تحریم S722 نتیجه کم‌کاری حقوقی دستگاه دیپلماسی

سه‌شنبه گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست‌ رئیس‌جمهور تشکیل جلسه داد تا درباره سند 2030 تصمیم‌گیری کند.

سرویس سیاست مشرق - روزنامه‌ها و جراید در بخش سرمقاله و یادداشت روز به بیان دیدگاه‌ها و نظریات اصلی و اساسی خود می‌پردازند؛ نظراتی که بیشتر با خط خبری و سیاسی این جراید همخوانی دارد و می‌توان آنرا سخن اول و آخر ارباب جراید عنوان کرد که اهمیت ویژه‌ای نیز دارد. در ادامه یادداشت و سرمقاله‌های روزنامه‌های صبح کشور با گرایش‌های مختلف سیاسی را می‌خوانید:‌

********

مصوبه‌ای لازم اما ناکافی

دکتر محمدحسین محترم در روزنامه کیهان نوشت:

سه‌شنبه گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست‌ رئیس‌جمهور تشکیل جلسه داد تا درباره سند 2030 تصمیم‌گیری کند. هرچند از جزئیات جلسه اطلاعات دقیقی منتشر نشده است اما از آنچه که منتشر شده دو نکته مهم قابل توجه است:
1- رئیس‌جمهور که قبلا به صراحت بر پیگیری سند 2030 در دولت دوازدهم تاکید کرده بود، در سخنانش در این جلسه هیچ‌گونه موضع جدیدی درباره سند 2030 نگرفت و از حملات تروریستی تهران سخن گفت. هر چند رئیس‌جمهور مخیرند در هر کجا، چه موضعی بگیرند، اما اصحاب رسانه نیز مخیر و البته متعهد به نقد هستند. لذا به نظر می‌رسد که بهتر بود رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی از فرهنگ و مهم‌ترین بحث فرهنگی روز یعنی سند 2030 سخن می‌گفت، نه از مسائل امنیتی، و به قول معروف فضای فرهنگی را امنیتی نمی‌کرد. هر چند سخنان رئیس‌جمهور در باب امنیت جای تقدیر دارد اما هر سخن جایی دارد و جای این سخنان امنیتی در شورای عالی امنیت ملی و یا حداقل در هیئت دولت بود و در جلسه فرهنگی نبود. لذا سخنان امنیتی رئیس‌جمهور در فضایی فرهنگی برای اجتناب وی از موضع‌گیری سریع درخصوص بحث مهم فرهنگی روز و اصلاح مواضع قبلی درباره سند 2030 تلقی می‌شود. توقع بود بعد از بیان استدلال‌های متقن و مستند مسئولان و دلسوزان نظام از جمله مراجع عظام و اساتید دانشگاه‌ها، رئیس‌جمهور در این جلسه با اصلاح مواضع قبلی رسما اعلام می‌کرد سند 2030 در دولت دوازدهم ملغی و کان لم یکن تلقی می‌شود.
2- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان جلسه در جمع‌بندی مسائل مطرح شده در پیرامون سند 2030 در جلسه اخیر گفت«آنچه تصویب شد این بود که مبنای کشور اسناد بالادستی و در حوزه آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است و هر سند مغایر این سند، از نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی ملغی و کان لم یکن است». هر چند فضای عمومی کشور و رسانه‌ها از این سخنان برداشت ملغی شدن سند 2030 را داشتند و این سند را تمام شده تصور کردند، مخصوصا آن که دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد این مصوبه در دومین جلسه بررسی سند 2030 به تصویب رسیده است. اما به نظر می‌رسد گله رهبر معظم انقلاب از شورای عالی انقلاب فرهنگی که 17 اردیبهشت به مناسبت هفته معلم بیان و تاکید کرده بودند «شورای عالی انقلاب فرهنگی باید مراقبت می‌کردند و اجازه نمی‌دادند این کار تا اینجا پیش بیاید»، همچنان پابرجاست و اگرچه آن مراقبت اولیه را انجام ندادند، بعد از این گله‌مندی نیز انتظار می‌رفت مراقبت ثانویه را در جلسه اخیر انجام دهند. چرا که اولا در مصوبه‌ای که دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده است هیچ‌گونه سخنی از ملغی شدن سند 2030 نیامده است و فقط تاکید شده مبنا اسناد بالادستی و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است. و حال آن که انتظار این بود که براساس این اصل بدیهی، مصوب می‌شد که تعهد داده شده در مراجع بین‌المللی درباره سند 2030 فاقد اعتبار و اصل سند ملغی اعلام می‌گردد.
ثانیا نکته مهم‌تر اینکه به صورت کلی و مبهم گفته شده «هر سند، بیانیه یا موضوع دیگر که مغایر این سند باشد، از نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی ملغی و کان لم یکن است». در این سخن نیز کسانی که سند 2030 را امضاء کرده‌اند و جریان حامی آنها معتقدند این سند مغایر اسناد بالادستی نیست و بعید نیست همچنان این ادعا را داشته باشند و بعد از اینکه آبها از آسیاب افتاد، دوباره عزم اجرای آن را کنند. چنان که تاکنون نیز تاکید داشتند بخش‌هایی که مغایرت نداشته باشد، اجرا می‌کنیم و سخنگوی دولت نیز همان روزی که شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مصوبه خود را به تصویب رساند، گفت مادامی که حرفهای آنها (یونسکو) در چارچوب اسناد بالادستی ما باشد، قابل استناد خواهد بود! لذا لازم بود این مصوبه دست جریان نفوذی لیبرال را کاملا ببندد تا نسبت به اجرای بخش به بخش سند 2030 یا هر سند بین‌المللی دیگری با توجیه اینکه مواردی را اجرا می‌کنیم که با اسناد بالادستی مغایرت نداشته باشد! اقدام نکنند.
گفتنی است رهبر معظم انقلاب در 17 اردیبهشت هشدار دادند: «یک جریانی در کشور سعی می‌کند آموزش و پرورش را از چشم‌ها بیندازد و مقاصدی دارند. این جریان از بیرون هم هدایت می‌شود... نقشه می‌کشد، نفوذ می‌کند؛ راه‌های مستقیم را کج و معوج می‌کند».
ثالثا آنچه که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید کردند مغایرت داشتن یا نداشتن سند 2030 با اسناد بالادستی نیست، بلکه اصل تاکید ایشان بر «استقلال فرهنگی کشور» است و اینکه «منافع ملی ما نباید ذیل تلقین سیاست‌های خارجی قرار بگیرد». رهبرمعظم انقلاب تاکید کردند «حالا بعضی‌ها می‌گویند ما تحفظ داده‌ایم، بحث سر اینها نیست. شما می‌گویید خلاف اسلام ندارد؛ داشته‌ باشد یا نداشته باشد، اینجا ایران است، اینجا جمهوری اسلامی است، حرف من این است که نظام آموزشی ما را چهار نفر در یونسکو یا سازمان ملل بنویسند؟ چرا؟» براساس نظر رهبرمعظم انقلاب اصل چنین سندی قابل پذیرش نیست و «اصل کار غلط است و مطلقا مجاز نیست و جمهوری اسلامی زیر بار نمی‌رود». لذا بر این اساس باید مصوب می‌شد سند 2030 و هرگونه سند دیگری که توسط بیگانگان در مجامع بین‌المللی برای ملت ایران و کشور جمهوری اسلامی نوشته شود، در صورتی که مسیر قانونی را طی نکند و در شورای‌عالی انقلابی فرهنگی و مجلس به تصویب نرسیده باشد، باطل و غیرقابل پذیرش است تا هم راه را بر هرگونه تفسیر و برداشت ناصحیح از مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره سند 2030 و هم راه را برای نفوذهای فرهنگی اینچنینی در آینده ببندد و عده‌ای دوباره نروند سندی امضا و برای کشور تعهدی ایجاد و بی‌سر و صدا آن را اجرا کنند.
3- سند توسعه سازمان ملل که به سند 2030 مشهور شده و دولت آن را امضاء کرده، بخش‌های مختلفی در حوزه‌های آموزشی، سیاسی، اقتصادی و محیط زیست دارد، اما در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی فقط بحث آموزشی سند در صورتی که مغایر اسناد بالادستی باشد، مورد بررسی- هرچند به صورت مبهم و کلی - قرار گرفته است، درحالی که مقام معظم رهبری تمام این سند را در همه حوزه‌های آن، بدلیل اینکه در تضاد با اصل استقلال کشور است، جایز نمی‌دانند. لذا دولت همان‌گونه که سند 2030 را با امضاء معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ کرده است باید در بخشنامه‌ای جدید به امضای معاون اول رئیس جمهور کان لم یکن شدن و ابطال آن را ابلاغ کند و رونوشت آن را به دفتر رهبری و مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه و دیگر نهادها و دستگاهها ارسال کند، همان‌گونه که ادعا می‌شد رونوشت بخشنامه اجرای سند ارسال شده است. نکته مهم‌تر اینکه اعلام مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی از طریق رسانه‌ها قطعا نمی‌تواند ملاک دستگاه‌های 17 گانه مجری سند قرار گیرد و درصورتی که بخشنامه ابطال از سوی دولت ابلاغ نشود، کماکان بخشنامه قبلی در باره اجرای سند همچنان ملاک دستگاه‌ها خواهد بود.
4- نکته مغفول درباره مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی این است که بالاخره آقابان در مجامع بین‌المللی از جمله یونسکو و سازمان ملل تعهد داده‌اند و نمی‌توانند نسبت به آن بی‌اعتنا باشند.لذا جا داشت نسبت به بار حقوقی و تبعات آن چاره‌اندیشی می‌شد و اگر در این خصوص فکری نشود، در صورتی که درآیند، به استناد این سند مجامع حقوق بشری فشاری بر کشور وارد کنند و قطعنامه علیه ملت ایران صادر کنند، دولت که ادعا می‌کند تعهدی نداده است باید مسئولیت آن را بپذیرد.چنان‌ که رهبرمعظم انقلاب تاکید کردند « قدرت‌های استکباری آرام نمی‌نشینند، براساس هنجارهای بین‌المللی تعریف شده خود، ملّتها و کشورها و دولتها را به ناهنجاری متّهم می‌کنند».
5- هرچند آنچه از سوی دلسوزان کشور و دانشجویان و نیروهای انقلابی در تبیین اهداف و پیامدهای پیدا و نهان سند 2030 صورت گرفت، مصداق «آتش به اختیار»ی بود که رهبر معظم انقلاب فرمودند و جلسه سه‌شنبه گذشته شورای‌عالی انقلاب فرهنگی هم یک گام بلند به جلو و نتیجه این «آتش به اختیار» بود، اما همچنان ضرورت دارد با «آتش به اختیار» نیروهای انقلابی به ویژه دانشجویان و دانشگاهیان مراقبت شود تا سوء استفاده مجددی صورت نگیرد و با برنامه‌های مبتنی بر مبانی اسلامی – انقلابی منفذ نفوذ 2030 برای همیشه بسته شود و قصور گذشته و اختلال دستگاه‌های ذیربط جبران شود. لذا پیشنهاد می‌شود اولا شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در جلسه آینده خود موارد مطرح شده فوق را مجددا در دستورکار و مورد تاکید قرار دهد. ثانیا برای پاسخ دادن به گله‌مندی رهبرمعظم انقلاب و مراقبت کمال و تمام، کمیته‌ای نظارتی بر عدم اجرای سند 2030 در دستگاه‌های 17 گانه کشور و جلوگیری از تکرار امضاء چنین اسنادی در مجامع بین‌المللی تشکیل شود.
6- بی‌تردید اگر افشاگری و هشدارهای رهبرمعظم انقلاب درباره کاپیتولاسیون، شبیخون و تهاجم فرهنگی - آموزشی سند2030 نبود و مراجع عظام تقلید نسبت به این سند موضع نمی‌گرفتند و با آتش به اختیار نیروهای انقلابی افکارعمومی در جریان قرار نمی‌گرفت، این سند به صورت مخفیانه در حال اجرا بود و باید در برابر نسل آینده پاسخگو می‌بودیم. لذا آن‌گونه که رهبر کبیر انقلاب فرمودند « همه مسئولان نظام و مردم ایران باید بدانند که غرب تا شما را از هویت اسلامی‌تان به خیال خام خودشان بیرون نبرند، آرام نخواهند نشست»

تحریم S722 نتیجه کم‌کاری حقوقی دستگاه دیپلماسی

محمد اسماعیلی در روزنامه جوان نوشت:

تحریم «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران ۲۰۱۷» 2017 Countering Iran’s Destabilizing Activities Act of در مجلس سنای امریکا با98 رأی به تصویب رسید و به احتمال فراوان به تصویب مجلس نمایندگان و دولت این کشور نیز خواهد رسید. آدام زوبین، معاون وزیر خزانه‌داری سابق امریکا، آوریل هاینس، جان کری، آنتونی جان بلینکن و ریچارد نفیو تعدادی از مقامات رسمی امریکا هستند که تصویب و اجرای این قانون را مغایر ونقض‌کننده برجام دانسته‌اند. با توجه به درجه اهمیت تحریم جدید امریکایی‌ها طی این یادداشت سرفصل‌هایی شامل:

1 ـ «ویژگی‌های اختصاصی قانون»، 2 ـ «چگونگی نقض برجام و قطعنامه2231 توسط این قانون»، 3 ـ «دلایل بی محابا بودن امریکا در وضع قوانین اینچنینی که نقض‌کننده صریح برجام اند»و4 ـ راهکارهای حقوقی ـ سیاسی مجموعه دولت برای مقابله با نقض‌های مکرر برجام.

1 ـ نخستین خصیصه قانون مورد اشاره احراز مؤلفه‌های مهم و کم سابقه همانند «جامعیت» و «تنوع» است که در چهار حوزه مورد هدف آن «موشکی»، «تروریسم»، «تسلیحاتی» و «نقض حقوق بشر»قابل فهم است.

ویژگی اصلی دیگر، مشمولیت واژگان به‌کار رفته است که براساس آن در متن، حجم انبوهی از افراد حقیقی و حقوقی را در چهار حوزه اخیر در بر می‌گیرد که با سایر قوانین گذشته این کشور قابل قیاس نیست. و مهم‌تر آنکه«اختیارات کم ضابطه‌ای» را به ترامپ«احاله» می‌دهد که در مجموعه قوانین امریکا«کم نظیر»است و شناسایی ومسدود کردن دارایی افراد بخشی از آن است.

2 ـ 1وضع قانون جدید امریکا همانند قانون محدودیت ورود شهروندان38کشور به ایران یا تمدید قانونISA، نقض اصول کلی حقوق بین‌الملل مفاد متن توافق جامع هسته‌ای و قطعنامه2231است.

2 ـ 2از بدیهی‌ترین اصول حقوق بین‌الملل که کشورها ملزم به تبعیت از آن در تعهدات وقراردادهای بین‌المللی هستند، «اصل حسن نیت»است که درمواردی مهم از مقدمه و متن برجام نیز به آن اشاره شده است از جمله در بندهای29و26. ماده26: «ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت تلاش خود را برای دوام این برجام و پیشگیری ازایجاد تداخل در تحقق متمتع شدن ایران از لغو تحریم‌های مشخص شده در پیوست2به عمل خواهد آورد.»

2 ـ 3قانون جدیدامریکا همانند سایر قوانین اجرا شده این کشوردر پسابرجام مغایر با مقررات تعیین شده درکنوانسیون1969وین برای تعهدات بین‌المللی در تناقض است چرا که وضع قانون جامع اخیر امریکایی‌ها، با«هدف»و«موضوع»برجام درتعارض کامل است، به این دلیل از اهداف اولیه توافق هسته‌ای«لغو کاغذی ـ واقعی تحریم‌ها»بود.

2 ـ 4براساس بند26برجام امریکایی از وضع تحریم‌های هسته‌ای منع شده یا دربند29این کشور متعهد شده که«متناسب با ملاحظات قانونی کشورهای خودی»(به این معنا که چنانچه نهاد قانونگذار مصوبه‌ای وضع کند منعی برای اجرای آن وجود ندارد)تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع نکند وقانون اخیر می‌تواند نافی اینگونه بندهای برجام باشد. اگر چه براساس یکی از حفره‌های برجام مبنی بر«تفسیرپذیر بودنش» امریکا وضع تحریم‌های جدید را براساس مفادی مانند بند29 بلامانع می‌داند. با این حال وضع حجم انبوهی از قوانین در دوران پسا برجام و از جمله قانون اخیر سنای امریکا مغایر بند29مبنی بر«عدم اخلال در اجرای موفقیت آمیز برجام»است.

2 ـ 5تحریم‌های موشکی ـ تسلیحاتی ایران طبق بندهای3 و5 پیوست دوم قطعنامه2231باید طی هشت و پنج سال منقضی شود وتحریم‌های صورت گرفته درمتن قانون جدید امریکایی‌ها برخلاف این بندها بوده ونقض قطعنامه2231است.

3 ـ علت‌های متعددی برای اینکه امریکایی ها«بدون محابا»و«محدودیت»با وضع قوانین مهمی مانند قانون اخیرالذکر یا محدودیت ورود شهروندان38 کشور به ایران وقانون ISAبرجام را نقض می‌کنند وجود دارد که در یادداشت‌های گذشته به آن پرداخته شد که از جمله مهم‌ترین آن«وجود چهار گانه‌ای با ترکیب یکجانبه به عنوان راهکارهای حل و فصل اختلافات نظام برجام»، «فقدان ضمانت اجرای طرف مقابل جهت اجرای تعهدات»، «تفسیرپذیربودن کلمات و عبارات برجام و قطعنامه2231آن‌هم به نفع امریکایی»، « تعهدات کلی‌، ‌مبهم‌ و قابل تفسیر امریکایی‌ها در متن در مقابل تعهدات منجز، ‌عینی‌ و ‌متقن‌ ایران»، «آسان‌سازی بازگشت‌ دوباره تحریم‌های ضد ایرانی و فقدان پذیرش ـ تصریح بازگشت‌پذیر بودن اقدامات به نفع ایران»، «نامتناظر بودن اقدامات دو طرف مذاکره»، «فقدان اتخاذ تضمین مناسب از سوی امریکایی‌ها برای اجرای تعهدات»و«عدم توجه به مجازات کافی وبازدارنده برای طرف مقابل در صورت نقض یا تخلف از متن برجام»است که توانسته امریکا را درمقام حمله و ایران را درمقام دفاع صفر قرار دهد.

4 ـ 1در بیان وارائه راهکارهای موثر حقوقی ـ سیاسی آن هم ناظر به مهم‌ترین سند بین‌المللی میان ایران ـ امریکا باید «پیشرو» بود وقبل از منقضی شدن زمان باید سیاستمداران وکارشناسان بدون درنظر گرفتن ملاحظات غیرضرور به اظهارنظر بپردازند؛اولویتی که در فرایند مذاکرات کمترشاهدآن بوده‌ایم و10ماه پس از روزاجرای برجام والبته مبرهن شدن ضعف‌های برجام چنین رویه‌ای مورد توجه قرار گرفت.

4 ـ 2بااین حال، اگرچه ارائه دادخواستی حاوی نقض برجام توسط ایران آن هم از مسیر پیش بینی شده در متن برجام عملا به نتیجه مشخصی نخواهد انجامید اما با این توصیف، مجلس شورای اسلامی به عنوان رکن مقابله‌کننده با سنا باید به تعطیلات متراکم خود پایان داده و باتشکیل جلسه اضطراری، مقدمات وضع قانونی را در دستور کار قرار دهد که دو نتیجه مشخص می‌تواند داشته باشد؛ 1 ـ دولت را ملزم به اجرای قانون اقدام متقابل و نامه9ماده رهبری نماید. 2 ـ تا حدودی می‌تواند مانع از تصویب این قانون در مجلس نمایندگان و امضای آن توسط ترامپ شود.

4 ـ 3پاسخ توئیتی وزیرامورخارجه به نقض برجام همان کارکردی را دارد که پیگیری ایمیلی دارد، بنابراین«تزریق دغدغه»به وزارت امورخارجه جهت مقابله کلامی ـ رفتاری مناسب و منطبق با نقض برجام به عنوان یک اصل بایدمورد توجه قرارگیردو بسنده کردن به موضع گیری‌های کلی و بدون خاصیت سخنگوی دستگاه سیاست خارجه وسایر مقامات این وزارتخانه قطعا فاقد نتیجه خواهد بود آن هم درحالی که تیم تصمیم گیر و تصمیم‌ساز دولت ترامپ براساس وعده‌های داده شده در مناظرات انتخاباتی کشورمان نظیر«برداشته شدن تحریم‌های غیرهسته ای»دریافته که همانند چهارسال گذشته هدف و اراده دولت دوازدهم«تغافل»در قبال سیاست«تحریم، تهدید و تحقیر»امریکایی هاست. برهمین اساس رئیس‌جمهور و وزیر امورخارجه باید خود را به برگزاری نشست خبری فوق العاده به عنوان ابتدایی ترین راهکار مؤثر، جهت پاسخ لفظی مناسب به موضع گیری‌ها و اقدامات اخیرامریکایی‌ها بداند.

4 ـ 4لابی با اروپایی‌ها و چین وروسیه به عنوان سایر طرف‌های مذاکره جهت متقاعد کردن آنها برای واکنش حداقل کلامی به نقض برجام باید دردستور کار قرار گیرد، اقدامی که باید بسیار زودتر این زمان کنونی مورد توجه قرار می‌گرفت.

4ـ5 راهکارهای گفته شده در شرایط فقدان راهکاری موثر مندرج در متن برجام، به معنای زیر سوال رفتن صلاحیت عام مراجع بین‌المللی نظیر دیوان بین‌المللی دادگستری نیست و دولت می‌تواند با اتخاذ تحرک بین‌المللی ـ با هدف ایجاد رویه حقوقی ـ دولت امریکا را تحت فشاربین‌المللی قرار داده ومضاف برآن اقداماتی نظیر «تشریح خسارات ناشی از قانون اخیر امریکایی در تریبون‌های بین‌المللی» و«طرح دعوا در مراجع بین‌المللی نظیر دیوان بین‌المللی دادگستری و نامه‌نگاری به شورای امنیت سازمان ملل»را نیزحائز اهمیت بداند.

4 ـ 6 همانطور که پیش از این در یادداشتی تحت گزاره«نقض برجام‌ ترامپ را هم جری کرد»عنوان شد، چنانچه دولت رویه چهار سال گذشته خود را در جهت مقابله فعال با اقدامات امریکا در حوزه‌های مختلف اصلاح نکند و این تصور را که «ایران حامی توافق به هر قیمتی است» در دولت امریکا نهادینه و سیاست خارجه را محدود به تمامیت ارضی کشور کند روند تحریم‌های ضدایرانی همچنان رو به افزایش خواهد گذاشت وبه همین دلیل دولت ناچاراست برای ملزم کردن امریکا به اجرای تعهدات رویه‌ای متفاوت تر اتخاذ کند.

دیپلماسی کارنابلد در تحولات منطقه‌ای

ناصر نوبری در روزنامه وطن امروز نوشت:

1- اینکه شیوخ خلیج‌فارس با هم اختلافات دیرینه دارند و در این میان قطری‌ها و سعودی‌ها اختلاف‌شان عمیق‌تر است، موضوعی درست و تاریخی است. در ابتدای انقلاب، انگلیسی‌ها می‌گفتند هیچ عاملی در طول تاریخ مانند ایران نتوانسته بود این شیوخ را اینچنین دور هم جمع کند، آنها اختلافات جغرافیایی، قومی و حتی عقیدتی فراوانی دارند اما ماهیت و محور اصلی اختلافات‌شان تلاش برای شیخوخیت و آقایی یکی بر دیگری و متقابلا زیر بار نرفتن این در برابر آن است. بنابراین اختلاف بین‌شان ریشه‌ای بوده و ماهیت استقلال‌طلبانه از نوع قبیله‌گرایانه دارد.

2- اختلاف کنونی قطر با سعودی با توجه به روحیه جاه‌طلبانه‌تر این شیخ‌نشین بعد از اجلاس اخیر ریاض سر باز کرد زیرا قطری‌ها متوجه شدند ماندن زیر چتر این اجلاس، تمام و کمال رفتن تحت سیطره سعودی است. اینکه ما آن را اختلاف عربی بنامیم و بخواهیم از آن دور بمانیم منفعلانه و غیرحرفه‌ای بوده و مطابق با اصول دیپلماسی فعال و سنت دیرینه ایران در خلیج‌فارس نیست، برعکس اگر طرف‌هایی ادعا کنند موضوع عربی است و بخواهند ایران را دور و منفعل کنند و بدون ایران به آن هرگونه شکلی دهند، ما باید تصریح کنیم موضوع مربوط به همسایگان و امنیت ملی و منطقه‌ای ماست لذا فعال بودن ما ضروری است، بویژه آنکه این‌بار اختلاف‌شان نه بر سر مسائل خودشان بلکه بر سر ایران است.
3- ممکن است گفته شود اختلاف درون‌عربی است و قطر صرفا ایران را بهانه و وسیله قرار داده است، اما در اینجا باید به ماهیت اختلاف توجه کرد که یکی نمی‌خواهد تحت سیطره و ائتلاف تحت رهبری دیگری قرار بگیرد، همین مقدار مطابق با استراتژی ماست، در حالی که مساله بسیار مهم‌تر است زیرا این‌بار این ائتلاف علنا و رسما علیه ایران و برای مقابله با ایران سازماندهی شده است.
4- با توجه به نکات یادشده نه‌تنها این بحران در خلیج‌فارس ماهیتا درون‌عربی نیست بلکه ما هر مساله‌ای در خلیج‌فارس را خلیج‌فارسی می‌شناسیم و اساسا به امری به‌نام درون‌عربی در خلیج‌فارس قائل نیستیم و به رسمیت نمی‌شناسیم. حال ببینید وقتی اکنون کشوری از خلیج‌فارس به‌خاطر طرفداری از ما مشکل پیدا می‌کند چقدر از اصول اولیه دیپلماسی خلیج‌فارسی سنتی ایران به دور است که بگوییم اختلاف، درون‌عربی است و ما ورود نمی‌کنیم! و این را روزنامه رسمی دولت تیتر بزند و خودمان واگرایی به‌وجود آمده‌شان را به همگرایی بین خود سوق دهیم. بعد از انقلاب برخی افکار چپ افراطی در بخش عربی و خلیج‌فارس وزارت امور خارجه فعال شدند و با تفکر اردوگاهی و دیپلماسی غیرحرفه‌ای با روند همگرایی عربی در خلیج‌فارس همساز شدند، امروز رگه‌های این همسازی‌های جبهه‌ای و جناحی چپگرایانه را در عربی- عجمی کردن خلیج‌فارس در رسانه‌های ماهیتا چپ موسوم به اصلاح‌طلب که عمدتا بر عربی بودن اختلاف فعلی در خلیج‌فارس تاکید می‌کنند می‌توان مشاهده کرد.
5- یک دیپلماسی علمی و حرفه‌ای باید نه‌تنها مطابق روحیات هر منطقه بلکه مطابق روحیات هر قوم و ملت مدل خاصی را طراحی و اعمال کند. چپ در ایران ریشه در تفکرات چپ مارکسیستی و سانترالیسم با نگاه جبهه‌ای اردوگاهی دارد و قادر به نگاه انفرادی نیست، دیپلماسی ما در خلیج‌فارس باید مبتنی بر مدل روابط شیخوخیت انفرادی تک به تک باشد، نه اردوگاهی عربی و عجمی. عجز ما در این زمینه علت ناتوانی همیشگی وزارت امور خارجه در دیپلماسی با شیوخ خلیج‌فارس بوده است. در مدل دیپلماسی شیخوخیتی همه روش‌ها با مدل کلاسیک دیپلماسی روابط متقابل به‌کلی متفاوت است و اساسا وزارت امور خارجه با آن آشنا نیست و عمدتا براساس یک مدل ساده کلاسیک با همه جهان یکسان عمل می‌کند. بعضا جسته و گریخته صحبت‌هایی در این‌باره بوده اما به‌دلیل غالب بودن تفکر چپ که نگاهش به همه پدیده‌ها و رویدادها جریانی و جبهه‌ای است، نتوانسته تبدیل به قالب‌بندی و مدل‌سازی با مشی ارجحیتی بر الگو و روش کار با خلیج‌فارس شود. این مدل براساس اطلاعات و روانشناسی ویژه منطقه‌ای و میدانی در همه زمینه‌های دیپلماسی سری، رسمی و علنی الگوها و روش‌های خاص خود را دارد.
6- عدم شناخت عمیق باعث شد بعضا تصور کنند عربستان مانند بحرین در قطر می‌تواند دخالت نظامی کند در حالی که در بحرین دولت مستقر درخواست کمک از عربستان کرده و در قطر دولت بسیار ثروتمند و مستقر با عربستان مخالفت کرده و پایگاه مرکزی آمریکا نیز در قطر قرار دارد که هرگونه اقدام نظامی علیه دولت مستقر را بسیار بغرنج می‌کند و برای همین قطری‌ها تصریح کرده‌اند اگر قرار بر معامله با آمریکا باشد ما مستقیم و بدون واسطه سعودی‌ها با آمریکا معامله می‌کنیم، از طرف دیگر انگلیس نفوذی دیرینه در خلیج‌فارس و همینطور در قطر دارد و قطر بدون توجه به معادلات جهانی و سیاست‌های قدرت‌ها و بویژه انگلیس وارد چنین معرکه‌ای نمی‌شد. نخست‌وزیر انگلیس بعد از جدایی از اروپا اول به آمریکا سفر کرد و گفت بیایید مانند قدیم با هم جهان را اداره کنیم اما ترامپ او را خیلی تحویل نگرفت، بعد به خلیج‌فارس آمد تا در منطقه‌ای که پایگاه سنتی‌اش است خودی نشان دهد و نفوذ خود را به رخ آمریکا بکشد اما اکثر شیوخ منتظر قلدر تازه به دوران رسیده و تازه‌نفس آمریکایی به‌نام ترامپ بودند و به پیر فرسوده خیلی رو نشان ندادند. لذا انگلیس و کلا اروپا مترصد فرصت برای خودی نشان دادن بودند تا تلنگری بر تکروی و یکه‌تازی آمریکا باشد؛ این است که سلطان‌نشین عمان که بیشتر حوزه نفوذ انگلیس است در شکستن محاصره با قطر همکاری می‌کند.
7- نگاه‌های افراطی و تحلیل‌های ساده سیاه و سفیدی منجر به این می‌شود که بگویند اگر در این ماجرا فعال شویم و ورود کنیم به ورطه درگیری می‌افتیم، پس برای پرهیز از دردسر و درگیری بهتر است اصلا ورود نکنیم؛ یعنی یا ورود و درگیری(سیاه) یا عدم ورود و عدم درگیری(سفید)، در حالی که در جهان امروز دیپلماسی حرفه‌ای و هنرمندانه خود پایگاه قدرت مستقل مولد است و می‌توان با هنر فوق‌العاده دیپلماسی حرفه‌ای در عین ورود کامل و فعال مسالمت‌آمیز و صلح‌جویانه به یک ماجرا و ارتقای موقعیت و اعتبار و نقش خود اما از هر نوع تبعات نامطلوب آن نیز پرهیز کرد. امکانات و موقعیت فوق‌العاده و گسترده ایران در منطقه امکانی بالقوه را برای برپایی یک دیپلماسی مسالمت‌جویانه مولد قدرت برای ما در منطقه فراهم آورده که با روش‌های علمی دیپلماتیک نوین می‌توان آن را بالفعل کرد. برنامه‌های استراتژیک و تاکتیک‌های ویژه برای نیل به این هدف اساسی قابل احصاست که در جای خود باید تبیین شود، اما در این فرصت بر این موضوع تاکید می‌کنم که نخستین برنامه و استراتژی ما در خلیج‌فارس باید بازگرداندن وضعیت خلیج‌فارس به وضعیت دیرینه سنتی‌اش به‌عنوان خانه مشترک کشورهای ساحلی بدون دسته‌بندی عربی- عجمی باشد که در این حالت ایران به‌ع

کلیدواژه:

شورای عالی انقلاب فرهنگی | تفکیک وزارتخانه ها | خانوارهای تحت پوشش | وزارت امور خارجه | رهبر معظم انقلاب | رهبرمعظم انقلاب | دستگاه دیپلماسی | دولت دوازدهم | اسناد بالادستی | دیپلماسی منطقه | بین المللی | بهره وری نیروی | جمهوری اسلامی | برابر دشمن | درباره سند 2030 | آموزش و پرورش | رئیس جمهور | آتش به اختیار | نظر می رسد | خلیج فارس | نیروی کار | آقای روحانی | ساختار دولت | تاکید کردند | امریکایی ها | شنبه گذشته | قانون اخیر | برای اجرای | تاکید کرده | علیه ایران | نظام اداری | سازمان ملل | کان لم یکن | قابل توجه | دولت چابک | برای اجرا | ملت ایران | دستگاه ها | چابک سازی | درون عربی | خواهد بود | متن برجام | نقض برجام | سند 2030 | کسب و کار | هم اکنون | تحریم ها | داده شده | مهم ترین | منطقه ای | سیاست ها | وعده ها | مهم تر | خط فقر

نیاز بزرگی که روحانی و اصلاح طلبان به جهانگیری دارد خداحافظی پادگان ۰۶ از تهران وحدت عراق مقابل لایحه تحریمی آمریکا علیه جنبش نُجَباء ضروریست اخباری کوتاه از پیکان ◄ لغو یک بخشنامه پرسروصدا برای اتوبوس‌های بین‎‌راهی list بخشهای جذاب گفتگوی آیت الله خاتمی با برنامه دستخط کاهش متوسط درآمد نان‌آور خانوارها/ فقر درآمدی 18 درصد افراد تحت‌ پوشش تامین اجتماعی دیدار تیم های ملی هندبال زنان سوئد و فرانسه القرآن الكریم - مولد الامام المهدی المنتظر (ع) 1438 - فؤاد نحلة جامع ادبیات تخصصی انسانی رهپویان ویدیوی فاش شده نسخه 2018 موبایل های گلکسی A8 و A8 پلاس شلیک سه گلوله به شخصی که هیچ وسیله ای برای دفاع نداشت CTX 3030 مود detector mod به بلوتوث است. ده ایده پخت پارتی فود بسیار ساده و خوشمزه همایش فضای مجازی بعد گزارشگر از چند تا از مهمانان سوال میکنه واتساپ میدونید چیه پاسخ ها شنیدنیه «ترور سرچشمه» آخرین ساخته محمدحسین مهدویان هیوندای شاسی بلند ایده ال!!! مردم را از رای به تغییر ناامید نکنید موسسه زبان نور- کلیپ زیبای آموزش میوه ها درد و دل دهیار روستای زلزله زده " کانی رش " بلاخره صدای مردم دراومد امروز صبح بازار تهران اجاره ویلا در شهرک دریاکنار شوهرشو نابود کرد بلاخره تپل خانوم فروشگاه اینترنتی لباس استودیو محراب با ارائه خدمات حرفه ایی پهپادی شبیه به یک قفس پرنده دیرین دیرین - بدترین نقش مکمل مرد شینا مزاحیہ فیلم مهران مدیری خدایا غلط کردم افشاگری امیر تتلو فوم پلی اتیلن و نحوه برش آن آهنگ قصاص - آرین خلج سرود هیئت قرآنی امیرحاجیلو؛یادواره شهدای قاسم آباد(مرداد96) گل به خودی های دیدنی در تاریخ فوتبال نجات پلنگ گرفتار شده در چاه دابسمش کنسرت پیتبول از بدل مرجانه گلچین تابه های جدید چف تاپف CHEF TOPF پیام دبیران1پیش دبیرستان سلام تجریش درجشن فارغ التحصیلی سخنان انقلابی یک روحانی آفریقایی خطاب به رهبر انقلاب فریادهاى جنجالی نماینده كرمانشاه بر سر دولت روحانی آموزش دریبل گام_به_بیرون اموزش دریبل گام_به_بیرون کمپرسور تویین روتاری توشیبا اندر احوالات بازنشستگی از زبان مهران مدیری جنس صدای گیتار کلاسیک Alhambra 3C جنس صدای گیتار کلاسیک Alhambra 2C دابسمش جالب با محسن ربیع خواه شکار مار - حیوانات وحشی و خطرناک مسابقات بدمینتون انتخابی تیم ملی در یزد تدریس فارسی نهم توسط دکتر علی آبان مدرس انتشارات گیلنا قاب میناکاری طرح بته جقه و ان یکاد خرید اینترنتی لباس دانلود رایگان آموزش اف ال استودیو 12 با زیرنویس فارسی تیکه سینا به سحر قریشی قسمتی از فیلم جنگ های صلیبی روایتی مستند از انسانهایی که با دستهای خالی قیام کردند فروشگاه اینترنتی لباس انتشار فیلم عروسی ممنوع التصویرم کرد تلنگر" حکایت هانیه وشهربانو " جنس صدای گیتار کلاسیک Alhambra Z Nature #پلدختریها#پلدختریها#پلدختریها# قهرمانی مهدی تندری در مسابقات صربستان جشنواره منطقه ای اختراعات وابتکارات محصولات خودرویی ولفیکس wolfix (نامی پخش) مژه آهنروبایی فالومگنت - بدون نیاز به چسب آموزش انواع شنا (بخش ۳ از ۴) + محمدجواد نیک پور گزینه های خرید منچستر یونایتد در فصل نقل و انتقالات گرامیداشت سالروز تاسیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) لگو SY سری TRANSFORMERS کد SY950 تیک ماهیچه ای،دکتر ضیائی سوالات کتاب مدیریت رفتار سازمانیhttp://yon.ir/UkA9g فروش و ساخت خط تولید گاردریل/ دستگاه رول فرمینگ فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 تصویب اعطای تسهیلات برای اشتغالزایی در روستاها عنوان پنجمی گلنوش سبقت الهی در مسابقات قهرمانی آسیا پاتوق اهل هنر دارالفنون اموزش گام_کراس رهاسازی یک بهله عقاب در فلات مرکزی بافق بهترین اتفاقات خنده دار در هفته ای که گذشت تهدید خبرنگار صدا و سیما توسط نظامی صهیونیست همایش ملی دانشجویی مهندسی صنایع در دانشگاه یزد قهرمانی بانوان ایران در تیراندازی قهرمانی آسیا آموزش نقاشی - نقاشی - نقاشی کودکان معرفی کتاب برترین ها - خدمات تخصصی ناخن و مژه بهار منو کمال ومجید تحلیل بازار بورس - دوشنبه 25 آذر 1396 برترین ها - خدمات تخصصی ناخن و مژه بهار ساخت جرثقیل افتتاح شرکت دانش بنیان تولید اسید آلی برترین ها - خدمات تخصصی ناخن و مژه بهار شخصی هم باشه اشکال نداره انیمیشن پوشاک مردانه ( سه بعدی ) قهرمانی بانوان ایران و کسب سهمیه المپیک برای تیراندازی کنکور97 آشنایی با همزن برقی فیلیپس HR3745 ظرفیت موشکهای بالستیک ایران ما را نگران کرده است شرکت مطرح ماشین جشن بزرگ میلاد حضرت محمد(ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) 4 شفق قطبی یا نور شمالگان (Aurora) راهنمای پنل آخرین محتوا در سامانه مدیریت همایش آرمان ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آموزش رگولاتوری توسط مهندس حاج اسمعیلی انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: خودخواه ترین دیو آموزش بلز، مدرس: سیما صابر و دکتر بابک دهقانی بعد از گران شدن بنزین، اضافه پولها کجا می رود؟!؟ ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نصب ویندوز با استفاده از ILO در سرور HP ML10 v2 جدیدترین تریلر The Legend of Zelda 2017 افتتاح خط تولید دو خودرو توسط لاریجانی تناسل مردان، طب اسلامی و سنتی دکتر ضیائی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی یه سوال عجیب از خانومای متاهل حاضری به امام زمان (عج)کمک کنی؟ ترمیم مو گیمپلی افلاین بازی Rainbow Six Siege پارت 2 اسپیکر بلوتوث JBL Boombox ترمیم مو بازدید استاندار از موسسه نیکوکاری فاطمه الزهرا تفت 2استفاده متفاوت از گل مصنوعی ترمیم مو تنگی دریچه میترال قلب،دکتر ضیائی متخصص طب سنتی أم الشهید | الرادود باسم الكربلائی مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 دمعتج بنتی رقیة | الرادود باسم الكربلائی برگزاری همایش روز جهانی کوهستان در دانشگاه یزد روحی راحت | الرادود باسم الكربلائی رایح ووصیتك | الرادود باسم الكربلائی تحقیق و تفحص از واردات خودرو کلید خورد سلام سلام | الرادود باسم الكربلائی روش ترمیم مو بدون جراحی مبدل ولتاژ DC جامع ترسیم فنی رهپویان "زخم پروانه ای " انسان هایی که پروانه وار می سوزند حرکت های مختلف با استفاده از فیجت اسپینر روش ترمیم مو بدون جراحی کلاس حقوق تجارت دکترعلی فلاح ایا عشق سابق قابل فراموشی است؟ ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فروشگاه اینترنتی لباس مجلسی کلیپ انگیزشی اعزام 240 نفر ازدانش اموزان اردکانی به مناطق عملیاتی ج طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی درس خارج فقه - کتاب الوقف - جلسه 62 - 1395 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی عزل، حبس، 35 ضربه شلاق در نمازجمعه؛ سزای متخلف اقتصادی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی خوانندگی بازیگر سحر نظام دوست فروشگاه اینترنتی لباس همایش مدیریتی جهادی در حوزه کشاورزی در اشکذر ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فوتبال نوستالژی - رئال مادرید و والنسیا فینالUCL 2000 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی مدیریت پروژه- کیفیت پروژه چیست؟ ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی معرفی محصولات گروه درمانی ویتامین C برند دکتر مورد رادیو دارالفنون در پاتوق اهل هنر مبدل ولتاژ DC ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی مسابقه ربات شیشه شوی | پرابلم اجرای طرح ملی جنگلانه در جنگل باغ شادی خاتم ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تزیین پرتقال برای شب یلدا خرید اینترنتی لباس ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی در هر شرایطی در دسترس مشتریان تان باشید ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نمونه تدریس شیمی سوم شرکت رهپویان پای کوهنورد Mountain Climber آموزش نقاشی سه بعدی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی بازدید سرزده معاون درمان دانشگاه شهید صدوقی از بیمارست ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی القرآن الكریم - مولد الامام علی الهادی علیه السلام 1437 - علی الخباز ترمیم مو ترمیم مو ترمیم مو مروری بر کارگاه های اولین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری ترمیم مو ترمیم مو روش ترمیم مو بدون جراحی عکس بچه های کهورستان تریلر فیلم مراسم مذهبی - The Rite 2011 روش ترمیم مو بدون جراحی جم نامحدود کلش ابکاری استیل آرین کروم/فانتاکروم/آبکاری 09125371393 هک جم و سرور کلش اینستاگرامر | فقط دست تو و رفیقات که نیست! جشن بزرگ میلاد حضرت محمد(ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) 5 اطلاعات بسیار مهم و خطرناک در ایران مدیریت کامنت های کاربران سلیم موذن زاده - آز قالدی اولم ویرانه ده عمه اعتراض مردم یزد از افزایش قبوض آب وجواب مسئول حالا این شما و این قندسابى جواد خیابانى در سرپل ذهاب بیلیچینگ آموزش کاشت و نگهداری گیاه سرخس عقابی چهارسو - مجله تحلیلی سیاسی - قسمت اول جم نامحدود کلش آهنگ خالی مسافر از یاس هک جم و سرور کلش شست و شوی خودرو توسط کاهنده و یونیزه کننده آب جم نامحدود بازی کلش هک بازی کلش آف کلنز طرز کار با کپسول قابل شارژ نسپرسو مستر باریستا-سندباد فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 اگر مدیر یا تصمیم گیرنده هستید پیشنهاد میکنم ببینید معاد شناسی دین و زندگی کنکور سومین تریلر بازی فار کرای۵ – Far Cry 5 پیشنمایش اسکریپت Joystick 'n Sliders v1.6 تجارت جدید برای فورد موستانگ بارش شدید باران و آبگرفتگی معابر در لامِرد چهارسو - مجله تحلیلی سیاسی - قسمت سوم اخبار تیراندازی در ژاپن - بانوان چهاردهمین نمایشگاه تبلیغات، بازاریابی و صنایع وابسته هک جم و منابع کلش با جم بینهایت قهرمانی مهدی تندری در مسابقات صربستان هک کلش آف کلنز با جم تمام نشدنی سکونت گاه های سبز مستند به نام قانون4 رشیدپور: مردم را از رای به تغییر ناامید نکنید یادانه - این قسمت "تهیه ی چیزبرگر فرانسوی" هک جم و اکسیر کلش اف کلنز سوالات تستی کتاب ارزشیابی عملکردhttp://yon.ir/nFvAv تریلر رسمی از فصل 1 سریال Altered Carbon نقدی بر یک اعتراض - علیرضا بای خانه نقلی و قابل حمل مخصوص مسافرت های طولانی سرود هیئت قرآنی امیرحاجیلو؛شهریور96؛یادواره شهدای اکبرآباد بازی با نور ... شاهکار شهرداری مشهد در میدان شهدا فیلم آپاندیس با بازی آنا نعمتی رول فرمینگ ورق دیوارپوش / دستگاه رول فرمینگ چگونگی چرخه ی آب خرید اینترنتی لباس پیام علیرضا کوشک جلالی در جستجوی فریده | سفر فریده به ایران برای یافتن هویتش ویژگی های جدید نسخه 1.6 اسکریپت Joystick 'n Sliders کسب سهمیه المپیک در تیراندازی و مدال نقره بانوان تیزر تبلیغاتی، این یک خاطره واقعیست آموزش کامل انیمیت صورت با اسکریپت Joystick'n Sliders خرید اینترنتی لباس استودیو محراب با ارائه خدمات حرفه ایی تکنولوژی در خدمت مدیریت بحران روش های دزدی و کیف قاپی الرادودالحسینی محمدامین العذاری ویدیو فر کردن شگفت انگیز با اتوی مو فروشگاه اینترنتی لباس زنانه پشت پرده حذف یارانه ها و افزایش قیمت ها ساخت اسپینر با درب بطری نوشابه فروشگاه اینترنتی لباس زنانه پکیج عکس پوستر دیوار سه بعدی - پوستر دیواری 3d گل درشت مصالحی با ویژگی های خاص با دیدن این کلیپ حتما می ترسید! متن ویدیو محسن ابراهیم زاده اهنگ پایه ثابتم فیت کلاب؛ مرکز تخصصی سلامت و تناسب اندام ارشیو ۲ گروه سرود مدافعان حرم دستگاه عرشه فولادی / رول فرمینگ ورق متال دک میکل آنژ افغانستان فروش رک آموزش قوانین اسپید استاکینگ (لیوان چینی) قسمت دوم وزیر بهداشت از بازیگر نقش یانگوم به دلیل کمک به زلزله زدگان غرب ایران تقدیر کرد فانتاکروم.اسپکتراکروم.آبکاری پلاستیک09125371393 فروشگاه اینترنتی لباس ترک تصمیم گیری در خصوص طرح انتقال اب از خلیج فارس به یزد به مناسبت تولد 29 سالگی متس هوملس فروشگاه اینترنتی لباس ترک فروش آپارتمان 74 متری خیابان باقری قشنگه سوال فلسفی رضا رفیع از وزیر نفت در پی اتفاقات اخیر کشور! همایش معرفی نمایشگاه Beautyworld دبی فروشگاه اینترنتی لباس فناوری که از آلودگی هوا برای تولید جوهر استفاده می کند معاد شناسی دین و زندگی کنکور راه حل ولوو برای کاهش لگ توربو راهنمای پنل کمیته علمی و اجرایی در سامانه همایش آرمان ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی " خدا " اجرای حمید هیراد در دورهمی بررسی مشکلات مردم در بازدید سرپرست فرمانداری ابرکوه از ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: خم کردن کمر مرد ایرانی ترمیم مو ترمیم مو اولین گردهمایی تخصصی مدیریت آب در مناطق خشک (استان یزد) کانال تلگرام کفش اسپرت دخترانه ترمیم مو الأمیره اتظل امیره | الرادود باسم الكربلائى روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی تیرگی دور چشم ، طب سنتی اسلامی دکتر ضیائی روش ترمیم مو بدون جراحی 12 دایو فراموش نشدنی فوتبال حتی بعضی حیوانات درنده هم چنین رفتاری ندارند! تریلر بازی Death Stranding، نمایشی خارق العاده ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آموزش انواع سرعت و تمرین برای افزایش سرعت حمله روش ترمیم مو بدون جراحی آموزش روش چیدمان چرخه ای (قسمت دوم) اسپید استاکینگ اموزش دریبل چرخشی روش ترمیم مو بدون جراحی هک بازی کلش آف کلنز نقد و بررسی تخصصی گوگل هوم مکس ( Google Home Max ) هک جم و منابع تمام نشدنی کلش نمونه تدریس جامع ادبیات تخصصی انسانی-رهپویان تریلر بازی موبایل reformat Z: دعوا با بیل مکانیکی!!!!!!!!!! 5 گل به یاد ماندنی از مصاف های گذشته من سیتی - تاتنهام مشکلات رایانه ای خود را به صورت رایگان حل کنید دستگاه پرکن مایعات غلیظ فانتاکروم/مخمل پاش/هیدروگرافیک09125371393 زیبا ترین زن 2017 برای زندگی سرود هیئت قرآنی امیرحاجیلو(عید غدیر؛96)مسجد صاحب الزمان(عج) کنایه رشیدپور به تصمیمات این روزهای دولت جان من ۳۰ ثانیه چیزی را گران نکنید ما یک بخشی را پخش کنیم و مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 خطبه های نماز جمعه شهر چوئبده 24 آذر 96 ورژن هاى جديدى از عروسى ها دارن معرفى ميشن شیر کاهنده فشار ببینیم مسئولین محترم ما بابت مشکلات از شما عذرخواهی می کنیم! کلیپ پارکور جدیدی از استورم فری رانینگ شمعدی حسین من اونا پروانیم-کربلایی ولی پیری96-شب 6محرم موسیقی متن فیلم تایتانیک نحوه کار با task list ها در SAP PM - قسمت دوم اموزش فتوشاپ ساخت صحنه رویایی پسر دوچرخه سوار بمب ریاضی کنکور تار تنبک سنتور تمرین خانوادگی پروژه شبیه سازی نورد غیرمتقارن ورق نامحدود دانلود فونت ریاضی کنکور سید رضا نریمانی | سرود اجتماعی / ویژگی بچه هیئتیا لطفا بازنشر کنید:قول های ناموفق جشن یک سالگی آسان بار در دومین نمایشگاه حمل و نقل روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی نحوه کارکرد موتور دوزمانه روش ترمیم مو بدون جراحی اهواز ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فرمولاسیون المان محدود ورق میندلین-رایسنر براساس تئوری سوت داوری با کیفیت و پر قدرت ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فرود موفق راکت مصرف شده فالکون ۹ بعد از ارسال آذوقه به آهنگ عالی دون دسم از اوزجان دنیز ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی دخترک ژولیده اولین همایش حسابداری مدیریت درشمالغرب کشور-تبریز-9آذر96 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی گشتی در طبیعت زمستانی آهار و شکراب ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی طبیعت ناب سوئیس - کافه گردش معرفی امام ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 اموزش ساخت افکت سورنال در فتوشاپ چگونگی راه اندازی کسب و کار اینترنتی دهکده هالستات یا هالشتات در کشور اتریش ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تحریف نظریه های کیهان شناسی در فیلم «نظریه همه چیز» ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی کالاف call of wwii پیشنمایش اسکریپت Tracker Master چالش مهناز افشار به مناسبت شب یلدا ترانه پونه برای اونایی که اسمشون پونه هست بفرستید اموزش ویرایش عکس در فتوشاپ به سبک حرفه ای ها غروب اسمان ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی قضا و قدر دین و زندگی کنکور ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اولین و سریع ترین پردازنده هوش مصنوعی آلفارومئو جولیا در برابر رقبا ترمیم مو بمب ریاضی کنکور باران کهورستان 1391 پروژه کنترل ارتعاشات پره های بالگرد ترمیم مو ترمیم مو چگونه باMate10 litاز سوژه های در حال حرکت عکس بگیریم؟ آب مرکبات گیری بوش مدل www.citikala.com - MCP3000 ویدیو گیم پلی بازی Darksiders III - زومجی ترمیم مو اموزش فتوشاپ ساخت صحنه رویایی حرکت دوچرخه در اب ترمیم مو موسسه مهندسی طراحی محنا-طراح خلاق کاتالوگ و بروشور یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال ریاضی کنکور ترمیم مو روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی گفت وگو با دکتر احمدرضا فتوت بمب ریاضی کنکور روش ترمیم مو بدون جراحی ریاضی کنکور روش ترمیم مو بدون جراحی اموزش فتوشاپ-عکس اسپورت بسیار حرفه ای سه بعدی روش ترمیم مو بدون جراحی تریلر فوق العاده Accounting plus VR + زیرنویس فارسی بمب ریاضی کنکور روش ترمیم مو بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی موشن گرافیک | «پدیده جنگل خواری» ریاضی کنکور ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی حاج خدارحم کرمی monster school قسمت 2 طراحی معماری و سازه به همراه ساخت انیمیشن معماری دوره جامع دیجیتال مارکتینگ-آقای دکتر بهزاد حسین عباسی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی بمب ریاضی کنکور اموزش فتوشاپ ساخت صحنه فانتزی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آیین دیدار «شاید عشق نبود» ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پلتفرم آموزش جنگ سایبری IAI اره گرد بر کرون ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی بمب ریاضی کنکور ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اموزش ویرایش عکس عروس در فتوشاپ مخصوص عکاسان ریاضی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تحلیل ارتعاشات آزاد پوسته­ های مخروطی دوار متصل به هم HTML چیست؟ کمربند انتحاری ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی بمب ریاضی کنکور کلیپ Ebigalile آموزش پیانو گیتار مرزن آباد دانلود موزیک ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تریلر فیلم Alita: Battle Angel نگاهی به برنامه جدید گوگل با نام Storyboard وداع با پیکر علی حسینی آخرین کوهنورد پیداشده اشترانکوه هفتمین نکوداشت سراسری هنرمندان و کارآفرینان کشور ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ریاضی حوادث ترسناک و فاصله ثانیه ای تا مرگ کهنسالترین و دورترین سیاهچاله رسد شد ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ریاضی اموزش فتوشاپ مخصوص عکاسان حرفعه ای ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اشتغال عجیب یک مرغ در نواختن پیانو ریاضی کنکور تریلر اولین ویدئو کلیپ حرفه ای دریفت(حرکات نمایشی با خو ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی بمب ریاضی کنکور ترفندهای عکاسی از غذا تعمیر و راه اندازی اینورتر 160kw اشنایدر(Schneider) ترمیم مو جشن تولد هفتاد سالگی اسدالله یکتا در کنار همسرش معرفی شركت ماموت ساختمان دبی موشن گرافیک/ تلاویو از زاویه ای دیگر ترمیم مو بمب ریاضی کنکور دوره جامع دیجیتال مارکتینگ-آقای دکتر عرفانیان ترمیم مو ترمیم مو ترمیم مو واکنش مردم به اجرای خط٣ BRT در خیابان توحید ترمیم مو آشنایی با جاروبرقی Prince 2 سامسونگ بمب ریاضی کنکور روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی بهتر است ...ها اینقدر به دنیا دروغ نگویند ریاضی روش ترمیم مو بدون جراحی فناوری ساختمان سازی با استفاده از پرینت سه بعدی هک رسمی کلش آف کلنز نرم افزار مبنا هک اکسیر و دارک اکسیر و جم کلش روش ترمیم مو بدون جراحی مداحی افغانستانی ریاضی روش ترمیم مو بدون جراحی فاتح كیساپارماك -آهنگ غمگین فال بابونه Fatih Kisaparmak هک جم و منابع بازی کلش آف کلنز روش ترمیم مو بدون جراحی ریاضی کنکور طرز تهیه میگو و سوسیس سرخ کرده آسان یک دقیقه ای ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی هک اکسیر و دارک اکسیر و جم کلش ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی بمب ریاضی کنکور فروش آپارتمان 61 متری در خیابان خراسان ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ندای حق عروسی مذهبی بخش مسابقه ۰۹۱۲۷۰۰۹۹۸۳ وزبری دخترک ژولیده سه نوازی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نصب گلس برند آر جی RG آهنگ جدید حامد همایون به نام حس عاشقی هک کلش آف کلنز با جم و سکه و اکسیر و دارک اکسیر نامحدود پانزدهمین نمایشگاه حمل و نقل عمومی و خدمات شهری هک سرور کلش تضمینی و تست شده هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی هوروش بند⏸️مثل من باش فروش آپارتمان 65 متری در خیابان خراسان دوره جامع دیجیتال مارکتینگ-آقای دکتر بابک بهبودی هک اکسیر وسکه و جم کلش ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی هک تضمینی جم و منابع کلش ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آموزش تصویری waves scheps استفاده از Adobe Kuler در طرح رنگ بندی وب سایت آهنگ رهایی آرین خلج ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اجاره تلویزیون های شهری خمیده تخت منحنی 4K FULL HD 1920 تجهیزات نمایشگاهی LED شرکت رسانه مدرن شهر هک جم و منابع بازی کلش دستگاه بُرِش ورق -شرکت اینورتر گستران شعر کردی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی وسایل جدیدم خوشحالی درحد مرگ (توضیحات مهم) مصاحبه با مهندس پورمسعود، حاشیه کنفرانس بیمارستان سازی2 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی قضا و قدر دین و زندگی کنکور ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی گل خاطره انگیز رائول به تیم واسکو دوگاما اجاره تلویزیون های شهری خمیده تخت منحنی 4K FULL HD 1920 تجهیزات نمایشگاهی LED شرکت رسانه مدرن شهر واقعا دنیا دنیای عجیبیه دروغ های بزرگ و ... طنز پاورچین - قسمت 50: شعر بهتر است یا ثروت ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی شب یلدا مجتمع فرهنگی دیجیتال آیت الله نجومی کرمانشاه اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پوشیدن لباس با دستان بسته - گروه شعبده یاس شیراز اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD سورپرایز عوامل حریم شخصی برای مخاطبین این فیلم ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو ترانه زیبای ما چه هستیم - زنده یاد حبیب حرکت آلفارومئو جولیا و استلویو روی یخ جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن ترمیم مو هک کلش با جم تمام نشدنی ترمیم مو Face ID آیفونX را بشناسیم هک کلش آف کلنز(زمین جدید) جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید ترمیم مو ترمیم مو نوشتن برای وب در طراحی سایت درگ آئودیRS6،نیسانGTR،استون مارتین،لامبورگینی هوراکان سردارسلیمانی:از فلسطین که ۹۹‎٪ اهل تسنن هست دفاع میکنیم آموزش قرآن برای کودکان فیلم(3) jhmvd@ انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: سکته شهری ترمیم مو روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی سنگ در دکوراسیون داخلی روش ترمیم مو بدون جراحی طرح ماندالااا انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: مکان آبرو داری هک بازی کلش آف کلنز روش ترمیم مو بدون جراحی یک مدل مو شیک و آسان تماشاچی ها را نمی شود نشان داد چون گرمشونه! غیرتی شدن برادر هنگام مسابقه کشتی خواهر! اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: جشن یا جنگ روش ترمیم مو بدون جراحی ۱۳۲۷ روز فقط در یک دقیقه! روش ترمیم مو بدون جراحی گیم پلی شاهزاده ایرانی ۱(پارت۳) سخنرانی حسن عباسی درباره شیخ زاکزاکی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD مصاحبه با مهندس پورمسعود، حاشیه کنفرانس بیمارستان سازی3 اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD آموزش زیست سال یازدهم توسط دکتر مهدی شیخی شبیه سازی و بررسی انباشتگی کرنش در زانویی های خطوط لوله ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی قرآن در مورد قیامت میگوید ! ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی مبلمان امید ماسوره قنادی (شرکت سی تاک) اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی راه های معروف شدن در اینستاگرام ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی عرفان میکس کلیپ ادیوس مهدی احمدوند عشق من نامزدی که خواب پیروزی نمی دید، خواب ترامپ را آشفته کرد! ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فروش آپارتمان 62 متری در خیابان خراسان آموزش لمینت کاری به صورت تضمینی در www.118file.com ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تلاوت قرآن توسط استاد شجریان ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی زخم های کهنه بر تن کوچه های مناطق پایین شهر مراغه ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تابه های جدید چف تاپف CHEF TOPF بیان به این اون نسبت دروغ بدهند برای اغراض سیاسی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی وقتی مغز یک کرم ، رباتی پیشرفته را هدایت می کند ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی Service Concept for Comfort Panels-شرکت اینورتر گستران ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تکمیل طرح های نیمه تمام استان سرعت می گیرد ساعت ورزشی Polar M430 ترمیم مو ترمیم مو درس خارج فقه - کتاب الوقف - جلسه 61 - 1395 آنونس جدید فیلم «آپاندیس» ترمیم مو مستند ((فرنگیس)) زندگی شیرزن گیلان غربی.فرنگیس حیدر پور نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور ترمیم مو اجرای طرح خاموشی زمستانه چاه های کشاورزی ترمیم مو نطق تند اردوغان علیه اسرائیل روش ترمیم مو بدون جراحی کی میدونه اسم این بازی چیه تام گیتس10 روش ترمیم مو بدون جراحی مؤسسه کارآفرینان توسعه هزاره سوم تزیین روی کیک با استفاده از انواع سس (شرکت سی تاک) انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: دیو ناشناس روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی زلزله هارو چرا ریختین توی صف ها؟ روش ترمیم مو بدون جراحی دوره حرفه ای تحول در تكنولوژی مدیریت ریشه اصلی تروریست عربستان سعودی است اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD تریلر فیلم سینمایی مبارز همه فن حریف Gorgeous 199 اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD روش ترمیم مو بدون جراحی اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD گاف شبکه من و تو....!!!! اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD وقتی شوهر کمه و قسمت هیچکی نیست فیلم All the Money in the World (تمام ثروت در جهان) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی سرنخ های چوب کبریتی رادیو دارالفنون در پاتوق اهل هنر فروش آپارتمان 130 متری در خیابان خراسان سوره قدر با صدای عبدالباسط خاموش کردن آتش انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: مومیایی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی قند ساییدن جواد خیابانی روی سر عروس و داماد سرپل ذهابی برگزاری جشنواره فرهنگ سازی زایمان طبیعی در اردکان حضور محمود احمدی نژاد در منزل عبدالرضا داوری نوار موبر ویت فروش آپارتمان در خیابان خراسان انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: پلاسیده کو ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی فرمان Steer By Wire ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی برنامه کودک ماشا و میشا - wWw.118File.Com دستگاه حضور و غیاب تیارا سکه انداختن در حوض ماهی سعدی مرسدس بنز/ پروژه احیای 300 SLS به خاطر 60 سالگی اش نماهنگ عین خیالت نیست روش ساخت مینی دریل با قابلیت اتصال به USB مرسدس بنز - سنت آینده بی ام و X3 نسل دو در مقابل نسل سه 10 شاسی بلند برتر سال 2018 بازسازی شده و آماده رانندگی روستای خالی از سکنه چطور به روستای برتر تبدیل شد؟ بررسی هوندا CIVIC Type R توسط Chris Harris در تاپ گیر چیه نگاه داره؟ مامانم همش تو تلگرامه مبانی کار آفرینی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی برملا شدن خبر جعلی من و تو روز آمد کردن میراث فرهنگی راهکاری در حوزه کارآفرینی وا اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD رئال مادرید مقابل الجزیره در جام باشگاه های جهان اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD اجاره تلویزیون های شهری تجهیزات نمایشگاهی آقابابایی 09125101545 خمیده تخت منحنی 1920 4K FULL HD چاپ بادکنک تبلیغاتی - ترفند های جذاب بادکنک ترمیم مو تنظیمات تغییر اپراتور شبکه به حالت دستی یا خودکار در گو جشنواره یلدا در کلینیک برنافیت آمریکا های کمک کردن به اینها صلاح بهشون می دهند تشییع پیکر آخرین کوهنورد حادثه اشترانکوه گیم پلی جدید Far Cry 5 ترمیم مو خاک از مهمترین اجزا طبیعت "پنجم دسامبر - روز جهانی خاک انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: چین شکوفا شود انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: تکان دهنده ترین فریاد شکار فرصت ها / www.partooaftab.com روش ترمیم مو بدون جراحی پیرمرد حصیرباف بلوچ بدون شناسنامه و یارانه که زیر خط مطلق فقر قرار دارد روش ترمیم مو بدون جراحی مرگ های ناگهانی(حتما ببینید) روش ترمیم مو بدون جراحی آموزش نصب نرده استیل و انواع نرده - wWw.118File.Com رسمی - مرسدس بنز G-Class آموزش روش چیدمان 3-3-3 اسپید استاکینگ (لیوان چینی) روش ترمیم مو بدون جراحی شیخ محمد صالح پردل (بدعت های عروسی3) روش ترمیم مو بدون جراحی تعمیر و راه اندازی اینورتر وکن (Vacon)-اینورتر گستران تزریق بوتاکس اجرا فلاشر بزرگ توسط نورافشانان اردوی صحرایی رزمی بسیجیان استان روش ترمیم مو بدون جراحی رسمی - مرسدس بنز مفهومی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی حدیث:زمانی فرا می رسد که منکر معروف می شود و معروف منکر ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی استخراج بیت کوین با سیستم های ضعیف هم امکان پذیر است کلینیک دندانپزشکی شیخ صدوق اصفهان بخش اطفال قلب مرکز اندیشه است ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی سرود هفته بسیج مدافعان حرم ویدئوی انگیزشی ابرکوه رتبه دوم تولید زعفران دراستان ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نسل جدید آیبو، سگ رباتیک سونی معرفی شد. ترک اعتیاد با طب سنتی، دکتر ضیائی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ریشه تکفیری ها خشونت ها ...عربستان سعودی است ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی افتتاح 2 سالن خیری در اردکان مستند George Michael Freedom با زیرنویس فارسی مدیریت پروژه- کیفیت- مقدمه ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترک اعتیاد، طب اسلامی و سنتی دکتر ضیائی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آموزش کاردستی زیبا و دکوری نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور تیتراژ جدید کانال ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو سکانس دیدنی از فیلم جنگ نفتکش ها ترمیم مو اجرای فلاشر بزرگ و آبشار سرد توسط نورافشانان ویدیوی پرتاب و فرود ورژن جدید موشک نیو شپرد برخورد با کوه خواری در تفت شدت می یابد ترتیل بسیار زیبای آیت الکرسی گزارش شبكه خبر از جلسه ستاد مدیریت بحران در هنگام مواجهه با یک بیمار تشنجی چه کنیم ترمیم مو تشییع پیکر علی حسینی آخرین کوهنورد حادثه اشترانکوه ترمیم مو تیست غذاهای سفره خانه سنتی سرای مهر ندای حق عروسی مذهبی دعوت از پدران ۰۹۱۲۷۰۰۹۹۸۳ وزیری روش ترمیم مو بدون جراحی ماجرای عشق ناکام حمید هیراد دردورهمی ویدیویی از پرفورمنس کتو تستسترون هورمون مردانه، طب اسلامی و سنتی دکتر ضیائی پیوند اهداف فردی پرسنل به اهداف سازمانی بررسی رفع مشکلات واحدهای پرورش شترمرغ در بافق آیت الله علم الهدی درباره جانسون وزیر خارجه انگلیس روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی رستوران کردستان انونس فیلم «نسیان» نحوه استفاده از نوار موبر ویت روش ترمیم مو بدون جراحی بهره برداری از گاز شهری در بهاباد پویان ملک محمودی روش ترمیم مو بدون جراحی افزودن ماسک ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: عشق اسبی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اعطای تسهیلات اشتغال به روستائیان ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی چرا با افزایش قیمت بنزین همه مردم معترض می شوند؟ ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تعیین جنسیت فرزند،دکتر ضیائی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی معرفی شرکت Monitor Audio صحبت های دکتر ستاری در نمایشگاه رسانه های دیجیتال اجرای طرح نجات اب با هدف ترویج مصرف درست آب ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی آموزش روش چیدمان 3-6-3 اسپید استاکینگ (لیوان چینی) تماشا کنید: حمله تند نیوشا ضیغمی به صدف طاهریان تزیین روی کیک با استفاده از انواع سس (شرکت سی تاک) ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی نوازندگی ترانه مدرن تاکینگ با کیتار (keytar) گیو ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی پخش عمده کیف اداری مردانه برزنتی بخشی از سخنان رضا براهنی در کانون دوستداران فرهنگ ایران درباره زبان فارسی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی جنس صدای گیتار کلاسیک Alhambra 1C تظاهرات «جمعه خشم» فلسطینی‌ها ۴ کشته و ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشت انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: نبرد با دیو سه سر ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی برترین ها - قالیشویی شادمان دابسمش خنده دار شاخ های اینستاگرام ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تکنو فوق العاده جدید 2017 پیروزی پر گل منچستر سیتی مقابل سوانزی سیتی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی اثر قصه بابااز گروه مدافعان حرم طلا یاب نقطه زن پالسی۰۹۳۶۰۶۱۹۴۵۰ ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی معرفی شاقول نقطه زن دقیق حساس طلایاب۰۹۳۶۰۶۱۹۴۵۰دفینه یاب حساسیت زیادفلزات مدفون آخرین گزینه ای که اولین وبدترین انتخاب می شود انیمیشن های شاهنامک- این قسمت: فرزند کشی ترمیم مو فانتاکروم/آبکاری فانتاکروم/فروش دستگاه09125371393 لازانیای پیچی - www.citikala.com چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم ترمیم مو سید حسن نصرالله:از طریق شبکه های اجتماعی از قدس دفاع كن مهارت خاص یک تماشاچی بسکتبال ترمیم مو اقامتگاه بومگردی پلاسجان اصفهان معرفی اسپیکر بلوتوث JBL Boombox آهنگ شاد نبض آرین خلج ترمیم مو کلم گل بنفش ترمیم مو ارشیو گروه مدافعان حرم۰۹۳۷۲۰۲۴۱۲۴ ترمیم مو روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی خستگی ذهنی و مغزی،دکتر ضیائی متخصص در طب سنتی و اسلامی امیررضا کودک خوش صدای یزدی چند نکته در مورد سفره خانه سنتی سرای مهر روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی روش ترمیم مو بدون جراحی تابگیری رینگ سونوتا هدست داوری آنلاین روش ترمیم مو بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی دستگاه ابکاری فانتاکروم/پک مواد ابکاری09125371393 اولین دوره کلاس نمایش در مرکز تخصصی نیوشا -(نمایش حسنی) افتتاح نمایشگاه کتاب بوشهر ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تریلر فیلم Iron Man 3 ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی عجب لقمه ای گرفته این ماهی!! ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی ترمیم مو و کاشت موی طبیعی بدون جراحی تقویت حافظه با طب سنتی و اسلامی همراه با دکتر ضیائی ساندویچ جیل و کلر رونمایی از محصولات جدید ایران خودرو AMV از انیمه Charlotte زندگی جاریست به سبک پونی انیمه کلاس آدمکشی فصل اول قسمت 5 فارسی انیمه کلاس آدمکشی فصل اول قسمت 8 فارسی انیمه کلاس آدمکشی فصل اول قسمت 18 فارسی انیمه کلاس آدمکشی فصل اول قسمت 19 فارسی انیمه کلاس آدمکشی فصل اول قسمت 20 فارسی

آخرین خبرهـا