مصطفی زمانی: «شهرزاد» نقطه عطف زندگی من است

رویداد۲۴-«سريال «شهرزاد» نقطه عطف زندگي من است.» اين جمله مصطفي زماني شايد يكي از واقعي‌ترين و دقيق‌ترين حرف‌هاي رد و بدل شده در اين گفت‌وگو باشد؛ گفت‌وگويي كه قرار آن در شهرك سينمايي غزالي گذاشته شد و زماني هم با گريم و لباس فرهاد پشت ميز نشست. تمام طول مصاحبه با احسان عبدي‌پور، كارگردان «تيك‌آف» و مصطفي زماني بازيگر اين فيلم، گروه تهيه و توليد سريال «شهرزاد» در حال فيلمبرداري و تدارك ساخت سري دوم اين مجموعه بودند. اين بالا در يكي از كافه‌هاي شهرك سينمايي هم، بخش عمده‌اي از صحبت‌هاي ما به «شهرزاد» ختم مي‌شد. سريالي كه عرضه سري اول آن شبكه نمايش خانگي را تكان داد و با وجود حواشي مختلف، همچنان بخش قابل توجهي از جامعه را تحت تاثير قرار داده است.
بهانه گفت‌وگو با عبدي‌پور و زماني اما، «شهرزاد» نبود. كارگردان «تنهاي تنهاي تنها» در دومين تجربه كارگرداني بلند سينمايي خود داستان جواناني را روايت مي‌كند كه براي رسيدن به آرزوهاي‌شان به هر كاري دست مي‌زنند. او در نخستين فيلم خود، با استفاده از چهره‌هاي بومي، دست به خلق اثري زد كه همچنان زبانزد منتقدان و سينماگران است. در تجربه دوم اما عبدي‌پور سراغ بازيگران حرفه‌اي رفت ولي همچنان نتوانست از زادگاه خود دل بكند. داستان «تيك‌آف» با بازي مصطفي زماني، پگاه آهنگراني و رضا يزداني در بوشهر اتفاق مي‌افتد و بازيگران چاره‌اي جز تن دادن به ياد گرفتن لهجه و آداب و رسم آن منطقه ندارند.
با اين تفاسير، پذيرفتن نقش «فائز» براي زماني، فاصله‌اي با خطر كردن ندارد. او بعد از غوطه‌ور شدن در دنياي فرهاد، حالا بايد تلاش كند «فرهاد» و محافظه‌كاري‌اش اساس زندگي حرفه‌اي او در حوزه بازيگري نشود. به همين خاطر است كه بخشي از صحبت‌هاي زماني به تاثير «شهرزاد» در زندگي حرفه‌اي‌اش بر مي‌گردد. سري دوم اين مجموعه از ٢٩ خردادماه در شبكه نمايش خانگي عرضه مي‌شود.
تعلق خاطر به يك جغرافياي خاص در فيلمسازي محدودتان نمي‌كند؟احسان عبدي‌پور: اين مساله هر كسي را مي‌تواند محدود كند.
‌منظورم اين است چقدر جلوي بروز خلاقيت‌تان را مي‌گيرد؟عبدي‌پور: به نظرم مهم شليك كردن به هسته مركزي است. مثلا تصور كن من به جاي بوشهر در كشور هلند يا بحرين زندگي مي‌كردم و آن وقت كل جمعيت كشورم پنج‌ميليون نفر بود. در چنين حالتي كل جهانم اندازه شهر بوشهر مي‌شود.
حالا فيلمسازي در چنين كشوري چقدر مي‌تواند محدودكننده باشد؟ منظورم اين است ايران آنقدر بزرگ هست كه انتخاب يك شهر و جغرافيا در خروجي كار فيلمساز تاثير نگذارد. اگر بتواني با لهجه‌هاي بصري مختلف فيلم بسازي، ديگر مهم نيست كدام جغرافيا را انتخاب مي‌كني. لازمه چنين چيزي اين است كه به سينما بپردازي نه به بدليجات آن.
‌در بازيگري همچنين ايده‌اي قابل قبول است؟ بازيگري كه مي‌پذيرد در يك منطقه بومي و با لهجه‌اي خاص جلوي دوربين برود، در ماهيت بازي‌اش تغييري به وجود نمي‎آيد؟مصطفي زماني: به نظرم بازيگري محدوديت خلاقيت به همراه دارد. شما در هر شرايطي هر نقشي را بازي كني با محدوديت آن نقش مواجه مي‌شوي. چون براي بازي هر نقشي بايد از خودتان فاصله بگيريد كه گاهي هم نمي‌توانيد، چون هر نقشي به هر حال از فيلتر خودتان رد مي‌شود.
همين محدوديت هم در نهايت شخص را درگير مي‌كند. من فكر مي‌كنم جايي كه خبري از لهجه و قوميت نيست، محدوديت كمتر مي‌شود، اما جايي كه شخصيت پيشينه‌اي بزرگ همراه دارد، اين محدوديت عجيب و سخت مي‎‌شود.
من در فيلم‌هاي «بدرود بغداد» و «برلين منفي هفت» به نوعي با چنين چالشي براي درآوردن نقش مواجه بودم و زبان‌هاي ديگري را تجربه كردم. اگرچه زبان‌هاي ديگري را تجربه كرده بودم اما اين دو فيلم با «تيك‌آف» خيلي فرق داشتند چون شخصيت‌هاي‌شان به اندازه فيلم احسان عبدي‌پور زنده نبود، در نتيجه كار من سخت‌تر شد و نياز به خلاقيت بيشتري براي درآمدن نقش فائز داشتم.
بد نيست در اين ميان به اين مساله هم اشاره كنم؛ چيزي كه مخاطب به عنوان خروجي بازي من مي‌بيند، لزوما با آنچه درون من بازيگر اتفاق مي‌افتد، منطبق نيست. من دنياي خلاقانه‌اي را تجربه كردم كه شايد مخاطب اصلا متوجه آن نشود.
با اين تفاسير پذيرفتن نقش‌هاي اينچنيني و محدود‌كننده براي بازيگر مساوي است با خطر كردن!زماني: تقريبا نبايد اجراي چنين نقش‌هايي را پذيرفت چون شكست آن خيلي فاجعه‌بار است. يعني در صورت عدم موفقيت بازيگر به صورت كمدي مي‌شود و به همين خاطر تصورم اين است كه فاصله گرفتن از اين فضا بهتر از نزديك شدن به آن است.
به خصوص براي كسي مثل من كه بخشي از برجستگي بازي‌ام به صدايم مربوط است. زماني كه قرار است با اين صدا لهجه خاصي حرف بزنيد، كار سخت‌تر مي‌شود اما در نهايت آنقدر فيلمنامه اين فيلم خوب بود كه حضور در آن را پذيرفتم.
‌با همين فيلمنامه خوب همه ترس‌هاي‌تان از نزديك شدن به شكست احتمالي و كمدي شدن، ريخت؟!زماني: من و احسان عبدي‌پور پيش از اين كار همديگر را از نزديك نديده بوديم، نخستين‌بار كه احسان را ديدم قوت قلبي كه از او گرفتم چيزي غير از لفاظي‌هاي زمان پيش‌توليد و كاملا دروني بود، هر چند اين قوت قلب هم به دادم نرسيد و نتوانستم خودم را براي بازي در اين فيلم راضي كنم.
در نهايت اما تلاش كردم دنبال اين باشم و بفهمم كه از چه چيزي مي‌ترسم؟ وقتي با فيلمنامه و كارگردان خوبي طرف هستيد، نپذيرفتن موقعيت و وارد شدن به آن شبيه بزدلي و درجا زدن است.
عبدي‌پور: مصطفي آن موقع در سفري براي فرش قرمز سريال «شهرزاد» به علي نصيريان گفته بود حاضرم اين پرواز سقوط كند و من در «تيك‌آف» بازي نكنم!
زماني: البته اين حرف را پيش از پرواز گفتم. (مي‌خندد)
‌در سينماي ايران اما فيلمساز و بازيگر براي خطر كردن جايگاه زيادي قايل نيستند. به خصوص بازيگران كه بيشتر دنبال پيروي از مدل ثابت‌شده گذشته‌شان هستند. در واقع به چالش ايجاد كردن بها نمي‌دهند و دنبال مدل از پيش ثابت‌شده‌اي هستند.زماني: اتفاقي كه براي من و احسان در اين فيلم افتاد، اين بود كه او پيش از اين با بازيگرهاي حرفه‌اي كار نمي‌كرد و ترجيح مي‌داد همين مسير را طي كند. من هم در مقابل پذيرفتن نقش‌هاي اينچنيني گارد داشتم. مي‌توانم بگويم ما با كمك هم جهان يكديگر را امتحان كرديم. من امروز وقتي مي‌بينم احسان عبدي‌پور در پروژه جديدش با حرفه‌اي‌ها كار مي‌كند، به خوبي مي‌دانم اين مساله از كجا آب مي‌خورد.
كسي كه هميشه بيش از هر چيز به خلوص اثرش توجه كرده و برايش مهم نبوده چه كساني تشويقش مي‌كنند، حالا پذيرفته با بازيگران حرفه‌اي كار كند. مي‌دانيد كه بازيگر حرفه‌اي به هر حال منيتي دارد كه ممكن است خلوص بعضي نقش‌ها را در اجرا از بين ببرد. اما به نظرم احسان به اين نتيجه رسيد كه مي‌شود با بازيگر حرفه‌اي كار كني و در عين حال حواست به حفظ خلوص اثرت هم باشد. او در فيلمسازي اين خطر را كرد و حريمي كه براي دنياي كارگرداني‌اش در نظر گرفته بود، شكست. البته مي‌دانيد كه كار كردن با نابازيگر هم سختي‌هاي خودش را دارد و تو براي درآوردن يك پلان از آنها گاهي بايد جهان‌شان را به هم بزني.
عبدي‌پور: گرفتن پلان از نابازيگر قطره‌چكاني اتفاق مي‌افتد.
‌با اين همه حتما بخشي از رضايتمندي شما را تامين مي‌كند كه به كار كردن با آنها تمايل داريد.عبدي‌پور: بله، اما در مورد «تيك‌آف» همه‌چيز خيلي منوط به اجرا بود. با اين همه در اين فيلم هم نمي‌خواستم از ابتدا با بازيگر كار كنم و كستم را با نابازيگر بستم. اما جلوتر كه آمدم گاردم را باز كردم. چون در فيلمنامه‌هاي قبلي همه‌چيز روي كاغذ تمام شده بود و كار ما فقط فيلمبرداري بود.
در اين فيلمنامه اما همه‌چيز با اجراي فيلمنامه گره خورده بود. ترس درنيامدن متن بر گرده‌ام بود و به محض اينكه گروه تهيه پيشنهاد حضور بازيگر را داد، پذيرفتم. در واقع پيشنهادشان را روي هوا زدم.
‌با اين پيشنهاد به تغيير دنياي فيلمسازي‌تان هم فكر كرديد؟ اينكه بالاخره شما هم مي‌توانيد همرنگ ديگر فيلمسازاني شويد كه به واسطه حضور بازيگران چهره از امكانات كافي در اكران و پخش بهره‌مند هستند؟عبدي‌پور: راستش را بخواهيد استفاده از بازيگر حرفه‌اي در فيلم از ايده‌آلم فاصله دارد اما آن را كار گناه‌باري هم نمي‌دانم. فقط اين را مي‌دانم زماني كه فيلمي را با بازيگر حرفه‌اي بسازم از همان ابتدا يك هيچ به مخاطب عقبم.
حالا اگر همان فيلم را با نابازيگر شروع كنم يك گل جلوام. مي‌دانيد چرا؟ چون تا پاك كنم اين مصطفي زماني همان يوسف پيامبر و فرهاد سريال «شهرزاد» نيست، شده دقيقه ٢٠، تا بگويم رضا يزداني همان چيزي نيست كه هميشه بوده، ٢٥ دقيقه از فيلم گذشته است و به اندازه تمام بازيگران حرفه‌اي بايد اين وقت را صرف كنم و بخش زيادي از انرژي‌ام صرف اين كار مي‌شود.
با همه اين حرف‌ها فكر مي‌كنم شما به مناسبات اكران و گيشه تن داديد.عبدي‌پور: واقعا اين معادله اثبات شده است. وقتي شما اثري هنري را توليد مي‌كنيد، در نهايت به جايي مي‌رسيد كه مردم بايد اثرتان را ببينند و اگر اين اتفاق نيفتاد چيزي نداريد. به‌نظرم اين واقعيت را بايد قبول كنيم كه در خانه مردم با كليد اين بازيگرها باز مي‌شود، اگر اين بازيگرها نباشند، فيلم من پشت ديوار مي‌ماند، اينجاست كه دو راه بيشتر نمي‌ماند، يكي اينكه با ايده‌آل‌هايت پشت ديوار خانه مخاطب بشيني يا اينكه كمي كوتاه بيايي و راه پيدا كني به خانه مردم. من مي‌خواهم دومي را انتخاب كنم.
سينماي ايران هم اكران جهاني ندارد كه بگويم مي‌توانم بروم جهان را تسخير كنم! در سينماي دنيا حسن با مصطفي زماني فرقي ندارد، در چنين شرايطي مهم اين است مخاطب ايراني فيلمت را ببيند و در بازار ايران با ديگر فيلم‌ها رقابت كني. فقط اين مساله مهم است. من مي‌گويم چنين اتفاقي، يعني كار كردن با بازيگر حرفه‌اي براي من فيلمساز عقب‌نشيني پيروزمندانه‌اي است. اين اتفاق براي من رمز پيروزي است.
آقاي زماني، سر سپردن به جريان مرسوم دنياي بازيگري تا اينجا براي شما هم پيروزمندانه بوده؟زماني: اگر بخواهم صادقانه بگويم، من بعد از سريال يوسف پيامبر وضعيتم شبيه دختري بود كه تازه وارد اجتماع مي‌شود و از اين حضور مي‌ترسد، بازيگري براي من اينگونه آغاز شد. من بايد از موقعيتم مراقبت مي‌كردم درست مثل همان دختري كه نبايد به هر مردي اعتماد كند! به همين خاطر در سه، چهار فيلم اولم يعني «آل» بهرام بهراميان، «بدرود بغداد» مهدي نادري، «كيفر» حسن فتحي و «قصه پريا» فريدون جيراني صاحب‌سبك بودم.
اين فيلم‌ها تقريبا بهترين‌هاي كارنامه كاري‌تان بودند.زماني: مي‌دانيد چرا؟ چون ذهنيتي از سينما نداشتم و اصلا جهان خوب و بدهاي بازيگري برايم مهم نبود. اما در ادامه وقتي جلوتر رفتم همه‌چيزي توي ذوقم خورد. به خودم گفتم يعني چي؟ چرا ديده نمي‌شوم؟ مي‌دانيد! ديده شدن در كار ما واقعا مبحث مهمي است. من اصلا نمي‌توانم بفهمم چطور كسي مي‌تواند در سينما بازي كند و بگويد اصلا برايم مهم نيست اجرايم ديده بشود يا نه!
يكي از دوستان خيلي صميمي من كه بازيگر هم هست يك‌بار جمله خيلي عجيبي به من گفت، آن هم اين بود كه تو خيلي نگران تصويرت هستي! اين جمله براي من فاجعه بود چون من بازيگرم و بايد نگران تصويرم باشم.
من هميشه نگران تصويرم در ذهن مردم بوده و هستم و اين ويژگي از بچگي در نهادم بود. بعد ديدم اين خصوصيت چقدر به درد بازيگري مي‌خورد. اينكه هميشه نگران تصويرت باشي و چشم سومي، نه به آن مفهوم عارفانه، براي خودت باز كني. با اين همه من بعد از مواجه شدن با جهان بازيگري دچار سردرگمي‌اي شدم كه به نظرم هر بازيگري براي پيدا كردن ادامه اين مسير به آن سردرگمي نياز دارد.
من جامعه سينماي ايران را نمي‌شناختم و در مدت حضورم در سينما و در سال‌هايي كه چهار فيلم اولم را بازي كردم، فرصت نكردم با آدم‌هاي اين حوزه معاشرت كنم. كم‌كم متوجه شدم در جشنواره‌ها انتخاب‌ها بر چه اساس است و مردم بر چه اساس فيلم‌ها را براي تماشا انتخاب مي‌كنند و اينها به ذهنم هجوم آورد و اينجا بود كه تقريبا راضي شدم چيزي را عرضه كنم كه ديگران از من مي‌خواهند. گفتم بچه خوشگل مي‌خواهيد؟! قبول، حرفي نيست!
عبدي‌پور: الان هم همين راه را در پيش گرفتي؟
زماني: نه. خوشبختانه هيچ آدمي نمي‌تواند بگويد در مسيري كه طي كرده متوجه اشتباهش نشده يا اينكه راه را درست تشخيص نداده است. هميشه حتي وقتي مسير را اشتباه هم طي مي‌كني، يك صدايي درونت مي‌گويد بايست! اما خيلي وقت‌ها اصرار داريم صداي درون‌مان را نشنويم يا ناديده بگيريم.
من هميشه اين صدا را مي‌شنوم اما انگار با خودم لج مي‌كنم و اتفاقا حواسم هم به اين لج كردن هست. اما حالا ديگر اين كار را نمي‌كنم. خوشبختانه سريال «شهرزاد» حالم را واقعا خوب كرد. زماني كه سر فيلم «تيك‌آف» رفتم هنوز «شهرزاد» پخش نشده بود و من آنقدر از اين سريال سر صحنه حرف مي‌زدم كه همه كنجكاو شده بودند و مي‌گفتند داستان اين «شهرزاد» چيست كه آنقدر از آن حرف مي‌زني! خودم هم برايم جالب بود كه چرا آنقدر از اين سريال فكت مي‌آورم! اما وقتي «شهرزاد» پخش شد فهميدم واقعا فكت آوردن هم دارد.
يعني شهرزاد را در كارنامه كاري‌تان نقطه‌عطف مي‌دانيد؟زماني: براي خودم نقطه عطف بوده است.
عبدي‌پور: اصلا مهم نيست شخصيت مصطفي زماني در «شهرزاد» درآمده يا نه، به نظرم كليت اين اثر از نظر اجتماعي قابليت نقطه عطف شدن را دارد.
با همه اين حرف‌ها، «شهرزاد» سريال باكيفيتي بود كه مردم به شخصيت‌هاي آن وابسته شدند و فرهاد هم در اين ميان مورد توجه قرار گرفت، در سينما اين پر رنگ شدن با حضور در يك فيلم شاخص براي‌تان اتفاق افتاده است؟زماني: من خودم مي‌دانستم در سينما مي‌خواهم چه كنم اما مشكلم ديده شدن است. مثلا در فيلم «بدرود بغداد» چقدر ديده شدم؟ اصلا چند نفر اين فيلم را ديدند؟ يا «كيفر» و «آل» كه به نظرم فيلم پيشرويي بود و بهراميان واقعا اثر قابل توجهي ساخته بود. هيچ‌كدام از اين فيلم‌ها آنطور كه بايد ديده نشدند و در ادامه من دچار معضل ديده شدن شدم.
اما در «شهرزاد» كنار همه آن چيزهايي كه مي‌خواستم به دست بياورم، ديده شدن را هم پيدا كردم. اتفاقي كه شما مي‌گوييد در سينما بايد بيفتد به نظرم در فيلم‌هايي شبيه «تيك‌آف» و نقش‌هايي كه انتخاب آنها ريسك دارد، مي‌افتد.
اساسا اعتقاد دارم در سينماي ما به غير از آقاي بهروز وثوقي و خانم ليلا حاتمي در حال حاضر، بازيگري نديدم كه بتواند با قدرت بازي كند. توجه كنيد كه با قدرت بازي كردن با اجراي صرف نقش، متفاوت است. آقاي پرويز پرستويي هم در فيلم‌هاي ابراهيم حاتمي‌كيا اجراي قدرتمندي از نقش دارد.
اما به نظرم اجراي باقدرت در سينما كمبودي است كه نسل ما درگير آن است. اجراها خوب است اما كمال ندارد و بي‌عيب و نقص نيست. بازيگراني كه بهترين آثارشان را در دهه ٩٠ خلق كردند، بيشتر دچار توهم بازيگري شده‌اند و به نظرم دهه‌هاي گذشته اتفاق بهتري در دنياي بازيگري ما مي‌افتاد.
عبدي‌پور: من حتي فكر مي‌كنم در استايل سينماي جهان هم ما دنبال قهرمان‌هاي ضعيف‌تر هستيم. شخصيت انساني ما نزول كرده و انگار ديگر دل‌مان نمي‌خواهد قهرمان‌هاي بزرگ‌تر ببينيم. شما دقت كنيد در شخصيت‌هاي يك فيلم و ببينيد چقدر از ايده‌آل‌هاي يك انسان كامل فاصله گرفتيم. مصطفي زماني اگر همين حالا بهروز وثوقي شود، نمي‌تواند ٢٠٠ ميليون تومان هم بفروشد. چون مخاطب با ديدن قهرماني چون او سرشكسته مي‌شود. ما به عنوان مخاطب قهرمان‌هايي مي‌خواهيم كه مثل خودمان در گرفتاري دست و پا بزنند.
الان همه مردم دنيا شخصيت‌هايي از جنس مصطفي زماني، شهاب حسيني و ترانه عليدوستي «شهرزاد» را مي‌خواهند. نگاه كن شهاب حسيني در كن جايزه بهترين بازيگر مرد را مي‌گيرد. مي‌خواهم بگويم خواست انساني ما از ادبيات و سينما هم در اين دوره متفاوت‌تر از قبل شده است. اگر امروز تو قهرماني بسازي كه از اين سر دروازه شهر رد شود و برود تا آن سر و شهر را به آتش بكشاند، مردم به تو مي‌خندند!
زماني: حرف من هم همين است. در واقع بازيگران گيج شده‌اند چون تماشاگران گيج مي‌خورند و نمي‌دانند چه مي‌خواهند. ما ديگر اسطوره نمي‌خواهيم چون آن را باور نمي‌كنيم. از طرفي مي‌گوييم در سينما واقع‌گرايي مي‌خواهيم اما نمي‌توانيم از همين واقع‌گرايي هم لذت ببريم. يعني ما در يك تضاد و تناقض اسيريم.
براي مخاطب سوال است كه داستان «تيك‌آف» كجاي دنياي واقعي اتفاق مي‌افتد؟ احسان در جواب مي‌گويد من آمده‌ام سراغ سينما تا جهاني را روايت كنم كه مي‌تواند اينگونه باشد؛ نه اينكه لزوما اين جهان وجود داشته باشد.
او مي‌خواهد كاري كند كه مخاطب احساس كند لايه ديگري از جهان را هم ديده است. اما من بسيار با منتقداني مواجه شدم كه ايراداتي به فيلم مي‌گيرند و در نهايت نمي‌فهمي فارغ از هر نقدي از «تيك‌آف» لذت برده‌اند يا نه؟! ما تقريبا ديگر نمي‌دانيم از سينما چه مي‌خواهيم مگر اينكه كسي بتواند نظرمان را برگرداند كه خب اين هم كار خيلي سختي است.
يعني ما با اين روحيه وارد سينما مي‌شويم تا فيلمي كه مي‌خواهيم ببينيم را نقض كنيم و انتظار داريم كارگردان خودش را به ما اثبات كند. ما براي اثبات خودمان به شما و مخاطبان امروز بايد خيلي تلاش كنيم و اين كارمان را سخت مي‌كند.
بخشي از اين سردرگمي مخاطب به خاطر اين است كه سينماگر هم مي‌خواهد از خلال اثرش به او پيامي را منتقل كند و هم مي‌خواهد وجه سرگرمي سينما را حفظ كند. خيلي وقت‌ها سينماگران هم مي‌خواهند در هر شرايطي به نتيجه‌گيري اخلاقي‌شان برسند اما معمولا در اين رعايت حد تعادل ميان اين دو وجه ناكام مي‌ماند!عبدي‌پور: من نظرات آويني را درباره سينما خيلي دوست دارم و به نظرم شارحي چون او در سينما نداريم. او حرف خوبي مي‌زند. جايي مي‌گويد اگر يك محوري رسم كنيم كه يك سر آن عبرت باشد و يك سر آن غفلت، هر جايي كه فيلم به اين دو سر نزديك شود، باخته است.
حرفش اين است كه بايد حد وسطي وجود داشته باشد كه فيلم به سمت عبرت برود و اين امر با دزي از غفلت براي مخاطب همراه باشد. ما در سالن سينمايي پيش از هر چيز بايد از جهان بيرون منقطع شويم و بعد از اين غفلت تازه بازي شروع مي‌شود. اين حرف مرتضي آويني است، كسي كه از دامن يك تفكري بيرون آمده كه هر آن ممكن است بگويد سينما و اصلا هنر حرام است. براي كسي چون آويني حرام كردن سينما خيلي راحت‌تر از اثبات آن است. نمي‌خواهم حرف سياسي بزنم اما من هم مي‌گويم سينما يعني جايي از غفلت كه دز متناسبي با عبرت داشته باشد.
سينما يعني جايي كه موبايل تو را خاموش نگه دارد. در عين حال به اين مساله هم قايلم كه فيلم ليبرال نسازيم و نگاه‌مان فقط به اين نباشد كه جامعه چه چيزي مي‌خواهد و چه فيلمي خوب مي‌فروشد. نگاه من به مخاطبم نگاه امت‌واري است كه از ادبيات ديني مي‌آيد. نگاهم به مخاطب ملي‌گرا نيست.
اگر نگاهم ملي‌گرا باشد دنبال اين هستم كه جامعه چه مي‌خواهد و چه فيلمي مي‌فروشد. اما نگاه امت‌وار به اين معني است كه تو پرستار يك كودك نيستي تا هر چيزي خواست در اختيارش بگذاري، تو معلمي هستي كه وقتي تشخيص مي‌دهي بچه بايد رياضي و علوم بخواند، حتي اگر اين كار را دوست ندارد، بايد آن را انجام دهد! من معتقدم بايد حرفي براي گفتن به مخاطب داشته باشم. حالا نه به آن مفهوم كهنه و قديمي، اما رابطه من با آنهايي كه بليت مي‌خرند و به سينما مي‌آيند اينگونه است و خودم را در مقابل آنها مسوول مي‌دانم.
آقاي زماني گفتيد نگران تصويرتان هستيد، اين نگراني به خاطر رسيدن به ستاره شدن است؟زماني: من فكر مي‌كنم بازيگري و ستاره شدن دو جريان متناقض است كه همه دوست دارند آنها را در يك جهت قرار دهند. براي اينكه بتوانيد بازيگر ستاره‌اي بشويد نياز است نقش را خوب اجرا كنيد و براي اجراي نقش نياز به قدرت داريد. يعني بايد براي اين كار زحمت بكشيد. من درباره بازيگري به عنوان يك علم حرف مي‌زنم نه يك نبوغ، چون خيلي متوجه نبوغ بازيگري نمي‌شوم.
بازيگري و ستاره شدن دو جريان متضاد هم هستند چون من ستاره شما مي‌شوم اما براي خودم نبايد ستاره باشم. بازيگري يعني نرفتن در قالب ستاره شدن. به دليل اينكه تو قرار است بازيگر شوي و اين به نظرم خيلي تناقض عجيبي است.
عبدي‌پور: من متوجه منظورت نمي‌شوم. كلا مصطفي ٢٠درصد منظور حرفش را مي‌گويد! (مي‌خندد)
زماني: اتفاقا من نخستين‌بار اين مساله را در فيلم احسان امتحان كردم. تمام لباس‌هايي كه فائز مي‌پوشيد را پوشيدم و با لهجه آباداني در شهر گشتم. نقش فائز توانست من را از قالب خودم بيرون آورد، به خروجي آن كاري ندارم اما ديدم از اينكه با مردم پيش از فيلم و زمان پيش توليد اينطور گپ مي‌زنم، لذت مي‌برم.
اينجا بود كه متوجه شدم شما براي اينكه نقشي را بهتر بازي كني، لزوما نبايد كاري را انجام دهي، كافي است فقط يك كارهايي را نكني! اين همان اتفاقي بود كه به عنوان يك تئوري درست در فيلم «تيك‌آف» به آن رسيدم و توانستم مصطفي زماني را از ذهن مخاطب پاك كنم و فائز را جاي آن بگذارم.
حالا مصطفي زماني اگر ستاره باشد، چطور مي‌خواهي او را جابه‌جا كني؟ تصور كنيد ما ١٠٠ انرژي براي بازي يك نقش داريم، حالا اگر از اين ١٠٠ انرژي ٩٠ تاي آن براي ستاره شدن خرج شود، تنها ١٠ واحد باقي مي‌ماند براي بازيگري. يك وقتي آنقدر آن ١٠ انرژي باقيمانده خوب مديريت مي‌شود كه شما مي‌گوييد يك نفر هم بازيگر است و هم ستاره، اما من به شما مي‌گويم اينها استثنا هستند و ما درباره استثناها حرف نمي‌زنيم.
ما داريم درباره قوانين حرف مي‌زنيم و قرار نيست من استثنا را به قانون تبديل كنم. اين همان ستاره شدن است كه من ترجيح مي‌دهم در حال حاضر به آن فكر نكنم، ترجيحم اين است به بازيگري فكر كنم چون ستاره شدن محصول بازيگر بهتر بودن است.
عبدي‌پور: نه ستاره شدن محصول رسانه است.
زماني: محصول دوم است و در صورتي كه خوب بازي كني، بدون فكر كردن ستاره شدن رقم خواهد خورد. همين «شهرزاد» را ببينيد. ما احساس كرديم محصول خوبي در اين سريال ارايه داديم، كاري كه جامعه هم از آن استقبال كرد. اما جامعه يكدفعه ما را بت كرد.
كاري ندارم بقيه آدم‌ها با اين ميزان استقبال و فالوئر چه كردند اما من همه را يكباره كنار گذاشتم چون خودت بايد بداني اين كار آنقدري نيست كه از آن بت فرهنگي بسازند. اين سريال هرچه هست براي دوره خودمان است. يك جمله‌اي مي‌خواهم نقل قول كنم از يكي از دوستانم كه شايد چندان خوشايند نباشد، او مي‌گفت قهرمان‌هاي‌مان خيلي كوتوله شدند. يعني ما قهرمان‌هايي از جنس آدم‌هاي معمولي مي‌خواهيم و اين تضاد به نظرم واقعا عجيب است.
اينكه مي‌گوييد ستاره شدن محصول رسانه است، يعني بازيگر بي‌نياز به تغيير سبك بازي‌اش تنها مي‌تواند به رسانه‌ها اتكا كند؟عبدي‌پور: در همين مملكت در حال حاضر چند نفر وجود دارند كه بهتر از مصطفي زماني و شهاب حسيني بازي مي‌كنند؟ قطعا وجود دارند اما من و شما نمي‌شناسيم‌شان. چند جاي جهان بهتر از برج ايفل وجود دارد؟ خيلي اما ايفل تا ابد ايفل مي‌ماند. چقدر نقاش در دنيا بهتر از ونگوگ وجود دارد؟ خيلي، اما او ستاره شده است و ديگر زمان به عقب برنمي‌گردد.
يك رويدادهايي اتفاق افتاده كه ما نمي‌دانيم چيست. ممكن است خودكشي يك آدم بيشتر از بازي او در فيلم‌هايش سبب شهرتش شود. مثلا من حسين محجوب را خيلي دوست دارم و به نظرم واقعا بازيگر شكيلي است اما حتما اسباب ستاره شدن در زندگي‌اش نبوده يا اينكه به آن تن نداده است. فكر مي‌كنم ستاره شدن واقعا محصول رسانه است و قطعا يك اساسي هم مي‌خواهد. يعني تو نمي‌تواني سر قبر خالي گريه كني. حتما داخل اين قبر چيزي وجود دارد. اما خدا هم پيشاني بعضي آدم‌ها را مي‌بوسد.
زماني: من هميشه مي‌گويم ستاره شدن مثل پيغمبر شدن است و تو نمي‌تواني خودت اين جايگاه را انتخاب كني! يا اين اتفاق برايت مي‌افتد يا نمي‌افتد. اما اگر به چنين موقعيتي توجه كني و همه زندگي‌ات شود، ديوانه‌ات مي‌كند. من در دوستانم چنين چيزي را مي‌بينم. خودم هم به‌شدت هميشه از اين موقعيت فرار كردم.
اصلا هر كاري مي‌خواهم انجام دهم، نخستين مانعم اين است كه بعد از اين كار از آن متوقع نشوم. و زماني كه متوقع شوي داستان‌دار هم مي‌شوي. شايد به خاطر همين است كه به جاي عملگرا بودن بيشتر انتظار رسيدن به يك موقعيت را مي‌كشم. مثلا در فيلمي از من مي‌خواهند موتورسواري كنم، چون مجبورم ياد مي‌گيرم و اين در حالي است كه هميشه دوست داشتم بدون اجبار چنين چيزي را ياد بگيرم اما هيچ‌وقت سراغ آن نرفتم.
حاضر نيستم خرج كنم چون متوقع مي‌شوم. وقتي آدم به بن‌بستي در زندگي برخورد مي‌كند، چيزهايي وارد زندگي‌اش مي‌كند و موقعيت‌ها و اتفاق‌هاي دوست داشتني را جايگزين داشته‌هايش مي‌كند تا زندگي‌اش متنوع شود.
تا حالا شده نقشي را رد كنيد و صراحتا بگوييد توانايي‌اش را ندارم و واقعا هم توانايي‌اش را هم نداشته باشيد؟زماني: نه، اما متاسفانه نقشي بوده كه براي من نوشته بودند و بعد بازي‌اش نكردم. مثل قسمت مي‌ماند. مي‌گوييم قسمتم نبود اين نقش را بازي كنم و هيچ‌كس هم نمي‌داند اين قسمت چيست!
‌آقاي عبدي‌پور از نظر شما مصطفي زماني در دنياي بازيگري ستاره است؟ مي‌خواهم بگويم قبح كار كردن با ستاره‌ها حالا ديگر براي‌تان شكسته است؟ و فكر مي‌كنيد از اينجا به بعد مي‌توانيد خودتان را با دنياي ستاره‌هاي سينماي ايران منطبق كنيد؟عبدي‌پور: من اصلا براي خودم ستاره نمي‌سازم. اين مساله هم فقط به دنياي بازيگري مربوط نمي‌شود. من دكتر سروش را خيلي دوست دارم اما از او هم براي خودم ستاره نمي‌سازم. در موسيقي و ادبيات هم اين كار را نمي‌كنم. در سنين نوجواني براي خودم خيلي ستاره داشتم و هي به آنها نزديك شدم و مدام ترك خوردم.
حالا ديگر سنم از ستاره‌سازي گذشته است. به نظرم ستاره‌ها در زندگي همه ما تا ٢٥ سالگي شكل مي‌گيرند. من تا ابدالدهر عاشق آث‌ميلانم چون پائلو مالديني داشت اما الان هر كاري هم كنم عاشق هيچ بازيگر و هيچ شخصيتي نمي‌شوم. به نظرم سن مرعوب شدن براي هر كس زير ٢٥ سال است.
منظورم مرعوب شدن نيست، منظورم كار كردن با كساني است كه امروز ستاره خيلي‌ها هستند.عبدي‌پور: كار كردن با ستاره‌ها خيلي راحت است. تعريف اخلاق شهاب حسيني را خيلي‌ها مي‌كنند. برخورد نزديك با ستاره‌ها و كار كردن با آنها با دورنماي‌شان متفاوت است. بازتاب اجتماعي و برخورد ما با ستاره كاملا فرق دارد. بازتاب اجتماعي همين چيزي است كه ما سر صحنه موقع پلان گرفتن با پيرزني روبه‌رو مي‌شديم كه مي‌خواست مصطفي زماني را ببيند يا در خيابان هزار متري موقع فيلمبرداري مي‌خواهند با او عكس بگيرند.
اگر اينها المان‌هاي ستاره بودن است پس اين بازيگران ستاره‌اند. اما من در بازي گرفتن و فيلم ساختن حواسم به اين چيزها نيست. يك جمله كليشه‌اي مي‌خواهم بگويم و آن هم اين است كه مصطفي زماني در كست رفقايم برايم ستاره است. او براي من ستاره شخصي است اما ستاره اجتماعي من نيست.
«تيك آف» كاملا فضاي متفاوتي نسبت به «تنهاي تنهاي تنها» داشت، من كاملا از حواشي پيش آمده براي اين فيلم مطلع هستم و مي‌دانم اصلاحيه به فيلم خورده با اين همه اما اين ميزان توجه‌تان را به گيشه سينما نمي‌فهمم! مثلا استفاده از موسيقي به اين گستردگي و بازي گرفتن از رضا يزداني، فكر مي‌كنم يعني تن دادن به گيشه موفق!عبدي‌پور: در پيش‌توليد يك مقدار ژانر فيلم تغيير كرد و اين مساله هم گردن خودم است. من اگر برگردم به عقب و به من بگويند اين فيلم قرار است از تلويزيون پخش شود و همه مردم هم آن را مي‌بينند و تو هم به هدفت مي‌رسي، موسيقي و صداگذاري، اصلاح رنگ و تدوين آن با آن چيزي كه شما روي پرده مي‌بينيد، متفاوت مي‎شود.
حرف‌تان را قبول دارم چون براي كامل شدن اين سيكل اقتصادي يك مقدار عقب‌نشيني كردم، اين عقب‌نشيني هم به معناي سر به زير افكندن نيست واقعا چون يك آدم‌هايي كنار من كار كردند كه بايد به نوعي از آنها تشكر مي‌كردم. آنها پول پاي سينمايي ريختند كه سينماي خطرناكي است. به خاطر اين ريسك من بايد به آنها احترام مي‌گذاشتم و تا هميشه هم اين كار را مي‌كنم. اين كار را مي‌كنم چون اين جريان اقتصادي و حمايتي مي‌تواند كاري كنند تا من بتوانم باز هم در اتاقم در يك شهر دور بنشينم و دغدغه‌هايم را روي كاغذ بريزم و آنها هم با اعتماد و اطمينان خاطر پول‌شان را خرج اين دغدغه‌ها كنند.
در چنين شرايطي از ما چه كمكي برمي‌آيد كه شما در اتاق‌تان در همان شهر دور از ايده‌آل‌هاي‌تان فاصله نگيريد و ما هم بتوانيم از سينماي خالصانه‌تان لذت ببريم؟!عبدي‌پور: يعني فكر مي‌كنيد از ايده‌ال‌هايم فاصله گرفتم.
‌ بله...
عبدي‌پور: مي‌خواهم يك مقدار به آن ايده‌آل‌ها برگردم. البته اسمش را برگشت هم نمي‌شود گذاشت.
زماني: ببخشيد من مخالف اين حرف هستم. چرا به واسطه ذهن شما و لذتي كه شما از يك نوع فيلمسازي و سينما مي‎بريد كه فقط ذهنيت شماست و هيچ معناي ديگري ندارد، دوست داريد يك نفر را به سنت‌هايش برگردانيد؟ سنت‌هايي كه ممكن است او را نابود كند و از نوشدن دور نگه‌اش دارد؟
من اين اتفاق را تقابل سنت و مدرنيته نمي‌دانم!زماني: «تنهاي تنهاي تنها» يك نوع فيلمسازي است كه خيلي خلوص و چيزهايي دارد كه توانسته ذهن شما را به خودش وابسته نگه دارد. در فيلم «تيك‌آف» مجموعه‌اي از چند جهان وجود دارد. شما با دومي همراه نمي‌شويد اما در فيلم قبلي با بازيگران همراه شديد. من مي‌خواهم بگويم «تيك‌آف» خيلي عرصه بزرگ‌تري نسبت به فيلم «تنها تنهاي تنها» دارد.
درست است كه فيلمساز آنجا موفق بوده و خيلي راحت‌تر مي‌تواند منظورش را برساند اما من از احسان مي‌خواهم كه جايي كه مي‌تواند فيلم بومي نسازد حتي اگر مطمئن باشد براي اين نوع فيلمسازي مي‌تواند جايزه اسكار را به دست آورد! ما قرار نيست در چيزي كه مي‌سازيم آرام باشيم. به نظرم «تيك‌آف» براي احسان يك چالش است همانطور كه براي من بود. من اصلا دلم نمي‌خواهد احسان برگردد به بوشهر و دوباره همان‌جا فيلم بسازد. او مي‌تواند يك فيلم كوتاه ٢٠ دقيقه‌اي در اين شهر بسازد و اين ميزان از انرژي‌اش را در گير كند، اما نبايد برگردد به آن نوع فيلمسازي، چون اين فيلمسازي‌اي كه او در «تيك‌آف» تجربه كرد، شيوه جديدي است.
من اين اتفاق را در بازيگري تجربه كردم. چندوقت پيش نقشي به من پيشنهاد شد كه خيلي نقش خوبي بود. همان زماني كه فيلمنامه را مي‌خواندم، نقش را در ذهنم ساختم. اما آخر شب به اين نتيجه رسيدم چرا بايد اين نقش را بازي كنم؟ بازي كردن آن نقش برايم ترس نداشت!
عبدي‌پور: زماني كه الگوي تو در بازيگري لو مي‌رود، همه طبق همان الگو به تو پيشنهاد بازي مي‌دهند.
زماني: دقيقا و اين اصلا برايم جذاب نبود. الان «تنهاي تنهاي تنها» هم مثل آن نقشي است كه من وقتي آن را مي‌خوانم بلدم بازي‌اش كنم. مخالفت من به همين خاطر است چون احسان آن نوع فيلمسازي را بلد است.
من نمي‌گويم شما فيلم بومي بسازيد، حرفم اين است چيزي را بسازيد كه از درون‌تان بيرون مي‌آيد. «تنها تنهاي تنها» همچنان نقل محافل است و در تاريخ سينماي ايران از آن ياد مي‌شود و فيلمي است كه تاريخ مصرف ندارد، اما «تيك‌آف» ممكن است لابه‌لاي اين حجم از فيلم‌ها فراموش شود. تا امروز چند فيلم شاخص در سينماي ايران وجود دارد كه هنوز هم از آنها حرف مي‌زنيم؟زماني: من خيلي براي دوستي‌اي كه ميان من و احسان شكل گرفته زحمت كشيدم و نمي‌خواهم خيلي درباره آن حرف بزنم چون درباره چيزهاي با ارزش نبايد حرف بزنيم. اما فكر مي‌كنم خلوص دروني آدم‌ها هيچ‌وقت از بين نمي‌رود. ممكن است آهن زنگ بزند اما ذاتش تغيير نمي‌كند. به فيلمساز بايد فرصت آزمون و خطا داده شود.
من وقتي«تيك آف» را شروع كردم مطمئن بودم احسان در ادامه با يك چالش روبه‌رو مي‌شود. اما اين شروع يك راه جديد است و هر راه جديدي هم يك مقدار تاريك است. من دلم نمي‌خواهد احسان عبدي‌پور به عقب برگردد. او كم‌كم چراغ اين راه را هم پيدا مي‌كند فقط بايد كمي صبور باشيم.
عبدي‌پور: اين را هم اشاره كن كه دلم براي اسم فيلمم تنگ است. «آه‌اي عبدالحليم». گفتم كه فيلم در پيش‌توليد تغيير كرد. البته هنوز هم اسمش در ذهنم همين است اما گروه توليد و پخش دوست داشتند اسم چيز ديگري باشد.
زماني: آن اسم فوق‌العاده بود. يادم نمي‌آيد براي يك فيلمي چهار بار سينما رفته باشم، شما چنين چيزي را به ياد داريد؟!
تا اينجا راهي كه طي كرديد، حال‌تان را خوب كرده است؟ اين سينما سطح شما را از چيزي كه بوديد پايين‌تر آورده يا بالاتر برده است؟عبدي‌پور: اين راه براي من گرامر خوبي دارد. من اينطورم كه تا روز مرگم وقت‌هايي را كه كار كردم جزو روزهاي خوب زندگي‌ام است. فيلمم هم رو به جلو است. حال من خوب است. همه حواشي‌اي كه در سينماي ايران وجود دارد از جمله مميزي و همه اتفاقاتي كه مي‌تواند حال آدم را بد كند، براي همه وجود دارد. ما از حال خيلي‌ها باخبر هستيم و از خيلي اتفاق‌ها هم بي‌خبر مي‌مانيم.
اين اتفاق مثل بازي كردن در زمين باراني است. ٢٢ بازيكن در گل بازي مي‌كنند و اينطور نيست كه باران روي سر همه يكسان نبارد. براي همين هيچ غري نمي‌زنم فقط مي‌دانم زندگي‌ام با سينما خيلي بهتر از بدون سينماست.
زماني: من از قشر معمولي جامعه به اين سينما آمده‌ام و بيشتر سرنوشت‌دوست هستم تا آرزومند. هيچ‌وقت هيچ ايده‌آلي برايم مهم نبوده است. هيچ‌وقت اسطوره نداشتم.
يعني هيچ‌وقت در حوزه سينما هدفگذاري دقيقي نكرديد؟زماني: چنين چيزي در سرشت من نبود. اما سينما و وظايفي كه بر عهده‌ام گذاشته، مسووليت‌پذيرم كرده است. اين خيلي مهم است. اين اتفاق زجر و درد لذت‌بخشي دارد. اجازه بدهيد كمي راحت‌تر حرف بزنم. به نظرم ما پرستيژ و كلاس بازيگري كم داريم. كلاسي كه يك بازيگر به مفهوم حرفه‌اي و بر اساس آن بداند بايد چطور زندگي كند، نداريم. اين براي ما خيلي ضروري است و فقدان آن باعث خيلي مشكلات زيادي در بازيگري شده است.
چنين چيزي بايد در فرهنگ سينماي ما باشد.زماني: دقيقا. اين مساله يك زماني در فرهنگ سينماي ما و برخي كارگردان‌ها و فيلمسازان‌مان بود. مثل آقاي كيارستمي، آقاي كيميايي و مهرجويي اما اين محدود بود. مثلا جهاني به نام جهان فيلمسازي كيميايي وجود داشت كه هنوز هم چيزهايي از آن باقي مانده است. حالا كوچك و بزرگ شده يا من و تو اين جهان را قبول نداريم، كاري به اين حرف‌ها ندارم اما در نقشه سينماي ايران كشوري به نام كيميايي وجود دارد كه ممكن است در مقطعي هم جنگزده باشد. سينما مثل يك نقشه جغرافيا با تمام مناسبات آن است. اما بازيگري به نظرم در ايران جغرافيا ندارد.
تو نمي‌تواني مثال بزني. تنها كمكي كه بازيگري به من مي‌كند اين است كه به من پرستيژ مي‌دهد، البته اگر بتوانم به صداي دروني آن گوش كنم. بازيگري تنها راه زنده بودن من است و خيلي‌ها مي‌گويند تو چقدر نااميدي! زنده بودن به اين معنا كه باهوش بتوانم زندگي كنم. نه اينكه زرنگ باشم، چون اين تعريف از هوش واقعا احمقانه است. باهوش زندگي كردن يعني به معناي واقعي كلمه زندگي كردن. معنا كردن خود زندگي با زندگي كردن نه با چطور زندگي كردن. اين چيزي است كه در بازيگري كمتر شاهد آن هستيم. اما من سر فيلم «سارا و آيدا» تجربه‌اش كردم. من هيچ‌وقت سر دو كار همزمان نمي‌روم و اصلا چنين كاري را از سمت بازيگر نمي‌فهمم.
اما پروژه «شهرزاد» چند بار عقب افتاد و من از جايي به بعد خسته شدم. با اينكه گروه تهيه و توليد هميشه خيلي بزرگ‌منشانه مصاحبه مي‌كنند ولي همه‌شان تقريبا شبيه هم هستند، حتي در مسووليت‌پذيري‌شان! وعده‌هاي همه‌شان از جنس هم است و خيلي‌هاي‌شان هنرمند نيستند. درصد كمي از تهيه‌كننده‌ها هنرمندند. البته خيلي دل‌شان مي‌خواهد اداي هنرمندها را دربياورند البته نمي‌دانند اين ادا درآوردن هم خودش يك هنر است كه آنها اين هنر را هم ندارند. مي‌گويند اداي مرد درآوردن هم هنر مي‌خواهد!
بگذريم! ما ديديم كه عوامل تهيه و توليد «شهرزاد» خيلي دوست دارند ديرتر پروژه را شروع كنند كه دستمزدها را ديرتر بدهند براي همين من براي بازي در فيلم «سارا و آيدا» مازيار ميري قرارداد بستم. دو روز اين كار با سريال «شهرزاد» تداخل پيدا كرد.
كاملا دو شخصيتي كه در اين دو فيلم بازي كرديد نقطه مقابل هم هستند!زماني: همين را مي‌خواهم بگويم. من هميشه از اين موقعيت پرهيز مي‌كردم اما بالاخره برايم اتفاق افتاد. كمي كه جلو رفتم در خلوت خودم فكر كردم چقدر از اين دو كار لذت مي‌برم. اينجا بود كه توانستم نقطه‌اي پيدا كنم كه روي هر دو كار تمركز كنم. از آنجا همه‌چيز من به هم ريخته است. اما مي‌دانم كه در آينده اوضاعم خيلي بهتر مي‌شود. به خاطر همين مي‌گويم احسان عبدي‌پور هم بالاخره راهش را پيدا مي‌كند چون خودم اين تجربه را داشتم.
يعني از اين مقطع بود كه توانستيد به بازيگري حرفه‌اي نگاه كنيد؟زماني: از اينجا به بعد نگاه عملگراتري به بازيگري پيدا كردم. مثل نگاهي كه به خيلي از تئوري‌هاي‌مان مي‌كنيم و سعي مي‌كنيم به آنها عمل كنيم تا خود واقعي‌شان را ببينيم. اما اگر وارد عمل نشويم فقط با انباشتي از اطلاعات روبه‌رو هستيم. يعني تا زماني اين تئوري‌ها براي‌مان مفهوم دارد كه كتاب‌هاي‌مان كنارمان باشد. وقتي از كلمه فاصله مي‌گيريم، كلمه‌ها هويت‌شان را از دست مي‌دهند. اصطلاحا مي‌گويند تئوريسين‌ها عملگراهاي ضعيفي مي‌شوند، اما اين نقص كلمات است و ربطي به تئوريسين‌ها ندارد.
فكر مي‌كنيد سري دوم سريال «شهرزاد» و پخش آن در حوزه بازيگري براي‌تان چالش به وجود مي‌آورد؟زماني: بله، هنوز هم اميدوارم. وقتي «شهرزاد» كار شد من مدام احساس مي‌كردم شخصيت فرهاد يك چيزيش هست و يك چيزي كم دارد. بي‌تعارف بگويم اين نقش با وجود تمام زحمت‌هاي آقاي فتحي نقش تختي است. درآوردن چنين نقشي واقعا سخت است. يك جايي مخاطب حرصش درمي‌آيد كه چرا فرهاد كاري نمي‌كند.
من قرار بود از اول قباد را بازي كنم اما شهاب كه فيلمنامه را خوانده بود بدون اينكه بداند قرار است من قباد را بازي كنم، گفته بود من فقط قباد را بازي مي‌كنم. به من گفتند و قبول كردم اگر شهاب مي‌آيد او اين نقش را بازي كند. گاهي وقت‌ها به اين مساله فكر مي‌كنم شايد من بايد براي بازي كردن نقش قباد ايستادگي مي‌كردم! چون بازي كردن نقش فرهاد خيلي برايم دردسر شد و هيچ كس اين را نديد كه من يك نقش تخت را بازي كردم. مثل اينكه شما ماشيني داري و مي‌تواني با آن به صورت مارپيچ رانندگي كني اما نه در جاده كفي مثل قم- كاشان. نمي‌توانستم با فرهاد راه كج بروم.
جالب است كه شهاب حسيني اصلا بازي كردن نقش فرهاد را نپذيرفت! چطور مي‌شود او نمي‌پذيرد و شما مي‌پذيريد؟زماني: بله، قبول نكرد.
شما انعطاف زيادي به خرج داديد؟!زماني: البته شهاب نمي‌دانست اين نقش به من پيشنهاد شده اما گفت من تا نقش فرهاد را در «مدار صفر درجه» بازي كردم. وقتي فهميدم شهاب مي‌خواهد قباد را بازي كند، از قانوني پيروي كردم كه به نظرم درست بود. آن قانون اين بود كه آدم نبايد فيلمنامه خوب و كار كردن با كارگردان خو

کلیدواژه:

تنهای تنهای تنها | خواهم بگویم | بازیگر حرفه ای | احسان عبدی پور | دنیای بازیگری | اتفاق می افتد | نوع فیلمسازی | سینمای ایران | عبدی پور | مساله هم | همین خاطر | قباد را بازی | مصطفی زمانی | کار کردن | بازی کنم | زندگی کردن | شهاب حسینی | ایده آل ها | فکر می کنم | بازی کردن | برای بازی | ندارم اما | نقش فرهاد | ستاره شدن | برای خودم | پیش تولید | خیلی دوست | چنین چیزی | دارم اما | یک مقدار | دیده شدن | نقطه عطف | من همیشه | مهم نیست | ستاره ها | هم هستند | ما خیلی | همه چیز | اما اگر | برای من | هیچ وقت | خیلی ها | هنوز هم | یک فیلم | بازی اش | هم همین | اما من | آدم ها | وقت ها | حرف ها | هم هست | تیک آف | نقش ها

دولت و مجلس از کشاورزان حمایت کنند/ توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست ممانعت نیروهای امنیتی بحرین از اقامه نماز جمعه در الدراز/ ادامه بازداشت خانگی آیت‌الله عیسی قاسم امام جمعه قرچک: نابودی اسرائیل آرزوی شیعه و سنی است وزیر آموزش و پرورش:مشارکت خیرین نباید باعث کم رنگ شدن وظیفه دولت به آموزش و پرورش شود تظاهرات ضدآمریکایی درپایتخت اردن list ورود «ببرهای شب» به سوریه روایت حادثه تلخ اشترانکوه از زبان نجات‌یافتگان؛ ماجرای اشتباهی که جان ۹ کوهنورد را گرفت+ عکس حواشی والیبال بانک سرمایه 0-3 لوبه ایتالیا لگوی bat man : ماشین لیدلر آموزش خیاطی به روش نیوتکنیک - دوخت رولباسی دوج چلنجر 2018 شتاب سریع و صدا - لوازم کار موزیک بسیار زیبا گونه از امیر عباس گلاب پشت صحنه The Hobbit Movie قسمت 08 یکی از فرماندهان تیپ فاطمیون که زخمی شده، اما به عقب بر مبانی طراحی داخلی - قسمت 17 دابسمش مرجان گلچین... راه کار های اسلایم دابسمش جدید مرجانه گلچین رسید اصلا انگار خود مرجانه گلچینه كه كشف حجاب كرده حمله ببر سیبری به شیر در باغ وحش تمساح، جمجمه گوزن ویلدبیست را خورد کرد. دابسمش آمریکایی های خبیث و امام زمان (64) مبانی طراحی داخلی - قسمت 18 ✅قسمت سیزدهم: کرم پاک کننده صورت کلینزینگ دئوفرای اُل دابسمش بامزه #محسن بروفر از گزارش #عادل فردوسی پور در دیدار تیمهای #پرسپولیس و #الاهلی دابسمش مبین(جیگرت دراد میلیاردر میشود) دابسمش تماشایی از مهرداد ومیلاد حبیبی گل های برتر فیفا ۱۷ التیمیت تیم( مهدی عجولی) مبانی طراحی داخلی - قسمت 19 دابسمش جالب از محمد ربیعی فر سخنرانی منصور نظرى علیه فساد در قوه قضائیه پلیس آذربایجان غربی کودک سرطانی را به آرزویش رساند تزئین کوکی بارویال آیسینگ چرا صفحه درباره ما مهم است ؟ وقتی معلم تو کارگاه نباشه همین میشه دیگه (کلیپ رحمان) پشت صحنه فیلم godzilla- نهایت سرعت405موتور زانتیا پشت صحنه فیلم godzilla نمایان شدن چشمه بدبو و اشتعال زا بعد از زلزله کرمانشاه پشت صحنه فیلم deadpool سخنان مقام معظم رهبری پیرامون مسئله اربعین تصورات دخترا از مادر شوهر قبل و بعد از ازدواج تفاوت قبل از ازدواج و بعد از ازدواج توضیح بازی ها معرفی کانال(GEAM AG ) سرزمین من - چابهار - 1 حقوق كارآفرینی|امضاء اسناد و قرارداد|حقوق به زبان ساده نیم نگاهی به برنامه آموزشی قرارگاه در تابستان نماهنگ ۳ زبانه «محمد»(ص) از حامد زمانی سریال آشوب!!! (پارت ۱) اموزش اسلایم خیلی آسون کانال تلگرامیه ما شروع شد ! شرح کامل حادثه مدفون شدن کوهنوردان مشهدی قسمت جدید اجرای حامد آهنگی در مورد معادل های فارسی کلمات انگلیسی انتقاد میکند معایه نکردن یک دختر اسلایم گل رز لمس ابریشم ✅قسمت پانزدهم: کرم روز هیدرو لیپید کلینزینگ دئو فرایاُل واکنش مرجانه گلچین به دختری که ادایش و در می آورد پشت صحنه فیلم Cinderella لانچ تریلر نسخه نینتدو سوییچ بازی Enter the Gungeon پشت صحنه فیلم The Martian مادرم رفت...! اسلایم های من برای مسبقات اسلایم کالاف دیوتی با جی تی ای سن اندرس ، پارت1 موزیک ویدئو جدید عماد طالب زاده به نام کجایی گروه سیزدهم - قسمت سوم - سنتی - 96 برنامه نود دوشنبه 20 آذر / بیست آذر ماه 1396 دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت یازدهم با زیرنویس در کانال های تلگرامی کنکوری چه می گذرد؟ عجیب اما واقعی! آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۵ این دابسمش رو ببینید. از خود مرجانه گلچین بیشتر شبیهشه جدید ترین دابس مش باران فتو کلیپ راهپیمایی اربعین حیوان های خانگی من دیدار دانشجویان با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گوشی باربی ساخت خودم. آموزش.... مرور اتفاقات نیم فصل اول لیگ یک 96/09/24 نمونه اسکن از قبر با ای ایکس پی 4500 تخت دو طبقه باربی ساخت خودم.آموزش... ماکان بند جشن جهانی شدن گلیم سیرجان میكشیم - حامد زمانی دابسمش وحید خزایی سرزمین من - چابهار - 2 اسلایم مریخی یا همون متالیک رنگ کردن اسلایم(عالیهه) گیم پلی بازی Vector 2 اندکی تغییر در تیتراژ کانال SEPEHR CRAFT آهنگ مرگ بر آمریکا باصدای حامد زمانی آهنگ «برد غیرت» با صدای حامد زمانی آموزش ساخت پاپیون پارچه ای بالا بودن علم شهدای دفاع مقدس در کربلای معلی موز اسلایم توضیحات چطور در هر موقعیتی در زلزله، از خود محافظت کنیم؟ ۵ عضو زائد بدن که دلیل داشتن آنها را نمی دانید Top 10 Farsi سیزدهمین جلسه عصر علوم انسانی - امیرحسین سادات فیلم بابادوک دوبله فارسی ✅قسمت نهم: ژل تمیزكننده كلیربالانس فرای اُل مشاوره رایگان : 02166028126-زیست حرف آخر آموزش لینوکس اوبونتو Linux Ubuntu اینم داستان بچه های با نمک بسته باغبانی میشا در یک نگاه رکورد جهانی بزرگترین موشک کاغذی مبانی طراحی داخلی - قسمت 16 اسلایم سفید ۲ کیلویی جدیدم دانلود رایگان فصل دوم مستند گرند تور The Grand Tour Sea Babak Jahanbakhsh - Havvaye Man (بابک جهانبخش - حوای من) آموزش انیمیشن حرکت چشم در نرم افزار فلش کسب رتبه اوّل گروه همنوایی شمیسا - جشنواره ترنّم آسمانی ساعت جدیدم منظومه شمسی جدید خط چشم کت گلدن رز رستوران دالیدا جلا دادن چاقوی زنگ زده آموزش ساخت صابون اموجى کاشت آناناس در گلدان شهر پلوودیو - کشور بلغارستان ملیکا تهامی گلایه شهروندان اروشکی از وضعیت نامناسب مدرسه کانکسی تعرض وحشیانه به دختر ساده لوح ایرانی، عاقبت اعتماد به دوست پسر اینستاگرامی! پسر دیوانه انجمن فلسفی آگورا Ghelghelak فیلم کامل سینمایی کمدی قلقلک فصل پنجم - فرار از زندان - قسمت 8 نی همونه خلاصه و حواشی برق جدید شیراز 2-2 خونه به خونه برترین های هفته 17 لیگ دسته یک واکنش مرجانه گلچین به دختری که ادایش و در می آورد خلاصه بازی برق جدید شیراز 2-2 خونه به خونه اسلایم های من دابسمش چرا رژ لب زدی ؟ مسابقه لگو زیبا مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور دستگیری فردی که از بازیکنان سرباز کلاهبرداری می‎کرد! حمید هیراد در برنامه دورهمی عشق اجاره ای Sound Track تریلر سینماتیک شروع نسخه آنلاین Street Fighter V تریلر اعلام انتشار بازی Nine Parchments معرفی ردیاب ارزان وحرفه ای ۰۹۳۶۰۶۱۹۴۵۰ تریلر بازی جذاب Cuphead 2018 کلیپ طنز تربیت امیرعلی بغیاز منالیل چویین تقدیر وزیر بهداشت از یانگوم داستان (ذوالقرنین) سوره کهف زن و شوهرها این دو نقش را بازی کنند! - استاد پناهیان میوزیکالی مکنزی زیگلر سرور هاماچی ماینکرافت من با همراهان شهید وحید فرهنگی والا تریلر معرفی بازی Regalia: Royal Edition 10 ایده اسنک و دسر برای مهمانی ها - آسان و خوشمزه دوره آموزش کامل تکنیک های AJAX استعاذه - جلسه پانزدهم - اقسام سه گانه امور تو همانی که دلم لک زده لبخندش را .. حسن خلج ..بیت الرضا توپ زد استرس عالی ساخت خودم آموزش معرفی صندوق و تنخواه در نرم افزار هلو موزیک ویدوئو فکرمو صدامو از سینا خدادی موزیک ویدوئو چشمام پر از اشکه از سینا خدادی گوسفند جلوه های ویژه vfx gen reel ✔اجرای زیبای ترانه شوخی مگه با صدای زیبای حمید هیراد صداگذاری جواد جلوه های ویژه Digital Environments Making Of از رمبو،سرسخت تر ! / بازی ایرانی فریاد آزادی (تنگستان) منالیل شاباد و کرمانشاه جلوه های ویژه Brazuca مهران مدیری، خدایا غلط کردم، نمیدونستم جلوه های ویژه Bunyanfield Breakdown سازه ى برنا براى مسابقه دوم كانال راوى پارت دو دندان چگونه عصب کشی میشود .::. kiddental.ir حجت الاسلام دارستانی .. بحثی زیبا در مورد پدر و مادر منالیل شاباد امیرعلی حاج حسن بهرامی-زینبیه اعظم زنجان-آذر آیی 1396 آنباکسینگ هیتمن استیل بوک ادیشن آهنگ توپ رضا صادقی /کلافم شوخی با گربه مرحله huose partyدرgta sa تزیین طالبی کدوم لقب بیشتر به کلر میاد سالاد میوه - مخصوص شب یلدا اولین میکس من از رزیدنت اویل ۴_بخش مبارزه با غول آموزش آنلاین بازی کردن در ماینکرافت(درخواستی) 8ایده دسر شکلاتی در خانه - آسان و خوشمزه پشت صحنه بازی The Inpatient تریلر بازی InnerSpace تریلر گیم پلی بازی Dustoff Heli Rescue 2 تریلر فصل دوم (پایانی) Minecraft: Story Mode هک جم و سکه کلش رویال 100% تضمینی قسمت 28 - یک نبرد دوستانه با بالون هک سرور رویال تضمینی و تست شده سمپ [وات د هل ?] [قسمت اول] فیلم ازمن دربازیcallof duty3MW مهارتها و استراتژیهای بازی EXTINCTION ارتباط هر 7 فصل بازی American Horror Story بازی من در MW3call of duty stronghold3 قلعه 3 آموزش اسلایم بدون چسب و پودر بوراکس گیم پلی از بازی Shadow Fight 3 لگو باب اسفنجی قسمت دهم(مهمونی)پارت٢ 30 تا بسته برنزی در بازی زولا/Zula تریلر جدید بازی Lost Soul Aside ماین کرافت لطفا نظر بدید لگو باب اسفنجی قسمت دهم(مهمونی)پارت٣ فیلم فراریHD 2012 دوبله فارسی هیجانی فیلم کره ای مسافر زمان دوبله فارسی فوتبالیست ها فیلم سینمایی مستربین فیلم سینمایی شکارچیان شب دوبله فارسی سریال کره ای متشکرم دوبله فارسی | پارت 6 سریال تلویزیونی افسانه جومونگ | پارت 84 بدری لشکر ۴ اسلامی امارت سریال تلویزیونی افسانه جومونگ | پارت 83 انیمیشن بتمن: شوخی مرگبار 2016 با دوبله فارسی آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۹ آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۱۰ فیلم هندی ISHQ با هنرنمایی کاجول و امیرخان سریال تلویزیونی یوسف پیامبر | پارت 25 سریال تلویزیونی لیسانسه های 2 | خلاصه قسمتهای 9 تا 15 قسمت دوم برنامه دورهمی فصل سوم،مهمان برنامه حمید هیراد خواننده مطرح کشور. انیمیشن مایا زنبورعسل-دوبله فارسی | Maya the Bee Movie حمید هیراد، خواننده محبوب و خوش صدای پاپ در دورهمی مولتی پلیر بازی PUBG پارت 3 - تورج و حسین - مپ جدید لیث السعدی خواننده عراقی راک در برنامه The Voice فیلم سینمایی ماسک (1994) / دوبله فارسی قسمت اول دورهمی فصل سوم،با حضور محمد رضا شریفی نیا. فیلم سینمایی جدید اکشن و کمدی جکی با دوبله فارسی سریال روزی روزگاری قسمت یازدهم سریال روزی روزگاری قسمت ۱۰ سریال روزی روزگاری دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت ششم با زیرنویس دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت دوازدهم با زیرنویس دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت سیزدهم با زیرنویس دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت چهاردهم با زیرنویس سریال تلویزیونی افسانه جومونگ | پارت 85 دعای ندبه - حاج عباس حیدرزاده -مسجد مقدس جمکران96.9.10 گیم پلی بازی Uncharted 4 - قسمت دوم | فرار از زندان؟! فیلم هندی اسم من خان دوبله فارسی فیلم هندی خشم دوبله پارسی اموزش کامل بازی رزیدنت اویل۱ نسخه ریمک آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۷ دورهمی قسمت دوم فصل سوم - مهمان حمید هیراد علاقه عجیب و شدید حیوانات وحشی و درنده به برخی انسان ها دیدنی ترین گل به خودی های فوتبال فوتبال 120: گل به خودی های جالب و بامزه دنیای فوتبال بازی جدید - گیم پلی - Life Is Strange تیزر موشن گرافیک گروه پزشکان متخصص مهر و ماه معرفی بازی - گیم پلی - Gorogoa کلات قلعه هشنیز 2 ریاضی کنکور موسسه حرف آخرحل تست ترکیب توابع منتظری کنایۀ رشیدپور به روحانی به سبک میرسلیم پک ۴ تایی اسلایم عالیه زبان کنکورموسسه حرف آخرصفت مفعولی و فاعلی استادمحمودی زبان کنکورموسسه حرف آخرقواعد زبان استادمحمودی ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس میکس بسیار غمگین با آهنگ کجایی پورسعید آهنگ و ترانه شاد شاد کودکانه اسلایم سبز آبی اخبار شبانگاهی امشب! زبان کنکورموسسه حرف آخر لغات2 استادمحمودی اسلایم عالی صورتی گیر کردن کاغذ پرینتر اسلایم شفاف ریاضی کنکور موسسه حرف آخرتدریس درجه2 استاد منتظری کلات قلعه هشنیز جدید اهنگ کوردی بزران با صدای زنده یاد رضا سقایی اسلایم های دونه برفی رنگارنگ ترانه و شادکودکانه قصه های زیبای برنامه کودک خاله سوسکه 10 گل خاطره انگیز تاریخ منچستریونایتد تعداد افراد فوتی در جاده های جهان طبق گزارش سازمان بهدا آهنگ و ترانه شاد کودکانه گنجشگک اشی مشی تریلر فیلم The Beguiled 2017 زیست کنکورموسسه حرف آخر مبحث زنبور زبان کنکورموسسه حرف آخرگرامر درس 5و7سال چهارم محمودی زبان کنکورموسسه حرف آخرگرامر درس سوم سال چهارم محمودی عکس پروفایلم چه شکلیه؟ تریلر سریال Mech-X4 از سایت GoGoMovie معرفی بازی - گیم پلی - FEZ راهنمای جامع رفع ارور 1009 آیفون و آیپد مصطفی اصغری.داران شما چندبار شکست خوردید؟ پیش پرده || آخرین تریلر فیلم The Commuter 2018 GOSHE FEEL | گوش فيل ترین های فوتبال اروپا در هفته گذشته جنگ جوی امتحان فوتبال 120: ترین های فوتبال اروپا در هفته گذشته 96/09/23 دابسمش فوق العاده خنده دار دختر جوان اینیستاگرام! چجوری رابطه جدیدشو بهم بزنیم... اهنگ پونی ها (پس چشماتو باز کن و ببین) بداهه نوازی در دستگاه همایون | محمد ممیوند شتاب رنو کپچر ابدولی اجاره خودرو (سامی رنت) samirent دوبلم(⁦^_^⁩)که خیلی خوب شده نظر بدید لطفا وقتی بابات همه تقصیرارو میندازه گردنت معرفی بازی - گیم پلی - Edisi kangen کلات هشنیز شتاب کپچر اسفاده ی نا بجا از آنتی بیوتیکها خطری جدی برای سلامتی کاور 970 کرانبری کمپانی اورافول آلمان اهنگ رینبودش شمارش ستاره ها کاور 970 اوراکال کرانبری دختر رپر افغان کاور ضدخش سمفونی اوراکال کاور مشین اوراکال سمفونی نظرسنجی¿¿¿¡ زبان کنکورموسسه حرف آخر زبان استادمحمودی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر شیب شناسی استاد منتظری اسلایم چی میگه آموزش اسلایم توضیحات مهم حمید هیراد در دورهمی پنج شنبه شب سرزمین من هشنیز SVI_ایجاد vlanو ارتباط بین آن ها_VTP اخبار خودرو - مشخصات کلی - Nissan Micra اخبار خودرو - پورشه موزه ای 911 جام جهانی روسیه 2018 جازده... آموزش اسلایم بدون بوراکس آهنگ و ترانه شاد کودکانه حسنی و بز بز قندی قصه های حسنی تریلر بازی Teenage Mutant Ninja Turtles Portal Power خریدکتاب قطعه های ساده و آشنای فیلم در Radiftv.com هاپکیدو دیدگاه استاد عبدلی در مورد کلات قلعه منتخب تیم ملی 98 به دعوت امام رضایی ها در کرمانشاه محمود کریمی & چه محرمی شد امسال مجید در gtav میکس بسیار جدید و غمگین با آهنگ کف خواب مهراب مجید بنی فاطمه هاپکیدو دوبله من از جادوگر سفید برفی آموزش راه اندازی M.2 RAID بر روی مادربرد MSI نی همونه مصاحبه با کریستیانو رونالدو در مراسم توپ طلا 2017 نحوه حذف نیترات و سایر سموم محصولات كشاورزی. کاراکتر حرفه ای و قابل استفاده در تیزرهای تبلیغاتی اخبار خودرو - خط تولید - جیپ چروکی 2018 راز پولدار شدن در جی تی ای مدل چهره ترکیبیه سه تا از کاراکتران رزیدنت اویل اخبار خودرو - مشخصات کلی - کیا استونیک 2018 منتشر شده از مصاحبه سلنا گومز در بیلبورد 2017 پارت۱ ماجرای عاشق شدن محمدرضا شریفی نیا شادی و سعادت ماجرای ازدواج مجدد محمدرضا شریفی نیا و رز رضوی واکترو فارسی GTA IV - قسمت دوازده - همکاری با Brucie اجرای زنده زیبای حمید هیراد در دورهمی منتشر شده از مصاحبه سلنا گومز در بیلبورد 2017 پارت۲ هوش مصنوعی گوگل یک سیارۀ گم شده را کشف کرد دانلود پروژه افترافکت جدیدترین مدل اسلایدشو هارمونی هواسرده تصمیم نظام در رابطه با مذاکرات موشکی چیست؟ خلاصه والیبال لوبه سیویتانوا ایتالیا 3–0 بانک سرمایه میکس چند انیمیشن-love the way you lie (ساخت خودم) ⭕️ افشای یکی از اسرار عجیب پشت پردۀ #برجام توسط موگرینی کلیپی از گل تیم بنیاد و استراحت بین دو نیمه در سال 82 فوتبال 120: گفتگو با کریستیانو رونالدو در حاشیه مراسم توپ طلا مدل موی کوتاه زنانه 2018 نگرخی داداش باربی یک فیلم عالی از من ودوستام Predator در آپدیت جدید بازی GHOST RECON WILDLANDS میکس بسیار غمگین با آهنگ غمناک و غمگین ایرانی تریلر کنترلر جدید PS4 با نام HORI کوروش کبیر بهترین فیلم های اکشن 2017 به انتخاب IGN سومین تریلر فیلم The Commuter 2018 مشاور املاک کیاشهر هشدار دکتر حسن عباسی به دولت روحانی درباره مذاکره موشکی ندای حق عروسی مذهبی آیتم آخر برنامه ۰۹۱۲۷۰۰۹۹۸۳ وزیری انیمیشن جدید 2017 لذت دریانورد 16+ مجموعه طنز مستربین - قسمت 7 مجموعه طنز مستربین - قسمت 8 کلیپ گرند مستر هان رئیس فدراسیون جهانی هاپکیدو در خصوص نمایندگی استاد ضیایی پور ضربه فلیپینی توسط استاد ضیایی پور ریاست هاپکیدو ghf ایران وقتی سلنا گومز یکی از طرفداراش رو سورپرایز کرد2017 ورود خرس قطبی وحشی به قایق دانشمندان اجرای تکنیک دفاع شخصی هاپکیدو توسط استاد ضیایی پور ریاست هاپکیدوghf جمهوری اسلام ترسناک است!!!!! قیمت و ازدواج جدیدش با دختر سرایدار آهنگ زیبای حمید هیراد در دورهمی3 آهنگ دوم و زیبای حمید هیراد در دورهمی3 غذای باربی ( ساخت خودم و کشف خودم سامسونگ گلکسی S9: رندرهای جدید! بروسلی اجرای زنده قمیشی-غروب توسط بهرام رجبی Bahram Rajabi انگری بردز (دوبله فارسی) قسمت 3 ، فصل 2 کشف کارگاه خیاطی داعش با پارچه های ارسالی عربستان سوریه فان فوتبال 120 (بخش دوم) تریلر بازی Orbital Racer لامصب تو یه شب چیکارا که نمیکنه تیزر مستند «خورشید» بیمه عمر پاسارگاد و تامین اتیه فرزندان پنجمین تیزر تبلیغاتی اندروید ۸ (oreo) شیک سونی V90 | قیمت شیک سونی V90 در بانه آنلاین برنامه طنز دورهمی 3 - 538 شدو بن قسمت اول (نبرد با اندروچیز) مراسم سنتی "ساز و نقاره" و "داربازی" در بنارویه PS4 vs Xbox One مقایسه کنسولهای بازی جایزه چراغ 95- موسیقی رسم نمودار خطی در اکسل سلنا و هاسکی ٢ چند تا از چیز هایى كه چند وقت پیش خریدم(توضیحات مهم) صداگذاری بامزه یزدی روی این وروجک نمایش بازی Detroit: Become Human در PSX 2017 اولین تریلر رسمی انیمیشن spider man تیتراژ جدید ابعاد اهن اگه دلتون میخاد ادامه بدیم تقدیم به دنبال کننده هام آموزش بازی قاتل باطل فوتبال 120: اتفاقات جالب فوتبالی هفته - بخش دوم 96/09/23 انیمیشن جدید 2017 / Last Call پیاده روی سلنا و جو مرۆڤایه تی - هه وال قامیشلوکی - کلهر آهنگ زیبای (باتو قهرم من ) با صدای علی جروند رحمت خداوند نسبت به بندگان - شیخ علی جلالی هیچ وقت با راننده یک بیل مکانیکی در نیفتید فضیلت تلاوت قرآن - شیخ موسی بازماندگان مجموعه پلاس ایران فان با irxgame قسمت 1 عکس هایی از خودم قصر حیوانات دیزنی جدیدم فوتبال 120: خارج از دید 96/09/23 شدوبن قسمت دوم ستارگان خارج از دید دنیای فوتبال (96/09/23) شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی نیا از کجا شروع شد؟ اهنگ افنف مجموعه پلاس ایران فان با irxgame قسمت 2 مجموعه پلاس ایران فان با irxgame قسمت 3 آرایش لب-لب هایی بزرگ تر با مواد طبیعی ازدواج های پیامبر صلی الله علیه وسلم - شیخ محمد رحیمی فرهنگ زندگی در پرتو قرآن و سنت - دکتر صلاح الدین جوهری برنامه درس عملی میراث فرهنگی , پرنده نگری همسر خوب نشانه توفیق الهی - شیخ محمد رحیمی تریلر اکشن فیلم سینمایی The Commuter 2018 موچ جایزه چراغ 95- برگزیده یک عمر ترویج علم کلیپ مختصر زندگی ابوبکر صدیق رضی الله عنه میکس هندی بسیار غمگین با آهنگ غمگین و احساسی نماز تراویح مسجد جامع اهل سنت وجماعت بندرعباس نقش والدین در تشویق فرزندان عباس بلوچ نمایش SoulCalibur VI در مراسم PSX 2017 بدنسازی به زودی نتیجه اعتراض به راننده بیل مکانیکی این بزرگترین ترول هست!! - ComedyShortsGamer نی همونه دروغ هایی که ظریف در زمان برجام می گفت❗️ جایزه چراغ 95- دانشگر مروج علم گزیده ای ازهمایش دانش آموختگان مدرسه علوم اسلامی اهل سنت وجماعت بندرعباس - یادواره حاج ابراهیم عباسی ماکام بند کار خودمه ایده هایی برای زندگی آسان کلیپ خنده دار گزیده ای از همایش حافظان قرآن شهرستان بندرعباس صلح نامه عمر فاروق رضی الله عنه - شیخ محمد حسین محمدی جایزه چراغ 95- مروج علم سال 10 حمله بیل مکانیکی و لودر به ماشین ها بابا سونیک رو واسم خراب نکنید - PewDiePie Okami HD تریلر بازی سلوا جون لطفا نگاه کن مشتری و تأثیر آن در حیات زمین نمایش Monster Hunter World در مراسم PSX 2017 جان فونتين - خواننده بریتانیایی مسیحی که دعوتگر اسلام شد! نمونه پانل اجرایی دوره سه روزه آموزش اپوکسی سه بعدی جایزه چراغ 95 - توضیحی در باب جوایز چراغ تعجب ازشدت اثرات بسیارمثبت آدامس بر روی قلب و دندان ها پیام جدید داعش به ترامپ و نتانیاهو (گردنتان را..) سوریه گیم پلی gta v در ps4 خیمه سوزان بهادربیگ شاگردان آینده دار استاد محمدحسین قنبرپور حمید هیراد در دورهمی چرا غیبت می کنیم؟ کلیپ مخصوص شادی ایام عیدالزهرا این خره واقعا خنده داره تریلر سریال The Fosters در سایت GoGoMovie تریلر فیلم داستان پلیس 6 - Police Story Lockdown 2013 نواختن حرفه ای اهنگ شادمهر بنام عادت توسط جواد منتظری۰۹۱۷۷۰۱۶۸۹۲ لگوی hover craft : قایق موتوری شماره ۲۸ شاگردان آینده دار استاد محمدحسین قنبرپور محسنی اژه‌ای دردیداربا دانشجویان «سوت بلبلی» می‌زند! گوشه گوشه مملکت رو بدبختی گرفته تجمع و سخنرانی پرشور کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه در سومین روز اعتصاب شعار باز نشسته ها : حقوق باز نشسته زیر عبا ست امروز دکلمه زیبا دی ماهی... گروه نمایش زنجیرباف نی همونه.اصغری برنامه طنز دورهمی 3 - 539 به این میگن آموزش روان و ساده ریاضی(مبحث حدوپیوستگی!!) ایزی پک تجربه ای متفاوت فانوس سبز با د آبله فارسی تهدید مردم و دختران به اسید پاشی توسط «صفایی» بسیجی مشهور‼️ مگه خوشکل تر ازین داریم کلیپ مخصوص شادی ایام عیدالزهرا این پسره خیلی بامزه هست حذف کاتاف و ریمپ پارسELX خرس در مقابل گرگ هوش مصنوعی و داده های ناسا برای کشف سیاره هشتم صداهای ممنوعه بشنویم : آواز خوانیِ جمعیِ زنان سخنان شجاعانه الهه خدایی در روز دانشجو دانشگاه ارومیه فانوس سبز۲ باب اسفنجی کارتون نیروی انتظامی برای مصادره پارچە روی گاری هفت تیر میكشە انیمیشن جدید 2017 لذت دریانورد 16+ کارتون سندباد انیمیشن ها حضور حمید هیراد در برنامه دورهمی مهران مدیری هنر جویان نانچیکو از کشور های مختلف نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس راه های طبیعی درمان سنگ کلیه نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس stronghold3 قلعه 3 نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس تریلر سریال Animal Kingdom از سایت GoGoMovie برنامه طنز دورهمی 3 - 541 تست کیفت 09102191319 apple iphone x10,8plus,7,7plus مستند نابودی جهان با ده اتفاق با دوبله فارسی - قسمت 5 ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس بازی وحشیانه که توسط این گروه ابداع شده بلوچی شعـــــــــــــر نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس مرد عنکبوتی در باشگاه کاراته نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس بلوچـــــے گاںـــــــــا نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس ♪ آهنگ ♥ عاشقانه ♥ میکس ♥ احساسی ♥ زیبا ♫ تریلر سونیک فروسنز اندروید FFA کالاف برگشته؟ - Ali-A مواظب اوضاع یمن باشید! نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس سحر قریشی : مخالف حضور زنان در ورزشگاه هستم اسلایم ترکیبی #درخواستی کافه استاتیرا پرکن مواد غلیظ برنامه طنز دورهمی 3 - 542 استاد زرّین | ماجرای پیوستن زهیر به اصحاب سیدالشهداء(ع) نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس سیستم دید در شب فیلیپینی خواننده ها از این نما اموزش مدcleoبرایgtasa عکس های خودم خنده دابسمش اجرای زیباوپرهیجان ازعلی جعفرپناه درشهرستان کلات نادر_چرم نو استاد قاسمی | صاحب زمین حجت خداست اسلایم ترکیبی آبی و قرمز و سفید #درخواستی سخنان خیار و گلابی پارت 1 هک تلگرام تمرینات قدرتی باشگاه حیدرکرار پنج بازی برتر x box 2017 تصنیف دوش دوش - با چند اجرا حذف یارانه بیش از 30 میلیون نفر در بودجه 97 حجت الاسلام والمسلمین سیدتقی رضوی سرودی زیبا و مفهومی اسلایم ترکیبیی دونه حبابی #درخواستی به این میگن آموزش روان و ساده ریاضی(مبحث حدوپیوستگی!!) تلوزیون سامسونگ مدل SAMSUNG UN43KU7000 ویدیویی قدیمی از کمک تسلیحاتی ترکیه به داعش در سوریه دابسمش عالیه اسلایم ترکیبی رنگی #درخواستی اشیاء بجا مانده از رسول الله در چند موزه مبانی طراحی داخلی - قسمت 1 اعتراض نماینده شادگان حرکات دیدنی پارکور آموزش ساخت جلوه های ویژه و صحنه های ترکیبی در افتر افکت استاد زرین | داستان پیوستن زهیر به کاروان سیدالشهداء(ع) خداحافظ مرگ ناگهانی تکواندوکار ترکیه ای در حین مسابقه اجرای زیبا ازعلی جعفرپناه خواننده کرمانج دربرنامه هنرپنجم وضع هوای کشور در ۳ روز آینده ارتش جیبی 2 ترکیب چند اسلایم برا اولین بار تو آپارات درخواستی دوست پسر Markiplier کیه؟ - Markiplier خلاصه بازی لاتزیو 4 - سیتادلا 1 اسلایم ترکیبی پاییز #درخواستی اسلایم ترکیبی صورتی و آبی #درخواستی حسادت شوا به جیل بخاطره کسب شهرت تمرینات و حرکات دیدنی و سخت پارکور کار استرالیایی ژله کرم انار - آشپزی از اینجا تا آنجا با عذرا گیف اسلایم غذا درخواستی هرتك روشان گیف اسلایم غذا تخم مرغ #درخواستی حسادت جسیکای افریته به جیل گیف اسلایم غذا سوشی #درخواستی اسلایم ترکیبی خوشکل #درخواستی عقاب آسیا گیف اسلایم بستنی #درخواستی میکس به سبک دیس لاو تیزر مراسم دهه دوم صفر 1439-1396 هیئت مکتب امام هادی(ع) اسلایم ترکیبی بنفش و سفید و عالیه #درخواستی عقاب آسیا گیم پلی از Bravemmli TMT iw طنز گیف اسلایم غدا ساندویچ #درخواستی دکلمه زیبا با صدایی آرامش بخش آزمون استخدامی مستر بین ##بهترین اسلایم هفته## insert-delete-update-search-refresh در C#(قسمت اول-1) کبد تمرینات نیروهای کماندویی ارتش سوریه تریلر سریال MANHUNT: UNABOMBER از سایت GoGoMovie اسلایک ترکیبی خوشکل #》#درخواستی کدام کنسول بازی قادر است دیسک های بلوری را اجرا کند؟ اختتامیه جشنواره استانی داستان کوتاه شهید شاهی یادی کنیم ازاسطوره بین المللی جناب آقای احمدی نژاد اسلایم ترکیبی نبینی کل عمرت بر فناست #درخواستی ماجرای شهرام داعشی و گربه سیاه مبانی طراحی داخلی - قسمت 2 کبد سالم انیمیشن جدید 2017 / آخرین تماس ضرب و شتم خاخام های یهودی توسط پلیس اسرائیل نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس حل مشکل باگ در world war 2 مد War نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس رفتار وحشیانه و غیر انسانی با یك دست فروش بازی ترسناک اسلندرمن | منو نخور :| گربه لوس و حرف گوش کن قسمت 27 - معرفی کارت (بالون) نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس طنز سیاسی و جنجالی «خط خطی» - قسمت 56 سرکاری قیمت رنگ استخر خوانندگی کریس و لیان ماکسیما عجیب بانوان اویل مبارزه فوقالعاده جالب بروس لی با جان کلود ون دام فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 لحظه پرتاب موشک بالستیک قاره پیمای کره شمالی فیلم ماتریکس 3 میکس سریال روزی روزگاری بهزاد لیتو من موبایل ریزر رو گرفتم!! - Terroriser ۱۰حیوان کمیاب دنیا موفقیت در کنکور با روش مستر بین شباهت ستارگان فوتبال به شخصیت های کارتونی اموزش های ماین کرفت.قسمت۳ مبانی طراحی داخلی - قسمت 3 لاهیج صدا كار سپاس رضا پیشرو تمرینات تک تیراندازی نیروهای ارتش لبنان مبارزه بروسی لی با بویکا یا همان اسکات ادکینز کلاس های آنلاین دکتر مهدی آرام فر صحبت های علیرضا نیک بخت واحدی در مورد علی دایی .محمدرضا گلزار.شهاب حسینی و وحیدخ صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر چرا من آپلود نمیکنم - ComedyShortsGamer نقش آل سعود در حادثه تروریستی 11 سپتامبر آمریکا صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر توضیحات دکتر آرام فر در مورد کلاس های آنلاین کنکور زیست اموزش چند نوع اسلایم تمرینات مشترک نیروهای ویژه ارتش روسیه و چچن صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر چ.. زود..تنهام.گذاشت...مادرم.... صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر خودمونی (ویژه برنامه) توضیحات مبسوط مهندس نوظهور ، پیرامون کلاس آنلاین پیام حامد كمیلی برای خواهران منصوریان اربعین 96 مشهدمقدس نوحه زیبایی ظهر بود اسمانی بی طپش آرایش حرفه ای و زیبا صورت آرایش فوق العاده دیدنی مدل BatGirl آرایش زیبا گونه نقش نیروهای ویژه ارتش روسیه در پیروزی شهر تدمر(پالمیرا) آرایش فوق العاده زیبا برای مهمانی آرایش موی فوق العاده دختربچه گیم پلی من WWE2k18 درخواستی Ps4Ali صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس توکیو غول فصل دوم میش بال / توپ/ ضد استرس /سرگرمی جدید غارت اجناس زلزله زدگان مبانی طراحی داخلی - قسمت 4 صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس نماهنگ عالی نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران. میکس تالنی - stressed out (ساخت خودم) مهران مدیری توی شبهای ببره خوب ماجرای عوارض خروج رو پیش بینی کرده بود ۰۹۳۷۳۴۳۶۴۹۱فروش عمده توپ ضداسترس هفت رنگ اسکویشی صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس دانلود برنامه دورهمی حمید هیراد قیمت دوباره زن گرفت! ولوم بده خخخ آرایشگاه موی زنانه آموزش آرایشگری زیبا و جذاب آموزش آرایش تخصصی چشم آرایشگری پوست تیره آموزش آرایش ابرو دانلود برنامه دورهمی فصل سوم قسمت 2 برنامه دورهمی فصل سوم قسمت 2 حمید هیراد مقایسه توپ های جام جهانی 1930 تا 2018 رسیه صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس یک دلنوشته عالی برای عاشقان خلبانی پرتاپ سه امتیازی دیدنی دونچیچ در الکلاسیکوی بسکتبال صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس ساعت رولکس های کپی آموزش ساخت اردک کاغذی! / آسان و زیبا / !Paper Duck چقدر گوگولی هستن ورود تماشاگر و عکس گرفتن با علی کریمی در جریان بازی روز معلم ایرانیا خب حسودیش شد بیچاره برنامه دورهمی فصل سوم قسمت 2 حمید هیراد آموزش آرایش لب آموزش آرایشگری زنانه آموزش طراحی ناخن شتابگیری هیوندای i30 N را ببینید آموزش فوق العاده آرایش چشم آموزش زیبای آرایش چند ایده کاربردی برای افرادی که باشگاه میرن برنامه دورهمی فصل سوم قسمت دوم حمید هیراد قوی ترین بازیکنان FIFA96 تا FIFA18 کدامند ؟ چند ایده کاربردی با گیره ی لباس insert-delete-update-search-refresh در C#(قسمت اول-2) کلیپ خبری افتتاحیه مرکز رشد مهندسی پزشکی شهید باکری اگر ملت بمیرند کل مشکلات کشور حل خواهد شد انیمیشن کیک برای تیزر تبلیغاتی ( سه بعدی ) مشاوره کنکور مشاوره کنکور مشاوره کنکور چهره آرایی زیبا آموزش کامل آرایش از بین بردن مو های زائد صورت آموزش ساخت یک دفترچه یاد داشت خوشگل وپر کاربرد آموزش میکاپ زیبا خودآرایی شیک و دیدنی تزیین میوه«سفره آرایی ساده» هیپ هاپ مشاوره کنکور مشاوره کنکور مشاوره کنکور دورهمی فصل 3 قسمت دوم حمید هیراد مشاوره کنکور شفاف سازی یارانه ها برنامه دورهمی فصل 3 قسمت دوم حمید هیراد مشاوره کنکور اسلایسرصنعتی ترشیجات و خردکن پیاز و چیپس میوه مشاوره کنکور گریم زیبا و ترسناک صورت مشاوره کنکور طراحی دیدنی ناخن خماره خماره !!! عالییییه نوب بازی در zula با master noob کوتاه کردن موی زنانه گریم فوق العاده جذاب و ترسناک دستگاه اسلایسر صنعتی ترشیجات و خلالکن پیاز و چیپس میوه سری جدید دورهمی شایعه دلم خونه از تنهایی

آخرین خبرهـا