افزايش 16 درصدي تلفات مسموميت با قرص برنج

خبرگزاري آريا-598 نفر در سال گذشته بر اثر مسموميت با قرص برنج جان خود را در کشور از دست دادند که اين رقم در مقايسه با سال پيش از آن که آمار تلفات 513 نفر بود، 16.6 درصد بيشتر شده است.
به گزارش خبرگزاري آريا،در سال گذشته از کل تلفات قرص برنج در کشور 381 نفر مرد و 217 نفر زن بودند اين در حالي است که تعداد مردان فوت شده بر اثر مسموميت با قرص برنج در سال 1394، 336 و تعداد زنان 177 نفر بود.
بر اساس اين گزارش در اين مدت استان هاي تهران با 149، گيلان با 75 و مازندران با 67 فوتي بيشترين آمار مرگ ناشي از مسموميت با قرص برنج را داشته اند، همچنين در سال گذشته آمار تلفات قرص برنج در بيش از نيمي از استان ها کمتر از 10 نفر و در تعدادي نيز صفر گزارش شده است.
با توجه به اينکه تاکنون مکانيسم دقيق بروز اثرات سمي فسفيد آلومينيوم در انسان شناخته نشده است، هيچ پادزهر اختصاصي در درمان مسموميت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درماني فقط شامل اقدامات حمايتي ـ علامتي است.
از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه هاي باليني نيز بعد از 15-10 دقيقه از مصرف خوراکي قرص فسفيد آلومينيوم، علائم و نشانه هاي مسموميت ظاهر مي شوند و مرگ در مدت کمتر از 6 ساعت ممکن است رخ دهد.
در صورت مسموميت خوراکي، علائم تحريکي دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهاي شکمي است .
بيشتر مرگ و ميرها در خلال 12 تا 24 ساعت اوليه مسموميت اتفاق افتاده و معمولاً ناشي از ايست قلبي ـ تنفسي است و مرگ و مير بعد از 24 ساعت اغلب ناشي از نارسايي کبدي و کليوي است.
علائم باليني در اين نوع مسموميت، ناشي از درگيري سيستم قلبي ـ عروقي، گوارشي، عصبي و ريوي است.
هر چند طي سال هاي گذشته و طبق آمارهاي موجود شاهد کاهش تلفات قرص برنج در کشور بوديم اما متأسفانه در سال گذشته آمار مسموميت با قرص برنج مجدد روند افزايشي را در پيش گرفته و شايد همين امر اعمال تدابير ويژه و سختگيرانه تر براي جلوگيري از ورود غيرقانوني قرص برنج به کشور و ممنوعيت فروش آن را دو چندان مي کند.
مصرف قرص برنج در سال 91 جان 598 نفر ،‌در سال 92 جان 661 نفر ،‌در سال 93 جان 636 نفر ، در سال 94 جان 513 نفر و در سال 95 جان 598 را گرفته است .

کلیدواژه:

مسمومیت با قرص برنج | سال گذشته | قرص برنج

چهار سؤال جدی که ایران خودرو باید پاسخ بدهد؟! تساوی تیم‌های تارتار و فیروز کریمی پرتغال 4 - نیوزلند 0/نمایش قدرت قهرمان اروپا و صعود به مرحله بعد از خواستگاری سیاسی، ورزشی و بازارچه دسته چندم اروپایی تا عقد قرار داد در دمای 55 درجه قاسمی درگذشت خبرنگار ایرنا را تسلیت گفت درخشش فوق العاده رونالدو ادامه دارد (عکس) عربستان سعودی فردا یکشنبه را عید فطر اعلام کرد جنگنده‌های رادارگریز ایرانی پیشتاز پنهان‌کارترین هواپیماهای جهان + تصاویر مراسم روز قدس با حضور شخصیت های سیاسی و فرهنگی در تونس برگزارشد روز جهانی قدس در بوسنی و هرزگوین گرامی داشته شد روحانی: مردسالاری تفکری‌سنتی ولی غیردینی‌است ایرانول بیشترین رشد سوددهی شرکت های تولید روغن را به خود اختصاص داد

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا