خطر تعطیلی دفاتر مسافرتی خراسان‌رضوی به‌‌دلیل فعالیت دفاتر غیرمجاز اینترنتی‌

رئیس اتحادیه دفاتر خدمات مسافرتی خراسان‌رضوی دفاتر غیرمجاز اینترنتی را تهدیدی جدی برای دفاتر مسافرتی استان قلمداد کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، در هفته‌های گذشته فعالیت برخی تورهای غیرمجاز زیارتی و اعزام زائر به عراق با مشکلات و مسائل مختلفی روبه‌رو شد همچنین با سرگردانی مسافران راهی یکی از کشورهای توریستی همسایه در فرودگاه مبنی بر عدم وجود پروازی با مشخصات تور فروخته شده به آن‌ها و حواشی آن، بازتاب‌هایی در جامعه سبب بروز نگرانی‌هایی در حوزه گردشگری و نظارت بر فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی شد.

به همین جهت با محمدسعید ولی‌زاده رئیس اتحادیه دفاتر خدمات مسافرتی خراسان‌رضوی در زمینه نظارت بر فعالیت آژانس‌های مسافرتی و زیارتی و نیز برخی حواشی دیگر انجام شد که در ادامه می‌خوانید.

تسنیم: یکی از مواردی که اکثر مراجعه‌کنندگان به دفاتر مسافرتی از آن گله‌‌مند هستند تفاوت‌های قیمتی در ارائه بسته‌های تور به‌ویژه تورهای خارجی بین دفاتر مختلف است. در این زمینه اتحادیه چه اقداماتی نظارتی انجام داده و شهروندان در صورت داشتن هرگونه ابهام به کدام مرجع باید مراجعه کنند؟

ولی‌زاده: اغلب موارد اختلافی در قیمت ناشی از نوع هتل، درجه هتل، کیفیت خدمات (‌فول برد، غذا، ترانسفر وغیره) است. به همین دلیل مسافران باید حتماٌ نسبت به اخذ قرارداد مشروح از آژانس اقدام کنند. دفاتر مسافرتی نیز موظف شده‌اند نسبت به ارائه خدمات قرارداد با شرح توضیحات ارائه کنند. مسافران چنانچه ابهام یا شکایتی در زمینه تعرفه اخذ شده از آنان داشته باشند می‌توانند به سازمان گردشگری و یا دفتر اتحادیه دفاتر مسافرتی مراجعه کنند تا پیگیری لازم صورت گرفته و در صورت لزوم با دفاتر خاطی برخورد شود.

تسنیم: پس تعرفه تمامی قراردادها و پکیج‌های ارائه شده در دفاتر مجاز مسافرتی مورد تائید شماست؟

ولی‌زاده: اتحادیه دفاتر مسافرتی به‌همراه نماینده سازمان نسبت به بازدید از دفاتر و نظارت بر نحوه عقد قراردادها نظارت کامل داشته و قراردادهای بسته شده در دفاتر مجاز مورد تائید کامل ما است. متاسفانه اغلب تخلفات ناشی از فعالیت دفاتر غیرمجازی است که از طریق اینترنت اقدام به فروش تور و بلیط می‌کنند و با سوءاستفاده از بی‌اطلاعی افراد اقدام به فروش تورها و پکیج‌های اغلب مشکل‌دار می‌کنند.

یکی از دیگر مواردی که همیشه به مسافران تاکید می‌کنیم این است که حتما به دفاتر مجاز جهت رزرو تور یا دریافت خدمات مراجعه کنند. منظورم از دفاتر مجاز دفاتری است که دارای مجوز رسمی مورد تائید سازمان گردشگردی دارند تا بعد در صورت بروز هرگونه مشکل امکان پیگیری باشد. دفاتر مسافرتی مجاز در صورت بروز هرگونه تخلف ملزم به پاسخگویی خواهند بود.

تسنیم: شنیده شده لیدرهای معرفی شده جهت راهنمایی و ارائه خدمات به مسافران در مسافرت‌های خارجی، گاهی اقدام به ارائه خدمات نامتعارفی عرفی و شرعی می‌کنند که مورد اعتراضی برخی خانواده‌ها قرار گرفته است. آیا مسئولیتی در زمینه رفتار این لیدرها متوجه دفاتر است؟

ولی‌زاده: ببینید اکثر دفاتر مسافرتی فروشنده بلیط و اقامت هستند و نه برگزارکننده تور. مسئله این‌جاست که افرادی که مسافران اغلب به‌عنوان لیدر تور می‌شناسند مربوط به راهنماهای ترانسفر هتل‌های مقصد است که جهت استقبال و جابجایی مسافران از فرودگاه به هتل و بالعکس توسط هتل‌ها فرستاده می‌شوند؛ به همین دلیل مسافران گمان می‌کنند این‌ها لیدر تور هستند.

فروش تور مسافرتی همراه با راهنما از نظر اتحادیه و سازمان گردشگری به این ترتیب است که لیدرهای دارای مجوز و کارت لیدری از سازمان از ابتدای سفر در کشور مبدا به همراه گردشگران بوده و نهایتا تا بازگشت همراه مسافران هستند. این لیدرها در صورت بروز هرگونه مشکل و خطا پاسخگو بوده هرچند حیثیت، آبرو و مجوزشان را برای ارائه خدمات آنچنانی به باد نمی دهند. چنانچه مسافران از این لیدرها در زمینه عدم رعایت حد و حدود عرفی و شرعی شکایتی داشته باشند مراجعه کنند قطعا بدون هیچ اغماضی برخورد قاطع خواهیم کرد.

تسنیم: یکی از مشکلاتی که اخیرا دامن‌گیر حوزه گردگشگری شده و در ابتدای گفت‌وگو هم شما اشاره کردید؛ فعالیت سایت‌های اینترنتی غیرمجاز رزرو بلیط و برگزاری تور است. در این زمینه اتحادیه چه اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام داده است؟

ولی‌زاده:اتحادیه خدمات مسافرتی با همکاری و هماهنگی کامل با پلیس فتا با هرگونه فعالیت غیرمجاز اینترنتی در حوزه فروش بلیط و برگزاری تور برخورد می‌‌کند.

بیشتر سایت‌های مورد اشاره شما در تهران و دیگر استان‌ها مدیریت می‌شوند و در حال حاضر در استان خراسان‌رضوی هیچ سایت غیرمجازی فعال نیست. چنانچه گزارشی از فعالیت غیرمجاز به ما برسد ظرف مدت 24 ساعت سایت غیرمجاز مذکور را مسدود خواهیم کرد.

تسنیم: پس از ماجراهای عجیب و غریبی که سر مسافران چند تور زیارتی آمد، به نظر می‌رسد دستگاه‌های متولی به هماهنگی بیشتر رسیده و نظارت‌ها بر برگزارکنندگان تورهای زیارتی سازماندهی‌ و تشدید شده است؟

ولی‌زاده: بلی. البته قبل‌تر هم نظارت و هماهنگی میان اتحادیه دفاتر مسافرتی، سازمان و حج و زیارت و سازمان گردشگری بوده است اما متاسفانه این تورهای غیرقانونی آن‌قدر پنهان و با ترفندهای مختلف فعالیت‌ می‌کنند که گاهی تا لحظه‌ی آخر به دام نمی‌افتند.

تسنیم: در واقع اخذ تائیدیه در فرودگاه آخرین راه را بر متخلفان و سودجوها بسته است؟

ولی‌‌زاده: دقیقا. با این راهکار اگر در طول ثبت‌نام شناسائی نشوند در زمان اعزام قطعا به دام خواهند افتاد.

تسنیم: بخشی دیگر از نارضایتی‌ها از دفاتر خدمات مسافرتی درباره نحوه به کارگیری نیروی کار است. شما به عنوان رئیس اتحادیه چگونه بر نحوه به کارگیری نیروی کار دفاتر نظارت می‌کنید؟

ولی‌زاده:نیروی کار شاغل در دفاتر مسافرتی دو دسته‌اند. دسته اول نیروهایی که تحت عنوان کارآموز فعالیت می‌کنند که خوب مشخص است و دسته دوم نیروی کار تخصصی این حوزه. دفاتر نیز موظف به عقد قرارداد مورد تائیدوزارت کار و اتحادیه با نیروهای خود اعم از کارآموز یا تخصصی با شرایط مورد توافق هستند.

هرکدام از شاغلان این حوزه چنانچه احساس می‌کنند از سوی دفاتر به آن‌ها اجحافی شده به ما و اداره کار مراجعه کنند تا پیگیر حق و حقوقشان باشیم. متاسفانه اغلب شکایات مربوط به افرادی است که قرارداد ندارند و خوب وقتی قراردادی وجود ندارند امکان پیگیری از سوی ما نیز نیست بنابراین از همه علاقه‌مندان به کار در این حوزه می‌خواهیم تحت هر شرایطی قرارداد منعقد کنند تا بعد امکان حمایت از آن‌ها برای ما مقدور باشد.

تسنیم: با توجه به تعدد دفاتر، رزرواسیون اینترنتی و دفاتر غیرمجاز شرایط حال و آینده بازار این صنف را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ولی‌زاده:متاسفانه باید بگویم اگر اقدامی در جهت جلوگیری کامل از فعالیت‌های دفاتر غیرمجاز اینترنتی برداشت نشود این صنف به کلی نابود خواهد شد. در حال حاضر با توجه به وضعیت بازار بسیاری از دفاتر استان درخواست تعطیلی داده‌اند. هزینه‌های جاری دفاتر، امور مالیاتی وغیره کمر دفاتر را خم کرده و فعالیت غیرمجازها و اینترنتی‌ها هم بازار دفاتر مجاز را تحت الاشعاع قرار داده است.

گفت‌وگو از صادق عسکری

انتهای پیام/

R41347/P41362/S6,1188/CT2

کلیدواژه:

دفاتر خدمات مسافرتی | غیرمجاز اینترنتی | ولی زاده | دفاتر مسافرتی | اتحادیه دفاتر | دفاتر غیرمجاز | ارائه خدمات | مراجعه کنند | دفاتر مجاز | نیروی کار

ولایتی: سپاه هیج نقشی در عملیات کرکوک ندارد برداشت 3500 تن برنج از شالیزارهای کلات بررسی مجوز کشت برنج با حضور کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی برداشت انار از باغ های اردستان آغاز شد چرخش دوباره چرخ 500 بنگاه اقتصادی با تسهیلات بانک ملی ایران سرمربی تیم والیبال ایرانیان گنبدکاووس کناره گیری کرد سرقت میلیاردها تومان چک‌پول از انبار بانک «س» فرار هزاران نفر از ساکنان کرکوک/ تسلط نیروهای عراقی بر مناطق مهم شهر سمیه شخصیت اصلی مستند فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه از منافقین جدا شد

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا