فقر تنها دلیل بوجود آمدن کودکان کار نیست، اما مهمترین است

جامعه > آسیب‌ها - مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه می‌گوید: جزو معدود کشورهایی هستیم که سیاست‌های خوبی برای سامان‌دهی کودکان کار داریم.

امید کریمی: تعداد کودکان کار سرچهارراه ها زیاد شده است؟ احتمال پاسخ بیشتر شهروندان به این سوال مثبت است. و البته بسیاری هم می گویند این کودکان، مهاجرانی هستند که از کشورهای دیگر به ایران آمده اند. اما مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه چنین چیزی را قبول ندارد: «البته ما آنچه که مردم می‌بینند را انکار نمی‌کنیم.»
به مناسب روز جهانی کودک کار با دکتر روزبه کردونی، مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی تعاون، کار و وزارت رفاه در کافه خبر درباره تعداد کودکان کار، برنامه های دولت برای ساماندهی کودکان کار و همچنین برنامه های به سرانجام رسیده دولت یازدهم دراین باره، گفتگو کردیم.

مشروح گفتگوی خبرآنلاین با مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه را در ادامه می‌خوانید؛

چقدر کودکان کار بومی و چقدر کودکان کار وارداتی داریم؟

ما در بحث کودکان اول باید تفکیک تعریفی داشته باشیم. چهار تعریف را در حوزه کار کودکان باید بپذیریم. اولین آن تعریف کودک در اشتغال است که این به معنی کاری است که کودک انجام می‌دهد ولی برای او مضر نیست‌ و بسیاری از فعالیت‌های کودکان را شامل می‌شود که پاره وقت یا دائم همراه با دستمزد یا بدون دستمزد باشد. نه اینکه کار کودک در همه کشورها مجاز باشد ولی آن چیزی که راجع به آن کنوانسیون تشکیل شده و روزی را برای آن در تقویم در نظر گرفته باشد، مفهوم کودک کار است که اشاره به استخدام کودک برای کار دارد، به طوری که از کودکی خودشان محروم شوند، به مدرسه نروند و به لحاظ ذهنی، جسمی، اجتماعی و اخلاقی کار برای آنها مضر باشد. یعنی ممکن است که اشتغالی داشته باشند که برای آنها ضرر بالایی نداشته باشد. نه اینکه این نوع کاری که ضرری به کودک نزند مورد تایید است ولی آن چیزی که به طور جدی علیه آن کنوانسیون تشکیل شده و همه متفق هستند که نباید وجود داشته باشد کودک کار است.


کودک کار و کودک در اشتغال چه تفاوتی با هم دارند؟

در تعریف کودک کار به کودک از لحاظ جسمی، اجتماعی، ذهنی و اخلاقی آسیب وارد می‌شود و این کار مانع تحصیل او می‌شود. ولی در اشتغال کودک این آسیب‌ها به او وارد نمی‌شود. به طور مثال ممکن است همه ما در کودکی در مغازه پدر و در کنار او کار کرده باشیم. کار در مفهوم بین الملل اگر در چهار بعد ذهنی،روانی، اخلاقی و جسمی آسیب زننده نباشد و مانع تحصیل نشود مفهوم کودک کار را نمی‌دهد.

پس کودک کار زیرمجموعه کودک در اشتغال است؟

بله. اما اتفاقی که در ایران افتاده چیست؟ این دو مفهوم در ایران تحت عنوان کودک کار ترجمه شده است در حالی که ما باید از لحاظ مفهومی بین این دو تفکیک قائل شویم. موضوع دیگری که بسیار مهم است، شناخت مفهوم کودک خیابانی و تفکیک آن از کودک در خیابان است. کودکان خیابانی، کودکانی هستند که در خیابان زندگی می‌‌کنند، بی‌خانمان هستند و کارتن خوابی می‌کنند ولی کودک در خیابان، کودکی است که روزها در خیابان کار می‌کند ولی شب به خانه‌اش باز می‌گردد و سرپناهی دارد. ما در ایران با پدیده دوم روبه‌رو هستیم.

چند کودک کار در ایران داریم؟

ارقام مربوط به کودکان کار متفاوت است. کودک در اشتغال در دنیا۲۷۰ میلیون نفر است. و کودک کار ۱۶۷ میلیون نفر است. گروه سنی کودک اشتغال بین ۵ تا ۱۴ سال ۱۴۴میلیون نفر در دنیا و بین ۵ تا ۱۴ سال ۱۲۰ میلیون نفر و بین ۱۵ تا ۱۷ سال ۴۷میلیون نفر است. تعداد کودک در اشتغال در سنین ۵ تا ۱۴ سال بیشترین تعداد را به خود اختصاص می‌دهد چراکه در سنین کودکی بیشتر امکان بردگی کشیدن وجود دارد. این آمار نشان می‌دهد که هدف اول برای مبارزه با کار کودک سنین ۵ تا ۱۴ سال است. طبق آخرین سرشماری سال ۹۰، شاغلان ۱۰ تا ۱۴ ساله در ایران ۶۸ هزار و ۵۵۵ نفر بوده‌اند. شاغلان ۱۵ تا ۱۹ ساله ایرانی ۶۹۰ هزار نفر بوده‌‌اند. نزدیک به ۷۶۵ هزار نفر کودک در اشتغال در سنین بین۱۰ تا ۱۹ ساله را در شهرها و روستا‌های ایران وجود دارند. بعضا آمار ۷ میلیون نفری کودک کار در ایران اعلام شده است. براساس آماری که آی ال او (سازمان بین المللی کار) ارائه کرده است، در کل خاورمیانه و شمال آفریقا ۶ میلیون کودک کار داریم. بحث کار کودک بسیار مهم است اما باید دو موضوع را مورد توجه قرار دهیم نه آمار آن را انکار کنیم و نه بزرگنمایی و سیاه‌نمایی کنیم. معمولا در بحث کار کودک بر روی شهرها تمرکز و تاکید می‌کنند که این تاکید به معنی این نیست که در روستاها کار کودک وجود ندارد اما کار کودک در شهرها آسیب زننده‌تر است. ۲۳هزار نفر کودک در اشتغال در سنین ۱۰ تا ۱۴ سال و ۳۲۰ هزار نفر در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال در نقاط شهری ایران وجود دارد. براساس آمار تحقیقی سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم بهزیستی در سال ۹۲ در تهران ۶۲ درصد از کودک در اشتغال ایرانی و ۳۸ درصد غیر ایرانی بوده‌اند.مردم سر چهار راه کودک کار افغانستانی، پاکستانی و ... را می‌بینند و می‌گویند که تهران پر از کودک کار شده است. آماری هست که از نظر شما درست است اما از سوی دیگر مردم چیز دیگری را لمس می‌کنند.

ما آنچه که مردم می‌بینند را انکار نمی‌کنیم. اما توجه داشته باشید که در ایام پیش از دولت یازدهم در گفت‌وگو با رسانه‌ها به صراحت اعلام می شد که کودک کار رسمی در ایران وجود ندارد و یا عالی ترین شورایی که سال ۸۴ از طرف هیات دولت مسئولیت سامان دهی کودکان کار و خیابانی را بر عهده داشته 8 سال تعطیل بود و حتی یک جلسه هم تشکیل نداد و این ها به این معنا بود که کودک کار و خیابان در آن ایام مسئله سیاست‌گذار نیست. اما اولین و مهم‌ترین اقدامی که دولت یازدهم در بحث کودکان کار انجام داد، به رسمیت شناختن این کودکان و ایجاد حساسیت برای رسانه‌ها و مردم بود. یکی از اتفاقات مهمی که به واسطه این به رسمیت شناختن افتاده است ایجاد مطالبه‌گری برای سامان‌دهی این کودکان است.

طبق آمار درگاه ملی آمار ۴۰۰ هزار نفر در شهرها در سنین ۱۰ تا ۱۹ سال مشغول به اشتغال هستند. برآورد ما از کودکان بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی در ابتدای دولت یازدهم ۱۷۰ هزار نفر بوده است که با اجرای سیاست های حمایتی آموزشی کاهش قابل توجهی یافته است. اگر ما این فرض را بپذیریم که همه کودکان بازمانده از تحصیل را جزو کودکان کار محاسبه کنیم، از لحاظ عدد و رقم به یک تصویر می‌رسیم. در سیاست‌گذاری حوزه کودک کار و خیابان هیچ وقت نمی‌توانید عدد و رقم مطلقی بیان کنید. وقتی یونیسف درباره عدد و رقم کودک خیابانی و کار سخن می‌گوید به آن افسانه عدد می‌گوید. یکی از دلایل بازماندگی از تحصیل کودکان مهاجرت و کوچ نشینی است و شما در این حوزه نمی‌توانید به عدد ثابتی دست پیدا کنید ولی می‌توانید آن را تخمین بزنید.

کودکی که سر چهار‌راه فال می‌فروشد را در زمره کدام کودکان قرار می‌دهید؟

باید به تعریفمان بازگردیم. اگر این کودک به مدرسه نمی‌رود و این کار به او آسیب می‌زند می‌تواند هم کار کودک و کودک خیابانی باشد. ما باید به تعاریف چهارگانه پایبند باشیم تا بتوانیم براساس آن سیاست‌گذاری کنیم. چرا که برای برگرداندن کودکی به مدرسه که برای تامین خانواده‌اش کار می‌کند باید سیاست متفاوتی را در پیش بگیرد. رسانه‌ها و شهروندان حق دارند تفسیر خود از تعداد کودکان کار را رائه دهند اما ما به عنوان یک سیاست‌گذار باید براساس یک منطق سیاست‌گذاری کنیم.

فکر می‌کنید می‌توانید که این ۵۰۰ هزار کودک را به نیم برسانید؟

پیش از پاسخ به این سوال باید توضیح دهم که عوامل تولید‌کننده کار کودک چیست؟ قطعا فقر یکی از مهم‌ترین دلایل کار کودکان در ایران است. در برخی مواقع ناآگاهی والدین، عدم دسترسی آسان به مدرسه است.

در جامعه ایران که پوشش مدرسه (ابتدایی) بالای ۹۸ درصد است. آیا ناآگاهی باز هم معنی می‌دهد؟ فارغ از اینکه در فرهنگ ایرانی بیگاری کشیدن از کودکان معنی ندارد. حتی در دور افتاده‌ترین منطقه ایران چنین طرز تفکری وجود ندارد مگر اینکه خانواده محتاج باشند. بنابراین به عنوان یک فرد بیرونی می‌توان نتیجه گرفت که فقر تنها دلیل تولید کودکان کار در ایران است.

اما فقر دلیل قطعی در ایران نیست. وقتی که برای مواجهه با کاهش کار کودک در ایران اقدام کردیم تمرکز ویژه‌ای بر علت تولید کار کودک داشتیم. نتیجه نشست‌های متعددی که با موسسات خیریه و ان‌جی‌اوها، مطالعات بین‌المللی و دعوتی که از تیم‌های خارجی داشتیم این بود که بازماندگی از تحصیلی یکی از علل تولید کار کودک دانسته شده است. احتمال کار کودک با نرفتن به مدرسه بالا می‌رود. بنابراین برای اینکه جلوی کار کودک را بگیریم یکی از اقدامات مهم این است که بازماندگی از تحصیل کودکان کنترل و کاهش یابد.پوشش آموزش و پرورش در ایران در چه سطحی است؟

رسما در ابتدای دولت در شورای عالی رفاه اعلام شد که ۱۷۰ هزار نفر در مقطع ابتدایی بازمانده از تحصیل در ایران وجود دارد. بازماندگی از تحصیل در دختران بیشتر است اما بیشترین تعداد کودکان را پسران تشکیل می‌دهد.

پس وقتی که بیشترین تعداد کودکان را پسران تشکیل می‌دهد، باز علت اصلی فقر است نه فرهنگ؟ مثلا تنها فقر عامل تولید کارگر جنسی نیست. اما بازماندگی از تحصیل مگر تا چه اندازه می‌تواند در تولید کودک کار موثر باشد؟ پس نباید به فکر این باشیم که این کودکان را فقط با فرستادن به مدرسه ساماندهی کنیم.

من با این موضوع موافق نیستم. اصلی‌ترین سیاستی‌ که در وزارت رفاه بر آن ایستادگی کردیم، اولویت بخشیدن به کمک به بازگرداندن کودکانی بوده که به دلیل فقر از تحصیل بازمانده‌اند. در حالی که کودکانی را داریم که به دلیل معلولیت به مدرسه نمی‌روند. در میان ۱۷۰ هزار کودکی که از تحصیل بازمانده‌اند فقر تنها دلیل نبوده است. در میان دلایل بازماندگی از تحصیل فقر درآمدی خانواده، معلولیت، دوری از مدرسه، عدم ‌علاقه کودک به مدرسه، کوچ‌نشینی، تحصیل در مدارس، آسیب‌های اجتماعی وجود داشته است. با این حال در دنیا فقر گرچه مهم‌ترین علل است اما تنها دلیل تولید کار کودک نیست. ولی سیاست‌گذاری ما بیشتر متوجه فقر است.

برای توانمندسازی خانواده کودکان کار و بازمانده از تحصیل چه کرده‌اید؟

مهم‌ترین برنامه دولت برای کاهش کار کودک کمک به بازگشت به تحصیل کودکانی بود که به دلایل فقر به مدرسه نمی‌روند. تمام تجارب بین‌المللی این موضوع را تایید می‌کند. تجارب بین‌المللی نشان می‌دهد که ظرف ۷ تا ۸ سال با برنامه‌ریزی روی کاهش فقر می‌توان ۱۰ تا ۱۴ درصد کار کودک را کاهش داد. ما نمی‌توانیم رویاپردازی و ادعا کنیم یک شبه همه کودکان بازمانده از تحصیل را به مدرسه بازمي‌گردانیم. اولین مسیر برای شروع این کار این بود که کودکان را شناسایی کنیم. ما حتی نمی‌دانستیم این کودکان چند نفر و کجا هستند؟ اگر اطلاعاتی در مورد این دو مولفه وجود نداشته باشد اصولا نمی‌توان کاری کرد چرا که همه سیاست‌گذاری‌ها هدر خواهد رفت. بنابراین اولین اقدام ما شناسایی کودکان بود که این اتفاق افتاد و ما به یک تصویر نسبتا دقیق رسیدیم.

سه سال پیش که با شما مصاحبه کردیم گفتید که هیچ آماری از کودکان کار نمی‌دهم چون باید بررسی‌ها انجام شود. حالا که دولت یازدهم رو به پایان است، بررسی‌ها باید به اتمام رسیده باشد. همه منتظر ارايه گزارش اقدامات شما در این رابطه هستند. از بررسی‌هایتان به چه نتیجه‌ای رسیده‌اید؟

ما امروز می‌توانیم اعلام کنیم که در مقطع ابتدایی تصویر بسیار نزدیک به واقعیت از بازماندگی تحصیل این کودکان داریم. این کودکان شناسایی شده‌اند مشخص است کجا زندگی‌ می‌کنند و سرپرست آنها چه کسانی‌ است. ما حتی دلایل بازماندگی آنها را نیز به دست آوردیم. با خانواده‌ آنها تماس گرفته شد و هویت و مشخصات هویتی آنها احصاء شد و دلایل به مدرسه نرفتن کودکان از آنها بدست آمده است. برخی از خانواده‌ها در ابتدا باور نمی‌کردند که بخاطر عدم حضور کودکانشان در مدرسه با انها تماس گرفته‌ایم. گام اول در حوزه بازماندگی از تحصیل کار بسیار مهمی بود. در ابتدای کار این دولت بیش از ۱۹ مصاحبه مختلف از مسئولان درباره تعداد کودکان بازمانده از تحصیل جمع‌آوری شده بود که نشان دهنده آشفتگی سیاست گذاران بود. اما الان نه تنها عدد بازماندگی از تحصیل کودکان تقریبا مشخص است بلکه مکان زندگی و دلیل بازماندگی آنها هم تعیین شده است که پیشرفت و دستاورد قابل توجهی است.

الان تعداد کودکان بازمانده از تحصیل چقدر است؟

برآورد ما این است که در این فاصله حدود ۱۰ درصد از کودکان را فقط با اعتبارات وزارت رفاه به مدرسه بازگردانده‌ایم که این بر کنترل و کاهش تعداد کودکان کار نیز تاثیرگذار بوده است. این کودکان کد دارند و در چارت ما هستند تا با پیگیری حمایت اجتماعی دوباره از تحصیل باز نگردند. ما با یک مدل جلو رفتیم. شما در گام اول سیاست‌گذاری باید بپرسید که جامعه هدف‌ سیاستگذار کیست و کجا هستند؟ بعد از مشخص شدن این دو فاکتور مهم باید بدانی که به چه علت مدرسه نمی‌روند؟ بعد از پاسخ‌گویی به این سوال باید براساس هر علت یک نوع سیاست پیاده کنید. مثلا کسی که هزینه رفتن به مدرسه را ندارد یک نوع سیاست را می‌طلبد، کسی که معلول است و کسی که کوچ‌نشین است، کسی که به دلیل آزار و اذیت از مدرسه سر باز می‌زند نیز یک سیاست می‌خواهد. اشتباه مهم تحلیلی این است که ما یک فرمول برای همه بدهیم.

چه برنامه‌ای اجرا شد که این ۱۰ درصد از کودکان کار کم شد؟

اجرای برنامه بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل به مدرسه یکی از پروژه‌ها بود. پروژه مهم دیگر همکاری با موسسات خیریه و ان‌جی‌اوها بود. در بحث کاهش کار کودک مهم‌ترین بحث این است که این کودکان شناسایی شوند و بعد برای آنها سیاست داشته باشید. دولت نمی‌توانست عامل شناسایی کننده باشد بلکه این کار از موسسات خیریه و ان‌جی‌اوها که کارهای میدانی می‌کردند بر می‌آمد. موفق در ایجاد حساسیت درباره کودکان کار و کاهش تعداد کودکان کار اولین افتخار برای موسسات خیریه و ان‌جی‌اوها است. چون عمل‌کننده این موسسات مردم نهاد بودند.

دولت یازدهم بسیار بر افزایش مشارکت مردمی تاکید داشت. در این دولت ان‌جی‌اوهایی که برای بهبود وضعیت کودکان کار تلاش کنند چند درصد افزایش داشت؟ چقدر فعال تر شدند؟

من نمی‌توانم در مورد فعال‌تر شدن این موسسات نظری دهم برای اینکه آنها باید خودشان گزارشی از عملکردشان ارائه کنند.

برنامه‌ای برای تربیت این موسسات نداشتید؟

قطعا داشته‌ایم. در تمام طول این مسیر این موسسات و ان‌جی‌اوها همکاران ما بوده‌اند. دلیل اینکه چرا ما روی بازماندگی کودکان از تحصیل ایستادگی کردیم و چرا این سیاست را پیاده‌کردیم، به خاطر آن چیزی بوده که از دل گفت‌وگو‌های مشخص با ان‌جی‌اوها بیرون آمد. چون آنها تجربه میدانی داشتند. جلسات متعددی با این موسسات برگزار کردیم. هم اکنون نیز ما در ۵ استان در طرح تقسیم کار ملی کشور پروژه را با موسسات خیریه ادامه می‌دهیم.یکی از اصلی‌ترین سوالات مردم این است که وقتی کودک کار را سر چهارراه می‌بینند با او چه کنند، چه واکنشی نشان دهد؟ به آنها بی‌توجهی کنند یا به آنها کمک کنند؟

اگر بخواهم احساسی پاسخ دهم یک جواب به سوال شما می‌دهم و اگر بخواهم با دید سیاست‌گذارانه به سوال بنگرم پاسخ دیگری خواهم داد. به طور کل اما آنقدر باید سیستم حمایت اجتماعی‌مان را قوی کنیم که بلافاصله بعد از تماس با مراکز اروژانس اجتماعی کودکان جمع‌‌آوری و سامان‌دهی شوند. واقعا سوال سختی است. فکر می‌کنم مواجهه‌ای که می‌تواند ما را از لحاظ وجدانی ارضا کند و هم به کودکان کمک کند و امکان سوء استفاده را کم کند این است که ما مشکل او را حل کنیم.گاهی اوقات وقتی که با اینگونه کودکان مواجه می‌شوم تا انتها که با آنها حرف می‌زنم خودشان از گرفتن کمک مالی از من منصرف می‌شوند. از آنها می‌‌پرسم که پول را برای چه می‌خواهی؟ می‌گوید می خواهم بروم مدرسه یا مادرم را به بیمارستان ببرم. می‌گویم که آدرس خانه‌ات را بده تا مادرت را به بیمارستان ببرم یا مدیر مدرسه‌ات را به من معرفی کن. وقتی این جملات را می‌شوند از کمک مالی منصرف می‌شود.

با این سوال و جواب کردن مشکل حل می‌شود؟

ببینيد شما می خواهید کمک کنید و می‌بینید که او می‌خواهد که به مدرسه برود. با این پرسش‌ها کودکانی که سازمان‌دهی شده‌ هستند از کودکان نیازمند جدا می‌شوند. اصل موضوع این است که اگر بلافاصله به آنها پول ندهیم و کمی پرسش و جوی بیشتر کنیم بهتر باشد. باید با آنها گفت‌وگو کنیم و نخواهیم که موضوع را با دادن ۱۰۰ هزار یا ۵۰ هزار تومان حل و فصل کنیم. باید با این پدیده درگیرتر شویم. این کاری است که خودم وقتی در دفعات مختلف انجام دادم جواب‌های مختلفی دریافت کرده‌ام.

۱۲۳ چقدر کمک می‌کند؟

نمی‌گویم این سامانه بی نقص است اما به خوبی توانسته است به ما کمک کند.

تجربه بین المللی داریم که توانسته باشد تعداد زیادی از کودکان کار را در کوتاه‌ترین زمان سامان‌دهی کرده باشد؟


برزیل.

روش آنها چند درصد توانسته از آمار کودکان کار کم کند؟

کشور برزیل توانسته در مدت ۶ سال حدود ۱۰ درصد از آمار کودکان کار را کاهش دهد. فقط کاهش کار کودک نیست. ما باید آسیب‌های کار کودک را نیز کاهش دهیم. این اشتباه بزرگی است که فقط بر روی کاهش کار کودک تمرکز کرد. باید آگاهی‌های جنسی او افزایش پیدا کند و دیگر معتاد نباشد و ایدز نگیرد. تجربه نشان می‌دهد که آمار تجربه جنسی کودکان کار بالاست. ما در طلاق نیز نباید تنها به کاهش آن فکر کنیم، بلکه به کاهش آسیب‌های آن نیز باید توجه کنیم. در کار کودک بر روی بیمه کودکان نیز اقداماتی انجام داده‌ایم.

تا کنون چند کودک کار و بازمانده از تحصیل بیمه شده‌اند؟

برآورد ما این است که تقریبا ۷4 درصد این کودکان تحت پوشش بیمه هستند.

برزیل که در امر سامان‌دهی کودکان کار موفق بوده تنها توانسته ۱۰ درصد از آنها را کاهش دهد. این کشور در کاهش آسیب‌های کودکان کار چقدر موفق بود؟

پروژه برزیل از این لحاظ موفق بود که چندبعدی به پدیده کار کودک پرداختند. کاهش فقر خانواده‌ها و افزایش توانمندی خانواده‌ها از طریق آگاهی اجتماعی بخشی از طرح حمایتی آنها بود. هرچند که این پروژه، پروژه موفقی بود اما اطلاعات آماری از کاهش آسیب‌های ناشی از کار کودکان ارائه نشده است. در کالیفرنیا تجربه کاهش جرایم و آسیب‌ها در منطقه‌ای با استفاده از روش داده هوشمند کاهش داده‌اند. چرا این تجربه مهم است؟ تا زمانی که ندانید که کودکان کار کجا هستند و چه تعدادی هستند نمی‌توانید کاهش دهید. یکی از مشکلات ما همپوشانی دستگاه‌هایی مانند شهرداری است که در زمینه کودکان کار فعالیت می‌کنند. داده هوشمند به این معناست که براساس این مشخصات می‌فهمید که کدام یک از کودکان فقیر است. این کاری بود که ما در سرشماری بازماندگان از تحصیل بدست آوردیم. یعنی تصویر خانواده کودک را بدست آوردیم. وقتی از آسیب‌های اجتماعی حرف می‌زنیم یک مفهوم انتزاعی دارد. وقتی از آسیب‌ها حرف می‌زنیم باید گفتمان ما جزئی‌تر شود تا بتوانیم برای آن سیاست و راه‌کار تعریف کنیم.

۲۷۰ میلیون کودک در اشتغال در دنیا هستند. چند درصد از این آمار را در منطقه به خود اختصاص داده‌اند؟

در خاورمیانه مصر، عراق، سوریه و یمن را داریم که درگیر با بحث کودکان کار است. در خاورمیانه بعد از بحران‌های اخیر مسئله کار کودک نسبت به قبل متفاوت‌تر شده است. براساس آخرین خبری که از خاورمیانه و شمال آفریقا رسما منتشر شده است، ۷ میلیون کودک از مدرسه بازمانده است. ایران اما در خاورمیانه وضعیت بدی ندارد. شاخص‌های مختلفی در این رابطه وجود دارد. مثلا ایران در نسبت ثبت نام کودکان بزرگ‌تر در آموزش ابتدایی جزو کشورهای خوب است. جزو معدود کشورهایی هستیم که سیاست‌های خوبی برای سامان‌دهی کودکان کار داريم.

آیا ماجرای کودکان کار به جلساتی که با رهبری دارید نیز کشیده شده؟

خروجی جلسات با رهبری تقسیم کار ملی است. به پیشنهاد وزیر رفاه تولی‌گری آسیب‌های اجتماعی کودکان به این وزارتخانه داده شد و بر همین اساس نیز این کار را پیش بردیم. تهران تنها شهر هدف نبوده و استان‌های آذربایجان غربی، خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان و تهران به عنوان ۵ استانی که در بحث بازماندگی در تحصیل جزو آمارهای بالا بودند، در طرح اولیه قرار دارند.
ولی مهم‌ترین موضوع این است که مبارزه با کار کودک موضوعی نیست که برای امروز و دیروز باشد و تصور کنیم یک شبه به پایان می‌رسد. باید با تلاش مداوم، تسهیل حضور فعالین مدنی ، تصحیح سیاست‌ها و اجرای برنامه‌های کارآمد به سمت مبارزه دائمی با کار کودک پیش رویم.

می‌توانیم پیش‌بینی داشته باشیم که با توجه به سیاست‌گذاری‌هایی که داریم در سال‌های آینده تعداد کودکان کارمان افزایش یا کاهش پیدا می‌کنند؟

اگر بتوانیم با همین اهتمامی که توانستیم ۱۰ درصد از کودکان کار بازمانده از تحصیل را کاهش دهیم مسیر را ادامه دهیم قطعا شاهد کاهش چشم‌گیر آنها خواهیم بود.

آیا می‌توانیم جلوی بازتولید کودکان کار را بگیريم؟


باید آرمان‌مان طوری باشد که هیچ کودکی کار نکند و آرمان‌مان این باشد که همه کودکان رویای کودکی‌شان محقق شود. اگر موفق شویم که شعار رئیس جمهور مبنی بر ریشه‌کن کردن فقر محقق کنیم و اگر به دنبال آن هیچ کودکی به دلیل فقر از تحصیل بازنماند می‌توانیم بگوییم که ز تولید کودک کار جلوگیری كرده‌ايم. فراموش نکنید که ایران یکی از مهاجر‌نشین‌ترین کشورهای دنیا است که ۴۰ درصد از کودکان کارش غیر ایرانی است. دستور رهبری مبنی بر تحصیل کودکان افغان حتی بدون کارت اقامت اتفاق بسیار مهمی بود. اخیرا استاندار خوزستان اعلام کرده است که در این استان باید به گونه‌ای عمل شود که هیچ کودکی بدلیل فقر از تحصیل بازنماند و همه ارگانها وصنایع ملی را موظف کرده است در این مسیر همکاری کنند. اگر بتوانیم یک ائتلاف فراگیر ایجاد کنیم، که نشانه‌های خوبی از شكل‌گیری آن وجود دارد، و مدیران منطقه‌ای نیز اهتمام جدی داشته باشند می‌توان با امیدواری اعلام کرد که اتفاقات خوبی در حمایت اجتماعی از کودکان پدید می‌آید.

عکس‌ها: زاوش محمدی

47234

کلید واژه‌ها : کودکان خیابانی - آسیب اجتماعی - خشونت جنسی علیه کودکان - وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی -

کلیدواژه:

موسسات خیریه و ان جی اوها | کودکان بازمانده از تحصیل | مدیرکل دفتر امور آسیب | آسیب های اجتماعی | بازماندگی از تحصیل | کودک در اشتغال | تعداد کودکان کار | سیاست گذاری | درصد از کودکان | دهی کودکان کار | کاهش کار کودک | کودکان کار | کودکان کار | تحصیل کودکان | تحصیل باز | کودکان کار | سامان دهی | درصد از کودک | دولت یازدهم | مهم ترین | تولید کودک | وزارت رفاه | ۵ تا ۱۴ سال | میلیون نفر | تعداد کودک | برای سامان | ایران وجود | ۱۰ درصد | کودک کار | آسیب ها | بسیار مهم | تولید کار | تنها دلیل | تا ۱۹ سال | هزار نفر | برای آن

خال کوچکی که تبدیل به یک تومور وحشتناک شد +عکس بیش از نیمی از آمریکایی‌ها به ترامپ اعتماد ندارند حمله جنگنده هاي رژيم صهيونيستي به يکي از پايگاه هاي مقاومت فلسطين در غزه آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می‌شود تحصن اردنی ها مقابل سفارت آمریکا همچنان ادامه دارد list «آیت‌الله میرعمادی» درگذشت مداح لرستانی را تسلیت گفت جنجالی که زن مدل مصری با لباسش به پا کرد/تصاویر آیت الله محسنی .. درس اخلاق .. شایستگی های پیامبر...1 قلم واقعیت مجازی برای نوشتن و نقاشی کردن شور: دیوونه ها آماده باشید یه خبراییه - حسن عطایی حسین ابوعلی المشای چرا یک جامعه دچار غرب زدگی می شود؟ تدریس ادبیات کنکور استاد سبحانی ، اضافه تشبیهی و استعاری تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، گردش خون ماهی تدریس آنالیز ترکیبی و اصل ضرب توسط دکتر دادبام اجرای تکنوازی مازیار حسینی در کنسرت سامان سرابی قهرمان جهان درباره مکمل های بدنسازی توضیح می دهد . saman sarabi world body biulding مطابقت سوالات گسسته کنکور با تدریس دکتر دادبام کلیپ انگیزشی بدنسازی 2017 سخنرانی دلنشین حاج آقا دهنوی شب اول ازدواج عجله نکنید پیام یک دختر اسراییلی به مردم ایران طراحی مدار ALU در نرم افزار مکس پلاس(MAX PLUS) آیت الله محسنی .. درس اخلاق .. شایستگی های پیامبر...4 زمینه: دلم می خونه از غم - بهنام حسنی زمینه: منم بوگون پر احساس شور: فاطمه ی قیام عاشورا - حسن عطایی سنگین: دل دل نکن تو روضه بزن پر - حسن عطایی اولین تریلر فیلم تشویقچی 2018 با زیرنویس فارسی مداحی جواد مقدم-قشنگه سنگین: اقا محرمت رو عشقه اباعبدالله - حسن عطایی روضه امام حسین - بهنام حسنی مداحی جواد مقدم مداحی جواد مقدم برای امام علی(ع) عجایب اجرای تکنوازی گیتار چشم من داریوش اشتباهات رایج در تمرینات بدنسازی زیر بغل - قسمت دوم شهاب روانسری مجلسی -shahab roansari 2018 1 Afghan local song اهنگ مستی محلی امیر حسین و خواندن ترانه کجایی محسن چاووشی و سینا سرلک تکنوازی گیتار چشم من داریوش داستان عشق زال و رودابه. قسمت دهم. با توضیات حسین پویا شعر درمورد زلزله پنجم دی ماه 1382شهرستان بم با مداحی تیزر فیلم ماجرای نیمروز گلهای بازی: آتالانتا 3-3 لاتزیو شواهد تکان دهنده از ترویج فساد جنسی در سند 2030 سورة الضحى لحظه ای تامل - سخنرانی های ناب و آموزنده جواد مقدم-برای اولین بار جعبه گشایی اسپیدام هایک ویژن صفحه نمایش هوشمند برای گوشی های اپل تمرینات افراطی بدنسازی مایکل اکرت سرباز ارتش آیا بدنسازی برای کودکان مضر است | ۱۰ تا از آموزش eve ng قسمت هفتم دوچرخه هیبریدی MIT خسرو کرمانشاهی - شکستن اجسام سخت - همراهان از صدای سگ سیر تا زل زدن #ارسلان تو دوربین داریوش هدایت زاده - همراهان بهرام مددی فر - همراهان ارقام نهال آلو 09141811520 ایوب رحمانی - همراهان آموزش استفاده از اکشن نقاشی روی صورت جواد مقدم تک شب 30 صفر 93 پسر 12 ساله ایرانی_نابغه بدنسازی یک برنامه تمرینی برای بدنسازی میخوای؟؟؟ گیم پلی زولا آموزش بدن سازی در منزل 2 آموزش بدن سازی در منزل به یاد بزرگ مرد بدنسازی ایران ، زنده یاد پهلوان بیت الله عباسپور . روحش شاد دختران ایرانی شاخ های اینستاگرام! عجب چیزایی هستن ها تردمیل برای افراد چاق و کم توان مسن تصویرسازی استاد محمدرضا لطفی فرق مردای قدیم و جدید ایزوگام صحنه اعلام نشدن گل رابونای لوئیس سوارز اللهم صل علی محمد و آل محمد کلیپ های محمد عزیز اجرای حیرت انگیز این دختر در یک مجتمع تجاری ژاپن گفتگوی ویژه با عروسک گردان فامیل دور و صداپیشه بچه یک پستچی با شرف چشم بر 200 میلیون تومان بست اشتباهات رایج در تمرینات بدنسازی زیر بغل - قسمت اول اموزش بدنسازی مجموعه تست روانشناسی فول تست ایران قهرمان مسابقات جهانی بدنسازی یا «بادی کلاسیک» مشکل اصلی آلودگی هوای تهران چیست؟ حضرت محسن اعظم محمد صلی الله علیه وآله وسلم تصویرسازی داستان وانت Bodybuilding بدنسازی حرفه ای دختر زیبا و خنده دار تایم لپس جذاب نشنال جئوگرافیک از حرکت ابرها در دماوند آینده کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی غلامی ضربه زیبای علیرضا مهران فر تلاش برای اطفا حریق در عجب شیر بدنسازی - عکس های قبل و بعد - بسیار زیبا و جالب آموزش کار با کانفیگ در سنتری ئێمە کوردین نابەزین آموزش بدنسازی و پارالاکس - تمرین 88 در آینده ای نه چندان دور! شب اجرای ناچیکو تکی - همراهان زیست-جامع-www.harfeakher.org/shop-برنامه 4 ماهه زیست-جامع-www.harfeakher.org/shop-برنامه 4 ماهه کلیپی محشر برای امام زمان بازی فکری کیلت کَسِل (قلعه ی دامن پوش ها) (Kilt Castle) ﷽ كلیپ تصویری شب شهادت رسول اکرم ص وامام حسن ع" مناجات امام زمان عج "مداح :حاج محمدرضاطاهری آواز بهادر صحت - پشت صحنه لیسانسه ها2 همراه با خواننده"سریال ستایش" امیرعباس گلاب دابسمش شکیرا دابسمش عزاداری خنده دار و خرافی در مورد فاطمه (9) وقتی یک مرد به سیم آخر می زند! ایکس آر اف دستی Handheled Xrf Analyzered آموزش کسب مونرو توسط مرورگر! گیم پلی زولا تا سن 30 سالگی کتک می خوردیم!!حسن ریوندی وحشیگری سربازهای اسرائیلی اعتراض کشاورز گیلانی به وزیر کشاورزی آموزش زبان انگلیسی - آموزش انگلیسی درس ۸ درباره ساعات روز مبحث اختیار2 آموزش زبان انگلیسی - آموزش انگلیسی درس ۷ درباره اعداد آموزش زبان انگلیسی - آموزش انگلیسی درس ۶ درباره خواندن و نوشتن نهال آلو 09141811520 تیم مشاوره ای رتبه برتر حرف آخر تیم مشاوره ای رتبه برتر حرف آخر دروغ گفتن ویژگی طبیعی انسان است تیم مشاوره ای رتبه برتر حرف آخر مبحث اختیار 1 جواد مقدم واحد همه شوقم حرم مستند محرم بیدهند نطنز لحظه ای تامل - سخنرانی های ناب و آموزنده لحظه ای تامل - سخنرانی های ناب و آموزنده جواد مقدم زمینه شب 9 محرم 1393 ان شاءالله تصمیم ترامپ، آغاز پایان اسرائیل خواهد بود. شب دهم محرم 1393 جواد مقدم واحد سلام به تشنه لب میدم ویدیو کلیپ-ترتیل الشیخ محمد صدیق المنشاوی-سوره طه جواد مقدم قلب و دلمو اب و گلمو شور کربلایی جواد مقدم این شبا بی تاب طراحی مدار نیم جمع کننده با مکس پلاس مزدوران آل خلیفه به شکل وحشیانه ای وارد خانه شهروندان توی دستاش قلب عاشق گرم طپیدن اجرا در همایش سرداران بدون مرز -دانشگاه رضوی داستان ملاقات علی بن مهزیار با امام زمان (عج) جواد مقدم شب 21 رمضان 93 رجز خوانی - بهنام حسنی شور: جنون گرفتم بازم دوباره - بهنام حسنی ویدیو کلیپ-ترتیل الشیخ محمد صدیق المنشاوی-سوره احزاب ذکری که هر سو همش کرده هیاهو دم یا علی یاهو با پای دل - اربعین - پخش زنده - گزارش های مردمی یزله وخوشحالی مجاهدان تیپ حضرت علی اکبر ع جواد مقدم از غم بنالم عشقت مدالم مقدم شب 27 صفر 1393 صفحه اینستاگرام سرلشکر قاسم سلیمانی لحظاتی قبل با انتشا شور: دیده بان کربلا روی دوشت سقا - حسن عطایی مقدم شور بین الحرمین سلام ما به عباس و حسین جواد مقدم شور شب 29 صفر 1393 دزدی کردن سربازان اسرائیلی اجرای نانچیکو - همراهان سلامت عاطفی- قسمت اول "خود دوستی" Emotional Health گل زیبا من در FIFA 18(پارت 3 اعلام پیام برائت از مشرکان یکی از فضائل آقا امیرالمومنین علیه السلام اصحاب مثلا عادل به خاطر بغض آقا امیرالمومنین علیه السلام سنت رسول خدا صلی الله علیه وآله را ترک کردن تکنیک های تست زنی دین و زندگی کنکور - قسمت 2 تدریس دین و زندگی کنکور - علیرضا یوسفیان پور - دینی 100 دین و زندگی سال سوم دبیرستان - دینی صد اسلایم خوراكى هفته 4 فرهاد - کودکانه لری ,کهگیلوییه بویر احمد بهبهان هندیجانی خوزستان پریوش Mozhgan Hudiburgh Lori Khuzestani Hendijani دینی 100 - حل تست های دین و زندگی کنکور 95 damarmuzik@تلگرام شام مهتاب علی سپندخار Ali Sepandkhar Shame Mahtab مراسم تجلیل از رانندگان و راهداران نمونه و شهدای راهدار تکنیک های تست زنی دین و زندگی کنکور - قسمت 1 آقابابایی 09125101545 تجهیزات نمایشگاهی اجاره تلویزیون های شهری خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD آقابابایی 09125101545 تجهیزات نمایشگاهی اجاره تلویزیون های شهری خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD تدریس ریاضی گسسته دکتر دادبام ، جادوی درخت 1 تدریس هندسه کنکور مهندس بنی هاشمی، احجام و اشکال فضایی اسلایم برتر هفته 5 اسلایم خوراكى هفته 6 ستار - عسل تحلیل روز با دکتر اشارکی (فشارکی سابق) فرست کلاس اسم فرزند امیرالمومنین علیه السلام عمر نبود بلکه عمرو بود اجرا در جمع دانشجویان انگلیسی زبان.رواق غدیر 96(2) حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 7 تیزر فیلم عصبانی نیستم جمع بندی دین و زندگی کنکور - استاد علیرضا یوسفیان پور دوئت سنتور و تنبک 2 / فرناز و مهرناز دبیرزاده میخوام از آپارات برم نقاشى عشق یا نفرت من کشور ایتالیا دزدی کردن سربازان اسرائیل اسکرین بگیر ببین چیکاره منی با ساچمه های آهن ربایی چه چیزایی میشه ساخت اسلایم خوراكى هفته 7 شیمی کنکور موسسه حرف آخربسته آموزشی مسائل شیروانی جواد مقدم واحد شب هشتم محرم 1393 زیست کنکور موسسه حرف آخرپارادوکس زیستی قسمت اول شاکری وسایلمم حتما ببینید مهمممم پرواز خلبان دکتر محمدرضا بختیاری از ارومیه 0توسط سیما نحوه متوقف کردن خودرو متخلف توسط پلیس مرزی روسیه دیدار هیئت رئیسه دانشگاه آزاداسلامی بامراجع تقلید ترویج فرهنگ دوچرخه سواری در گیلان جنجال ترین فیلم هفته حتما ببینید نبینید از دست رفته ایجاد حساب ایمیل شخصی روی هاست - آموزش ویدیویی گلهای بازی لایپزیش 2-3 هرتابرلین گل بازی سلتاویگو 0-1 ویارئال زیست شناسی کنکور - چرخه تناوب نسل Ahmed Mekky - Wa'fet Nasyt Zaman (Exclusive Music Video) | أحمد مكى - وقفة ناصية زمان هواپیمای جت نظامی ایران(جدید) حمله عربستان به ایران انمیشین (جدید) حتما ببینید خلاصه بازی وست برومویچ 1-2 منچستریونایتد محسن نامجو . نوشین لبان ادبیات کنکور حرف آخر - آموزش مبحث حسن تعلیل دینی 100 استاد علیرضا یوسفیان پور دینی صد استاد یوسفیان پور - دینی 100 پونی کوچولو فصل 8 قسمت 13 فیزیک حرف آخر مبحث سینماتیک ( حرکت شناسی ) زیست شناسی حرف آخر - استاد شعبانی شیمی موسسه کنکور حرف آخر - مبحث اسید و باز آنونس فیلم رگ خواب خلاصه فوتبال بولونیا ۰-۳ یوونتوس 20 ضربه آزاد بی نظیر از کریستیانو رونالدو تریلر گیم پلی بازی DYNASTY WARRIORS 9 زیست کنکور موسسه حرف آخرتدریس زیست استاد شعبانی میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ شوکا منفجر انتحاری داعش در بیابان های عراق بررسی عملکرد استقلال در نیم فصل اول لیگ هفدهم کلیپ به شدت وحشتناک خلاصه بازی بولونیا 0 - یوونتوس 3 ریاضی حرف آخر - شیب شناسی نمودارهای ریاضی تدریس-بی نظیر و مافوق حرفه ای استاد حسین احمدی آموزش اعجاب انگیز زبان انگلیسی کنکور- حرف آخر سخنرانی تکان دهنده درمورد مظلومیت فلسطین.سخنرانی مولوی مصطفی جنگی زهی جاسکی نشانه هایی از وجود اجنه در اطراف ما!!! مرتضى پاشایی - چطور دلت اومد بری / کیف استطعت / مترجمة للعربیة اتاق بالای طویله روستایی در شیراز گرانتر از هتل های نیویورک! زیست حرف آخر جنگنده های روسیه , سوریه را ترک کردند آموزش فیزیک کنکور با انیمیشن - مبحث نیمه عمر یارانه جرخوردگی طبقاتی از زبان مهران مدیری زیست حرف آخر آموزش لغات زبان انگلیسی کنکور حل تحلیلی تست های دین و زندگی کنکور - دینی صد اندر حکایت برخی تلاش کنندگان در دوران جنگ آیا امام زمان(عج) ماراهم دوست دارد؟|علیرضا پورمسعود دیسلاو کات کردن سخنرانی آیت الله یوسف صانعی/فریاد مرجعیت مستقل شیعه از بودجه های دولتی حوزه های علمیه زنده خواندن مرتضی پاشایی Morteza Pashaei - Jadeye Yek Tarafe - Concert (مرتضی پاشایی - جاده یک طرفه - کنسرت) همبرگر ذغالی بررسی و حل تست های دین و زندگی کنکور - مبحث توحید شناسی سریال لاکپشت های نینجا::دوبله فارسی::قسمت 48 سریال لاکپشت های نینجا::دوبله فارسی::قسمت 49 مهدی امت مالک تمام زمين مولوی شاعر معروف سنی بود و بعدا شیعه شد موضوع خلق قرآن در میان اهل سنت چگونه بود؟ Morteza Pashaei - Setayesh - Concert (مرتضی پاشایی - ستایش - کنسرت) Morteza Pashaei - Yeki Hast - Concert (مرتضی پاشایی - یکی هست - کنسرت) Morteza Pashaei - Dorooghe Doost Dashtani - Concert (مرتضی پاشایی - دوروغ دوست داشتنی - کنسرت) آموزش هندسه کنکور الگوی بادبادک - حرف اخر فیزیک کنکور - فشار در نقاط هم تراز فیزیک حرف آخر - مبحث گرما و دما عربی کنکور - آموزش مبحث منصوبات ( تمییز ) - حرف آخر عربی موسسه حرف آخر - حل تست های مبحث تمییز فیزیک کنکور را چگونه جمع بندی کنیم ؟ آموزش تبدیل gta sa به gta v اندروید بدون روت Morteza Pashaei - Nabze Ehsas (مرتضی پاشایی - نبض احساس) Morteza Pashaei - Be Khoda (مرتضی پاشایی - به خدا) زیست شناسی حرف آخر - تدریس مبحث قلب انسان زیست کنکور مبحث غشای سلولی دین و زندگی کنکور در 4 روز بالای 90% - توحید در ربوبیت برخی تحريفات علمای اهل سنت خلفا پيرامون روايات فضائل حضرت زهرا و حضرت خديجه عليهمالسلام اهل بیت چه کسانی را شامل می شود؟ پیام زیبای شب یلدا از طرف خشکبار تواضع در تورنتو تریلر جدید بازی Monster Hunter: Worldپلازامگ خنده دارترین دابسمش های خواستگاری در ایران پدرسگ!!! کاردستی 7 نصب لیزر مه شکن عقب برای تیبا ۲ ساخت خانه mcpe درخواستی نحوه کالیبره رفرکتومترچشمی فروش انواع رفرکتومتر09122436094 ماکان به سبک فاکان بند ....هرباراین خرو واقعا كهههه…بایییی(توضیحات) نسیم آبادی - دیزباد بالا، نیشابور (قسمت دوم) الیاس اهنگ ترکی با ترجمه فارسی لت از جلو دست باز گلچین آهنگ ایرانی جدید iranian music .part 1 نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور تدریس گرامر زبان انگلیسی کنکور اهنگ دمی در فیلم کمپ راک حلا الترک کوفته ساز خانگی زیست کنکور موسسه حرف آخر حل تست استاد شعبانی از جنجال مهناز افشار تا تازه ترین فیلم های روی پرده dep love, دپ لاو نمازو چقدر تند می خونه می خوات بهش برسه اما نمی تونه زیست شناسی کنکور حرف آخر - پارادوکس زیستی اسلایم رنگین کمانی دریبلهای دیوانه وار سلاطین فوتبال عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس معلوم مجهول استاد واعظ زیست کنکور موسسه حرف آخرگردش خون مقایسه ای شاکر وروان قلب انسان ، جایگاه خدا واکترو فارسی GTA IV خلاف سنگین #6 عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست مبحث ترجمه واعظ موسیقی محلی (بی کلام ) شهرقشنگ(کلانتر جوردن)توضیحات مهم:-) آهنگ ماینكرافت(طلا) کی پدرش را دوست دارد ؟؟هرکی دوست داشت نظر فرا موش نشه آهنگ نوازش از ابی آیا مردگان صدای انسان های زنده را می شنوند؟ نجات معجزه آسای کودک روستای پاسند بهشهر به این میگن خوش شانسی آیا عمر بن خطاب در محراب کشته شد؟ برای رفع آلودگی فقط مسکن تجویز می کنیم Rapper Reza_in yani hip hop رپررضا - این یعنی هیپ هاپ مشکل اصلی آلودگی هوای تهران چیست؟ آهنگ شیرازی شاد Happy Shiraz song آموزش شگفت انگیز شیمی کنکور با انیمیشن و تصویر سازی آموزش جادویی ریاضی کنکور - حرف آخر 4VAFA4 PART2کلیپ امیر وفا جدید شیمی کنکور - آموزش مبحث گیبس و تعادل - حرف آخر گذاشتنش بین دوقلوها هنگ کرده!!! میانگین رسمی 2.96 مکعب 2×2 از محمدرضا کریمی چطور کشور مقصد، دانشگاه و رشته تحصیلی را انتخاب کنیم؟ تبلیغ جالب مانتو در آبادان اجاره تلویزیون های شهری خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD آقابابایی 09125101545 تجهیزات نمایشگاهی اموزش اسلایم خامه ای(با دو وسیله)اپارات حذف نکن اجاره تلویزیون های شهری خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD آقابابایی 09125101545 تجهیزات نمایشگاهی آیا مسلمانان اجازه فرار از جنگ را دارند؟ زیست شناسی حرف آخر - تدریس مبحث ژنتیک مشاوره نحوه مطالعه درس شیمی سال سوم تیزر اهنگ جدید حمید هیراد ایران بسیار زیباست علیزاده عشق میشه ساعتی دیگه السا عشقم❤ اولین تیزر فیلم زیبای ((عصبانی نیستم)) آیا عمر بن خطاب به فرموده پیامبرص شرایط پیامبر شدن را دارا بود؟ آیا عمر بن خطاب با دختر حضرت زهرا سلام الله علیها ازدواج کرد؟ آموزش اسلایم با زیر نویس فارسی چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم یعنی یه جوری ترسید مثل ... آهو اسلایم دختر عمم آموزش طراحی ناخن مداحی عربی لبنانی به سبک منم باید برم پنتون رنگ بنفش "ULTRA VIOLET" را به عنوان رنگ سال 2018 ریاض اینگونه با خاک یکسان می شود آیا عمر با ام کلثوم دختر امیرالمومنین علیه السلام ازدواج کرد؟ شیمی حرف آخر - حل تست های مبحث اعداد کوانتومی پنالتی مسجل پرسپولیس! خوانندگی زیست کنکور موسسه حرف آخرچرخه تناوب نسل قسمت دوم روان عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست اعراب تقدیری واعظ آموزش میوه آرایی، سبزی آرایی و سفره آرایی 18 خخخ اموزش شعبده بازی اسکناس تیزر صنعتی عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست اعراب استادواعظ نگاهی به عملکرد داوید سیلوا در منچسترسیتی آدما میزننت زمین و بعد بهت میگن خاکی باش جدید واکنش طنز فضای مجازی به سخنان حسین مرعشی معرفی محصولات شیمی موسسه حرف آخر مقایسه ی خشک کردن موی سگ و موش !!! السا پک اسلایم پروانه ای ستاره شادمهر اتاق بالای طویله روستایی در شیراز گرانتر از هتل های نیویورک! بازپرس نظری ، ویدیوی افشاگری درباره فساد سران نظام منتشرکرد اگر این نشانه ها را دارید حتما باهوش هستید| دانستنی ها| قسمت یازدهم اهنگ ارامش بخش من گلچین دورهمی قسمت 3 بررسی و حل تحلیلی تست های زبان انگلیسی کنکور - حرف اخر کلیپ آموزش لغات انگلیسی (friends)-قسمت چهارم آیا ذی القربی با فی القربی تفاوت دارد؟ تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج ریاضی حرف آخر موسیقی فیلم استاد بزرگ 2013 اومبایاشی، مشالی، لنتینی تدریس شیمی کنکور با رمزگردانی و انیمیشن - مبحث خواص کولیگاتیو پیانو زدن 20 نفری !!! زیست شناسی انسانی حرف اخر - مبحث چشم فیزیک حرف آخر - قوانین تغییرات کیفی مدار مروری بر 5 قهرمانی رئال مادرید در سال 2017 دانلود آهنگ کامل نیمه ی جان از حمید هیراد مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 سید حامد حسینی زیست کنکور موسسه حرف آخرچرخه تناوب نسل قسمت اول روان دختراخیلی رومخن قبول نداری،اینوببین عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست من و ما واعظ عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست تمیز استادواعظ مرعشی: مشکل ما و خانواده هاشمی آی کیوی بالایمان است! دابسمش شکست نظامی ایران از عربستان ( توهم جدید سعودی ها ) رییس سازمان بازرسی: تولید داخلی نباید به فکر مردم باشد؟ آموزش نصب سیو در gta sa اندروید پنجاه مرد، طعمه ازدواج موقت زن کلاهبردار روح عبودیت اظهارات مافوق جنجالی محمود صادقی در صحن علنی مجلس با فساد نهادینه جمهوری اسلامی دروغ نگو جززه آیا آیت الله برقعی سنی شده بود؟ تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج فیزیک حرف آخر کارپوا کارائوکه جدید جیمز کوردن برای کریسمس۲۰۱۷ دینامیک حرف اخر - استاد پیمان کامیار زیست کنکور استاد شاکری - مبحث آلرژن بهترین های حسن ریوندی آیا اهل بیت علیهم السلام در جایی از علم غیب خود استفاده کرده اند؟ تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج شیمی حرف آخر زیست شناسی حرف اخر - مبحث ژنتیک جمعیت 1 احمدی نژاد، به رئیس قوه قضائیه ۴۸ ساعت مهلت داد تا اسناد محکومیت او و همکارانش را منتشر کند! تطابق باورنکردنی سوالات زیست شناسی کنکور 96 با پکیج حرف آخر من ریدم یا شما؟ #آخرالزّمانہپسری کہ در پاکستان از یہ بز متولّد شده جاودانه های داریوش رفیعی... شب انتظار- گلنار- زهره.. DARIUSH RAFIEI به سوی به شوق روی تو داریوش رفیعی امیرسلامت زاده.نفس کشیدن آهنگ شاد با من بمون بهترین فیلم های سینمایی با بازی سلنا گومز ماجرای دختر آمریکایی که بکارتش را ۳ میلیون دلار به تاجری از ابوظبی فروخت! +عکس آیا امیرالمومنین علیه السلام در نهج البلاغه از خلیفه دوم به نیکی یاد کرده اند؟ تطابق باورنکردنی سوالات دین و زندگی کنکور 96 با پکیج حرف آخر راه اندازی استپر موتور با AVR در محیط کد ویژن گیم پلی بازی another weird platformer #1 مطابقت تست های کنکور با پکیج ریاضی حرف آخر ریاضی موسسه حرف اخر - معادله درجه 2 زبان انگلیسی حرف آخر - آموزش مبحث لغات زبان کنکور عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست مبنی محهول واعظ موزیک ویدئو حمید هیراد بنام «خدا» در برنامه طنز دورهمی ماهی خوشمل جومونگ وارد می شود/طنز مرد قاتل: یک شب را با جسد زنم گذراندم ظروف خوشگل سفالی خارج از گود؛ از مصائب سرخپوشان تا اجی مجی های فوتبالی گزارش جالب خبر ۲۰:۳۰ از IQ بالای خاندان هاشمی و مرعشی تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج ادبیات حرف آخر دین و زندگی حرف آخر - استاد علیرضا یوسفیان پور جمع بندی دین و زندگی کنکور - دینی 100 سنسور چشمی زیر یونیت هوایی کابینت آشپزخانه نکات کلیدی در جمع بندی دین و زندگی کنکور - استاد علیرضا یوسفیان پور قسمت اول سریال خواهر آتیش بازی دبی تیزر آهنگ جدید حمید هیراد بنام «نیمه جانم» آهنگ جدید حامد همایون - حس عاشقی اسلایم من درافت اومگل - miniminter آیا ابوبکر برای خلافت انتخاب شد؟ آقا اميرالمومنين عليه السلام سنت و سيره ابوبکر و عمر را قبول نداشتند سریال لاکپشت های نینجا::دوبله فارسی::قسمت 50 عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست تحلیل صرفی واعظ دلیبال مقایسه نحوه ی برخورد رونالدو با بدل ترکی اش و بدل مسی مسی ایرانی به خبر بازداشت شدنش این واکنش را نشان داد "چی کافه؟!5"-تاثیر اصالت را بر نوع فضای کافه ببینید! تغییرات تست های شیمی کنکور در گذر زمان- حرف آخر اصفهانی در خارج تدریس بی نظیر دین و زندگی کنکور - تکنیک آیات قضا و قدر دین و زندگی کنکور - آیات قضا و قدر و اختیار خلاصه بازی وست برومویچ 1 - منچستریونایتد 2 آقا اميرالمومنين عليه السلام پادشاه بهشت هستند کاتای باسای دای به همراه بونکای_وبلاگ باشگاه شکیبی تطابق باورنکردنی سوالات زبان کنکور با پکیج زبان انگلیسی حرف آخر صابر خراسانی و حاج سعید قانع ،روضه جانسوز هیئت الحیدرعلیه السلام مشهد مقدس دلم تنگه برا شنیدن صدای بابا ...صحبتهای فرزند کوچک شهید حرفه ای بودن در بازی زولا! تمام گل های رونالدو برای رئال در فینال ها با همراهان شهید وحید فرهنگی والا خیام خوانی استاد شجریان گلچین دورهمی قسمت چهارم حل تست های فیزیک کنکور مبحث سقوط آزاد - حرف آخر دو خرس قطبی در فرودگاه شهر بارو ، آلاسکا گزارش جالب خبر ۲۰:۳۰ از IQ بالای خاندان هاشمی و مرعشی!! حمله اسرائیلی ها به مجری قرعه کشی جام جهانی زیست کنکور موسسه حرف آخرزیست شناسی استاد شعبانی ریا میکس مردم Alexander Rybak Roll With The Wind آموزش متفاوت فیزیک کنکور ( مبحث سقوط آزاد ) - حرف آخر تیزر حمله ایران به اسراییل و نابودی اسرائیل چگونه وارد کلاس آنلاین خود شویم زیست کنکور موسسه حرف آخرژنتیک قسمت دوم شعبانی زیست کنکور موسسه حرف آخرژنتیک جمعیت قسمت اول شعبانی سید حامد حسینی عربی کنکورموسسه حرف آخر شکل استادواعظ عربی کنکورموسسه حرف آخرشکل قسمت 2 استادواعظ عربی کنکورموسسه حرف آخرعلامات اعراب قسمت اول واعظ نائب قهرمانی تیم فوتبال نابینایان ایران در آسیا موسیقی متن زیبای فیلم اخر هری پاتر خلاصه بازی: آلکمار 1-2 آزاکس (گلزنی جهانبخش) Solo مادیان وستفالین آیا آقا امام حسين عليه السلام عايشه را طلاق دادند؟ آموزش فیزیک کنکور - مقایسه روش های حل تست های سینماتیک تریلر عالی بازی CALL OF DUTY ADVANCED WARFARE نخل برداری در مزوش حل تست های دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 3 یلداتون مبارک سخنان تکان دهنده یک کارشناس در برنامه جهان آرا مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 300 ابزار آماده برای ساخت موشن گرافیک حمله تروریستی به کلیسایی در کویته پاکستان کلیپ عجایب وقتی یک بز انسان به دنیا اورد اظهارات مافوق جنجالی محمود صادقی در صحن علنی مجلس با فساد نهادینه جمهوری اسلامی مکزیک آمریکا را اشغال می کند- حسن عباسی راهپیمایی غارت شدگان موسسات مالی غارت شده امروزازجلوی دادستانی برترین آهنگ های منتخب بیلبورد ۲۰۱۷ vfگلچینی از محمد برخورد اسلام در برابر برده داری چگونه بود؟ آموزش عربی کنکور - مبحث منصوبات - حرف آخر آموزش شگفت انگیز عربی کنکور مبحث معتل - حرف آخر حل تست های فیزیک کنکور فقط با یک نگاه - حرف آخر دوبله ی من از خل و چل ها آموزش تلفیق تصاویر در فتوشاپ پایه چهارم ویژه برنامه سالگرد شهادت آیت الله دکتر مفتح حال مشكلة التنسيم في البندقية الهوائية بوكنير (1) BSA Buccaneer SE حواشی داغ ترین لیگ های رزمی ایران پشت دوربین رزم آور سخنان جنجالی حجت الاسلام طائب درباره حسن روحانی وبرجام زبان انگلیسی حرف آخر - استاد مجتبی محمودی تمرین گروه نوازی کودکان (2) حل شگفت انگیز تست های ریاضی کنکور ( مبحث ترکیب توابع ) - حرف آخر تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 2 جزیره زیبای سنتورینی یونان سکوت وزیر جهاد کشاورزی در برابر برنج کار زحمت کش آموزش مبحث سینماتیک فیزیک کنکور - حرف اخر سخنان طوفانی یک جوان در پاسخ به فردی که گفت "چرا رهبر پاسخگو نیست؟" حمله جنگنده های سوریه به داعش در حوالی بوکمال گلچین کلیپ های محسن ایزی سرویس جدید راهنمای خرید هوشمند زومیت راه اندازی شد مناظره داغ استاد با يکی از علمای اهل سنت خلفا درباره روايت انا مدينه العلم و علی بابها حضرت لپ مــــــــن تیزر قسمت شانزده سریال کاخ نشینان- Bugünün saraylısı 16 سنگ کاری گیم پلی بازی gta eflc پارت ۲*خود شاخ پنداربن دوم* نوحِ کشتیبان ما، امام زمان است موزیک ویدیوی ANOTHER افشاگری بی سابقه وزیر اسبق آموزش و پرورش درباره فساد اقتصادی در صندوق ذخیره فرهن نقاشى پونى ترسناك من (براى مسابقه) آیتم طنز دورهمی :ماجرای مهاجرت قیمت و شمسی به خارج محمد رسول الله زیست کنکور موسسه حرف آخر قلب استاد شعبانی عربی کنکورموسسه حرف آخر لازم و تعدی استادواعظ نماهنگی از حاج قاسم سلیمانی با صدای حامد همایون دستگاه گوله برفی ساز دستی مداحی عجیب سیب سرخی سخنان تکان دهنده منصوری نظری در برابر محسنی اژه ای 3 ضربه آزاد دیدنی از جونینیو به رئال و بارسا و بایرن برنامه طنز دورهمی 3 - 545 دستگیری سردارسلیمانی در انیمیشن مضحک سعودی هاعلیه ایران دکتر انوشه | فرق اتفاق با مدل ذهنی خاطراتی از حمله داعش - افتادن دختر از وانت و نظاره پدر سید حامد حسینی دانستنی های جالب درباره ببرها. Top 10 farsi حرف های جنجالی کواکبیان به روحانی. اصلاح طلبان به شما رای دادند، چرا به وعده هایتان عمل نمیکنید؟ آموزش ساخت عروسک های نرمالو تزئینی روش خرید از فروشگاه نماینده هویزه، مردم استان خوزستان را به اعتراض در خیابانها فراخواند - روحانی را استیضاح می‌کنیم امثال سحر قریشی جای هنرمندان بزرگ را گرفته اند واکنش به انیمیشن های عشق - MessYourself مناظره جذاب استاد يزدانی با يک سنی درباره توسل به اموات اجرای دونوع سروته یکی در زمان فرار حریف از خاک توسط سید مصطفی معینی مربی کشتی شه خالکوبی ب این میگه حتما ببینید عالیه نماهنگ فوق العاده زیبای امام حسین(ع) اميرالمومنين عليه السلام وارث علوم رسول خدا صلي الله عليه وآله و جانشين ايشان آهنگ این منم از شایع خبر کوتاه از جلسه شورای مدیریت بحران استان گیلان dabsmash 4vafa4 دابسمش وفا شیرازی خنده دار ترین لحظات قهوه تلخ بازی فکری اِستون اِیج جونیور Stone Age Junior شبیه ترین چهره ها به فوتبالیست های مشهور آهنگ جدید و زیبا از حامد همایون_ حس عاشقی ♪ ♫ آهنگ زیبا و جدید محمد علیزاده _تو بری بارون ♪ ♫ اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله پس از رحلت ایشان و غضب حضرت زهرا سلام الله علیها آهنگ جدید و زیبا از حامد همایون_ حس عاشقی ♪ ♫ تمرین های نیروهای ویژه ارتش سوریه تمرین گروه نوازی کودکان (3) Morteza Pashaei - Kojaei (مرتضی پاشایی - کجایی) آهنگ زیبا و جدید محمد علیزاده _تو بری بارون ♪ ♫ چادرنشینها Morteza Pashaei - Daghighehaye Akhar (مرتضی پاشایی - دقیقه های آخر) توی این سکانس مو به تنت سیخ میشه ! Barking Bad مشاوره تخصصی شیمی استاد شیروانی - حرف آخر زیست شناسی کنکور حرف آخر - آموزش مبحث پارادوکس هورمون ها آموزش جادویی ریاضی کنکور ( مبحث ترکیب توابع ) - حرف آخر نمودار مول بر زمان شیمی کنکور 2 - حرف آخر تدریس شیمی کنکور مبحث نمودار مول بر زمان - موسسه کنکور حرف آخر تدریس دین و زندگی کنکور - قضا و قدر و اختیار 1 دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی 2 دین و زندگی کنکور - آموزش توحید شناسی حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 3 حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 2 سقف کششی متحرک - 02126207736- 02126207536 پوشش متحرک چادری زیست کنکور موسسه حرف آخرگردش خون مقایسه ای شاکر وروان بازنشستگانی که هرگز بازنشسته نمی شوند! آهنگ همه من از شایع معاد شناسی دین و زندگی کنکور روش نوشتن با 6 تا مداد یا خودکار همزمان خمس و زکات دین و زندگی کنکور 1 - دینی صد تکنیک های تست زنی دین و زندگی کنکور - قسمت 3 دیالوگ معروف نوستالوژی تکنیک های تست زنی دین و زندگی کنکور - قسمت 2 عربی کنکورموسسه حرف آخر ل +اسم استادواعظ تکنیک های تست زنی دین و زندگی کنکور - قسمت 1 حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 7 استاد علیرضا یوسفیان پور - آموزش مبحث معادشناسی ( مرگ و برزخ ) عربی کنکورموسسه حرف آخر لازم و تعدی قسمت 2 استادواعظ آهنگ موندم از شایع حاشیه سود در حمل و نقل یک تا دو درصد است لگوی bat man : الماس فروشی و موتور کت وا من وقتی عربستان تهران را تصرف میكند کابینت ولکوچینه مدل SineTempore لقمه شو (لامجو) شكار شدن سوسمار توسط مار 1 قاشق سئو - قسمت چهارم مقایسه گرافیکی بازی pubg battlegrounds حل تست اعراب تقدیری استاد واعظی حل تست های مبحث فشار نقاط هم تراز برای اپلای، چگونه گروه تحقیقاتی پیدا کنیم؟ حل تست های قوانین تغییرات کیفی مدار آهنگ سرپام از شایع و حصین تدریس عربی کنکور مبحث تحلیل صرفی فعل 2 - حرف آخر سقف متحرک غشا- 02126207828 پوشش تاشو برقی چادری ماجراى شلاق زدن كارگران معدن آق دره ایا تقاضای زیادی داشتن؟؟ شاخ جدید اینستا سندبلاست بدون گردوغبار جدول دابسمش خاله شادونه ، سهیل اتفاق جالب برای خبرنگار لحظاتی پیش از پخش زنده گل بازی نیس 1-0 بوردو (گلزنی بالوتلی) آهنگ صبر از شایع حضور سرکار خانم مهندس موسوی در برنامه صبح بخیر ایران آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 4 دروغ بزرگی به نام شکنجه چرا رهبر پاسخگو نیست ؟!! فروش قناری عکس یادگاری یحیی کمالی پور با جوانان جیرفت و عنبرآباد غش کردن پسر از شوخی خونین مادر کیبورد گیمینگ HyperX Alloy FPS Pro-2 زیست کنکور موسسه حرف آخرمبحث چشم استاد شاکری زیست کنکور موسسه حرف آخرمطابقت زیست باکنکور96شاکری Morteza Pashaei - Gheyre Momken (مرتضی پاشایی - غیرممکن) Morteza Pashaei - Khatereha (مرتضی پاشایی - خاطره ها) تمرین گروه نوازی کودکان (4) زیست کنکور موسسه حرف آخرغشای سلولی استاد شعبانی تریلر فیلم Dunkirk 2017 گفتگو با احمدرضاعابدزاده در برنامه90 | بخش اول | مهر 89 سید حامد حسینی گفتگو با احمدرضاعابدزاده در برنامه90 | بخش دوم | مهر 89 عربی کنکورموسسه حرف آخر مبحث ترجمه استادواعظ "Aha Boogoo" Ahange Gilaki " آهنگ گیلکی "آها بوگو Aha boogoo - آها بوگو خنده دار پاسخ قاطع ایران به انیمیشن مضحک سعودی ها اميرالمومنين عليه السلام بهترين فرد بعد از رسول خدا صلي الله عليه وآله به اعتراف عايشه انمیشن ترسناک ماینکرافتی dead house old ساخت خودم آهنگ زیبای مهدی یراحی _بنام پاییز ♪ ♫ تدریس قوانین تغییرات کیفی مدار کامیار - حرف آخر شعبده بازی جالب مولودی واقعا محشر حاج محمود کریمی برا کریم اهل بیت نیروی انتظامی چرا برادر کشی، شعار سپرده گذاران غارت‌شده جلوی قضائیه،امروز یکشنبه۲۶آذر فریاد یک خانم شجاع‌، ما پولمون رو میخواهیم، تجمع سپرده گذاران جلوی قضائیه ،یکشنبه۲۶آذر نیروی انتظامی خجالت،خجالت؛ تجمع سپرده‌گذاران غارت‌شده جلوی قضائیه، امروز یکشنبه۲۶آذر ضربات غیر قابل مهار از ستارگان فوتبال تقلید آهنگ تو خوبی معین با صدای رحمان مقدم Tajik music- موسیقی محلی تاجیکان- مست نازی حبیب - مرد تنهای شب مرتضی - یقین فریدون فروغی - نیاز امیرالمومنین علیه السلام امام المتقین به امر خداوند جل جلاله کارت شناسایی رینبوفکتوری آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 3 خنده بچه های گروه نسیم قدر رو ندیده بودیم که دیدیم خراطی نطنز مردم ما بیدارن از اختلاس بیزارن؛ شعار امروز غارت شدگان مؤسسات مالی در تهران-یکشنبه۲۶آذر مرگ براین دولت مردم فریب؛ شعار امروز غارت شدگان مؤسسات مالی در تهران - یکشنبه۲۶آذر عربی کنکورموسسه حرف آخر معتل استادواعظ صدای پرسوز این مظلومیت را نمی شوند؟تجمع غارت شدگان مؤسسات مالی در تهران-یکشنبه۲۶آذر آیا فردا دوشنبه 27 آذر 96 مدارس تهران تعطیل است؟ آهنگ جدید حامد همایون-حس عاشقی عربی کنکورموسسه حرف آخر مفعول فیه استاد واعظ زیست کنکور موسسه حرف آخر الگوی محمدپیمان استادشعبانی زیست کنکور موسسه حرف آخر آلرژن استاد شعبانی و شاکری آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 2 آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 1 ویدیویی از ایدا وانگ بوی تعفن کشتارگاه تویسرکان امامت اهل بیت علیهم السلام الهی است گله کرکس ها با صدای محسن یگانه حل تحلیلی تست های دین و زندگی کنکور - معاد شناسی سید حامد حسینی میکس بسیار زیبا و سوزناک با آهنگ کف خواب مهراب Morteza Pashaei - Cheshmaye Man (مرتضی پاشایی - چشمای من) اسلایم شفاف کپی ازاد به شرط دنبال کردن عربی کنکورموسسه حرف آخر منادا استادواعظ تیتان ها به پیش دوبله فارسی(ربات) برنامه طنز دورهمی 3 - 546 آهنگ مرگ مهراب1(این هم خودم درست کردم ) آهنگ زیبا از حمید هیراد و پازل بند_ دلارام ♪ ♫ آهنگ لونا و نایتمرمون صدا سازی و تقلید صدای آهنگ های خارجی از حسن ریوندی جالب - خنده دار - Marshmello آهنگ زیبا و شاد از بهنام بانی ـچه بخوای چه نخوای ♪ ♫ آهنگ زیبا از حمید هیراد و پازل بند_ دلارام ♪ ♫ آهنگ زیبا و شاد از بهنام بانی ـچه بخوای چه نخوای ♪ ♫ دره ایی عمیق در سیاره مربخ و شگفتیهای تازه کشف گردیده در آن قطع رابطه ستاره تیم ملی فوتبال با دختر مشهور سینما گردشگری در ایتالیا صحنه ترسناک آنابل خلقت (creation) با این تربیت ها یکی میشه بیل گیتس یکی میشه داعش ویدیو مخصوص شب یلدا پاسارگاد پوشش ایرانیان (pei) ::: مهندسی و طراحی و مشاور MACAN Band - Delgiri (ماکان بند - دلگیری) امامت امیرالمومنین علیه السلام به تصریح قرآن تدریس اعجاب انگیز ریاضی کنکور با انیمیشن - حرف آخر اهنگ هری پاتر با ویولون بسیار زیبا است خوانندگی فیزیک حرف آخر - قانون آمپر سحر جان شیمی حرف آخر - مبحث تعداد زوج های پیوندی در ترکیبات آلی خمس و زکات دین و زندگی کنکور 3 - دینی صد نقاشى من از شب یلدا اسلایم قرمز کپی ازاد به شرط دنبال کردن آزمایش و نظریه مشهور گربه شرودینگر ! ادیت مسابقه جنوب کشور به میزبان ی استان فارس گلزنی کاوه رضایی در بازی مقابل خنک خنده بازار باعث ماندن من در ایران شد مهدی یزدانی روایتی از آغاز و پایان یک جاسوس هسته ای... تقدیم به مردای مجرد کافه پلی قسمت شصتم و یکم - سینما کیک بوکسینگ واکو آموزش فارسی نرم افزار فلونت fluent (معرفی 3) فن آرت های جدید از سلنا گومز۲۰۱۷ کشف منظومه ایی جدید و امکان وجود حیات در سیاره های آن شکر شیرازی ... مهر علی ... آهنگ و شعر محلی خلاصه بازی: بورنموث 0-4 لیورپول امام شیعیان در حال نماز صدقه میدهد و امام اهل سنت شپش می کشد سیستانیها با بنیادنیمروزبه دنبال احیای آداب ورسوم خود بغض شدید عایشه نسبت به امیر المومنین علیه السلام عربی کنکورموسسه حرف آخر من و ما استاد واعظ سخنان کرباسیان درباره مشکلات صندوق بازنشستگی فولاد آموزش شعر حرف D داستان زندگی هدیه تهرانی کشف بزرگ محمدرضا شریفی نیا قرارداد طارمی و محرومیت پرسپولیس در خارج از گود 20:30 گروه نوازی تنی چند از نوجوانان در آواز دشتی نظر کنکوری ها در مورد دینی صد متن مصاحبه های جدید سلنا گومز برای بیلبورد ۲۰۱۷ خلاصه بازی بورنموث 0-4 لیورپول (HD) تحصیل در ایتالیا تدریس قضا و قدر و اختیار دینی کنکور - علیرضا یوسفیان پور موزیک ویدیو(the Struggle (MINECRAFT برنامه لاگاتگرام (تلگرام پیشرفته) - کاکتوس دانلود اولین میکس ساخته شده من علیرضا یوسفیان پور در شبکه 1 - آموزش دین و زندگی پروژه زیبای نمایش لوگو در افترافکت برنامه طنز دورهمی 3 - 547 پوشش تاشو پارچه ای - 02126207736- 02126307536- پوشش متحرک - سازنده پوشش متحرک حی اجرا در جمع دانشجویان انگلیسی زبان.رواق غدیر 26 آبان 96 ضربات خشن و غیرفوتبالی با سر تیزر نمایشگاه جایگاه داران سوخت و صنایع وابسته نیم کلاچ آقای هزینه و هزینه های جدید اولین تیزر ( آنونس ) فیلم عصابی نیستم رضا درمشیان سردارسلیمانی به مادرشهید مدافع حرم-همه سربازحضرت آقاییم اقرار ابوبکر به هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها با سند معتبر نصب و فروش انواع آیفون صوتی و تصویری لحظه ی قهرمان شدن پرسپولیس را ببینید سقف متحرک تراس.02126207736 - 02126207536 - پوشش متحرک پارچه ای - سقف اتوماتیک چا جنایات فرانسه در الجزیره دانلود پروژه افترافکت نمایش لوگوی کارتونی استاد دانشمند روایتی تکان دهنده زیست کنکور موسسه حرف آخرپارادوکس زیستی قسمت اول شاکری جزئیات تصمیم کمیته اضطرار در مورد آلودگی هوای تهران ارزش زن و حجاب گل من در fifa 18 معاد شناسی دین و زندگی کنکور ذکر لبم یا زینب به دلم واهمه نیست... زیست کنکور موسسه حرف آخر آلرژن استاد شعبانی استاد دانشمند عروسی مسلمونا اسلایم خوراكى هفته ١ اسلایم خوراكى هفته ٢ حبیب - زیباترین ترانه آموزش مبحث هدایت دینی صد استاد یوسفیان اسلایم خوراكى هفته ٣ ایت الله مجتهدی تهرانی استجابت دعا جهان بی کران. حتما ببنید موشی که به دام افتاده و زندس چگونه یک ملت را فلج کنیم سردارحاجی زاده-درحوزه موشکی درلبه تکنولوژی درجهان هستیم سرعت خارق العاده نیزه ماهی سیاه تدریس فیزیک کنکور مهندس یحیوی، القای الکترومغناطیس 2 تدریس گسسته کنکور دکتر دادبام، جادوی درخت 2 تدریس ریاضی کنکور مهندس مهربان، هم ارزی های مثلثاتی 2 عاقل کیست ایت الله مجتهدی تهرانی ضربی حسینی / فرناز دبیرزاده پیشه گرمی گرمی بازار شما افزایش مهارت گل زنی | تور تمرین گل زنی فوتبال موسیقی تاپکده - خوبی های فیسبوک قسمت اول بازی بتلفیلد 4 نگاه به نامحرم استاد دانشمند ادبیات کنکورموسسه حرف آخر املا و لغت مهندس منتظری ارسک ۹۶ پایان راه... دکتر بدیعیان - برادر رفعتی - برادر علیشاهی ناصر - برادر منف سکانس خنده دار گریه مهران مدیری اجرای زیبای قطعه ی خراسانی ِ "میون ِ ایلُم یکه سوارُم" توسط گروه کالیوه ##قیام ##سیلمی کرد ##اسب اصیل و پرخون آزادشدن روستای بلیل در ریف شمال حماه از چنگال تکفیری ها كیش و زندگی - موزیك ویدئو باران جزیره كیش - پاییز بهاری بازی Death Stranding توپ ضد استرس من خنده دار ویدئوی حیوانات ادبیات کنکورموسسه حرف آخر آرایه ادبی مهندس منتظری ریاضی کنکور موسسه حرف آخرتدریس شیب شناسی منتظری تقلید آهنگ محمد (ص) ماهر زین با صدای رحمان مقدم فیزیک کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث خط ترمز 2کامیار كیش و زندگی - خشمگین شدن - عصبانی بشین چی میشه؟ - گزارش گل کاوه رضایی به خنک کلیپ تمرین بوکس استاد محمد پشنگ تزیین انار حمله دوباره داعش برای تصرف بوکمال سوریه کلاس آواز آقای محمود نوروزی در آموزشگاه وزیری تیزر گفتگوی اختصاصی با فرزاد طالبی گل زیبا در فیفا سربازان آل خلیفه مردم را بگلوله بستند تیزر صوتی جنجالی فیلم حریم شخصی ان شاءالله تصمیم ترامپ، آغاز پایان اسرائیل خواهد بود چهارمین محموله کمکهای مردمی گیلان به استان کرمانشاه الیاس آغاز ثبت نام در پویش از 28 آذر کلیپ از پشت صحنه فیلم سینمایی شاه کش برنامه تلگرام پلاس (Plus Messenger) - کاکتوس دانلود چه چیزهایی از داعش در بوکمال به غنیمت گرفته شد تظاهرات در بازار تهران فیلمی از کریپر در ماین کرافت تست ترمز در ایران و خارج آموزش فارسی پردازش سیگنال دیجیتال با متلب رفع گیر کاغذ در دستگاه شارپ ام ایکس 200 فیلم منتشر شده از دستگیری شاه مازندران! ویدیویی تماشایی از موزه ای ایاصوفیه (2) روش ساخت هویه ساده با فندک Eject کردن حرفه ای فلش مموری جابرنجی هوم کت اوتوماتیک پشت صحنه نماهنگ«بیست و یک روز بعد»با صدای مهدی یراحی آموزش تصویری نصب ویندوز XP قاطی کردن استاندار کرمان و اخراج دو مدیر کل از جلسه روایتی از قهرمان 13ساله که برای نجات خواهرش قطع نخاع شد کنایه مهران مدیری به اختلاس های بانکی الاغ ایرانی دابسمش فوق العاده آهنگ نوازش تتلو گفتگو با فتاحی درباره برنامه بازی های لیگ برتر،حذفی و لیگ قهرمانان آسیا حذف اسپانیا از جام جهانی 2018 روسیه مولتی پلیر بازی Splatoon 2 پارت 4 با تورج - اختصاصی از تچ تیپ - Splatoon 2 part ➰➰ حتما حتما ببینید؛ شرکت اِپسون چه دستگاه خارق‌العاده‌ای درست کرده..!! ضرب و شتم یک دست فروش توسط ماموران شهرداری ➰➰گوشی های موبایل در آینده موزیک ویدئو حمید هیراد نیمه ی جانم آموزش ساخت اوریگامی درخت کریسمس ساختار چشم انسان پایه هشتم جدید ترین ماشین لامبورگینی که دیروز درکمپین خودرو2018 معرفی شد برخورد با مفسدان اقتصادی دابسمش خنده دار شاخ های اینستاگرام رونمایی از تیزر صوتی فیلم «حریم شخصی» مکانیزم عملکرد شیرقطع کن حساس به زلزله مکانیکی ESKA دانستنی جعبه گشایی تلفن آکووکس مدل R52P مطابقت 92درصدی پکیج دینی 100یوسفیان پور با کنکور96 بررسی و راه اندازی Xioami Yi Action Camera فعال کردن hibernate در ویندوز xp تزیین کیک بریلو بالا بردن fps در league of legends دستگاه تصویری ای ایکس پی 6000 ای ایکس پی 6000 اسکنر تصویری وضعیت ناوگان حمل و نقل ایران - علیرضا بای (ارتباط) مهراب درس میگه فقد میگید آهنگ بخون مهران مدیری و رضا شفیعی جم - به شدت خنده دار موزه بازار و مشاغل تداعی کننده تبریزِ قدیم قسمت ششم سریال Wizard هفت عادت مردمان موثر درگ ریو با برلیانس

آخرین خبرهـا