iOS 11 براي برنامه نويسان دردسر ساز شد

خبرگزاري آريا - سيستم عامل جديد اپل پلتفرمي فوق العاده است، ولي با اپليکيشن هاي 32 بيتي سر ناسازگاري دارد! اين مسئله بر روي اجراي اپليکيشن هاي 32 بيتي تاثير منفي داشته و توسعه دهندگان را ملزم به به روز کردن برنامه هايشان مي کند.

به گزارش خبرگزاري آريا، همانطور که اطلاع داريد اخيرا نسخه جديد سيستم عامل اپل، يعني iOS 11 به صورت آزمايشي منتشر شده است و همانطور که انتظار مي رفت اين نسخه نيز مانند به روز رساني هاي پيشين داراي قابليت ها و امکانات بي نظيري است. iOS 11 قابليت هاي جديد فراوان و متعددي را در خود جاي داده و دستگاه هاي آيپد بيشترين بهره را از آن برده اند.
از جمله اين قابليت ها مي توان به موارد زير اشاره کرد:
تبلت هاي آيپد با iOS 11 مي توانند به يک داک قابل تنظيم مجهز شوند، چيزي که در رايانه هاي مک ديده مي شود. اين قابليت امکان دسترسي سريع به اسناد و اپليکيشن ها را از هر صفحه اي ممکن کرده و ويژگي جديد کشيدن و رها کردن (Drag and Drop) نيز حرکت بين اپليکيشن هاي مختلف، حتي در حالت تقسيم صفحه را آسان تر کرده است.
اپليکيشن جديد Files تمامي فايل ها را در يک مکان نگه مي دارد، چه فايل هاي ذخيره شده روي حافظه دستگاه و چه فايل هاي موجود بر روي سرور ابري.
پلتفرم جديد ARKit که مخصوص توسعه دهندگان است، امکان تجربه فناوري واقعيت افزوده را بر روي آيفون و آيپد فراهم مي کند (پوکمون گو را به خاطر داريد؟).
سيري مجددا دستخوش تغييرات زيادي شده و اين بار دستيار ديجيتال اپل مي تواند پنج زبان را ترجمه کند (چيني، فرانسوي، آلماني، ايتاليايي و اسپانيايي). همچنين سيري مي تواند بر اساس درخواست شما و جستجو هاي انجام شده در سافاري، اپليکيشن هاي خاصي را به شما پيشنهاد دهد.
افکت هاي جديد به Live Photos اضافه شده و همچنين امکان ثبت تصاوير پرتره، قابليت True Tone flash و HDR به OIS اضافه شده است. همچنين اپل فرمت فايل جديدي را معرفي کرده است. اين فرمت که High Efficiency Image File (فايل تصويري پر بازده) نام دارد، با حفظ کيفيت تصاوير، اندازه آن ها را به نصف کاهش مي دهد.
اپل پي به قابليت پرداخت همتا به همتا مجهز شده و پرداخت هاي مجازي از هميشه آسان تر شده است. شما مي توانيد پول مورد نظر خود را با Messages ارسال و يا پرداخت کرده و يا از سيري بخواهيد که اين کار را انجام دهد.
iOS 11 براي فراهم سازي ايمني بيشتر در حين رانندگي به ويژگي جديد Do Not Disturb While Driving (در حين رانندگي مزاحم نشو) مجهز شده است. با اين قابليت آيفون مي تواند رانندگي کاربر را تشخيص داده و علاوه بر ساکت کردن نوتيفيکيشن ها، صفحه گوشي را خاموش کند. همچنين قابليت پاسخ گويي خودکار نيز به اين سيستم اضافه شده که به مخاطبان اطلاع مي دهد که شما در حال رانندگي هستيد.
ظاهر اپ استور دچار تحول در طراحي شده است. دسته بندي ها در جاهاي مخصوص به خود قرار گرفته و مرور اپليکيشن ها تعاملي تر شده است.
کنترل سنتر با طرح ها و کنترل هاي بهتر نو سازي شده است.
Apple Maps به نقشه هاي داخلي از فرودگاه ها و فروشگاه هاي بزرگ مجهز شده است.
Apple Music روش جديدي را براي يافتن موسيقي با دوستان ارائه مي کند.
حالت يک دست صفحه کليد آيفون به صفحه کليد جديدي به نام QuickType مجهز شده که دسترسي سريع و آسان تري را براي تايپ اعداد و کاراکتر هاي خاص مي دهد.
صفحه قفل (لاک اسکرين) و بخش نوتيفيکيشن ها يکپارچه سازي شده اند.
iOS 11 به اپليکيشن جديدي براي اسکن و ارسال اسناد مجهز گرديده است.
قابليت ضبط تصوير صفحه نيز به کنترل سنتر اضافه شده است.

اما موارد ذکر شده همه از مزاياي iOS 11 بود، ولي اين به روز رساني خالي از مشکل نيست.
شايد بدترين مسئله پيش رو، عدم پشتيباني iOS جديد از دستگاه هاي قديمي تر، از جمله: iPhone 5 و 5C به همراه چهارمين نسل آيپد ها باشد.
همچنين iOS 11 تنها در دستگاه هاي 64 بيتي عمل خواهد کرد. يعني اپل رسما پشتيباني از دستگاه هاي 32 بيتي را به پايان رسانده است که شامل سه دستگاه ذکر شده در بالا مي شود. بد تر اين که، اگر اپليکيشني به سيستم iOS نسخه 64 بيتي به روز نشود، در هنگام نصب يا ريستور آن بر روي دستگاه با مشکلات جدي مواجه خواهيد شد. البته اين مشکلي است که به توسعه دهندگان مربوط مي شود و آن ها هستند که بايد با آن کنار بيايند.
اما اين تمام ماجرا نيست؛ يک سرمايه گذار خطر پذير به نام شان کوک مشکلي را در اين نسخه از iOS يافته که به شبکه هاي اجتماعي مربوط مي شود.
او در توييتي اعلام کرده است که اکانت هاي مربوط به شبکه هاي اجتماعي از بخش تنظيمات iOS 11 حذف شده است. اپليکيشن هاي جانبي ديگر امکان دسترسي به اکانت هاي متصل شده را ندارند.
به عبارت ديگر، اگر شما سعي کنيد با Facebook به اپليکيشن ديگري لاگين کنيد، اين کار ممکن نخواهد بود.
شما مي توانيد با مراجعه به Settings > General > About > Applications > App Compatibility اپليکيشن هايي که تحت تاثير اين مسئله قرار مي گيرند را ببينيد. همچنين اين اپليکيشن ها در صورتي که به روز نشوند، با نسخه هاي بعدي iOS کار نمي کند. اگر به روز رساني براي اپليکيشن مورد نظرتان موجود نيست، با سازنده آن تماس بگيريد.
با اين حال تا زمان انتشار رسمي iOS 11 براي عموم فاصله زيادي داريم و فعلا فقط کساني که به عنوان توسعه دهنده در سايت اپل ثبت نام کرده باشند، قادر به استفاده از اين سيستم عامل هستند. شما هم اگر مي خواهيد به عنوان يک توسعه دهنده شناخته شويد و اين نسخه را دريافت کنيد، مي توانيد با هزينه 99 دلار در پرتال اپل ثبت نام کنيد. بايد توجه داشته باشيد که نسخه منتشر شده، يک نسخه اوليه و آزمايشي از iOS 11 بوده و ممکن است دستگاه را دچار مشکل کند.
اپل به زودي يک نسخه آزمايشي از اين سيستم عامل را براي عموم نيز منتشر مي کند که رايگان خواهد بود. ولي پيشنهاد ما اين است که تا پاييز منتظر بمانيد تا نسخه رسمي iOS 11 براي همه منتشر شود. همچنين احتمال مي رود که اين نسخه جديد همزمان با رونمايي از آيفون جديد در ماه سپتامبر بروي اين گوشي به کار گرفته شود.
در پايان بايد گفت که iOS 11 تغييرات دلپذيري را براي کاربران آيفون و آيپد رغم خواهد زد. حتي توسعه دهندگان نيز مي توانند با به کار گيري قابليت هاي جديد اين سيستم عامل، اپليکيشن هاي منحصر به فرد و جذابي را براي کاربران به ارمغان بياورند.


کلیدواژه:

توسعه دهندگان | اپلیکیشن ها | سیستم عامل | قابلیت ها | اضافه شده | مجهز شده | بر روی

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا