جشنواره شیرینی‌های رنگارنگ رمضانی دمشق/سوری‌ها جنگ را به حاشیه راندند+فیلم و تصاویر

محله المیدان در مرکز دمشق از شلوغ‌ترین محله‌های پایتخت سوریه در ماه مبارک رمضان است که ویژگی متمایز آن، وجود بهترین نوع از شیرینی‌های عربی است که روزه‌داران به طور گسترده به آن روی می‌آورند تا انرژی از دست‌داده در طول روز را دوباره به دست آورند.

غصون الماضی خبرنگار خبرگزاری تسنیم،‌ دمشق : خیابان‌های پایتخت سوریه در ماه مبارک رمضان این چنین به نظر می‌رسد: آراسته به انواع خوردنی‌ها، شیرینی‌جات و نوشیدنی‌ها که رنگ و بوی خاص به این ماه پرفضیلت می‌دهد که سوری‌ها با تمام ابعادش در آن به سر می‌برند و به آنچه آرامش زندگی‌شان را ممکن است برهم بزند، توجهی نمی‌کنند.

محله «المیدان» در مرکز دمشق از شلوغ‌ترین محله‌های آن در ماه مبارک رمضان است که ویژگی متمایز آن، وجود بهترین نوع از شیرینی‌های عربی است که از خامه، گردو و پسته حلبی تهیه می‌شود و روزه‌داران به طور گسترده به آن روی می‌آورند تا انرژی از دست داده در طول مدت روزه‌داری را جبران کنند.

خبرنگار تسنیم از صاحب یک شیرینی‌فروشی در محله المیدان سئوال کرد: مهمترین شیرینی‌ها و مشهورترین آنها در ماه مبارک رمضان کدام‌هاست؟

صاحب این شیرینی‌فروشی ضمن عرض خیرمقدم می‌گوید: در ابتدا ماه مبارک رمضان را به شما تبریک می‌گویم و ان شاء‌الله خداوند صحت و تندرستی به من و شما بدهد. همانطور که می‌دانید فضاهای ماه رمضان با آیین خاصی در زندگی سوری‌ها همراه است و همانطور که می‌بینید خیابان‌ها شلوغ و مملو از جمعیت است و شاهد استقبال گسترده از شیرینی‌‌جات هستیم، زیرا روزه‌دار به شیرینی‌جات اشتها پیدا می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: ما اینجا کارمان عرضه شیرینی‌های عربی و شرقی است و بیست روز از ماه مبارک رمضان را به فروش شیرینی‌هایی اختصاص می‌دهیم که حاوی خامه است مثل «النمورة،المخشوشة، الوربات، الوردات و نهش رمضان» که فقط مخصوص ماه مبارک رمضان است،‌اما در دهه پایانی ماه رمضان،‌ برای ضیافت عید شیرینی‌هایی همچون «الآسیة، المبرومة،البلوریة، کل واشکر» را آماده می‌کنیم که این شیرینی‌ها مخصوص عید فطر است.

«المعروک» همانطور که سوری‌ها چنین نامی را بر آن گذاشته‌اند، یکی از خوردنی‌هایی است که روزه‌داران به خرید آن در ماه رمضان می‌پردازند که در تهیه آن از مواد مختلف از جمله خرما، کشمکش و نارگیل استفاده می‌شود.

خبرنگار تسنیم از یک دست‌فروش درباره نوع شیرینی‌جاتی که می‌فروشد، سئوال کرد که وی پاسخ داد: انواع «المعروک» عادی و یا نوعی که داخلش پر شده از نارگیل یا کشمکش یا تکه‌های میوه یا شکلات را می‌فروشم.

این فروشنده ادامه می‌دهد : به خاطر اینکه العروک خوراکی خوشمزه‌ای است، بیشتر از انواع دیگر شیرینی‌ها مورد استقبال مردم در ماه رمضان قرار دارد.

خبرنگار تسنیم می‌پرسد : مشتری‌ها قیمت‌ها را در این روزها چگونه ارزیابی می‌کنند؟ که وی پاسخ می‌دهد: خدا را شکر در حال حاضر شاهد ثبات قیمت‌ها هستیم که متفاوت از سال‌های گذشته است که شاهد افزایش مستمر قیمت‌ها بودیم، ولی امروز با ثبات قیمت‌ها و رضایت‌مندی مردم از این قیمت‌ها روبرو هستیم.

شربت «السوس»(شیرین‌بیان) شربت مورد علاقه روزه‌داران در ماه مبارک رمضان است به طوری که گیاه شیرین‌بیان را داخل پارچه مخصوصی قرارمی‌دهند تا در طول روز با آب خیس بخورد و طعم و مزه متمایز خود را پیدا کند و آنگاه روزه‌داران آن را می‌خرند، شما نمی‌توانید یک سفره رمضانی در دمشق را بدون شربت شیرین بیان پیدا کنید.

ماه رمضان امسال هفتمین رمضانی است که از ابتدای بحران بر سوری‌ها وارد می‌شود، سوری‌ها را می‌بینید که نسبت به سال‌های دیگر فعالیت و پویایی بیشتری دارند و امسال به آینده بهتر خوش‌بین هستند.

خبرنگار تسنیم از صاحب یک شیرینی‌فروشی سئوال می‌‌کند: پس از گذشت هفت سال از جنگ، اوضاع و شرایط مردم را چگونه ارزیابی می‌کنید به ویژه اینکه ما در هفتمین ماه رمضان در سایه جنگ علیه سوریه به سر می‌بریم؟

این فروشنده پاسخ می‌دهد: ما مردم سوریه، نه جنگ برایمان اهمیت دارد نه بحران‌ها و نه چالش‌ها،‌ ملت سوریه،‌ ملتی مقاوم است و حقایق را می‌فهمد،‌ ما می‌دانیم که آنچه در کشورمان جریان دارد، بازی مدیریت‌شده از خارج است،‌ ما در اینجا زندگی عادی خود را دنبال می‌‌کنیم و اکنون در محله «المیدان» حضور داریم و شما حال و هوای اینجا را می‌بینید و به فضل الهی این وضعیت بر تمام سوریه حاکم شود.

وی در پایان می‌گوید: از اولین سال بحران تا امروز که در هفتمین سال آن به سر می‌بریم، آداب و سنت‌های خود را انجام می‌دهیم و زندگی با سادگی و شفافیت جریان دارد.

کسانی که این شلوغی و ادامه زندگی در خیابان‌های دمشق را می‌بینند اعتراف می‌کنند که سوری‌ها از قاموس خود، واژه جنگ را حذف کرده و اراده زندگی را جایگزین آن کرده‌اند.

انتهای پیام/

R36355/P36461/S8,90,94/CT16

کلیدواژه:

ماه مبارک رمضان | ماه مبارک رمضان | خبرنگار تسنیم | روزه داران | شیرینی ها | سوری ها | قیمت ها | ماه رمضان

پیگیری مجلس برای افزایش حقوق نیروهای مسلح اهورا قربانی شکنجه هولناک ناپدری +عکس حضرت عباس الگوی بی بدیل ولایت پذیری رادیو اربعین از ۲۹ مهرماه آغاز به کار می‌کند/ تشریح برنامه‌های ۲۴ ساعته این شبکه صفحه نخست روزنامه های استان یزد این موفقیت‌ها اتفاقی نیست مقام آمریکایی: مذاکرات مستقیم احتمالی با کره شمالی را منتفی نمی دانیم کلینتون: تهدیدهای «شوالیه ای» علیه کره شمالی خطرناک است

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا