10 علت کم نشدن وزن با رژيم غذايي و ورزش

خبرگزاري آريا -


برنامه روزانه خود را بررسي کنيد تا ببينيد چه چيزي مانع از کاهش وزن شما مي شود‎

هنوز نمي توانيد وزن کم کنيد؟ حالا زمان آن فرا رسيده است که برنامه روزانه خود را بررسي کنيد تا ببينيد چه چيزي مانع از کاهش وزن شما مي شود. بر خلاف برجستگي ها و جوش هايي که به طور ناگهاني بر روي صورت شما ظاهر مي شوند، کاهش وزن به صورت يک شبه اتفاق نمي افتد. اگر شما مصرف کالري را کمتر کرده ايد، ديگر غذاهاي سرخ شده نمي خوريد و به طور مرتب ورزش مي کنيد بايد آغاز فرايند کاهش وزن را مشاهده کنيد. اگر نمي توانيد وزن کم کنيد بايد به دنبال دلايل آن باشد. ممکن است برنامه روزانه شما هنوز هم عادت هاي بدي را داشته باشد که مانع از پيشرفت شما مي شود. خبر خوب اين است که ما در اين مقاله قصد داريم به شما کمک کنيم. در ادامه 15 دليل پنهاني که مانع از کاهش وزن شما مي شود را با هم مرور خواهيم کرد.

در مصرف غذاهاي سالم زياده روي مي کنيد:
اينکه مواد غذايي مصرفي شما سالم است دليل نمي شود پا را از محدوده موردنظر فراتر بگذاريد و در مصرف آن زياده روي کنيد. در حقيقت بيشتر مواد غذايي سالم و مغذي که به رژيم غذايي خود اضافه مي کنيد(همچون آووکادو، شکلات تلخ، آجيل ها و کره آجيل ها) مي تواند در صورت مصرف بيش از حد باعث افزايش وزن شود. هر کدام از اين مواد غذايي مي تواند براي بدن شما خوب باشد اما آن ها اگر زياد مصرف شوند حجم انرژي بالايي را وارد بدن خواهند کرد. در چنين شرايطي کالري اضافي به صورت چربي در بدن ذخيره شود.

نکته: اندازه وعده غذايي پيشنهاد شده توسط متخصصان را قبل از مصرف، يادداشت کنيد.

شما به وعده غذايي آماده شده در مايکروويو علاقه مند هستيد:
فاکتور راحتي چيز خوبي است اما وعده هاي غذايي که در مايکروويو آماده مي شود اغلب با موادي پر شده اند که مي توانند حجم شکم را بيشتر نمايند. در حقيقت استفاده از چنين غذاهايي تنها باعث نفخ شکم نمي شود. محققان دريافته اند که براي هر گرم اضافي از نمکي که در روز مي خوريد، خطر ابتلا به چاقي تا 25 درصد افزايش پيدا مي کند. متخصصان بر اين باورند که نمک مي تواند عملکرد متابوليستي بدن و روش پردازش چربي ها را تغيير دهد و در نهايت باعث افزايش وزن شود.

نکته: چرا بيشتر افراد به استفاده از غذاهاي آماده شده در مايکروويو روي مي آورند؟ خوب بزرگترين دليل، راحتي استفاده از آن است. اگر زماني براي پختن مواد غذايي خود نداريد، سعي کنيد آن ها را از قبل آماده کنيد.

به اندازه کافي نمي خوابيد:
بدون داشتن خواب کافي، مصرف هوشمندانه غذاها و انجام تمرينات ورزشي نمي تواند در کاهش وزن کمکي به شما بکند. اين موضوع بدين خاطر است که افراد با دوره خواب کوتاه تر، سطح BMI بالاتر و دور کمر بيشتري دارند. متخصصان بر اين باورند که ارتباطي بين افزايش وزن و کاهش خواب وجود دارد و اين موضوع بدين خاطر است که کمبود خواب مي تواند سطح هورمون استرس يعني کورتيزول را بالاتر ببرد. همچنين کمبود خواب مي تواند کارايي هورمون هاي تنظيم کننده گرسنگي را مختل کند. کمبود خواب با ريکاوري بعد از تمرينات ورزشي نيز تداخل دارد.

نکته: شش الي هشت ساعت خواب شبانه نه تنها مهم است بلکه اگر به صورت روزانه تنظيم شود مي تواند کمک فراواني در کاهش وزن بکند. سعي کنيد خواب خود را با رژيم غذايي خوب متعادل سازيد.

به اندازه کافي غذا نمي خوريد:
به نظر مي رسد اين گزينه به کاهش وزن کمک مي کند اما نداشتن سوخت کافي در بدن نيز به اندازه افزايش کالري ها خطرناک است. زماني که مي خواهيد به سرعت وزن قابل توجهي را کم کنيد، ممکن است تا جايي که مي توانيد کالري هاي مصرفي را کمتر نماييد. اين راه حل نه تنها مي تواند باعث کمبود مواد مغذي و ويتامين هاي بدن شود بلکه اثر معکوسي بر روي کاهش وزن خواهد داشت. مشکل اينجاست زماني که به شدت مصرف کالري ها را کمتر مي کنيد، بدن چربي را نگه مي دارد و از عضلات به عنوان انرژي استفاده مي کند. همين امر به کاهش متابوليسم بدن مي انجامد.

نکته: سعي کنيد از برنامه غذايي سالم براي داشتن شکمي صاف استفاده کنيد.

هنوز آشپزخانه خود را از مواد غذايي ناسالم پاک نکرده ايد:
هر برنامه و رژيم غذايي موفقي با يک چيز شروع مي شود و آن هم پاکسازي اشپزخانه از مواد غذايي ناسالم است. اينکار نه تنها به شما کمک مي کند فضاي کافي براي گزينه هاي سالم تر داشته باشيد بلکه کمک مي کند از شر مواد غذايي ناسالم نيز خلاص شويد.

بسيار سخت گير هستيد:
اگر هوس چيزي را کرده ايد که مي دانيد براي اهداف کاهش وزن شما زياد خوب نيست ، مصرف آن را کلا کنار نگذاريد. مصرف نکردن چيزي که هوس کرده ايد تنها باعث مي شود احساس محدوديت کنيد و تلاش خود را کنار بگذاريد. به اين فکر کنيد که تا به حال چند بار رژيم غذايي خود را شکسته ايد؟ سعي کنيد مصرف مواد غذايي دلخواه را به صورت متعادل ادامه دهيد و هوس خود را بدين گونه تحت کنترل درآوريد.

نکته: به جاي اينکه براي خود محدوديت هايي را قائل شويد بهتر است بازي X و سپس Y را انجام دهيد. به عنوان مثال به خودتان بگوييد اگر امشب شکلات بخورم بايد پس از آن دو ليوان آب داشته باشم. يا مثلا به خود بگوييد: اگر امروز به باشگاه نروم بايد 10 دقيقه از هر ساعت را به انجام دراز نشست اختصاص دهم.

آب کافي نمي نوشيد:
اگرچه اين موضوع شگفت آور است اما حقيقت دارد. کل وزن بدن شما تنها از چربي تشکيل نشده است. اب نيز در اين وزن دخيل است. اگر رژيم غذايي پر نمکي داشته باشيد بدن آب را آماده تر نگه مي دارد و همين امر کاهش وزن را کمتر مي کند.

نکته: اگرچه نوشيدن زياد آب به نظر خوب نمي رسد اما نوشيدن آب کافي مي تواند به بدن کمک کمک کند از شر وزن آب اضافي خلاص شود.

به نوشيدني هاي رژيمي تکيه مي کنيد:
شما فکر مي کنيد که کم کردن نوشيدني هاي شکردار و کم کالري مي تواند براي کاهش وزن مناسب باشد اما اثرات طولاني مدت نوشيدني هاي رژيمي کاملا برعکس است. مطالعات انجام شده نشان داده است که شيرين کننده هاي مصنوعي موجود در نوشابه و ساير غذاهاي رژيمي مي تواند هوس شما براي مواد شيرين همچون بيسکوييت و کيک را افزايش دهد. ساير مطالعات شيرين کننده هاي مصنوعي را به کاهش سطح پروبيوتيک هاي مبارزه کننده با التهاب که در شکم زندگي مي کنند مرتبط مي دانند. زماني که خوردن مواد شيرين را کلا کنار مي گذاريد، هوس شما براي خوردن چنين موادي بيشتر مي شود.

نکته: سعي کنيد به جاي نوشيدن اين مواد به مواد غذايي طبيعي براي کاهش وزن روي بياوريد.

دليلي براي کاهش وزن نداريد:
بيشتر افراد رژيم غذايي خود را بدون برنامه و انگيزه مناسب آغاز مي کنند. در حقيقت برخي از دلايل محبوبي که باعث آغاز برنامه کاهش وزن مي شود خارجي يا بر اساس دوره هاي زماني کوتاه هستند. زماني که تصميم مي گيريد کاهش وزن را تجربه کنيد، بهتر است منبع انگيزشي قوي و قدرتمندي داشته باشيد.

نکته: انگيزه بايد دروني باشد. اگر به دنبال انگيزه هستيد مي توانيد بهترين دلايل موجود براي کاهش وزن را مرور کنيد.

تنها سه وعده غذايي در روز مصرف مي کنيد:
فکر مي کنيد براي کاهش وزن خود بايد سه وعده غذايي را در روز مصرف کنيد؟ هميشه هم چنين نيست. لازم نيست منتظر وعده غذايي بمانيد تا غذايي را مصرف کنيد. اگرچه اين موضوع به نظرعجيب مي رسد اما مصرف مکرر مواد غذايي با حجم اندک به شما کمک مي کند وزن بيشتري کم کنيد.

نکته: دکتر ول توصيه مي کند دو ميان وعده 200 کالري را بين وعده هاي غذايي خود داشته باشيد که 10 گرم پروتئين و 5 گرم فيبر دارد. به عنوان مثال مي توانيد دو تخم مرغ آب پز را ميل کنيد. ميان وعده هاي اين چنيني، مواد مغذي مورد نياز شما را فراهم مي کنند و هوس موجود براي خوردن موادي که باعث کند شدن کاهش وزن مي شود را کمتر مي نمايند.

منبع: majalesalamat.com


کلیدواژه:

برای کاهش وزن | کاهش وزن شما | داشته باشید | کاهش وزن | وعده غذایی | مواد غذایی | رژیم غذایی | شما می شود | غذایی خود | سعی کنید | کم کنید | وزن کم

باز هم تغییر/هم در پستها و هم در ترکیب!! روایت تاجگردون از رای عدم اعتماد مجلس به "بیطرف" راه اندازی کاروان خدمت کمیته امداد در شبستر پاسخ رهبر انقلاب به چند استفتاء/ بازيِ ورق به قصد غير قمار نظر خشايار ديهيمي درباره سياست‌هاي فرهنگي بيش از يک ميليون زائر وارد عربستان شده اند تساوی روستوف در غیاب عزت‌اللهی سرکرده گروهک تروریستی جیش‌النصر زنده است

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا