چرایی رکوردزنی سیستان و بلوچستان در رای به روحانی


عصر ایران؛ یوسف ناصری- استان سیستان و بلوچستان همراه با استان کردستان در انتخابات 29 اردیبهشت 1396 بالاترین درصد رای را در کل کشور به آقای حسن روحانی رئیس جمهور مستقر داده است. در این انتخابات حسن روحانی 73 درصد از آرای مردم این استان را به دست آورد و تعداد 875 هزار و 694 رای کسب کرد و آقای رئیسی 314 هزار رای را از این استان داشت. (هم کردستان و هم سیستان و بلوچستان هر دو 73 درصد و اختلاف بر سر دهم درصد است).

استان سیستان و بلوچستان از دو بخش کلی «سیستان» تسکیل می شود و همچنین «بلوچستان». سیستان محدوده شمال استان را در بر می گیرد و شامل شهرستان های زابل، زهک، نیمروز، هامون و هیرمند می شود. در 4 شهرستان سیستان آقای رئیسی رای بالاتری داشت و آقای روحانی فقط در شهر هیرمند رای بالاتر را به دست آورد.

منطقه بلوچستان ناحیه مرکزی و جنوبی استان را در بر می گیرد و شامل 14 شهرستان زاهدان، ایرانشهر، خاش، چابهار، سراوان، سرباز، سیب و سوران، فنوج، قصر قند، کنارک، مهرستان، میرجاوه، نیک شهر و دلگان است.

در شهرستان دَلگان که جزو بلوچستان و چسبیده به استان کرمان است، آقای رئیسی رای بالاتر را آورد و در 13 شهرستان منطقه بلوجستان استان سیستان و بلوچستان و از جمله در زاهدان، چابهار و ایرانشهر، آقای روحانی رای بالاتر را به دست آورد.

با وجود مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی، مردم استان سیستان و بلوچستان رای بالاتری به حسن روحانی دادند. در سال 94 یکی از نمایندگان شهرستان های این استان گفته بود که بیش از 70 درصد استان سیستان و بلوچستان زیر خط فقر مطلق هستند.

عصر ایران در گفت و گو با دکتر پیمان فروزش سعی کرده است که وضعیت این استان را کند و کاو کند و تا حد امکان شناخت دقیقی به دست آید و مشخص شود چگونه اکثریت مردم استان سیستان و بلوچستان رای بالاتری به آقای روحانی داده اند و چگونه در این استان وعده های اقتصادی کاندیدای رقیب روحانی به طور کامل موثر واقع نشده است.

فروزش در دوره های ششم و هفتم نماینده مردم شهرستان زاهدان در مجلس بوده و دکترای کشاورزی با گرایش ژنتیک بیومتری دارد.

گفت و گوی ما را با دکتر پیمان فروزش را می خوانید.
***

*در انتخابات سال 92 آقای روحانی 73 درصد در استان سیستان و بلوچستان رای آوردند. در سال 96 هم باز آقای روحانی 73 درصد در این استان رای آورده اند. استان سیستان و بلوچستان جزو استان هایی است که بالاترین رای را به آقای داده است. چرا این استان پایگاه اجتماعی ثابت بوده برای آقای روحانی و به طور کلی اصلاح طلبان؟

-ما در استان سیستان و بلوچستان، هم در دوره گذشته و هم در انتخابات اخیر رای اول را در کل کشور به آقای روحانی دادیم. به دنبال این هستیم تفکر اصلاحات و تفکر اعتدال را پی بگیریم.

در گفت و گوهایی که با مردم داشتیم همه را به این موضوع توجه دادیم که این گفتمان، برتری دارد و باعث می شود حاکمیت و نظام، استمرار پیدا کند و آینده خوبی را برای کشور رقم بزند.

ما در این دوره 73.78 درصد رای به آقای روحانی دادیم و ستادهای انتخاباتی آقای روحانی در این استان، ستادهای برتر کشور شد. از طرف دیگر، شعور و بالندگی بسیار بالایی در استان سیستان و بلوچستان شکل گرفته است. در این دوره از انتخابات، تعداد 420 زن برای شوراهای شهر و روستا رای آوردند.

*ظاهرا استان سیستان و بلوچستان بالاترین رای را بین کل استان های کشور به آقای روحانی داده است.

-بله. استان ما بالاترین رای را به آقای روحانی داده است. در استان سیستان و بلوچستان 73.05 درصد آرا به آقای روحانی داده شده. استان کردستان با 72.8 در رای دادن به آقای روحانی در رتبه دوم است. استان سوم، تهران است. چهارم، گیلان است و پنجم نیز کرمانشاه است. ما رتبه یک را در هر سه مولفه کسب کردیم. استان کردستان، در رای ندادن به آقای رئیسی، در رتبه اول قرار دارد.

*اکثر شهرستان های منطقه سیستان در استان سیستان و بلوچستان، رای بالاتری به آقای رئیسی داده اند و اکثر شهرستان های منطقه بلوچستان هم رای بالاتری به آقای روحانی داده اند. چرا چنین حالتی در رای دادن اتفاق افتاده است؟

-ما 19 شهرستان داریم. در حوزه سیستان 5 شهرستان داریم که در 4 شهرستان آن آقای رئیسی رای بالاتر آورده بود. در تمام شهرستان های حوزه بلوچستان، آقای روحانی رای بالاتر را آورد.

*فقط شهرستان دَلگان در منطقه بلوچستان، رای بیشتری به آقای رئیسی داده است.

-بله. از منطقه بلوچستان فقط در یک شهرستان آقای رئیسی رای بالاتری آورده است.

*از منطقه سیستان فقط یک شهرستان به آقای روحانی رای بالاتری داده و در منطقه بلوچستان هم یک شهرستان که «دَلگان» است، رای بالاتری به آقای رئیسی داده است. اما اکثریت شهرستان ها در سیستان به یک صورت رای داده اند و اکثریت شهرستان های بلوچستان هم به یک صورت. یعنی سیستان به آقای رئیسی رای بالاتری داده و بلوچستان به آقای روحانی رای بالاتری داده است. چرا اکثریت شهرستان ها در دو منطقه سیستان و همچنین بلوچستان به این صورت رای داده اند؟

-آقای رئیسی دو، سه تا خصوصیت ارائه داده بود. یکی این که سیّد است. مردم سیستان یک مقدار در این زمینه علاقه بیشتری دارند. یکی هم این که درباره وابستگی و رگ و ریشه آقای رئیسی، گفتند سیستانی است. یعنی این طور عنوان کردند که پدر آقای رئیسی متولد دشتک زابل است. اینها عواملی بودند که آقای رئیسی رای بالاتری در آنجا آورد.

البته بعضی از مدیران آنجا از دولت آقای احمدی نژاد بودند و عوض هم نشده بودند. این هم یکی از مولفه بود و آن مدیران، هنوز تفکرات دولت قبلی را ادامه می دادند.

*در کدام شهرستان از نیروهای دولت آقای احمدی نژاد هستند؟

-دقیق نمی دانم ولی بعضی از فرمانداران تغییر نکرده بودند. فرماندار زابل از دوران آقای احمدی نژاد بوده است.

*در سال 92 استان سیستان و بلوچستان 770 هزار رای به آقای روحانی داده و در سال 96 هم 875 هزار رای. افزایش حدودا 95 هزاری اتفاق افتاده است. این افزایش مقدار رای دادن به آقای روحانی ناشی از چه هست؟

-ما وقتی ستاد انتخاباتی آقای روحانی را در استان سیستان و بلوچستان راه اندازی کردیم بستر را فراهم کردیم برای مشارکت حداکثری و رکوردزنی در کل کشور. یعنی در راه اندازی ستاد و این که نماینده آقای روحانی در استان بودم، دیدگاهم این بود که ما ستاد را برای این دو عامل مهم راه اندازی کنیم.

در هر دو موضوع هم رکورد زدیم. یعنی شعاری که در زمینه مشارکت حداکثری و رکوردزنی در کل کشور داده بودم، عملی شد ولی مولفه های دیگری هم تاثیر داشتند. حضور بسیار مستحکم آقای مولوی عبدالحمید را در این انتخابات داشتیم و علمای دیگر. این علما، همه همسو بودند و همه تلاش کردند.

مردم نیز تبعیت کردند از منویاتی که هم مقام معظم رهبری در مشارکت حداکثری داشتند و هم علما که بر این موضوع تاکید کردند. از سوی دیگر وضعیت فقر و بیکاری در استان سیستان و بلوچستان، نابسامان است.

* البته مولوی علی احمد سلامی که از علمای اهل تسنن استان و نماینده مردم استان سیستان و بلوچستان مجلس خبرگان هستند از آقای رئیسی حمایت کردند.

-بله. ما می بینیم که آقای مولوی علی احمد سلامی هم یکی از علمای برجسته استان هستند ولی میزان نقوذشان همین اندازه ای بود که ارائه شد. در طرف دیگر آقای مولوی عبدالحمید بود که در سطح استان و بعضی از نقاط کشور نفوذ و محبوبیت دارند. در همایش تجلیل از فعالان ستادهای انتخاباتی روحانی که روز سوم خرداد در تهران برگزار شد آقای مولوی عبدالحمید هم سخنرانی کردند.

*این دو عالم استان یعنی مولوی عبدالحمید و مولوی سلامی، از شخصیت های برجسته و شناخته شده اهل سنت در استان هستند یا این که علمای معروف دیگری هم در این حد و اندازه در استان زندگی می کنند؟

-ما علمای دیگری هم داریم. آقای مولوی سلامی، نماینده ما در مجلس خبرگان هستند. از علمای شیعه آیت الله سلیمانی هستند که ایشان تاثیر زیادی در این انتخابات داشتند. امام جمعه زاهدان هستند و با بینش بلندی این انتخابات را پیگیری می کردند. من هم مستمرا با ایشان در ارتباط بودم

آقای مولوی عبدالرحمن ملازهی نیزدر چابهار هستند. ایشان هم یکی از برجسته ترین علمای ما در حوزه جنوب بلوچستان هستند و بسیار پیگیر بودند. منویات اعتدال و تفکر اصلاحات و تدبیر را پیگیری می کنند.

آقای مولوی حسین پور و مولوی ساداتی در سراوان هستند. این دو بزرگوار هم خیلی پیگیر بودند. در سیستان نیز حاج آقا طباطبایی که از سادات هستند خیلی پیگیر بودند. در خاش آقای مولوی عثمان، خیلی پیگیر بودند برای این تفکر.

به هر ترتیب جمع علما و مردم این را نشان داد که ما در استان سیستان و بلوچستان، رتبه یک را در رای دادن به آقای روحانی آوردیم.

*در ناحیه سیستان، شیعیان اکثریت جمعیت را دارند و در بلوچستان هم شیعیان زندگی می کنند و هم اهل تسنن. اگر مقایسه کنیم رای مردم سیستان با رای شیعانی در قسمت بلوچستان هستند تفاوت اساسی دارد؟

-ما الان به کل استان نگاه می کنیم. یعنی ما مردم استان را تفکیک نمی کنیم.

*هر آدمی حق دارد به صورتی که دوست دارد رای بدهد. اما در قسمت سیستان که اکثریت آن شیعه هستند نوع رای دان آنها با بقیه استان متفاوت است.

-در آنجا درصد شیعه و سنی در حد 70 به 30 یا 60 به 40 است. در حوزه سیستان هم ما اهل تسنن داریم و 40 درصد یا 30 درصد از جمعیت آنجا اهل تسنن هستند.

الان که این اتفاق افتاده است این نتیجه کل استان است. انتظار ما بر این است که ریاست محترم جمهور و هیات دولت توجه مثبتی به استان داشته باشند و مطالبات مردم را جدی تر بگیرند.

*شهرستان دَلگان در قسمت بلوچستان است و همسایه استان کرمان. در استان کرمان شهرستان های قلعه گنج و رودبار جنوب همسایه شهرستان دلگان در سیستان و بلوچستان هستند. در آن شهرستان های کرمان، رای بالاتری به آقای رئیسی داده اند. در دلگان هم آقای رئیسی رای بالاتری آورده است. چرا در دَلگان به این صورت رای داده شده و اکثریت آن متفاوت از 13 شهرستان منطقه بلوچستان عمل کرده اند؟

-در دَلگان، جمعیت اهل تشیع ما بیش تر از اهل تسنن است. البته استان سمنان هم که محل تولد آقای روحانی است رای بالاتر را به آقای رئیسی داده است.

*شهرستان دلگان در استان سیستان و بلوچستان که در رای دادن به آقای رئیسی وضعیت مشابه شهرستان های جنوب کرمان را دارد چگونه تحلیل می کنید؟

-ما الان نگاه خودمان را به این موضوعات معطوف نمی کنیم. چون همه این کاندیداها مورد تایید نظام بودند ما تفکیکی نخواهیم داشت. یعنی الان در یک فاز دیگر قرار گرفته ایم. ما به میانگین استان نگاه می کنیم.

*استان سیستان و بلوچستان که در رای دان به آقای روحانی جزو بالاترین بوده است.

-ما فعلا دنبال این پیگیری مسائل خودمان هستیم. در شهرستان دلگان هم حتما شرایطی وجود داشته است و به این صورت رای داده اند. در شهرستان دلگان ممکن است دولت نتوانسته عملکرد خودش را به اطلاع مردم برساند یا ممکن است ما عملکرد دولت را به زبان مردم دیر به اطلاع رسانده باشیم.

*شهرستان هیرمند تنها شهرستان از 5 شهرستان منطقه سیستان است که به آقای روحانی رای بالاتری داده. در هیرمند 15 هزار به آقای روحانی رای داده داده اند و 11 هزار به آقای رئیسی. شما اطلاعات خاصی از شهرستان هیرمند دارید و این نوع رای دادن؟

-اکثریت آن شهرستان با اهل سنت است. چون در ترکیب جمعیتی آنجا، جمعیت اهل تسنن بیش تر است.

*در شهر زابل آقای روحانی 27 هزار رای آورده و آقای رئیسی 51 هزار رای. این رای دو برابری آقای رئیسی در زابل را ناشی از چه می دانید؟

-آقای رئیسی از سادات بود و مردم سیستان به سادات، علاقه عجیبی دارند. دوم این که آقای رئیسی رگ و ریشه ای در سیستان دارد. مطالباتی هم بود و بعضی ها ممکن است از خدمات دولت برخوردار نشده باشند. برخی مسئولان نیز با دولت هماهنگ نبودند.

زابل دو نماینده در مجلس دارد که یک نماینده، طرفدار آقای رئیسی بود و یک نماینده شان هم از آقای روحانی حمایت کرد. همه اینها تاثیرگذار بود.

*طبق سرشماری سال 95 سیستان و بلوچستان 2 میلیون 755 هزار نفر جمیعت دشاته است. یک میلیون و 345 هزار نفر در مناطق شهری بوده اند و یک میلیون 427 هزار نفر در نقاط روستایی. نقاط روستایی استان حدودا 80 هزار بیش از شهرها جمعیت دارد.

اگر فرض کنیم مناطق روستایی وعده های اقتصادی را بیشتر ترجیح می دهند چرا جمعیت زیادتر مناطق روستایی در سیستان و بلوچستان، تاثیر خاصی در رای دادن نگذاشته است؟

-در کل استان این طور بود. ما روستاهایی داشتیم که آب برای خوردن نداشتند اما 100 درصد به آقای روحانی رای دادند.

*این نوع رای دادن در چه مناطقی بوده است؟

-در جنوب بلوچستان، روستاهایی داشتیم که 100 درصد به آقای روحانی رای دادند و حتی یک رای هم به آقای رئیسی نداده بودند. این هم جزو پدیده های این دوره از انتخابات بود. روستاهای ما با این که در اوج فقر بودند و میزان فقر 100 درصد بود و آب آشامیدنی سالم نداشتند ولی به آقای روحانی رای دادند.

ما وقتی نتایج روستاها را بررسی کردیم متوجه شدیم که چنین وضعیتی اتفاق افتاده است. ما در این شاخص هم در رتبه اول هستیم. یعنی استان ما در «نه» گفتن به وعده سه برابری یارانه ها، در رتبه اول قرار دارد.

*آقای روحانی در شهرستان زاهدان رای بالاتری نسبت به آقای رئیسی کسب کرده است. اکثر شهرستان های منطقه بلوچستان به آقای روحانی با تفاوت بسیار زیاد رای داده اند. آقای روحانی در زاهدان 178 هزار رای آورده و اقای رئیسی 107 هزار رای. چرا زاهدان آرای آقای روحانی و آقای رئیسی در شهرستان زاهدان نسبتا نزدیک به هم است؟

-در شهر زاهدان این اتفاق افتاد. چون ترکیب جمعیتی آن متفاوت از بقیه شهرهای منطقه بلوچستان است. در زاهدان جمعیت اهل تسیع، نسبت به شهرهای جنوب استان، بیش تر است. از طرف دیگر 11 نفر از اعضای شورای شهر زاهدان از لیست ما انتخاب شدند. همان لیستی که ما از ان حمایت کردیم یعنی جریان اصلاح طلبی. هر 11 کاندیدای ما انتخاب شدند و یک نفر از جریان اصول گرایی هم انتخاب نشد. این هم یک پدیده دیگر است.

*در 14 شهرستان که آقای روحانی رای بالاتر را کسب کرده از کل 19 شهرستان استان سیستان و بلوچستان، به غیر از زاهدان و هیرمند، رای آقای روحانی با آقای رئیسی فاصله بسیار زیادی دارد. این فاصله زیاد رای آقای روحانی در شهرستان هایی مثل سیب و سوران و خاش، عمدتا به خاطر نوع رای دادن مردم اهل سنت است؟

-بله. در این دوره چند موضوع را، بیش تر برای مردم تبیین کردیم. یکی این که جمعی رای بدهند و این موضوع باعث مشارکت حداکثری می شود. چون در بعضی جاها نرخ کم سوادی یا بی سوادی، بیش تر بود دنبال این بودیم که یک راهکار پیدا کنیم و مردم رای بیشتری بدهند. یعنی همه رای بدهند. یک مشارکت حداکثری را دنبال می کردیم.

یک موضوع دیگر، نفوذ کلام آقای مولوی عبدالحمید بود. البته مقام معظم رهبری بر مشارکت حداکثری تاکید زیادی داشتند.
آقای سلیمانی امام جمعه زاهدان نیز بر مشارکت حداکثری مردم تاکید کردند. این تاکیدها باعث شد که مشارکت حداکثری در استان سیستان و بلوچستان بیفتد.

*در شهرستان سیب و سوران تعداد 33 هزار آقای روحانی رای آورده و هزار و 500 رای آقای رئیسی. در قصرقند آقای روحانی 22 هزار و آقای رئیسی 4 هزار رای. در سیب و سوران یا قصرقند این 4 هزار یا آن 1500 نفری که به آقای رئیسی رای داده اند به نظر شما آنها چگونه این نوع رای دادن را انتخاب کرده اند؟

-ما وقتی صندوق های رای نگاه می کردیم مثلا عوامل اجرایی صندوق بودند که به آقای رئیسی رای داده بودند. مردم به آقای روحانی رای می دادند. در کل 19 شهرستان استان ما، در رای دادن به آقای روحانی شهرستان سیب و سوران بالاترین درصد رای را از لحاظ شهری در کل کشور دارد. یعنی بالای 95 درصد است.

*آن 1500 رای در شهرستان سیب و سوران به آقای رئیسی، واقعا همه آنها رای عوامل اجرایی و منشی های صندوق رای است در شهرستان سیب و سوران؟

-تقریبا همین طور است و رای های اداری ممکن است باشد.

*در شهرهای سیستان یعنی زابل، زهک، نیمروز و همچنین هامون که رای بالاتری به آقای رئیسی داده اند رای نفر اول چندین برابر نفر دوم نیست و شبیه شهرستان های جنوبی منطقه بلوچستان استان سیستان و بلوچستان نیست. چرا در شهرستان های زابل رای کاندیداها به هم نزدیکتر است؟

-در سیب و سوران یا شهرستان های بلوچستان، به دلیل تفکر اصلاح طلبی و نفوذ علما و یکدست بودن باعث شد که به این صورت رای داده شود. در آنجا اتحاد عجیب و غریبی وجود دارد. ما هم آن اتحاد و انسجام را حفظ کردیم. تا الان هم آن اتحاد و انسجام را حفظ کرده ایم.

اما در شمال استان، بیش تر روی آقای رئیسی اجماع شده بود و آن را پیگیری می کردند. یعنی بابت سید بودن و همشهری بودن.

*در شهرستان هامون در منطقه سیستان، آقای روحانی 6 هزار رای آورده و آقای رئیسی 16 هزار. این رای سه برابری آقای رئیسی به خاطر همین مسائلی می دانید که مطرح کردید؟

-بله. همین چند عامل موثر بوده است. همچنین فرماندار آنجا نتوانسته است در این مدت، انسجام عملکرد دولت را تبیین کند که آقای روحانی رای بالاتری کسب کند.

*در شهرستان نیمروز هم آقای روحانی 7 هزار رای آورده و آقای رئیسی 17 هزار. در شهرستان نیمروز چرا تا این حد تفاوت وجود دارد؟

-همه اینها شبیه هم هستند. در ناحیه سیستان در شهرهای که اهل تشیع یا سیستانی بیش تری دارد، آقای رئیسی رای بالاتری آورده است. در شهرستان هیرمند در همان ناحیه سیستان که آقای روحانی رای بالاتری به دست آورده جمعیت اهل تسنن، بیش تر است.

*استان سیستان و بلوچستان مشکلات اقتصادی و بهداشتی متعددی دارد از جمله این که آب آشامیدنی و سالم در صدها روستای این استان وجود ندارد یا نرخ بیکاری در حد بالایی است و همچنین فقر بالایی وجود دارد.
انگیزه اصلی اکثریت شهرستان های بلوچستان در رای دادن به آقای روحانی همان تبعیت از علمای خودشان بوده یا انگیزه دیگری هم داشته اند؟

-انسجامی که در استان ما شکل گرفته است محوریت آن با علما است. بر اساس ان بوده است که مردم توانسته اند جمع شوند و انسجام داشته باشند.
به خاطر انسجامی که وجود دارد در دوره های قبلی هم وقتی می گفتیم به

کلیدواژه:

رای بالاتری به آقای رئیسی داده | استان سیستان و بلوچستان | رای دادن به آقای روحانی | ستاد آقای روحانی در استان | آقای روحانی رای بالاتری | آقای روحانی رای بالاتر | آقای رئیسی رای بالاتری | آقای رئیسی رای بالاتر | سیستان و بلوچستان رای | آقای مولوی عبدالحمید | هزار رای آورده و آقای | سیستان و بلوچستان | صورت رای داده | آقای روحانی داده | شهرستان سیب و سوران | آقای روحانی رای | اکثریت شهرستان ها | آقای رئیسی رای | دولت آقای روحانی | بازارچه های مرزی | اتفاق افتاده | رای بالاتری داده | مقام معظم رهبری | رای آقای روحانی | آقای روحانی بود | شهرستان زاهدان | مشارکت حداکثری | منطقه بلوچستان | شهرستان د لگان | بازارچه ها | جریان اصول گرا | شهرستان دلگان | رای بالاتر | آقای قالیباف | مطالبات مردم | منطقه سیستان | همین طور | رای داده اند | نوع رای دادن | آقای رئیسی | آب اشامیدنی | مردم سیستان | داشته باشند | پیگیر بودند | بلوچستان هم | آب آشامیدنی | استان کرمان | طور کامل | آب شیرین کن | سمت آقای | دست آورد | مردم استان | داده بودند | آقای هاشمی | نرخ بیکاری | خیلی پیگیر | وجود داشته | داده اند

دیدار وزیرخارجه نروژ با سعدالحریری خوراکی‌های ضروری برای بانوان ساختمان شهرداری صفادشت آتش گرفت گفت و گوي تلفني پوتين با ترامپ گفت و گوي تلفني پوتين با ترامپ list خلاصه فوتبال ساحلی پارس جنوبی ایران و لوانته اسپانیا در 23 آذر 96 +فیلم دومین بخش از لحظات جالب فوتبالی هفته در فوتبال 120 +فیلم نظر جالب مرجانه گلچین در مورد دابسمش هایش توسط یک خانم قلدری خرس در مقابل گله گرگ ها Newsweek - بیست و سوم آذر 1396 ۹ ترفند بی نظیر تدریس مبحث اعداد کوانتومی شیمی کنکور - استاد رادمان مهر - موسسه ونوس تدریس و حل تست های هندسه پایه کنکور 95 - استاد سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس تدریس مبحث ضرب مختلط هندسه کنکور - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس ویدیوچک: پنالتی های دربی منچستر و مرسی ساید تدریس نمودارهای حرکت شناسی فیزیک کنکور - استاد یحیوی - موسسه ونوس تفاوت « راستا » با « جهت » ! ابر معلق هوشمند حل تست های گرامر زبان کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس ❤عکس های خوشمل عشقم ❤ کولر های اینورتر(کم مصرف) بازی هاسکی با بچه 2ساله گرسنه ها(قسمت دوم) اخرین سامورایی تبلیغ اسنپ در شیراز ریگ وقتی زیاد لایک بخوره میزارم کلیپ نوحه شور ترکی کربلایی مهدی بی نیاز اسلایم برتر هفته 1 تدریس هندسه تحلیلی ریاضی کنکور - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس گیم پلی بازی Hill Climb Racing 2 شجریان باحال سیستم باسبار مدل 8US شرکت زیمنس پت ءِ میراث بشقاب های از جنس طبیعت دابسمش ترسناک سر بریدن داعش مثبت 18 تاریخ هرگز فراموش نخواهد کرد.... باگ بازی Battlefield Hardline دانش آموز متشخص!!!! اسلایم برتر هفته ٢ سیم کشی یک کلید حفاظت موتوری(MPCB) و کنتاکتور باورشم سخته راه کارهایی برای بزرگ تر کردن الت تناسلی و بوی بد ان یارو داره با سرعت نور گزارش میده بازم بهش نمیرسه! ملیکا ادبیات کنکور موسسه حرف آخر املا و لغات ادبیات بلوچ عبدالهی توار دو شیرر: اگر من جای لوکاکو بودم، دیگر نمی خوابیدم! شیمی کنکور موسسه حرف آخر گیس وتعارل آهنگ تصویری شاد و جدید *علی زندوکیلی* بغض «ویشکا آسایش» بعد از دیدن فیلم صفر تا سکو اموزش رفتن به شهر برفی در gtav انیمیشن واقیعت در فضای مجازی کلیپ خنده دار ج4-ه1-آموزش آنلاین مبانی رهبریت روزانه-مارپیچ نا امیدی اگزوز قهرمانی ارو / arrow روی موتور ktm rc250 اگزوز قهرمانی اکروپویچ روی موتور سنگین BMW hp4 دستگیری خبرنگار BBCدر چین با 170میلیون دوربین در 7دقیقه گنده لات های ایرانی حمله بی محابای حمید بقایی به لاریجانی - لاریجانی بی دین و دروغ گو است و باید از لباسش خجالت بکشد! فیلم خنده دار جشنواره مواد غذایی به نفع بیماران نیازمند در بستک پینکی پای دیوانه نماهنگ عربی برای شهید عماد مغنیه موم آتشزا- الکل جامد- خاس- خاص طراحی نورپردازی نما گدایان پر در امدی که خوب بلدند از احساسات مردم سواستفاده کنند! و خبرنگاری که گدا شد! کشف سیاره فراخورشیدی به کمک هوش مصنوعی سرود درباره محمد رسول الله ص قسمت اول سریال« غنچه های زخمی» لایک نظر فقط نظر اور افتر های.زیر نویس فارسی شعر و قصه های کودکانه ، فندق نبین چه ریزه چاق و لاغر ج5-ه1-آموزش مبانی رهبریت روزانه-رهبری در دنیای مجازی هپلی هپو تو مزرعه، شعر و قصه های کودکانه نمایش اسباب بازی بن تن ۱۰ چت غم انگیز از انسان می ترسند کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت سوم دوبله فارسی لوله گذاری برق شاه حسین گویان شیفتگان اهل بیت سال 96 (هوا هوای حسیندی) مداحی ((شهید گمنام، خوشنام تویی)) فصل دوم همایش رابطه هوشمندانه! باحال حرکات خنده دار اسلایم برتر هفته 3 گیم پلی ادمین از دی ال سی حمل و نقل های ویژه در ETS 2 برش ck45 ضخامت ۲۳ سانت بازی های من در ps4 از هر کدوم خواستید بگید گیم پلی بزارم دستگیری راهزنان در اطراف پایتخت و شیوه های نوین راهزنی ایهاالناس سفر وزیرخارجه انگلیس به ایران برای چه بود ؟ طراحی سه بعدی تابلو برق موزیک ویدئوی بسیار زیبای ایرانی از سریال امپراطور دریا. باحال عشق مصاحبه اختصاصی محمدرضا گلزار با سلام سینما کفتر کدامیک همکار همسرتون باشه؟ سردار قاسم سلیمانی: همۀ این جنگ بر سر مسجد الاقصی است! خنده دار عالی آموزش کاردستی شیمی کنکور موسسه حرف آخر گروه عاملی انواع لوله های برق نمونه امضای بازیکنان سرشناس فوتبال جهان کسب درآمدازسایت ویدئوفا وسایت جعبه به دست آوردن بیت کویین از طریق ربات تلگرام حاجی اباد رمز گوشی فردوسی پور مشخص شد دانلود موزیک ویدیو جدید Guru Randhawa به نام Lahore انواع سینی کابل کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت چهارم دوبله فارسی میان برنامه 19 رادیوشب.بخش7 ناناز ترین بچه ی جهان به فست فود ها به اسانی اعتماد نکنیم چوپان مهربان، آهنگ کودکانه اخرین سامورایی ۲ تصاویر عروسی اندی خواننده و همسرش شینی و فرزند و مامانش پول تو جیبی من بریدن کیک تولد و زلزله کردستان مثل های فارسی برای کودکان پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب جوجه جوجه طلایی یک راه حل ساده شیخ برقگیر یا صاعقه گیر من اینو میشنیدم گریم می گرفت به مامانم میگفتم گریه گونه در مقابل خطر برخورد شهاب سنگ چه راه حلی وجود دارد...؟؟؟ اجزای اصلی ژنراتور یک خبر بد(مهمه) آموزش ساخت گیره نورپردازی 3 بعدی یا 3D PROJECTION بر روی نما ساخت کاردستی با سیمان لیزر نوشتاری (متن وتصویر) متن با لیزر هشدار رهبر به کسی که دیوار کشی کرده بود! نوب ممنوع پارت ۱ توپ ضد استرس تپل تصاویری از زمین لرزه کردستان پیش نمایش کاتالوگ کریسمس 2018 نقش آزاد کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت پنجم دوبله فارسی یه فیلم باحال کپی آزاد مسابقه سگ ها ماجرای قهر رسول صدرعاملی با «ترانه علیدوستی» چه بود؟ گل خورشیدی هوشمند یا smart flower فاجعه لو رفتن فایل صوتی رامبد جوان در یک محفل خصوصی اگر شما نبودید بهناز جعفری، الان صفر کشکول عکس العمل تند بازیگر زن سینما به شوآف سلبریتی ها با زلزله زدگان کرمانشاه لحظه دردناک سوختن صورت پسر ایرانی پیش چشمان مادرش: از ترس خودم را در آینه نگاه نمی کردم کلیپ ترسنااااااک کوتاه رکورد جهانی در نوازندگی پیانو در گینس هر کی دید دنبال کنه مگر نه خدا نبخشید من اولین و واقعی ترین الیویا هستم تا وقتی این آدم را بغل نکنید، متوجه حرف تان نمی شود/ این ویدیو شما را به خودتان معرفی می کند ولتاژ یا جریان؟ کدامیک شما را می کشد؟ ماکان بند دکتر پیام ناوی در اولین نمایشگاه توسعه کسب وکار تهران-2 اموزش ساخت غذا (تاکو) برای باربی خیلی اخود راضیه Lens Studio - ساخت افکت های واقعیت افزوده برای اسنپ چت کاردستی ادبیات کنکورموسسه حرف آخرحل تست حسن تعلیل منتظری کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت ششم دوبله فارسی درمان وسواسی با دارو درمانی یا روان درمانی ؟ تریلر رسمی فیلم هنرمند فاجعه رادیو گوگان سسی _ برنامه چهارم بخشی از فیلم اتاق مناظره باورنکردنی اکبر عبدی و حسن روحانی حسن ریوندی اخر کشا ورزی در ایران مسعود چراغی - دل بستم کاردستی کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت هفتم دوبله فارسی دکتر پیام ناوی در اولین نمایشگاه توسعه کسب وکار تهران-3 سگ اصحاب کهف در جاده موفقیت!!! حذف خوزستان و دریای خزر ازنقشه روی لباس هواداران تیم ملی وزنه برداری! رضا صادقی سارق میلیونی زندگی اش را شناسایی کرد! آموزش ماشین حساب کلاسپد - جلسه دوم جن خیلی ترسناک روژان آریامنش: سر پفک با امیر نوری دعوام شد کاردستی جالب زمانی که حیوانات جنگل پارتی می دهند و مست میکنند! انسان کي Horrendous حملي جانور آموزش ساخت گیره فیلم کوتاه لگو بتمن اوج خنده دسر با شکلات لینت و توت فرنگی حست به من چیه استنداپ کمدی بهزاد قدیانلو زبان کنکور موسسسه حرف آخر تدریس گرامر تمرینات مورد علاقه Regan Grimes برای بازو شیمی کنکور موسسه حرف آخر قلمرودر پیوندکوالانسی صفحه کلید Cheetah Keyboard برای اندروید ترسوندن بچه کوچولو با فندک اتمی تمام 34 گل وین رونی در فصل 2010-2009 برای منچستر یونایت جانور درنده و محافظت و مهربانی به توله طعمه شکارشده نورپردازی 3 بعدی یا 3D PROJECTION کوسه حمله کرد! دابسمش شوخی دختر جوان جوک خنده دار رخت مادرشوهر عالییه مصاحبه ریاست محترم مرکز با شبکه جام جم1 کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت هشتم دوبله فارسی عالی مائده خانم نی نی بانمک آموزش نصب چراغ ریلی یِل یاتار طوفان یاتار یاتماز پرسپولیس پرچمی کلش افی ریسه نور LED با چهار ردیف LED آهنگ شاد جدید بندری، دلم نکن آزار.shad Bandari 2018 تتلو پشت پرده ملاقاتش را با رییسی فاش کرد کاشت هیدروپونیک کاهو در ژاپن صداپیشگان جی تی ای سن اندراس وعده ها و حرف هایی پوپولیستی که تاریخ مصرف داشتند! کاردستی تقدیم به ویستا کارتون"آنسوی دیوار باغ"قسمت نهم دوبله فارسی اُاُاُلالا چقد خوبیم مااااا نیروگاه خورشیدی هاوایی علی اقا كریمی من گربونت برم ❤️❤️❤️ خخخخ ربات های تمیز کننده صفحات خورشیدی فیزیک کنکور آینه و عدسی - استاد مهدی یحیوی - موسسه ونوس آموزش مبحث حرکت شناسی فیزیک کنکور - استاد مهدی یحیوی - موسسه ونوس اخبار خودرو - کیا کوئوریس یا آئودی A8 موگرینی:دولت ایران،برجام رابرای پیروزی درانتخابات میخوا AMV نوراگامی ارشاد و محسن استار دورهمی کنکور97 تدریس مبحث قانون دوم نیوتون فیزیک کنکور - استاد مهدی یحیوی - موسسه ونوس دکلمه علی پورحسنی یه چیز ضایع در آبشار جاذبه دانلود انیمیشن تخت خواب ( سه بعدی ) تدریس-بی نظیر و مافوق حرفه ای مهندس امیر مسعودی مشکل غیر فعال شدن قابلیت چند لمسی موبایل آمار و مدل سازی کنکور - امیر حسین نصیری- موسسه ونوس بچه پرسپولیسی اسلایم با پاک کن ساخت سوگل آنباکسینگ honor 7x قبولش نداشته باشید زِرد پہ تو زِردلوک کربان منی.... تدریس-بی نظیر و مافوق حرفه ای مهندس امیر مسعودی دابسمش خاکبرسری جدید شاخ آپارات فوق العاده خنده دار زیست کنکور موسسه حرف آخرغشای پلاسمای قسمت اول شعبانی زیست کنکور موسسه حرف آخرساختمان سلول و رونویسی شعبانی هر چیز بکَن ئے هراب آبشار جاذبه خیلی خنده دار حتما ببینید لایک نظر فراموش نشه معاد شناسی دین و زندگی کنکور تقدیم له نگین جون اولین جینجر برد هاوس❤❤❤❤❤❤❤ دین و زندگی کنکور - استاد هادی سرکشیک زاده - موسسه ونوس موزیک ویدیو بارون ماکان بند تمام گل های کاکا برای رئال مادرید از 2009 - تا 2013 پاسخ به شبهه:چرا رهبری بر کار مسئولین نظارت ندارد دریچه های قلب-فصل4-زیست دهم ماکان بند✌ باربی جدیدم کنکور97 اسلایم ساخت خودم برترین گل های لویس سوارز برای بارسلونا کنکور97 سرباز آبادانی جلل جالب مرحله ۳۶ جی تی ای مولودی بسیار زیبا از کربلایی علی مهربانی چطوری یک موتورسیکلت اسباب بازی و دکوری بسازیم میخوام از اپارات برم واسه کسی مهمه چطوری یک پرس هیدرولیک قوی بسازیم(کاردستی) معرفی دوست عزیزم(سی ای کیوپد) حداقل الزامات کنوانسیون کار دریاییmlc2006 به زبان فارسی نظر سنجی: کدوم خواننده ؟ تپاکی کنکور97 دوره آموزشی شروع کار با SQL Server در لینوکس سید رضا نریمانی ولادت پیامبر تمرینات مارک آندره تراشتگن 96/09/23 وشین چُک کنکور97 ساخت مکعب روبیک دکتراحمدی نژاد: مسئولینِ ما اکثرا برجام را نخوانده اند! تریلر سریال The Orville از سایت GoGoMovie دابسمش تماشایی از امید و مهدی دابسمش فوق العاده از میلاد و کامران کلیپ اجتماعی وخنده دار از اذرخرم و محسن ایزی 1 کلیپ اجتماعی وخنده دار از اذر خرم و محسن ایزی 2 دابسمش فوق العاده تماشایی از افشین مون انیمه دخترانه ستاره دبیرستان موزیکال فصل اول STARMYU قسمت 6 فارسی کلیپ جالب از ارش اصلی ساخت اسلایم راحت و آسان برخورد شوکه کننده افسران آمریکایی با یک زن در زندان اخبار خودرو - صفر تا صد - تویوتا کمری اس ال 2018 فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفیزیک هسته ای استاد کامیار کنکور97 بررسی تست های زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس دابسمش خنده دار بدل آهنگ امیر تتلو و آرمین تو ای اف ام تست سرعت ایفون x گوگل پیکسل ایکس ال سامسونگ گلکسی نوت 8 " او " بهترین استاد کنکور کلیپ امیر نجفی و فرهاد معاونیان تمرین ترانه مغناطیس ریاضی کنکور کَلَگ ءِ نِدارَه دوره آموزش FireBase در اندورید ریاضی کنکور دابسمش فوق العاده باحال و خنده دار محمد و دوس دخترش همانا فالو کردن و بک ندادن مانند سخنی ناسزاست ... دابسمش جالب از باران و ساحل واکنش دکترحسن عباسی به سفارت امریکادرقدس از این به بعد این کانال دوتا ادمین داره♡پاپی(خودم)برایر(کیانا) دابسمش دیدنی وجالب از ساحل رنگ ۲۰۱۸ فیلمی از ظلم اسرائیلی ها به کودکان فلسطین اخبار خودرو - صفر تا صد - BMW 230i 3 گل بیل در جام جهانی باشگاه ها میکس کامل از عکس های پارک مین یانگ آموزش رتوش در فتوشاپ ریاضی کنکور معاد شناسی دین و زندگی کنکور گزارش با فرزاد فرزین در اکران خصوصی فیلم آینه بغل دکوراسیون داخلی پنت هاوسی با محصولات ال جی سیگنچر - کاخ کنکور97 چاپ و بسته بندی و اهمیت آن در صادرات گزارش شبهای ببره خوب ماجرای عوارض خروج رو پیش بینی کرده بود انیمیشنی درباره ی مسابقه ی بهداد سلیمی برای کشتی☺ آهنگ جدید سریال ترکی زهرا و عمر اخبار خودرو - صفر تا صد - کیا ریو ای ایکس 2018 قدس شریف هندسه تحلیلی کنکور( تالس فوق سریع ) - سعید بنی هاشمی - موسسه ونوس انیمیشنی درباره ی مسابقه ی بهداد سلیمی برای کشتی☺ موسیقی اصیل -آهنگ تنها ماندم- خواننده علی سیار نقاشی چهره خانم ها -بخشی از جلسه هشتم مداد رنگی ۲ پیرین ءَ چادرئے لمب ءَ بند دوره آموزش Software-as-a-Service Balochi song to mana sak dost be آهنگ بلوچی تو منا سک دوست بی سوئل - تو بهترین آدم غیرت ایرانی کلیپ خنده دار از حسن ریوندی دابسمش تماشایی از شبنم کلیپ اجتماعی وخنده دار از اذرخرم ومحسن ایزی 3 شیمی کنکور موسسه حرف آخرقلمرودرساختمان کوالانسی شیروانی کلیپ تماشایی وجذاب از مهرداد حبیبی دابسمش دانشجوی فراری باران اخبار گوشی - مشخصات و امکانات - SONY Xperia Arc مدافعان حرم هـمہ میگفتن دیـونســ:D شیمی کنکور موسسه حرف آخرگروه عاملی استاد شیروانی کارتون فوتبالیست ها-فصل دوم-قسمت 66 دابسمش محمدامین کریم پور کلیپ خنده دار رضا یزدانی لحظه شلیک موشک هدایت لیزری از جنگنده سوخوی 25 نهاجا جوابهای دختر پسرای ایرانی که دود از کله تان بلند میکند! کنکور97 اخبار گوشی - مشخصات و امکانات - iPhone SE 2 همه چیز راجب آخرین آپدیت بازی های Rainbow,COD,BF1 پت ءَ پہ مریضی دور مدئے تو بگُش بارین بِزانان... حل تست های ضرب مختلط هندسه کنکور - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس ایران آشیقلار بیرلیگی خداییش با معشوق زمینی ات هم بودی، دوست داشتی دیدارتون انقدر زود تموم بشه؟! ریاضی کنکور ریاضی کنکور 10 اتفاق شوکه آور بوکس اعجوبه خوانندگی ۹۶ همــه میدوننـــ >_^ اخبار خودرو - ماکسیمم سرعت - پاجرو موتور 3200 پاسخ طعنه آمیز پوتین به سوال خبرنگار آمریکایی کنکور97 زبان کنکورموسسه حرف آخرگرامر درس 3و4 استادمحمودی عربی کنکورموسسه حرف آخر مبحث اسم اشاره استادواعظ میکس عالی از اواتار کورا اپیزود مراکش بازی توسط خودم | Hitman کور ءِ چادر فیزیک کنکور موسسه حرف آخرقوانین تغیرات کیفی مدار کامیار کنکور97 کلیپ دیدنی وجالب قدس راهگُز ءُ پکیر حقوق شهروندی آقای حسن روحانی قسمت اول باب اسفنجی پامو عمل کردم برنامه-ریزی-فوق حرفه ای کنکور آیتم هشتم ٹوهین شکاری آموزش گرامر زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس آموزش تکنیک حل تست های cloze زبان انگلیسی - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس به مناسبت تولد 37 سالگی مایکل اوون منچستریونایتد لیدی باگ ریاضی-کنکور کانوایر انتقال با موتور ضد انفجار لیزر نوشتاری(متنی) لیزر تبلیغاتی ج2-ه1-آموزش آنلاین مبانی رهبریت روزانه-چگونه رهبری مؤثر باغ ناکو چروک باگ بازی Call of Duty AW علت تصرف قدس و تخریب قریب الوقوع مسجد الاقصی توسط صهیونیستها ریاضی کنکور کنسرت بزرگ محمدرضا گلزار در تهران ریاضی کنکور کلاس مهدویت - خلاصه جلسه اول - استاد رائفی پور کنکور97 ریاضی کنکور یه قسمت از تیتان ماجرای قهر کارگردان سینما با ترانه علیدوستی تیتان ها به پیش ابا زرے بِہ دئے تیتان ها به پیش تیتان ها به پیش بافت مو دخترانه - مدل مو - بافت مو 2017 واکنش و عصبانیت رونالدو از تشویق مسی در امارات صحبت های استیلی و آمار پرسپولیس در نیم فصل اول لجبازی گواردیولا با زلاتان! مداحی کربلایی امیرحسین وطن دوست ذوب آهن در حال آماده سازی شرایط میزبانی در آسیا اهنگ لبخند گردباد کوهک از حادثه دردناک برای کوهنوردان تا ترجمه اشتباهی صحبت های شفر! تدریس مبحث معادله حرکت نوسانی فیزیک کنکور-استاد یحیوی - موسسه ونوس آخرین دقایق زندگی کوهنوردان فقید مشهدی کمبود آب تمامی دیالوگ های انیماترونیک های فناف 6 ! دردناک ترین مراسم تلخ عروسی با جنازه عروس حامد همایون علت تصرف قدس و تخریب قریب الوقوع مسجد الاقصی توسط صهیونیستها جواب آزمایش خون جناب خان رائفی پور - ممنوع السخنرانی ام کردند _ گفتند برو خارج! علت محرومیت شریفی نیا و رز رضوی چه بود؟ آرات پسر بچه ایرانی که در برنامه ای از استرالیا حضور یافت و درخشید اهنگ جدید و شاد حامد پهلان : برار 2 با اسطوره های موسیقی دیارجام حادثه مسابقه موتورسواری غیر اصولی در خارج از شهر دفاع از فلسطین توسط سردار سلیمانی کلیپ دیدنی روش جدید برخی گدایان برای تکدی گری هرهفته یک حدیث *جهت تعجیل در ظهور امام زمان (عج) صلوات* هدخالص مثبت پمپ مکانیک سیالات مهندسی شیمی آموزش مبحث ریشه و توان ریاضی کنکور - استاد مهربان - موسسه ونوس واکنش رونالدو به تشویق مسی در ورزشگاه حامدهمایون لیزر نوشتاری (تبلیغاتی) متن نویس ٹهلان اِن بچار... چطوری این پازی سیمی باز و بسته می شود روش ساخت یک پازل سیمی چطوری یک دوچرخه سیمی دکوری بسازیم شپانک ءُ چوری استاد ناصر چشم آذر / برنامه پارک ملت / بهمن ماه ۱۳۹۰ مهارت های فوق العاده ایسکو تایم لپس نقاشی ایسکو - رئال مادرید حضور پدر و دختر در برنامه حالا خورشید رضا رشید پور،که این چند روز موضوع داغ بود. توربین گازی صد هزاران شُکر.... آینه بغل در لیست پنج فیلم پر فروش هفته شیمی کنکور موسسه حرف آخرکولیگاتیو استاد شیروانی شیمی کنکور موسسه حرف آخرگیبس و تعادل استاد شیروانی ادبیات کنکورموسسه حرف آخر مبحث ایهام مهندس منتظری ادبیات کنکورموسسه حرف آخر املا و لغت مهندس منتظری زیست کنکور موسسه حرف آخر انعکاس استاد شعبانی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر تابع خطی استاد منتظری تدریس مبحث اعلال عربی کنکور - استاد مصطفی آزاده - موسسه ونوس آموزش اسلایم توضیحات مهم بخونین واسونک شیرازی و عروسی بوشهری از گروه آوای موج پشت صحنه میکس فروزن ماجراجویی یخ زده الاف صفر تا صد قسمت دوم چطوری با یک بطری نوشابه،یک جاروبرقی بسازیم قسمت سیزدهم آموزش دوتار آموزش نوایی بالاپرده شارش ژن عاملی برای تکامل موسیقی بدون کلام بلتی مجلس گریه ایی که قرآن را محترم شمرد چه نازه آدینک ءَ بچارئے وت ءَ گِندئے کتاب ءَ بپارئے دور گِندئے اموزش اسلایم (برای من نیست) آهنگ جاودانه وزیبا بررسی تست های cloze test زبان انگلیسی کنکور - دکتر شهاب اناری - موسسه ونوس سکانس قتل شپرد در کالاف دیوتی - قسمت 1 پماد ضد درد بیایید کانال (توضیحات مهم) #1 (جکی) Jackie 2016 دابسمش امیرتتلو میکس تاف مسابقات هندبال مدارس شهرستان اراک آذرماه۹۶ Ali Molaei-- Shabe Toolani شب یلدا -علی مولایی شب یلدا /شب مهر/شب محبت /شب تقسیم مهربانی بر همه مبارک باد/ Hamed Mahzarnia Shabe Yalda 2 حامد محضرنیا به شب یلدا حواشی بازی ستارگان 98 - منتخب کرمانشاه کلیپ شب یلدای آرام Esfandiar Music Masti تقدیم به مادران مادر چقدر لایک داره لگو هالک علیه هالک باستر (توضیحات مهم) غوغای ستارگان بی کلام سکانس قتل شپرد در کالاف دیوتی - قسمت 2 در چند سال گذشته درآمد دولت بیشتر شده ، پس چرا ... اوج خلاقیت سیمولاتور یا شبیه ساز 3 بعدی پست برق با بهترینات پیر بشـی @__@ آهنگ عشق یا نفرت با پیانو تانوس آیرون من را کتک میزند Yalda- (شوخی باشب یلدا(شب چله ادیت های جدیدم بازی Mortal kombatX باگ بازی Call of Duty AW گیم پلی آپدیت GTA Online: The Doomsday Heist خیلی باحاله تیزرقالیشویی نایین کرج موزیک ویدیو جدید و زیبا مهدی احمدوند ( عشق من) HD سریال ماجراهای ماتیلدا قسمت سوم موج دوم کمک به زلزله زدگان کرمانشاه Shab e Yaldā - The night of the Yalda - Izad Mehr - شب یلدا کلیپ شاد و جذاب " شله شله " سه برادر خداوردی و زکریا 3baradar khodaverdi & zekeria محمدرضا شریفی نیا چرا انقدر نقش مرد دو زنه بازی میکنه!؟ ادیت های جدیدم ج3-ه1-آموزش مبانی رهبریت روزانه-تصمیماتی که باید بگیرید ریتم گیتار دو چهار ساده خخخخخخخخخ ماجرای دعوای مهران مدیری باتلویزیون پس از پایان سری اول آیتم های نمایشی طنز و خنده دار دورهمی با موضوع شایعه تمام گلهای کاکا در رئال مادرید از فصل 2009 تا 2013 بدون شرح خوبه قشنگ مانستر های :این قسمت امدن نفرا ضرب و شتم جوان دست فروش توسط نیروی انتظامی و شهرداری لگو RED-HOOD قسمت یک مولودی بسیار زیبا عربی...امام رضا ... کارارا کارچ ءِ نام بِر اِنت اموزش رفتن به سرور ماینکرافت شوخی با ستارگان سینما عقل ءُ هوش باگ لگ error شما را مپت ءَ رسیت معرفی اقوام ایرانی . بخش دوم چه کسی از " تو " بی نقاب تر است! اینم اسلایم (صبا جون) (توضیحات# آموزش-و حل تست تکنیکی ریاضی مهندس امیر مسعودی زیست کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث قلب شاکر وشعبانی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر ترکیب توابع استاد منتظری تریلر بازی Drift Zone کربلایی عباس زینل پور آهنگ بیس دار و فوق العاده زیبای Young زینبیه اعظم زنجان تست تصادف رنو داستر 2018 اسپینر های جدیدم منو اسرا(فرشته زندگیم)باهم اولین دافنه واقعی ایم+ت پیش پرده || تریلر فیلم The Commuter 2018 #1 ایران در جام جهانی تریلر فیلم Murder on the Orient Express 2017 #2 عالیه دوبله ی عالییییی من از راپونزل ( خواهههههش ببین) پیش پرده || تریلر فیلم Happy Death Day 2017 #1 انیمیشن لگو لیگ عدالت پارت اول پیش پرده || آخرین تریلر فیلم Geostorm 2017 افتتاح جشنواره منطقه ای اختراعات در دانشگاه یزد پیش پرده || تریلر فیلم Replicas 2017 #1 تطبیق باور نکردنی سوالات دین و زندگی کنکور با پکیج دینی صد حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 5 حکمت دین و زندگی - استاد علیرضا یوسفیان پور- 6 تدریس عربی کنکور استاد آزاده، مبحث اعراب تقدیری تدریس عربی کنکور استاد آزاده ، مبحث ترجمه تدریس کامل حرکت نوسانی- جلسه 6 قاتل شهید محسن حججی بهترین استاد کنکور تدریس آنالیز ترکیبی و اصل ضرب توسط دکتر دادبام فروش انواع دستگاه های مخملپاش/ فانتاکروم 09127692842 تدریس نکات و حل تست های هندسه در کنکور - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس تفریحی اسلایم های ساخت خودم فروغ جاودان بهترین استاد کنکور سفر به ناکجا اباد تریلر مستند Jim & Andy The Great Beyond 2017 #1 پیشنهاد پناهیان: خواندن قرآن در شب عروسی بجای موسیقی بهترین استاد کنکور دینی 100 استاد علیرضا یوسفیان پور مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 فروش ویژه دستگاه های مخملپاش/کروم پاش09127692842 نوکین سیٹ عربی کنکورموسسه حرف آخر ترجمه استادواعظ فیزیک کنکور موسسه حرف آخرتدریس مبحث خط ترمز کامیار دریبل های پی در پی و زیبای مسی مقابل اسپانیول شیمی کنکور موسسه حرف آخرتعداد زوج ناپیوندی شیروانی بیهوش کردن عروس ، شب عروسی دینی صد استاد یوسفیان پور - دینی 100 وقتی با صمیمی ترین دوستت همخونه بشـی :)) من توازه کُرت!!! اسلایم دوستمون (معصومه) بهترین استاد کنکور کربلایی عباس زینل پور مطابقت باورنکردنی تست های دین و زندگی کنکور96 با دی وی دی های دینی 100 بهترین استاد کنکور ریاضی-کنکور ریاضی-کنکور برش کاری سقف pvc و نصب چراغ #اینم عشق ما دابسمش جدید متفاوت تبلیغ مایع ظرف شویی دورتو مناظر زیبای اقلید فارس اپلیکیشن دوکان فیت-Daily Tech تتلو: خیلی از رای آقای روحانی مال من بود! ای جان آموزش گرامر _استاد ده زبانه_سخنوران اهواز پیش پرده || تریلر مستند Blue Planet II 2017 #2 مبحث الکتریسیته فیزیک کنکور - استاد یحیوی - موسسه ونوس مجموعه طنز خنده بازار 338 بهترین استاد کنکور بهترین استاد کنکور پیش پرده || تریلر فیلم The Shape of Water 2017 #1 تریلر فیلم Kingsman: The Golden Circle 2017 #2 سد طبیعی مرجانی در استرالیا فیزیک کنکور موسسه حرف آخرفشار درنقاط هم تراز کامیار پیش پرده || تریلر فیلم Wind River 2017 #3 پیش پرده || تریلر فیلم The Snowman 2017 #1 مطابقت سوالات شیمی کنکور 96 با تدریس استاد رادمان مهر 4 حد چپ و راست ریاضی کنکور - مهندس مهربان - ونوس لگو جدید خریدم بهترین استاد کنکور کوچکترین مدافع حرم کشور پیش پرده || تریلر فیلم The Dark Tower 2017 #2 حل تحلیلی تست های دین و زندگی کنکور - دینی صد آموزش دین و زندگی کنکور با انیمیشین - دینی 100 کربلایی عباس زینل پور جمع بندی و حل تست های دینی کنکور - مبحث توحید شناسی مطابقت سوالات گسسته کنکور با تدریس دکتر دادبام تطابق سوالات شیمی کنکور 96 با تدریس استاد رادمان مهر تطابق سوالات هندسه کنکور 96 با تدریس استاد بنی هاشمی تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، گردش خون ملخ موسیقی اصیل -آهنگ گل گلدون - خواننده علی سیار آموزش گرامر- استاد ده زبانه -سخنوران اهواز °NEST 360: تشخیص زردی نوزادان در ۲ دقیقه تریلر انیمیشن The Nut Job 2: Nutty by Nature 2017 عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس مستثنی استادواعظ عربی کنکورموسسه حرف آخرتدریس منادا استادواعظ زبان کنکورموسسه حرف آخرجملات مجهول استادمحمودی پیش پرده || تریلر فیلم Blade Runner 2049 2017 #2 فروش دستگاه آبکاری فانتاکروم09127692842 برنامه های پولی به صورت رایگان پیش پرده || تریلر فیلم American Assassin 2017 #2 تدریس عربی کنکور ( مبحث حال ) - استاد مصطفی آزاده - ونوس ریاضی کنکور موسسه حرف آخرحل تست شیب شناسی منتظری کمیک های من از رینبوفکتوری اشک های جواد خیابانی بعد از پایان بازی فوتبال کجا بریم ! فلامینگوووو تولد شیل فانتوم هایو مبارک عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست تمیز استادواعظ روح انسان قطعات تعویضی نداره باصدای زیبای محمدرضا ژاله میکس جدید و فوق العاده غمگین ترکی با آهنگ غمناک توضیحات اژه ای درباره جاسوسی دختر لاریجانی و سوت بلبلی زدن وی وسط جلسه دانشجو خطاب به رهبرایران: مخالف حرف شما دادگاهی می شود + پاسخ رهبر ایران پیش پرده || تریلر فیلم Jungle 2017 #1 تصادفی که هزینه بالایی برجای گذاشته پیش پرده || تریلر The Current War 2017 #1 پیش پرده || تریلر فیلم The Foreigner 2017 تیپ های تستی مهم دینامیک، مهندس یحیوی عربی کنکورموسسه حرف آخرحل تست منادا استادواعظ مطابقت سوالات شیمی کنکور با تدریس استاد رادمان مهر تدریس و حل تست های هندسه پایه - استاد بنی هاشمی - موسسه ونوس درست کردن پیتزای ایتالیایی در فضا دابسمش فقط این حمل هواپیمای مسافربری توپولوف توسط بالگرد چشمانتان راببندیدوبه علیرضافکرکنید کنکور97 نحوه ساختن سوسیس هات داگ دل ءَ گون الله ءَ بہ کن تست تصادف فیات پونتو تست تصادف کیا استینگر دانلود موزیک ویدیو جدید مهدی احمدوند اهنگ بیس دار - مخصوص ادیت ویدیو و گیمینگ شیمی کنکور موسسه حرف آخرحل تست نظریه لوری شیروانی پیش پرده || تریلر فیلم Tomb Raider 2017 #1 تریلر فیلم Jumanji: Welcome to the Jungle 2017 #2 پیش پرده || تریلر فیلم Wonder 2017 شهزاده ی رویا آتش سوزی در شهربازی بررسی و حل تست های دین و زندگی کنکور - مبحث توحید شناسی آموزش دین و زندگی کنکور - مبحث توحید عبادی نانوکوپتر Syma X12s nano دین و زندگی کنکور در 4 روز بالای 90% - توحید در ربوبیت دینی 100 - آموزش مبحث توحید در خالقیت اے منی آ منی مان آهر هچ منی تیپ های تستی مهم دینامیک ، مهندس یحیوی مطابقت سوالات ریاضی کنکور 96 با تدریس مهندس مهربان تاکسی های از رده خارج در روسیه تدریس هندسه کنکور استاد بنی هاشمی ، مبحث مساحت فقط فهش چینی ندیده بودم ،،، ببین این تپل چه فهش هایی میده آثار لوازم آرایش تقلبی بر بدن چیست میکس من از تینکربل و دزدان دریایی (توضیحات) اخه پپیر مرد با دختــــر؟؟؟ تریلر معرفی Sakura در نسخه آنلاین بازی Street Fighter V ریاضی-کنکور تریلر بروز رسانی The Escapists 2 - Santa's Shakedown تریلر اعلام انتشار بازی Xenon Valkyrie آموزش افزایش XP در بازی Call of Duty: WWII معنی زن چیه با صدای زیبای محمدرضا ژاله استاد ده زبانه-سخنوران اهواز پیش پرده || تریلر فیلم Journey's End 2018 #1 فروش دستگاه آبکاری فانتاکروم 09127692842 معاد شناسی دین و زندگی کنکور پیش پرده || تریلر انیمیشن Ferdinand 2017 #3 تدریس ریاضی گسسته کنکور ، دکتر دادبام، میانگین درجات رئوس گراف چگونه با واژه های ناآشنای reading ها برخورد کنیم ؟! دکتر شهاب اناری حل تست های حد و پیوستگی کنکور - استاد محمد مهربان - موسسه ونوس اینسترومنت پرواز توسط خلبان مهرداد جاویدان گیم پلی بازی last of us (ددی کجایی!) مشخصات سنسور خاک مدل OW-201 - باغبونی قسمت 4 پاستا پارت 6 تقدیم به کیانا جون شعبد بازی Mohsen Ebrahimzadeh - Paye Sabetam - (New 2017) محسن ابراهیم زاده - پای ثابتم Mohammad Najm - Che Haliye (New 2017) محمد نجم - چه حالیه Siavash Ghamsari - Bi Marefat سیاوش قمصری بی معرفت چگونه واژگان زبان انگلیسی کنکور را بهتر یاد بگیریم ؟! دکتر شهاب اناری بهترین استاد کنکور بهترین استاد کنکور بهترین استاد کنکور #دونفره کشف آثار و استخوان هایی از مصر باستان نحوه نصب OpenSSH در ویندوز 10 چاپ شیشه فیزیک کنکور موسسه حرف آخرروش مطالعه فیزیک استاد کامیار سوت قطار در بوشهرنیازمند2هزار و 300میلیاردتومان اعتبار معرفی اختصاصی گوشی آنر 9 تاکسی بدون راننده در دبی تتلو پشت پرده دیدارش با رئیسی را فاش کرد؛ دروغ گفتند یهو اومده. شب قبلش،با من تماس گرفتند کارای جالب آشپزخانه ای فرعون های زمان مهارتهای زیبا و دیدنی عثمان دمبله موزیک ویدیو هندی بسیار زیبا لگوجدیدخریدم(ولورین شیشه ای) السا و انا گریدی (ساخت خودم) فروش ویژه دستگاه های آبکاری فانتاکروم09127692842 آموزش حل تکنیکی تست های شیمی درکنکور - استاد رادمان مهر - موسسه ونوس واکنش «حمید لولایی» به تهمت های عجیب و غریب مجموعه طنز خنده بازار 339 درگ نیسان gtr با کروت z06 c6 2013*قدرت ۶۳۸ مشاوره-کنکور فصل اول مجموعه "تغییر باورها در کمتر از 60 ثانیه" اینجا موهای پاپی تو اپیک وینتر بلند میشه!مدرک در ویدیو راه آهن شیراز - بوشهر در نیمه راه جالبه آیتم کلاکت (96/09/23) نحوه کشف سیاره ای شبیه زمین فروش انواع دستگاه ابکاری فانتا کروم 09127692842 فروش و واردات تخصصی سگ و گربه مبارزی در باد گل های نایاب در فوتبال شاه کلید حل مشکلات دین و زندگی کنکور - استاد هادی سرکشیک زاده - موسسه ونوس اولین ویدیو خود در ps4 از بازی proving grounds از K.O gamer پشت صحنه کینگزمن:دایره طلایی Kingsman-The Golden Circle تیتراژ آهنگ تنها شدم از اشوان "خانه مشترک بشریت" که امام زمان بنا می کند میگن گل بزنی،درسات پاس میشه!! دستگاه های آبکاری فانتاکروم09127692842 کنکور97 اموزش ساخت یک دستگاه بسیار بسیار کاربردی و باحالللللل نظر چاپلین در مورد حجاب تمامی گل های آمریکا کلاب و رئال مادرید زیارت امام حسین دانلود پروژه افترافکت قالب تیزر معرفی اماکن داستان شب یلدا من 64-موسیقی آهنگی از زنده یاد محمد ماملی (بازی بیریان) پہ دپ ءَ جَگانی بَٹاک وش اَنت لایه های دیواره های قلب-فصل4-زیست دهم ردیاب تی اف آر 4 قسمت 4 پاستا پارت 7 اخبار خودرو - مقایسه AUDI A6 VS LEXUS ES 2018 کنکور97 فروش ویژه دستگاه های آبکاری کروم09127692842 تقدیم به آقای راوی عزیز ناز نفست (مادر بزرگ) کنکور97 پنکه آبادانی کنکور97 اخبار خودرو - صفر تا صد - Honda CRV اینترو من برای RNG باگ error شیمی سوم چگونه جمعبندی میشود استاد شیروانی ماکان بند❤ زبان کنکورموسسه حرف آخرصفت مفعولی و فاعلی استادمحمودی شیمی کنکور موسسه حرف آخرعدد اکسایشی استاد شیروانی زیست کنکور موسسه حرف آخرغشای پلاسمای قسمت دوم شعبانی فیزیک کنکور موسسه حرف آخر دما و گرما استاد کامیار اخبار خودرو - صفر تا صد - سانتافه 2018 شیمی کنکور موسسه حرف آخررسم ترکیب کوالانسی شیروانی زبان کنکورموسسه حرف آخرردینگ و کلوزتست استادمحمودی زیست کنکور موسسه حرف آخرژنتیک جمعیت قسمت اول شعبانی زیست کنکور موسسه حرف آخرژنتیک جمعیت قسمت دوم شعبانی کنکور97 بابا چه صدا پیر زن رو قشنگ در اورد سلما شکیب Farshad Azadi 5 فرشاد آزادی Farshad Azadi 8 فرشاد آزادی تست ردیاب سرچرطلایاب حفره یاب نقطع زن شعاع زن ۰۹۹۰۷۳۳۵۸۰۸ کنسرت GTAV USA-ویدیویی که جهان را تکان داد Farshad Azadi 9 فرشاد آزادی Farshad Azadi 10 فرشاد آزادی قاتل نتورکرها ! Lego ninjago sons of garmadon قسمت اول پارت ١ واکنش سحر قریشی و مهدی طارمی به خبر ازدواجشان! چگونه یک مدار ساده بسازیم؟/ عارف اسلامیان ریاضی-کنکور 1000 تا بادکنک واسه جشن تولد بچه های ناز خوشگل مهدکودک آشنایی کنترلر Reloop Beatpad 2 فرشاد آزادی Farshad Azadi گوشواره نقره طرح جواهر مروارید السا شوکه میشود. کاش منم مثل السا شوکه میشدم خخخ زیباترین - آلبوم زیباترین (علیرضا افتخاری) فرشاد آزادی Farshad Azadi خوشنویسی با راپید.لطفعلی خانی من و نازنین اولین کیوپدیم برد من در کلش رویال نظم موجود در جهان، ارتعاش هستی ! فروش دستگاه مخمل پاش/ فانتاکروم09127692842 مسعود جلیلیان Masoud Jalilian بلندترین مژه های جهان حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور دابسمش پیش نمایش جلسه سوم EEGLAB النگو نقره پهن نقره ای گزارش پرورشی مهر و آبان 1396 ‌Buttercream طرز تهیه باترکریم ساده برای تزیین کیک اهنگ گیپور خوراکی کیک - تزیین فوق العاده زیبای کیک آهنگ نیایش فرشاد آزادی -استرس فرشاد آزادی Farshad Azadi مسابقه نقاشی ❤تو رو خدا شرکت کنید ❤ طوقی چابهار اسلایم صورتی دونه برفی فرشاد آزادی Farshad Azadi مسعود جلیلیان Masoud Jalilian فروش ویژه دستگاه های مخملپاش/فانتاکروم09127692842 ریاضی کنکور اشک های خیابانی بعد از پایان بازی منتخب ایران وکرمانشاه آموزشِ تهیه کارتِ ویزیت دَر پاوِرپُوینت1 آکواریوم/simple solutions for decrease aquarium sound مسعود جلیلیان Masoud Jalilian اسلایم سفید ریاضی-کنکور حضور ستارگان فوتبال بین مردم زلزله زده سرپل ذهاب یه مبارزه جانانه توی mass effect : Andromeda- سختی یکی مونده به آخری مد پک quickybaby ورژن 9.21 به همراه XVM ریاضیات کنکور موسسه حرف آخر معکوس مرجع خرید فروش اکانت Steam Uplay Origin آهنگ کوه های سرسبز هدیه ای برای غزل آدرنالین #7- باورکردنی نیست از این ارتفاع میپرن . تریلر بازی Ready or Not فرشاد آزادی زمان Farshad Azadi مسلم مرادی شاد مسلم مرادی شاد فیلم ارسالی از آقای رمضان سمیعی از استان اراک فرشاد آزادی Farshad Azadi عربی -کنکور97 مسعود جلیلیان Masoud Jalilian تقدیم به طرفداران سلنا گومز+ت فرشاد آزادی- مسعود جلیلیان ریاضی-کنکور کشور گرجستان عربی کنکور موسسه حرف آخر مفعول فیه آخرین کادو برای غزل نقاشی سیاه قلم تقدیم به کورو سنسی جونممممممممم انسوی دیوار باغ دوبله ی من و دختر خالم از سالنس ها بنده ربلم !!!!! انسوی انیمیشن کوتاه A Different Perspective انسوی پاندای کونگفوکار به صورت انیمه موزیک ویدیو دیک گریسون1(نایتوینگ) ابداع محمد الطرفی یا زینب موزیک ویدیو دیک گریسون2(نایتوینگ) بن تن ربوت-مجموعه6-قسمت4 ملا محمد الطرفی زوارك

آخرین خبرهـا