اولویت‌های وزیر صنعت دولت دوازدهم چیست؟

کارشناسان صنعت، معدن و تجارت معتقدند نرخ سود سپرده، استراتژی توسعه ، واقعی شدن نرخ ارز و ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا از مهمترین اقداماتی است که وزیر صنعت دولت دوازدهم باید به آنها بپردازد.

خبرگزاری مهر: حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور دوازدهمین دولت تا مرداد ماه زمان دارد تا اعضای کابینه خود را به مجلس معرفی کند. تیم اقتصادی دولت دوازدهم در موقعیتی حساس آغاز به کار خواهد کرد. یکی از اعضای این تیم دولت، وزیر صنعت، معدن و تجارت است.

بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند فارغ از در نظر گرفتن اجرای قانون انتزاع و تفکیک وزارت صنعت به دو وزارتخانه صنعت و بازرگانی، انتخاب شخص مناسب برای تصدی امور مربوط به این وزارتخانه طی ۴ سال آینده تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی خواهد داشت.

از این رو در میزگردی با موضوع «اولویت‌های وزارت صنعت در دولت دوازدهم» با حضور یوسف حسن‌پور، کارشناس و پژوهشگر اقتصادی، محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادراتی ایران و قدیر قیافه رئیس انجمن سنگ آهن ایران به بررسی انتظارات بخش خصوصی از وزارت صنعت دولت دوازدهم پرداخت.

کارشناسان حاضر در این میزگرد با اشاره به شرایط و بستر موجود در اقتصاد و بخصوص بخش صنعت، معدن و تجارت نظرات خود را بیان کردند.بخش اول این میزگرد را در ادامه می خوانید:

آقای حسن پور شما به عنوان یک پژوهشگر و کارشناس اقتصادی سال‌هاست که با آمار و تحلیل‌های مستند حوزه صنعت و تجارت ارتباط دارید. با توجه به اقدامات دولت یازدهم و در نظر گرفتن بسترهای موجود در اقتصاد، نخستین اقدامی که وزیر دولت بعد باید برای بهبود اوضاع صنعت کشور طی ۴ سال آینده انجام دهد چیست؟

یوسف حسن‌پور:یکی از موضوعاتی که به شدت طی سال های اخیر به بنگاه های تولیدی ما صدمه زد عدم تناسب بین عرضه و تقاضا بود. ما در تولید ظرفیت برآورده کردن برخی نیازهای داخلی را داشتیم. اما به واسطه کاهش قدرت خرید مردم تقاضا روز به روز کم و کمتر شد. خوب طبیعی است زمانی که تناسب بین عرضه و تقاضا از بین می رود باید تفکر حاکم بر تولید هم تغییر کند.

نمی توان بدون در نظر گرفتن سطح توان و تقاضای داخلی تنها تولید کرد. خوب نتیجه این عدم تناسب که طی دولت قبل شاهد آن بودیم می شود پر شدن انبار تولیدکنندگان و زیان مالی فرسایشی.

در کنار آن همزمان با این کاهش تقاضا و پر شدن انبارها همچنان مجوزهای جدید برای تولید صادر کردیم و به تعداد تولیدکنندگان اضافه شد. جدای از کیفیت پایین این تولیدات که نقش بسیار مهمی را در کاهش تقاضا برای تولید داخل ایفا کرد تناسب بین مجوز و نیاز برای تولید را هم رعایت نکردیم.

به نظر بنده مهمترین اولویت وزیر صنعت دولت دوازدهم ایجاد تناسب بین مقیاس تولید و میزان تقاضا است. حال اگر این تناسب در عرضه و تقاضای داخل رعایت شود می توان امیدوار بود توان صادرات ما هم افزایش پیدا کند. اما شرط آن این است که ما بجای ۱۰۰ واحد تولیدی با توان تولید پایین و هزینه های بالا، ۵ واحد تولید با قدرت کامل داشته باشیم.

یکی دیگر از موضوعاتی که باید برای وزارت صنعت دولت دوازدهم دراولویت قرار گیرد نگاه درست به قانون انتزاع است. ادغام یا همان تجمیع بخش صنعت و معدن با تجارت بدترین اتفاقی بود که می توانست برای این بخش ها بیفتد. در زمان ادغام گفتند این بخش ها دچار مشکل شده اند و باید با یکدیرگ ادغام شوند. سوال من این است زمانی که چند بیماری با هم شیوع پیدا میکند ما باید بیمارستان ها را ادغام کنیم یا اینکه اتفاقا باید چند بخش درمانی کاملا تخصصی برای هر یک از این بیماری ها تشکیل دهیم؟ هر یک از بخش های صنعت، معدن و تجارت مشکلاتی از جنس خود دارند.

نگاه دنیا در حال حاضر به بخش تجارت کشورها است. وقتی ما در این بخش مشکل داشته باشیم طبیعی است که مازاد تولید خواهیم داشت. این مازاد را نمی توانیم بفروشیم چون استراتژی تجاری دقیقی نداریم و درپی آن سرمایه در گردش ما کاهش پیدا می کند.

من اطمینان دارم در چند ماه آینده باز هم مشکل بقای صنایع مطرح خواهد شد و در صنایع با مشکل نقدینگی و کمبود سرمایه در گردش مواجه می شویم
من اطمینان دارم در چند ماه آینده باز هم مشکل بقای صنایع مطرح خواهد شد و در صنایع با مشکل نقدینگی و کمبود سرمایه در گردش مواجه می شویم. در صورتی که با همین وضعیت فعلی در تصمیم سازی و تصمیم گیری پیش برویم این دور باطل همچنان ادامه خواهد داشت.

موضوع بعدی بحث انرژی است. ما در رابطه با الگوی مصرف انرژی هیچ برنامه ای نداریم. وزیر صنعت دولت آینده حتما باید برنامه خود را در موضوع انرژی ارائه دهد. در سال های آینده احتمال اینکه قیمت انرژی افزایش پیدا کند زیاد است. با توجه به اینکه صنایع ما به انرژی وابستگی دارند حتما باید وزیر صنعت برای یارانه انرزی صنایع و مشکلات بعدی آن برنامه مشخصی داشته باشد.

در جمع بندی باید بگویم به نظر بنده ایجاد تناسب بین تولید و تقاضا و ارتقا کیفی تولید، برنامه برای مصرف انرژی و تقویت بخش تجارت از اساسی ترین راهبردهایی است که وزیر صنعت دولت دوازدهم باید در بدو ورود به آن بپردازد.

آقای قیافه شما به عنوان فعال بخش صنعت و معدن توضیح دهید در حوزه معدن چه مشکلاتی از قبل وجود داشته و وزیر صنعت دولت دوازدهم باید در آغاز فعالیت بر چه بخش هایی تمرکز کند؟

قدیر قیافه: با توجه به صحبت های آقای حسن‌پور می توانم بگویم همین اشکال در بخش معدن هم صدق می‌کند. در بخش معدن و صنایع معدنی ما همین مشکل را داشتیم. اولین گام در آسیب شناسی این موضوع این است که بپذیریم که دنیا سالها پیش از موضوع تعدد در صنایع برای بهره برداری بیشتر گذر کرده است.

ما باید به دنبال صنایعی برویم که دانش محور و دانایی محور هستند و می توانند برای کشور ارزش افزوده فوق العاده ای ایجاد کنند. ما در کشور برای منابع انسانی خلاق که یکی از سرمایه های بزرگ در اقتصاد ملی است هیچ جایگاه مشخصی تعریف نکرده ایم.

یکی از بزرگترین ایراداتی که می‌توان عامل اصلی عدم تحقق برنامه های توسعه‌ای در دولت های مختلف می توان نام برد ناتمام ماندن آمایش سرزمین است. مشخصا می توانستیم با این آمایش تعیین کنیم که در حوزه دارایی های معدنی کدام یک از استان‌ها دارای استعداد و ظرفیت های بالقوه هستند. این استعدادها را می توان جاده، آب، برق، نیروی انسانی، انرژی و مواد اولیه مورد نیاز دانست. با این مشخصات می توانستیم نصمیم بگیریم در کدام استان باید کارخانه تولید فولاد احداث کنیم که هزینه ها و درآمدها با یکدیگر تناسب داشته باشد.

البته عمده این اشکالات به دولت گذشته بازمی گردد که بدون در نظر گرفتن این پیش شرط ها طرح ها و پروژه هایی را راه اندازی کرد که در حال حاضر بدون توجیه اقتصادی و عملیاتی است.

برخی کارخانجات در محلی راه اندای شدند که هیچ یک از این امکانات برای تولید را نداشت. در دولت دوازدهم باید جلوی این زیان ها را بگیریم. در بخش معدن هم این اتفاق افتاد. ما در معادنی سرمایه گذاری های سنگین کردیم که این معدن پس از رسیدن به بهره برداری نه تنها سودی برای بهره بردار و سرمایه گذار ندارد بلکه زیان ده هم است.

یعنی در شناسایی و اکتشاف اشتباهی رخ داده است و یا ظرفیت این معادن کمتر از میزان معرفی آن بوده است؟

قدیر قیافه:نه موضوع این است که شرایط بازار و قوانین رگولاتوری که دولت ها وضع کرده اند و قوانین خلق الساعه باعث عدم سوددهی معادن می شود.

به طور مثال ما زمانی که در دوران رونق هستیم و محصولات معدنی در بالاترین قیمت صادر می شود دولت عوارض صادراتی وضع میکند. در دورانق رکود هم این عوارض را طلب میکند. بالاخره معدن‌دار نمی داند این عوارض صادراتی به منظور تنظیم گری بازار است و یا برای توسعه اقتصادی کشور این عوارض وضع می شود.

در نهایت باید گفت در بخش معدن یکی از مهمترین نواقص، نداشتن استراتژی تجاری ۵ یا ده ساله در حوزه معدن است که طی این ده سال اخیر مخرب‌ترین آثار را در این حوزه از خود برجای گذاشته است.

حال اگر بخواهیم اولویت در این بخش را برای وزیر صنعت دولت دوازدهم معرفی کنیم تدوین نظام دقیق تجاری برای بخش معدن یکی از آنهاست. برخی قوانین و مصوبات دولتی به گونه ای تنظیم شده است که من به عنوان تولیدکننده در نهایت از این امر انصراف داده و از آن صرفنظر کنم.

یکی دیگر از آفات اصلی برای تولید نرخ سود بانکی است که در کناره گیری تولید کننده از مشقات آن سهم مهمی دارد. زمانی که تولید کننده می تواند سرمایه خود را در بانک بگذارد و ماهانه سود بالای ۲۲ درصد بدون مالیات و ریسک دریافت کند چرا باید خود را با قوانین و سخت گیری های تولید درگیر کند؟ این کار عاقلانه‌ترین کار است. دردسرهای بیمه و حقوق و دستمزد و مالیات و عوارض و... و. را ندارد و سود بیشتری هم نسبت به تولید عاید سرمایه گذار می شود.

تا زمانی که قانونگذاران برای سپرده های بانکی مانند همه جای دنیا مالیات در نظر نگیرند، این شرایط را همچنان خواهیم داشت و امیدی به بهبود تولید دانش محور و موثر در رشد اقتصادی نخواهد بود.

تا زمانی که قانونگذاران برای سپرده‌های بانکی مانند همه جای دنیا مالیات در نظر نگیرند، این شرایط را همچنان خواهیم داشت و امیدی به بهبود تولید دانش محور و موثر در رشد اقتصادی نخواهد بود

بانک محور بودن تامین مالی صنایع موضوعی است که وزیر صنعت در گام بعدی باید به آن بپردازد. این تامین مالی باید به هر طریق ممکن به بازار سرمایه منتقل شود تا از شر نرخ های بالای بهره بانکی و سود تسهیلات نجات پیدا کنیم. ما در کشور صنایعی را داریم که دائما باید به آنها پول تزریق شود تا سرپا بمانند. دولت تا چه زمانی می تواند به صورت دستوری بانک ها را وادار به حمایت مالی از این صنایع کند؟ صنعت خودروسازی یکی از همین صنایع است. اگر دولت و بانک ها از این صنعت حمایت مالی نکنند با همان دلایلی که آقای حسن پور گفتند مبنی بر عدم تناسب بین عرض۲ه و تقاضا و همینطور کیفیت پایین این صنایع چند صباحی بیشتر عمر نخواهند داشت.

این درد مشترک کل حوزه صنعت است. ابتدا باید به این موضوع رسیدگی کنیم تا بعد بتوانیم در مورد حوزه معدن تصمیم گیری کنیم.

پس در جمع بندی باید بگویم تکمیل طرح آمایش سرزمین و انتخاب و جانمایی درست صنایع و معادن، تدوین استراتژی اقتصادی و صنعتی و تلاش در بهبود فضای کسب و کار از طریق تعامل با قانونگذاران از مهمترین مطالبات بخش صنعت و معدن از وزیر دولت دوازدهم است.

آقای لاهوتی شما به عنوان رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در بخش تجارت و بازرگانی چه اقداماتی را برای وزارت صنعت ومعدن و تجارت دولت دوزادهم در اولویت می دانید؟ به نظر شما در حوزه تجارت دولت یازدهم اقدام مثبتی داشت یا خیر؟

محمد لاهوتی: اول باید بگویم متاسفانه در کشور ما نگاه به بازرگانی گاهی اوقات نگاه منفی بوده و از بازرگان یا تاجر به عنوان دلال یاد می شود در حالی که اگر به بازرگانی و تجارت توجه مثبت داشته باشیم بازرگانی ابزار توسعه صادرات و در کنار تولید صادرات محور است و هدف اصلی تجارت در اصل ارتقاء جایگاه کشور در بازارهای بین المللی و کسب درآمد بیشتر برای رشد اقتصادی کشور و در کنار آن کمک به بخش تولید برای فروش محصولات است.

فارغ از در نظر گرفتن اقدامات دولت یازدهم در حوزه تجارت و بازرگانی باید ابتدا آسیب شناسی کنیم که نخستین انحراف از مسیر اصلی در این حوزه چه زمانی رخ داد. در پاسخ به این سوال باید بگویم در سال های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی تفکری وجود داشت مبنی بر خودکفایی در جهت قطع وابستگی که هدف بسیار مهمی بود. از طرفی در دنیا بیش از ۷ هزار ردیف کالایی داریم ولی آیا کشور را میبایست در تمام زمینه ها خودکفا کرد؟ ایا ما باید بدون در نظر گرفتن ظرفیت های کشور، شرایط جغرافیایی و بطور کلی آمایش سرزمین تمام کالاها را خود تولید کنیم که موفق باشیم؟

قطعا اینطور نیست. برای نمونه به دلیل عدم توجه به فاکتور مهمی چون آمایش سرزمین امروزه در بعضی از صنایع با مشکلات جدی مواجه هستیم. به طور مثال ما صنایع آب بَری را داریم که در خشک ترین مناطق کشور راه اندازی شد و یا صنعتی را داریم که هزینه های حمل و نقل آن بسیار بالاست و در دورترین فاصله از مرزهای صادراتی در حال فعالیت است.

در دنیا کشورهایی را می بینیم که به دلیل توجه به وضعیت کشور خود در اگر کسی بخواهد برای صنعت سرمایه گذاری کند هزینه ها و عوارض به قدری بالا است که سوددهی صنعت به صفر می‌رسد. تحمیل هزینه های گزاف به دلیل این است که با توجه به شرایط خود، مزیت کشورشان را در تجارت و بازرگانی و خدمات دیده و کشور را اداره می‌کنند. به همین دلیل ما می بینیم امروز سهم کشورهای بسیار کوچک از نظر وسعت و جمعیت بسیار کم در اطراف ما در اقتصاد جهانی چندین برابر کشور بزرگی مانند ایران است.

یکی دیگر از موضوعات مهم این است که دولت ها یکی بعد از دیگری اصرار بر این داشتند که ما در تمام بخش ها خودکفا شویم. سالهاست که با ابزار بالا بردن تعرفه و بستن واردات خواسته اند از بعضی صنایع حمایت کنند مانند خودرو. درهای ورود خودرو را بسته ایم وتعرفه های بسیار بالا بر آن وضع کرده ایم تا از صنعت خودرو حمایت کنیم و خودروساز شویم. اما امروز می بینیم که کشورهایی که سالها پیش همزمان با ما شروع کردند الان در دنیا چه جایگاهی در خودروسازی دارند و ما درچه جایگاهی هستیم. تولیدات خودروسازی ما در داخل کشور هم طرفدار و متقاضی ندارد.

اگر دولت واقعا به کاهش تورم از ۴۰ به ۹ درصد اعتقاد دارد چه دلیلی دارد که بانک ها ۱۸ درصد سود پرداخت کنند؟ ما خودروسازی را تبدیل به یک تابو کردیم و نگذاشتیم کسی درباره زیان ده بودن آن سخنی بگوید. صرفا برای اینکه این صنعت اشتغال ایجاد کرده است. خودرو در صنعت، ارز در تجارت، تعرفه وارداتی در بحث حمایت از تولید، نرخ تسهیلات و سود سپرده در جدب سپرده های بانکی همه و همه تبدیل به تابو شده است تا ما در اقتصاد روز به روز از مسیر درست منحرف شویم.

اگر دولت واقعا به کاهش تورم از ۴۰ به ۹ درصد اعتقاد دارد چه دلیلی دارد که بانک ها ۱۸ درصد سود پرداخت کنند؟ تازه این سود سود اسمی است در حالی که به طور واقعی بانک ها همه بیش از ۲۰ درصد به سپرده ها سود پرداخت می کنند. من مانند آقای قیافه نمی گویم از سپرده ها مالیات دریافت کنیم، اما حداکثر نرخ سود سپرده گذاری باید متناسب با تورم باشد. یعنی قدرت خرید کسی که پول خود را در بانکی سپرده گذاری کرده است نباید بعد از یک سال کاهش پیدا کند.

از همین جا انحراف دوم آغاز شده است. بهره‌وری روز به روز پایین تر آمد. کیفیت تولید کاهش پیدا کرد. صادرات توان رقابت خود را از دست داد. برای نمونه آقای حسن پور اشاره کردند که ما نمی توانیم با قسم دادن از مشتری داخلی بخواهیم تولید داخلی را بخرد. اما بازارهای بزرگ ۳۰۰ میلیارد دلاری در اطراف کشور ما وجود دارد که در صورت بهبود تولید میتوان از ان به بهترین نحو استفاده کرد.

وقتی کیفیت کالاهای داخل حتی پاسخگوی سلیقه و نیاز مشتری داخلی نیست چگونه میتوان به صادرات آن فکر کرد؟

محمد لاهوتی:دقیقا موضوع همین است. به شرط اینکه تولید ما قیمت رقابتی داشته باشد. قیمت رقابتی را چگونه می توان تعیین کرد؟

واقعی بودن نرخ ارز، افزایش بهره وری استاندارد سازی کیفیت و ماندگاری در بازارهای صادراتی شاخص هایی هستند که ما در تولید داخل به هیچ یک از آنها توجه نمی کنیم. ما در محصولات غذایی توان خوبی داریم، اما قیمت تمام شده تولیدات غذایی ما اجازه تصرف بازارهای خارجی را نمی دهد.

نرخ ارز همانطور که گفتم برای تمام دولت ها یک تابو بوده و علی رغم وجود قانون ولی هیچیک از دولت ها اجازه واقعی شدن نرخ ارز را ندادند.

ما به عنوان کشوری که بیشترین تعداد برنامه های اقتصادی و کمترین اجرا را داشتیم، همواره با این رویکرد حفظ قیمت ارز به صورت دستوری تمام فرصت های صادراتی را از دست داده ایم. درکنار دولت ها مجلس نیز برای اجرای این برنامه ها در واقعی سازی نرخ ارز اقدامی نکرد.

پس درجمع بندی باید بگویم شاید بخشی از اقداماتی که وزارت صنعت دولت دوازدهم باید در ابتدای فعالیت به آن بپردازد ولی قبل از ان پذیرفتن فاکتورهای علم اقتصاد را باید پذیرفت برای نمونه نمیتوان تورم ٢ رقمی داشت ولی نرخ ارز ثابت را مبنای کار قرار داد. اگر قیمت تمام شده تولید در کشور ما واقعی و رقابتی شود در بخش صادرات نیز می توانیم در منطقه و دنیا جایگاه واقعی خود را پیدا کنیم.

کلیدواژه:

وزیر صنعت دولت دوازدهم | صنعت دولت دوازدهم | آمایش سرزمین | آقای حسن پور | معدن و تجارت | عرضه و تقاضا | نظر گرفتن | رشد اقتصادی | ما به عنوان | بخش معدن | برای تولید | وزارت صنعت | باید بگویم | تناسب بین | سپرده ها | هزینه ها | بخش صنعت | نرخ ارز | بانک ها | دولت ها | بخش ها

عکس/ حضور گسترده هواداران بادران در آزادی مسئولان با خطر نفوذ انگلیس در کشور هوشمندانه برخورد کنند ورود گوشت گوزن به سفره ایرانی‌ها هدیه «اردوغان» به هواداران پرسپولیس/ پرونده طارمی بسته می‌شود! دولت و مجلس از کشاورزان حمایت کنند/ توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست list ورود «ببرهای شب» به سوریه روایت حادثه تلخ اشترانکوه از زبان نجات‌یافتگان؛ ماجرای اشتباهی که جان ۹ کوهنورد را گرفت+ عکس حواشی والیبال بانک سرمایه 0-3 لوبه ایتالیا لگوی bat man : ماشین لیدلر آموزش خیاطی به روش نیوتکنیک - دوخت رولباسی دوج چلنجر 2018 شتاب سریع و صدا - لوازم کار موزیک بسیار زیبا گونه از امیر عباس گلاب پشت صحنه The Hobbit Movie قسمت 08 یکی از فرماندهان تیپ فاطمیون که زخمی شده، اما به عقب بر مبانی طراحی داخلی - قسمت 17 دابسمش مرجان گلچین... راه کار های اسلایم دابسمش جدید مرجانه گلچین رسید اصلا انگار خود مرجانه گلچینه كه كشف حجاب كرده حمله ببر سیبری به شیر در باغ وحش تمساح، جمجمه گوزن ویلدبیست را خورد کرد. دابسمش آمریکایی های خبیث و امام زمان (64) مبانی طراحی داخلی - قسمت 18 ✅قسمت سیزدهم: کرم پاک کننده صورت کلینزینگ دئوفرای اُل دابسمش بامزه #محسن بروفر از گزارش #عادل فردوسی پور در دیدار تیمهای #پرسپولیس و #الاهلی دابسمش مبین(جیگرت دراد میلیاردر میشود) دابسمش تماشایی از مهرداد ومیلاد حبیبی گل های برتر فیفا ۱۷ التیمیت تیم( مهدی عجولی) مبانی طراحی داخلی - قسمت 19 دابسمش جالب از محمد ربیعی فر سخنرانی منصور نظرى علیه فساد در قوه قضائیه پلیس آذربایجان غربی کودک سرطانی را به آرزویش رساند تزئین کوکی بارویال آیسینگ چرا صفحه درباره ما مهم است ؟ وقتی معلم تو کارگاه نباشه همین میشه دیگه (کلیپ رحمان) پشت صحنه فیلم godzilla- نهایت سرعت405موتور زانتیا پشت صحنه فیلم godzilla نمایان شدن چشمه بدبو و اشتعال زا بعد از زلزله کرمانشاه پشت صحنه فیلم deadpool سخنان مقام معظم رهبری پیرامون مسئله اربعین تصورات دخترا از مادر شوهر قبل و بعد از ازدواج تفاوت قبل از ازدواج و بعد از ازدواج توضیح بازی ها معرفی کانال(GEAM AG ) سرزمین من - چابهار - 1 حقوق كارآفرینی|امضاء اسناد و قرارداد|حقوق به زبان ساده نیم نگاهی به برنامه آموزشی قرارگاه در تابستان نماهنگ ۳ زبانه «محمد»(ص) از حامد زمانی سریال آشوب!!! (پارت ۱) اموزش اسلایم خیلی آسون کانال تلگرامیه ما شروع شد ! شرح کامل حادثه مدفون شدن کوهنوردان مشهدی قسمت جدید اجرای حامد آهنگی در مورد معادل های فارسی کلمات انگلیسی انتقاد میکند معایه نکردن یک دختر اسلایم گل رز لمس ابریشم ✅قسمت پانزدهم: کرم روز هیدرو لیپید کلینزینگ دئو فرایاُل واکنش مرجانه گلچین به دختری که ادایش و در می آورد پشت صحنه فیلم Cinderella لانچ تریلر نسخه نینتدو سوییچ بازی Enter the Gungeon پشت صحنه فیلم The Martian مادرم رفت...! اسلایم های من برای مسبقات اسلایم کالاف دیوتی با جی تی ای سن اندرس ، پارت1 موزیک ویدئو جدید عماد طالب زاده به نام کجایی گروه سیزدهم - قسمت سوم - سنتی - 96 برنامه نود دوشنبه 20 آذر / بیست آذر ماه 1396 دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت یازدهم با زیرنویس در کانال های تلگرامی کنکوری چه می گذرد؟ عجیب اما واقعی! آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۵ این دابسمش رو ببینید. از خود مرجانه گلچین بیشتر شبیهشه جدید ترین دابس مش باران فتو کلیپ راهپیمایی اربعین حیوان های خانگی من دیدار دانشجویان با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گوشی باربی ساخت خودم. آموزش.... مرور اتفاقات نیم فصل اول لیگ یک 96/09/24 نمونه اسکن از قبر با ای ایکس پی 4500 تخت دو طبقه باربی ساخت خودم.آموزش... ماکان بند جشن جهانی شدن گلیم سیرجان میكشیم - حامد زمانی دابسمش وحید خزایی سرزمین من - چابهار - 2 اسلایم مریخی یا همون متالیک رنگ کردن اسلایم(عالیهه) گیم پلی بازی Vector 2 اندکی تغییر در تیتراژ کانال SEPEHR CRAFT آهنگ مرگ بر آمریکا باصدای حامد زمانی آهنگ «برد غیرت» با صدای حامد زمانی آموزش ساخت پاپیون پارچه ای بالا بودن علم شهدای دفاع مقدس در کربلای معلی موز اسلایم توضیحات چطور در هر موقعیتی در زلزله، از خود محافظت کنیم؟ ۵ عضو زائد بدن که دلیل داشتن آنها را نمی دانید Top 10 Farsi سیزدهمین جلسه عصر علوم انسانی - امیرحسین سادات فیلم بابادوک دوبله فارسی ✅قسمت نهم: ژل تمیزكننده كلیربالانس فرای اُل مشاوره رایگان : 02166028126-زیست حرف آخر آموزش لینوکس اوبونتو Linux Ubuntu اینم داستان بچه های با نمک بسته باغبانی میشا در یک نگاه رکورد جهانی بزرگترین موشک کاغذی مبانی طراحی داخلی - قسمت 16 اسلایم سفید ۲ کیلویی جدیدم دانلود رایگان فصل دوم مستند گرند تور The Grand Tour Sea Babak Jahanbakhsh - Havvaye Man (بابک جهانبخش - حوای من) آموزش انیمیشن حرکت چشم در نرم افزار فلش کسب رتبه اوّل گروه همنوایی شمیسا - جشنواره ترنّم آسمانی ساعت جدیدم منظومه شمسی جدید خط چشم کت گلدن رز رستوران دالیدا جلا دادن چاقوی زنگ زده آموزش ساخت صابون اموجى کاشت آناناس در گلدان شهر پلوودیو - کشور بلغارستان ملیکا تهامی گلایه شهروندان اروشکی از وضعیت نامناسب مدرسه کانکسی تعرض وحشیانه به دختر ساده لوح ایرانی، عاقبت اعتماد به دوست پسر اینستاگرامی! پسر دیوانه انجمن فلسفی آگورا Ghelghelak فیلم کامل سینمایی کمدی قلقلک فصل پنجم - فرار از زندان - قسمت 8 نی همونه خلاصه و حواشی برق جدید شیراز 2-2 خونه به خونه برترین های هفته 17 لیگ دسته یک واکنش مرجانه گلچین به دختری که ادایش و در می آورد خلاصه بازی برق جدید شیراز 2-2 خونه به خونه اسلایم های من دابسمش چرا رژ لب زدی ؟ مسابقه لگو زیبا مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور دستگیری فردی که از بازیکنان سرباز کلاهبرداری می‎کرد! حمید هیراد در برنامه دورهمی عشق اجاره ای Sound Track تریلر سینماتیک شروع نسخه آنلاین Street Fighter V تریلر اعلام انتشار بازی Nine Parchments معرفی ردیاب ارزان وحرفه ای ۰۹۳۶۰۶۱۹۴۵۰ تریلر بازی جذاب Cuphead 2018 کلیپ طنز تربیت امیرعلی بغیاز منالیل چویین تقدیر وزیر بهداشت از یانگوم داستان (ذوالقرنین) سوره کهف زن و شوهرها این دو نقش را بازی کنند! - استاد پناهیان میوزیکالی مکنزی زیگلر سرور هاماچی ماینکرافت من با همراهان شهید وحید فرهنگی والا تریلر معرفی بازی Regalia: Royal Edition 10 ایده اسنک و دسر برای مهمانی ها - آسان و خوشمزه دوره آموزش کامل تکنیک های AJAX استعاذه - جلسه پانزدهم - اقسام سه گانه امور تو همانی که دلم لک زده لبخندش را .. حسن خلج ..بیت الرضا توپ زد استرس عالی ساخت خودم آموزش معرفی صندوق و تنخواه در نرم افزار هلو موزیک ویدوئو فکرمو صدامو از سینا خدادی موزیک ویدوئو چشمام پر از اشکه از سینا خدادی گوسفند جلوه های ویژه vfx gen reel ✔اجرای زیبای ترانه شوخی مگه با صدای زیبای حمید هیراد صداگذاری جواد جلوه های ویژه Digital Environments Making Of از رمبو،سرسخت تر ! / بازی ایرانی فریاد آزادی (تنگستان) منالیل شاباد و کرمانشاه جلوه های ویژه Brazuca مهران مدیری، خدایا غلط کردم، نمیدونستم جلوه های ویژه Bunyanfield Breakdown سازه ى برنا براى مسابقه دوم كانال راوى پارت دو دندان چگونه عصب کشی میشود .::. kiddental.ir حجت الاسلام دارستانی .. بحثی زیبا در مورد پدر و مادر منالیل شاباد امیرعلی حاج حسن بهرامی-زینبیه اعظم زنجان-آذر آیی 1396 آنباکسینگ هیتمن استیل بوک ادیشن آهنگ توپ رضا صادقی /کلافم شوخی با گربه مرحله huose partyدرgta sa تزیین طالبی کدوم لقب بیشتر به کلر میاد سالاد میوه - مخصوص شب یلدا اولین میکس من از رزیدنت اویل ۴_بخش مبارزه با غول آموزش آنلاین بازی کردن در ماینکرافت(درخواستی) 8ایده دسر شکلاتی در خانه - آسان و خوشمزه پشت صحنه بازی The Inpatient تریلر بازی InnerSpace تریلر گیم پلی بازی Dustoff Heli Rescue 2 تریلر فصل دوم (پایانی) Minecraft: Story Mode هک جم و سکه کلش رویال 100% تضمینی قسمت 28 - یک نبرد دوستانه با بالون هک سرور رویال تضمینی و تست شده سمپ [وات د هل ?] [قسمت اول] فیلم ازمن دربازیcallof duty3MW مهارتها و استراتژیهای بازی EXTINCTION ارتباط هر 7 فصل بازی American Horror Story بازی من در MW3call of duty stronghold3 قلعه 3 آموزش اسلایم بدون چسب و پودر بوراکس گیم پلی از بازی Shadow Fight 3 لگو باب اسفنجی قسمت دهم(مهمونی)پارت٢ 30 تا بسته برنزی در بازی زولا/Zula تریلر جدید بازی Lost Soul Aside ماین کرافت لطفا نظر بدید لگو باب اسفنجی قسمت دهم(مهمونی)پارت٣ فیلم فراریHD 2012 دوبله فارسی هیجانی فیلم کره ای مسافر زمان دوبله فارسی فوتبالیست ها فیلم سینمایی مستربین فیلم سینمایی شکارچیان شب دوبله فارسی سریال کره ای متشکرم دوبله فارسی | پارت 6 سریال تلویزیونی افسانه جومونگ | پارت 84 بدری لشکر ۴ اسلامی امارت سریال تلویزیونی افسانه جومونگ | پارت 83 انیمیشن بتمن: شوخی مرگبار 2016 با دوبله فارسی آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۹ آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۱۰ فیلم هندی ISHQ با هنرنمایی کاجول و امیرخان سریال تلویزیونی یوسف پیامبر | پارت 25 سریال تلویزیونی لیسانسه های 2 | خلاصه قسمتهای 9 تا 15 قسمت دوم برنامه دورهمی فصل سوم،مهمان برنامه حمید هیراد خواننده مطرح کشور. انیمیشن مایا زنبورعسل-دوبله فارسی | Maya the Bee Movie حمید هیراد، خواننده محبوب و خوش صدای پاپ در دورهمی مولتی پلیر بازی PUBG پارت 3 - تورج و حسین - مپ جدید لیث السعدی خواننده عراقی راک در برنامه The Voice فیلم سینمایی ماسک (1994) / دوبله فارسی قسمت اول دورهمی فصل سوم،با حضور محمد رضا شریفی نیا. فیلم سینمایی جدید اکشن و کمدی جکی با دوبله فارسی سریال روزی روزگاری قسمت یازدهم سریال روزی روزگاری قسمت ۱۰ سریال روزی روزگاری دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت ششم با زیرنویس دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت دوازدهم با زیرنویس دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت سیزدهم با زیرنویس دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت چهاردهم با زیرنویس سریال تلویزیونی افسانه جومونگ | پارت 85 دعای ندبه - حاج عباس حیدرزاده -مسجد مقدس جمکران96.9.10 گیم پلی بازی Uncharted 4 - قسمت دوم | فرار از زندان؟! فیلم هندی اسم من خان دوبله فارسی فیلم هندی خشم دوبله پارسی اموزش کامل بازی رزیدنت اویل۱ نسخه ریمک آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۷ دورهمی قسمت دوم فصل سوم - مهمان حمید هیراد علاقه عجیب و شدید حیوانات وحشی و درنده به برخی انسان ها دیدنی ترین گل به خودی های فوتبال فوتبال 120: گل به خودی های جالب و بامزه دنیای فوتبال بازی جدید - گیم پلی - Life Is Strange تیزر موشن گرافیک گروه پزشکان متخصص مهر و ماه معرفی بازی - گیم پلی - Gorogoa کلات قلعه هشنیز 2 ریاضی کنکور موسسه حرف آخرحل تست ترکیب توابع منتظری کنایۀ رشیدپور به روحانی به سبک میرسلیم پک ۴ تایی اسلایم عالیه زبان کنکورموسسه حرف آخرصفت مفعولی و فاعلی استادمحمودی زبان کنکورموسسه حرف آخرقواعد زبان استادمحمودی ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس میکس بسیار غمگین با آهنگ کجایی پورسعید آهنگ و ترانه شاد شاد کودکانه اسلایم سبز آبی اخبار شبانگاهی امشب! زبان کنکورموسسه حرف آخر لغات2 استادمحمودی اسلایم عالی صورتی گیر کردن کاغذ پرینتر اسلایم شفاف ریاضی کنکور موسسه حرف آخرتدریس درجه2 استاد منتظری کلات قلعه هشنیز جدید اهنگ کوردی بزران با صدای زنده یاد رضا سقایی اسلایم های دونه برفی رنگارنگ ترانه و شادکودکانه قصه های زیبای برنامه کودک خاله سوسکه 10 گل خاطره انگیز تاریخ منچستریونایتد تعداد افراد فوتی در جاده های جهان طبق گزارش سازمان بهدا آهنگ و ترانه شاد کودکانه گنجشگک اشی مشی تریلر فیلم The Beguiled 2017 زیست کنکورموسسه حرف آخر مبحث زنبور زبان کنکورموسسه حرف آخرگرامر درس 5و7سال چهارم محمودی زبان کنکورموسسه حرف آخرگرامر درس سوم سال چهارم محمودی عکس پروفایلم چه شکلیه؟ تریلر سریال Mech-X4 از سایت GoGoMovie معرفی بازی - گیم پلی - FEZ راهنمای جامع رفع ارور 1009 آیفون و آیپد مصطفی اصغری.داران شما چندبار شکست خوردید؟ پیش پرده || آخرین تریلر فیلم The Commuter 2018 GOSHE FEEL | گوش فيل ترین های فوتبال اروپا در هفته گذشته جنگ جوی امتحان فوتبال 120: ترین های فوتبال اروپا در هفته گذشته 96/09/23 دابسمش فوق العاده خنده دار دختر جوان اینیستاگرام! چجوری رابطه جدیدشو بهم بزنیم... اهنگ پونی ها (پس چشماتو باز کن و ببین) بداهه نوازی در دستگاه همایون | محمد ممیوند شتاب رنو کپچر ابدولی اجاره خودرو (سامی رنت) samirent دوبلم(⁦^_^⁩)که خیلی خوب شده نظر بدید لطفا وقتی بابات همه تقصیرارو میندازه گردنت معرفی بازی - گیم پلی - Edisi kangen کلات هشنیز شتاب کپچر اسفاده ی نا بجا از آنتی بیوتیکها خطری جدی برای سلامتی کاور 970 کرانبری کمپانی اورافول آلمان اهنگ رینبودش شمارش ستاره ها کاور 970 اوراکال کرانبری دختر رپر افغان کاور ضدخش سمفونی اوراکال کاور مشین اوراکال سمفونی نظرسنجی¿¿¿¡ زبان کنکورموسسه حرف آخر زبان استادمحمودی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر شیب شناسی استاد منتظری اسلایم چی میگه آموزش اسلایم توضیحات مهم حمید هیراد در دورهمی پنج شنبه شب سرزمین من هشنیز SVI_ایجاد vlanو ارتباط بین آن ها_VTP اخبار خودرو - مشخصات کلی - Nissan Micra اخبار خودرو - پورشه موزه ای 911 جام جهانی روسیه 2018 جازده... آموزش اسلایم بدون بوراکس آهنگ و ترانه شاد کودکانه حسنی و بز بز قندی قصه های حسنی تریلر بازی Teenage Mutant Ninja Turtles Portal Power خریدکتاب قطعه های ساده و آشنای فیلم در Radiftv.com هاپکیدو دیدگاه استاد عبدلی در مورد کلات قلعه منتخب تیم ملی 98 به دعوت امام رضایی ها در کرمانشاه محمود کریمی & چه محرمی شد امسال مجید در gtav میکس بسیار جدید و غمگین با آهنگ کف خواب مهراب مجید بنی فاطمه هاپکیدو دوبله من از جادوگر سفید برفی آموزش راه اندازی M.2 RAID بر روی مادربرد MSI نی همونه مصاحبه با کریستیانو رونالدو در مراسم توپ طلا 2017 نحوه حذف نیترات و سایر سموم محصولات كشاورزی. کاراکتر حرفه ای و قابل استفاده در تیزرهای تبلیغاتی اخبار خودرو - خط تولید - جیپ چروکی 2018 راز پولدار شدن در جی تی ای مدل چهره ترکیبیه سه تا از کاراکتران رزیدنت اویل اخبار خودرو - مشخصات کلی - کیا استونیک 2018 منتشر شده از مصاحبه سلنا گومز در بیلبورد 2017 پارت۱ ماجرای عاشق شدن محمدرضا شریفی نیا شادی و سعادت ماجرای ازدواج مجدد محمدرضا شریفی نیا و رز رضوی واکترو فارسی GTA IV - قسمت دوازده - همکاری با Brucie اجرای زنده زیبای حمید هیراد در دورهمی منتشر شده از مصاحبه سلنا گومز در بیلبورد 2017 پارت۲ هوش مصنوعی گوگل یک سیارۀ گم شده را کشف کرد دانلود پروژه افترافکت جدیدترین مدل اسلایدشو هارمونی هواسرده تصمیم نظام در رابطه با مذاکرات موشکی چیست؟ خلاصه والیبال لوبه سیویتانوا ایتالیا 3–0 بانک سرمایه میکس چند انیمیشن-love the way you lie (ساخت خودم) ⭕️ افشای یکی از اسرار عجیب پشت پردۀ #برجام توسط موگرینی کلیپی از گل تیم بنیاد و استراحت بین دو نیمه در سال 82 فوتبال 120: گفتگو با کریستیانو رونالدو در حاشیه مراسم توپ طلا مدل موی کوتاه زنانه 2018 نگرخی داداش باربی یک فیلم عالی از من ودوستام Predator در آپدیت جدید بازی GHOST RECON WILDLANDS میکس بسیار غمگین با آهنگ غمناک و غمگین ایرانی تریلر کنترلر جدید PS4 با نام HORI کوروش کبیر بهترین فیلم های اکشن 2017 به انتخاب IGN سومین تریلر فیلم The Commuter 2018 مشاور املاک کیاشهر هشدار دکتر حسن عباسی به دولت روحانی درباره مذاکره موشکی ندای حق عروسی مذهبی آیتم آخر برنامه ۰۹۱۲۷۰۰۹۹۸۳ وزیری انیمیشن جدید 2017 لذت دریانورد 16+ مجموعه طنز مستربین - قسمت 7 مجموعه طنز مستربین - قسمت 8 کلیپ گرند مستر هان رئیس فدراسیون جهانی هاپکیدو در خصوص نمایندگی استاد ضیایی پور ضربه فلیپینی توسط استاد ضیایی پور ریاست هاپکیدو ghf ایران وقتی سلنا گومز یکی از طرفداراش رو سورپرایز کرد2017 ورود خرس قطبی وحشی به قایق دانشمندان اجرای تکنیک دفاع شخصی هاپکیدو توسط استاد ضیایی پور ریاست هاپکیدوghf جمهوری اسلام ترسناک است!!!!! قیمت و ازدواج جدیدش با دختر سرایدار آهنگ زیبای حمید هیراد در دورهمی3 آهنگ دوم و زیبای حمید هیراد در دورهمی3 غذای باربی ( ساخت خودم و کشف خودم سامسونگ گلکسی S9: رندرهای جدید! بروسلی اجرای زنده قمیشی-غروب توسط بهرام رجبی Bahram Rajabi انگری بردز (دوبله فارسی) قسمت 3 ، فصل 2 کشف کارگاه خیاطی داعش با پارچه های ارسالی عربستان سوریه فان فوتبال 120 (بخش دوم) تریلر بازی Orbital Racer لامصب تو یه شب چیکارا که نمیکنه تیزر مستند «خورشید» بیمه عمر پاسارگاد و تامین اتیه فرزندان پنجمین تیزر تبلیغاتی اندروید ۸ (oreo) شیک سونی V90 | قیمت شیک سونی V90 در بانه آنلاین برنامه طنز دورهمی 3 - 538 شدو بن قسمت اول (نبرد با اندروچیز) مراسم سنتی "ساز و نقاره" و "داربازی" در بنارویه PS4 vs Xbox One مقایسه کنسولهای بازی جایزه چراغ 95- موسیقی رسم نمودار خطی در اکسل سلنا و هاسکی ٢ چند تا از چیز هایى كه چند وقت پیش خریدم(توضیحات مهم) صداگذاری بامزه یزدی روی این وروجک نمایش بازی Detroit: Become Human در PSX 2017 اولین تریلر رسمی انیمیشن spider man تیتراژ جدید ابعاد اهن اگه دلتون میخاد ادامه بدیم تقدیم به دنبال کننده هام آموزش بازی قاتل باطل فوتبال 120: اتفاقات جالب فوتبالی هفته - بخش دوم 96/09/23 انیمیشن جدید 2017 / Last Call پیاده روی سلنا و جو مرۆڤایه تی - هه وال قامیشلوکی - کلهر آهنگ زیبای (باتو قهرم من ) با صدای علی جروند رحمت خداوند نسبت به بندگان - شیخ علی جلالی هیچ وقت با راننده یک بیل مکانیکی در نیفتید فضیلت تلاوت قرآن - شیخ موسی بازماندگان مجموعه پلاس ایران فان با irxgame قسمت 1 عکس هایی از خودم قصر حیوانات دیزنی جدیدم فوتبال 120: خارج از دید 96/09/23 شدوبن قسمت دوم ستارگان خارج از دید دنیای فوتبال (96/09/23) شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی نیا از کجا شروع شد؟ اهنگ افنف مجموعه پلاس ایران فان با irxgame قسمت 2 مجموعه پلاس ایران فان با irxgame قسمت 3 آرایش لب-لب هایی بزرگ تر با مواد طبیعی ازدواج های پیامبر صلی الله علیه وسلم - شیخ محمد رحیمی فرهنگ زندگی در پرتو قرآن و سنت - دکتر صلاح الدین جوهری برنامه درس عملی میراث فرهنگی , پرنده نگری همسر خوب نشانه توفیق الهی - شیخ محمد رحیمی تریلر اکشن فیلم سینمایی The Commuter 2018 موچ جایزه چراغ 95- برگزیده یک عمر ترویج علم کلیپ مختصر زندگی ابوبکر صدیق رضی الله عنه میکس هندی بسیار غمگین با آهنگ غمگین و احساسی نماز تراویح مسجد جامع اهل سنت وجماعت بندرعباس نقش والدین در تشویق فرزندان عباس بلوچ نمایش SoulCalibur VI در مراسم PSX 2017 بدنسازی به زودی نتیجه اعتراض به راننده بیل مکانیکی این بزرگترین ترول هست!! - ComedyShortsGamer نی همونه دروغ هایی که ظریف در زمان برجام می گفت❗️ جایزه چراغ 95- دانشگر مروج علم گزیده ای ازهمایش دانش آموختگان مدرسه علوم اسلامی اهل سنت وجماعت بندرعباس - یادواره حاج ابراهیم عباسی ماکام بند کار خودمه ایده هایی برای زندگی آسان کلیپ خنده دار گزیده ای از همایش حافظان قرآن شهرستان بندرعباس صلح نامه عمر فاروق رضی الله عنه - شیخ محمد حسین محمدی جایزه چراغ 95- مروج علم سال 10 حمله بیل مکانیکی و لودر به ماشین ها بابا سونیک رو واسم خراب نکنید - PewDiePie Okami HD تریلر بازی سلوا جون لطفا نگاه کن مشتری و تأثیر آن در حیات زمین نمایش Monster Hunter World در مراسم PSX 2017 جان فونتين - خواننده بریتانیایی مسیحی که دعوتگر اسلام شد! نمونه پانل اجرایی دوره سه روزه آموزش اپوکسی سه بعدی جایزه چراغ 95 - توضیحی در باب جوایز چراغ تعجب ازشدت اثرات بسیارمثبت آدامس بر روی قلب و دندان ها پیام جدید داعش به ترامپ و نتانیاهو (گردنتان را..) سوریه گیم پلی gta v در ps4 خیمه سوزان بهادربیگ شاگردان آینده دار استاد محمدحسین قنبرپور حمید هیراد در دورهمی چرا غیبت می کنیم؟ کلیپ مخصوص شادی ایام عیدالزهرا این خره واقعا خنده داره تریلر سریال The Fosters در سایت GoGoMovie تریلر فیلم داستان پلیس 6 - Police Story Lockdown 2013 نواختن حرفه ای اهنگ شادمهر بنام عادت توسط جواد منتظری۰۹۱۷۷۰۱۶۸۹۲ لگوی hover craft : قایق موتوری شماره ۲۸ شاگردان آینده دار استاد محمدحسین قنبرپور محسنی اژه‌ای دردیداربا دانشجویان «سوت بلبلی» می‌زند! گوشه گوشه مملکت رو بدبختی گرفته تجمع و سخنرانی پرشور کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه در سومین روز اعتصاب شعار باز نشسته ها : حقوق باز نشسته زیر عبا ست امروز دکلمه زیبا دی ماهی... گروه نمایش زنجیرباف نی همونه.اصغری برنامه طنز دورهمی 3 - 539 به این میگن آموزش روان و ساده ریاضی(مبحث حدوپیوستگی!!) ایزی پک تجربه ای متفاوت فانوس سبز با د آبله فارسی تهدید مردم و دختران به اسید پاشی توسط «صفایی» بسیجی مشهور‼️ مگه خوشکل تر ازین داریم کلیپ مخصوص شادی ایام عیدالزهرا این پسره خیلی بامزه هست حذف کاتاف و ریمپ پارسELX خرس در مقابل گرگ هوش مصنوعی و داده های ناسا برای کشف سیاره هشتم صداهای ممنوعه بشنویم : آواز خوانیِ جمعیِ زنان سخنان شجاعانه الهه خدایی در روز دانشجو دانشگاه ارومیه فانوس سبز۲ باب اسفنجی کارتون نیروی انتظامی برای مصادره پارچە روی گاری هفت تیر میكشە انیمیشن جدید 2017 لذت دریانورد 16+ کارتون سندباد انیمیشن ها حضور حمید هیراد در برنامه دورهمی مهران مدیری هنر جویان نانچیکو از کشور های مختلف نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس راه های طبیعی درمان سنگ کلیه نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس stronghold3 قلعه 3 نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس تریلر سریال Animal Kingdom از سایت GoGoMovie برنامه طنز دورهمی 3 - 541 تست کیفت 09102191319 apple iphone x10,8plus,7,7plus مستند نابودی جهان با ده اتفاق با دوبله فارسی - قسمت 5 ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس بازی وحشیانه که توسط این گروه ابداع شده بلوچی شعـــــــــــــر نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس مرد عنکبوتی در باشگاه کاراته نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس بلوچـــــے گاںـــــــــا نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس ♪ آهنگ ♥ عاشقانه ♥ میکس ♥ احساسی ♥ زیبا ♫ تریلر سونیک فروسنز اندروید FFA کالاف برگشته؟ - Ali-A مواظب اوضاع یمن باشید! نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس سحر قریشی : مخالف حضور زنان در ورزشگاه هستم اسلایم ترکیبی #درخواستی کافه استاتیرا پرکن مواد غلیظ برنامه طنز دورهمی 3 - 542 استاد زرّین | ماجرای پیوستن زهیر به اصحاب سیدالشهداء(ع) نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس سیستم دید در شب فیلیپینی خواننده ها از این نما اموزش مدcleoبرایgtasa عکس های خودم خنده دابسمش اجرای زیباوپرهیجان ازعلی جعفرپناه درشهرستان کلات نادر_چرم نو استاد قاسمی | صاحب زمین حجت خداست اسلایم ترکیبی آبی و قرمز و سفید #درخواستی سخنان خیار و گلابی پارت 1 هک تلگرام تمرینات قدرتی باشگاه حیدرکرار پنج بازی برتر x box 2017 تصنیف دوش دوش - با چند اجرا حذف یارانه بیش از 30 میلیون نفر در بودجه 97 حجت الاسلام والمسلمین سیدتقی رضوی سرودی زیبا و مفهومی اسلایم ترکیبیی دونه حبابی #درخواستی به این میگن آموزش روان و ساده ریاضی(مبحث حدوپیوستگی!!) تلوزیون سامسونگ مدل SAMSUNG UN43KU7000 ویدیویی قدیمی از کمک تسلیحاتی ترکیه به داعش در سوریه دابسمش عالیه اسلایم ترکیبی رنگی #درخواستی اشیاء بجا مانده از رسول الله در چند موزه مبانی طراحی داخلی - قسمت 1 اعتراض نماینده شادگان حرکات دیدنی پارکور آموزش ساخت جلوه های ویژه و صحنه های ترکیبی در افتر افکت استاد زرین | داستان پیوستن زهیر به کاروان سیدالشهداء(ع) خداحافظ مرگ ناگهانی تکواندوکار ترکیه ای در حین مسابقه اجرای زیبا ازعلی جعفرپناه خواننده کرمانج دربرنامه هنرپنجم وضع هوای کشور در ۳ روز آینده ارتش جیبی 2 ترکیب چند اسلایم برا اولین بار تو آپارات درخواستی دوست پسر Markiplier کیه؟ - Markiplier خلاصه بازی لاتزیو 4 - سیتادلا 1 اسلایم ترکیبی پاییز #درخواستی اسلایم ترکیبی صورتی و آبی #درخواستی حسادت شوا به جیل بخاطره کسب شهرت تمرینات و حرکات دیدنی و سخت پارکور کار استرالیایی ژله کرم انار - آشپزی از اینجا تا آنجا با عذرا گیف اسلایم غذا درخواستی هرتك روشان گیف اسلایم غذا تخم مرغ #درخواستی حسادت جسیکای افریته به جیل گیف اسلایم غذا سوشی #درخواستی اسلایم ترکیبی خوشکل #درخواستی عقاب آسیا گیف اسلایم بستنی #درخواستی میکس به سبک دیس لاو تیزر مراسم دهه دوم صفر 1439-1396 هیئت مکتب امام هادی(ع) اسلایم ترکیبی بنفش و سفید و عالیه #درخواستی عقاب آسیا گیم پلی از Bravemmli TMT iw طنز گیف اسلایم غدا ساندویچ #درخواستی دکلمه زیبا با صدایی آرامش بخش آزمون استخدامی مستر بین ##بهترین اسلایم هفته## insert-delete-update-search-refresh در C#(قسمت اول-1) کبد تمرینات نیروهای کماندویی ارتش سوریه تریلر سریال MANHUNT: UNABOMBER از سایت GoGoMovie اسلایک ترکیبی خوشکل #》#درخواستی کدام کنسول بازی قادر است دیسک های بلوری را اجرا کند؟ اختتامیه جشنواره استانی داستان کوتاه شهید شاهی یادی کنیم ازاسطوره بین المللی جناب آقای احمدی نژاد اسلایم ترکیبی نبینی کل عمرت بر فناست #درخواستی ماجرای شهرام داعشی و گربه سیاه مبانی طراحی داخلی - قسمت 2 کبد سالم انیمیشن جدید 2017 / آخرین تماس ضرب و شتم خاخام های یهودی توسط پلیس اسرائیل نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس حل مشکل باگ در world war 2 مد War نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس رفتار وحشیانه و غیر انسانی با یك دست فروش بازی ترسناک اسلندرمن | منو نخور :| گربه لوس و حرف گوش کن قسمت 27 - معرفی کارت (بالون) نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس طنز سیاسی و جنجالی «خط خطی» - قسمت 56 سرکاری قیمت رنگ استخر خوانندگی کریس و لیان ماکسیما عجیب بانوان اویل مبارزه فوقالعاده جالب بروس لی با جان کلود ون دام فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 لحظه پرتاب موشک بالستیک قاره پیمای کره شمالی فیلم ماتریکس 3 میکس سریال روزی روزگاری بهزاد لیتو من موبایل ریزر رو گرفتم!! - Terroriser ۱۰حیوان کمیاب دنیا موفقیت در کنکور با روش مستر بین شباهت ستارگان فوتبال به شخصیت های کارتونی اموزش های ماین کرفت.قسمت۳ مبانی طراحی داخلی - قسمت 3 لاهیج صدا كار سپاس رضا پیشرو تمرینات تک تیراندازی نیروهای ارتش لبنان مبارزه بروسی لی با بویکا یا همان اسکات ادکینز کلاس های آنلاین دکتر مهدی آرام فر صحبت های علیرضا نیک بخت واحدی در مورد علی دایی .محمدرضا گلزار.شهاب حسینی و وحیدخ صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر چرا من آپلود نمیکنم - ComedyShortsGamer نقش آل سعود در حادثه تروریستی 11 سپتامبر آمریکا صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر توضیحات دکتر آرام فر در مورد کلاس های آنلاین کنکور زیست اموزش چند نوع اسلایم تمرینات مشترک نیروهای ویژه ارتش روسیه و چچن صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر چ.. زود..تنهام.گذاشت...مادرم.... صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر خودمونی (ویژه برنامه) توضیحات مبسوط مهندس نوظهور ، پیرامون کلاس آنلاین پیام حامد كمیلی برای خواهران منصوریان اربعین 96 مشهدمقدس نوحه زیبایی ظهر بود اسمانی بی طپش آرایش حرفه ای و زیبا صورت آرایش فوق العاده دیدنی مدل BatGirl آرایش زیبا گونه نقش نیروهای ویژه ارتش روسیه در پیروزی شهر تدمر(پالمیرا) آرایش فوق العاده زیبا برای مهمانی آرایش موی فوق العاده دختربچه گیم پلی من WWE2k18 درخواستی Ps4Ali صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس توکیو غول فصل دوم میش بال / توپ/ ضد استرس /سرگرمی جدید غارت اجناس زلزله زدگان مبانی طراحی داخلی - قسمت 4 صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس نماهنگ عالی نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران. میکس تالنی - stressed out (ساخت خودم) مهران مدیری توی شبهای ببره خوب ماجرای عوارض خروج رو پیش بینی کرده بود ۰۹۳۷۳۴۳۶۴۹۱فروش عمده توپ ضداسترس هفت رنگ اسکویشی صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس دانلود برنامه دورهمی حمید هیراد قیمت دوباره زن گرفت! ولوم بده خخخ آرایشگاه موی زنانه آموزش آرایشگری زیبا و جذاب آموزش آرایش تخصصی چشم آرایشگری پوست تیره آموزش آرایش ابرو دانلود برنامه دورهمی فصل سوم قسمت 2 برنامه دورهمی فصل سوم قسمت 2 حمید هیراد مقایسه توپ های جام جهانی 1930 تا 2018 رسیه صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس یک دلنوشته عالی برای عاشقان خلبانی پرتاپ سه امتیازی دیدنی دونچیچ در الکلاسیکوی بسکتبال صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس ساعت رولکس های کپی آموزش ساخت اردک کاغذی! / آسان و زیبا / !Paper Duck چقدر گوگولی هستن ورود تماشاگر و عکس گرفتن با علی کریمی در جریان بازی روز معلم ایرانیا خب حسودیش شد بیچاره برنامه دورهمی فصل سوم قسمت 2 حمید هیراد آموزش آرایش لب آموزش آرایشگری زنانه آموزش طراحی ناخن شتابگیری هیوندای i30 N را ببینید آموزش فوق العاده آرایش چشم آموزش زیبای آرایش چند ایده کاربردی برای افرادی که باشگاه میرن برنامه دورهمی فصل سوم قسمت دوم حمید هیراد قوی ترین بازیکنان FIFA96 تا FIFA18 کدامند ؟ چند ایده کاربردی با گیره ی لباس insert-delete-update-search-refresh در C#(قسمت اول-2) کلیپ خبری افتتاحیه مرکز رشد مهندسی پزشکی شهید باکری اگر ملت بمیرند کل مشکلات کشور حل خواهد شد انیمیشن کیک برای تیزر تبلیغاتی ( سه بعدی ) مشاوره کنکور مشاوره کنکور مشاوره کنکور چهره آرایی زیبا آموزش کامل آرایش از بین بردن مو های زائد صورت آموزش ساخت یک دفترچه یاد داشت خوشگل وپر کاربرد آموزش میکاپ زیبا خودآرایی شیک و دیدنی تزیین میوه«سفره آرایی ساده» هیپ هاپ مشاوره کنکور مشاوره کنکور مشاوره کنکور دورهمی فصل 3 قسمت دوم حمید هیراد مشاوره کنکور شفاف سازی یارانه ها برنامه دورهمی فصل 3 قسمت دوم حمید هیراد مشاوره کنکور اسلایسرصنعتی ترشیجات و خردکن پیاز و چیپس میوه مشاوره کنکور گریم زیبا و ترسناک صورت مشاوره کنکور طراحی دیدنی ناخن خماره خماره !!! عالییییه نوب بازی در zula با master noob کوتاه کردن موی زنانه گریم فوق العاده جذاب و ترسناک دستگاه اسلایسر صنعتی ترشیجات و خلالکن پیاز و چیپس میوه سری جدید دورهمی شایعه دلم خونه از تنهایی

آخرین خبرهـا