روسیه از کوبا در برابر آمریکا حمایت کرد

به گزارش پارس نیوز،

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ضمن انتقاد از سیاست تنش زدایی باراک اوباما سلف خود در قبال هاوانا، ضمن اعلام سیاست های جدید، محدودیت هایی نسبت به سفر و تجارت آمریکایی ها مرتبط با کوبا اعمال کرد.
وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: سیاست اعلام شده از سوی دونالد ترامپ، خط مشی دوره جنگ سرد را باز می گرداند و چنین رویکردی در چندین دهه از ویژگی دولت های آمریکا بود.
در بیانیه آمده است: روسیه همبستگی خود را با کوبا کشور دوست، صلح جو و عضو معتبر جامعه جهانی که نقش سازنده ای در آمریکای لاتین و امور جهانی دارد، اعلام می کند.
وزارت خارجه روسیه تاکید کرده است: مخالف هر گونه تحریم، محاصره و سیاست های محدود کننده هستیم و از گفت وگو، همکاری و برقراری ارتباط بدون تحمیل اراده، فشار و مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل حمایت می کنیم.
در پایان بیانیه تاکید شده است که بسیاری از کشورهای جهان از چنین رویکردی در باره کوبا حمایت می کنند و نتایج رای گیری قطعنامه مجمع عمومی شورای امنیت در مورد این کشور هم واقعیت را به خوبی نشان داد.
آلکساندر شتینین رئیس اداره آمریکای لاتین وزارت امور خارجه روسیه نیز روز شنبه اعلام کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به سیاست دوره جنگ سرد در باره کوبا روی آورده که تاسف آور است.
وی با انتقاد از رویکرد ضدکوبایی ترامپ اظهار کرد: مسکو از اینکه سیاست ضدکوبایی در آمریکا دوباره مورد توجه قرار گرفته و ترامپ به خط مشی دوره جنگ سرد بازگشته، متاسف است.
شتینین به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: سیاست جدید آمریکا در باره کوبا، یادآور شرایط جنگ سرد است که به فراموشی سپرده شده بود. چنین رویکردی را واشنگتن دهها سال در مورد هاوانا اعمال می کرد.
مقام وزارت خارجه روسیه افزود: زمانی که دولت قبلی آمریکا، سیاست این کشور را در قبال هاوانا تغییر داد، مسکو آن را نشانه حسن نیت برخی سیاستمداران آمریکایی و نماد شکست سیاست فشار و تحریم علیه کوبا کشور کوچک و آزاد آمریکای لاتین برشمرد.
به گزارش ایرنا، روابط آمریکا و کوبا درپی انقلاب ضدامپریالیستی 1959 در این کشور قطع شد.‏ اوباما و رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا در دسامبر 2014 گرمی روابط دو کشور را اعلام کردند و از آن زمان گام هایی ‏را برای ترمیم مناسبات برداشتند‎اوباما ضمن دیدار از کوبا بخش هایی از تحریم های اعمال شده علیه این کشور از سال 1962 را کاهش داد.‏
همچنین پروازها بین دو کشور از سرگرفته شد و کشتی های تفریحی اکنون می توانند بین میامی و هاوانا رفت و آمد کنند.
برخی نمایندگان هم حزبی ترامپ، پیش از تصمیم ترامپ با ارسال نامه ای خواستند در روابط با هاوانا تجدید نظر نکند.
آنها از این که رئیس جمهوری آمریکا درصدد لغو سیاست های ‏اوباما است، عمیقا ابراز نگرانی کرده و هشدار داده اند که این کار می تواند کوبا را تشویق کند که به کشورهایی مانند روسیه ‏و چین وابسته شوند.‏

کلیدواژه:

رئیس جمهوری | خارجه روسیه | جنگ سرد

پنالتی بارسلونا مقابل ایبار درست بود؟ (عکس) پدیده امریکایی احمدی نژاد را رو سفید کرد! تهران خواهان توسعه روابط با اسلام آباد در همه زمینه ها است/ آماده تامین انرژی پاکستان هستیم/ تکمیل خط لوله انتقال گاز به نفع ایران و پاکستان است/ حمله گروه های تروریستی از داخل پاکستان به مرزهای ایران، به نفع روابط دو کشور نیست

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا