ادامه تنش سیاسی قطر و عربستان چه پیامدهایی در پی خواهد داشت؟

خبرگزاری میزان- پایگاه شبکه خبری الجزیره در گزارشی به پیامدهای بحران دیپلماتیک بین کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بر اقتصاد این کشور‌ها پرداخت. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، پایگاه شبکه خبری الجزیره در گزارشی به پیامدهای بحران دیپلماتیک بین کشورهای حوزه خلیج فارس بر اقتصاد این کشور‌ها پرداخت.
الجزیره می‎نویسد: اگرشکاف دیپلماتیک ایجادشده بین قطر و همسایگان عرب خلیج فارس ادامه یابد، بی‌شک میلیارد‌ها دلار ضرر مالی در پی خواهد داشت چرا که با نظر به نوع تحریم‎های مالی و اقتصادی عربستان علیه قطر با بستن همه مرزهای خاکی، آبی، و هوایی روند تجارت و سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد واز سویی دیگر با کاهش قیمت نفت قرض‌گرفتن پول برای کشورهای منطقه بسیار هزینه‌بر می‌شود.

با اعلام خبر رسمی بحران دیپلماتیک در کشورهای حوزه خلیج فارس شاخص اصلی بورس قطر بیش از ۷ درصد، بورس دبی نزدیک به یک درصد و عربستان نیم درصد سقوط کرد.
بنا به گفته کارشناسان اگر این بحران دیپلماتیک همچنان ادامه یابد بخش‎هایی از اقتصاد کشورهای حوزه خلیج فارس به شدت صدمه خواهند دید.

برخی از بانکداران خارجی در خصوص پیامدهای اقتصادی تنش سیاسی اخیر بین کشورهای عربی اعتقاد دارند اگر این بحران حل نشود کل کشورهای منطقه مجبور می‌شوند برای بازپرداخت بدهی‌های خود مبلغ بیشتر بپردازند.
یک بانکدار بین‌المللی در گفتگو با الجزیره می‌گوید: اگر این تنش همچنان ادامه داشته باشد پیامدهای آن برای کشورهای خلیج فارس بسیار عظیم خواهد بود.

وی در این خصوص با اشاره به اتهام پشتیبانی قطر از گروه‌های تروریستی و تروریسم تصریح می‌کند: سرمایه‌گذاران و سرمایه‌داران تفاوتی بین قطر و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس نمی‌بینند، اگر قطر به تروریسم کمک مالی می‌کند مدیران بین‌المللی از این پس اعتباری برای کشورهای مذکور قائل نیستند و در خصوص سرمایه‌گذاری در این منطقه هوشیارتر خواهند بود.
انتهای پیام/

کلیدواژه:

کشورهای حوزه خلیج فارس | بحران دیپلماتیک

قطر برای پاسخ منفی به عربستان آماده می‌شود مداخله پوتین در انتخابات آمریکا به روایت اسناد سیا خبرنگار فرانسوی بر اثر انفجار موصل کشته شد خوزستان این هفته هم به ۵۰ درجه می‌رسد مقام معظم رهبری: اگر یک زمامداری که مردم با او بیعت نکردند، یعنی آن زمامدار خانه‌نشین خواهد شد سلفی بازیِ عجیب در لیگ برتر!/عکس ظریف از آیت الله مظاهری عیادت کرد هشدارهای پلیسی برای پیشگیری از کلاهبرداری بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع): بیانات اخیر آیت‌الله مکارم شیرازی در حوزه مسائل روز مصداق بارز زلال معرفت دینی است هدررفت شبکه آبرسانی آذربایجان شرقی به ۱۸.۴ درصد کاهش یافت‌ میدانی به نام مارکز در قلب پاریس «بسته ویژه» سینمایی تلویزیون در عید فطر

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا