ادامه تنش سیاسی قطر و عربستان چه پیامدهایی در پی خواهد داشت؟

خبرگزاری میزان- پایگاه شبکه خبری الجزیره در گزارشی به پیامدهای بحران دیپلماتیک بین کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بر اقتصاد این کشور‌ها پرداخت. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، پایگاه شبکه خبری الجزیره در گزارشی به پیامدهای بحران دیپلماتیک بین کشورهای حوزه خلیج فارس بر اقتصاد این کشور‌ها پرداخت.
الجزیره می‎نویسد: اگرشکاف دیپلماتیک ایجادشده بین قطر و همسایگان عرب خلیج فارس ادامه یابد، بی‌شک میلیارد‌ها دلار ضرر مالی در پی خواهد داشت چرا که با نظر به نوع تحریم‎های مالی و اقتصادی عربستان علیه قطر با بستن همه مرزهای خاکی، آبی، و هوایی روند تجارت و سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد واز سویی دیگر با کاهش قیمت نفت قرض‌گرفتن پول برای کشورهای منطقه بسیار هزینه‌بر می‌شود.

با اعلام خبر رسمی بحران دیپلماتیک در کشورهای حوزه خلیج فارس شاخص اصلی بورس قطر بیش از ۷ درصد، بورس دبی نزدیک به یک درصد و عربستان نیم درصد سقوط کرد.
بنا به گفته کارشناسان اگر این بحران دیپلماتیک همچنان ادامه یابد بخش‎هایی از اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس به شدت صدمه خواهند دید.

برخی از بانکداران خارجی در خصوص پیامدهای اقتصادی تنش سیاسی اخیر بین کشورهای عربی اعتقاد دارند اگر این بحران حل نشود کل کشورهای منطقه مجبور می‌شوند برای بازپرداخت بدهی‌های خود مبلغ بیشتر بپردازند.
یک بانکدار بین‌المللی در گفتگو با الجزیره می‌گوید: اگر این تنش همچنان ادامه داشته باشد پیامدهای آن برای کشورهای خلیج فارس بسیار عظیم خواهد بود.

وی در این خصوص با اشاره به اتهام پشتیبانی قطر از گروه‌های تروریستی و تروریسم تصریح می‌کند: سرمایه‌گذاران و سرمایه‌داران تفاوتی بین قطر و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس نمی‌بینند، اگر قطر به تروریسم کمک مالی می‌کند مدیران بین‌المللی از این پس اعتباری برای کشورهای مذکور قائل نیستند و در خصوص سرمایه‌گذاری در این منطقه هوشیارتر خواهند بود.
انتهای پیام/

کلیدواژه:

کشورهای حوزه خلیج فارس | بحران دیپلماتیک

راه اندازی کاروان خدمت کمیته امداد در شبستر پاسخ رهبر انقلاب به چند استفتاء/ بازيِ ورق به قصد غير قمار نظر خشايار ديهيمي درباره سياست‌هاي فرهنگي تیراندازی از خاک مصر به طرف نظامیان صهیونیست سمیع‌زاده: برخلاف شایعات قصد شرکت در انتخابات را ندارم تساوی روستوف در غیاب عزت‌اللهی سرکرده گروهک تروریستی جیش‌النصر زنده است چطور کره جنوبی از ایران سبقت گرفت؟

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا