تفاوت تهران و توکیو در افتتاح مترو

گزارش یک سفر با خط هفت مترو تهران یک هفته بعد از افتتاح رسمی حاکی از تناقض میان وضع موجود این خط با اطلاعاتی است که در زمان افتتاح آن در اختیار عموم مردم قرار گرفته است.

سرفاصله حرکت قطار در ایستگاه‌های این خط تقریبا دو برابر میزان اعلام شده از سوی مدیران شهری در روز افتتاح است و از سوی دیگر بر خلاف آنچه که مدیریت شهری اعلام کرد، این خط فعلا تنها پنج ایستگاه فعال دارد و دو ایستگاه «دانشگاه تربیت مدرس» و «بریانک» هنوز تکمیل و آماده بهره‌برداری نشده است. ششمین خط مترو تهران که با عنوان «خط هفت» شناخته می‌شود، روز شنبه 20 خرداد ماه رسما افتتاح شد و از یکشنبه هفته گذشته مسافرگیری را در ساعات محدودی از روز آغاز کرد. اخبار زیادی در مورد این افتتاح در روزهای اخیر مطرح شد و برخی اعضای کنونی شورای شهر و منتخبان شورای پنجم نیز به «افتتاح زودرس» این خط انتقاد کردند. با از انجام یک سفر روزانه در خط هفت مترو، و تحقیق میدانی درباره کیفیت سرویس‌دهی این خط به مسافران تناقض‌های آشکاری میان آنچه که وعده داده شده بود با چیزی که اکنون پیاده شده، مشخص می شود. به گزارش دنیای اقتصاد، به این ترتیب فهرستی از اشکالات خط هفت مترو که از قبل هم تقریبا قابل پیش‌بینی بود، به‌دست آمد که بخشی از آن به مدل و الگوی افتتاح این خط که مغایر با الگوی شهرهای پیشرفته جهان است، باز می‌گردد.

مقایسه میان سبک مدیریت شهری تهران در افتتاح خطوط جدید با سبک شهر «توکیو» که به توسعه‌یافتگی شبکه مترو و برخورداری از شبکه مویرگی گسترده در زیر زمین، در جهان مشهور است، نشان می‌دهد «افتتاح زودرس» در خط هفت مترو تهران فارغ از نواقصی که برخی از کارشناسان و اعضای شورای چهارم و پنجم شورای شهر اعلام می‌کنند، یک زیان بزرگ برای پایتخت و متروسوارها رقم زده است و آن، مدت‌زمان غیرقابل توجیه سرفاصله حرکت قطار در ایستگاه‌های خط جدید مترو است. بازدید میدانی از ایستگاه‌های بهره‌برداری شده حاکی از این است که با وجود استقبال دور از انتظار از بخش افتتاح شده خط هفت مترو، سرویس‌دهی ناقص در این خط زمان معطلی بالا در ایستگاه‌ها را رقم زده و برخلاف ادعای اولیه شهرداری تهران در روز افتتاح که سرفاصله قطارهای این خط را 30 دقیقه اعلام کرده بود، اکنون سرفاصله 50 دقیقه‌ای در خط هفت جاری است.

در ورودی ایستگاه‌ها جزئیات ساعت حرکت قطارها در خط هفت با نصب بنرهای اطلاع‌رسان اعلام شده که نشان می‌دهد سرفاصله رسمی ابلاغ شده به عوامل اجرایی، 50 دقیقه است که در برخی از مواقع ممکن است چند دقیقه‌ای هم از این میزان تجاوز کند. زمان واقعی انتظار در خط جدید مترو تهران توسط عوامل هدایت‌کننده مسافران به ایستگاه، در مبادی ورودی ایستگاه‌های خط هفت به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود تا به این ترتیب از اعتراض مسافران به این وضعیت در زمان ورود به ایستگاه، جلوگیری شود. این زمان انتظار حتی در شبکه اتوبوسرانی تهران هم فوق‌العاده کم‌سابقه محسوب می‌شود، چراکه اکنون در بسیاری از خطوط اتوبوسرانی سرفاصله حرکت در ایستگاه‌ها حدود 15 دقیقه است که البته این رقم در خطوط BRT به مراتب کمتر از این است. سرفاصله حرکت قطارها در سایر خطوط مترو تهران در عموم ساعات فعالیت به‌طور میانگین 4 تا 8 دقیقه است و این در حالی است که در مترو توکیو، این میزان بین 3 تا 6 دقیقه تعیین شده است.

به این ترتیب با وجود اینکه مترو در دنیا به سرعت و سادگی در سفرهای درون‌شهری شهرت دارد و جذاب‌ترین شبکه حمل‌ونقل عمومی محسوب می‌شود، در تهران اما تا یکی دو ماه بعد از افتتاح خطوط جدید، فاقد این ویژگی است و این موضوع، اولین آفت مترو سوارها در خطوط مترو تحت تاثیر افتتاح زودرس است. اشکال دوم که در جریان سفر با خط هفت مترو تهران آشکار شد این است که برخلاف اطلاع‌رسانی‌های شهرداری همزمان با افتتاح خط هفت، تنها پنج ایستگاه از مجموع 17 ایستگاه این قطعه از خط هفت مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. هفته گذشته اعلام شد که قطعه 22 کیلومتری از این خط با هفت ایستگاه فعال افتتاح شده است، اما تحقیقات میدانی حاکی است، دو ایستگاه «دانشگاه تربیت مدرس» و «بریانک» هنوز آماده بهره‌برداری نشده و به اذعان برخی از عوامل اجرایی، تکمیل ایستگاه‌های مذکور و نصب پله‌های برقی به دو ماه زمان نیاز دارد.

حتی اگر ظرف دوماه آینده این دو به اتفاق دیگر ایستگاه‌های باقی‌مانده از خط هفت قابل بهره‌برداری شود، به دلیل اینکه شبکه مترو تهران از ناهماهنگی آشکار بین «طول خطوط» و «ظرفیت ناوگان» رنج می‌برد، افزایش ایستگاه‌ها در خط هفت می‌تواند رکورد جدیدی از زمان انتظار مسافران مترو را رقم بزند. طبعا برای بهره‌برداری کامل و تمام وقت از این خط، باید واگن‌های مورد نیاز آن از قطارهای موجود در سایر خطوط تامین شود که این موضوع قدری سرفاصله قطار در خط هفت را تعدیل خواهد کرد، اما سایر خطوط را با افزایش زمان انتظار مسافران روبه‌رو می‌کند. در حال حاضر حدود 1300 واگن مترو در خطوط فعال است که به اعتقاد کارشناسان، شرط افزایش جذابیت سفر با مترو این است که تعداد واگن‌ها به حدود 3 هزار دستگاه افزایش یابد، البته تحقق این امر نیازمند تامین اعتبار قابل توجهی است.

اشکال دیگر نحوه بهره‌برداری از خط هفت مترو تهران که به زیان دو سویه مترو و شهروندان منجر شده این است که سرویس‌دهی در این خط عملا در ساعات غیر پیک (9 صبح تا 14) انجام می‌شود. این جدول زمانی حرکت قطارها، برای سفرهای تحصیلی و شغلی غیرقابل استفاده است چراکه قطار دیرتر از ساعات شروع کار و تحصیل حرکت می‌کند و زودتر از تعطیلی ادارات هم، به کار خود پایان می‌دهد. این وضعیت نه تنها به شهروندان زیان وارد و امکان استفاده از خط هفت را از آنها سلب می‌کند، بلکه از این منظر که بسیاری از مسافران را برای همیشه از بهره‌گیری از ظرفیت این خط مترو منصرف می‌کند، برای مجموعه مترو نیز زیان به حساب می‌آید.

هر چند مدیریت شهری پروتکل سبک افتتاح خطوط مترو را منطبق بر یک پروتکل جهانی اعلام می‌کند، اما بررسی از مترو توکیو بر اساس اطلاعات دریافتی از این شرکت، مشخص می‌کند که مترو در کلانشهرها مطابق پروتکل استاندارد، باید در زمان افتتاح رسمی، تمام دوره‌های تست و دوره‌های حرکت در ساعات محدود روز را پشت سر گذاشته باشد، طوری که خط جدید در زمان افتتاح رسمی مشابه خطوط دیگر از ابتدای صبح تا پایان وقت کاری شبکه مترو به مسافران سرویس دهد. این موضوع در مورد آخرین خط مترو توکیو که در یک دهه اخیر افتتاح شد، صادق بوده است. اما در تهران طی یک دهه اخیر مدل افتتاح‌ها به شکلی بوده که عموما تا هفته‌ها بعد از گشایش رسمی توسط مقامات شهری، خط جدید مترو صرفا در ساعات محدود روز با سرفاصله بسیار زیاد خدمت می‌دهد که برای مسافران قابل استفاده نیست.

تفاوت تهران و توکیو در افتتاح مترو مشخص می‌کند چنانچه یک کلانشهر که به شدت نیازمند توسعه جذاب‌ترین سیستم حمل‌ونقل عمومی است، از الگوی جهانی تبعیت نکند، سهم مترو از پوشش سفرهای درون شهری صرفا با افزایش طول خطوط قابل تقویت نیست. کارشناسان شهری معتقدند در حال حاضر تکرار و تداوم این وضعیت (افتتاح‌های زودرس در خطوط ناتمام) چه در خط تازه افتتاح شده و چه در خط در نوبت افتتاح (خط شش) می‌تواند «سرعت» و «سادگی سفر» را به‌عنوان نیروی جاذبه منحصر به فرد شبکه مترو، به ضد خود تبدیل کند و کندی سرویس‌دهی به دافعه استفاده از مترو برای سفرهای درون‌شهری منجر شود.

انتقال تقاضای سفر از سایر مدهای حمل و نقل (خودرو شخصی، اتوبوس و تاکسی) به خطوط جدید مترو در شرایطی که بهره‌برداری آن تمام وقت نیست، می‌تواند این خطوط را به «شبکه یک‌بار مصرف» برای پایتخت‌نشینان و استفاده‌کنندگان از این خط تبدیل کند. در واقع اکنون که سرفاصله حرکت قطار در خط هفت مترو 50 دقیقه است، تا زمانی که پایتخت‌نشینان در محله‌های اطراف این خط تصمیمی به استفاده از آن نگرفته‌اند، نسبت به آن بی اعتنا هستند، اما در اولین مراجعه زمانی که با واقعیت زمان انتظار بالا روبه‌رو می‌شوند، بسیار بعید است که برای بار دوم از این سیستم استفاده کنند؛ طوری که حتی ماه‌ها بعد از بازگشت سرفاصله قطارها به حالت طبیعی در خط هفت، احتمال مراجعه کسانی که تجربه ناکام قبلی را در این هفته‌ها پشت سر گذاشته‌اند، نادر خواهد بود.

تفاوت‌های مترو توکیو و تهران

تفاوت‌های میان مترو تهران و توکیو تنها از مدل افتتاح آنها نشات نگرفته است بلکه این دو به لحاظ طول خطوط، تعداد ایستگاه‌ها، سهم مترو از پوشش سفرهای روزانه درون‌شهری و مواردی از این دست با یکدیگر تفاوت آشکار دارند. مترو توکیو از سال 1927 میلادی شروع به کار کرده و جدیدترین خط این مترو نیز در سال 2008 راه‌اندازی شده است. این مترو شامل 9 خط است و 179 ایستگاه دارد. در این خطوط دو هزار و 702 قطار با سرفاصله میانگین 3 تا 6 دقیقه بین ساعات 5 صبح تا 30 دقیقه بامداد فعالیت می‌کند. مترو توکیو به‌طور میانگین روزانه حدود هفت میلیون مسافر جابه‌جا می‌کند.

مجموع طول 9 خط مترو توکیو (Tokyo Metro) 1/ 195 کیلومتر است که بخش‌های مشترکی نیز با شرکت‌های راه‌آهن دولتی (Toei Subway) دارد که شامل 4 خط به طول 5/ 337 کیلومتر است. بنابراین در مجموع شبکه مترو پایتخت ژاپن 6/ 532 کیلومتر طول دارد. تعداد کل کارکنان مترو توکیو 10 هزار و 942 نفر است.

این در حالی است که طول خطوط بهره‌برداری شده مترو تهران در حال حاضر 205 کیلومتر است که مجموع نیروهای شرکتی و ایستگاهی شرکت بهره‌برداری مترو به ازای این خطوط در حال حاضر هشت هزار و 900 نفر اعلام شده است. اختلاف سرانه نیروی انسانی در مترو تهران و توکیو در نگاه کارشناسان از تعداد و زمان فعالیت ایستگاه‌ها، میزان مسافرگیری روزانه و نیز سهم مترو از حمل‌ونقل عمومی نشات گرفته است. بر اساس تازه‌ترین آمارهای منتشر شده، سهم مترو از سفرهای درون‌شهری توکیو 3/ 30درصد و سهم مترو تهران حدود 18 درصد است. همچنین میزان سفرهای روزانه با مترو توکیو حدود 7 میلیون و در تهران حدود 5/ 3 میلیون یعنی نصف توکیو است. افزون بر این مترو توکیو 179 ایستگاه دارد و این در حالی است که تعداد ایستگاه‌های مترو تهران در حال حاضر کمتر از 120 است. سرفاصله حرکت قطارها در مترو توکیو در ساعات پیک مسافرگیری 3 دقیقه و در مترو تهران صرف نظر از خط اخیرا افتتاح شده با سرفاصله 50 دقیقه، عموما 4 تا 8 دقیقه است، ضمن اینکه خطوط مترو توکیو روزانه 5/ 1 ساعت بیش از مترو تهران خدمات ارائه می‌کنند.

کلیدواژه:

سرفاصله حرکت قطار | خط هفت مترو تهران | ایستگاه ها | بهره برداری | تهران و توکیو | سرویس دهی | درون شهری | زمان انتظار | حرکت قطارها | سفرهای درون | سهم مترو | حال حاضر | افتتاح شده | مترو توکیو | افتتاح شد | جدید مترو | افتتاح خط | شبکه مترو | خطوط مترو | خط هفت | خط هفت | اعلام شد | طول خطوط | خط مترو | خط جدید

هزینه میلیونی جشن عروسی تنیسور جهان به درب منازل بیمه شدگان و بازنشستگان برای صدور هیچ نوع کارتی مراجعه نمی‌کنیم ناصحی: با امتیاز برمی گردیم مردم گنبدکاووس ۲۲ میلیارد ریال به زلزله‌زدگان کمک کردند مستمری ۱۸ هزار خانوار بازمانده و از کار افتاده برقرار می‌شود مجروح شدن 29 دانش آموز اصفهانی در انفجار آزمایشگاه انفجار درآزمایشگاه مدرسه دراصفهان مهرآبادی: مسکن مهر مناطق زلزله زده کاملا پا برجاست چرخش بنیادی در سنت روشنفکری دینی-دکتر غلامرضا کاشی گیم پلی بازی CALL OF DUTY INFINITE WARFARE - نتدونه معرفی یک فیلم زبان اصلی و 10 اصطلاح یا کلمه جدید زیبا و تاثیرگذار؛ پیام تسلیت دانش‌آموزان شهر داران به کودکان زلزله زده کرمانشاهی؛ کلیپ FAISALIAH TOWER RIYADH, SAUDI ARABIA المملكة العربية السعودية برج الفيصلية بخشی از فعالیت گروه درمانی گیلان اعزامی به کرمانشا0 #عزكم_عزنا | عين السعودية وعين الإماراتي احسان جوادی عشق اول چگونه پیدایش کانتینر تاریخچه حمل را تغییر داد (انگلیسی) استقبال مردم کامیاران ازپیکرپاک شهیدابوبکر معروفی با دف Saudi Arabia Time-Lapse | تايم لابس السعودية من عين مختلفة برنامه زندگی استاندارد(در برنامه شونشینی) - چای اليوم الوطني السعودي ٨٦ إعلان مبتكر الملك عبدالعزيز في عام ٢٠١٦ آموزش ساخت برنامه ( صورت ) جلسه ر.....ی......ح.......آ......ن......ه تصاویر بیست ساله زمین انتقاد شدید فرستاده ویژه،حقانیان از جهانگیری،مسکن مهر اتفاقات خنده دار آموزش ایجاد کردن تجربه خوب برای مشتریان ترانه علی کوچولو هی می خوابید معرفی نرم افزار تعویض روغن روانکار ابوبکر معروفی...استقبال مردم کردستان(سنه)از شهید کردستان زن چادری رو ببینید واقعا جای تاسف داره ایران پیشنهاد کمک انسان دوستانه اسرائیل به مردم زلزله زده را رد کرد! احمدوند عبور از خط قرمز/صحبتهای جنجالی و داغ بغض علی ضیا در مورد مسکن مهر،و زلزله اخیر. الگوی ماشین_استاد منتظری افعال دوکلمه ایی(جداشدنی وجدانشدنی)-استاد محمودی انتگرال_استاد منتظری آموزش مراقبت های امنیت سایبری : ایجاد کردن فرهنگ لغات ا زبان کنکور-استاد محمودی املا ولغت-استاد مهندس منتظری دلگفته های نینوا - برنامه 29 آموزش مراقبت های امنیت سایبری : ایمن ماندن در سفر کشف تریلری کنسرو تاریخ مصرف گذشته فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 رحلة العزم | Together We Prevail أطول 10 ناطحات سحاب في المملكة موسیقی: آهنگ آرامش بخش (قسمت 83) آموزش مراقبت های امنیت سایبری : حفاظت از اطلاعات شناسای آموزش کامپیوتر (اینترنت درس 7) نمایی جذاب از تکنولوژی CGI موسیقی فیلم Sympathy for lady vengeance تصوير جوي نمایش کودک (عروسکی)جشن اول مهرماه96 اخبار خودرو - مشخصات کلی - سوبارو لگاسی سرمای دلچسب فیلم خفه گی حمام صحرایی، درخواست گم شده هموطنان زلزله زده آموزش مراقبت های امنیت سایبری : برقراری امن ارتباطات دی روش عملکرد دستگاه لیزر اس اچ ار (SHR) فروش دستگاه مخمل پاش الکتروسیس ترک09125371393 توییت نما - 27 آبان 96 اعتراض محمود فکری به داور و محرومیت 3جلسه ای این مربی آموزش مراقبت های امنیت سایبری : استفاده ایمن از سرویس ه حمایت امیدوار کننده مردم درباره ی نظام و انقلاب بیان اینکه «کربلا درس مذاکره بود» یک شوخی است! الپژی در جنگ دعوا سر دیده شدن نگاهی به VRay 3.6 - بررسی ویژگی Cryptomatte قناری گلاستر داش ابوالفضل از قم مداح اهل بیت میثم آزادوار آموزش مراقبت های امنیت سایبری : استفاده ایمن از اینترنت ماجرای پرداخت آنلاین (3) محمد امین اکبرپور : تار دستگاه ماهور 13.نیشابورک آموزش تولید و تربیت مدیران در درون شرکت ها / سازمان ها اجاره آپارتمان 135 متری در سعادت آباد فرحزادی تربیت معل اجاره آپارتمان 97 متری در سعادت آباد شکوفان دوم آموزش جامع Elasticsearch اجاره آپارتمان 200 متری در سعادت آباد فرحزادی تربیت معل موسیقی: آهنگ آرامش بخش (قسمت 84) هلال احمر دزده، پولاتون رو بدین به ما! دستیار رهبری گفت :خدا لعنت کند جهانگیری را صحنه هایی از فیلم های معروف، قبل و بعد از تکنولوژِی CGI کارتون پت و مت!!عاااااالیه!! قسمت 4 از کتاب دوم آواتار کورا دوبله اصلی پیش فروش موقعیت اداری 75 و 110 متری در سعادت آباد شهادت امام رضا (ع) تسلیت باد. آنونس انیمیشن اسمورف ها ⭕️ همه برنج های خارجی برنج نیستند!!! مداحى جنجالی و بسیار زیبا در مورد اختلاس و دولت مردان قسمت 5 از کتاب دوم آواتار کورا دوبله اصلی دستیابی تقریبی به درمان یک سندروم لاعلاج، «هانتر» آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی تدریس بی نظیر و فوق حرفه ای مهندس امیر مسعودی تریلر دوم فیلم ددپول ۲ به سفارش کمپین برابری جنسیتی میدی کنترلر آکایی پروفشنال AKAI LPK25 Wireless ضریح امام رضا(علیه السلام) مستند ظهور - قسمت چهارم فرش فانتزی سه بعدی ساوین طرح پوست کد 1312 - فرش ملی تریلر شماره 3 فیلم The Shape of Water - زیرنویس فارسی سکانس بیادماندنی ترور امام حسن توسط خوارج در مختارنامه آپارتمان 97 متری در سعادت آباد آموزش پرورش فرهنگ و مهارت پاسخگویی در خودتان زیست استاد شعبانی شاکری جدیدترین تصاویر از لحظه تیراندازی در قزوین کاور موزیک Closer از The Chainsmokers توسط J.Fla برگزاری دوره های آموزشی عظام در راستای ارتقا دانش فنی موزیک ویدیو جدید سلنا گومز wolves 2017 دابسمش باران عشقمهه فروش آپارتمان 175 متری در سعادت آباد فرحزادی بهاران سوم معرفی نرم افزار آهنگسازی Cubase Pro 9.5 زیست استاد شعبانی شاکری فروش آپارتمان 65 متری در سعادت آباد ارغوان غربی آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی نمای داخل خانه Robert Downey Jr فروش آپارتمان 146 متری در سعادت آباد سپهر معاون ویژه ی دفتر رهبری_خدا لعنت کند جهانگیری را که ... موزیک ویدیوی کرمانشانِم با صدای علی زکریایی چرا آموزش؟ آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی ماجرای پرداخت آنلاین (4) دکلمه هفت سنگ ، ناهید زواره تجدیدپذیرها در ایران اقسام درآمد آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی آرایه تشخیص 2_استاد منتظری تقاضای چادر پیرمرد زلزله زده حل شد بررسی هدفون بیسیم SteelSeries Arctis 7 پروژه بازسازی ساختمان صفر تا صد زلزله کرمانشاه زایمان زیبای مار داخل کیف آیا تازگی ها اتفاق بدی برای شما افتاده؟ دانلود فیلم Justice League 2017 با کیفیت خوب محل عبور ماهی ها از خیابان Black Pink و Weekly Idol _ BTS تجدیدپذیرها در ایران - علیرضا بای آینده ی تکنولوژی 3D آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی پیش بازی جذاب اتلتیکو مادرید - رئال مادرید اسپینر جدیدم کلیپ مصاحبه گردهمایی کانون کارگزاران بورس فروش آپارتمان 72 متری تهرانسر خیابان باشگاه ارسال کمک های مردمی از طرف والدین نگرش زیست استاد شعبانی شاکری اسکورت محموله های کمک های مردمی توسط نیروهای نظامی آنونس سریال «آشوب» تتلو جوگیر شود آهنگ کریس رونالدو فیلم های جالب آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی سکانس فیلم اکشن هوایی Return to Base - Dogfight نخستین عكس صوتى از درخونگاه اموزش نصب پوستر تریلر شماره 2 فیلم BLACK PANTHER نسخه Extended مستندی کوتاه از وضعیت روستاهای سرپل ذهاب پس از زلزله ماعده انجام پروژه روش MULTIMOORA (مولتی مورا) ابراز همدردی ورزشکاران جهان با زلزله زدگان کرمانشاه بیان هدف_استاد منتظری زیست استاد شعبانی شاکری پاراگلایدر حمید سلیمانی برنامه و جشن های کاروان هدهد در قشم-شماره 1 تریلر رسمی فیلم JUSTICE LEAGUE (Heroes) تریلر رسمی فیلم Thor: Ragnarok اولین کاستوم لگو من( تقدیم به اسپارتان کاسپلی و اشکان کاسپلی) ماشا و میشا!!کارتونی فوق العاده!! آرایه تشخیص _استاد منتظری تفاهم نامه همکاری گروه عظام و انجمن ام اس ایران کلیپ مردعنکبوتی 2 زیست استاد شعبانی شاکری ماجرای پرداخت آنلاین (5) کشتی علی بیات دوبند قرمز دوره بارداری _ هفته دهم تا چهاردهم ماعده جدید احتمال افزایش آمار جان باختگان زلزله اخیر هک جم و اکسیر کلش رویال هک clash royale کلش رویال با جم بینهایت و سکه تمام نشدنی در کوتاه ترین زمان جم و کلش رویال خود را نامحدود کنید هک جم و منابع کلش رویال تضمینی کلش رویال نامحدود با جم تمام نشدنی هگ کلش رویال با جم نامحدود و بینهایت هک اکسیر و سکه و جم کلش رویال محمدامین اکبرپور:سه تار دستگاه ماهور 13.نیشابورک چرا بچه ها گوش به فرمان نیستند/سخنرانی دکتر فرهنگ هک کلش رویال و نامحدود کردن جم و سکه کلش رویال بینهاییت جم را هم اکنون دانلود کنید هک سرور کلش رویال 100 درصد تضمینی و تست شده توصیه های آقای الیور نات برای طرفداران آکواریوم گیاهی رویال بینهاییت جم را هم اکنون دانلود کنید هک کلش رویال و نامحدود کردن جم و سکه کلش فراتر از موفقیت-پایگاه مناقصه مزایده و استعلام کشور منوی گزارشات کانال متقلب آپارات فرعون کوچک مجموعه کلیپ های هنر تعامل چطور زندگی ایده آل خودمان را بسازیم ؟ خواهش میکنم ببین جدیدترین تصاویر از لحظه تیراندازی در قزوین افسانه جومونگ!!عاااااالی!! فروش آپارتمان 43 متری در کارون بالاتر از بهنود انتقاد شدید امام صادق(ع) به برخی تبلیغ ها برای غدیر آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی اظهارات تند سردار وحید حقانی در مورد اسحاق جهانگیری فروش آپارتمان 51 متری تهرانسر خیابان 26 تتلو آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی تریلر رسمی فیلم RAMPAGE فیلم های جالب کلیپ تصویری آه ریست BCM ماشین MVMX33 پرواز دیواره پاراگلایدر حمید سلیمانی تصاویر هوایی از زلزله وحشتناک کرمانشاه فروش آپارتمان 110 متری واقع در ایران عظیم زادگان فری استایل بهزاد... زیست استاد شعبانی شاکری دیالوگ ماندگار سریال هزاردستان!! خلق خودنگاره با آینه اجاره آپارتمان 100 متری واقع در ایران دیالمه فروش آپارتمان 65 متری در کارون بالاتر از طوس زیست استاد شعبانی شاکری تست گیربکس لامبورگینی اونتادور شیرازی ته ته خنده نبینی از دستت رفته تدریس ترکیب توابع استاد منتظری دلا بسوز با صدای کمیل سلیمانی ابهری زیست استاد شعبانی شاکری آنونس فیلم سینمایی «آپاندیس» فقط اون بچه کوچیکه/کلیپ خنده دار و جالب موسیقی: آهنگ آرامش بخش (قسمت 85) تیزر فیلم Deadpool 2 با عنوان Wet on wet آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی چه ویژگی هایی کمک میکند که به اهدافمان برسیم؟ نحوه اجرای پروژه تجاری چهارباغ بالا به روش Top-Down جلسه پنجم دوره جامع برنامه نویسی جاوا- پیشنیاز اندروید دیرین دیرین | راه بند آوران کلیپ بلند پرواز باش، به کم راضی نباش! - استاد پناهیان کلیپ « به نام من » مجموعه کلیپ های هنر تعامل حوادث وحشتناک قتل پسرنوجوان در خیابان توسط سارق تدریس درجه 2-استاد منتظری آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی استاد حسین احمدی ✐ نقـ❡ραɪɴтɪηـاشی الـɛℓsαـسا و آنـѦɴɴαـا ✐ ۱۵ حقیقت درباره «اپل» که شاید ندانید! زیست استاد شعبانی شاکری پول سوخت صرفه جویی شده نیروگاه ها را پرداخت نمی کنند تالار قصر نیلی - تهرانپارس وقتی تازه گوشی میخری/کلیپ خنده دار و باحال روز جهانی گرامیداشت قربانیان ترافیک زیست استاد شعبانی شاکری تریلر رسمی فیلم Fifty Shades Freed تریلر فیلم Rememory 2017 باربی های جدیدم و وسایل جدید تولدم آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی عاشقانه تالار قصر گلچین - شهرک غرب روایتی جالب از زن جوانی که به تنهایی با فساد مقابله کرد سخنان تند دکتر ولایتی خطاب به مقامات فرانسوی ریاضی نهم فصل سوم مماس در دایره آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی تدریس ریاضی الگوی ماشین تابع-مشاوره برنامه 4ماهه-25آبان بدرقه کاروان کمک به زلزله زدگان کرمانشاه هزار داستان/گفتگوی امین زندگانی با سپید مویان جوان مکتب خانه ادبیات دفاع مقدس ویژه نوجوانان شهادت امام رضا (ع) را تسلیت میگویم انتقاد ازحضور نورگل یشیلچای در سینمای ایران توصیه امام رضا(ع) به ریان بن شبیب آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی موسیقی: آهنگ آرامش بخش (قسمت 87) آهنگ بسیار زیبا آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی فروش آپارتمان 75 متری بام پونک شهرک نفت آهنگ جدید مهراب چارقد میکس مادر من عزیز من تقدیمی برای دوستای خوبم...........و............ میکس سریال وقتی تو خواب بودی سخنان زیبای شهید مهدی زین الدین While You Were SleepingX میکس سریال وقتی تو خواب بودی میکس mix تدریس بی نظیر و فوق حرفه ای مهندس امیر مسعودی شهادت امام رضا علیه السلام زوج ایرانی حلقه ازدواجشان را به زلزله زدگان دادند سفر به روسیه - کافه گردش #ترفند استفاده از فندک در #سفر و #کمپینگ آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی تدریس بی نظیر و فوق حرفه ای مهندس امیر مسعودی یک روز خوب با سگ خوشکل جسیکا گشتی کوتاه در بارسلونا آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی دکلمه هایی با صدای من گزارش اینستاگرامی علی دایی از کمک های مردمی به غرب کشور تدریس لغات زبان_استاد محمودی فروش آپارتمان 70 متری بام پونک شهرک نفت فیلم خنده دار حمله داعش جدید چرا دربی امشب مادرید دیدنی خواهد بود؟ برخورد توپ فوتبال بازیکن به یک پرنده موسیقی: آهنگ آرامش بخش (قسمت 88) کلیپ تصویری از بالا نگاه کن! - استاد پناهیان آموزش اسلایم کره ای که می شود آن را خورد کنی آغکانا - پاچاماما (مام زمین) (با زیرنویس فارسی) آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی دیدار نماینده مردم شریف قائنات زیرکوه با اهالی خونگرم و مهمان نواز روستای سراب مسکن مهر زلزله کرمانشاه »حقیقت فروش آپارتمان 42 متری در طوس کارون نگاه کن ضرر نداره اقتدار ایران زیبایی های پاییز باغ تالار دشت شقایق - چیتگر صلوات خاصه با نوای شادروان انصاریان زد و خورد شدید معلم با دانش آموز آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی دانلود قانونی فیلم پا تو کفش من نکن تریلر شماره 2 فیلم The Greatest Showman - زیرنویس فارسی آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی برنامه و جشن های کاروان هدهد در قشم-شماره 3 جنین زنده انسان از نمای نزدیک! آموزش JavaScript جلسه سی و دوم (Switch)-سلام برنامه ویدیو مخصوص عاشقان ب ام و ⭕️ مقایسه بسیار جالب سه استان شمالی ایران با کشور هلند آموزش ثبت نام در ایران فیلم رفتار وحشیانه افسر آمریکایی هنگام بازداشت معلم آمریکایی ارسال کمک های مردمی جمع آوری شده برای مناطق زلزله زده آهنگ زیبای نگاه از محمد - MOHAMAD MARHAM NEGAH (افغانی) چادر بهم بدین امضا میدم اگه خونه دار شدم پسش میدم! ویدیو اختصاصی کاربا از کانسپت فوق العاده زیبای کادیلاک کلیپ عذاب قبر جوان گنه کار..(عالیه ) نجاست بهائیان بهترین اهنگ نیویورک در سال 2008-تا آخرش گوش کنید تکنولوژی حیرت آور نسل آتی قطارهای پرسرعت شبکه هوشمند راهی برای ایجاد شبکه هوشمند انرژی دکتر حسن عباسی : از سورنا تا قاسم ب این میگن مرد زندگی❤ عجیب غریب ترین درختان دنیا غیرت دختر کرمانشاهی ویدیو اختصاصی کاربا از کانسپت زیبای ب ام و X7 آدرس دادن و دعوای فوق العاده خنده دار - حتما ببینید حاج مهدی رسولی - یا سید الاحرارمدد علی موسی الرضا موسیقی: آهنگ آرامش بخش (قسمت 89) کلیپ تکان دهنده قبر کن و جنازه دختر زیبا قیصر تست نمایشگر iphone x و سامسونگ galaxy note 8 دردناک ترین لحظه برای یک پدر .. تست ضربه iphone x ویدیو اختصاصی کاربا از ابر خودروی شورولت کوروت ZR1 گرامیداشت قربانیان ترافیک 29 نوامبر تالار هتل شیان - شرق تهران یک لیوان از شهر زیبای پراگ غارت چادر در مناطق زلزله زده کنترل شد درود بر ارتش سرفراز ایران رفتم كف پارتی تبلیغ جالب تویوتا کمری ۲۰۱۸ جدال مرگ و زندگی درس اول:فریم چیست؟ ربات مریخ نورد جدید ناسا تیزر محصولات گروه تربیتی رسانه ای اسرا کاش ماهم دلی به بزرگی این خانواده کرمانشاهی داشتیم آموزش و حل تست تکنیکی ریاضی - استاد حسین احمدی شاهنامه خوانی Awat Bokani 2018" باوو باووی بیوەفایە ! گوێ بگرە بزانە چی ئەڵی پیامی به مامان باباهای راننده کرک اکانت پی پال ساخت خانه های بر روی گسل به وزن 80 کیلو گرم در ژاپن رابطه والدین و فرزندان و تاثیر آن بر شکل گیری شخصیت کود درین درین پونی های من برای مسابقه مهشید تریلر فیلم سریع و خشن 9 نامه عمار شعبده بازى با پول و سكّه ابر خودروی تمام برقی تسلا رودستر روتر وایرلس TL-WR1043N چرا باید به خداوند خوش بین بود؟ تست هوش - ایا مغز شما جوان است یا پیر؟ 10 واقعیتی که درمورد مغز نمی دانید پاشیدن روغن داغ به صورت مشتری ها در رستوران جنسیت مغز شما چیست؟ مغز شما مؤنث است یا مذکر؟ 10 تست!!! دین بی اخلاق، دینداری زمانه ما-محمدجواد مظفر دیرین درین مصاحبه با زلزله زدگان کرمانشاه حمل نقل دنیای آینده ما پنج گل دیدنی از تقابلهای منچستریونایتد و نیوکاسل رضویان و خیابانی در حال جمع آوری کمک برای زلزله زدگان آموزش طرز تهیه بستنی شاتوتی افسران دانلود قانونی انیمیشن ozzy میمیون بدجنس یک فیلم جدید همین الان ساختم ساختن زلزله سنج ساده سخنی از امام (ره) که تقریبا احدی از سیاسیون قبول نکرد! تیتراژ زیبای سریال نوظهور دنیای غرب فروش آپارتمان 110 متری در خوش بالاتر از دامپزشکی آموزش مدل موی مردانه افسران آموزش نصب scratch در اندروید!!! بچینگ رزونانسی درین درین روش تازه محققان برای درمان بیماران سکته مغزی انیمیشن لالایی کودک داروهای مسکن در مغز زن و مرد تاثیر متفاوتی دارد کارگاه آموزشی مدیریت تجربه مشتری (CEM) - کاشان - واترجت صنعتی - لایه برداری عمیق با دستگاه کارواش صنعتی طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و شاد و باحال ۳۱۰ اخبار خودرو - آپشن های پژو 3008 روضه امام رضا علیه السلام عزاداری بسیار زیبای کربلایی مهدی حسین زاده به مناسبت 28 صفر وداع جانسوز خانواده با جوان شهیدشان؛ ندای مرگ بر آمریکا فروش آپارتمان 52 متری در کارون بالاتر از سپه اربعین حسینی از نگاه دانشجویان طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و شاد و باحال ۳۱۱ برنامه xmod اسلایم شبرنگ مزاج شناسی به زبان ساده و کاربردی برنامه و جشن های کاروان هدهد در قشم-شماره 4 اشپزی پاچینی مرغ پنیری دوربین عزاداری دوم بسیار زیبای کربلایی مهدی حسین زاده در روز 28 صفر در مسجد جامع فسقندی گیم پلی بازی TITANFALL 2 - نتدونه طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و شاد و باحال ۳۱۲ سهره رام دستی رضا هدایتی ۰۹۱۰۶۹۶۸۵۳۰ اسکرابر باتری دار - اسکرابر سالن ورزشی - کف شوی دستی معرفی اپلیکیشن پیکتو نتایج مسابقه لگو LEGO با رتبه بندی 41 نفر و تعیین برنده ناتی کاراموز توایس twice جناب خان و خداداد عزیزی کدام مزاج بهتر است؟ مزاج برتر چیست؟ مزاج شناسی و روابط زوجین! دابسمش دیدار و گفت وگوی ماکرون و الحریری کاخ الیزه قرائت اذان و اقامه در گوش نوزاد تازه متولد شده حادثه وحشتناک قتل در شاباش عروسی توصیه پلیسی: تجهیز وسیله نقلیه به ابزار محافظتی دابسمش فروش آپارتمان 50 متری تهرانسر خیابان 26 تیزر رسمی Roadster جدید تسلا چرا دربی امشب مادرید دیدنی خواهد بود؟ باز هم دستت را بریدی؟ استاد پناهیان جا مانده ایم و شهدا رفته اند؛ شهید عبداللهی در سوریه... اسلایم هام اسکرابر برقی - نظافت سوله با اسکرابر - زمین شوی صنعتی گروه پژوهشی شرکت آماس نوری در تاریکی - Flash in the addiction darkness فروش آپارتمان 52 متری در کارون بالاتر از سپه کیسه پر کن 500 عددی یادگیری دو زبان از نوزادی موجب انعطاف پذیری مغز می شود همایون خلیلی مدرس گیتار باس آخرین پژوهشها درباره حیرت آورترین اسرار مغز - futuris 10 تا از نکات جالب درباره مغز انسان ها و 8 نکته دیگر| Top 10 farsi اسلایم آنونس فیلم سینمایی رادیو دانلود فیلم آزاد به قید شرط ببینید خنده داره موزیک ویدیو حامد زمانی و عبدالرضا هلالی : امام رضا ( ع ) دابسمش دیگه که ثابت کنم خودمم دو علت شکست جوان ها در زندگی استاد پناهیان آلاچیق ساحلی - آلاچیق باغ - آلاچیق ویلا 09300093934 مشکل اکتیو نشدن آیفون ios11 خوابیدن در نفت برای بهبود سلامتی فرش سه بعدی ساوین طرح قطره کد 1316 - فروشگاه فرش ملی اسکرابر سرنشین دار - حرفه ای، قدرتمند، کیفیت و با ثبات لباس من که پشتش کاملا توره مشکل Could not activate iPhone 5s چه سگ باهاله نخستین اجلاس کشورهای پیشرفته جهان برای مقابله با خشونت علیه زنان عروسک کوکی من(کادوی تولدم) انیمیشن رنگین کمان ‎همراه با «شهرام سیف هاشمی» در سومین ام بی ای تاپ۰ ۱ دابسمش کلی ترفند جالب و خاص با بادکنک افسران استگاه گرفتن تفاوت ایرانی ها و عراقی ها در نذری دادن بدون تعارف با مداح «کربلا کربلا ما داریم می آییم» ترسیدن شیرها از آدم!/کلیپ خنده دار و جالب جلد گوشیه ایفونم ترکیب توابع-استاد منتظری ترکیب توابع-استاد منتظری سخنان قهرمانانه و مهم پدر شهید مدافع حرم،مرتضی عبداللهی تمرینات پسرِ «کریستیانو رونالدو» با همراهی پدر افسران فیلم هوایی حرکت زائران پیاده رضوی هک صد در صد تضمینی کلش آف کلنز موزیک ویدیو Brave Girlsاز گروه کره ای High Heels دانشکده کسب و کار نماهنگ عاشقانه فیلم کوتاه بلوچی بنام دوز برندسازی ویدیویی موفق و خلاقانه شرکت داو Dove مقاوم سازی شبکه برق HVDC نیوزیلند در برابر زلزله ماین کرافت (درخواستی) واکنش حسن ریوندی به جریمه شدن در خیابان سریال قهوه تلخ بابا آتی و مستشار برکات وقف در سفره های ایرانی مث خودته تصویری به درخواست دوستای فیسبوک سومین جشنواره ادبی هنری رویش در دانشگاه های استان یزد yo-gi-oh power of chaos kaiba the revenge گیم پلی ترکیب توابع-استاد منتظری لحظه استقبال ماکرون و همسرش از سعد حریری و همسرش اسلایدر.وسیله ای که فیلمبرداری از مصاحبه را جذابتر میکن گیم پلی بازی Prince of Persia (2008) - نتدونه بازی کوییز سینمایی حادثه وحشتناک نجات ۲ کودک زنده در زلزله کرمانشاه خط بسته بندی انواع سس و سوپ روند خصوصی سازی در دهه گذشته وایل7 پارت دوم اسلایم های مختلف فیلم عملکرد ماسه آبگریز در آب و خاصیت ماده اسلایم بنفش آموزش جامع کورل دراو ( جلسه دوم ) چهارچوب فعالیت های آستان قدس رضوی آیا کمّیت در نذری دادن مهم است؟ کربلایی عماد بهرامی ( هیئت کف العباس شمیران ) چیتر بازی زولا اسمش nafas021 لولش 9 کپشن خوانده شود هیدروگرافیک آرین کروم09125371393 خنده دار ترین کلیپ این ماه حمله وحشیانه سارقان شمشیر به دست به مغازه دانلود نسخه فشرده بازی GUTS 2017 سقوط تابلوی تبلیغاتی در تبریز پاور لاین آداپتوری وایرلس TL-WPA4530 KIT وداع جانسوز همسر شهید مدافع حرم، مرتضی عبداللهی خشکی چشم و علائم این بیماری پیانوی موسیقی متن تاج و تخت GOT تطابق ریاضی با کنکور96_استاد منتظری هیدروگرافیک09125371393 رونمایی ایلان ماسک از تسلا رودستر جدید فیلم بلوچی مزدور دختر است دیگر میدی کنترلر آکایی پروفشنال AKAI Professional APC Key25 فیلم کوتاه بلوچی گلوکار طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و باحال ۳۱۳ فیلم بلوچی بی وسی فیلم کوتاه بلوچی داگو فیلم کوتاه بلوچی پتان (افغانی) روایت مکالمه سردار جعفری به زبان خیلی خیلی ساده طرفداران تکامل و تایید نزدیکی با حیوانات اگر این اختلال ها را در چشم خود دارید دچار این بیماری ها هستید آنونس فصل جدید سریال فرار از زندان آهنگ فلاترشای آهنگ جدید عاشقانه از حسن احمدی طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و شاد و باحال ۳۱۴ تضمین سلامت چشم با این مواد غذایی یکی از گل های من تو fifa 17 ( توضیحات مهم ) فستیوال نوآوری های صنعت تجهیزات ورزشی و توانبخشی طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و شاد و باحال ۳۱۵ آنونس سریال the night of لودر لیفتراکی تغییرات زمین طی 20 سال را در ویدئوی دو دقیقه ای ناسا ببینید طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و شاد و باحال ۳۱۶ فیلم کوتاه بلوچی عجام (آرایشگر) فروش آپارتمان 56 متری در کارون بالاتر از سپه سخنرانی دکتر صدیق در همایش حکیم فضولی تست نصب کنترل روی فرمان MVM 315 تأسیس نخستین مدرسه بین الملل شرق کشور در مشهد امیر مسعودی مدرس ریاضی کنکور (قسمت 1) برنامه زندگی استاندارد(در برنامه شونشینی) -آداپتور انتقاد شدید سردار وحید حقانیان از اسحاق جهانگیری ادویه جاتی که شما را از مرگ نجات میدهند فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 انیمیشن قرار امیرتتلو آهنگ ممنوع اعزام ۸۰ دانشجوی جهادگر یزدی به مناطق محروم کرمانشاه این مواد غذایی رگ‌ها را مسدود می‌کنند ده تا از زیباترین زنان ارتشی در کشورهای مختلف علی و ذره بینش- مسابقه علی و ذره بینش موریانه استندآپی متفاوت از مهسا ایرانیان در کنار خَر لاکچری به اسم تیتا و صاحبش آقا هادی امیر تتلو در مناطق زلزله زده حرف های احمدی نژاد در بازدید از زلزله زدگان. امروز فیلم جدید the barbarian gladiator پراید زیر آوار مانده در سرپل ذهاب که هنوز سرپاست کلیپ خنده دار و جالب/دابسمش خنده دار و باحال حامی مجله گیلگمش کلیپ انگیزشی ورزشی -حتی نمی توانستم یک شنا انجام دهم تین کلاینتtc760 ایفون x داخل چاه گفتگو رادیو سلامت با حجت الاسلام والمسلمین حسین فتحی بررسی ویدیویی Samsung Gear Sport حل تست ریاضی_استاد منتظری علی و ذره بینش- پشه کلیپ عکس های لاکچری و فانتزی رابطه خارج از عرف راه حل جامعه بچه های تک والد!!! کمک رسانی به نیابت مردم پاکستان به زلزله زدگان کرمانشاه Roman sharifi فشار چشم ، سوزش چشم اسلایم دونه برفی مستمری بگیری که فرش زیر پایش را برای زلزله زدگان داد آموزش بافتنی با قلاب - بافت سبد با نخ تریکو نماهنگ جدید محسن چاوشی برای سریال سایه بان فیلیپینی و ناک اوت شدن در تکواندو علی و ذره بینش- ذره بین Roman sharifi سوزش سر دل یا رفلاکس معده خداحافظ ولی عشقم .... آموزش رسیدن به استادی در کار با Illustrator CC 2017 تست سربالایی برای کامیون آهنگ فوق العاده سوزناک قشنگ و غمگین ایرانی درمان نفخ و درد معده گشت ارشاد شناخت شناسی وخط مشی گذاری عمومی-علیرضا علوی تبار فرش فانتزی سه بعدی ساوین طرح ماگما کد 1318 فروش دستگاه ابکاری فانتاکروم09125371393 اینترنت مخابرات گیم پلی بازی DARK SOULS 3 - Ashes of Ariandel - نتدونه آموزش چلو ماهیچه رستورانی متفاوت ترین کتابخانه دنیا با 1.2 میلیون جلد کتاب Zoo Tycoon 2 Endangered Species تهران سی دی شاپ علی و ذره بینش- سنجاقک مقاومت ضربه گیر TTC در برابر فشار زیاد دابسمش سعید تست تصادف هیوندای I20 چگونه خوش بین باشیم؟ اجرای نوعی موسیقی با ضربه زدن به بدن دو مرد آبکاری/فانتاکروم آرین/فروش دستگاه پاششی کروم09125371393 این گیاه به داد معده شما می رسد دانلود فیلم نهنگ عنبر 2رایگان بدون خرید قانونی از کانال تلگرام cinamaalborzir@دا آموزش پول درآوردن از Instagram هک جم و منابع بازی کلش آف کلنز فیلم بسیار زیبا و دیدیدنی رشت فیلم آموزشی تهیه کیک هویج فیلم آموزشی تهیه کیک سیب زمینی با سس چیمیچوری سیستم هیولا به این میگن حل بیماری معده بعد از 40 سال در 15 روز به وسیله خامگیاهخواری از کمدی تا تراژدی؛ چه بلایی سر جیم کری اومده؟ هلل یوسه علی و ذره بینش- شب تاب امیر مسعودی مدرس ریاضی کنکور (قسمت 2) فانتاکروم/آبکاری شیشه/فروش دستگاه پاششی کروم09125371393 نمایندگی پرینترهای فارگو « ‎چهارمین بررسی ‎شهرام سیف هاشمی» در ‎#ام_بی_ای_تاپ10 آموزش ساخت شن جادویى(توضیحات مهم) نماهنگ -باب المراد- با صدای محمود کریمی آموزش تزیین کیک به شکل درخت کریسمس خواص سیاه دانه و درمان 1000 درد با “سیاه دانه” شایعه سازی رسانه های ضدانقلاب بر علیه سردار جعفری مسابقه با ماشین تویوتا Ep_1 Parte_2 SIXTEEN اولین برنامه توایس Ep_1 Parte_1 SIXTEEN قسمت اول برنامه توایس امان از درد معده؛ اگر شما هم از درد معده رنج می برید حتما این ویدئو را ببینید علی و ذره بینش- عنکبوت 26 آبان _ بازی مستقل زولا _ تک تیر انداز _ نمروت احتمال فروریختن پل ازگله به دلیل ترافیک خودروهای شخصی آبکاری فانتاکروم آرین کروم.قیمت دستگاه09125371393 صحنه ماندگار شهادت امام رضا (ع) در سریال ولایت عشق طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و شاد و باحال ۳۱۷ آموزش جاوااسکریپت ( بر اساس آخرین تغییرات 2017 ) گروه نوازی (نی، تار و تنبک) مسئولین نوکرهستند نه رئیس(جنجالی داغ) نقشه گریزمان برای کله پا کردن کریس رونالدو (دوبله) آیا انیموجی در آیفون 8 کار می کند؟ قیمت پودر مخمل/مخمل پاش آرین کروم09125371393 اسپورت کردم ماشین مورد علاقم NFS pay back طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و شاد و باحال ۳۱۸ هلل یوسه آموزش مهارت های حضور موفق در بازار کار علی دویل قهوه تلخ بابا شاه و بابا آتی زالو در بندرعباس ترافیک شدید و وحشتناک خودروهای شخصی در سرپل ذهاب اسلایم رنگین کمانی دابسمشم قرآن (پیام قرانی ،سوره توحید وکوثر) آموزش مبانی Lean ( خلق بیشترین ارزش برای مشتری با کمتری مهمترین سوالی که فروشندگان باید به آن پاسخ دهند طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و شاد و باحال ۳۱۹ علامیه جهت عضو گیری هک جم و منابع تمام نشدنی کلش هک جم و منابع کلش صد در صد تضمینی و تست شده 10 ویژگی جالب هلیکوپتر ویژه دونالد ترامپ (مارین وان) هک کلش با جم تمام نشدنی شکار بلدرچین با تله چاله ای بسیار جالب جم کلش را رایگان نامحدود کنید هیدروگرافیک09125371393 هم اکنون جم و منابع کلش آف کلنز را نامحدود کنید طنز خنده دار کلیپ دابسمش خنده دار و شاد و باحال ۳۲۰ -// #دستــاتــو کـه میگـیرمـ هک تضمینی جم و منابع کلش هک 100% تضمینی کلش آف کلنز جم نامحدود بازی کلش هک بازی کلش آف کلنز جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن دستور رسمی برای اخراج فوری دو استاد دانشگاه آزاد اراک انباگسینگ بازی لگو جنگ ستارگان هک جم و منابع تمام نشدنی کلش شوخی خنده دار یه خطبه جالب عقد به زبان دری (افغانستانی) فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 روشی برای تقویت بینای چشم علی و ذره بینش- زنبور جنگ ستارگان 8 دانستنی‌های شگفت انگیز از دنیای مارها - قسمت 2 هک بازی کلش آف کلنز هک سرور کلش تضمینی و تست شده آبکاری استیل /فروش دستگاه فانتاکروم09125371393 علی و ذره بینش- کفشدوزک هک جم و اکسیر کلش اف کلنز جراحی شگفت انگیز برای تنظیم ستون فقرات منحنی آموزش iOS ویژه برنامه نویسان Android آپدیت جدید کلش برای نامحدود نمودن جم کلش آف کلنز به سایت www.clashh.ir ویدئویی از عمل جراحی لازیک؛ برای آنها که می خواهند از شر عینک راحت شوند دستگاه رباتیک توانبخشی برای اندام تحتانی اقدامات اولیه در آسیب هاب چشمی دل نداری نگاه نکن انتقادهای صریح یک خبرنگار محلی از پنج روز بی‌توجهی حکومت به زلزله‌زدگان اولین خلبان زن هواپیمای مسافربری آموزش پیدا کردن آسان شغل با LinkedIn Premium Career سخنرانی بسیارزیبا لعن و برائت در ایات وروایات شاهکار زیبا از راه سازی و جاده سازی بسیار زیبا و دیدنی گلد اسلایم یادی کنیم از کسانی که الان در جمع ما نیستند فروش دستگاه ابکاری فانتاکروم/آبکاری شیشه09125371393 دیدار پایانی لیگ برتر والیبال بانوان باشگاه های ایران تین کلاینتNC690W آموزش مجازی سازی در لینوکس - LFCS: Virtualization (Ubun آسانرو وسیله ای جهت راه رفتن معلولین انیمیشن کارتون فوق العاده خنده دار و باحال خل و چل ها فیلم آموزشی تهیه کیک هویج بوجود آمدن شکل عجیب قبل از انهدام خودروی انتحاری داعش روبات روبابه 2 تدریس گرامر_استاد محمودی تطابق های ریاضی _استاد منتظری حل تست حسن تعلیل_استاد منتظری حل تست موضوعی زبان-استاد منتظری سخنرانی امام زمان ۶۰ ثانیه: رونمایی تسلا از دو خودروی جدید عصبانیت طراح لباس عروسی بهاره رهنما از کامنت های مردم: متاسفم که سراسر عقده هستید کنسرتی که عواید فروشش تمام و کمال صرف حیوانات میشود آموزش Entity Framework تیتان ها به پیش جفته اید ال دوچرخه تردمیلی صبا فیلم آموزشی تهیه کیک سیب زمینی با سس چیمیچوری اولین تصاویر هوایی از حجم خرابی ها از شهر سرپل ذهاب رضا نورالهی ( تور آموزشی قوانین طلایی فروش ) مصاحبه با یک کارگردان ناظر انیمیشن سازی 6 راهکار کاهش چانه زنی مشتریان در برابر قیمت سامی پولیش پرسپولیس آموزش مهارت های گوش دادن به مشتری اولین تصاویر هوایی از حجم خرابی ها در شهر زلزله زده س قرائت اذان و اقامه در گوش نوزاد در سر پل ذهاب مدرکه برتری و قوی بوده کریس نسبت به لیان حیوان عجیب خیاردریایی به رگبار بستن داعشی ها از داخل بالگرد در جزیره خالدیه

آخرین خبرهـا