با بهترين سيستم عامل هاي تلويزيوني 2017 آشنا شويد

خبرگزاري آريا - وب‌سايت سخت افزار - اميرحسين آريايي: تلويزيون هاي هوشمند از سال 2013 به بعد راه خود را به خوبي پيدا کردند؛ تا پيش از آن تنها شاهد تلويزيون هايي بوديم که با اتصال USB Flash ها و يا ارتباط بلوتوث با تجهيزاتي مانند گوشي هاي موبايل، نام هوشمند را به خود گرفته بودند. اما اين وضعيت به مرور تغيير کرده و سخت افزار همگام با نرم افزار بهبود يافت. هم اينک شاهد تلويزيون هايي در بازار هستيم که فرق چنداني با يک کامپيوتر متوسط ندارند! امروزه در هنگام خريد يک تلويزيون هوشمند نخستين مسئله اي که به ذهن کاربران ورود مي کند، سيستم عامل است.
سيستم عامل هاي تلويزيوني امروزه حرف اول را در کارايي يک تلويزيون هوشمند خواهند زد. در گذشته برندها از سيستم عامل هاي اختصاصي خود بهره مي گرفتند که عمدتا نيز توسط همين شرکت ها طراحي مي شد. اين سيستم عامل ها بر پايه "کدهاي لينوکس" نوشته مي شدند که اين عادت بعدها نيز در سيستم عامل هاي امروز تکرار گشت. به طور حتم براي خريد يک تلويزيون هوشمند نيازمند بررسي دقيق و کامل سيستم عامل آن بوده و ما نيز اين مطلب را براي کمک هر چه بيشتر به شما عزيزان آماده کرده ايم. اين مطلب به طور اختصاصي و طي بررسي هاي به عمل آمده از آخرين OS هاي موجود در بازار تهيه شده است. اين شما و اين هم برترين سيستم عامل هاي تلويزيوني به انتخاب "وب سايت سخت افزار".


Samsung TIZEN

نخستين سيستم عامل سامسونگ را با نام Smart Hub مي شناختيم که محيطي هوشمند از اپليکيشن ها، اتصالات ذخيره سازهاي جانبي و ارتباط هاي بدون سيم با گوشي و تبلت هاي هوشمند را محيا مي کرد. سامسونگ از همان ابتدا سرورهاي اختصاصي خود را ايجاد کرده و با اين کار ضمن افزايش سرعت، موجب بالا رفتن امنيت شد. اين شرکت کره اي در سال 2015 و همزمان با معرفي سري جديد تلويزيون هاي کوانتومي (SUHD)، سيستم عامل اختصاصي خود با نام TIZEN را معرفي کرد. تايزن سيستم عاملي است که مانند اندرويد مي تواند بر روي گجت، موبايل، تبلت و تلويزيون هاي هوشمند نصب گردد.

اما ظاهرا موفق ترين بخش آن همانا استفاده بر بر روي تلويزيون بوده است. سامسونگ به دنبال سيستم عاملي بود که استفاده از سخت افزار را به حداقل برساند و داراي کارايي بالا در زمينه Multitasking باشد؛ چرا که اين سيستم عامل مي بايست در حين اجراي تلويزيون اجرا شده و همچنين علاوه بر سيستم عامل، کاربردهاي ديگري را پردازش نمايد. در نتيجه سيستم عامل تايزن براي تلويزيون هاي اين شرکت در نظر گفته شد. اين سيستم عامل هم اينک توسط پردازنده هاي 4 و 8 هسته اي سامسونگ هندل مي گردد.
در تايزن آيکون ها جاي خود را به يک نوار داده اند که در پايين تلويزيون قرار مي گيرد. با فشردن کليد Home يک نوار کلي در پايين تلويزيون ايجاد مي گردد که بخش منابع ورودي (Source)، تنظيمات و بخش هوشمند قرار دارند. همچنين در انتهاي اين نوار نيز آيکون مرورگر (Browser) تعبيه شده است. سامسونگ در تايزن اتصالات ورودي را براي تجهيزات ذخيره سازي بهبود بخشيده است و اين سيستم عامل مي تواند تا چند ذخيره ساز مانند فلش درايو و يا هارد اکسترنال را همزمان شناسايي و پيکربندي نمايد. در صورت اتصال ذخيره ساز ها، يک بخش نيز براي آنها در نظر گرفته مي شود. اين سيستم عامل از شبکه هاي پخش آنلاين مانند NETFLIX با دقت 4K پشتيباني کرده و از کدک هاي HEVC نيز پشتيباني مي کند. سامسونگ همچنين بخش هايي را به تايزن افزوده است که نرم افزارهاي پيشنهادي، پر استفاده ترين ها در کشور مورد استفاده، برترين ها و... را به کاربران پيشنهاد مي دهد. اين سيستم عامل قابليت اتصال ماوس و کيبورد را نيز داراست.
يکي از مهمترين ويژگي هاي آن را مي توان در اتصال به سامانه هوشمند منازل (Smart Home) دانست. سامسونگ در سالهاي اخير با همکاري توليد کنندگان سخت افزارهاي هوشمند سازي منازل، اين امکان را به تلويزيون هاي خود آورده است که کاربران از طريق سيستم عامل تايزن قادر به مديريت و کنترل آنها شوند. از کنترل چراغ هاي منزل گرفته تا درب پارکينگ و سامانه هاي تهويه منزل و... را مي توان در اين بخش مديريت نمود. سامسونگ در سيستم عامل تايزن بخش هاي گسترده اي را با هدف همگام سازي با گوشي هاي موبايل، تبلت، گجت، نوت بوک و ... ايجاد کرده است. نخست مي توان به بلوتوث اشاره کرد؛ به وسيله بلوتوث مي توان گزينه اي را فعال کرد که پس از اتصال به گوشي هاي موبايل و تمامي ادوات مجهز به بلوتوث، صداي آنها از بلندگوهاي تلويزيون خارج شده و يا حتي آن را از طريق کنترل تلويزيون کنترل نمود. در عين حال نيز مي توان صفحه نمايش را خاموش کرد! سامسونگ چند نرم افزار اختصاصي (اپليکيشن) را براي تبلت و گوشي هاي موبايل هاي اندرويد و ios تهيه کرده است که اتصال آنها به تلويزيون را ساده مي کند. همچنين مي توان محتواي پخش شده از تلويزيون را بر روي گوشي هاي هوشمند و يا بلعکس مشاهده کرد.


LG WEB OS

دومين شرکت کره اي که نام آن در ليست برترين سيستم عامل هاي تلويزيوني قرار دارد، ال جي (LG) است. ال جي پس از خريداري WEB OS از HP، توسعه آن را آغاز کرده و در نهايت در سال 2015 شاهد ورود اولين تلويزيون هايي بوديم که از اين سيستم عامل بهره مي بردند. اين سيستم عامل در برخي از توليدات HP مانند Palm Pixi نيز مورد استفاده قرار گرفته بود و LG وب او اس را علاوه بر تلويزيون، در تبلت و چند نمونه از گوشي هاي هوشمند نيز به کار گرفت. هم اکنون آخرين نسخه اين سيستم عامل تلويزيوني با نام WEB OS 3.5 به تازگي معرفي شده است.

WEB OS نيز داراي نوار وظيفه است که کارايي آن را افزايش مي دهد. اين سيستم عامل نيز قابليت بروزرساني را داراست اما در تجربه هاي عدم ارائه براي تلويزيون هاي قديمي تر به دليل استفاده از سخت افزار ضعيف تر نيز وجود داشته است. در WEB OS 3.5 نوار وظيفه به صورت طولي در تلويزيون نمايش داده مي شود. يک هاب جديد براي نمايش ورودي ها مانند HDMI در نظر گرفته شده است. اين سيستم عامل با تمامي پخش کننده هاي آنلاين مانند Netflix, Amazon, YouTube و Google Play TV سازگاري کامل دارد. همچنين فروشگاه يا سرور اختصاصي ال جي نيز در اختيار کاربران قرار داده شده است.
يکي از مهمترين ويژگي هايي که در LG WEB OS وجود دارد سهولت در استفاده و عدم سختي در فراگيري کاربردهاي آن است. ريموت کنترل هاي ال جي که اين کمپاني نام جادويي (Magic Remote) را بر روي آنها نهاده است، داراي غلطتک و کليد فراخواني هستند که به صورت يک ماوس عمل کرده و به سرعت محيط هوشمند را صدا خواهد زد. LG WEB OS نيازي چنداني به سخت افزارهاي بسيار قدرتمند ندارد و اين به خودي خود يک مزيت بزرگ است. LG WEB OS شايد در زمينه ارتباط با محيط هاي خارجي يک پله از TIZEN عقب تر باشد، اما در بخش اپليکيشن ها چيزي از آن کم ندارد. LG WEB OS نيز بر اساس زبان برنامه نويسي لينوکس و به عبارت ساده تر با استفاده از هسته لينوکس طراحي شده است. ال جي اعلام کرده است که در WEB OS 3.5 سرعت اين سيستم عامل تا 40% افزايش داشته است که يکي از دلايل آن استفاده از سخت افزارهاي سريع تر است. همچنين ال جي براي سهولت در دسترسي به شبکه هاي پخش آنلاين، کليد هاي 1 تا 3 را به صورت Shift طراحي کرده است که داراي دو کاربرد هستند. ال جي که تا پيش از اين ماژول هاي ارتباط بدون سيم خود مانند بلوتوث را از کمپاني Broadcom تامين مي کرد، به تازگي شرکت MediaTek را جايگزين آن کرده است.
همچنين اين شرکت قابليت Magic Sound Tuning را به اين OS افزوده است که کاليبراسيون هوشمند صدا را از طريق سنسورهاي قرار گرفته بر روي ريموت کنترل انجام مي دهند. سيستم عامل WEB OS 3.5 هم اينک از تصوير برداري و پخش ويديو هاي 360 درجه اي نيز پشتيباني کرده و آنها را نمايش مي دهد. سيستم عامل WEB OS از کمپاني ال جي دومين سيستم عامل برتر تلويزيوني در جهان است.

Google Android TV

چه چيزي بهتر از آنکه يکي از محبوب ترين سيستم عامل هاي جهان راهي تلويزيون ها گردد؟ کمپاني گوگل در سال 2014 و در جريان کنفرانس اختصاصي خود (I/O) براي نخستين بار سيستم عامل اندرويد تي وي را معرفي کرد. اين سيستم عامل در راستاي تلاش هاي اين شرکت براي معرفي يک سيستم عامل با کارايي بالا در تلويزيون هاي هوشمند معرفي شد.

سيستم عامل اندرويد تي وي در حال حاضر توسط برندهايي مانند سوني، هايسنس، تي سي ال، پاناسونيک، فيليپس و... مورد استفاده قرار مي گيرد. با وجود آنکه توسعه سيستم عامل اندرويد تي وي به طور اختصاصي در اختيار گوگل است، اما توليد کنندگان تلويزيون نيز سهم بزرگي را در اين بخش دارا هستند؛ ايجاد زيرساخت هاي لازم جهت استفاده و بروزآوري تمام و کمال اين OS از جمله وظايفي است که بر عهده آنها است. از جمله مهمترين ويژگي هايي که مي توان در سيستم عامل Google Android TV بدان پرداخت قابليت استفاده از اپليکيشن هايي است که در سيستم عامل اندرويد نيز موجود است.
اما يک مسئله مهم در اين ميان وجود دارد که بايد بدان پرداخته شود؛ توسعه و کاربردهاي اين سيستم عامل تماما به توليد کنندگان تلويزيون وابسته است؛ به عنوان مثال سوني کارنامه درخشاني را در اين زمينه به جاي نگذاشته است. گوگل نسخه هاي جديد اين سيستم عامل را دقيقا مانند اندرويد ساده ارتقاء مي دهد. به عنوان مثال هم اينک آخرين نسخه از سيستم عامل اندرويد تي وي با نام Android TV 7.0 نوقا در دسترس توليد کنندگان قرار گرفته است. گوگل نيز همواره در پي بهبود هاي اين سيستم عامل است؛ به طوري که امروزه مي توان از Google Play و Google Store نيز در آن استفاده کرد. علاوه بر فروشگاه هاي گوگل، حتي مي توان فيلم هايي را از فروشگاه هاي آنلاين آن کرايه کرد. اين سيستم عامل هم اينک در اتومبيل ها نيز به کار گرفته مي شود.
از جمله ديگر قابليت هاي خوب آن مي توان به اتصال مناسب ذخيره سازهاي جانبي اشاره کرد. همچنين حافظه داخلي تلويزيون هايي که از اندرويد تي وي استفاده مي نمايند نيز بسيار مناسب است. به عنوان مثال اين مقدار هم اينک در تلويزيون هاي Sony برابر با 16 گيگابايت است که بيشترين حافظه داخلي در تلويزيون ها است. و اما سازگاري با کنسول بازي XBOX، دسترسي به بازي هاي اندرويدي، استفاده از سامانه هاي هوشمند جستجوي صوتي، استفاده از تعداد بسيار زيادي اپليکيشن، استفاده از اپليکيشن هاي پخش آنلاين محتوا مانند يوتيوب و نت فليکس و... نيز از جمله ديگر قابليت هاي اين سيستم عامل است. اندرويد تي وي در سال اخير رشد بسيار سريع و درخور توجهي را نشان داده است.
کلیدواژه:

سیستم عامل های تلویزیونی | سیستم عامل اندروید تی | گوشی های موبایل | سیستم عامل | تولید کنندگان | تلویزیون هایی | سیستم عامل | سیستم عامل | سیستم عامل ها | اپلیکیشن ها | تلویزیون ها | اختصاصی خود | سخت افزار | هم اینک | بر روی

120 هزار کارورز آماده جذب! رفتار ترامپ، همه زمينه‌هاي مثبت را از بين مي‌برد/در مورد قدرت دفاعي خود مذاکره اي نخواهيم داشت حضور یک گربه در مراسم خاکسپاری و خودداری از ترک محل +عکس ترامپ «هیتلر جدید» است یک روانشناس به استقلال اضافه می شود پنالتی بارسلونا مقابل ایبار درست بود؟ (عکس) پدیده امریکایی احمدی نژاد را رو سفید کرد! تهران خواهان توسعه روابط با اسلام آباد در همه زمینه ها است/ آماده تامین انرژی پاکستان هستیم/ تکمیل خط لوله انتقال گاز به نفع ایران و پاکستان است/ حمله گروه های تروریستی از داخل پاکستان به مرزهای ایران، به نفع روابط دو کشور نیست

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا