینه در این زمینه نرسیده‌ایم. علاوه بر اینکه قبل از اتخاذ چنین تصمیمی باید به این سؤال که الگو و مدل مدیریت اقتصاد کشور چیست؟ پاسخ داده شود. اگر می‌خواهیم ادغام یا تفکیک را در دستور کار قرار دهیم، باید هر‌کدام از این ایده‌ها را با مدل مدیریت اقتصاد کلان تطبیق دهیم. در آن صورت اگر تفکیک مناسب بود، آن را انجام دهیم و اگر ادغام، آن را در دستور کار قرار دهیم. تصور من این است که ما هنوز به یک مدل مناسب برای اداره اقتصاد کشور نرسیده‌ایم و تکلیف خود را با اداره اقتصاد مشخص نکرده‌ایم. یک‌ بار ادغام می‌کنیم، یک بار تفکیک و این آشفتگی در نظام تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی همچنان ادامه دارد. ساختار، ابزاری برای رسیدن به اهداف مشخص در اقتصاد است؛ بنابراین باید با تطبیق هر ایده‌ای با اهداف کلان اقتصاد، تصمیمی بهینه اتخاذ کنیم و سپس روی آن تصمیم استوار باشیم؛ زیرا باید برنامه‌ای درازمدت را دنبال کنیم. اگر نگاه کوتاه‌مدت و غیرکارشناسی باشد، ممکن است تصمیمی بگیریم که چند سال بعد، تصمیمی خلاف آن را اتخاذ کنیم که این تضییع زمان و منابع کشور است. خطایی که همواره در بخش‌های مختلف کشور وجود داشته است و نتیجه آن بهره‌وری نامقبول کشور در بخش‌های مختلف است.

‌ اصولا چرا سال ٩٠ تصمیم به ادغام این دو وزارتخانه گرفته شد و بر چه اساسی اکنون لایحه جدایی این وزارتخانه روی میز نمایندگان مجلس قرار گرفته است؟

باید گفت، تجارت و تولید همواره به‌‌عنوان دو بال اقتصاد در کنار یکدیگر مطرح بوده و هستند. اگر این دو بخش بتوانند به ‌صورت یکپارچه در کنار هم کار کنند، می‌توانیم کارآمدی بهتری در اقتصاد انتظار داشته باشیم. سال ٩٠ که تصمیم بر ادغام گرفته شد، مبنای تصمیم، قانون برنامه پنجم توسعه بود که به دولت تکلیف کرده بود تعداد وزارتخانه‌ها کاهش یابد. از طرف دیگر این تصمیم هماهنگ با اجرای سیاست‌های اصل ٤٤ و کارآمدسازی نهاد دولت بود که باید همه تصدی‌گری‌هایی که در وزارت بازرگانی و وزارت صنایع و معادن وقت وجود داشت، واگذار شده و دولت صرفا سیاست‌گذاری، پشتیبانی و نظارت را در دستور کار خود قرار دهد. به‌هر‌حال اگر این دو بخش در کنار هم قرار بگیرند، طبیعتا می‌توانند بهتر عمل کنند. اگر اهمیت و جایگاه این دو بخش به درستی درک می‌شد و فرایند ادغام به‌صورتی‌که پیش‌بینی شده بود، پیش می‌رفت، ادغام می‌توانست بسیار کارگشا باشد؛ اما چون در فرایند ادغام، تصمیم‌های متعدد و بعضا متناقضی در مجلس و دستگاه‌های مختلف گرفته شد، فرایند ادغام به صورت مطلوب انجام نشده و ساختار ادغام‌شده ناکارآمد شد. از طرف دیگر هویت بازرگانی به علت بی‌اطلاعی یا بعضا برداشت‌های نادرست دچار آسیب جدی شد. این برداشت که بخش بازرگانی بخش غیرضرور بوده و صرفا پیگیر واردات است، هم مزید بر علت شد تا یکپارچگی نظام بازرگانی کشور دچار آسیب شده و به دنبال آن بخش‌های تولیدی هم دچار مشکل شوند؛ درصورتی‌که اگر بخش بازرگانی به‌عنوان تنظیم‌کننده سیاست‌های صادراتی، سیاست‌های تعرفه‌ای، سیاست‌های مرتبط با واردات، سیاست‌های مرتبط با نظام توزیع، قیمت‌گذاری، حمایت از حقوق مصرف‌کننده و مقابله با انحصارات و مهم‌تر از همه سیاست‌های مرتبط با خدمات بازرگانی شامل بانک، بیمه، بورس و حمل‌ونقل مورد توجه قرار می‌گرفت، قطعا وضع فرق می‌کرد.

‌ منظور شما چه تصمیماتی است؟

برای نمونه، قانون ارتقای بهره‌وری بخش کشاورزی که در مجلس وضع شد، در این قانون به جای آنکه روی ارتقای بهره‌وری بخش کشاورزی تمرکز شود، یک برگشت به عقب درخور‌توجهی را شاهد بودیم که عملا نه‌تنها یکپارچگی بخش بازرگانی را از بین برد؛ بلکه سیاست‌هایی تعرفه‌ای را که قرار بود ملاک تصمیم باشد، دچار مشکل کرد و عملا اختیار وضع سیاست‌های غیرتعرفه‌ای را که شامل ممنوعیت، محدودیت و... است، به وزارت جهاد کشاورزی سپرد که تصمیمی غیرکارشناسی بود.

‌ اشاره شما به انتزاع شرکت بازرگانی دولتی از وزارت صنعت به جهاد کشاورزی است؟

خیر، منظور من قانون ارتقای بهره‌وری بخش کشاورزی است که در برنامه پنجم نیز تکرار شد و ابعاد مختلفی داشت و انتزاع شرکت بازرگانی دولتی هم ذیل آن انجام گرفت. پیرو این قانون که سیاست‌گذاری تجاری را به جای ارتقای بهره‌وری بخش کشاورزی هدف قرار داده بود، عملا وزارت بازرگانی سابق و وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلی به کل از سیاست‌گذاری بخش مهمی از فرایندهای تجاری کشور (بازرگانی بخش کشاورزی) حذف شد؛ بنابراین در چارچوب این ادغام که با برداشت‌های نادرست از مفهوم بازرگانی و دخالت‌های غیرکارشناسی مجلس و برخی از دستگاه‌های اقتصادی ناکارآمد شده بود، نه‌تنها یکپارچگی بخش صنعت و تجارت اتفاق نیفتاد؛ بلکه بخش بازرگانی و حتی صنعت هم چندپارچه شد. نهایتا استنباطی که در بخش‌های مختلف در دولت، مجلس و بخش خصوصی شکل گرفت، این بود که ادغام غلط بوده و کارآمدی ندارد؛ درحالی‌که اگر ادغام براساس اصول و چارچوبی که از ابتدا در نظر گرفته شده بود، پیش می‌رفت و دو بخش تجاری و صنعتی به‌عنوان دو بال در کنار هم حرکت می‌کردند، مطمئنا عملکرد و جهش بسیار مطلوبی در بخش صنعت و تجارت اتفاق می‌افتاد.

‌ تجربه کشورهای دیگر در رابطه با بخش‌های صنعت و تجارت چیست؟

اگر تجربه کشورهای پیشرفته را در نظر بگیریم، معمولا در این کشورها، بخش صنعت و تجارت یکپارچه است و برعکس کشورهایی که به‌لحاظ توسعه، در درجات پایین‌تری از توسعه اقتصادی قرار دارند، این دو بخش از یکدیگر منفک هستند. حرف من این است؛ تصمیمی که در سال ٩٠ مبنی بر ادغام این دو وزارتخانه گرفته شد، تصمیمی درست و براساس مطالعات کارشناسی و مرور تجربیات جهانی بود و این دخالت‌ها و تصمیم‌های غیرکارشناسی در محیط اجرائی این تصمیم بود که عملا ناکارآمدی را به این بخش تحمیل کرد و وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت را از سیاست‌گذاری متمرکز در حوزه تجارت و بازرگانی و حتی صنعت تهی کرد.

‌ منظور شما این است که پشت این اصرار و تفکیک، معنا و مفهومی نیست و صرفا براساس آشفتگی در تصمیم‌‌گیری‌ها رخ می‌دهد یا اظهارنظرها که درباره تلاش دوباره بخش واردات و واسطه‌گری برای تفکیک این دو وزارتخانه وجود دارد، مبنای این تصمیم قرار گرفته است؟

این قضاوت هم ناشی از برداشت نادرست از مفهوم بازرگانی است و دلایل مشخصی دارد که نمی‌خواهم به آن ورود کنم. به عقیده من چنین اظهارنظرهایی به‌شدت غیرکارشناسی و غیرعلمی است. یا اظهارنظرهایی مبنی بر اینکه در صورت تقویت بخش بازرگانی، بخش کشاورزی و تولید تضعیف خواهد شد یا تقویت بخش بازرگانی یعنی تقویت دلالی و واسطه‌گری و... . این نشان می‌دهد که متأسفانه برداشت از بخش بازرگانی نادرست و بعضا مغرضانه است. این اظهارنظرها بیشتر احساسی است تا علمی و کارشناسی و صرفا تعصبات بخشی سبب شده این دغدغه‌ها مطرح شود. درحالی‌که اگر به درستی نگاه کنیم، خواهیم دید که اتفاقا اگر بخش بازرگانی به‌معنای واقعی کلمه رشد کند، به‌تبع آن بخش تولید صنعتی و کشاورزی هم رشد خواهد کرد. در واقع اگر بخش بازرگانی را تضعیف کنیم، در وهله اول، این بخش تولید خواهد بود که تضعیف می‌‌شود. ظلم بزرگ این است که بخش بازرگانی را به معنی واردات و آن هم واردات اقلام غیرضروری و بی‌کیفیت تعبیر کنیم. با تقویت بخش بازرگانی به معنی واقعی کلمه، تولید تقویت خواهد شد، چراکه این بخش می‌تواند علاوه بر اینکه هزینه‌های تولید را به شدت کاهش دهد، بازار فروش داخلی و صادراتی را نیز برای بخش تولید توسعه دهد. درصورتی‌که این شائبه بعضا وجود دارد که اگر بخش بازرگانی قوت بگیرد، بخش تولید لطمه خواهد دید، این دیدگاه، غیرکارشناسی و نادرست است.

‌ تبعات این جدایی چه خواهد بود؟

اقتصاد ایران باید رقابت‌پذیر، درون‌زا و برون‌نگر باشد. بنابراین هر تصمیمی باید براساس این اصول اتخاذ شود. اگر این اصول را در ذهن داشته باشیم و بخواهیم به وضعیت سال ٩٠ بازگردیم، به خطا رفته‌ایم. باید متناسب با شرایط اقتصاد نوین و مقتضیات کنونی تصمیم بگیریم. اگر بخواهیم دوباره همان وزارت بازرگانی که در سال ٩٠ وجود داشته را احیا کنیم، قطعا هم بخش بازرگانی صدمه خواهد دید و هم بخش صنعت و بخش کشاورزی و در دید کلان‌تر اقتصاد کشور آسیب خواهد دید. اقتصاد ایران باید بر اساس اصول فوق‌الذکر به‌‌گونه‌ای بازمهندسی شود که محصولات تولیدی بخش کشاورزی و صنعتی رقابت‌پذیر باشند و بتوانند در بازارهای جهانی و منطقه‌ای حضور مؤثر و پایدار داشته باشند. نباید بخش بازرگانی را فدای بخش تولید یا بخش تولید را فدای بخش بازرگانی کنیم. تضعیف هر یک از این بخش‌ها قطعا زیان بزرگ‌تری را برای اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد.

‌ اگر نخواهیم دوباره تفکیکی صورت دهیم، ‌راه‌حلی که در مقابل ناکارآمدی ادغام باید در دست باشد، چیست؟

باید هویت و یکپارچگی بخش بازرگانی در کنار بخش تولید احیا شود. تضعیف این بخش با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ایران به‌هیچ‌وجه توجیه‌پذیر نیست و اقتصاد ایران را از منافع حضور و مشارکت مؤثر با اقتصاد بین‌المللی باز خواهد داشت. سیاست‌گذاران باید ایجاد یکپارچگی بیشتری در اقتصاد را هدف قرار دهند. باید بازمهندسی در ساختار مدیریت کشور داشته باشیم و به دنبال کارآمدسازی نظام مدیریتی در کشور باشیم. به عنوان مثال باید به جای اینکه تعداد زیادی وزارتخانه‌ و سازمان را مستقیم به رئیس‌جمهور متصل کنیم که طبیعتا نه فرصت رسیدگی به آنها از سوی رئیس‌جمهور وجود دارد و نه به لحاظ مدیریتی و علمی درست است، برای ریاست‌جمهوری چندین معاونت ایجاد کنیم. به‌عنوان مثال معاونت‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و... و ذیل آن معاونت‌ها، وزارتخانه‌های مرتبط را چینش کنیم. به‌عنوان نمونه ذیل معاونت امور اقتصادی رئیس‌جمهور، وزارت دارایی، بازرگانی، صنعت، کشاورزی و بانک مرکزی قرار گیرد و مدیریت یکپارچه اقتصادی از سوی معاون اقتصادی رئیس‌جمهور اعمال شود. به این ترتیب هم حیطه نظارت رئیس‌جمهور به‌شدت کاهش می‌یابد و هم بخش‌ها با یکپارچگی بیشتر اهداف خود را دنبال می‌کنند و در نهایت ساختار مدیریتی کشور کارآمد خواهد شد.

‌ این جدایی با اصل ٤٤ قانون اساسی مغایرت ندارد و برای دولت هزینه‌زا نخواهد بود؟

آنچه مهم است روح حاکم بر اصل ٤٤ که تقویت بعد سیاست‌گذاری، پشتیبانی و نظارت دولت است، خواهد بود.

بنابراین باید در هر صورت تلاش شود این دو بخش ضمن واگذاری تصدی‌گری‌ها و بنگاهداری‌ها، وظایف و تکالیف واقعی خود را دنبال کنند. از طرف دیگر تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی صرفا در صورتی توجیه‌پذیر خواهد بود که جهت‌گیری و مبنای تصمیم، حضور در بازارهای جهانی و برون‌نگری در اقتصاد باشد و یک وزارت امور بازرگانی برون‌گرا را مدنظر داشته باشیم، به این معنا که گمرک، سازمان سرمایه‌گذاری خارجی، مناطق آزاد، بانک توسعه صادرات و همه بخش‌هایی که به‌نوعی فعالیت اقتصادی بین‌المللی و برون‌مرزی دارند، زیرمجموعه این وزارتخانه باشند، در چنین چارچوبی کارآمدی اقتصاد کشور افزایش خواهد یافت و اقتصاد کشور به جلو حرکت خواهد کرد، اما اگر روال گذشته را دنبال کنیم، طبیعتا اثربخشی نخواهد داشت و بازگشت به عقب خواهد بود.

بر اساس قانون مصوب مجلس در سال ٩٠ (١١/٤/٩٠)، قرار بود وزارتخانه‌هایی که ادغام در آنها صورت گرفته، پس از شش ماه، نسبت به تصویب وظایف و اختیارات خود اقدام کنند، اما با گذشت شش سال، چنین اتفاقی نیفتاده. در اصل، ادغامی هم به‌صورت قانونی صورت نگرفته که بخواهد تفکیکی انجام شود. چرا در این سال‌‌ها این وزارتخانه‌ها از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تصویب وظایف و اختیارات خود اقدامی نکردند؟

متأسفانه در چند سال گذشته، صرفا ادغام در محدوده‌ها و بخش‌های خاصی از دو بخش انجام شد و هیچ‌گاه بازمهندسی ساختار و فرایندهای مدیریت تولید و تجارت به‌نحوی که این دو بخش در سطوح مختلف یکپارچه در کنار هم قرار بگیرند، انجام نشده و عملا به معنای واقعی کلمه، ادغام را شاهد نبودیم که اکنون بخواهیم آنها را تفکیک کنیم. به عقیده من باید آسیب‌شناسی دقیقی در زمینه این ادغام انجام شود و این آسیب‌شناسی مبنای تصمیم برای آینده باشد. در این چارچوب، مجلس هم نه‌تنها کمکی به این فرایند نکرد بلکه به ناکارآمدی ادغام کمک کرد.

‌ کدام بخش از دولت به دنبال تفکیک دوباره وزارتخانه‌هاست؟

فضای کلی در دولت، مجلس و بخش خصوصی ناکارآمدی ادغام است. هرچند به عقیده من هنوز ادغامی صورت نگرفته که اکنون آن را ناکارآمد بخوانیم. از آنجا که وظایف بازرگانی به شدت پراکنده شده و یکپارچگی نظام بازرگانی از بین رفته است،‌ طبیعتا بخش‌هایی از دولت و مجلس علاقه‌مند هستند یکپارچگی و هویت بخش بازرگانی مجددا احیا شود. این نگاه درستی است که باید به دنبال یکپارچه‌کردن وظایف بازرگانی باشیم، اما اینکه کدام دستگاه و بخش به‌صورت مشخص این دغدغه‌ را دارند می‌توان گفت بخش‌هایی در وزارت صنعت، معدن و تجارت هم این دغدغه را دارند. از طرفی ممکن است معاونت اجرائی رئیس‌جمهور هم این دغدغه را داشته باشد، زیرا بخش‌هایی از امور بازرگانی آنجا مدیریت می‌شد. به هرحال باید قبول کنیم که ناکارآمدی در سیاست‌گذاری یکپارچه بخش بازرگانی به گونه‌ای است که به‌طور کلی مجلس و دولت علاقه‌مند هستند این مشکل برطرف شود. البته فقط یکی از روش‌ها تفکیک دو بخش است که فعلا در دستور کار قرار گرفته است.

کلیدواژه:

ارتقای بهره وری بخش کشاورزی | اگر بخش بازرگانی | ناکارآمدی ادغام | بخش صنعت و تجارت | بخش بازرگانی | بخش بازرگانی | وزارتخانه ها | وزارت بازرگانی | سیاست گذاری | ساختار مدیریت | رئیس جمهور | اقتصاد ایران | معدن و تجارت | دستور کار | داشته باشیم | اقتصاد کشور | عقیده من | بخش هایی | وزارت صنعت | کنار هم | دو بخش | خواهد بود | بخش تولید | بخش ها | خواهد شد | هم بخش | سال ٩٠

نامزدهای سی‌وپنجمین دوره جایزه کتاب سال در گروه «هنر» معرفی شدند دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین‌ المجالس با رهبر انقلاب بررسی دنیزلی مدل جدید؛ جذاب بدون جام متقیان: هدفم مدال طلای بازی های پاراآسیایی است شرق آسيا ؛ سياستهاي نظامي آمريکا list دانلود؛ استفان لیخشتاینر، تولدت مبارک ◄ چرا «سانچی» به سختی خاموش شد؟ آموزش ساخت جعبه هدیه بازی رزیدنت اویل 2 - نسخه بازسازی شده خشکی لب ها نشانه چیست؟ و چگونه آن را برطرف کنیم؟ ایده ژاپنی ها برای دریچه های فاضلاب گیم پلی کامل Minecraft قسمت 6 قوانین عملکرد کلید واژه 02166979039 دستگاه لحاف دوزی اورگان قرائت قرآن توسط بهنام بانی موبایل شما تخته برش گوشت و سبزیجات است تنظیمات پیشنهاد جدید چند سایت 02166979039 قدرت انسان و تمرینات راهبان شائولین نقش تجربه در موفقیت کارآفرینان چیه؟ رادیو الوپیک متولد شد تنگستن تیز کن رو میزی مدل Ultima داری دل میزنی دل میکنی کارگاه آشنایی با تکنیک های جادویی گریم زیبایی و سینمایی آیتم زاویه؛ حواشی داغ ورزشی (96/10/26) چه نشستید؛ خلق شورش کرد! چیزی اصلاً از آن مردم هست؟! تابوت های معلق غیر عادی ترین گلهای فوتبال سقوط موشک فروش مخمل پاش/مخملپاش الکتروسیس/پودرمخمل09127692842 اهنگی از سیستر لوکیشن مسابقه پرش از مانع اولیور رابرت در مسابقات بازل 2018 نظام مهندسی، هدفی که گم شد حیله نظامی مدافعان حرم علیه داعش حب فاطمه / قصیده مشتركه / الرادود حیدر العطار / السید محمد الصافی / الشاعر وسام کباب کره ای محمد رضا شجریان، آلبوم چاوش 2، شعرخوانی و آواز: شب است و چهره میهن سیاهه خنده دارترین ویدئوهای کودکان The History of Email | گروه چشم انداز نو بررسی مقاومت ۴ دوربین حرفه ای در محیط مرطوب و گرد و غبا تبلیغات یوتیوب از طریق گوگل ادوردز 02166979039 یئتیم عیواض- دیکلمه محبت تورکی تمام گل های هفته 23 لیگ برتر انگلستان در 90 ثانیه کلاه مردانه؛ کابوی E-mails | گروه چشم انداز نو رقابت انیمه ناروتو با بوروتو به روایت باب اسفنجی ملاقات با نسل جدید فولکس جتا فیلم آموزشی تهیه چیکن ساتای با سس بادام زمینی غذا های انیمه ای گیم پلی بازی Fortnite Battle Royale شماره 2 مزایای استفاده از اکسچنج سرور | گروه چشم انداز نو ۷- آرتبُرد قفل و مخفی کردن در Adobe Illustrator ۶- تغییر واحد و نمایش طرح کلی در Adobe Illustrator ۵- زوم، خط کش و راهنما در Adobe Illustrator ۴- ساختن پرونده جدید در Adobe Illustrator تیزر تازه فیلم کمدی انسانی روش ژاپنی برای انجام ضرب توضیحات مهندس محمد مهربان درباره برنامه ریزی کنکور ۱۰- ابزار لَسو در Adobe Illustrator فیلم آموزشی تهیه خوراک راسته گوساله با سبزیجات ایمان ملت، مانع دشمن! تبدیل کت (انگلیسی) تکنسین کامپیوتر - آیا این شغل برای شما مناسب است؟! وان حمام نوزاد دوش دار و جکوزی دار سامر-Summer آرایش ساده برای یک دورهمی دوستانه 7 ۱۹- رنگ داخلی و خط کناری در Adobe Illustrator تریلر سریال لگویی_جنگ مارول طنز خنده دار اینستاگرم فیلم آموزشی تهیه دسر نارگیلی اجاره آپارتمان 102 متری تولید دارو عباسی اسوبازار ظرفشویی 1464 ال جی اجاره آپارتمان 120 متری تولید دارو خیابان آقاباباییان فیلم آموزشی تهیه خوراک راسته گوساله با سبزیجات پرواز | محمد معتمدی شیمی استاد شیروانی استثنایی ترین ماشین تفریحی Maverick X3 شیمی استاد شیروانی آموزش بالانس چرخ اتوماتیک هوشمند لیزری -C97 عزاداری مردم بوشهر برای جانباختگان نفتکش سانچی سگال مدرسه هزاره سوم تفاوت آرایش روتین ایرانی و فرانسوی 1 مهدی ایرانی - زندون بی میله2 رهبر انقلاب: به کودکانتان ترکی یاد بدهید شیمی استاد شیروانی شیمی استاد شیروانی معرفی فورد موستانگ Bullitt با حداقل ۴۷۵ اسب بخار قدرت هک جم و سکه کلش رویال شیمی استاد شیروانی فیلم آموزشی تهیه دو نوع نان شیرین برای صبحانه شیمی استاد شیروانی شهر کودک(ترانه+قصه+کارتون+آموزش) دکترمحمدعلی انصاری-تجارتی پرسود برای متقین فراهم شده(2) تفاوت آرایش روتین ایرانی و فرانسوی 2 نشید جهادی بسیار زیبا/أشعلی لیل اطغاه شیمی استاد شیروانی مخمل پاش/مخملپاشی/پودرمخمل دررنگ های مختلف09127692842 فیلم آموزشی تهیه دو نوع نان شیرین برای صبحانه شیمی استاد شیروانی انیمیشن فروزن به صورت استاپ موشن بزارم؟+ت مهم*نظرسنجی* 34 نحوه ایجاد دیدگاه گورخری گیم پلی بازی Tomb Raider 2 The Dagger Of Xian عجیب ترین پارکینگ ها تقدیم به دوست گلم❤ریحانه❤آپارات نپاک هیچی نداره GTA SA on windows 10 (Directx 9 Need! Fix!) - اجرای جی تی ای سان روی ویندوز 10 بیمه ایران IRAN بدنه ثالث بیمه BMW New علوی 09123729050 کمد آرا، محصول چوب سنگ پک لیفتینگ فوری mnd 10 ترفند برای زندگی بهتر مهراب ۲۰۱٨ب زاراڤا بادینی خۆشترین گۆرانی فارسی ژێر نوسی کوردی فیلم آموزشی تهیه بوریتوی گوشت با سس پرتقال فیلم آموزشی تهیه بیف استراگانف موبایل سامسونگ گلکسی اس 8 پلاس، از کران تا بی کران ترمیم موی موتاب 09125349151 پنج شاسی بلند برتر جدید دنیای خودرو در سال 2018 آموزش ساخت شابلون برای تزیینات کیک با کاغذ فیلم آموزشی تهیه بوریتو مکزیکی من دیگ فیبل نیستم:(( فیلم آموزشی تهیه بوریتوی گوشت با سس پرتقال گلسیب عزاداری بوشهری ها به یاد قربانیان کشتی سانچی چراغ بخور تولید پالت پلاستیکی فیلم آموزشی تهیه بوریتو مکزیکی فیلم آموزشی تهیه بوریتوی گوشت با سس پرتقال آموزش ساخت میز عسلی با لاستیک ماشین و نخ گونی ! علیلم.........ذلیلم..........فقیرم.........رهام و بدین نمیرم سبد لباس مخمل تاشو 5مرحله شستشو جعبه های آتشنشانی پارس انرژی ویدئوی آموزشی آروین گزارش یک شهروند از مجتمع تجاری پالادیوم در تهران السا و انا خۆشترین گۆرانی فارسی لەگەل خۆم ، لەگەل تۆ ، لەگەل ئەم دوریە ئەجەنگم اسلایم مریخی درآمد بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومانی دولت از تلگرام! فروش آپارتمان 127 متری کردستان آزادگان خیابان 18 پنالتی عادل فردوسی پور به حسین حسینی نحوه ساخت پارتیشن در ویندوز(آموزش کامل) گوشه هایی از جنایات صدام گوشه هایی از جنایات صدام موهاشو کچل میکنه از رشد موهاش هر روز عکس میگیره.. بهترین معادن رو باز دنیا... بی احتیاطی در رانندگی و حادثه سند خط مشی دستگاه مخمل پاش/مخملپاشی/پودر مخمل/رنگ مخمل09127692842 استفاده از کولتیواتور شیپری در مزرعه سبز سیب زمینی آموزش نقاشی چهره با آبرنگ پرینت سه بعدی و روش بسیار جالب برای جدا کردن پرینت از کف کار ویدیو جالب از ملکه دابسمش .... تضمین سلامتی در ٤٠روز با معجون معجزه اسا پروانه جوادی تاپ اسپید تویوتا4Fتا200 اسلایم اردکی {کپی آزاد} تقدیم به اشکان جونم افزایش مناطق آزاد به شرط اصلاح قانون! چهلگاه قیام 15 خرداد قطعات ساخت داخل 1 مبارزه با تایتانها Attack On titan E1 S14 | دوبله فارسی سخنان کوبنده رهبر انقلاب درباره اقتدار نظامی ایران آپدیت جدید بازی 7 FORZA MOTORSPORT فیلم آموزشی تهیه پیراشکی با گوشت قلقلی تاثیر علم رفلکسولوژی در درمان و پیشگیری از بیماری ها تریلر جدید بازی Warhammer 40.000: Inquisitor – Martyr فیلم آموزشی تهیه پنکیک ماکارونی و پنیر فیلم آموزشی تهیه پیتزا کاسه ای فیلم آموزشی تهیه پودینگ شیر برنج القرآن الكریم بصوت الشیخ عبد الباسط عبد الصمد رحمه الله فن مید:سقوط امپراتوری کیریستال(میکس) قدس؛ نماد مبارزه امت اسلامی دیدگاه رهبری در مورد معاهده ترکمانچای و هفده شهر قفقاز آتلیه کودک کربلایی حامد شیرزاده ناگفته هایی شنیدنی از زبان مسئول حفاظت بیت امام(ره) دیرین دیرین (جهان نا امن) نمایش پویا و نمایش خودکار 02166979039 اهنگ خنده دار کربلائی جواد مقدم-این لباس نوکری(شور) فیلم آموزشی تهیه پیراشکی با گوشت قلقلی قفل هایی برای عشاق در سرتاسر دنیا چرا تمرینات ورزشی برای برخی افراد سخت تر است؟ کربلایی حامد شیرزاده پودر مخمل/دستگاه مخمل پاش/مخمل پاش الکتروسیس09127692842 آخه دل من حکاکی قالب لاستیک با دستگاه CNC های اسپید قابلیت های تخت و پارک بازی گراکو-سندباد sinbod.com سگهای دهه نودی :) افسانه سایه ها آنا الساکُش میشود.. هک کلش رویال و سعود به کاپ قهرمانی هک سرور کلش رویال بدون نیاز به روت کارتون بچه رئیس - www.sorsore.com نحوه استفاده از سفارشی سازی تبلیغات 02166979039 این ترفندها حتما به کارتون میاد رینگ اسپرت Vossen هک جم و منابع کلش رویال صد در صد تضمینی و تست شده این سخنرانی در مورد خدا را به هیچ وجه از دست ندید این دزد در 3 ثانیه تمام قفل ها را باز می كند رباتیك با الهام از طبیعت لامبورگینی اوروس کربلایی حامد شیرزاد باربی مفصلیم تصاویری از کریل های دریایی در آبهای سرد و منجمد رباتیك با الهام از طبیعت لا لا لا لا مصاحبه با مردم ایران بعد از غرق شدن کشتی سانچی - دنیا روی سرم خراب شد راکت باران تروریست ها! تطبیق مشتری 02166979039 موزیک ویدیو اهنگ بهت قول میدم محسن یگانه اثر انگشت شما رمز ورود شماست ویدئویی از نمایش "درای کانتی" آهنگ زیبای علی لهراسبی " بیراهه ها " پنگوئن های دست و پا چلفتی تحشیش محمد قاسم اخیار کنایه رضارشیدپور به نحوه اطلاع رسانی دولت درمقابله با حوادث و بحران ها گیم نت قسمت 8 مخمل پاش/دستگاه مخملپاشی/پودرمخمل/رنگ مخمل0912769284 مداحی بسیار بسیار زیبا از سینا کشانی فروش آپارتمان 105 متری وردآورد ولیعصر پامین | تولید کننده برند دکتر سان | فارسی تک تیراندازان نقره ای اهنگ جالبی از فناف مرد عنکبوتی بازیگوش! هماهنگی سید حسین شیرازی با منافقین برای مهتابِ به مقصد رسیده آتش سوزی در مجاورت پمپ بنزین چهار راه سرچشمه تهران فیلم آموزشی تهیه چیپس اسپاگتی با پنیر پارمسان تیتراژ لگو بتمن سخنان کمتر شنیده شده _رائفی پور_ درباره یزید بن معاویه امضاء تعلیق تحریم های ایران بدست ترامپ کربلایی حامد شیرزاد فیلم آموزشی تهیه چیز استیک در نان حلقه ای نظرسنجی فیلم آموزشی تهیه چیکن کوردن بلو هورسان 10 پدیده عجیب که دانشمندان هیچ توضیح برای آنها ندارند آخرین خبر خوبی که شنیدید کی بود؟ ریموت کنترل با گوشی اندروید 10 کاره برای 700 نوع دستگاه فیلم آموزشی تهیه چیکن ساتای با سس بادام زمینی حق نداری به كسی دل بدهی فیلم آموزشی تهیه چیپس اسپاگتی با پنیر پارمسان مخمل پاش/مخملپاشی/پودر مخمل/چسب مخمل09127692842 جاروبرقی هیتاچی مدل CV-BA20V گنجینه سپهر تریلر بازی Terrarium Land مبل تخت خواب شو کامفی فیلم آموزشی تهیه چیز استیک در نان حلقه ای فیلم آموزشی تهیه چیکن کوردن بلو بال گشوده ها فیلم آموزشی تهیه چیپس اسپاگتی با پنیر پارمسان مخمل پاش/مخملپاش الکتروسیس ترک/رنگ مخمل09127692842 آن روزها-واکاوی وقایع دی ماه 57 در مشهد مقدس ابکاری فانتاکروم روی شیشه 09127692842 هیدروگرافیک,ایلیاکالر 09384086735 شعبده بازی سکه درچشم ابکاری فانتا کروم روی چینی وسرامیک 09127692842 اسلایم متالیک صورتی فیلم آموزشی تهیه چیکن ساتای با سس بادام زمینی MOEIN_Kaabeh_( New Video Editing ) / معین_کعبه مبل تخت خواب شو بونی اموزش سرنگ پمپ مدل TERUMO-ss700 چگونه به کتاب خواندن علاقه مند شویم ابکاری فانتاکروم روی فلزات و پلاستیک 09127692842 فیلم آموزشی تهیه چیکن کوردن بلو خرید تلویزیون ال جی از کردستان بانه روز برفی فیلم آموزشی تهیه چیز استیک در نان حلقه ای کیفیت رنگ فوق العاده تلویزیون های فیلیپس سومین دوره مسابقه سخنوری رسا بداهه نوازی در دامان طبیعت.. به جون تو سخت میگذره درمان ریزش موهایتان با محصولی کاملا متفاوت و گیاهی فیلم آموزشی تهیه چیپس اسپاگتی با پنیر پارمسان درسهایی از نهج البلاغه-خداشناسی با نگاه به مسئله اختیار فروش آپارتمان 270 متری پاسداران فیلم آموزشی تهیه چیکن کوردن بلو خرید اینترنتی فروشگاه اینترنتی لباس مجلسی فیلم آموزشی تهیه چیکن ساتای با سس بادام زمینی خرید اینترنتی فروشگاه اینترنتی لباس مجلسی آهنگ اپل وایت پاداش همت ها فیلم آموزشی تهیه چیز استیک در نان حلقه ای فیلم آموزشی تهیه چیپس اسپاگتی با پنیر پارمسان رابطه خشکسالی و حجاب و پاسخ آن در انتهای ویدئو رجب صفراُف:اگرجای ایران بودیم هرگزبرجام را نمی پذیرفتیم دوقلوها جهانگیر ودلاویز کهرازهی✌✌ بصیرت خواص، حرکت عوام می خواهید خلاق تر شوید:به پیاده روی بروید!! خرید اینترنتی فروشگاه اینترنتی لباس ترک شیمی استاد شیروانی فناوری زیپ استریم اکسیس را چقدر می شناسید؟ فیلم آموزشی تهیه چیز استیک در نان حلقه ای فیلم آموزشی تهیه چیکن ساتای با سس بادام زمینی نمایندگی مورفی ریچاردز-سندباد sinbod.com خرید اینترنتی فروشگاه اینترنتی لباس ترک شیمی استاد شیروانی حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت یازدهم)-استادشیروانی گشتاور لرزه ای چیست و چگونه محاسبه می شود؟ حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت سوم)-استادشیروانی شیمی حرف آخر-استادشیروانی حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت ششم)-استادشیروانی زوج های ناپیوندی اتم مرکزی-استادشیروانی عدد اکسایش-استاد شیروانی حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت نهم)-استادشیروانی شیمی استاد شیروانی عناصرواسطه-استاد شیروانی پروفسور جاناتان ولز و بطلان ازمایش میلر شیمی 70-استاد شیروانی شیمی -استادشیروانی حل تست های گیبس-استادشیروانی شیمی استاد شیروانی عملكرد و قطعات یک پمپ هیدرولیك خرید اینترنتی فروشگاه اینترنتی لباس زنانه بیانات در دیدار جمعی از خانواده های شهدا موزیک ویدیو جدید با بازی حامد بهداد، باران کوثری، رعنا آزادی ور، پگاه آهنگرانی پیش نمایش پکیج متود و علم ارائه جملات شرطی درب_ریلی تعزیه حضرت زهرا شانه کردن موی حضرت زینب از حمزه کاظمی فیلم آموزشی تهیه دسر آب طالبی و بستنی فیلم آموزشی تهیه دسر نارگیلی درآمد 2300 میلیارد تومانی دولت از فعالیت تلگرام! آموزش روش ساخت ابرهای واقعگرایانه در ۳ds Max و FumeFX خرید اینترنتی فروشگاه اینترنتی لباس زیر خواب تیزر معرفی شرکت برق حرارتی نشید جهادی بسیار زیبا/ای احرار الشام اقطعوا قرن الخوارج نشید جهادی بسیار زیبا/ٱمتی قد لاح فجر آرایش ساده برای یک دورهمی دوستانه 5 دموی بازی قلعه آترا خرید اینترنتی فروشگاه اینترنتی لباس زیر خواب شیمی استاد شیروانی یک گل فوق العاده از مارسلو در فیفا۱۵ شیمی استاد شیروانی فروش دستگاه مخملپاش الکتروسیس ترک/مخمل پاش09127692842 شیمی استاد شیروانی فیلم آموزشی تهیه دو نوع نان شیرین برای صبحانه آموزش کناف کاری نصب هارد دیسک در کیس آموزش نصب کاغذدیواری چسبدار فیلم استالینگراد STALINGRAD 2013 آموزش ویولن ایرانی آهنگ شـــــــــاد (عربی) | HD نظرسنجی در خصوص وضعیت صنعت کاشی و سرامیک در زمستان 96 باران موبایل در گذر زمان . فیلم سینمایی مارمولک قسمت پنج/ادامه قسمت ها در کانال ما فیلم آموزشی تهیه بیسکوییت پنیری با تخم مرغ یک روز در صربستان. تصاویر شگفت انگیز از صربستان ترمیم موی موتاب 09125349151 گلایه وزیر کار از اظهارنظر غیرکارشناسانه درباره سانچی تویی همان قمری که زمین به دور تو گردد(شور)فوق العاده قیمت فروش دستگاه های آبکاری پاششی فانتاکروم09125371393 هندی هم یارانه می گیرن خبر نداشتیم ما هیچ کشور اسلامی را رقیب خود نمی دانیم نحوه استفاده از حساب های مدیر 02166979039 فیلم آموزشی تهیه بوریتو مکزیکی ترمیم موی موتاب 09125349151 کنکور هل من ناصر ینصرنی؟ ( امام زمان ) عشق❤ ترمیم موی موتاب 09125349151 سریال تلویزیونی اوجاداغلار توطئه جدید علیه فلسطین گفت وگو با نوه شیخ غلامرضا حسنی ساختنی و سرگرمی ماشینی:ساخت ماشین ساده معرفی تویوتا آوالون 2019 جدید در دیترویت چرا پرچم پاناما روی سانچی نصب بود؟ آیا دلیلش تحریم بود؟ اولین تصاویر از سانچی کارگاه ساخت بادبادک فروش پترن هیدروگرافیک 09384086735 ایلیاکالر چگونه توان قلب خود را بسنجیم فیلم آموزشی تهیه بوریتوی گوشت با سس پرتقال در کوی دوست قسمت هفتم : تشنه ی هدایت اسلایم من ساخت دو ماده پرسش محوریِ مرتبط با کنفرانس اتحادیه مجالس چه بانمک می خندی کوچولو نفس گیری در کرال پشت راهنمایی های گزارش دهی با ادوردز 02166979039 نقاط ضعف و قوت اسپرسوساز هامسول HS230-سندباد نمونه کار عکاسی از پسر بچه ها فقط پرشیا عربی را صد بزنید-کنکور اسان است واکنش جالب قاضی پور بعد از دیدن عکس کی روش پیشگیری از سرطان تیزری از خودرو مفهومی فوق العاده جذاب اینفینیتی بعد از این کلیپ شاید نگاهت به خدا عوض بشه(حتما ببینید) چه زیبا علی علی میگه این پسر بچه! چشم چشم عباس، ابرو ابروی عباس(تک)فوق العاده زیبا ابو عزرائیل و آتش زدن ریش داعشی پوریا نبی زاده مداح اهل بیت تناقضات حسن روحانی درباره برخورد با منتقدین جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید فروش آپارتمان 120 متری کردستان جانبازان خیابان 21 کریر سایبکس cybex cloud q جم نامحدود بازی کلش فروش دستگاه آبکاری,09384086735,ایلیاکالر هک کلش آف کلنز و نامحدود کردن جم و سکه کلش خانم اکبری ، معلم مهران مدیری دستگاه سی ان سی cnc سنگ،دستگاه برش و حکاکی سی ان سی سنگ آموزش دوخت کیف دستی با اوریگامی پارچه ! فیلم آموزشی تهیه پاستا مرغ و قارچ فیلم آموزشی تهیه پای توت فرنگی فیلم آموزشی تهیه پای همبرگر و سوسیس مینی همزن کف ساز برای شیر و قهوه و کاپو چینو فانتاکروم/آبکاری فانتا کروم/فروش دستگاه09125371393 دزدی که در 3 ثانیه تمام قفل ها را باز می کند خۆشتری گۆرانی فارسی مسعود جلیلیان 10 ترفند شعبده بازی میکس السا و آنا Anthony Robbins 2011 Sydney "Manomalezi" به همراه زیر نویس فارسی مدیریت زمان - توسعه فردی تریلر بازی Remember Me میکسfrozen محششرررررر آموزش نصب پرینترهای اچ پی در ویندوز 7 با راه اندازهای جایگزین آموزش نصب آنتی ویروس ESET روی ویندوز تراش مجسمه دستگاه سی ان سی پنج محور سنگ و دیسک خشن تراش ❤میکس آنا و هانس و کریستوف❤ تیزر شهرک های صنعتی اصفهان تیزر شهر اصفهان دایرکتوری جامع صنعت کاشی و سرامیک ایران عوارض استفاده از دستمال توالت را جدى بگیرید! ویدئویی از نمایش "پلی از جنس شیشه" بهترین کلیپ ترسناک ایران ب کارگردانی امیر موسوی فروش آپارتمان 75 متری در جنت آباد شمالی خیابان ایران شه پروژه افترافکت تیزر نمایش لوگو با اسب آتشین دنباله دار نوین کنترل عرضه کننده ماشین آلات و مواد اولیه صنعت کاشی Dior دیور درمان سستی مفاصل کارت هدیه توسکا سرامیک عرضه ماشین آلات و مواد اولیه صنعت کاشی لگو الترون خریدم. جدید اجاره موقعیت اداری 57 متری انقلاب کارگر شمالی فرصت شیرا برترین ها - مهدکودک و پیش دبستانی دوزبانه سلاله صافی کف پا ملعون کیست ؟ DITA برند دیتا دانلود جدیدترین زیرنویس و تایتل های مدرن افترافکت Moder پویا صنعت نوید یزد - ماشین آلات و مواد اولیه صنعت کاشی کمردرد بازی مبارزه ایی Arena of Valor برای اندروید در سال 2018 بازی سوسیس Run Sausage Run برای اندروید آریاسان | طراحی وب سایت | لوگوهای آریاسانی حاج مهدی ساکت بزرگداشت حماسه دی57-شعرخوانی امیر اکبرزاده بررسی وقایع دی ماه 57 در مشهد مقدس همراه بانک صادرات ایران فروش ژنراتور ولتاژ بالا صفراُف از دیدار قاسم سلیمانی و پوتین می گوید فیلم آموزشی تهیه پودینگ شیر برنج فروش موقعیت اداری 85 متری در سازمان برنامه جنوبی نبش ات فیلم آموزشی تهیه پنکیک ماکارونی و پنیر شلتر متحرک هورمن پارس شیمی استاد شیروانی مخمل پاش/دستگاه مخملپاشی/پودر مخمل/چسب مخمل09127692842 نفرات جدید بازوهای قدرتمند خانواده رمز گشایی از خطر قسمت اول اردبیل در بیست و پنجمین روز از زمستان رخت سفید بر تن کرد تریلری جدید از بازی Final Fantasy XV Royal Edition + HD کلاس قرآن و انجام بازی گروهی به عنوان جایزه توانمندی بچ خطای دید اتوماسیون با استفاده از اسکریپت ها در گوگل ادوردز مخملپاشی روی تمامی اجسام/مخمل پاش/پودرمخمل09127692842 پروژه سینما فوردی نمایش لوگو واقعیت مجازی ۳۶۰ درجه VR مشاوره و برنامه ریزی کنکور 52 مشاوره و برنامه ریزی کنکور 53 مشاوره و برنامه ریزی کنکور 55 برترین ها - آتلیه عکاسی ترنم سهروردی مشاوره و برنامه ریزی کنکور 58 فروش انواع پودرمخمل/دستگاه مخمل پاش/مخملپاشی09127692842 تریلر جدید بازی Final Fantasy XV Windows Edition + HD مپین خودکار مبتنی بر آب و هوا 02166979039 دستگاه مخمل پاش الکتروسیس ترک/پودرمخمل09127692842 شیمی استاد شیروانی هیچوقت به داور لگد نزنید موشکی که همزمان 40 تانک را نابود می کند دوئل کوین دورانت و لبرون جیمز برای امتیاز حوادث وحشتناک کشتی ها ماینکرافت رامکردن اندرمن جنگ و نبرد دیدنی و تماشایی مار و پرنده ساخت تابلو نقاشی تریلر جدیدی از بازی Far Cry 5 + کیفیت 1080p فیلم آموزشی تهیه پیراشکی با گوشت قلقلی پاییز تمام گل های والنسیا در نیم فصل لالیگا متلاشی شدن 43 باند سرقت خودرو و منازل و ... گذشتن و رفتن پیوسته _آهنگ فوق العاده زیبا کانتر بانکی و پیشخوان بانک بنکو شیمی استاد شیروانی لحظه غافلگیرکننده شکار تروریست ها با موشک ضدتانک خنددارترین فیلم هک کلش رویال صد در صد تضمینی هک اکسیر و دارک اکسیر و جم کلش رویال از اینکه ایران،برجام و محدودیتهایش را پذیرفت تعجب کردیم آموزش رایگان گذاشتن شماره تلفن ایران در تبلیغات گوگل کربلایی حامد شیرزاد وقتی داعش با اسب گردن می زد! خیانت حل تست های شیمی کنکور 95(قسمت هشتم)-استادشیروانی فروش آپارتمان 90 متری وردآورد ولیعصر دکلمه عاشقانه کلیپ تصویری زیبا و عاشقانه♥️با آوای دلنشین روشنک فرید♥که دیگر نیست اسکریپت MCC در گوگل ادوردز 02166979039 محسن کاوسی_ علی غلام زاده شاپینگ کره ای دستگاه مخمل پاش/مخملپاش الکتروسیس/پودرمخمل09127692842 برتری روش تزریق چربی نسبت به دیگر روش های حجم دادنِ بدن فیلم آموزشی تهیه پیتزا کاسه ای مبل تخت خواب شو کراس. محصول چوب سنگ سقوط موشک در چین وطنم پاره ی تنم به خدا اگه نخندی من باید بمیرم بهترین ویدیو خنده دار خیلی خنده داره خدا دارم میت واکنش جالب قاضی پور بعد از دیدن عکس کی روش حل ضرب به روش جمع کردن توسط خانم محلوجی پایه سوم واژگونی و سقوط به دره، به خاطر تغییر مسیر ناگهانی خودرو فروش آپارتمان 95 متری وردآورد ولیعصر خطبه جمعه مسجد جامع اهل سنت بندرعباس (22 دیماه 1396) آموزش تعویض سیمهای گیتار آکوستیک دیوار بزرگ چین شتاب تویوتا کرو لا از سرعت 40 در 5ثانیه درماندگی شاه در واپسین لحظات تریلر فیلم سریع و خشن 10 - Fast and Furious 2020 عربی را صد بزنید-کنکور اسان است ماینکرافت چاقو تیر در حد المپیک فیلم آموزشی تهیه بیسکوییت پنیری با تخم مرغ بخش دوم ویدئو آموزشی اپلیکیشن میوه رسان هگمتانه رابطه احساس ناامنی با خواندن اخبار تلخ حوادث ترمیم موی موتاب 09125349151 هندلینگ هاچ بک داغ هیوندای - ولوستر N جدید فیلم آموزشی تهیه بوریتوی گوشت با سس پرتقال هیچ نیازی به دخالت شما نداریم کربلایی کمال امامی عربی را صد بزنید-کنکور اسان است ترمیم موی موتاب 09125349151 سنتور اسمر یارم جوانه فیلم آموزشی تهیه بیسکوییت پنیری با تخم مرغ بخش سوم ویدئو آموزشی اپلیکیشن میوه رسان هگمتانه فیلم آموزشی تهیه بیف استراگانف منزلت همسر و فرزند استاد پناهیان - در جامعه ما چه کسانی واقعا مخالف ظهورند هک بازی کلش آف کلنز با قابلیت جم تمام نشدنی استاد پناهیان - قبل از ظهور برای ما ظهور کن جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید جنه موطنی (بهشت وطنم) عربی فارسی سعد حردانی در کوی دوست قسمت هشتم : مرگ در جاهلیت هک کلش با جم بینهایت تضمینی و تست شده شب میلاده دلامون شاده(شور فوق العاده زیبا) هر کس دید کپی کنه...(بسیار بسیار مهم هس این ویدیو) فعالیت روزمره حین کمردرد زنجیر CN-HG701 11-SP 116L دستگاه مخمل پاش/مخملپاش الکتروسیس/پودر مخمل09127692842 خۆسترین گۆرانی فارسی خۆشترین گۆرانی فارسی اسلایم سور مرگ بازی فکری مهیج جمپیونز پولی فیلم آموزشی تهیه پای توت فرنگی فیلم آموزشی تهیه پای همبرگر و سوسیس فیلم آموزشی تهیه پاستا مرغ و قارچ بدون دارو و مواد شیمیایی. بدون درد. بدون عوارض مسعود دریس-صله رحم- آبادان ساخت استخر نحوه صحیح پل زدن در کمردرد تریلر بازی Stealth Labyrinth بزودی در کانال spider-man فیلم آموزشی تهیه پای توت فرنگی فیلم آموزشی تهیه پای همبرگر و سوسیس فیلم آموزشی تهیه پای نوتلا به شکل درخت کاج طراحی و اجرا باشگاه بدنسازی مجتمع کوهسر تیزر فیلم زیبای پل خواب آشنایی با سندرم تونل کارپال.درمان فیزیوتراپی09122655648 نشانه های هشدار دهنده سرطان معده خدمات الکترونیکی و غیرحضوری بانک صادرات ایران چهار سوال درباره چرایی کارهایی که در زندگی می کنیم که باید روی آن ها فکر کنیم از جیم ران فیلم آموزشی تهیه پاستا مرغ و قارچ آموزش نصب و تنظیم دوربین مداربسته چرخشی،اسپید دام و PTZ کارخانه تولید سبد پلاستیکی آهنگ زیبای «دیوونه کوچولو» از انیمیشن کوکو + زیرنویس فیلم آموزشی تهیه پای توت فرنگی تولیدی جعبه صنعتی و سبد های میوه شماره موبایل شاگردان آیت الله تبریزیان the witchere 3 hearts of stone قسمت 71 فیلم آموزشی تهیه پای نوتلا به شکل درخت کاج 10 حقیقت جالب درباره فیل ها نصب آیفون تصویری +نقشه سیم کشی طب سوزنی واقعا"کار می کند. تریلر جدید بازی جذاب Forza Horizon 3 در سبک ریسینگ 2018 آموزش نصب آیفون تصویری فیلم آموزشی تهیه پاستا مرغ و قارچ ساب سیژن به همراه مزوتراپی ، دکتر الهام کفائی شتاب پارس ELX فروش موقعیت اداری 82 متری در 20 متری سازمان آب نبش خسرو دوست دارید کدوم قانون کشور رو تغییر بدید؟ می روم از اینجا به آنجا که دلبر خانه دارد(تک) چوب بازی و رقابت ورزشی دانشکده هنر کیش صحبت های دکتر الهام کفائی در مورد تزریق بوتاکس فیلم آموزشی تهیه پای توت فرنگی دخترای گل عضو شین(توضیحات خیلی مهمممم) فیلم آموزشی تهیه پای نوتلا به شکل درخت کاج قسمت دوم آموزش ماین کرافت کپسول دمنوش گیاهی کوله پشتی فوق العاده جالب و تقریباً همه کاره حتما نگاه کن مجلس اباعبدالله الحسین ع. در كربلاست با نوای مداح کربلایی حمزه اباذر برداشت وجه بدون کارت بانکی استخری لوکس با دیوار های شیشه ای آن روز عجیب-وقایع دی ماه 57 در مشهد مقدس نگاه کن حتما آیا علم طب سوزنی را تایید می کند؟!! ای یار احمد ای شیر سرمد(شور)بسیار زیبا چرا نباید از امام زمان(عج)و دیگر معصومین(ع) انتقاد کرد؟ حاج مهدی ساکت جشن پیامبر مهربانی پایه پنجم دبستان میزان حاج مهدی ساکت رائفی پور در مورد مشکلات جوانان جدید آغاز کنم کلام خود با حیدر(مدح و رجز) حاج مهدی ساکت دادکست | ربا محمد نیکخو حاج مهدی ساکت کانال تلگرام منو دوستام (تینا وگلسا آنیسا و... بیایید شیمی استاد شیروانی آهنگ جدیدحسین دات کام بنام برگرد شیمی استاد شیروانی فیلمی تکان دهنده از قاچاق انسان در کلیساهای ایرانی فروش آپارتمان 91 متری فاطمی عبداله زاده صبحگاه روز دوشنبه كلاس دومی هااااا فیلم آموزشی تهیه پنکیک ماکارونی و پنیر فروش آپارتمان 92 متری در تعاون پردیس فیلم آموزشی تهیه پنکیک ماکارونی و پنیر فروش موقعیت اداری 120 متری در سازمان برنامه جنوبی نبش ا فیلم آموزشی تهیه پیتزا کاسه ای گیم پلی بخش Co-Op بازی Far Cry 5 - گیمر لحظه یافتن جعبه سیاه و پیکر دو خدمه نفتکش سانچی فروش آپارتمان 88 متری در خیابان صادقیه بلوار گلاب حسینی دابسمش باران کوثری فروش سیستم هیدروگرافیک-قیمت فیلم هیدروگرافیک09125371393 چای ماسالا مشاوره رایگان فیلم آموزشی تهیه پاستا مرغ و قارچ صحبت های دکتر الهام کفائی در مورد تزریق بوتاکس ، بخش 2 فروش آپارتمان 85 متری در خیابان صادقیه بلوار گلاب حسینی فیلم آموزشی تهیه پای همبرگر و سوسیس کات اف پارسELX مراقبت های بعد از تزریق چربی ، دکتر الهام کفائی 10 اثر برتر هشتمین حراج تهران فروش آپارتمان 72 متری در خیابان صادقیه بلوار گلاب حسینی اسلایم ایده اصلی مهرنوش بهنود در مسابقه فاز نگاهی متفاوت به پنانگ جزیره ی فوق العاده زیبای مالزی قرارداد رونالدو با منچستریونایتد ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ماشین جنگی انیمه دخترانه پسران سانریو Sanrio Danshi HD قسمت 1 با زیرنویس فارسی آهنگ احمد خنجری استندآپ کمدی اعجوبه های ۹۶-فضولی تقویم اقتصادی امروز 26 دی ماه 1396 میگو سوخاری رستوران چینی فردیس ۲- تنظیمات اولیه Adobe Illustrator طرز تهیه فرنی زعفرانی سحرخیز شهردار بم هستن ایشون://// جشنواره تولد 4 سالگی لک لک مراسم عزاداری در ساحل بوشهر به یاد قربانیان نفتکش ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی جک قیڃی مدل PIRIMA محصول ATEK ترکیه آنالیز تنشی کوپلینگ با استفاده از نرم افزار سالیدورک ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی کنایه رضارشیدپوربه اطلاع رسانی مسئولان درمقابله باحوادث ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی عزاداری متفاوت بوشهری ها برای جانباختگان سانچی بحران آب در ایران/ امسال شاهد کمترین بارندگی نیم قرن گذشته هستیم خبر داغ راجب زلزله زدگان کرمانشاه ، اخبار درجه یک مصاحبه شاهين صمدپور با همسر يكى از خدمه كشتى سانچى طارمی مرد غیر قابل پیش بینی فوتبال ایران ترمیم مو روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی اهنگ جدید سامی بیگ مراحل نصب توالت فرنگی ایرانی روش ترمیم مو بدون جراحی How to use Persian toilet آموزش استفاده از توالت ایرانی فیلم سینمایی رگ خواب چگونه از توالت فرنگی استفاده کنیم؟ بر اساس داستانی از دلفین ها پرواز میکنند ! خنده دار دو عامل بروز بحران در نظام سیاسی کشور آموزش کشیدن نقاشی با انگشت - جعبه شانسی هشت هشت منشأ بحران ها در نظام سیاسی کشور (۱) گیم پلی انلاین بازی وار فیس (warface) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی داده نگاری در طراحی سایت و طراحی سایت فروشگاهی عجیب ترین و جالب ترین اتفاقات برای داوران فوتبال دو سال از وعده حدف دلالی ها گذشت و حکاین همچنان باقیست طوطی باهوش ( حتما ببینید ) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تریلر گیم پلی بخش Co-Op بازی Far Cry 5 - زومجی منشأ بحران ها در نظام سیاسی کشور (۲) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی بحران هویّت در نظام جمهوری اسلامی Semen Hymen مایع منی پس ازاولین دخول ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی کالبدشکافی (واقعی) ریشه شادی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی انواع حافظه در کامپیوتر خانم لیلا جعفری ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی گفتگوی عصرساختمان با خلیلی مدیرعامل یزد گنبد پخت زبان گوساله به روش حرفه ای ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اولین اظهارنظر احمدی‌نژاد پس از اعتراضات اخیر ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات مردم نمی‌خواهند اطلاعات‌شان در اختیار نهادهای امنیتی قرار گیرد معرفی همراهان گروه نرم افزاری کارا سیستم ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اعتراض دردناک خانواده درگذشتگان نفتکش «سانچی» به بی‌کفایتی و بی عملی مسئولین در نجات جان عزیزان‌شان آموزش صابون تزیینی آیا میدانید؟4 از تایوان تا سردوشی حمام ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آفرود در کویر مصر ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی بمب ریاضی کنکور ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی حالا خورشید- جزئیات تصادف دو عابر با بونکر سیمان استاد پناهیان - فحاشی نداریم بمب ریاضی کنکور پوتین و حیوانات کنایه رضارشیدپور به نحوه اطلاع رسانی حوادث و بحران ها بمب ریاضی کنکور تسلیت پرویز پرستویی در برنامه حالا خورشید عروسک های جدید پونی کوچولو اکوستریا گرلز2018 معرفی تویوتا آوالون هیبرید کاربرد های گرافیت آموزش پیاده سازی سیستم های کنترلی با آردوینو - درس 4: کنترل حلقه باز موتورهای الکتریکی طرز تهیه خورش قیمه حرکات نمایشی نیمار و رونالدو www.mj4.ir آموزش ایجاد ربات تلگرام و توکن اختصاصی با botfather اره جادویی برای امام زمان چکار کنیم؟|علیرضا پورمسعود ساخت تیزر تبلیغاتی با کیفیت عالی و قیمت مناسب فیلم کمتر دیده شده از رزمایش محمد رسول الله ص نزاجا محله های قدیمی ارومیه "درویشلر کوچه سی" ارشاد_ابد و یک روز 2 گزارش تحلیل شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد ساخت تیزر تبلیغاتی با کیفیت عالی و قیمت مناسب آموزش انگلیسی جمله سازی و شناخت جمله پایه سوم دکلمه ایی عاشقانه و احساسی شهر کلوه - کشور آلمان غمگین.. کاربردهای فتوگرامتری با پهپاد در معادن ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی بروبچ خاص آموزش انگلیسی درک گرامر از روی متن و کامل کردن گرامر رونالدو یا رونالدینیو www.mj4.ir آموزش انگلیسی درک گرامر از روی متن و کامل کردن گرامر 10 تا از بهترین گل های کریستین رونالدو www.mj4.ir ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فارسی ششم درس ششم مبحث ای وطن مصاحبه دویست و سوم دکتر جهادبرزیگر با شبکه استان فارس ترمیم مو – کاشت مو – روش ترمیم مو ترمیم مو نوید جشنی نژاد دکلمه شهدا ترمیم مو المنت سمنان جنگ و اسارت به روایت شنیدنی یک "نامه رسان" کامبیز دیرباز(بازیگرنقش مجیدسوزوکی)مهمان حالا خورشید ترمیم مو – کاشت مو – روش ترمیم مو آموزش انگلیسی درک گرامر از روی متن و کامل کردن گرامر ایلیا کروم تولید کننده انواع دستگاه ابکاری 09127692842 پک ضدریزش مو mnd ترمیم مو – کاشت مو – روش ترمیم مو پردازش تصاویر 3D در متلب 2017 فوری کار: دستگاه تست عایق حرارتی سندرم تونل کارپال چیست؟ درمان فیزیوتراپی09122655648 هوندا اینسایت 2019 به دیترویت آمد روش ترمیم مو بدون جراحی ساخت تیزر تبلیغاتی با کیفیت عالی و قیمت مناسب قیمت دستگاه فانتاکروم 09127692842 روش ترمیم مو بدون جراحی فانتاکروم/ابکاری فانتاکروم/دستگاه ابکاری09125371393 کلیپ انگیزشی چرا باید با تمام وجود بدنبال متخصص شدن بود کنایه رضارشیدپوربه نحوه اطلاع رسانی برای مقابله باحوادث ترمیم مو – کاشت مو – روش ترمیم مو اسکرابر کارچر آموزش انگلیسی درک گرامر از روی متن و کامل کردن گرامر فانتاکروم/ابکاری فانتاکروم/دستگاه آبکاری09125371393 روش ترمیم مو بدون جراحی خوش آمد بارسلونا به فیلیپ کوتینیو طرح راه اندازی سوسیس و کالباس خانگی(فوت کوزه گری) روش ترمیم مو تیزر معرفی فورد موستانگ بولیت 2019 دو دوست شیرازی در فضا :)))!!!! جوابیه راستاد در خصوص خاموشی رادار کشتی سانچی روش ترمیم مو ابکاری فانتاکروم/مواد اولیه ابکاری فانتاکروم ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی قطار تغییر مدیران؛ در مازندران به راه افتاد. ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی همه نشانه های زندگی رویایی رونیکس در شهر یزد (قسمت اول) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نحوه صدور قبض دستور پرداخت با باید ها و نباید ها تست تلویزیون الجی مدل C7 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی سرمایه خود را به اسانی دوبرابر کنید روش ترمیم مو فارسی ششم درس نهم مبحث رنج هایی کشیده ام که مپرس ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی گفتگو با اکبر عبدی به بهانه تقدیر از او در جشنواره فجر ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آموزش فرانسه مفهوم كوتاه تر و بلندتر پایه اول کلش آف کلنز اعتیاد آور ترین بازی شیطانی آموزش نرم افزار Civil3D - قسمت پنجم اسپرسوساز هامسول–خرید اینترنتی hamsol ارسال 4 ساعته ساخت تیزر تبلیغاتی با کیفیت عالی و قیمت مناسب رحمان غمگین ترمیم مو ترمیم مو دعای زیبا و حزین اجاره آپارتمان 100 متری خیابان پرستار فانتاکروم/ابکاری فانتاکروم/دستگاه آبکاری09125371393 رجزخوانی زیبای مدافعان حرم داخل هواپیما قبل از رسیدن مسابقه ی بهترین میکس ساز اپارات بازنشر کنید شوخی با رضا خان!!!! پیش نمایش معرفی Final Fantasy XV : Royal Edition ترفندهای کاربردی اشپزی - جدا کردن پوست سیر ترفندهای کاربردی اشپزی - پوست سیب زمینی آب پز اسکرابر بدون سرنشین کارچر افشاگری در مورد سانچی(ابهامات سانچی قسمت دوم) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترفندهای کاربردی اشپزی - پوست سیب زمینی آب پز دکتر کیمیا 504 واژه - روش یادافزا - Essential امکانات سایت ایران سینرژی برای اساتید - بخش 1 رستوران کزبار هتل استقلال رونیکس در شهر یزد (قسمت اول) لیزر الکساندرایت لوترونیک ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی دانلود رایگان فیلم ساعت 5 عصر کامل ترفندهای کاربردی اشپزی - نان باگت تازه مقدمه ها واندیشه تحقیق ها 1 ترفندهای کاربردی اشپزی - جدا کردن پوست سیر آراد از آمریکا-اعجوبه های۹۶-استعداد عجیب انیمیشن لمینت دندان ترفندهای کاربردی اشپزی - نان باگت تازه ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی علی ذاکری - اعجوبه های ۹۶ - خوانندگی هنرنمایی با به دردنخورها! ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی کلیپی از اولین، دومین و سومین دوره جشن موسیقی ما ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو تمرینات 3 دقیقه ای مخصوص چربی سوزی ترمیم مو

آخرین خبرهـا