گزارشي از واحد کنترل کيفيت فروشگاه شهروند

خبرگزاري آريا- خبرگزاري آريا- يادمان مي آيد که در فصل بهار و گرماي تابستان تب کريمه کنگو فعال مي شود و ممکن است ما يکي از قربانيان آن باشيم. گاهي آنچنان نقل محافل و تيتر جرايد مي شود که مو به اندام هر آدمي راست مي شود. گاهي هم تب و تاب پرداخت به آن مي خوابد و دل ها آرام مي گيرد. اما با تيتر جريده اي ديگر و دست به دست شدن در کانال ها و شبکه هاي اجتماعي دوباره يادمان مي آيد که در فصل بهار و گرماي تابستان تب کريمه کنگو فعال مي شود و ممکن است ما يکي از قربانيان آن باشيم. " تهران سما"در اين روزها که اخبار شيوع تب کريمه کنگو در محافل داغ است سري مي زند به فروشگاه هاي شهروند که يکي از مراکز بزرگ عرضه گوشت قرمز بسته بندي و قصابي است.

اطمينان حرف اول را مي زند
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از تهران سما، بالاي سبد خريد چرخ داري، کودکي يکي دو ساله نشسته است و پايين سبد چندين بسته گوشت قرمز و خريدهاي ديگر ديده مي شود. کمي آن طرف تر دو زوج سالمند يکي يکي روي بسته هاي گوشت را مي خوانند و در نهايت چند بسته را درون سبد مي گذارند.

از کنار قفسه هاي لوازم خانگي که عبور مي کنم کمي آن طرف تر قصابي اي ست که شهروندان يکي پس از ديگري گوشت مورد نياز شان را سفارش مي دهند يا گوشت آماده شده را تحويل مي گيرند. اينجا فروشگاه شهروند بوستان است. يکي از فروشگاه هاي زنجيره اي شهروند که مدتي است به طور شبانه روز فعاليت دارد. درست در روزهايي که اخبار مربوط به تب کريمه کنگو خريد گوشت قرمز را در سطح شهر با مشکل مواجه کرده است، در اينجا بيشتر شهروندان با گوشت هاي بسته بندي يا گوشت هايي که از قصابي خريده اند به صندوق مي روند.

اما چه چيزي اين اطمينان را براي شهروندان به ارمغان آورده است که حساس ترين مواد غذايي شان را از فروشگاه هاي شهروند تهيه مي کنند؟ پاسخ اين سوال را در صحبت هاي سيد اکبر علوي مدير عامل شرکت شهروند يافتيم که مي گويد:" محصولات پروتئيني به واسطه حساسيت بالايي که دارند، نظارت و کنترل بسيار دقيقي را پشت سر مي گذارند تا بتوانند به فروشگاه هاي شهروند ورود پيدا کنند. مقوله كيفيت همواره به عنوان يك ركن اصلي در فروشگاه هاي شهروند مطرح است. شهروند براي اطمينان از كيفيت و استاندارد كالاهاي عرضه شده در فروشگاه ها اقدامات گسترده اي را انجام داده و تمام مراحل ورود يك كالا به فروشگاه پيش از قرارداد با تامين کننده تا زمان جاگيري در قفسه هاي فروشگاه ها توسط نيروي انساني مجرب واحد كنترل كيفيت مستقر در فروشگاه که در اين حوزه به صورت آكادميك دوره هاي تخصصي را گذرانده اند،کنترل مي شود."

در واحد کنترل کيفيت فرروشگاه هاي شهروند چه مي گذرد؟

شايد يکي از دلايل اصلي رضايتمندي مشتريان از فروشگاه هاي شهروند کيفيت کالاهاي عرضه شده است. در کليه فروشگاه هاي شهروند، پيش از سپيده دم عمليات تحويل محصولات پروتئيني انجام مي شود، کارشناسان کنترل کيفيت از قبل در محل حضور دارند و موارد مختلفي چون دماي يخچال خودرو، دماي محصول و شرايط فيزيکي محصول را بررسي مي کنند. فاطمه رحماني که با بيش از 14 سال سابقه کار يکي از کارشناسان کنترل کيفيت فروشگاه هاي شهروند است، از چگونگي کنترل کالا در فروشگاه شهروند مي گويد:" اولين ماشين بار حدود ساعت 5:45 وارد فروشگاه مي شود و ما بايد با ورود اولين ماشين در فروشگاه حضور داشته باشيم. اولين دغدغه و مسئوليت ما تحويل گرفتن بارهاي پروتئيني و لبنيات است. تا حدود 9 صبح اين آيتم را انجام مي دهيم. هر ماشين باري که وارد فروشگاه مي شود در وحله اول خود ماشين بررسي مي شود. ماشين بايد از نظر بهداشتي تمام آيتم ها را داشته و زنجيره دما بايد توسط ماشين هاي حمل رعايت شده باشد. ماشين هاي غير منجمد دماي حمل شان بايد 0 تا 4 درجه سانتي گراد و ماشين هاي حمل کننده کالاهاي منجمد بايد منفي 18 درجه سانتي گراد باشد. دماي ماشين با ترنومتر اندازه گيري مي شود. ترنومتر را روي کالا مي گذاريم و دما را بررسي مي کنيم. اگر حد دما رعايت نشده باشد ماشين برگشت داده مي شود. براي اجناس پروتئيني از طرف کارخانه فرستنده جنس، گواهي حمل مي آيد که اين گواهي بايد به تاييد دامپزشک رسيده باشد. هر شرکت بايد اين گواهي را داشته باشد. ما به اين گواهي ها استناد مي کنيم، ولي باز هم بار پروتئين نبايد فساد ظاهري داشته باشد. اگر از نظر ظاهر تشخيص دهيم که جنس با مشکل مواجه است يا دماي ماشين اندازه نباشد آن کالا را به تامين کننده عودت مي دهيم. براي بسته هاي گوشت و مرغ سيستم شهروند يک استانداردي دارد که اين آناليز بايد رعايت شود. مثلا در مورد مرغ نبايد خون مردگي و خونابه ديده شود و بايد رنگ و بوي طبيعي داشته باشد. گوشت، مرغ و لبنيات هم بايد تاريخ روز داشته باشند. تمام موارد رويت شده مثل دماي خودرو، بهداشت، شماره خودرو و مجوز دامپزشکي در چک ليست هاي مخصوص ضبط مي شوند.

در مورد کالاهاي خارجي هم مجوز مصرف کالا و مجوز گمرک بررسي مي شود. پروانه ساخت و علامت استاندارد کالاهاي داخلي هم بايد دقيق باشد. روي کالاها بايد برچسب اطلاع رساني مناسب براي مشتري هم درج شده باشد. اگر هر کدام از اين موارد مشکل داشته باشد کالا را تحويل نمي گيريم."

براي سلامتي مشتري هزينه مي کنيم

اما اين به معناي پايان کار نيست، کارشناسان کنترل کيفيت در شرکت شهروند با حضور مستمر در محل عرضه محصولات پروتئيني تک تک محصولات را در يخچال هاي سطح فروش به صورت موردي بررسي مي کنند و از ميزان دماي لازم و سلامت آن اطمينان حاصل مي کنند و در صورت وجود هر مساله اي کالا را مرجوع کرده و محصولي سالم جايگزين آن مي کنند. علوي در گفت و گو با خبرنگار" تهران سما" در اين باره بيشتر توضيح مي دهد:" با توجه به شيوع بيماري کشنده تب کريمه کنگو که مسئله حادي را در کشور به وجود آورده است، در قسمت هايي که اقلام پروتئيني از جمله گوشت توزيع مي شود، روزانه بيش از 30 دامپزشک حضور دارند و گوشت ها را رصد مي کنند. در هر قصابي دو دامپزشک داريم که يکي از لحظه ورود کالا تا ساعت 15 و ديگري از ساعت 15 تا پايان زمان کار فروشگاه در قصابي ها حضور دارند. به جز اين 30 پزشک 50 کارشناس مجرب تغذيه نيز در فروشگاه ها حضور دارند. ما خودمان را از ابتداي زبح تا زماني که گوشت به سبد خريد مشتري مي رود مسئول مي دانيم و کيفيت کالا را بررسي مي کنيم. هزينه مي کنيم تا سلامت مشتري را تامين کنيم و در اين امر هيچ کوتاهي اي نمي کنيم.

فرآيند كنترل كيفيت در مقام عمل، كاري بسيار گسترده و پيچيده است كه هر مرحله از آن پس از اقدامات كارشناسي شده و مطالعات تخصصي توسط كادر كنترل كيفيت انجام مي شود. همکاران ما به دليل حساسيت بالايي که کارشان دارد و به نوعي با جان مردم در ارتباط است ساعات طولاني را براي بررسي و کنترل محصولات عرضه شده در فروشگاه هاي شهروند سپري مي کنند تا کالاها با بهترين کيفيت به دست مشتريان برسد."

اطمينان حرف اول و آخر را مي زند

سبدهاي خريد يکي پس از ديگري پر و خالي مي شوند و اينجا اطمينان حرف اول و آخر را در خريد تمامي اقشار، از پير تا جوان مي زند و اين کيفيت کالاست که پس از سال ها فعاليت هنوز فروشگاه هاي شهروند را محبوب شهروندان تهراني نگه داشته است تا شاهد تحقق شعار" شهروند براي شهروند" باشيم.

کلیدواژه:

فروشگاه های شهروند | فروشگاه ها | تب کریمه کنگو | کنترل کیفیت | حضور دارند

موجودات اقیانوس هم در گرمایش زمین نقش دارند عمق فتنه‌گری رژیم صهیونیستی همراه با ارتجاع عرب در اظهارات ‌ترامپ مشخص شد با بهترین پارک مجسمه دنیا بیشتر آشنا شوید جسد گردشگر فرانسوی ناپدید شده در کانادا در کبک پیدا شد ایران و روسیه نقش بسزایی درایجاد امنیت و مبارزه با تروریسم دارند ارتش سوریه در استان های حماه و حمص، سلاح های ساخت رژیم صهیونیستی کشف کرد ادعای خطرناک مهاجم پرسپولیس کیف سیاه از ترامپ گرفته می‌شود؟

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا