رسالت رسانه ها، گفتمان سازی عمومی امر به معروف و نهی از منکر

فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر بدلیل آنکه انسان غافل است و همواره در زندگی مورد غفلت قرار می گیرد و به نوعی دچار عارضه فراموشی است، از ضرورت هایی است که برای تکامل انسان باید مورد توجه قرار گیرد.
امام محمدباقر (ع) می فرمایند: «امر به معروف و نهی از منکر واجب عظیم و بزرگی است که پابرجایی سایر واجبات به آن بستگی دارد»، و این سخن چنین استنباط می شود که فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر از لوازم حکومت اسلامی بشمار می رود.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) شهرکرد به منظور تبیین این فریضه مهم اقدام به برگزاری میزگرد تخصصی با حضور صاحبنظران این حوزه نموده است، در این میزگرد بندهایی از قانونی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر و نقش رسانه ها در تبیین این فریضه مهم و الهی مورد گفت وگو قرار گرفت.
جانشین ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال و بختیاری گفت: در بحث اهمیت امر به معروف و نهی از منکر آیات و روایت فراوانی وجود دارد و مهمترین واجب الهی فریضه امر به معروف و نهی از منکر است.
عبدالصمد سعیدی در این میزگرد تخصصی افزود: در جمهوری اسلامی اصل هشتم قانون اساسی آمده است که دولت جمهوری اسلامی موظف به اجرای امر به معروف و نهی از منکر است و امام راحل نیز در سال 58 به شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تشکیل اداره ای با نام معروف به معروف و نهی از منکر را ابلاغ کردند که در آن زمان تشکیل نشد.
وی افزود: در سال 1372 اساسنامه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، اما قانونی برای اجرای این فریضه وجود نداشت تا در سال 94 مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر را به تصویب رساند.
به گفته وی، در بحث امر به معروف و نهی از منکر به صورت ستادی فعالیت این فریضه واجب در چهارمحال و بختیاری براساس این قانون آغاز شد.
وی با قرائت آیات و احادیثی در خصوص اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه افزود: به فرموده امام محمدباقر (ع)؛ امر به معروف و نهی از منکر ادامه راه انبیاست و شیوه صالحان و واجبی است که سایر واجب براساس آن برپا می شود.
این استاد دانشگاه افزود: مهمترین اصلی که در امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد و باید در جامعه پیاده شود، تبیین مبانی این فریضه می باشد تا احکام و مصادیق و روش های آن به مردم آموزش داده شود.
به گفته وی، مهمترین رسالت ابتدایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر آموزش همگانی برای اقامه این فریضه الهی است و سازماندهی، شناسایی و به کارگیری طلایه داران امر به معروف در اولویت بعد است.
وی گفت: در همه شهرستان های چهارمحال و بختیاری حدود یک هزار و 570 نفر در قالب طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر سازماندهی شده اند .
سعیدی افزود: امر به معروف و نهی از منکر در حالت کلی برعهده همه مردم است، اما در سه سطح عموم مردم، سطح رسانه ها و نخبگان برعهده دولت و حکومت است.
به گفته وی، مهمترین اقدام برای تحقق همگانی امر به معروف و نهی از منکر این است که همه افراد اگر معروفی را دیدند، ترویج کنند، یا اگر منکری را هم دیدند آن را متذکر شوند و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند زبان تذکر از قدرت شمشیر برنده تر است.
جانشین ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال و بختیاری گفت: در سطح دوم نقش نخبگان و رسانه ها در اقامه این فریضه بسیار با اهمیت است و رسانه ها باید در تذکر دادن نسبت به امر به معروف و نهی ار منکر پیشگام باشند و به روش ها و مصادیق این فریضه از طریق رسانه ها و نخبگان پرداخته شود.
به گفته وی در سطح سوم که اقامه امر به معروف و نهی از منکر برعهده حکومت و دولت است که در بخشی سازوکارها برای پیشگیری از منکرات قوه قضاییه و نیروی انتظامی مسئول هستند.
این استاد دانشگاه افزود: کسی که می خواهد آمر به معروف و ناهی از منکر باشد، باید دارای چهار شرط علم و آگاهی، اثرگذاری، اصرار و استمرار بر عمل و نداشتن مفسده باشد.
سعیدی اظهار کرد: جایی که احساس خطر برای اسلام باشد در راستای امر به معروف و نهی از منکر حتی انسان می تواند جان خود را در این راه فدا کند.
وی در خصوص نقش رسانه ها در این زمینه افزود: پرداختن صرف به امر به معروف و نهی از منکر کافی نیست و باید رسانه ها در این زمینه نقش آفرینی بیشتری کنند و از توان و ظرفیت های اطلاع رسانی در این زمینه بهره بگیرند.
جانشین ستاد امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال و بختیاری درباره این نکته که عده ای می خواهند جای معروف و منکر را عوض کنند، افزود: در این زمینه باید تبیین معروفات و منکر برای مردم در اولویت باشد و ابتدا خوبی ها و ارزشها و معروفات و ضد ارزشها برای مردم شناخته شود.
به گفته وی، هنگامی که مرز بین معروف و منکر از بین می رود، شناخت معروفات و منکرات برای مردم سخت می شود از این رو باید معروفات و منکرات در همه زمینه ها برای مردم معرفی شود.
سعیدی افزود: در حوزه معروفات و منکرات اقتصادی باید به این مساله پرداخته شود که کسب حلال، رونق کسب و کار، قناعت، صدقه، تولید با کیفیت، صدقه و پرداخت، مشارکت در توسعه و آبادانی و استفاده از اجناس ایرانی به عنوان معروف و قاچاق کالا، ارتشاء و رشوه به عنوان منکرات احصا شده است.

** تذکر لسانی مهمترین بخش امر به معروف و نهی از منکر
یک کارشناس و از فعالان فرهنگی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در اسلام بسیار با اهمیت است و در قرآن به این موضوع به فراوانی اشاره شده است و مهمترین امر به معروف در قرآن از همان ابتدا امر به یکتاپرستی خداوند بوده که خودش مهمترین امر به معروف بوده است.
فرج الله قادری در این میزگرد افزود: در دین مبین اسلام براساس مفاهیم قرآنی، بزرگترین منکرها طاغوت ها هستند و نشانه های بهترین امت ها در قرآن امتی است که برای مردم امر به معروف و نهی از منکر را انجام می دهد.
به گفته وی، براساس تذکر لسانی، اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی می شود و برای تحقق این مساله باید از جذابیت تذکر لسانی و زبانی استفاده کرد.
وی گفت: برای تذکر در خصوص امر به معروف و نهی از منکر همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند باید از زبان استفاده کرد و نیاز به سخنرانی نیست، بلکه باید از جذابیت زبانی به آسانی و بدون نیاز به خشم در تذکر به افراد استفاده کرد.
قادری اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر، احکام الهی است و فرقی نمی کند در چه استانی و بین چه گروهی است، بلکه وظیفه همگانی است.
به گفته وی، در بخش طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر نیز از اصناف، مراکز خدمات، بانک ها و بیمه ها، سمن ها و هیات های مذهبی و گروه ها و شوراها فقط در حد تذکر لسانی در اقامه امر به معروف و نهی از منکر بهره گرفته می شود.
وی گفت: در راستای تحقق امر به معروف و نهی از منکر اگر کسی آن را وظیفه خود بداند، این فریضه از مظلومیت خارج می شود.

** تحکیم خانواده در ترویج معروفات و تبیین طلاق به عنوان منکر در بین خانواده ها
یکی از فعالان حوزه زنان و خانواده در چهارمحال و بختیاری نیز گفت: امر به معروف و نهی از منکر در حوزه بانوان به عنوان شناسایی بانوان در مجامع اصناف و تشکل ها، گروه ها و تهیه بانک ویژه زنان انجام می شود.
مریم حبیبی افزود: مسئولان در دستگاههای اجرایی در خصوص برگزاری همایش های علمی و کاربردی و تهیه طرح های پژوهشی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر و ترویج ارزش ها و معروفات و نهی از منکر در بین زنان نقش اساسی را در این بخش برعهده دارد.
به گفته وی، امر به معروف و نهی از منکر با رویکرد خانواده به عنوان بنیان جامعه و معروفات اجتماعی اهمیت زیادی دارد و تحکیم بنیان خانواده در توسعه معروفات دارای ارزش است که بدان توجه شده است.
این پژوهشگر حوزه بانوان و زنان گفت: آسیب های حوزه خانواده به عنوان یک سلسله منکرات از جمله طلاق، ضعف دینی برخی خانواده ها، تهاجم فرهنگ غربی، عدم پایبندی به مفاهیم دینی، فقر و ازدواج دیر هنگام بانوان، فقر فرهنگی و مشکلات معیشتی به عنوان ریشه اصلی منکرات بخش زنان شناسایی شده است.
به گفته وی، تحکیم بنیان خانواده می تواند مهمترین عامل در جلوگیری از منکرات باشد و جایگاه خانواده مهمترین توسعه معروفات اجتماعی است و تعمیق باورهای دینی در این زمینه اثرگذار است که در بخش بانوان ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال و بختیاری مورد توجه قرار گرفته است.
وی گفت: اجرای طرح خانه بهشتی با رویکرد اقتصاد مقاومتی در راستای ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر از جمله برنامه های بخش بانوان در این زمینه است.
به گفته وی، سهیمه چهارمحال و بختیاری در زمینه تربیت مربی در خصوص امر به معروف و نهی از منکر در سالجاری 30 نفر تعیین شده است.

** رسانه ها می توانند در تحقق امر به معروف و نهی از منکر فعال تر شوند
یکی از فعالان حوزه رسانه و روابط عمومی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: ظرفیت رسانه ها در این زمینه بالاست و خبرگزاری ها، رسانه های محلی و دیداری و شنیداری می توانند یارگیری ستاد در زمینه تبیین این فریضه باشد.
حسین بیگی افزود: بستر این همکاری فراهم است و رسانه ها در گفتمان سازی امر به معروف و نهی از منکر مهمترین وظیفه را برعهده دارند و این گفتمان سازی عمومی در تحقق امر به معروف و نهی ار منکر در جامعه اثربخش خواهد بود.
رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز چهارمحال و بختیاری نیز گفت: وظیفه رسانه ها تبیین این مبانی است و فضای مجازی فرصت مناسبی برای این گفتمان سازی است.
جهانبخش صفری دهکردی افزود: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) براساس رسالتی که دارد این روند را پیش گرفته است تا بتواند این فریضه را به بهترین شکل رسانه ای در بین مخاطبان بیان کند.
به گزارش ایرنا، در این میزگرد تخصصی نشست قانون ستاد احیای امر به معروف و نهی ار منکر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
کارشناس میزگرد: محمود رئیسی**انتشار: جهانبخش صفری
2097/6021

کلیدواژه:

امر به معروف و نهی از منکر چهارمحال و بختیاری | ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر | امر به معروف و نهی از منکر | امر به معروف و نهی از منکر | چهارمحال و بختیاری نیز گفت | معروفات و منکر | جمهوری اسلامی | گفتمان سازی | رسانه ها | تذکر لسانی | برای مردم

مایکروسافت در تلاش حل مشکل امنیتی در ویندوز مطالبات گندمکاران هنوز به طور کامل پرداخت نشده است یکی از معضلات رایج در دستگاه‌ها و ادارات استفاده از موبایل و شبکه‌های اجتماعی است پیگیری مجلس برای افزایش حقوق نیروهای مسلح اهورا قربانی شکنجه هولناک ناپدری +عکس این موفقیت‌ها اتفاقی نیست مقام آمریکایی: مذاکرات مستقیم احتمالی با کره شمالی را منتفی نمی دانیم کلینتون: تهدیدهای «شوالیه ای» علیه کره شمالی خطرناک است

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا