دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه آغاز شد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دور دوم انتخابات برای برگزاری در روز 18 ژوئن (28 خرداد) تعیین شده بود اما ساکنان برخی از مناطق خارج از سرزمین اصلی فرانسه از جمله «گوادلف/ Guadeloupe»، «گویان فرانسه»، « پُلی‌نِزی/ French Polynesia»، «سنت مارتین» و غیره توانستند روز شنبه در رای گیری شرکت کنند.
به گزارش بی بی سی، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه امیدوار است با کسب اکثریت آرا در پارلمان برنامه های اصلاحاتی خود را پیش ببرد.
انتظار می رود حزب «جمهوری در حرکت» مکرون و متحد آن «مودم» (MoDem) بیشترین کرسی ها را در پارلمان کسب کنند.
مکرون حزب جمهوری در حرکت را دو سال پیش تشکیل داد و نیمی از نامزدهای آن فاقد تجربه سیاسی یا تجربه سیاسی اندکی هستند.
یک حزب برای کنترل بر مجلس ملی فرانسه با 577 کرسی به کسب 289 کرسی نیاز دارد. پیش بینی می شود حزب جمهوری در حرکت مکرون بیش از 400 کرسی را از آنِ خود کند.
حزب جمهوری در حرکت مکرون و متحد آن «مودم» در دور نخست انتخابات پارلمانی 32.3 درصد از آرا را کسب کردند.
حزب جمهوری خواهان راست میانه 21.5 درصد از آرای و حزب راست افراطی جبهه ملی 13.2 درصد از آرا را کسب کرد.
به گزارش ایرنا، دور نخست انتخابات پارلمانی فرانسه یکشنبه هفته گذشته برگزار شد و حزب وابسته به امانوئل مکرون، جمهوری در حرکت توانست به دور دوم راه یابد.
آمار مشارکت در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه قریب به 49 درصد اعلام شده که یکی از پایین ترین نرخ های مشارکت در دهه های گذشته است.
براساس قانون انتخابات فرانسه، چنانچه در هر حوزه انتخابیه، هیچ نامزدی موفق به کسب 50 درصد مجموع آرا نشود، دو نامزد نخست آن منطقه به همراه دیگر نامزدهایی که آرای آنها بیش از 12.5 درصد باشد، به دور نهایی راه پیدا می کنند.
کارشناسان و تحلیلگران سیاسی پیش بینی می کنند مانند دور اول، حزب رئیس جمهور پیشتاز رقابت ها خواهد بود.
روزنامه راست گرای فیگارو ، دستیابی احتمالی به 400 تا 440 کرسی پارلمان توسط حزب رئیس جمهور و متحد میانه رو آن را یک پیروزی «کوبنده» برای این حزب و «انفجار» در درون سایر احزاب سیاسی رقیب نامیده و نوشته است که آرزوی امانوئل در حال تحقق یافتن است.
اروپام**9158**1590
مترجم: بهجت عباسی - انتشار: محمد حسن دوستارگان

کلیدواژه:

انتخابات پارلمانی | جمهوری در حرکت | حزب جمهوری

احتمال شکسته شدن رکورد تولید کلزای کشور در مزارع کرمانشاه اردوی تیم ملی پینگ‌پنگ جانبازان و معلولان از ۲۲ تیرماه آغاز می شود مصوبه کسر خدمت فرزندان ایثارگر هنوز تعیین تکلیف نشده است تثبیت قیمت میوه در ابتدای فصل تابستان /نرخ پیاز همچنان 32 هزارریال توضیح مدیرعامل فرابورس درباره تعویق در عرضه اولیه یک شرکت در پیگیری فارس اعلام شد پاسخ به گلایه کاربران وب‌سایت‌ تخفیف گروهی/ بازگشت وجوه پیشنهادهای لغو شده مشروط به درخواست کاربر دلیل غافلگیری از صدای تیراندازی در فرودگاه مهرآباد چه بود؟ ایران، جزء ۲۰ کشور جهان با تنوع اقلیمی پیراهن آبی نه/ ذخیره طلایی، قرمز پوش می‌شود! نقش «پا» در کاهش سریع فشار خون قائمی، آزمون را شکست داد! میزبان پرسپولیسی ها در بازی برگشت مقابل الاهلی مشخص شد

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا