قطر به دنبال شیخوخیت‌زدایی از عربستان است

قطری‌ها می‌توانند با بسترسازی مناسب جریان فکری اهل تسنن را به رشد و شکوفایی برسانند. اما در عین حال مراقب هستند تا چندان هم به تهران نزدیک نشوند.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم،معتقد است که برخوردهای قطر و عربستان بیشتر به دلیل سیاست جدید دوحه برای گفتمان سازی اهل تسنن در منطقه است؛ امری که می تواند پایانی برای حضور سلفی و وهابی گری در این نقطه از جهان و زدودن شیخوخیت از ریاض باشد. امید ملکی، تحلیگر مسائل بین الملل، ایده گفت و گوی تمدن های آقای خاتمی را یکی از راه های برون رفت از وضعیت فعلی منطقه می داند و تاکید می کند: این تفکر تسنن و تشیع را به عنوان دو تمدن بزرگ جهان اسلام به گفت و گو با یکدیگر فرا می خواند و با بسط و گسترش این ایده در داخل کشور، وزارت خارجه نیز می تواند این توانمندی های ملی را در عرصه های منطقه ای و جهانی عرضه کند. گفت وگوی «دیپلماسی ایرانی» با ملکی را در ادامه می خوانید:

ترامپ در سفر به عربستان بحث تشکیل ائتلاف مقابله با تروریسم با برخی از کشورهای عربی را مطرح کرد. تشکیل ائتلاف مذکور با کشورهایی که خود از بانیان تحرکات سلفی و وهابی گرایانه هستند تا چه اندازه در مبارزه با پدیده تروریسم کارساز است؟

برای پاسخ به این پرسش ما باید ابتدا درک درستی از زمین بازی تحولات منطقه یعنی خاورمیانه و بازیگران اصلی آن یعنی جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی و آمریکا داشته باشیم تا بتوانیم با اطلاعات صحیح تری به بررسی کم و کیف این روند بپردازیم. ابتدا بحث خود را بر جذابیت های منطقه خاورمیانه برای بازیگران فرامنطقه ای چون آمریکا متمرکز می کنم و معتقدم که این منطقه به دو دلیل برای آمریکا جذاب است. ابتدا به دلیل «زیاد بودن نفت» و دوم به دلیل «کم بودن ملت»؛ دلیل نخست در قلمرو اقتصاد کلاسیک و دلیل دوم بر بنیان های جامعه شناسی سیاسی مدرن استوار است. با نگاهی گذرا به تحولات دهه های گذشته مشاهده می کنید که به جهت منابع غنی انرژی در منطقه کشورهای فرامنطقه ای همیشه حضور پررنگی در این نقطه از جهان داشته اند. آن هم به جهت تکنولوژی های مدرن این کشورها و یا میزان تاثیرگذاریشان بر اقتصاد بین الملل. این در حالی است که به جهت کمبود مولفه «ملت»، الگوهای رفتاری سیاسی مدرن جایگاهی چندانی در این منطقه ندارد. اظهارات بنده نه تنها دربرگیرنده کشورهایی چون عربستان، امارات، قطر و کویت است بلکه کشورهای باسابقه ای چون مصر، عراق، لبنان و ترکیه را نیز شامل می شود، کشورهایی که به دلیل نبود انسجام ملی از فرآیند ملت سازی محروم مانده اند. در این کشورها پایداری های عرصه ملی تنها زمانی صورت گرفته که سایه های قدرت سخت بر آنها حاکم بوده است.

به جهت همین وضعیت منطقه ای است که ایالات متحده تمایل به ماندن در این منطقه دارد، لذا آمریکاییها غالبا در منطقه بر سر میز با کسانی نشسته اند که نیازی به تایید ملت هایشان نداشته اند و با گذشت زمان نیز تغییر ماهوی در افکارشان به وجود نیامده است و این تنها نام هاست که با چرخش سالها تغییر کرده است، نام های سران کشورها. اتفاقا همین امر موجب می شود که آنها دست بالا را در مذاکرات داشته باشند و به طور نمادین زمانی که فردی مانند ترامپ به این منطقه می آید شمشیر به دست گرفته و شادمانه در کنار شاهزادگان سعودی به رقص در آید.

می دانید که شمشیر گزینه ای در مقابل دیالوگ و گفت و گو است. رئیس جمهور آمریکا با این اقدام نشان می دهد که مانند مقامات عربستان گزینه شمشیر را بر هر گزینه ای ترجیح می دهد و البته با حمایت از همین سیاست است که می تواند قرارداد 110 میلیارد دلاری فروش سلاح به ریاض را به سرانجام برساند. این اقدام البته سعودی ها را نیز به خواسته هایشان می رساند و موجب می شود تا بتوانند امنیت نداشته شان را که به جهت نبود متغیری به نام «ملت» گریبانگیرشان شده است با درآمدهای ناشی از فروش نفت تامین کنند، چرخه معیوبی که سعودی ها برای بقا و دوام خود از آن سود جسته اند.

از آن غم انگیزتر وضعیتی است که به اتکای وجود همین سلاح ها توسط عربستان در منطقه به وجود آمده است. حمایت آشکار ریاض از برخی گروه های تروریستی منطقه رسما در ملاقات سعود الفیصل وزیرخارجه پیشین سعودی با جان کری وزیرخارجه سابق آمریکا اعلام شد وقتی که وزیر سعودی آشکارا گفت که حمایت ما از داعش به جهت حمایت های آمریکا از حزب الدعوه عراق است. این شاخص و شاخص های متعدد دیگری نظیر اسناد آشکار و پنهان حمایت های مالی نشان می دهد که عربستان هیچ ابایی نسبت به حمایت از داعش نداشته و ندارد. اما نکته مهم تر اینکه متاسفانه سعودی ها از هر گروه و جریانی که در منطقه حمایت نموده اند تبدیل به قطب تروریستی منطقه شده اند. در گذشته القاعده و طالبان و حالا هم داعش. سعودی ها هزینه های مالی این گروه ها را تامین کرده و در عوض آن مزدور خریداری کرده اند. به چه دلیل؟ به این دلیل که ملت ندارند (یعنی جریان فکری ندارند). در عربستان منابع مالی به میزان بسیار زیادی وجود دارد اما در این کشور کدام متفکر و یا نحله فکری تاثیرگذار وجود دارد؟ کدام دانشگاه توانسته است با جریان سازی از جامعه سعودی خارج شده و در سطح منطقه و جهان تاثیرگذار باشد؟

یعنی نبود جریان های فکری موجب حمایت عربستان از گروه های تروریستی شده است؟

تا حدودی. همین موضوع سلفی گری که با خشونت توامان شده است آیا با وجود نحله های فکری رقیب جدی در جریان اهل سنت امکان بقا و دوام می یافت؟ گمان نمی کنم. معتقدم سلفی گری و وهابی گری نشات گرفته از مقوله نبود ملت «در کنار» وجود منابع مالی سرشار در غیاب جریان های گفتمان ساز شکل گرفته است.

نقش آمریکا را در این میان چگونه ارزیابی می کنید؟

سیاست خارجی آمریکا پس از روی کار آمدن ترامپ تغییرات عمده ای داشته است. رئیس جمهور آمریکا در این دوره «هنجارهای بین المللی» را به «منافع ملی» و «منافع ملی» را به «منافع شخصی» تقلیل داده است.

او عموما فرد هنجارپذیری نیست و البته نخستین پوپولیستی هم نیست که این دیدگاه را دارد. او با تمامی هنجارهای بین المللی سر جنگ دارد. از معاهده پاریس خارج می شود، به ناتو ایراد می گیرد، به دنبال خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است و به احتمال بسیار زیاد برجام را نیز بیش از این نادیده خواهد گرفت. در عرصه ملی آن دسته از هنجارها که به منافع ملی گره می خورد را رد می کند و با تمام افرادی که به صورت سمبولیک از پاسداران هنجارهای ایالات متحده هستند سر جنگ دارد، از رئیس پلیس فدرال گرفته تا دادستان ایالات متحده و مقامات دیگر.

ترامپ ساکن سرزمین سیاست نبوده و پس از این هم نخواهد بود. بنابراین نگاه او به عرصه بین الملل بسیار کوتاه مدت و بیشتر برپایه سیاست های کاسبکارانه است. فردی که خواهان حضور طولانی مدت در عرصه سیاست است با افقی بازتر و دیدی وسیع تر به ارزیابی تحولات نظام بین الملل می پردازد. این نگاه او بود که مفهوم جامعیت (سیاست های آمریکا) در عرصه نظام بین الملل را از بین برد. ترامپ تمام رشته های اوباما را پنبه کرده است. به طور مثال اوباما پس از سال ها تلاش و رایزنی توانست قدرت های بین المللی را برای تصویب و اجرای تحریم های جامع ایران که تحت عنوان CISADA شناخته می شود با خود همراه کند. این در حالی است که سیاست ترامپ عدم پایبندی به این توافق و به عبارتی تک روی در نظام بین الملل است. تک روی هایی که با عوام فریبی دنبال می شود و هر چند در کوتاه مدت نتیجه بخش نشان داده می شود اما در بلند مدت عایدی برای آمریکا جز خسران نخواهد داشت. بیان این جملات از سوی ترامپ در بازگشت از عربستان که «بیایید برایتان شغل آورده ام» حاکی از نگاه کاسبکارانه رئیس جمهور آمریکا به موضوعات داخلی و جهانی است. او یک کاسب است که به سیاست به سان زمین بازی برای پیشبرد اهداف کاسبکارانه خود می نگرد.

سیاست ترامپ در قبال مردم ایران را چطور ارزیابی می کنید. او در سفر به عربستان در حالی که از متضرر شدن مردم کشورمان از سیاست های نظام حاکم می گوید بحث منزوی کردن ایران را نیز مطرح می کند.

این کشور که داعیه حمایت از مردم ایران را دارد در کنار سعودی ها به داعش کمک می کند تا همین مردم را به خاک و خون بکشد. آیا این حمایت است؟

اظهارات ترکی فیصل نیز در این میان جالب است. زمانی که به او گفته شد مردم ایران در یک انتخابات برپایه دموکراسی شرکت کرده اند اینطور عنوان کرده است که هیتلر هم در یک رقابت برپایه دموکراسی به قدرت رسید.

می توان این استدلال را پذیرفت و گفت که ترامپ نیز از همین روند به قدرت رسیده است. در این ادعا از منظر روشی، اعوجاج بسیار زیادی وجود دارد. به مذاق این افراد خوشایند نیست که ایران یک قدرت تاثیرگذار منطقه ای باشد و برهمین اساس هم درصدند تا با سود جستن از هر سیاستی ایران را منزوی کنند، سیاستی که هیچگاه به نتیجه نخواهد رسید. حضور ایران در عراق، سوریه، لبنان، یمن و بحرین نشان دهنده تاثیرگذاری بیشتر ایران است یا سعودی؟ این کشورها که تماما عرب زبان هستند، چگونه است که دست برتر ایران را می توان در تحولات آنها دید؟ سعودی به دنبال آن است که جنگی برپایه تفکیک های قومیتی چون «عرب و عجم» در منطقه به راه بیاندازد تا ایران را منزوی کند اما تحولات منطقه نشان می دهد که کدام یک منزوی تر شده اند.

تحولات قطر را ببینید و نحوه مواجهه سعودی ها با این کشور را. ببینید که سعودی ها چطور با یارگیری منطقه ای به دنبال تحت فشار قرار دادن قطر هستند. این در حالی است که نه در بعد سیاسی و نه از جهت ابعاد اقتصادی توان به سلطه گرفتن این کشور را ندارد. صادرات سالیانه قطر بالغ بر 78 میلیارد دلار است که از این میزان 82 درصد آن را نفت و گاز تشکیل می دهد. وقتی رابطه قطر با امارات را مورد ارزیابی قرار دهید می بینید که قطر در حدود 5 میلیارد دلار صادرات به امارات دارد و 8/2 میلیارد دلار از مایحتاج خود را از این کشور وارد می کند. حال با قطع شدن رابطه قطر با امارات و عربستان کدام کشو متضرر می شود. قطعا قطر به لحاظ اقتصادی با مشکلی مواجه نمی شود. وضعیت قطر متفاوت از سوریه و عراق است. هم به لحاظ سیاسی و هم جغرافیایی. هر چند شورای همکاری خلیج فارس یک شورای ضد ایرانی است و فشارهای بسیار زیادی را بر قطر وارد می کند تا به وضعیت گذشته اش نسبت به همپیمانی با عربستان بازگردد.

اما شرط و شروطی که برای نشستن قطر پای میز مذاکرات مطرح کرده اند نیز غیرمنطقی به نظر می رسد. قطع ارتباط با ایران، اخوانی ها، حماس و تعطیلی شبکه الجزیره سیاست خارجی قطر را به چالش می کشد.

همینطور است. این موارد حوزه های اثرگذاری کشور قطر هستند. برهمین اساس هم آنها دست برهمین نقاط حساس گذاشته اند. گمان هم نمی کنم قطر تمایلی به اجرای سیاست های دیکته شده عربستان داشته باشد و همین امر موجبات انزوای بیشتر ریاض را فراهم خواهد آورد. به هر حال عرض بنده ناظر بر این موضوع است که با ارزیابی تحولات منطقه ببینیم افراد و کشورهایی که خواهان انزوای ایران هستند چه وضعیتی دارند و تهران در کدامین جایگاه قرار دارد. انزوا مختص کشورهایی است که برای به دست آوردن امنیت خود به ملت هایشان تکیه نمی کنند و با 110 میلیارد دلار امنیت را ازخارج مرزهایشان «وارد» می کنند و حتی با نحوه کار سلاح های خریداری شده نیز آشنا نیستند و مجبورند هزینه ای را نیز مجددا بابت حضور مستشاران خارجی بپردازد. این همان امنیت برون زا است که به واسطه تفکر قبیله گرایی در برخی از کشورهای منطقه وجود دارد.

گروه های تندرویی چون داعش بخشی از فلسفه وجودیشان را مبارزه با حضور آمریکا در منطقه عنوان می کنند. سفر ترامپ به عربستان و قرارداد 110 میلیارد دلاری واشنگتن و ریاض تا چه اندازه در تندروی های مجدد اعضای این گروه موثر است؟

سلاح هایی که برپایه قرارداد اخیر عربستان و آمریکا در اختیار ریاض قرار می گیرد سلاح های جنگ های کلاسیک و برای جنگ های میان دولت هاست. امکان استفاده از آنها برای جنگ های نامنظم و پارتیزانی وجود ندارد. بنابراین این سلاح ها برای مبارزه با گروه هایی چون داعش نیست. اما در مورد کلیت ماجرا معتقدم عربستان گوشت دم توپ اسرائیل است. فربه کردن عربستان به این شکل و سیاست دشمن تراشی منطقه ای آمریکا تنها به محکم تر شدن جای پای اسرائیل منجر می شود. این دقیقا سیاست offshore balancing، مرشایمر است. او معتقد است آمریکا باید در خارج از خاک خود توازن قدرت ایجاد کند و این توازن قدرت را نه با هزینه کردن بلکه با درآمد ایجاد کردن به سرانجام برساند. کاری که ترامپ هم اکنون در حال انجام آن است.

در خلال این گفت و گو به اختلافات قطر و عربستان اشاره کردید. سرانجام این اختلافات را چگونه ارزیابی می کنید؟

معتقدم قطری ها به دنبال آن هستند تا به بازیگر فعال منطقه تبدیل شوند. در این صورت از خواسته های خود کوتاه نخواهند آمد. این کشور بلندپروازی هایی دارد که اگر در مقابل عربستان کوتاه بیاید مجبور خواهد شد تا در برابر بسیاری از کشورهای دیگر هم، کوتاه بیاید. به نظر من قطر می تواند با ایجاد جریان های فکری سنی مذهب گفتمان رقیبی برای سلفی گری سعودی در منطقه باشد.

این کشور همزمان با اینکه از میانجیگری ترکیه و کویت برای حل و فصل اختلافاتش با اعراب استقبال کرد، میزبان مفتی اعظم مصر نیز بود.

قطر می خواهد در جامعه اهل سنت جای مصر را پر کند. آنها دریافته اند که خلا موجود جهان عرب خلا ملت است و باید با بسترسازی برای فعالیت سایر گفتمانوهای فکری اهل تسنن این خلا را تا حدودی جبران کنند.

تلاش هایشان ثمری هم در بر دارد؟

قطر تفکر درون زا نخواهد داشت. اما در آینده نه چندان دور متفکران سنی جهان عرب به دوحه به عنوان پایگاه جدی برای بسط و گسترش افکار و جریان تضارب آرا می نگرند. حتی ممکن است مکتبی چون «مکتب فرانکفورت» در دوحه و تحت عنوان «مکتب دوحه» یا هر نام دیگری ایجاد شود. در این صورت دوحه گفتمان مجزایی از ریاض را ایجاد و دنبال خواهد کرد.

این گفتمان می توانست در مصر ایجاد شود اما «مبارک» این اجازه را نداد. اخوانی ها نیز در زمان ریاست جمهوری مرسی عملکرد نسنجیده ای از خود برجای گذاشتند و موجب شدند تا دیکتاتوری چون سیسی به روی کار بیاید و نحله های فکری رقیب مصر بیش از پیش منزوی شوند. برهمین اساس تحلیل من این است که قطری ها می توانند تا با بسترسازی مناسب جریان فکری اهل تسنن را به رشد و شکوفایی برسانند. اما در عین حال مراقب هستند تا چندان هم به تهران نزدیک نشوند. ایران مرکز و پایگاه جریان فکری تشیع است و به همین جهت هم دوحه به دنبال فاصله گذاری با تهران است. اما در هر صورت استقرار جریان های فکری اهل تسنن در قطر امکان ایجاد جریان های تاثیرگذار گفتگویی میان مذاهب سنی و شیعه را فراهم خواهد کرد و ما باید از این فرصت استقبال کنیم.

این دیدگاه وجود دارد که حمله تروریستی در تهران با چراغ سبز سعودی ها انجام شده است و این امر بدان جهت به وقوع پیوسته است که عربستان، ایران را بانی تیرگی روابط خود با قطر می داند.

معتقدم ما باید سعودی ها را انسان های زیرکی بدانیم اگر و تنها اگر آنها تشخیص داده باشند که بسترسازی برای تشکیل جریان های فکری در منطقه به ضرر آنهاست. اگر قطری ها بتوانند کشورشان را به عنوان پایگاه فکری اهل تسنن در منطقه و جهان مطرح کنند آن وقت خواهند توانست پایگاه های شیخوخیت عربستان را متزلزل سازند. به عبارت دیگر اهل تسنن به دنبال هژمونی فکری در منطقه است و در صورت بسترسازی قطر برای گفتمان سازی، شیخوخیت سعودی ها در منطقه زیر سوال می رود. با اهتمام به این بینش است که می توانیم بگوییم عربستان خشم خود را در درگیری منطقه ای قطر با فجایع تهران نشان داده این در حالی است که حرکت در راستای اندیشه سازی با ترور متوقف نمی شود.

یعنی باید بپذیریم که عربستان در پشت پرده حمله های تهران قرار دارد؟

شواهد حاکی از پذیرش این حمله از سوی داعش است و مجددا شواهدی نیز بر حمایت های مالی عربستان از داعش حکایت دارد.

به امکان مقابله جریان های فکری مورد حمایت قطر با شیخوخیت عربستان اشاره کردید. اما بحث گفتمان سازی در گذشته و در مصر نیز وجود داشته است چرا سعودی ها در برابر آن واکنشی نشان ندادند.

درست است اما مصر رسانه و پول هم نداشت چون نفت نداشت و صداهای برآمده از این جریان های فکری آنطور که باید و شاید به گوش جهانیان نرسید. قطر امروز با برخورداری از شبکه الجزیره و ثروت هنگفت نفت و گاز هژمونی رسانه ای در منطقه و جهان دارد اما آیا این امر در مورد شبکه های خبری و یا خبرگزاری مصر صادق است؟ بنابراین اگر دولت قطر به این نتیجه رسیده باشد که ضعف اهل سنت عدم پردازش تئوری های متعدد تاثیرگذار درون آن است می تواند از ابزار های رسانه ای خود برای جریان گفتمان سازی استفاده کند.

اما در حال حاضر تقریبا تمامی جهان عرب در برابر قطر قرار گرفته اند.

به هر حال قطر هدف بلندمدتی را انتخاب کرده و ممکن است در دستیابی به آن با مشکلاتی هم مواجه شود اما این مشکلات هیچگاه منجر به انزوای منطقه ای و جهانی قطر نخواهد شد. کشوری با صادرات 80 میلیارد دلاری و واردات 40 میلیارد دلاری و طراز تجاری مثبت هیچگاه منزوی نمی شود. این کشور برپایه یک سری اتهامات بی پایه و اساس متهم به حمایت از تروریسم شده است این در حالی است که براساس اسناد موجود این سعودی ها هستند که از تروریسم حمایت می کنند. تروریسم بازی است که همه علیه یکدیگر استفاده می کنند. قالی نخ نمایی که به واسطه آن نمی توان هیچ کشوری را بدون «جامعیت» در انزوا قرار داد.

بنابراین قطر کوتاه نخواهد آمد.

اگر بخواهد به جریان سازی بپردازد خیر کوتاه نخواهد آمد. اتفاقا تجربه شکل گیری شبکه الجزیره ثابت کرده است که این پایمردی های با نتایج شگرفی برای قطر همراه خواهد شد.

منافعی که از این رهآورد نصیب ایران می شود چیست؟

ایجاد یک پایگاه گفتمان ساز سنی به نفع ایران هم هست. اگر آنسوی میز مذاکرات و در میان اهل تسنن هم عقلانیتی وجود داشته باشد موجودیت گروه هایی چون القاعده و داعش که نشات گرفته از دیدگاه های سلفی گرایانه و وهابی هستند هم به خطر خواهد افتاد.

کشورهای فرامنطقه ای این اجازه را به قطر می دهند؟ به هر حال حضور کشورهایی چون آمریکا در منطقه به بهانه مبارزه با گروه های تروریستی است و با گفتمان سازی این گروه ها دیگر موجودیتی نخواهند داشت.

آنها تلاش خواهند کرد که از به نتیجه رسیدن تلاش های قطر جلوگیری کنند. اما آیا آمریکایی ها می توانند به تمام خواسته هایشان دست پیدا کنند؟ خیر اینطور نیست. برای هیچ دولتی در عرصه سیاست این ممکن نیست که به همه خواسته هایش برسد. قطعا آمریکاییها تلاش خواهند کرد که دوگانه گفتمان سازی شیعه و سنی در منطقه شکل نگیرد اما گمان نمی کنم بتوانند راهی از پیش برند. قطری ها نیک می دانند می توان با پول سلاح و مستشار خرید اما آیا می توان با پول «تفکر» ساخت؟ با پول می توان بسترهای مورد نیاز برای گفتمان سازی را فراهم کرد اما نمی توان فکر خرید. برهمین اساس هم معتقدم اگر قطری ها بتوانند استقلال فکری خود را در منطقه حفظ کرده و از این فشارها عبور کنند کمک شایان توجهی در راستای تشکیل جریان ها و نحله های فکری رقیب اهل تسنن در مقابل سلفی گری انجام خواهند داد.

سیاست ایران در این میان چگونه باید باشد؟

ایران هم معتقد است که داعش فرزند خلف سنی ها نیست. اهل تسنن برادران دینی ما هستند و می توان با آنها گفت و گو کرد. در همین کشور بیشترین رای به آقای روحانی از جانب استان های سنی مذهب داده شده است. به همین جهت معتقدم ایران از تشکیل نحله های فکری اهل سنت و زدودن سایه شوم شیخوخیت سعودی ها استقبال می کند.

ایران چگونه می تواند در مقابل عربستان دست بالا را در تحولات منطقه ای داشته باشد؟

باید سیاستی را در پیش گیرد که به گفتمان های رقیب منطقه ای دامن زده شود.

حضور مستشاری اش در کشورهای دیگر را به چه صورت ادامه دهد؟

حضور ایران در خارج از مرزهایش یک حضور پیشگیرانه است. این حضور سالها با موفقیت همراه بوده و فجایع تروریستی تهران نیز پس از سالها به وقوع پیوسته است. به وضعیت کشورهای همسایه و اطراف ایران بنگرید. ما دقیقا در میانه جهنم هستیم اما در همین میانه به سلامت مانده ایم. برهمین اساس هم معتقدم که حضور مستشاری ایران در کشورهای هدف از این پس نیز باید ادامه داشته باشد هر چند که این اقدام هم به تنهایی کافی نیست و باید همزمان از مقوله و مولفه گفت و گو نیز حمایت کنیم تا قیمومیت عربستان در جامعه اهل سنت زدوده شود.

این را باید دولت به واسطه سیاست خارجی خود پیگیری کند یا می توان دستگاه های فرهنگی را نیز به میدان آورد و بحث های گفتمان سازی را به آنها سپرد؟

به اعتقاد بنده موضوع گفت و گوی تمدن ها کلید اصلی حل بسیاری از مناقشات منطقه ای و جهانی است. این تفکر که برای نخستین بار از سوی آقای خاتمی مطرح شد تسنن و تشیع را به عنوان دو تمدن بزرگ جهان اسلام به گفت و گو با یکدیگر فرا می خواند. با بسط و گسترش این ایده در داخل کشور، وزارت خارجه نیز می تواند این توانمندی های ملی را در عرصه های منطقه ای و جهانی عرضه کند. امروز سیاست خارجی ما باید به دنبال ایجاد مرزهای گفتمانی در منطقه باشد و از سیاست قطر برای

کلیدواژه:

منطقه ای و جهانی | برهمین اساس هم | جریان های فکری | میلیارد دلاری | نحله های فکری | فکری اهل تسنن | میلیارد دلار | تحولات منطقه | گفتمان سازی | سیاست خارجی | اهل تسنن | جریان فکری | بین الملل | جهان عرب | هایی چون | جریان ها | سلفی گری | سعودی ها | گفت و گو | قطری ها | سلاح ها | گروه ها | اهل سنت

دیدار وزیرخارجه نروژ با سعدالحریری خوراکی‌های ضروری برای بانوان ساختمان شهرداری صفادشت آتش گرفت گفت و گوي تلفني پوتين با ترامپ گفت و گوي تلفني پوتين با ترامپ list خلاصه فوتبال ساحلی پارس جنوبی ایران و لوانته اسپانیا در 23 آذر 96 +فیلم دومین بخش از لحظات جالب فوتبالی هفته در فوتبال 120 +فیلم نظر جالب مرجانه گلچین در مورد دابسمش هایش توسط یک خانم قلدری خرس در مقابل گله گرگ ها Newsweek - بیست و سوم آذر 1396 ۹ ترفند بی نظیر تدریس مبحث اعداد کوانتومی شیمی کنکور - استاد رادمان مهر - موسسه ونوس تدریس و حل تست های هندسه پایه کنکور 95 - استاد سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس تدریس مبحث ضرب مختلط هندسه کنکور - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس ویدیوچک: پنالتی های دربی منچستر و مرسی ساید تدریس نمودارهای حرکت شناسی فیزیک کنکور - استاد یحیوی - موسسه ونوس تفاوت « راستا » با « جهت » ! ابر معلق هوشمند حل تست های گرامر زبان کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس ❤عکس های خوشمل عشقم ❤ کولر های اینورتر(کم مصرف) بازی هاسکی با بچه 2ساله گرسنه ها(قسمت دوم) اخرین سامورایی تبلیغ اسنپ در شیراز ریگ وقتی زیاد لایک بخوره میزارم کلیپ نوحه شور ترکی کربلایی مهدی بی نیاز اسلایم برتر هفته 1 تدریس هندسه تحلیلی ریاضی کنکور - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس گیم پلی بازی Hill Climb Racing 2 شجریان باحال سیستم باسبار مدل 8US شرکت زیمنس پت ءِ میراث بشقاب های از جنس طبیعت دابسمش ترسناک سر بریدن داعش مثبت 18 تاریخ هرگز فراموش نخواهد کرد.... باگ بازی Battlefield Hardline دانش آموز متشخص!!!! اسلایم برتر هفته ٢ سیم کشی یک کلید حفاظت موتوری(MPCB) و کنتاکتور باورشم سخته راه کارهایی برای بزرگ تر کردن الت تناسلی و بوی بد ان یارو داره با سرعت نور گزارش میده بازم بهش نمیرسه! ملیکا ادبیات کنکور موسسه حرف آخر املا و لغات ادبیات بلوچ عبدالهی توار دو شیرر: اگر من جای لوکاکو بودم، دیگر نمی خوابیدم! شیمی کنکور موسسه حرف آخر گیس وتعارل آهنگ تصویری شاد و جدید *علی زندوکیلی* بغض «ویشکا آسایش» بعد از دیدن فیلم صفر تا سکو اموزش رفتن به شهر برفی در gtav انیمیشن واقیعت در فضای مجازی کلیپ خنده دار ج4-ه1-آموزش آنلاین مبانی رهبریت روزانه-مارپیچ نا امیدی اگزوز قهرمانی ارو / arrow روی موتور ktm rc250 اگزوز قهرمانی اکروپویچ روی موتور سنگین BMW hp4 دستگیری خبرنگار BBCدر چین با 170میلیون دوربین در 7دقیقه گنده لات های ایرانی حمله بی محابای حمید بقایی به لاریجانی - لاریجانی بی دین و دروغ گو است و باید از لباسش خجالت بکشد! فیلم خنده دار جشنواره مواد غذایی به نفع بیماران نیازمند در بستک پینکی پای دیوانه نماهنگ عربی برای شهید عماد مغنیه موم آتشزا- الکل جامد- خاس- خاص طراحی نورپردازی نما گدایان پر در امدی که خوب بلدند از احساسات مردم سواستفاده کنند! و خبرنگاری که گدا شد! کشف سیاره فراخورشیدی به کمک هوش مصنوعی سرود درباره محمد رسول الله ص قسمت اول سریال« غنچه های زخمی» لایک نظر فقط نظر اور افتر های.زیر نویس فارسی شعر و قصه های کودکانه ، فندق نبین چه ریزه چاق و لاغر ج5-ه1-آموزش مبانی رهبریت روزانه-رهبری در دنیای مجازی هپلی هپو تو مزرعه، شعر و قصه های کودکانه نمایش اسباب بازی بن تن ۱۰ چت غم انگیز از انسان می ترسند کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت سوم دوبله فارسی لوله گذاری برق شاه حسین گویان شیفتگان اهل بیت سال 96 (هوا هوای حسیندی) مداحی ((شهید گمنام، خوشنام تویی)) فصل دوم همایش رابطه هوشمندانه! باحال حرکات خنده دار اسلایم برتر هفته 3 گیم پلی ادمین از دی ال سی حمل و نقل های ویژه در ETS 2 برش ck45 ضخامت ۲۳ سانت بازی های من در ps4 از هر کدوم خواستید بگید گیم پلی بزارم دستگیری راهزنان در اطراف پایتخت و شیوه های نوین راهزنی ایهاالناس سفر وزیرخارجه انگلیس به ایران برای چه بود ؟ طراحی سه بعدی تابلو برق موزیک ویدئوی بسیار زیبای ایرانی از سریال امپراطور دریا. باحال عشق مصاحبه اختصاصی محمدرضا گلزار با سلام سینما کفتر کدامیک همکار همسرتون باشه؟ سردار قاسم سلیمانی: همۀ این جنگ بر سر مسجد الاقصی است! خنده دار عالی آموزش کاردستی شیمی کنکور موسسه حرف آخر گروه عاملی انواع لوله های برق نمونه امضای بازیکنان سرشناس فوتبال جهان کسب درآمدازسایت ویدئوفا وسایت جعبه به دست آوردن بیت کویین از طریق ربات تلگرام حاجی اباد رمز گوشی فردوسی پور مشخص شد دانلود موزیک ویدیو جدید Guru Randhawa به نام Lahore انواع سینی کابل کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت چهارم دوبله فارسی میان برنامه 19 رادیوشب.بخش7 ناناز ترین بچه ی جهان به فست فود ها به اسانی اعتماد نکنیم چوپان مهربان، آهنگ کودکانه اخرین سامورایی ۲ تصاویر عروسی اندی خواننده و همسرش شینی و فرزند و مامانش پول تو جیبی من بریدن کیک تولد و زلزله کردستان مثل های فارسی برای کودکان پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب جوجه جوجه طلایی یک راه حل ساده شیخ برقگیر یا صاعقه گیر من اینو میشنیدم گریم می گرفت به مامانم میگفتم گریه گونه در مقابل خطر برخورد شهاب سنگ چه راه حلی وجود دارد...؟؟؟ اجزای اصلی ژنراتور یک خبر بد(مهمه) آموزش ساخت گیره نورپردازی 3 بعدی یا 3D PROJECTION بر روی نما ساخت کاردستی با سیمان لیزر نوشتاری (متن وتصویر) متن با لیزر هشدار رهبر به کسی که دیوار کشی کرده بود! نوب ممنوع پارت ۱ توپ ضد استرس تپل تصاویری از زمین لرزه کردستان پیش نمایش کاتالوگ کریسمس 2018 نقش آزاد کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت پنجم دوبله فارسی یه فیلم باحال کپی آزاد مسابقه سگ ها ماجرای قهر رسول صدرعاملی با «ترانه علیدوستی» چه بود؟ گل خورشیدی هوشمند یا smart flower فاجعه لو رفتن فایل صوتی رامبد جوان در یک محفل خصوصی اگر شما نبودید بهناز جعفری، الان صفر کشکول عکس العمل تند بازیگر زن سینما به شوآف سلبریتی ها با زلزله زدگان کرمانشاه لحظه دردناک سوختن صورت پسر ایرانی پیش چشمان مادرش: از ترس خودم را در آینه نگاه نمی کردم کلیپ ترسنااااااک کوتاه رکورد جهانی در نوازندگی پیانو در گینس هر کی دید دنبال کنه مگر نه خدا نبخشید من اولین و واقعی ترین الیویا هستم تا وقتی این آدم را بغل نکنید، متوجه حرف تان نمی شود/ این ویدیو شما را به خودتان معرفی می کند ولتاژ یا جریان؟ کدامیک شما را می کشد؟ ماکان بند دکتر پیام ناوی در اولین نمایشگاه توسعه کسب وکار تهران-2 اموزش ساخت غذا (تاکو) برای باربی خیلی اخود راضیه Lens Studio - ساخت افکت های واقعیت افزوده برای اسنپ چت کاردستی ادبیات کنکورموسسه حرف آخرحل تست حسن تعلیل منتظری کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت ششم دوبله فارسی درمان وسواسی با دارو درمانی یا روان درمانی ؟ تریلر رسمی فیلم هنرمند فاجعه رادیو گوگان سسی _ برنامه چهارم بخشی از فیلم اتاق مناظره باورنکردنی اکبر عبدی و حسن روحانی حسن ریوندی اخر کشا ورزی در ایران مسعود چراغی - دل بستم کاردستی کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت هفتم دوبله فارسی دکتر پیام ناوی در اولین نمایشگاه توسعه کسب وکار تهران-3 سگ اصحاب کهف در جاده موفقیت!!! حذف خوزستان و دریای خزر ازنقشه روی لباس هواداران تیم ملی وزنه برداری! رضا صادقی سارق میلیونی زندگی اش را شناسایی کرد! آموزش ماشین حساب کلاسپد - جلسه دوم جن خیلی ترسناک روژان آریامنش: سر پفک با امیر نوری دعوام شد کاردستی جالب زمانی که حیوانات جنگل پارتی می دهند و مست میکنند! انسان کي Horrendous حملي جانور آموزش ساخت گیره فیلم کوتاه لگو بتمن اوج خنده دسر با شکلات لینت و توت فرنگی حست به من چیه استنداپ کمدی بهزاد قدیانلو زبان کنکور موسسسه حرف آخر تدریس گرامر تمرینات مورد علاقه Regan Grimes برای بازو شیمی کنکور موسسه حرف آخر قلمرودر پیوندکوالانسی صفحه کلید Cheetah Keyboard برای اندروید ترسوندن بچه کوچولو با فندک اتمی تمام 34 گل وین رونی در فصل 2010-2009 برای منچستر یونایت جانور درنده و محافظت و مهربانی به توله طعمه شکارشده نورپردازی 3 بعدی یا 3D PROJECTION کوسه حمله کرد! دابسمش شوخی دختر جوان جوک خنده دار رخت مادرشوهر عالییه مصاحبه ریاست محترم مرکز با شبکه جام جم1 کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت هشتم دوبله فارسی عالی مائده خانم نی نی بانمک آموزش نصب چراغ ریلی یِل یاتار طوفان یاتار یاتماز پرسپولیس پرچمی کلش افی ریسه نور LED با چهار ردیف LED آهنگ شاد جدید بندری، دلم نکن آزار.shad Bandari 2018 تتلو پشت پرده ملاقاتش را با رییسی فاش کرد کاشت هیدروپونیک کاهو در ژاپن صداپیشگان جی تی ای سن اندراس وعده ها و حرف هایی پوپولیستی که تاریخ مصرف داشتند! کاردستی تقدیم به ویستا کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت نهم دوبله فارسی اُاُاُلالا چقد خوبیم مااااا نیروگاه خورشیدی هاوایی علی اقا كریمی من گربونت برم ❤️❤️❤️ خخخخ ربات های تمیز کننده صفحات خورشیدی فیزیک کنکور آینه و عدسی - استاد مهدی یحیوی - موسسه ونوس آموزش مبحث حرکت شناسی فیزیک کنکور - استاد مهدی یحیوی - موسسه ونوس اخبار خودرو - کیا کوئوریس یا آئودی A8 موگرینی:دولت ایران،برجام رابرای پیروزی درانتخابات میخوا AMV نوراگامی ارشاد و محسن استار دورهمی کنکور97 تدریس مبحث قانون دوم نیوتون فیزیک کنکور - استاد مهدی یحیوی - موسسه ونوس دکلمه علی پورحسنی یه چیز ضایع در آبشار جاذبه دانلود انیمیشن تخت خواب ( سه بعدی ) تدریس-بی نظیر و مافوق حرفه ای مهندس امیر مسعودی مشکل غیر فعال شدن قابلیت چند لمسی موبایل آمار و مدل سازی کنکور - امیر حسین نصیری- موسسه ونوس بچه پرسپولیسی اسلایم با پاک کن ساخت سوگل آنباکسینگ honor 7x قبولش نداشته باشید زِرد پہ تو زِردلوک کربان منی.... تدریس-بی نظیر و مافوق حرفه ای مهندس امیر مسعودی دابسمش خاکبرسری جدید شاخ آپارات فوق العاده خنده دار زیست کنکور موسسه حرف آخرغشای پلاسمای قسمت اول شعبانی زیست کنکور موسسه حرف آخرساختمان سلول و رونویسی شعبانی هر چیز بکَن ئے هراب آبشار جاذبه خیلی خنده دار حتما ببینید لایک نظر فراموش نشه معاد شناسی دین و زندگی کنکور تقدیم له نگین جون اولین جینجر برد هاوس❤❤❤❤❤❤❤ دین و زندگی کنکور - استاد هادی سرکشیک زاده - موسسه ونوس موزیک ویدیو بارون ماکان بند تمام گل های کاکا برای رئال مادرید از 2009 - تا 2013 پاسخ به شبهه:چرا رهبری بر کار مسئولین نظارت ندارد دریچه های قلب-فصل4-زیست دهم ماکان بند✌ باربی جدیدم کنکور97 اسلایم ساخت خودم برترین گل های لویس سوارز برای بارسلونا کنکور97 سرباز آبادانی جلل جالب مرحله ۳۶ جی تی ای مولودی بسیار زیبا از کربلایی علی مهربانی چطوری یک موتورسیکلت اسباب بازی و دکوری بسازیم میخوام از اپارات برم واسه کسی مهمه چطوری یک پرس هیدرولیک قوی بسازیم(کاردستی) معرفی دوست عزیزم(سی ای کیوپد) حداقل الزامات کنوانسیون کار دریاییmlc2006 به زبان فارسی نظر سنجی: کدوم خواننده ؟ تپاکی کنکور97 دوره آموزشی شروع کار با SQL Server در لینوکس سید رضا نریمانی ولادت پیامبر تمرینات مارک آندره تراشتگن 96/09/23 وشین چُک کنکور97 ساخت مکعب روبیک دکتراحمدی نژاد: مسئولینِ ما اکثرا برجام را نخوانده اند! تریلر سریال The Orville از سایت GoGoMovie دابسمش تماشایی از امید و مهدی دابسمش فوق العاده از میلاد و کامران کلیپ اجتماعی وخنده دار از اذرخرم و محسن ایزی 1 کلیپ اجتماعی وخنده دار از اذر خرم و محسن ایزی 2 دابسمش فوق العاده تماشایی از افشین مون انیمه دخترانه ستاره دبیرستان موزیکال فصل اول STARMYU قسمت 6 فارسی کلیپ جالب از ارش اصلی ساخت اسلایم راحت و آسان برخورد شوکه کننده افسران آمریکایی با یک زن در زندان اخبار خودرو - صفر تا صد - تویوتا کمری اس ال 2018 فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفیزیک هسته ای استاد کامیار کنکور97 بررسی تست های زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس دابسمش خنده دار بدل آهنگ امیر تتلو و آرمین تو ای اف ام تست سرعت ایفون x گوگل پیکسل ایکس ال سامسونگ گلکسی نوت 8 " او " بهترین استاد کنکور کلیپ امیر نجفی و فرهاد معاونیان تمرین ترانه مغناطیس ریاضی کنکور کَلَگ ءِ نِدارَه دوره آموزش FireBase در اندورید ریاضی کنکور دابسمش فوق العاده باحال و خنده دار محمد و دوس دخترش همانا فالو کردن و بک ندادن مانند سخنی ناسزاست ... دابسمش جالب از باران و ساحل واکنش دکترحسن عباسی به سفارت امریکادرقدس از این به بعد این کانال دوتا ادمین داره♡پاپی(خودم)برایر(کیانا) دابسمش دیدنی وجالب از ساحل رنگ ۲۰۱۸ فیلمی از ظلم اسرائیلی ها به کودکان فلسطین اخبار خودرو - صفر تا صد - BMW 230i 3 گل بیل در جام جهانی باشگاه ها میکس کامل از عکس های پارک مین یانگ آموزش رتوش در فتوشاپ ریاضی کنکور معاد شناسی دین و زندگی کنکور گزارش با فرزاد فرزین در اکران خصوصی فیلم آینه بغل دکوراسیون داخلی پنت هاوسی با محصولات ال جی سیگنچر - کاخ کنکور97 چاپ و بسته بندی و اهمیت آن در صادرات گزارش شبهای ببره خوب ماجرای عوارض خروج رو پیش بینی کرده بود انیمیشنی درباره ی مسابقه ی بهداد سلیمی برای کشتی☺ آهنگ جدید سریال ترکی زهرا و عمر اخبار خودرو - صفر تا صد - کیا ریو ای ایکس 2018 قدس شریف هندسه تحلیلی کنکور( تالس فوق سریع ) - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس انیمیشنی درباره ی مسابقه ی بهداد سلیمی برای کشتی☺ موسیقی اصیل -آهنگ تنها ماندم- خواننده علی سیار نقاشی چهره خانم ها -بخشی از جلسه هشتم مداد رنگی ۲ پیرین ءَ چادرئے لمب ءَ بند دوره آموزش Software-as-a-Service Balochi song to mana sak dost be آهنگ بلوچی تو منا سک دوست بی سوئل - تو بهترین آدم غیرت ایرانی کلیپ خنده دار از حسن ریوندی دابسمش تماشایی از شبنم کلیپ اجتماعی وخنده دار از اذرخرم ومحسن ایزی 3 شیمی کنکور موسسه حرف آخرقلمرودرساختمان کوالانسی شیروانی کلیپ تماشایی وجذاب از مهرداد حبیبی دابسمش دانشجوی فراری باران اخبار گوشی - مشخصات و امکانات - SONY Xperia Arc مدافعان حرم هـمہ میگفتن دیـونســ:D شیمی کنکور موسسه حرف آخرگروه عاملی استاد شیروانی کارتون فوتبالیست ها-فصل دوم-قسمت 66 دابسمش محمدامین کریم پور کلیپ خنده دار رضا یزدانی لحظه شلیک موشک هدایت لیزری از جنگنده سوخوی 25 نهاجا جوابهای دختر پسرای ایرانی که دود از کله تان بلند میکند! کنکور97 اخبار گوشی - مشخصات و امکانات - iPhone SE 2 همه چیز راجب آخرین آپدیت بازی های Rainbow,COD,BF1 پت ءَ پہ مریضی دور مدئے تو بگُش بارین بِزانان... حل تست های ضرب مختلط هندسه کنکور - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس ایران آشیقلار بیرلیگی خداییش با معشوق زمینی ات هم بودی، دوست داشتی دیدارتون انقدر زود تموم بشه؟! ریاضی کنکور ریاضی کنکور 10 اتفاق شوکه آور بوکس اعجوبه خوانندگی ۹۶ همــه میدوننـــ >_^ اخبار خودرو - ماکسیمم سرعت - پاجرو موتور 3200 پاسخ طعنه آمیز پوتین به سوال خبرنگار آمریکایی کنکور97 زبان کنکورموسسه حرف آخرگرامر درس 3و4 استادمحمودی عربی کنکورموسسه حرف آخر مبحث اسم اشاره استادواعظ میکس عالی از اواتار کورا اپیزود مراکش بازی توسط خودم | Hitman کور ءِ چادر فیزیک کنکور موسسه حرف آخرقوانین تغیرات کیفی مدار کامیار کنکور97 کلیپ دیدنی وجالب قدس راهگُز ءُ پکیر حقوق شهروندی آقای حسن روحانی قسمت اول باب اسفنجی پامو عمل کردم برنامه-ریزی-فوق حرفه ای کنکور آیتم هشتم ٹوهین شکاری آموزش گرامر زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس آموزش تکنیک حل تست های cloze زبان انگلیسی - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس به مناسبت تولد 37 سالگی مایکل اوون منچستریونایتد لیدی باگ ریاضی-کنکور کانوایر انتقال با موتور ضد انفجار لیزر نوشتاری(متنی) لیزر تبلیغاتی ج2-ه1-آموزش آنلاین مبانی رهبریت روزانه-چگونه رهبری مؤثر باغ ناکو چروک باگ بازی Call of Duty AW علت تصرف قدس و تخریب قریب الوقوع مسجد الاقصی توسط صهیونیستها ریاضی کنکور کنسرت بزرگ محمدرضا گلزار در تهران ریاضی کنکور کلاس مهدویت - خلاصه جلسه اول - استاد رائفی پور کنکور97 ریاضی کنکور یه قسمت از تیتان ماجرای قهر کارگردان سینما با ترانه علیدوستی تیتان ها به پیش ابا زرے بِہ دئے تیتان ها به پیش تیتان ها به پیش بافت مو دخترانه - مدل مو - بافت مو 2017 واکنش و عصبانیت رونالدو از تشویق مسی در امارات صحبت های استیلی و آمار پرسپولیس در نیم فصل اول لجبازی گواردیولا با زلاتان! مداحی کربلایی امیرحسین وطن دوست ذوب آهن در حال آماده سازی شرایط میزبانی در آسیا اهنگ لبخند گردباد کوهک از حادثه دردناک برای کوهنوردان تا ترجمه اشتباهی صحبت های شفر! تدریس مبحث معادله حرکت نوسانی فیزیک کنکور-استاد یحیوی - موسسه ونوس آخرین دقایق زندگی کوهنوردان فقید مشهدی کمبود آب تمامی دیالوگ های انیماترونیک های فناف 6 ! دردناک ترین مراسم تلخ عروسی با جنازه عروس حامد همایون علت تصرف قدس و تخریب قریب الوقوع مسجد الاقصی توسط صهیونیستها جواب آزمایش خون جناب خان رائفی پور - ممنوع السخنرانی ام کردند _ گفتند برو خارج! علت محرومیت شریفی نیا و رز رضوی چه بود؟ آرات پسر بچه ایرانی که در برنامه ای از استرالیا حضور یافت و درخشید اهنگ جدید و شاد حامد پهلان : برار 2 با اسطوره های موسیقی دیارجام حادثه مسابقه موتورسواری غیر اصولی در خارج از شهر دفاع از فلسطین توسط سردار سلیمانی کلیپ دیدنی روش جدید برخی گدایان برای تکدی گری هرهفته یک حدیث *جهت تعجیل در ظهور امام زمان (عج) صلوات* هدخالص مثبت پمپ مکانیک سیالات مهندسی شیمی آموزش مبحث ریشه و توان ریاضی کنکور - استاد مهربان - موسسه ونوس واکنش رونالدو به تشویق مسی در ورزشگاه حامدهمایون لیزر نوشتاری (تبلیغاتی) متن نویس ٹهلان اِن بچار... چطوری این پازی سیمی باز و بسته می شود روش ساخت یک پازل سیمی چطوری یک دوچرخه سیمی دکوری بسازیم شپانک ءُ چوری استاد ناصر چشم آذر / برنامه پارک ملت / بهمن ماه ۱۳۹۰ مهارت های فوق العاده ایسکو تایم لپس نقاشی ایسکو - رئال مادرید حضور پدر و دختر در برنامه حالا خورشید رضا رشید پور،که این چند روز موضوع داغ بود. توربین گازی صد هزاران شُکر.... آینه بغل در لیست پنج فیلم پر فروش هفته شیمی کنکور موسسه حرف آخرکولیگاتیو استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرگیبس و تعادل استاد شیروانی ادبیات کنکورموسسه حرف آخر مبحث ایهام مهندس منتظری ادبیات کنکورموسسه حرف آخر املا و لغت مهندس منتظری زیست کنکور موسسه حرف آخر انعکاس استاد شعبانی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر تابع خطی استاد منتظری تدریس مبحث اعلال عربی کنکور - استاد مصطفی آزاده - موسسه ونوس آموزش اسلایم توضیحات مهم بخونین واسونک شیرازی و عروسی بوشهری از گروه آوای موج پشت صحنه میکس فروزن ماجراجویی یخ زده الاف صفر تا صد قسمت دوم چطوری با یک بطری نوشابه،یک جاروبرقی بسازیم قسمت سیزدهم آموزش دوتار آموزش نوایی بالاپرده شارش ژن عاملی برای تکامل موسیقی بدون کلام بلتی مجلس گریه ایی که قرآن را محترم شمرد چه نازه آدینک ءَ بچارئے وت ءَ گِندئے کتاب ءَ بپارئے دور گِندئے اموزش اسلایم (برای من نیست) آهنگ جاودانه وزیبا بررسی تست های cloze test زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس سکانس قتل شپرد در کالاف دیوتی - قسمت 1 پماد ضد درد بیایید کانال (توضیحات مهم) #1 (جکی) Jackie 2016 دابسمش امیرتتلو میکس تاف مسابقات هندبال مدارس شهرستان اراک آذرماه۹۶ Ali Molaei-- Shabe Toolani شب یلدا -علی مولایی شب یلدا /شب مهر/شب محبت /شب تقسیم مهربانی بر همه مبارک باد/ Hamed Mahzarnia Shabe Yalda 2 حامد محضرنیا به شب یلدا حواشی بازی ستارگان 98 - منتخب کرمانشاه کلیپ شب یلدای آرام Esfandiar Music Masti تقدیم به مادران مادر چقدر لایک داره لگو هالک علیه هالک باستر (توضیحات مهم) غوغای ستارگان بی کلام سکانس قتل شپرد در کالاف دیوتی - قسمت 2 در چند سال گذشته درآمد دولت بیشتر شده ، پس چرا ... اوج خلاقیت سیمولاتور یا شبیه ساز 3 بعدی پست برق با بهترینات پیر بشـی @__@ آهنگ عشق یا نفرت با پیانو تانوس آیرون من را کتک میزند Yalda- (شوخی باشب یلدا(شب چله ادیت های جدیدم بازی Mortal kombatX باگ بازی Call of Duty AW گیم پلی آپدیت GTA Online: The Doomsday Heist خیلی باحاله تیزرقالیشویی نایین کرج موزیک ویدیو جدید و زیبا مهدی احمدوند ( عشق من) HD سریال ماجراهای ماتیلدا قسمت سوم موج دوم کمک به زلزله زدگان کرمانشاه Shab e Yaldā - The night of the Yalda - Izad Mehr - شب یلدا کلیپ شاد و جذاب " شله شله " سه برادر خداوردی و زکریا 3baradar khodaverdi & zekeria محمدرضا شریفی نیا چرا انقدر نقش مرد دو زنه بازی میکنه!؟ ادیت های جدیدم ج3-ه1-آموزش مبانی رهبریت روزانه-تصمیماتی که باید بگیرید ریتم گیتار دو چهار ساده خخخخخخخخخ ماجرای دعوای مهران مدیری باتلویزیون پس از پایان سری اول آیتم های نمایشی طنز و خنده دار دورهمی با موضوع شایعه تمام گلهای کاکا در رئال مادرید از فصل 2009 تا 2013 بدون شرح خوبه قشنگ مانستر های :این قسمت امدن نفرا ضرب و شتم جوان دست فروش توسط نیروی انتظامی و شهرداری لگو RED-HOOD قسمت یک مولودی بسیار زیبا عربی...امام رضا ... کارارا کارچ ءِ نام بِر اِنت اموزش رفتن به سرور ماینکرافت شوخی با ستارگان سینما عقل ءُ هوش باگ لگ error شما را مپت ءَ رسیت معرفی اقوام ایرانی . بخش دوم چه کسی از " تو " بی نقاب تر است! اینم اسلایم (صبا جون) (توضیحات# آموزش-و حل تست تکنیکی ریاضی مهندس امیر مسعودی زیست کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث قلب شاکر وشعبانی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر ترکیب توابع استاد منتظری تریلر بازی Drift Zone کربلایی عباس زینل پور آهنگ بیس دار و فوق العاده زیبای Young زینبیه اعظم زنجان تست تصادف رنو داستر 2018 اسپینر های جدیدم منو اسرا(فرشته زندگیم)باهم اولین دافنه واقعی ایم+ت پیش پرده || تریلر فیلم The Commuter 2018 #1 ایران در جام جهانی تریلر فیلم Murder on the Orient Express 2017 #2 عالیه دوبله ی عالییییی من از راپونزل ( خواهههههش ببین) پیش پرده || تریلر فیلم Happy Death Day 2017 #1 انیمیشن لگو لیگ عدالت پارت اول پیش پرده || آخرین تریلر فیلم Geostorm 2017 افتتاح جشنواره منطقه ای اختراعات در دانشگاه یزد پیش پرده || تریلر فیلم Replicas 2017 #1 تطبیق باور نکردنی سوالات دین و زندگی کنکور با پکیج دینی صد حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 5 حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 6 تدریس عربی کنکور استاد آزاده، مبحث اعراب تقدیری تدریس عربی کنکور استاد آزاده ، مبحث ترجمه تدریس کامل حرکت نوسانی- جلسه 6 قاتل شهید محسن حججی بهترین استاد کنکور تدریس آنالیز ترکیبی و اصل ضرب توسط دکتر دادبام فروش انواع دستگاه های مخملپاش/ فانتاکروم 09127692842 تدریس نکات و حل تست های هندسه در کنکور - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس تفریحی اسلایم های ساخت خودم فروغ جاودان بهترین استاد کنکور سفر به ناکجا اباد تریلر مستند Jim & Andy The Great Beyond 2017 #1 پیشنهاد پناهیان: خواندن قرآن در شب عروسی بجای موسیقی بهترین استاد کنکور دینی 100 استاد علیرضا یوسفیان پور مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 فروش ویژه دستگاه های مخملپاش/کروم پاش09127692842 نوکین سیٹ عربی کنکورموسسه حرف آخر ترجمه استادواعظ فیزیک کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث خط ترمز کامیار دریبل های پی در پی و زیبای مسی مقابل اسپانیول شیمی کنکور موسسه حرف آخرتعداد زوج ناپیوندی شیروانی بیهوش کردن عروس ، شب عروسی دینی صد استاد یوسفیان پور - دینی 100 وقتی با صمیمی ترین دوستت همخونه بشـی :)) من توازه کُرت!!! اسلایم دوستمون (معصومه) بهترین استاد کنکور کربلایی عباس زینل پور مطابقت باورنکردنی تست های دین و زندگی کنکور96 با دی وی دی های دینی 100 بهترین استاد کنکور ریاضی-کنکور ریاضی-کنکور برش کاری سقف pvc و نصب چراغ #اینم عشق ما دابسمش جدید متفاوت تبلیغ مایع ظرف شویی دورتو مناظر زیبای اقلید فارس اپلیکیشن دوکان فیت-Daily Tech تتلو: خیلی از رای آقای روحانی مال من بود! ای جان آموزش گرامر _استاد ده زبانه_سخنوران اهواز پیش پرده || تریلر مستند Blue Planet II 2017 #2 مبحث الکتریسیته فیزیک کنکور - استاد یحیوی - موسسه ونوس مجموعه طنز خنده بازار 338 بهترین استاد کنکور بهترین استاد کنکور پیش پرده || تریلر فیلم The Shape of Water 2017 #1 تریلر فیلم Kingsman: The Golden Circle 2017 #2 سد طبیعی مرجانی در استرالیا فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفشار درنقاط هم تراز کامیار پیش پرده || تریلر فیلم Wind River 2017 #3 پیش پرده || تریلر فیلم The Snowman 2017 #1 مطابقت سوالات شیمی کنکور 96 با تدریس استاد رادمان مهر 4 حد چپ و راست ریاضی کنکور - مهندس مهربان - ونوس لگو جدید خریدم بهترین استاد کنکور کوچکترین مدافع حرم کشور پیش پرده || تریلر فیلم The Dark Tower 2017 #2 حل تحلیلی تست های دین و زندگی کنکور - دینی صد آموزش دین و زندگی کنکور با انیمیشین - دینی 100 کربلایی عباس زینل پور جمع بندی و حل تست های دینی کنکور - مبحث توحید شناسی مطابقت سوالات گسسته کنکور با تدریس دکتر دادبام تطابق سوالات شیمی کنکور 96 با تدریس استاد رادمان مهر تطابق سوالات هندسه کنکور 96 با تدریس استاد بنی هاشمی تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، گردش خون ملخ موسیقی اصیل -آهنگ گل گلدون - خواننده علی سیار آموزش گرامر- استاد ده زبانه -سخنوران اهواز °NEST 360: تشخیص زردی نوزادان در ۲ دقیقه تریلر انیمیشن The Nut Job 2: Nutty by Nature 2017 عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس مستثنی استادواعظ عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس منادا استادواعظ زبان کنکورموسسه حرف آخرجملات مجهول استادمحمودی پیش پرده || تریلر فیلم Blade Runner 2049 2017 #2 فروش دستگاه آبکاری فانتاکروم09127692842 برنامه های پولی به صورت رایگان پیش پرده || تریلر فیلم American Assassin 2017 #2 تدریس عربی کنکور ( مبحث حال ) - استاد مصطفی آزاده - ونوس ریاضی کنکور موسسه حرف آخرحل تست شیب شناسی منتظری کمیک های من از رینبوفکتوری اشک های جواد خیابانی بعد از پایان بازی فوتبال کجا بریم ! فلامینگوووو تولد شیل فانتوم هایو مبارک عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست تمیز استادواعظ روح انسان قطعات تعویضی نداره باصدای زیبای محمدرضا ژاله میکس جدید و فوق العاده غمگین ترکی با آهنگ غمناک توضیحات اژه ای درباره جاسوسی دختر لاریجانی و سوت بلبلی زدن وی وسط جلسه دانشجو خطاب به رهبرایران: مخالف حرف شما دادگاهی می شود + پاسخ رهبر ایران پیش پرده || تریلر فیلم Jungle 2017 #1 تصادفی که هزینه بالایی برجای گذاشته پیش پرده || تریلر The Current War 2017 #1 پیش پرده || تریلر فیلم The Foreigner 2017 تیپ های تستی مهم دینامیک، مهندس یحیوی عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست منادا استادواعظ مطابقت سوالات شیمی کنکور با تدریس استاد رادمان مهر تدریس و حل تست های هندسه پایه - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس درست کردن پیتزای ایتالیایی در فضا دابسمش فقط این حمل هواپیمای مسافربری توپولوف توسط بالگرد چشمانتان راببندیدوبه علیرضافکرکنید کنکور97 نحوه ساختن سوسیس هات داگ دل ءَ گون الله ءَ بہ کن تست تصادف فیات پونتو تست تصادف کیا استینگر دانلود موزیک ویدیو جدید مهدی احمدوند اهنگ بیس دار - مخصوص ادیت ویدیو و گیمینگ شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست نظریه لوری شیروانی پیش پرده || تریلر فیلم Tomb Raider 2017 #1 تریلر فیلم Jumanji: Welcome to the Jungle 2017 #2 پیش پرده || تریلر فیلم Wonder 2017 شهزاده ی رویا آتش سوزی در شهربازی بررسی و حل تست های دین و زندگی کنکور - مبحث توحید شناسی آموزش دین و زندگی کنکور - مبحث توحید عبادی نانوکوپتر Syma X12s nano دین و زندگی کنکور در 4 روز بالای 90% - توحید در ربوبیت دینی 100 - آموزش مبحث توحید در خالقیت اے منی آ منی مان آهر هچ منی تیپ های تستی مهم دینامیک ، مهندس یحیوی مطابقت سوالات ریاضی کنکور 96 با تدریس مهندس مهربان تاکسی های از رده خارج در روسیه تدریس هندسه کنکور استاد بنی هاشمی ، مبحث مساحت فقط فهش چینی ندیده بودم ،،، ببین این تپل چه فهش هایی میده آثار لوازم آرایش تقلبی بر بدن چیست میکس من از تینکربل و دزدان دریایی (توضیحات) اخه پپیر مرد با دختــــر؟؟؟ تریلر معرفی Sakura در نسخه آنلاین بازی Street Fighter V ریاضی-کنکور تریلر بروز رسانی The Escapists 2 - Santa's Shakedown تریلر اعلام انتشار بازی Xenon Valkyrie آموزش افزایش XP در بازی Call of Duty: WWII معنی زن چیه با صدای زیبای محمدرضا ژاله استاد ده زبانه-سخنوران اهواز پیش پرده || تریلر فیلم Journey's End 2018 #1 فروش دستگاه آبکاری فانتاکروم 09127692842 معاد شناسی دین و زندگی کنکور پیش پرده || تریلر انیمیشن Ferdinand 2017 #3 تدریس ریاضی گسسته کنکور ، دکتر دادبام، میانگین درجات رئوس گراف چگونه با واژه های ناآشنای reading ها برخورد کنیم ؟! دکتر شهاب اناری حل تست های حد و پیوستگی کنکور - استاد محمد مهربان - موسسه ونوس اینسترومنت پرواز توسط خلبان مهرداد جاویدان گیم پلی بازی last of us (ددی کجایی!) مشخصات سنسور خاک مدل OW-201 - باغبونی قسمت 4 پاستا پارت 6 تقدیم به کیانا جون شعبد بازی Mohsen Ebrahimzadeh - Paye Sabetam - (New 2017) محسن ابراهیم زاده - پای ثابتم Mohammad Najm - Che Haliye (New 2017) محمد نجم - چه حالیه Siavash Ghamsari - Bi Marefat سیاوش قمصری بی معرفت چگونه واژگان زبان انگلیسی کنکور را بهتر یاد بگیریم ؟! دکتر شهاب اناری بهترین استاد کنکور بهترین استاد کنکور بهترین استاد کنکور #دونفره کشف آثار و استخوان هایی از مصر باستان نحوه نصب OpenSSH در ویندوز 10 چاپ شیشه فیزیک کنکور موسسه حرف آخرروش مطالعه فیزیک استاد کامیار سوت قطار در بوشهرنیازمند2هزار و 300میلیاردتومان اعتبار معرفی اختصاصی گوشی آنر 9 تاکسی بدون راننده در دبی تتلو پشت پرده دیدارش با رئیسی را فاش کرد؛ دروغ گفتند یهو اومده. شب قبلش،با من تماس گرفتند کارای جالب آشپزخانه ای فرعون های زمان مهارتهای زیبا و دیدنی عثمان دمبله موزیک ویدیو هندی بسیار زیبا لگوجدیدخریدم(ولورین شیشه ای) السا و انا گریدی (ساخت خودم) فروش ویژه دستگاه های آبکاری فانتاکروم09127692842 آموزش حل تکنیکی تست های شیمی درکنکور - استاد رادمان مهر - موسسه ونوس واکنش «حمید لولایی» به تهمت های عجیب و غریب مجموعه طنز خنده بازار 339 درگ نیسان gtr با کروت z06 c6 2013*قدرت ۶۳۸ مشاوره-کنکور فصل اول مجموعه "تغییر باورها در کمتر از 60 ثانیه" اینجا موهای پاپی تو اپیک وینتر بلند میشه!مدرک در ویدیو راه آهن شیراز - بوشهر در نیمه راه جالبه آیتم کلاکت (96/09/23) نحوه کشف سیاره ای شبیه زمین فروش انواع دستگاه ابکاری فانتا کروم 09127692842 فروش و واردات تخصصی سگ و گربه مبارزی در باد گل های نایاب در فوتبال شاه کلید حل مشکلات دین و زندگی کنکور - استاد هادی سرکشیک زاده - موسسه ونوس اولین ویدیو خود در ps4 از بازی proving grounds از K.O gamer پشت صحنه کینگزمن:دایره طلایی Kingsman-The Golden Circle تیتراژ آهنگ تنها شدم از اشوان "خانه مشترک بشریت" که امام زمان بنا می کند میگن گل بزنی،درسات پاس میشه!! دستگاه های آبکاری فانتاکروم09127692842 کنکور97 اموزش ساخت یک دستگاه بسیار بسیار کاربردی و باحالللللل نظر چاپلین در مورد حجاب تمامی گل های آمریکا کلاب و رئال مادرید زیارت امام حسین دانلود پروژه افترافکت قالب تیزر معرفی اماکن داستان شب یلدا من 64-موسیقی آهنگی از زنده یاد محمد ماملی (بازی بیریان) پہ دپ ءَ جَگانی بَٹاک وش اَنت لایه های دیواره های قلب-فصل4-زیست دهم ردیاب تی اف آر 4 قسمت 4 پاستا پارت 7 اخبار خودرو - مقایسه AUDI A6 VS LEXUS ES 2018 کنکور97 فروش ویژه دستگاه های آبکاری کروم09127692842 تقدیم به آقای راوی عزیز ناز نفست (مادر بزرگ) کنکور97 پنکه آبادانی کنکور97 اخبار خودرو - صفر تا صد - Honda CRV اینترو من برای RNG باگ error شیمی سوم چگونه جمعبندی میشود استاد شیروانی ماکان بند❤ زبان کنکورموسسه حرف آخرصفت مفعولی و فاعلی استادمحمودی شیمی کنکور موسسه حرف آخرعدد اکسایشی استاد شیروانی زیست کنکور موسسه حرف آخرغشای پلاسمای قسمت دوم شعبانی فیزیک کنکور موسسه حرف آخر دما و گرما استاد کامیار اخبار خودرو - صفر تا صد - سانتافه 2018 شیمی کنکور موسسه حرف آخررسم ترکیب کوالانسی شیروانی زبان کنکورموسسه حرف آخرردینگ و کلوزتست استادمحمودی زیست کنکور موسسه حرف آخرژنتیک جمعیت قسمت اول شعبانی زیست کنکور موسسه حرف آخرژنتیک جمعیت قسمت دوم شعبانی کنکور97 بابا چه صدا پیر زن رو قشنگ در اورد سلما شکیب Farshad Azadi 5 فرشاد آزادی Farshad Azadi 8 فرشاد آزادی تست ردیاب سرچرطلایاب حفره یاب نقطع زن شعاع زن ۰۹۹۰۷۳۳۵۸۰۸ کنسرت GTAV USA-ویدیویی که جهان را تکان داد Farshad Azadi 9 فرشاد آزادی Farshad Azadi 10 فرشاد آزادی قاتل نتورکرها ! Lego ninjago sons of garmadon قسمت اول پارت ١ واکنش سحر قریشی و مهدی طارمی به خبر ازدواجشان! چگونه یک مدار ساده بسازیم؟/ عارف اسلامیان ریاضی-کنکور 1000 تا بادکنک واسه جشن تولد بچه های ناز خوشگل مهدکودک آشنایی کنترلر Reloop Beatpad 2 فرشاد آزادی Farshad Azadi گوشواره نقره طرح جواهر مروارید السا شوکه میشود. کاش منم مثل السا شوکه میشدم خخخ زیباترین - آلبوم زیباترین (علیرضا افتخاری) فرشاد آزادی Farshad Azadi خوشنویسی با راپید.لطفعلی خانی من و نازنین اولین کیوپدیم برد من در کلش رویال نظم موجود در جهان، ارتعاش هستی ! فروش دستگاه مخمل پاش/ فانتاکروم09127692842 مسعود جلیلیان Masoud Jalilian بلندترین مژه های جهان حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور دابسمش پیش نمایش جلسه سوم EEGLAB النگو نقره پهن نقره ای گزارش پرورشی مهر و آبان 1396 ‌Buttercream طرز تهیه باترکریم ساده برای تزیین کیک اهنگ گیپور خوراکی کیک - تزیین فوق العاده زیبای کیک آهنگ نیایش فرشاد آزادی -استرس فرشاد آزادی Farshad Azadi مسابقه نقاشی ❤تو رو خدا شرکت کنید ❤ طوقی چابهار اسلایم صورتی دونه برفی فرشاد آزادی Farshad Azadi مسعود جلیلیان Masoud Jalilian فروش ویژه دستگاه های مخملپاش/فانتاکروم09127692842 ریاضی کنکور اشک های خیابانی بعد از پایان بازی منتخب ایران وکرمانشاه آموزشِ تهیه کارتِ ویزیت دَر پاوِرپُوینت1 آکواریوم/simple solutions for decrease aquarium sound مسعود جلیلیان Masoud Jalilian اسلایم سفید ریاضی-کنکور حضور ستارگان فوتبال بین مردم زلزله زده سرپل ذهاب یه مبارزه جانانه توی mass effect : Andromeda- سختی یکی مونده به آخری مد پک quickybaby ورژن 9.21 به همراه XVM ریاضیات کنکور موسسه حرف آخر معکوس مرجع خرید فروش اکانت Steam Uplay Origin آهنگ کوه های سرسبز هدیه ای برای غزل آدرنالین #7- باورکردنی نیست از این ارتفاع میپرن . تریلر بازی Ready or Not فرشاد آزادی زمان Farshad Azadi مسلم مرادی شاد مسلم مرادی شاد فیلم ارسالی از آقای رمضان سمیعی از استان اراک فرشاد آزادی Farshad Azadi عربی -کنکور97 مسعود جلیلیان Masoud Jalilian تقدیم به طرفداران سلنا گومز+ت فرشاد آزادی- مسعود جلیلیان ریاضی-کنکور کشور گرجستان عربی کنکور موسسه حرف آخر مفعول فیه آخرین کادو برای غزل نقاشی سیاه قلم تقدیم به کورو سنسی جونممممممممم انسوی دیوار باغ دوبله ی من و دختر خالم از سالنس ها بنده ربلم !!!!! انسوی انیمیشن کوتاه A Different Perspective انسوی پاندای کونگفوکار به صورت انیمه موزیک ویدیو دیک گریسون1(نایتوینگ) ابداع محمد الطرفی یا زینب موزیک ویدیو دیک گریسون2(نایتوینگ) بن تن ربوت-مجموعه6-قسمت4 ملا محمد الطرفی زوارك

آخرین خبرهـا